PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : προσοντα vs γνωστοι

kyknos25
31-08-2011, 21:36
ρε παιδια για ευρεση δουλειας στη σημερινη εποχη τι πιστευετε οτι παιζει ρολο τα πτυχια ή οι γνωριμιες??

ME&I
31-08-2011, 21:38
α χρειαζεται και το πρωτο!!!

kyknos25
31-08-2011, 21:40
αναλογα και τη δουλεια βεβαια.παιζει ρολο κ η προυπηρεσια κ πολλα μωρε

Seduction
31-08-2011, 21:41
Kαι τα δύο. Το πρώτο (όχι τόσο με την μορφή πτυχίων) είναι πιο απαραίτητο. Κανένας με προσόντα δεν χάνεται. Μπορεί αρκετοί να μην φτάνουν εκεί που θα έπρεπε, αλλά σίγουρα δεν χάνονται.

IRENEMARINA
31-08-2011, 21:41
Το βύσμα!!! θέλει και ρώτημα;;;; Αν και τώρα έτσι που τα κάνανε και στο δημόσιο χάλια θα είναι να δουλεύεις.... σήμερα άκουσα ότι ο πρώτος μισθός από δω και πέρα θα είναι 700 ευρώ.... καλά πάμε....

Seduction
31-08-2011, 21:45
έτσι που τα κάνανε και στο δημόσιο χάλια θα είναι να δουλεύεις...

Και να τα κάνουν ακόμα πιο χάλια. Ο δημόσιος τομέας ευθύνεται κατά πολύ, για την οικονομική κατάντια της χώρας μας

Jimmy
31-08-2011, 21:50
Το βύσμα!!! θέλει και ρώτημα;;;; Αν και τώρα έτσι που τα κάνανε και στο δημόσιο χάλια θα είναι να δουλεύεις.... σήμερα άκουσα ότι ο πρώτος μισθός από δω και πέρα θα είναι 700 ευρώ.... καλά πάμε....

Στο εξωτερικο το να δουλευεις στο δημοσιο ειναι καταντια...μονο στην Ελλαδα και κατι αλλες τριτοκοσμικες σαν εμας το δημοσιο ειναι λητρωση...ηταν...τερμα πλεον....

julias
31-08-2011, 21:55
Και να τα κάνουν ακόμα πιο χάλια. Ο δημόσιος τομέας ευθύνεται κατά πολύ, για την οικονομική κατάντια της χώρας μας και στο δημοσιο παντως υπαρχουν άνθρωποι που δουλευουν, με πτυχια , που κανουν το καθήκον τους παρα το οτι παιρνουν χάλια μισθους..

ALIA
31-08-2011, 21:59
ρε παιδια για ευρεση δουλειας στη σημερινη εποχη τι πιστευετε οτι παιζει ρολο τα πτυχια ή οι γνωριμιες??
Εξαρταται την εργασια! Παντως,η πλειοψηφια στο Ελλαδα βρισκει ή μαλλον εβρισκε δουλεια μεσω γνωριμιων-ρουσφετιων-βυσματων, γι'αυτο διελυσε το κρατος και οι ανθρωποι με πραγματικα προσοντα πεταγονταν στον καιαδα!!

julias
31-08-2011, 22:01
Εξαρταται την εργασια! Παντως,η πλειοψηφια στο Ελλαδα βρισκει ή μαλλον εβρισκε δουλεια μεσω γνωριμιων-ρουσφετιων-βυσματων, γι'αυτο διελυσε το κρατος! Ναι, ισχυει αυτο δυστυχώς, οχι ομως ολοι..

ME&I
31-08-2011, 22:14
και στο δημοσιο παντως υπαρχουν άνθρωποι που δουλευουν, με πτυχια , που κανουν το καθήκον τους παρα το οτι παιρνουν χάλια μισθους..

ρε συ δουλευομαστε... εαν στο δημοσιο οι μισθοι ειναι χαλια στον ιδιωτικο τι ειναι ανύπαρκτοι!! μονο τα επιδοματα να βαλεις εχουν μια χαρα μισθους.. βασικα οι μονοι που εχουν μια αξιοπρεπει τουλαχιστον ζωη εδω στην ελλαδα ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι..ολοι οι υπολοιποι υποφερουμε..

δημοσιος υπαλληλος με απολυτηριο γυμνασιου σηκωνε το χερι με αυτο το στογγυλο που δεν ξερω πως λεγεται κ εκανε σημα για να ξεκινησει το τρενο... μαζι με επιδοματα 3000 παρακαλω το μηνα! στον ιδιωτικο 3000 με κιάλια!!!!!!!!!!!!

julias
31-08-2011, 22:19
ρε συ δουλευομαστε... εαν στο δημοσιο οι μισθοι ειναι χαλια στον ιδιωτικο τι ειναι ανύπαρκτοι!! μονο τα επιδοματα να βαλεις εχουν μια χαρα μισθους.. βασικα οι μονοι που εχουν μια αξιοπρεπει τουλαχιστον ζωη εδω στην ελλαδα ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι..ολοι οι υπολοιποι υποφερουμε..

δημοσιος υπαλληλος με απολυτηριο γυμνασιου σηκωνε το χερι με αυτο το στογγυλο που δεν ξερω πως λεγεται κ εκανε σημα για να ξεκινησει το τρενο... μαζι με επιδοματα 3000 παρακαλω το μηνα! στον ιδιωτικο 3000 με κιάλια!!!!!!!!!!!! Τώρα δεν συμβαινουν συχνα αυτα

Paolo_1
31-08-2011, 22:32
Γνωριμίες και μόνο γνωριμίες.Και στην δουλειά που είμαι τώρα και στην προηγούμενη πήγα συστημένος.Διαφορετικά ακόμα θα έψαχνα.Αν περιμένεις από προκηρύξεις,ΟΑΕΔ κλπ,καλά κρασιά...

Seduction
31-08-2011, 22:33
Τώρα δεν συμβαινουν συχνα αυτα

Αν συμβαίνουν λέει! Υπάρχει τόσο μεγάλη παθογένεια και τόση νοσηρότητα στον Δημόσιο τομέα που δεν διορθώνεται η κατάσταση με "τίποτα"

Seduction
31-08-2011, 22:35
Γνωριμίες και μόνο γνωριμίες.Και στην δουλειά που είμαι τώρα και στην προηγούμενη πήγα συστημένος.Διαφορετικά ακόμα θα έψαχνα.Αν περιμένεις από προκηρύξεις,ΟΑΕΔ κλπ,καλά κρασιά...

Γιατί απο ΟΑΕΔ; Είναι η εύκολη λύση και κυρίως η λύση για ανθρώπους που δεν έχουν πολλά προσόντα και θέληση για δουλειά.

julias
31-08-2011, 22:36
Αν συμβαίνουν λέει! Υπάρχει τόσο μεγάλη παθογένεια και τόση νοσηρότητα στον Δημόσιο τομέα που δεν διορθώνεται η κατάσταση με "τίποτα" Υπαρχουν παντα άνθρωποι που δουλευουν στο δημοσιο και κάνουν οτι μπορουν, απλα ειναι λιγοι αλλα καλοί!!! Όσο για τους ψηλους μισθους, γινεται μια προσπαθεια τωρα να αρθουν οι αδικιες

BloodyKate
31-08-2011, 22:38
Γνωριμίες δυστηχώς...

julias
31-08-2011, 22:40
Γνωριμίες δυστηχώς... Και τα πτυχια καλό ειναι να υπαρχουν..

ME&I
31-08-2011, 22:41
γνωστος μου διευθυντης σε τμημα πωλησεων μιας αρκετα μεγαλης εταιρειας... με τη βοηθεια καποιου γνωστου μπηκε στο δημοσιο.. σχολαει στις 2 αντι στις 20:00 κ βγαζει σχεδον τα ιδια λεφτα!

julias
31-08-2011, 22:43
γνωστος μου διευθυντης σε τμημα πωλησεων μιας αρκετα μεγαλης εταιρειας... με τη βοηθεια καποιου γνωστου μπηκε στο δημοσιο.. σχολαει στις 2 αντι στις 20:00 κ βγαζει σχεδον τα ιδια λεφτα! Μα στο δημοσιο το ωραριο ειναι πολυ ελκυστικο και βοηθαει πολυ και τις γυναικες..

BloodyKate
31-08-2011, 22:45
Και τα πτυχια καλό ειναι να υπαρχουν..

Ναι καλό είναι να υπάρχουν για να τα δουλέψεις στην αγορά
και όχι για να σε κοιτάζουν από την κορνίζα......
εδώ που είναι επαρχία τις λίγες φορές που βρήκα μόνη δουλειά έπρεπε να ντυθώ κάτι που δεν ήμουν . Και τις υπόλοιπες φορές ήταν κάποιος γνωστός γνωστού... Είναι σκέτη απάτη για μένα η εργασία στην ελλάδα.

ME&I
31-08-2011, 22:50
Είναι σκέτη απάτη για μένα η εργασία στην ελλάδα.

i agree...

Seduction
31-08-2011, 22:50
έπρεπε να ντυθώ κάτι που δεν ήμουν

Που είναι το παράξενο ή το κακό σε αυτό; Χιλιάδες εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα φορούν την ενδυμασία που ορίζει η δουλειά τους. Ακόμα και τα στελέχη έχουν dress code

BloodyKate
31-08-2011, 22:57
Που είναι το παράξενο ή το κακό σε αυτό; Χιλιάδες εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα φορούν την ενδυμασία που ορίζει η δουλειά τους. Ακόμα και τα στελέχη έχουν dress code

είμαι στα 23 λες να πήγαινα για στέλεχος? μιλάω για απλές δουλειές που κάνουν απλοι φτωχοί άνθρωποι του νησιού τις καλοκαιρινές σεζον. Και ντυνόμουν με ένα μισοφόρι που το λένε μινι φούστα βαφόμουν όπως η αδερφή μου και οι ξαδέρφες μου (μπλιάξ!) για να πάρω τη δουλειά σιχαινόμουν τον εαυτό μου ενώ σε άλλες χώρες ξέρω πως αυτά δεν είναι απαραίτητα. Το σοκαριστικό για εμένα ήταν όταν ένας φίλος από θεσσαλονίκη όταν σπουδάζαμε εκεί είχε την τύχη να πάει Λονδίνο και είδε να δουλεύουν ως πωλητριες κοπέλες μουσουλμάνες με μαντήλα στο κεφάλι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το δεις στο πολιτισμένο ελλαδιστάν! Η ενδυμασία δεν είναι κόδικας είναι τρόπος έκφρασης και αυτό. και δεν θα πρεπε να είναι κριτήριο για να πάρεις μια δουλεια. Πρέπει να είναι σεβαστό... αυτά τα κοδικοποιημένα είναι για τους υποκριτές

Να δουλέψω θέλω όχι να πουλήσω τον κ**ο μου

Seduction
31-08-2011, 23:01
Δλδ για παράδειγμα θέλεις να μπορείς να δουλέψεις σε ένα κατάστημα Goodies και να φοράς αυτά που προτιμάς;

julias
31-08-2011, 23:03
είμαι στα 23 λες να πήγαινα για στέλεχος? μιλάω για απλές δουλειές που κάνουν απλοι φτωχοί άνθρωποι του νησιού τις καλοκαιρινές σεζον. Και ντυνόμουν με ένα μισοφόρι που το λένε μινι φούστα βαφόμουν όπως η αδερφή μου και οι ξαδέρφες μου (μπλιάξ!) για να πάρω τη δουλειά σιχαινόμουν τον εαυτό μου ενώ σε άλλες χώρες ξέρω πως αυτά δεν είναι απαραίτητα. Το σοκαριστικό για εμένα ήταν όταν ένας φίλος από θεσσαλονίκη όταν σπουδάζαμε εκεί είχε την τύχη να πάει Λονδίνο και είδε να δουλεύουν ως πωλητριες κοπέλες μουσουλμάνες με μαντήλα στο κεφάλι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το δεις στο πολιτισμένο ελλαδιστάν! Η ενδυμασία δεν είναι κόδικας είναι τρόπος έκφρασης και αυτό. και δεν θα πρεπε να είναι κριτήριο για να πάρεις μια δουλεια. Πρέπει να είναι σεβαστό... αυτά τα κοδικοποιημένα είναι για τους υποκριτές

Να δουλέψω θέλω όχι να πουλήσω τον κ**ο μου Ένα λεπτό. και εγω οταν εκανα το μεταπτυχιακο μου στην Αγγλια, δουλευα στις δημοσιες σχεσεις ενος εστιατοριου. Φορουσα συνεχεια μινι, οχι ξεκωλο. Ήταν απολυτα αξιοσεβαστη δουλειά. Δεν φταιει το ρουχο που φοράμε. ο τροπος που το υποστηριζουμε φταιει. Εχει τυχει να κυκλοφορω με σουπερ μινι και να μην με πλησιασει άντρας. Ήμουν τοσο απομακρη..

BloodyKate
31-08-2011, 23:08
Δλδ για παράδειγμα θέλεις να μπορείς να δουλέψεις σε ένα κατάστημα Goodies και να φοράς αυτά που προτιμάς;

Δεν μιλάω για τέτοιες φάσεις... που το πας πάλι? Αλλά αν θες τη γνώμη μου ναι το θεωρώ περιττό να φοράνε αυτές τις χαζές στολές και τα καπελάκια! :Ρ
Σε κατάστημα γκούντις δεν θα δούλευα ποτέ προσωπικά όχι για την ενδυμασία για άλλους λόγους.. δεν θα αναλύσω το γιατί δεν είναι της ώρας

julias
31-08-2011, 23:10
Δεν μιλάω για τέτοιες φάσεις... που το πας πάλι? Αλλά αν θες τη γνώμη μου ναι το θεωρώ περιττό να φοράνε αυτές τις χαζές στολές και τα καπελάκια! :Ρ
Σε κατάστημα γκούντις δεν θα δούλευα ποτέ προσωπικά όχι για την ενδυμασία για άλλους λόγους.. δεν θα αναλύσω το γιατί δεν είναι της ώρας Μα κάπως δεν πρεπει να ξεχωριζουν οι υπαλληλοι ειδικά στα μεγαλα καταστηματα? Ασ πουμε και εγω που δουλευω σε σχολειο, δεν μπορω να ντυνομαι οπως θέλω!!

BloodyKate
31-08-2011, 23:12
Ένα λεπτό. και εγω οταν εκανα το μεταπτυχιακο μου στην Αγγλια, δουλευα στις δημοσιες σχεσεις ενος εστιατοριου. Φορουσα συνεχεια μινι, οχι ξεκωλο. Ήταν απολυτα αξιοσεβαστη δουλειά. Δεν φταιει το ρουχο που φοράμε. ο τροπος που το υποστηριζουμε φταιει. Εχει τυχει να κυκλοφορω με σουπερ μινι και να μην με πλησιασει άντρας. Ήμουν τοσο απομακρη..

