PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!1

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 22:35
Δεν αντεχω αλλο ολη η ζωη μου εχει αλλαξει θελω να γυρισω στα παλια
βλεπω τους ανθρωπους γυρω μου και ζηλευω μακαρι σημερα που θα κοιμηθω να μην ξυπνησω ή να ξυπνησω σε εναν καινουργιο κοσμο.
Προσπαθω να κλαψω και δεν μπορω, δεν μπορω, δεν αντεχω αλλο τα εκανα μανταρα στην δουλεια μου εκανα καποια λαθη και δεν μπορω να τα διαχειριστω. Αλλα και αυτοι ξεχναν τα δεκα χρονια δουλευω 12ωρεσ μονη μου και κανω τα παντα για αυτην την δουλεια αλλα δεν αντεχω αλλο κουραστηκα θελω να φυγω να κανω μια καινουργια αρχη .Να κανω πραγματα που πραγματικα μου αρεσουν δεν ειμαι και η μοναδικη που εκανα λαθη ετσι δεν ειναι? Βαρεθηκα τα παντα την γκρινια την οικονομικη κριση η ζωη ειναι τοσο απλη γιατι την κανουμε τοσο δυσκολη αραγε?ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ δεν αντεχω αλλο μερικες φορες σκεφτομαι οτι αν πεθαινα ολα θα τελειωναν δεν θελω να ειμαι αλλο ετσι μεσα στο αγχος το φοβο την καταθλιψη.Εχω σκεφτει ακομα και πως να πεθανω. Τι να κανω δεν ξερω το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι θελω να φυγω αλλα κανεις δεν με καταλαβαινει δεν αντεχω αλλο θελω να φυγω.

niah
15-09-2011, 22:47
Η δουλεια ειναι το μοναδικο πραγμα που σε επηρεαζει ή εχεις κι αλλα μεσα σου που σε πνιγουν?
Μιλα λιγο περισσοτερο.Δεν εισαι η μοναδικη που καταπιεζεται με τη δουλεια της,κι οσο γι αυτο με τη γκρινια για τα οικονομικα δεν μπορεις να συναναστρεφεσαι με πιο θετικα ατομα?που δεν κλαιγονται ολη την ωρα?
Εκανες καθολου διακοπες το καλοκαιρι ή δεν μπορεσες λογω της δουλειας σου?
Και τελος, με τι θα σου αρεσε να ασχοληθεις αντ αυτου που κανεις τωρα?

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 22:54
Διακοπες τι ειναι αυτο?Ολα γυρω μου αρχιζουν να με πνιγουν αλλα περισσοτερο η δουλεια μου δεν λεω εχω κανει λαθη αλλα ανθρωπος δεν ειμαι?Θελω επιτελους να κανω πραγματα πιο υπαρξιακα ας πουμε θελω να γινω εθελοντρια στο χαμογελο του παιδιου, θελω να ασχοληθω περισσοτερο με εμενα, να μεινω λιγο μονη μου, να ξεκουραστω, να κανω μια πιο ηρεμη δουλεια να εχω ενα ωραριο, να κανω ενα παιδι.Σκεφτομαι για ενα διαστημα να φυγω μονη μου αλλα φοβαμαι μηπως χειροτερψω σκεφτομαι να παω διακοπες μονη μου αλλα θα μου βγει σε καλο?

niah
15-09-2011, 22:59
Εχεις τη δυνατοτητα να εισαι εθελοντρια και να μην εργαζεσαι?
Κι οσο για τα αλλα που λες γιατι τα σκεφτεσαι και δεν ξεκινας την εφαρμογη τους?Δεν το σκεφτεσαι καθολου να αφησεις την παρουσα δουλεια σου για μια πιο ηρεμη?Θα σου προτεινα πρωτα να βρεις την καινουρια πριν κανεις το βημα να παρατησεις την τωρινη σου θεση..
Εαν νομιζεις οτι θα χαλαρωσεις και θα ηρεμησεις, κανε το..Φυγε μονη σου 3,4 μερουλες και πηγαινε καπου να χαλαρωσεις,να σκεφτεις,να δωσεις χρονο στον εαυτο σου,να σε περιποιηθεις κι ολα οσα θελεις και σου εχουν λειψει..Αδεια δεν δικαιουσαι?
Ομως ορισμενα πραγματα μπορεις να τα κανεις και τωρα ακομα κι αν δουλευεις πολυ.Βρισκε χρονο να αφιερωθεις λιγο στον εαυτο σου.Μην εξακολουθησεις να σε υποβαλεις σε τετοια νευρικοτητα και καταπιεση γιατι πολυ πιθανον να μη σου βγει σε καλο.Ολη αυτη η ταραχη που εχεις κατι θελει να σου πει..ακουσε την και κανε κατι για αυτη.

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 23:04
[QUOTE=niah;289351]Εχεις τη δυνατοτητα να εισαι εθελοντρια και να μην εργαζεσαι?
Οχι δεν εχω την απολυτη δυνατοτητα να μην εργαζομαι αλλα δεν δεχομαι οτι ολα πρεπει να εξαρτωνται απο το χρημα.Η ζωη ειναι τοση απλη μια αγκαλια σε ενα συνανθρωπο μας μπορει να κανει τη διαφορα γυρω μας και μεσα μας. ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ. Ποσο καιρο εχουμε να θαυμασουμε το φεγγαρι τον εναστρο ουρανο την φυση. Εχετε αναρωτηθει.

niah
15-09-2011, 23:12
Αφου μονη σου εχεις βρει τοσα ωραια νοηματα σε απλα πραγματα τι σε κανει να μην τα εφαρμοζεις στον εαυτο σου?Οι ανθρωποι γυρω σου?Γιατι πρεπει να σου πω,πως αν και λιγοι σε σχεση με την πλειοψηφια υπαρχουν ακομα τετοιοι ανθρωποι.
Συμφωνω μαζι σου οτι δεν εξαρτωνται ολα απο το χρημα..μερικα βασικα πραγματα ομως ναι..Εισαι σε θεση να εχεις αυτα τα βασικα πραγματα διχως να δουλευεις?Τροφη,νερο,στεγη? αν ναι,τοτε δεν εχεις παρα να κανεις ενα μικρο ή και μεγαλο(εσυ θα κρινεις)οφ,να βρεις τον εαυτο σου,να σου δωσεις το χρονο που χρειαζεσαι και τα πραγματα που νιωθεις οτι εχεις στερηθει τοσο καιρο,και να επιστρεψεις δριμυτερη και πιο αποφασισμενη στα επαγγελματικα σου.

Θεοφανία
15-09-2011, 23:13
..Σόνια καλησπέρα...:)
Σύντροφο έχεις?

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 23:22
Οι ανθρωποι γυρω μου δυστηχως δεν καταλαβαινουν.Ο ψυχολογος μου μου ειπε οτι οι αποψεις μου ειναι ιδιαιτερες και λιγοι ανθρωποι μπορουν να τις συμμεριστουν κα χρ να με καταλαβουν νοιωθω μεγαλη μοναξια αυτη την στιγμη δεν εχω κανεναν να με καταλαβει. Απλα πρεπει να βρω το θαρρος μεσα μου να κανω την ανατροπη και πρεπει για να σωθω γιατι αλλιως φοβαμαι οτι κατι θα παθω.Πρεπει να το παρω αποφασιση και να τα γραψω ολα στα ............. δεν νομιζω οτι ειναι κακο

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 23:24
..Σόνια καλησπέρα...:)
Σύντροφο έχεις?
Ειμαι παντρεμενη με εναν υπεροχο ανθρωπο και θα ελεγα οτι ειμαι απο τις πολυ τυχερες

Θεοφανία
15-09-2011, 23:31
Ειμαι παντρεμενη με εναν υπεροχο ανθρωπο και θα ελεγα οτι ειμαι απο τις πολυ τυχερες

είπες παραπάνω πως δεν έχεις κανένα να σε καταλάβει.
Θεωρώ πολύ σημαντικό να να εισαι τυχερή σε αυτό το κομμάτι.
Αυτό που σε ταλαιπωρεί είναι η δουλειά σου?
Σε ρωτάω γιατί εχω μπερδευτεί λίγο.

