[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Αποτελέσματα 46 μέχρι 54 από 54

Θέμα: ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ VS ΨΥΧΩΣΗ

Η καταθλιψη εχει "κλιμακες" , οπως και η ψυχωση αντιστοιχα. Η ψυχωση συνηθως δεν ειναι καν ιασιμη , ενω η καταθλιψη ειναι πιο συνηθισμενη σαν ασθενεια. Για την ψυχωση κυριως τα φαρμακα ειναι μαστ χωρις ψυχοθεραπειες και τα συναφη να εχουν πολυ αποτελεσμα χωρις αυτα.

Τεσπα , περαστικα μας

(Σε γενικες γραμμες η ψυχωση ειναι πολυ ασχημη ασθενεια και εμπεριεχει και καταθλιψη , αγχοι , πανικους ισως σαν φρουτακια...ετσι νομιζω τουλαχιστον απο προσωπικη πειρα)
    Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.

Εγω εχω μεινει με την απορια ποια ειναι η συσχετιση καταθλιψης-ψυχωσης και απο που πηγαζει η συγκριση. Τα φρουτακια που λες, δεν υπαρχουν βεβαια παντα, ουτε καν συχνα. Ας πουμε οτι ειναι δυο διακριτοι τυποι παθησεων, ενω η "καταθλιψη" της σχιζοφρενειας πχ δεν εχει την παραμικρη σχεση με την καταθλιψη που λετε, αφου προκειται για αρνητικα συμπτωματα, οπως λεγονται, με τελειως διαφορετικη χροια και κατηγοριοποιηση. Αν ημουνα στη θεση της θεματοθετριας, θα ξαναδιαβαζα το αρθρακι το αρχικο να βρω που το βασιζει και τι αλλο λεει για αυτους τους δυο τυπους παθησεων, μπας και βγει συμπερασμα. Κι εμενα μου εχει κινησει την περιεργεια.

Οσο για τα νοητικα-συναισθηματικα, καπου διαβαζα οτι και η σχιζοφρενεια ειναι συναισθηματικη διαταραχη (emotional disorder) ενω η καταθλιψη σαφως περιλαμβανεται στις νοητικες διαταραχες (mental disorders). Aρα ο διαχωρισμος εντελως ακυρος. Πνιγηκαμε σε μια κουταλια νερο.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Ουφ! πάλι αυτό το θέμα! την συσχέτιση την έκανα εγώ βάσει αυτού που διάβασα το οποίο απ' ότι θυμάμαι δεν ήταν ολόκληρο άρθρο αλλά κειμενάκι που εφιστούσε την προσοχή σ' αυτούς που θεωρούν ότι η κατάθλιψη είναι πιο "εύκολη" ασθένεια από τις ψυχώσεις. Αυτό ήταν το αρχικό ερώτημα. Περαιτέρω αναλύσεις δεν είχε, εγώ το έθεσα για ν' απαντήσει και ο Πετράν. Όσο για τον διαχωρισμό:δεν υπάρχει και γω εκεί κατέληξα συμπερασματικά συγκρίνοντας τα δίπολα σκέψη-συναίσθημα κατάθλιψη-ψύχωση. Όσο για το αν η ψύχωση προκαλεί και κατάθλιψη, ναι είναι πολύ φυσιολογικό να γίνεται αυτό γιατί οι ασθενείς αυτοί ταλαιπωρούνται πολυ plus την περιθωριοποίηση από την κοινωνία που οδηγεί και αυτή σε κατάθλιψη. Εξάλλου η κατάθλιψη αποτελεί σύμπτωμα πολυάριθμων καταστάσεων.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Μα δεν ειναι καταθλιψη και δεν εχει καμια σχεση με καταθλιψη. Ειναι αρνητικα συμπτωματα, αποσυρση, ελλειψη συναισθηματος, ανηδονια κλπ, που λεγονται ετσι και δε θεραπευονται με αντικαταθλιπτικα αλλα τυπικα αφηνονται στη μοιρα τους. Η αποσυρση ειναι ενδογενης, δεν οφειλεται σε καμια περιθωριοποιηση, η οποια αλλωστε ισχυει για ολες τις κατηγοριες ψυχικων ασθενειων.
    Τελικα μαλλον ηθελε να πει οτι δεν υπαρχει ευκολη ασθενεια. Ολες εχουν τη δυσκολια τους.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δηλαδή οι σχιζοφρενείς δεν παθαίνουν κατάθλιψη από την ταλαιπωρία της ασθένειας;

Οχι, λεγεται αρνητικα συμπτωματα και ειναι αλλη μια εκφανση της ασθενειας. Και ποια ταλαιπωρια, ολες οι ασθενειες, και το κρυωμα, εμπεριεχουν ταλαιπωρια. Εχεις λαθος εικονα για τους σχιζοφρενεις, πολυ προκαταληψη μυριζομαι..

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    από που την συμπεραίνεις την προκατάληψη; Έχω σαν χόμπι την ψυχολογία και ερευνώ νέα θέματα.

κ μενα ο γιατρος μου διεγνωσε μειζονα καταθλιψη οταν πρωτοπηγα με εντονη αποπροσωποποιηση κ ιδψ.ταλαιπωρουμε κ τωρα μου χουν κολλησει χαζες σκεψεις κ φοβαμαι πολυ.καλα γαιτα σωματικα αστο ισως φταει κ η αυξηση της δοσης.
    επισης κ εγω φοβαμαι πηπως η νευρωση εξελλιχθει σε ψυχωση

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Ψύχωση
    Από marspy στο forum Ψυχώσεις
    Τελευταίο μήνυμα: 27-01-2011, 21:05
  2. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    Από Konstantinoss στο forum Ψυχώσεις
    Τελευταίο μήνυμα: 27-01-2011, 20:23
  3. Κατάθλιψη πριν από ψύχωση;
    Από researcher στο forum Ψυχώσεις
    Τελευταίο μήνυμα: 29-01-2010, 17:34