[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 45

Θέμα: ταχυκαρδιες και πιεση

ταχυκαρδιες και πιεση

πως μπορω να αντιμετωπισω τις ταχυκαρδιες που εχω με φυσικο τροπο?για να μην περνω καποιο χαπι.και επισης τα αντικαταθλιπτικα ριχνουν την αρηριακη πιεση.τι παθαινουμε απο αυτο?λιποθυμαμε?ταχυκαρδια εχω συνεχεια γωρω στους 130 σφυγμους!

130 σφυγμούς έχεις ακόμα και χωρίς να είσαι σε πανικό?

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Τις προαλες που γυριζα με το τρενο από Θεσσ/κη καθως φταναμε Αθηνα αρχισα στα καλα καθουμενα να εχω ταχυκαρδιες. ΟΧΙ δεν με επιασε πανικος δεν μου προκαλεσε κατι άγχος ετσι ξαφνικα αρχισε η καρδια μου να τρεχει σα τρελή. Ειχα γινει μουσκεμα στον ιδρώτα το μετωπο μου έσταζε. Λεω τι διαολο δεν εχω πανικο δεν με φοβισε κατι ή δεν μου προκάλεσε αγχος κατι-ετσι ξαφνικά. Μετα κανα 20λεπτο μου πέρασε και επανηλθαν στο φυσιολογικο οι σφυγμοι. Δεν ξερω τι το προκάλεσε. Ισως να παθα αυτο που ειχα παθει και παλιοτερα σε πιο μικρο βαθμο όμως. Να επεσε λογω των φαρμακων η πιεση μου και να ανεβηκαν οι παλμοι. ισως δεν ξερω. Θελω να πω ισχυει να εχεις πολλους σφυγμους χωρις να εισαι σε πανικο. το ξερω από πρωτο χερι, τωρα γιατι αυτο ειναι αλλο θεμα. Ζουζουνιτσα συζητησε το με το γιατρο σου οπως θα κανω και γώ.

Εμένα μου έχει τύχει να έχω γύρω στους 90 σφυγμούς ενώ είμαι ήρεμη.Αλλά όχι πάνω από 100.Πάνω από 100 ανεβάζω όταν είμαι αγχωμένη.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    TI AKΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ; ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ 120 ΣΦΥΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΙΕΣΗ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ. ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Πανικός χωρίς άγχος δεν γίνεται.Από έντονο άγχος ξεκινάει ο πανικός.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Να εισαι σε πανικο δηλαδη να σε φοβιζει κατι ασχετα αν αποτελει η οχι πραγματικο κινδυνο απλα εσυ να το εκλαμβανεις ως κινδυνο και να χτυπάει γρηγορα η καρδια σου και να ιδρωνεις και να νιωθεις πολυ αγχωμενος τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω στη δικη μου περίπτωση.

Και να φοβάσαι ότι θα πάθεις κάτι εκείνη την ώρα.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Σωστα.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!εγω απο τοτε που αρχισα να εχω αυτο το προβλημα σπανια θυμαμαι να ειμαι χωρις ταχυκαρδια...συνεχεια εχω ακομα κι οταν δεν ειμαι σε κριση πανικου αλλα λιγο αγχωμενη.ετσι μου βγαινει εμενα.υπαρχει καποιο χαπι για την ταχυκαρδια \'\'inderal\'\'λεγεται αλλα δεν θελω να το περνω συνεχεια γιατι προφανως μου ριχνει την πιεση γιατι ιδρωνω πολυ.και σημερα που το πηρα και πηγα για καφε,ιδρωσα παρα πολυ,ζεσταινομουν!!τωρα δεν ξερω αν ηταν απο την πιεση η\'του μυαλου μου παιχνιδι!παντως πιεση οποτε παιρνω ειναι καλη αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να πεσει λογω του αντικαταθλιπτικου.παντως εγω δεν αισθανομαι ζαλαδα!

Το inderal το παίρνει η μαμά μου για τις ταχυκαρδίες.Δεν της ρίχνει ιδιαίτερα την πίεση.Μόνο τους σφυγμούς.Σου είπε ο γιατρός να το παίρνεις?
    Πόσο πίεση έχεις συνήθως?

ναι ο ψυχιατρος μου ειπε οτι οταν μου σπαει τα νευρα η ταχυκαρδια να περνω 1/4 inderal.καλο ειναι.αλλα μαζι με το αντικαταθλιπτικο νομιζω ριχνει την πιεση.η πιεση μου οταν την μετραω κυμενεται μεταξυ 11 και 12.αντε να ειναι 10,5 η\'12,5 καποιες φορες.τωρα γιατι ιδρωνω οταν περνω το inderal δεν το εχω ψαξει.δεν εχει τυχει να μετρησω τοτε την πιεση.

Παιδιά, σε μένα ο πανικός πολλές φορές ξεκινάει χωρίς λόγο, πχ όταν ξαπλώνω ή βλέπω τηλεόραση ή τελος πάντων κάνω κάτι που δε με αγχώνει καθόλου. Στα καλά καθούμενα που λένε.
    Ζουζουνίτσα έχεις παραπολύ άγχος γενικευμένο νομίζω. Κανα ηρεμιστικό δεν παίρνεις μαζί με το αντικαταθλιπτικό? Κι αυτά βοηθάνε, για ρώτα τον γιατρό σου.

imagine μήπως σου περνάει κάποια σκέψη εκείνη την ώρα από το μυαλό και γι\'αυτό ξεκινάει ο πανικός?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας