PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απο περίπτωση...σε περίπτωση..!!

liodaraki_23
04-08-2011, 02:51
Καλησπέρα Φίλοι μου..
Δε θέλω να μιζεριάσω...ουτε να τα βάλω με την τύχη.Ίσως τελικά να κάνω εγώ λάθος επιλογές..Mε πλησίασε ενα παιδί πρόσφατα.Ολοι μου ελεγαν τα καλύτερα..
Δυστυχώς ομως και αυτος εκανε χρήση κανναβης..που σηματοδοτεί οτι και αυτο το παλλικάρι εχει θέματα..που θα μου έκαναν τη ζωή μου δύσκολη..
Εν πάσει περιπτωση αρχισε να μου λεει πως δε του αρεσει το χασις..το εχει δοκιμασει...αλλα πλεον τα κραζει αυτα ενω ταυτοχρονα βρωμοκοπουσε απο δαυτο..
Ειχα ξεκαθαρισει πως δε θα ξανακανα σχεση με ατομο που εχει τετοιες συνηθειες και αυτος προφανως ηθελε να με πεισει πως δεν ειναι τετοιος.
μετα μου ελεγε πως ολες οι γυναικες τον στελνανε γιατι
λεει δεν αντεχανε την πολυ δυνατή αγαπη...οτι σαν ατομο δεν εχει κομπλεξ οτι παλια φιλοι του τον απαφευγαν γιατι επειδη ηταν η ψυχη της παρεας τον βλεπανε οι αλλοι ανταγωνιστικα και πολλα τετοια..Επισης μου ελεγε πως στο στρατο που ειναι περναει πολυ καλα..πολυ καλυτερα λεει απο οτι οταν βγαινει γιατι εχει να αντιμετωπισει τον αδερφο του που κανει χρηση χασις και οτι πρεπει να τον συνετιζει..και πολλα τετοια!

την Κυριακη το βραδυ μαλωσαμε,γιατι μου ελεγε πως θελει να παρει Ι-5 γιατι λεει δεν ειχε λεφτα και ηθελε να δουλεψει καθως και για να ξεμπερδευει με το πανεπιστημιο.και φυσικα του λεω ειναι χαζομαρα αυτο..και μου επιτεθηκε
οτι δεν εχω καμια δουλεια εγω,οτι αμα του αρεσω,και οτι θα αναγκαστει να μου μιλησει ασχημα,και οτι αυτος ειναι,και η πορτα ειναι ανοιχτη και οτι προσπαθω λεει να τον αλλαξω.το τελειωσαμε εκει..

χτες συμπτωματικα εμαθα πως ητανε σε ενα σπιτι και κανανε χασις και πως σε μια γυναικα-αφεντικινα του που τυχαινει να γνωριζω ειπε πως θελει να φυγει απο τον στρατο γιατι εχει ψυχολογικα.!Επισης αποφευγει να μιλαει στους κοινους μας φιλους.
Τελικα τι συνεβη?εκανα κατι εγω λαθος?η προσπαθησε να μου παρουσιασει αυτο που θα θελε να ειναι?ξερει ποιο ειναι το σωστο?και θυμωνει επειδη δε μπορει να το ακολουθησει?

Gypsy Cello
04-08-2011, 15:30
Νομίζω πως εφόσον έχεις ήδη μια τέτοια εμπειρία πρέπει να το αποφύγεις την 2η φορά. Δεν φταις εσύ αν αυτός θέλει να καταστρέψει τον εαυτό του. Είναι αυτός που είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Πρέπει να τον στηρίξεις και να τον συμβουλεύσεις αλλά αν βλέπεις ότι δεν βελτιώνεται καλύτερα ν' αποχωρήσεις. Να ρωτήσω κάτι; Η κάνναβη είναι το ίδιο με το χασίς; Γιατί απ' ότι ξέρω, το χασίς έχει διαφορετικές επιδράσεις από άνθρωπο σε άνθρωπο.

IRENEMARINA
04-08-2011, 15:42
Μη μπλέκεις με εξαρτημένα άτομα κοριτσάκι μου!!!

Gypsy Cello
04-08-2011, 15:51
Το μην μπλέκεις με εξαρτημένα άτομα είναι ρατσιστικό και παρακινδυνευμένο. Δεν πρέπει να εκφέρουμε απόψεις που περιθωριοποιούν τους άλλους. Μπορεί να είναι μαζί του αν όμως θέλει και ο ίδιος να βοηθήσει τον εαυτό του.

IRENEMARINA
04-08-2011, 15:55
Άμα ήθελε να βοηθήσει τον εαυτό του, θα σταματούσε τα χασίσια... από τα λεγόμενά της βλέπω έναν άνθρωπο που της λέει αυτός είμαι κι αν σ' αρέσει.. εγώ πάντως δε θέλω να έχω σχέσεις με εξαρτημένα από ουσίες άτομα...

Gypsy Cello
04-08-2011, 15:59
Άμα ήθελε να βοηθήσει τον εαυτό του, θα σταματούσε τα χασίσια... από τα λεγόμενά της βλέπω έναν άνθρωπο που της λέει αυτός είμαι κι αν σ' αρέσει.. εγώ πάντως δε θέλω να έχω σχέσεις με εξαρτημένα από ουσίες άτομα...

Η συμπεριφορά σου όμως μέσα σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης θα έπρεπε να διακρίνεται από πολύ λεπτούς χειρισμούς και όσο το δυνατόν περισσότερη αντικειμενικότητα. Δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους έχει πέσει στα ναρκωτικά. Μπορεί να είναι πολύ σοβαροί. Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει το δικαίωμα να χτίσει εκ νέου μια καινούρια ζωή;

Θεοφανία
04-08-2011, 16:32
Η συμπεριφορά σου όμως μέσα σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης θα έπρεπε να διακρίνεται από πολύ λεπτούς χειρισμούς και όσο το δυνατόν περισσότερη αντικειμενικότητα. Δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους έχει πέσει στα ναρκωτικά. Μπορεί να είναι πολύ σοβαροί. Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει το δικαίωμα να χτίσει εκ νέου μια καινούρια ζωή;

συμφωνώ και συνεχίζω....

έχω φίλους που κάνουν χρήση χασίς, μάλιστα η μία είναι κολλητη μου πανω από δέκα χρόνια.
Κάνει περιστασιακή χρήση, τύπου μια φορά την εβδομάδα. Το έχω συζητήσει άπειρες φορές μαζί της, δεν το κόβει, δεν την πρήζω.
Αλλά ποτέ δεν θα έλεγα πως θα σταματήσω να κάνω παρέα μαζί της για αυτό το λόγο.

liodaraki_23
04-08-2011, 16:45
Λοιπον,καταρχην δεν ειμαι ρατσιστρια με τους ανθρωπους αυτους..αντιθετως λογω υπερευαισθησιας ισως να εμπλεκομαι..
ισως να μην εγινα και εγω σαφης αλλα ξεκαθαριζω πως αυτος με εδιωξε γιατι μου ελεγε ψεματα με απιστευτη επιμονη και επιδεξιοτητα ενω ταυτοχρονα μυριζε χασις(καναβη ειναι το ιδιο)
επισης μου ειπε πως πανω σε τσακωμο ειχε βαλει μαχαιρι στο λαιμο του αδερφου υου για εκφοβισμο..για να τον αναγκασει λεει να τον ακουσει σοβαρα
οποτε καταλαβαινετε πως δεν με τρομαζει το γεγονος οτι κανει χασις αλλα..το γεγονος οτι ξερω πως οσοι κανουν ουσιες συνηθως νιωθουν ανεπαρκεις.εχω υποφερει απο τετοια σχεση..
Θα εκτιμουσα παρολαυτα την ειλικρινεια του..εγω μπορει να του λεγα δε θελω να κανω σχεση με αντρα με ουσιες αλλα ουτε σχεση με ψευτη θα εκανα
ας μου ελεγε χρειαζομαι βοηθεια..δε θα του γυρνουσα τη πλατη...το να μου λες οτι εισαι και τον ΟΚΑΝΑ για να βοηθας αλλους ενω κανεις ειναι μεγα θρασος...διορθωστε με αν κανω λαθος..!εμενα μου ελεγε στο στρατο περναω καλα και σε αλλους οτι κοντευει να σαλταρει και φανταστειτε ειχε εξοδο καθε μερα σχεδον...!!!!
επισης το υφος αυτος ειμαι και αμα σαρεσει εμενα με απομακρυνε..γτ εγω προσπαθησα να τον προστατεψω οχι να τον αλλαξω...φανταστειτε η μαμα του ειναι κοινωνικη λειτουργος!!!τι να πω δε ξερω..εχω στενοχωρεθει...
εγω προχτες το βραδυ του εστειλα ενα μνμ και του ειπα πως περα απο το τι εγινε..αν χρειαστει κατι ειμαι εδω και μαλιστα του ποσταρα και το τραγουδι απο το συγκροτημα τα κιτρινα ποδηλατα..το "να σε δω να γελας" θα χαιρομουν αν μπορυσα να τον βοηθησω αλλα πιστευω πως σχεση με αυτα τα δεδομενα δε μπορει να κανει

Θεοφανία
04-08-2011, 16:48
λιονταράκι, από αυτά που γράφεις όμως, δεν φαίνεται αυτός να θέλει και πολύ να κάνει σχέση, (τουλάχιστον μαζί σου).
το έχεις σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο?

Remedy
04-08-2011, 17:02
Λοιπον,καταρχην δεν ειμαι ρατσιστρια με τους ανθρωπους αυτους..αντιθετως λογω υπερευαισθησιας ισως να εμπλεκομαι..
ισως να μην εγινα και εγω σαφης αλλα ξεκαθαριζω πως αυτος με εδιωξε γιατι μου ελεγε ψεματα με απιστευτη επιμονη και επιδεξιοτητα ενω ταυτοχρονα μυριζε χασις(καναβη ειναι το ιδιο)
επισης μου ειπε πως πανω σε τσακωμο ειχε βαλει μαχαιρι στο λαιμο του αδερφου υου για εκφοβισμο..για να τον αναγκασει λεει να τον ακουσει σοβαρα
οποτε καταλαβαινετε πως δεν με τρομαζει το γεγονος οτι κανει χασις αλλα..το γεγονος οτι ξερω πως οσοι κανουν ουσιες συνηθως νιωθουν ανεπαρκεις.εχω υποφερει απο τετοια σχεση..
Θα εκτιμουσα παρολαυτα την ειλικρινεια του..εγω μπορει να του λεγα δε θελω να κανω σχεση με αντρα με ουσιες αλλα ουτε σχεση με ψευτη θα εκανα
ας μου ελεγε χρειαζομαι βοηθεια..δε θα του γυρνουσα τη πλατη...το να μου λες οτι εισαι και τον ΟΚΑΝΑ για να βοηθας αλλους ενω κανεις ειναι μεγα θρασος...διορθωστε με αν κανω λαθος..!εμενα μου ελεγε στο στρατο περναω καλα και σε αλλους οτι κοντευει να σαλταρει και φανταστειτε ειχε εξοδο καθε μερα σχεδον...!!!!
επισης το υφος αυτος ειμαι και αμα σαρεσει εμενα με απομακρυνε..γτ εγω προσπαθησα να τον προστατεψω οχι να τον αλλαξω...φανταστειτε η μαμα του ειναι κοινωνικη λειτουργος!!!τι να πω δε ξερω..εχω στενοχωρεθει...
εγω προχτες το βραδυ του εστειλα ενα μνμ και του ειπα πως περα απο το τι εγινε..αν χρειαστει κατι ειμαι εδω και μαλιστα του ποσταρα και το τραγουδι απο το συγκροτημα τα κιτρινα ποδηλατα..το "να σε δω να γελας" θα χαιρομουν αν μπορυσα να τον βοηθησω αλλα πιστευω πως σχεση με αυτα τα δεδομενα δε μπορει να κανει

συμφωνω απολυτα μαζι σου.
μακρια και αγαπημενοι...
ανθρωπινα και φιλικα, ναι
αλλα να συνδεσεις την ζωη σου με εναν ανθρωπο με τετοια προβληματα, ειναι πολυ κακη επιλογη...

Remedy
04-08-2011, 17:06
Το μην μπλέκεις με εξαρτημένα άτομα είναι ρατσιστικό και παρακινδυνευμένο. Δεν πρέπει να εκφέρουμε απόψεις που περιθωριοποιούν τους άλλους. Μπορεί να είναι μαζί του αν όμως θέλει και ο ίδιος να βοηθήσει τον εαυτό του.

μπα, σοβαρα?
εδω δεν κανουμε σχεσεις με ανθρωπους που ειναι κοντοι, η χοντροι η κακομουτσουνοι.
γιατι δηλαδη θα επρεπε να κανουμε σχεσεις με εθισμενα ατομα? τον μπελα μας ψαχνουμε?
και δεν μιλαω μονο για ναρκωτικα, αλλα και για αλκοολ
αλλο να εχεις σχεση και κυριως φιλικη και να μαθεις στην πορεια οτι το ατομο εχει προβλημα εθισμου, κι αλλο να το γνωρισεις ετσι, και να επιδιωξεις να σχετιστεις μαζι του και μαλιστα ερωτικα!
ανθρωπινα και φιλικα, ειναι αλλο.
αλλα γιατι να επιλεξεις για συντροφο, ενα ατομο εθισμενο? υπαρχει κανενας λογος?
εγω δεν μπορω να βρω ουτε εναν

liodaraki_23
04-08-2011, 17:07
theofania μου φυσικα και το εχω σκεφτει και μαλιστα μια φορα του ειπα πως αν θελει κατι αλλο περα απο σχεση δε διατιθεμαι...και εγινε εξαλλος..
οτι για ποιον με περασες?κι αμα ηθελα να *αμησω δε θα απευθυνομουν σε σενα..και οτι με εχει ξεχωρισει..και πως θελει εναν ανθρωπο πραγματικο διπλα του κλπ
Και καποιοι φιλοι μου που τον ξερουνε που ειπανε πως δεν ειναι τετοιος..το αποκλειουν δλδ..τωρα τι ειχε μες στο μυαλο του δε το γνωριζω..παντως ενα μηνα με κυνηγαει και σεξ δε καναμε..τωρα τι να πω

Gypsy Cello
04-08-2011, 17:48
μπα, σοβαρα?
εδω δεν κανουμε σχεσεις με ανθρωπους που ειναι κοντοι, η χοντροι η κακομουτσουνοι.
γιατι δηλαδη θα επρεπε να κανουμε σχεσεις με εθισμενα ατομα? τον μπελα μας ψαχνουμε?
και δεν μιλαω μονο για ναρκωτικα, αλλα και για αλκοολ
αλλο να εχεις σχεση και κυριως φιλικη και να μαθεις στην πορεια οτι το ατομο εχει προβλημα εθισμου, κι αλλο να το γνωρισεις ετσι, και να επιδιωξεις να σχετιστεις μαζι του και μαλιστα ερωτικα!
ανθρωπινα και φιλικα, ειναι αλλο.
αλλα γιατι να επιλεξεις για συντροφο, ενα ατομο εθισμενο? υπαρχει κανενας λογος?
εγω δεν μπορω να βρω ουτε εναν

Εγώ μπορώ να βρω πολλούς..Για να μάθεις να προσφέρεις ανιδιοτελώς και μ' αυτόν τον τρόπο να βελτιώνεις και τα δικά σου ελαττώματα. Γιατί κανείς δεν είναι τέλειος. Και αφού αναφέρεσαι και στην εξωτερική εμφάνιση, προσωπικά έχω ερωτευτεί και όμορφο και άσχημο άντρα και δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο στις προτιμήσεις μου.

IRENEMARINA
04-08-2011, 17:48
Θα έρθω να συμφωνήσω με τη Remedy!!

Gypsy Cello
04-08-2011, 17:49
theofania μου φυσικα και το εχω σκεφτει και μαλιστα μια φορα του ειπα πως αν θελει κατι αλλο περα απο σχεση δε διατιθεμαι...και εγινε εξαλλος..
οτι για ποιον με περασες?κι αμα ηθελα να *αμησω δε θα απευθυνομουν σε σενα..και οτι με εχει ξεχωρισει..και πως θελει εναν ανθρωπο πραγματικο διπλα του κλπ
Και καποιοι φιλοι μου που τον ξερουνε που ειπανε πως δεν ειναι τετοιος..το αποκλειουν δλδ..τωρα τι ειχε μες στο μυαλο του δε το γνωριζω..παντως ενα μηνα με κυνηγαει και σεξ δε καναμε..τωρα τι να πω

Τους έχεις μιλήσει ανοιχτά για όσα σε προβληματίζουν;

liodaraki_23
04-08-2011, 18:45
ναι Gypsy....και καθε φορα ενιωθε πως τον εκρινα

void
04-08-2011, 19:36
Λιονταράκι, η οποιαδήποτε μορφής εξάρτηση, είτε αυτό λέγεται χασίς, είτε πιο "βαριά" ναρκωτικά είτε αλκοόλ δείχνει άνθρωπο με θέματα.. και σίγουρα αυτοκαταστροφικές τάσεις. Το έχω ζήσει στην οικογένειά μου και σε φίλους και δεν έχουν καλή κατάληξη αυτά τα άτομα. Ακόμα κι αν ήθελε ο φίλος σου να βοηθηθεί και πάλι μέσω της ερωτικής σχέσης μαζί του δε θα μπορούσε να το επιτύχει. Οι άνθρωποι που είναι εξαρτημένοι από ουσίες θα πρέπει πραγματικά να θέλουν να αποδεσμευτούν από αυτό και όχι να σπρώχνονται από κάποιον..
Εγώ προσωπικά ναι, είμαι πολύ ρατσίστρια (αν θες να το πω έτσι) και περιθωριοποιώ άτομα που είναι εξαρτημένα και όχι μόνο δεν το αποδέχονται αλλά το παίζουν και άνετοι και λένε ψέματα. . Και καμία ενοχή δεν έχω. Αυτοί πρέπει να έχουν ενοχές που βάζουν τους δικούς τους ανθρώπους σε ταλαιπωρία και περιπέτειες. Εάν κάποιος ερχόταν να μου ζητήσει βοήθεια εννοείται θα τον βοηθούσα..αλλά δε νομίζω να τα έφτιαχνα μαζί του. Πρώτα να απεξαρτηθεί να βρει τον εαυτό του και μετά η σχέση...

liodaraki_23
04-08-2011, 20:23
void den exeis adiko

Gypsy Cello
04-08-2011, 20:38
ναι Gypsy....και καθε φορα ενιωθε πως τον εκρινα

Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ότι τους κρίνουν ακόμα και όταν δεν τους κρίνουν, όπως και μέλη με ψύχωση εδώ, όπως και άλλες χιλιεςδυο μειονότητες γιατί έτσι έχουν συνηθήσει. Εξαρτάται και από την ωριμότητα του κάθε ανθρώπου. Τι ηλικία έχει; Θα έπρεπε από μόνος του να καταλάβει ότι θέλεις το καλό του.

liodaraki_23
04-08-2011, 20:50
25 ειναι..του το εξηγησα πως εγω οτι ειπα το ειπα απο ενδιαφερον και μου απαντησε λεγοντας πως δεν ειναι παιδακι και πως το καλο του το γνωριζει ο ιδιος..πριν μαλωσουμε του ειχα πει πως περα απο το τι γινεται μεταξυ μας..να ξερεις πως ειμαι εδω σαν ανθρωπος και μου λεει εχω καταλαβει πως ενδιαφερεσαι για εμενα..αλλα ξαφνικα..οταν του ειπα κατι που δ ετου αρεσε εγινα εχθρος..
Ασχετο αλλο πριν απο λιγο μου μιλησε μου εστειλε οτι τελικα πηρε αναβολη και ξεμπερδεψε σημερα..τωρα γτ μου το ανακοινωσε δε καταλαβα!!!

Θεοφανία
04-08-2011, 20:53
Λιονταράκι, η οποιαδήποτε μορφής εξάρτηση, είτε αυτό λέγεται χασίς, είτε πιο "βαριά" ναρκωτικά είτε αλκοόλ δείχνει άνθρωπο με θέματα.. και σίγουρα αυτοκαταστροφικές τάσεις. Το έχω ζήσει στην οικογένειά μου και σε φίλους και δεν έχουν καλή κατάληξη αυτά τα άτομα. Ακόμα κι αν ήθελε ο φίλος σου να βοηθηθεί και πάλι μέσω της ερωτικής σχέσης μαζί του δε θα μπορούσε να το επιτύχει. Οι άνθρωποι που είναι εξαρτημένοι από ουσίες θα πρέπει πραγματικά να θέλουν να αποδεσμευτούν από αυτό και όχι να σπρώχνονται από κάποιον..
Εγώ προσωπικά ναι, είμαι πολύ ρατσίστρια (αν θες να το πω έτσι) και περιθωριοποιώ άτομα που είναι εξαρτημένα και όχι μόνο δεν το αποδέχονται αλλά το παίζουν και άνετοι και λένε ψέματα. . Και καμία ενοχή δεν έχω. Αυτοί πρέπει να έχουν ενοχές που βάζουν τους δικούς τους ανθρώπους σε ταλαιπωρία και περιπέτειες. Εάν κάποιος ερχόταν να μου ζητήσει βοήθεια εννοείται θα τον βοηθούσα..αλλά δε νομίζω να τα έφτιαχνα μαζί του. Πρώτα να απεξαρτηθεί να βρει τον εαυτό του και μετά η σχέση...

βόιντ, καταλαβαίνω την πίκρα σου καθώς ξέρω τι έχεις περάσει, αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
Μίλησα για τη φίλη μου που πίνει κανένα τσιγάρο που και που και παρά τις προσπάθειες μου να της αλλάξω αυτή τη συνήθεια δεν το έχω καταφέρει.
Εντάξει, δεν βγάζει και κανένα πρόβλημα στη μεταξύ μας σχέση ώστε να το ρίξω εκεί και είναι περιστασιακή χρήστρια όπως λέει, όμως δεν θα σταματούσα ποτέ να κάνω παρέα μαζί της γι αυτό το λόγο.
Για να είμαι ειλικρινείς όμως, δεν θα είχα την ίδια άποψη αν γνώριζα κάποιον, μου άρεσε και εκανε το ίδιο.
Μάλιστα, κάποτε, πολύ πιο μικρή, είχα γνωρίσει εναν τύπο ήμουν πολύ ερωτευμένη μαζί του και από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν εκανε άλλη δουλειά παρά να στρίβει τσιγάρα.
Ελεγα, θα τον αλλάξω, δεν υπάρχει πε΄ριπτωση. Γκρίνιαζα, γκρίνιαζα, γκρίνιαζα μέχρι που του είπα: ή εμένα ή αυτό!
Διάλεξε αυτό..:ρ
Ξεκάθαρα πράγματα. Ο άνθρωπος έκανε την επιλογή του. Στην αρχή με πείραξε, αλλά όταν μου πέρασε ο εγωισμός σκέφτηκα πως αυτό ήταν καλύτερο και για τους δυο...:)

void
04-08-2011, 21:05
Ναι μωρέ...γιατί με έχεις εμένα για άτομο που δε θα έκανα κάποιον παρέα επειδή πίνει? Στη σχέση όμως αλλάζει το πράγμα... και ναι, έχω προκατάληψη με τους τοξικομανείς αλλά αντικειμενικά αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αποφεύγουμε να σχετιζόμαστε ερωτικά με εξαρτημένα άτομα..να κάνουμε ρε παιδιά υγιείς σχέσεις..

Gypsy Cello
04-08-2011, 21:08
25 ειναι..του το εξηγησα πως εγω οτι ειπα το ειπα απο ενδιαφερον και μου απαντησε λεγοντας πως δεν ειναι παιδακι και πως το καλο του το γνωριζει ο ιδιος..πριν μαλωσουμε του ειχα πει πως περα απο το τι γινεται μεταξυ μας..να ξερεις πως ειμαι εδω σαν ανθρωπος και μου λεει εχω καταλαβει πως ενδιαφερεσαι για εμενα..αλλα ξαφνικα..οταν του ειπα κατι που δ ετου αρεσε εγινα εχθρος..
Ασχετο αλλο πριν απο λιγο μου μιλησε μου εστειλε οτι τελικα πηρε αναβολη και ξεμπερδεψε σημερα..τωρα γτ μου το ανακοινωσε δε καταλαβα!!!

Άντρας 25 ετών=μωρό. Μην περιμένεις και πολλά. Βοήθησε τον όσο μπορείς και αν δεις ότι δεν βάζει μυαλό, φύγε. Πρέπει να φροντίσεις και τον εαυτό σου.

niah
04-08-2011, 21:17
Ρε παιδια,μιλαμε για χασις δεν μιλαμε για ηρωινη.Επεμβαινω γιατι μιλατε λες και ειναι το ιδιο.Δεν ειναι εξαρτησιογονο το χασις.Μπορει να κανει το μυαλο "πουρε" σιγα σιγα,αλλα δεν προκαλει σωματικη εξαρτηση.
Εγω πιο πολυ θα κολλουσα στο οτι ειπε τοσα ψεμματα παρα στο οτι πινει τσιγαρα,αν φυσικα εμενε στα τσιγαρα και δεν εκανε κι αλλα..Για ποιο λογο να πει ψεμματα?Αυτο ειναι απατη,ειναι μλκια..Απ τη στιγμη που ειπε γι αυτο τοσο χοντρα ψεμματα(οπως να κατηγορει η να λεει οτι προστατευει αυτους που πινουν για να καλυψει τον εαυτο του)μπορει να πει κι αλλα,και σε αλλους τομεις.Για μενα η εμπιστοσυνη ειναι βασικοτατο κομματι σε μια σχεση και θα ξενερωνα.

Void αν το μνμα σου αναφεροταν σε αλλες ουσιες θα ελεγα οτι συμφωνω πολυ μαζι σου.

ΥΓ:Φυσικα ειναι δικαιωμα του καθενος να μην θελεινα ειναι με καποιον "χασισοποτη" και το σεβομαι.Οπως υπαρχουν και ατομα που δεν δεχονται το ταιρι τους να καπνιζει.

Gypsy Cello
04-08-2011, 21:21
Απ' ότι μου έχει πει και η Λάκρυ, το χασίς έχει διαφορετικές επιδράσεις σε κάθε άνθρωπο.

niah
04-08-2011, 21:22
Αλλο οι επιδρασεις.
Απλως ηθελα να πω πως καποιος που πινει χορτο δεν ειναι και τοξικομανης..Μην τα ισσοπεδωνουμε ολα.Δεν λεω οτι ειναι καλο,λεω οτι δεν εχει την ιδια βαρυτητα με αλλες ουσιες.
Αυτο ηθελα να πω.

Gypsy Cello
04-08-2011, 21:23
Ναι εντάξει, συμφωνώ.

Remedy
04-08-2011, 21:41
Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ότι τους κρίνουν ακόμα και όταν δεν τους κρίνουν, όπως και μέλη με ψύχωση εδώ, όπως και άλλες χιλιεςδυο μειονότητες γιατί έτσι έχουν συνηθήσει. Εξαρτάται και από την ωριμότητα του κάθε ανθρώπου. Τι ηλικία έχει; Θα έπρεπε από μόνος του να καταλάβει ότι θέλεις το καλό του.

OXI!
αυτο που κανεις ειναι αδικο!
και προσβλητικο στους ανθρωπους με ψυχωση.
συγκρινεις μια ασθενεια για την οποια τα ατομα δεν ειχαν καμια ευθυνη, με μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!
τεραστιο λαθος κατα την γνωμη μου.
ο καθενας εχει δικαιωμα στις επιλογες του .
και το να συναπτεις σχεσεις ΜΕ ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.
γι αυτο μην μου μιλας για ρατσισμους σε παρακαλω...

μου ειπες πριν , οτι εσυ προσωπικα εχεις κανει και σχεσεις με ασχημους, η καπως ετσι.
με γεια σου με χαρα σου.
πολλοι το κανουν. ουτε εγω τα φιαχνω μονο με μοντελα, οταν εχω αλλα ωραια πραγματα να αξιολογησω σημαντικοτερα κι απ την εμφανιση.
αλλα λεω το εξης απλο πραγμα:
οταν δεν ξερουμε καποιον, θα μας προσελκυσουν σε αυτον τα ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
εγω δεν παραβλεπω ουτε την εμφανιση και θεωρω οτι ειναι ενα απ ολα κι αυτη.
ειναι ομως πολλα αλλα, για τον καθενα διαφορετικα.
ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΝ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ομως σε εναν αγνωστο σου μεχρι τοτε, θα πρεπει να εισαι το λιγοτερο μαζοχας και το περισσοτερο αυτοκαταστροφικος...

τι μου λες τωρα δλδ?
οτι θα θελω να κανω μια ωραια σχεση, θα γνωρισω εναν εθισμενο στα ναρκωτικα και ψευτη και θα πω, "α το καημενο το παιδι, τοσα προβληματα εχει και τα ψεματα λογω προβληματων τα λεει, ολο και καπως θα μπορεσω να βοηθησω, ας τα φιαξω μαζι του!!!!!!!"
δεν παιζει αυτο κοπελια...

με τετοιες επιλογες και την ζωη σου χαλας και γινεσαι το αλλοθι καποιου τετοιου ατομου να συνεχισει στον δρομο της καταστροφης του και της εξαπατησης και εκμεταλλευσης των αλλων..

Remedy
04-08-2011, 21:52
Ναι μωρέ...γιατί με έχεις εμένα για άτομο που δε θα έκανα κάποιον παρέα επειδή πίνει? Στη σχέση όμως αλλάζει το πράγμα... και ναι, έχω προκατάλειψη με τους τοξικομανείς αλλά αντικειμενικά αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αποφεύγουμε να σχετιζόμαστε ερωτικά με εξαρτημένα άτομα..να κάνουμε ρε παιδιά υγιείς σχέσεις..

+ 1000

Gypsy Cello
04-08-2011, 21:57
OXI!
αυτο που κανεις ειναι αδικο!
και προσβλητικο στους ανθρωπους με ψυχωση.
συγκρινεις μια ασθενεια για την οποια τα ατομα δεν ειχαν καμια ευθυνη, με μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!
τεραστιο λαθος κατα την γνωμη μου.
ο καθενας εχει δικαιωμα στις επιλογες του .
και το να συναπτεις σχεσεις ΜΕ ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.
γι αυτο μην μου μιλας για ρατσισμους σε παρακαλω...

μου ειπες πριν , οτι εσυ προσωπικα εχεις κανει και σχεσεις με ασχημους, η καπως ετσι.
με γεια σου με χαρα σου.
πολλοι το κανουν. ουτε εγω τα φιαχνω μονο με μοντελα, οταν εχω αλλα ωραια πραγματα να αξιολογησω σημαντικοτερα κι απ την εμφανιση.
αλλα λεω το εξης απλο πραγμα:
οταν δεν ξερουμε καποιον, θα μας προσελκυσουν σε αυτον τα ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
εγω δεν παραβλεπω ουτε την εμφανιση και θεωρω οτι ειναι ενα απ ολα κι αυτη.
ειναι ομως πολλα αλλα, για τον καθενα διαφορετικα.
ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΝ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ομως σε εναν αγνωστο σου μεχρι τοτε, θα πρεπει να εισαι το λιγοτερο μαζοχας και το περισσοτερο αυτοκαταστροφικος...

τι μου λες τωρα δλδ?
οτι θα θελω να κανω μια ωραια σχεση, θα γνωρισω εναν εθισμενο στα ναρκωτικα και ψευτη και θα πω, "α το καημενο το παιδι, τοσα προβληματα εχει και τα ψεματα λογω προβληματων τα λεει, ολο και καπως θα μπορεσω να βοηθησω, ας τα φιαξω μαζι του!!!!!!!"
δεν παιζει αυτο κοπελια...

με τετοιες επιλογες και την ζωη σου χαλας και γινεσαι το αλλοθι καποιου τετοιου ατομου να συνεχισει στον δρομο της καταστροφης του και της εξαπατησης και εκμεταλλευσης των αλλων..

Δεν το εννοούσα ακριβώς έτσι...Απλά αν τύχει να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που κατά τ' άλλα σ' αρέσει, νομίζω πως δεν είναι κακό να δώσεις μια ευκαιρία. Μην γίνεσαι τόσο αιχμηρή, ούτε εσύ είσαι τέλεια, ούτε κανείς. Όσον αφορά την σύγκριση με τις ψυχώσεις, να ξέρεις ότι πολλές φορές η ασθένεια μπορεί να γίνει και αιτία χρήσης ναρκωτικών γι' αυτό έκανα και την σύγκριση.

Remedy
04-08-2011, 22:06
Δεν το εννοούσα ακριβώς έτσι...Απλά αν τύχει να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που κατά τ' άλλα σ' αρέσει, νομίζω πως δεν είναι κακό να δώσεις μια ευκαιρία. Μην γίνεσαι τόσο αιχμηρή, ούτε εσύ είσαι τέλεια, ούτε κανείς. Όσον αφορά την σύγκριση με τις ψυχώσεις, να ξέρεις ότι πολλές φορές η ασθένεια μπορεί να γίνει και αιτία χρήσης ναρκωτικών γι' αυτό έκανα και την σύγκριση.

φυσικα και δεν ειμαι τελεια.
και κανενας δεν ειναι τελειος.
αλλα εδω μου προτεινεις την καταστροφη

IRENEMARINA
04-08-2011, 22:18
Remedy μαζί σου!! όσο για τις διαφορές μεταξύ χασίς και άλλων ναρκωτικών, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν σκληρά και μαλακά ναρκωτικά και αηδίες.. όλα είναι ναρκωτικά και προκαλούν εθισμό και κάμποσα άλλα πράγματα!!!!

Gypsy Cello
04-08-2011, 22:19
Remedy, εξέφρασα μια άποψη, αν δεν σ' αρέσει, προσπέρασε την απλά.

niah
04-08-2011, 22:22
Kαποια πραγματα ειναι αντικειμενικα και ευκολα διακριτα.Οταν κοψεις την ηρωινη πονας,κρυωνεις,τρεμεις.
Οταν κοψεις το χασις δεν παθαινεις τιποτα τετοιο.Απο μονο του φωναζει οτι η βαρυτητα δεν ειναι η ιδια..
Επισης μην ξεχναμε οτι η νικοτινη και η καφεινη ειναι επισης ναρκωτικα και μαλιστα εξαρτησιογονα. Ειναι το ιδιο "αθωα" οσο και το χασις.

Seduction
04-08-2011, 22:28
Δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους έχει πέσει στα ναρκωτικά. Μπορεί να είναι πολύ σοβαροί

!!! Τι λογική είναι αυτή; Οποιος έχει πολλά προβλήματα, δύσκολα, μεγάλα, τεράστια, δικαιολογείται να πέσει έτσι;

Kατανοώ ότι υπάρχουν αδύναμοι άνθρωποι, αλλά το να είμαστε οκ ότι με πρόσχημα αυτή την αδυναμία μπορούν να κάνουν οτιδήποτε....

Δεν δικαιολογεί η αρρώστεια τα πάντα

Gypsy Cello
04-08-2011, 22:36
Και είσαι εσύ σε θέση να κατακρίνεις την αδυναμία του άλλου; Ποιος είσαι για να το κάνεις αυτό;

liodaraki_23
04-08-2011, 22:37
θα συμφωνησω με τον seduction!
ολοι μας περναμε απο δυσκολες στιγμες και σημαινει δλδ?εμενα ρε παιδια με χαλασε πιο πολυ αυτο το ψεμα..δεν εχω ξαναγνωρισει ατομο που κανει ουσιες να κανει τουμπες πως δε κανει..τι δλδ?ακομα και να το καταπινα?δε θα το καταλαβαινα?
νομιζε οτι εκει κολλουσα και δε τον αφηνα να με ακουμπησει κλπ..ενω του λεγα δε σε ξερω γενικως..δε μπορω να μπω σε σχεση με εναν καφε..γτ σχεση ελεγε οτι ηθελε..τωρα αμα μου λεγε ψεματα μεχρι να του κατσω τι να πω..
αλλα οπως και να χει δεν ειναι απλα οτι το αρνιοταν..αλλα μου λεγε να παμε να κανουμε drug test για να μου αποδειξει πως δ εκανει ενω μυριζανε τα ρουχα του...γιατι αυτο?

Gypsy Cello
04-08-2011, 22:41
Γι' αυτό σου λέω ότι είναι ανώριμος μάλλον. Θα έπρεπε να το πει με ειλικρίνια και ωριμότητα. Εσύ τον θέλεις πολύ; Εάν όχι καλύτερα ν' αποχωρήσεις γιατί άλλο να δείχνουμε κατανόηση στο πρόβλημα κάποιου και άλλο να μας φλομώνει στο ψέμα.

liodaraki_23
04-08-2011, 22:44
οχι δε θελω συνεχεια με αυτον τον ανθρωπο αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το ψεμα..και γενικα το ποσοι ανθρωποι τελικα εχουν ψυχολογικα και βλεπουν τα χασισια σα βαλσαμο

carrot
04-08-2011, 22:45
Τι έγινε πάλι με τους ψυχωτικούς ρε κορίτσια?

Gypsy είσαι μεγάλη υποκρίτρια. Όσκαρ θα πω να σε δώσουν .ΧΑΧΑχ

Gypsy Cello
04-08-2011, 22:51
Και για ποιο λόγο είμαι υποκρίτρια; Μπορείς να μου πεις;

liodaraki_23
04-08-2011, 22:51
??????????????

Gypsy Cello
04-08-2011, 22:55
Λιονταράκι σύγγνώμη από μέρους μου για τα οφ τόπικ αλλά ο κάροτ πραγματικά δεν ξέρει τι του γίνεται και μου επιτίθεται χωρίς λόγο.

liodaraki_23
04-08-2011, 23:03
δε πειραζει..

void
04-08-2011, 23:17
Ρε παιδια,μιλαμε για χασις δεν μιλαμε για ηρωινη.Επεμβαινω γιατι μιλατε λες και ειναι το ιδιο.Δεν ειναι εξαρτησιογονο το χασις.Μπορει να κανει το μυαλο "πουρε" σιγα σιγα,αλλα δεν προκαλει σωματικη εξαρτηση.
Εγω πιο πολυ θα κολλουσα στο οτι ειπε τοσα ψεμματα παρα στο οτι πινει τσιγαρα,αν φυσικα εμενε στα τσιγαρα και δεν εκανε κι αλλα..Για ποιο λογο να πει ψεμματα?Αυτο ειναι απατη,ειναι μλκια..Απ τη στιγμη που ειπε γι αυτο τοσο χοντρα ψεμματα(οπως να κατηγορει η να λεει οτι προστατευει αυτους που πινουν για να καλυψει τον εαυτο του)μπορει να πει κι αλλα,και σε αλλους τομεις.Για μενα η εμπιστοσυνη ειναι βασικοτατο κομματι σε μια σχεση και θα ξενερωνα.

Void αν το μνμα σου αναφεροταν σε αλλες ουσιες θα ελεγα οτι συμφωνω πολυ μαζι σου.

ΥΓ:Φυσικα ειναι δικαιωμα του καθενος να μην θελεινα ειναι με καποιον "χασισοποτη" και το σεβομαι.Οπως υπαρχουν και ατομα που δεν δεχονται το ταιρι τους να καπνιζει.

niah θα σου πω το εξής: αν δεν είχα βιώσει τις παρενέργειες του χασίς, του οποίου η χρήση δε σε κάνει τοξικομανή με τη στενή έννοια του όρου και θεωρείται "μαλακό" ναρκωτικό, πιθανόν να είχα μια πιο διαλλακτική στάση και να νέρωνα ας πούμε λίγο το κρασί μου. Εννοείται ότι δε μιλάω για μια στο τόσο χρήση, που λίγο πολύ το έχουμε κάνει η πλειοψηφία από εμάς. Εγώ κατάλαβα από τα λεγόμενα της λιονταρακαινας (!!!) ότι ο τύπος βρώμαγε από την κορυφή μέχρι τα νύχια μπάφο και έλεγε και ψέμματα. Είναι προφανές ότι τέτοιοι άντρες είναι απαγορευτικοί για ερωτική σχέση. Είναι αυτοκαταστροφικοί στο φούλ και παίρνουν στο λαιμό τους και αυτούς που τους αγαπάνε. Και πραγματικά, στην πλειοψηφία τους αυτά τα άτομα δεν έχουν καλή κατάληξη. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος μαζοχισμού για έναν άνθρωπο να συνάπτει σχέσεις μαζί τους τη στιγμή που κυκλοφορούν τόσα άτομα τα οποία είναι έτοιμα να δώσουν και να πάρουν από μια σχέση και αν μη τι άλλο δεν αντιμετωπίζουν ζητήματα εξάρτησης.
Αυτά τα λέω όχι για να βγάλω μένος κατά των εξαρτημένων από ουσίες, όπως σου προείπα έχω βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις στο σπίτι λόγω εξάρτησης από μπάφο, όχι ηρωϊνης που θεωρείται βαρύ. Για μένα δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ μαλακών και σκληρών για τον πολύ απλό λόγο ότι επί της ουσίας η εξάρτηση είναι ψυχική και όχι σωματική. Βοηθώ άτομα που θέλουν να απεξαρτητοποιηθούν αλλά ταυτόχρονα δεν αλλάζει η άποψη μου ότι είναι ΕΠΙΛΟΓΗ τους και ναι, τους περιθωριοποιώ και τους το δείχνω κιόλας. Εν προκειμένω, επειδή η φίλη μας έχει μπλέξει με έναν τύπο ο οποίος έχει θεματάκια και βίας, και αυτό επίσης το έχω βιώσει, όπως και άρνησης, το μόνο που έχω να της πω είναι να μην έχει ερωτική σχέση μαζί του αλλά αντιθέτως να του δείξει την αποδοκιμασία της.

carrot
04-08-2011, 23:24
Και για ποιο λόγο είμαι υποκρίτρια; Μπορείς να μου πεις;

Μια φορά σε είπα βρωμιάρα και από τότε με έχεις τρελάνει στα μηνύματα και στις κατηγορίες, μόνο τηλέφωνο δεν έχεις κάνει στο FBI για να με κλείσουν μέσα (και αμφιβάλω για την τελευταία υπόθεση).

liodaraki_23
04-08-2011, 23:40
void gt liontarakainas?

void
04-08-2011, 23:42
μάλλον του λιονταρακίου έπρεπε να πω! :-)

liodaraki_23
04-08-2011, 23:43
ok..nomiza oti htan eirwniko kai aporhsa gt

elirene
05-08-2011, 00:14
σαν νωρις βγαζεις συμπερασματα και καναβη κανει η μιση αθηνα με τους γερους και τα μωρα μαζι αρα τι μενει?ασε που αποποινικοποιηθηκε..δεν ειναι τπτ αυτο κ εγω κανω π κ π χωρις να μαι κολλημενη

Gypsy Cello
05-08-2011, 00:15
η κάνναβη είναι το ίδιο με το χασίς; Είμαι και λίγο άσχετη.

Gypsy Cello
05-08-2011, 00:23
Μια φορά σε είπα βρωμιάρα και από τότε με έχεις τρελάνει στα μηνύματα και στις κατηγορίες, μόνο τηλέφωνο δεν έχεις κάνει στο FBI για να με κλείσουν μέσα (και αμφιβάλω για την τελευταία υπόθεση).

Μπα εγώ δεν έχω διασυνδέσεις με μυστικές υπηρεσίες. Απλά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να βρίζεις έναν άνθρωπο που δεν έχει φταίξει σε τίποτα.

void
05-08-2011, 00:26
σαν νωρις βγαζεις συμπερασματα και καναβη κανει η μιση αθηνα με τους γερους και τα μωρα μαζι αρα τι μενει?ασε που αποποινικοποιηθηκε..δεν ειναι τπτ αυτο κ εγω κανω π κ π χωρις να μαι κολλημενη

Ελιρέν ο τρόπος με τον οποίο κινείται η μάζα δεν είναι απαραίτητα και ο ενδεδειγμένος..και επειδή το αποποινικοποίησαν τι πάει να πει? ότι κάνει και καλό στην υγεία? άτομα - πρόβατα θέλουν να έχουν γι'αυτό και μας ωθούν στα ναρκωτικά.

Gypsy Cello
05-08-2011, 00:28
Έχεις δίκιο που το αναφέρεις. Αλλά είναι θέμα αυτοσυνειδησίας.

Θεοφανία
05-08-2011, 02:15
Kαποια πραγματα ειναι αντικειμενικα και ευκολα διακριτα.Οταν κοψεις την ηρωινη πονας,κρυωνεις,τρεμεις.
Οταν κοψεις το χασις δεν παθαινεις τιποτα τετοιο.Απο μονο του φωναζει οτι η βαρυτητα δεν ειναι η ιδια..
Επισης μην ξεχναμε οτι η νικοτινη και η καφεινη ειναι επισης ναρκωτικα και μαλιστα εξαρτησιογονα. Ειναι το ιδιο "αθωα" οσο και το χασις.

Εδώ κάνεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος. Το χασίς είναι εξίσου εθιστικό με όλα τα ναρκωτικά. Ξέρω άτομο που έφτασε σε βαριά ψύχωση από σταθερή χρήση χασίς, για αυτό μίλησα πριν για τη φίλη μου και αναφέρθηκα σε αυτήν ως "περιστασιακή" χρήστρια.
Είναι όπως το αλκοολ.
Άλλο να βγαίνεις μια φορά την εβδομάδα και να πίνεις δυο ποτα ή ένα τσιγάρο και άλλο να πίνεις κάθε μέρα.
Τα στερητικά από το χασίς όταν η χρήση είναι στεθερή και είναι κάποιος εθισμένος, αντιμετωπίζονται πολύ δύσκολα.
Μη λέμε ότι θέλουμε ή ότι υποψιαζόμαστε πως ισχύει.

Gypsy Cello
05-08-2011, 02:23
Για τον τίτλο του θέματος θα ήθελα ν' αναφέρω ότι φταίμε εμείς όταν κάνουμε λάθος επιλογές συνέχεια. Δεν γίνεται να είναι τυχαίο. Και ο μαλακομαγνήτης δεν υφίσταται. Είναι αποκύημα της φαντασίας ορισμένων ηλίθιων κοριτσιών που δεν ξέρουν που να καταλογίσουν τα λάθη τους.

liodaraki_23
05-08-2011, 02:42
gypsy μην κρινεις για να μη κριθεις!!!δεν ισχυριστηκα κανενα μαλακομαγνητη απλα μου ετυχε να γνωρισω ανθρωπους με ουσιες στα καπακια...!!δεν ειπα οτι παντα ειχα τετοιες σχεσεις...
και ανεφερα πως δε θελω να μιζεριασω...!ουτε ηλιθιο κοριτσι ειμαι και σε παρακαλω να εκφραζεσαι καλυτερα

Gypsy Cello
05-08-2011, 02:57
Κοπελιά συγγνώμη αλλά δεν αναφερόμουν σε σένα! Το είπα γενικότερα και με μια δόση θυμού προς τον εαυτό μου.

liodaraki_23
05-08-2011, 03:15
οκ δεκτη!!Απλα καμια φορα πιστευω ελκουμε εμεις καποιους ανθρωπους...οχι μαλακομαγνητες κλπ..αλλα η αυρα του καθενος μας προδιδει...γτ το λεω αυτο?γτ το συγκεκριμενο ατομο που κουβεντιαζουμε..με πλησιασε εκεινο!οχι εγω

Gypsy Cello
05-08-2011, 03:26
Ναι οκ και απ' ότι μου λες, εσένα είναι η δεύτερη φορά που τυχαίνεις χρήστη. Άλλες κάνουν τα ίδια λάθη μια ζωή.

liodaraki_23
05-08-2011, 03:42
xm....!!!!

ioannis2
05-08-2011, 07:45
Λιονταράκι, σ όλα σου τα μηνύματα εδώ, στα οποία διακρίνω αυθορμητισμό στον τρόπο που εκφράζεσαι, μόνο αρνητικά παρουσιάζεις αυτόν τον άνθρωπο, σα να μας λες τα παράπονα σου και ταυτόχρονα δυσκολεύεσαι να του βρεις κανά καλό. εμμέσως πλην σαφώς μας λες ότι έχεις φορτωθεί ένα βάρος και τίποτα που να θυμίζει σχέση. Πως επιμένεις να σαι ακόμα μαζί του? άλλο να βοηθήσεις κάποιον κι άλλο να τον φορτωθείς με μια υποτιθέμενη σχέση. ούτε μας λες πουθενά να χει δημιουργηθεί αίσθημα μεταξύ σας, δλδ όντως να μιλάμε για σχέση. άμα ψάξεις πιο προσεκτικά θα βρεις για σενα το κατάλληλο άτομο, δεν είναι όλοι το ίδιο.

niah
05-08-2011, 11:49
Εδώ κάνεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος. Το χασίς είναι εξίσου εθιστικό με όλα τα ναρκωτικά. Ξέρω άτομο που έφτασε σε βαριά ψύχωση από σταθερή χρήση χασίς, για αυτό μίλησα πριν για τη φίλη μου και αναφέρθηκα σε αυτήν ως "περιστασιακή" χρήστρια.
Είναι όπως το αλκοολ.
Άλλο να βγαίνεις μια φορά την εβδομάδα και να πίνεις δυο ποτα ή ένα τσιγάρο και άλλο να πίνεις κάθε μέρα.
Τα στερητικά από το χασίς όταν η χρήση είναι στεθερή και είναι κάποιος εθισμένος, αντιμετωπίζονται πολύ δύσκολα.
Μη λέμε ότι θέλουμε ή ότι υποψιαζόμαστε πως ισχύει.

Tι σχεση εχει το ατομο που οδηγηθηκε σε ψυχωση απ το χασις,με το οτι το χασις ειναι εθιστικο..
Το οτι ο αλλος εκανε καθημερινη χρηση δεν σημαινει οτι ειναι εθιστικο.Ψυχολογικα ηταν εθισμενο αυτο το ατομο οχι σωματικα.Οπως θα μπορουσε να ειναι εθισμενο σε οτιδηποτε ειναι ή δεν ειναι εθιστικο.Ο χαρακτηρας του ηταν εξαρτητικος οχι το χασις εθιστικο.Το οτι δεν ειναι εθιστικο το αποδεικνυει η φιλη σου που κανει μοναχα οποτε γουσταρει τσιγαρα.Αν ηταν εθιστικο δεν θα επινε μια στις τοσες.Θα επινε καθημερινα και μαλιστα θα επινε για να μην ποναει και να μπορει να βγαλει τη μερα και να ζησει.Αυτο ειναι η εξαρτηση.
Αυτη την τελευταια σου φραση καλα θα εκανες να την ακολουθησεις

niah
05-08-2011, 12:00
niah θα σου πω το εξής: αν δεν είχα βιώσει τις παρενέργειες του χασίς, του οποίου η χρήση δε σε κάνει τοξικομανή με τη στενή έννοια του όρου και θεωρείται "μαλακό" ναρκωτικό, πιθανόν να είχα μια πιο διαλλακτική στάση και να νέρωνα ας πούμε λίγο το κρασί μου. Εννοείται ότι δε μιλάω για μια στο τόσο χρήση, που λίγο πολύ το έχουμε κάνει η πλειοψηφία από εμάς. Εγώ κατάλαβα από τα λεγόμενα της λιονταρακαινας (!!!) ότι ο τύπος βρώμαγε από την κορυφή μέχρι τα νύχια μπάφο και έλεγε και ψέμματα. Είναι προφανές ότι τέτοιοι άντρες είναι απαγορευτικοί για ερωτική σχέση. Είναι αυτοκαταστροφικοί στο φούλ και παίρνουν στο λαιμό τους και αυτούς που τους αγαπάνε. Και πραγματικά, στην πλειοψηφία τους αυτά τα άτομα δεν έχουν καλή κατάληξη. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος μαζοχισμού για έναν άνθρωπο να συνάπτει σχέσεις μαζί τους τη στιγμή που κυκλοφορούν τόσα άτομα τα οποία είναι έτοιμα να δώσουν και να πάρουν από μια σχέση και αν μη τι άλλο δεν αντιμετωπίζουν ζητήματα εξάρτησης.
Αυτά τα λέω όχι για να βγάλω μένος κατά των εξαρτημένων από ουσίες, όπως σου προείπα έχω βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις στο σπίτι λόγω εξάρτησης από μπάφο, όχι ηρωϊνης που θεωρείται βαρύ. Για μένα δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ μαλακών και σκληρών για τον πολύ απλό λόγο ότι επί της ουσίας η εξάρτηση είναι ψυχική και όχι σωματική. Βοηθώ άτομα που θέλουν να απεξαρτητοποιηθούν αλλά ταυτόχρονα δεν αλλάζει η άποψη μου ότι είναι ΕΠΙΛΟΓΗ τους και ναι, τους περιθωριοποιώ και τους το δείχνω κιόλας. Εν προκειμένω, επειδή η φίλη μας έχει μπλέξει με έναν τύπο ο οποίος έχει θεματάκια και βίας, και αυτό επίσης το έχω βιώσει, όπως και άρνησης, το μόνο που έχω να της πω είναι να μην έχει ερωτική σχέση μαζί του αλλά αντιθέτως να του δείξει την αποδοκιμασία της.

Το καταλαβαινω αυτο που μου λες Void.Ομως πιστευω πως ολα αυτα που λες ειναι θεμα χαρακτηρα και συμπεριφορας.Και οτι καποιοι χαρακτηρες ειναι προς αποφυγην.Κι αυτο μπορει να φανει κι απο τη χρηση που κανουν και το που τους βγαζει αυτη, ανεξαρτητως αν η ουσια ειναι σωματικα εξαρτησιογονος ή οχι.Εχω παραδειγματα ατομων που κανουν περιστασιακη χρηση,και παραδειγματα οπως αυτα που αναφερεις.
Εννοειται πως οταν ολος ο κοσμος του αλλου ειναι που και ποτε θα βρει χορτο,και αλλες παρομοιες συμπεριφορες,αυτο κατι δειχνει για τον αλλο.Και μαλλον σημαινει πως ενα τετοιο ατομο,τουλαχιστον στη φαση που ασχολειται τοσο πολυ,δεν ειναι και οτι καλυτερο για ερωτικο ή και αλλο δεσμο.Με λιγα λογια εννοω οτι δεν τους φταιει τοσο αυτη καθαυτη η ουσια οσο ο ιδιος ο χαρακτηρας τους και το πως η ιδιοι την αντιμετωπιζουν κ τη χρησιμοποιουν.
Οπως ανεφερα κι εγω η συμπεριφορα του ατομου που αναφερει η θεματοθετρια θα με ενοχλουσε κι οχι το οτι πινει τσιγαρα.κι αυτα τα ψεμματα που της ειπε ειναι στα πλαισια αυτης της συμπειριφορας. Πρεζακιστικη την χαρακτηριζω εγω.
Υπαρχουν ατομα που εχουν πρεζακιστικες συμπεριφορες διχως να ειναι πρεζακια.Αυτα ειναι κατα τη γνωμη μου προς αποφυγην

Θεοφανία
05-08-2011, 12:20
Tι σχεση εχει το ατομο που οδηγηθηκε σε ψυχωση απ το χασις,με το οτι το χασις ειναι εθιστικο..
Το οτι ο αλλος εκανε καθημερινη χρηση δεν σημαινει οτι ειναι εθιστικο.Ψυχολογικα ηταν εθισμενο αυτο το ατομο οχι σωματικα.Οπως θα μπορουσε να ειναι εθισμενο σε οτιδηποτε ειναι ή δεν ειναι εθιστικο.Ο χαρακτηρας του ηταν εξαρτητικος οχι το χασις εθιστικο.Το οτι δεν ειναι εθιστικο το αποδεικνυει η φιλη σου που κανει μοναχα οποτε γουσταρει τσιγαρα.Αν ηταν εθιστικο δεν θα επινε μια στις τοσες.Θα επινε καθημερινα και μαλιστα θα επινε για να μην ποναει και να μπορει να βγαλει τη μερα και να ζησει.Αυτο ειναι η εξαρτηση.
Αυτη την τελευταια σου φραση καλα θα εκανες να την ακολουθησεις

Επειδή βαριέμαι πρωί-πρωί να αναλύω τα αυτονόητα, παραθέτω σχετικό άρθρο από ιατρικό σάιτ....

• Χασίς, μαριχουάνα: Σε μικρές δόσεις προκαλούν ευφορία, ταχυκαρδία, υπνηλία, διαφοροποιημένη αντίληψη χρόνου, άρση αναστολών, ψυχοκινητικά προβλήματα. Οι ουσίες αυτές μπορούν να δράσουν και ως παραισθησιογόνα. Σε χρόνια χρήση προκαλούνται αποφρακτική πνευμονοπάθεια, διαταραχή γονιμότητας, καρδιακές αλλοιώσεις, έκπτωση γνωστικών λειτουργιών.

Το πρόβλημα του εθισμού
Ο κοινός παρανομαστής στα ισχυρά αυτά ψυχοτρόπα είναι η ανάπτυξη εθισμού στον χρήστη. Ο εθισμός περιλαμβάνει την εξάρτηση και την ανοχή. Η ανάπτυξη της εξάρτησης έχει ως αποτέλεσμα το σύνδρομο στέρησης σε περίπτωση διακοπής της χορηγούμενης ουσίας. Η στέρηση μπορεί να είναι απλή ψυχολογική στέρηση, ενδέχεται όμως στην περίπτωση ορισμένων ουσιών η κατάσταση να περιπλέκεται και από ισχυρή σωματική εξάρτηση με ανάπτυξη επώδυνων σωματικών συμπτωμάτων στον χρήστη που ευρίσκεται σε διαδικασία απεξάρτησης.
Η ανοχή είναι η κατάσταση κατά την οποία ο οργανισμός συνηθίζει την ουσία με αποτέλεσμα οι ψυχοτρόπες δράσεις της ουσίας να επιτυγχάνονται μόνο με μεγαλύτερες δόσεις. Το πρόβλημα της ανάπτυξης ανοχής μπορεί να είναι μηδαμινό στην πράξη, όπως συμβαίνει με ορισμένα αντικαταθλιπτικά ή σημαντικό πρόβλημα που προκαλεί άμεσα θανάτους όπως συμβαίνει με την 13ηρωίνη. Η ποσότητα που απαιτείται για να προκληθεί εθισμός στην χρησιμοποιούμενη ουσία εξαρτάται τόσο από την ουσία όσο και από την ιδιοσυγκρασία του χρήστη. Στα λιγότερο τοξικά από τα ψυχοτρόπα συνήθως απαιτείται καθημερινή χρήση και χρόνος μεγαλύτερος από μήνα.

niah
05-08-2011, 12:24
Μολις παρεθεσες πιθανες παρενεργειες του χασις κι αμεσως απο κατω το προβλημα του εθισμου γενικα απο ουσιες.Καμια απαντηση δλδ
Επιμενω να λεω οτι το χασις δεν κανει κανεναν εξαρτημενο.Η συμπεριφορα του χρηστη ισως τον κανει να φαινεται ή να νιωθει εξαρτημενος.

Θεοφανία
05-08-2011, 12:43
Μολις παρεθεσες πιθανες παρενεργειες του χασις κι αμεσως απο κατω το προβλημα του εθισμου γενικα απο ουσιες.Καμια απαντηση δλδ
Επιμενω να λεω οτι το χασις δεν κανει κανεναν εξαρτημενο.Η συμπεριφορα του χρηστη ισως τον κανει να φαινεται ή να νιωθει εξαρτημενος.

οκ...

το χασίς τι είναι αν δεν είναι ΟΥΣΙΑ? Μαγική σκόνη;

Η κατάχρηση της κάνναβης χαρακτηρίζεται από την επαναλαμβανόμενη ή περιοδική χρήση της ουσίας με συνέπεια την αδυναμία να ανταποκριθεί το άτομο σε οικογενειακές, ακαδημαϊκές, εργασιακές και άλλες κοινωνικές υποχρεώσεις, την επαναλαμβανόμενη χρήση σε καταστάσεις που αυτή θέτει σε κίνδυνο το άτομο (π.χ. οδήγηση), τις επανειλημμένες εμπλοκές με το νόμο εξαιτίας της χρήσης και τη συνέχιση της χρήσης παρά την επίγνωση των επιπτώσεων στη διαπροσωπική και κοινωνική ζωή του ατόμου. Η απλώς «ψυχαγωγική χρήση» της κάνναβης είναι δύσκολο να διαχωριστή από την εξάρτηση ή την κατάχρησή της λόγω της δυσκολίας να αποδοθούν στην κάνναβη προβλήματα ψυχολογικά, κοινωνικά και συμπεριφοράς, ιδιαίτερα όταν συνυπάρχει χρήση και άλλων ουσιών.

Μελέτες δείχνουν ότι η εξάρτηση από την κάνναβη δεν είναι ισχυρή και φαίνεται να περιορίζεται σε μάλλον ήπια ψυχολογική εξάρτηση. Η βιολογική εξάρτηση δεν τεκμηριώνεται εφόσον δεν έχει βεβαιωθεί η παρουσία στερητικών συμπτωμάτων κλινικής σημασίας αν και αναφέρονται ήπια συμπτώματα (ευερεθιστότητα, άγχος, διαταραχή ύπνου, ανορεξία, απώλεια βάρους, εφίδρωση, τρεμούλες, διάρροια, ναυτία, εμετός, μυϊκά άλγη και αυξημένη θερμοκρασία σώματος) μετά από χρόνια χρήση υψηλών δόσεων της ουσίας. Έχει διαπιστωθεί επίσης το φαινόμενο της ανοχής μετά από μακροχρόνια χρήση.

Η εξάρτηση από την κάνναβη, σύμφωνα με τα κριτήρια του DSM-IV χαρακτηρίζεται από την επιτακτική ανάγκη για λήψη της ουσίας, από την απασχόληση για την ανεύρεσή της κατά τη διάρκεια μεγάλου μέρους της ημέρας, από τις επιπτώσεις της χρήσης της στον οικογενειακό, ακαδημαϊκό, εργασιακό ή ψυχαγωγικό τομέα της ζωής του ατόμου και από την επιμονή στη χρήση της παρά την επίγνωση ότι προκαλεί στο άτομο προβλήματα σωματικά (π.χ. χρόνιο βήχα ως αποτέλεσμα του καπνίσματος) ή ψυχολογικά (π.χ. υπερβολική χαλάρωση ή αδράνεια ως αποτέλεσμα της χρόνιας χρήσης).

και όσο για το αν κάποιος που είναι εξαρτημένος από χασίς μπορεί να πάθει ψύχωση, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω...

http://www.scientificamerican.com/podcast/episode.cfm?id=cannabis-may-influence-onset-of-psy-11-02-07

niah
05-08-2011, 12:52
Βαριεμαι να τα διαβαζω ολα αυτα.Οσο για το χασις και την ψυχωση δεν το αμφισβητησα σε κανενα σημειο.Ειπα οτι δεν εχει σχεση αυτο με την εξαρτηση απλα.Αν δεν καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος καλυτερα να μη σχολιαζεις.
Το χασις μπορει να προκαλεσει ψυχολογικη εξαρτηση κι οχι σωματικη.Κι αυτο εξαρταται απ το χαρακτηρα και τη χρηση που κανει ο καθενας.
Και για να ερθω στις μεθοδους σου..εχεις κανει χρηση χασις?

Θεοφανία
05-08-2011, 12:58
Βαριεμαι να τα διαβαζω ολα αυτα.Οσο για το χασις και την ψυχωση δεν το αμφισβητησα σε κανενα σημειο.Ειπα οτι δεν εχει σχεση αυτο με την εξαρτηση απλα.Αν δεν καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος καλυτερα να μη σχολιαζεις.
Το χασις μπορει να προκαλεσει ψυχολογικη εξαρτηση κι οχι σωματικη.Κι αυτο εξαρταται απ το χαρακτηρα και τη χρηση που κανει ο καθενας.
Και για να ερθω στις μεθοδους σου..εχεις κανει χρηση χασις?

άμα βαριέσαι, μην ανοίγεις κουβέντα.
Φυσικά και έχει σωματική εξάρτηση, αφού επηρεάζει η χρήση του τον εγκέφαλο πρώτα απ' όλα: (γιου νοου εγκέφαλος, όργανο του σώματος).
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες, διαφωνώ και σου παραθέτω επιστημονικά κείμενα γιατί αν κάτσω να πω ιστορίες γνωστών μου για το τι έχουν πάθει από χρήση/κατάχρηση/εθισμό σε αυτή τη μλκια δεν θα έχει νόημα.
φυσικά και έχω δοκιμάσει όπως οι περισσότεροι, φυσικά από περιέργεια, φυσικά δεν είμαι τόσο ηλίθια ώστε να κολλούσα σε κάτι τέτοιο.

void
05-08-2011, 13:08
βρε παιδάκια μου, ούτως ή άλλως και στα πιο σκληρά ναρκωτικά τύπου ηρωϊνη η εξάρτηση είναι πρώτα από όλα ψυχολογική και μετά σωματική..στερητικό σύνδρομο αναπτύσσεις και απόν καφέ, και από το τσιγάρο, και από τα ναρκωτικά. Και φάρμακα να παίρνεις καιρό για κάποιο πρόβλημα που έχεις , από τη στιγμή που θα τα κόψεις έχεις στερητικό σύνδρομο το οποίο όμως θέλει κάποιες μέρες για να ξεπεραστεί. Το πρόβλημα των χρηστών πάσης φύσεως ουσιών, είναι ψυχολογικό γι'αυτό κι εγώ πάντα λέω ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ μαλακών και σκληρών. Και τα δύο φανερώνουν άτομο με προβλήματα. Η διαφορά τους είναι ότι ένα οβερντοουζ ηρωϊνης σε στέλνει μια και εξω ενώ με το τσιγαριλίκι είναι αργός ο θάνατος. Και τα δύο όμως έχουν ψυχολογική βάση. Δυστυχώς και από τους ίδιους τους γονείς ο μπάφος αντιμετώπιζεται ως κάτι πιο λάιτ και λένε οκ, φάση είναι. Αλλά όταν ο άλλος έχει ψυχολογικά από πίσω την ίδια επίδραση έχουν όλα τα ναρκωτικά και φυσικά προκαλούν εθισμό. μπορεί όχι όπως η ηρωϊνη από σωματικής απόψεως..μπορεί δηλαδή το στερητικό να κρατάει πιο λίγες μέρες αλλά από ψυχολογικής απόψεως μπορώ να σας πω ότι όταν κάποιος λιώνει στο μπάφο είναι πιο δύσκολο να ξεφύγει διότι δεν πιάνει τον πάτο που θα έπιανε με την ηρωϊνη, ούτως ώστε να δραστηριοποιηθεί αυτός και ο περίγυροσ του.

niah
05-08-2011, 13:09
Εφοσον δεν σε κολλησε και δεν εχεις εμπειρια πως μπορεις να μιλας για σωματικη εξαρτηση?Ακομα και το κειμενο που παραθετεις απο πανω λεει αυτο που λεω εγω τοση ωρα οσον αφορα τη σωματικη εξαρτηση..Για ξαναδιαβασετο λιγο.
Δεν υπαρχουν στερητικα αρα δεν υφισταται σωματικη εξαρτηση.Η ψυχολογικη επαναλαμβανω κατ εμε ειναι θεμα χαρακτηρα.
Μην μπαινεις στον κοπο να ψαχνεις επιστημονικα κειμενα εχω διαβασει και δεν μ ενδιαφερουν στο συγκεκριμενο θεμα.Κρινω απο εμπειριες που νομιζω λενε περισσοτερα.
Και για το ντεπον να μπεις να δεις παρενεργειες θα φρικαρεις.Μηπως ειναι και το ντεπον εξαρτησιογονο?
Επιμενω και ξαναλεω οτι πιο εθιστικος ειναι ο καφες και το τσιγαρο παρα το χασις.
Δεν λεω οτι το χασις ειναι καλο, λεω οτι δεν προκαλει σωματικη εξαρτηση ποσο πιο καθαρα να το πω?
Οτι επιδρα στον εγκεφαλο δλδ ειναι εξαρτησιογονο..οκ το μαθαμε κι αυτο.

niah
05-08-2011, 13:17
βρε παιδάκια μου, ούτως ή άλλως και στα πιο σκληρά ναρκωτικά τύπου ηρωϊνη η εξάρτηση είναι πρώτα από όλα ψυχολογική και μετά σωματική..στερητικό σύνδρομο αναπτύσσεις και απόν καφέ, και από το τσιγάρο, και από τα ναρκωτικά. Και φάρμακα να παίρνεις καιρό για κάποιο πρόβλημα που έχεις , από τη στιγμή που θα τα κόψεις έχεις στερητικό σύνδρομο το οποίο όμως θέλει κάποιες μέρες για να ξεπεραστεί. Το πρόβλημα των χρηστών πάσης φύσεως ουσιών, είναι ψυχολογικό γι'αυτό κι εγώ πάντα λέω ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ μαλακών και σκληρών. Και τα δύο φανερώνουν άτομο με προβλήματα. Η διαφορά τους είναι ότι ένα οβερντοουζ ηρωϊνης σε στέλνει μια και εξω ενώ με το τσιγαριλίκι είναι αργός ο θάνατος. Και τα δύο όμως έχουν ψυχολογική βάση. Δυστυχώς και από τους ίδιους τους γονείς ο μπάφος αντιμετώπιζεται ως κάτι πιο λάιτ και λένε οκ, φάση είναι. Αλλά όταν ο άλλος έχει ψυχολογικά από πίσω την ίδια επίδραση έχουν όλα τα ναρκωτικά και φυσικά προκαλούν εθισμό. μπορεί όχι όπως η ηρωϊνη από σωματικής απόψεως..μπορεί δηλαδή το στερητικό να κρατάει πιο λίγες μέρες αλλά από ψυχολογικής απόψεως μπορώ να σας πω ότι όταν κάποιος λιώνει στο μπάφο είναι πιο δύσκολο να ξεφύγει διότι δεν πιάνει τον πάτο που θα έπιανε με την ηρωϊνη, ούτως ώστε να δραστηριοποιηθεί αυτός και ο περίγυροσ του.

Συμφωνω απολυτα με τα εντονα γραμματα.

Remedy
05-08-2011, 13:19
Εφοσον δεν σε κολλησε και δεν εχεις εμπειρια πως μπορεις να μιλας για σωματικη εξαρτηση?Ακομα και το κειμενο που παραθετεις απο πανω λεει αυτο που λεω εγω τοση ωρα οσον αφορα τη σωματικη εξαρτηση..Για ξαναδιαβασετο λιγο.
Δεν υπαρχουν στερητικα αρα δεν υφισταται σωματικη εξαρτηση.Η ψυχολογικη επαναλαμβανω κατ εμε ειναι θεμα χαρακτηρα.
Μην μπαινεις στον κοπο να ψαχνεις επιστημονικα κειμενα εχω διαβασει και δεν μ ενδιαφερουν στο συγκεκριμενο θεμα.Κρινω απο εμπειριες που νομιζω λενε περισσοτερα.
Και για το ντεπον να μπεις να δεις παρενεργειες θα φρικαρεις.Μηπως ειναι και το ντεπον εξαρτησιογονο?
Επιμενω και ξαναλεω οτι πιο εθιστικος ειναι ο καφες και το τσιγαρο παρα το χασις.
Δεν λεω οτι το χασις ειναι καλο, λεω οτι δεν προκαλει σωματικη εξαρτηση ποσο πιο καθαρα να το πω?

βρε νια
αδικα χτυπιεσαι
γιατι ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ, Η ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΙΚΗ!
ακομα και στα σκληρα ναρκωτικα που εχουν φριχτα στερητικα, αυτα περνανε σε καποιο μικρο σχετικα διαστημα και απο αυτου του ειδους την απεξαρτηση εχουν περασει κατα καιρους ολοι οι χρηστες. ξανακυλανε ομως οι περισσοτεροι γιατι ΜΟΝΟ Η ΨΥΧΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ! Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!

οποτε αυτο που λενε οσοι υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος σκληρων- μαλακων, ειναι οτι η εξαρτητικη προσωπικοτητα (σε ουσιες) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ, οτι ναρκωτικο κι αν κανει.
το οτι το χασις δεν κανει σοβαρα στερητικα, δεν λεει και πολλα οταν ο αλλος πρεπει να πινει καθε μερα!\και βεβαια,υπαερχει παντα ο κινδυνος να πεσει και στα υπολοιπα, γιατι Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
προσωπικα, οσοι χρηστες σκληρων ξερω, μικροι εκαναν χασις, χαπια κλπ.. ειναι πολυ σπανιο ενας ηρωινομανης να μην εχει ψαχτει στα υπολοιπα ναρκωτικα και να παρει μια ενεση να την βαρεσει

Θεοφανία
05-08-2011, 13:26

νια...αν θυμάσαι καλά η διαφωνία μας είναι για το αν το χασις έχει ή όχι σωματική εξάρτηση και για το διαχωρισμό μαλακών και σκληρών ναρκωτικών.
Οπότε το παραπάνω κείμενο σου είναι άσχετο, καθώς σου έχω παραθέσει επιστημονικά κείμενα που λένε το αντίθετο.

Εννοείται πως διαφωνώ με την καραμέλα πως το χασίς είναι λιγότερο επικίνδυνο από το τσιγάρο και τον καφέ, τό λένε όσοι πίνουν για να δικαιολογήσουν τον εθισμό τους.
το θέμα έξαρτησης από μια ουσία όποια και αν είναι αυτή έχει διαβαθμίσεις, η διαφωνία μας είναι αν υπάρχει εξάρτηση ή όχι.

αυτό με το αν θα κολλούσα με μια φορά που δοκίμασα, μόνο σαν αστείο μπορώ να το πάρω.
Φυσικά και δεν θα κολλούσα. Για να εξαρτηθεί κάποιος από κάτι πρέπει να κάνει σταθερή χρήση, και όχι περιστασιακή.
Έχω φίλο που το χειμώνα ούτε καπνίζει, (κανονικό τσιγάρο), ούτε πίνει αλκοολ και το καλοκαίρι στις διακοπές καπνίζει και πίνει σαν @@.
Είναι εθισμένος? Όχι βέβαια.

niah
05-08-2011, 13:30
Δλδ μου λες οτι το ιδιο ευκολα ξεφευγει κανεις απ την ηρωινη την κοκαινη και το αλκοολ και το ιδιο απ το χασις.
Ποσους περιστασιακους χρηστες ηρωινης και κοκαινης εχεις ακουσει σε συγκριση με περιστασιακους χρηστες χασις?
Αυτο δεν δηλωνει απο μονο του το οτι αν θα κολλησεις(ψυχολογικα) εξαρταται καθαρα απ το χαρακτηρα σου?
Ακομα και αυτο που λές στο τελος εξαρταται απο την προσωπικοτητα και το χαρακτηρα του καθενος.Εχω πολλους γνωστους που επιναν χορτο και εξακολουθουν να κανουν χορτο,χωρις να προχωρησουν σε τιποτα παραπανω..

niah
05-08-2011, 13:35
νια...αν θυμάσαι καλά η διαφωνία μας είναι για το αν το χασις έχει ή όχι σωματική εξάρτηση και για το διαχωρισμό μαλακών και σκληρών ναρκωτικών.
Οπότε το παραπάνω κείμενο σου είναι άσχετο, καθώς σου έχω παραθέσει επιστημονικά κείμενα που λένε το αντίθετο.

Εννοείται πως διαφωνώ με την καραμέλα πως το χασίς είναι λιγότερο επικίνδυνο από το τσιγάρο και τον καφέ, τό λένε όσοι πίνουν για να δικαιολογήσουν τον εθισμό τους.
το θέμα έξαρτησης από μια ουσία όποια και αν είναι αυτή έχει διαβαθμίσεις, η διαφωνία μας είναι αν υπάρχει εξάρτηση ή όχι.

αυτό με το αν θα κολλούσα με μια φορά που δοκίμασα, μόνο σαν αστείο μπορώ να το πάρω.
Φυσικά και δεν θα κολλούσα. Για να εξαρτηθεί κάποιος από κάτι πρέπει να κάνει σταθερή χρήση, και όχι περιστασιακή.
Έχω φίλο που το χειμώνα ούτε καπνίζει, (κανονικό τσιγάρο), ούτε πίνει αλκοολ και το καλοκαίρι στις διακοπές καπνίζει και πίνει σαν @@.
Είναι εθισμένος? Όχι βέβαια.

Συγγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν πινω.Επινα παλιοτερα και δεν ειχα κανενα σωματικο συμπτωμα οταν το εκοψα.
Σου ξαναλεω οτι ακομα και στα κειμενα που παραθετεις το ιδιο πραγμα λεγεται.Οτι δεν υπαρχει εξαρτηση σωματικη.του οργανισμου δλδ.Εαν ο αλλος θελει να εξαρτηθει απο κατι θα εξαρτηθει απο οτιδηποτε.Ειτε αυτο λεγεται χασις,ειτε λεγεται κρεμα γαλακτος,Πολλα πραγματα(οπως οι τροφες) επιδρουν στον εγκεφαλο αλλα δεν ειναι εξαρτητικα.Εαν ειναι ετσι δεν ξανατρωω ψαρι γιατι θα εξαρτηθω.Αυτο ειναι συμπερασμα της δικης σου λογικης,οπως την περιγραφεις στο πρωτελευταιο ποστ σου.
Οπως της δικης σου λογικης ηταν και αυτη μου η ερωτηση για το αν εχεις δοκιμασει χασις κι εφοσον δεν κολλησες δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη.Της δικης σου αντιστοιχης λογικης περι πενθους.Τοσο γελοιο μου φαινοταν κι εμενα η τοτε επιμονη σου να ρωτας ηλιθια πραγματα

Θεοφανία
05-08-2011, 13:36
Δλδ μου λες οτι το ιδιο ευκολα ξεφευγει κανεις απ την ηρωινη την κοκαινη και το αλκοολ και το ιδιο απ το χασις.
Ποσους περιστασιακους χρηστες ηρωινης και κοκαινης εχεις ακουσει σε συγκριση με περιστασιακους χρηστες χασις?
Αυτο δεν δηλωνει απο μονο του το οτι αν θα κολλησεις(ψυχολογικα) εξαρταται καθαρα απ το χαρακτηρα σου?
Ακομα και αυτο που λές στο τελος εξαρταται απο την προσωπικοτητα και το χαρακτηρα του καθενος.Εχω πολλους γνωστους που επιναν χορτο και εξακολουθουν να κανουν χορτο,χωρις να προχωρησουν σε τιποτα παραπανω..

αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου το εξής:
φυσικά και δεν είναι το ίδιο, χωρίς όμως να σημαίνει πως το χασίς ή το αλκοόλ είναι αθώα όταν γίνεται κατάχρηση.
Αυτό που διαφωνούμε είναι η σωματική εξάρτηση, μη λέμε τα ίδια.
Υπάρχει σωματική εξάρτηση, είτε είναι ηρωίνη, είτε χασίς, είτε αλκοολ, είτε απλό τσιγάρο.

Remedy
05-08-2011, 13:37
η διαφορα ειναι οτι αν εξαρτηθεις απο το ψαρι, θα εχεις καλη υγεια
ενω αν εξαρτηθεις απο το χασις θα εχεις μυαλο- πουρε εφ ορου ζωης. τα καμμενα εγκεφαλικα κυταρα, δεν αντικαθιστανται..

Θεοφανία
05-08-2011, 13:39
Συγγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν πινω.Επινα παλιοτερα και δεν ειχα κανενα σωματικο συμπτωμα οταν το εκοψα.
Σου ξαναλεω οτι ακομα και στα κειμενα που παραθετεις το ιδιο πραγμα λεγεται.Οτι δεν υπαρχει εξαρτηση σωματικη.του οργανισμου δλδ.Εαν ο αλλος θελει να εξαρτηθει απο κατι θα εξαρτηθει απο οτιδηποτε.Ειτε αυτο λεγεται χασις,ειτε λεγεται κρεμα γαλακτος,Πολλα πραγματα(οπως οι τροφες) επιδρουν στον εγκεφαλο αλλα δεν ειναι εξαρτητικα.Εαν ειναι ετσι δεν ξανατρωω ψαρι γιατι θα εξαρτηθω.Αυτο ειναι συμπερασμα της δικης σου λογικης,οπως την περιγραφεις στο πρωτελευταιο ποστ σου.

και εδώ τι λέει?

Η βιολογική εξάρτηση δεν τεκμηριώνεται εφόσον δεν έχει βεβαιωθεί η παρουσία στερητικών συμπτωμάτων κλινικής σημασίας αν και αναφέρονται ήπια συμπτώματα (ευερεθιστότητα, άγχος, διαταραχή ύπνου, ανορεξία, απώλεια βάρους, εφίδρωση, τρεμούλες, διάρροια, ναυτία, εμετός, μυϊκά άλγη και αυξημένη θερμοκρασία σώματος) μετά από χρόνια χρήση υψηλών δόσεων της ουσίας. Έχει διαπιστωθεί επίσης το φαινόμενο της ανοχής μετά από μακροχρόνια χρήση.

επίσης, από την αρχή κατάλαβα πως είσαι/ήσουν χρήστρια καθώς αυτά που γράφεις μου θυμίζουν εκατοντάδες κουβέντες που έχω κάνει με άτομα που προσπαθούσαν να μου βγάλουν το χασίς αθώο...

niah
05-08-2011, 13:39
αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου το εξής:
φυσικά και δεν είναι το ίδιο, χωρίς όμως να σημαίνει πως το χασίς ή το αλκοόλ είναι αθώα όταν γίνεται κατάχρηση.
Αυτό που διαφωνούμε είναι η σωματική εξάρτηση, μη λέμε τα ίδια.
Υπάρχει σωματική εξάρτηση, είτε είναι ηρωίνη, είτε χασίς, είτε αλκοολ, είτε απλό τσιγάρο.

Ηταν απαντηση στη ρεμεντυ η συγκεκριμενη.Οσο και να επιμενεις σ αυτο που λες παντως δεν με πειθεις.Κρατα το για εσενα και μην παραθετεις αποσπασματα στα οποια διαφωνεις,γιατι ακομα κι αυτα λενε οτι η σωματικη εξαρτηση ειναι μηδαμινη..
κι καπου εδω θα πω πολυ τραβηξε και θα το ληξω.Δεξου οτι υπαρχουν κι αλλες αποψεις περαν της δικης σου η οποια βασιζεται σε "ιατρικα αποσπασματα στο ιντερνετ"

Θεοφανία
05-08-2011, 13:42
Ηταν απαντηση στη ρεμεντυ η συγκεκριμενη.Οσο και να επιμενεις σ αυτο που λες παντως δεν με πειθεις.Κρατα το για εσενα και μην παραθετεις αποσπασματα στα οποια διαφωνεις,γιατι ακομα κι αυτα λενε οτι η σωματικη εξαρτηση ειναι μηδαμινη..
κι καπου εδω θα πω πολυ τραβηξε και θα το ληξω.Δεξου οτι υπαρχουν κι αλλες αποψεις περαν της δικης σου η οποια βασιζεται σε "ιατρικα αποσπασματα στο ιντερνετ"

Δεν με νοιάζει αν σε πείσω ή όχι, συζήτηση κάνουμε έτσι και αλλιώς.
Και φυσικά θα παραθέσω ιατρικά αποσπάσματα από το νετ, αντί να κάθομαι και να γράφω ότι μου κατεβαίνει ή ότι με συμφέρει να πιστεύω.

niah
05-08-2011, 13:44
και εδώ τι λέει?

