PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?

keep_walking
20-08-2011, 12:58
Ας κανουμε μια συλλογη , με νομοθεσιες και οτι ξερει ο καθενας.

Ξερω οτι για να πας φανταρος εξεταζεσαι για την ψυχικη υγεια.
Ξερω πχ οτι για κατοχη οπλου χρειαζεσαι γνωματευση οτι εισαι ψυχικα υγιης.
Ξερω οτι για να μπεις δημοσιο περνας απο ψυχιατρικη εξεταση (αν και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα).

Θα ψαχτω λιγο , αλλα οποιος εχει ψαχτει ηδη ας προσφερει τις γνωσεις του , νομιζω ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον θεμα , ειδικα οταν σχεδιαζεις το μελλον σου.

keep_walking
20-08-2011, 13:49
Ειναι τελικα πιο δυσκολο απο οτι νομιζα να αντλησεις πληροφοριες

Λοιπον αρχιζω για το επαγγελμα πχ του εκπαιδευτικου χρειαζεται πιστοποιητικο υγειας που περιλαμβανει:

Η πρωτοβάθμια επιτροπή γνωματεύει με τη βοήθεια Ακτινολόγου, Παθολόγου και Ψυχιάτρου για την κατάσταση της υγείας του εκπαιδευτικού.

Δεν εχω βρει λεπτομερειες με τι κριτηρια γινεται η γνωματευση.

keep_walking
20-08-2011, 13:58
Για κατοχη οπλων σκοποβολης:

Πιστοποιητικό ιατρού ειδικότητας νευρολόγου-ψυχιάτρου ή παθολόγου από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου προκειμένου για φυσικό πρόσωπο ή των εκπροσώπων και διαχειριστών προκειμένου για Α.Ε. και Ε.Π.Ε. και των ομορρύθμων εταίρων προκειμένου για Ο.Ε. και Ε.Ε. ή των μελών του διοικητικού συμβουλίου προκειμένου περί σωματείων. Το πιστοποιητικό αυτό παραδίδεται από τον ιατρό, στο πρόσωπο που ζήτησε την εξέτασή του εντός σφραγισμένου φακέλλου. Η αρμόδια για την έκδοση της αδείας Αστυνομική Αρχή ελέγχει το απαραβίαστο του φακέλλου και δεν παραλαμβάνει πιστοποιητικό που ο φάκελλός του παραβιάσθηκε.

keep_walking
20-08-2011, 14:01
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.

Βεβαίωση Ψυχιάτρου.

keep_walking
20-08-2011, 14:06
Δικαστικος λειτουργος:

Πιστοποιητικά σωματικής και ψυχικής υγείας. Προσκομίζονται μέχρι και τις 30.04.2011, το μεν της σωματικής υγείας από Α΄βάθμια υγειονομική επιτροπή κατά το σύστημα, το οποίο ισχύει για τους πολιτικούς διοικητικούς υπαλλήλους (με μέριμνα του κάθε υποψηφίου και σε συνεννόηση με τις κατά τόπους Διευθύνσεις Υγιεινής), το δε ψυχικής υγείας από ψυχιατρική κλινική κρατικού ή πανεπιστημιακού νοσοκομείου (από οποιοδήποτε κρατικό ή πανεπιστημιακό νοσοκομείο που διαθέτει ψυχιατρική κλινική καθώς και από στρατιωτικά νοσοκομεία και κέντρα υγείας, σε οποιαδήποτε πόλη της χώρας, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής του υποψηφίου). Το πιστοποιητικό ψυχικής υγείας υπογράφεται από το Διευθυντή ή Αναπληρωτή Διευθυντή της κλινικής, καθώς και από Επιμελητές Α΄ ή Β΄, υπογράφοντες αντ΄αυτού.

keep_walking
20-08-2011, 14:09
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

.Πιστοποιητικό Υγείας.
Για την χορήγηση του πιστοποιητικού υγείας χρειάζεται ακτινογραφία θώρακος με γνωμάτευση παθολόγου και γνωμάτευση ψυχιάτρου.

keep_walking
20-08-2011, 14:11
Απλως τα μαζευω....μερικα ειναι για τα "ματια" του κοσμου τα χαρτια , δηλαδη τυπικες διαδικασιες.

Εαν εχεις "διαγνωστει" επισημως τα πραγματα δυσκολευουν.

keep_walking
20-08-2011, 14:14
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΥΓΕΙΑΣ
Αν χρειάζεστε πιστοποιητικό από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή του Ν. Κορινθίας, πρέπει να κάνετε τις εξής εξετάσεις :
Αν διορίζεστε ως εκπαιδευτικός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Αιματολογικές εξετάσεις για ηπατίτιδα Α, ηπατίτιδα C και Γενική Αίματος
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως Διοικητικός υπάλληλος :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως ιατρός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος, Αυστραλιανό αντιγόνο
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως οδηγός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος, αιματολογικό έλεγχο για ηπατίτιδα Β και ηπατίτιδα C
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Δ) Οφθαλμολογική εξέταση
Ε) Ω.Ρ.Λ. εξέταση

keep_walking
20-08-2011, 14:25
Φανταζομαι οποιοδηποτε επαγγελμα "φερει οπλισμο": Αστυνομικος , στρατιωτικος κλπ κλπ.

arktos
20-08-2011, 14:41
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΥΓΕΙΑΣ
Αν χρειάζεστε πιστοποιητικό από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή του Ν. Κορινθίας, πρέπει να κάνετε τις εξής εξετάσεις :
Αν διορίζεστε ως εκπαιδευτικός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Αιματολογικές εξετάσεις για ηπατίτιδα Α, ηπατίτιδα C και Γενική Αίματος
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως Διοικητικός υπάλληλος :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως ιατρός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος, Αυστραλιανό αντιγόνο
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Αν διορίζεστε ως οδηγός :
Α) Ακτινογραφία θώρακος
Β) Γενική αίματος, αιματολογικό έλεγχο για ηπατίτιδα Β και ηπατίτιδα C
Γ) Ψυχιατρική εξέταση
Δ) Οφθαλμολογική εξέταση
Ε) Ω.Ρ.Λ. εξέταση

αν δλδ η διαγνωση μου ειχε γινει πριν το 1996 που διορίστηκα, δν θα με ειχαν προσλαβει?
αναρωτιέμαι.....

arktos
20-08-2011, 14:42
Φανταζομαι οποιοδηποτε επαγγελμα "φερει οπλισμο": Αστυνομικος , στρατιωτικος κλπ κλπ.

σε φιλη αστυνομικο που γνωρίζω της αφαιρέθηκε το όπλο.

keep_walking
20-08-2011, 14:45
αν δλδ η διαγνωση μου ειχε γινει πριν το 1996 που διορίστηκα, δν θα με ειχαν προσλαβει?
αναρωτιέμαι.....

Και δικαια αναρωτιεσαι. Το ζητημα το μεγαλο ειναι οι "επιτροπες". Εαν εχεις διαγνωστει με αναπηρια για παραδειγμα επισημα τι γινεται? Δεν λεω να πηγαινεις σε εναν ιδιωτη να εισαι φραγγατος και να πληρωνεις. Δεν μπορει να σε κοψει ο ψυχιατρος τι ρολο φουμαρεις ως επι των πλειστων. Για αυτο ζητανε πιστοποιητικα στρατου , βιβλιαρια υγειας κλπ.

Και το θεμα ειναι το εξης? Πας στο γιατρο βλεπει οτι εχεις "βεβαρυμενο ιστορικο" . Θα βαλει την τζιφρα του για αδεια (διακινδυνευει φυσικα να εκτεθει) ή θα σε αποριψει ασηζητητι? Φυσικα επειδη ειμαστε και Ελλαδα ειναι και ποιον ξερεις.

arktos
20-08-2011, 14:55
ένας σωστός επαγγελματίας νομιζω πως θα γραψει στην βεβαίωση του αυτο που συμβαίνει στην πραγματικοτητα.
όταν χρειαστηκα τετοια βεβαιωση για δικαστηριο, ο γιατρός μου εγραψε ό,τι ακριβώς γνωρίζει για μενα.
απο ποτε με παρακολουθει, ποια ειναι η πορεία μου, πως ακολουθω αγωγή κ πως ειμαι σε θεση να αναθρεψω την κορη μου σωστα ( για δικατηριο πηγαινε η βεβαίωση ).
μου εξηγησε πως δν θα εγραφε ποτε τιποτα περισσοτερο, τίποτα λιγότερο.
αυτος ο ανθρωπος μου αρεσει πραγματικα γιατί ακολουθεί μια τετραγωνη ας το πω λογικη.

keep_walking
20-08-2011, 14:56
Και φυσικα δεν ειναι παιξε- γελασε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παραδειγματος χαριν για να πας εκπαιδευτικος ,γιατρος , δικαστης κλπ εχεις χαραμισει τα νιατα σου με σπουδες , χρονια απο την ζωη σου. Εσυ μπορει να εισαι ικανος για αυτες τις εργασιες , αλλα....

Gypsy Cello
20-08-2011, 15:05
Δυστυχώς ότι αναφέρθηκε για τους εκπαιδευτικούς δεν ισχύει καθόλου στην πραγματικότητα. Στο δημοτικό έτυχε να συναντήσω άτομα τα οποία δν άξιζαν ούτε να περάσουν το κατώφλι του σχολείου κι όμως ασκούσαν βία σε παιδιά.

arktos
20-08-2011, 15:06
Και φυσικα δεν ειναι παιξε- γελασε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παραδειγματος χαριν για να πας εκπαιδευτικος ,γιατρος , δικαστης κλπ εχεις χαραμισει τα νιατα σου με σπουδες , χρονια απο την ζωη σου. Εσυ μπορει να εισαι ικανος για αυτες τις εργασιες , αλλα....

ο καθε άνθρωπος ομως διαφερει.
εσυ μπορει να εισαι λειτουργικος στη ζωή σου κ εγω οχι.
μου ειναι τρομερα δυσκολο να παρω θεση σε αυτο το θεμα.
γιατί ευκολα ενας ψυχικα ασθενής μπορεί να ξανακυλησει.
οι συνεπειες θα ειναι ασχημες στον επαγγελαμτικο του χωρο.
τα παραπανω επαγγελματα εχουν να κανουν με μαθητες, με την υγεια κ το δικαιο.

ευτυχώς που δν σπουδασα κατι....

οταν ακουσα φιλο που πασχει απο ψυχωση κ ειναι τελειοφοιτος της νομικης, πως δν μπορεί να δωσει για το σωμα των δικαστικων.
λυπηθηκα λες κ επρόκειτο για μενα.
το εκρυψα όσο μπορούσα.

keep_walking
20-08-2011, 15:20
Δυστυχώς ότι αναφέρθηκε για τους εκπαιδευτικούς δεν ισχύει καθόλου στην πραγματικότητα. Στο δημοτικό έτυχε να συναντήσω άτομα τα οποία δν άξιζαν ούτε να περάσουν το κατώφλι του σχολείου κι όμως ασκούσαν βία σε παιδιά.

Ναι , αλλα δεν μπορεις να προκαθορισεις οτι καποιος με ψυχικη ασθενεια ειναι βιαιος. Οπως δεν μπορεις πολλες φορες να προκαθορισεις τι θα κανει αυτος ο ανθρωπος με τα παιδια.
Ειναι απο κει και περα αρμοδιοτητες των συλλογων ,δασκαλων και πειθαρχικων οργανων να τιμωρηθουν οπως τους αξιζει.

Αλλα απαξ και διοριστεις....δυσκολα φευγεις.

keep_walking
20-08-2011, 15:22
ο καθε άνθρωπος ομως διαφερει.
εσυ μπορει να εισαι λειτουργικος στη ζωή σου κ εγω οχι.
μου ειναι τρομερα δυσκολο να παρω θεση σε αυτο το θεμα.
γιατί ευκολα ενας ψυχικα ασθενής μπορεί να ξανακυλησει.
οι συνεπειες θα ειναι ασχημες στον επαγγελαμτικο του χωρο.
τα παραπανω επαγγελματα εχουν να κανουν με μαθητες, με την υγεια κ το δικαιο.

ευτυχώς που δν σπουδασα κατι....

οταν ακουσα φιλο που πασχει απο ψυχωση κ ειναι τελειοφοιτος της νομικης, πως δν μπορεί να δωσει για το σωμα των δικαστικων.
λυπηθηκα λες κ επρόκειτο για μενα.
το εκρυψα όσο μπορούσα.

Ειναι λοιπον σαν εγκληματιας χωρις εγκλημα λογω αδυναμιας του συγκεκριμενου ιατρικου επαγγελματος να προσδιορισει κατα ποσο ειναι ικανος για την συγκεκριμενη θεση.

Κατανοητο αυτο που λες ναι.

Κατανοητο και αυτο που λεω εγω, το ξερω οτι γινεται κατανοητο.

elafi
20-08-2011, 16:42
Προσωπικα πιστευω οτι το να μην εργαζεσαι γιατι εισαι ψυχικα ασθενης, ανεξαρτητως βαθμου λειτουργικοτητας, πορειας, αγωγης κλπ., ειναι το ακρον αωτο της βλακειας και της προκαταληψης εναντιον των ψυχικα ασθενων, και θα επρεπε να ειναι στην πρωτη γραμμη των αγωνων των οποιων οργανωσεων υπαρχουν, και οχι μονο τα επιδοματα αναπηριας (φτωχιας) και οι ελαφρυνσεις, γιατι ετσι δεν εξασφαλιζεται μια φυσιολογικη, λειτουργικη ζωη αλλα μια ζωη στο περιθωριο με καποιες διευκολυνσεις περιθωριου.

