[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 29

Θέμα: περιεργα συμπτωματα και εγω!

περιεργα συμπτωματα και εγω!

Γεια σας και παλι!
    Ακομη μια φορα περιεργα συμπτωματα, λιγο τα φωτα σας αν γνωριζετε βεβαια!
    Οπως εχω ξαναπει εχω περασει απο πανικους με διαφορα ψυχοσωματικα, οπως ζαλαδες, σφιξιματα στο στηθος , δυσπνοιες και αλλα πολλα.
    ειμαι σε μια φαση που δεν αισθανομαι οτι εχω αγχος, δεν με πιανουν κρισεις και γενικα νομιζω οτι ειμαι ηρεμη!
    Αλλα εχω ενα περιεργο συμπτωμα, αισθανομαι απο την ωρα που θα ξυπνησω ενα βαρος , σαν δυσφορια στη δεξια μερια απο το στομαχι ως το λαιμο!Δεν ποναω , αισθανομαι διαρκως μια ενοχληση, σαν να εχω βαρος σε εκεινο το σημειο, εσωτερικα!
    Εχω βεβαια και εναν πονο στην πλατη δεξια , μαλλον ψυξη ειπε ο γιατρος. Εχω κανει εξετασεις αιματος, υπερηχο ανω και κατω κοιλιας,καρδιογραφημα, ολα καθαρα.
    Και δυσκολια στην αναπνοη, αλλα νομιζω οτι το διαχειριζομαι καλυτερα πλεον!
    Ειναι δυνατον αυτη η δυσφορια μονο στη δεξια μερια να προερχεται απο αγχος;;;
    Ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια ή καμια ιδεα του τι μπορει να ειναι;;;
    Ευχαριστω

Αγαπητή Λύδια,

Αν διάβασες το δικό μου Post θα είδες αυτό που έγραψα ότι για μας που έχουμε αυτό το πρόβλημα το πιο δύσκολο είναι να δεχτείς ότι τα σωματικά συμπτώματα είναι από το άγχος.
    Γίνονται τόσο έντονα κάποιες φορές που λες... πάει αυτό ήταν έχω κάτι σοβαρό και από μόνοι μας κάνουμε την διάγνωση.
    Εγώ μέχρι τώρα διέγνωσα καρκίνο, κατα πλάκας, καρδιακά κτλ κτλ κτλ.....
    Δεν έχει τελειωμό αυτή η ιστορία.
    Νομίζω το καλύτερο είναι να μάθουμε να ζούμε με το πρόβλημα και αν το καταφέρουμε τα πράγματα θα είναι καλύτερα... Το ξέρω όμως ότι δεν είναι εύκολο...

Τhanks για την απαντηση, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αισθανομαι αγχωμενη!
    Και η αληθεια ειναι οτι φαβαμαι αλλα οχι ιδιαιτερα,αλλα ειναι πολυ μα πολυ ενοχλητικο και κουραστικο!!
    Μου φαινεται περιεργο να προκαλει το αγχος τα συγκεκριμενα συμπτωματα, γι αυτο ρωταω μηπως ειχε κανενας κατι παρομοιο!
    Και ενω στο παρελθον ειχα πειστει για την ψυχολογικη προελευση καποιων συμπτωματων γι αυτο ειμαι καπως δυσπιστη γιατι δεν το εχω ακουσει ξανα!
    Τι να πω;;;

Καμιά φορά μπορεί να είμαστε αγχωμένοι χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε.
    Μου έχει συμβεί και εμένα καθώς νομιζόμενος ότι ήμουν πολύ κάλά σωματικά και ψυχικά να περάσει κάποιο σύμπτωμα και άντε πάλι από την αρχή...
    Βασικά αυτό που μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι γίνεται σφύξιμο στους μυώνες μας και σύσπαση με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι νιώθουμε....
    Παρόλο που ξέρω όλα αυτά όταν επισκευθώ τον γιατρό μου τον ρωτώ και ξαναρωτώ !!!

Αυτό το άγχος πια ό,τι θέλει μας κάνει... Έχω απηυδήσει και εγώ από όλα αυτά. Είναι μέρες που είμαι μια χαρά, δεν έχω τίποτα, ενώ κάποιες άλλες πονάει το στομάχι μου από το άγχος. Όσο για τα σωματικά άσε. Μέχρι που μερικές φορές νιώθω την καρδιά μου στα ούλα μου!!! Δεν κάνω πλάκα! Άλλες πάλι πετάγομαι στον ύπνο μου επειδή μου κόβεται η ανάσα και νομίζω πως σταματάει η καρδιά μου και φοβάμαι να ξανακοιμηθώ μήπως το ξαναπάθω. Αλήθεια, το έχει κανείς άλλος αυτό;

Καλησπερα σε ολους.Stilvie ακριβως τα ιδια με σενα περναω,να φανταστεις οτι κοιμαμε με τον ανεμιστηρα ανοιχτο γιατι νομιζω οτι τελειωνει ο αερας τη νυχτα και ξυπναω και δεν μπορω να ξανακοιμηθω μετα,κοιτα παιχνιδια που κανει το μυαλο.Και μετα αρχιζει να με ποναει το στομαχι μου, χωρις εμφανη λογο, λιγο μετα με πιανει πονος στο στερνο μετα παει στη πλατη ακριβως πισω απο τη καρδια, και κατεβαινει κατω απο τη μασχαλη με ενα ελαφρυ μουδιασμα στο αριστερο, χερι για κανα δεκαλεπτο καθε βραδυ.Και εχω ελενξει για καρδια ολα τα τεστ βγηκαν οκ.Τη αλλο να κανω τη αλλο να πω βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια καθε βραδυ

Γεια σας !!!!Καλα ειμαστε ολοι βλεπω !!!!Σε ψυχολογο εχετε παει;;;Κι εγω σημερα το πρωι επαθα μια ψιλοκρισουλα, σ5το δρομο και μετα στην τραπεζα,ζαλιζομουν , νομιζα θα πεσω κατω , αλλα αυτα δεν με τρομαζουν πλεον!!!!
    Απο το μεσημερι και μετα, δυσκολια στην αναπνοη μεχρι τωρα και μια δυσφορια στο στομαχι, οχι πονος δυσφορια ...οταν ξαπλωνω ειμαι οκ σχετικα με τη δυσφορια αλλα οταν ειμαι σε κινηση πολυ εντονη δυσφορια!!!
    Εσας τα συμπτωματα εχουν τοση διαρκεια;;;Τοσες ωρες δυσπνοια και δυσφορια , καθε μερα;;;;
    Makrei εσενα μονο το βραδια σε πιανει;;Stilvie οταν λες σωματικα , τι ακριβως παθαινεις;;

Καλησπερα Λυδια ακριβως τα ιδια εχω και γω ,μονο που σε μενα συμβαινουν βραδυ, αλλα εχουν σταματηση οι ταχυπαλμιες ταχυκαρδιες ζαλαδες κλπ.Εχω δυσπνοια αρκετη λογο διαφραγμα στη μυτη και λιγο δυσφορια οχι πολυ,μοναχα μικροπονους απο το στομαχι στερνο πλατη μασχαλη και λιγο μουδιασμα στο χερι.Αν και τα εχω ελενξει ολα με απειρες εξετασεις,ο ψυχολογος που πηγα μου εδωσε seroxat τα παιρνω που και που,αν και προσπαθω να μην παιρνω χαπια,και συνεχιζω τον αγωνα

Originally posted by makrei
    λιγο μετα με πιανει πονος στο στερνο μετα παει στη πλατη ακριβως πισω απο τη καρδια, και κατεβαινει κατω απο τη μασχαλη με ενα ελαφρυ μουδιασμα στο αριστερο, χερι για κανα δεκαλεπτο
    χεχεχε με αντιγραφεις μου φαινεται :P

Εννοειται οτι ολα αυτα που περιγραφεις ζαλαδες,στομαχι κ.λ.π τα εχω περασει ΟΛΑ ..και φυσικα οι εξετασεις πεντακαθαρες .

Οπως μου λεει και ενας ξαδελφος \"εισαι επικινδυνα υγιής\"