Η βιολογική εξάρτηση δεν τεκμηριώνεται εφόσον δεν έχει βεβαιωθεί η παρουσία στερητικών συμπτωμάτων κλινικής σημασίας αν και αναφέρονται ήπια συμπτώματα (ευερεθιστότητα, άγχος, διαταραχή ύπνου, ανορεξία, απώλεια βάρους, εφίδρωση, τρεμούλες, διάρροια, ναυτία, εμετός, μυϊκά άλγη και αυξημένη θερμοκρασία σώματος) μετά από χρόνια χρήση υψηλών δόσεων της ουσίας. Έχει διαπιστωθεί επίσης το φαινόμενο της ανοχής μετά από μακροχρόνια χρήση.

επίσης, από την αρχή κατάλαβα πως είσαι/ήσουν χρήστρια καθώς αυτά που γράφεις μου θυμίζουν εκατοντάδες κουβέντες που έχω κάνει με άτομα που προσπαθούσαν να μου βγάλουν το χασίς αθώο...

Επομενως μιλας για κατι που δεν εχει τεκμηριωθει σωστα?
το οτι ημουν χρηστρια και δεν ειμαι πλεον χωρις να ειχα οταν διεκοψα τη χρηση σωματικα συμπτωματα αποδεικνυει οτι δεν υπαρχει σωματικη εξαρτηση.
Εχω αρχισει να νιωθω σαν παιδακι δημοτικου στην συζητηση μεταξυ μας...
Υγ ξαναδιαβασε το συγκεκριμενο ποστ μου γιατι προσθεσα κατι που μπορει να σε κανει να διαπιστωσεις και καποια πραγματα για εσενα

Δεν με νοιάζει αν σε πείσω ή όχι, συζήτηση κάνουμε έτσι και αλλιώς.
Και φυσικά θα παραθέσω ιατρικά αποσπάσματα από το νετ, αντί να κάθομαι και να γράφω ότι μου κατεβαίνει ή ότι με συμφέρει να πιστεύω.

Σε λιγο θα μου πεις οτι κανω και εμποριο.εαν πιστευεις οτι με συμφερει μπορεις να δεις παλαιοτερα μνματα μου επι του θεματος σε αλλα θρεντς.Και μια παρακληση..σταματα να μιλας εχοντας επιχειρημα οτι παρλαπιπα σου κατεβει..

Θεοφανία
05-08-2011, 13:47
.Της δικης σου αντιστοιχης λογικης περι πενθους.Τοσο γελοιο μου φαινοταν κι εμενα η τοτε επιμονη σου να ρωτας ηλιθια πραγματα

χμ....αρχίσαμε τις προσβολές..
Συμβαίνει συχνά όταν κάποιος δεν μπορεί να βγάλει άκρη μαζί μου. Δεν είναι τίποτα, θα σου περάσει...
σόρι, αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ....

Remedy
05-08-2011, 13:47

για εμενα, η διαφορα στην περιστασιακη χρηση, δεν οφειλεται τοσο στο ιδιο το ναρκωτικο, οσο στον βαθμο της ψυχικης αρρωστιας που σπρωχνει καποιον σε ενα σκληρο ναρκωτικο.
και εξηγουμαι:
η ηρωινη ειναι ενα πιο ακριβο ναρκωτικο, με ασχημες και αντικοινωνικες συνθηκες χρησης. βελονες τρυπηματα, αιματα, σιχαματα...
το χασις ειναι ενα τσιγαρακι που μπορει να το κανει κανεις τραλαλι τραλαλο στις παρεες του, χαζα-χαζα και να κοινωνικοποιειται κιολας.
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, σημαινει οτι ενας που κανει ηρωινη εχει περισσοτερες πιθανοτητες ναειναι ψυχικα προβληματικος απο εναν που κανει χασις και μπορει να ειναι οντως ενας περιστασιακος χρηστης.
δλδ για πες μου πως το βλεπεις να ειναι καποιος περιστασιακος χρηστης ηρωινης? να παρει μαθηματα νοσκομας και να ψαχνει εμτα συριγγες κλπ για να "δοκιμασει"? για να τα κανει κανεις ολα αυτα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ ΧΩΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ.

ΕΑΝ ομως το χασις, δεν το κανει κανεις περιστασιακα , αλλα εθιστει.
ειναι πολυ βαρια εξαρτηση επισης, με πολυ σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του, απλα εχει ενα πιο κοινωνικο προσωπειο.

niah
05-08-2011, 13:53
η διαφορα ειναι οτι αν εξαρτηθεις απο το ψαρι, θα εχεις καλη υγεια
ενω αν εξαρτηθεις απο το χασις θα εχεις μυαλο- πουρε εφ ορου ζωης. τα καμμενα εγκεφαλικα κυταρα, δεν αντικαθιστανται..

συμφωνω....

niah
05-08-2011, 14:00
για εμενα, η διαφορα στην περιστασιακη χρηση, δεν οφειλεται τοσο στο ιδιο το ναρκωτικο, οσο στον βαθμο της ψυχικης αρρωστιας που σπρωχνει καποιον σε ενα σκληρο ναρκωτικο.
και εξηγουμαι:
η ηρωινη ειναι ενα πιο ακριβο ναρκωτικο, με ασχημες και αντικοινωνικες συνθηκες χρησης. βελονες τρυπηματα, αιματα, σιχαματα...
το χασις ειναι ενα τσιγαρακι που μπορει να το κανει κανεις τραλαλι τραλαλο στις παρεες του, χαζα-χαζα και να κοινωνικοποιειται κιολας.
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, σημαινει οτι ενας που κανει ηρωινη εχει περισσοτερες πιθανοτητες ναειναι ψυχικα προβληματικος απο εναν που κανει χασις και μπορει να ειναι οντως ενας περιστασιακος χρηστης.
δλδ για πες μου πως το βλεπεις να ειναι καποιος περιστασιακος χρηστης ηρωινης? να παρει μαθηματα νοσκομας και να ψαχνει εμτα συριγγες κλπ για να "δοκιμασει"? για να τα κανει κανεις ολα αυτα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ ΧΩΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ.

ΕΑΝ ομως το χασις, δεν το κανει κανεις περιστασιακα , αλλα εθιστει.
ειναι πολυ βαρια εξαρτηση επισης, με πολυ σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια του, απλα εχει ενα πιο κοινωνικο προσωπειο.

στα μπολντ συμφωνω.
Εαν θελει καποιος να κανει χρηση βρισκει σχεδον οποτε θελει.Συμφωνα με αυτο ναι θα μπορουσε αν ηθελε κ γινοταν αυτο να ειναι και περιστασιακος χρηστης ηρωινης.Ομως δεν υπαρχουν αυτα γιατι απλα δεν μπορει.Ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να κανεις τετοιου ειδους ουσιες και να μεινεις περιστασιακος,στο χασις δεν ισχυει το ιδιο.
Αλλο το ποσο καταστρεφει τον εγκεφαλο επαναλαμβανω.Μιλαμε καθαρα για το θεμα εξαρτηση και κατα ποσον φταιει το ιδιο το ναρκωτικο ή ο χαρακτηρας του εξαρτώμενου.Στις βλαβες που προκαλει η μακροχρονια κ συστηματικη χρηση του με βρισκεις απολυτα συμφωνη

niah
05-08-2011, 14:04
χμ....αρχίσαμε τις προσβολές..
Συμβαίνει συχνά όταν κάποιος δεν μπορεί να βγάλει άκρη μαζί μου. Δεν είναι τίποτα, θα σου περάσει...
σόρι, αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ....

ναι οντως,ειναι πολυ δυσκολο να αντικρουσει καποιος τα μη επιχειρηματα σου.Δεν τα λεω για να σε προσβαλλω,μιλω για αντικειμενικα γεγονοτα..μονη σου προσβαλλεσαι απο αυτα.
Μου περασε τωρα
χαιρομαι για το τελευταιο.Κοιτα να μην ασχολεισαι με πραγματα τα οποια δεν κατεχεις επισης.
Και ψαξε λιγο το θεμα με τη συμπεριφορα σου.αναφερομαι περισσοτερο στο αλλο θρεντ..ξερεις εσυ.

ΥΓ Κανε με ριπορτ τωρα.μου αρκει να καταλαβεις

liodaraki_23
05-08-2011, 14:09
Νομίζω το θέμα ξεφυγε..!!!
εν πασει περιπτωσει για να μπει μια τελεία..με πειραξε το τοσο ψεμα...(οταν μου υποτιμανε τη νοημοσυνη τρελαινομαι..!)
και με πειραξε το γεγονος οτι θυμωσε τοσο πολυ επειδη σε καποια πραγματα ειναι εντελως κουκουρουκου και θιχτηκε οταν καταλαβε πως χρειαζεται καποιος να
του λεει το σωστο..παρολαυτα μου πε οτι ξενερωσε αλλα το αφησε σε εμενα..αμα του αρεσω να μεινω αλλιως να φυγω..φυσικα και μονο απο τον τροπο που το εθεσε εφυγα..
Απλα οταν εμαθα πως εχει ψυχολογικα..σαν ανθρωπος στενοχωρεθηκα και του εστειλα πως αν με χρειαστει περα απο το οτι εγινε ειμαι εδω..
και απλα χτες μου εστειλε πως με τον στρατο ξεμπερδεψε..κατι που δε καταλαβα..αφορμη να μου μιλησει?αφορμη να με δει?ουφ!ισως να χει θιχτει και εμενα ο εγωισμος μου η τσιγκλωθηκε η ανασφαλεια μου μηπως εκανα κατι λαθος!

Θεοφανία
05-08-2011, 14:10
ναι οντως,ειναι πολυ δυσκολο να αντικρουσει καποιος τα μη επιχειρηματα σου.Δεν τα λεω για να σε προσβαλλω,μιλω για αντικειμενικα γεγονοτα..μονη σου προσβαλλεσαι απο αυτα.
Μου περασε τωρα
χαιρομαι για το τελευταιο.Κοιτα να μην ασχολεισαι με πραγματα τα οποια δεν κατεχεις επισης.
Και ψαξε λιγο το θεμα με τη συμπεριφορα σου.αναφερομαι περισσοτερο στο αλλο θρεντ..ξερεις εσυ.

κοίτα...με το να είσαι εμπαθής με κάποιον και να κουβαλάς θέματα από άλλα...θέματα, πρώτον δεν σε τιμά, δεύτερον εκτίθεσαι και τρίτον σίγουρα δεν σε κάνει να έχεις δίκιο.
Τώρα, αν σε ενοχλώ...λυπάμαι, αλλά μόνο ξύδι έχω να σου συστήσω.
Κατά τα άλλα, όταν διαβάζω άκυρα, δυστυχώς δεν μπορώ να μην απαντήσω. Το ξέρω πως είναι θανάσιμο αμάρτημα, αλλά όσο βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο θα μάθεις να ζεις με αυτό....

niah
05-08-2011, 14:27
κοίτα...με το να είσαι εμπαθής με κάποιον και να κουβαλάς θέματα από άλλα...θέματα, πρώτον δεν σε τιμά, δεύτερον εκτίθεσαι και τρίτον σίγουρα δεν σε κάνει να έχεις δίκιο.
Τώρα, αν σε ενοχλώ...λυπάμαι, αλλά μόνο ξύδι έχω να σου συστήσω.
Κατά τα άλλα, όταν διαβάζω άκυρα, δυστυχώς δεν μπορώ να μην απαντήσω. Το ξέρω πως είναι θανάσιμο αμάρτημα, αλλά όσο βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο θα μάθεις να ζεις με αυτό....

Ναι ειδες,ειναι θεματα που δεν επιτρεπεται να αγγιξει καποιος κι εσυ το εκανες,κι απο οτι εχω καταλαβει το εχεις συστημα αυτο.Εαν αυτο τιμα εσενα θα προτιμησω τη δικη μου ατιμια.Οντως ειμαι εμπαθης απεναντι σου κι αυτο το προκαλεσες εσυ,οπως προκαλλεις πολλα αλλα μελη αντιστοιχως.Για αυτο οπως κι εσυ πολλες φορες συμβουλευεις κοιτα μην τυχων δεν ειναι οι υπολοιποι λαθος και εμπαθεις,αλλα εσυ που καπου σφαλεις.
Στην τελευταια σου προταση ακριβως αυτο ισχυει για εμενα απεναντι σου.Ηταν απαντησεις που δεν επρεπε καν να ασχοληθω μιας και προδιδαν,εκραζαν θα ελεγα το ποιον σου και το τι μπορει να κουβαλας μεσα σου,αλλα δεν μπορεσα.Γιατι αναφεροταν σε λεπτα θεματα και γιατι επισης νομιζω οτι εισαι απο τα ατομα που οτι και να πουν αν δεν τους απαντησει ο αλλος θα νομιζουν λανθασμενα οτι εχουν δικιο.Δεν κανουμε διαγωνισμο κοπελιά!..
Επισης πραγματικη παρακληση μην καθεσαι να συμβουλευεις σε σοβαρα θεματα γιατι μπορει να προκαλεσεις προβλημα χωρις να το καταλαβαινεις.Πηγαινε και ασχολησου με τις κατηγοριες που σε παιρνει και που κατεχεις.

Λιονταρακι εχεις δικιο,συγγνωμη.

Θεοφανία
05-08-2011, 14:35
Ναι ειδες,ειναι θεματα που δεν επιτρεπεται να αγγιξει καποιος κι εσυ το εκανες,κι απο οτι εχω καταλαβει το εχεις συστημα αυτο.Εαν αυτο τιμα εσενα θα προτιμησω τη δικη μου ατιμια.Οντως ειμαι εμπαθης απεναντι σου κι αυτο το προκαλεσες εσυ,οπως προκαλλεις πολλα αλλα μελη αντιστοιχως.Για αυτο οπως κι εσυ πολλες φορες συμβουλευεις κοιτα μην τυχων δεν ειναι οι υπολοιποι λαθος και εμπαθεις,αλλα εσυ που καπου σφαλεις.
Στην τελευταια σου προταση ακριβως αυτο ισχυει για εμενα απεναντι σου.Ηταν απαντησεις που δεν επρεπε καν να ασχοληθω μιας και προδιδαν,εκραζαν θα ελεγα το ποιον σου και το τι μπορει να κουβαλας μεσα σου,αλλα δεν μπορεσα.Γιατι αναφεροταν σε λεπτα θεματα και γιατι επισης νομιζω οτι εισαι απο τα ατομα που οτι και να πουν αν δεν τους απαντησει ο αλλος θα νομιζουν λανθασμενα οτι εχουν δικιο.Δεν κανουμε διαγωνισμο κοπελιά!..
Επισης πραγματικη παρακληση μην καθεσαι να συμβουλευεις σε σοβαρα θεματα γιατι μπορει να προκαλεσεις προβλημα χωρις να το καταλαβαινεις.Πηγαινε και ασχολησου με τις κατηγοριες που σε παιρνει και που κατεχεις.

πω πω επίθεση!
Φαντάζομαι πως ότι σου έγραψα στο άλλο θέμα θα έτσουξε πολύ.
Λυπάμαι, αλλα όπως σου είπα θα λέω τη γνώμη μου είτε σου αρέσει είτε όχι.
Εδώ είναι ένας δημόσιος χώρος και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μου υποδείξεις που θα γράφω και που δεν θα γράφω κατά τη βόλεψη σου.....

niah
05-08-2011, 14:50
Οντως με τσουζει η αδικια και η βλακεια οταν μια κυρατσα μιλαει για θεματα μου, χωρις να εχει ιδεα για το περιεχομενο αυτων των οποιων σχολιαζει.
Ειναι δημοσιο φορουμ ψυχολογιας και η μη εμπειρια σου σε ορισμενα θεματα μπορει να αποβει καταστροφικη με τις απαντησεις σου.Εαν ηξερα οτι γινοταν θα σε εκανα ριπορτ επι του θεματος αλλα ορισμενα ατομα εχουν τοσο υπουλο τροπο που προσπαθουν αυτα που θα τους κατεβει να γραψουν, να μην αγγιζουν κανονες του φορουμ.
Αλλοι παλι ειναι πιο γνησιοι και αυθορμητοι και δεν μπορουν να ανεχτουν την καθε π***ρια κ ειρωνια που θα κατεβει στο οποιο κοτιστικο μυαλο, προσεχοντας μη φανε ριπορτ.
Εγω δεν εχω δικαιωμα να σου υποδειξω που θα γραφεις,για αυτο και εκανα παρακληση,εσυ με ποιο δικαιωμα σχολιαζεις και μιλας οπως να ναι για θεματα τα οποια δε γνωριζεις?
Μαθε να κλεινεις το στομα σου εκει που πρεπει.
Πραγματικα πιστευεις οτι ειναι τυχαια η επιθεση που εχεις δεκτει απο τοσα διαφορετικα ατομα?

Θεοφανία
05-08-2011, 14:55
Οντως με τσουζει η αδικια και η βλακεια οταν μια κυρατσα μιλαει για θεματα μου, χωρις να εχει ιδεα για το περιεχομενο αυτων των οποιων σχολιαζει.
Ειναι δημοσιο φορουμ ψυχολογιας και η μη εμπειρια σου σε ορισμενα θεματα μπορει να αποβει καταστροφικη με τις απαντησεις σου.Εαν ηξερα οτι γινοταν θα σε εκανα ριπορτ επι του θεματος αλλα ορισμενα ατομα εχουν τοσο υπουλο τροπο που προσπαθουν αυτα που θα τους κατεβει να γραψουν, να μην αγγιζουν κανονες του φορουμ.
Αλλοι παλι ειναι πιο γνησιοι και αυθορμητοι και δεν μπορουν να ανεχτουν την καθε π***ρια κ ειρωνια που θα κατεβει στο οποιο κοτιστικο μυαλο, προσεχοντας μη φανε ριπορτ.
Εγω δεν εχω δικαιωμα να σου υποδειξω που θα γραφεις,για αυτο και εκανα παρακληση,εσυ με ποιο δικαιωμα σχολιαζεις και μιλας οπως να ναι για θεματα τα οποια δε γνωριζεις?
Πραγματικα πιστευεις οτι ειναι τυχαια η επιθεση που εχεις δεκτει απο τοσα διαφορετικα ατομα?

Φυσικά και δεν είναι τυχαίο πως ΔΕΝ εχω δεχτεί ποτέ επίθεση από σοβαρά μέλη του φόρουμ.
τώρα, αν η ημιμάθεια σου σε κάνει τόσο έξαλλη ώστε να με βρίζεις γιατί δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ αλλο επιχείρημα, πάλι δικό σου θέμα είναι.
Νοήμονες άνθρωποι είμαστε, (οι περισσότεροι), τα συμπεράσματα του καθενός είναι πανεύκολο να βγουν.

niah
05-08-2011, 15:07
Μολις χαρακτηρισες ως γελοιο το οποιο μελος δεν ειναι φιλος σου.
Πιστευω πως ο καθε νοημων αν κανει μια βολτα στο εν λογω θρεντ το οποιο δημιουργησε την εμπαθεια που αναφερεις,θα καταλαβει.Γιατι απλουστατα απ τον τωρινο διαλογο δεν μπορει να βγει αντικειμενικο συμπερασμα.
Η συζητηση αυτη γινεται εδω για τον απλουστατο λογο οτι εκει απ οπου ξεκινησε εσυ πεταξες τη βλακεια σου,και δεν ξαναγραψες για τους δικους σου λογους,
Εχεις θεματακια θεοφανια,λυστα,και παψε να κρινεις,να κατακρινεις κ να χαρακτηριζεις θεματα και προσωπα που δεν γνωριζεις κ που δεν σου δινουν το δικαιωμα αυτο.
Αποχωρω απο σεβασμο κ μονο στη θεματοθετρια.Μην συμπαιρανεις ακυρα οτι το επομενο ποστ σου δεν θα απαντηθει λογω ελειψης επιχειρηματων ή οτι αλλη παρομοια δικαιολογια σ αρεσει να λες στον εαυτο σου,ειναι οντως μια πεποιθηση που μας ανεβαζει,δεν σημαινει ομως οτι ειναι και αληθινη.Ειναι απλως πεποιθηση.

ΥΓ.Αν θες μπορω να αρχισω να σε αντιμετωπιζω με τη ιδια λογικη που με αντιμετωπισες εσυ,μπας και καταλαβεις τη συμπεριφορα σου.Μπορω να το κανω,αλλα ειμαι εδω για καποιο λογο.Κι αυτος δεν ειναι να το παιξω η κυρια που γνωριζει και κρινει τα παντα κ ολους πλην του εαυτου της.

Remedy
05-08-2011, 15:10

εσυ δηλαδη νομιζεις οτι βριζοντας αποκτας καποιου ειδους "δικιο" στους ισχυρισμους σου?
δηλαδη ποιοι θα ηθελες να σχολιαζουν στα θεματα σου? ομαδα ειδικων επιστημονων?
νομιζω οτι εχεις μπερδεψει το φορουμ με καποιο φορουμ ιατρικης βοηθειας απο ειδικους.
εδω ολοι απλα μελη ειναι, την γνωμη τους λενε...
πολλες γνωμες ειναι λαθος, γιαυτο ακριβως απαγορευονται διαγνωσεις και συνταγες.
κατα τα αλλα, τι σε κανει εσενα γνωστρια καιν τους αλλους ασχετους, εκτος απο την προσωπικη σου πεποιθηση?
δεν το καταλαβαινω!
τα γραπτα μενουν.
ας τα διαβασει οποιος ενδιαφερεται κι ας βγαλει μονος του συμπερασματα για το σωστο....

Θεοφανία
05-08-2011, 15:12
Μολις χαρακτηρισες ως γελοιο το οποιο μελος δεν ειναι φιλος σου.
Πιστευω πως ο καθε νοημων αν κανει μια βολτα στο εν λογω θρεντ το οποιο δημιουργησε την εμπαθεια που αναφερεις,θα καταλαβει.Γιατι απλουστατα απ τον τωρινο διαλογο δεν μπορει να βγει αντικειμενικο συμπερασμα.
Η συζητηση αυτη γινεται εδω για τον απλουστατο λογο οτι εκει απ οπου ξεκινησε εσυ πεταξες τη βλακεια σου,και δεν ξαναγραψες για τους δικους σου λογους,
Εχεις θεματακια θεοφανια,λυστα,και παψε να κρινεις,να κατακρινεις κ να χαρακτηριζεις θεματα και προσωπα που δεν γνωριζεις κ που δεν σου δινουν το δικαιωμα αυτο.
Αποχωρω απο σεβασμο κ μονο στη θεματοθετρια.Μην συμπαιρανεις ακυρα οτι το επομενο ποστ σου δεν θα απαντηθει λογω ελειψης επιχειρηματων ή οτι αλλη παρομοια δικαιολογια σ αρεσει να λες στον εαυτο σου,ειναι οντως μια πεποιθηση που μας ανεβαζει,δεν σημαινει ομως οτι ειναι και αληθινη.Ειναι απλως πεποιθηση.

αρχίσαμε και τις διαγνώσεις....μάλιστα.
επειδή λοιπόν θυμάμαι πολύ καλά τι έγινε στο άλλο θέμα, διαφωνήσαμε γιατί ένας άνθρωπος περνούσε πένθος και όπως και τώρα, έτσι και εκεί, έβγαζες διάγνωση πως έχει ψυχολογικά προβλήματα.
Σε ρωτούσα λοιπόν επίμονα αν έχεις περάσει πένθος για να βγάζεις τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα και επί σελίδες δεν μου απαντούσες μέχρι που με την επιμονή μου, απάντησες.
από εκείνη τη στιγμή και μετά πετάς σπόντες και σιγοντάρεις οποιονδήποτε μου τη λέει.
Μάθε όμως κάτι κοπελιά που θα σε βοηθήσει και στην έξω ζωή σου: με εμπάθειες, σπόντες και πισώπλατες επιθέσεις σε ανθρώπους που απλώς διαφωνούν μαζί σου, δεν θα κάνεςι ούτε ένα ποιοτικό βήμα στη ζωή σου.

niah
05-08-2011, 15:26
εαν θελεις να συνεχισουμε τη συζητηση ελα στο θεμα που ανοιξα μην κανουμε κι αυτο το θεμα αλλα ντ αλλων.

Θεοφανία
05-08-2011, 15:42
Θεοφανια ακριβως.Σ αυτο το θεμα αναφερομουν,οπου πουθενα δεν ειπα οτι ο ανθρωπος εχει ψυχολογικα προβληματα,ουτε κι εβγαλα κανενα συμπερασμα.
Σ αυτην ακριβως τη λογικη σου αναφερομουν,του βγαλε τους πονους σου να τους μετρησουμε αν θες να παρθει σοβαρα υποψην η γνωμη σου.Απαραδεκτο απλα.Και θεωρωντας το περιτο και ανοησια να απαντησω σε κατι που λεγοταν μ αυτον τον τροπο,εβγαζες συμπερασματα επι συμπερασματων για το ατομο μου.Τα οποια ναι πονουσαν για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το ατομο μου και του τι εχω περασει..Προσωπο με προσωπο κουβεντα σου κανω οπως βλεπεις κι οχι πισωπλατες..Αλλη μια φορα μοναχα αναφερθηκα στο ατομο σου κι αυτο επισης δημοσια.Μπορουσες αν ηθελες να συμμετασχεις.
Και καταλαβε το εξης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.Σου ειναι ευκολο να το καταλαβεις αυτο?

λοιπόν, για να ξέρουμε τι λέμε: από το παρακάτω σου ποστ, ξεκίνησα να σε ρωτάω αν έχεις χάσει κάποιον δικό σου ή όχι.

Θεοφανια αυτο ακριβως εξηγω.Δεν χρειαζεται καποιος να αφησει μια κατασταση να γινει παθολογική για να ζητησει βοηθεια η συμβουλη ειδικου.Πολλα πραγματα αν τα προλαβαιναμε πριν γινουν παθολογικα δεν θα γινομασταν οπως καταληξαμε να ειμαστε.Φυσικα ειναι βασικο να πεσει σε σωστο ειδικο κι οχι σε καποιον που θα κανει την κατασταση χειροτερα.
Βλεπεις οτι αυτο το πραγμα κραταει ενα χρονο τωρα,Δεν ειναι τοσο μικρο το διαστημα λοιπον.Και κατα τη διαρκεια αυτου εχει βαλει σε κινδυνο κ τον εαυτο του (με το ζαχαρο) κ το παιδι του.
Εγω δεν θα το χαρακτηριζα απολυτα φυσιολογικο να συμβαινει αυτο μετα απο ενα χρονο.Πως μπορει να "αδιαφορησει" κ να το δεχτει?

Λέγοντας λοιπόν στη θεματοθέτρια να τρέξει τον άντρα της σε γιατρούς γιατί ο ΕΝΑΣ χρόνος στο πένθος σου φαινόταν ΠΟΛΥΣ για απώλεια μητέρας/πατέρα, σε ρώτησα αν έχεις χάσει κάποιον δικό σου. Ο λόγος που το έκανα είναι γιατί πολύ απλά, έξω από το χορό ο καθένας μπορεί να πει ότι @@ του κατέβει.
Κρίνοντας λοιπόν από τον εαυτό μου, υποστήριζα πως ήταν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να πονάει και να έχει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά, ακόμη και ένα χρόνο μετά, καθώς δεν έχασε το σκύλο του αλλά τη μάνα του.
Είναι τόσο δύσκολο να σεβαστείς την (ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ) άποψη ενός ανθρώπου που έχει περάσει κάτι ανάλογο και δεν μιλάει μόνο γιατί δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει?
Θέλω να μου βρεις το ποστ που έβγαζα συμπεράσματα για σένα και διαφωνούσα για πράγματα που αφορούν ΕΣΕΝΑ και όχι τον άνθρωπο που είχε την απώλεια.
Τώρα, αν η αμφισβήτηση μου στο πένθος σου, (που ήταν δική σου επιλογή να εισπράξεις), σε έκανε να με μισείς τόσο πολύ, να με προσβάλεις και να με βρίζεις για τις απόψεις μου, καταλαβαίνεις πως είναι ένα θέμα που πρέπει να ψάξεις.
Όσο για την φορά που αναφέρθηκες δημόσια στο άτομο μου, (δηλαδή ονομαστικά) και όχι με σπόντες/ειρωνίες και πισώπλατες αναφορές, θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μου το δείξεις.

niah
05-08-2011, 16:16
δεν καταλαβαινω γιατι το εκανες ποστ και σε αυτο το θεμα,ενω ειπαμε οτι η συζητηση μεταφερθηκε.

http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?9533-%CE%98%CE%B5%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1.. ..

Remedy,εκει εχω απαντησει και σε εσενα.Για να μην νομιζεις οτι αγνοησα την απαντηση σου.

liodaraki_23
06-08-2011, 01:38
to thema ksefige

giorgos panou
06-08-2011, 02:10
ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ 23, Σαν απλως αναγνωστης θα σου προτεινα να ακουσεις την καρδια σου και οχι το μυαλο σου ! αφου το θεμα εχει να κανει με την αγαπη και με αισθηματα! εσυ ξερεις αν νιωθεις κατι ομορφο για αυτον ,εσυ ξερεις αν ονειρευεσαι ρομαντικες στιγμες μαζι του!
Οσο για το αν θα ειναι προβλημα η χρηση χασις του παιδιου στην μελοντικη σχεση σας αποψη μου ειναι πως ΟΧΙ , ειδικα αμα ειναι περιστασιακος χρηστης δεν τρεχει τιποτα!! Προσωπικα σχεδον ποτες δεν εχω αναφερει σε κοπελα μου οτι ειμαι χρηστης , σε πολυ λιγες περιπτωσεις το εχω πει , εκτως απο αυτες που την πιναμε μαζι βεβαια!

Και πιστεψε με σχεδον καμια τους δεν καταλαβε ποτε ! οτι πινω κρυφα! και οχι μονο χασις που ειναι οντως πολυ λιγο βλαβερο -αν το κανεις με μετρο βεβαια - .

Οσο για την ΘΕΟΦΝΙΑ και κανα δυο ακομα κοπελες , εχω απορεια ! σε γυαλα ζητε? η σας εχει ξεχασει ο χρονος? ευχομαι να ειναι λογο ηλικιας αυτα που λετε γιατι κριμα !

ΥΜΑΡΤΟΝ ρεσεις , ΘΕΟΦΑΝΙΑ & ΝΙΑΗ σαν μικρα παιδακια κανετε! δεν συναντιεστε να παιξετε κλωτσες να τελειωνει το θεμα σας! ¨)¨) η μονομαχια οπως στην αγρια δυση ! καποτες στο Τεξας¨)

giorgos panou
06-08-2011, 02:13
Ξεκαρφοτο - ( σορρυ λιονταρακι μου) Παιζω στοιχημα πως
ΘΕΟΦΑΝΙΑ & ΡΕΜΕΝΤΥ ειναι το ιδιο ατομο! ¨)¨)

Remedy
06-08-2011, 03:18

ηπαναγιαμαζισου

Θεοφανία
06-08-2011, 03:19

βουλομενω γραμα ωμος δηαβαζης.

Remedy
06-08-2011, 03:24
.....
Οσο για το αν θα ειναι προβλημα η χρηση χασις του παιδιου στην μελοντικη σχεση σας αποψη μου ειναι πως ΟΧΙ , ειδικα αμα ειναι περιστασιακος χρηστης δεν τρεχει τιποτα!! Προσωπικα σχεδον ποτες δεν εχω αναφερει σε κοπελα μου οτι ειμαι χρηστης , σε πολυ λιγες περιπτωσεις το εχω πει , εκτως απο αυτες που την πιναμε μαζι βεβαια!

Και πιστεψε με σχεδον καμια τους δεν καταλαβε ποτε ! οτι πινω κρυφα! και οχι μονο χασις που ειναι οντως πολυ λιγο βλαβερο -αν το κανεις με μετρο βεβαια - .

κι επειδη το κανεις εσυ, ειναι κατι το αξιομιμητο δηλαδη?

συγχαρητηρια για την εξαπατηση τους. φαινεται λες πολυ επιτυχημενα ψεματα.
εκτος αν δεν το μαθαινες ποτε οτι το μαθαιναν και αποχωρουσαν ησυχως...

giorgos panou
06-08-2011, 03:31
Πως γινετε να ειστε παντα τις ιδιες ωρες πανω κατω, να εχετε παντα την ιδια αποψη εκτως απο καποιες ανουσιες φορες -για το ξεκαρφομα δλδη! να τσακονεστε και οι δυο σχεδον παντα με το ιδιο ατομο ! Ο συνταξη του γραπτου σας λογου ειναι σχεδον ιδια! με τον ιδιο τροπο ,ιδια σηρα γραφετε τους υποτακτικους συνδεσμους !

giorgos panou
06-08-2011, 03:34
κι επειδη το κανεις εσυ, ειναι κατι το αξιομιμητο δηλαδη?

συγχαρητηρια για την εξαπατηση τους. φαινεται λες πολυ επιτυχημενα ψεματα.
εκτος αν δεν το μαθαινες ποτε οτι το μαθαιναν και αποχωρουσαν ησυχως...

Δεν τις εξαπατουσα απο κακια , το εκανα επειδη τις αγαπουσα και δεν ηθελα να τις χασω! γιατι μπορει ,μαλον θα με παραταγαν λογο αυτου!

Remedy
06-08-2011, 03:34
Δεν τις εξαπατουσα απο κακια , το εκανα επειδη τις αγαπουσα και δεν ηθελα να τις χασω! γιατι μπορει ,μαλον θα με παραταγαν λογο αυτου!

το θεμα δεν ειναι η "κακια", αλλα η εξαπατηση...

Remedy
06-08-2011, 03:36
,ιδια σηρα γραφετε τους υποτακτικους συνδεσμους !

ε? ?

giorgos panou
06-08-2011, 03:38
Δεν ειναι κακο να κρυβεις καποιες αληθειες ,κακο ειναι να λες ψεματα!
Με πυκρανες με αυτο που ειπες , κανεις λαθος "φιλη μου" εχεις κομπλεξ μαλον με τους χρηστες και σου βγαινει πανω μου!
Οποια κοπελα ειχε την τυχη και ειχα την τυχη να μοιραστουμε καποια χρονια μαζι , καποιες ωραιες στηγμες ! δεν νομιζω να εχει παραπονο απο εμενα ! δεν της ελυψαι κατι , ουτε υλικο ουτε ιδεατο ! καταλαβες ΡΕΜΕΝΤΥ??

arktos
06-08-2011, 03:39
Πως γινετε να ειστε παντα τις ιδιες ωρες πανω κατω, να εχετε παντα την ιδια αποψη εκτως απο καποιες ανουσιες φορες -για το ξεκαρφομα δλδη! να τσακονεστε και οι δυο σχεδον παντα με το ιδιο ατομο ! Ο συνταξη του γραπτου σας λογου ειναι σχεδον ιδια! με τον ιδιο τροπο ,ιδια σηρα γραφετε τους υποτακτικους συνδεσμους !

το εχεις παρατηρήσει τοσο καλα το θέμα?
έψαχνα για να βρω τι σημαινουν οι υποτακτικοί σύνδεσμοι....

δν ειναι 2πλο προφιλ.
κοιτα ποτε γραφτηκ η μια κ ποτε η αλλη.

arktos
06-08-2011, 03:42

γιώργο, δν το βρίσκεις λιγο εγωϊστικό αυτο?

ο φίλος μου ( σε μια παλια μου σχεση ) δν μου το ειχε πει ποτε γιατί ήξερε πως θα ζητουσα να πιω.
δν σημαινει βεβαια αυτο πως δν οφειλε να μου το πει.
ειναι τραγικο ψέμα.

Remedy
06-08-2011, 03:45
Δεν ειναι κακο να κρυβεις καποιες αληθειες ,κακο ειναι να λες ψεματα!
Με πυκρανες με αυτο που ειπες , κανεις λαθος "φιλη μου" εχεις κομπλεξ μαλον με τους χρηστες και σου βγαινει πανω μου!
Οποια κοπελα ειχε την τυχη και ειχα την τυχη να μοιραστουμε καποια χρονια μαζι , καποιες ωραιες στηγμες ! δεν νομιζω να εχει παραπονο απο εμενα ! δεν της ελυψαι κατι , ουτε υλικο ουτε ιδεατο ! καταλαβες ΡΕΜΕΝΤΥ??

εχω προβλημα με τα ψεματα και την υποκρισια γιωργο πανου.
αν τυχαινει να τα λενε χρηστες (αν και λενε οτι δεν ειναι τυχαιο κι οτι το συνηθιζουν ) δεν φταιω εγω.
δεν εχω ιδεα τι προβληματα ειχαν η δεν ειχαν οι κοπελες σου, μαζι σου.ουτε και με ενδιαφερει.
ρωτα τες.
εγω συζηταω, αυτο που λες.
οτι εκανες χρηση και τους ελεγες ψεματα.

Θεοφανία
06-08-2011, 03:46

χμ...το γεγονός πως είμαστε νοήμονες άνθρωποι και συμφωνούμε, σου πέραασε καθόλου από το μυαλό ή όχι?

giorgos panou
06-08-2011, 03:49
Ειναι οι συνδετες λεξεις , αυτες που βαζουμε για να συνεχισουμε μια προταση , -παντως , βεβαια - φυσικα - επισης και αλλα τετοια. ΕΜενα μου μοιαζουν παντως πολυ ! τι να πω?? μπορει να φταιει και η υπερβολικη χρηση που κανω τον τελευαιο μηνα!

arktos
06-08-2011, 03:54
http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/Yliko/Theoria%20arxaia/Syndesi-protaseon.htm

μάλλον δν ειναι αυτό που λες.

giorgos panou
06-08-2011, 03:54
Οσο για τα αλλα θεματα , ΑΡΚΤΟς , δεν μπορουσα να κανω αλλιως ! ειδικα σε καποιες περιπτωσεις θα εχανα πολλα πραματα! οπως την εμπιστοσυνη ,ποια θα με πιστευε μετα αμα ελεγα πως θελω να παω καπου μονος μου? ασε που αμα θα εκοβα μετα ολο θα με ελενχαν , ολο θα ειχα την καχυποψια ! γιατι οντως εκοβα! πολλες φορες ειχα μεγαλα χρονικα διαστυματα που ειμουν καθαρος ,μηνες! η και χρονια!

arktos
06-08-2011, 03:57
γιώργο, σε μια σχεση οφείλουμε κατι τοσο σημαντικο να το πουμε στον αλλο.
τί θα γινοταν αν η κοπελα σου έμενε εγκυος κ ήθελε να αποκτήσει παιδί?
σε ποια θεση θα βρισκοσουν τοτε?
το να κρυβεις την αληθεια με το να λες ψεματα θεωρώ πως ειναι ακριβώς το ιδιο.

giorgos panou
06-08-2011, 04:01
http://filologikofrontistirio.wordpress.com/2010/01/28/15/ εδω λεει αλλα

giorgos panou
06-08-2011, 04:03
Μην κολαμε πρωι πρωι με συντακτικα ! εδω εχω προβλημα με την ορθωραφια ¨)¨)

arktos
06-08-2011, 04:05
http://filologikofrontistirio.wordpress.com/2010/01/28/15/ εδω λεει αλλα

νομιζω πως λεει το ιδιο.

giorgos panou
06-08-2011, 04:06
Δεν ξερω πως να στο πω βρε ΑΡΚΤΟΣ! καποιες φορες αγαπας τοσο πολυ που δεν θες να την χασεις!! δεν θες να φυγει μακρια σου και κανεις τα παντα! εγω δεν εκανα κατι τρομερο! απλα δεν ειπα κατι πολυ δικο μου κατι προσοπικο μου!

Remedy
06-08-2011, 04:06
γιωργο
και η κοπελα σου, αν εχει αλλο γκομενο και δεν στο πει, δεν σου λεει ψεματα, απλα σου κρυβει την αληθεια....
ειναι λογικη αυτη?

arktos
06-08-2011, 04:07
Μην κολαμε πρωι πρωι με συντακτικα ! εδω εχω προβλημα με την ορθωραφια ¨)¨)

καλα ντε.
βαλε αυτο που διορθωνει.

( καλυτερα με συντακτικά παρα με κατι αλλα...)

giorgos panou
06-08-2011, 04:07
Εσενα δεν σου εχει τυχει να πρεπει να κρυψεις κατι απο τον ανδρα σου που τοσο αγαπς ?

giorgos panou
06-08-2011, 04:09
Δν ξερω για πες μου ! ποιο προγραμμα τα διορθωνει?? πες μου γιατι καθομαι με ενα τετραδιο και ενα στυλο κοντα μου λογο του οτι θυμαμαι καλυτερα ετσι τις λεξεις! ποπωωω τοσο καιρο κουραζομαι τσαμπα!!! και μου κανει τοσο εντυποσει που δεν βλεπω αλλους με λαθοι!!χεχεχεχε

arktos
06-08-2011, 04:09
Δεν ξερω πως να στο πω βρε ΑΡΚΤΟΣ! καποιες φορες αγαπας τοσο πολυ που δεν θες να την χασεις!! δεν θες να φυγει μακρια σου και κανεις τα παντα! εγω δεν εκανα κατι τρομερο! απλα δεν ειπα κατι πολυ δικο μου κατι προσοπικο μου!

δν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα.
για την εγκυμοσύνη.

το κατανοώ να μν θελεις να χασεις τον συντροφο σου.
ειναι εντιμο ομως να του πεις την αληθεια.
κ αν θελει να παραμεινει.

Remedy
06-08-2011, 04:10
Εσενα δεν σου εχει τυχει να πρεπει να κρυψεις κατι απο τον ανδρα σου που τοσο αγαπς ?

ΝΑΙ μου εχει τυχει.
δεν κοροιδευω τον εαυτο μου ομως οτι ημουν σωστη κι απλα 'αναγκαστηκα" να το κανω για να μην τον χασω.
ημουν λαθος και το παραδεχομαι!
ξεκαθαρα!

arktos
06-08-2011, 04:10
Δν ξερω για πες μου ! ποιο προγραμμα τα διορθωνει?? πες μου γιατι καθομαι με ενα τετραδιο και ενα στυλο κοντα μου λογο του οτι θυμαμαι καλυτερα ετσι τις λεξεις! ποπωωω τοσο καιρο κουραζομαι τσαμπα!!! και μου κανει τοσο εντυποσει που δεν βλεπω αλλους με λαθοι!!χεχεχεχε

κάνουν κ αλλοι βρε.
για προγραμμα θα σου πει αλλος.
δν ειμαι καλη σε αυτα.

keep_walking
06-08-2011, 04:19
Microsoft word , αν και για μενα προσωπικα δεν παιζουν ρολο τα ορθογραφικα οσο η ουσια των λεγομενων και να διαβαζονται φυσικα...μην παμε σε xtreme περιπτωσεις.

giorgos panou
06-08-2011, 04:21
δν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα.
για την εγκυμοσύνη.

το κατανοώ να μν θελεις να χασεις τον συντροφο σου.
ειναι εντιμο ομως να του πεις την αληθεια.
κ αν θελει να παραμεινει.

Καποτες , οταν ειμουν φανταρακι ειχα μια κοπελα , μια κοπελα που αγαπησα νομιζω οσο καμια αλλη ως τωρα! αυτη η κοπελα μου ειπε πως μαλον ειναι εγκυος , ετσι οπως μου το ειπε περιμενε να χαρω! η αντιδραση μου και η συμπεριφορα μου ηταν πολυ ανωριμη ,πολυ λαθος και ασχημη ! της εβαλα φωνες γτ. δεν υπολογισαι τις μερες , της ειπα να παει τρεχαδυ να το ριξει ! γτ. θα της το εριχνα εγω! ειπα πραματα που ντρεπομαι για εμενα ! συχενομαι και μονο που τα θυμαμαι! δεν δικαιωλογουμε που ειμουν στο στρατοπεδο οταν μου το ειπε ! ουτε οτι ειμουν σε συνδρομο στερυσης ,απλα η νινα ηταν χρηστης ηρωινης και αυτη , και σε καθε μερα φαση ! δεν ηθελα με τιποτα να κανω παιδι στην φαση που ηταν τοτες ,με καταλαβαινεις

arktos
06-08-2011, 04:27
Καποτες , οταν ειμουν φανταρακι ειχα μια κοπελα , μια κοπελα που αγαπησα νομιζω οσο καμια αλλη ως τωρα! αυτη η κοπελα μου ειπε πως μαλον ειναι εγκυος , ετσι οπως μου το ειπε περιμενε να χαρω! η αντιδραση μου και η συμπεριφορα μου ηταν πολυ ανωριμη ,πολυ λαθος και ασχημη ! της εβαλα φωνες γτ. δεν υπολογισαι τις μερες , της ειπα να παει τρεχαδυ να το ριξει ! γτ. θα της το εριχνα εγω! ειπα πραματα που ντρεπομαι για εμενα ! συχενομαι και μονο που τα θυμαμαι! δεν δικαιωλογουμε που ειμουν στο στρατοπεδο οταν μου το ειπε ! ουτε οτι ειμουν σε συνδρομο στερυσης ,απλα η νινα ηταν χρηστης ηρωινης και αυτη , και σε καθε μερα φαση ! δεν ηθελα με τιποτα να κανω παιδι στην φαση που ηταν τοτες ,με καταλαβαινεις

ναι γιωργο σε καταλαβαινω.
δν ειναι κακο να ντρεπομαστε για κατι.
αρκει να μαθαίνουμε απο αυτο.

στην περιπτωση ομως που εσυ θα πινεις κ αυτη οχι κ δν θα γνωριζει για σενα?
τοτε πες μου....

Remedy
06-08-2011, 04:27

πολυ καλα εκανες

giorgos panou
06-08-2011, 04:29
Τελικα το παιδι της" επεσε " συμφωνα με οσα μου ειπε αυτη , βεβαια οταν γυρισα τα χαλασαμε , οσο και να την αγαπουσα δεν μπορουσαμε να ειμαστε μαζι! η συντεοφος μου ηθελε παιδι , της ειχε μπει στο μυαλο , σαν να λεμε θελω αμαξι και το θελω τωρα!! και στα 19 της χρονια! δλδη ημαρτον ! βεβαια οταν χωρισαμε καταλαβα ποσο πολυ την αγαπουσα! οσο και ομορφη , οσο και καλη κοπελα και να ειχα διπλα μου μετα απο την Νινα καμια τους δεν με εκανε να νιωσω τοσο , να εχω τετοια αισθηματα ! δεν ξερω γτ. αλλα 10 χρονια τωρα ψαχνω το υποκαταστατο της !

Βεβαια δεν μπορουσα να ειμαι μεν την ΝΙνα μαζι , αφου θα ειχαμε παιθανει η ο ενας η ο αλλως , η και οι δυο μαζι , αυτο δλδη που ονειρευοταν να " φυγουμε" αγγαλια ελεγε μαζι !

giorgos panou
06-08-2011, 04:30
πολυ καλα εκανες

ΘΑ ξανω παρτυ !! μια φορα που σε βρισκω σωστη!¨)

giorgos panou
06-08-2011, 04:34
ναι γιωργο σε καταλαβαινω.
δν ειναι κακο να ντρεπομαστε για κατι.
αρκει να μαθαίνουμε απο αυτο.

στην περιπτωση ομως που εσυ θα πινεις κ αυτη οχι κ δν θα γνωριζει για σενα?
τοτε πες μου....

Σε αυτη την περιπτωση θα σκεφτω οπως καθε αλλως , δλδη θα δω αν ειναι κοπελα που θα μπορουσα να εχω μελον μαζι της , να ζησουμε μαζι χρονια πολλα δλδη! , υστερα θα λογαριασω αν εχουμε την οικονομικη κατασταση ωστε να ερθει και να ζει αξιοπρεπες στις δυσκολες εποχες μας , Τελος θα παρω την αποφαση να καθαρησω με τις ουσιες γτ. δεν θα θελω να ειμαι πρεζοπατερας με τιποτα!!!

arktos
06-08-2011, 04:36
ΘΑ ξανω παρτυ !! μια φορα που σε βρισκω σωστη!¨)

κάνε παρτυ που συμφωνήσατε.

giorgos panou
06-08-2011, 04:38
Microsoft word , αν και για μενα προσωπικα δεν παιζουν ρολο τα ορθογραφικα οσο η ουσια των λεγομενων και να διαβαζονται φυσικα...μην παμε σε xtreme περιπτωσεις.

Θελω την ως τωρα αποψη σου για τα γραπτα μου , εχουν την ουσια που ψαχνεις? η μοιαζουν βουτηγμενα στις αν"ουσιες" ουσιες που με εχουν καταβροχθισει?? θελω σκληρη απαντηση ! ¨) χωρις ελεος ! μητε οικτο ! να την φυλτραρει!

arktos
06-08-2011, 04:38
Σε αυτη την περιπτωση θα σκεφτω οπως καθε αλλως , δλδη θα δω αν ειναι κοπελα που θα μπορουσα να εχω μελον μαζι της , να ζησουμε μαζι χρονια πολλα δλδη! , υστερα θα λογαριασω αν εχουμε την οικονομικη κατασταση ωστε να ερθει και να ζει αξιοπρεπες στις δυσκολες εποχες μας , Τελος θα παρω την αποφαση να καθαρησω με τις ουσιες γτ. δεν θα θελω να ειμαι πρεζοπατερας με τιποτα!!!

δλδ το ενδεχόμενο η ηρωϊνη να βλάψει το εμβρυο, δν την σκεφτεσαι?

giorgos panou
06-08-2011, 04:49
Δεν το γνωριζω αυτο ! αληθεια , δεν ξερω , πιστευω οτι θα μας πουν οι γιατροι τι παιζετε , αμα ειναι ετσι θα γινει εκτρωση!

giorgos panou
06-08-2011, 04:55
ΝΑΙ μου εχει τυχει.
δεν κοροιδευω τον εαυτο μου ομως οτι ημουν σωστη κι απλα 'αναγκαστηκα" να το κανω για να μην τον χασω.
ημουν λαθος και το παραδεχομαι!
ξεκαθαρα!

ΝΑΙ μπορει να εχεις δικιο , αλλα εκανες ακριβος το ιδιο με εμενα δλδη , με τον ιδιο σκοπο , με τον ιδιο λογο! αρα δεν ειμαι ο μονος ε? φανταζομαι οι πιο πολλοι εχουν κανει το ιδιο

giorgos panou
06-08-2011, 05:01
ΣΑΣ καληνυχτω , με καλει ο ορφεας!¨)