[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 20 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 1018192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 286 μέχρι 300 από 304

Θέμα: ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...

Παιδια να σας πω και γω τι μου συμβαινει (τωρα πλεον μετα απο 5 συνεδριες σε ψυοχολογο ειμαι καλυτερα!)
    Λοιπον απο 6η δημοτικου ειχα ΕΝΤΟΝΟ τικ στα ματια και στομα.... ο πατερας μ ανεφερει καθε 4 δευτερολεπτα... ολη μερα... Μετα αρχισα να κομπιαζω πολυ εντονα στην ομιλια μου και να νιωθω πολυ πιεση σε ομους... Στο γυμνασιο μια μερα ΔΕΝ μπορουσα να ανασανω και πηγα στο νοσοκομιο αλλα τπτ!!! Την επομενη, ημουν καπως καλυτερα και επερνα ανασες κανονικα! Στην 2α λυκειου ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΗ ζαλαδα (μεχρι και σημερα αλλα εχει ελλατωθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) με αποτελεσμα να μην μπορω να κλεισω ματι επι 2 χρονια... Ζαλιζομουν ΟΛΗ την μερα. ΕΙχα διασπαση προσοχης, νομιζοντας οτι ολη εμενα κοιτανε... Εμπαινα σε καποιον χωρο και ασυνηδιτα ιδρωνα και με επιανε η καρδια μου... Φοβομουν να μιλησω με κοριτσια!!Συχνουριες, διαρροια, ταση για εμετο (καποιες φορες εκανα κιολας) Αρρωστιες συναιχια... δν μπορουσα να αναρρωσω με τπτ. Στο γυμναστηριο δεν την παλευα αλλα πηγαινα με το ζορι... Καταπονουσα τον οργανισμο μου.. Ξενυχτουσα για διαβασμα παννεληνιων ... Μεσα στο ιδιο μ το σπιτι δεν μπορουσα να ηρεμησω... Ιδρωνα τα βραδια.. Με επιαναν φαγουρες, μυρμιγκιασματα σε ολο το σωμα, η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινε ενω ΔΕΝ ειχα πυρετο... Ταχυπαλμιες τους τελευταιους 6 μηνες 24 ωρες το 24ωρο... Τα ματια μου δακριζαν και με κουραζαν... Αισθανομουν αδυναμος και κακοδιαθετος, ολη μερα ειχα υπνηλιες δν μπορουσα να ηρεμησε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!! Αισθανομουν πιεση στα πλευρα πονο στο στηθος, ταση για λιποθυμια. Και το χειροτερο ;; Δεν ελεγα τπτ σε κανεναν και προτιστος στους γονεις μου απο φοβο και μονο!!!! Και τελευταια ειχα τριχοπτωση και αδυνατισμα των μαλλιων σε ολο το κεφαλι!!! Τελικα κατεληξα σε ψυχολογο...!! Παιδια ημουν σε φαση ζωντανος/νεκρος ακομα και εγω απορω πως αντεξα!!!! Ο ψυχολογος λεει φιλε μου εισαι το πιο στρεσαρισμενο ατομο π εχω δει!!! Αφου ξεχνουσα να αναπνεω, ολο κατι σκεφτομουν κατι αρνητικο... Ευτυχω παιδια τα πραγματα εχουν βελτιωθει... Προτα απ\'ολα ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!!!! Κανω υπομονη και ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα θα επανελθουν...>!! Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    ΛΟΙΠΟΝ ΣΠΥΡΟ...ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...
    ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ.
    ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΛΙΤΙΚΑ, ΤΑ BESPAR ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΩΛΙΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ...
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ..
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

moudiazei to kefali kai to proswpo apo tin aristeri meria,exw suxnes imikranies kai ponokefalous, moudiazoun ta xeria kai ta podia, exw taxukardies, niwthw uperentasi kai polles foeres tremoun ta xeria mou kai genika nomizw oti xtupaw tin porta tou Agiou Petrou.Mou exei dimiourgithei mia entoni aisthisi oti kati tha pathw kai kathe fora pou aisthanomai etsi ta sumptwmata xeirotereuoun. Aksonikes,eksetaseis aimatos uperixo kardias kai kardiografima den edeiksan tipota. Episkeftika neurologo kai kardiologo... den vrethike tipota pathologiko mexri twra.

Σηεμρα με εεπιασε παλι αυτο που με πιανει τον τελευταιο καιρο , αλλα ηταν πολυ εντονο ..
    Σταδιακη ζαλαδα στο αριστερο μερος τους κεφαλιου σαν να φουσκωνει το κεφαλι και φυσικα τρομαξα και νομιζα οτι αυτο ηταν ..
    τωρα μετα απο μιση ωρα και με την χρηση ενος xanax ειμαι πολυ καλυτερα , αλλα η εμπειρια ηταν τρομακτικη ...

Ενω εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο τα τσιμπηματα , πονακια κ.λ.π εχω τους τελευταιους μηνες ενα προβλημα με το αριστερο μερος του κεφαλιου το οποιο σαν να το αισθανομαι συνεχεια λιγο ποιο βαρυ (ισως λογω και του μονιμου ελαφριου σφυριγματος στο αριστερο αυτι)και μερικες φορες απο εκει ξεκιναει η μια μικρη ζαλαδα η οποια σπανια εξελισεται οπως και σημερα ..

Αφου ομως περναει με την χρηση xanax νομιζω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο...

Δεν ξερω τι να κανω ...να μπω στην διαδικασια της μαγνητικης μεσω νευρολογου ?? θα μου την γραψει ? τι προτεινετε?

Πανω που ειπα οτι δεν θα ξανατρεξω στους γιατρους :-(

Junior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2005
    giasas exo ke ego ta idia akrivos simptomata me esas ime 29 xronon exo taxikardies ktipay dinata ikardiamou les ke theli na vgi ekso arithmies moudiasma sto kefali iligous kapsimo ksafniko sto stithos mou pou werxete ke fevgi amesos ekana oles tis eketasis ke oi giatri den vrikan tipota mou ipan malon ine apo to agxos ke na stamatiso na agxonome ala ego den niotho to agxos pote erxete ke pos na to stamatiso parola afta sinexizo ke ergazome os servitoros kathe mera prospatho na min dixno ti estanome ke ine diskolo ke denksero yti na kano
    :

Junior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2005
    a exo ke ego eftiasmo ston afxena mou ipan oi giatri oti mpori na prokalesi zalades ala oxi taxipalmies

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ!ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΔς ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΧς ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΟΡΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΛΑΔΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΩΡΑΔΥ??ΑΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΨΗΛΑ Η ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΟΥΡΑ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ??

Originally posted by MARIAVAS
    ΛΟΙΠΟΝ ΣΠΥΡΟ...ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...
    ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ.
    ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΛΙΤΙΚΑ, ΤΑ BESPAR ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΩΛΙΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ...
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ..

Το Bespar το δοκίμασα παλαιοτέρα και πραγματικά είναι σαν να παίρνεις και να καταπίνεις καραμέλες.
    Δεν με έπιασε σχεδόν καθόλου και να φανταστείς ότι με 0,25 xanax είμαι ικανός να κοιμάμαι όλη μέρα. Βέβαια μπορεί σε εσένα να πιάσει αλλά εάν δεν δεις αποτελέσματα σε 10 μέρες σου προτείνω να αλλάξεις φάρμακο…

Γειαααα....
    Εδω και τρεις μερες εχω εντονο σφιξιμο και δυσφορια στο στηθος!!!Με ποναει καη η ωμοπλατη δεξια κατα την κινηση και την αναπνοη, οποτε αυτο λεω μυϊκο θα ειναι!!!ΣΤο στηθος δεν αισθανομαι κανεναν πονο παρα μονο αυτο το αισθημα σαν κατι να μενοχλει, να με πλακωνει!!!Φοβαμαι η αληθεια ειναι για καρδια αλλα προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη!!!Η πιεση και οι σφυξεις μου ειναι μια χαρα!!
    Με κουραζει πολυ αυτο το αισθημα ομως γτ γινεται πιο εντονο οταν περπαταω ή ειμαι σε κινηση γενικοτερα και γι αυτο τρομαζω και φοβαμαι να κανω πραγματα!!Α επισης και μια ψιλοδυσπνοια του στιλ δεν μου φτανει ο αερας με πιανει ποτε ποτε.Ψυχοσωματικο και αυτο ε;;;;;
    Κανενας τροπος για να περασει;;;Οι ανασες που περνω δεν με πολυβοηθανε!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ!ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΔς ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΧς ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΟΡΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΛΑΔΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΩΡΑΔΥ??ΑΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΨΗΛΑ Η ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΟΥΡΑ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ??

Geia sas paidia, na rwtisw ligo kati sas parakalw,mia voi8ia apo opoion 8elei na mou apantisei. Eimai na skasw teleftea. Kiriws to vradi otan einai na kimi8w me pianei ena sfiksimo sto sti8os k girw apo to laimo les k pane na me pniksoun. Exw ena atipo telios simptwma kriologimatos,niw8w tsimpimata sthn kardia k arri8mies opws eite na exasa palmo eite na min einai ri8mikoi oi xtipoi,eite taxikardia xwris logo,k pono sto sti8os. Ola afta einai swmatopoihsh tou anxous???? Ekana k kapoies eksetaseis,de mou vrikan kati,kai sthn kardia exw ena mikro emfisima pou den einai pa8ologiko,oute mou sinestisan farmaka oute tipota.Epidi ola afta me pianoun pio poli ta vradia k fovamai oti 8a mou simvei kati kako 8a mporousate na mou pite kati panw se afto??? Na anisixw? Prokite na pa8w kati me ola afta parolo pou mou eipan oti den exw kati??? Egw giati fovamai toso???Skeftomai pali na paw stin kardiologo.Mipos den einai aparetito??Ai8anomai oti ginomai rezili na pigenw ka8e toso sto giatro alla ti na kanw pou fovamai me ola afta?

Hristina kati paromio pernaw k egw ton telefteo kairo k de mporeis na katalaveis pws me fovizei. Moy eipan oti einai swmatopihsh tou anxous.O pa8ologos mou mou eipe oti opote me pianei kati toso entono na pernw ena xapaki anxolitiko pou mou egrapse.Vevea den exw parei oute ena.TH VGAZW ME KATI VALERIANES,fitika xapakia,votana,iremoun!!!
    Episis mou eipan na a8loume.Voi8aei poli afto mera me ti mera k ksekinisa gimnastirio.Genikotera mou lene oloi na xalarwsw k na mi trelenomai k ola 8a perasoun.KAI AN 8ELW AS PAW K SE ENAN PSIXOLOGO.Iparxoun meres pou eimai super, alla k kati alles pou eimai etsi poli xalia.
    Dokimase kapu na ksespas ton organismo sou px.treksimo, kolimpi, xoro, aerobic...voi8ane!Egw to prospa8w parolo pou fovamai oti 8a minw!!!K O XRONOS 8A DIKSEI!!!

John_john έχω κι εγώ τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. Σήμερα ας πούμε είμαι από το πρωί χάλια. Όλα γυρίζουν και νοιώθω σαν να είμαι μέσα σε βάρκα και κουνιέμαι δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά. Σου συμβαίνει κάτι που σε έχει αγχώσει ή στενοχωρήσει τον τελευταίο καιρό? Γιατί από τον εαυτό μου ξέρω ότι κάτι τέτοια με πιάνουν όταν κάτι μου έχει συμβεί (όπως τώρα) ή όταν αγχώνομαι για κάτι.

