[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 143

Θέμα: παλεύοντας την διπολική διαταραχή

παλεύοντας την διπολική διαταραχή

είπα να ανοίξω καινούριο θρεντ.
    να κάνω μια νέα αρχή μιας και σήμερα έγινε μια νέα αλλαγή στη ζωή μου.
    πήγα όπως σας είχα πει σε νέο ντόκτορ και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.
    μου μείωσε το αντιψυχωσικό και το αντικαταθλιπτικό γιατί όπως μου είπε οι δοσολογίες που έπερνα ήταν πολύ μεγάλες.
    επίσης μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν λάβουμε υπόψιν μας την πάθηση μου με βλέπει σε πολύ καλό επίπεδο και οτι η σκέψη μου έχει μεγάλη συγκρότηση.
    επίσης μου είπε ότι με αυτή την μείωση των φαρμάκων , θα μειωθεί και η όρεξή μου για φαί και θα χάσω κιλά ( μακααααααααααρι!!!!)

Αντε, καλή αρχή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ωραία νέα αμελί!!!
    Ήθελα να στο πω, γενικά τον τελευταίο καιρό βλέπω μεγάλη αλλαγή, φαίνεται ότι γίνεται κάνει καλή δουλειά στην ψυχοθεραπεία, κ σήμερα ήρθε ακόμα ένα ευχάριστο

Καλή συνέχεια λοιπόν!
    (εκτός των άλλων, και τα κιλά βασικό! εντομεταξύ τον ρώτησες για αλλαγή φαρμάκων?.. θέμα που συζητούσατε με τη λάκρυ? ποια η γνώμη του?)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Deep purple Εμφάνιση Μηνύματος
    Αντε, καλή αρχή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    thanks deep purple!!!!!!!!!!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Arsi Εμφάνιση Μηνύματος
    Ωραία νέα αμελί!!!
    Ήθελα να στο πω, γενικά τον τελευταίο καιρό βλέπω μεγάλη αλλαγή, φαίνεται ότι γίνεται κάνει καλή δουλειά στην ψυχοθεραπεία, κ σήμερα ήρθε ακόμα ένα ευχάριστο

Καλή συνέχεια λοιπόν!
    (εκτός των άλλων, και τα κιλά βασικό! εντομεταξύ τον ρώτησες για αλλαγή φαρμάκων?.. θέμα που συζητούσατε με τη λάκρυ? ποια η γνώμη του?)
    Αρσι μου ναι οντως την βλεπω και γω αυτη την αλλαγη που παρατηρεις σε μενα!
    οντως η ψυχοθεραπευτρια μου με εχει βοηθησει σημαντικα!
    ωρες ωρες βεβαια πεφτω αλλα δεν κραταει για πολυ!
    εξαλλου και ενας απολυτα υγιης ανθρωπος εχει τις μεταπτωσεις του.(αν υπαρχει τετοιος στον πλανητη-βλ. φρουντ "το φυσιολογικο εγω ειναι ενας ιδεωδης μυθος")
    σχετικα με το θεμα των φαρμακων καναμε σε πρωτη φαση αυτη τη μειωση των mg και αναλογα με την πορεια μου θα δει αν και ποιες αλλαγες στα φαρμακα μπορουν να γινουν.

πολλα πολλα φιλακια!!!

δευτερη μερα με λιγοτερα φαρμακα αλλα η ορεξη για φαι δεν λεει να μου κλεισει...
    μηπως να πεταξω την σακουλα με τα φαρμακα απο το μπαλκονι να κανει παρεα μαζι με τα οπωροκηπευτικα?
    μηπως να αρχισω να προκαλω τεχνητά εμετούς?
    δεν μπορω με τιποτα να σταματησω να τρωω.

περα απο την πλακα καραγουσταρω τους αντρες που προτιμανε τις παχουλες οχι μονο επειδη ειμαι και γω παχουλη αλλα γιατι δεν ακολουθουν σαν πιθηκακια τις επιταγες της εποχης και της μοδας οι οποιες πλακα-πλακα εχουν στειλει μεχρι και σε κλινικες κοριτσακια που πασχουν απο επιβεβλημενη απο τα προτυπα ανορεξια.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amelie74 Εμφάνιση Μηνύματος
    είπα να ανοίξω καινούριο θρεντ.
    να κάνω μια νέα αρχή μιας και σήμερα έγινε μια νέα αλλαγή στη ζωή μου.
    πήγα όπως σας είχα πει σε νέο ντόκτορ και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.
    μου μείωσε το αντιψυχωσικό και το αντικαταθλιπτικό γιατί όπως μου είπε οι δοσολογίες που έπερνα ήταν πολύ μεγάλες.
    επίσης μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν λάβουμε υπόψιν μας την πάθηση μου με βλέπει σε πολύ καλό επίπεδο και οτι η σκέψη μου έχει μεγάλη συγκρότηση.
    επίσης μου είπε ότι με αυτή την μείωση των φαρμάκων , θα μειωθεί και η όρεξή μου για φαί και θα χάσω κιλά ( μακααααααααααρι!!!!)
    καλη επιτυχια,μεσα απο την καρδια μου!
    τι χαπια παιρνεις τωρα?και ποσα mg?

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    δευτερη μερα με λιγοτερα φαρμακα αλλα η ορεξη για φαι δεν λεει να μου κλεισει...
    μηπως να πεταξω την σακουλα με τα φαρμακα απο το μπαλκονι να κανει παρεα μαζι με τα οπωροκηπευτικα?

περα απο την πλακα καραγουσταρω τους αντρες που προτιμανε τις παχουλες οχι μονο επειδη ειμαι και γω παχουλη αλλα γιατι δεν ακολουθουν σαν πιθηκακια τις επιταγες της εποχης και της μοδας οι οποιες πλακα-πλακα εχουν στειλει μεχρι και σε κλινικες κοριτσακια που πασχουν απο επιβεβλημενη απο τα προτυπα ανορεξια.
    κατσε,ντε!περημενεις απο την 2η μερα την διαφορα!περημενε!εισαι και βιαστικη!

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου Μαρια μου.
    τωρα παιρνω τα εξης:

zyprexa 5mg (πρωι-μεσημερι-βραδυ)
    remeron 45 mg (μονο βραδυ)
    Lyrica 150 mg (πρωι-μεσημερι-βραδυ)
    rivotril 0,5 mg (πρωι-μεσημερι-βραδυ)

οσο για τα κιλα ναι οντως ισως ειναι νωρις δευτερη μερα...
    η πορεια θα δειξει...

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011

δευτερη μερα ειναι ρε συ , ειναι πολυ νωρις ακομα, σε μια βδομαδα πιστευω θα δεις διαφορα!

αυτο το χω σκεφτει κ εγω πολλες φορες... η να τα καψω...:P

πιστεψε με ειναι ο,τι χειροτερο αυτο, στο λεω απο προσωπικη εμπειρια, ενα χρονο ξερνουσα κ πλεον ο λαιμος μου κ ο οισοφαγος εχει καταστραφει... γι αυτο κ το χω ριξει τωρα αλλου....

σ αυτο που λες εχεις ενα point αλλα δεν προκυπτει παντα η ανορεξια απο τα προβαλλομενα προτυπα κ τις δηθεν κοινωνικες επιταγες... εχω προσωπικη εμπειρια στο θεμα ως πρωην ανορεξικη κ πραγματι παιζουν πολλα κ ως αιτιες κ ως συνεπειες.. πραγματι ομως το θεμα σηκωνει μεγαλη συζητηση... αλλα σε γενικες γραμμες σημασια εχει το πως φτανεις ως εκει κ ποσο εισαι ποια σε θεση μετα απ ολο αυτο να το ξεπερασεις...

Αμελι ευχομαι να παν ολα καλα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

και σε σενα κουκλα μου ευχομαι να πανε ολα καλα!
    με συγκινεί αφανταστα το γεγονος οτι ενω εισαι πεσμενη εχεις το κουραγιο να με εμψυχωνεις!
    ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΑΡΑ ΛΑΚΡΥ!!!
    ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ!!!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    μηπως θα επρεπε να σου αλλαξει το ρεμερον,γιατι αυτο παχαινει!
    και εμενα την προιγουμενη εβδομαδα που πηγα,επερνα απο αντικαταθλιπτικα το ρεμερον και εφεξορ και μου ειπε να κοψουμε το εφεξορ!
    της ειπα,δεν κοβουμε καλιτερα το ρεμερον γιατι εχω παρει 10 κιλα?μου ειπε οτι προτιμαει το ρεμερον ειναι καλιτερο,αλλα ενταξει!
    μου εκοψε το ρεμερον και εμεινα με το εφεξορ!

ισως στο ειπε αυτο επειδη το ρεμερον εχει και αγχολυτικη δραση περα απο την αντικαταθλιπτικη.

παιδια δεν ειμαι καλα σημερα.
    σωματικα εννοω οχι ψυχολογικα.
    νιωθω τρομερη ατονια.
    εντωμεταξυ πηρα τηλ. την ψυχολογο μου να της ζητησω να ακυρωσουμε την αυριανη συνεδρια και μου ειπε να την ξαναπαρω τηλ. αυριο σε περιπτωση που νιωσω καλυτερα.
    και αυτο το συνεδριες δυο φορες την βδομαδα δεν ειναι too much?
    βεβαια αυτο προεκυψε (εννοω το δευτερο ραντεβου), επειδη την ταραζα στα τηλ. και εβγαλε το συμπερασμα οτι εχω πολλα να της πω.
    συμφωνησαμε οτι αυτο θα γινεται για ενα α' χρονικο διαστημα και μετα θα επανελθουμε στο μια φορα τη βδομαδα.
    απο τη μια την εχω αναγκη αλλα απο την αλλη σκεφτομαι -περα απο το οικονομικο- οτι ισως (?) αρκει μια φορα τη βδομαδα.
    εσας δεν σας φαινεται πολυ το δυο φορες τη βδομαδα?
    Τελευταία επεξεργασία από amelie74; 03-06-2011 στις 15:30

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    κανονικα 2 φορες πρεπει!
    πας δεν πας το πληρωνεις!
    δεν σου το ειπε αυτο!
    εγω παω 1 φορα και τελευταια προσπαθει να με πισει για δευτερη!
    αλλα αν δεν παω την πληρωνω κανονικα!
    η κορη μου που εκανε παλια στην εφηβια 2 φορες την εβδομαδα αν δεν πηγαινε την πληρωναμε!

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια Θέματα

1. διπολική διαταραχή
    Από coma στο forum Διπολική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 19-07-2012, 23:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    Από NineWhileNine στο forum Διπολική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 08-04-2011, 22:18
  3. παλευοντας την διπολικη....
    Από amelie74 στο forum Διπολική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 22-06-2010, 20:46
  4. διπολικη διαταραχη ....