δεν με νοιάζει αν εσυ ή η κάθεμια φοράτε προκλητικά δεν καταδικάζω κανένα στιλ , κι εγώ τα ρούχα που σχεδιάζω προκλητικά είναι. Για εμένα δεν μ αρέσει να τα φοράω ... τώρα που σε έθιξα εσένα??? :\
και το ράσο μπορώ να υποστηρίξω.. αυτό σπούδασα...............
εγώ με τα δικά μου θέλω να νιώθω ελεύθερη και όχι στο περιθώριο

BloodyKate
31-08-2011, 23:13
Μα κάπως δεν πρεπει να ξεχωριζουν οι υπαλληλοι ειδικά στα μεγαλα καταστηματα? Ασ πουμε και εγω που δουλευω σε σχολειο, δεν μπορω να ντυνομαι οπως θέλω!!

ρε συ μιλάω για τις δικές μου εμπειρίες, το είπα και παραπάνω μιλάω για απλές δουλειές που κάνουν νέες κοπέλες!

julias
31-08-2011, 23:15
δεν με νοιάζει αν εσυ ή η κάθεμια φοράτε προκλητικά δεν καταδικάζω κανένα στιλ , κι εγώ τα ρούχα που σχεδιάζω προκλητικά είναι. Για εμένα δεν μ αρέσει να τα φοράω ... τώρα που σε έθιξα εσένα??? :\
και το ράσο μπορώ να υποστηρίξω.. αυτό σπούδασα...............
εγώ με τα δικά μου θέλω να νιώθω ελεύθερη και όχι στο περιθώριο Δεν με εθιξες καπου. Απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι εισαι αντιθετη στο dress code στην εργασια οταν αυτο εξυπηρετει σκοπους συγκεκριμενους.

BloodyKate
31-08-2011, 23:17
Δεν με εθιξες καπου. Απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι εισαι αντιθετη στο dress code στην εργασια οταν αυτο εξυπηρετει σκοπους συγκεκριμενους.

σε λογικά πλαίσια να υπάρχει και αυτό... γιατί εγώ να ψάχνω δουλειά και για να γίνω σερβιτόρα πρέπει να ψάξω ποιο τοπ αναδικνίει το στήθος μου αν αυτό σ αρέσει και το δέχεσαι σαν γυναίκα... οκ πάσο διαφωνούμε και σέβομαι την άποψη σου

julias
31-08-2011, 23:28
σε λογικά πλαίσια να υπάρχει και αυτό... γιατί εγώ να ψάχνω δουλειά και για να γίνω σερβιτόρα πρέπει να ψάξω ποιο τοπ αναδικνίει το στήθος μου αν αυτό σ αρέσει και το δέχεσαι σαν γυναίκα... οκ πάσο διαφωνούμε και σέβομαι την άποψη σου Δεν μου αρεσει να δειχνω το στηθος μου στη δουλεια μου, ειναι σιγουρο. Πάντως υπαρχουν και εστιατορια που δεν ειναι αναγκη να εισαι γυμνή!!

BloodyKate
31-08-2011, 23:28
Δεν μου αρεσει να δειχνω το στηθος μου στη δουλεια μου, ειναι σιγουρο. Πάντως υπαρχουν και εστιατορια που δεν ειναι αναγκη να εισαι γυμνή!!

ναι σωστά υπάρχουν και εκεί θα μπεις μόνο με συστάσεις ή κονέ

julias
31-08-2011, 23:32
ναι σωστά υπάρχουν και εκεί θα μπεις μόνο με συστάσεις ή κονέΝαι, κατα πασα πιθανοτητα. Ακομα και εγω που δουλεψα στη Αγγλια, σε εστιατοριο, πριν χρονια, ξερω οτι με πηραν επειδη ημουν η ψηλοτερη και η πιο εντυπωσιακη. Μου το ειπαν κιόλας!!

KENO
31-08-2011, 23:35
κονε εννοειται, Ελλαδα ζουμε, δε πας μπροστα αλλιως! οι συγγενεις των υπουργων κλπ γιαυτο ειναι βολεμενοι...

BloodyKate
31-08-2011, 23:36
Ναι, κατα πασα πιθανοτητα. Ακομα και εγω που δουλεψα στη Αγγλια, σε εστιατοριο, πριν χρονια, ξερω οτι με πηραν επειδη ημουν η ψηλοτερη και η πιο εντυπωσιακη. Μου το ειπαν κιόλας!!

σε καλό φαντάζομαι ε? Δεν αμφιβάλλω.. αλλά εγώ μιλάω για πιο ταπεινές δουλειές δεν έχω πολλά πτυχία και το IQ δεν μου περισσεύει για να κάνω ανοίγματα
όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για διαφορετικά πράματα εσύ στα σαλόνια εγώ στα αλόνια :ΡΡΡ

ALIA
31-08-2011, 23:36
Ναι, κατα πασα πιθανοτητα. Ακομα και εγω που δουλεψα στη Αγγλια, σε εστιατοριο, πριν χρονια, ξερω οτι με πηραν επειδη ημουν η ψηλοτερη και η πιο εντυπωσιακη. Μου το ειπαν κιόλας!!
Οταν λες εντυπωσιακη...?!

BloodyKate
31-08-2011, 23:39

ακριβώς όπως το είπες... εντυπωσιακή.. οι άσχημες ας ψοφήσουν στην ψάθα ? :Ρ

ALIA
31-08-2011, 23:42
BloodyKate,καταλαβαινω τι θες να πεις! Δυστυχως,αρκετες εργασιες εχουν εντονο τον σεξιστικο χαρακτηρα αναφορικα με το ντυσιμο των γυναικων και ειναι πολυ διαφορετικο αυτο απο τα ειδικα κοστουμια με την αναλογη ταμπελα/καρτελα/σταμπα που φορανε σε εταιριες-υπηρεσιες-αλυσιδες!

BloodyKate
31-08-2011, 23:45
BloodyKate,καταλαβαινω τι θες να πεις! Δυστυχως,αρκετες εργασιες εχουν εντονο τον σεξιστικο χαρακτηρα αναφορικα με το ντυσιμο των γυναικων και ειναι πολυ διαφορετικο αυτο απο τα ειδικα κοστουμια με την αναλογη ταμπελα/καρτελα/σταμπα που φορανε σε εταιριες-υπηρεσιες-αλυσιδες!

ευτυχώς που τα λες εσύ με σωστές λέξεις γιατί έτσι που τα λέω με παρεξηγάνε :))

julias
31-08-2011, 23:45
σε καλό φαντάζομαι ε? Δεν αμφιβάλλω.. αλλά εγώ μιλάω για πιο ταπεινές δουλειές δεν έχω πολλά πτυχία και το IQ δεν μου περισσεύει για να κάνω ανοίγματα
όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για διαφορετικά πράματα εσύ στα σαλόνια εγώ στα αλόνια :ΡΡΡ Σε καλο εστιατοειο ημουν. Αλλα ως φοιτητρια στη Ελλαδα εχω δουλεψει σερβιτορα χωρις να γθυθω!!

BloodyKate
31-08-2011, 23:47
Σε καλο εστιατοειο ημουν. Αλλα ως φοιτητρια στη Ελλαδα εχω δουλεψει σερβιτορα χωρις να γθυθω!!

και πάλι σε καλό ε? ναι παραπάνω είπες ήσουν εντυπωσιακή...! Για εμένα που είμαι πατσόχα και θέλω 3 στρώματα στόκο για να λέγομαι ανθρωπος δεν υπάρχει σωτηρία :Ρ

julias
31-08-2011, 23:47
Οταν λες εντυπωσιακη...?! Έτσι με αποκάλεσε ο διευθυντης."Υou are impressive" μου ειπε. Τωρα τί εννοουσε..πού να ξερω?

julias
31-08-2011, 23:48
και πάλι σε καλό ε? ναι παραπάνω είπες ήσουν εντυπωσιακή...! Για εμένα που είμαι πατσόχα και θέλω 3 στρώματα στόκο για να λέγομαι ανθρωπος δεν υπάρχει σωτηρία :Ρ Οχι, ρε κοπελα μου, δεν ειναι ετσι. Απλα σε καποια επαγγελματα η εμφανιση μετραει περισσοτερο!

ALIA
31-08-2011, 23:49
και πάλι σε καλό ε? ναι παραπάνω είπες ήσουν εντυπωσιακή...! Για εμένα που είμαι πατσόχα και θέλω 3 στρώματα στόκο για να λέγομαι ανθρωπος δεν υπάρχει σωτηρία :Ρ
Γουσταρω τους ανθρωπους που αυτοσαρκαζονται!!! Δειχνει πολλα.....

BloodyKate
31-08-2011, 23:52
Οχι, ρε κοπελα μου, δεν ειναι ετσι. Απλα σε καποια επαγγελματα η εμφανιση μετραει περισσοτερο!

Εκεί εστιάζω κι εγώ, γιατί να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η εμφάνιση? Για να προσελκύεις κόσμο? Γιατί? το προιόν είναι η εμφάνιση της υπαλλήλου? δεν νομίζω μήπως η ίδια η υπάλληλος???

julias
31-08-2011, 23:52
Γουσταρω τους ανθρωπους που αυτοσαρκαζονται!!! Δεν νομιζω οτι η κοπελα ειναι ετσι οπως λεει εμφανισιακα. Πλακα κανει..

ALIA
31-08-2011, 23:54
Δεν νομιζω οτι η κοπελα ειναι ετσι οπως λεει εμφανισιακα. Πλακα κανει..
Το ιδιο λεμε καθως ο αυτοσαρκασμος αποτελει ενα βασικο συστατικο του χιουμορ!

BloodyKate
31-08-2011, 23:58
Το ιδιο λεμε!

γκούχου γκούχου! Πάχυνα και έγινα θηρίο ναι δεν θα με προτιμάνε για πωλήτρια τώρα :Ρ αλλά δεν με ενοχλεί αυτό ξέρω συμβαίνουν αυτά . Με ενοχλεί η στάση του κόσμου.

julias
31-08-2011, 23:58
Εκεί εστιάζω κι εγώ, γιατί να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η εμφάνιση? Για να προσελκύεις κόσμο? Γιατί? το προιόν είναι η εμφάνιση της υπαλλήλου? δεν νομίζω μήπως η ίδια η υπάλληλος???
Εγω θα απαντησω με μια απλη ερωτηση. Γιατι στο σχολειο που δουλευω(ειμαι καθηγητρια) οι μαθητες καλοβλεπουν παντα τους ωραιους καθηγητές, ακομα και να μην ειναι καλοί? Στο σχολειο δεν πουλας καθηγητή. Μάθημα πουλάς. Και οι διευθυντες ακομα κοιτανε να κρατουν τους καλους καθηγητες που ειναι και ωραιοι. Ναι, ο ρατσισμος της ομορφιας..

giorgos panou
01-09-2011, 00:01
προσωπικα θα επερνα μονο καποιον με προσοντα , τωρα αμα τυχαινει αυτος να ειναι και γνωστος καλα θα ειναι , αλλα για εμενα απο την αλλη καλυτερα ξενος , με τον ξενο μπορεις να τον διωξεις αμα δεν κανει πολυ πιο ευκολα απο οτι τον γνωστο!
Οσο και να κραζουμε την Ελλαδα , υπαρχουν πολυ πιο χαλια χωρες στο θεμα εργασιας ,οπως η κυπρο , οπου δεν υπαρχουν αγγελειες παρα μονο με γνωστους και συγγενεις μπορεις να βρεις δουλεια!

ALIA
01-09-2011, 00:01
Και οι διευθυντες ακομα κοιτανε να κρατουν τους καλους καθηγητες που ειναι και ωραιοι. Ναι, ο ρατσισμος της ομορφιας..
Σε ιδιωτικο σχολειο εργαζεσαι?

julias
01-09-2011, 00:02
Σε ιδιωτικο σχολειο εργαζεσαι?Όχι, σε δημοσιο σχολειο!!

BloodyKate
01-09-2011, 00:03
Εγω θα απαντησω με μια απλη ερωτηση. Γιατι στο σχολειο που δουλευω(ειμαι καθηγητρια) οι μαθητες καλοβλεπουν παντα τους ωραιους καθηγητές, ακομα και να μην ειναι καλοί? Στο σχολειο δεν πουλας καθηγητή. Μάθημα πουλάς. Και οι διευθυντες ακομα κοιτανε να κρατουν τους καλους καθηγητες που ειναι και ωραιοι. Ναι, ο ρατσισμος της ομορφιας..

αυτό ακριβώς.. εσένα σ αρέσει αυτό? το θεωρείς δίκαιο? το εγκρίνεις? θα δούλευες την επιχήρηση σου με αυτό το μότο? αν ασχημίνεις θα σε απολύσω?

ALIA
01-09-2011, 00:06
Και οι διευθυντες ακομα κοιτανε να κρατουν τους καλους καθηγητες που ειναι και ωραιοι. Ναι, ο ρατσισμος της ομορφιας..

Όχι, σε δημοσιο σχολειο!!
Τοτε δεν ισχυει στην περιπτωση σου αυτο που αναφερεις!

BloodyKate
01-09-2011, 00:07

όπα κι εγώ για ιδιοτικό κατάλαβα :\

julias
01-09-2011, 00:07
αυτό ακριβώς.. εσένα σ αρέσει αυτό? το θεωρείς δίκαιο? το εγκρίνεις? θα δούλευες την επιχήρηση σου με αυτό το μότο? αν ασχημίνεις θα σε απολύσω? Μα ακριβως αυτο λεω. Ειναι ρατσισμος! Αλλα υπαρχει πάντως!! Και οταν το βλεπεις και στα παιδιά που ειναι αγνα, χωρις δολο, καταλαβαινεις οτι σιγουρα η εμφανιση παιζει ρολο. Αν θες την γνωμη μου, για μενα δεν παιζει ρολο ουτε επαγγελματικα ουτε προσωπικα. Π.Χ. κανενας απο τους αντρες που ερωτευτηκα δεν ηταν κουκλος!! Όμως παιζει ρολο, παντου, καλως ή κακως!

ALIA
01-09-2011, 00:09
αυτό ακριβώς.. εσένα σ αρέσει αυτό? το θεωρείς δίκαιο? το εγκρίνεις? θα δούλευες την επιχήρηση σου με αυτό το μότο? αν ασχημίνεις θα σε απολύσω?
Θεωρω οτι η ομορφια ειναι καθαρα υποκειμενικη υποθεση! Οταν αναφερομαστε σε αντικειμενικη ομορφια,τοτε μιλαμε για την κοινωνικη κατασκευη ενος προτυπου το οποιο,δυστυχως, κυριαρχει στην αγορα,μοδα...!

julias

Ισχυει και παραισχυει. Για πηγαινε δες, οταν δηλωνουν οι διευθυντες τα κενα των σχολειων, ποιους καθηγητες θέλουν να βαλουν!!

