[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 15

Θέμα: ψυχαναγκασμος

ψυχαναγκασμος

καλημερα παιδια,λιγο χελπ..
    θεωριτε ψυχαναγκασμος το να μετρας τα σκαλοπατια οταν ανεβενεισ τν σκαλα?η το να μετρας ποσα κοκκινα αυτοκινιτα περνανε στον δρομο η να κρατας την αναπνωη σ περπατωντας μεχρη ενα σημιο πχ τν καδο σκουπιδιων π βλεπεισ απεναντη κ να σκεφτεσαι οτι αν τα καταφερεις θα πετυχεισ εναν στοχο π εχεις στο μυαλο εκεινη τν στιγμη..η να μετρας τα μανταλακια στο συρμα π απλονουν τα ρουχα κ να σκεφτεσε ποσ αν ειναι μονος ο αριθμος θα γινει αυτο η αν ζυγος θα γινει εκινο..κ πολα αλλα που πιστεβα πωσ ειναι απλα κολιματα...επισεισ εχω κ καπιεσ ασχημεσ σχεψεις π μου μπενουν στο καιφαλι στο ακυρο αλλα δεν κρατανε πολη..καταφερνω και τησ διοχνο αλλα εκτοσ απο ασχημεσ ειναι και ακυρεσ με το τι κανς εκεινη τν στιγμη...τ γινετε ρε γαμοτο??...

Ψυχαναγκασμος ειναι σιγουρα , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ιψδ ή καποια αλλη ψυχικη νοσο.
    Το δικαίωμα μου να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου,δεν σας υποχρεώνει να με πάρετε στα σοβαρά.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από betelgeuse Εμφάνιση Μηνύματος
    Ψυχαναγκασμος ειναι σιγουρα , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ιψδ ή καποια αλλη ψυχικη νοσο.
    εχω συγουρα κοινωνοικη φοφια..δν μπορω να καταλαβω κατα ποσο <φυσιολογικο>ειναι να τροω τετια σκαλοματα ομος :/

φευγατο μουτρο
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    Blog Entries
    9
    Ολοι λιγο-πολυ εχουμε καποιους ψυχαναγκασμους αλλα για να εχει καποιος ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, θα πρεπει να παυει να ειναι λειτουργικος στην καθημερινοτητα του προκαλωντας του παραλληλα εντονη δυσφορια αυτες οι εμμονες και οι "τελετουργιες".
    Το συμπεριφοριστικο ψυχοθεραπευτικο μοντελο μπορει να φερει αρτια αποτελεσματα.
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

ειναι ενας τροπος σκεψης κι αυτος,,,
    μαλλον εξαρταται απο σενα και το τι θες,,,,αν το θεωρεις προβλημα και θες να απαλαγεις ψαξε το θα βοηθηθεις,,

η ιδεοψυχαναγκαστικη σκεψη μοιαζει με την μαγικη σκεψη. Εαν πχ τα μανταλακια εχουν ζυγο αριθμο θα γινει αυτο, εαν εχουν μονό θα γίνει το αλλο... Χρειαζεσαι ασφαλεια στην καθημερινοτητα σου ετσι δεν ειναι;

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Πυρρων Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρειαζεσαι ασφαλεια στην καθημερινοτητα σου ετσι δεν ειναι;

σε κατι τετιο καταλυγω κ εγω...ο μονος λογικος λογος να σκεφτομαι ετσι...

Τι σημαινει ασφαλεια για σενα;

Τι σημαινει ασφαλεια για σενα;
    δν ξερω..το μονο π με κανει να νιοθω καλητερα αυτη τν στιγμη ειναι η σκεψη οτι στο κοντινο μελλον θα ξεκινησω τα φαρμακα κ θα μπορεσω να ανταπεξελθω..σκεφτομαι να ξεκινισω τα σεροξατ..απο τν αλλη ομος και τα ζαναχ με βοηθανε παααρα πολη,γινομαι αλλος ανθροπως αλλα μονο μαζι με ξυδια οταν τα περνω..ασε π βγαζουν και στεριτικα..το μονο που φοβαμαι μν γινω χοιροτερα οταν τα σταματισω(τα σεροχατ) η μν παρουσιστη καπιο προβλημα π δν ειχα ποτε πχ κρισεισ πανικου...μακαρι να βρω λευτα για τν γιατρο το συντομοτερο γτ απο μονοσ φοβαμαι μν τα κανο χιροτερα...

Αν καταλαβαινω καλα λοιπον, αισθανεσαι ασφαλης οταν γνωριζεις οτι εξωγενεις παραγοντες, οπως για παραδειγμα τα χαπια, μπορουν να σε στηριξουν ωστε να ανταπεξελθεις σε αγχωγονες καταστασεις...

αδερφε χαπια με ξυδια κολληματακια με ιδεοψυχαναγκαστηκη ηρεμησε δν εχεισ τιποτα αξιο λογου οποτε χαλαρωσε
    ο θεοσ δεν κανει τιποτα οι ανθρωποι τα κανουν ολα!!!!

μπορει..απλα θελω να κανω πραγματα π τωρα δν εχω τν διαθεση..

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από elis Εμφάνιση Μηνύματος
    αδερφε χαπια με ξυδια κολληματακια με ιδεοψυχαναγκαστηκη ηρεμησε δν εχεισ τιποτα αξιο λογου οποτε χαλαρωσε
    τα κολληματακια δν με ενοχλουνε..παντα τα ειχα κ ολοι εχουμε..τν κοινωνικη φοβια θελω να αντιμετοπισω π με κραταει πισω..κ πιστεψε με εχω προσπαθισει πολεσ φορεσ στο παρελθον χςρισ φαρμακα κ δν καταφερα τπτ...δν ξερω τ αλλο να κανω,αν εχεισ καμια ιδεα εδω ειμαι..απλα θελω να γινω ανθρωπος,εχω βαρεθη να ειμαι ετσι...

Αν καταλαβαινω καλα λοιπον, αισθανεσαι ασφαλης οταν γνωριζεις οτι εξωγενεις παραγοντες, οπως για παραδειγμα τα χαπια, μπορουν να σε στηριξουν ωστε να ανταπεξελθεις σε αγχωγονες καταστασεις...

μπορει..απλα θελω να κανω πραγματα π τωρα δν εχω τν διαθεση..

Τι το κακο εχει το να μην κανεις πραγματα;

Παρόμοια Θέματα

1. Ψυχαναγκασμος σε 4χρονο;
    Από Kassy στο forum (Ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 01-11-2012, 16:17
  2. τι ειναι ψυχαναγκασμός?
    Από ME&I στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 29-11-2011, 14:49
  3. ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    Από MAGDALIN στο forum (Ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 15-09-2011, 23:39
  4. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    Από stefanos_la_del_barrio στο forum (Ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή
    Τελευταίο μήνυμα: 27-10-2010, 11:40

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι εκτός λειτουργίας
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία