PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αφιερωμενο στους φονιαδες της ζωης μου!!!!!!

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 14:51
καλησπερα, πιο πολλοι ξερετε για το παθος που χω σχετικα με τους συρειακους δολοφονους. ειναι κατι που το διαβαζω το βλεπω το ακουω και το ψαχνω. δεν υπαρχει μερα που να μην το χω σκεφτει η να μην εχω διαβασει απ τα βιβλια μου. κατα ενα περιεργο διεστραμενο τροπο με χαλαρωνει τι να πω...

το θεμα ειναι οτι οι δικοι μ κ ιδιαιτερα ο πατερας μου, με αποθαρυνει και με περιγελαει διαρκως για αυτη μου την ψυχωση γιατι λεει πως ειναι αφυσικο βιτσιο και οτι πρεπει να διαβαζω ο,τι κ οι αλλοι μορφωμενοι ανθρωποι κ πως πρεπει να ανοιγω εφημεριδες κ τετοια. δεν λεω με απασχολουν κ θεματα του τοπου αλλα δεν μπορω και να κανω και κατι γι αυτα!!!! με εκνευριζει οταν θελω να μοιραστω με καποιον καποια πραματα κ με περιγελανε και ειδηκα οι ιδιοι μ οι γονεις.

πριν 2 βδομ περιπου ημουν διακοπες εξωτερικο με ενα γκρουπ κ καθομασταν ενα βραδυ πιναμε κοκτειλ κ δν θυμαμαι πως αρχισε αλλα αρχισα να λεω για αυτα (οχι κατι αισχρο η σιχαμερο απαραιτητα) και με κοιταγανε σαν χανοι οι μισοι, οι αλλοι μισοι χαζογελαγανε και καναν αστεια και 2-3 με ακουγαν με ενδιαφερον ρωτωντας. (τυχαινει οι 2 αυτοι να ταν αστυνομικοι αλλα δν ξερω αν παιζει ρολο). δεν με ενδιεφερε κανενας μορφασμος, απλα απαντουσα σε οσους με ρωτουσαν και εξηγουσα τα πιστευω και τις θεωριες μου. εκεινη την ωρα μια γκομενα απ το τραπεζι αρχισε να λεει πικροχολα και ηλιθια αστεια εις βαρς μου χωρις να με ξερει κ απο χτες περα εκεινων των ημερων στην χωρα, πραγμα το οποιο με εκνευρισε αλλα απαντουσα συγκρατημενα αλλα συνεχιζε να μου πεταει σχολια του στυλ ''πω πω πρεπει να προσεχει ο δικος σου οταν κοιμαστε μαζι' ''αμα σε δω εφημεριδα θα ξερω τον λογο'' ''στο πορτοφολι σου εχεις φωτο του αντεροβγαλτη?'' ''ασχολησου με κανα κομμωτηριο'' κ τετοια προσβλητικα. ισως να ταν κ το ηλιθιο χιουμορ της αλλα δεν με νοιαζει εγω τα παιρνα στα σοβαρα σαν να μου βριζανε την μανα γτ δεν ανεχομαι να κοροιδευουνε δουλεια μια ζωης!

ο δικος μ λοιπον εκει που ημουν ετοιμη να αρπαχτω με αυτην με σκουνταει κ μ λεει στο αυτι να το κοψω και πως δεν τους ενδιαφερουν αυτα που λεω! με πιανουν τα νταουλια κ με αυτον τον βλακα που θα μ πει κιολας και τι θα πω και πως θα το πω λες και ειμαι 5 χρονων! οποιος ελει ακουει οποιος θελει οχι το πα εξ αρχης!

μετα στο αεροπλανο ειχα και διαβαζα το βιβλιο μ και ερχεται ο ενας αστυνομικος που ειναι πολυ καλο παιδι κ με ρωτησε τι βιβλιο ειναι αυτο κ μ πε να του προτεινω μερικα, σκαει μυτη εκει που μιλουσαμε ο αδερφος εκεινης της σκροφας και μ αρπαζει το βιβλιο και γελοντας το δειχνει στην αδερφη του και καναν τον σταυρο τους κοροιδευτικα .......... εβραζα μες στο ζουμι μου αλλα ειμασταν κ σε αεροπλανο...

εν πασει περιπτωση, ωρες ωρες εχω την εντυπωση πως οι αλλοι με βλεπουν σαν ηλιθιο φρικιο κ ο πατερας μ σαν ατομο χωρις iq και ενδιαφερντα. μακαρι να κτλαβαινε ποσο ενδιαφερον εχω. σκεφτομαι συνεχεια αυτες τις μερες ολους αυτους τους δολοφονους - τις ζωες τους - τις κινησεις τους - τα παιδικα τους χρονια. δεν μπορω να ηρεμισω και τους σκεφτομαι συνεχεια. αμα το πω στον γιατρο θα χω μπλεξιματα?

Remedy
05-09-2011, 15:15
ντολι
τα ενδιαφεροντα σου, ειναι προσωπικο σου θεμα και δεν αφορα κανεναν να στα διαλεξει η να τα κρινει.
ΑΛΛΑ
ξερεις πολυ καλα, οτι το ενδιαφερον σου για το συγκεκριμενο θεμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.
αυτο εξακολουθει να μην ειναι θεμα των αλλων, αλλα δικο σου και θα ηταν πιστευω καλο για σενα να ξεμπλεξεις το κομματι εκεινο που ενδιαφερεται για αυτο το θεμα λογω τραυματικου παρελθοντος, απο αυτο που πραγματικα το θεωρει ενδιαφερον.

για την παρεα που μας ελεγες παντως, εχω να σου πω το εξης:
οπως εσενα σου ειναι ενδιαφερον αυτο, σε καποιους μπορει να ειναι ΠΟΛΥ αδιαφορο εως και αποκρουστικο.

για φαντασου καποιος να αρχιζε να αναλυει στατικη επιλυση μεταλλικων φορεων μεσα στην παρεα κιε συ να χασμουριοσουν! δεν θα σκεφτοσουν: "μα καλα, αφου βλεπει οτι δεν μας ενδιαφερει, αλλη δουλεια δεν ειχε"?

βρεθηκαν ομως οπως ειδες 1- 2 που το βρηκαν κι εκεινοι ενδιαφερον.
θα μπορουσες βλεποντας οτι δεν ενδιαφερει την παρεα, να το μαζεψεις λιγο, να μιλησεις οσο πιο περιληπτικα μπορεις δηλαδη και να φροντισεις να συνεχισεις την συζητηση με εκεινους που ενδιαφερονταν, λιγο παραπερα η καποια αλλη ωρα.

ο φιλος σου μπορει να σε στεναχωρησε, αλλα πηγε να σε προστατεψει απο το να γινεις βαρετη στην παρεα, δεν το κανε για κακο και βεβαια ηταν προστατευτικο/πατερναλιστικο και θα μπορουσε να μην το κανει, γιατι σαν μεγαλο κοριτσι, ξερεις αν θες η οχι να σταματησεις να μιλας.

η κοπελια, φυσικα ηταν προσβλητικη, ισως νομισε οτι βρισκεις αστεια την αντιδραση της, η ισως ενοχληθηκε απο την τοση επιμονη σου στο θεμα.

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 15:34
δεν εχει να κανει με το παρελθον μου! και ολοι οι αλλοι απο φορουμς που συζητω δεν ειχαν παρελθον. το ειχα απο παλια το ενδιαφερον! ναι βρισκω πολλα βαρετα σε οσα λενε αλλα εχω και κατι που λεγεται ''σεβασμος προς τον ομιλητη!''

Remedy
05-09-2011, 15:40
δεν εχει να κανει με το παρελθον μου! και ολοι οι αλλοι απο φορουμς που συζητω δεν ειχαν παρελθον. το ειχα απο παλια το ενδιαφερον! ναι βρισκω πολλα βαρετα σε οσα λενε αλλα εχω και κατι που λεγεται ''σεβασμος προς τον ομιλητη!''

στο θεμα του σεβασμου, εχεις απολυτα δικιο, στο ειπα ηδη ξεκαθαρα οτι η κοπελια ηταν προσβλητικη.
αλλα δεν ξερω και το επιπεδο της... εσυ την ηξερες? ηταν παρεα σου? εξω κυκλοφορει καθε καρυδιας καρυδι..

πως το εννοεις οτι ειχες αυτο το ενδιαφερον απο πιο παλια?
απο 10 χρονων δηλαδη????

Gypsy Cello
05-09-2011, 15:42
Άκου Μπρόκεν Ντολ, πολλοί άνθρωποι έχουν εξεζητημένα ενδιαφέροντα, αυτό δεν τους κατατάσει απαραίτητα στην κατηγορία των "ανώμαλων", με το ίδιο σκεπτικό όλοι οι ιατροδικαστές και οι εγκληματολόγοι είναι άρρωστοι.

Εγώ προσωπικά το εκλαμβάνω ως μια έντονη περιέργεια να μάθουμε τι κρύβεται πίσω από τις ακραίες συμπεριφορές των ανθρώπων. Η περιέγεια είναι ένστικτο και τα ζώα το έχουν. (αλλά δυστυχώς μερικοί άνθρωποι όχι λολ)

Ενδιαφέρον για την ανθρώπινη ψυχολογία είναι εν τέλει κι' αυτό. Ωστόσο αν βλέπεις ότι το παρακάνεις, κάνε μια κουβέντα με τον ψυχολόγο σου. Δεν είναι κακό. Εσύ πως το βλέπεις;

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 15:46
gypsy εγω συμφωνω με σενα και να προσθεσω πως ειναι ''δουλειες'' που καποιος πρεπει να τις κανει! δεν μ κανει σωστο να υποτιμαμε τον καθενα! ρεμ οχι δεν την ηξερα φυσικα ηταν απλα στο γκρουπ!!μιλαμε για πολυ ζωον. ναι σχεδον απο το δημοτικο διαβαζα και εβλεπα ταινιες με τετοια. θυμασαι τα ''μεγαλα βιβλια του θανατου?'' ηταν εικονογραφημενα

streidi
05-09-2011, 15:46
Ρε συ ντολ, είναι λίγο περίεργο το θέμα όμως... Εμένα θα μου ήταν πολύ δυσάρεστο να ανοίξει κάποιος κουβέντα γι'αυτό... οπότε ναι μεν ευγενικά, αλλά θα έδειχνα πως θέλω να αλλάξει θέμα... Αυτό σου φαίνεται περίεργο; Δεν είναι δηλαδή ακριβώς όπως το θέμα που ανέφερε η ρεμ, που μπορεί απλά να γίνει βαρετό. Για κάποιους μπορεί να είναι επώδυνο, το έχεις σκεφτεί ποτέ; Και του άλλου δικαίωμα είναι...

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 15:48
Ρε συ ντολ, είναι λίγο περίεργο το θέμα όμως... Εμένα θα μου ήταν πολύ δυσάρεστο να ανοίξει κάποιος κουβέντα γι'αυτό... οπότε ναι μεν ευγενικά, αλλά θα έδειχνα πως θέλω να αλλάξει θέμα... Αυτό σου φαίνεται περίεργο; Δεν είναι δηλαδή ακριβώς όπως το θέμα που ανέφερε η ρεμ, που μπορεί απλά να γίνει βαρετό. Για κάποιους μπορεί να είναι επώδυνο, το έχεις σκεφτεί ποτέ; Και του άλλου δικαίωμα είναι...

ναι αλλα συνεχιζαν να ρωτανε............. αυτο τι ειναι? τροφη για δουλεμα πανω σε κατι που φοβουνται και ειναι τοσο κοτες ωστε να το περιγελασουν? ως γνωστον ο ανθρωπος βγαζει ανεκδοτα απο την φρικη. ειναι αμυντικος μηχανισμος

streidi
05-09-2011, 15:51
Δείχνει ότι αυτοί που ρωτούσαν είχαν ενδιαφέρον! Εγώ λέω για τους άλλους που χαζογελούσαν κτλ, για να έχεις υπόψη σου ότι όταν θέτεις ένα τέτοιο θέμα που δεν είναι και το πιο... εύπεπτο του κόσμου, για κάποιους είναι δυσάρεστο ίσως και μπορεί να αντιδράσουν απρόβλεπτα. Το θέμα του θανάτου γενικά, εδώ που τα λέμε, πόσο μάλλον του βίαιου θανάτου!

Gypsy Cello
05-09-2011, 15:52
Παρεπιπτόντως, έχω ακούσει (μπορεί να το έχω ξαναπει κιόλας) ότι στο 70% των φόνων ευθύνεται το θύμα. Άμα σε φτάσει ο άλλος στ' άκρα...

ALIA
05-09-2011, 15:53
Broken_DoLL,δε βρισκω κακο/αρρωστο/ανωμαλο να εχεις τετοιου ειδους ενδιαφεροντα! Κι εμενα αποτελει ενα μερος απο τα ενδιαφεροντα μου αυτο αλλα απο καθαρα επιστημονικης μελετης και διερευνισης! Μηπως σε 'σενα κρυβει μια προσπαθεια μιμητισμου/θαυμασμου?

giorgos panou
05-09-2011, 16:04
καλησπερα, πιο πολλοι ξερετε για το παθος που χω σχετικα με τους συρειακους δολοφονους. ειναι κατι που το διαβαζω το βλεπω το ακουω και το ψαχνω. δεν υπαρχει μερα που να μην το χω σκεφτει η να μην εχω διαβασει απ τα βιβλια μου. κατα ενα περιεργο διεστραμενο τροπο με χαλαρωνει τι να πω...

το θεμα ειναι οτι οι δικοι μ κ ιδιαιτερα ο πατερας μου, με αποθαρυνει και με περιγελαει διαρκως για αυτη μου την ψυχωση γιατι λεει πως ειναι αφυσικο βιτσιο και οτι πρεπει να διαβαζω ο,τι κ οι αλλοι μορφωμενοι ανθρωποι κ πως πρεπει να ανοιγω εφημεριδες κ τετοια. δεν λεω με απασχολουν κ θεματα του τοπου αλλα δεν μπορω και να κανω και κατι γι αυτα!!!! με εκνευριζει οταν θελω να μοιραστω με καποιον καποια πραματα κ με περιγελανε και ειδηκα οι ιδιοι μ οι γονεις.

πριν 2 βδομ περιπου ημουν διακοπες εξωτερικο με ενα γκρουπ κ καθομασταν ενα βραδυ πιναμε κοκτειλ κ δν θυμαμαι πως αρχισε αλλα αρχισα να λεω για αυτα (οχι κατι αισχρο η σιχαμερο απαραιτητα) και με κοιταγανε σαν χανοι οι μισοι, οι αλλοι μισοι χαζογελαγανε και καναν αστεια και 2-3 με ακουγαν με ενδιαφερον ρωτωντας. (τυχαινει οι 2 αυτοι να ταν αστυνομικοι αλλα δν ξερω αν παιζει ρολο). δεν με ενδιεφερε κανενας μορφασμος, απλα απαντουσα σε οσους με ρωτουσαν και εξηγουσα τα πιστευω και τις θεωριες μου. εκεινη την ωρα μια γκομενα απ το τραπεζι αρχισε να λεει πικροχολα και ηλιθια αστεια εις βαρς μου χωρις να με ξερει κ απο χτες περα εκεινων των ημερων στην χωρα, πραγμα το οποιο με εκνευρισε αλλα απαντουσα συγκρατημενα αλλα συνεχιζε να μου πεταει σχολια του στυλ ''πω πω πρεπει να προσεχει ο δικος σου οταν κοιμαστε μαζι' ''αμα σε δω εφημεριδα θα ξερω τον λογο'' ''στο πορτοφολι σου εχεις φωτο του αντεροβγαλτη?'' ''ασχολησου με κανα κομμωτηριο'' κ τετοια προσβλητικα. ισως να ταν κ το ηλιθιο χιουμορ της αλλα δεν με νοιαζει εγω τα παιρνα στα σοβαρα σαν να μου βριζανε την μανα γτ δεν ανεχομαι να κοροιδευουνε δουλεια μια ζωης!

ο δικος μ λοιπον εκει που ημουν ετοιμη να αρπαχτω με αυτην με σκουνταει κ μ λεει στο αυτι να το κοψω και πως δεν τους ενδιαφερουν αυτα που λεω! με πιανουν τα νταουλια κ με αυτον τον βλακα που θα μ πει κιολας και τι θα πω και πως θα το πω λες και ειμαι 5 χρονων! οποιος ελει ακουει οποιος θελει οχι το πα εξ αρχης!

μετα στο αεροπλανο ειχα και διαβαζα το βιβλιο μ και ερχεται ο ενας αστυνομικος που ειναι πολυ καλο παιδι κ με ρωτησε τι βιβλιο ειναι αυτο κ μ πε να του προτεινω μερικα, σκαει μυτη εκει που μιλουσαμε ο αδερφος εκεινης της σκροφας και μ αρπαζει το βιβλιο και γελοντας το δειχνει στην αδερφη του και καναν τον σταυρο τους κοροιδευτικα .......... εβραζα μες στο ζουμι μου αλλα ειμασταν κ σε αεροπλανο...

εν πασει περιπτωση, ωρες ωρες εχω την εντυπωση πως οι αλλοι με βλεπουν σαν ηλιθιο φρικιο κ ο πατερας μ σαν ατομο χωρις iq και ενδιαφερντα. μακαρι να κτλαβαινε ποσο ενδιαφερον εχω. σκεφτομαι συνεχεια αυτες τις μερες ολους αυτους τους δολοφονους - τις ζωες τους - τις κινησεις τους - τα παιδικα τους χρονια. δεν μπορω να ηρεμισω και τους σκεφτομαι συνεχεια. αμα το πω στον γιατρο θα χω μπλεξιματα?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

Η συμπαθεια σου για τους μανιακους δολοφονους ειναι εγκυκλοπαιδικη? σαν δημοσιογραφου ασ πουμε? η τους βλεπεις με συμπαθεια? μη το παρεις πως στη λεω ,γουστο σου , απλα ρωταω .
Η αποψη σου για την θανατικη ποινη που τους δικαζουν ειναι καλη η οχι? Θα εχεις διαβασει οτι στην αμερικη τελευταια χρονια τους εκτελουν με ενεση η με τροπους που δεν τυρανιουντε ,ομως υπαρχουν οργανωσεις που ζηταν να υπαρχει σε ολες τις πολητιες η ηλεκτρικη καρεκλα με τροπο που να κανει γυρο το 1 λεπτο! μεχρι να ξεψυχησουν ! δλδη αργα και βασανιστικα ! αφου οπως λενε η ηλεκτρικη καρεκλα ποναει παρα πολυ μεχρι να πεθανεις , ισως αυτο αρμοζει σε αυτους τους δολοφονους αφου ειναι οτι πιο περιττο και σιχαμερο μπορει να βγαλει η φυση !! ισως τους αξιζει ακομα πιο βασανιστικος τροπος , να πονανε για μια βδομαδα ! αλλα εδω ειναι ευρωπη και ειμαστε πιο πολυτισμενοι ανθρωποι , και προσωπικα συμφωνω με το ευρωπαικο δικαιο αν και αυτα τα ατομα δεν θα τα λυποταν κανεις ουτε η μανα τους αν τους καναμε κατι τετοιο οι υπολοιποι φυσιολογικοι ανθρωποι !

Remedy
05-09-2011, 16:04
Δείχνει ότι αυτοί που ρωτούσαν είχαν ενδιαφέρον! Εγώ λέω για τους άλλους που χαζογελούσαν κτλ, για να έχεις υπόψη σου ότι όταν θέτεις ένα τέτοιο θέμα που δεν είναι και το πιο... εύπεπτο του κόσμου, για κάποιους είναι δυσάρεστο ίσως και μπορεί να αντιδράσουν απρόβλεπτα. Το θέμα του θανάτου γενικά, εδώ που τα λέμε, πόσο μάλλον του βίαιου θανάτου!

εχεις πολυ δικιο στειδι.
προσωπικα το θεωρω βια εναντιον μου να αρχισει καποιος να μου μιλαει για βιαιους θανατους και ειδικοτερα με λεπτομερειες...
κι εκτος απο βιαιο το θεωρω πολυ αγενες.
μπαινεις δλδ χωρις ισως να το εχεις σκεφτει στην ιδιωτικη σφαιρα του αλλου, χωρις να σου εχει δωσει το δικαιωμα η οικειοτητα σας.

keep_walking
05-09-2011, 16:06
Μας περιγραφεις μια ιστορια. Αλλα δεν ειμασταν εκει. Παραδειγματος χαριν μπορει να μιλαγες σαν να σε ειχε συνεπαρει εντελως το θεμα και στους αλλους να φανηκε ιδαιτερα περιεργο.
Σιγουρα ομως επρεπε να κρατησουν ενα επιπεδο και να αφησουν τα καεντρεχη σχολια στην ακρη. Μερικοι ισως απλα να δοκιμασαν να κανουν και χιουμορ...γιατι ισως ανατριχιασαν...δεν ειναι απλο θεμα συζητησης και οταν μιλαμε για τετοια θεματα μπαινουν μηχανισμοι αμυνας μπροστα , οπως το χιουμορ

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 16:10
oχι οπως ειπα και αρχικα δεν ειπα χυδαιοτητες η φρικες. ελεγα αποψεις και μαλιστα απο επιστημονικη ανθρωπολογιας μερια!!!! επισης οταν ειπα πως ρωταγανε εννοουσα εκεινους που κοροιδευανε, εκεινοι ρωταγανε

αμα ημουν μιμητης δεν θα χα φτασει ελευθερη στην ελλαδα στα 25 μου

Sofia
05-09-2011, 16:14
εγω λεω να μιλησεις στο γιατρο σου για ολα αυτα...

ALIA
05-09-2011, 16:16
αμα ημουν μιμητης δεν θα χα φτασει ελευθερη στην ελλαδα στα 25 μου
Μαλλον δεν ημουν ξεκαθαρη!
Οταν διαβαζεις για κατα συρροη δολοφονους,προσπαθεις να μελετησεις την ψυχοσυναισθηματικη τους κατασταση καθως και τα προγενεστερα βιωματα τους που επαιξαν επικουρικο ρολο και ως εκει ή αισθανεσαι δεος και θαυμασμο γι'αυτους διαβαζοντας τα "κατορθωματα" τους?

Gypsy Cello
05-09-2011, 16:27
εχεις πολυ δικιο στειδι.
προσωπικα το θεωρω βια εναντιον μου να αρχισει καποιος να μου μιλαει για βιαιους θανατους και ειδικοτερα με λεπτομερειες...
κι εκτος απο βιαιο το θεωρω πολυ αγενες.
μπαινεις δλδ χωρις ισως να το εχεις σκεφτει στην ιδιωτικη σφαιρα του αλλου, χωρις να σου εχει δωσει το δικαιωμα η οικειοτητα σας.

Μπορεί απλά να της κάνει μια παρατήρηση χωρίς να την προσβάλλει. Είναι όντως αηδιαστικό και για μένα αλλά εξαρτάται το πως συμπεριφέρθηκε και εκείνη.

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 16:31
Οταν διαβαζεις για κατα συρροη δολοφονους,προσπαθεις να μελετησεις την ψυχοσυναισθηματικη τους κατασταση καθως και τα προγενεστερα βιωματα τους που επαιξαν επικουρικο ρολο και ως εκει ή αισθανεσαι δεος και θαυμασμο γι'αυτους διαβαζοντας τα "κατορθωματα" τους?

ναι αυτα ακριβως διαβαζω και θα σου πω και πως το βλεπω για να κτλβεις. αλλοι ειναι νεκροφιλοι, αλλοι ειναι ηδονοβλεψιες, εγω βλεπω εναν τετοιον σαν ενα ανθρωπο που γεννηθηκε οντας ενα μωρο σαν κ μας. τι το προκαλεσε δεν θα ταν χρησιμο να μαθουμε ωστε να αποφθεχθει? οταν ο αλλος δεν βοηθηθηκε και εχει ελειψη συνειδησης ωστε να προβει σε φρικαλεες πραξεις, ποιος φταιει?

Christina82
05-09-2011, 16:32
Μπροκεν εμενα το ενδιαφερον που εχεις μου αρεσει πολυ γιατι και εγω εχω το ιδιο ενδιαφερον αλλα και γενικως και με διαφορα αλλα περιεργα. Και μενα με κοιτανε καπως αλλα δεν με απασχολει καθολου.. Να μην σε νοιαζει τι γνωμη εχουν οι αλλοι κοιτα να ασχολεισε με αυτο που βρισκεις ενδιαφερον! Εχω σκεφτει να σπουδασω Εγκληματολογια. Παντα οταν καποιος σκοτωνοταν ή πεθαινε ρωταγα το πως πεθανε, απο τι, να μου περιγραψουν το γεγονος και διαφορα αλλα περιεργα. Καποτε σκεφτομουν και Ιατροδικαστης. Εβλεπα και ενα ντοκιμαντερ στο ΝΕΤ με δολοφονους, φανταζομαι οτι ξερεις τι εννοω. Απο τα αγαπημενα οταν εβλεπα τηλεοραση... :) Μην σε νοιαζει λοιπον. Να εισαι αυτη που εισαι και σε οποιον αρεσει αλλιως επελεγε τις στιγμες και τα ατομα να εκφραστεις :)

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 16:34
κρις πανω κατω ολους τους ενδιαφερει κατα βαθος γιατι πουλαει η βια και το σεξ. ομως ειναι κατι παραπανω απο ενα ντοκιμαντερ και μια ειδηση που πεφτει τυχαια στην αντιληψη!!!!! κτλβαινεις τι εννοω?

ALIA
05-09-2011, 16:50
ναι αυτα ακριβως διαβαζω και θα σου πω και πως το βλεπω για να κτλβεις. αλλοι ειναι νεκροφιλοι, αλλοι ειναι ηδονοβλεψιες, εγω βλεπω εναν τετοιον σαν ενα ανθρωπο που γεννηθηκε οντας ενα μωρο σαν κ μας. τι το προκαλεσε δεν θα ταν χρησιμο να μαθουμε ωστε να αποφθεχθει? οταν ο αλλος δεν βοηθηθηκε και εχει ελειψη συνειδησης ωστε να προβει σε φρικαλεες πραξεις, ποιος φταιει?
Με λιγα λογια,αν οταν διαβαζεις για εναν κατα συρροη δολοφονο εστιαζεις στο γιατι οδηγηθηκε στη διαπραξη των φονων(μελετη επικουρικων βιωματων δηλαδη) και οχι τοσο στη λεπτομερη περιγραφη των δολοφονιων(προκληση ηδονης δηλαδη μεσω τετοιων περιγραφων),τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα!

@ Να επισημανω,ομως,οτι η αναζητηση των αιτιων που οδηγησαν εναν κατα συρροη δολοφονο στη διαπραξη ειδεχθων δολοφονιων,δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση με προσπαθεια δικαιολογησης απο μεριας των ερευνητων! Και δε σημαινει οτι ανθρωποι με τα ιδια δυσαρεστα βιωματα,θα προβουν στις ιδιες νοσηρες πραξεις! Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα!

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 16:52
κανεις δεν δικαιολογειται. απλα επεται κατανοησης (οχι της πραξης του αλλα του λογου του) . μαρεσει να βλεπω και εικονες ομως

ALIA
05-09-2011, 16:53
Εβλεπα και ενα ντοκιμαντερ στο ΝΕΤ με δολοφονους, φανταζομαι οτι ξερεις τι εννοω. Απο τα αγαπημενα οταν εβλεπα τηλεοραση...
Νομιζω οτι προβαλλεται ακομα κατι μεταμεσονυκτιες ωρες σε επαναληψη! Επισης,εκπομπες σχετικου περιεχομενου προβαλλονται και στο Σκαι!

ALIA
05-09-2011, 16:55
μαρεσει να βλεπω και εικονες ομως
Δηλαδη? Λογω περιεργειας ή λογω προκλησης αλλων συναισθηματων?

Θεοφανία
05-09-2011, 16:57

κακώς που δε την έβρισες την ηλίθια, απορώ πως συγκρατήθηκες.....

μπροκ και μένα με ανατριχιάζουν αυτά που διαβάζεις και αυτά που ασχολείσαι, αλλά αυτό δεν σε κάνει ούτε μειωμένης αντίλλψης και επιπέδου, ούτε άτομο χωρίς ενδιαφέροντα.
Απλά σου αρέσουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα από το μέσο άνθρωπο. Το ότι δεν μπορούν να καταλάβουν οι άλλοι, απλά γράψτο. Δεν ενοχλείς κανένα και δεν επιβάλεις στους άλλους να τους αρέσουν με το ζόρι.
Ο πατέρας σου είναι άλλης γενιάς, θα προτιμούσε να διαβάζεις για τη διάσωση της πανίδας, αλλά τι να κάνουμε?
Στήριξε αυτό που νιώθεις και σου αρέσει και μη νιώθεις τύψεις για οτιδήποτε σου βγαίνει.
Ελεος.

..............................................

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 17:06
με κανει και νιωθω ομως χαζη ωρες ωρες και νιωθω τυψεις και μειονεκτικα. εχω που χω την αισθηση την μειονεκτικοτητας οταν βγαινω εξω, εχω τωρα και αυτο το πραμα οτι εχω φτωχο μυαλο

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 17:07

δεν ξερω..........ειναι περιεργα τα πραματα......απλα μαρεσει να τα βλεπω

Θεοφανία
05-09-2011, 17:08
με κανει και νιωθω ομως χαζη ωρες ωρες και νιωθω τυψεις και μειονεκτικα. εχω που χω την αισθηση την μειονεκτικοτητας οταν βγαινω εξω, εχω τωρα και αυτο το πραμα οτι εχω φτωχο μυαλο

αν ηταν φτωχό το μυαλό σου θα μιλούσες για ανταύγιες και για δίαιτες....ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ και ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ.
Ξύπνα.

ALIA
05-09-2011, 17:12
απλα μαρεσει να τα βλεπω
Αυτη σου μονο η φραση θα με προβληματιζε καπως! Ολα τ'αλλα που λες,δε μου φαινονται "περιεργα"!

Remedy
05-09-2011, 17:46
κανεις δεν δικαιολογειται. απλα επεται κατανοησης (οχι της πραξης του αλλα του λογου του) . μαρεσει να βλεπω και εικονες ομως

νομιζω οτι εχει δικιο η σοφια που προτεινει να τα συζητησεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ και με τον γιατρο οσυ.
επιστημονικο ειναι το ενδιαφερον καποιου, που το σπουδαζει το αντικειμενο...
μιλας για κατανοηση των αιτιων..
για να βοηθησεις ειτε σε εξιχνιαση ειτε σε κατανοηση των αιτιων, πρεπει να το σπουδαζεις το αντικειμενο, ωστε αφενος να μαθεις ολο το φασμα των γνωσεων σχετικα και στην συνεχεια να βοηθησεις την συγκεκριμενη επιστημη, την ερευνα, καποια υποθεση, οτιδηποτε...

αυτο το "μ αρεσει και να βλεπω παντως" εμενα μου φαινεται οτι θελει περισσοτερο ψαξιμο.

ειναι σαν να λεει ενας ανδρας οτι εχει σοβαρο ενδιαφερον για την γυναικολογια, αλλα δεν σκοπευει να σπουδασει και να γινει γιατρος, απλα τρελαινεται να εξεταζει γυναικες με ασθενειες..... να τις εξεταζει και να τους προσφερει, τι??????

BrokeN_DoLL
05-09-2011, 18:54
το οτι δεν ειχα την ευκαιρια να το σπουδασω τι σημαινει να το παρατησω? και χορεφτρια ηθελα να γινω δεν εγινα αλλα χορευω!

Remedy
05-09-2011, 19:02
το οτι δεν ειχα την ευκαιρια να το σπουδασω τι σημαινει να το παρατησω? και χορεφτρια ηθελα να γινω δεν εγινα αλλα χορευω!

η ιατρικη (ιατροδικαστης) και η εγκληματολογια ακομα, ειναι λειτουργηματα περα απο επιστημες...δεν τα σπουδαζεις για να δειξεις καποιο ταλεντο σου, αλλα για να παρεις γνωση και για να προσφερεις στην κοινωνια..
τον χορο σαν ερασιτεχνης, τον κανεις για ικανοποιηση, εκφραζεσαι, ειναι μια τεχνη ,εστω κι αν καποιος δεν την κανει καλα.
τι ικανοποιηση παιρνεις βλεποντας σκηνες βιας?

Christina82
05-09-2011, 19:02
Αυτη σου μονο η φραση θα με προβληματιζε καπως! Ολα τ'αλλα που λες,δε μου φαινονται "περιεργα"!

Και εμενα μου αρεσει να βλεπω εικονες αλλα απο περιεργια και ειναι κατι σαν το γλυφιτζουρι που δινεις στα παιδακια καπως ετσι, ισως οχι και τοοοοοσο πολυ! Δεν ξερω πως να το εξηγησω... ισως να λεω και βλακειες..

BloodyKate
05-09-2011, 19:13

Απλά έχεις ένα ιδιαίτερο χόμπι. Κι εγώ είχα βρει ένα λινκ μέσω facebook αλλά δεν ήταν για τα δόντια μου παραείμαι φλοράκι γι αυτά, οι εικόνες με στεναχώρησαν και δεν έκανα ποτέ ξανά κλικ σε εκείνο το λινκ. Απλά έτσι είναι ο κόσμος μια σούπα αν δουν κάτι ιδιαίτερο και διαφορετικό αντιδρούν. Μια χαρά είσαι και άμα τα πεις στο γιατρό σου μόνο εντυπώσεις θα του προκαλέσεις πιστεύω. :)

arktos
05-09-2011, 19:53

ντολ, μν περιμένεις όλοι οι άνθρωποι να έχουν τέτοιες ευαισθησίες!
είσαι πολυ απαιτητική!

λιλιουμ
05-09-2011, 21:24

μια χαρα μυαλο εχεις, εγω το θαυμαζω. Κοιτα και εγω κοροιδευω αυτες που μιλανε ολη μερα για μανικιουρ και για μεζανπλι. Ειναι τα ενδιαφεροντα σου αυτα και πρεπει να τα στηριξεις, και να μην περιμενεις απο ατομα με λιγες εμπειριες, η μορφωση, η με κλειστα μυαλα να σε καταλαβουν. Εδω οι κολλητες ου ειχαν λυθει στα γελια και με κοροιδευανε οταν τους ειπα οτι αγορασα κρανος. Αφου 10 χρονια τωρα με μηχανοβιους συνανασστρεφομαι; Αυτες δεν εχουν αναβει ουτε σε βεσπα! Λοιπον η λες οτι θες και δε σε νοιαζει τι θα πουνε για σενα, η προσαρμοζεσαι καθε φορα στο ακροατηριο.

ALIA
05-09-2011, 21:26
τι ικανοποιηση παιρνεις βλεποντας σκηνες βιας?
Δεν παει ακριβως ετσι οπως το θετεις! Δηλαδη,με το ιδιο σκεπτικο...θα 'πρεπε να καταργηθουν απ'την αγορα και τα θριλερ!

λιλιουμ
05-09-2011, 21:33
Δεν παει ακριβως ετσι οπως το θετεις! Δηλαδη,με το ιδιο σκεπτικο...θα 'πρεπε να καταργηθουν απ'την αγορα και τα θριλερ!

Mακαρι να καταργηθουν.

ALIA
05-09-2011, 21:54
Mακαρι να καταργηθουν.
Να κυκλοφορουν δηλαδη μονο κωμωδιες που μας κανουν και γελαμε!

claire
05-09-2011, 22:20
έχεις ένα πιο ιδιαίτερο χόμπυ, ειδικά αν σκεφτείς πως ο μέσος όρος συζητάει για ρούχα-καλλυντικά-γκόμενους (οι γυναίκες) και για μπάλα-αμάξια-γκόμενες (οι άντρες). ωστόσο η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη. ειδικά τα "αστειάκια" που σου έκαναν στο αεροπλάνο...οκ, ασχολίαστα.

claire
05-09-2011, 22:23
από την άλλη κι εσύ ίσως πρέπει να γίνεις πιο ευέλικτη. δηλαδή να μπορείς να προσαρμόζεσαι ανάλογα με την παρέα (ειδικά στην προκειμένη που δεν ήταν καν φίλοι σου)

Vagabond
05-09-2011, 22:27
Εγώ δεν νομίζω ότι έχεις κανένα πρόβλημα που σε τραβάνε αυτές οι ιστορίες και τα προφίλ αυτών των ανθρώπων. Και εμένα με τραβάνε επίσης. Όχι για λόγους ηδονισμού ή δεν ξέρω τι άλλο γράφτηκε... απλά η σκοτεινή πλευρά του ανθρώπινου μυαλού μου είναι τρομερά ενδαφέρουσα, ίσως επειδή πιστεύω ότι όλοι μας την έχουμε, απλά οι περισσότεροι την έχουν υπό έλεγχο ή σε απόλυτη καταστολή. Κι εμένα με τραβάει αυτό το ΓΙΑΤΙ... γιατί αυτό το μωράκι εξελίχθηκε σε αιμοσταγή δολοφόνο, γιατί κάποια στιγμή στη ζωή ενός ανθρώπου έγινε αυτό το κλικ στο μυαλό του, γιατί δεν νοιώθει συμπόνια, γιατί παίρνει ικανοποίηση από εικόνες που ανεβάζουν το δικό μου στομάχι στο λαιμό μου (άλλο που μου μαγνητίζουν το μάτι μέχρι να μου έρχεται πραγματικά να ξεράσω)... μου "αρέσει" να βλέπω, γιατί ακριβώς με κάνει να φρίττω, και έτσι αφήνω τα ροζ γυαλιά στην άκρη και βλέπω το θηρίο που κρύβει ο άνθρωπος... ο κάθε άνθρωπος. Και σίγουρα πολλές φορές έχω λυπηθεί κάποιον serial killer, με την έννοια ότι κρίμα που η ζωή τον έφερε να γίνει έτσι, όχι με την έννοια κρίμα που θα τον τιμωρήσουν... να εξηγούμαστε. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να δω μέσα στο μυαλό τους, να καταλάβω πώς βλέπουν τα πράγματα τόσο διαφορετικά και τι τους ωθεί.

Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... φυσικά και δεν θέλουν όλοι να ακούν για αυτά, και πρέπει να γίνεται σεβαστό. Αλλά αρκεί ένα "μην μου μιλάς για φόνους, δεν τους μπορώ" πχ, και τέλος. Τα σκηνικά να βουτάνε τα βιβλία κλπ είναι απαράδεκτα και δεν δείχνει τίποτα για εσένα, και πολλά για το άτομο που τα κάνει. Τους έχεις ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ. Και πολύ τους είναι.

Remedy
05-09-2011, 23:01

κι ομως, το ακριβως αντιθετο ισχυει με τα θριλερ!!!
τα θριλερ ειναι η εκ του ασφαλους επαφη με την βια!
οση αδρεναλινη αν ανεβει κι αν κατεβει, κανεις δεν εχει παθει τπτ, γιατι ξερουμε οτι ειναι ηθοποιοι!
οσο αιμα κι να χυθει, ξερουμε οτι ειναι κετσαπ, οση χαρα κι αν μας προκαλεσει ενας φονος, ξερουμε οτι δεν σκοτωθηκε κανεις κι οτι ουτε κι εμεις κινδυνευουμε.

μια φωτο ενος βιαιου εγκληματος σε ταινια, ειναι μια αναπαρασταση του πως θα μπορουσε να ηταν αν καποιος πραγματικα κινδυνευε αλλα παραλληλα η επιβεβαιωση οτι κανεις δεν επαθε τπτ!!!
μια φωτο η μια περιγραφη απο ενα ειδεχθες εγκλημα ομως, ειναι η αποδειξη και η αποτυπωση ενος πραγματικου θανατου, ενος πραγματικου βασανιστηριου, σκεφτομαστε πονο πραγματικο που θα ενοιωσε ο ανθρωπος αυτος πεθαινοντας, και οντως τον ενοιωσε!!! τι ειδους στοιχειο ειναι, αυτη η λειτουργια να μας ευχαριστει???? για εμενα προσωπικα, προβληματικο, εκτος αν καποιος ειναι σε θεση (επαγγελματικη) να βοηθησει στην εξιχνιαση ενος εγκληματος για παραδειγμα..

εσυ δεν βλεπεις καμια διαφορα στα δυο?

προσωπικα, δεν πιστευω με την καμια οτι οι ιατροδικαστες νοιωθουν καποια ευχαριστηση η ηδονη να βλεπουν χυμενα μυαλα... εξεταζουν τα ευρηματα για να αποδωθει δικαιοσυνη.
οπως και οι γιατροι, δεν ηδονιζονται με τις ανοιχτες κοιλιες, ουτε εγιναν γιατροι γιατι τους ευχαριστει η θεα του αιματος!!! απλα δεν χαλιουνται οπως πολλοι απο μας.

επομενως, καποιος που την βρισκει να βλεπει σφαγες πραγματικες, δεν ειναι ενας εν δυναμει γιατρος η ιατροδικαστης που δεν καταφερε να σπουδασει, καποιον αλλο λογο εχει το νοσηρο (για μενα) ενδιαφερον του.

ALIA
05-09-2011, 23:14
μια φωτο η μια περιγραφη απο ενα ειδεχθες εγκλημα ομως, ειναι η αποδειξη και η αποτυπωση ενος πραγματικου θανατου, ενος πραγματικου βασανιστηριου, σκεφτομαστε πονο πραγματικο που θα ενοιωσε ο ανθρωπος αυτος πεθαινοντας, και οντως τον ενοιωσε!!! τι ειδους στοιχειο ειναι, αυτη η λειτουργια να μας ευχαριστει???? για εμενα προσωπικα, προβληματικο, εκτος αν καποιος ειναι σε θεση (επαγγελματικη) να βοηθησει στην εξιχνιαση ενος εγκληματος για παραδειγμα..
εσυ δεν βλεπεις καμια διαφορα στα δυο?
προσωπικα, δεν πιστευω με την καμια οτι οι ιατροδικαστες νοιωθουν καποια ευχαριστηση η ηδονη να βλεπουν χυμενα μυαλα... εξεταζουν τα ευρηματα για να αποδωθει δικαιοσυνη.
οπως και οι γιατροι, δεν ηδονιζονται με τις ανοιχτες κοιλιες, ουτε εγιναν γιατροι γιατι τους ευχαριστει η θεα του αιματος!!! απλα δεν χαλιουνται οπως πολλοι απο μας.
επομενως, καποιος που την βρισκει να βλεπει σφαγες πραγματικες, δεν ειναι ενας εν δυναμει γιατρος η ιατροδικαστης που δεν καταφερε να σπουδασει, καποιον αλλο λογο εχει το νοσηρο (για μενα) ενδιαφερον του.
Δεν αναφερθηκα στην περιπτωση που καποιον τον ευχαριστει ή του προκαλει ηδονη η περιγραφη μιας ειδεχθους δολοφονιας!
Η παρεμβαση μου εγινε στο γεγονος οτι θεωρεις προβληματικο καποιον που ασχολειται σε ερασιτεχνικο επιπεδο με αυτου του ειδους τα θεματα!

Remedy
05-09-2011, 23:22
Δεν αναφερθηκα στην περιπτωση που καποιον τον ευχαριστει ή του προκαλει ηδονη η περιγραφη μιας ειδεχθους δολοφονιας!
Η παρεμβαση μου εγινε στο γεγονος οτι θεωρεις προβληματικο καποιον που ασχολειται σε ερασιτεχνικο επιπεδο με αυτου του ειδους τα θεματα!

εγω ειπα ΠΟΛΥ συγκεκριμενα, οτι "προβληματικο" θεωρω το να του αρεσει να βλεπει τις συγκεκριμενες εικονες και τις συγκεκριμενες περιγραφες των σφαγων...
κι εκει, δεν υπαρχει μεγαλη συγκριση με τα θριλερ οπως σου εξηγησα παραπανω

Remedy
05-09-2011, 23:26
μια χαρα μυαλο εχεις, εγω το θαυμαζω. Κοιτα και εγω κοροιδευω αυτες που μιλανε ολη μερα για μανικιουρ και για μεζανπλι. Ειναι τα ενδιαφεροντα σου αυτα και πρεπει να τα στηριξεις, και να μην περιμενεις απο ατομα με λιγες εμπειριες, η μορφωση, η με κλειστα μυαλα να σε καταλαβουν. Εδω οι κολλητες ου ειχαν λυθει στα γελια και με κοροιδευανε οταν τους ειπα οτι αγορασα κρανος. Αφου 10 χρονια τωρα με μηχανοβιους συνανασστρεφομαι; Αυτες δεν εχουν αναβει ουτε σε βεσπα! Λοιπον η λες οτι θες και δε σε νοιαζει τι θα πουνε για σενα, η προσαρμοζεσαι καθε φορα στο ακροατηριο.

εχεις δικιο οτι ο καθενας πρεπει να στηριζει τα ενδιαφεροντα του,
αλλα μην τρελαθουμε τωρα, οτι οι επιλογες ενδιαφεροντων ειναι, απο την μια τα ειδεχθη εγκληματα κι απο την αλλη το μανικιουρ....

η οτι κατα προεκταση, η ευχαριστηση απο το να διαβαζεις περιγραφες εγκληματων και να βλεπεις φωτος απο σφαγες ειναι συγκρισιμες με την πυρηνικη φυσικη!!!! (που λεει ο λογος)

ALIA
05-09-2011, 23:27
εγω ειπα ΠΟΛΥ συγκεκριμενα, οτι "προβληματικο" θεωρω το να του αρεσει να βλεπει τις συγκεκριμενες εικονες και τις συγκεκριμενες περιγραφες των σφαγων...
κι εκει, δεν υπαρχει μεγαλη συγκριση με τα θριλερ οπως σου εξηγησα παραπανω
Ειναι ξεκαθαρη η θεση σου οπως και η δικη μου,δεν υπαρχει λογος περαιτερω αναλυσεων και συζητησεων!

Remedy
05-09-2011, 23:28
Ειναι ξεκαθαρη η θεση σου οπως και η δικη μου,δεν υπαρχει λογος περαιτερω αναλυσεων και συζητησεων!

ο καθενας αποφασιζει το περαιτερω για τον εαυτο του αγαπητη :)
αν κρινω οτι χρειαζονται περισσοτερες αναλυσεις, θα το κανω...

ALIA
05-09-2011, 23:33
ο καθενας αποφασιζει το περαιτερω για τον εαυτο του αγαπητη :)
αν κρινω οτι χρειαζονται περισσοτερες αναλυσεις, θα το κανω...
Αναφερομουν στη συνεχιση της μεταξυ μας συζητησης πανω στο συγκεκριμενο θεμα! Αν επιθυμεις να συνεχισεις μιλωντας μονη σου (γιατι οπως σου ειπα δε σκοπευω ν'ανταποκριθω περαιτερω)... μπορεις ανετα να το κανεις καθως ο δρομος ειναι ελευθερος και τα σκυλια δεμενα!!

Remedy
05-09-2011, 23:37
Αναφερομουν στη συνεχιση της μεταξυ μας συζητησης πανω στο συγκεκριμενο θεμα! ...!

κι εγω σε αυτο αναφερομουν.
δεν χρειαζομαι τετοιου ειδους υποδειξεις, αποφασιζω μονη σε θεματα που με αφορουν:)
και φυσικα, αν συνεχισω την αναλυση κι εσυ δεν ανταποκριθεις, θα το θεωρησω απολυτα αποδεκτο

ALIA
05-09-2011, 23:47
απλά η σκοτεινή πλευρά του ανθρώπινου μυαλού μου είναι τρομερά ενδαφέρουσα... Κι εμένα με τραβάει αυτό το ΓΙΑΤΙ... γιατί αυτό το μωράκι εξελίχθηκε σε αιμοσταγή δολοφόνο, γιατί κάποια στιγμή στη ζωή ενός ανθρώπου έγινε αυτό το κλικ στο μυαλό του, γιατί δεν νοιώθει συμπόνια, γιατί παίρνει ικανοποίηση από εικόνες που ανεβάζουν το δικό μου στομάχι στο λαιμό μου (άλλο που μου μαγνητίζουν το μάτι μέχρι να μου έρχεται πραγματικά να ξεράσω)... μου "αρέσει" να βλέπω, γιατί ακριβώς με κάνει να φρίττω, και έτσι αφήνω τα ροζ γυαλιά στην άκρη και βλέπω το θηρίο που κρύβει ο άνθρωπος... ο κάθε άνθρωπος. Και σίγουρα πολλές φορές έχω λυπηθεί κάποιον serial killer, με την έννοια ότι κρίμα που η ζωή τον έφερε να γίνει έτσι, όχι με την έννοια κρίμα που θα τον τιμωρήσουν... να εξηγούμαστε. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να δω μέσα στο μυαλό τους, να καταλάβω πώς βλέπουν τα πράγματα τόσο διαφορετικά και τι τους ωθεί.

Με καλυπτεις σε ικανοποιητικο βαθμο!

λιλιουμ
06-09-2011, 00:17
Να κυκλοφορουν δηλαδη μονο κωμωδιες που μας κανουν και γελαμε!

βεβαιως. Πολλα λιγοτερα ψυχολογικα σε εναν κοσμο χωρις θριλερ.

ALIA
06-09-2011, 00:20
Ειναι κι αυτο μια αποψη!!

Remedy
06-09-2011, 01:25

καταρχην αυτο που ειπε η μπροκεν οτι απο το δημοτικο εβλεπε θριλερ, ειμαι σιγουρη οτι την επηρρεασε πολυ.

Θεοφανία
06-09-2011, 01:28
να πω κατι που σκεφτόμουν σήμερα..
από την εφηβεία και για πεντ-εξι χρόνια, είχα θεμα με τα θρίλερ...έβλεπα συνέχεια.
Μιλάμε πως είχα γίνει μελος σε βιντεο κλαμπ μονο γι αυτο.
Δεν ξερω πως προέκυψε, αλλά σιγά-σιγά όχι απλά δεν μου άρεσε να τα βλέπω, πλέον τα απεχθάνομαι εντελώς...αν εξαιρέσω δηλαδή τύπου Οι Αλλοι και συναφή, δεν κάθομαι ούτε με λεφτά να δω θρίλερ με αιματα κλπ.

arktos
06-09-2011, 02:14
πάνω που πήγαινα για ύπνο....

ρε παιδιά δν υπάρχουν μονο θρίλερ με αίματα τύπου scream!
υπάρχουν ψυχολογικά θρίλερ τα οποία κ λατρεύω.

Remedy
06-09-2011, 02:37
πάνω που πήγαινα για ύπνο....

ναι αλλα αυτα που μοαιζουν με περιγραφη εγκληματων και με φωτο εγκληματων, ειναι τα τυπου σπλατερ...

PETRAN
06-09-2011, 04:04
Ναι, οι serial killers έχουν ενδιαφέρον, αλλά από επιστημονική σκοπιά. Όλοι αυτοί έχουν "ψυχοπάθεια" (κάποιοι έχουν και "ψύχωση" ενώ τα κάνουν αυτά, αλλά προφανώς η ψύχωση από μόνη της δεν σε κάνει να σκοτώνεις, πρέπει να "το χεις" κιόλας) μια διαταραχή/στοιχεία προσωπικότητας που χαρακτηρίζεται/-ονται από απουσία ενσυναίσθησης και μειωμένη εμπειρία συναισθημάτων (συγκεκριμένα για άλλους). Το άρθρο στο wiki είναι πολύ καλό

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy

Υπάρχουν και βιολογικοί και ψυχολογικοί και κοινωνικοί παράγοντες (όπως πάντα)που ωθούν προς τα εκεί. Πρόσφατα διάβασα μια έρευνα που βρήκαν σοβαρά ελλείματα σε συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου που έχουν να κάνουν με τα συναισθήματα (π.χ. αμυγδαλή, κογχικο-μετωπιαίο λοβό). Τέτοια παθαίνω και εγώ όταν είμαι έξω, παρασύρομαι και αρχίζω να λέω για έρευνες ψυχολογίας και νευροεπιστήμης και αμέσως αρχίζουν τα χασμουρητά. Bastards :P.

Αν τώρα ηδονίζεσαι με gore...εχμ...αυτό δεν είναι και ότι πιο νορμάλ λολ. Υπάρχουν κάτι φανταστικές διαταραχούλες που μπορεί να σου αρέσουν όπως αυτή

http://en.wikipedia.org/wiki/Vorarephilia

"Vorarephilia (often shortened to vore) is a sexual fetish and paraphilia where arousal occurs from the idea of being eaten, eating another, observing this process, or by the general process of eating.[1][2][3]

(!!!!!!!!!)

"The fantasy most frequently involves the victim being swallowed alive, and may or may not include digestion"

....

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 11:37
ε δεν ηδονιζομαι απο την αποψη ''το παιζω'' κιολας βλεποντας τετοια! υπαρχουν τα ατομα που πετυχαινουν σε ενα καναλι σφαγη και κοιτανε αποχαυνωμενοι νιωθωντας απεχθεια αλλα χωρις να αλλαξουν αμεσως καναλι και υπαρχω κ εγω που οταν τα βλεπω υπνωτιζομαι. δεν βρισκω αλλη σωστη λεξη.......! ειναι ο ''θαυμασμος'' (τολμηρη λεξη και θα με φαει η remedy!) που νιωθεις βλεποντας πως ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι υπερβολικα ευρηματικος οταν προκειται για πραξεις βιας. δεν μιλαμε φυσικα για εναν απλο πυροβολισμο, ενα μαχαιρωμα η ενα μαστιγωμα....μιλαμε για πολυυυ ακραιες πραξεις που ουτε καν τις φανταζοσουνα! δεν σε τρωει κατι να δεις ''γιατι'' και απο που ξεκινησε? εμενα με τρωει παντως!

πηρες κρανος??!!!χαχαχαχαχαχαχαχα α!!!! (πλακιτσα ;p)

μπορει να χω και την διαταραχη απο πανω ποιος ξερει. ο γιατρος του τα ειπα κ μ πε να του φερω οσα διαβαζω να τα δει. μαλιστα οσο του ανελυα ειχα την εντυπωση πως με κοιταγε αλλιως....εννοω με ενα τροπο θαυμασμου γτ του λεγα και δικες μου αποψεις πανω στο θεμα οπως το τι νομιζω πως συνεβει στο μυαλο του ανθρωπου. ειμαι τοσο ικανη πανω σε αυτα που χτες βλεπαμε ενα εργο με την αδερφη μ με 5 ψυχωτικους και πριν πει ο καθενας απο τι πασχει τα βρηκα και της τα πα απο πριν συμφωνα με αυτα που κανανε!!!!! και ημουνα σωστη! δλδ τα ψυχολογικα εγκληματολογικα θριλερ τυπου criminal minds σε μενα ειναι παιχνιδακι, βρισκω απ την αρχη ποιος το κανε και γιατι, ακομα και το background τους και τα οσα λενε οι ηθοποιοι που υποκρινονται τους profilers μου φαινονται ντιπ για ντιπ χαζα! ομως πιανουνε σε καποιον που δεν ξερει

τωρα οσο αναφορα τις σκηνες βιας παλι, δεν με αηδιαζουνε ουτε με τρομαζουνε. ποτε δεν αηδιαζα και ποτε δεν εβλεπα εφιαλτες ουτε τωρα ουτε οταν ειχα δει τον εξορκιστη στα 7 μου ;p . δεν πιστευω να με επιρρεασαν επειδη τα βλεπα μικρη επειδη ηθελα μονη μ να τα βλεπω δεν με εβαλε καποιος, δλδ εγω το αποζητουσα και οι γονεις μ μου φωναζανε. μακαρι να τα λεγα με καλυτερα λογια να σας εκανα να καταλαβετε αλλα δεν ξερω αν μπορω σε 3 παραγραφους!!! αλλα ειναι τοσο βαθυ που ειναι κατι σαν ''αγαπη'' δεν ξερω.......

Remedy
06-09-2011, 12:06
....
τωρα οσο αναφορα τις σκηνες βιας παλι, δεν με αηδιαζουνε ουτε με τρομαζουνε. ποτε δεν αηδιαζα και ποτε δεν εβλεπα εφιαλτες ουτε τωρα ουτε οταν ειχα δει τον εξορκιστη στα 7 μου ;p . δεν πιστευω να με επιρρεασαν επειδη τα βλεπα μικρη επειδη ηθελα μονη μ να τα βλεπω δεν με εβαλε καποιος, δλδ εγω το αποζητουσα και οι γονεις μ μου φωναζανε. μακαρι να τα λεγα με καλυτερα λογια να σας εκανα να καταλαβετε αλλα δεν ξερω αν μπορω σε 3 παραγραφους!!! αλλα ειναι τοσο βαθυ που ειναι κατι σαν ''αγαπη'' δεν ξερω.......

δεν ξερεις ποσο εχω εκνευριστει...
νομιζεις οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα παιδι βλεποντας τετοιες φρικες στα 7 του, ειναι οι εφιαλτες?
πειραματοζωο ησουν????
αυτο ελειπε να σε εβαζαν και με το ζορι!!!!!!
τι θα πει "φωναζαν"??? κουλοι ηταν και σε αφηναν να τα βλεπεις επειδη "ηθελες"????
τα παιδια θελουν να βλεπουν οτιδηποτε εντυπωσιακο.
και η φρικη, εντυπωσιακη ειναι, αν τα αφησεις, θα θελουν να την δουν, δεν φταινε αυτα!

το κακο ειναι, οτι δεν βλεπεις καν που ειναι το κακο, πραγμα που σημαινει οτι ισως το επαναλαβεις κι εσυ στα παιδια σου.
απιστευτα εγκληματα γινονται πισω απο κλειστες πορτες...

οταν σε πρηζει ο πατερας σου, θυμησε του οτι αυτος σε εμαθε να τα βλεπεις... να γλυτωσεις την γκρινια τουλαχιστον...

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 12:20
δεν εχεις καταλαβει ακομα, διαφερω απο τα ατομα που ΑΠΛΑ τα βλεπουν και ηδονιζονται οπως ειπες! ποσες φορες θα πω πως μελεταω το παραπανω και γι αυτο ενδιαφερομαι ? αν ειχα τετοιες τασεις να βασανιζω θα ξεκινουσα με ζωακια και οπως ειπα δεν θα κυκλοφορουσα ελευθερη μεχρι τα 25 μου. οι τυποι ατομων που λες , επειδη ξερω και κατι παραπανω απο σενα και απο αλλους, ερχεται η ωρα που ΤΑ εφαρμοζουνε..............

α και δεν τους νοιαζει τι το προκαλεσε τους νοιαζει ''η πραξη'' αυτη καθεαυτη. το πως ανοιγει η κοιλια το πως ματωνει ο εγκεφαλος και το πως κοβεται το ποδι, το να τα βλεπω οταν παρακολουθω τηλεοραση ειναι αναγκαιο κακο αμα ψαξω κατι μεσω εικονας αλλα συνιθως διαβαζω βιβλια. κτλβαινεις τι θελω να πω η ακομα? γιατι εσυ εχεις μεινει στο επιφανειακο οτι ειμαι ανωμαλος δολοφονος παιδιων και τραβαω μαλακια βλεποντας σπλατερ

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 12:26
επισης να προσθεσω πως το πως αντιλαμβανεται καθε παιδικος εγκεφαλος μια εικονα ειναι διαφορετικο απο παιδι σε παιδι το οτι του μενουν υποσεινηδειτα ειναι τυποποιημενο και γενικευμενο και οσο για τους ιατροδικαστες ασε τι εχουν δει τα ματια μου...και δεν ειμαι και του επαγγελματος

ioannis2
06-09-2011, 12:32
ε δεν ηδονιζομαι απο την αποψη ''το παιζω'' κιολας βλεποντας τετοια! υπαρχουν τα ατομα που πετυχαινουν σε ενα καναλι σφαγη και κοιτανε αποχαυνωμενοι νιωθωντας απεχθεια αλλα χωρις να αλλαξουν αμεσως καναλι και υπαρχω κ εγω που οταν τα βλεπω υπνωτιζομαι. δεν βρισκω αλλη σωστη λεξη.......! ειναι ο ''θαυμασμος'' (τολμηρη λεξη και θα με φαει η remedy!) που νιωθεις βλεποντας πως ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι υπερβολικα ευρηματικος οταν προκειται για πραξεις βιας. δεν μιλαμε φυσικα για εναν απλο πυροβολισμο, ενα μαχαιρωμα η ενα μαστιγωμα....μιλαμε για πολυυυ ακραιες πραξεις που ουτε καν τις φανταζοσουνα! δεν σε τρωει κατι να δεις ''γιατι'' και απο που ξεκινησε? εμενα με τρωει παντως!

πηρες κρανος??!!!χαχαχαχαχαχαχαχα α!!!! (πλακιτσα ;p)

...

Ποτέ όμως δε θα τα κανες. Το ενδιαφέρον σου εξαντλείται στο να τα βλέπεις και στο να αναμοχλεύεις μετά στη σκέψη σου τις διάφορες σκηνές. Δεν βάζεις ποτέ τη σκέψη σου να δημιουργήσει φανταστικές σκηνές ότι τα κάνεις και συ, γιατί είσαι χαρακτήρας που δε θα θελε ποτέ του να βλάψει κάποιον. Ίσως το ενδιαφέρον σου για τετοιες ταινίες, βιβλία κλπ να λειτουργέί και σαν τρόπος φυγής της σκέψης σου από πράγματα που σε ενοχλούν, εκτονώνεις τον οίκτο που νοιώθεις επειδή κατά βάθος δε θες να βλάψεις κανέναν. Επειδή έχεις σαν πρώτο γνώρισμα τη χαρα και το να μην έχεις κακία.

ioannis2
06-09-2011, 12:38
σκηνές βίας είτε στην τηλεοραση, σε ταινίες κλπ αλλά και στην καθημερινή ζωή, στη μνήμη ενός παιδιού αποτυπώνονται και μένουν πάντα ζωντανές και ανεξίτηλες. χρόνια μετά ακόμα θυμάμαι έντονα σκηνές βίας από ταινίες και θυμάμαι ακόμα ότι τρόμαξα βλέποντας τις. αυτοί που έχουν παιδιά ας προσέχουν!!

Remedy
06-09-2011, 12:39
δεν εχεις καταλαβει ακομα, διαφερω απο τα ατομα που ΑΠΛΑ τα βλεπουν και ηδονιζονται οπως ειπες! ποσες φορες θα πω πως μελεταω το παραπανω και γι αυτο ενδιαφερομαι ? αν ειχα τετοιες τασεις να βασανιζω θα ξεκινουσα με ζωακια και οπως ειπα δεν θα κυκλοφορουσα ελευθερη μεχρι τα 25 μου. οι τυποι ατομων που λες , επειδη ξερω και κατι παραπανω απο σενα και απο αλλους, ερχεται η ωρα που ΤΑ εφαρμοζουνε..............

α και δεν τους νοιαζει τι το προκαλεσε τους νοιαζει ''η πραξη'' αυτη καθεαυτη. το πως ανοιγει η κοιλια το πως ματωνει ο εγκεφαλος και το πως κοβεται το ποδι, το να τα βλεπω οταν παρακολουθω τηλεοραση ειναι αναγκαιο κακο αμα ψαξω κατι μεσω εικονας αλλα συνιθως διαβαζω βιβλια. κτλβαινεις τι θελω να πω η ακομα? γιατι εσυ εχεις μεινει στο επιφανειακο οτι ειμαι ανωμαλος δολοφονος παιδιων και τραβαω μαλακια βλεποντας σπλατερ

οχι, δεν καταλαβες τιποτε
δεν πιστευω καθολου οτι εισαι εν δυναμει δολοφονος παιδιων και γριων

πιστευω ομως οτι οι μεγαλες εντασεις που νοιωθεις, το στρεςς και η ευχαριστηση απο την θεα της φρικης , εχουν να κανουν με την ιστορια αυτη των θριλερ σε παιδικη ηλικια.
δεν το λεω σαν κινδυνο της κοινωνιας, σαν δικη σου ταλαιπωρια το λεω...

Remedy
06-09-2011, 12:42
επισης να προσθεσω πως το πως αντιλαμβανεται καθε παιδικος εγκεφαλος μια εικονα ειναι διαφορετικο απο παιδι σε παιδι το οτι του μενουν υποσεινηδειτα....

το βεβαιο ειναι, οτι ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
και το πολυ πιθανο ειναι, ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ.

Christina82
06-09-2011, 13:02
Συμφωνω οτι τετοιες σκηνες βιας δεν πρεπει να βλεπουν τα παιδια και πρεπει να προσεχουμε γενικοτερα. Εμενα με ενδιαφερουν ολα αυτα απο περιεργια και μονο αλλα και κυριως απο ψυχολογικης αποψης. Δεν θεωρω επισης ΛΑΘΟΣ να ασχολειται καποιος ερασιτεχνικα ακομα και αν δεν αποσκοπουν καπου οπως απο επαγγελματικης αποψης..

Κοριτσακι μου Μπροκεν κανε αυτο που νιωθεις μια χαρα σε βλεπω. Δεν βλεπω τιποτα ανωμαλο και φρικαλεο σε αυτο που κανεις! Απλα ή προσεχεις που μιλας γι αυτα τα θεματα ή δεν σε νοιαζει και συνεχιζεις. Απλα να ξεριες οτι στην δευτερη περιπτωση θα πρεπει να ανεχτεις καθε αντιδραση των ανθρωπων και να ειναι σεβαστη απο σενα γιατι δεν ειναι ευκολα αποδεκτη η ενασχοληση σου.

Με μενα μπορεις, για παραδειγμα, να μιλας γι αυτα! ;)

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 13:20
δεν διαφωνω πως μενουν στο υποσεινηδειτο........αλλα διαφωνω στο οτι ΔΕΝ αντιλλαμβανεται ο καθε εγκεφαλος το ιδιο και οτι υπαρχουν ατομα ασχετα που δεν ξεχωριζουν την φαντασια με την πραγματικοτητα ( πχ στον φρεντυ κρουγκερ). ποσο μαλλον που σημερα υπαρχουν 1000000 καρτουν και ταινιες που κανουν χειροτερο κακο και ΔΕΝ το βλεπει κανενας γονεας που αφηνει τα παιδια του να τα βλεπουνε......αλλα φυσικα δεν το γνωριζουνε επειδη δεν ψαχνουνε. εγω ομως το γνωριζω.....οποτε σε αυτη τη περιπτωση τι μενει στο παιδι? μια σκηνη πυροβολισμου σαν σοκ - ναι. ενα στρουμφακι αρσενικο με θυληπρεπη εμφανιση και κινησεις - οχι ?

ioannis2
06-09-2011, 13:24
κάποιος που θέλει να κάνει έγκλημα δεν έχει ανάγκη τις σκηνές βίας, θα το κάνει ούτως ή άλλως, κι αν δει σκηνες από ταινίες, ήδη είναι προαποφασισμένος γι αυτό.

το να μας αρέσουν τέτοιες σκηνές, αλλά μέχρι εκεί, ούτε ανώμαλο ουτε φρικαλεο είναι ούτε πρέπει να καθορίζουμε τα ενδιαφέροντα μας ανάλογα πως θα μας κρίνουν οι άλλοι ούτε να τα αλλάζουμε επειδή δεν άρεσαν σε κάποιους!! Για μένα είναι σαν χόμπι, γούστο, συνήθως μου αρέσουν τα επιστημονικής φαντασίας και τα θρίλερ, τρομου.

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 13:32
(το παρακατω ειναι εκθεση φοιτητη εκληματολογιας του Παντειου)

Serial killer\murderer.

Στο άκουσμα του όρου οι περισσότεροι θα φέρουν στο νου τους κινηματογραφικούς "Jack the Ripper" και Ed Gein΄. Άλλοι τους φημισμένους Theodore "Ted" Bundy και David "Son of Sam" Berkowitz και κάποιοι- πιο μυημένοι- τον Pedro Alonzo Lopez ή τον Andrei Chikatilo.

Βέβαιο ωστόσο είναι πως όλοι έχουμε ακούσει διηγήσεις για κατά συρροή δολοφόνους, ιστορίες που ακροβατούν ανάμεσα στην φαντασία και την πραγματικότητα, λαμβάνοντας διαστάσεις αστικού μύθου.

Μία σύντομη ματιά στα ερευνητικά δεδομένα αποδεικνύει έντονη δυσαναλογία ανάμεσα στην πραγματική έκταση του φαινομένου και το ενδιαφέρον του κοινού. Τα εγκλήματα βίας αντιπροσωπεύουν λιγότερο απο το 10% της συνολικής εγκληματικότητας και οι ανθρωποκτονίες -στην πιο αισιόδοξη περίπτωση- ένα 3-5%. Από τα θύματα των ανθρωποκτονιών μόλις ένα 2% ανήκει στους κατά συρροή δολοφόνους.

Διαπιστώνοντας συνεπώς πως η κατά συρροή ανθρωποκτονία είναι μάλλον σπάνιο έγκλημα οφείλουμε να εξηγήσουμε το εξής: Γιατί είναι τόσο δημοφιλής; Γιατί έχει εμπνεύσει μία σειρά απο βιβλία και κινηματογραφικές ταινίες; Γιατί έχει γοητεύσει τόσους μελετητές;

Η απάντηση θα δοθεί στη βάση τεσσάρων παραγόντων:

Πρώτον, το ακραίο, το σπάνιο και εξαιρετικό ανέκαθεν προκαλούσε το ενδιαφέρον και την περιέργεια. Όταν μάλιστα δαιμονοποιείται και αποδίδεται σε ξένες δυνάμεις, όπως στη μυθολογία και το μεσαίωνα, τότε η εμπορική του αξία εκτοξεύεται.

Δεύτερον, ο serial killer αναδεικνύεται σε σύμβολο λαϊκής κουλτούρας, εκφράζοντας ένα στοιχείο αυτονομίας και διαφοροποίησης. Το σύγχρονο κράτος, διατηρώντας το μονοπώλιο της βίας, αναγκάσει τα άτομα να αναπτύξουν μηχανισμούς αυτοελέγχου, αυτοπεριορισμού και καταπίεσης της σεξουαλικότητας. Αυτό το πρότυπο περνά κρίση και ο καθημερινός άνθρωπος νιώθει ένα είδος αντεστραμμένου θαυμασμού ή δέους μπροστά σε όποιον το περιφρονεί και το υπερβαίνει, αψηφώντας κάθε λογική και σύμβαση.

Τρίτον, έχει προβληθεί και τελικά επικρατήσει πως οι serial killers είναι ιδιαίτερα ευφιείς, χαρισματικοί και πάντως ικανότεροι από τους υπόλοιπους εγκληματίες. Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, ο άνθρωπος πίσω απο τον "Jack the Ripper" διέθετε ανώτατη μόρφωση και ανήκε στα υψηλότερα κοινωνικά στρώματα, αν όχι στο παλάτι. Ο Zodiac προκαλούσε ανοιχτά τις αρχές, βεβαιώνοντας με υπεροψία πως οι περίφημοι γρίφοι του θα παρέμεναν άλυτοι. Ο Bundy, πριν συλληφθεί έδρασε ανενόχλητος σε έξι διαφορετικές Πολιτείες των ΗΠΑ. Προς την ίδια κατεύθυνση συνέβαλαν και τα δημοφιλή μυθιστορήματα "Red Dragon" του Thomas Harris και "American Psycho" του Bret Easton Ellis. Αναπόφευκτα, η ίδια τάσης υπερβολής επεκτάθηκε και στους καλούς, τους "profilers". Οι τελευταίοι, μέσα απο την λογοτεχνία και τον κινηματογράφο, καθιερώθηκαν στην συνείδηση του κοινού ως ειδικοί πράκτορες με οιονεί μαντικές ικανότητες, προικισμένοι με το χάρισμα μιας έκτης αίσθησης.

Τέταρτον, και μάλλον σπουδαιότερο, το ζήτημα του κινήτρου. Σε αντίθεση με την κρατούσα άποψη, που θέλει τον serial killer ως πολυανθρωποκτόνο που δρα χωρίς κίνητρο, τονίζουμε κατηγορηματικά πως κίνητρο πάντα υπάρχει. Απλώς δεν είναι διακριτό, κατανοητό και κοινωνικά αποδεκτό. Οι γνωστότεροι serial killers έχουν κίνητρο νοσηρό και σκοτεινό, κυρίως σεξουαλικής υφής. Η σεξουαλική ικανοποίηση είναι για τον δράστη άμεσα συνδεδεμένη με τον φόνο ή την επίδειξη δύναμης και κυριαρχίας, το αίσθημα ότι αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατο, μέσα από μια τελετουργία στην οποία αυτοανακηρύσσεται θεός. Το λεπτό ζήτημα του κινήτρου έχει διχάσει ακόμη και ως προς τον ορισμό του κατά συρροή ανθρωποκτόνου και χρειάζεται χωριστό άρθρο για να μελετηθεί έστω σχηματικά.

Μέσα στο πλαίσιο που περιγράψαμε ήταν τόσο μεγάλη η προβολή του θέματος από τα MME ( ιδιίως στις ΗΠΑ) και τέτοια η ανταπόκριση του κοινού, ώστε ένας έγκυρος μελετητής του φαινομένου να σχολιάσει καυστικά πως " ο αριθμός των κατά συρροή δολοφόνων είναι σαφώς μικρότερος από όσους γράφουν για αυτούς".

με καλυπτουν τα οσα λεει. επισης γιαννη τονισες σωστα πως οποιος εχει τασεις δεν χρειαζεται να δει τηλεοραση για να τα κανει. οι γνωστοτεροι συρριακοι δεν ειχαν ΚΑΝ τηλεορασεις , αφου οι περισσοτεροι εδρασαν απο το 1800 - 1950 . σημερα μονο μιμμητες υπαρχουν και δεν προλαβαινουν να ναι συρριακοι λογω της εξελιξης της αστυνομευσης. μονο οι μαζικοι ισως κανουν καποιο μακελειο οπως προσφατα...... και κατ εμε οι μιμμητες ειναι πολυ χαμηλου νοητικου επιπεδου

ALIA
06-09-2011, 14:14
ε δεν ηδονιζομαι απο την αποψη ''το παιζω'' κιολας βλεποντας τετοια!
Μην περιοριζεις την εννοια της ηδονης μοναχα στη σεξουαλικη σημασια!
Αυτο που προσπαθω να σου πω εγω ειναι οτι αν μελετας τετοιου ειδους θεματολογια με την επιστημονικη σκοπια(κι ας μην εισαι επαγγελματιας,μιλαω για το κινητρο και την οπτικη),τοτε δε βλεπω τιποτα περιεργο! Αν,ομως, αισθανεσαι ηδονη με την εννοια της ευχαριστησης ,του δεους και του θαυμασμου αναφορικα με τις βιαιοπραγιες του εγκληματια,τοτε καλο θα ηταν να προβληματιστεις πανω σε αυτο και να ζητησεις και τη γνωμη του γιατρου σου!

ALIA
06-09-2011, 14:24
Ακριβως! Υπαρχουν απ'τη μια οι splatters movies,οι οποιες για μενα ειναι αρκετα επιφανειακες,τυπου "Ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι" οπου ενισχυεται ο μυθος του επικινδυνου ψυχασθενους και απ΄την αλλη υπαρχουν τα εγκληματολογικα ψυχολογικα θριλερ,τα οποια θεωρω οτι εχουν "βαθος" καθως ψυχογραφουν το προφιλ του δολοφονου, τυπου "Κοκκινος δρακος"!

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 14:40
ΑLIA εγραψα δεκαδες φορες σχετικα με τον ηδονισμο και δεν εχεις παρει με τον σωστο τροπο την λεξη ''ηδονη'' η οποια παντα πηγαζει απο σεξουαλικες πτυχες. αυτο ειναι ενα στανταρ ειτε εμεις δεν το καταλαβαινουμε ειτε οχι, ισχυει. ακομα και τα εγκληματα εχουν σεξουαλικο υποβαθρο εκτος απο τις μεμονομενες δολοφονιες (πχ ζηλου).

ακομα και οι υπερβολικα κακογραμενες για μενα ταινιες ''δολοφονος με πριονι'' που ειπες που ακομα και ενας χαζος θα βλεπε ποσο φτωχο και αμερικανια ειναι (σε ολα τους τα θριλερ ειναι μια παρεα εφηβων που πεθαινουν ενας ενας και μαλιστα ΠΑΝΤΑ υπαρχει μια γκομενα με εξω τα βυζια που την σκοτωνουνε χωρις σουτιεν) , ακομα κ σε αυτα λοιπον αμα μεινεις στην μικρη ιστορια του ατομου που σκοτωνει βρισκεις κατι . (ηλιθιο μεν μεσα απο αυτες τις ταινιες) αλλα βρισκεις. βαζουνε μονο μια μικρη αναφορα στα παιδικα του χρονια επειδη θελουν να εστιασουν στο σπλατερ. εγω αν εκανα ταινια θα ειχα περισσοτερη αναφορα στην παιδικη ηλικια που ειναι και πιο σοκαριστικη κ απο τα ιδια τα σπλατερ.

μερικες φορες δεν χρειαζεται να δεις αιμα για να σου σηκωθει η τριχα

ALIA
06-09-2011, 14:54
ΑLIA εγραψα δεκαδες φορες σχετικα με τον ηδονισμο και δεν εχεις παρει με τον σωστο τροπο την λεξη ''ηδονη'' η οποια παντα πηγαζει απο σεξουαλικες πτυχες. αυτο ειναι ενα στανταρ ειτε εμεις δεν το καταλαβαινουμε ειτε οχι, ισχυει. ακομα και τα εγκληματα εχουν σεξουαλικο υποβαθρο εκτος απο τις μεμονομενες δολοφονιες (πχ ζηλου).

Δεν μιλησα για το κινητρο των εγκληματιων,οπου σαφως υπαρχει εντονο το σεξουαλικο υποβαθρο! Μιλησα για το κινητρο αυτου που ενδιαφερεται να μελετησει τετοια φαινομενα!
Η ηδονη δεν εχει απαραιτητα σχεση με σεξουαλικες πτυχες(βλεπε τη φιλοσοφικη αναλυση του Επικουρου περι ηδονης)! ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Τοση ωρα,ομως,αποφευγεις ν'απαντησεις στο ερωτημα που σου εχω θεσει!

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 15:21
μα απαντησα στο οτι δεν νιωθω ευχαριστηση απλα δεος

Vagabond
06-09-2011, 15:30
Εγώ πάντως δεν έβλεπα θρίλερ μικρή (δεν με άφηναν), αλλά πάντα με ενδιέφερε ο ανθρώπινος εγκέφαλος/ψυχοσύνθεση/όπως θέλετε πείτε το. Εννοώ ακόμα κι όταν στο δημοτικό μαζεύονταν και πείραζαν το αδύναμο παιδάκι στην αυλή, εκτός από την οργή που ένιωθα για κάτι τέτοιο, με έτρωγε πάντα η περιέργεια γιατί φέρονται σαν ζώα (αδικώ τα ζώα) άτομα που κατά τα άλλα φαίνονταν ΟΚ, ποια δικά τους συμπλέγματα ας πούμε τους οδηγούσαν εκεί και για ποιον λόγο έπαιρναν ικανοποίηση από αυτό. Πόσο μάλλον σε περισσότερο ακραίες συμπεριφορές που φαντάζουν παντελώς ανεξήγητες στην πρώτη ματιά. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να τα κουκουλώνουμε και να κάνουμε ότι δεν υπάρχουν, όσο κι αν μας κάνουν να φρίττουμε ή να θυμώνουμε. Ειδικά (σχετικά με το άρθρο του πετραν) η παντελής έλλειψη ενσυναίσθησης μου είναι κάτι... μαγευτικό, υπνωτικό που είπε και η broken, με την έννοια ότι μου είναι εξωγήινο, δεν το καταλαβαίνω ενστικτωδώς, και θέλω να το καταλάβω. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό αυτό και καλό το να μην ακουμπάμε ό,τι κάνει τζιζ..?

ALIA
06-09-2011, 15:31
μα απαντησα στο οτι δεν νιωθω ευχαριστηση απλα δεος
Δεος...δηλαδη αισθανεσαι αναγνώριση της δύναμης και του μεγαλείου μιας υπέρτερης δύναμης(στη προκειμενη περιπτωση των κατα συρροη δολοφονων),γιατι αυτη ειναι η εννοιολογικη σημασια του δεους η οποια μαλιστα ειναι συνωνυμη του θαυμασμου!
Στη θεση σου,αμα αισθανομουν ετσι,θα το συζητουσα και με το γιατρο μου!
Αυτη ειναι η γνωμη μου κι αν θες ακου την ή πετα την απλα στον "καιαδα"!

Vagabond
06-09-2011, 15:36
Συγγνώμη αλλά το δέος δεν συνεπάγεται απαραίτητα θετικά συναισθήματα προς αυτό που το προκαλεί.

ALIA
06-09-2011, 15:37
η παντελής έλλειψη ενσυναίσθησης μου είναι κάτι... μαγευτικό
Πραγματι,ειναι αρκετα ενδιαφερουσα αυτου του ειδους η αντιδραση-συμπεριφορα! Μαλιστα,υπαρχει κι ενα πολυ καλο αρθρακι σ'αυτον τον ιστοχωρο:http://e-psychology.gr/personality/620-aspd-antikoinonikh-diatarahi-prosopikothtas

Θεοφανία
06-09-2011, 15:38
Συγγνώμη αλλά το δέος δεν συνεπάγεται απαραίτητα θετικά συναισθήματα προς αυτό που το προκαλεί.

συμφωνώ...
Το δεος μπορεί να συμπεριλαμβάνει ένα σωρό συναισθήματα....:)

Θεοφανία
06-09-2011, 15:40
Πραγματι,ειναι αρκετα ενδιαφερουσα αυτου του ειδους η αντιδραση-συμπεριφορα! Μαλιστα,υπαρχει κι ενα πολυ καλο αρθρακι σ'αυτον τον ιστοχωρο:http://e-psychology.gr/personality/620-aspd-antikoinonikh-diatarahi-prosopikothtas

μόνο που η μπρόκεν δεν πάσχει από σχιζοφρένεια και εδώ δεν μιλάμε από τι πάσχουν οι τύποι που σκοτώνουν, αλλά την τάση της μπροκ να ασχολείται μαζί τους.....

ALIA
06-09-2011, 15:40
Μπορει να εκφραζει και τρομο-φοβο προς κατι,ομως,μεγαλειωδες! Αυτο ειναι που με προβληματιζει στα οσα λεει! Δηλαδη στο οτι βρισκει μεγαλειωδεις τετοιου ειδους πραξεις!

ALIA
06-09-2011, 15:42
μόνο που η μπρόκεν δεν πάσχει από σχιζοφρένεια και εδώ δεν μιλάμε από τι πάσχουν οι τύποι που σκοτώνουν, αλλά την τάση της μπροκ να ασχολείται μαζί τους.....
Απλως εκανα μια αναφορα στα οσα ειπε κι ο PETRAN!

Θεοφανία
06-09-2011, 15:43
Απλως εκανα μια αναφορα στα οσα ειπε κι ο PETRAN!

ο Πετράν είναι ψυχολόγος και πάντα πολύ προσεκτικός σε όσα γράφει εδώ μέσα.
Εσύ εχεις πει εδω πως είσαι ψυχολογος, αλλα στο φόρουμ των ψυχολόγων έγραφες πως είσαι κοινωνική λειτουργός.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, κανένας με αυτές τις δύο ιδιότητες, (οποια και αν είναι αληθινή), δεν θα πίεζε τόσο ένα άτομο που έτσι και αλλιώς αντιμετωπίζει τέτοια θέματα.

ALIA
06-09-2011, 15:48
Εσύ εχεις πει εδω πως είσαι ψυχολογος, αλλα στο φόρουμ των ψυχολόγων έγραφες πως είσαι κοινωνική λειτουργός.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, κανένας με αυτές τις δύο ιδιότητες, (οποια και αν είναι αληθινή), δεν θα πίεζε τόσο ένα άτομο που έτσι και αλλιώς αντιμετωπίζει τέτοια θέματα.
Δεν ειπα ποτε στο αλλο φορουμ οτι ειμαι κοινωνικη λειτουργος! Μπορει να το επιβαβαιωσει κι ο διαχειριστης αυτο! Και δε θεωρω οτι πιεσα κανεναν αλλα κι αν αισθανθηκε κατι τετοιο η Μπροκεν...δεν ηταν τετοιος ο σκοπος μου!

Θεοφανία
06-09-2011, 15:51
Δεν ειπα ποτε στο αλλο φορουμ οτι ειμαι κοινωνικη λειτουργος! Μπορει να το επιβαβαιωσει κι ο διαχειριστης αυτο! Και δε θεωρω οτι πιεσα κανεναν αλλα κι αν αισθανθηκε κατι τετοιο η Μπροκεν...δεν ηταν τετοιος ο σκοπος μου!

οπότε είσαι ψυχολόγος?

την πιέζεις να σου αναλύσει τι νιώθει σα να θες να της βγάλεις διάγνωση και το κάνεις σελίδες τώρα.
Αν θες μπορώ να σου αποσπάσω όλα τα σχετικά ποστ.
Εδώ είμαστε για να κάνουμε συζητήσεις και όχι να βγάζουμε πορίσματα για τον καθένα που δεν ξέρουμε σε τι βαθμό μπορεί να τον επηρεάσουν όταν ήδη ταλαιπωρείται από την ασθένεια του.

keep_walking
06-09-2011, 15:52
Εγω θα ελεγα να το συζητησεις με το γιατρο σου , οχι οτι ειναι κατακριτεο ή αποριπτεο ή δεν ξερω τι. Αλλα ειναι μια σημαντικη δραστηριοτητα της ζωης σου και αν σε παρακολουθει καποιος γιατρος καλο ειναι να ξερει για ολες τις πτυχες της προσωπικοτητας σου. Αν σε "παρακολουθει" , οχι αν σε συνταγογραφει οπως κανουν οι περισσοτεροι.

Εγω πχ θα ελεγα για την ενασχοληση μου με τους υπολογιστες , μιας και παιρνω διολου ευκαταφρονητο χρονο με αυτους. Εαν πηγαινω στο ΙΚΑ απλως να μου γραψουν φαρμακα τι να συζητησω...ξεχνα το λολ.

ALIA
06-09-2011, 15:56
οπότε είσαι ψυχολόγος?
την πιέζεις να σου αναλύσει τι νιώθει σα να θες να της βγάλεις διάγνωση και το κάνεις σελίδες τώρα.
Αν θες μπορώ να σου αποσπάσω όλα τα σχετικά ποστ.
Εδώ είμαστε για να κάνουμε συζητήσεις και όχι να βγάζουμε πορίσματα για τον καθένα που δεν ξέρουμε σε τι βαθμό μπορεί να τον επηρεάσουν όταν ήδη ταλαιπωρείται από την ασθένεια του.
Ναι,εχω τελειωσει Ψυχολογια. Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι δεν ειναι σκοπος του φορουμ να κανουμε διαγνωσεις αλλα να συζηταμε! Αυτο προσπαθω να κανω κι εγω και δεν εχω τη διαθεση-προθεση να προβω σε τηλεπαθητικες διαγνωσεις! Το μονο που προετρεψα την Μπροκεν,ηταν να μιλησει στο γιατρο της!(αλλωστε εξεφρασε κι αυτη την ιδια απορια στο αρχικο της post)

Θεοφανία
06-09-2011, 16:06
Ναι,εχω τελειωσει Ψυχολογια. Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι δεν ειναι σκοπος του φορουμ να κανουμε διαγνωσεις αλλα να συζηταμε! Αυτο προσπαθω να κανω κι εγω και δεν εχω τη διαθεση-προθεση να προβω σε τηλεπαθητικες διαγνωσεις! Το μονο που προετρεψα την Μπροκεν,ηταν να μιλησει στο γιατρο της!(αλλωστε εξεφρασε κι αυτη την απορια της στο αρχικο της post)

Θα μπορούσε να ήταν έτσι αν δεν έκανες όλες τις παρακάτω ερωτήσεις......

Μηπως σε 'σενα κρυβει μια προσπαθεια μιμητισμου/θαυμασμου?

Με λιγα λογια,αν οταν διαβαζεις για εναν κατα συρροη δολοφονο εστιαζεις στο γιατι οδηγηθηκε στη διαπραξη των φονων(μελετη επικουρικων βιωματων δηλαδη) και οχι τοσο στη λεπτομερη περιγραφη των δολοφονιων(προκληση ηδονης δηλαδη μεσω τετοιων περιγραφων),τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα!

Τοση ωρα,ομως,αποφευγεις ν'απαντησεις στο ερωτημα που σου εχω θεσει!

Δεος...δηλαδη αισθανεσαι αναγνώριση της δύναμης και του μεγαλείου μιας υπέρτερης δύναμης(στη προκειμενη περιπτωση των κατα συρροη δολοφονων),γιατι αυτη ειναι η εννοιολογικη σημασια του δεους η οποια μαλιστα ειναι συνωνυμη του θαυμασμου!

το ότι ανάμεσα σε δέκα ποστ της ειπες δυο φορές πεστα με το γιατρό σου, δεν λέει απολύτως τίποτα......γνώμη μου πάντα.

Vagabond
06-09-2011, 16:07
Μπορει να εκφραζει και τρομο-φοβο προς κατι,ομως,μεγαλειωδες! Αυτο ειναι που με προβληματιζει στα οσα λεει! Δηλαδη στο οτι βρισκει μεγαλειωδεις τετοιου ειδους πραξεις!

"Μεγαλειώδες" για εμένα είναι κάτι πολύ εκτός του εαυτού μας, που δεν αντιλαμβανόμαστε αυτόματα παρά μόνο επιφανειακά. Πχ στους πρωτόγονους ο ήλιος, που τον θεοποιούσαν (ανεξήγητο γιατί ανεβοκατέβαινε στον ουρανό). "Μεγαλειώδες" ήταν ότι οι λευκοί είχαν ξύλα που έφτυναν φωτιά, για τους Ινδιάνους (δεν τα θεοποιούσαν, τα φοβόντουσαν). Γενικά ό,τι απομυθοποιείς συνήθως παύει να είναι "μεγαλειώδες". Τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί δεν συμφωνώ με την συγκεκριμένη λέξη εδώ, η λέξη μεγαλειώδης έχει θετικούς συνειρμούς, ενώ το δέος όχι απαραίτητα.

Οτιδήποτε δεν καταλαβαίνει κανείς, αποτελεί μια δύναμη που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ή να χειριστεί, δεν συμφωνείς? Και όταν λέω "καταλαβαίνει", εννοώ ενστικτωδώς, με βάση τον εαυτό μας (γιατί πάντα με τον εαυτό μας συγκρίνουμε αυτόματα, και με τα βιώματά μας). Δεν βρίσκω παράλογο το δέος που ανέφερε η broken.

Στο τέλος, αυτό που μαγνητίζει είναι το σοκ του πώς κάποιοι άνθρωποι, ίδιο είδος με εμάς, ξεφεύγουν τόσο πολύ από εμάς. Γιατί ο Dahmer πχ ήταν έτσι, και όχι εγώ ή εσύ. Τι γίνεται μέσα στο μυαλό του - προφανώς κάτι τελείως διαφορετικό από ό,τι στο δικό μας. Ίσως κατά βάθος είναι κάποια βαθειά επιθυμία να διαπιστώσουμε ότι δεν υπάρχουν μυθολογικά τέρατα, ότι όλο αυτό είναι εξηγήσιμο κάπως. Ίσως απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν την επιθυμία να "σκαλίζουν" το μυαλό των άλλων και να τους διαβάζουν, και φυσικά ένα τόσο περίεργο μυαλό προξενεί περισσότερο ενδιαφέρον γιατί είναι μια πρόκληση... δύσκολη. Το περίεργο ξέρεις ποιο είναι? Προσωπικά με πονάνε αυτοί οι άνθρωποι. Σε κάποιο επίπεδο τους λυπάμαι που είναι έτσι και έγιναν έτσι. Ίσως είναι απλά μια προσπάθεια να τους καταλάβω, και όχι απλά να καταλάβω το φαινόμενο. Αυτό φυσικά και δεν συνεπάγεται ούτε ότι εγκρίνω ή θαυμάζω τις πράξεις, ούτε ότι θα τους ήθελα στο απυρόβλητο, ούτε τίποτα από όλα αυτά. Θυμάμαι κάποιον κατά συρροή δολοφόνο/βιαστή πριν πολλά χρόνια στις ΗΠΑ, ο οποίος ζήτησε από το δικαστήριο την θανατική ποινή ο ίδιος, γιατί "αν με αφήσετε, θα το ξανακάνω" (την έλαβε). Το να πούμε να ένα τέρας είναι το μόνο εύκολο. Το γιατί αυτός ο άνθρωπος, που συνειδητοποιούσε ότι είχε γίνει τέρας, δεν μπορούσε να σταματήσει αν και ήθελε, εκεί είναι το περίεργο. Στην τελική, το δέος δεν νομίζω ότι αφορά την όποια φρικιαστική πράξη καθ' αυτή, αλλά περισσότερο την πολυπλοκότητα του μυαλού που μπορεί να "δημιουργήσει" κάτι τόσο φρικιαστικό...

Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο.

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 16:18
vegabond σε βλεπω πολυ ενημερωμενο και χαιρομαι. αμα θελεις στειλε μ u2u να σου πω καποια πραγματα.

τωρα απο κει και περα.............δεν κτλβαινω γιατι τοσος ντορος αφου ειπα καθαρα πολλες φορες πως ΔΕΝ ηδονιζομαι και ΕΧΩ μιλησει στον γιατρο μου...ανεφερα μαλιστα και τι μου ειπε ο γιατρος μου

εκανα μαλιστα και πολυ καλο διαχωρισμο στους ''ηδονιστες'' που δικαιωμα του καθενος να φτιαχνεται με ο,τι θελει και στους αλλους (που ειμαι εγω)

και οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ο,τι ειναι αποκρουστικο δεν κανει τζιζ. ειναι δουλεια που καποιος πρεπει να την κανει

ALIA
06-09-2011, 16:19
Θα μπορούσε να ήταν έτσι αν δεν έκανες όλες τις παρακάτω ερωτήσεις......
το ότι ανάμεσα σε δέκα ποστ της ειπες δυο φορές πεστα με το γιατρό σου, δεν λέει απολύτως τίποτα......γνώμη μου πάντα.
Το να συνομιλησει με το γιατρο της αποτελει διαγνωση? Η Μπροκεν στο αρχικο post της ειπε αυτο:
αμα το πω στον γιατρο θα χω μπλεξιματα?
Αυτο που προσπαθησα να κανω ηταν να συζητησω μαζι της και να μου πει πως αντιλαμβανεται η ιδια καποια πραγματα! Απο 'κει και περα την προετρεψα να τα συζητησει και με το γιατρο της!

Κοιτα...σεβομαι τη γνωμη σου κι ετσι οπως την εκφραζεις! Περαν αυτου,ομως,δεν μπορω να κανω κατι(κι ουτε επιθυμω) για να στην αλλαξω!

keep_walking
06-09-2011, 16:21
vegabond σε βλεπω πολυ ενημερωμενο και χαιρομαι. αμα θελεις στειλε μ u2u να σου πω καποια πραγματα.

τωρα απο κει και περα.............δεν κτλβαινω γιατι τοσος ντορος αφου ειπα καθαρα πολλες φορες πως ΔΕΝ ηδονιζομαι και ΕΧΩ μιλησει στον γιατρο μου...ανεφερα μαλιστα και τι μου ειπε ο γιατρος μου

εκανα μαλιστα και πολυ καλο διαχωρισμο στους ''ηδονιστες'' που δικαιωμα του καθενος να φτιαχνεται με ο,τι θελει και στους αλλους (που ειμαι εγω)

και οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ο,τι ειναι αποκρουστικο δεν κανει τζιζ. ειναι δουλεια που καποιος πρεπει να την κανει

Broken...τι χρειαζεται για να κανεις αυτη την δουλεια στην οποια αναφερεσαι?

Θεοφανία
06-09-2011, 16:22
Το να συνομιλησει με το γιατρο της αποτελει διαγνωση? Η Μπροκεν στο αρχικο post της ειπε αυτο:
Αυτο που προσπαθησα να κανω ηταν να συζητησω μαζι της και να μου πει πως αντιλαμβανεται η ιδια καποια πραγματα! Απο 'κει και περα την προετρεψα να τα συζητησει και με το γιατρο της!

Κοιτα...σεβομαι τη γνωμη σου κι ετσι οπως την εκφραζεις! Περαν αυτου,ομως,δεν μπορω να κανω κατι(κι ουτε επιθυμω) για να στην αλλαξω!

κοιτα, πιστευω πως ξέρουμε και οι δυο ελληνικά.
Αυτό που σου είπα και στο παρέθεσα με δικά σου λόγια, είναι πως την πίεσες με δεκάδες ερωτήσεις και πολλές φορές την έσπρωχνες προκειμένου να παραδεχτεί με το ζόρι πως νιώθει ευχαρίστηση με τέτοιες εικόνες, για να μην αναφερθώ στο λινκ με τους σχζοφρενείς το οποίο παρέθεσες.
Δεν έχω σκοπό να τραβήξω τη διένεξη μας από τα μαλλιά, δεν θα βοηθήσει κανέναν.
Πιστεύω πως το μνμ το πήρες, οπότε το σταματώ εδώ.

ALIA
06-09-2011, 16:28
Αυτό που σου είπα και στο παρέθεσα με δικά σου λόγια, είναι πως την πίεσες με δεκάδες ερωτήσεις και πολλές φορές την έσπρωχνες προκειμένου να παραδεχτεί με το ζόρι πως νιώθει ευχαρίστηση με τέτοιες εικόνες, για να μην αναφερθώ στο λινκ με τους σχζοφρενείς το οποίο παρέθεσες.
Δεν έχω σκοπό να τραβήξω τη διένεξη μας από τα μαλλιά, δεν θα βοηθήσει κανέναν.

Δεν προσπαθησα σε καμια περιπτωση να κανω αυτο που ισχυριζεσαι! Αυτη,ομως,ειναι η γνωμη σου και ειναι απολυτως σεβαστη! Οσο για το λινκ...ειπα για ποιο λογο το παρεθεσα!

Προσωπικα,κι εγω το βρισκω εντελως ανουσιο να συνεχιστει ολο αυτο μεταξυ μας!

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 16:29
Broken...τι χρειαζεται για να κανεις αυτη την δουλεια στην οποια αναφερεσαι?

σχημα λογου εκανα αλλα γενικα ισχυει κιολας πχ ιατροδικαστης - νεκροθαφτης - βοθρατζης ;p

δεν εχω σχιζοφρενεια εχω σχιζοφρενικομορφη αλλα δεν εχω σκοτωσει ακομα παρ ολο που χω παρει ιδεες χαχαχαχαχα (πλακα κανω μη με καταγγειλετε)

keep_walking
06-09-2011, 16:31
σχημα λογου εκανα αλλα γενικα ισχυει κιολας πχ ιατροδικαστης - νεκροθαφτης - βοθρατζης ;p

δεν εχω σχιζοφρενεια εχω σχιζοφρενικομορφη αλλα δεν εχω σκοτωσει ακομα παρ ολο που χω παρει ιδεες χαχαχαχαχα (πλακα κανω μη με καταγγειλετε)

Νομιζω μιλουσαμε για εγληματολογια κλπ.

Το ιατροδικαστης ειναι καθαρα ιατρικο δεν εχει σχεση...οπως και τα αλλα.

Θεοφανία
06-09-2011, 16:35
Δεν προσπαθησα σε καμια περιπτωση να κανω αυτο που ισχυριζεσαι! Αυτη,ομως,ειναι η γνωμη σου και ειναι απολυτως σεβαστη! Οσο για το λινκ...ειπα για ποιο λογο το παρεθεσα!

Προσωπικα,κι εγω το βρισκω εντελως ανουσιο να συνεχιστει ολο αυτο μεταξυ μας!

ΑΛΙΑ προσπαθω να κλεισω το θεμα και δεν με αφήνεις.
Οκ.
Σου λέω λοιπόν πως ήταν φαουλτ από μέρους σου να κάνεις στη μπρόκεν ένα σωρό ερωτήσεις και προσπαθούσες να της εκμαιευσεις πως νιώθει ευχαρίστηση βλέποντας φόνους.
για του λόγου το αληθές, μπορώ να σου ΞΑΝΑ παραθέσω όλα σου τα ποστ.
Απο κει και πέρα δηλώνεις ψυχολόγος. Προσωπικά δεν το πιστεύω και συγνώμη γι αυτό. Θεωρώ πολύ άτσαλη αυτή τη συμπεριφορά για ανθρώπους που είναι ειδικευμένοι σε αυτό το χώρο.
Αν δεν θες να το συνεχίσουμε, δεν το συνεχίζω.
Αν θες, εδώ είμαι.

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 16:38
Νομιζω μιλουσαμε για εγληματολογια κλπ.

Το ιατροδικαστης ειναι καθαρα ιατρικο δεν εχει σχεση...οπως και τα αλλα.

ααααααααααααα ναι πρεπει να βλεπεις και να διαβαζεις ολα τα φρικιαστικα και να μην σε επιρεαζει!!!

keep_walking
06-09-2011, 16:40
ααααααααααααα ναι πρεπει να βλεπεις και να διαβαζεις ολα τα φρικιαστικα και να μην σε επιρεαζει!!!

?????????????????????????????????????????????????? ??????

Νομιζα οτι το εχεις ψαξει...τεσπα θα το ψαξω μονος μου.

ALIA
06-09-2011, 16:44
Στην τελική, το δέος δεν νομίζω ότι αφορά την όποια φρικιαστική πράξη καθ' αυτή, αλλά περισσότερο την πολυπλοκότητα του μυαλού που μπορεί να "δημιουργήσει" κάτι τόσο φρικιαστικό...

Θεωρω οτι το θετεις σωστα! Απλως,εγω καταλαβα οτι η Μπροκεν αισθανεται δεος μεσω των εικονων και των περιγραφων των φρικιαστικων πραξεων απ'αυτα που μου ελεγε!

Christina82
06-09-2011, 16:49
Ωωωωωωωχ αντε παλι τα ιδια... βαρεθηκα!

keep_walking
06-09-2011, 16:51
http://criminology.panteion.gr/
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

Πολλοι δρομοι που μπορει να ακολουθησει κανεις που ενδιαφερεται για το θεμα... και δεν περιμενα κατι λιγοτερο οταν εχουμε να κανουμε με τον ανθρωπο και το ανθρωπινο μυαλο.

arktos
06-09-2011, 16:53
ντολ, άργησα λίγο να δω την ερώτηση σου για το αν θα έχεις μπλεξίματα με τον γιατρό σου λέγοντας του για το χόμπυ σου.
στο γιατρό μας κ το δικηγόρο μας τα λεμε ολα.
θα τον βοηθήσει να έχει μια καλυτερη κ πιο ξεκαθαρη εικόνα για σένα.

να σε καταγγείλει πάντως για τον επόμενο serial killer αποκλείεται.

Christina82
06-09-2011, 16:56
Κηπ τα εχω ψαξει αυτα και πραγματικα με ενδιαφερει απιστευτα η εγκληματολογια και μαλλον θα ξεκινησω μαθηματα τον καινουριο χρονο σε αγγλικο πανεπιστημιο...

keep_walking
06-09-2011, 16:57
Κηπ τα εχω ψαξει αυτα και πραγματικα με ενδιαφερει απιστευτα η εγκληματολογια και μαλλον θα ξεκινησω μαθηματα τον καινουριο χρονο σε αγγλικο πανεπιστημιο...

Για δωσε λινκ του πανεπιστημιου.

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 17:00
keep ναι βρε τα χω ψαξει σ ειπα πως το αναγκαιο κακο ειναι οτι πρεπει να βλεπεις και τις ασχημες πτυχες πραγμα που δεν θελουν πολλοι να ακουνε!

Christina82
06-09-2011, 17:04
Για δωσε λινκ του πανεπιστημιου.

Θα στο στειλω οταν παω σπιτι... σε ενδιαφερει? :)

keep_walking
06-09-2011, 17:04
keep ναι βρε τα χω ψαξει σ ειπα πως το αναγκαιο κακο ειναι οτι πρεπει να βλεπεις και τις ασχημες πτυχες πραγμα που δεν θελουν πολλοι να ακουνε!

Σκεφτηκες ποτε να διεισδυσεις πιο...βαθια και να το σπουδασεις (whatevet it takes)...το χομπι σου και ασχετως επαγγελματικης αποκαταστασης που μαλλον θα ειναι γολγοθας Ελλαδα?

keep_walking
06-09-2011, 17:05
Θα στο στειλω οταν παω σπιτι... σε ενδιαφερει? :)

Γιατι ειναι βαρια εργασια να δωσεις λινκ? Λολ

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 17:08
Σκεφτηκες ποτε να διεισδυσεις πιο...βαθια και να το σπουδασεις (whatevet it takes)...το χομπι σου και ασχετως επαγγελματικης αποκαταστασης που μαλλον θα ειναι γολγοθας Ελλαδα?

ναι γιατι τωρα ειμαι 25 και δεν εχω χρονο και χρημα να το κανω και θα πρεπει να αφησω την δουλεια μου και την ασφαλεια που χω προς το παρον.......ειναι ρισκο

keep_walking
06-09-2011, 17:13
ναι γιατι τωρα ειμαι 25 και δεν εχω χρονο και χρημα να το κανω και θα πρεπει να αφησω την δουλεια μου και την ασφαλεια που χω προς το παρον.......ειναι ρισκο

Δεν αφηνεις τιποτα...παραλληλα ολα. Εγω δουλευα και σπουδαζα μεχρι προσφατα...τωρα ειμαι ανεργος και μεγαλος αλλα εξακολουθω να σπουδαζω. Εισαι και Αθηνα...ενα ατου , υπαρχει το διαδικτυο πλεον....δευτερο ατου , εισαι εξυπνη...τριτο ατου.

Εισαι και νεα (25 εισαι πολυ νεα ακομα).

Τεσπα δεν ξερω...εξαρταται απο πολλους παραγοντες που εσυ ξερεις καλυτερα.

BrokeN_DoLL
06-09-2011, 17:45
οσο αναφορα αυτα ειμαι τοσο τρομαγμενη απ τους δικους μ οποτε δεν κανω τπτ. δλδ θα με θεωρουν βαρεμενο που μ την εδωσε ξαφνικα να κανω κατι τετοιο ενω ειμαι μια χαρα επαγγελματικα..το μονο που μπορω να κανω ειναι να το προσπαθω μονη μου, να μαι αυτοδιδακτη και να προωθω κανα αρθρο. θα μ παρει και ενας συγγραφεας ξενος συνεντευξη σε 14 μηνες

PETRAN
07-09-2011, 02:26
Ενδιαφέρουσα ειδικότητα είναι και η δικαστική/ιατροδικαστική ψυχολογία. Είναι ο ψυχολόγος που κάνει τα τεστ στους παραβάτες/εγκληματίες, παρεμβάσεις σε φυλακές, πραγματογνώμονας σε δικαστήρια, εκπαίδευση αστυνομικών και μπορεί και να δουλέψει σαν "profiler" ("investigative psychology" είναι μια υπο-ειδικότητα της δικαστικής ψυχολογίας) σε αστυνομικά τμήματα (π.χ. ο ψυχολόγος στο CSI) η υπηρεσίες τύπου FBI (wow λολ). Είναι τρία χρόνια ειδικότητα σε μορφή εργασιακού διδακτορικού ψυχολογίας (διδακτορικό που γίνεται μέσω πρακτικής και όχι μέσω έρευνας) μετά το πτυχίο ψυχολογίας αν θυμάμαι καλά σε Αγγλία και ΗΠΑ (Ελλάδα που δεν έχουν αναγνωριστεί νομικά οι ειδικότητες ψυχολογίας, well, δεν υπάρχει :P).

http://en.wikipedia.org/wiki/Forensic_psychology

http://en.wikipedia.org/wiki/Investigative_psychology

Ελλάδα φυσικά καμία τύχη για τέτοια καριέρα. Εφαρμοσμένος ψυχολόγος στην Ελλάδα= μόνο ψυχική υγεία ακόμα. Καμία σχέση αν αναλογιστεί κανείς και τις άλλες ειδικότητες, π.χ. εκπαιδευτικός/σχολικός ψυχολόγος, οργανωσιακός/βιομηχανικός ψυχολόγος, ψυχολόγος υγείας, κλινικός νευροψυχολόγος κλπ.

H εγκληματολογία βασικά είναι πολύ βαρετή. Είναι κοινωνιολογία με νομική και πάντα έχει να κάνει με τύπους που κάθονται στα γραφεία τους και σκέφτονται για νομικά θέματα και σχεδιασμό προγραμμάτων. Δεν είναι αυτοί που κάνουν τις συνεντεύξεις/τεστς/profiling/παρεμβάσεις σε παραβάτες, αυτό το κάνει ο δικαστικός/ιατροδικαστικός ψυχολόγος (που δεν υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα αν ξέρω καλά). Φαντάζεσαι να είσαι δικαστικός ψυχολόγος και να πρέπει να βγάλεις άκρη με τους Έλληνες μπάτσους...οκ...λολ

Christina82
07-09-2011, 10:23
Γιατι ειναι βαρια εργασια να δωσεις λινκ? Λολ

Μηπως επειδη εφευγα???? Στην δουλεια ειμαι ποιο το παραξενο? Για πες????

BrokeN_DoLL
07-09-2011, 10:28
PETRAN το προφαιλινγκ με ενδιαφερει ειμαι καλη σε αυτο. ερασιτεχνικα παντα. αλλα οπως ειπες εδω στην ελλαδα ειναι αχρηστο. ευδοκιμει οπου υπαρχουν κ τετοιου ειδους κακουργηματα

keep_walking
07-09-2011, 10:29
Μηπως επειδη εφευγα???? Στην δουλεια ειμαι ποιο το παραξενο? Για πες????

Το οτι παιρνει λιγοτερο απο 5 δευτερολεπτα? Οσο και το να ποσταρεις οτι θα το κανεις απο το σπιτι?

Christina82
07-09-2011, 10:33
Ενδιαφέρουσα ειδικότητα είναι και η δικαστική/ιατροδικαστική ψυχολογία. Είναι ο ψυχολόγος που κάνει τα τεστ στους παραβάτες/εγκληματίες, παρεμβάσεις σε φυλακές, πραγματογνώμονας σε δικαστήρια, εκπαίδευση αστυνομικών και μπορεί και να δουλέψει σαν "profiler" ("investigative psychology" είναι μια υπο-ειδικότητα της δικαστικής ψυχολογίας) σε αστυνομικά τμήματα (π.χ. ο ψυχολόγος στο CSI) η υπηρεσίες τύπου FBI (wow λολ). Είναι τρία χρόνια ειδικότητα σε μορφή εργασιακού διδακτορικού ψυχολογίας (διδακτορικό που γίνεται μέσω πρακτικής και όχι μέσω έρευνας) μετά το πτυχίο ψυχολογίας αν θυμάμαι καλά σε Αγγλία και ΗΠΑ (Ελλάδα που δεν έχουν αναγνωριστεί νομικά οι ειδικότητες ψυχολογίας, well, δεν υπάρχει :P).

http://en.wikipedia.org/wiki/Forensic_psychology

http://en.wikipedia.org/wiki/Investigative_psychology

Ελλάδα φυσικά καμία τύχη για τέτοια καριέρα. Εφαρμοσμένος ψυχολόγος στην Ελλάδα= μόνο ψυχική υγεία ακόμα. Καμία σχέση αν αναλογιστεί κανείς και τις άλλες ειδικότητες, π.χ. εκπαιδευτικός/σχολικός ψυχολόγος, οργανωσιακός/βιομηχανικός ψυχολόγος, ψυχολόγος υγείας, κλινικός νευροψυχολόγος κλπ.

H εγκληματολογία βασικά είναι πολύ βαρετή. Είναι κοινωνιολογία με νομική και πάντα έχει να κάνει με τύπους που κάθονται στα γραφεία τους και σκέφτονται για νομικά θέματα και σχεδιασμό προγραμμάτων. Δεν είναι αυτοί που κάνουν τις συνεντεύξεις/τεστς/profiling/παρεμβάσεις σε παραβάτες, αυτό το κάνει ο δικαστικός/ιατροδικαστικός ψυχολόγος (που δεν υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα αν ξέρω καλά). Φαντάζεσαι να είσαι δικαστικός ψυχολόγος και να πρέπει να βγάλεις άκρη με τους Έλληνες μπάτσους...οκ...λολ

Πετραν πολυ ενδιαφερον εχει η ειδικοτητα που λες και με επεισες.. πρεπει να το ψαξω..

Christina82
07-09-2011, 10:35
Το οτι παιρνει λιγοτερο απο 5 δευτερολεπτα? Οσο και το να ποσταρεις οτι θα το κανεις απο το σπιτι?

Καταρχην ποιο ειναι το προβλημα σου? Πραγματικα τωρα μου την λες επειδη βιαζομουν να φυγω??? Εισαι υπερβολικος... δεν σε καταλαβαινω!

keep_walking
07-09-2011, 10:37
Καταρχην ποιο ειναι το προβλημα σου? Πραγματικα τωρα μου την λες επειδη βιαζομουν να φυγω??? Εισαι υπερβολικος... δεν σε καταλαβαινω!

Κοιτα να δεις σου ειπαμε να δωσεις λινκ του πανεπιστημιου. Εαν δεν θες πες δεν θελω....δεν θα μας βγαλεις και την ψυχη. Εαν ειναι δυνατον.

Christina82
07-09-2011, 10:42
Κοιτα να δεις σου ειπαμε να δωσεις λινκ του πανεπιστημιου. Εαν δεν θες πες δεν θελω....δεν θα μας βγαλεις και την ψυχη. Εαν ειναι δυνατον.

Πας με τα καλα σου? Δεν θα σου δωσω καμια εξηγηση. Σου ειπα οτι θα στο δωσω μολις παω σπιτι γιατι δεν προλαβαινα διοτι ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ και ΒΑΙΖΟΜΟΥΝ και εδειξα οτι ειμαι φιλικη. Εσυ φαινεται οτι δεν εχεις τετοια διαθεση και φυσικα δεν θελω να ασχοληθω αλλο μαζι σου.. δεν προκειτε να σου δωσω τιποτα με τετοια συμπεριφορα. Δεν σου εδωσα δικαιωμα να μου την λες.. και μετα απορεις για τους ανθρωπους που σου φερονται καπως... Οριστε τι ειναι! Η κακιασμενη συμπεριφορα σου..

keep_walking
07-09-2011, 10:45
Πας με τα καλα σου? Δεν θα σου δωσω καμια εξηγηση. Σου ειπα οτι θα στο δωσω μολις παω σπιτι γιατι δεν προλαβαινα διοτι ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ και ΒΑΙΖΟΜΟΥΝ και εδειξα οτι ειμαι φιλικη. Εσυ φαινεται οτι δεν εχεις τετοια διαθεση και φυσικα δεν θελω να ασχοληθω αλλο μαζι σου.. δεν προκειτε να σου δωσω τιποτα με τετοια συμπεριφορα. Δεν σου εδωσα δικαιωμα να μου την λες.. και μετα απορεις για τους ανθρωπους που σου φερονται καπως... Οριστε τι ειναι! Η κακιασμενη συμπεριφορα σου..

Μαλλον αυτο ισχυει για σενα , οπως παντα τις ατελειες σου τις προβαλεις στους αλλους. Οσο για το λινκ θα ψαξω και θα βρω.

Christina82
07-09-2011, 10:46
Μαλλον αυτο ισχυει για σενα , οπως παντα τις ατελειες σου τις προβαλεις στους αλλους. Οσο για το λινκ θα ψαξω και θα βρω.

Χεστηκα τι λες..... απο την στιγμη που μου φερεσαι ετσι... στα π@π@ρι@ μου ρε!

keep_walking
07-09-2011, 10:47
http://www2.le.ac.uk/departments/criminology

http://www.crim.cam.ac.uk/

Christina82
07-09-2011, 10:48
Εγω φταιω που ασχολουμαι με ηλιθιους και βλακες... βρε αντε απο δω που θα μου την πεις κιολας!

Christina82
07-09-2011, 10:49
http://www2.le.ac.uk/departments/criminology

http://www.crim.cam.ac.uk/

Δεν ειναι τπτ απο αυτο που λεω... αντε βρες το μονος σου. Και ας ειχε κατανοηση, υπομονη και καλυτερους τροπους...δεν κερδιζεις τπτ με τους τροπους που εχεις!

keep_walking
07-09-2011, 10:52
Δεν ειναι τπτ απο αυτο που λεω... αντε βρες το μονος σου. Και ας ειχε κατανοηση, υπομονη και καλυτερους τροπους...δεν κερδιζεις τπτ με τους τροπους που εχεις!

Εχω ξελιγωθει στα γελια....με την ολικη τυφλωση προς το γνωθι εαυτον μερικων...και δεν ξαναασχολουμε.

Christina82
07-09-2011, 10:53
Εχω ξελιγωθει στα γελια....με την ολικη τυφλωση προς το γνωθι εαυτον μερικων...και δεν ξαναασχολουμε.

Κοιτας τα μουτρα σου στα λογια μου γι αυτο... χαχαχαααα!

iberis
07-09-2011, 11:06
δεν προκειτε να σου δωσω τιποτα με τετοια συμπεριφορα.

keep δεν διάβασες τα μαθήματά σου και γι΄αυτό στο διάλειμμα θα μείνεις μέσα! Αύριο με τον κηδεμόνα σου!!

Α στο καλό...παλιόπαιδα!

Christina82
07-09-2011, 11:07
keep δεν διάβασες τα μαθήματά σου και γι΄αυτό στο διάλειμμα θα μείνεις μέσα! Αύριο με τον κηδεμόνα σου!!

Α στο καλό...παλιόπαιδα!

Βρε αντε μου στο διαολο και εσυ...

iberis
07-09-2011, 11:08
Βρε αντε μου στο διαολο και εσυ...

τς τς τι συμπεριφορά!!

BrokeN_DoLL
07-09-2011, 11:30
θα σας τσουρομαδησω ε και ξυπνισα στραβα σημερα κανονιστε

Remedy
07-09-2011, 13:52

αν την ενδιαφερεις κι εσυ, θα ειναι μια ευτυχης συγκυρια :)

Christina82
07-09-2011, 14:17
αν την ενδιαφερεις κι εσυ, θα ειναι μια ευτυχης συγκυρια :)

Ωωωω ναι την ενδιαφερω... ;)

λιλιουμ
07-09-2011, 14:50
http://www.autoplus.gr/images/auto/fire/p1b.jpg

PETRAN
12-09-2011, 12:20
Και αφού η Λίλιουμ έσβησε τα flames της mordor, αναβιώνω αυτό το θρεντ από τους νεκρούς (οι "φονιάδες της ζωής της" δεν κατάφεραν να το σκοτώσουν :P) γιατί μόλις βγήκε αυτό το φοβερό ντοκιμαντέρ της σειράς horizon με θέμα το antisocial personality disorder/psychopathy και νεότερες έρευνες στην ψυχολογία και στην νευροεπιστήμη για το τι μας κάνει ηθικούς (και τι όχι :P).

Το μόνο κακό είναι ότι είναι μόνο στα Αγγλικά (δεν έχει υπότιτλους). Αλλά πραγματικά είναι τρομερά ενδιαφέρον. Αρχίζει με ένα ενδιαφέρον ψυχολογικό πείραμα σε ένα παιχνίδι εικονικής πραγματικότητας όπου οι συμμετέχοντες πρέπει να λάβουν γρήγορα μια απόφαση για το ποιοι "εικονικοί πολίτες" θα σκοτωθούν η θα σωθούν από έναν "εικονικό δολοφόνο", προχωράει σε ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα σε μωρά που διερευνά το κατα πόσο γεννιώμαστε "ηθικοί", μετά στον ρόλο της οξυτοκίνης στους ανθρώπινους δεσμούς και "ξεφεύγει" σε εγκεφαλικές περιοχές που έχουν να κάνουν με τα κοινωνικά συναισθήματα όπως την ενσυναίσθηση, την κρίση ηθικών αποφάσεων και το τι πηγαίνει στραβά με τους psychopaths/serial killers, αρχίζοντας με τις έρευνες ενώς γνωστού ψυχολόγου πριν 30 χρόνια και καταλήγοντας σε έρευνες της σύγχρονης νευροεπιστήμης και ψυχολογίας.

Το 1ο από τα 4 μέρη (τα υπόλοιπα 3 είναι δίπλα στα λινκς)

http://youtu.be/bCCCF43Z9u4

http://www.youtube.com/watch?v=bCCCF43Z9u4&feature=related

Είναι από τα ντοκιμαντέρ που σε καθηλώνουν. Τι να πω. Must See!

BrokeN_DoLL
12-09-2011, 12:39
για πες λιγα λογια συμφωνα με αυτα η την εμπειρια σου γτ στην δουλεια δεν μπορω να το ακουσω δυστυχως!!!και με καιει τωρα

PETRAN
12-09-2011, 13:17
για πες λιγα λογια συμφωνα με αυτα η την εμπειρια σου γτ στην δουλεια δεν μπορω να το ακουσω δυστυχως!!!και με καιει τωρα

Πάρα πολύ καλό. Μπορώ να πω αλλά θα σου χαλάσω πολλά που λέει μέσα. Είχε πλάκα όταν ένας γνωστός ερευνητής που μελετούσε τους εγκεφάλους και τα γονίδια των ατόμων με ψυχοπαθολογική προσωπικότητα ανακαλύπτει από πληροφορίες τις μάνας του ότι στην οικογένεια του υπήρχε γραμμή δολοφόνων. Και κάνει και ο ίδιος τις αναλύσεις στον εγκέφαλο του και τα γονίδια του...(πρέπει να το δείτε τι βρήκε και τι συμπέρασμα έβγαλε :P)

Πολύ ενδιαφέρον είναι ότι πολλά άτομα με ψυχοπαθολογική προσωπικότητα είναι ηγέτες και CEO σε μεγαλο-εταιρείες και στο χρηματιστήριο. Άτομα που μπαίνουν στο δωμάτιο και ελέγχουν τους πάντες με την παρουσία τους. "Χάρισμα". Επειδή έχουν μειωμένη δυνατότητα να νιώθουν ενσυναίσθηση, έχουν "βίαιο ναρκισσισμό" (χαρκατηρίζει αυτά τα άτομα-"εγώ είμαι και οι άλλοι είναι εργαλεία για να τα χρησιμοποιήσουμε"), και είναι πρώτοι στην σαγίνη, στην εξαπάτηση και στον να πείθουν τον άλλο-είτε μέσω του φόβου είτε μέσω άλλων "αμφιλεγόμενων μεθόδων" καθώς και ψάχνουν συνέχεια τρόπους να αισθάνονται συνέχεια κάτι αφού βαριούνται εύκολα με τα ερεθίσματα- γίνονται ιδανικοί για την "ζούγκλα της wall street" και των μεγαλοεταιρειών όπου φαίνεται να κυριαρχείς με αυτά τα χαρίσματα. Έτσι παρ όλο που αυτοί δεν γίνονται στην κυριολεξία serial killers γινονται χρηματικοί killers χωρίς να υπολογίσουν το οποιοδήποτε κόστος. Παρ όλο που αυτά τα χαρακτηριστικά τους τους έχουν πάει στην κορυφή, φαίνεται ότι αντικειμενικά αυτά τά άτομα δεν είναι παραγωγικοί, εργατικοί η καινοτόμοι. Η παρουσία τους και μόνο "τυφλώνει" τα αντικειμενικά στοιχεία της παραγωγικότητας τους.

Ενδιαφέρον έχει και το συμπέρασμα ότι για να γίνεις "serial killer", δεν φτάνει να έχεις μόνο το γονίδιο της ψυχοπάθειας ("warrior gene" ονομάζεται) αλλά και abusive childhood (κακοποίηση στην παιδική ηλικία). Είναι φοβερό πως αυτά τα στοιχεία χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά από δικαστικό ψυχίατρο στην πολιτεία του Tennessee για την υπόθεση δολοφονίας όπου επηρέασε την έκβαση της απόφασης, θέτωντας ερωτήματα για την ελεύθερη βούληση, την ηθική και τον νόμο (θα υπάρξει άραγε ο κλάδος της "νευρο-νομικής"!?).

Μερικά από τα ενδιαφέροντα.

BrokeN_DoLL
12-09-2011, 14:04
μα φυσικα πρεπει να χεις και ιστορικο κακοποιησης. αλλα αμα παρατηρησεις πολλες γυναικες κακοποιημενες απο παιδια δεν δολοφονουν οπως οι αντρες αλλα οταν κανουν παιδια εκεινες τους μεταβιβαζουν ολη την οργη αν ειναι αγορια! παιζει ρολο η τεστοστερονη και το μισος απεναντι στο γυναικειο φιλο σε συγκριση με την μητερα τους που δεν μπορουσαν να πειραξουν απο φοβο! η αιλην γουορνος η γυναικα κατα συρροη ητανε λεσβια, δλδ παλι παραπεμπει σε ανδροπρεπη στοιχεια

kyknos25
12-09-2011, 14:57
μπροκεν εχεις εντριφισει πολυ στο θεμα βλεπω:p

BrokeN_DoLL
12-09-2011, 15:06
kykne το λατρευω!!!!! ειναι κατι στο οποιο ανηκω αλλωστε γτ παντα ηθελα να ανηκω καπου!!!