Καλημέρα σε όλους. Πριν από 7.5 χρόνια (αρχές του 2004) ανέβηκα για πρώτη φορά σε αεροπλάνο με προορισμό την Αγγλία. Κατά την απογείωση έπαθα πραγματικά ένα σοκ, το οποίο διήρκεσε τουλάχιστον 1 ώρα. Την επόμενη μέρα στην Αγγλία, ξύπνησα στο ξενοδοχείο με μια αίσθηση στο κεφάλι, λες και είχα πιει 2-3 μπύρες. Γενικά ένιωθα κάπως το κεφάλι μου, την όρασή μου λίγο μειωμένη, και στο περπάτημα ένιωθα μια κάποια αστάθεια. Αυτά τα συμπτώματα κρατήσανε 2 εβδομάδες. Συγκεκριμένα, από την επόμενη της ημέρας που επέστρεψα στην Ελλάδα, όλα τα συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, μικρή θολούρα στην όραση και την κατανόηση, αστάθεια) περάσανε σταδιακα μέσα σε 2-3 μέρες.
    Πάει αυτό. Μετά από 2 χρόνια και κάτι (Μάϊος 2006), και ενώ περνούσα γενικά μια περίοδο στεναχώριας, ξαφνικά ενα απόγευμα ένιωσα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, θολούρα στην όραση και αστάθεια), τα οποία αυτή τη φορά κράτησαν γύρω στους 2 και πλέον μήνες, και μετά κάπου το καλοκαίρι σταδιακά φύγανε εντελώς.
    Ερχόμαστε στο Πάσχα του 2009, επανήλθε μόνιμα η ζάλη και η αστάθεια, αλλά και η θολούρα, πιο έντονα αυτή τη φορά, σε συνδυασμό με μια ελαφρά πίεση στο δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, και ιδιαίτερα γύρω από το μάτι, αλλά και πάνω από το μηνίγγι. Τα συμπτώματα εντείνονται όταν σκύβω, ή όταν περπατάω αρκετή ώρα, ή όταν σηκώνω βάρη. Επίσης κάποιες φορές συνοδεύονται και από λαχάνιασμα, ή από αίσθηση περιστασιακού μουδιάσματος πότε του αριστερού μου χερίου και πότε του δεξιού. Τέλος, δυσκολεύομαι στην οδήγηση (σε πάνω από μισή ώρα αποστάσεις αρχιζω και δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ και νιώθω μια αστάθεια στο τιμόνι), αλλά και όταν είμαι συνοδηγός αρκετές φορές ζαλίζομαι έντονα και νιώθω περιστασιακό μούδιασμα κυρίως στο λαιμό, αλλά και στο κεφάλι, στο στο στήθος και στα άκρα. Όλα αυτά με συνοδεύουν από το 2009, εδώ και 2.5 χρόνια ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΙΜΑ!! Να σημειώσω πως όποτε ξεχνιέμαι, είτε επειδή περνάω καλά (διακοπές), είτε επειδή έχω πολλή δουλειά που με απορροφά, όλα τα συμπτωματα υποχωρούν στο ελάχιστο (δεν εξαφανίζονται). Γενικά το πρόβλημά μου είναι οτι φοβάμαι τις εξετάσεις, γιατί πιστεύω οτι αν κάνω θα δείξουν κάτι που ίσως να είναι μη αναστρέψιμο. Το ξέρω πως ακούγεται χαζό, αλλά ένας άνθρωπος είμαι κι εγώ, και έχω αυτή την αδυναμία.....Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες? Σκέφτομαι τα χειρότερα, αλλά πάλι λέω...είναι δυνατόν να έχουν ξεκινήσει όλα αυτά πριν 7.5 χρόνια και ενώ μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό, εγώ να είμαι ακόμα όρθιος χωρίς να έχω κάνει τίποτα για να να το καταπολεμήσω? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται όλο αυτό το διάστημα (τόσα χρόνια). Μήπως τελικά είναι κάτι που κακώς φοβάμαι τόσο πολύ?

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 1018192021 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας