[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 152

Θέμα: Αμβλωση

Αμβλωση

Λυπαμαι παρα πολυ που ανοιγω ενα τετοιο θεμα και ντρεπομαι ακομη και τη στιγμη που το γραφω..Εχω καθυστερηση αρκετες μερες και χθες πηγα στο φαρμακειο,αγορασα 2 τεστ και ειχαν το ιδιο αποτελεσμα:θετικα.Δυστυχως ,ειναι πρεπει να διακοψω αυτη τη διαδικασια και φοβαμαι αλλα και ντρεπομαι πολυ. Σας εκλιπαρω μην αρχισετε για το ηθικο κομματι του θεματος,γιατι ειναι κατι που ηδη με βασανιζει πολυ. Θα θελα να μου πει καποια κοπελα αν εχει κανει την εμπειρια της ή οποιος το εχει περασει μεσω τριτων.Ευχαριστω πολυ :(

Δαναη γεια σου,

ποσο χρονων εισαι?

εισαι με καποιον συντροφο κι αν ναι το γνωριζει? ειναι καθαρα δικη σου αποφαση η αμβλωση?

δαναη καλήμερα ,
    προσωπικα πιστευω οτι εφοσον δεν εισαι παντρεμενη , η επιλογη του αν και ποτε θα κρατησεις ενα παιδι ειναι αποκλειστικα δικη σου...ανεξαρτητα της ηλικιας σου .....
    καταρχην χρειαζεσαι ενα γυναικολογο για να κανει την επαληθευση του τεστ με εργαστηριακες εξετασεις και με την γυναικολογικη εξεταση...
    εισαι ακομα σε πρωιμα σταδια και η αποξιση η αναρρόφηση [η επιλογη ειναι του γιατρου σου]
    ειναι μια απλη και χωρις ρισκο στις περισσοτερες περιπτωσεις διαδικασια η οποια διαρκει συνηθως ενα πρωινο και το απογευμα γυρνας στο σπιτι σου με ενα κουτι αντιβιοτικα και εχεις απαλλαγη απο μια ανεπιθυμητη κυηση...
    Για να καταλαβεις πχ οσον αφορα την αποξιση , ειναι μια γενικα εφαρμοζομενη πρακτικη του γιατρου που προκαλει την εμμηνο ρυση , ξινοντας ελεφρα τα τοιχωματα της μητρας [δεν νοιωθεις τιποτα γιατι εισαι κατω απο ναρκωση λιγων λεπτων],με αποτελεσμα την αποριψη του τοιχωματος της μητρας οπως γινεται φυσιολογικα καθε φορα με την περιοδο της γυναικας.Μαλιστα , η ιδια ακριβως θεραπεια , εφαρμοζεται σε περιπτωση που μια γυναικα δεν μπορει να συλλαβει , γιατι συνθηως κανει την μητρα πιο ευασιθητη και το ωαριο προσκολαται στα τοιχωματα της ευκολοτερα! Γιαυτο θα σου πει ο γιατρος αν επειλεξει την αποξιση οτι θα πρεπει να προσεξεις πολυ γιατι ειναι σταστικτικα αποδεδειγμενο , οτι πολλες γυναικες επιστρεφουν ξανα για νεα αποξιση αν δεν λαβουν αλλα αντισυλληπτικά μετρα... Το σημαντικοτερο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι ο γιατρος σεβομενος το επαγγελματικο απορρητο , θα μπορουσε να αιτιολογησει θεραπευτικα αυτη την επιλογη , αν θα επρεπε να ζητησεις χρηματα απο τους γονεις σου για να πληρωσεις τα εξοδα του γιατρου και της επεμβασης...

xika Ειμαι στα 22 και εχω χρονια σχεση με τον συντροφο μου.Ειναι διπλα μου σε οποια αποφαση κ αν παρω,αν και ειναι μια σιγουρη απο πλευρας μου αποφαση.Σ\'ευχαριστω πολυ.

Πανο σ\'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.Εψαξα πολλα και στο διαδικτυο,διαβασα σχεδον ο,τι υπαρχει.Εσυ αυτα τα ξερεις απο κοπελα που εχει κανει?Σ\'ευχαριστω και παλι.

Δαναη, δυστυχως εχω μπει σε αυτη τη διαδικασια πριν 3 χρονια. Εγω το εκανα για λογους υγειας καθαρα, αλλιως τωρα θα ημουν μητερα.

Η διαδικασια ακουγεται ευκολη. Ειναι ολιγολεπτη και πιστεψε με δεν θα καταλαβεις τιποτα. Μεχρι την ωρα που θα ξυπνησεις.

Αν ο γιατρος κανει καλη δουλεια και προσεκτικη δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Ειναι πολυ σημαντικο το γεγονος οτι εχεις στο πλαι σου τον συντροφο σου, το ξερω καλα γιατι εγω δεν τον ειχα.

Μετα απο την επεμβαση θα εχεις καποιους πονους. Αλλες φορες εντονοι, αλλες λιγοτερο. και φυσικα θα εισαι αδιαθετη περισσοτερο απο το κανονικο. Εγω ειχα αιμορραγια 20 μερες. Αυτο ομως εξαρταται και απο τον οργανισμο.

Θα πρεπει να σταθεις δυνατη και να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου γιατι και το ψυχολογικο κομματι της υποθεσης δεν ειναι στειο. Ακομη κι εγω που αναγκαστηκα να το κανω, πιστεψε με ακομα το σκεφτομαι και θυμωνω πολυ.

Αυτο ειναι αποφαση δικη σου ομως...

Originally posted by πανος12345
    δαναη καλήμερα ,
    προσωπικα πιστευω οτι εφοσον δεν εισαι παντρεμενη , η επιλογη του αν και ποτε θα κρατησεις ενα παιδι ειναι αποκλειστικα δικη σου...ανεξαρτητα της ηλικιας σου .....
    καταρχην χρειαζεσαι ενα γυναικολογο για να κανει την επαληθευση του τεστ με εργαστηριακες εξετασεις και με την γυναικολογικη εξεταση...
    εισαι ακομα σε πρωιμα σταδια και η αποξιση η αναρρόφηση [η επιλογη ειναι του γιατρου σου]
    ειναι μια απλη και χωρις ρισκο στις περισσοτερες περιπτωσεις διαδικασια η οποια διαρκει συνηθως ενα πρωινο και το απογευμα γυρνας στο σπιτι σου με ενα κουτι αντιβιοτικα και εχεις απαλλαγη απο μια ανεπιθυμητη κυηση...
    Για να καταλαβεις πχ οσον αφορα την αποξιση , ειναι μια γενικα εφαρμοζομενη πρακτικη του γιατρου που προκαλει την εμμηνο ρυση , ξινοντας ελεφρα τα τοιχωματα της μητρας [δεν νοιωθεις τιποτα γιατι εισαι κατω απο ναρκωση λιγων λεπτων],με αποτελεσμα την αποριψη του τοιχωματος της μητρας οπως γινεται φυσιολογικα καθε φορα με την περιοδο της γυναικας.Μαλιστα , η ιδια ακριβως θεραπεια , εφαρμοζεται σε περιπτωση που μια γυναικα δεν μπορει να συλλαβει , γιατι συνθηως κανει την μητρα πιο ευασιθητη και το ωαριο προσκολαται στα τοιχωματα της ευκολοτερα! Γιαυτο θα σου πει ο γιατρος αν επειλεξει την αποξιση οτι θα πρεπει να προσεξεις πολυ γιατι ειναι σταστικτικα αποδεδειγμενο , οτι πολλες γυναικες επιστρεφουν ξανα για νεα αποξιση αν δεν λαβουν αλλα αντισυλληπτικά μετρα... Το σημαντικοτερο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι ο γιατρος σεβομενος το επαγγελματικο απορρητο , θα μπορουσε να αιτιολογησει θεραπευτικα αυτη την επιλογη , αν θα επρεπε να ζητησεις χρηματα απο τους γονεις σου για να πληρωσεις τα εξοδα του γιατρου και της επεμβασης...

Φιλε πανο επετρεψε μου να σου πω οτι η ηλικια παιζει πολυ σημαντικο ρολο οταν προκειται για μια τετοια επεμβαση απο καθε αποψη,

και οργανικη και ψυχικη.

Originally posted by xika
    δαναη καλήμερα ,

Φιλε πανο επετρεψε μου να σου πω οτι η ηλικια παιζει πολυ σημαντικο ρολο οταν προκειται για μια τετοια επεμβαση απο καθε αποψη,

και οργανικη και ψυχικη.
    δεν διαφωνω στην ουσια με αυτο αλλα σε κατι αλλο που ισως εννοουσες στο προηγουμενο ποστ...δηλαδη αν μια μικρη κοπελα θα πρεπει να διαλεξει μεταξυ του ρισκου να γινει μητερα και των οποιων πιθανων στατιστικων επιπλοκων για να μην κανει απολυτως τιποτα ...
    εδω εγω λεω οχι..ανεξαρτητα απο την ηλικια , οποιαδηποτε μελουσα μητερα πρεπει να μπορει να διακοψει την κυηση και ευτυχως με την αιτιολογια που ηδη εχω αναφερει καλυπτεται και ο γιατρος απο την οποια τυχον αντιθετη αποψη της οικογενειας , της κοινωνιας και των ηθων μας...

Originally posted by danah
    xika Ειμαι στα 22 και εχω χρονια σχεση με τον συντροφο μου.Ειναι διπλα μου σε οποια αποφαση κ αν παρω,αν και ειναι μια σιγουρη απο πλευρας μου αποφαση.Σ\'ευχαριστω πολυ.

Πανο σ\'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.Εψαξα πολλα και στο διαδικτυο,διαβασα σχεδον ο,τι υπαρχει.Εσυ αυτα τα ξερεις απο κοπελα που εχει κανει?Σ\'ευχαριστω και παλι.
    ακριβως οπως εισαι τωρα με το αγορι σου Δαναη βρεθηκα 4 φορες ενωπιον αυτης της αποφασης 2 διαφορετικων δεσμων μου σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα
    η πρωτη μαλιστα ηταν με ενα κοριτσι 18 ετων που μετα απο λιγους μηνες ξαναμεινε εγγυος ακριβως γιατι η αποξιση ειναι θεραπεια κατα της στειροτητας και οπως λεει και η χικα , ο κυκλος της γυναικας μετα την αποξισηεπηρεαζεται και αλλαζει γιαυτο προσεξτε πολυ να μην παθετε τα ιδια!

Δαναη μην τρομαζεις απο τα λεγομενα του Πανου.

Απλα φροντισε να εισαι απολυτα σιγουρη για την αποφαση που θα παρεις, οποια κι αν ειναι αυτη.

Σκεψου απλα τι εισαι περισσοτερο ετοιμη να αντιμετοπισεις σε αυτη τη φαση

Την μητροτητα ή οτιδηποτε μπορει να σου επιφερει μια διακοπη αυτης 9 απο ψυχολογικη αποψη εννοω.

Φυσικα σε ολα παιζουν ρολο και τι σχεση εχεις με τον συντροφο σου χωρις αυτο να ειναι απολυτο κριτιριο για καποια επιλογη.

ακριβως οπως εισαι τωρα με το αγορι σου Δαναη βρεθηκα 4 φορες ενωπιον αυτης της αποφασης 2 διαφορετικων δεσμων μου σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα
    η πρωτη μαλιστα ηταν με ενα κοριτσι 18 ετων που μετα απο λιγους μηνες ξαναμεινε εγγυος ακριβως γιατι η αποξιση ειναι θεραπεια κατα της στειροτητας και οπως λεει και η χικα , ο κυκλος της γυναικας μετα την αποξισηεπηρεαζεται και αλλα
    ζει γιαυτο προσεξτε πολυ να μην παθετε τα ιδια!

Εσυ ησουν μαζι με την κοπελα σου κατα τη διαρκεια της επεμβασης?Γενικα ειναι επιπονη διαδικασια?Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πώς αισθανοταν,ποσες ωρες χρειαστηκε κλπ?

xika πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο για την καθε κοπελα να προβει σε μια τετοια ενεργεια..Προσωπικα φοβαμαι παρα πολυ γιατι δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω.Ακομη δεν το εχω συνειδητοποιησει..Μπορεις να μου πεις 2-3 πραγματα σχετικα με τη διαδικασια σε παρακαλω?

Δαναη, οταν θα πας στο νοσοκομειο-κλινικη θα σου κανουν καποιες εξετασεις, ( πιεση, καρδιογραφημα και τετοια ) . Πιθανον και η πιεση σου και οι σφυγμοι σου να ειναι ανεβασμενοι λογω αγχους αλλα αυτο οι γιατροι το γνωριζουν. Επειτα, θα πας σε μια αιθουσα οπου θα ξαπλωσεις σε ενα κρεβατι παομοιο με την καρεκλα του γυναικολογου,ξερεις με τις βασεις για τα ποδια. Θα εχεις πιθανο καποιο σεντονι στα ποδια σου ωτε να μην εχεις οπτικη επαφη.
    Επειτα θα σου κανουν μια πολια ελαφρια ολικη αναισθησια η οποια διαρκει το πολυ μιση ωρα αφου η ολη επεμβαση διαρκει γυρω στο 20λεπτο. Απο εκει και περα εσυ θα κοιμασαι. Οταν θα ξυπνησεις θα φροντισει ο γιατρος ή οι νοσοκομες να βεβαιωθουν οτι δεν ζαλιζεσαι και οτι αισθανεσαι σχετικα καλα. Μολις νιωσεις οτι μπορεις να σηκωθεις εισαι ετοιμη να πας στο σπιτι σου.

Φυσικα απο την ωρα που θα τελειωσει η επεμβαση θα εισαι ηδη αδιαθετη και μετα απο καποια ωρα θα ξεκινησουν και οι πονοι. Αλλα η ενταση του πονου εξαρταται απο τον οργανισμο. Θα εισαι και λιγο ζαβλακομενη τις πρωτες ωρες λογω αναισθησιας.

Θα παιρνεις για καποιες μερες μια αντιβιωση και θα περιμενεις να επανελθει ο οργανισμος σου στα φυσιολογικα του.

Φυσικα η περιοδος που θα εχεις δεν θα ειναι σαν ολες τις αλλες, οποτε μην τρομαξεις αν δεις τιποτα περιεργο ή μεγαλη ποσοτητα.

Να φανεις δυνατη Δαναη και ολα θα πανε καλα.

και φυσικα θα ηθελα να μαθω νεα σου αν θελεις κι εσυ

Δαναη να μην ανησυχεις καθολου ουτε για την επεμβαση ουτε για τον πονο.
    ο πονος ειναι ακριβως σαν τον πονο της περιοδου για οσες κοπελες εχουν πονο στην περιοδο. εξαφανιζεται με ενα απλο παυσιπονο.
    το αιμα συνηθως ειναι σαν της περιοδου , οχι κατι παραπανω ουτε περισσοτερες μερες, εκτος εξαιρεσεων.
    να φροντισεις να παιρνεις οπως πρεπει την αντιβιωση απλα.
    ο τροπος που χρησιμοποιειται εδω και ΠΑΡΑ πολλα χρονια ειναι πλεον η αναρροφηση γιατι η αποξεση εχει κατηγορηθει εκτος απο καποια επικινδυνοτητα και για πιθανη δημιουργια συμφυσεων που εχουν πιθανοτητα να οδηγησουν σε υπογονιμοτητα..γενικα ειναι ξεπερασμενος τροπος , ασχετα αν χρησιμοποιιειται για καποιες θεραπειες.
    για αμβλωσεις αποφευγεται.

αυτο που πρεπει να φροντισεις ειναι να εχεις καποια στηριξη γιατι θα νοιωθεις περιεργα ψυχολογικα..
    αν δεν εχεις τον συντροφο σου διπλα, φροντισε να πας και να φυγεις με καποια κοντινη σου φιλη, αδερφη, κλπ.

η πρωτη μαλιστα ηταν με ενα κοριτσι 18 ετων που μετα απο λιγους μηνες ξαναμεινε εγγυος ακριβως γιατι η αποξιση ειναι θεραπεια κατα της στειροτητας και οπως λεει και η χικα , ο κυκλος της γυναικας μετα την αποξισηεπηρεαζεται και αλλα

Εσυ ησουν μαζι με την κοπελα σου κατα τη διαρκεια της επεμβασης?Γενικα ειναι επιπονη διαδικασια?Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πώς αισθανοταν,ποσες ωρες χρειαστηκε κλπ?

xika πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο για την καθε κοπελα να προβει σε μια τετοια ενεργεια..Προσωπικα φοβαμαι παρα πολυ γιατι δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω.Ακομη δεν το εχω συνειδητοποιησει..Μπορεις να μου πεις 2-3 πραγματα σχετικα με τη διαδικασια σε παρακαλω?
    Δαναη
    καθε νεαεμπειρια ειναι λογικο να σου προξενει φοβο και αγχος
    Ομως μια αποξιση δεν ειναι τιποτα το περιπλοκο το επωδυνο και το δυσκολο
    Διαρκει 1/2 ωρα , εισαι υπο ναρκωση και οταν ξυπνησεις μετα απο λιγη ωρα συνηθως φευγεις ...
    Πονας λιγο, οπως καποιες γυναικες πονανε καθε μηνα και παιρνουν μαλιστα και φαρμακα περιμενοντας την περιοδο τους
    αλλα ειναι κατι το συνηθισμενο και καλα ανεχτο απο ολες τις γυναικες ...
    και τις 4 φορες [2 με διαφορετικη γυναικα] πηγαμε μαζι στο νοσοκομειο η την κλινικη και οχι στην αιθουσαν τοκετου [το χειρουργειο ] γιατι δεν αξιζει τον κοπο , μια που ουτε θα καταλαβεις το πως και το τι εγινε [ειναι μια διαδικασια ρουτινας γι καθε γυναικολογο]και ωσπου να πιω ενα ουισκυ για τα δικα μου νευρα , ερχοτανε η αδελφη και με οδηγουσε κοντα της γιατι ολαειαν τελειωσει
    Μην ακους αηδιες για ψυχολογικα προβληματα κλπ
    Αυτα ισχουν σε περιπτωσεις που μια γυναικα δεν ξερει τι θελει...
    Δεν εχουν να κανουν με την δικη σου περιπτωση...
    Εσυ ξερεις τις θες και μην δισταζεις να πας οσο το δυνατον συντομοτερα γιατι ισως τα τελευταια 30 ρονια απο τοτε που πηγα για τελευταια φορα πολλα εχουν αλλαξει και δεν χρειαζεται ισως ουτε καν ολικη ναρκωση ....
    πολλοι γυναικολογοι στα πρωτα σταδια της κυησης εφαρμοζουν την αναροφηση που ειναι ακομα πιο ανωδυνη και συντομη ...

Δαναη
    καθε νεαεμπειρια ειναι λογικο να σου προξενει φοβο και αγχος
    Ομως μια αποξιση δεν ειναι τιποτα το περιπλοκο το επωδυνο και το δυσκολο
    Διαρκει 1/2 ωρα , εισαι υπο ναρκωση και οταν ξυπνησεις μετα απο λιγη ωρα συνηθως φευγεις ...
    Πονας λιγο, οπως καποιες γυναικες πονανε καθε μηνα και παιρνουν μαλιστα και φαρμακα περιμενοντας την περιοδο τους
    αλλα ειναι κατι το συνηθισμενο και καλα ανεχτο απο ολες τις γυναικες ...
    και τις 4 φορες [2 με διαφορετικη γυναικα] πηγαμε μαζι στο νοσοκομειο η την κλινικη και οχι στην αιθουσαν τοκετου [το χειρουργειο ] και ωσπου να πιω ενα ουισκυ για τα δικα μου νευρα , ερχοτανε η αδελφη και με οδηγουσε κοντα της γιατι ολαειαν τελειωσει
    Μην ακους αηδιες για ψυχολογικα προβληματα κλπ
    Αυτα ισχουν σε περιπτωσεις που μια γυναικα δεν ξερει τι θελει...
    Δεν εχουν να κανουν με την δικη σου περιπτωση...
    Εσυ ξερεις τις θες και μην δισταζεις να πας οσο το δυνατον συντομοτερα γιατι ισως τα τελευταια 30 ρονια απο τοτε που πηγα για τελευταια φορα πολλα εχουν αλλαξει και δεν χρειαζεται ισως ουτε καν ολικη ναρκωση ....
    πολλοι γυναικολογοι στα πρωτα σταδια της κυησης εφαρμοζουν την αναροφηση που ειναι ακομα πιο ανωδυνη και συντομη ...

Πανο,

μηπως εκανες κι εσυ καμια αμβλωση και ξερεις καλυτερα???????

Κοτα να δεις τι γινεται ρε γαμωτο!!!!!

Και το αν ξερουμε τι θελουμε ή οχι ασε να το ξερουμε εμεις. Εσυ πιες κανενα ουσκι για τα δικα σου νευρα.

Originally posted by Remedy
    Δαναη να μην ανησυχεις καθολου ουτε για την επεμβαση ουτε για τον πονο.
    ο πονος ειναι ακριβως σαν τον πονο της περιοδου για οσες κοπελες εχουν πονο στην περιοδο. εξαφανιζεται με ενα απλο παυσιπονο.
    το αιμα συνηθως ειναι σαν της περιοδου , οχι κατι παραπανω ουτε περισσοτερες μερες, εκτος εξαιρεσεων.
    να φροντισεις να παιρνεις οπως πρεπει την αντιβιωση απλα.
    ο τροπος που χρησιμοποιειται εδω και ΠΑΡΑ πολλα χρονια ειναι πλεον η αναρροφηση γιατι η αποξεση εχει κατηγορηθει εκτος απο καποια επικινδυνοτητα και για πιθανη δημιουργια συμφυσεων που εχουν πιθανοτητα να οδηγησουν σε υπογονιμοτητα..γενικα ειναι ξεπερασμενος τροπος , ασχετα αν χρησιμοποιιειται για καποιες θεραπειες.
    για αμβλωσεις αποφευγεται.

αυτο που πρεπει να φροντισεις ειναι να εχεις καποια στηριξη γιατι θα νοιωθεις περιεργα ψυχολογικα..
    αν δεν εχεις τον συντροφο σου διπλα, φροντισε να πας και να φυγεις με καποια κοντινη σου φιλη, αδερφη, κλπ.
    το εχω ακουσει αυτο για τις συμφυσεις ρεμεντυ...
    δεν συμφωνουν ομως ολοι οι γιατροι και γιαυτο απεφυγα να προδικασω την αποφαση του δικου της!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι εκτός λειτουργίας
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας