[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 28

Θέμα: Κριση πανικου-αγχος και ταχυκαρδιες

Κριση πανικου-αγχος και ταχυκαρδιες

Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης..

Ειμαι 28 χρονων και μεχρι πριν 6 μηνες μια κοπελα που ποτε δεν αγχωθηκε και παντα σε δυσκολες καταστασεις εβλεπα τα πραγματα απο την θετικη πλευρα και διακωμωδωντας τα.
    Ξαφνικα,κατα το Δεκεμβριο απο την πιεση της δουλειας (υποθετω),με πιανει ασταματητη τσχυκαρδιακ,ζαλιζομαι,δε μπορω να σηκωθω και νιωθω οτι θα μεινω εκει.Βγαινω στο μπαλκονι,κοιταζω μακρια και μετα απο ωρα χαλαρωνω.Ηταν η αρχη.Εκει που καθομουνα στα ξαφνικα με πιαναν ταχυκαρδιες και μια μερα φευγω κατευθειαν για το νοσοκομειο.
    Με κανουν εξετασεις και τιποτα ,και ο γιατρος μου λεει:
    -Πηγαινε μια βολτα στον πανω οροφο
    -Που? ρωταω
    -Στην ψυχιατρικη πτερυγα , απανταει.
    Πηγαινω και ο γιατρος μου εξηγει για τις κρισεις πανικου,μου δινει xanax,μια σειρα απο εξετασεις να τις δει.
    Την επομενη μερα με πιανει μεσα σε κοσμο και με πολυ προσπαθεια το καταπολεμω.Εκτοτε 2 φορες με επιασε ,χωρις να παρω τα χαπια μετα ολα καλα,σαν να εφυγε απο μονο του.
    Πριν μια εβομαδα ειμαι για καφε και εκει που ειναι ολα καλα,με πιανει μια ταχυκαρδια,χωρις λογο και θελω να φυγω απελπισμενα να παω σπιτι.Παω σπιτι και δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα,να προσπαθω να σκεφτω ομορφα πραγματα,να κανω κρυο ντουζ τπτ,νιωθω οτι θα μεινω στον τοπο και παιρνω ενα xanax,ηρεμω και κοιμαμαι.

Εκτοτε δεν μπορω να απολαυσω ουτε μια στιγμη,συνεχως πιανω την καρδια μου,και ειναι σαν να το σκεφτομαι επιτηδες συνεχεια,δεν μπορω να το εξηγησω και φοβαμαι μη με πιασει ταχυκαρδια....

Είσαι πολύ τυχερή.Οι γιατροί ήταν ενημερωμένοι και φέρθηκαν μία χαρά.Τεσπά πανικούς έχεις οπότε μην ανησυχείς τσάμπα.Ενώ στην ζωή προσπαθούμε πολύ για να ξεπεράσουμε κάτι εδώ είναι το αντίθετο.Δέν πρέπει να προσπαθήσεις αλλά ούτε και να ανησυχείς γιά τίποτα.Μπράβο στους γιατρούς ειλικρινά.Σε άλλους περνάει πολύς καιρός μέχρι τελικά να μάθουν ότι απλά έχουν πανικούς και όχι κάτι άλλο.Ελπίζω να μην κολλήσεις και να ξεμπερδεύεις γρήγορα.

Κι εγω το ελπιζω,αυτο που φοβαμαι δεν ειναι ο ιδιος ο πανικος αλλα η ταχυκαρδια μηπως η καρδια μου δεν αντεξει...
    Τα αλλα μπορω να τα αντιμετωπισω αλλα αυτο οχι..

Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006
    καλησπέρα κ απο εμένα.leyki νομίζω πως έιναι και κάτι άλλο που σε απασχολεί βαθύτερα και όχι μόνο η πίεση της δουλειάς.
    οσο για την καρδιά σου μην φοβάσαι ΑΝΤΕΧΕΙ αλλα κ να το ψαξεις πιο καλυτερα πάλι δεν μείνεις ισυχη.
    αν τελικά είναι οντως η πίεση της δουλειάς φύγε την υγεία σου πρέπει να κοιτάξεις

Εδω και παρα πολυ καιρο εχω θαψει βαθεια μεσα μου και πιστευω οτι ακομα και η σκεψη με ταραζε αλλα οχι πια.Οπως ειπα το εχω θαψει και και ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε

Αχ ρε λευκη είσαι καινούργια στο θέμα.Νά ξερες πόσο ίδια είναι τα συμπτώματα για όλους εμάς.Από την αρχή μέχρι το τέλος όλοι ακολουθούμε πάνω κάτω τόν ίδιο δρόμο με τα ίδια παράπονα κάθε φορά.Σόρρυ κιολας αλλά καταντάει και λίγο βαρετό στο τέλος.Δέν έχεις τπτ παιδί μου.Κοίτα να ηρεμήσεις.Αυτό άλλωστε σου λέει και ο οργανισμός σου με αυτά τα \"παράπονα\" που βγάζει.

Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006
    δεν πρέπει να τα θαβεις αλλα να τα ξεθάψεις να τα βγάλεις απο μέσα σου και να τα πετάξεις μακριά αλλα θα πρέπει να πας σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει,γνώμη μου χωρίς χάπια με ψυχανάλυση.

