[ Όροι Χρήσης ] [ Ενδείξεις/Αντενδείξεις του φόρουμ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Αναγουλα απο τα φαρμακα...!

Αναγουλα απο τα φαρμακα...!

Γεια σας..!Εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και ολο αυτο το διαστημα λαμβανω θεραπευτικη αγωγη!Παιρνω ημερισιως 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel ημερισιως...!Παλια επαιρνα το abilify το πρωι και το risperdal και το seroquel το βραδυ...!Σιγα σιγα ομως αρχισα το πρωι να εχω αναγουλες...!Το συμπτωμα γινοταν ολο και πιο εντονο... και τελικα ανγκαστηκα να τα παιρνω ολα τα φαρμακα το βραδυ γιατι το πρωι η κατασταση ηταν ανυποφορη...!!Μειωθηκαν οι αναγουλες αλλα το συμπτωμα ακομη επιμενει...!Πιστευω οτι η ανγουλα οφειλεται στα φαρμακα...!Ενας γιατρος μου ειπε να παρω priperan.... που ειναι ενα αντιεμετικο φαρμακο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...!Τι μου προτεινετε για να περασει η αναγουλα που νιωθω στο στομαχι...????Εχει κανεις παρομαια συμπτωματα αναγουλας και αν ναι τι κανετε για αυτο????????

γεια σου talikiller!και γω ειχα αναγουλα απο τα φαρμακα επαιρνα ινβεγκα 12 και αλοπεριντιν 20 και εκανα συνεχεια εμετους και μου εδειναν ζαντακ και πριπεραν μαζι για ενα μηνα και μετα μου εφυγαν σιγα σιγα αλλα ηταν αθλιο ετρωγα ολο φιδε και λαπα αντε και νεροβραστο κοτοπουλο!ουτε καφε δεν μπορουσα να πιω!
    ελπιζω να σου περασει συντομα!

η φρυγανια βοηθαει....τραβαει τα υγρα και ισως σε κανει να αισθανθεις λιγο καλυτερα..επισης αποφυγε καφεδες σοκολατες κ τηγανητα...επισης εχε υποψην πως κ το αγχος κανει κακο στο στομαχι,
    καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου γι αυτο το προβλημα..αν δε το χεις ηδη κανει δλδ

οσο μειωνεται η ντοπαμινη σου λογω φαρμακων τοσο χαλαρωνουν οι σφιγκτηρεσ στο σωμα σου μεταξυ αυτων κ ο οισοφαγοσ που οταν χαλαρωνει σου ρχεται αναγουλα απο τα φαρμακα ειναι παιρνεισ αρκετα

Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    ρε συ πες το στο γιατρο σου αυτο με την αναγουλα μπορει να σου τα μειωσει η να σε αφησει με 2 αντιψυχωσικα κ οχι με 3 που ειναι πολλα σχετικα κοιτα το αμπιλιφαι τις πρωτες μερες κ μενα μου εφερνε αναγουλα αλλα μετα περασε ποσο καιρο τα παιρνεις κ ποσο συχνα εχεις την αναγουλα αυτο το αισθημα???
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

A little damaged
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    Εγω το χα οταν επαιρνα aloperidin akineton solian , χμ τωρα θα μπορουσε εκτος απο τα φαρμακα να ειναι και θεμα αγχους. Δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα να παιρνεις 3(!) αντιψυχωτικα, μιλαμε το γιατρο σου , δεν ειμαι γιατρος αλλα πιστευω θα ταν καλυτερα να παιρνεις ενα απο αυτα εστω σε μεγαλυτερη δοση

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από talikiller Εμφάνιση Μηνύματος
    Γεια σας..!Εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και ολο αυτο το διαστημα λαμβανω θεραπευτικη αγωγη!Παιρνω ημερισιως 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel ημερισιως...!Παλια επαιρνα το abilify το πρωι και το risperdal και το seroquel το βραδυ...!Σιγα σιγα ομως αρχισα το πρωι να εχω αναγουλες...!Το συμπτωμα γινοταν ολο και πιο εντονο... και τελικα ανγκαστηκα να τα παιρνω ολα τα φαρμακα το βραδυ γιατι το πρωι η κατασταση ηταν ανυποφορη...!!Μειωθηκαν οι αναγουλες αλλα το συμπτωμα ακομη επιμενει...!Πιστευω οτι η ανγουλα οφειλεται στα φαρμακα...!Ενας γιατρος μου ειπε να παρω priperan.... που ειναι ενα αντιεμετικο φαρμακο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...!Τι μου προτεινετε για να περασει η αναγουλα που νιωθω στο στομαχι...????Εχει κανεις παρομαια συμπτωματα αναγουλας και αν ναι τι κανετε για αυτο????????
    NA ΤΡΩΣ ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ

Παρόμοια Θέματα

1. Φαρμακα
    Από mariafound στο forum Γενικά
    Τελευταίο μήνυμα: 24-08-2010, 01:29
  2. φαρμακα
    Από ARIS στο forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Τελευταίο μήνυμα: 23-07-2010, 03:52
  3. φαρμακα
    Από ARIS στο forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Τελευταίο μήνυμα: 06-06-2010, 10:30
  4. Φάρμακα για μία ζωή;