[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 271 μέχρι 285 από 304

Θέμα: ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...

Φίλε Panito, εσενα τα συμπτωματα πόσο καιρό διαρκούνε? Εμένα έχουν περάσει ήδη 2 μήνες που εμφανιζονται εντονα (ασταθεια, και τώρα τελευταία ιλιγγος όταν πάω να ξαπλώσω, ή να σηκωθώ).

Originally posted by chrisathens
    geia sas paidia....egw telika ksekinisan ola apotoma mia bradia se ena kafe epatha paniko...ekei opws kathomoyna...kai lew ti egine..omws eixa kanei diaita tote..kai imoyn adinamos...kai alaksa styl diaskedasis..den ebgaina arga pia..diladi se club kai etsi kai stamatisa na pinw..ligo krasaki mono..meta fobomoyn na piw mipws kai zalistw kai pesw kanonika..xaxa...asta na pane..me pianei sto stithos sinithws emena..kai exw zalades..otan perpatw merikes fores kai eimai se kosmo..alla otan eimai stomettro sto leoforeio aeroplano oxi..paw kai monos gia kafe ...kai ok..zalizomai alla lew oxi tha to perasw..ola einai thema thetikis skepsis..etsi kai leme mesa mas ..eimai kala eimai kala..kai xamogelame ..perpatame trexoyme ligo..estw 3 fores tin ebdomada pisteyw boithaei..ayta..
    πολυ σωστα

καλησπερα,
    είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, αλλά ήθελα τη γνώμη σας σε ένα θέμα. Εδω και 2 μήνες εχώ καποια συπτώματα που μοιάζουν πάρα πολύ με άγχος και κρίσεις πανικού.
    μια μέρα εντελώς ξαφνικά, ένοιωσα ταχυκαρδία, ζαλάδα, δύσπνοια. Ενιωθα σαν να πάθαινα εμφραγμα. Αφού κατάφερα να ηρεμησω, μετα απο καποιες μερες ξανα τα ιδια, και μετα ξανα και ξανα.
    Εδω και 2 μηνες νιωθω καποια συμπτωματα την μεγαλυτερη διαρκεια της ημερας. Αυτα ειναι, πονος στο στηθος στην περιοχη της καρδιας, πονοκεφαλος, ζαλαδες, κομπος στο λαιμο, μουδιασμα στα χερια και στον αυχενα, βουητο στα αυτια, κοκκινισμα στα ματια.
    Εκανα εξετασεις αιματος και καρδιογραφημα και δεν εδειξαν τιποτα. το προβλημα μου τωρα ειναι οτι κατα την διαρκεια της ημερας νιωθω ολα αυτα τα συμπτωματα και μια φορα την εβδομαδα περιπου παθαινω κρισεις πανικου.
    Το πιο ανυσηχητικο απο ολα ειναι οι πονοι στην περιοχη της καρδιας. Ηθελα να ρωτησω, καποιον αν ξερει, ολα αυτα ειναι συμπτωματα του αγχους; Αν οντως ειχα ενα προβλημα στην καρδια δεν θα το εδειχνε το καρδιογραφημα και οι εξετασεις αιματος; Πως μπορει η αγχώδης διαταραχη και οι κρισεις πανικου να ξεπεραστουν 100 % και να ξανανιώσω οπως πριν;
    Συγνώμη αν κουρασα, αλλα αυτη η ιστορια με ταλαιπωρει 2 μηνες και δεν ξερω τι να κανω;

Originally posted by dolce_21
    ασταθειαα ουυυ και εγω νιωθω και ενα σφιξιμο στο κεφαλι ολη την ωρα.... λεω κανα εγκεφαλικο ερχεται αλλα.... :P μην ανησυχεις μαλλον κανει το κυκλο του απο οτι εχω καταλαβει με ειχε πιασει και ποιο παλια πριν 3 χρονια ε και εφυγαν τωρα πως δεν θυμαμαι ...
    αλλα δεν κρατησαν πολυ... λογικα συνηδιτοπεις οτι δεν εχεις τιποτα και απλα φευγει μετα απο λιγο καιρο απο οτι καταλαβα...
    Και μια υπερενταση και εγω τι νιωθω ωρεσ ωρες.... κοιτα τα ματια σου να δεις μη τυχων εχει καμια μυωπια κιολασ.... τοσες ωρες στο υπολογιστη,... και μενα ετσι ξαφνικα εμφανιστηκε 1 μυωπια....
    Καλημέρα, είχες σφίξιμο στο κεφάλι σαν μέγγενη και μούδιασμα και στο μπροστινό και στο πίσω μέρος του κεφαλιού σχεδόν όλη την ημέρα? Γιατί και εγώ αυτό έχω και φοβάμαι πολύ. Το είχα πάθει και πέρυσι αλλά γιατρεύτηκα με norgesic μόνο (μου τα είχε χορηγήσει παθολόγος μαζί με αγχολυτικά τα οποία όμως δεν είχα πάρει). Φέτος όμως με ξανάπιασε χειρότερα και δεν με πιάνουν τα Norgesic και φοβάμαι μην έχω κάτι πιο σοβαρό. Μα όλη μέρα??