Originally posted by leuki
    Εδω και παρα πολυ καιρο εχω θαψει βαθεια μεσα μου και πιστευω οτι ακομα και η σκεψη με ταραζε αλλα οχι πια.Οπως ειπα το εχω θαψει και και ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε
    Κατ\' αρχή να σου πω ότι η καρδιά δεν παθαίνει τίποτα. Αν ψάξεις εδώ μέσα θα δεις κάποιο θέμα από άτομο που έφτανε τους 180 παλμούς το λεπτό.
    Μετά θα σου πρότεινα να μην το θάψεις. Αυτά που περνάμε είναι στην ουσία προειδοποιήσεις για τα λάθη που κάνουμε ή γίνονται ή θα γίνουν και δεν τα έχουμε συνειδητοποιήσει. Ο οργανισμός αντιδρά, αλλά εμείς δεν βλέπουμε την αντίδρασή του σαν κάτι \"θετικό\", σαν προειδοποίηση, αλλά σαν κάτι \"κακό\" που πρέπει να διώξουμε.
    Κατά κάποιο τρόπο είμαι σύμφωνος με την άποψη του/της shifter, εκτός από το \"Κοίτα να ηρεμήσεις\".
    .

εγω εχω γραψει για τους 180 σφυγμους και ισχυει.και χθες το βραδυ μετα απο πολυ καιρο ανεβασα απο τους 75-80 για 4-5 λεπτα 150-160 παλμους αλλα επεσαν μονοι τους.και σημερα που πηγα στο γιατρο να με δει ειχα 145 παλμους.και μου ειπε οτι δεν πεθαινω οσο και να εχω αυτους τους παλμους(καλα οτι να τους εχω και μια ζωη!!),απλα η καρδια αντεχει αυτους τους παλμους αν ειναι υγειης!!αρα μη φοβασαι.και εγω σημερα πηρα για πρωτη φορα INDERAL χαπι που μου εδωσε ο καρδιολογος και απο εκεινη την ωρα δεν εχω ξανανιωσει τπτ,ουτε εκτακτη συστολη,ουτε ταχυκαρδια,ουτε τπτ.μπορω να πω πως ισως εχω να νιωσω ετσι 1.5 χρονο,οσο καιρο ταλαιπωρουμαι απο πανικους και ταχυκαρδιες.για αυτο γνωμη μου ειναι να ρωτησεις τον καρδιολογο σου για το συγκεκριμενο φαρμακο,πιστευω θα σε βοηθησει αν εχεις ταχυκαρδιες κλπ.

παιδια επειδη και γω ειχα τισ ιδιες φοβιες με εσας σασ πληροφορω οτι μια υγειης καρδια αντεχει ταχυκαρδιες 140 παλμων για 8-9-10 συνεχομενα...... και σας ενοχλει η ιδεα και μονο τησ εντονης δουλειας τησ καρδιας σκεφτητει οτι κανα διαδρομο και τρεξατε εκει η καποια αλλη ασκηση,σιγουρα δεν βοηθαω με αυτα που λεω,το φαρμακο αυτο ειναι καλο απο οτι εχω ακουσει(ιντεραλ) εγω οταν ρβτησα το καρδιολογο με εκραξε γτ μου κανει αυτο το περνουν οι καρδιοπαθεις και το εγω δν πρεπει στα 19 μου να χαπακωνωμαι αλλα οκ δεν εινια κακο να το παρει αμα σε ηρεμει και δν επηρεαζει τη ψυχολογια
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

Καλησπερα. Ζω χρονια με ταχυκαρδιες λογο της φοβικης διαταραχης και μπορω να σας πω οτι η καρδια μου αντεχει μια χαρα.

Αυτες οι διαταραχες συνηθως κανουν το κυκλο τους για κανα 1-1μιση χρονο, κατα τη διαρκεια αυτη το ατομο εχει πολλα σκαμπανευασματα στο θεμα των κρισεων. Παντως τις κρισης αυτες παντα κατι τις προκαλει αυτο πρεπει να βρεις.

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση,εστω και απο δω.
    Εχω παθει εμμονη με τους καρδιακους παλμους αλλα ειμαι τοσο ανωμαλη που 4 μερες ειναι τελεια και ξαφνικα οταν δεν σκεφτομαι τιποτα να εμφανιζονται...

Και φυσικα σαν ανοητη πιανω συνεχεια τους σφυγμους μου,τρομαρα μου!!!!!

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    Originally posted by -DEMGAL23-
    εγω εχω γραψει για τους 180 σφυγμους και ισχυει.και χθες το βραδυ μετα απο πολυ καιρο ανεβασα απο τους 75-80 για 4-5 λεπτα 150-160 παλμους αλλα επεσαν μονοι τους.και σημερα που πηγα στο γιατρο να με δει ειχα 145 παλμους.και μου ειπε οτι δεν πεθαινω οσο και να εχω αυτους τους παλμους(καλα οτι να τους εχω και μια ζωη!!),απλα η καρδια αντεχει αυτους τους παλμους αν ειναι υγειης!!αρα μη φοβασαι.και εγω σημερα πηρα για πρωτη φορα INDERAL χαπι που μου εδωσε ο καρδιολογος και απο εκεινη την ωρα δεν εχω ξανανιωσει τπτ,ουτε εκτακτη συστολη,ουτε ταχυκαρδια,ουτε τπτ.μπορω να πω πως ισως εχω να νιωσω ετσι 1.5 χρονο,οσο καιρο ταλαιπωρουμαι απο πανικους και ταχυκαρδιες.για αυτο γνωμη μου ειναι να ρωτησεις τον καρδιολογο σου για το συγκεκριμενο φαρμακο,πιστευω θα σε βοηθησει αν εχεις ταχυκαρδιες κλπ.

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕ!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕ! [/quote]

εγω τουλαχιστον δεν ειμαι ψυχωτικος σαν και εσενα.και τωρα δεν εχω τπτ πλεον,εσυ κοιτα να γινεις καλα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας