[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 22

Θέμα: φαση καταθλιψης και διαβασμα

φαση καταθλιψης και διαβασμα

Μπορει να ειναι λιγο χαζο το θεμα που ανοιγω αλλά θα ηθελα την αποψη σας.
    Εχει συμβει σε καποιον να περναει περιοδο καταθλιψης και να πρεπει να διαβασει π.χ. καποιο μαθημα για τη σχολη του? Ομως, οπως θα ξερετε, σε τετοια φαση με τη μαυριλα που επικρατει στο μυαλο και τις τρελλες σκεψεις ειναι παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να μπορεσεις να συγκεντρωθεις για να διαβασεις... Κι αυτο σου δημιουργει ακομη περισσοτερο αγχος. Οποτε? Τι κανετε σε αυτη την περιπτωση?
    Εαν εχει περασει καποιος τετοια φαση, θα ηθελα πολυ να μου πει πως το αντιμετωπισε.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

Καταθλιψη γιατι εχεις? Τι σου παει στραβα στη ζωη σου?

ναι μου χει συμβει άπειρες φορές!!το πάλεψα και τα κατάφερα....απασχοληθηκα μόνο με το διαβασμα και τα βγαλα όλα από το μυαλό μου!!ειναι πολύ δύσκολο αλλα αμα θες το καταφέρνεις να τ κάνεις
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

Εγώ με ψύχωση πέρασα δύο μαθηματα το ένα με εξήμισι το άλλο με σκόνακι κ εφτά οπότε γίνεται μην αγχώνεσαι
    ο θεοσ δεν κανει τιποτα οι ανθρωποι τα κανουν ολα!!!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kerasi Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταθλιψη γιατι εχεις? Τι σου παει στραβα στη ζωη σου?
    "κραταει χρονια αυτη η κολωνια" κερασι... Βασικα εχω διαγνωσθει ως οριακος, δεν ξερω αν γνωριζεις κατι γι'αυτο και ενα συνεπακολουθο της διαταραχης αυτης ειναι και η καταθλιψη.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από πίστη Εμφάνιση Μηνύματος
    ναι μου χει συμβει άπειρες φορές!!το πάλεψα και τα κατάφερα....απασχοληθηκα μόνο με το διαβασμα και τα βγαλα όλα από το μυαλό μου!!ειναι πολύ δύσκολο αλλα αμα θες το καταφέρνεις να τ κάνεις
    Σ'ευχαριστω πιστη! Το μηνυμα σου μου δινει κουραγιο!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από elis Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ με ψύχωση πέρασα δύο μαθηματα το ένα με εξήμισι το άλλο με σκόνακι κ εφτά οπότε γίνεται μην αγχώνεσαι
    Σ'ευχαριστω κ σενα ελις! Παιρνω δυναμη διαβαζοντας οτι καταφερατε να διαβασετε, αν κ με τα σκονακια δεν τα παω και πολυ καλα... Με πιανει εντονος φοβος. Ομως εστω κι ετσι, ειναι κατι.

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    VanGogh δεν ειναι καθολου χαζο κ εγω π σπουδαζω καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις!! Εγω ξερεις τι εχω καταλαβει τουλαχιστον κρινοντας με βαση τον εαυτο μ οτι μονο οταν ειμαστε σε νορμοθυμια μπορουμε να διαβασουμε κ να αφομοιωσουμε κ να αποδωσουμε! Οταν εισαι σε καταθλιψη η μαυριλα κ η θλιψη επισκιαζει καθε δυναμη κ διαθεση κ οταν εισαι σε διεγερση το μυαλο ειναι στις βολτες κ στα εξω κ δν μπορεις να κατσεις να στρωθεις!! Αμα ειναι καλος ο επιτηρητης (μτφ μαλακας) κανεις κ καμια αντιγραφουλα αλλα καλο ειναι να μν πηγαινεις τελειως αδιαβαστος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

VanGogh και γω στην ίδια ακριβώς φάση είμαι και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Πρέπει οπωσδηποτε να τελειωσω μια σημαντική εργασία σε σχέση με τις σπουδές μου, και είμαι σε μια κατάθλιψη, και έχω και αυτό από πάνω να μου δημιουργεί άγχος και να μου φαίνεται βουνό!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Παιδια ειμαστε πολλοι τελικα κι εγω δν μπορω να διαβασω οχι λογω καταθλιψης αλλα κ σε καταθλιψη παλι δν μπορω.. Γμτ τα προβληματα μας πανε πισω στις σπουδες μας ...........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Εχεις δικιο lacrymosa, μονο οταν ειμαστε σε νορμοθυμια μπορουμε να διαβασουμε και να αφομοιωσουμε.
    Titanic σε καταλαβαινω... βουνο μου φαινεται κι εμενα και δεν ξερω τι να κανω... Βλεπω το βιβλιο και με πιανει φοβος, ξερω οτι δε μπορω να συγκεντρωθω και να διαβασω ουτε μια προταση. Και το θεμα ειναι οτι δε με παιρνει και πολυ για να αναβαλλω και αυτο χειροτερευει τη κατασταση... Και οπως ειπες lacrymosa, πραγματι, τα προβληματα μας πανε πισω στις σπουδες μας. Δηλαδη ολα σκ@τ@... και συγνωμη κιολας για την εκφραση.
    Κατι πρεπει να κανουμε ομως ρε παιδια... δε ξερω τι, ξερω μονο πως κατι πρεπει να γινει. Δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση.

Αμα μπει το αυγό στον κώλο τα ξεχνάς όλα ακόμα δεν σας μπήκε είστε μικροί
    ο θεοσ δεν κανει τιποτα οι ανθρωποι τα κανουν ολα!!!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από elis Εμφάνιση Μηνύματος
    Αμα μπει το αυγό στον κώλο τα ξεχνάς όλα ακόμα δεν σας μπήκε είστε μικροί
    Μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα elis...

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Το έχω περάσει άπειρες φορές κι αυτό, η συμβουλή μου θα ήταν να διαβάζεις αν γουστάρεις να διαβάσεις. Θα μου πεις "και η σχολή;;" και δίκιο θα έχεις, αλλά ξέρεις κάτι, την υγεία μας κοιτάμε πάνω απ'όλα! είσαι σε κατάθλιψη που είναι ασθένεια, δηλαδή αν είχες γρίππη θα πίεζες τόσο πολύ τον εαυτό σου; επειδή θα ήταν σωματικό το πρόβλημα και όχι ψυχολογικό; δε λέω να τα παρατήσουμε όλα, αλλά κάνε την προσπάθειά σου και από εκεί και πέρα δε θα πεθάνουμε κιόλας. έχει τύχει να περάσω 2 μαθήματα σε εξεταστική γι'αυτόν ακριβώς το λόγο..τότε μου φαινόταν μεγάλη αποτυχία, όμως τώρα σκέφτομαι πώς ήμουν τότε και λέω κι ένα μπράβο στον εαυτό μου! προσωπικά με βοηθούσε να διαβάζω μαθήματα που με ενδιέφεραν και λίγο.. έβρισκα ένα κίνητρο. γιατί δε δοκιμάζεις να διαβάσεις πρώτα αυτά που σου αρέσουν; και βάλε μικρούς στόχους! όταν βλέπεις ότι δε μπορείς μην πιέζεσαι, γιατί περισσότερο άγχος-θλίψη-απογοήτευση θα νιώσεις, παρά καλό θα κάνεις στον εαυτό σου. ξεκίνα με κάτι εύκολο..που να μη χρειάζεται πολύ συγκέντρωση και προσπάθεια. και πήγαινε δίνε τα μαθήματα και ότι γίνει!! εγώ πάντως ποτέ δεν έχασα όταν πήγαινα καμικάζι!
    Will I ever be free?

Την περασα αυτη τη φαση οταν εδινα εξετασεις για τη σχολη τον Ιουνιο, τοτε που ημουν στην αρχη της καταθλιψης. Ηταν παλουκι. Δεν ειχα καμια ορεξη. Με το ζορι διαβαζα. Με βοηθησε πολυ η μανα μου. Εκανα και μερικα σκονακια. Διαβασα μονο αυτα που θεωρουσα sos, πηγα και εγραψα και τελειωσα. Και μετα αντι να χαρω που τελειωσα τη σχολη επεσα σε καταθλιψη. Τι να πεις...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια Θέματα

1. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    Από mihalis στο forum Ψυχώσεις
    Τελευταίο μήνυμα: 22-08-2012, 18:42
  2. ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
    Από ME&I στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 22-09-2011, 14:48
  3. ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    Από LAMIABN στο forum Βρεφική, παιδική ηλικία
    Τελευταίο μήνυμα: 19-09-2009, 17:04
  4. Τοξοπλασμωση...ενα must για διαβασμα