Seduction
,οπως η κυπρο , οπου δεν υπαρχουν αγγελειες

Ποιός σου είπε πως δεν υπάρχουν αγγελίες εργασίας στην Κύπρο; (!)

Tόσοι ξένοι πως βρίσκουν δουλειά εκεί; Ειδικά στο σερβις στους χώρους εστίασης (cafe - bars - restaurants κλπ), είναι πολύ δύσκολο να συναντήσεις Κυπραίο/α υπάλληλο.

ALIA
01-09-2011, 00:12
Ισχυει και παραισχυει. Για πηγαινε δες, οταν δηλωνουν οι διευθυντες τα κενα των σχολειων, ποιους καθηγητες θέλουν να βαλουν!!
Εχω αντιθετη αποψη οπως ανεφερα παραπανω!

BloodyKate
01-09-2011, 00:14
Μα ακριβως αυτο λεω. Ειναι ρατσισμος! Αλλα υπαρχει πάντως!! Και οταν το βλεπεις και στα παιδιά που ειναι αγνα, χωρις δολο, καταλαβαινεις οτι σιγουρα η εμφανιση παιζει ρολο. Αν θες την γνωμη μου, για μενα δεν παιζει ρολο ουτε επαγγελματικα ουτε προσωπικα. Π.Χ. κανενας απο τους αντρες που ερωτευτηκα δεν ηταν κουκλος!! Όμως παιζει ρολο, παντου, καλως ή κακως!

Νόμιζα ότι συμφωνούσες με όλο αυτό... τέσπα τα παιδιά είναι παιδιά και εμεις σαν ενηλικες πρέπει να τα μαθαίνουμε να σέβονται την διαφορετικότητα και όχι να την βάζουν στο περιθώριο ή να την υποτιμούν. Αλλά τι τα λέω?? δασκάλα είσαι τα ξέρεις καλύτερα από εμένα

julias
01-09-2011, 00:16
Νόμιζα ότι συμφωνούσες με όλο αυτό... τέσπα τα παιδιά είναι παιδιά και εμεις σαν ενηλικες πρέπει να τα μαθαίνουμε να σέβονται την διαφορετικότητα και όχι να την βάζουν στο περιθώριο ή να την υποτιμούν. Αλλά τι τα λέω?? δασκάλα είσαι τα ξέρεις καλύτερα από εμένα Για μενα ποτε η ομορφια δεν ειναι κινητρο. Καλως ή κακως. Εμενα με τραβαει το μυαλό του άλλου και αυτο διδασκω και στους μαθητες μου...

Seduction
01-09-2011, 00:17
Δεν έχει καμία δουλειά ο δημόσιος τομέας με την ομορφιά όπως αυτή έχει διαμορφωθεί από τα MMΕ. Στον ιδιωτικό τομέα όμως, παίζει σπουδαίο ρόλο στις περισσότερες των περιπτώσεων. Σε αρκετές απ' αυτές, όχι απαραίτητα άδικα

BloodyKate
01-09-2011, 00:19
Για μενα ποτε η ομορφια δεν ειναι κινητρο. Καλως ή κακως. Εμενα με τραβαει το μυαλό του άλλου και αυτο διδασκω και στους μαθητες μου...

μακάρι. Μπράβο σου.

Seduction
01-09-2011, 00:20
Το θέμα όμως, είναι στο πόσο διατεθιμένοι είναι οι άνθρωποι, ιδίως οι νέοι/ες, να κάνουν τις απαραίτητες θυσίες για να ενταχθούν, να μείνουν και να προοδεύσουν στον εργασιακό χώρο. Τίποτα δεν χαρίζεται εκεί έξω.

BloodyKate
01-09-2011, 00:20
Δεν έχει καμία δουλειά ο δημόσιος τομέας με την ομορφιά όπως αυτή έχει διαμορφωθεί από τα MMΕ. Στον ιδιωτικό τομέα όμως, παίζει σπουδαίο ρόλο στις περισσότερες των περιπτώσεων. Σε αρκετές απ' αυτές, όχι απαραίτητα άδικα

εε ναι διοτι αν θες να πας να πιεις ενα φραπε στο κεντρο να μην σε σερβιρει το 20χρονο πιπινακι με τα αβυσαλλαια ντεκολτε? εε δεν λεει αλλιως ο φραπες!
φραππες+πιπινακι! ποιος το χεζει το τσιγαρο και την καλη την παρεα?!

julias
01-09-2011, 00:22
Νόμιζα ότι συμφωνούσες με όλο αυτό... τέσπα τα παιδιά είναι παιδιά και εμεις σαν ενηλικες πρέπει να τα μαθαίνουμε να σέβονται την διαφορετικότητα και όχι να την βάζουν στο περιθώριο ή να την υποτιμούν. Αλλά τι τα λέω?? δασκάλα είσαι τα ξέρεις καλύτερα από εμένα Η διαφορετικοτητα υπαρχει παντου, σε ολους τους τομεις. Και στις ιδιωτικες επιχειρήσεις, ειδικα αυτες που εχουν να κάνουν με κοσμο, θέλουν ωραιους υπαλληλους για να τραβανε κοσμο. Φαντασου σε ενα κεντρο αδυνατισματος, να δεις στις δημοσιες σχεσεις, μια ευτραφη κυρια . ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Γινεται ομως

Seduction
01-09-2011, 00:25
Ο μηδενισμός και το τσουβάλιασμα δεν βοηθούν πουθενά. Αν κάποιος θέλει να αντικρύζει την ζωή με αρνητισμό, είναι βέβαιο πως δεν μπορεί να δει, αλλά και να αντιμετωπίσει την ζωή ρεαλιστικά.

ALIA
01-09-2011, 00:25
Φαντασου σε ενα κεντρο αδυνατισματος, να δεις στις δημοσιες σχεσεις, μια ευτραφη κυρια .
Επιασες κι εσυ περιπτωση... Το 'χω δει αυτο που λες!

BloodyKate
01-09-2011, 00:26
Η διαφορετικοτητα υπαρχει παντου, σε ολους τους τομεις. Και στις ιδιωτικες επιχειρήσεις, ειδικα αυτες που εχουν να κάνουν με κοσμο, θέλουν ωραιους υπαλληλους για να τραβανε κοσμο. Φαντασου σε ενα κεντρο αδυνατισματος, να δεις στις δημοσιες σχεσεις, μια ευτραφη κυρια . ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Γινεται ομως

υπάρχουν ένα σωρό λόγοι για να είναι τροφαντή η κυριούλα και να μην μπορεί να αδυνατίσει οπως τα φαρμακα. αλλά εμείς κατευθείαν θα καταδικάσουμε το κέντρο επειδή είδαμε την πατσοχα! πρέπει να υπάρχει και μια κατανόηση .. το οτι εμείς μπορεί να είμαστε υγειης δεν σημαινει οτι ολοι εκει έξω ειναι υγειης

julias
01-09-2011, 00:27
υπάρχουν ένα σωρό λόγοι για να είναι τροφαντή η κυριούλα και να μην μπορεί να αδυνατίσει οπως τα φαρμακα. αλλά εμείς κατευθείαν θα καταδικάσουμε το κέντρο επειδή είδαμε την πατσοχα! πρέπει να υπάρχει και μια κατανόηση .. το οτι εμείς μπορεί να είμαστε υγειης δεν σημαινει οτι ολοι εκει έξω ειναι υγειης Συμφωνω, απλα σου εξηγω τον τροπο σκεψης..

BloodyKate
01-09-2011, 00:28
Ο μηδενισμός και το τσουβάλιασμα δεν βοηθούν πουθενά. Αν κάποιος θέλει να αντικρύζει την ζωή με αρνητισμό, είναι βέβαιο πως δεν μπορεί να δει, αλλά και να αντιμετωπίσει την ζωή ρεαλιστικά.

εσυ πήρες 5 λέξεις "κυρίαρχος παθέτικ τσουβάλιασμα νόηση ντροπή" και μερικές άλλες και μας τις σερβίρεις σε κάθε θέμα... που το είδες το τσουβάλιασμα πάλι?

BloodyKate
01-09-2011, 00:29
Συμφωνω, απλα σου εξηγω τον τροπο σκεψης..

το ξέρω αλλά δεν μ αρέσει και δεν συμφωνώ με αυτό

ioannis2
01-09-2011, 08:16
kύκνε, είδα την αρχική σου ερώτηση......και τα δύο!!, αν θες τη γνώμη μου πρώτα τα πτυχία, προσόντα κλπ και να χεις την ανάλογη προσωπικότητα και ευστροφία. Οι γνωριμίες μετά.
Άμα δεν έχει τα πτυχία οι γνωριμίες δε βοηθούν ιδιαίτερα, απλά θα σε βοηθήσουν να βρεθείς κάπου μόνο για να λες ότι έχεις δουλειά κι ας μη σε γεμίζει η δουλειά. Άμα έχεις τα πτυχία κλπ και δεν έχεις τις γνωριμίες θα δυσκολευτείς, θα το παλέψεις, θα ζήσεις απογοητεύσεις απόρριψης, όμως αν έχεις θέληση και δεν τα βάζεις κάτω στο τέλος σίγουρα θα πετύχεις κάτι, κι αν δεν πετύχεις το μάξιμουμ, σίγουρα θα πετύχεις κάτι που δε θα παραπονιέσαι ιδιαίτερα.

IRENEMARINA
01-09-2011, 13:20
Σε ποια χώρα;; Στην Ολλανδία ίσως... εδώ πέρα είναι το βασίλειο της αναξιοκρατίας...

kyknos25
01-09-2011, 13:50
Οχι, ρε κοπελα μου, δεν ειναι ετσι. Απλα σε καποια επαγγελματα η εμφανιση μετραει περισσοτερο!

σε ολα τα επαγγελματα μετραει η εμφανιση καλωςή κακως

marina38
01-09-2011, 15:10
Λοιπόν, για την αρχική ερώτηση έχω να πω πως τα τυπικά προσόντα από μόνα τους δεν λένε πολλά πράγματα. Αν μιλάμε για χώρες που υπάρχει αξιοκρατία, μετράνε μεν, αλλά δεν είναι επαρκή για να κρατήσει κανείς μια θέση. Αν μιλάμε για χώρες σαν τη δική μας, η αναξιοκρατία δεν υπάρχει μόνο στην επιλογή προσωπικού, αλλά και στην απόκτηση των 'προσόντων'. Οπότε, δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που ναι μεν έχουν πολύ περισσότερα τυπικά προσόντα από άλλους, αλλά τα απέκτησαν με την ίδια μέθοδο που άλλοι αναζητούν δουλειά: με κονέ, γλυψίματα, 'εξυπηρετήσεις' κλπ.

marina38
01-09-2011, 15:16
Κι όσο για το ρόλο της εμφάνισης, γενικά διαφωνώ πως παίζει ρόλο το 'μυαλό' μόνο, παίζει ρόλο το σύνολο του εαυτού μας κι αυτό συμπεριλαμβάνει και την εμφάνιση και πολλά άλλα. Από εκεί και πέρα, σίγουρα σε κάποια εργασιακά πλαίσια, υπερισχύουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μας.

Militon
01-09-2011, 15:40
Λοιπόν, για την αρχική ερώτηση έχω να πω πως τα τυπικά προσόντα από μόνα τους δεν λένε πολλά πράγματα. Αν μιλάμε για χώρες που υπάρχει αξιοκρατία, μετράνε μεν, αλλά δεν είναι επαρκή για να κρατήσει κανείς μια θέση. Αν μιλάμε για χώρες σαν τη δική μας, η αναξιοκρατία δεν υπάρχει μόνο στην επιλογή προσωπικού, αλλά και στην απόκτηση των 'προσόντων'. Οπότε, δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που ναι μεν έχουν πολύ περισσότερα τυπικά προσόντα από άλλους, αλλά τα απέκτησαν με την ίδια μέθοδο που άλλοι αναζητούν δουλειά: με κονέ, γλυψίματα, 'εξυπηρετήσεις' κλπ.

Κι όσο για το ρόλο της εμφάνισης, γενικά διαφωνώ πως παίζει ρόλο το 'μυαλό' μόνο, παίζει ρόλο το σύνολο του εαυτού μας κι αυτό συμπεριλαμβάνει και την εμφάνιση και πολλά άλλα. Από εκεί και πέρα, σίγουρα σε κάποια εργασιακά πλαίσια, υπερισχύουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μας.

Είσαι πολύ σωστή! Να μαντέψω! Έχεις πλούσια εργασιακή εμπειρία! :p

giorgos panou
01-09-2011, 15:55
Ποιός σου είπε πως δεν υπάρχουν αγγελίες εργασίας στην Κύπρο; (!)

Tόσοι ξένοι πως βρίσκουν δουλειά εκεί; Ειδικά στο σερβις στους χώρους εστίασης (cafe - bars - restaurants κλπ), είναι πολύ δύσκολο να συναντήσεις Κυπραίο/α υπάλληλο.

Απο την προσωπικη μου εμπειρια ,στις αρχες του χρονου , οπου και χρειαστηκε να μεταναστευσω στην Λευκωσια διαπιστωσα πως οι εφημεριδες που εχουν για ευρεση εργασιας ειναι γεματες απο αγγελιες για κατι σαν πωλητης απο τηλ. η απο το ιντερνετ , σε χρεωνουν κατι πραματα , παιρνεις καποια δικα τους εξαρτηματα ? η κατι τετοιο και δουλευεις με ποσοστα , ειναι παραπλανηση και το κραζουν και οι ιδιοι οι ΚΥπριοι . Εχει πολλοι λιγες σοβαρες αγγελιες οπου και ειναι για υψηλοβαθμα στελεχοι ετεριων , αυτες οι ;γγελιες τις βαζουν ξενες ετεριες οπου ειναι σοβαρες και θελουν να διαλεξουν μεσω απο συνεντευξεις τα στελεχοι τους ,και οχι με βυσματα , με συγγενεις και αλλα τετοια που κανουν οι κυπριοι και βρισκουν δουλειες ,ο κυπριος δεν "πεφτει τοσο χαμηλα να διαβασει αγγελιες " ¨) βλεπεις οι γωνεις τους την εχουν βρει απο πριν ,η Κυπρος ειναι μια κλασικη κλειστη κοινωνια ενος νησιου ,οπως και στην Ελλαδα ! και ισως πολυ πιο πουριτανοι απο εμας!
Και για να ειμαι σχετικος με το θεμα ,ισως ειναι η μονη χωρα που οι γυναικες δεν εχουν θεμα σεξουαλικης παρενοχλησης ! χεχεχε¨) απεναντιας εχουν παραπωνο για το αντιθετο!
Εχεις δικιο οσο για τις δουλειες που υπαρχουν , ναι εχουν να κανουν με νυχτα ,γκαρσονες , μπαρες και αλλες "νυχτερινες " οπως και αυτη που δυστυχως εκανα εγω! αλλα το εκανα για πολυ λιγο ! η με χαμαλικες δουλειες οπου εχουν μεταναστες απο βαλκανικες οι αφρικανικες χωρες , επισεις εχουν παραπολλες δουλειες για οικιακες βοηθους ! τελος εχουν παρα πολλες για τουριστικα επαγγελματα , αλλα ειναι σε αλλα μεροι ,και αλλες εποχες απο αυτες που ειμουν εγω¨(

gus1973
01-09-2011, 16:49

Τζούλια θεωρώ λίγο έως πολύ υπερβολική την άποψη ότι υπάρχουν διευθυντές που επιλέγουν καθηγητές με βάση την ομορφιά τους στο δημόσιο σχολείο... Δέχομαι οι περισσότεροι διευθυντές θέλουν τους καλούς και ικανούς καθηγητές στο σχολείο τους. Αλλά από το θέλω στο μπορώ είναι μεγάλη η απόσταση. Είναι δύσκολο ένας διευθυντής να παρακάμψει μια συγκεκριμένη διαδικασία επιλογής (μόρια, λίστες, τοποθετήσεις κ.λπ.) και να επιλέξει τους καθηγητές που θα έχει στο σχολείο του. Επαναλαμβάνω ότι ακόμη και στην περίπτωση που θέλει να το κάνει, "ελέγχεται" από άλλους καθηγητές που πιθανόν να επιθυμούν να βρεθούν στη συγκεκριμένη θέση και αν θεωρήσουν ότι αδικήθηκαν είναι διατεθειμένοι να προχωρήσουν σε διαμαρτυρία προς τους ανωτέρους και συνήθως στην κατάθεση ενστάσεων...

mikaela86
01-09-2011, 18:23
Όταν η ανεργία έχει αγγίξει το 16 - 17% (και αυτό το ποσοστό αφορά μόνο τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ) θέλει και ρώτημα? φυσικά μόνο η γνωριμία παίζει ρόλο...

Seduction
01-09-2011, 19:08
Υπάρχουν τρια είδη ανθρώπων

1. Αυτός που περιμένει να συμβεί κάτι
2. Αυτός που όταν συμβαίνει κάτι, απλά το παρατηρεί
3. Αυτός που κάνει να συμβεί κάτι

Κανένας από την κατηγορία Νο 3 δεν μένει άνεργος, παραπάνω από ελάχιστο χρόνο, ακόμα και στις πολύ δύσκολες εποχές όπως είναι αυτές που βιώνει η χώρα μας.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι άνθρωποι έχουν πολλές απαιτήσεις, τις περισσότερες φορές μεγαλύτερες απ' όσα αξίζουν, δίνοντας κυρίως έμφαση στην βόλεψη τους και τα δικαιώματα τους και όχι σε αυτά που οφείλουν να κάνουν και στις υποχρεώσεις τους.

Του ενός του βρωμάνε τα ρούχα που πρέπει να φορά στην εργασία του, του άλλου του μυρίζει το ωράριο, του τρίτου οι απολαβές κ.ο.κ

Λυπηρή κατάσταση

julias
01-09-2011, 19:48
Όταν η ανεργία έχει αγγίξει το 16 - 17% (και αυτό το ποσοστό αφορά μόνο τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ) θέλει και ρώτημα? φυσικά μόνο η γνωριμία παίζει ρόλο...

όχι, μικαελα μου, δεν παιζει μονο η γνωριμια. Αν ο ανθρωπος δεν ειναι τεμπελης, κατι θα κανει..

Seduction
01-09-2011, 19:51
όχι, μικαελα μου, δεν παιζει μονο η γνωριμια. Αν ο ανθρωπος δεν ειναι τεμπελης, κατι θα κανει..

Ακριβώς. Κανένας με πραγματική θέληση δεν χάνεται

julias
01-09-2011, 19:55

Και μην αγχωνεσαι. Και εμενα στην ζωη μου, ολα ηρθαν με παραγματικο αγώνα, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ. Αλλά ηθελα πολυ να κανω κατι στη ζωή μου...

julias
01-09-2011, 20:02
Και μην αγχωνεσαι. Και εμενα στην ζωη μου, ολα ηρθαν με παραγματικο αγώνα, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ. Αλλά ηθελα πολυ να κανω κατι στη ζωή μου...

Και αυτο δεν ειναι ρομαντικό. Ειναι πραγματικοτητα!!!

IRENEMARINA
01-09-2011, 20:19
Μάλλον ζούμε σε διαφορετικές χώρες... ή σε διαφορετικές πραγματικότητες....

kyknos25
01-09-2011, 20:34
Julias οντως οποιος δεν ειναι τεμπελης δεν χανεται..αλλα που ειναι οι δουλειες οεο?

ALIA
01-09-2011, 20:47
Αν ο ανθρωπος δεν ειναι τεμπελης, κατι θα κανει..
Τα πραγματα δεν πρεπει να παρουσιαζονται τοσο υπεραπλουστευμενα,δηλαδη ανεργος=τεμπελης! Ειναι διαφορετικο πραγμα η αεργια απο την ανεργια! Ενας ανεργος επιθυμει να εργαστει αλλα οι συνθηκες ειναι τετοιες που δεν του το επιτρεπουν!
Δυστυχως,πολλοι ανεργοι αισθανονται τεμπεληδες με αποτελεσμα να χανεται η αυτοεκτιμηση τους και να παρουσιαζουν μελαγχολικες τασεις!

Δε θα ξεχασω τα ματια ενος ανθρωπου στο Συνταγμα(στις συγκεντρωσεις των αγανακτισμενων) οπου μου πιανει σφιχτα το χερι και μου λεει με λυγμους: Κοπελα μου με βλεπεις? Ειμαι ενα κινουμενο φαντασμα! Ετσι καταντα ο ανθρωπος χωρις εργασια...ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ! Αυτο το βλεμμα,ειλικρινα,δε θα το ξεχασω ΠΟΤΕ!

julias
01-09-2011, 21:05
κανεις δεν ειπε οτι ο ανεργος ειναι τεμπελης. Απλά ο τεμπελης τις περισσοτερες φορες ειναι ανεργος..

ALIA
01-09-2011, 21:16
κανεις δεν ειπε οτι ο ανεργος ειναι τεμπελης. Απλά ο τεμπελης τις περισσοτερες φορες ειναι ανεργος..
Ο τεμπελης ειναι αεργος!

BloodyKate
01-09-2011, 21:52
ότι να ναι... julias είσαι 36 έχεις μια εντυπωσιακή εμφάνιση και προνόμια να βγεις έξω για σπουδές... τον καιρό που ήθελες να κάνεις κάτι εσύ το ελλαδιστάν του τότε δεν ήταν αυτό που είναι τωρα . Οπότε το θεωρώ άκυρο σαν σύγκριση. Ο άνεργος δεν είναι πάντα τεμπέλης. ξέρω εγώ τεμπέληδες πλούσιους με δικές τους επιχειρήσεις που όταν έρχεται η ώρα να κάνουν τη δουλειά τους με συνεργάτες όλο στα τσατ και τα ίντερνετ είναι με καφέ και τσιγάρο.......................... Τεμπέλης μπορεί να είναι και κάποιος εργαζόμενος ... και σίγουρα ένας τεμπέλης δεν θα διαμαρτυρηθεί ποτέ για την ανεργία του... θα πει απλά φτιάξε ένα φραπέ χαλλλλλααρααααααααα

julias
01-09-2011, 22:37
ότι να ναι... julias είσαι 36 έχεις μια εντυπωσιακή εμφάνιση και προνόμια να βγεις έξω για σπουδές... τον καιρό που ήθελες να κάνεις κάτι εσύ το ελλαδιστάν του τότε δεν ήταν αυτό που είναι τωρα . Οπότε το θεωρώ άκυρο σαν σύγκριση. Ο άνεργος δεν είναι πάντα τεμπέλης. ξέρω εγώ τεμπέληδες πλούσιους με δικές τους επιχειρήσεις που όταν έρχεται η ώρα να κάνουν τη δουλειά τους με συνεργάτες όλο στα τσατ και τα ίντερνετ είναι με καφέ και τσιγάρο.......................... Τεμπέλης μπορεί να είναι και κάποιος εργαζόμενος ... και σίγουρα ένας τεμπέλης δεν θα διαμαρτυρηθεί ποτέ για την ανεργία του... θα πει απλά φτιάξε ένα φραπέ χαλλλλλααρααααααααα
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι αν θες πολυ να δουλεψεις, ολο και κατι θα βρεις. και να εισαι σιγουρη οτι μια εντυπωσιακη εμφανιση δεν αρκει σε μια καλη δουλειά, ακομα και αν δουλευεις σαν σερβιτορα. Όλες οι δουλειες παντως εχουν την αξιοπρεπεια τους

BloodyKate
01-09-2011, 23:06
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι αν θες πολυ να δουλεψεις, ολο και κατι θα βρεις. και να εισαι σιγουρη οτι μια εντυπωσιακη εμφανιση δεν αρκει σε μια καλη δουλειά, ακομα και αν δουλευεις σαν σερβιτορα. Όλες οι δουλειες παντως εχουν την αξιοπρεπεια τους

ναι αμε με κονέ και τα μπούτια έξω :Ρ

julias
01-09-2011, 23:09
ναι αμε με κονέ και τα μπούτια έξω :Ρ

Όχι βρε παιδι μου! Μην απογοητευεσαι ετσι. Εγω προσωπικα δεν χρειαστηκε να δειξω τα μπουτια μου εξω!!

keep_walking
01-09-2011, 23:13
Νομιζω οτι η κοινωνικη δικτυωση ειναι σαφως πολυ ανωτερη απο οποιοδηποτε πτυχιο στην ευρεση εργασιας. Και φυσικα να αποκτησεις τα πτυχια μαλλον θα χρειαστεις κοινωνικη δικτυωση , εκτος εαν εισαι κατι xtreme.

Φυσικα , θα κανεις αυτο που χρειαζεται. Δεν θα αφησεις τις σπουδες εαν αυτο σου αρεσει να κανεις , ουτε θα αναλωνεσαι σε κοινωνικα events σε βαρος της μελετης σου. Αλλα ειναι και πως τα φερνει η ζωη πολλες φορες , μερικες φορες εισαι αναγκασμενος να βαλεις λιτρα νερο στο κρασι σου.

BloodyKate
01-09-2011, 23:45
Όχι βρε παιδι μου! Μην απογοητευεσαι ετσι. Εγω προσωπικα δεν χρειαστηκε να δειξω τα μπουτια μου εξω!!

εσυ δεν χρειαστηκε να το κανεις ........ ειπαμε και παραπανω τα γιατι :Ρ

julias
01-09-2011, 23:51
εσυ δεν χρειαστηκε να το κανεις ........ ειπαμε και παραπανω τα γιατι :Ρ

Μα και αν το χρειαζομουν, δεν θα το εκανα, κοπελα μου. θα εψαχνα κατι αλλο, χωρις μπουτια..

Remedy
02-09-2011, 00:03

τζουλια
σε τι σχολειο δουλευεις? δημοτικο η γυμνασιο?

julias
02-09-2011, 00:07
τζουλια
σε τι σχολειο δουλευεις? δημοτικο η γυμνασιο?
Σε γυμνασιο, ρεμ

Remedy
02-09-2011, 00:21
Σε γυμνασιο, ρεμ

Remedy, Υπήρχε τότε σοβαρός λόγος που απομακρύνθηκε, δεν μπορώ να τον αναφέρω τώρα, αρκετά σοβαρός, συνυφασμένος πάντως και με τις κοινωνικές επιταγές. Έπίσης, έχεις δει ανθρώπους να τα τινάζουν όλα στον αέρα, για να ζήσουν κάτι έντονο. Έτσι κι αλλιώς, τώρα ταιράζω στο προφίλ του. Είμαι καθηγήτρια πανεπιστημίου!!!(που για μένα βέβαια είναι ένα απλό επάγγελμα...)

δεν καταλαβαινω τζουλια..
τι συμβαινει...
εσυ μας ελεγες οτι εισαι καθηγητρια πανεπιστημιου....
πεφτω απ τα συννεφα..

λιλιουμ
02-09-2011, 00:25
Ερχομαι ρεμ ερχομαι να σε πιασωωωωω!!!!!! Πεφτειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λιλιουμ
02-09-2011, 00:28
Μπορει να ειναι διχασμενη προσωπικοτητα, η julias 40 ετων να ειναι καθηγητρια πανεπιστημιου, και η 36 ετων καθηγητρια γυμνασιου.

Ποιους γονεις μου? 36 χρονων ειμαι!!

Πριν από είκοσι χρόνια γνωρίστηκα με κάποιον και ερωτευτήκαμε τρελλά. Ημουν φοιτήτρια τότε, 20 χρονών, αυτός καταξιωμένος γιατρός με πολλές φιλοδοξίες, 38 χρονών. Είμαι 40 πια, και εκείνος 58. Έχουμε πιθανότητα?

Με εκτίμηση

vintzi
02-09-2011, 00:28
βρε Remedy, η κοπέλα δεν θα μπορούσε να είναι καθηγήτρια πανεπιστήμιου, αφού λέει ότι κάνει διδακτορικό. Εκτός αν κάνει δεύτερο διδακτορικό σε άλλο αντικείμενο, ούσα ήδη πανεπιστημιακός, οπότε πάσο.

Remedy
02-09-2011, 00:33
βρε Remedy, η κοπέλα δεν θα μπορούσε να είναι καθηγήτρια πανεπιστήμιου, αφού λέει ότι κάνει διδακτορικό. Εκτός αν κάνει δεύτερο διδακτορικό σε άλλο αντικείμενο, ούσα ήδη πανεπιστημιακός, οπότε πάσο.

ναι αλλα μονη της το ειπε, δεν το ειπα εγω....
και μολις δηλωσε οπως ειδες οτι ειναι καθηγητρια γυμνασιου...
αν ειναι κι αυτο δλδ οπως παν τα πραγματα...

BloodyKate
02-09-2011, 00:33
Μπορει να ειναι διχασμενη προσωπικοτητα, η julias 40 ετων να ειναι καθηγητρια πανεπιστημιου, και η 36 ετων καθηγητρια γυμνασιου.

αααμαααααααααν!!!!