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2009
    Το αυχενικό συνδρομο το έχετε σκεφτεί;

Originally posted by giota
    Το αυχενικό συνδρομο το έχετε σκεφτεί;
    ναι και μάλιστα πέρυσι που είχα πάει στο γιατρό μου είχε πει ότι έχω αυχενικό και στρες μαζί που είναι εκρηκτικός συνδυασμός! Πέρυσι όμως με έπιασαν τα φάρμακα, φέτος δεν βλέπω να με πιάνουν.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2009
    Εγώ πέρυσι ήπια πολλά αντιφλεγμωνώδη παυσίπονα για να μου περάσει ο πόνος και εαν δεν έβαζα κολλάρο δεν θα μου περνούσε

θα ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον να εχει στο νου του μια ασχημη αρρωστια οπωσ τον καρκινο κ να εχει συμπτωματα πονουσ κτλ. τον τελευταιο καιρο φοβαμαι πολυ γ τν καρκινο τ πνευμονα και εχει ενα μηνα που ποναω στο στηθοσ κ εχω κ βηχα δεν θελω ν παω στο γιατρο γιατι φοβαμαι πολυ... εχω παει απειρεσ φορεσ σε πολλουσ γιατρουσ!!!το καλο ειναι οτι δεν εχω δυσπνοια αλλα μου εχει μπει η ιδεα κ το κακο ειναι οτι την περασα μαλλον κ στο μυαλο των δικων μου κ μαλλον τουσ ανχωσα κ αυτουσ!

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν παθολογο.ξερω ποσο φοβασαι το τι θα σου πει ο γιατρος πιστεψε με αν εχεις διαβασει το forum μου θα καταλαβεις.αλλα ειναι η πιο σωστη λυση διοτι θα ηρεμησεις.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ Κ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΜΕΝΗ!!!! ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤ ΜΥΑΛΟ Τ Κ ΜΕΤΑ ΗΡΘΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ!!! ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ Μ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤ ΠΝΕΥΜΟΝΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ Τ Κ ΕΙΔΑ Μ ΚΟΠΕΛΑ 25ΧΡ ΕΙΧΕ Τ ΙΔΙΟ..Κ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Μ ΜΠΗΚΕ ΣΤ ΜΥΑΛΟ Κ ΜΕ ΕΡΙΞΕ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ Κ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΡΕΜΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΟΠΟΣ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ..!!!!

Γεια σας και απο μενα. Εκατσα και διαβασα ολα τα μηνυματα και ηρεμησα αρκετα. Εχω λιγακι αγχος ακομα αλλα προσπαθω να θυμαμαι τι διαβασα σε αυτο φορουμ ωστε να ηρεμω.
    Εγω άρχισα να αντιλαμβανομαι το αγχος και την καταθλιψη εδω και ένα χρόνο οταν χώρισα απο τη κοπελια μου μετα απο 3 χρονια σχεσης. Στην αρχη ήταν πολυ χαλαρό αλλα μετα απο 6 μηνες αρχισα να νοιώθω το αγχος αρκετα. Ήταν η περιοδος που δεν έκανα τίποτα, ούτε δουλια ουτε γυμναστικη και το βασικότερο σταματησα τον διαλογισμο. Τότε κατάλαβα ότι πρεπει να αρχίσω να κουνιεμαι, να κάνω κατι να μην κάθομαι. Οταν με επιανε εντονο αγχος άρχισα να περπατω, να τρέχω ή και να ανεβοκατεβαίνω τις σκαλες πανω απο 20 φορες τρέχοντας και ηρεμούσα. Μπορώ να πώ οτι σε ένα μήνα είχα χάσει 8 κιλά, δεν είχα όρεξη όυτε να φαω.
    Τα συμπτώματα που αναφέρατε εμένα με έπιασαν 3 φορες. 1η φορα πριν 2 χρονια , με επιασε πανικος και πηγα νοσοκομειο ,μολις μου ειπαν καρδιογραφημα καθαρό ηρέμησα. 2η φορα μετα απο 1 χρονο πιο έντονα και μαλλον κρίση πανικου, δεν μπορουσα να ανασάνω ,δεν ένοιωθα το κορμί μου. Επειγοντα, καρδιογραφημα, εξετάσεις αιματος και πριν μάθω αν ηταν καθαρες ήμουν απολυτος καλα. Τοτε με ρώτησαν αν εχω αυχενικο και τους ειπα ΝΑΙ, τοτε αρχισαν να με κοροιδευουν οι γιατροι και τα πηρα ασχημα. Επομενη μέρα ορθοπεδικο και μου ειπε έχω ευθειασμό αυχενα και για αυτο νοιώθω πονο στο στήθος. Ηρεμησα για κανα 6μηνο αλλα το αγχος μεσα υπηρχε λόγω οικογενειακου περιβάλλοντος, γκρινια, μιζερια κτλ. Τελικα έφυγα πριν 3 μηνες και ειμαι εξωτερικό και ήμουν ηρεμος, μεχρι πριν 2 βδομαδες, ώπου για μια βδομαδα μπορω να πω οτι είχα κρισεις αγχους. Πήγα εκανα 2 καρδιογραφηματα, και 4 εξετασεις αίματος και όλα καθαρα. Ηρεμησα αλλα όχι τελειως. Προσπαθώ να ηρεμώ τον εαυτο μου και να ελεξω τις σκεψεις μου. Αυτο με βοηθαει. Περισσότερο με βοηθάει ο διαλογισμος, επειδη το κορμι και το μυαλο ηρεμούν εντελως. Σας το συστήνω αυτο. Μεσα σε μια βδομαδα ειχα φοβερη βελτίωση.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ_
    1) Πρεπει να κοψουμε οποια συνηθεια μας δημιουργει αγχος
    2) Να σταματαμε να σκεφτομαστε αρνητικα, οταν το κανουμε, λεμε ΑΚΥΡΩ και λεμε κατι ευχαριστο ή καλυτερα το φανταζομαστε.
    3) Προσπαθήστε να διαλογιστειτε, σας συστηνω το Holosync, ψαξτε το να το κατεβασετε.
    4) Οταν με πιάνει αγχος, απλα το παραδεχομαι και καθομαι και με παρατηρω πως νοιωθω. Αυτο με βοηθησε πολυ. Λεω οτι αγχονομαι, εχω πανικο και θα περασει. Δεν επιμενω ομως να περασει επειδη το κανω χειροτερα. Αυτο το διαβασα στο φορουμ του Holosync.
    5) Προσπαθείστε να γυμναζεστε οσο μπορειτε και να κανετε μουσικη, να κανετε οτιδηποτε ωστε να μην αφηνετε περιθώρια στο μυαλο να σκεφτει αρνητικα.
    6) Πολλοι αναφεραν εδω μεσα οτι το μυαλο ειναι παντοδυναμο και δημιουργει ολα αυτα.Παρα πολυ σωστο. Καλο είναι οσοι ψαχνουν στο ιντερνετ για ασθένειες να ψαχνουν επισης για το τι μπορει να κανει το μυαλο του ανθρωπου (θετικα) και τι μπορει να θεραπευσει.

Τα συμπερασματα ειναι δικα μου και τα αναφέρω επειδη εμενα με βοηθησαν αρκετα και σε πολυ συντομο διαστημα αν και εχω λιγο αγχος. Για μια βδομαδα, πριν 3 βδομαδες, ειχα το 80% οσων αναφερατε. Φοβομουν να κανω οτιδηποτε, ταχυπαλμιες, μουδιασματα στηθος/πλατη/χερια, τσιμπηματα, μυαλγιες, πονος στα αυτια, ζαλαδα, ταχυπαλμιες, υπερταση δεν ειχα (συνυθως εχω υποταση) κ.α. Το λιγο αγχος που μου απομενει πρεπει να το αναλυσω με ειδικο γιατι σιγουρα πηγαζει απο το παρελθον, οικογενειακο περιβαλλον. ΣΟΣ το αγχος δημιουργει ολα αυτα τα συμπτωματα και πρεπει να ξυπνησουμε επειδη μπορει να δημιουργησει ασθενειες. Πρεπει να το παρουμε εγωιστικα, παρτε τα στο κρανιο, μην παραδινεστε, εξοργιστειτε με το αγχος, βρειστε το, βγαλτε οτι εχετε μεσα σας εξω.....

Ελπιζω να μην εγινα βαρετος, και να μην παρεξηγηθει κανενας με αυτα που ειπα. Σας ευχαριστω για το χρονο σας και καλη δυναμη. :P (και αυτο το προσωπακι μην το δω σε κανεναν σας γιατι μαυρο φιδι που σας εφαγε )

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    ο αυχενας αν πάρει κλιση δηλαδη δεν διορθωνεται απλά υποχωρουν τα συμπτώματα;

egw exw symptwmata agxous opws anagoula, tri3imo-pni3imo sto laimo apo gastro.palindromhsh kai meta afou m perase k genika eimai xalia den leitourgw plhrvw edv kai 10 mhnes

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    ο αυχενας μπορει να θεραπευτει και να πάρει ο αυχένας την φυσικη λόρδωση που έχει ή παραμένει στραβός;

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΕΜΟΥΛΑ ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ) ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΟΙ ΜΥΣ ΓΙ ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΩΘΩ.ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟΑΓΧΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ.

Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91718192021 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας