[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Σελίδα 16 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 6141516171826 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 226 μέχρι 240 από 932

Θέμα: Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από elena60 Εμφάνιση Μηνύματος
    Μολις ειδα ενα βιντεο κρισεις πανικου απο το σκαι που ποσταρε μια κοπελα σε καποιο απο τα παραπανω μηνυματα.Μπορω να πω οτι με βοηθησε πολυ γιατι καταλαβα στο περιπου τι συμβαινει! Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα απεφευγα να το αντιμετωπισω και προσποιουμουν οτι δεν τρεχει κατι αφου μου περνουσε και ετσι δεν ηθελα να ψαξω στο youtube.Τωρα καταλαβα οτι το μεγαλοποιω νομιζοντας οτι εχω διαφορα ,εως και σχιζοφρενεια με το αποτελεσμα να μου εχει γινει εμμονη και φοβια ολο αυτο. Ειναι φρικιαστικη κατασταση ,ποσο μαλλον οταν οι δικοι σου δεν σε καταλαβαινουν οπως εμενα! Μου λενε "τιποτα δεν εχεισ πια ,το στομαχι σου ειναι! και γω οποτε φαω σφολιατες και πιω καφε ετσι ειμαι" ! καταλαβαινεις για τι κατασταση μιλαμε..Ειναι το χειροτερο να μην μπορουν να σε καταλαβουν.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι ακριβως συμβαινει στον εγκεφαλο και απο που προκαλειται..Παω να σκασω!Τελος παντων..! Ευχαριστω για την πληροφορια για την νυχτα και τον υπνο,δεν ηξερα οτι λειτουργει ετσι.Με βοηθησες αρκετα! Νομιζω πως θα κοιμηθω καλυτερα αποψε..Καλη δυναμη και σε να ξερεις οτι και γω τασσομαι κοντα σου, στο πλαϊ σου, συνοδοιποροι στην τρελα..!!Καλο βραδυ
    προς θεου κοπελα μου, τι σχιζοφρενεια; αν ειχες σχιζοφρενεια θα ωριοσουν και μπορει να σε μαζευανε. εγω απορω πως και δεν με εχουν μαζεψει στο παρελθον με τις φωνες. πρεπει να ειναι αρκετα ανεκτικοι μαζι μου οι γειτονες. αχα εκτος απο εναν που μου χαραξε το αμαξι το πορτ παγκαζ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sball Εμφάνιση Μηνύματος
    προς θεου κοπελα μου, τι σχιζοφρενεια; αν ειχες σχιζοφρενεια θα ωριοσουν και μπορει να σε μαζευανε. εγω απορω πως και δεν με εχουν μαζεψει στο παρελθον με τις φωνες. πρεπει να ειναι αρκετα ανεκτικοι μαζι μου οι γειτονες. αχα εκτος απο εναν που μου χαραξε το αμαξι το πορτ παγκαζ
    Τον μαλακα... ελπιζω να ανταπεδωσες!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Blue9791 Εμφάνιση Μηνύματος
    Τον μαλακα... ελπιζω να ανταπεδωσες!
    ναι! πληρωσα την αστυνομια για παρανομη σταυθμευση. δεν βρηκα ποτε ποιος το εκανε και δεν κινηθηκα νομικα κατα αγνωστου.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από elena60 Εμφάνιση Μηνύματος
    .Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι ακριβως συμβαινει στον εγκεφαλο και απο που προκαλειται
    Θα προσπαθησω να σου εξηγησω.
    Πες οτι εισαι στη ζουγκλα και ξαφνικα εμφανιζεται μποριστα σου ενα πεινασμενο λιονταρι.
    Ο οργανισμος σου αμεσα θα αρχισει να μπαινει στη διαδικασια αμυνας η οποια ειναι ή μενω και παλευω ή το βαζω στα ποδια.
    Και στις 2 περιπτωσεις εκκρινεται αδρεναλινη και ενα σωρο αλλες -ινες, χτυπαει η καρδια δυνατα κλπ.
    Στην ουσια ετοιμαζεσαι να την κανεις για να μη σε φαει το λιονταρι.
    Αυτη λοιπον ειναι η σωστη λειτουργια. Ο φοβος γινεται κινητρο για να διατηρηθεις ζωντανη.
    Στην περιπτωση που δεν εισαι στη ζουγκλα και δεν υπαρχει και λιονταρι, κατι πυροδοτει εναν φοβο (μικρό ή μεγάλο). Αφου λοιπον δεν υπαρχει προφανης εχθρος, ο φοβος μεγαλωνει γιατι φοβασαι οτι κατι εχει η καρδια σου (συνηθως), αρα διπλασιαζεται ο φοβος και γινεται πανικος.
    Οταν τελειωσει το μαρτυριο της κρισης ερχεται το αλλο μαρτυριο της αναμονης της κρισης.
    Ολο αυτο εχει ως συνεπεια ενα συνεχες αγχος.
    Δεν ειναι εγκεφαλικη δυσλειτουργια, ειναι φυσιολογικη λειτουργια αμυνας.
    Η δυσλειτουργια εγκειται στο τι προκαλει τον φοβο και δεν ειναι καν δυσλειτουργια. Ειναι κακη εκτιμηση του περιβαλλοντος μας, της ζωης μας και του εαυτου μας πρωτιστως.
    Μαθε και ενα ευχαριστο.
    Οι ανθρωποι που υποφερουν απο κρισεις πανικου εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσουν σε μια πραγματικη δυσκολια (ατυχημα, φυσικη καταστροφη κλπ) ακριβως γιατι το συστημα αυτοαμυνας οχι μονο ειναι αναπτυγμενο αλλα και καλοδουλεμενο
    Σε καθε κριση σου κοιτα γυρω σου. Αν δεις λιονταρι οκ, αν οχι χαλαρωσε

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sball Εμφάνιση Μηνύματος
    ναι! πληρωσα την αστυνομια για παρανομη σταυθμευση. δεν βρηκα ποτε ποιος το εκανε και δεν κινηθηκα νομικα κατα αγνωστου.
    lol αυτο ειναι που λεμε και κερατας και δαρμενος!!
    δεν πειραζει εσυ να'σαι καλα

lol αυτο ειναι που λεμε και κερατας και δαρμενος!!
    δεν πειραζει εσυ να'σαι καλα
    ναι τι ωραια που ειναι

blue αυτο που ειπες μ το λιονταρι πολυ μ αρεσε.....

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Πες οτι εισαι στη ζουγκλα και ξαφνικα εμφανιζεται μποριστα σου ενα πεινασμενο λιονταρι.
    Ο
    Παντως εγω δεν φοβαμαι τα λιονταρια.... Εχω σκυλο που δαγκωνει και δεν κολονει...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    [QUOTE=Blue9791;372962]Παντα κατι εχουν να πουν. Συνηθως εμεις που υποφερουμε απο κρισεις δεν ειμαστε εκδηλωτικοι και "επιθετικοι" προς το εξω και γονομαστε προς τα μεσα.
    Αν ανηκεις σε αυτην την κατηγορια δεν φανταζεσαι ποσο θα σε βοηθησει να αντιδρας σε οτι σε ενοχλει, να λες ακριβως αυτο που σκεφτεσαι και να μην αποφευγεις τσακωμους και εντασεις γιατι πολυ απλα ολα αυτα θα συσωρευθουν μεσα σου και εκδηλωθουν με πανικους.
    QUOTE]

Mεγαλη κουβεντα... να την ακουτε την Μπλου. Εκει ειναι το "κλειδι". Μου το εχει πει και η ψυχολογος μου.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Μαθε και ενα ευχαριστο.
    Οι ανθρωποι που υποφερουν απο κρισεις πανικου εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσουν σε μια πραγματικη δυσκολια (ατυχημα, φυσικη καταστροφη κλπ) ακριβως γιατι το συστημα αυτοαμυνας οχι μονο ειναι αναπτυγμενο αλλα και καλοδουλεμενο
    Επίσης, αυτοί που υποφέρουν απο κρίσεις πανικού έχουν λιγότερες πιθανότητες απο τον μέσο "νορμάλ" άνθρωπο να εκδηλώσουν σχοιζοφρένεια, για τους ίδιους λόγους που ανέφερε η blue `πιο πάνω. Αυτό μου το έχουν πει γιατροί στα τόσα χρόνια που τους επισκέπτομαι. έχουμε ιστορικό στην οικογένεια κ αυτή η εκδοχή πάντα ήταν στο μυαλό μου, αλλά μου το χουν εξηγήσει διαφορετικοί γιατροί οπότε παρόλλο που μαι άπιστος thom αυτό το χω χωνέψει.

Το ντοκιμαντέρ στον Σκάϊ έχει χάλια μετάφραση, αλλά απο το ολότελα μια χαρά είναι, τουλάχιστον μπορώ να το βαλω να το δούν οι γονείς μου. (μιλάει για ακροφοβία ---- φοβάμαι δηάδή το χέρι το πόδι το @@@ --πόσο τούβλο ήταν ο μεταφραστής...αντί να γράψει αγοραφοβία... τέσπα) Υπάρχουν κ πληρέστερα ντοκιμαντερ αλλα γμτ δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι για να μπορούν να τα δουν όλοι.

Όσο για το χασισοτσίγαρο, εγώ την πάτησα με λίγο αλκοόλ και αρκετή υπερέν ταση απο μια τρομερά φορτωμένη ημέρα, αλλά δεν λέει κάτι αυτό, απλά ήταν η αφορμή, αν δεν ήταν αυτό θα ταν κάτι άλλο, διότι το συσωρευμένο άγχος ελόχευε μέσα μας και θα είχε πυροδοτηθεί κάποια άλλη στιγμή ακόμη κ αν πίναμε coca cola.

Οι κρίσει πανικού είναι τρομερά κοινοί σε πολύ μεγάλο αριθμό συνανθρώπων μας, δεν είμαστε τόσο λίγοι οσο νομίζετε. Απλά πολλοί το αποδίδουν αλλού, δεν το δίνουν ενδεχομένως σημασία, και όσοι το δίνουν σημασία κ το κατανοούν διότι συννεχίζονται ταλαιπορόντας τους, το κρατούν μυστικό, όπωε κ εγώ και πολλοί απο εμάς, γιατί ακριβώς φοβούνται οτι ο κόσμος δεν θα καταλάβει κάτι το οποίο φαίνεται χαζό, και θα το αποδώσουν σε τρέλα, με αποτέλεσμα να φοβόμαστε μην στιγματιστούμε. Το άγχος είναι αν οχι το μέγιστο, απο τα μέγιστα δεινά αυτού του αιώνα, κ οι κρίσεις πανικού ενα συχνό επακόλουθο του , το οποίο έχουν πολλοι-παραπάνω απο όσο νομίζουμε - άνθρωποι γύρω μας.

Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες θεραπείες, στην αρχή μέσω ψυχολόγου το δουλεύαμε συμπεριφορικά σε συνδιασμό πάντα στην δική μου περίπτωση με φαρμ. αγωγή κ δούλεψε τον πρώτο καιρό. Μετά επαναπάυτηκα σε αυτά που είχα κατακτήσει κ μετά κύλησα πάλι. ΓιΑ όσους δεν γωρίζουν η συμπεριφορική ψυχοθεραπεία σημαίνει ουσιαστικά να αντιμετωπίζεις ολα αυτά που φοβάσαι, πχ να πας στην τράπεζα με κόσμο, να ανέβεις σε αστικο-κτέλ, κλπ κλπ για διάστημα περίπου 3 μηνών.

Μετά έμεινα μόνο στην φαρμακευτική αγωγή διότι το ταμε/ιον ήτο μείον κ διέκοψα τον ψυχολόγο γιατί δεν έκανα τπτ, δεν είχα εξέλιξη, τζάπα πήγαινα κ ερχόμουν ενα πράγμα.

Τώρα - είναι 2ος χρόνος πηγαίνω σε ψυχαναλυτή-ψυχίατρο (συμφέρει είναι 2 σε 1 :P) k το δουλευουμε διαφορετικά, ξεκινάμε απο μέσα, απο εμένα. Δουλεύουμε την αυτοπεπίηθηση μου , την αντίληψη που έχω για τα πράγματα κ γενικά οτιδήποτε μου δημιουργεί μπλοκαρίσματα κ στρές. Ο γιατρός μου είναι απο τους κορυφαίους, διαφορετικά δεν θα έκανα τόσα χμ για να πάω θεσ/κη τρείς κ λίγο. Οι ψυχαναλυτές πιστεύουν πως το πρόβλημα εδράζεται μεταξύ άλλων παραγόντων ... στο σέξ κ στην κακή σχέση μας μαζί του. Για αυτό κ επικροτώ έστω κ μέσω χιούμορ την ολη αυτή υπόθεση όποτε αναφέρεται στην κουβέντα μας αυτή εδώ στο φόρουμ.
    Το σέξ βέβαια είναι περίπλοκη υπόθεση, κ δεν αφορά το πρόβλημα αυτό καθερε αυτό είναι λίγο πιο σύνθετο, πιάνει κ τον τρόπο που συνάπτουμε σχέσεις κλπ, κλπ.

έχω κατλάβει απο τα τόσα χρόνια ψυχοθεραπείς οτι αν τελικά δεν αποκτήουμε την απαραίτητη αυτοπεποίηθηση, την πίστη οτι είμαστε δυνατοί , την πίστη οτι αυτός είναι ο εαυτό μας κ οτι οι άλλοι οφείλουν να μας αποδεχτούν όπως είμαστε θα δυσκολεβόμαστε μια ζωή. Πρέπει να φτάσουμε στο σημείο να πούμε, έπαθα κρίση πανικού ε και τι έγινε! θα πεθάνω (που δεν πεθαίνεις αλλα αυτοσ κεφτόμαστε) ε κ τι έγινε! τουλάχιστον ζούμε την ζωή μας, τραυματιζόμαστε, πονάμε, ρεζιλευόμαστε, αλλά τουλάχιστον ζούμε! Τι να την κάνεις την ζωή όταν είσαι περιτριγυρισμένος απο μια αόρατη γυάλα, μην τυχόν κ μας πληγώσει κάτι. ε και!!!!! ???
    Θέλουμε να νιώθουμε ασφαλείς...αυτό μας έφαγε. Δεν ερωτευόμαστε για να μην την πατήσουμε, κ να την πατήσουμε, και τι έγινε?????

Θα πληγωθούμε, θα ρεζιλευτούμε, Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ

Όταν φτάσουμε στο επίπεδο που θα το πούμε αυτό αλλά θα το εννοούμε, οχια στα λόγια, κ θα έχουμε την αναγκαία αυτοπεποιήθηση - τότε θα γίνουμε καλά.

Μέχρι τότε, κ επειδή είναι απίστευτα δύσκολο όπως όλοι γνωρίζετε να βγάλουμε απο πάνω μας βιώματα κ τρόπους σκέψης χρόνων, το δουλεύουμε δεν το αφήνουμε. Αν και μεταξύ μας πάντα ψάχνω την εύκολη λύση...τώρα τελευταία μου έχει κολλήσει στο μυαλό να βρώ εναν καλό γιατρό που να ξέρει ύπνωση κ να πάω. Να μου πεί δηλαδη όσο ροχαλίζω, αγαπητή Soutsi μην φοβού, απο εδώ και πέρα θα έχεις αυτοπεποίηθηση θα ξυπνήσεις κ δεν θα φοβάσαι τπτ. (εννοίται θα βάλω άτομο δικό μου στην συνεδρία μέσα μην τυχόν κ μου βάλει μλκίες στο μυαλό ο τύπος, κ φυσικά μην ξυπνήσω κ νιώσω έναν ακαθόριστο πόνο στον κώλο ...)

Το σκέφτομαι βέβαια, δεν λέω οτι θα το κάνω, προς το παρόν θα πάω την πέμπτη στον γνωστό καλό ντόκτορα μου που έχω να τον δω και 3 μήνες ... το ταμείον ήτο καραμείον... είδομεν
    Κανένα πάθος δεν κλέβει τη θέληση και τη λογική απ' το μυαλό του ανθρώπου, όσο ο φόβος.

~Edmund Burke~ | (Βρετανός πολιτικός & φιλόσοφος) | 1729-1797

Τι εμπνευση ηταν αυτη πρωι πρωι κοπελια;;;
    Ακουσατε οι υπολοιποι τι ειπε το κοριτσι;; "Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ" ειπε και της αξιζουν επαινοι!

Αντε φιλακια παω για μπανακι και τα λεμε μετα!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ti einai touto pali Εμφάνιση Μηνύματος
    Παντως εγω δεν φοβαμαι τα λιονταρια.... Εχω σκυλο που δαγκωνει και δεν κολονει...
    Εσενα και τον αλανιαρη τον σκυλο σου πολυ σας παω!

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Soutsi Εμφάνιση Μηνύματος
    βάλε κ εμένα μέσα

μμ μάλλον θα βρέξει... ας βάλω τα αθλητικά ας σταματήσω να καπνίζω κ ας οδεύσω προς το γήπεδο...

Blue μπορείς, κ το ξέρεις, να περνάς καλύτερα. Αποδεδειγμένα.

Φρίνη η πραγματικότητα βίαια εισχωρεί μέσα μας τόσο έντονα που σε αποτρέπει να δημιουργείς φαντασιακά κ ονειρικά μια άλλη πραγματικότητα. Αλλά η φαντασία μας ποτέ δεν εξαντλείται, μόνο περιορίζεται... απλά πρέπει να βρείς τα κατάλληλα ερεθίσματα...
    ίσως με κάποιο τραγούδι ...who knows, only you http://youtu.be/IMP4Q5zNf2k
    soutsi μου ευχαριστώ για τον γλυκο λόγο σου..Η μουσική ήταν πάντα συνταξιδιώτης στις ονειροπολήσεις μου..Ναι γαμώτο δεν μπορεί να στέρεψα...
    Ααααα με το κομμάτι σου με πήγες χρονικά πίσω
    Την καλημέρα μου παιδιά

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Soutsi Εμφάνιση Μηνύματος
    τώρα τελευταία μου έχει κολλήσει στο μυαλό να βρώ εναν καλό γιατρό που να ξέρει ύπνωση κ να πάω.
    οχι!! Αυτα τα πραγματα ειναι πολυ επιφοβα...Δεν ξερουμε πως μπορει να του στριψει του εγκεφαλου μας...μεγαλο ρισκο!! blue μακαρι να ειχα μπροστα μου ενα λιονταρι καθε φορα,τουλαχιστον θα ελεγα οτι υπηρχε λογος!! Εγω δεν εχω μονο κρισεις πανικου,εχω μονιμο και πολυ ανχος και καταθλιψη,δεν ξερω πως θα μπορεσω να συνεχισω..νιωθω πως ολη μερα κρεμομαι απο μια κλωστη για να μην με ριξει ξαφνικα..εκει που ειμαι καλα ξαφνικα πεφτω. Επισης επειδη απο τη φυση μου ειμαι πολυ φοβιτσιαρα το σκεφτομαι να κανω ψυχοθεραπεια μην τυχον και μου φυτεψει νεες σκεψεις στο μυαλο και γινω χειροτερα. Οσα μου εχου πει οι γιατροι μεχρι τωρα, γυρνανε στο μυαλο μου συνεχεια βασανιστικα. Εσεις πλην τισ κρισεις πανικου,τις υπολοιπες ωρες πως ειστε??

Καταρχην μη φοβασαι οτι θα σου φυτεψει κανεις ιδεες.
    Κανεις δεν θα το κανει. Οι ειδικοι ειναι εκει για να βοηθουν. Απλα αλλοι το κανουν καλα και αλλοι οχι.
    Στην ερωτηση σου θα σου απαντησω οτι εξαρταται.
    Αν ειναι απλα μια κριση στην οποια δεν θα δωσω σημασια και δεν θα με τρομαξει, τον υπολοιπο καιρο ειμαι μια χαρα.
    Αν ειμαι σε κακη ψυχολογια ή για καποιον λογο φοβηθω, τοτε μπαινω σε ενα τριπακι οτι δεν θα ειμαι καλα για καμια 15αρια μερες, κατα τις οποιες εχω μονιμο αγχος (απαλευτο), δεν μπορω να κοιμηθω, δεν μπορω να φαω και ενα σωρο τετοια.
    Αυτο που παρατηρω ειναι οτι φοβασαι πολυ μη "φυγει" το μυαλο σου.
    Ειναι ο γνωστος σε ολους μας του παθοντες "φοβος επικειμενης τρελας". Ειναι μερος του πακετου και αυτο. Παει σετ.
    Εσυ δεν εχεις στιγμες που να εισαι χαλαρη;
    Εστω και καποιες ωρες της μερας;
    Βγαινεις; Διασκεδαζεις με καποιο τροπο;

Σελίδα 16 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 6141516171826 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια Θέματα

1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    Από dora-agxos στο forum Αγχος/Φοβίες
    Τελευταίο μήνυμα: 17-09-2010, 19:27
  2. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    Από filakhs στο forum Αγχος/Φοβίες
    Τελευταίο μήνυμα: 23-12-2007, 18:54
  3. Καθημερινότητα
    Από OneiroPauL στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 18-12-2007, 11:11
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    Από dionisis28 στο forum Αγχος/Φοβίες
    Τελευταίο μήνυμα: 21-09-2006, 00:13
  5. κρισεις πανικου..