Remedy
02-09-2011, 00:34

αλλο και τουτο!!!!!!

Remedy
02-09-2011, 00:35
παλι μας δουλευουνε τα τρολς γμτ και καθομαστε δυο μερονυχτα τωρα να μιλαμε για οτι ναναι στην πονεμενη??????

julias
02-09-2011, 00:37
τι συμβαινει...
πεφτω απ τα συννεφα..
βρε, ρεμ, να τον φατε τον άλλον. Δουλευω σε γυμνασιο, κανω το διδακτορικο μου και ειχα περσι αποσπαση στο πανεπιστημιο, οπου δουλευα βοηθος καθηγητη, και εκανα μαθηματα στο πανεπιστημιο. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΔΡΑ γιατι δεν εχω. Στο αλλο θεμα μου αλλαξα λιγο τα προσωπικα δεδομενα για να μην με καταλαβουν καποιοι άλλοι. παιδια ελεος!!!

vintzi
02-09-2011, 00:38
sorry remedy, δεν είχα προσέξει την ανακολουθία. Είχα απορροφηθεί μάλιστα από το πρόβλημα της κοπέλας με τον καθηγητή και είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι η julia δεν είχε καθόλου πείρα από πανεπιστημιακά παρασκήνια. Αν είναι/ήταν καθηγητήρια πανεπιστημίου πάντως, λογικά θα τα είχε φάει με το κουτάλι ... δυστυχώς.

julias
02-09-2011, 00:39
Έλεος παιδια!!

λιλιουμ
02-09-2011, 00:40
βρε, ρεμ, να τον φατε τον άλλον. Δουλευω σε γυμνασιο, κανω το διδακτορικο μου και ειχα περσι αποσπαση στο πανεπιστημιο, οπου δουλευα βοηθος καθηγητη, και εκανα μαθηματα στο πανεπιστημιο. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΔΡΑ γιατι δεν εχω. Στο αλλο θεμα μου αλλαξα λιγο τα προσωπικα δεδομενα για να μην με καταλαβουν καποιοι άλλοι. παιδια ελεος!!!

Πραγματικα δεν ξερω κανεναν αξιοπρεπη ανθρωπο που για αυτους τους λογους θα δηλωνε οτι ειναι καθηγητης πανεπιστημιου εστω και για πλακα, εκτος κι αν η ματαιοδοξια και το κομπλεξ ξεχειλιζανε απο τα μπατζακια, τυπικο φαινομενο βεβαια για ελληνες που κυνηγανε μια θεση σε Πανεπιστημιο. ΔΥστυχως.

Remedy
02-09-2011, 00:41
sorry remedy, δεν είχα προσέξει την ανακολουθία. Είχα απορροφηθεί μάλιστα από το πρόβλημα της κοπέλας με τον καθηγητή και είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι η julia δεν είχε καθόλου πείρα από πανεπιστημιακά παρασκήνια. Αν είναι/ήταν καθηγητήρια πανεπιστημίου πάντως, λογικά θα τα είχε φάει με το κουτάλι ... δυστυχώς.

μα βλεπεις γιατι αποσβολωθηκα????
τι να πιστεψει κανεις και να στηριξει τι?
αμφισβητεις πλεον οτιδηποτε εχεις ακουσει απο αυτο το ατομο που αλλαζει ηλικιες και ιδιοτητες με τετοια ευκολια...

Remedy
02-09-2011, 00:42
Πραγματικα δεν ξερω κανεναν αξιοπρεπη ανθρωπο που για αυτους τους λογους θα δηλωνε οτι ειναι καθηγητης πανεπιστημιου εστω και για πλακα, εκτος κι αν η ματαιοδοξια και το κομπλεξ ξεχειλιζανε απο τα μπατζακια, τυπικο φαινομενο βεβαια για ελληνες που κυνηγανε μια θεση σε Πανεπιστημιο. ΔΥστυχως.

δυστυχως, κι εγω...
επισης δεν ξερω κανεναν που οταν θυμαται οτι κανει διδακτορικο ειναι 36 χρονων και οταν γινεται καθηγητης πανεπιστημιου ειναι 40... με διαφορα μερικων ημερων...

λιλιουμ
02-09-2011, 00:43
εχω και μια απορια. Αν εισαι τελικα 36 ετων και εχεις γιο 15 ετων οπως ελεγες, τοτε αφου στα 20 ησουν με τον γιατρο, ο γιος σου ειναι του γιατρου??

Καλησπέρα σας,
αποφάσισα να γράψω γιατί θέλω να ακούσω την γνώμη ανωνύμων ανθρωπων που δεν γνωρίζω, όμως εκτιμώ την γνώμη τους. Πριν από είκοσι χρόνια γνωρίστηκα με κάποιον και ερωτευτήκαμε τρελλά. Ημουν φοιτήτρια τότε, 20 χρονών, αυτός καταξιωμένος γιατρός με πολλές φιλοδοξίες, 38 χρονών. Στα χρόνια που ακολούθησαν, παντρευτηκα, έκανα δύο υπέροχα αγοράκια, 15 και 13 ετών τώρα, και αφοσιώθηκα σε αυτά.

Με εκτίμηση

Remedy
02-09-2011, 00:45
εχω και μια απορια. Αν εισαι τελικα 36 ετων και εχεις γιο 15 ετων οπως ελεγες, τοτε αφου στα 20 ησουν με τον γιατρο, ο γιος σου ειναι του γιατρου??

οτι ναναι....

julias
02-09-2011, 00:47

Ειπα παραπανω οτι στο θεμα με τον γιατρο εχω αλλαξει καποια δεδομενα για ευνοητους λογους. Και το καθηγητρια πανεπιστημιου που εγραψα ειναι μεσα σε αυτά. Όπως και οι ηλικιες! Δεν εχω να πω κατι άλλο! Επικεντρωθειτε στα προβληματα των αλλων και οχι σε βλακειες.

julias
02-09-2011, 00:48
δυστυχως, κι εγω...
επισης δεν ξερω κανεναν που οταν θυμαται οτι κανει διδακτορικο ειναι 36 χρονων και οταν γινεται καθηγητης πανεπιστημιου ειναι 40... με διαφορα μερικων ημερων...

Πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζετε!! Συχνο φαινομενο βεβαια εδω!!

giorgos panou
02-09-2011, 00:53
Δλδη ρε συ "JULIA " μας λες ψεματα? πες μου σε παρακαλω , τοσο καιρο εχω στεναχωρηθει με νια κοπελα οπου καποιος πορνογερας την ταπινωνει αδικα?? γτ. βρε κοπελια παιζεις με τα αισθηματα μας και την ευαισθησια μας? αν λες ψεματα δλδη , γτ. αυτες που σε κατηγορουν ειναι η "ιερα εξεταση " του φορουμ , αλλα ,,οτι και νανε αυτες αμα εκανες κατι τετοιο με πικρανες ¨(

vintzi
02-09-2011, 00:55
julia, δικαίωμά σου να αλλάζεις κάποια δεδομένα, όλοι άλλωστε μπορεί να το κάνουμε σε κάποιο βαθμό. απλώς είναι λίγο σουρρεαλιστική η επιογή της ιδιότητας καθηγητή πανεπιστημίου ως καμουφλάζ -- αν μη τι άλλο πιο πολύ θα ᾽φωτογράφιζε᾽ κάποιον παρά θα θόλωνε τα νερά... στο πρόβλημά σου επικεντρώθηκαν πολλοί άνθρωποι πάντως, μη γίνεσαι αφοριστική. φιλικά στο λέω.

julias
02-09-2011, 00:55
Δλδη ρε συ "JULIA " μας λες ψεματα? πες μου σε παρακαλω , τοσο καιρο εχω στεναχωρηθει με νια κοπελα οπου καποιος πορνογερας την ταπινωνει αδικα?? γτ. βρε κοπελια παιζεις με τα αισθηματα μας και την ευαισθησια μας? αν λες ψεματα δλδη , γτ. αυτες που σε κατηγορουν ειναι η "ιερα εξεταση " του φορουμ , αλλα ,,οτι και νανε αυτες αμα εκανες κατι τετοιο με πικρανες ¨(

Τι λες ρε γιωργο? Τι ψεματα λεω? εχετε τρελλαθει τελειως?

Remedy
02-09-2011, 00:57
Ειπα παραπανω οτι στο θεμα με τον γιατρο εχω αλλαξει καποια δεδομενα για ευνοητους λογους. Και το καθηγητρια πανεπιστημιου που εγραψα ειναι μεσα σε αυτά. Όπως και οι ηλικιες! Δεν εχω να πω κατι άλλο! Επικεντρωθειτε στα προβληματα των αλλων και οχι σε βλακειες.

τις βλακειες εσυ τις ειπες ομω...ς.
απλα τωρα προτεινεις, εμεις να τις αγνοησουμε και να σου φερθουμε οπως σε εναν ειλικρινη ανθρωπο...

julias
02-09-2011, 00:59

Επειδη μπηκα στο φορουμ, για συγκεκριμενους λογους, και κατα τη διαρκεια βγηκαν και αλλοι, και επειδη καποιοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι καποιοι ανθρωποι μπορει να μην θέλουν να φωτογραφηθουν στο ιντερνετ, ουτε και να φωτογραφισουν και άλλους, εγκαταλειπω το φορουμ με αηδια, γιατι θεωρω οτι η ελλειψη παιδειας και η ελλειψη ενσυναισθησης δεν με βοηθουν αλλα με πανε 'πισω'. να ειστε καλα οσοι με βοηθησατε!!

Remedy
02-09-2011, 00:59
julia, δικαίωμά σου να αλλάζεις κάποια δεδομένα, όλοι άλλωστε μπορεί να το κάνουμε σε κάποιο βαθμό. απλώς είναι λίγο σουρρεαλιστική η επιογή της ιδιότητας καθηγητή πανεπιστημίου ως καμουφλάζ -- αν μη τι άλλο πιο πολύ θα ᾽φωτογράφιζε᾽ κάποιον παρά θα θόλωνε τα νερά... στο πρόβλημά σου επικεντρώθηκαν πολλοί άνθρωποι πάντως, μη γίνεσαι αφοριστική. φιλικά στο λέω.

ετσι ακριβως.
κι εκτος αυτου, τα δεδομενα τα αλλαζεςι στα σημεια που σε αποκαλυπτουν, δεν τα αλλαζεις καθε τρεις και λιγο

Remedy
02-09-2011, 01:01
Πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζετε!! Συχνο φαινομενο βεβαια εδω!!

οχι, ΕΣΥ πολυ συχνα αλλαζεις στοιχεια....
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συχνο φαινομενο εδω,...

Remedy
02-09-2011, 01:04
Είμαι καθηγήτρια πανεπιστημίου!!!(που για μένα βέβαια είναι ένα απλό επάγγελμα...)
αυτο ηταν το πιο αποκαλυπτικο απ ολα.... τα τρια θαυμαστικα και το σχολιο μετριοφροσυνης...

vintzi
02-09-2011, 01:16
όντως, αυτό αποκαλύπτει σε μένα τουλάχιστον ότι για την julia κάθε αλλο παρά απλό επάγγελμα είναι... όπως είπε και ο/η λίλιουμ, αυτή η νοοτροπία ενδημεί στην Ελλάδα στους wanna-be πανεπιστημιακούς και όχι μόνο. julia, επίτρεψέ μου μια φιλική, έστω και τελευταία, συμβουλή. αν κινείσαι σε ακαδημαικούς κύκλους, με οποιαδήποτε ιδιότητα, μετρίασε όσο μπορείς αυτή τη νοοτροπία. κάνει μπαμ, απωθεί και μόνο καλό δεν θα σου κάνει, αν συναναστρέφεσαι βέβαια με πραγματικά καλλιεργημένους πανεπιστημιακούς ... ειδικά αν είσαι διδακτορική φοιτήτρια και έχεις βλέψεις για ᾽παραπάνω᾽. αλλά και σε ακαδημαικούς κύκλους να μην κινείσαι, προσπάθησε να αποβάλλεις αυτή τη νοοτροπία. είναι κρίμα νέοι άνθρωποι να σκέφονται (ακόμα) έτσι.

Θεοφανία
02-09-2011, 02:14
....χμ......ακριβώς γι αυτό το λόγο δεν πήρα θέση στο θέμα με τη σεξουαλική παρενόχληση από τον καθηγητή.......

για να μη κατηγορηθώ ΓΙΑ ΑΛΛΗ μια φορά και τελικά αποδείχτηκε πως είχα δίκιο....:)

Μετά το όλο σόου με τον επώνυμο γιατρό, ήρθε ο μικρότερος γκόμενος στη Χαλκιδική όπου η τζουλια εκανε διακοπές με τα παιδιά της και πριν προλάβει να τελειώσει ο Αυγουστος πήγε για τη διατριβή της, όπου ένας γέρος σάτυρος καθηγητής Πανεπιστημίου έχει κάνει το χώρο τσιφλίκι του και παρόλο που η Τζούλια Τζολί τον κατήγγειλε, εκείνος δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην πανέμορφη και την κυνηγούσε στις τουαλέτες.....

Boltseed
02-09-2011, 02:19
Χαιντεεεεεεέ...!

Θεοφανία
02-09-2011, 02:39
Χαιντεεεεεεέ...!

να την ακούτε που και που την παλια...:Ρ

λιλιουμ
02-09-2011, 11:33
Και να τανε μονο αυτα. Τη μια δηλωνει οτι ΔΕΝ ειναι ψυχολογος, και την αλλη οτι εχει τελειωσει σχολη Ψυχολογιας, αφου οι αποφοιτοι του τμηματος που αναφερει παιρνουν πτυχιο Ψυχολογιας και φυσικα αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου!!! Μαλλον δεν της το ειπε κανεις αυτο στα 4 χρονια που σπουδαζε!!!!!

Εγω ρεμ, δεν τα δειχνω για ψυχοθεραπεια. Εγω τα δειχνω απλα για να τονισω την δυναμη της θελησης. Δεν ειμαι ψυχολογος!!

ALia, αφου συμφωνεις σημαινει οτι θα γινεις μια πολυ καλη επαγγελματίας και θα βοηθήσεις κόσμο. Τί καλυτερο απο αυτό? Και εμενα το τριτο μου πτυχίο ειναι απο το ΦΠΨ του πανεπιστημιου Αθηνων, οποτε η ψυχολογια ειναι στα ενδιαφεροντα μου

ALIA,ΦΠΨ προγραμμα ψυχολογιας (ακομα δεν εχω παρει τον παπυρο, σκεψου)

Remedy
02-09-2011, 11:37
Και να τανε μονο αυτα. Τη μια δηλωνει οτι ΔΕΝ ειναι ψυχολογος, και την αλλη οτι εχει τελειωσει σχολη Ψυχολογιας, αφου οι αποφοιτοι του τμηματος που αναφερει παιρνουν πτυχιο Ψυχολογιας και φυσικα αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου!!! Μαλλον δεν της το ειπε κανεις αυτο στα 4 χρονια που σπουδαζε!!!!!

οταν ανακαλυπτεις τα ψεματα λιλι- ουμ
οσο και να χτυπιεται μετα ο αλλος, εχει τελειωσει το θεμα της εμπιστοσυνης σου....
και μπορει αναμεσα στα ψεματα να ειπωθηκαν καποιες αληθειες, αλλα θα τις παρει κι αυτες το ποταμι...
ποιος ξερει και τι αλλο εκρυβε η συμμετοχη του συγκεκριμενου μελους με τους τιτλους θεματων απο αρλεκιν...
δεν θα εκπλαγω πλεον αν η κοπελα(???) δεν εχει κανενα πτυχιο και ειναι γραμματεας σε σχολη καρατε..

marian_m
02-09-2011, 11:57
οταν ανακαλυπτεις τα ψεματα λιλι- ουμ
οσο και να χτυπιεται μετα ο αλλος, εχει τελειωσει το θεμα της εμπιστοσυνης σου....
και μπορει αναμεσα στα ψεματα να ειπωθηκαν καποιες αληθειες, αλλα θα τις παρει κι αυτες το ποταμι...
ποιος ξερει και τι αλλο εκρυβε η συμμετοχη του συγκεκριμενου μελους με τους τιτλους θεματων απο αρλεκιν...
δεν θα εκπλαγω πλεον αν η κοπελα(???) δεν εχει κανενα πτυχιο και ειναι γραμματεας σε σχολη καρατε..
Αυτή η επιμονή με την αυτοάμυνα κάπως μου φάνηκε κι εμένα. Αλλά, μάλλον είμαι κι εγώ καχύποπτη.

Remedy
02-09-2011, 12:18
Αυτή η επιμονή με την αυτοάμυνα κάπως μου φάνηκε κι εμένα. Αλλά, μάλλον είμαι κι εγώ καχύποπτη.

ναι.. δεν ηταν περιεργο?

λιλιουμ
02-09-2011, 12:23

κοιτα, αν τιθεται θεμα διχασμενης προσωπικοτητας τελικα, η julias θα μπορουσε ανετα να ειναι και ο ιδιος ο δασκαλος του καρατε! Dr Jekyll and Mrs Hyde :p

Boltseed
02-09-2011, 12:28
Παιδια, μην λετε τετοια και με καθυστερητε! Εχω να παω στο πανεπιστημιο του Γιαννενα για να κανω μια διαλεξη με μερικα βιντεο που βρηκα στο facebook!

Remedy
02-09-2011, 12:29
κοιτα, αν τιθεται θεμα διχασμενης προσωπικοτητας τελικα, η julias θα μπορουσε ανετα να ειναι και ο ιδιος ο δασκαλος του καρατε! Dr Jekyll and Mrs Hyde :p

πραγματικα, υποθεσεις μπορουν να γινουν χιλιαδες οταν αποκαλυπτεται μια κοροιδια...

BloodyKate
02-09-2011, 13:37
όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο

Θεοφανία
02-09-2011, 13:48
για το μόνο που λυπάμαι, είναι που ήταν τόσο εύκολη περίπτωση,......:(

giorgos panou
02-09-2011, 20:05

" JULIA " θελω τοσο πολυ να ειναι αληθεια αυτα που λες , και καχυποπτα τα λεγομενα των συνηθεις υποπτων ! Αλλα δεν μπορω να εθελοτυφλω! βλεπεις παρα την καντια μου , παρα την κολοεξαρτηση μου την "παραμυθα " εχω μαθει να την πινω και οχι α την λεω!!
Δεν ειναι ωραιο να σκυβουμε απο πανω σου , να συμπαραστεκομαστε στο θεμα σου τοσα ατομα ! και εσυ να μας κανεις κατι τετοιο! Αλλα πες μου ,σεπαρακαλω , εκανες καποιες αλλαγες στο θεμα σου ,αλλαξες τα γεγονοτα ? η "ο ο γέγον ΜΗΝ εγέγονε " ???
Βεβαια για να μην ειμαι αδικος μαζι σου μπορει να ηθελες να αλλαξεις τα πραματα ,γτ. μικρος ο κοσμος , αλλα εδω, τα παιδια λεν οτι το κανεις συχνα αυτο! ετσι ειναι? εχεις καποιο θεμα με τα ψεματα? δεν το λεω με κακια , ολοι εχουμε προβλρματα εδω , πεσ μου σε παρακαλω?

NikosD.
02-09-2011, 21:47
Εγώ πάλι θα λεγα να κατεβάσουμε τους τόνους.
Καταλαβαίνω την απογοήτευση πολλών γιατί πράγματι ήταν συγκινητική η προσπάθεια όλων να στηρίξουν τη Julias σε ένα τόσο λεπτό θέμα, όμως ας μην ξεχνάμε πως η διαχείριση ενθαρρύνει την αλλοίωση των προσωπικών στοιχείων, προς αποφυγή αναγνώρισης του γράφοντος από φιλικά και συγγενικά πρόσωπα ή πρόσωπα που ενδεχομένως να περιλαμβάνονται στην προσωπική εμπειρία που αναφέρεται.
Η Ελλάδα και το ελληνικό ίντερνετ είναι μικρά και τα φόρουμ ψυχολογίας λίγα οπότε είναι σκόπιμο να δοθεί μεγάλη βαρύτητα στο παραπάνω σχόλιο.

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει σχετική αναφορά και στους κανόνες καλής λειτουργίας της κοινότητας.

Δεν ξέρω που έιναι η αλήθεια και που το ψέμμα, ξέρω όμως πως αν υπάρχει έστω και 1% να αδικούμε την Julias σε αυτή την υποθεση, εμένα με πονάει πραγματικά αυτό που διαδραματίζεται αυτή τη στιγμή σε αυτό το θέμα.
Σας θερμοπαρακαλώ λοιπόν....

ανεμος
02-09-2011, 21:57
τι συμβαινει...
πεφτω απ τα συννεφα..

την συνελαβε ο ντεντεκτιβ κλουζω!!!δικαστηριο τωρα!!!!ενοχη!!!!!!

χαιρομαι Νικο που εισαι εδω,επιτελους...............

Christina82
02-09-2011, 22:04
Βρε παιδια γιατι πιανεστε απο την καθε λεξη του καθενος σε τι σας εξυπηρετει? Φιλη μας θα την κανουμε ή θα την βαλουμε σπιτι μας και θελουμε να μην μας γκρεμισει την εμπιστοσυνη??? Δεν μιλαω μονο για την Τζουλια αλλα και για οποιοδηποτε μελος. Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να λεει τα προβληματα του.. Το θεμα ειναι να βοηθησετε σε αυτο που αποκαλει ο καθενας προβλημα και οχι να εμπιστευτειτε τα μελη του φορουμ.. Δηλαδη για να βοηθησουμε πρεπει να εμπιστευτουμε ή να μας το δημιουργησει ο αλλος? Λαθος! Γιατι ο καθενας εχει τον σκοπο του... Ε Λ Ε Ο Σ!

Boltseed
02-09-2011, 22:22
Ισως να ειμαι εξαιρεση, αλλα εμενα προσωπικα με ενοχλει ο αλλος να γραφει μια ψευτικη ιστορια και ζηταει γνωμες επειδη α)ειναι μυθομανης β)θελει προσοχη επειδη δεν τον αγγαλιαζαν μικρο οι γονεις του. Και οταν λεω με ενοχλει, δεν εννοω οτι με ενοχλει επειδη ειναι ετσι, αλοιμονο, δικο του το προβλημα και η ζωη ειναι στο κατω κατω και ειναι ελευθερος να κανει οτι μα οτι τον ευχαριστει, μαγκια του(!!!). Απλα τουλαχιστον προτιμω να μην ειμαι κοντα σε τετοια ατομα. ρατσισμος? καπριτσιο? προτιμηση? δε ξερω. Και τετοια ατομα σε αυτον τον χωρο ειχαμε στο παρελθον αλλα ευτυχως δεν.. ηταν και τοσο ...εμμ... πως να το πω.. ευφυεστατα ωστε να κρυβουν τα ψεματα τους. Υπηρχαν ομως και αλλα ατομα οπως αυτος εδω ο μαγκας -> http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?7407-%CE%95%CF%87%CF%89-%CF%83%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%C E%BA%CE%BF-%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B9%CF%87-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%C F%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82!&highlight=%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%B2%CE%B1 , που .. κοιτα πρωτα τον αριθμο σελιδων που απασχολησε την κοινοτητα, και μετα κοιτα τις τελευταιες σελιδες. Αυτο το ατομο αντλουσε ηδονη απο ολο αυτο που γινοταν..! φαντασου! και τωρα θα διαβαζει αυτο το ποστ με το αλλο του προφιλ και θα χαμογελαει (ή θα ξαναηδονιζεται επειδη θυμιθηκε την τοτε του ηδονη οσο του απανταγανε στην αποδεδειγμενα ψευτικη ιστορια του)

Για να μην ξεφευγω,μακαρι η ιστορια της Τζουλια να ειναι αληθινη και τα κενα στο σεναριο που αφηνε να ηταν ειτε απο αμελεια ειτε για να κρυφτει. Φαντασου που φτασαμε δηλαδη, να λεμε μακαρι να ειναι αληθινη μια ιστορια αποπειρας βιασμου..! Αλλα παντως δεν θα μου εκανε εντυπωση αμα δεν υπηρχε ουτε αποπειρα βιασμου, ουτε διδακτορικο, ουτε καθηγητης , ουτε πανεπιστημιο..

Απο την αλλη καταλαβαινω οτι λογω της φυσης αυτου του χωρου σιγουρα θα υπαρχουν διπλα προφιλ που θα λενε το προβλημα τους με το κρυφο, ισως μερικα να κανουν και διαλογους μεταξυ τους κιολας(!) που μονο αυτοι να ξερουν τον λογο. Ο admin αυτου του χωρου σιγουρα θα εχει δει πολλα σιγουρα και δεν θα του κανουν εντυπωση αυτα. Αλλα εχει διαφορα να πεις μια ιστορια που οντως σε προβληματιζει, απο το να πεις μια ιστορια και να προβληματισεις τοσο κοσμο απλα για να διασκεδασεις. Το πρωτο ειναι φυσικο. το δευτερο ειναι... ανωμαλια ;d

Christina82
02-09-2011, 22:29
Ισως να ειμαι εξαιρεση, αλλα εμενα προσωπικα με ενοχλει ο αλλος να γραφει μια ψευτικη ιστορια και ζηταει γνωμες επειδη α)ειναι μυθομανης β)θελει προσοχη επειδη δεν τον αγγαλιαζαν μικρο οι γονεις του. Και οταν λεω με ενοχλει, δεν εννοω οτι με ενοχλει επειδη ειναι ετσι, αλοιμονο, δικο του το προβλημα και η ζωη ειναι στο κατω κατω και ειναι ελευθερος να κανει οτι μα οτι τον ευχαριστει, μαγκια του(!!!). Απλα τουλαχιστον προτιμω να μην ειμαι κοντα σε τετοια ατομα. ρατσισμος? καπριτσιο? προτιμηση? δε ξερω.

Μακαρι η ιστορια της Τζουλια να ειναι αληθινη και τα κενα στο σεναριο που αφηνε να ηταν ειτε απο αμελεια ειτε για να κρυφτει. Φαντασου που φτασαμε δηλαδη, να λεμε μακαρι να ειναι αληθινη μια ιστορια αποπειρας βιασμου..! Αλλα παντως δεν θα μου εκανε εντυπωση αμα δεν υπηρχε ουτε αποπειρα βιασμου, ουτε διδακτορικο, ουτε καθηγητης , ουτε πανεπιστημιο..

Απο την αλλη καταλαβαινω οτι λογω της φυσης αυτου του χωρου σιγουρα θα υπαρχουν διπλα προφιλ που θα λενε το προβλημα τους με το κρυφο, ισως μερικα να κανουν και διαλογους μεταξυ τους κιολας(!) που μονο αυτοι να ξερουν τον λογο. Ο admin αυτου του χωρου σιγουρα θα εχει δει πολλα σιγουρα και δεν θα του κανουν εντυπωση αυτα. Αλλα εχει διαφορα να πεις μια ιστορια που οντως σε προβληματιζει, απο το να πεις μια ιστορια και να προβληματισεις τοσο κοσμο απλα για να διασκεδασεις. Το πρωτο ειναι φυσικο. το δευτερο ειναι... ανωμαλια ;d

Μα γιατι να εχει τοση σημασια ειδικα σε αυτον τον χωρο? Αυτο δεν καταλαβαινω... και γιατι να μας ενδιαφερει ποια ειναι η αληθινη ιστορια και τους λογους που εγραψε αυτα που εγραψε? Εμενα με ενδιαφερει να βοηθαω. Τωρα αν ειναι ψευτικη ή οχι η ιστορια δικο της προβλημα.. δεν με απασχολει! Σκεφτειτε οτι εδω μπαινουν ατομα με διαφορα προβληματα οποτε ακομα και αν ειναι διπροσωπη ή ψευτρα για τους λογους της σημαινει οτι την ακυρωνουμαι και δεν την βοηθαμε? Και που ξερετε ποιο ειναι το πραγματικο της προβλημα? Εκεινη ηρθε με προβληματισμους.. το πως θα χρησιμοποιησει την βοηθεια που της προσφερουμε ειναι καθαρα δικο της θεμα... Ειδικα εδω μεσα ποιος ο λογος να τιθεται θεμα εμπιστοσυνης απο αυτον που θελει να βοηθησει προς τον προβληματιζομενο?

πιεσμενη
02-09-2011, 22:43
Ολα εχουν σημεσια Χριστινα.... Αν ενα ατομο ειναι ψευτικο πισω απο την ανωνυμια πως θα ειναι στην πραγματικη του ζωη????? Δεν διαβασα την δευτερη ιστορια .. κ την πρωτη στην αρχη λιγο την παρακολουθησα..... αλλα δεν σας φαινεται παραξενο ολα μα ολα να συμβαινουν σ ενα ατομο?? Εκτος κ αν εξιστορει ιστοριες που της εχουν πει... αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.... Κ αν καποιος δεν θελει να φωτογραφισει προσωπα ΚΡΥΒΕΙ ιδιοτητες κ δεν της ΤΟΝΙΖΕΙ...

Boltseed
02-09-2011, 22:51
Ε ναι, μα αυτο λεμε, οτι καποιους δεν τους ενοχλει να δινουν σημασια σε μυθομανεις που διασκεδαζουν με απαντησεις μελων, καποιους αλλους τους ενοχλει να δινουν σημασια. εγω απλα ανηκω στους δευτερους . peace ;d

julias
02-09-2011, 22:52
Εγώ πάλι θα λεγα να κατεβάσουμε τους τόνους.
Καταλαβαίνω την απογοήτευση πολλών γιατί πράγματι ήταν συγκινητική η προσπάθεια όλων να στηρίξουν τη Julias σε ένα τόσο λεπτό θέμα, όμως ας μην ξεχνάμε πως η διαχείριση ενθαρρύνει την αλλοίωση των προσωπικών στοιχείων, προς αποφυγή αναγνώρισης του γράφοντος από φιλικά και συγγενικά πρόσωπα ή πρόσωπα που ενδεχομένως να περιλαμβάνονται στην προσωπική εμπειρία που αναφέρεται.
Η Ελλάδα και το ελληνικό ίντερνετ είναι μικρά και τα φόρουμ ψυχολογίας λίγα οπότε είναι σκόπιμο να δοθεί μεγάλη βαρύτητα στο παραπάνω σχόλιο.

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει σχετική αναφορά και στους κανόνες καλής λειτουργίας της κοινότητας.

Δεν ξέρω που έιναι η αλήθεια και που το ψέμμα, ξέρω όμως πως αν υπάρχει έστω και 1% να αδικούμε την Julias σε αυτή την υποθεση, εμένα με πονάει πραγματικά αυτό που διαδραματίζεται αυτή τη στιγμή σε αυτό το θέμα.
Σας θερμοπαρακαλώ λοιπόν....
Νίκο ευχαριστώ παρα πολυ για την κατανοηση!! Δεν θα μπω στην διαδικασια να αποδειξω σε κανεναν αν λεω αληθεια ή ψεματα! Τα στοιχεια μου στο θεμα με το γιατρο τα αλλαξα επειδή θα γινομασταν και εγω και αυτος , ειδικα αυτος, πολυ ευκολα αντιληπτοί. Ειναι λυπηρό που κάποιοι κάνουν τους αστυνομικους και πλαθουν σεναρια επιστημονικης φαντασιας! Είμαι εκπαιδευτικος και μητερα και παντα φερομαι στους ανθρωπους με σεβασμο και συνεση. Όσο για το θεμα της παρενοχλισης, προς λυπη μερικων, θα ενημερωθειτε συντομα απο τα μεσα μαζικης ενημερωσης. Λυπαμαι, γιατι πραγματικά πιστεψα οτι ειχα βρει μια ανακουφιση.
Νικο και παλι ευχαριστω και συγγνωμη για την οποια αναστατωση σου προκαλεσα!!

λιλιουμ
02-09-2011, 22:55
Μα γιατι να εχει τοση σημασια ειδικα σε αυτον τον χωρο? Αυτο δεν καταλαβαινω... και γιατι να μας ενδιαφερει ποια ειναι η αληθινη ιστορια και τους λογους που εγραψε αυτα που εγραψε? Εμενα με ενδιαφερει να βοηθαω. Τωρα αν ειναι ψευτικη ή οχι η ιστορια δικο της προβλημα.. δεν με απασχολει! Σκεφτειτε οτι εδω μπαινουν ατομα με διαφορα προβληματα οποτε ακομα και αν ειναι διπροσωπη ή ψευτρα για τους λογους της σημαινει οτι την ακυρωνουμαι και δεν την βοηθαμε? Και που ξερετε ποιο ειναι το πραγματικο της προβλημα? Εκεινη ηρθε με προβληματισμους.. το πως θα χρησιμοποιησει την βοηθεια που της προσφερουμε ειναι καθαρα δικο της θεμα... Ειδικα εδω μεσα ποιος ο λογος να τιθεται θεμα εμπιστοσυνης απο αυτον που θελει να βοηθησει προς τον προβληματιζομενο?

εισαι σιγουρη οτι ειχε οντως προβληματισμους; Και αν ειχε, ηταν πραγματικα αυτοι; Υπαρχει και ενα ποσοστο ατομων που αρεσκεται να σκαρφιζεται ιστοριες για να τραβαει την προσοχη ή για αλλους λογους. Θα σου αρεσε να προσφερεις βοηθεια, σε καποιον που σε δουλευει; Παντα να πιστευεις περισσοτερα απο αυτα που βλεπεις, και πιο πολλα απο αυτα που ακους, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

giorgos panou
02-09-2011, 23:14
"JULIA" oohh "JULIA" οπως λενε και οι "Pavlov's Dog '" Ειλικρινα με εχεις τρελανει ρεσυ ¨) Δεν ξερω τι να γραψω! Οπως ομως πολυ σωστα γραφτηκαι και ποιο πανω εστω και 1% να ειναι αληθεια πρεπει να πονταρουμε και να συμπαρασταθουμε ! γτ. αμα λες ψεματα απλα ,μας ειπες μια ιστοριουλα δεν αθαμε κανα κακο!! - οπου δεν ειναι και σπανιο να την πεφτουν κατι πορνογερα σε κοπελες ετσι δεν ειναι ε ? ) ,αμα ομως ειναι αληθεια ? και εμεις σου την λεμε ,σε λεμε ψευτρα ,και σε κατηγορουμε οπως συνηθιζει η "ιερα εξεταση " του φορουμ! τοτες ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣΣ !!!! ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΑΣ! που σε αμφισβητησαμε !
Προσωπικα εχω γινει κολοντουπας σε αυτο το θεμα ¨) χεχε μια ετσι μια γιουβετσι , αλλα χαλαλη σου !!

julias
02-09-2011, 23:24
"JULIA" oohh "JULIA" οπως λενε και οι "Pavlov's Dog '" Ειλικρινα με εχεις τρελανει ρεσυ ¨) Δεν ξερω τι να γραψω! Οπως ομως πολυ σωστα γραφτηκαι και ποιο πανω εστω και 1% να ειναι αληθεια πρεπει να πονταρουμε και να συμπαρασταθουμε ! γτ. αμα λες ψεματα απλα ,μας ειπες μια ιστοριουλα δεν αθαμε κανα κακο!! - οπου δεν ειναι και σπανιο να την πεφτουν κατι πορνογερα σε κοπελες ετσι δεν ειναι ε ? ) ,αμα ομως ειναι αληθεια ? και εμεις σου την λεμε ,σε λεμε ψευτρα ,και σε κατηγορουμε οπως συνηθιζει η "ιερα εξεταση " του φορουμ! τοτες ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣΣ !!!! ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΑΣ! που σε αμφισβητησαμε !
Προσωπικα εχω γινει κολοντουπας σε αυτο το θεμα ¨) χεχε μια ετσι μια γιουβετσι , αλλα χαλαλη σου !!

Γιωργο ευχαριστω πολυ, θα σε ενημερωσω με πμ για τα αποτελεσματα των ενεργειων μου. Ευχαριστώ!!

Christina82
02-09-2011, 23:55
εισαι σιγουρη οτι ειχε οντως προβληματισμους; Και αν ειχε, ηταν πραγματικα αυτοι; Υπαρχει και ενα ποσοστο ατομων που αρεσκεται να σκαρφιζεται ιστοριες για να τραβαει την προσοχη ή για αλλους λογους. Θα σου αρεσε να προσφερεις βοηθεια, σε καποιον που σε δουλευει; Παντα να πιστευεις περισσοτερα απο αυτα που βλεπεις, και πιο πολλα απο αυτα που ακους, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

Ακομα και αν ειναι ατομο που θελει να φτιαχνει ιστοριες τι με νοιαζει? Εγω την βοηθεια μου θα την προσφερω με αγαπη και χωρις καμια ειδους κριση. Αυτο το κανω για μενα οποτε δεν με απασχολει αν θελει να με δουλεψει γιατι δεν κοροιδευει εμενα αλλα εκεινη. Στο κατω κατω που ξερουμε το πραγματικο της προβλημα? Πολλα μπορει να συμβαινουν και εμεις κολλαμε στις λεξεις και στις αποδειξεις? Γιατι? Δλδ εσεις θελετε να βοηθατε ατομα που λενε αληθειες? Και που ξερετε σε τι μπορει να αποσκοπει η παραποιηση στοιχειων μιας ιστοριας? Ακομα και αν πεφτει στην αντιληψη μας οτι θελει την προσοχη μας και αυτο δεν ειναι προβλημα? Τοτε γιατι αντι να την βοηθησουμε να αντιμετωπισει το προβλημα της , την καταδικαζουμε και την κατακρινουμε ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? Επισης ας μαθουμε λιγο να ακουμε τους ανθρωπους... αυτα που μπορει να ειπε σαν εξηγηση δεν τα δεχτηκατε γιατι? Επειδη σας "κοροιδεψε" ? Επειδη εδωσε αλλη ιστορια δεν σημαινει οτι τα παντα ειναι ψεμματα..

BloodyKate
03-09-2011, 00:07
Ακομα και αν ειναι ατομο που θελει να φτιαχνει ιστοριες τι με νοιαζει? Εγω την βοηθεια μου θα την προσφερω με αγαπη και χωρις καμια ειδους κριση. Αυτο το κανω για μενα οποτε δεν με απασχολει αν θελει να με δουλεψει γιατι δεν κοροιδευει εμενα αλλα εκεινη. Στο κατω κατω που ξερουμε το πραγματικο της προβλημα? Πολλα μπορει να συμβαινουν και εμεις κολλαμε στις λεξεις και στις αποδειξεις? Γιατι? Δλδ εσεις θελετε να βοηθατε ατομα που λενε αληθειες? Και που ξερετε σε τι μπορει να αποσκοπει η παραποιηση στοιχειων μιας ιστοριας? Ακομα και αν πεφτει στην αντιληψη μας οτι θελει την προσοχη μας και αυτο δεν ειναι προβλημα? Τοτε γιατι αντι να την βοηθησουμε να αντιμετωπισει το προβλημα της , την καταδικαζουμε και την κατακρινουμε ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? Επισης ας μαθουμε λιγο να ακουμε τους ανθρωπους... αυτα που μπορει να ειπε σαν εξηγηση δεν τα δεχτηκατε γιατι? Επειδη σας "κοροιδεψε" ? Επειδη εδωσε αλλη ιστορια δεν σημαινει οτι τα παντα ειναι ψεμματα..

καλά όλα αυτά που λες... αλλά θα μπορούσε άνετα να παρουσιάσει τα προβλήματα της δίχως να μπαίνει στην διαδικασία του ψέμματος.. δλδ τι νόημα έχει να πει στο ένα πρόβλημα ότι είναι 40 χρονών και στο άλλο 36? αν και στα δυο ήταν 36 εμείς θα την αναγνωρίζαμε? θα ήταν απλά η julias. δεν έχει κανένα νόημα αυτή η παραποίηση στοιχείων

Christina82
03-09-2011, 00:08
καλά όλα αυτά που λες... αλλά θα μπορούσε άνετα να παρουσιάσει τα προβλήματα της δίχως να μπαίνει στην διαδικασία του ψέμματος.. δλδ τι νόημα έχει να πει στο ένα πρόβλημα ότι είναι 40 χρονών και στο άλλο 36? αν και στα δυο ήταν 36 εμείς θα την αναγνωρίζαμε? θα ήταν απλά η julias. δεν έχει κανένα νόημα αυτή η παραποίηση στοιχείων

Για εμας οχι αλλα για εκεινη κατι σημαινει.. Ρε συ πολλα μπορει να παιζουν!

julias
03-09-2011, 00:16

Ευχαριστω Χριστινα. Τουλαχιστον βλεπω με χαρα οτι λιγο πριν εγκαταλειψω οριστικά το φορουμ, καποιοι άνθρωποι βλεπουν πισω απο τις λεξεις.
Ευχαριστω πολυ!!

BloodyKate
03-09-2011, 00:26

πραγματικά θέλω πολύ να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κακοπροαίρετα άτομα στο φόρουμ... αλλά σε τι θα την εξυπηρετούσε να παραποιήσει τα στοιχεία της?? ψάχνω να βρω τι θα εξυπηρετούσε εμένα κάτι τέτοιο και δεν βρισκω... θα μπορούσε να πει κάλλιστα μια φίλη μου τραβάει το τάδε ζόρι όχι να φτιάξει έναν διαφορετικό εαυτό που έρχεται σε σύγκρουση με τον παλιό εαυτό της!
έχω γνωρίσει πολλούς μορφομένους και κανένας δεν μιλάει τόσο λαικά σαν εκείνη, όλο για αγνές αληθινές αγάπες και άρλεκιν λέει ενώ ο γάμος της διαλείεται ρε συ! ... εκείνη μιλάει σαν το κοριτσάκι της διπλανής πόρτας
(έτσι δηλώνει και αυτή ότι έχει πτυχία)
τεσπα οφτοπικ ειναι αυτα....σορι

πιεσμενη
03-09-2011, 00:26
Ευχαριστω Χριστινα. Τουλαχιστον βλεπω με χαρα οτι λιγο πριν εγκαταλειψω οριστικά το φορουμ, καποιοι άνθρωποι βλεπουν πισω απο τις λεξεις.
Ευχαριστω πολυ!!

Σορρυ που επεμβαινω... αλλα για πιο λογο οταν θελεις να διατηρησεις την ανωνυμια σου δινεις στοιχεια εστω κ ψευτικα? κ μαλιστα δενθυμασαι κ τι εχεις πει... κ οταν θελουμε να πουμε μια ιστορια κ να μην φωτογραφισουμε ουτε τους αλλους ουτε τον εαυτο μας ξεκιναμε καπως ετσι...

'' οταν ημουν 20 γνωρισα καποιον που ηταν 38 κ στην αρχη της επαγγελματικης του καριερας. Βρεθηκαμε μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα αλλα αυτος ειναι παντρεμενος κ αναγνωρισμενος πια στον χωρο του.''

κ απο κει κ περα δεν νομιζω να σε ρωτουσε κανενας τι επαγγελεται ο τυπος η ακομη κ συ..αλλα κ να σε ρωτουσαν θα μπορουσες ν απαντησεις οτι αυτα ειναι προσωπικα δεδομενα κ δεν εχουν σημασια..σημασια εχουν οι καταστασεις.

Αυτα απο μενα...

BloodyKate
03-09-2011, 00:27
Ευχαριστω πολυ!!

στραβομάρα έχω και καμία όρεξη για να αναλύω και να ψάχνω τις λέξεις και τα συντακτικά και το κρυφό απόρρητο νόημα τους, πίσω από τις λέξεις μπορεί να κρύβεται και ο αλέξης

mikaela86
03-09-2011, 00:47
Julias οντως οποιος δεν ειναι τεμπελης δεν χανεται..αλλα που ειναι οι δουλειες οεο?

Ναι, όποιος δεν είναι τεμπέλης δεν χάνεται γιατί αν υπάρχει πραγματική ανάγκη θα καθαρίσεις και σκάλες προκειμένου να μπορέσεις να ζήσεις, αλλά το θέμα μιλάει για προσόντα vs γνωστοί που αυτομάτως το μυαλό μου πάει για θέση εργασίας πάνω στις σπουδές μας ή στα θέλω μας, και όσοι από εδώ μέσα είναι άνεργοι πιστεύω έχουν καταλάβει πως όσοι θέληση κι αν έχεις για δουλειά όσο εργατικός κι αν είσαι στις μέρες μας χάνεσαι. Όταν για μια αγγελία που ζητά πχ γραμματέα και πάνε 800 βιογραφικά ε... τότε τι να πω... ότι ο τεμπέλης δεν χάνεται???

Remedy
03-09-2011, 00:49
Ολα εχουν σημεσια Χριστινα.... Αν ενα ατομο ειναι ψευτικο πισω απο την ανωνυμια πως θα ειναι στην πραγματικη του ζωη????? Δεν διαβασα την δευτερη ιστορια .. κ την πρωτη στην αρχη λιγο την παρακολουθησα..... αλλα δεν σας φαινεται παραξενο ολα μα ολα να συμβαινουν σ ενα ατομο?? Εκτος κ αν εξιστορει ιστοριες που της εχουν πει... αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.... Κ αν καποιος δεν θελει να φωτογραφισει προσωπα ΚΡΥΒΕΙ ιδιοτητες κ δεν της ΤΟΝΙΖΕΙ...

Ε ναι, μα αυτο λεμε, οτι καποιους δεν τους ενοχλει να δινουν σημασια σε μυθομανεις που διασκεδαζουν με απαντησεις μελων, καποιους αλλους τους ενοχλει να δινουν σημασια. εγω απλα ανηκω στους δευτερους . peace ;d

πραγματικά θέλω πολύ να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κακοπροαίρετα άτομα στο φόρουμ... αλλά σε τι θα την εξυπηρετούσε να παραποιήσει τα στοιχεία της?? ψάχνω να βρω τι θα εξυπηρετούσε εμένα κάτι τέτοιο και δεν βρισκω... θα μπορούσε να πει κάλλιστα μια φίλη μου τραβάει το τάδε ζόρι όχι να φτιάξει έναν διαφορετικό εαυτό που έρχεται σε σύγκρουση με τον παλιό εαυτό της!
έχω γνωρίσει πολλούς μορφομένους και κανένας δεν μιλάει τόσο λαικά σαν εκείνη, όλο για αγνές αληθινές αγάπες και άρλεκιν λέει ενώ ο γάμος της διαλείεται ρε συ! ... εκείνη μιλάει σαν το κοριτσάκι της διπλανής πόρτας

Σορρυ που επεμβαινω... αλλα για πιο λογο οταν θελεις να διατηρησεις την ανωνυμια σου δινεις στοιχεια εστω κ ψευτικα? κ μαλιστα δενθυμασαι κ τι εχεις πει... κ οταν θελουμε να πουμε μια ιστορια κ να μην φωτογραφισουμε ουτε τους αλλους ουτε τον εαυτο μας ξεκιναμε καπως ετσι...

'' οταν ημουν 20 γνωρισα καποιον που ηταν 38 κ στην αρχη της επαγγελματικης του καριερας. Βρεθηκαμε μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα αλλα αυτος ειναι παντρεμενος κ αναγνωρισμενος πια στον χωρο του.''

κ απο κει κ περα δεν νομιζω να σε ρωτουσε κανενας τι επαγγελεται ο τυπος η ακομη κ συ..αλλα κ να σε ρωτουσαν θα μπορουσες ν απαντησεις οτι αυτα ειναι προσωπικα δεδομενα κ δεν εχουν σημασια..σημασια εχουν οι καταστασεις.

Αυτα απο μενα...

στραβομάρα έχω και καμία όρεξη για να αναλύω και να ψάχνω τις λέξεις και τα συντακτικά και το κρυφό απόρρητο νόημα τους, πίσω από τις λέξεις μπορεί να κρύβεται και ο αλέξης

+1 ακριβως αυτα...

Christina82
03-09-2011, 01:22

Μα τι μας νοιαζει τι κανει και πως λειτουργει. Εσενα σε τι εξυπηρετει βρε συ να σκεφτεσαι ολα αυτα.. εσυ βοηθησες? Και αν το εκανες τοτε σκεψου οτι εκανες κατι καλο και ας πηρες κατι ασχημο.. Δωστε χωρις να περιμενετε να παρετε. Το σε τι θα την εξυπηρετουσε το καθε τι που εγραφε δεν αφορα εμας αλλα εκεινη... Καποια πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται... δειτε περα απο αυτο...

λιλιουμ
03-09-2011, 01:28
Xριστινακι, σε ατομα που μας δουλευουνε, και δε μιλαω για τη τζουλιας, τουλαχιστον οχι μονο, δεν αξιζει να ασχολεισαι. ΑΝτε ασχολεισαι μια δυο, αλλα μεχρι ενος σημειου. Δε μπορεις να σπαταλας την πολυτιμη ενεργεια σου και το χρονο σου για μπαρουφες. Βοηθα καποιον αλλον, ασχολησου με τον εαυτο σου, ή κατσε και κοιτα το ταβανι καλυτερα.

Christina82
03-09-2011, 01:33
Xριστινακι, σε ατομα που μας δουλευουνε, και δε μιλαω για τη τζουλιας, τουλαχιστον οχι μονο, δεν αξιζει να ασχολεισαι. ΑΝτε ασχολεισαι μια δυο, αλλα μεχρι ενος σημειου. Δε μπορεις να σπαταλας την πολυτιμη ενεργεια σου και το χρονο σου για μπαρουφες. Βοηθα καποιον αλλον, ασχολησου με τον εαυτο σου, ή κατσε και κοιτα το ταβανι καλυτερα.

Κοιτα σεβομαι την αποψη σου! απλα θεωρω οτι οτι κανεις καλο ειναι να το κανεις χωρις να περιμενεις κατι και το κανεις για σενα. Εγω τουλαχιστον αυτο κανω.. οτι κανω το κανω για μενα! Τελος παντων...

keep_walking
03-09-2011, 01:34
Εαν ηταν ψευτικο το νημα ....πολλοι εφαγαν διολου αμελητεο χρονο...το υπολογιζω φαγαν συνολικα ενα 24ωρο. Θα μπορουσαν να αναλωθουν αλλιως. Με ανθρωπους με πραγματικα προβληματα ας πουμε.

Κραταω και μια υπονοια οτι μπορει να ειναι αληθινο...τεσπα οσες συμβουλες ηταν να δοθουν δοθηκαν.

BloodyKate
03-09-2011, 01:35
Μα τι μας νοιαζει τι κανει και πως λειτουργει. Εσενα σε τι εξυπηρετει βρε συ να σκεφτεσαι ολα αυτα.. εσυ βοηθησες? Και αν το εκανες τοτε σκεψου οτι εκανες κατι καλο και ας πηρες κατι ασχημο.. Δωστε χωρις να περιμενετε να παρετε. Το σε τι θα την εξυπηρετουσε το καθε τι που εγραφε δεν αφορα εμας αλλα εκεινη... Καποια πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται... δειτε περα απο αυτο...

καλά Christina82 μια μορφομένη γυναίκα που έχει φτάσει η χάρη της μέχρι εξωτερικό σπουδές πτυχία και ένα σωρό άλλα καλούδια θα σκάρωνε πιο πειστικά ψέμματα ή θα παραποιούσε με πιο έξυπνο τρόπο τα στοιχεία της
επίσης αυτά τα στοιχεία της που την πρόδωσαν δεν τα δήλωσε σε κάποιο από τα θέματα που άνοιξε, κάποια μέλη απλά την ρώτησαν σε ανύποπτο χρόνο. δηλαδή έλεος εκεί στο άκυρο που τη ρωτούσαν εκείνη θεώρησε σωστό να παραποιήσει τα στοιχεία της???

δεν στέκουν αυτά Christina82. Λίγη καχυποψία δεν βλάπτει

και τι να το κάνω εγώ κάνας μεσσίας είμαι? αν ασχοληθώ με την κοπέλα έστω με ένα ποστ μου θα ήθελα να υπάρχει σεβασμός όπως έδειξα εγώ συμπόνια για το παραποιημένο της πρόβλημα δεν είμαι μεσσίας να λειτουργό με ανιδιοτέλεια. Λίγο σεβασμό μόνο . Και θα μπορούσε να σεβαστεί το χόρο η κοπέλα αποφεύγοντας τα ψέμματα

Christina82
03-09-2011, 01:38
Εαν ηταν ψευτικο το νημα ....πολλοι εφαγαν διολου αμελητεο χρονο...το υπολογιζω φαγαν συνολικα ενα 24ωρο. Θα μπορουσαν να αναλωθουν αλλιως. Με ανθρωπους με πραγματικα προβληματα ας πουμε.

Κραταω και μια υπονοια οτι μπορει να ειναι αληθινο...τεσπα οσες συμβουλες ηταν να δοθουν δοθηκαν.

Κοιτα τιποτα που κανουμε δεν παει ετσι στραφι... Ισως οι συμβουλες που γραψανε τα μελη να βοηθησουν αλλους με κατι αντιστοιχο. Γιατι δεν το βλεπετε ετσι? Και στο κατω κατω κανατε κατι αξιολογο.. προσπαθησατε, βοηθησατε και παντα θα υπαρχουν απαντησεις για αλλους που θα εχουν κατι παρομοιο. Αυτο το ειναι πολυ θετικο και μπραβο... :) Δειτε τα απο θετικη ματια..

Christina82
03-09-2011, 01:40
καλά Christina82 μια μορφομένη γυναίκα που έχει φτάσει η χάρη της μέχρι εξωτερικό σπουδές πτυχία και ένα σωρό άλλα καλούδια θα σκάρωνε πιο πειστικά ψέμματα ή θα παραποιούσε με πιο έξυπνο τρόπο τα στοιχεία της
επίσης αυτά τα στοιχεία της που την πρόδωσαν δεν τα δήλωσε σε κάποιο από τα θέματα που άνοιξε, κάποια μέλη απλά την ρώτησαν σε ανύποπτο χρόνο. δηλαδή έλεος εκεί στο άκυρο που τη ρωτούσαν εκείνη θεώρησε σωστό να παραποιήσει τα στοιχεία της???

δεν στέκουν αυτά Christina82. Λίγη καχυποψία δεν βλάπτει

και τι να το κάνω εγώ κάνας μεσσίας είμαι? αν ασχοληθώ με την κοπέλα έστω με ένα ποστ μου θα ήθελα να υπάρχει σεβασμός όπως έδειξα εγώ συμπόνια για το παραποιημένο της πρόβλημα δεν είμαι μεσσίας να λειτουργό με ανιδιοτέλεια. Λίγο σεβασμό μόνο . Και θα μπορούσε να σεβαστεί το χόρο η κοπέλα αποφεύγοντας τα ψέμματα

Αν το βλέπεις ετσι τοτε εχεις δικιο... :)

ΝεοΞεκινημα
03-09-2011, 02:03
ωραιο θεμα κυκνε

και τα 2 παιζουν ρολο και πιο πολυ οι γνωριμιες αν και τελευταια εχω βρει δουλειες μονο με το βιογραφικο μου. για να βρεις κατι καλο πρεπει να εχεις γνωριμιες και μετα βεβαια να κανεις για την θεση

Vagabond
03-09-2011, 02:10
Δυστυχώς γνωριμίες... όχι απαραίτητα βύσμα, αλλά έστω network... το άλλο πού το πας? Πλέον πας για μια δουλειά ό,τι νά'ναι, κι αν κατά λάθος έχεις κανα πτυχίο, είσαι overqualified και άααντε γεια...

kyknos25
03-09-2011, 09:25
αχ παιδια ανοιξα ενα ποστ γιατι πραγματικα βλεπω τοσα κ εχω μπερδευετει τι ισχυει τελικα?2 πτυχια πανεπιστημιου κ 4 μταπτυχιακα ή μια σουπερ εμφανιση με 5 γνωστους??
προσωπικα πιστευω οτι οσα πτυχια κ να χεις χωρις γνωστο δεεεεννννν..
οσο για την julias πραγματικα εχω μπερδευτει κ δε θελω να παρω θεση.

arktos
03-09-2011, 13:03
αχ παιδια ανοιξα ενα ποστ γιατι πραγματικα βλεπω τοσα κ εχω μπερδευετει τι ισχυει τελικα?2 πτυχια πανεπιστημιου κ 4 μταπτυχιακα ή μια σουπερ εμφανιση με 5 γνωστους??
προσωπικα πιστευω οτι οσα πτυχια κ να χεις χωρις γνωστο δεεεεννννν..
οσο για την julias πραγματικα εχω μπερδευτει κ δε θελω να παρω θεση.

κύκνε, τα προσοντα ειναι απαραίτητα, αλλα δυστυχώς ( κ ειδικά στις μερες μας ) χρειάζεται να έχεις το κατάλληλο προσωπο
στην κατάλληλη θεση.

Remedy
03-09-2011, 15:45
κύκνε, τα προσοντα ειναι απαραίτητα, αλλα δυστυχώς ( κ ειδικά στις μερες μας ) χρειάζεται να έχεις το κατάλληλο προσωπο
στην κατάλληλη θεση.

συμφωνω
η μονη περιπτωση να φτανουν τα προσοντα και να μη χρειαζεται η γνωριμια, ειναι να εισαι σχετικα σπανιος στην ειδικοτητα σου, η στην εμπειρια σου, η να υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ελευθερες θεσεις της ειδικοτητας σου, πραγμα που μαλλον σπανιζει τελευταιως..

Christina82
03-09-2011, 17:29
Με λιγα λογια δεν υπαρχει αξιοκρατια... ακομα και πτυχια να εχεις δεν σε δεχονται γιατι δεν μπορουν να πληρωσουν αυτα που σου αναλογουν, λιγες φορες δουλευει καποιος πανω στο αντικειμενο του. οποτε κανεις μια ασχετη δουλεια και σκεφτομαι οτι αν για παραδειγμα κανεις την δουλεια της γραμματεα ισως θα ηταν καλο να ασχοληθεις και να αυξησεις τις ικανοτητες σου αποκτωντας τις αναλογες γνωσεις..

panos86
03-09-2011, 21:52

η "σημερινη αποχη" στην Ελλαδα τουλάχιστον είναι ιδια με τη χτεσινη!
και πλεον ουτε με γνωστο δε βρισκεις