[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 28

Θέμα: Αποριες σχετικα με φαγητα, διατροφη κτλ!!!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011

Αποριες σχετικα με φαγητα, διατροφη κτλ!!!

Καλησπεραααα!!!

Καποιες αποριες μου θελω να θεσω σχετικα με τις γνωστες εμμονες μου, θα τα αριθμησω και αν καποιος ξερει να μου απαντησει θα ημουν ευγνωμων!!

Παμε

1) Τα χαπια που παιρνω εχουν θερμιδες?? Δλδ αν μια μερα δν φαω τιποτα αλλα παρω κανονικα τα φαρμακα μου θα προτεθουν θερμιδες??

2) Γιατι το νερο ενω λενε οτι αδυνατιζει αμα πινεις πολυ εχεις κατακρατηση και η ζυγαρια σε δειχνει με παραπανω κιλα?? Τελικα πως αδυνατιζει αφου σε φουσκωνει και σε χοντραινει??

3) Τα διαιτητικα προιντα και τα λαιτ (0%) ειναι τοσο αθωα? οχι με την εννοια οτι εχουν υποστει πολλη χημικη επεξεργασια, αυτο το γνωριζω και δεν με πειραζει, αλλα απο την αποψη των θερμιδων!!! δλδ αν καποιος τρωει γιαουρτακια λαιτ 0% πχ ενδεχεται σε καποιο χρονικο διαστημα να εχει βαλει κιολας??

4) Οταν πχ λενε 1500 θερμιδες την ημερα, εχει σχεση ποτε θα τις παρει κανεις?? η με ποιο τροπο?? διοτι 1500 παιρνεις τρωγοντας 10 φρουτα, αλλα και τρωγοντας 2 παστες.. παιζει αυτο ρολο?? επισης εχει σχεση αμα τις παρεις κατανεμημενες κατα τη διαρκεια της μερας, η αν τις παρεις μαζεμενες σε ενα γευμα πχ? θελω διαφωτιση σ αυτο!!!

5) Γιατι ενω πχ αν φας κατι με 600 θερμιδες και κανεις διαδρομο και χασεις αυτες τις 600, δεν χανεις μακροπροθεσμα κιλα?? τουλαχιστον σε μενα ετσι συμβαινει!!

6) Λενε να μην τρωμε βραδυ.. υπο την εννοια οτι μετα θα κοιμηθεις και θα μπει ο οργανισμος σε lazy mode και επιβραδυνεται ο μεταβολισμος κτλ.. αμα ομως εισαι ατομο π ξενυχταει συνηθως και φας πχ στις 11 το βραδυ και πεσεις για υπνο στις 4, τοτε παιζει καποιο ρολο??

7) Ειναι προτιμοτερο να γυμναζομαστε νηστικοι η οχι? Αμα ομως αρχισεις τη γυμναστικη τελειως νηστικος δεν ενδεχεται να πεσει πολυ ο γλυκαιμικος δεικτης και να καταρρευσεις?? Επισης εχω παρατηρησει απο τον εαυτο μου οτι οταν κανω γυμναστικη τελειως νηστικη μετα πειναω σαν λυκος και σαβουρωνω ο,τι βρω μπροστα μου.. αλλα και με γεματο στομαχι παλι δεν μπορεις .. τι λετε??

8) Ισχυει οτι το μουρουνελαιο προερχεται απο λαδι φαλαινας?? Μην γελασετε, ετσι εχω ακουσει... οτι ειναι απο φαλαινα... Ισχυει επισης οτι το μελι ειναι προιν των κοπρανων της μελισσας? δλδ αυτα που αφοδευει η μελισσα ειναι το ανεπεξεργαστο μελι??

9) μεχρι ποσες μερες αντεχει καποιος να μεινει νηστικος χωρις να καταρρευσουν τα ζωτικα του οργανα?? εγω μεχρι 4 μερες εχω αντεξει, να μεινω εντελως νηστικη, μετα αρχισα να νιωθω περιεργα και να ζαλιζομαι.. εχετε κανει κανα τετοιο πειραματακι να δειτε ποσο θα αντεξετε, η ειστε ησυχα παιδακια εσεις? χαχα! και εχασα 3μιση κιλα τοτε και δεν τα ξαναεβαλα...

10) τα αντικαταθλιπτικα επιβραδυνουν τον μεταβολισμο?? δλδ μπορει αρχικα να χασεις καποια κιλα αλλα μετα δν μπορεις να χασεις αλλο? δλδ μεχρι ενα σημειο μπορεις.. ισχυει αυτο??

Αυτα οποιος ξερει σε ο,τι ξερει απανταει, σορρυ αν τα γραψα λιγο βιαστικα και ανοργανωτα, αλλα βιαζομαι χαχα!!

byeee :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

1) Tι χαπια παιρνεις βρε μπερλουσκονη?

2) Οταν λεμε να αδυνατισει καποιος για λογους υγειας δεν εννοουμε να χασει υγρα ή μυικο ιστο, αλλα λιπος και κυριως σπλαχνικο λιπος.
    Αρα δε μετραει μονο τι βαρος δειχνει η ζυγαρια αλλα η συσταση του βαρους, αν ειναι απο υγρα ή μυες ή λιπος κλπ καθως και η κατανομή του βαρους. 2 ατομα 80 κιλων ο ενας μπορει να το χει ομοιομορφα και ο αλλος στην κοιλια, οποτε ενω εχουν φυσιολογικο βαρος σαν μετρηση, στην ουσια ο ενας ειναι παχυδερμο. Επισης πολλα ατομα ειναι κρυφοπαχυσαρκοι, πως λεμε κρυφοπουστηδες, ειναι κυριως αυτοι που λεγοντε skinny-fat belly με αδυνατα ποδια, ποιο σεξυ πεθαινεις!

Αν πιεις υγρα και ζυγιστεις θα δειξει παραπανω αλλα μετα θα τα χασεις ειτε με ιδρωτα ειτε με ουρηση. Λενε να πινουμε πολλα υγρα για να μην αφυδατωνεται ο οργανισμος. Στο αδυνατισμα δεν παιζει ρολο παρα μονο οτι ειναι πιο πιθανο να φας λιγοτερο αμα μπουκωνεις με νερα. Εξαιρεση οι χυμοι και τα ποτα που εχουν πολλες θερμιδες. Το νερο ειναι αθερμιδο. Κανει ομως καλο σε πολλα αλλα θεματα. Ενας εμμεσος τροπος να δαπανησεις ενεργεια με το νερο ειναι ο εξης, να πινεις νερο που σε συνδυασμο με την εποχη να απεχει η θερμοκρασια του απ το 36,6 του οργανισμου τοσο ωστε να πινεται.

3)Αμα ειναι λαιτ τρως παραπανω γτ λες ελα μωρε λαιτ ειναι. Επισης επειδη ειναι ανοστα τους βαζουν υδατανθρακες ή αλλα προσθετα για γευση. Ειναι σα να κανεις ερωτα με προφυλακτικο.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    1) Κερασι γιατι με λες Μπερλουσκονι? Τι σχεση εχω εγω μ αυτον, μ λες? Ενιγουει, εννοω τα φαρμακα που παιρνω για την καταθλιψη και την διπολικη, δλδ το ζολοφτ και το αμπιλιφαι.. εχουν θερμιδες? γενικα τα χαπια εχουν θερμιδες??

2) Αυτο το skinny-fat belly, ειναι αυτο π μερικες και μερικοι ενω εχουν αδυνατα ποδια και χερια, εχουν μια κοιλια τουρλα?? ειναι λιγακι ασχημο το θεαμα παντως, και πιστευω δεν ειναι κ υγιες αυτο, παει να πει ισως οτι δεν τρωνε και πλακωνονται στα νερα? δν ξερω.. καλυτερα ειναι να εχει κανεις κατανεμημενο ομοιομορφα το βαρος, παρα να το παιρνει σε ενα σημειο.. Οταν λες να πινεις νερο με θερμοκρασια που να απεχει απο το 36,6 εννοεις να ειναι παγωμενο, δλδ κρυο?? Γτ εχω ακουσει οτι αμα ξεκινησεις τη μερα σου με ενα ποτηρι παγωμενο νερο επιταχυνεις το μεταβολισμο!!

3) Οχι δεν ειναι και τοσο ανοστα, ξερω οτι εχουν προθετα και χημικα, αλλα μακροπροθεσμα παλι βαζεις κιλα.

καλησπέρα. αυτό που έμαθα κ εγώ πρόσφατα (γιατι υπαρχει τρομερη παραπληροφορηση, και απειρες πληροφοριες στο διαδικτυο, αλλος λεει το ενα και αλλο το αλλο ) είναι ότι οι θερμίδες δεν παίζουν τον κυριαρχο ρολο. εννοειται οτι πρεπει να τις προσεχεις κ αυτες αλλα οπως ειπες κ εσυ 600 θερμιδες που παιρνεις απο παστα κ 600 που παιρνεις απο κατι πιο υγιεινο δεν ειναι το ιδιο. επισης οταν ενα σωμα φαινεται πιο αδυνατο και υγιες δεν ειναι τοσο επειδη εχει λιγοτερα κιλα όσο λιγοτερο λιπος. ο στοχος ειναι να χασεις κιλα σε λιπος και οχι κιλα σε μυς.
    αυτο που ειναι το σημαντικοτερο ειναι να ελεγξει κανεις ποιοτικα τη διατροφη του και οχι τοσο ποσοτικα.
    πολυ νερο (βοηθαει στο να φυγουν οι τοξινες, ενυδατωνει και βοηθαει στις καυσεις, στο να φυγει η κυτταριτιδα κλπ), πολλες σαλατες, πολλα φρουτα (τα κλασσικα δλδ που ακουμε ολοι γυρω μας αλλα ποιος εφαρμοζει :Ρ)
    αυτο που πρεπει να προσεχει κανεις ειναι τα λιπη, υπαρχουν κακα και καλα λιπη. τα κακα πρεπει να τα αποφευγουμε (και δεν ειναι μονο τα κλασικα, γλυκα-αναψυκτικα, αλλα και χυμοι, ο,τιδηποτε επεξεργασμενο, μαργαρινη, κλπ κλπ) τα καλά λίπη ενδεικνυται να τα καταναλωνεις - με μετρο παντα - , όπως πχ το βουτυρο (κανονικο οχι υποκαταστατα), αβοκάντο, ταχίνι ή το ελαιολαδο (επαναλαμβανω με μετρο παντα :Ρ).
    το να μεινεις νηστικη ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις στον οργανισμο σου.
    το ιδανικο ειναι να τρως 5 μικρα γευματα, ανα 2-3 ωρες. (αυτο ως προς αυτο που ρωτησες ποτε πρεπει να να λαμβανει κανεις τις θερμιδες και πώς). τα μικρα και τακτικα γευματα βοηθανε στο να κανεις περισσοτερες καυσεις. οταν πειναμε ο οργανισμος λαμβανει το μήνυμα οτι θα πεινασουμε για καιρο και αποθηκευει λιπος. τωρα οκ, αν καποιος δεν τρωει καθολου και φτανει σε επιπεδα ανορεξιας ναι μεν θα χασει βαρος αλλα οπως καταλαβαινεις θα εχει τιμημα, δε θα ναι υγιης (μπορει να αρρωστησει, να ζαλιζεται, να του λειπουν βασικα θρεπτικα συστατικα κλπ κλπ)
    για τα χαπια δε ξερω καθολου.
    αλλά αν θελεις να χασεις βαρος δε θελει αγχος, μικρα και σταθερα βηματα, οχι υπερβολες.
    η γυμναστικη επισης βοηθαει. αεροβια αν θες να καψεις λιπος και βαρη αν θες να χτισεις μυς

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Lacrymosa Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπεραααα!!!

Καποιες αποριες μου θελω να θεσω σχετικα με τις γνωστες εμμονες μου, θα τα αριθμησω και αν καποιος ξερει να μου απαντησει θα ημουν ευγνωμων!!

Παμε

1) Τα χαπια που παιρνω εχουν θερμιδες?? Δλδ αν μια μερα δν φαω τιποτα αλλα παρω κανονικα τα φαρμακα μου θα προτεθουν θερμιδες??

2) Γιατι το νερο ενω λενε οτι αδυνατιζει αμα πινεις πολυ εχεις κατακρατηση και η ζυγαρια σε δειχνει με παραπανω κιλα?? Τελικα πως αδυνατιζει αφου σε φουσκωνει και σε χοντραινει??

3) Τα διαιτητικα προιντα και τα λαιτ (0%) ειναι τοσο αθωα? οχι με την εννοια οτι εχουν υποστει πολλη χημικη επεξεργασια, αυτο το γνωριζω και δεν με πειραζει, αλλα απο την αποψη των θερμιδων!!! δλδ αν καποιος τρωει γιαουρτακια λαιτ 0% πχ ενδεχεται σε καποιο χρονικο διαστημα να εχει βαλει κιολας??

4) Οταν πχ λενε 1500 θερμιδες την ημερα, εχει σχεση ποτε θα τις παρει κανεις?? η με ποιο τροπο?? διοτι 1500 παιρνεις τρωγοντας 10 φρουτα, αλλα και τρωγοντας 2 παστες.. παιζει αυτο ρολο?? επισης εχει σχεση αμα τις παρεις κατανεμημενες κατα τη διαρκεια της μερας, η αν τις παρεις μαζεμενες σε ενα γευμα πχ? θελω διαφωτιση σ αυτο!!!

5) Γιατι ενω πχ αν φας κατι με 600 θερμιδες και κανεις διαδρομο και χασεις αυτες τις 600, δεν χανεις μακροπροθεσμα κιλα?? τουλαχιστον σε μενα ετσι συμβαινει!!

6) Λενε να μην τρωμε βραδυ.. υπο την εννοια οτι μετα θα κοιμηθεις και θα μπει ο οργανισμος σε lazy mode και επιβραδυνεται ο μεταβολισμος κτλ.. αμα ομως εισαι ατομο π ξενυχταει συνηθως και φας πχ στις 11 το βραδυ και πεσεις για υπνο στις 4, τοτε παιζει καποιο ρολο??

7) Ειναι προτιμοτερο να γυμναζομαστε νηστικοι η οχι? Αμα ομως αρχισεις τη γυμναστικη τελειως νηστικος δεν ενδεχεται να πεσει πολυ ο γλυκαιμικος δεικτης και να καταρρευσεις?? Επισης εχω παρατηρησει απο τον εαυτο μου οτι οταν κανω γυμναστικη τελειως νηστικη μετα πειναω σαν λυκος και σαβουρωνω ο,τι βρω μπροστα μου.. αλλα και με γεματο στομαχι παλι δεν μπορεις .. τι λετε??

8) Ισχυει οτι το μουρουνελαιο προερχεται απο λαδι φαλαινας?? Μην γελασετε, ετσι εχω ακουσει... οτι ειναι απο φαλαινα... Ισχυει επισης οτι το μελι ειναι προιν των κοπρανων της μελισσας? δλδ αυτα που αφοδευει η μελισσα ειναι το ανεπεξεργαστο μελι??

9) μεχρι ποσες μερες αντεχει καποιος να μεινει νηστικος χωρις να καταρρευσουν τα ζωτικα του οργανα?? εγω μεχρι 4 μερες εχω αντεξει, να μεινω εντελως νηστικη, μετα αρχισα να νιωθω περιεργα και να ζαλιζομαι.. εχετε κανει κανα τετοιο πειραματακι να δειτε ποσο θα αντεξετε, η ειστε ησυχα παιδακια εσεις? χαχα! και εχασα 3μιση κιλα τοτε και δεν τα ξαναεβαλα...

10) τα αντικαταθλιπτικα επιβραδυνουν τον μεταβολισμο?? δλδ μπορει αρχικα να χασεις καποια κιλα αλλα μετα δν μπορεις να χασεις αλλο? δλδ μεχρι ενα σημειο μπορεις.. ισχυει αυτο??

Αυτα οποιος ξερει σε ο,τι ξερει απανταει, σορρυ αν τα γραψα λιγο βιαστικα και ανοργανωτα, αλλα βιαζομαι χαχα!!

2)Το νερο είναι ενας από τους βασικούς παράγοντες για τον οργανισμο από ολες τις μεριές.Δεν σε φουσκώνει οπως λες και δεν σε χοντραίνει.Αν πιεις απότομα ολο το νερό ''της ημέρας'' τότε ίσως το νιώσεις για λίγο.Πρέπει να πίνουμε αρκετό νερό καθημερινά,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρεπει να πιούμε 2 λίτρα νερό μαζεμένα επειδή δεν ήπιαμε όλη τη μέρα.Το νερό αδυνατίζει και δεν χρειάζεται να τα γραψω γιατί έχει μόνο θετικά να δώσει(τοξίνες,ενυδάτωση,ευ ξία).Μπορείς να ψάξεις στο γκουγκλ.Θα καταλάβεις.Ειναι σημαντικό αγαθό το νερό είσαι δεν είσαι σε δίαιτα και δεν πίνουμε μόνο όταν διψάσουμε.Οταν διψάσουμε σημαίνει ότι αφυδατωθηκαμε...

3)Τα προιόντα light χωρίζοντε σε κατηγορίες.Οχι δεν είναι τόσο αθώα και δε σημαίνει ότι μπορείς να τρως όσο θέλεις και ότι θέλεις αρκεί να είναι light...Οχι αν τρως γιαούρτι δεν θα βάλεις μη στεναχωριέσαι είτε είναι με 0% είτε με 4% λιπαρά.Αλλά μη τα δινεις και πολυ σημασία.Μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου απλά σε ένα προιον.Δηλαδή....Δε σημαίνει οτι η κοκα κολα light επειδη είναι light δεν παχαίνεi και μπορεις να πινεις οσο θελεις.Καμία σχέση.Εχει απλά λιγότερη ζάχαρη από την κανονική.Κανονισε γενικά ενα σωστό πρόγραμμα διατροφής χωρίς να δινεις μεγάλη βάση σε αυτά τα προιόντα..Με μέτρο...

4)Μην κοιτάς τις θερμίδες και μην ακολουθείς θερμιδική ''διαιτα''...Απλά μια ισορροπημενη διατροφή.Εννοείται οτι δεν πρεπει να τις παρεις (εφοσον μιλας για θερμίδες) σε ένα γευμα γιατί ο οργανισμός χρειάζεται συνεχώς ενέργεια.Κι αυτό το παίρνει από την τρόφη.Οπότε αν εσύ τρως,με απλά λόγια,1 φορά τη μέρα ο οργανισμός μπαίνει σε μία φάση ''αμυνας'' (να μη μπω σε λεπτομέρειες) γιατί δεν κάνει τις απαραίτητες καύσεις κι αποθηκεύει την τροφή σε λίπος,γιατί είναι σε κατάσταση ''συναγερμού''...Οπότε στην ζυγαριά μπορεί να φαίνεται ότι έχασες αλλά στην ουσία,έχεις χάσει υγρά και μυικό ιστό...Επίσης ναι έχει διαφορά 10 φρούτα από 2 πάστες.Οι θερμίδες είναι ίδιες μεν,αλλά από εκεί και πέρα ο οργανισμός διαχωρίζει τι θα κρατήσει.Βιταμίνες και τα σχετικά.Οπότε οι πάστες δεν έχουν κατι να σου προσφέρουν ...

5)Επιμένω ασε τις θερμίδες στην άκρη....Αυτά ήταν την εποχή του 1980 με τους θερμιδομετρητές ..Καλό ειναι μεν να ξέρουμε τι τρώμε,αλλά μη μας γινεται εμμονή....Παράτα τον θερμιδομετρητη...

6)Εχεις διαφορετικό πρόγραμμα απλά...3 ωρες πριν τον ύπνο είναι ότι πρέπει...Αν κοιμάσαι στης 4 δεν θα φας στης 8 το απογευμα οπως ενας που θα κοιμηθεί στης 11...Εσύ μπορείς να φας λίγο αργότερα.....

7)Εδω επανέρχομαι στο νερό...Αν δεν πιεις νερό κι έχεις πρόγραμμα γυμναστικής τότε φας δε φας σίγουρα θα καταρεύσεις...Τι εννοούμε όμως νηστικοί?Αν έχω φάει μεσημεριανό στης 3 και στης 7 παω γυμναστήριο δεν είμαι νηστικός.Οχι δεν πρεπει να είμαστε νηστικοί για να μπορεί ο οργανισμος μεσα από τις καύσεις που θα κάνει στη γυμναστική να αναπτύξει τους μύες και να κάψει το λίπος.Χωρίς νερό και τροφή όμως δεν γίνεται....

9)Δεν έχασες 3,5 κιλά...Εχασες απλά 3,5 κιλά στην ζυγαριά.Είναι τραγικό λάθος αυτό το να μείνει καποιος νηστικός επειδή νομίζει ότι θα χάσει κιλά..Δεν χάνει κιλά,ίσα ίσα που όταν φαει θα τα παρει αμέσως κι εκτός από αυτό θα πάρει κι άλλα.Μη το ξανακάνεις :) Δεν υπάρχει κανένα όφελος...Οι διαιτολόγοι λένε για 5 γευματα μικρά τη μερα...Εγώ νομίζω πως είμαι στα 3 με ενδιάμεσα σνακ...

{p.S}Μπορείς με καποια απλά πραγματάκια να κάνεις το φαγητό πιο ''light'' όταν το μαγειρεύεις και να μην κολλας στα light προιοντα......
    Τελευταία επεξεργασία από Ntoubroutza; 06-04-2013 στις 04:10

Καλησπεραααα!!!

Παμε

2)Το νερο είναι ενας από τους βασικούς παράγοντες για τον οργανισμο από ολες τις μεριές.Δεν σε φουσκώνει οπως λες και δεν σε χοντραίνει.Αν πιεις απότομα ολο το νερό ''της ημέρας'' τότε ίσως το νιώσεις για λίγο.Πρέπει να πίνουμε αρκετό νερό καθημερινά,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρεπει να πιούμε 2 λίτρα νερό μαζεμένα επειδή δεν ήπιαμε όλη τη μέρα.Το νερό αδυνατίζει και δεν χρειάζεται να τα γραψω γιατί έχει μόνο θετικά να δώσει(τοξίνες,ενυδάτωση,ευ ε ξία).Μπορείς να ψάξεις στο γκουγκλ.Θα καταλάβεις.Ειναι σημαντικό αγαθό το νερό είσαι δεν είσαι σε δίαιτα και δεν πίνουμε μόνο όταν διψάσουμε.Οταν διψάσουμε σημαίνει ότι αφυδατωθηκαμε...

3)Τα προιόντα light χωρίζοντε σε κατηγορίες.Οχι δεν είναι τόσο αθώα και δε σημαίνει ότι μπορείς να τρως όσο θέλεις και ότι θέλεις αρκεί να είναι light...Οχι αν τρως γιαούρτι δεν θα βάλεις μη στεναχωριέσαι είτε είναι με 0% είτε με 4% λιπαρά.Αλλά μη τα δινεις και πολυ σημασία.Μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου απλά σε ένα προιον.Δηλαδή....Δε σημαίνει οτι η κοκα κολα light επειδη είναι light δεν παχαίνεi και μπορεις να πινεις οσο θελεις.Καμία σχέση.Εχει απλά λιγότερη ζάχαρη από την κανονική.Κανονισε γενικά ενα σωστό πρόγραμμα διατροφής χωρίς να δινεις μεγάλη βάση σε αυτά τα προιόντα..Με μέτρο...

4)Μην κοιτάς τις θερμίδες και μην ακολουθείς θερμιδική ''διαιτα''...Απλά μια ισορροπημενη διατροφή.Εννοείται οτι δεν πρεπει να τις παρεις (εφοσον μιλας για θερμίδες) σε ένα γευμα γιατί ο οργανισμός χρειάζεται συνεχώς ενέργεια.Κι αυτό το παίρνει από την τρόφη.Οπότε αν εσύ τρως,με απλά λόγια,1 φορά τη μέρα ο οργανισμός μπαίνει σε μία φάση ''αμυνας'' (να μη μπω σε λεπτομέρειες) γιατί δεν κάνει τις απαραίτητες καύσεις κι αποθηκεύει την τροφή σε λίπος,γιατί είναι σε κατάσταση ''συναγερμού''...Οπότε στην ζυγαριά μπορεί να φαίνεται ότι έχασες αλλά στην ουσία,έχεις χάσει υγρά και μυικό ιστό...Επίσης ναι έχει διαφορά 10 φρούτα από 2 πάστες.Οι θερμίδες είναι ίδιες μεν,αλλά από εκεί και πέρα ο οργανισμός διαχωρίζει τι θα κρατήσει.Βιταμίνες και τα σχετικά.Οπότε οι πάστες δεν έχουν κατι να σου προσφέρουν ...

5)Επιμένω ασε τις θερμίδες στην άκρη....Αυτά ήταν την εποχή του 1980 με τους θερμιδομετρητές ..Καλό ειναι μεν να ξέρουμε τι τρώμε,αλλά μη μας γινεται εμμονή....Παράτα τον θερμιδομετρητη...

6)Εχεις διαφορετικό πρόγραμμα απλά...3 ωρες πριν τον ύπνο είναι ότι πρέπει...Αν κοιμάσαι στης 4 δεν θα φας στης 8 το απογευμα οπως ενας που θα κοιμηθεί στης 11...Εσύ μπορείς να φας λίγο αργότερα.....

7)Εδω επανέρχομαι στο νερό...Αν δεν πιεις νερό κι έχεις πρόγραμμα γυμναστικής τότε φας δε φας σίγουρα θα καταρεύσεις...Τι εννοούμε όμως νηστικοί?Αν έχω φάει μεσημεριανό στης 3 και στης 7 παω γυμναστήριο δεν είμαι νηστικός.Οχι δεν πρεπει να είμαστε νηστικοί για να μπορεί ο οργανισμος μεσα από τις καύσεις που θα κάνει στη γυμναστική να αναπτύξει τους μύες και να κάψει το λίπος.Χωρίς νερό και τροφή όμως δεν γίνεται....

9)Δεν έχασες 3,5 κιλά...Εχασες απλά 3,5 κιλά στην ζυγαριά.Είναι τραγικό λάθος αυτό το να μείνει καποιος νηστικός επειδή νομίζει ότι θα χάσει κιλά..Δεν χάνει κιλά,ίσα ίσα που όταν φαει θα τα παρει αμέσως κι εκτός από αυτό θα πάρει κι άλλα.Μη το ξανακάνεις :) Δεν υπάρχει κανένα όφελος...Οι διαιτολόγοι λένε για 5 γευματα μικρά τη μερα...Εγώ νομίζω πως είμαι στα 3 με ενδιάμεσα σνακ...

{p.S}Μπορείς με καποια απλά πραγματάκια να κάνεις το φαγητό πιο ''light'' όταν το μαγειρεύεις και να μην κολλας στα light προιοντα......
    Τελευταία επεξεργασία από Ntoubroutza; 06-04-2013 στις 18:12

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ntoubroutza Εμφάνιση Μηνύματος
    2) Το νερο είναι ενας από τους βασικούς παράγοντες για τον οργανισμο από ολες τις μεριές.Δεν σε φουσκώνει οπως λες και δεν σε χοντραίνει. Αν πιεις απότομα ολο το νερό ''της ημέρας'' τότε ίσως το νιώσεις για λίγο. Πρέπει να πίνουμε αρκετό νερό καθημερινά,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρεπει να πιούμε 2 λίτρα νερό μαζεμένα επειδή δεν ήπιαμε όλη τη μέρα.Το νερό αδυνατίζει και δεν χρειάζεται να τα γραψω γιατί έχει μόνο θετικά να δώσει (τοξίνες, ενυδάτωση, ευεξία). Μπορείς να ψάξεις στο γκουγκλ. Θα καταλάβεις. Ειναι σημαντικό αγαθό το νερό είσαι δεν είσαι σε δίαιτα και δεν πίνουμε μόνο όταν διψάσουμε. Οταν διψάσουμε σημαίνει ότι αφυδατωθηκαμε...

3) Τα προιόντα light χωρίζοντε σε κατηγορίες. Οχι δεν είναι τόσο αθώα και δε σημαίνει ότι μπορείς να τρως όσο θέλεις και ότι θέλεις αρκεί να είναι light... Οχι αν τρως γιαούρτι δεν θα βάλεις μη στεναχωριέσαι είτε είναι με 0% είτε με 4% λιπαρά. Αλλά μη τα δινεις και πολυ σημασία. Μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου απλά σε ένα προιον. Δηλαδή.... Δε σημαίνει οτι η κοκα κολα light επειδη είναι light δεν παχαίνεi και μπορεις να πινεις οσο θελεις. Καμία σχέση. Εχει απλά λιγότερη ζάχαρη από την κανονική. Κανονισε γενικά ενα σωστό πρόγραμμα διατροφής χωρίς να δινεις μεγάλη βάση σε αυτά τα προιόντα.. Με μέτρο...

4) Μην κοιτάς τις θερμίδες και μην ακολουθείς θερμιδική ''διαιτα''... Απλά μια ισορροπημενη διατροφή. Εννοείται οτι δεν πρεπει να τις παρεις (εφοσον μιλας για θερμίδες) σε ένα γευμα γιατί ο οργανισμός χρειάζεται συνεχώς ενέργεια. Κι αυτό το παίρνει από την τρόφη. Οπότε αν εσύ τρως, με απλά λόγια, 1 φορά τη μέρα ο οργανισμός μπαίνει σε μία φάση ''αμυνας'' (να μη μπω σε λεπτομέρειες) γιατί δεν κάνει τις απαραίτητες καύσεις κι αποθηκεύει την τροφή σε λίπος, γιατί είναι σε κατάσταση ''συναγερμού''... Οπότε στην ζυγαριά μπορεί να φαίνεται ότι έχασες αλλά στην ουσία, έχεις χάσει υγρά και μυικό ιστό... Επίσης ναι έχει διαφορά 10 φρούτα από 2 πάστες. Οι θερμίδες είναι ίδιες μεν, αλλά από εκεί και πέρα ο οργανισμός διαχωρίζει τι θα κρατήσει. Βιταμίνες και τα σχετικά. Οπότε οι πάστες δεν έχουν κατι να σου προσφέρουν ...

5) Επιμένω ασε τις θερμίδες στην άκρη.... Αυτά ήταν την εποχή του 1980 με τους θερμιδομετρητές .. Καλό ειναι μεν να ξέρουμε τι τρώμε,αλλά μη μας γινεται εμμονή.... Παράτα τον θερμιδομετρητη...

6) Εχεις διαφορετικό πρόγραμμα απλά... 3 ωρες πριν τον ύπνο είναι ότι πρέπει... Αν κοιμάσαι στης 4 δεν θα φας στης 8 το απογευμα οπως ενας που θα κοιμηθεί στης 11... Εσύ μπορείς να φας λίγο αργότερα.....

7) Εδω επανέρχομαι στο νερό... Αν δεν πιεις νερό κι έχεις πρόγραμμα γυμναστικής τότε φας δε φας σίγουρα θα καταρεύσεις... Τι εννοούμε όμως νηστικοί? Αν έχω φάει μεσημεριανό στης 3 και στης 7 παω γυμναστήριο δεν είμαι νηστικός. Οχι δεν πρεπει να είμαστε νηστικοί για να μπορεί ο οργανισμος μεσα από τις καύσεις που θα κάνει στη γυμναστική να αναπτύξει τους μύες και να κάψει το λίπος. Χωρίς νερό και τροφή όμως δεν γίνεται....

9) Δεν έχασες 3,5 κιλά... Εχασες απλά 3,5 κιλά στην ζυγαριά. Είναι τραγικό λάθος αυτό το να μείνει καποιος νηστικός επειδή νομίζει ότι θα χάσει κιλά.. Δεν χάνει κιλά, ίσα ίσα που όταν φαει θα τα παρει αμέσως κι εκτός από αυτό θα πάρει κι άλλα. Μη το ξανακάνεις :) Δεν υπάρχει κανένα όφελος... Οι διαιτολόγοι λένε για 5 γευματα μικρά τη μερα... Εγώ νομίζω πως είμαι στα 3 με ενδιάμεσα σνακ...

{p.S} Μπορείς με καποια απλά πραγματάκια να κάνεις το φαγητό πιο ''light'' όταν το μαγειρεύεις και να μην κολλας στα light προιοντα......
    Βασικα βαζε κενα αναμεσα στις λεξεις γιατι οταν ειναι πολλες λεξεις στη σειρα γινεται bug και το κοβει το κειμενο! :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Να σε ρωτησω, ειναι καλο αυτο π λενε να πινεις παγωμενο νερο με λεμονι διοτι επιταχυνει το μεταβολισμο? Και οτι γενικα το λεμονι αδυνατιζει? Δεν ειναι ομως και αρκετα οξινο?

Επισης λενε και το πολυ αλατι κανει κακο επειδη προκαλει κατακρατηση υγρων! Και οτι οσο μπορουμε να το αντικαθιστουμε με αλλα μπαχαρικα και καρυκευματα, πχ ριγανη, λεμονι, κανελα, δυοσμο κτλ.. Ποσο πρεπει να ειναι η ημερησια καταναλωση αλατιου??

Επισης κανω εγω και το αλλο, πχ στις τηγανητες πατατες στο μπολ που τις βαζω βαζω απο κατω ενα χαρτι κουζινας προκειμενου να μαζεψει και να απορροφησει το λαδι! Και εχω δει οτι μαζευει πολυ λαδι και σκεφτομαι αν ολο αυτο το λαδι το ετρωγα και δεν εβαζα το χαρτι ποσες θερμιδες θα επαιρνα θεε μου!!!

Βασικα βαζε κενα αναμεσα στις λεξεις γιατι οταν ειναι πολλες λεξεις στη σειρα γινεται bug και το κοβει το κειμενο! :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Να σε ρωτησω, ειναι καλο αυτο π λενε να πινεις παγωμενο νερο με λεμονι διοτι επιταχυνει το μεταβολισμο? Και οτι γενικα το λεμονι αδυνατιζει? Δεν ειναι ομως και αρκετα οξινο?

Επισης λενε και το πολυ αλατι κανει κακο επειδη προκαλει κατακρατηση υγρων! Και οτι οσο μπορουμε να το αντικαθιστουμε με αλλα μπαχαρικα και καρυκευματα, πχ ριγανη, λεμονι, κανελα, δυοσμο κτλ.. Ποσο πρεπει να ειναι η ημερησια καταναλωση αλατιου??

Επισης κανω εγω και το αλλο, πχ στις τηγανητες πατατες στο μπολ που τις βαζω βαζω απο κατω ενα χαρτι κουζινας προκειμενου να μαζεψει και να απορροφησει το λαδι! Και εχω δει οτι μαζευει πολυ λαδι και σκεφτομαι αν ολο αυτο το λαδι το ετρωγα και δεν εβαζα το χαρτι ποσες θερμιδες θα επαιρνα θεε μου!!!
    Κατάλαβα που έβγαλε το πρόβλημα γιατί είχα βγάλει κατι ''??'' ...Τεσπα σημασία έχει ότι το διάβασες...!!!Λοιπόν,Δεν ξερω για το παγωμένο νερό,αλλά μην κοιτάς τετοιες λεπτομέρειες.Οσο αφορά το λεμόνι (επειδη χρησιμοποιεις την λέξη αδυνατίζει) ναι βοηθάει πολύ στην καύση του λίπους.Ενταξει δε θα το πίνεις και σκέτο,θα παθεις τίποτα με την πίεσή σου,αλλά βοηθάει και είναι αποδεδειγμένο αυτό.Όπως και το πράσινο τσάι...

Το αλάτι κανει κατακράτηση υγρων ναι,οποτε δεν βοηθάει στην απώλεια βάρους.Το πολύ κανει κακό,το φυσιολογικό όμως δεν πρεπει να σε ανυσυχεί.Αλλοστε πρεπει να εχουμε και λιγο την γεύση.Σε μερικά φαγητα μπορείς να το καλυψεις αλλά γενικά αν είναι αναλατο το αυτό που τρως δεν θα σου αρέσει.Τι σχέση η κανέλα με το αλάτι?Καμια...Οπως και ο δυόσμος...Επίσης καμία...

Τις τηγανιτές πατάτες μπορείς να τις αντικαταστήσεις με πατάτες φούρνου που θα είναι απλά σαν τηγανιτες ή μπορείς να τις κάνεις σωτέ με πολύ λίγο λάδι.Θα έχει τεράστια διαφορά στα λιπαρά και τεράστια διαφορά στη γεύση.Είναι πολύ καλύτερες .....

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Το πρασινο τσαι ισχυει οτι αμα πινεις 2 κουπες την ημερα χανεις περιπου 80 θερμιδες? γτ κατι τετοιο εχω ακουσει, μπορει να κανω και λαθος... παντως γενικα ειναι λιποδιαλυτικο, ετσι??

Οσο για το αλατι, ηθελα να πω οτι πχ αν το φας αναλατο η βαλεις ριγανη κ κανα μπαχαρικο που να ταιριαζει.. αλλα παλι δεν νομιζω να εχει ουσιαστικη διαφορα...

Απο πατατες οι βραστες ειναι τελειες τις οποιες κανω με σαλατα και μαρουλι κτλ, αλλα νομιζω οι βραστες ανεβαζουν αποτομα το γλυκαιμικο δεικτη και αμα εισαι διαβητικος κινδυνευεις να παθεις κριση (δεν ειμαι ευτυχως)

Το πρασινο τσαι ισχυει οτι αμα πινεις 2 κουπες την ημερα χανεις περιπου 80 θερμιδες? γτ κατι τετοιο εχω ακουσει, μπορει να κανω και λαθος... παντως γενικα ειναι λιποδιαλυτικο, ετσι??

Οσο για το αλατι, ηθελα να πω οτι πχ αν το φας αναλατο η βαλεις ριγανη κ κανα μπαχαρικο που να ταιριαζει.. αλλα παλι δεν νομιζω να εχει ουσιαστικη διαφορα...

Απο πατατες οι βραστες ειναι τελειες τις οποιες κανω με σαλατα και μαρουλι κτλ, αλλα νομιζω οι βραστες ανεβαζουν αποτομα το γλυκαιμικο δεικτη και αμα εισαι διαβητικος κινδυνευεις να παθεις κριση (δεν ειμαι ευτυχως)
    Ειπαμε άσε τις θερμίδες στην άκρη...Ναι ειναι λιποδιαλυτης το πρασινο τσαι όπως κι αλλα.....Αυτο για τις πατατες δεν ισχύει που το άκουσες?

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Οκ δεν θα μετραω και θα μοιραζω θερμιδες!! Εκτος απο το πρασινο τσαι, ποια αλλα ειναι λιποδιαλυτικα?? Πες κανενα!!

Για τις πατατες εχω ακουσει οτι επειδη εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε υδατανθρακες και γινεται ουσιαστικα μεγαλη διασπαση γλυκοζης πρεπει να προσεχεις αμα εισαι διαβητικος (ευτυχως δν ειμαι οποτε δν εχω θεμα)

Οκ δεν θα μετραω και θα μοιραζω θερμιδες!! Εκτος απο το πρασινο τσαι, ποια αλλα ειναι λιποδιαλυτικα?? Πες κανενα!!

Για τις πατατες εχω ακουσει οτι επειδη εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε υδατανθρακες και γινεται ουσιαστικα μεγαλη διασπαση γλυκοζης πρεπει να προσεχεις αμα εισαι διαβητικος (ευτυχως δν ειμαι οποτε δν εχω θεμα)
    ΤΟ ΝΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ !!!!! :) Λεμόνι,τσάι,τόνος,γενικά φρέσκα ψάρια,γκρειπφρουτ,Αυγα (Ασπραδια) ,βρωμη,Αποξηραμένα φρούτα,ξηρούς καρπούς....Γενικα σου μιλαω για διατροφή...
    {p.S}Ασε τις λεπτομέρειες με την γλυκοζη σου λεω....Αν τα ήξερες σωστά δεν θα έκανες 3 μέρες να φας.Οποτε μην ακους απο δω κι απο εκει τι λένε...!!!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Νταξει δεν τα ξερω και τελεια γι αυτο ρωταω να παρω γνωμες!!!

Αυγα και ψαρια ομως απ αυτα π μ γραφεις ειναι στην πρωτεινικη ομαδα... πως ειναι λιποδιαλυτικα?? πως γινεται αυτο??

Νταξει δεν τα ξερω και τελεια γι αυτο ρωταω να παρω γνωμες!!!

Αυγα και ψαρια ομως απ αυτα π μ γραφεις ειναι στην πρωτεινικη ομαδα... πως ειναι λιποδιαλυτικα?? πως γινεται αυτο??
    Εγραψα συγκεκριμένα ασπράδια...!!!Για μενα δεν υπαρχει προβλημα όμως γενικά στα αυγά.Τώρα αν το πρόγραμμα σου είναι τετοιο που προσέχεις την λεπτομέρεια,ε τοτε ειναι τα ασπράδια....Τα ψαρια γενικά κάνουν καλο γιατί έχουν Ω3 λιπαρά που σε βαθος χρόνου είναι ωφελιμα σε μια σωστή διατροφή και το πιο σημαντικό για την υγεία..!!!Οποτε μη τα παραβλεπεις κι ακολουθείς αυστηρό πρόγραμμα...!!!Αυτοι που ασχολουντε αποκλειστηκα με γυμναστήρια και βλεπουν συνεχως τον ΔΜΣ τους,είναι κι αυτοι που ολα αυτα που δεν παίρνουν από τη διατροφή,τα παιρνουν από διάφορα συμπληρώματα...!!!Επισης εφοσον ειναι στην πρωτεινική ομάδα,θα ξέρεις ότι οι πρωτεινες δίνουν την αίσθηση κορεσμού.Σε σχέση με τους υδατάνθρακες που όταν τους ''καψουμε'' θα ξανανιώσουμε οτι πεινάμε..!!!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Δλδ εχει διαφορα εαν παρεις τις πρωτεινες που χρειαζεσαι σε μορφη συμπληρωματος η σε μορφη κανονικης τροφης? δλδ παρα καποιος να τρωει ασπραδια αυγων, κρεας κτλ, να παιρνει σκονες! Εχω εναν φιλο πηρε μια σκονη δν ξερω τι ακριβως ηταν η οποια ηταν συμπληρωμα πρωτεινης απο ο,τι μ ειπε, και χωρις πολυ γυμναστηριο (βαρη, αντιστασεις και τα σχετικα, νταξει εκανε αλλα δεν σκοτωνοταν ρε παιδι μου), σε 3 μηνες λοιπον απο εκει π ηταν κανονικος στο σωματοτυπο πεταξε κατι ποντικια να! κ οταν σταματησε το συμπληρωμα εντυπωση μ κανε οτι τα ποντικια δν επεσαν! Αυτο ειναι υγιεινο? παντως δν ακουσα να επαθε τπτ!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια Θέματα

1. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΥΓΡΑ
    Από carrot στο forum Διαταραχές πρόσληψης τροφής
    Τελευταίο μήνυμα: 21-10-2010, 20:58
  2. σωμα και διατροφη
    Από sunset στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 09-07-2009, 22:12
  3. Λίθιο και διατροφή
    Από La_ViTa στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 26-05-2009, 18:10