Ακομα και το θεμα του διπλωματος οδηγησης, που απαγορευεται σε πολλες ψυχ ασθενειες και επιτρεπεται κατ εξαιρεσιν υπο ορους, θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο. Στην Αμερικη πχ, ξερω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, εκει οι ψυχ ασθενεις ειναι λιγοτερο ασθενεις?

Παρολα αυτα, πονταρω πολυ σε αυτο που ειπε η arktos, οτι γραφει ο ψυχιατρος ο,τι ακριβως ισχυει και αν εισαι λειτουργικος (λεω εγω) θα πρεπει να γινεις δεκτος απο την οποια επιτροπη. Ο,τιδηποτε αλλο ειναι αιτια να κινηθεις νομικα κατα τη γνωμη μου, καθως παραβιαζει βασικα δικαιωματα.

arktos
20-08-2011, 17:11
Προσωπικα πιστευω οτι το να μην εργαζεσαι γιατι εισαι ψυχικα ασθενης, ανεξαρτητως βαθμου λειτουργικοτητας, πορειας, αγωγης κλπ., ειναι το ακρον αωτο της βλακειας και της προκαταληψης εναντιον των ψυχικα ασθενων, και θα επρεπε να ειναι στην πρωτη γραμμη των αγωνων των οποιων οργανωσεων υπαρχουν, και οχι μονο τα επιδοματα αναπηριας (φτωχιας) και οι ελαφρυνσεις, γιατι ετσι δεν εξασφαλιζεται μια φυσιολογικη, λειτουργικη ζωη αλλα μια ζωη στο περιθωριο με καποιες διευκολυνσεις περιθωριου.

Ακομα και το θεμα του διπλωματος οδηγησης, που απαγορευεται σε πολλες ψυχ ασθενειες και επιτρεπεται κατ εξαιρεσιν υπο ορους, θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο. Στην Αμερικη πχ, ξερω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, εκει οι ψυχ ασθενεις ειναι λιγοτερο ασθενεις?

Παρολα αυτα, πονταρω πολυ σε αυτο που ειπε η arktos, οτι γραφει ο ψυχιατρος ο,τι ακριβως ισχυει και αν εισαι λειτουργικος (λεω εγω) θα πρεπει να γινεις δεκτος απο την οποια επιτροπη. Ο,τιδηποτε αλλο ειναι αιτια να κινηθεις νομικα κατα τη γνωμη μου, καθως παραβιαζει βασικα δικαιωματα.

ελαφι, είμαι διπολικη.
τεθηκε θεμα να γινω τμηματαρχης διοικητικου στην υπηρεσία που εργαζομαι.
δν διεκδίκησα τη θεση, γιατί φοβήθηκα τον ευατό μου.
υπάρχει παντα φόβος να πέσω σε καταθλιψη.
δν θλεω να επιβαρυνω τους αλλους.
αλλοι διπολικοί, θα τη δικδικουσαν.
θέλω να πω, πως σε πιο ευαισθητα επαγγελματα είναι λιγο ρίσκο.
εγω ειχα να κανω με γραφειοκρατία.
όχι με ανθρωπινες ψυχες κ ζωες.

οσο για το διπλωμα οδήγησης ο νομος δν ειναι καθολου αυστηρος.
ολοι το βγαζουν.
ξερω πολλα άτομα.

keep_walking
20-08-2011, 17:18
ελαφι, είμαι διπολικη.
τεθηκε θεμα να γινω τμηματαρχης διοικητικου στην υπηρεσία που εργαζομαι.
δν διεκδίκησα τη θεση, γιατί φοβήθηκα τον ευατό μου.
υπάρχει παντα φόβος να πέσω σε καταθλιψη.
δν θλεω να επιβαρυνω τους αλλους.
αλλοι διπολικοί, θα τη δικδικουσαν.
θέλω να πω, πως σε πιο ευαισθητα επαγγελματα είναι λιγο ρίσκο.
εγω ειχα να κανω με γραφειοκρατία.
όχι με ανθρωπινες ψυχες κ ζωες.

οσο για το διπλωμα οδήγησης ο νομος δν ειναι καθολου αυστηρος.
ολοι το βγαζουν.
ξερω πολλα άτομα.

Μα δεν μπορουν να βγαινουν και να λενε τοσα για τα δικαιωματα των ψυχικων ασθενων , πως ειναι κατω του μεσο ορου βιαιοι και το ενα και το αλλο και μετα να σε τυλιγουν σε μια κολλα χαρτι ενω στα λογια ολα ειναι ωραια.

Να σου δωσουν την ευκαιρια εαν εισαι σταθερος να αποδειξεις τι αξιζεις.

Δεν ειμαι απολυτος σιγουρα...ειναι περιεργα τα πραγματα.

arktos
20-08-2011, 17:21
Μα δεν μπορουν να βγιανουν και να λενε τοσα για τα δικαιωματα των ψυχικων ασθενων , πως ειναι κατω του μεσο ορου βιαιοι και το ενα και το αλλο και μετα να σε τυλιγουν σε μια κολλα χαρτι ενω στα λογια ολα ειναι ωραια.

Να σου δωσουν την ευκαιρια εαν εισαι σταθερος να αποδειξεις τι αξιζεις.

Δεν ειμαι απολυτος σιγουρα...ειναι περιεργα τα πραγματα.

δν νομιζω πως εχεις να κανει μονο με τη βια.
με το ποσο καθαρα σκεφτεται...
με το πως μπορεί να αξιολογησει καταστασεις....

keep_walking
20-08-2011, 17:25
δν νομιζω πως εχεις να κανει μονο με τη βια.
με το ποσο καθαρα σκεφτεται...
με το πως μπορεί να αξιολογησει καταστασεις....

Υπαρχουν επιθεωρητες , συλλογοι , κρατικα οργανα και χιλια δυο. Δηλαδη εγω απεκτησα μια σφραγιδα ετσι? Το τελος? Δεν ειναι λιγο γελοιο να πληρωσω την ατολμια ενος ψυχιατρου να δωσει το οκ?

Θεωρητικα μιλωντας δεν ξερω πως δουλευουν τα πραγματα και θα ηθελα αν γινεται καποιοι που ειναι σε αυτα τα χωραφια της ψυχικης υγειας να απαντησουν (ψυχολογοι ,ψυχιατροι κλπ) , οσο το δυνατον πιο ειλικρινα μπορουν για το πως ειναι περιπου η κατασταση.

elafi
20-08-2011, 17:34
Εγω ειχα ρωτησει τον δικο μου ψυχιατρο και ηξερε πολυ λιγα πραγματα γενικα. Οσο για τους ψυχ εδω, υπηρχε νομιζω φορουμ παραλληλο δικο τους και μαλλον μαλλιοτραβηχτηκαν και εκλεισε, για ευνοητους λογους. Τοσο καλα.

keep_walking
20-08-2011, 17:38
Εγω ειχα ρωτησει τον δικο μου ψυχιατρο και ηξερε πολυ λιγα πραγματα γενικα. Οσο για τους ψυχ εδω, υπηρχε νομιζω φορουμ παραλληλο δικο τους και μαλλον μαλλιοτραβηχτηκαν και εκλεισε, για ευνοητους λογους. Τοσο καλα.

Χωρις να ξερω τι εχει γινει , δεν φταιν αυτοι , ειναι κατι "φρουτα" , κανα δυο μαλλον που τα καναν λιμπα και εδω παλια πριν ανοιξει των επαγγελματιων το φορουμ. Ειναι σαν το καλαθι με το σαπιο μηλο και τα φρεσκα.

elafi
20-08-2011, 17:40
Whatever, τωρα δεν υπαρχει φορουμ επαγγελματιων.

Gypsy Cello
20-08-2011, 17:46
Ναι , αλλα δεν μπορεις να προκαθορισεις οτι καποιος με ψυχικη ασθενεια ειναι βιαιος. Οπως δεν μπορεις πολλες φορες να προκαθορισεις τι θα κανει αυτος ο ανθρωπος με τα παιδια.
Ειναι απο κει και περα αρμοδιοτητες των συλλογων ,δασκαλων και πειθαρχικων οργανων να τιμωρηθουν οπως τους αξιζει.

Αλλα απαξ και διοριστεις....δυσκολα φευγεις.

Εννοείται, αυτό και έχω προαναφέρει ότι οι ψυχωτικοί είναι ακίνδυνοι. Πρέπει να ελέγχονται όσοι δεν μπορούν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους.

arktos
20-08-2011, 17:46
μαζεψτε ερωτησεις!
θα βαλουμε τον νικο μας απαντήσει!
χιχιχιχιχι....

ο ψυχίατρος μου σε αυτα ειναι σουπερ.
ίσως γιατί ειναι στρατιωτικος γιατρός.
μου εχει πει επισης πως παντα συμβουλεύεται νομικο.

arktos
20-08-2011, 17:49
Υπαρχουν επιθεωρητες , συλλογοι , κρατικα οργανα και χιλια δυο. Δηλαδη εγω απεκτησα μια σφραγιδα ετσι? Το τελος? Δεν ειναι λιγο γελοιο να πληρωσω την ατολμια ενος ψυχιατρου να δωσει το οκ?

Θεωρητικα μιλωντας δεν ξερω πως δουλευουν τα πραγματα και θα ηθελα αν γινεται καποιοι που ειναι σε αυτα τα χωραφια της ψυχικης υγειας να απαντησουν (ψυχολογοι ,ψυχιατροι κλπ) , οσο το δυνατον πιο ειλικρινα μπορουν για το πως ειναι περιπου η κατασταση.

κηπ, οσο αναφορά την ατολμια εχεις απολυτο δικιο.

Gypsy Cello
20-08-2011, 17:52
Παρεπιπτόντως κρίμα που έκλεισε το φόρουμ των επαγγελματιών. Θα μπορούσαμε να μπαίνουμε και μεις, χωρίς να γράφουμε απλά για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα.

DissolvedGirl
20-08-2011, 18:28
Να ξεκαθαρίσω για αρχή ότι δεν μιλάω προσωπικά, και επίσης είμαι λίγο off λόγω ταξιδίου...

Δεν ειναι λιγο γελοιο να πληρωσω την ατολμια ενος ψυχιατρου να δωσει το οκ?

κηπ, οσο αναφορά την ατολμια εχεις απολυτο δικιο.
Δεν είναι εξίσου γελοίο για έναν ψυχίατρο να ρισκάρει την καριέρα του σε κάτι τόσο ευμετάβλητο και απρόβλεπτο, όπως η ψυχική ισορροπία κάποιου άλλου; Ακόμα και μέσα στο φόρουμ εδώ έχουμε ένα σωρό περιπτώσεων όπου μέλη με σοβαρές ψυχολογικές ασθένειες υποτροπιάζουν βίαια, άλλοι αποφασίζουν από μόνοι τους να διακόψουν τις θεραπείες τους... Αν κάποιος ψυχικά ασθενής μπει σε μανία μέσα σε μια τάξη γεμάτη παιδιά, κάτι που γίνεται κατά περιπτώσεις ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή, δεν υπάρχει περίπτωση ο ψυχίατρος να κρατήσει την άδειά του έτσι απλά. Ο ψυχικά ασθενής θα χάσει πες τη θέση... ο ιατρός ρισκάρει να χάσει ολόκληρη την καριέρα του. Καλή η τόλμη, αλλά μέχρι ενός σημείου...

Καταλαβαίνω ότι η γενίκευση στην προκείμενη είναι άδικη και κάθε ένας θα πρέπει να "κρίνεται" κατάλληλος για μια θέση προσωπικά, ανάλογα με την περίπτωση, αλλά όπως και να το δεις, το ρίσκο είναι εκεί, και θα είναι εκεί πάντα. Όταν ψυχολογικά υγιή άτομα έχουν περιόδους κατάθλιψης, μανίας κτλ και μπορούν να προκαλέσουν εξίσου προβλήματα, είναι αναμενόμενο ότι άνθρωποι με ασθένεις που έχουν μια "προδιάθεση" για τέτοιες αντιδράσεις θα υπόκεινται σε πιο αυστηρούς κανόνες ως προς ορισμένα επαγγέλματα.

Αν ήμουν ψυχίατρος, μόνο αν είχα έναν ασθενή υπό την επίβλεψή μου για χρόνια ολόκληρα ώστε να τον εμπιστευθώ, και να ξέρω ότι έχει περάσει και άσχημες φάσεις αλλά κρατήθηκε και δεν σταμάτησε τη θεραπεία, δεν ξέσπασε και ήρθε σε εμένα για βοήθεια χωρίς να προκαλέσει πρόβλημα σε τρίτους... μόνο τότε θα έδινα το οκ. Πάλι με επιφύλαξη βέβαια, διότι ένα νέο περιβάλλον σε μια νέα εργασία αλλάζει πολλές παραμέτρους για τον καθέναν, αλλά προσωπικά στην περίπτωση που ανέφερα, θα το έπαιρνα το ρίσκο. Αν ήταν ήταν για κάποιον που παρακολουθούνταν για ένα τρίμηνο μόνο... εσύ θα ρίσκαρες όλη τη καριέρα σου για τη θέση εργασίας κάποιου που ουσιαστικά μόλις γνώρισες;

Edit: Να σημειώσω και το άλλο, ότι μερικές από αυτές τις θέσεις δεν είναι "απαγορευμένες" επειδή απαιτούν γνωμάτευση ψυχολόγου, απλά είναι πιο δύσκολο. Είναι ακόμα ένα ρίσκο για τον εργοδότη να προσλάβει σε τέτοια θέση κάποιον με τα σωστά προσόντα αλλά και με επιβεβαίωση ψυχιάτρου ότι, αν και ψυχικά ασθενής, είναι σταθερός και ικανότατος για τη θέση. Ιδιαίτερα σε εργασίες όπου η ζήτηση είναι τεράστια και υπάρχουν εκατοντάδες αιτούντες (π.χ. δάσκαλος σε σχολείο)...

keep_walking
20-08-2011, 19:42
Να ξεκαθαρίσω για αρχή ότι δεν μιλάω προσωπικά, και επίσης είμαι λίγο off λόγω ταξιδίου...

Δεν είναι εξίσου γελοίο για έναν ψυχίατρο να ρισκάρει την καριέρα του σε κάτι τόσο ευμετάβλητο και απρόβλεπτο, όπως η ψυχική ισορροπία κάποιου άλλου; Ακόμα και μέσα στο φόρουμ εδώ έχουμε ένα σωρό περιπτώσεων όπου μέλη με σοβαρές ψυχολογικές ασθένειες υποτροπιάζουν βίαια, άλλοι αποφασίζουν από μόνοι τους να διακόψουν τις θεραπείες τους... Αν κάποιος ψυχικά ασθενής μπει σε μανία μέσα σε μια τάξη γεμάτη παιδιά, κάτι που γίνεται κατά περιπτώσεις ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή, δεν υπάρχει περίπτωση ο ψυχίατρος να κρατήσει την άδειά του έτσι απλά. Ο ψυχικά ασθενής θα χάσει πες τη θέση... ο ιατρός ρισκάρει να χάσει ολόκληρη την καριέρα του. Καλή η τόλμη, αλλά μέχρι ενός σημείου...

Καταλαβαίνω ότι η γενίκευση στην προκείμενη είναι άδικη και κάθε ένας θα πρέπει να "κρίνεται" κατάλληλος για μια θέση προσωπικά, ανάλογα με την περίπτωση, αλλά όπως και να το δεις, το ρίσκο είναι εκεί, και θα είναι εκεί πάντα. Όταν ψυχολογικά υγιή άτομα έχουν περιόδους κατάθλιψης, μανίας κτλ και μπορούν να προκαλέσουν εξίσου προβλήματα, είναι αναμενόμενο ότι άνθρωποι με ασθένεις που έχουν μια "προδιάθεση" για τέτοιες αντιδράσεις θα υπόκεινται σε πιο αυστηρούς κανόνες ως προς ορισμένα επαγγέλματα.

Αν ήμουν ψυχίατρος, μόνο αν είχα έναν ασθενή υπό την επίβλεψή μου για χρόνια ολόκληρα ώστε να τον εμπιστευθώ, και να ξέρω ότι έχει περάσει και άσχημες φάσεις αλλά κρατήθηκε και δεν σταμάτησε τη θεραπεία, δεν ξέσπασε και ήρθε σε εμένα για βοήθεια χωρίς να προκαλέσει πρόβλημα σε τρίτους... μόνο τότε θα έδινα το οκ. Πάλι με επιφύλαξη βέβαια, διότι ένα νέο περιβάλλον σε μια νέα εργασία αλλάζει πολλές παραμέτρους για τον καθέναν, αλλά προσωπικά στην περίπτωση που ανέφερα, θα το έπαιρνα το ρίσκο. Αν ήταν ήταν για κάποιον που παρακολουθούνταν για ένα τρίμηνο μόνο... εσύ θα ρίσκαρες όλη τη καριέρα σου για τη θέση εργασίας κάποιου που ουσιαστικά μόλις γνώρισες;

Edit: Να σημειώσω και το άλλο, ότι μερικές από αυτές τις θέσεις δεν είναι "απαγορευμένες" επειδή απαιτούν γνωμάτευση ψυχολόγου, απλά είναι πιο δύσκολο. Είναι ακόμα ένα ρίσκο για τον εργοδότη να προσλάβει σε τέτοια θέση κάποιον με τα σωστά προσόντα αλλά και με επιβεβαίωση ψυχιάτρου ότι, αν και ψυχικά ασθενής, είναι σταθερός και ικανότατος για τη θέση. Ιδιαίτερα σε εργασίες όπου η ζήτηση είναι τεράστια και υπάρχουν εκατοντάδες αιτούντες (π.χ. δάσκαλος σε σχολείο)...

E ναι λογικο ειναι φυλαει τον κολο του , γιατι εχει μπει η...βουλα , ενω σε αλλους και να συμπεριφερθουν απαραδεκτα δεν εχει μπει βουλα και δεν διακυβευουν πολλα . Αλλα τοτε δεν εχουν κανενα δικαιωμα να βγαζουν λογιδρια για ισες ευκαιριες και το πως
ενας ψυχικα ασθενης δεν ειναι ετσι και δεν ειναι αλλιως. Ειναι ακριβως το ιδιο σαν να εκανες εγκλημα και πηγες σε μια φυλακη , γιατι αυτες οι θεσεις που ζητανε τετοιο χαρτι συνηθως ζητανε και οτι εχεις καθαρο ποινικο μητρωο.
Οποτε οταν βγαζουν τα λογιδρια τους ας αφησουν εν μερει την υποκρισια και να πουν τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη για το τι διακυβευεται σε καθε περιπτωση.

panosjohnson
21-08-2011, 10:52
το θέμα είναι με διπολικη παιρνεις Ι5 μπας και γλυτωσω το στρατο τωρα που τον κανουν και 1 χρονο?

elafi
21-08-2011, 10:53
Αμφιβαλλω παρα πολυ αν στην Ελλαδα του 2011 θα υπαρξουν οποιεσδηποτε κυρωσεις για τον ψυχιατρο που θα δωσει αδεια σε ατομο που θα κανει υποτροπη, οπως δεν υπαρχουν κυρωσεις και για τον ψυχιατρο που αυθαιρετει σε βαρος ψυχικα ασθενων. Αλλα εκτος αυτου, ο ψυχιατρος δεν εχει ευθυνη για ολες τις πραξεις και τις υποτροπες του αλλου, απλως πιστευω οτι θα αξιολογησει την κατασταση σε μια δεδομενη στιγμη.

Συν τοις αλλοις, ακριβως επειδη δε θα προτιμηθουν ατομα με ψυχικες ασθενειες, υπαρχει η επιπλεον μοριοδοτηση στο δημοσιο και οι συγκεκριμενες θεσεις για ΑΜΕΑ σε διαφορες εργασιες.

panosjohnson
21-08-2011, 10:58

ρε οτι πεις στον ψυχιατρο αυτο εχεις. Αν πας χαλαρα και του πεις θελω τη γνωματευση και δεν εχω ιστορικο θα στη δωσει λες και δεν εχουν ολοι κατι. πχ αν εισαι δασκαλα και εχεις πλακωθει με τον αντρα σου και πας στη ταξη και τους χωσεις ενα διαγωνισμα και πεταξεις κανα δυο εξω απο το μαθημα δεν εγινε και τιποτα

arktos
21-08-2011, 11:00
το θέμα είναι με διπολικη παιρνεις Ι5 μπας και γλυτωσω το στρατο τωρα που τον κανουν και 1 χρονο?

δν ξερω αν το προσεξες εδω συζητάμε άλλο πραγμα.
αν θελεις ανοίγεις δικο σου θεμα.

arktos
21-08-2011, 11:04

ντις, δν ξερω αν διαβασες παραπανω, αλλα δινοντας αυτην την απαντηση στο κηπ,
μιλουσα για εναν γιατρό που γνωριζει τον ασθενη του.
ειναι ευκόλως εννοουμενο πως δν θα περιμεναμε απο ενα γιατρό που μας γνωριζει ελαχιστα,
να δωσει μια τετοια βεβαιωση.

keep_walking
21-08-2011, 13:22
Συν τοις αλλοις, ακριβως επειδη δε θα προτιμηθουν ατομα με ψυχικες ασθενειες, υπαρχει η επιπλεον μοριοδοτηση στο δημοσιο και οι συγκεκριμενες θεσεις για ΑΜΕΑ σε διαφορες εργασιες.

Αυτοι οι διαγωνισμοι ειναι ενα αστειο...

keep_walking
21-08-2011, 13:25
κατ' αρχας ψυχικα ασθενεις είστε και φενεστε!

Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις πως θα ,λεω τις περιπτωσεις που αναφερομαι. Για να μη χρησιμοποιω κατι "κενο". Διαλεξε. Αλλιως αντε και...

keep_walking
21-08-2011, 13:28
Αμφιβαλλω παρα πολυ αν στην Ελλαδα του 2011 θα υπαρξουν οποιεσδηποτε κυρωσεις για τον ψυχιατρο που θα δωσει αδεια σε ατομο που θα κανει υποτροπη, οπως δεν υπαρχουν κυρωσεις και για τον ψυχιατρο που αυθαιρετει σε βαρος ψυχικα ασθενων. Αλλα εκτος αυτου, ο ψυχιατρος δεν εχει ευθυνη για ολες τις πραξεις και τις υποτροπες του αλλου, απλως πιστευω οτι θα αξιολογησει την κατασταση σε μια δεδομενη στιγμη.

Μακαρι να εχεις δικιο , για αυτο ζητησα εαν μπορει καποιος που "ξερει" τι γινεται να καταθεσει καμμια αποψη.

panosjohnson
21-08-2011, 13:37
ρε εγω είχα ενα ψυχιατρο (παιδοψυχιατρο κιολας) και διαφωνουσα για την αγωγη που μου εδινε (7 χρονια μετα φανηκε οτι ειχα δικιο αλλα ηταν αργα) και την τελευταια φορα πλακωθηκαμε και μου λεει τραβα @@@@@ και του λεω ενταξει θα παω να @@@@ την κορη σου. ακομα και να αυτο κτονήσεις ο ψυχιατρος δεν φερει καμια ευθήνη

keep_walking
21-08-2011, 13:42
ρε εγω είχα ενα ψυχιατρο (παιδοψυχιατρο κιολας) και διαφωνουσα για την αγωγη που μου εδινε (7 χρονια μετα φανηκε οτι ειχα δικιο αλλα ηταν αργα) και την τελευταια φορα πλακωθηκαμε και μου λεει τραβα @@@@@ και του λεω ενταξει θα παω να @@@@ την κορη σου. ακομα και να αυτο κτονήσεις ο ψυχιατρος δεν φερει καμια ευθήνη

Ναι , αλλα οταν περνα ψυχιατρικη εξεταση ενας βεβαρυμενος αποδεδειγμενα με καποια ασθενεια...τοτε εχει το δικαιωμα να σου κοψει τα "φτερα"? Εχει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του , γιατι αυτο ζηταει με αυτο το εγγραφο το κρατος. Φυσικα δεν εχω την τεραστια εμπειρια να εχω περασει απο καποια "εξεταση" για καποια δουλεια και θα ηθελα την γνωμη ενος ειδικου πως θα συμπεριφεροταν με καποιον βεβαρυμενου ιστορικου...απο την αποψη οτι εχει πχ ψυχωση.

PETRAN
21-08-2011, 14:40
Ναι , αλλα οταν περνα ψυχιατρικη εξεταση ενας βεβαρυμενος αποδεδειγμενα με καποια ασθενεια...τοτε εχει το δικαιωμα να σου κοψει τα "φτερα"? Εχει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του , γιατι αυτο ζηταει με αυτο το εγγραφο το κρατος. Φυσικα δεν εχω την τεραστια εμπειρια να εχω περασει απο καποια "εξεταση" για καποια δουλεια και θα ηθελα την γνωμη ενος ειδικου πως θα συμπεριφεροταν με καποιον βεβαρυμενου ιστορικου...απο την αποψη οτι εχει πχ ψυχωση.

Δεν μπορείς να το κρύψεις για το δημόσιο? Η φαίνεται κάπου νομικά?

keep_walking
21-08-2011, 14:44
Δεν μπορείς να το κρύψεις για το δημόσιο? Η φαίνεται κάπου νομικά?

Φαινεται στο...βιβλιαριο σου. Επισης δεν ξερω ποσο "κομπιουτεριζε" ειναι ολα αυτα αλλα ειχα βγει παλια με ποσοστο αναπηριας. Λες να τους παιξουμε με καποιο τροπο "τριπλα" ή κλεφτοπολεμο ε?

PETRAN
21-08-2011, 15:09
Φαινεται στο...βιβλιαριο σου. Επισης δεν ξερω ποσο "κομπιουτεριζε" ειναι ολα αυτα αλλα ειχα βγει παλια με ποσοστο αναπηριας. Λες να τους παιξουμε με καποιο τροπο "τριπλα" ή κλεφτοπολεμο ε?

Yep. Πρόσφατα μπήκα και σε ένα Αμερικανικο φορουμ επαγγελματιών και μια ειδικευόμενη ψυχίατρος στην Αμερική είχε αποκρύψει το γεγονός ότι είχε διπολική. Είχε λέει τα φαρμακάκια της στην τσέπη κανονικά κατα την διάρκεια της μέρας που έκανε τα rounds χαχα. Βασικά και εγώ αν περνούσα από ψυχίατρο για να βγάλω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (τελικά στον δήμο μου δεν χρειαζοταν μέχρι πρόσφατα οπότε δεν χρειάστηκε καν!) δεν θα του έλεγα ότι έχω περάσει από κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος :P Δεν γίνεται να μην φαίνεται κάπως στο βιβλιάριο να πάρει?

keep_walking
21-08-2011, 15:15
Yep. Πρόσφατα μπήκα και σε ένα Αμερικανικο φορουμ επαγγελματιών και μια ειδικευόμενη ψυχίατρος στην Αμερική είχε αποκρύψει το γεγονός ότι είχε διπολική. Είχε λέει τα φαρμακάκια της στην τσέπη κανονικά κατα την διάρκεια της μέρας που έκανε τα rounds χαχα. Βασικά και εγώ αν περνούσα από ψυχίατρο για να βγάλω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (τελικά στον δήμο μου δεν χρειαζοταν μέχρι πρόσφατα οπότε δεν χρειάστηκε καν!) δεν θα του έλεγα ότι έχω περάσει από κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος :P Δεν γίνεται να μην φαίνεται κάπως στο βιβλιάριο να πάρει?

Δεν ξερω εαν επικαλεστεις απωλεια βιβλιαριου...και βγαλεις ενα καινουριο ισως?
Απο κει και περα...πρεπει μαλλον και να αλλαξω...πολη. Γιατι ολο και καποιος θα με "καρφωσει". Ισως οχι για μια θεση στο δημοσιο , αλλα σαν εκπαιδευτικο ή κατι. Επεσα ουσιαστικα μια φορα τα τελευταια 15 χρονια...τοτε που φωναζα φορουμ , αλλα εγινα αρκετα ρεζιλι.

Δεν θελω να ζω στην "σκια". Το τελευταιο μπορει να ειναι και υπερβολη...λιγο...αλλα οχι και τοσο.

keep_walking
21-08-2011, 15:27
Μαλλον εγω την....πατησα στην πορεια....μηπως σωθει κανας αλλος.

keep_walking
21-08-2011, 15:34
Να πολεμησουμε το στιγμα , να λεμε τι εχουμε , να μη φοβομαστε κλπ. κλπ. Ημουν νεο παιδι και "αθωο"....στην πραγματικοτητα προσεξτε καλα που πατε να μπλεξετε.

Δεν μπορω να πω οτι μετανοιωσα , δεν μετανοιωνω οταν κανω κατι σωστο...αλλα τιποτα δεν ειναι χωρις θυσιες.

elafi
21-08-2011, 15:40
Πολυ μαυρα μας τα λες, θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος? Που το ειπες και θεωρεις οτι ειναι κακο? Σε ολους?
Εκπαιδευτικος ειναι παλι δημοσιο, εκτος αν εισαι στην ιδιωτικη εκπαιδευση.

keep_walking
21-08-2011, 15:50
Πολυ μαυρα μας τα λες, θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος? Που το ειπες και θεωρεις οτι ειναι κακο? Σε ολους?
Εκπαιδευτικος ειναι παλι δημοσιο, εκτος αν εισαι στην ιδιωτικη εκπαιδευση.

Το ζητανε και στο ιδιωτικο τομεα...σε παμπολλες περιπτωσεις που εψαξα. Το αλλο ερωτημα δεν γινεται να απαντηθει....κατα καποιο τροπο.

PETRAN
21-08-2011, 15:56
Το ζητανε και στο ιδιωτικο τομεα...σε παμπολλες περιπτωσεις που εψαξα. Το αλλο ερωτημα δεν γινεται να απαντηθει....κατα καποιο τροπο.

Keep...μου φαίνεται πως σε πιάνουν οι νταουνιές σου και παρασύρεσαι. Μην σκέφτεσαι τι θα γίνει "και πως θα... και αν θα... και στον ιδιωτικό θα...και στο δημόσιο θα...και αν εκείνο...και αν το άλλο..." οκ αν αρχίσεις να μπαίνεις σε τέτοιες λούπες την πάτησες (σαν προγραμματιστής ξέρεις καλά από λούπες :P). Κάτσε, πήγαινε πρώτα, κάνε κάτι και δες πως θα πάει. Και αν βρεις discrimination έλα και κάνε ένα θρεντ :P

keep_walking
21-08-2011, 15:59
Keep...μου φαίνεται πως σε πιάνουν οι νταουνιές σου και παρασύρεσαι. Μην σκέφτεσαι τι θα γίνει "και πως θα... και αν θα... και στον ιδιωτικό θα...και στο δημόσιο θα...και αν εκείνο...και αν το άλλο..." οκ αν αρχίσεις να μπαίνεις σε τέτοιες λούπες την πάτησες (σαν προγραμματιστής ξέρεις καλά από λούπες :P). Κάτσε, πήγαινε πρώτα, κάνε κάτι και δες πως θα πάει. Και αν βρεις discrimination έλα και κάνε ένα θρεντ :P

Ναι σωστα τα λες:) Θα αναστατωσω το συμπαν αν βρω το discrimination:)

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να παρεις καποιες αποφασεις που θελουν πορεια χρονων για να υλοποιηθουν και μπαινουν κατι "ασταθμητοι παραγοντες" στη μεση που δειχνουν γελοιοι:)

Τεσπα , προχωραμε δεν κολλαμε.

PETRAN
21-08-2011, 16:19
Ναι σωστα τα λες:) Θα αναστατωσω το συμπαν αν βρω το discrimination:)

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να παρεις καποιες αποφασεις που θελουν πορεια χρονων για να υλοποιηθουν και μπαινουν κατι "ασταθμητοι παραγοντες" στη μεση που δειχνουν γελοιοι:)

Τεσπα , προχωραμε δεν κολλαμε.

Πρέπει να μάθουμε να ζούμε όλοι με την αβεβαιότητα δεν γίνεται αλλιώς. Η ζωή ολόκληρη είναι ένας μεγάλος αστάθμητος παράγοντας. Η ζωή είναι όπως ο καιρός, μόνο ακόμα πιο πολύπλοκο και απρόβλεπτο. Δεν μπορείς να βγάλεις "δελτίο ζωής" για το τι θα γίνει. Ρεαλιστικά. Όσο για το discrimination, οι πιο πολλοί το έχουμε υποστεί για τον ένα η τον άλλο λόγο. Ψηλός, κοντός, χοντρός, λεπτός, gay, κολώστρα, χαζός, γρουσούζης, άσχημος, φαλάκρας, φυτό... Εγώ έχω τελειώσει ψυχολογία, τώρα ασχολούμαι με νευροψυχολογία και νευροεπιστήμες-τομέας αρκετά διαφορετικός από τον παραδοσιακό τομέα της ψυχικής υγείας- και πολλοί έξω μου λένε "τρελογιατρέ", "δώσε μας τα φάρμακα", "τρελάθηκε ο γιατρός" κλπ. Που να τους έλεγα ότι επίσης έχω περάσει και από προβλήματα ψυχικής υγείας ο ίδιος λολ. Για όλες αυτές τις περιπτώσεις γράφεις όλους στα τεράστια @@ και συνεχίζεις απτόητος.

arktos
21-08-2011, 16:29

πετράν, λες για τη τζειμσον που εγραψε κ το ένα ανησυχο μυαλο?
ή συμπτωση?

ALIA
21-08-2011, 16:34
Δεν μπορείς να βγάλεις "δελτίο ζωής" για το τι θα γίνει.
Φιλαρακο κανεις λαθος! Υπαρχει και ο ζωδιακος χαρτης!!! lololol (συγγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα!)

keep_walking
21-08-2011, 16:37
Φιλαρακο κανεις λαθος! Υπαρχει και ο ζωδιακος χαρτης!!! lololol (συγγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα!)

Χεχε...περαν της πλακας υπαρχουν και οι υπολογισιμοι παραγοντες. Εαν βγεις γυμνος στην γειτονια και αρχισεις και τρεχεις για παραδειγμα....δεν ξερεις σε τι μονοπατια θα σε οδηγησει η ζωη ...αλλα δεν θα το συνιστουσα:)

PETRAN
21-08-2011, 16:38
πετράν, λες για τη τζειμσον που εγραψε κ το ένα ανησυχο μυαλο?
ή συμπτωση?

Όχι άλλη! Καθημερινή περίπτωση που απλά ξεκίνησε ένα θρεντ σε ένα φόρουμ επαγγελματικών ψυχικής υγείας σαν αυτό που υπήρχε παλιά εδώ :)

Υπάρχει και άλλη μια παρόμοια πιο πρόσφατη ιστορία με αυτή της τζειμσον. Η Leinhan-η δημιουργός της "διαλεκτικής-συμπεριφορικής θεραπείας" (συνήθως η πιο αποτελεσματική θεραπεία για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας που τώρα επεκτείνεται και σε άλλους τομείς) και μια από τις top ερευνήτριες και θεραπεύτριες για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας είχε από πάντα η ίδια...οριακή διαταραχή προσωπικότητας...(!!!) (και στο παρελθόν είχε κάνει πολλές απόπειρες αυτοκτονίας και είχε αυτοτραυματιζόταν συχνά). Ουάου

Το άρθρο της NY Times στα Αγγλικά

http://www.nytimes.com/2011/06/23/health/23lives.html?_r=1&pagewanted=all

PETRAN
21-08-2011, 16:40

Ζωδιακός χάρτης? Το μπούρδες είναι αυτές!?

*πάει και παίρνει τα ταρώ και ρίχνει χαρτάκι στο τραπέζι

ALIA
21-08-2011, 16:44
Ζωδιακός χάρτης? Το μπούρδες είναι αυτές!?

*πάει και παίρνει τα ταρώ και ρίχνει χαρτάκι στο τραπέζι
Εμμ...! Πως θα ενημερωνομαστε για τα μελλουμενα??!!!

PETRAN
21-08-2011, 16:46
Χεχε...περαν της πλακας υπαρχουν και οι υπολογισιμοι παραγοντες. Εαν βγεις γυμνος στην γειτονια και αρχισεις και τρεχεις για παραδειγμα....δεν ξερεις σε τι μονοπατια θα σε οδηγησει η ζωη ...αλλα δεν θα το συνιστουσα:)

Και αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο κυριλέ ψυχιατρικής κλινικής με μια δίμετρη ξανθιά που έκανε πρόσφατα απόπειρα λόγω ερωτικής απογοήτευσης αλλά τώρα προσπαθεί να το ξεπεράσει και σου δίνει ελπίδα με το όμορφο χαμόγελο της μέσα στην άβαφη φυσική και αστραφτερή ομορφιά της, πιάνοντας σου το χέρι...bet you didn't see that coming...

keep_walking
21-08-2011, 16:49
Και αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο κυριλέ ψυχιατρικής κλινικής με μια δίμετρη ξανθιά που έκανε πρόσφατα απόπειρα λόγω ερωτικής απογοήτευσης αλλά τώρα προσπαθεί να το ξεπεράσει και σου δίνει ελπίδα με το όμορφο χαμόγελο της μέσα στην άβαφη φυσική και αστραφτερή ομορφιά της, πιάνοντας σου το χέρι...bet you didn't see that coming...

Να βγαλω και το σωβρακο τωρα που θα βγω εξω ή παω στην υπερβολη? lol να σαι καλα ρε πετραν:)

PETRAN
21-08-2011, 16:57
Εμμ...! Πως θα ενημερωνομαστε για τα μελλουμενα??!!!

Ναι , αφού εγώ έχω σκεφτεί να ανοίξω ψυχοθεραπευτήριο-γκουράδικο. Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις το προ-γνωστικό κομμάτι...

Μένει να πάω να αγοράσω τις μεταξωτές λαμέ ρόμπες και τα τουρμπάνια

ALIA
21-08-2011, 16:59
Ναι , αφού εγώ έχω σκεφτεί να ανοίξω ψυχοθεραπευτήριο-γκουράδικο. Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις το προ-γνωστικό κομμάτι...

Ουαου!!! Προταση για δουλεια στην καρδια της οικονομικης κρισης!!! Ποτε αναλαμβανω λεεεμε ??!!!

PETRAN
21-08-2011, 17:06
Ουαου!!! Προταση για δουλεια στην καρδια της οικονομικης κρισης!!! Ποτε αναλαμβανω λεεεμε ??!!!

Ανάλογα αν θα περάσεις την δοκιμασία!

Τι θα γράψω στο επόμενο ποστ!?

ALIA
21-08-2011, 17:11
Ανάλογα αν θα περάσεις την δοκιμασία!

Τωρα μου τ'αλλαζεις! Δυστυχως εις την σημερον ημεραν σου βγαζουν το λαδι μεχρι να σε παρουν για δουλεια κι αν....! Κριμας...Ηταν η δουλεια που ονειρευομουν!!!

keep_walking
21-08-2011, 17:11
Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει:"Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει"
"Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει "Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει""

μπηκα σε λουπ...

PETRAN
21-08-2011, 17:16
Τωρα μου τ'αλλαζεις! Δυστυχως εις την σημερον ημεραν σου βγαζουν το λαδι μεχρι να σε παρουν για δουλεια κι αν....! Κριμας...Ηταν η δουλεια που ονειρευομουν!!!

Θα έγραφα "ΣΕΞ". Κρίμα. Βέβαια είναι δύσκολο να προβλέψεις ένα αντρικό μυαλό...

Θα σε πάρω για τις μεσόκοπες desperate housewives.

PETRAN
21-08-2011, 17:17
Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει:"Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει"
"Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει "Στο επομενο ποστ θα προλαβει και θα γραψει η αφεντια μου και θα γραψει""

μπηκα σε λουπ...

Ουάου Endless Loop!!!!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Penrose_triangle.png

Cool ε?

και αυτό

http://www.moillusions.com/wp-content/uploads/photos1.blogger.com/blogger/5639/2020/400/around.here.jpg

ALIA
21-08-2011, 17:18
Θα σε πάρω για τις μεσόκοπες desperate housewives.
Συμβιβαζομαι με βαριαν καρδιαν βεβαιως βεβαιως!!!

keep_walking
21-08-2011, 17:52
Ωραια...αλλα lets keep it simple:

https://lh3.googleusercontent.com/-tUsTAOgW0mM/TlEbWf40AKI/AAAAAAAAAH8/mw7Kde8rAq8/s800/images.jpg