niah
15-09-2011, 23:34
Με τον αντρα σου εχεις συζητησει καθολου το ποσο καταπιεσμενη νιωθεις?
Με την ψυχολογο σου εχετε συζητησει οσα λες παραπανω?
Ισως μπορουν να σε βοηθησουν να βρεις ή να συνειδητοποιησεις οτι εχεις αυτο το θαρρος που αναφερεις για να κανεις αυτα που θελεις
Χαλαρωσε παντως.προσωπικα, αν εννοεις οτι αυτα που εγραψες παραπανω σχολιασε η ψυχολογος σου ως ιδιαιτερα και οτι δυσκολα βρισκεις ανθρωπους να σκεφτονται το ιδιο, γνωριζω αρκετα ατομα που δεν εχουν τοσο υλικα ενδιαφεροντα,οπως κι εσυ..Εαν εννοεις αυτο λοιπον να ξερεις οτι δεν εισαι η μοναδικη που βλεπεις τα πραγματα αλλιως απ το συνηθισμενο..Οποτε απλως θελει ψαξιμο για να βρεις ανθρωπους με παρομοια ενδιαφεροντα.Και φανταζομαι οτι για να χαρακτηριζεις τον αντρα σου ως υπεροχο ανθρωπο,ειναι ενας απο αυτους.

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 23:36
Ναι η δουλεια μου περισσοτερο.Λεω οτι κανεις δεν με καταλαβαινει εννοωντας και τον αντρα μου γιατι απλα οι σκεψεις μου αυτη την στιγμη βρισκονται σε μεγαλη αντιθεση και συγκροουνται συν οτι ο αντρας μου ειναι παρα πολυ ισορροπημενος ανεκαθεν και δεν εχει βρεθει ποτε σε συγκρουση με τον εαυτο του οποτε και δεν μπορει να με καταλαβει βεβαια το κακο ειναι οτι κλεινομαι παρα πολυ στον εαυτο μου και δεν αφηνω ευκολα καποιον να με πλησιασει ακομα και τον συντροφο μου ισως για αυτο να εχω φταση σε αυτο το σημειο

Θεοφανία
15-09-2011, 23:39
Ναι η δουλεια μου περισσοτερο.Λεω οτι κανεις δεν με καταλαβαινει εννοωντας και τον αντρα μου γιατι απλα οι σκεψεις μου αυτη την στιγμη βρισκονται σε μεγαλη αντιθεση και συγκροουνται συν οτι ο αντρας μου ειναι παρα πολυ ισορροπημενος ανεκαθεν και δεν εχει βρεθει ποτε σε συγκρουση με τον εαυτο του οποτε και δεν μπορει να με καταλαβει βεβαια το κακο ειναι οτι κλεινομαι παρα πολυ στον εαυτο μου και δεν αφηνω ευκολα καποιον να με πλησιασει ακομα και τον συντροφο μου ισως για αυτο να εχω φταση σε αυτο το σημειο

αυτό όμως δεν είναι η τυχη που έλεγες παραπανω και όσο υπεροχος και αν είναι ένας άνθρωπος, όταν δεν υπάρχει επικοινωνία μαζί του υπάρχει πρόβλημα.
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, μήπως γκρινιάζεις περισσότερο απ όσο πρέπει για όλα τα στραβά που συμβαίνουν στη δουλειά, έχει κουραστεί να ακούει τα ίδια και τα ίδια και πλέον δεν ασχολείται?
Φιλικά ρωταω.

ΣΟΝΙΑ
15-09-2011, 23:44
Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει επικοινωνια απλα δεν μπορει να νοιωσει αυτο που αισθανομαι εγω αυτη τη στιγμη εγκλωβισμενη μεσα στον ιδιο μου τον εαυτο και ειναι λογικο γιατι αν δεν το εχεις περασει δεν μπορεις να το καταλαβεις.Δεν ειμαι καθολου γκρινιαρα ισα ισα που καθε μερα μου λεει να φυγω απο την δουλεια γιατι δεν αντεχει να με βλεπει ετσι και να μην κανω ετσι οτι αυτος ειναι διπλα μου και δεν μεταραει τιποτα αλλο.

Θεοφανία
15-09-2011, 23:54
Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει επικοινωνια απλα δεν μπορει να νοιωσει αυτο που αισθανομαι εγω αυτη τη στιγμη εγκλωβισμενη μεσα στον ιδιο μου τον εαυτο και ειναι λογικο γιατι αν δεν το εχεις περασει δεν μπορεις να το καταλαβεις.Δεν ειμαι καθολου γκρινιαρα ισα ισα που καθε μερα μου λεει να φυγω απο την δουλεια γιατι δεν αντεχει να με βλεπει ετσι και να μην κανω ετσι οτι αυτος ειναι διπλα μου και δεν μεταραει τιποτα αλλο.

αν σου κάνει τόσο κακό η δουλειά σε σημείο που να γίνεσαι δυστυχισμενη και να το μεταφέρεις στο σύντροφο σου, να εγκλωβίζεσαι μες στον εαυτό σου και να μη μπορείς να ανασάνεις, γιατί δεν την παρατάς?
Εγώ προσωπικά έχω φύγει από καλές δουλειές, (εννοω καλά αμοιβώμενη), που δεν μου έκανε το περιβάλλον, πιεζόμουν και μαύριζα.
Πανω απ όλα έχει σημασία να είμαστε καλά.

niah
16-09-2011, 00:00
Εμενα παλι μου φαινεται πολυ καλο οτι εχεις εναν ισσοροπημενο ανθρωπο διπλα σου.Καταλαβαινω βεβαια αυτο που λες,οτι μη περνωντας τετοια φαση ισως να μη μπορει να σε νιωσει,σκεψου ομως εκτος απο εσενα να βρισκοταν κι εκεινος σε παρομοια συγκρουση και απελπισια..Ποιος θα κρατουσε ποιον?
Λες οτι σε ακουει και ειναι κοντα σου.Μηπως να σκεφτεις καλυτερα αυτο που σου λεει οσον αφορα τη δουλεια σου?πριν κανεις το "μπαμ"?

ΣΟΝΙΑ
16-09-2011, 00:13
παντως σας ευχαριστω που με ΄ακουσατε΄και μου κανατε παρεα το ειχα πραγματικα αναγκη πρεπει επιτελους να αρχισω να κανω πραγματα που πραγματικα θελω και θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας.

niah
16-09-2011, 00:20
Ευχομαι να αποφασισεις το καλυτερο για τον εαυτο σου.
Κι οποτε νιωθεις την αναγκη, παντα θα ειναι καποιος εδω για να σε ακουσει.Μην τα κρατας μεσα σου.
Καλο βραδυ

ΣΟΝΙΑ
12-10-2011, 22:12
Δεν ανοιγω καινουργιο θεμα γιατι απλα δεν εχει αλλαξει κατι σημερα ειμαι πολυ χαλια ολα μου πανε στραβα δεν ξερω τι να κανω μαλλον ξερω αλλα ολο εμποδια βρισκω θελω να φυγω να εξαφανιστω το θελω τοσο πολυ εχω πεσει νομιζω σε βαθια καταθλιψη και σταματησα να βλεπω και τον γιατρο λαθος νομιζω μεγαλο δεν την παλευω.Προσπαθω να πραγματοποιησω μια ιδεα που εχω και βρισκω ολο εμποδια νομιζω οτι θα τρελαθω δεν ξερω τι να κανω δεν τρωω δεν κοιμαμαι δεν γελαω δεν μιλαω δεν κανω τιποτα ωρες ωρες παρακαλαω να με βρει κατι και να με αφησουν στην ησυχια μου.Τι να κανω θελω να πραγματοποιησω την ιδεα μου το ονειρο μου αλλα γιατι βρισκω συνεχεια εμποδια θελω να φυγω απο την δουλεια μου δεν αντεχω ολα θελω να τους πω να πανε να γ........ βαρεθηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!β αρεθηκα τα ιδια και τα ιδια θελω να ζησω πραγματικα να κανω κατι δικο μου και ας αποτυχω τουλαχιστον θα ξερω οτι προσπαθησα .Φοβαμαι τοσο πολυ οτι θα κανω κακο στον εαυτο μου το σκεφτομαι εντονα τον τελευταιο καιρο ξανα. φοβαμαι τοσο πολυ.

Makis15n
12-10-2011, 23:07
Ρίχτο και λιγάκι στην τρελλή μην τα παίρνεις όλα της μετρητοίς που λέει ο λόγος, δεν αξίζει και μένα δεν μου αρέσει η δουλειά που κάνω αλλά δόξα τω Θεώ που την έχω, αν βγεις στην ανεργία θα είναι καλύτερα; Στην κατάσταση που είσαι μάλλον θα σου κάνει κακό ηρέμησε και αλάφρωσε το θέμα εργασία μην το κάνεις το Α και το Ω σου, να πηγαίνεις σπίτι σου και την εργασία με τα προβλήματά της να την αφήνεις έξω από την πόρτα, μόλις κλείνεις την πόρτα της δουλειάς ξέχνα την τελείως ως να μην υπάρχει.

Makis15n
12-10-2011, 23:13
Να ήξερες τί λούκι έχω φάει μία δεκαετία στην δουλειά μου κανονικά βασανιστήρια, να φεύγω και να είμαι σε κατάσταση να σκοτώσω άνθρωπο άλλοτε να κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό από την ένταση και να παίρνω ηρεμιστικά γιά να μην πάθω καμμιά ζημιά.
Αλλά λέω πάντα μόλις φύγω "αφησέ τα όλα πίσω", δεν βαρίεσαι έτσι είναι λίγο πολύ παντού, θα βρεθεί κάποιος ή κάτι να σε ταλαιπωρήσει.
Μην δίνεις χώρο στην ψυχή σου κράτα την γιά σένα.

ΣΟΝΙΑ
12-10-2011, 23:18
Να ήξερες τί λούκι έχω φάει μία δεκαετία στην δουλειά μου κανονικά βασανιστήρια, να φεύγω και να είμαι σε κατάσταση να σκοτώσω άνθρωπο άλλοτε να κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό από την ένταση και να παίρνω ηρεμιστικά γιά να μην πάθω καμμιά ζημιά.
Αλλά λέω πάντα μόλις φύγω "αφησέ τα όλα πίσω", δεν βαρίεσαι έτσι είναι λίγο πολύ παντού, θα βρεθεί κάποιος ή κάτι να σε ταλαιπωρήσει.
Μην δίνεις χώρο στην ψυχή σου κράτα την γιά σένα.
Ποσο σε καταλαβαινω και εγω μια δεκαετια ειμαι στην δουλεια και τι δουλεια 12 ωρες την ημερα και παραπανω το καλοκαιρι και Σαββατα και οτι ωρα να ειναι και ξαφνικα δεν κανω καλα την δουλεια μου επειδη τον τελευταιο καιρο απο την πιεση εκανα αρκετα λαθη και μονο αυτο ξερουν να λενε οτι κραταγα ενα ολοκληρο γραφειο μονη μου δεν μετραει γι αυτο σκεφτομαι να πανε γ....... αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το κανω

ΣΟΝΙΑ
13-10-2011, 22:36
Γιατι ολα και ολοι με αποτρεπουν να κανω πραγματικοτητα αυτο που θελω γιατι? Κακο ειναι που θελω να αλλαξω την ζωη μου. Να κανω επιτελους κατι για μενα και δεν με ενδιαφερη ας αποτυχει τουλαχιστον θα ξερω οτι προσπαθησα και ας πληρωσω το τιμημα.Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα η ζωη μου εχει αλλαξει παρα πολυ και δεν μου αρεσει ετσι οπως ειναι βαρεθηκα να εχω αγχος και καταθλιψη τι να κανω ρε γαμωτο?

dafiduck
15-10-2011, 12:09
Τα λέω εγώ για να τα ακούω και εγώ. Όσο αφορά τα λάθη που κάνουμε στη δουλειά τα αναγνωρίζουμε και ξεκινάμε να τα διορθώνουμε. ποτέ μα ποτέ δεν λες καλά πως κάνετε έτσι τόσα χρόνια δεν μετράνε? Αντιθέτως λες, έχετε απόλυτο δίκιο και ούτε εγώ μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου γιατί μετά από τόσα χρόνια είναι ασυγχώρητο. Θα το διορθώσω, και θα είμαι τρεις φορές πιο προσεχτική γιατί είναι και δύσκολες οι μέρες και το γραφείο πρέπει να το έχουμε πιο πάνω από το σπίτι. Και όσο θα τα λες αυτά θα έχεις ένα σοβαρό ύφος ούτε κλάματα ούτε φωνές. Θα δεις ότι από την επομένη θα σε βλέπουνε αλλιώς. Άκουσε και εμένα. Δεν είναι το λάθος που πειράζει αλλά η λάθος αντίδραση μετά.

kalopisti
16-10-2011, 13:39
θα ηταν καλη ιδεα να παρεις δυο βδομαδες μια αναρρωτικη αδεια για ψυχολογικους λογους..ζητα απο τον γιατρο σου να σου γραψει μια γνωματευση..και αυτες τις 2 βδομαδες δες κοσμο που εχεις καιρο να δεις