Ακρόαση άρθρου......

Η αυτοεκτίμηση είναι μια από τις πλέον πολυσυζητημένες έννοιες στον κόσμο της ψυχολογίας και όχι μόνο. Όλοι μας πλάθουμε ένα ομοίωμα του εαυτού μας και με βάση αυτό, αλληλεπιδρούμε τόσο με την ίδια τη βάση μας όσο και με το περιβάλλον μας.

Πιο αναλυτικά, ο καθένας μας έχει ένα αίσθημα αξίας για τον εαυτό του, θετικό ή αρνητικό.

Η θετική ή αρνητική στάση που υιοθετεί ένα άτομο για τον εαυτό του συνίσταται από ιδέες, συναισθήματα, εικόνες που έχουν συλλεχθεί κατά την διάρκεια της ζωής του και έχουν παγιωθεί με τρόπο που εξωτερικεύονται μέσω της συμπεριφοράς.

 Ποιός είναι ο τρόπος εξωτερίκευσης της αξίας που δίνουμε στον εαυτό μας, αλλά και στους άλλους;

Μα, φυσικά, η επικοινωνία. Η επικοινωνία είναι ένα πολύπλευρο εργαλείο, καθώς αποτελεί το μέτρο που δύο άτομα αποδίδουν την αξία του εαυτού, ο ένας του άλλου, αλλά είναι επίσης και το εργαλείο μέσω του οποίου μπορεί να αλλάξει η εκτίμηση της αξίας του ατόμου. Μέσω, δηλαδή, της αλληλεπίδρασης, τα άτομα τείνουν να υιοθετούν κάποιες συμπεριφορικές τακτικές, οι οποίες καταδεικνύουν το επίπεδο της εκτίμησης που τρέφουν για τον εαυτό τους και κατ΄επέκταση για τους άλλους.

Παρακάτω, αναφέρονται επιγραμματικά κάποιες ιδέες και στάσεις ζωής, οι οποίες κινητοποιούν τα άτομα τόσο με υψηλή όσο και με χαμηλή αίσθηση αυτοεκτίμησης:

  • Υψηλή αυτοεκτίμηση
  • Πιστεύω στις ικανότητες μου.
  • Επιτρέπω στον εαυτό μου να ζητήσει βοήθεια από τους άλλους.
  • Σέβομαι την αξία των άλλων.
  • Εκμεταλλεύομαι τις γνώσεις που μου προσφέρει η «κρίση» και τις μετατρέπω σε εφόδια.
  • Διακινδυνεύω, προσαρμόζομαι και βρίσκω νέες λύσεις.
  • Παραδέχομαι ότι αισθάνομαι κατάπτωση, δεν είμαι «υπεράνθρωπος!».
  • Αντιμετωπίζω ρεαλιστικά και με συμπόνια τη ζωή.
  • Πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω ώστε να παίρνω σημαντικές αποφάσεις μόνος μου.
  • Χαμηλή αυτοεκτίμηση
  • Προσδιορίζω την αξία μου με βάση τις αντιδράσεις των άλλων.
  • Έχω κανόνες αντίθετους από αυτά που αισθάνομαι.
  • Το άγχος είναι ο καλύτερος «φίλος» μου.
  • Καταδικάζω τον εαυτό μου για τις εκάστοτε δυσκολίες.
  • Προσδιορίζω την αξία μου με βάση τις αντιδράσεις των άλλων.
  • Έχω κανόνες αντίθετους από αυτά που αισθάνομαι.
  • Το άγχος είναι ο καλύτερος «φίλος» μου.
  • Καταδικάζω τον εαυτό μου για τις εκάστοτε δυσκολίες.

 Πώς όμως μπορούμε να ενισχύσουμε την αυτοεκτίμηση μας;

Μέσω της ψυχοθεραπείας έχουμε την ευκαιρία να αποκτήσουμε την ικανότητα να δίνουμε αξία στον εαυτό μας και να τον μεταχειριζόμαστε με αξιοπρέπεια, αγάπη και αλήθεια. 

Αξίζει να το προσπαθήσουμε!

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Μαρία Λαΐου
Κλινική και Κοινοτική Ψυχολόγος
Επικοινωνία: 6986823375