[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Αποτελέσματα 1 μέχρι 12 από 12

Θέμα: κυκλοθιμια και προβληματα συμπεριφορας

Exclamation κυκλοθιμια και προβληματα συμπεριφορας

γεια σε ολους ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα να πω και εγω το προβλημα μου.γενικα στη ζωη μου εχω ενα μονιμο προβλημα που προκαλει κακο σε εμενα και τουσ γυρο μου.νιωθω οτι εχω δυο προσωπικοτητες μια καλη και μια κακη.αυτο δεν ξερω που οφειλεται.ειμαι πολυ κυκλοθιμικη και αρπαζομαι πολυ ευκολα απο το καθε τι ενω στην πραγματικοτητα εγω νιωθω οτι απλα μιλαω φυσιολογικα.εχω χαλασει πολλεσ σχεση με φιλους ετσι και κοντευω να χασω και αλλα αγαπιμενα ατομα.ειμαι γενικα ενα γελαστο κοριτσι και πολυ κοινονικο με αισθιση του χιουμορ αλλα υπαρχουν στιγμεσ που φτανω σε σημειο να εκνευριζομαι χωρισ λογο και να προκαλω τσακωμους τουσ οποιουσ μετα απο λιγο αφου εχω ηρεμισει δεν τουσ θυμαμαι κιολας...εκτοσ αυτου εχω πολλεσ τασεις φυγης και αυτοκτονιας,απελπιζομαι πολυ ευκολα χωρισ λογο εκει που ειμαι καλα μπορει να τα δω ολα αρνιτικα και νιωθω οτι δεν χωραω πουθενα και απλα θελω να εξαφανιστω..δεν ξερω τι αλλο να πω πραγματικα και δεν ξερω τι να κανω μου επιρεαζει πολυ ασχημα την ζωη ενω μεσα μου νιωθω οτι θελω να μην συμβαινει τπτ απο ολα αυτα......θελω την αποψη σας...

ακουγεται σαν να εχεις κυκλοθυμικη διαταραχη,αποψη μου ειναι επισκεψου καποιον κλινικο ψυχολογο η ψυχιατρο,να σου κανει διαγνωση και να σε βοηθισει να το ξεπερασεις με την καταλληλη θεραπεια αναλογα με τη βαρυτητα της περιπτωσης σου.Κανε το οσο πιο γρηγορα μπορεις για να μη γινει χειροτερο μετα.Και δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις ολα φτιαχνουν! Καλη τυχη!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    Blog Entries
    3
    Μπορεί αυτή σου η κυκλοθυμία να οφείλεται και σε "εκρήξεις" που γίνονται μέσα σου.. Να μαζεύεις, να μαζεύεις, να μαζεύεις πράγματα και καταστάσεις, να καταπίνεις διάφορα που σε εκνευρίζουν και να μένεις χαμογελαστή αλλά κάποιες στιγμές να μην αντέχεις άλλο και να αρκεί μία μικρή αφορμή για να σε κάνει έξαλλη. Εμένα αυτό μου συμβαίνει συχνά και όταν τα παίρνω τελικά και αρχίζω να φωνάζω όλοι με κοιτούν σαν alien, σα να τρελάθηκα ξαφνικά και από το πουθενά δημιουργώ καβγά.. Και μετά έρχεται το λατρεμένο ρητό: "έχει μοιάσει του πατέρα της".. Αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο, η καλύτερη λύση είναι να λες αυτό που σε ενοχλεί την ώρα ακριβώς που γίνεται, να μην το κρατάς μέσα σου.. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις θα μου πεις και θα έχεις δίκιο.. Το προσπαθώ αλλά δε βγαίνει όλες τις φορές. Πάντως όταν το κάνω ηρεμώ κάπως και νιώθω δικαιωμένη.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    In this old house where every door is open
    Μπορει να ειναι και ασχετο, αλλα μηπως αυτες οι εκρηξεις θυμου σε πιανουν μερες περιοδου ή ωωορρηξιας; Το εχεις προσεξει;

τα εχω σκεφτει ολα αυτα οπως και για το ψυχολογο αλλα φοβαμαι για αυτο που θα μου πουν....τοσο καιρο δεν πηγαινα για να αποφυγω τα χαπια αλλα μαλλον χωρισ αυτα δεν μπορω......

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από λιλιουμ Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπορει να ειναι και ασχετο, αλλα μηπως αυτες οι εκρηξεις θυμου σε πιανουν μερες περιοδου ή ωωορρηξιας; Το εχεις προσεξει;
    οχι δεν εχει σχεση ειμαι μονιμοσ ετσι απο μοκρη ισωσ λογο διαφορων καταστασεων που εχς περασει...

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    Blog Entries
    3
    Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσει αγωγή, αν δεν τη χρειάζεσαι δε θα σου δώσει.. Μπορεί με τη συζήτηση και την ανάλυση να καταλάβεις τί σου συμβαίνει και γιατί και να το αντιμετωπίσεις μόνη σου. Καλό θα είναι πάντως να δεις κάποιον ειδικό, θα σε βοηθήσει.. Όλοι φοβόμαστε λίγο πολύ για το τί θα μας πουν αλλά εάν δε μάθεις τί σου συμβαίνει δε θα μπορέσεις και να το αντιμετωπίσεις και να σωθείς από αυτό.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

καλησπερα τον ορο κακομαθημενη πιστευετε οτι μπορουμε να τον πουμε για μια κοπελα οταν επανελειμενα εχει προβληματα συμπεριφορας και πιο πολυ στις σχεσεις με φιλους -φιλες?

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από anthi-79 Εμφάνιση Μηνύματος
    καλησπερα τον ορο κακομαθημενη πιστευετε οτι μπορουμε να τον πουμε για μια κοπελα οταν επανελειμενα εχει προβληματα συμπεριφορας και πιο πολυ στις σχεσεις με φιλους -φιλες?
    αναλογα τι εννοοεις..προβληματικη παντως την λες.

σιγουρα ειναι προβληματικη δορα αλλα εκτος απο αυτο η ολη συμπεριφορα επηρεαζει και τους γυρω της και φυσικα την ιδια πανω απ ολα
    για να γινω πιο συγκεκριμενη οταν ακουει το οχι απο φιλες της και της κακοφαινεται και θυμωνει επειδη ειχε μαθει να ακουει μονο ναι απο την οικογενεια της μιλαω γενικα με λιγα λογια οταν δεν περναει το δικο της

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από anthi-79 Εμφάνιση Μηνύματος
    σιγουρα ειναι προβληματικη δορα αλλα εκτος απο αυτο η ολη συμπεριφορα επηρεαζει και τους γυρω της και φυσικα την ιδια πανω απ ολα
    για να γινω πιο συγκεκριμενη οταν ακουει το οχι απο φιλες της και της κακοφαινεται και θυμωνει επειδη ειχε μαθει να ακουει μονο ναι απο την οικογενεια της μιλαω γενικα με λιγα λογια οταν δεν περναει το δικο της
    μμμμ ναι αυτο γινεται οταν δεν ξερουμε το οχι..ειδες ποσο καταστροφικοι μπορουν να γινουν οι γονεις οταν ειναι "καλοι"?

παντως πιστευω πως αυτα τα ατομα αν αποφασισουν να αλλαξουν τον ευατο τους θα τα καταφερουν ολα διορθωνονται αν εχεις θεληση , σιγουρα οι γονεις κανανε λαθη οσον αφορα το παιδι τους αλλα εκεινοι απο αγαπη το κανανε κανενας γονιος πιστευω δεν θα ηθελε το παιδι του να γινει κακομαθημενο

Παρόμοια Θέματα

1. Εχω προβλημα συμπεριφορας?
    Από Παστελι στο forum Αγχος/Φοβίες
    Τελευταίο μήνυμα: 15-03-2011, 19:26
  2. προβληματα συμπεριφορας
    Από zaxari10 στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 05-04-2010, 20:54
  3. Η τοξικολογία της συμπεριφοράς
    Από vince στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 14-12-2009, 16:11
  4. πρόβλημα συμπεριφοράς
    Από antonia9 στο forum Οικογένεια, σχέσεις, σεξουαλικότητα