Από πού να αρχίσω;;.. Καταρχήν έχω τα γνωστά πονάκια που έχουν όλοι, στην πλάτη, στα χέρια, στη μασχάλη όπως είπε και κάποιος άλλος. Σουβλιές στο στήθος, πότε αριστερά πότε δεξιά, τσιμπήματα στο κεφάλι και μουδιάσματα, έκτακτες συστολές, αίσθημα δύσπνοιας και έναν ηλίθιο κόμπο στο λαιμό ειδικά αν το σκεφτώ πριν, ταχυκαρδίες που έρχονται και φεύγουν εντελώς ξαφνικά και απότομα, αίσθημα παλμών, κάποιες φορές ακανόνιστο σφυγμό για κάποιους χτύπους. Επίσης έχω τα γνωστά συμπτώματα της κρίσης πανικού, ζαλάδα, αδυναμία, υπερβολική ταχυκαρδία την ώρα της κρίσης, πανικός...
    Επίσης όταν κάποιες φορές σκύβω για παράδειγμα, νιώθω μια δυσφορία στο λαιμό και στο στήθος μου και καταλαβαίνω ότι η καρδιά μου πάει πιο αργά από ό,τι πριν κάνω την κίνηση αυτή. Αυτό να πω ότι μου συμβαίνει πάλι όταν το έχω στο μυαλό μου. Άλλες πάλι φορές κάνω το ίδιο πράγμα και δεν καταλαβαίνω τίποτα.
    Σε ψυχολόγο εγώ δεν έχω πάει, ούτε σε άλλους γιατρούς είναι η αλήθεια. Οι εξετάσεις που έχω κάνει είναι ένα καρδιογράφημα όταν είχα πάει στο νοσοκομείο πέρισυ για τη γρίπη επειδή είχα πολλούς παλμούς και είχε τρομάξει ο γιατρός, μια ακτινογραφία θώρακα και γενικές εξετάσεις αίματος. Το καλοκαίρι που είχα πάει στον καρδιολόγο μου είπε να προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά και να ηρεμήσω. Δεν μπήκε καν στον κόπο να μου πει για περαιτέρω εξετάσεις. Κάποια στιγμή όμως θέλω να κάνω καρδιολογικές γιατί όλα αυτά τα συμπτώματα όταν μου συμβαίνουν με τρομάζουν πολύ και σκέφτομαι μήπως έχω κάτι παθολογικό τελικά..

Γεια και παλι Makrei! Και εγω εχω διαφραγμα αλλα πιστεψε με το διαφραγμα το εχω χρονια ενω τη δυσπνοια εδω και κατι μηνες , αρα δεν παιζει να ειναι απο εκει!!
    Επισης τα seroxat, ειναι αντικαταθλιπτικα, τα οποια για να δρασουν χρειαζεται να τα παιρνεις συστηματικα και τακτικα, δεν ειναι αγχολυτικα να δρασουν αμεσα.Αρα πρεπει να καταλαβεις οτι απο μονος σου τα καταφερνεις και αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!!

Δεν ηξερα οτι το seroxat ειναι αντικαταθλιπτικο νομιζα οτι ηταν ξεανχολυτικο.Εγω δεν εχω καταθλιψη αρα δεν μου κανει τιποτα,τελικα μονο στην ιδεα μου εκανε κατι,αλλα το εκανα εγω στον εαυτο μου και οχι το χαπι.Μεγαλη βοηθεια αυτο που μου ειπες,ειδη αισθανομαι πολυ καλυτερα.Να σαι καλα λυδια θα σου κανω το τραπεζι οπου θες,για να βγεις και συ λιγο εξω χιχιχι

Παιδιά τα Seroxat είναι χάπια τα οποία χτυπούν όλα τα είδη των αγχωτικών διαταραχών και όχι μόνο την κατάθληψη.
    Αυτό που συμβαίνει με την φοβία αρρώστιας και κατ΄επέκταση με τα σωματικά συπτώματα ανήκει στις αγχώδεις διαταραχές (έμμονη ιδέα) οπόταν αν κάποιος δεν μπορεί να το διαχειριστεί από μόνος του καλό θα είναι να το πάρει το χάπι.
    Πρέπει όμως να το παίρνει τακτικά και όχι όποτε νομίζει ότι το χρειάζεται.
    Εγώ το παίρνω 5 χρόνια και με έχει βοηθήσει αρκετά.

apsogos καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση για το seroxat.Μου τα εδωσε ο ψυχιατρος που πηγα και ειδα αλλα με φοβισε η ιδεα να τα παρω,και ειπα μπας και τα καταφερω χωρις τα χαπια.Τωρα γι αυτο που λες με τους σωματικους πονους, εχω νευροπαθητικους πονους ετσι λεγονται και οτι βοηθα το seroxat ουτε αυτο το ηξερα,αλλα θα το ψαξω να δω μηπως αρχισω τη θεραπια τωρα, γιατι με ποναει εντονα η πλατη μου στο υψος της καρδιας και λιγο μπροστα και κατω απο τη μασχαλη ,χωρις να εχω καρδιακα προβληματα ,το εχω ελενξει αρκετες φορες.Ευχαριστω

Nα αναφερω και εγω ενα συμπτωμα που μου συνεβει σημερα...

ανακαλυψα οτι στο πισω αριστερο μερος του κεφαλιου και προς το κεντρο,εχω ενα ας πουμε καρουμπαλο-πρηξιμο(?) απο το οποιο αισθανομαι ενοχληση-τραβηγμα και πονο οταν το πειραζω..
    μου χαλασε την διαθεση σημερα.

σας εχει συμβει κατι παρομοιο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία