PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ολη η αληθεια της ψευτοεπιστημης αποκαλουμενης ψυχιατρικης ή αλλιως μαρκετινγκ...

WeakbutPowerfull
02-08-2011, 06:05
http://topdocumentaryfilms.com/making-a-killing-the-untold-story-of-psychotropic-drugging/

Ναι ημουν και γω εναν απο τα πολλα εκατομμυρια που εχουν ξεγελασει με τα γνωστες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια των χημικων στον εγκεφαλο και αλλα πολλα απο αυτους τους αγυρτες γιατι τετοιοι ειναι,επινοουν μια αρρωστια πχ εχεις αγχος θα σου βγαλουν διαγνωση οτι πασχεις απο καταθλιψη.Μετα απο τοσα φαρμακα κοντευω να μεινω φυτο,μεσα μου νιωθω λυπη και οργη.Δεν χανω ομως το θαρρος στην ζωη ξερω οτι πρεπει να αγωνιστω πολυ(παρολο που σχεδον ολη η αριστερη μερια ειναι μουδιασμενη,αυτο αρχισε να γινεται κυριως με το zyprexa και τα xanax.Οσοι ξεκινησαν ή εχουν ξεκινησει προσφατα θεραπεια θα τους προτεινα να το ξανασκεφτουν μιας και οι παρενεργειες ειναι πολυ πιο σοβαρες απο οτι τις γραφουν τα χαρτια.Δεν θελω να τρομαξω κανεναν απλα μιλαω μεσα απο προσωπικη εμπειρια.Καταλαβετε το καλα οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες και αυτα που συνταγογραφουν ειναι τα δηλητηρια τους!Αν θελετε να θεραπευτειτε απο το αγχος τα αντικαταθλιπτικα ξεχαστε τα!δεν θα δειτε καμια διαφορα και εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα,ρωτηστε με ποιο αντικαταθλιπτικο θελετε τα εχω δοκιμασει ολα,ειχα γινει καλο πειραματοζωο,πηρε καλα πριμ ο γιατρος μου.Ευχομαι να μου τα λεγανε και μενα αυτα πραγματικα πριν 2-3 χρονια ουτε ανω διπολικοτητα θα ειχα που μετα εγινε κριση πανικου,που μετα μετατραπηκε σε μονικο αγχος μεχρι σημερα,αυτα φυσικα μην περιμενετε να τα ακουσετε απο τον γιατρο σας εγω τα λεω απο ενδιαφερον.Τι να πω ειμαι ακομα ζωντανος?Δωξα τον Θεο!περιμενα να χα πεθανει,θυμαμαι σαν περσυ τον αυγουστο πηρα για τελευταιες 2φορες το effexor και την επομενη ειχα σπασμους και δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι.Α ναι σηκωθηκα και ημουν σαν ζομπι!Αυτα ειχα να πω μου βγηκανε μεσα απο την καρδια μου οπως καταλαβενετε

keep_walking
02-08-2011, 06:12
Καταλαβαινω οτι υποφερεις , αλλα σκεφτηκες το ενδεχομενο οτι υποφερεις λογω ασθενειας και οχι οτι γιατι τα φαρμακα καναν καποια ζημια?

Φυσικα εαν ριξεις την ευθυνη στα φαρμακα , μπορεις να τα κοψεις και να περιμενεις καλυτερες μερες κατι που δινει αισιοδοξια.

Εαν ομως δεν φταινε τα φαρμακα τοτε τι μπορεις να κανεις , αφου δεν την περνας καλα?

Οι λυσεις δεν ειναι απλες και διαφερουν στον καθενα , αλλα νομιζω οτι ο στοιβος μαχης ειναι εκει εξω και οχι εγω με φαρμακα και εγω χωρις φαρμακα.

Οχι βεβαια οτι τα φαρμακα ειναι κατι καλο , αλλα ειναι αναγκαιο κακο πολλες φορες.

WeakbutPowerfull
02-08-2011, 06:21
Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη.Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα,πραγματι α δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα

keep_walking
02-08-2011, 06:27
Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη. Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα , πραγματικα δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα

Μα και συ βγαζεις διαγνωση!!!!!!!!!!!!!!

Βγαζεις διαγνωση βασει της προσωπικης σου εμπειριας. Εγω πχ ειμαι με φαρμακα και περναω καλα- ποσο διαφορετικοι ειμαστε?. Χωρις φαρμακα δεν περναω καθολου καλα. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θεοποιω τα φαρμακα , μακαρι να μην τα επαιρνα ποτε ...τα σιχαινομαι.

Αλλα εαν ποτε τα καταφερω να τα κοψω , σιγουρα δεν θα κατηγορησω ολη την ψυχιατρικη επιστημη.

Σκεψου και το αλλο.

Εσυ ξερεις την προσωπικη σου εμπειρια και οτι διαβαζεις πχ εδω και οτι εχεις συναντησει εξω. Το ιδιο και εγω.

Ο αλλος ομως ειναι επαγγελματιας. Οι σπουδες του , η δουλεια του και ενα μερος της ζωης του ασχολειται μονο με τετοια θεματα. Δεν μπορεις να τον βγαλεις ως αχρηστο ψευτοεπιστημονα. Ισως κατι να ξερει παραπανω.

pythagoras23
02-08-2011, 06:31
http://topdocumentaryfilms.com/making-a-killing-the-untold-story-of-psychotropic-drugging/

Ναι ημουν και γω εναν απο τα πολλα εκατομμυρια που εχουν ξεγελασει με τα γνωστες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια των χημικων στον εγκεφαλο και αλλα πολλα απο αυτους τους αγυρτες γιατι τετοιοι ειναι,επινοουν μια αρρωστια πχ εχεις αγχος θα σου βγαλουν διαγνωση οτι πασχεις απο καταθλιψη.Μετα απο τοσα φαρμακα κοντευω να μεινω φυτο,μεσα μου νιωθω λυπη και οργη.Δεν χανω ομως το θαρρος στην ζωη ξερω οτι πρεπει να αγωνιστω πολυ(παρολο που σχεδον ολη η αριστερη μερια ειναι μουδιασμενη,αυτο αρχισε να γινεται κυριως με το zyprexa και τα xanax.Οσοι ξεκινησαν ή εχουν ξεκινησει προσφατα θεραπεια θα τους προτεινα να το ξανασκεφτουν μιας και οι παρενεργειες ειναι πολυ πιο σοβαρες απο οτι τις γραφουν τα χαρτια.Δεν θελω να τρομαξω κανεναν απλα μιλαω μεσα απο προσωπικη εμπειρια.Καταλαβετε το καλα οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες και αυτα που συνταγογραφουν ειναι τα δηλητηρια τους!Αν θελετε να θεραπευτειτε απο το αγχος τα αντικαταθλιπτικα ξεχαστε τα!δεν θα δειτε καμια διαφορα και εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα,ρωτηστε με ποιο αντικαταθλιπτικο θελετε τα εχω δοκιμασει ολα,ειχα γινει καλο πειραματοζωο,πηρε καλα πριμ ο γιατρος μου.Ευχομαι να μου τα λεγανε και μενα αυτα πραγματικα πριν 2-3 χρονια ουτε ανω διπολικοτητα θα ειχα που μετα εγινε κριση πανικου,που μετα μετατραπηκε σε μονικο αγχος μεχρι σημερα,αυτα φυσικα μην περιμενετε να τα ακουσετε απο τον γιατρο σας εγω τα λεω απο ενδιαφερον.Τι να πω ειμαι ακομα ζωντανος?Δωξα τον Θεο!περιμενα να χα πεθανει,θυμαμαι σαν περσυ τον αυγουστο πηρα για τελευταιες 2φορες το effexor και την επομενη ειχα σπασμους και δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι.Α ναι σηκωθηκα και ημουν σαν ζομπι!Αυτα ειχα να πω μου βγηκανε μεσα απο την καρδια μου οπως καταλαβενετε

τωρα παιρνεις τιποτα?

WeakbutPowerfull
02-08-2011, 06:39
τωρα παιρνεις τιποτα?
Οχι δεν παιρνω τπτ τωρα για αυτο κοντευω να συνελθω,κανω και αεροβια.Ps:keep δεν ειναι επαγγελματιες μαρκετινγκ κανουν.Ολη η ψυχιατρικη επιστημη ειναι καθαρα θεμα business,μαλιστα εχουν και το θρασος να τα διαφημηζουν στην τηλεροραση

Remedy
02-08-2011, 11:57
για κατσε βρε παιδι μου.
θελεις να πεις, οτι ησουν καλα η σχεδον καλα και πηρες φαρμακα "ετσι"?
γιατι να παρεις φαρμακα αν ησουν καλα?

BrokeN_DoLL
02-08-2011, 12:40
τα φαρμακα αλλους τους βοηθανε κ αλλους οχι! παρε παραδειγμα οσους δεν ειχαν την βοηθεια η τα χρηματα να τα παρουν και ειναι στον δρομο χωρις να ξερουν που πανε και που βρισκονται.

WeakbutPowerfull
02-08-2011, 14:24
για κατσε βρε παιδι μου.
θελεις να πεις, οτι ησουν καλα η σχεδον καλα και πηρες φαρμακα "ετσι"?
γιατι να παρεις φαρμακα αν ησουν καλα?

Κοιτα πως με βαλανε στο τρυπακι.Αρχικα ξεκινησα απο τον στρατο και ο λογος ειναι οτι επειδη ειχα λιγο αγχος μου χωρηγησανε effexor xr75mg.Απο τοτε αρχισε και αυτος ο γολγοθας,ημουν μια χαρα πηρα φαρμακα γιατι μου βγαλαν διαγνωση μια υποτιθεμενη ασθενεια.Αν παρετε ενα quiz online θα σας βγαλουν σιγουρα οτι πασχετε απο κατι επισης θα σας πουν να επισκευτητε και εναν γιατρο.Μερικοι σκεφτοντε οτι κανω λαθος που εχω ανοιξει αυτο το θεμα αλλα εγω θελω να τους ενημερωσω να ανοιξουν το μυαλο τους και να δουν και την αλλη πλευρα οπου δηλαδη οι φαρμακευτικες εταιριες μας βλεπουν σαν καταναλωτικα προ'ι'οντα και το χειροτερο σαν αναλωσιμους.

Militon
02-08-2011, 14:40
Σίγουρα υπάρχει ένα θέμα με την υπερσυνταγογράφηση, την εσκεμμένη διάγνωση, την σχέση γιατρού και "πλασιέ" φαρμάκων, αλλά το να απορρίπτεις την ψυχιατρική χάρη σε αυτό είναι επίσης λανθασμένο. Είμαι ένα από τα άτομα που πιστεύει, η μάλλον είμαι σίγουρος ότι η φαρμακευτική βοήθεια μου έκανε πολύ καλό χωρίς μάλιστα σοβαρές παρενέργιες. Εχω πάρει αρκετά χρόνια το φάρμακο που ανέφερες. Γιατροί όλων των ειδικοτήτων μπορεί να έχουν μια ευκολία στο να δίνουν φάρμακα. Αν είχες ένα απλό άγχος τότε το effexor είναι νομίζω λίγο υπερβολή, εκτός αν λόγω στρατού ήθελαν να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους ή έπρεπε να συνταγογραφούν όσο περισσότερο γίνεται.

Lacrymosa
02-08-2011, 14:44
τι διαγνωση σε βγαλανε ?? κοιτα καλο ειναι οσο μπορουμε να αποφευγουμε τα φαρμακα, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ψυχικων ασθενειων (πχ ψυχωση, διπολικη) ειναι δυστυχως απαραιτητα γιατι αλλιως θα εισαι τερμα δυσλειτουργικος, δεν υπαρχει κατι στανταρ να πουμε οτι "ναι, ειναι πανακεια" η "οχι, ειναι για τον πουτσο" γιατι περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, μερικα οντως σε κανουν εργο τελειως, αλλα ειναι μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κατσει καλυτερα με τις λιγοτερες παρενεργειες...

WeakbutPowerfull
02-08-2011, 15:01
τι διαγνωση σε βγαλανε ?? κοιτα καλο ειναι οσο μπορουμε να αποφευγουμε τα φαρμακα, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ψυχικων ασθενειων (πχ ψυχωση, διπολικη) ειναι δυστυχως απαραιτητα γιατι αλλιως θα εισαι τερμα δυσλειτουργικος, δεν υπαρχει κατι στανταρ να πουμε οτι "ναι, ειναι πανακεια" η "οχι, ειναι για τον πουτσο" γιατι περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, μερικα οντως σε κανουν εργο τελειως, αλλα ειναι μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κατσει καλυτερα με τις λιγοτερες παρενεργειες...

Προσωπικα εχω παρει πανω απο 20-30 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα μιας και απο το effexor αρχισα να εχω ψυχωση,αλλα και τρομερους εφιαλτες.Να μην ξεχασω το ποιο σημαντικο εχω αλλαξει τελειως σαν προσωπικοτητα ειμαι αλλος ανθρωπος δηλαδη,νιωθω σαν να μην ειμαι ο εαυτος μου.Μου βγαλανε με τη μια οτι εχω μειζονα καταθλιπτικη διαταραχη αλλα να καταλαβαιτε το λογο που βγαζουν ετσι αυτες τις υποτιθεμενες ασθενειες πρεπει να δειτε το ντοκυμαντερ, τετοιοι ανθρωποι για μενα ειναι εγκληματιες¨χωρηγουνε τοξικα,περσυ τον απριλη που εδωσε trileptal αυτος που του ειχα εμπιστευτει τη ζωη μου και δεν φανταζεστε τη μαρτυριο περασα.Μαλιστα με ειχε πει και πρεζακι γιατι επαιζα πολλες ωρες παιχνιδια εκεινη την εποχη.Τοσο πολυ μας εκτιμανε,πως να μας ξεκανουν θελουν και να μας παρουν τα λεφτα.Τωρα εγω πρεπει κανω μαγνητικη γιατι ολη η αριστερη πλευρα μου ειναι ολη μουδιασμενη.Καταλαβετε το καλα ειναι καθαρα ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ δεν ειναι επιστημη επινοουν ψυχικες ασθενειες,καθως και αλλες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια της σεροτονινης του εγκεφαλου και τετοιες βλακειες με σκοπο να πεισουν το ανυποψιαστο θυμα.

niah
02-08-2011, 15:04
Ρε συ Weak, πραγματικα καταλαβαινω την απογνωση σου και υπαρχουν οντως τετοιες περιπτωσεις.(Και σ αυτες τις περιπτωσεις και η δικη μου αποψη για τους συγκεκριμενους γιατρους ειναι οτι ειναι εκγληματιες.Και μαλιστα χειροτεροι απ αυτους της φυλακης.Γιατι ειναι "νομιμοι").
Αλλα μη γενικευεις ετσι ανελεητα παρασυρωμενος απ τον πονο σου.
Δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο σκατα,κ υπαρχουν και ασθενεις που οντως πασχουν απο συγκεκριμενες ψυχικες ασθενειες και τα φαρμακα τους βοηθουν.Η φαση ειναι να πεσεις οσο το γρηγοροτερο γινεται σε σωστο επαγγελματια.Καταλαβαινω πολυ αυτο που λες σε σχεση με τα πειραματοζωα.Το σκεφτομαι πολυ συχνα κι εγω.Τωρα ομως ειμαι σε φαση που η αγωγη εχει ταιριαξει ακριβως σ αυτο που με εκανε να υποφερω.Περασα τα σταδια που αναφερεις με βλαμμενες διαγνωσεις κι ασχετα φαρμακα,αλλα μετα απο χρονια επιτελους νομιζω ειμαι στο σωστο δρομο.
Απλως σου λεω να μην εισαι τοσο απολυτος,οτι αυτο ισχυει στη καθε περιπτωση και για ολους τους γιατρους.Δεν ειναι ετσι..
Το να εχει ο καθενας μας μια υποψια και μια επιφυλαξη το θεωρω σωστο,αλλα οχι να τρεχει στο αλλο ακρο.
Μια ερωτηση:οταν λες οτι ειναι μουδιασμενη η μια πλευρα σου εννοεις οτι ειναι παραλυτη?

PETRAN
02-08-2011, 15:18

+1 συμφωνώ με την lacrymosa

Λόγω των φαρμάκων το 60% των ατόμων με ψύχωση μπορούν να ξανα-επικοινωνήσουν και να είναι λειτουργικοί. Σίγουρα αυτά τα φάρμακα δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά έχουν βγάλει άπειρο κόσμο από τον δρόμο και τα άσσυλα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτόν τον "ιδεολογικό" πόλεμο. Δεν έρχεται κανείς μπάτσος με το ζόρι να σου δώσει effexor για την κατάθλιψη η το άγχος. Επιλογή του καθενός είναι. Και ναι βοηθάνε, έχω δει άτομα με κατάθλιψη να επανέρχονται με τέτοια φάρμακα. Αυτό που δεν συμφωνώ είναι η υπερβολική συνταγογράφηση και οι μειωμένες ψυχοθεραπευτικές υπηρεσίες, την στιγμή που επιστημονικά, κάποιες ψυχοθεραπείες έχουν δείξει καλύτερα αποτελέσματα για κατάθλιψη, πανικούς, ΙΨΔ, φοβίες και άγχος. Επίσης με την ψυχοθεραπεία μπορείς να "εισχωρήσεις" και σε προβληματικές-ά συνήθειες, χαρακτηριστικά και βαθιές πεποιθήσεις του καθενός που μπορεί να εκλύουν, να ενισχύουν και να διατηρούν το οποιοδήποτε πρόβλημα ψυχικής υγείας.

Είναι όντως κρίμα που πολλά άτομα κατηγοριοποιούνται σαν "διπολικά" η "καταθλιπτικά", τους συνταγογραφούν το ανάλογο φάρμακο και μετά "adios" αφήνοντας το άτομο στις μόνιμα προβληματικές συνήθειες και καταστάσεις του με τα φάρμακα στο χέρι για μια ζωή. Αυτό είναι κατακριτέο και δυστυχώς είναι το "στανταρ" για τον περισσότερο κόσμο παγκοσμίως. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τους ειδικούς, όσο με το ιατρικό-οικονομικό μοντέλο ψυχικής υγείας που έχει επικρατήσει παγκοσμίως. Για άγχος, πανικούς, κατάθλιψη η πρώτη λύση θα έπρεπε να είναι ψυχοθεραπευτική παρέμβαση ενώ θα έπρεπε να δίνεται και στις καταστάσεις όπως την διπολική και τις ψυχώσεις. Τα φάρμακα θα μπορούσαν και αυτά να βοηθήσουν σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία, γιατί όχι? Αν το θέλει το άτομο και μπορεί να πάρει βοήθεια. Το μόνο που έχει να χάσει είναι κάποια έξτρα χρήματα και ίσως πιθανές παρενέργειες που αμέσως σταματάνε με την διακοπή η την αλλαγή του φαρμάκου.

niah
02-08-2011, 15:27
Καλα petran,στο κομματι που γραφεις οτι δεν ερχεται κανεις μπατσος να σου δωσει φαρμακα με το ζορι διαφωνω.Πως μπορει ενας ανθρωπος διχως γνωσεις περι ψυχιατρικης και φαρμακων να ξερει εκ των πρωτερων το ποσο δυνατο ειναι,οτι μπορει να ειναι επιβλαβες για τον ιδιο,και τι παρενεργειες μπορει να εχει πανω του?
Συνηθως αρχικα ασχετοι οντας ακουμε κ εμπιστευομαστε τον γιατρο που μας τα δινει.Δεν εχουμε (αρχικα) λογο να τον αμφισβητησουμε, σκεφτομενοι οτι κατι θα ξερει παραπανω.
Επομενως δεν συμφωνω στο οτι επειδη δεν μας λεει με το ζορι να παρουμε το φαρμακο που μας γραφει,δεν ειναι υπευθυνος για τυχων βλαβες του ασθενους μετα οφειλομενες στο φαρμακο.Οπως ειναι υπευθυνοι και για τις επιπολαιες διαγνωσεις που βγαζουν χωρις να ψαξουν πολλα πολλα.Τετοιοι γιατροι ειναι οντως εγκληματιες.Γα**νε ζωες,οχι ψεμματα.
Επισης, δεν το βλεπω τοσο επιπολαια το θεμα των φαρμακων."Δοκιμαζουμε κι αντε αν δε μας κανει το κοβουμε εχοντας το πολυ πολυ λιγες παρενεργειες κ χανοντας καποια λεφτα"Δεν ειναι ετσι κατα τη γνωμη μου.Πιστευω πως μια αρρωστεια που δεν προυπηρχε μπορει να αποκτηθει εξαιτιας των φαρμακων

PETRAN
02-08-2011, 15:54
Καλα petran,στο κομματι που γραφεις οτι δεν ερχεται κανεις μπατσος να σου δωσει φαρμακα με το ζορι διαφωνω.Πως μπορει ενας ανθρωπος διχως γνωσεις περι ψυχιατρικης και φαρμακων να ξερει εκ των πρωτερων το ποσο δυνατο ειναι,οτι μπορει να ειναι επιβλαβες για τον ιδιο,και τι παρενεργειες μπορει να εχει πανω του?
Συνηθως αρχικα ασχετοι οντας ακουμε κ εμπιστευομαστε τον γιατρο που μας τα δινει.Δεν εχουμε (αρχικα) λογο να τον αμφισβητησουμε, σκεφτομενοι οτι κατι θα ξερει παραπανω.
Επομενως δεν συμφωνω στο οτι επειδη δεν μας λεει με το ζορι να παρουμε το φαρμακο που μας γραφει,δεν ειναι υπευθυνος για τυχων βλαβες του ασθενους μετα οφειλομενες στο φαρμακο.Οπως ειναι υπευθυνοι και για τις επιπολαιες διαγνωσεις που βγαζουν χωρις να ψαξουν πολλα πολλα.Τετοιοι γιατροι ειναι οντως εγκληματιες.Γα**νε ζωες,οχι ψεμματα.
Επισης, δεν το βλεπω τοσο επιπολαια το θεμα των φαρμακων."Δοκιμαζουμε κι αντε αν δε μας κανει το κοβουμε εχοντας το πολυ πολυ λιγες παρενεργειες κ χανοντας καποια λεφτα"Δεν ειναι ετσι κατα τη γνωμη μου.Πιστευω πως μια αρρωστεια που δεν προυπηρχε μπορει να αποκτηθει εξαιτιας των φαρμακων

Όντως κάποια φάρμακα μπορεί να έχουν σοβαρές παρενέργειες, π.χ. τα αντιψυχωσικά παλιάς σχολής που δημιουργούσαν παρκινσονισμούς, η τα άτυπα που μπορεί να κάνουν μεταβολικά σύνδρομα, διαβήτη κλπ. Γι αυτό υπάρχουν οι ψυχίατροι, για να χρησιμοποιήσουν τις ιατρικές γνώσεις τους και να "ζυγίσουν" αν τα οφέλη που θα αποκτηθούν θα είναι περισσότερα από αυτά που χάνονται. Όντως παλιότερα γινόντουσαν μα*ακίες-και ακόμα γίνονται- αλλά το να παίρνει ο καθένας την δική του περίπτωση και να γενικεύει σε ολόκληρα επαγγέλματα είναι απλά άκυρο. Δεν με νοιάζει για τον οποιοδήποτε ψυχίατρο, αλλά είναι άσχημο να γίνεται για οποιοδήποτε επάγγελμα η κοινωνική/φυλετική ομάδα. Αυτή η χώρα έχει μπουχτίσει από θερμοκεφαλίαση και γενικεύσεις και το τελευταίο που θες είναι κάποιο σαιεντολογικό ντοκιμαντέρ να κηρρύσει για τα "κακά της ψυχιατρικής". Προφανώς και όποιοι γιατροί λειτουργούν έτσι δεν θα έπρεπε να ασκούν το επάγγελμα. Και αυτό δεν πάει μόνο στους ψυχιάτρους αλλά σε όλους τους γιατρούς. Στην Αμερική τα πιο πολλά σοβαρά ψυχοφάρμακα τα συνταγογραφούν γενικοί γιατροί και παιδίατροι παρά ειδικοί. Πιο σοβαρό πρόβλημα αποτελεί το οικονομικό σύστημα που έχει στηθεί από πίσω.

pythagoras23
02-08-2011, 16:00
εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια λενε!!!

niah
02-08-2011, 16:01
Ναι σε οτι αφορα τις γενικευσεις συμφωνω.Το γραψα αλλωστε κ στο πρωτο μου ποστ.
Το παιδι ομως εδω εχει φαει χοντρη ηττα,ειναι καπως δικαιολογημενη αυτη η απεχθεια που του εχει δημιουργηθει.
Μακαρι να γινοταν να εντοπιζαμε απ την αρχη αυτους τους κωλογιατρους και με καποιον τροπο να τους στελνανε σπιτια τους....αλλα..σκατα.

arktos
02-08-2011, 17:12
Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη.Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα,πραγματι α δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα

εγώ παλι θα σου πω πως ουτε ο χειροτερος εχθρός μου δν θέλω να περάσει τη φάση της μανίας που πέρασα.
να κοιμάμαι για 6 ολοκληρους μήνες από 1 - 2 ώρες την ημέρα.
να πίνω σχεδόν ολο το 24ωρο.
να φτασω στο σημείο να μν μπορώ να σταθώ πουθενά.
να τσακώνομαι με όλους.
να μν πατάω στη δουλειά μου.
να έχω παραισθήσεις.
να πιστεύω πως με παρακολουθούν.

κ όλα αυτα ξερεις δν προήλθαν απο τα φαρμακα.
ειναι συμπτώματα της διπολικής.

αφού πήρα φαρμακα κ ενημερώθηκα για τη διπολική,
έγινα ξανά λειτουργική.
έχω τον ψυχίατρο διπλα μου κ ξέρω πως ειναι εκεί για να με στηρίζει.

το να βγαίνεις κ να λες μν παίρνετε φαρμακα
κ να ακυρώνεις τη ψυχιατρική μού μοιάζει λίγο παιδικο...

επίσης τσουβαλιασες ολα τα ψυχοφάρμακα κ τα ονομασες αντικαταθλιπτικά.
το ζυπρέξα ας πουμε δν ειναι απο αυτά.

elafi
02-08-2011, 18:32
εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια λενε!!!

Συμφωνω απολυτα, αυτο νομιζω οτι κατανταει το κυριο προβλημα σε ενα φορουμ υποστηριξης οπου τελικα ακουγονται γενικευμενα και ασχετα πραγματα, οτι δεν τρεχει και τιποτα. Πισω απο ποια επιφαση νομιμοτητας? Της συμπνοιας με κατι που δεν εχουν καμια σχεση (βλ. ψυχιατροι)?

carrot
02-08-2011, 18:43

Φίλε σε καταλαβαίνω, άσχημο πράγμα η υποκρισία, να σου λένε πάρε αντιψυχωσικά φάρμακα όσοι δεν παίρνουν αντιψυχωσικά φάρμακα και να σου λένε κι από πάνω χόρεψε. Υπομονή χρειάζονται σιγανά βήματα...

nansyan89
02-08-2011, 19:01
Για τις απλες ασθενιες οπως ηπια μορφης καταθλιψη,κρισεις πανικου,διαταραχες αγχους κλπ συμφωνω πως δεν πρεπει να παιρνουμε φαρμακα....Πραγματικα ειναι πολυ ηλιθιο αυτο που κανουν ολοι οι ψυχιατροι,α εχεις αυτο,παρε φαρμακο. Δε λεω ειναι επιστημονες,αλλα αν εισαι μαγκας προσπαθησε να με κανεις καλα τιμωντας τα κωλολεφτα που παιρνεις κι οχι ριχνοντας με σε φαρμακα..Η ψυχιατρος που πηγαινα στο κεντρο ψυχικης υγειας περιστεριου-ειδικευομενη ακομα- κατευθειαν για κρισεις πανικου μ εριξε στα φαρμακα...Εγω αρνηθηκα να τα παρω και επεμενε...Της ζητησα να μου κλεισει ραντεβου με ψυχολογο γιατι εγω απλως ηθελα να μιλαω(το χα κανει στο παρελθον και μ ειχε βοηθησει παρα πολυ) και αυτη μ εγραψε κανονικοτατα...ωσπου τα πηρα κι εγω κι ειπα δεν ξαναπαω θα το περασω μονη.Και για ενα μεγαλο διαστημα ημουν τερμα καλα..Χωρις χαπια χωρις τπτ..Γιατι λοιπον να παρω χαπια,να γινω φυτο,να γινω εξαρτημενη αφου τελικα ουτε κι εγω ακουσα κανεναν να εχει βρει 100% θεραπεια απ αυτα... Αυτα ομως οσον αφορα τις απλες ασθενιες..Οταν μιλαμε ομως για σχιζοφρενεια κλπ δεν γινεται να μην παρεις χαπια...Εκει τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα..

carrot
02-08-2011, 19:03
stay cool..........

pythagoras23
02-08-2011, 19:13
Για τις απλες ασθενιες οπως ηπια μορφης καταθλιψη,κρισεις πανικου,διαταραχες αγχους κλπ συμφωνω πως δεν πρεπει να παιρνουμε φαρμακα....Πραγματικα ειναι πολυ ηλιθιο αυτο που κανουν ολοι οι ψυχιατροι,α εχεις αυτο,παρε φαρμακο. Δε λεω ειναι επιστημονες,αλλα αν εισαι μαγκας προσπαθησε να με κανεις καλα τιμωντας τα κωλολεφτα που παιρνεις κι οχι ριχνοντας με σε φαρμακα..Η ψυχιατρος που πηγαινα στο κεντρο ψυχικης υγειας περιστεριου-ειδικευομενη ακομα- κατευθειαν για κρισεις πανικου μ εριξε στα φαρμακα...Εγω αρνηθηκα να τα παρω και επεμενε...Της ζητησα να μου κλεισει ραντεβου με ψυχολογο γιατι εγω απλως ηθελα να μιλαω(το χα κανει στο παρελθον και μ ειχε βοηθησει παρα πολυ) και αυτη μ εγραψε κανονικοτατα...ωσπου τα πηρα κι εγω κι ειπα δεν ξαναπαω θα το περασω μονη.Και για ενα μεγαλο διαστημα ημουν τερμα καλα..Χωρις χαπια χωρις τπτ..Γιατι λοιπον να παρω χαπια,να γινω φυτο,να γινω εξαρτημενη αφου τελικα ουτε κι εγω ακουσα κανεναν να εχει βρει 100% θεραπεια απ αυτα... Αυτα ομως οσον αφορα τις απλες ασθενιες..Οταν μιλαμε ομως για σχιζοφρενεια κλπ δεν γινεται να μην παρεις χαπια...Εκει τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα..

ε οχι και δεν γινεται...

PETRAN
02-08-2011, 19:24

+1.

Αυτό συμφωνώ και εγώ, δυστυχώς αυτή είναι η γραμμή πολλών ψυχιάτρων για τις νευρώσεις, μόνο φάρμακα και τίποτα άλλο, την στιγμή που παγκόσμιοι οργανισμοί όπως ο WHO λένε καθαρά και επίσημα ότι η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης για διαταραχές άγχους και κατάθλιψη είναι η ΓΣΘ. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα λίγοι είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι για να το κάνουν σωστά. Π.χ. στις κρίσεις πανικού δεν φτάνει μόνο "να μιλάς" (αν και βοηθάει σημαντικά και αυτό) θέλει να κάνεις έκθεση στον πανικό. Δηλαδή να σε βάλει σταδιακά ο θεραπευτής στις καταστάσεις που φοβάσαι. Π.χ. αν είναι ο κόσμος πρέπει σταδιακά να βγεις έξω μαζί με τον θεραπευτή. Αν είναι νοσοφοβία είναι σταδιακή πρόκληση ταχυκαρδίας, ζαλάδας κλπ. από τον θεραπευτή και σταδιακός έλεγχος στις αγχώδεις αντιδράσεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος (είχα και εγώ πανικούς για 2 χρόνια και με αυτό τον τρόπο τους ξεπέρασα). Ταυτόχρονα θέλει και συζήτηση και αλλαγή προβληματικών ιδεών και στοιχείων του χαρακτήρα που τροφοδοτούν το πρόβλημα.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί που να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι σε αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα και όσοι κάνουν ψυχοθεραπεία, πολλές φορές κάνουν κάτι σαν ψυχοθεραπεία, αυτό το λέω σαν απόφοιτος ψυχολογίας. Κανονικά θα έπρεπε να είναι όπως στην Αγγλία, να υπάρχει ένα επίσημο κρατικό πρόγραμμα εκπαίδευσης για κλινικούς ψυχολόγους μετά το πτυχίο και να δίνονται οι υπηρεσίες σε όποιον τις χρειαστεί, χωρίς να πρέπέι να στάξεις 5000 ευρώ σε κάποιον ιδιώτη που δεν ξέρεις και τι ακριβώς έχει τελειώσει και το σημαντικότερο, τι κλινική και θεραπευτική εμπειρία έχει. Δυστυχώς. Απλά εγώ αυτό που λέω είναι ότι και η παράπλευρη λήψη κάποιου αντικαταθλιπτικού SSRI, αν βοηθάει και δεν έχει σημαντικές παρενέργειες (π.χ. απότομη λήψη πολλών κιλών η σοβαρή σεξουαλική δυσλειτουργία) δεν κάνει κακό. Αν μπορούν να γίνουν και τα δύο ειναι το καλύτερο. Αλλά με έμφαση στην ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα σαν υποστήριξη και όχι το αντίθετο η μόνο φάρμακα.

nansyan89
03-08-2011, 13:55
ε οχι και δεν γινεται...

Δεν γινεται.....

nansyan89
03-08-2011, 13:56
+1.

Αυτό συμφωνώ και εγώ, δυστυχώς αυτή είναι η γραμμή πολλών ψυχιάτρων για τις νευρώσεις, μόνο φάρμακα και τίποτα άλλο, την στιγμή που παγκόσμιοι οργανισμοί όπως ο WHO λένε καθαρά και επίσημα ότι η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης για διαταραχές άγχους και κατάθλιψη είναι η ΓΣΘ. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα λίγοι είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι για να το κάνουν σωστά. Π.χ. στις κρίσεις πανικού δεν φτάνει μόνο "να μιλάς" (αν και βοηθάει σημαντικά και αυτό) θέλει να κάνεις έκθεση στον πανικό. Δηλαδή να σε βάλει σταδιακά ο θεραπευτής στις καταστάσεις που φοβάσαι. Π.χ. αν είναι ο κόσμος πρέπει σταδιακά να βγεις έξω μαζί με τον θεραπευτή. Αν είναι νοσοφοβία είναι σταδιακή πρόκληση ταχυκαρδίας, ζαλάδας κλπ. από τον θεραπευτή και σταδιακός έλεγχος στις αγχώδεις αντιδράσεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος (είχα και εγώ πανικούς για 2 χρόνια και με αυτό τον τρόπο τους ξεπέρασα). Ταυτόχρονα θέλει και συζήτηση και αλλαγή προβληματικών ιδεών και στοιχείων του χαρακτήρα που τροφοδοτούν το πρόβλημα.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί που να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι σε αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα και όσοι κάνουν ψυχοθεραπεία, πολλές φορές κάνουν κάτι σαν ψυχοθεραπεία, αυτό το λέω σαν απόφοιτος ψυχολογίας. Κανονικά θα έπρεπε να είναι όπως στην Αγγλία, να υπάρχει ένα επίσημο κρατικό πρόγραμμα εκπαίδευσης για κλινικούς ψυχολόγους μετά το πτυχίο και να δίνονται οι υπηρεσίες σε όποιον τις χρειαστεί, χωρίς να πρέπέι να στάξεις 5000 ευρώ σε κάποιον ιδιώτη που δεν ξέρεις και τι ακριβώς έχει τελειώσει και το σημαντικότερο, τι κλινική και θεραπευτική εμπειρία έχει. Δυστυχώς. Απλά εγώ αυτό που λέω είναι ότι και η παράπλευρη λήψη κάποιου αντικαταθλιπτικού SSRI, αν βοηθάει και δεν έχει σημαντικές παρενέργειες (π.χ. απότομη λήψη πολλών κιλών η σοβαρή σεξουαλική δυσλειτουργία) δεν κάνει κακό. Αν μπορούν να γίνουν και τα δύο ειναι το καλύτερο. Αλλά με έμφαση στην ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα σαν υποστήριξη και όχι το αντίθετο η μόνο φάρμακα.

Συμφωνω απολυτως..Αυτη θα ηταν η καλυτερη λυση..Μαζι με το θεραπευτη να ερθεις αντιμετωπος με τους φοβους σου..αλλα δυστυχως κανενας δεν θα το κανει...

KENO
03-08-2011, 14:01
http://img150.imageshack.us/img150/5386/86560118jq6.jpg

elafi
03-08-2011, 14:12
http://img150.imageshack.us/img150/5386/86560118jq6.jpg
χαχαχαχαχαχαχααχχαχαχα

Ετσι σου φαινεται η συζητηση ε? χααχαααχαχαχαχ

KENO
03-08-2011, 14:15
οχι η συζητηση, το θεμα γενικοτερα.

Deep purple
03-08-2011, 19:11
Είναι ανάλογα τον ανθρωπο, την πάθηση, το φάρμακο. Εγώ παίρνω effexor(τα οποία θα αρχίσω να κόβω σε λίγο) και με βοήθησαν πολύ. Λυπάμαι δε που δεν πήρα πριν πολλά χρόνια για να βοηθηθώ με το άγχος μου. Και αν χρειαστεί, θα ξαναπάρω. Χωρίς καμία επιφύλαξη.

pythagoras23
03-08-2011, 19:17
Δεν γινεται.....

ας το πω ξαναπω αλλη μια ...εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λες...

O Frikoubikos
03-08-2011, 20:49
Παιδες , το ντοκυμαντερ αυτο δεν ειναι αμεροληπτο , είναι παραγωγή των σαηεντολόγων , μια παραθρησκευτική οργάνωση με λογικοφανές προσωπείο . Περιλαμβάνει κάποιες αληθειες μέσα αλλά και πολλές υπερβολές .

Η πραγματικότητα είναι οτι η ψυχιατρική δεν θα μπορούσε να σταθεί τόσα χρόνια επίσήμως με το τίποτα . Εχει αναδείξει αρκετά αποτελέσματα .
προσωπικά ουτε εγώ την εμπιστεύομαι γιατί νταραβερίζεται με κάτι εντελώς απροσδιοριστο όπως είναι η ανθρώπινη ψυχή , αλλά έχει βοηθήσει ανθρώπους να επανέλθουν στην πραγματικότητα.
Σίγουρα έχει κάνει και πολλά λάθη και έχει καταστρέψει και κοσμάκη , αλλά πια επιστήμη δεν το έχει κάνει αυτό. Ακόμα και η παθολογία που μιλάει με μικροσκόπια και έρευνες έχει στείλει αρκετόυς αδιάβαστους,
παρότι είναι η μόνη αληθινη ιατρική ουσιαστικά .

Αυτοι οι γενικευμένοι αφορισμοί δεν βοηθούν κανέναν.

O Frikoubikos
03-08-2011, 20:50
Και η ψυχιατρική όμως παραπέμπει σε θρησκεία κυριώς παρά σε αληθινή επιστήμη .

Τα πιο πολλά φαρμακά που χρησιμοποιεί αναγράφουν εντός οτι ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ οτι ενεργούν με τον τάδε η εκεινο τρόπο.

Δεν υπάρχουν επίσημα εργαστηριακά αποτελέσματα . Η λέξη ΠΙΣΤΕΥΩ συνιστά θρησκεία , και οι ψυχίατροι είναι οι ιερείς της .

Εχουν ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να θεωρηθούν αξιοπιστος κλάδος , αλλά καλή την καρδίαν και κατ'ανάγκη τους αποδεχόμαστε .

Θεοφανία
03-08-2011, 20:56
πως εγινε και βγηκε πριν και μετα εξαφανίστηκε?

ALIA
03-08-2011, 20:58
Φίλε σε καταλαβαίνω, άσχημο πράγμα η υποκρισία, να σου λένε πάρε αντιψυχωσικά φάρμακα όσοι δεν παίρνουν αντιψυχωσικά φάρμακα και να σου λένε κι από πάνω χόρεψε. Υπομονή χρειάζονται σιγανά βήματα...
Τα ψυχοφαρμακα χρειαζονται αναβαθμιση και περαιτερω ερευνα αναφορικα με τις παρενεργεις που επιφερουν αλλα ειναι αυθαιρετο και μεγαλη γενικευση η καταστρατηγηση ολοκληρων επιστημων!!!

O Frikoubikos
03-08-2011, 21:43
πως εγινε και βγηκε πριν και μετα εξαφανίστηκε?

Δεν μπορω να σου αποκαλύψω , εχει να κάνει με τεχνικες μυστικισμού απαγορευμένες για γυναίκες .
πρώτα θα πρέπει να περιμένεις να πέσει το αγιορείτικο αβατο , και τότε ισως κάτι γίνει . : )

WeakbutPowerfull
03-08-2011, 21:54
Είναι ανάλογα τον ανθρωπο, την πάθηση, το φάρμακο. Εγώ παίρνω effexor(τα οποία θα αρχίσω να κόβω σε λίγο) και με βοήθησαν πολύ. Λυπάμαι δε που δεν πήρα πριν πολλά χρόνια για να βοηθηθώ με το άγχος μου. Και αν χρειαστεί, θα ξαναπάρω. Χωρίς καμία επιφύλαξη.

Δεν θελω να σε στεναχωρησω φιλε/φιλη αλλα και γω νομιζα οτι βοηθαγανε.Το μονο που εκανε το φαρμακο ειναι να καταστελει τα συμπτωματα

niah
03-08-2011, 21:58
εγώ παλι θα σου πω πως ουτε ο χειροτερος εχθρός μου δν θέλω να περάσει τη φάση της μανίας που πέρασα.
να τσακώνομαι με όλους.
να έχω παραισθήσεις.

έγινα ξανά λειτουργική.

δεν φαινοταν το μηνυμα

pythagoras23
03-08-2011, 22:07
http://www.youtube.com/watch?v=3V1hXhX26Gw

http://www.youtube.com/watch?v=iVHQ16NU8YE

http://www.youtube.com/watch?v=EZKKrPahbX4

http://www.youtube.com/watch?v=sQ9dhIZCgUA&NR=1

WeakbutPowerfull
03-08-2011, 22:11
Αρκτε τωρα ειδα το μνμ γιατι ειχε κοπει.Εγω ομως επαθα διπολικη διαταραχη απο τα φαρμακα.Ps: το zyprexa ειναι αντκαταθλιπτικο και αντιψυχωτικο μαζι.Πιστεψε με ξερω καλα τι μαρτυριο ειναι η διπολικοτητα αλλα και συ πρεπει να προσπαθησεις να κοψεις αυτο το παθος που λεγεται ποτο.Ολα στο μυαλο ειναι

arktos
03-08-2011, 22:51
Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη.Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα,πραγματι α δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα[/QUOTE

[QUOTE=arktos;273534]εγώ παλι θα σου πω πως ουτε ο χειροτερος εχθρός μου δν θέλω να περάσει τη φάση της μανίας που πέρασα.
να τσακώνομαι με όλους.
να έχω παραισθήσεις.

έγινα ξανά λειτουργική.

...............

arktos
03-08-2011, 22:53
δεν φαινοταν το μηνυμα

ευχαριστώ!

το ψαχνα μια ώρα κ κοιτα πως το καταχώρησα!
ανίδεη εντελώς!

arktos
03-08-2011, 22:58
Αρκτε τωρα ειδα το μνμ γιατι ειχε κοπει.Εγω ομως επαθα διπολικη διαταραχη απο τα φαρμακα.Ps: το zyprexa ειναι αντκαταθλιπτικο και αντιψυχωτικο μαζι.Πιστεψε με ξερω καλα τι μαρτυριο ειναι η διπολικοτητα αλλα και συ πρεπει να προσπαθησεις να κοψεις αυτο το παθος που λεγεται ποτο.Ολα στο μυαλο ειναι

το παθος που λεγεται ποτό δν υπαρχει πια.
υπήρξε σε έντονο βαθμό ενώ περνούσα φάση μανίας.
είναι σύμπτωμα αυτο της διπολικής.

έπαθες διπολική απο τα φαρμακα?
αν εννοείς πως σου έδωσαν αντικαταθλιπτικά ενώ πάσχεις απο διπολική, να το δεχτώ.
πυροδοτείται με αυτον τον τροπο η διπολική.
συνηθισμενο λάθος.
αυτο ομως δν σημαινει πως δν πάσχεις απο διπολική.

Gypsy Cello
03-08-2011, 23:02
Δεν νομίζω πως η ψυχιατρική είναι ψευτοεπιστήμη. Και το να εκφράζουμε τέτοιου είδους απόψεις μέσα σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης νομίζω πως είναι απαράδεκτο. Είναι μια επιστήμη αξιοσέβαστη που εξελίσσεται και βελτιώνεται. Από εκεί και πέρα υπάρχουν όντως ψυχίατροι και φαρμακοβιομηχανίες που είναι εκμεταλλευτές του ανθρώπινου πόνου. Αλλά δεν θα πρέπει να είμαστε αφοριστικοί.

WeakbutPowerfull
03-08-2011, 23:12
Δεν νομίζω πως η ψυχιατρική είναι ψευτοεπιστήμη. Και το να εκφράζουμε τέτοιου είδους απόψεις μέσα σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης νομίζω πως είναι απαράδεκτο. Είναι μια επιστήμη αξιοσέβαστη που εξελίσσεται και βελτιώνεται. Από εκεί και πέρα υπάρχουν όντως ψυχίατροι και φαρμακοβιομηχανίες που είναι εκμεταλλευτές του ανθρώπινου πόνου. Αλλά δεν θα πρέπει να είμαστε αφοριστικοί.

Και ποια φαρμακοβιομηχανια της ψυχιατρικης δεν ειναι εκμεταλλευτης του ανθρωπινου πονου.300 δις εσοδα το χρονο κερδιζουν ολες οι φαρμακοβιομηχανιες.Καλως ή κακως ειμαστε προ'ι'ον για αυτους

Remedy
03-08-2011, 23:17
Προσωπικα εχω παρει πανω απο 20-30 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα μιας και απο το effexor αρχισα να εχω ψυχωση,αλλα και τρομερους εφιαλτες.Να μην ξεχασω το ποιο σημαντικο εχω αλλαξει τελειως σαν προσωπικοτητα ειμαι αλλος ανθρωπος δηλαδη,νιωθω σαν να μην ειμαι ο εαυτος μου.Μου βγαλανε με τη μια οτι εχω μειζονα καταθλιπτικη διαταραχη αλλα να καταλαβαιτε το λογο που βγαζουν ετσι αυτες τις υποτιθεμενες ασθενειες πρεπει να δειτε το ντοκυμαντερ, τετοιοι ανθρωποι για μενα ειναι εγκληματιες¨χωρηγουνε τοξικα,περσυ τον απριλη που εδωσε trileptal αυτος που του ειχα εμπιστευτει τη ζωη μου και δεν φανταζεστε τη μαρτυριο περασα.Μαλιστα με ειχε πει και πρεζακι γιατι επαιζα πολλες ωρες παιχνιδια εκεινη την εποχη.Τοσο πολυ μας εκτιμανε,πως να μας ξεκανουν θελουν και να μας παρουν τα λεφτα.Τωρα εγω πρεπει κανω μαγνητικη γιατι ολη η αριστερη πλευρα μου ειναι ολη μουδιασμενη.Καταλαβετε το καλα ειναι καθαρα ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ δεν ειναι επιστημη επινοουν ψυχικες ασθενειες,καθως και αλλες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια της σεροτονινης του εγκεφαλου και τετοιες βλακειες με σκοπο να πεισουν το ανυποψιαστο θυμα.

δεν διαφωνω οτι υπαρχει μια λατρεια των ψυχιατρων στα φαρμακα
υπαρχουν καταστασεις ομως που ειναι απολυτως απαραιτητα για να ειναι λειτουργικος ο ασθενης και μεχρι τωρα, δεν εχει βρεθει κατι να τα αντικαταστησει.
εσυ μας λες, απο προσωπικη σου εκτιμηση , οτι ειχες λιγο αγχος και σου εδωσαν ενα φαρμακο το οποιο σου προκαλεσε ψυχωση (!!!!!)
και που το ξερεις εσυ, οτι το "λιγο αγχος" και πιθανοτατα και αλλες ενδειξεις που ο γιατρος εβλεπε τοτε, αλλα εσυ δεν συνειδητοποιουσες, δεν ηταν η αρχη μιας ψυχωσης που εκδηλωνοταν εκεινον τον καιρο????
για να λες οταν πηγες φανταρος, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ηλικια που οι ψυχωσεις εκδηλωνονται στους ανδρες..

δεν αντιλεγω οτι δεν ειναι ολοι οι γιατροι καλοι.
ΜΟΝΟ ενας καλος γιατρος ομως, μπορει να σου πει ακριβως τι εχει συμβει και τι θα επρεπε να κανεις απο δω και περα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ, εαν οντως η παθηση σου ισχυει και δεν ειναι φαντασιωση των γιατρων.... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.
υπαρχουν γιατροι που ουτε ορκισμενοι ειναι να τα φερνουν στις φαρμακευτικες,ουτε θελουν να καταστρεψουν κανεαν υγιη..
βρες εναν τετοιο και εμπιστευσου τον.

γιατι, αν δεν το ξερεις, το πιο βασικο συμπτωμα της αθεραπευτης ψυχωσης ειναι η μανια καταδιωξης και η αμφισβητηση των παντων και κυριως των γιατρων και των φαρμακων...

pythagoras23
03-08-2011, 23:31
δεν διαφωνω οτι υπαρχει μια λατρεια των ψυχιατρων στα φαρμακα
υπαρχουν καταστασεις ομως που ειναι απολυτως απαραιτητα για να ειναι λειτουργικος ο ασθενης και μεχρι τωρα, δεν εχει βρεθει κατι να τα αντικαταστησει.
εσυ μας λες, απο προσωπικη σου εκτιμηση , οτι ειχες λιγο αγχος και σου εδωσαν ενα φαρμακο το οποιο σου προκαλεσε ψυχωση (!!!!!)
και που το ξερεις εσυ, οτι το "λιγο αγχος" και πιθανοτατα και αλλες ενδειξεις που ο γιατρος εβλεπε τοτε, αλλα εσυ δεν συνειδητοποιουσες, δεν ηταν η αρχη μιας ψυχωσης που εκδηλωνοταν εκεινον τον καιρο????
για να λες οταν πηγες φανταρος, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ηλικια που οι ψυχωσεις εκδηλωνονται στους ανδρες..

δεν αντιλεγω οτι δεν ειναι ολοι οι γιατροι καλοι.
ΜΟΝΟ ενας καλος γιατρος ομως, μπορει να σου πει ακριβως τι εχει συμβει και τι θα επρεπε να κανεις απο δω και περα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ, εαν οντως η παθηση σου ισχυει και δεν ειναι φαντασιωση των γιατρων.... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.
υπαρχουν γιατροι που ουτε ορκισμενοι ειναι να τα φερνουν στις φαρμακευτικες,ουτε θελουν να καταστρεψουν κανεαν υγιη..
βρες εναν τετοιο και εμπιστευσου τον.

γιατι, αν δεν το ξερεις, το πιο βασικο συμπτωμα της αθεραπευτης ψυχωσης ειναι η μανια καταδιωξης και η αμφισβητηση των παντων και κυριως των γιατρων και των φαρμακων...

http://www.youtube.com/watch?v=3V1hXhX26Gw

http://www.youtube.com/watch?v=iVHQ16NU8YE

http://www.youtube.com/watch?v=EZKKrPahbX4

http://www.youtube.com/watch?v=sQ9dhIZCgUA&NR=1

Remedy
03-08-2011, 23:56
ΤΙ ΘΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ?

pythagoras23
04-08-2011, 00:07
ΤΙ ΘΕΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑ?

...λεω οτι "η αμφισβητηση των παντων και κυριως των γιατρων και των φαρμακων" προερχεται απο τους ιδιους και απο τις παρενεργειες αυτων των φαρμακων....οποτε μην ειστε και τοσο απολυτοι..

Remedy
04-08-2011, 00:10
...λεω οτι "η αμφισβητηση των παντων και κυριως των γιατρων και των φαρμακων" προερχεται απο τους ιδιους και απο τις παρενεργειες αυτων των φαρμακων....οποτε μην ειστε και τοσο απολυτοι..

δεν ειναι ετσι. και ασθενεις που πρωτοασθενησαν και δεν ηταν σε αγωγη ποτε, ειχαν σαν συμπτωμα την μανια καταδιωξης και την αμφισβητηση
κατα τα αλλα, την αποψη μου λεω, οπως εχει διαμορφωθει απο οσα γνωριζω. δεν ειμαι και ο δαλαι...
αν αποδειχθουν αλλα στο μελλον, βλεπουμε..
κυκλοφορει ομως πολλη παραφιλολογια και σαβουρα στο διαδικτυο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο (θεωριες συνομωσιας περι ασθενειων)

pythagoras23
04-08-2011, 00:17
δεν ειναι ετσι. και ασθενεις που πρωτοασθενησαν και δεν ηταν σε αγωγη ποτε, ειχαν σαν συμπτωμα την μανια καταδιωξης και την αμφισβητηση
κατα τα αλλα, την αποψη μου λεω, οπως εχει διαμορφωθει απο οσα γνωριζω. δεν ειμαι και ο δαλαι...
κυκλοφορει ομως πολλη παραφιλολογια και σαβουρα στο διαδικτυο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο (θεωριες συνομωσιας περι ασθενειων)

συγνωμη αλλά τα video δεν τα εβαλα για μενα ...εγω τα εχω φαει αυτα τα φαρμακα και ξερω απο πρωτο χερι τι κανουν....

carrot
04-08-2011, 00:18

Εγώ όταν είχα πάθει μανία καταδίωξης το 2004 το είχαν πάθει και μερικοί φίλοι μου, δηλαδή ανθρώποι που είχαμε επαφή κοντινή, σαν κοινή ψύχωση ένα πράμα, ίσως να είναι κάτι σαν άμυνα πολλές φορές απέναντι σε πραγματικές απειλές.

pythagoras23
04-08-2011, 00:21
Εγώ όταν είχα πάθει μανία καταδίωξης το 2004 το είχαν πάθει και μερικοί φίλοι μου, δηλαδή ανθρώποι που είχαμε επαφή κοντινή, σαν κοινή ψύχωση ένα πράμα, ίσως να είναι κάτι σαν άμυνα πολλές φορές απέναντι σε πραγματικές απειλές.

αν οντως το ειχατε παθει πολλα κοντινα ατομα οπως λες επρεπε να πατε για τοξικολογικη....

Remedy
04-08-2011, 00:23
συγνωμη αλλά τα video δεν τα εβαλα για μενα ...εγω τα εχω φαει αυτα τα φαρμακα και ξερω απο πρωτο χερι τι κανουν....

δεν αμφισβητω την εμπειρια σου και την αποψη σου πυθ. απλα ειπα την δικη μου...

pythagoras23
04-08-2011, 00:42
δεν αμφισβητω την εμπειρια σου και την αποψη σου πυθ. απλα ειπα την δικη μου...

κανενα προβλημα...

ο καθενας ειναι διαφορετικος δεν ειμαστε ολοι ιδιοι....αν ο αλλος σου λεει οτι δεν αντεχω αν δεν παρω τα φαρμακα μου ....εγω προσωπικα παρολη την ασχημη εμπειρια μου με τα risperdal,ynvega,seroquel συν ολες αυτες τις πληροφοριες που παρεθεσα δεν μπορω να του πω τα κοψει....καντε οτι νομιζετε αλλα διαβαστε και τις 2 αποψεις ....γιατι ειναι οπως τα λενε τα video ...στην τελικη τα περισσοτερα που λενε τα video τα γραφει και στο χαρτι με τις παρενεργειες των risperdal,ynvega κτλ κτλ΄....δεν ειναι κατι καινουριο...

Remedy
04-08-2011, 00:48
κανενα προβλημα...

ο καθενας ειναι διαφορετικος δεν ειμαστε ολοι ιδιοι....αν ο αλλος σου λεει οτι δεν αντεχω αν δεν παρω τα φαρμακα μου ....εγω προσωπικα παρολη την ασχημη εμπειρια μου με τα risperdal,ynvega,seroquel συν ολες αυτες τις πληροφοριες που παρεθεσα δεν μπορω να του πω τα κοψει....καντε οτι νομιζετε αλλα διαβαστε και τις 2 αποψεις ....γιατι ειναι οπως τα λενε τα video ...στην τελικη τα περισσοτερα που λενε τα video τα γραφει και στο χαρτι με τις παρενεργειες των risperdal,ynvega κτλ κτλ΄....δεν ειναι κατι καινουριο...

ασχετως με το ποση αληθεια υπαρχει πισω απο τα συγκεκριμενα βιντεο, απο αυτη την αποψη γενικοτερα και απο το τι ακριβως συμβαινει, το βασικο ειναι το εξης:
ποια η ποιοτητα ζωης του ασθενους με φαρμακα και χωρις.
απλα πραγματα...
αν σκοπευεις να μου πεις, οτι τα προβληματα ξεκινουν με τα πρωτα φαρμακα και μετα ολα τα ασχημα ερχονται λογω της ληψης φαρμακων , θα σου θυμισω οτι σε μεγαλο πληθος ασθενων, η αγωγη ξεκινησε μετα απο ακραια περιστατικα δυσλειτουργικοτητας, εγκλεισμων σε νοσοκομεια κλπ...
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
προσωπικα μιλαω σχεδον καθημερινα με ασθενη που ζει πολυ καλα με φαρμακα, χωρις να τα συμπαθει, και οσες φορες προσπαθησε να τα κοψει, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ, δεν ηταν καθολου καλα!
γιατι να μην τον πιστεψω?

pythagoras23
04-08-2011, 00:53
ασχετως με το ποση αληθεια υπαρχει πισω απο τα συγκεκριμενα βιντεο, απο αυτη την αποψη γενικοτερα και απο το τι ακριβως συμβαινει, το βασικο ειναι το εξης:
ποια η ποιοτητα ζωης του ασθενους με φαρμακα και χωρις.
απλα πραγματα...
αν σκοπευεις να μου πεις, οτι τα προβληματα ξεκινουν με τα πρωτα φαρμακα και μετα ολα τα ασχημα ερχονται λογω της ληψης φαρμακων , θα σου θυμισω οτι σε μεγαλο πληθος ασθενων, η αγωγη ξεκινησε μετα απο ακραια περιστατικα δυσλειτουργικοτητας, εγκλεισμων σε νοσοκομεια κλπ...
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
προσωπικα μιλαω σχεδον καθημερινα με ασθενη που ζει πολυ καλα με φαρμακα, χωρις να τα συμπαθει, και οσες φορες προσπαθησε να τα κοψει, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ, δεν ηταν καθολου καλα!
γιατι να μην τον πιστεψω?

να τον πιστεψεις δεν ειπα εγω τιποτα ...ειπα να μην λετε οτι δεν γινεται αν δεν παιρνεις φαρμακα γιατι δεν ειναι για ολους ετσι...ο φιλος σου λεει αυτο οκ εγω δεν τον ξερω και τον πιστευω ...και δεν θελω ουτε να του αλλαξω και την γνωμη αφου ειναι οκ...αλλά αν αυτος θελει να αλλαξει την γνωμη την δικια μου ...βγαζω videακια...

Remedy
04-08-2011, 00:55
να τον πιστεψεις δεν ειπα εγω τιποτα ...ειπα να μην λετε οτι δεν γινεται αν δεν παιρνεις φαρμακα γιατι δεν ειναι για ολους ετσι...ο φιλος σου λεει αυτο οκ εγω δεν τον ξερω και τον πιστευω ...και δεν θελω ουτε να του αλλαξω και την γνωμη αφου ειναι οκ...αλλά αν αυτος θελει να αλλαξει την γνωμη την δικια μου ...βγαζω videακια...

γιατι να βγαλεις βιντεακια που μπορει να ειναι και πλαστα και ειναι γεματο απο δαυτα το διαδικτυο (τα πλαστα) και να μην μιλησεις για εμπειριες που ξερεις απο πρωτο χερι, ειτε δικες σου ειτε φιλων σου?

pythagoras23
04-08-2011, 01:01
γοατι να βγαλεις βιντεακια που μπορει να ειναι και πλαστα και ειναι γεματο απο δαυτα το διαδικτυο (τα πλαστα) και να μην μιλησεις για εμπειριες που ξερεις απο πρωτο χερι, ειτε δικες σου ειτε φιλων σου?

σου ειπα οτι εγω οταν τα επαιρνα ειχα καποια προβληματα που πολλες φορες με κατηγορουσε ο γιατρος οτι και καλα ειμαι και μαλακας και απο πανω...εφοσον τα videακια επαληθευουν την προσωπικη μου εμπειρια για μενα δεν ειναι καθολου πλαστα(τα λεει και στο manual τους)...οποιος νομιζει οτι ειναι πλαστα have a nice day πηγαινε φατα τωρα ...σου δινω και την ευχη μου...

ΥΓ
...των φιλων σου??...μονο εγω τα ακουω τα διαολια ρε ποιων φιλων μου?? χααχαχ

Remedy
04-08-2011, 01:05
σου ειπα οτι εγω οταν τα επαιρνα ειχα καποια προβληματα που πολλες φορες με κατηγορουσε ο γιατρος οτι και καλα ειμαι και μαλακας και απο πανω...εφοσον τα videακια επαληθευουν την προσωπικη μου εμπειρια για μενα δεν ειναι καθολου πλαστα(τα λεει και στο manual τους)...οποιος νομιζει οτι ειναι πλαστα have a nice day πηγαινε φατα τωρα ...σου δινω και την ευχη μου...

εννοεις οτι εκοψες τα φαρμακα και τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα και ολα ειναι καλα?
κι αν ειναι ετσι μετα το κοψιμο, γιατι δεν ηταν μια χαρα πριν τα ξεκινησεις?
γιατι τα ξεκινησες?

pythagoras23
04-08-2011, 01:24
εννοεις οτι εκοψες τα φαρμακα και τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα και ολα ειναι καλα?
κι αν ειναι ετσι μετα το κοψιμο, γιατι δεν ηταν μια χαρα πριν τα ξεκινησεις?
γιατι τα ξεκινησες?

ναι ολα καλα τωρα....δεν ηταν μια χαρα γιατι ειχα τρομαξει λιγο οταν ηρθανε...τωρα υπαρχει συμφιλιωση...στην τελικη "εγω" ειναι...

change
04-08-2011, 05:30
αφου εισαι καλα χωρις φαρμακα και εγω μαζι σου και μαγκια σου παλιακαρι/κοπελα μου!!!και εγω δεν πιστευω στα φαρμακα και δεν 8α επαιρνα ποτε για ψυχολογικους λογους (ελπιζω).για την ακριβεια πανω μου παντα για να το διευκρινισω 8α τα 8εωρουσα καταστροφικα.μπορει ολοι μας να εχουμε τις κρισεις μας αλλα ολοκληρο μυαλο μια καρδια και μια ψυχαρα εχουμε και μπορουμε να το αντιμετωπισουμε και μονοι μας και γι αυτο ειμαι σιγουρη ρε γαμωτο!!!(αναφερομαι σε εμενα περισσοτερο και σε οποιους εστερνιζονται την αποψη μου και οχι σε ακραιες περιπτωσεις η οτιδηποτε παρεμφερες)

niah
04-08-2011, 12:40
Remedy Δεν μπορεις να γενικευεις επειδη απλως η περιπτωση του φιλου σου ειναι οκ πλεον με τα φαρμακα,γιατι απλως πολλα αλλα παιδια δεν ειναι ακομα.Ουτε μπορεις να ακυρωνεις καποιον λεγοντας του οτι η αμφισβητηση του ειναι στα πλαισια της ψυχωσης, ουτε να βγαζεις πλαστα τα βιντεακια που οπως σου ειπε ο πυθαγορας εχει ο ιδιος βιωσει.
Κι εγω ημουν κατα των φαρμακων μεχρι τωρα που επιτελους μετα απο χρονια βρεθηκε η σωστη αγωγη για μενα(θελω να πιστευω δλδ).
Ωστοσο πολλα παιδια, μεσα σ αυτα μεχρι πριν κι εγω,δεν ειναι παρα πειραματοζωα.Δεν ξερω για ποιους λογους,είτε απο συμφερον λογω συμβασεων με τις φαρμακοβιομηχανιες,είτε απο ελλειψη ικανοτητας ή εμπειριας των γιατρων,ειτε απο αναισθησια ή επιπολαιοτητα γιατι στην τελικη δεν ειμαστε συγγενεις ουτε ζουμε μαζι με τον γιατρο ωστε να το παιρνουν βαρεως και να ερχονται αντιμετωποι με τα αποτελεσματα των πειραματων τους,παααρα πολλες φορες διδονται αγωγες ακαταλληλες για τις περιπτωσεις ή για τον οργανισμο των ασθενων.Τα αποτελεσματα πολλες φορες ειναι τραγικα και εξοργιστικά.
Δεν ξερω αν το σημειο στο οποιο εχει προχωρησει μεχρι σημερα η ψυχιατρικη μπορει να κανει 100% ευστοχη μια διαγνωση και κατα συνεπεια 100% καταλληλη μια αγωγη για εναν ασθενη.Μιλαμε για την ψυχη οποτε δυστυχως δεν επροκειτω για κατι που φαινεται και μπορει να προσδιορισει καποιος με εξετασεις.Οποτε δεν μπορεις να κατηγορησεις και 100% εναν γιατρο,οσο εμπειρος και διαβασμενος κ να ναι.Ειναι ανθρωπος δεν ειναι θεος.
Είναι πολυ πολυπλοκο το θεμα ρε παιδια.Και οπωσδηποτε σ αυτο το θεμα οι γενικευσεις ειναι εντελως off.Είτε απο τη μια ειτε απο την αλλη πλευρα.Απλως δεν μπορουν να χωρεσουν στο συγκεκριμενο θεμα.
Το μονο που εχω να πω ειναι μακαρι για οσους οντως πασχουν απο κατι, να βρουν το γρηγοροτερο την καταλληλη για την περιπτωση τους αγωγη,και να μην περασουν πολλα πειραματικα σταδια οπου μπορουν και να τους χειροτερεψουν ή στην καλυτερη των περιπτωσεων να μεινει το προβλημα τους αλυτο κ να υποφερουν για χρονια.

Remedy
04-08-2011, 12:53
Remedy Δεν μπορεις να γενικευεις επειδη απλως η περιπτωση του φιλου σου ειναι οκ πλεον με τα φαρμακα.Ουτε μπορεις να ακυρωνεις καποιον λεγοντας του οτι η αμφισβητηση του ειναι στα πλαισια της ψυχωσης, ουτε να βγαζεις πλαστα τα βιντεακια που οπως σου ειπε ο πυθαγορας εχει ο ιδιος βιωσει.
Κι εγω ημουν κατα των φαρμακων μεχρι τωρα που επιτελους μετα απο χρονια βρεθηκε η σωστη αγωγη για μενα(θελω να πιστευω δλδ).
.....

που τις ειδες τις γενικευσεις?
νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης, οταν ειπα οτι μιλαω για την αποψη ΜΟΥ και μονο. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο επι του θεματος.
επισης ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ (και του καθε πυθαγορα) ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΥΤΟ?
δεν ειπα οτι τα βιντεκια ειναι οπωσδηποτε πλαστα ειπα οτι μπορει και να ειναι και οτι κυκλοφορουν ΑΠΕΙΡΑ πλαστα βιντεακια σε ολο το διαδικτυο. διαφωνεις σε αυτο?
η αποψη μου ωστοσο απο οσα εχω εγω δει και ακουσει μεχρι τωρα, ειναι αυτη που ειπα.
οτι σε σοβαρες ψυχικες ασθενειες (ψυχωσεις) δεν εχω πεισθει οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη λυση χωρις φαρμακα κι οσοι ανθρωποι (λιγοι) εχω δει να διακοπτουν την αγωγη τους και να λενε τι καλα που ειναι χωρις φαρμακα, εγω εχω σχηματισει την εντυπωση οτι γινονται δυσλειτουργικοι, δυστυχεις και υποτροπιαζουν.
και καταφερονται εναντιον των φαρμακων ,με το δικιο τους, χωρις ομως να βρισκουν τροπο να αντιμετωπιζουν τα προβληματα τους.
ακομα και ο πυθαγορας που εχει εντελως διαφορετικη αποψη, δεν μας ειπε οτι εξαφανιστηκαν οι ενοχλησεις χωρις φαρμακα, αλλα οτι συμφιλιωθηκε μαζι τους.
ε, αυτη τη "συμφιλιωση" δεν την θεωρουν ολοι οι ασθενεις, μια βιωσιμη κατασταση.
οποιος το κανει, με γεια του με χαρα του.

και να σου πω για να μην νομιζεις οτι εχω καμια πρεμουρα με τα φαρμακα, οτι δεν εχω παρει ουτε μισο ηρεμιστικο στην ζωη μου. δεν ειχα ποτε καποια σοβαρη ενοχληση, αλλα περασα μεγαλες περιοδους στρεςς, αγχους , ακομα και δυστυχιας, απο συγκεκριμενα περιστατικα, οχι ετσι γενικα, και δεν εχω παρει ποτε κατι παραπανω απο παναντολ.

niah
04-08-2011, 13:12
που τις ειδες τις γενικευσεις?
νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης, οταν ειπα οτι μιλαω για την αποψη ΜΟΥ και μονο. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο επι του θεματος.
επισης ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ (και του καθε πυθαγορα) ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΥΤΟ?
δεν ειπα οτι τα βιντεκια ειναι οπωσδηποτε πλαστα ειπα οτι μπορει και να ειναι και οτι κυκλοφορουν ΑΠΕΙΡΑ πλαστα βιντεακια σε ολο το διαδικτυο. διαφωνεις σε αυτο?
η αποψη μου ωστοσο απο οσα εχω εγω δει και ακουσει μεχρι τωρα, ειναι αυτη που ειπα.
οτι σε σοβαρες ψυχικες ασθενειες (ψυχωσεις) δεν εχω πεισθει οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη λυση χωρις φαρμακα κι οσοι ανθρωποι (λιγοι) εχω δει να διακοπτουν την αγωγη τους και να λενε τι καλα που ειναι χωρις φαρμακα, εγω εχω σχηματισει την εντυπωση οτι γινονται δυσλειτουργικοι, δυστυχεις και υποτροπιαζουν.
και καταφερονται εναντιον των φαρμακων ,με το δικιο τους, χωρις ομως να βρισκουν τροπο να αντιμετωπιζουν τα προβληματα τους.
ακομα και ο πυθαγορας που εχει εντελως διαφορετικη αποψη, δεν μας ειπε οτι εξαφανιστηκαν οι ενοχλησεις χωρις φαρμακα, αλλα οτι συμφιλιωθηκε μαζι τους.
ε, αυτη τη "συμφιλιωση" δεν την θεωρουν ολοι οι ασθενεις, μια βιωσιμη κατασταση.
οποιος το κανει, με γεια του με χαρα του.

και να σου πω για να μην νομιζεις οτι εχω καμια πρεμουρα με τα φαρμακα, οτι δεν εχω παρει ουτε μισο ηρεμιστικο στην ζωη μου. δεν ειχα ποτε καποια σοβαρη ενοχληση, αλλα περασα μεγαλες περιοδους στρεςς, αγχους , ακομα και δυστυχιας, απο συγκεκριμενα περιστατικα, οχι ετσι γενικα, και δεν εχω παρει ποτε κατι παραπανω απο παναντολ.

Kαμια αντιρρηση.Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ομως?Οταν ο αλλος δεν εχει ψυχωση κι ο γιατρος διαγιγνωσκει λαθος και δινει φαρμακα γι αυτην την ασθενεια(ή φαρμακα που δεν ταιριαζουν στον οργανισμο του), τα οποια με τη σειρα τους,αν ειναι ακυρα μπορει και να του δημιουργησουν στο τελος ακομα και ψυχωση!
Συμφωνω απολυτα οτι οταν η περιπτωση ειναι στανταρ κι εχει οντως βρεθει το καταλληλο φαρμακο για καποιον, το σωστοτερο που εχει να κανει ειναι να λαμβανει σωστα την αγωγη του.Οταν ομως δεν ειναι ετσι?Ξερεις τι παρενεργειες εχουν αυτα τα κωλοφαρμακα?..δεν φανταζεσαι..λες οτι δεν εχεις παρει κατι πανω απο πανταντολ κι ισως γι αυτο στηριζομενη και στην εμπειρια του φιλου σου,μιλας πιο "ευκολα" γι αυτα.
Δεν σου ειπα ποτε οτι εισαι υπερ των φαρμακων.Ειπα οτι δεν μπορεις να πιστευεις οτι ο καθενας που αρνειται,αμφισβητει ή αντιτιθεται στην ληψη φαρμακων ειναι αναγκαστικα και λαθος και ακυρος.Υπαρχουν παιδια που μαλλον σοφα αποφασιζουν να αμφισβητησουν κ να αντισταθουν στη ληψη αυτων.Γιατι τα φαρμακα που τους γραφτηκαν απλως ειναι ακαταλληλα για την περιπτωση τους και μπορουν ή τους εχουν ηδη δημιουργησει χιλιες δυο μλκιες..Αυτο ηθελα να σου πω.
Οταν τα πραγματα ειναι στανταρ και μια αγωγη σωστη ειμαι κι εγω υπερ του να την ακολουθει ο ασθενης οπως του εχει προταθει,προκειμενου να απαλαχθει ή να ελαφρυνθει απ το βασανο του.,

ΥΓ Εχω δει σε εσωκλειστες οδηγιες αντιψυχωσικων στην παραγραφο παρενεργειες "θάνατος"..ετσι απλα..

keep_walking
04-08-2011, 13:44
Μετα την διαγνωση με σχιζοφρενεια το 10% πεθαινει κυριως απο αυτοκτονια.

Μετα απο 30 χρονια με την ασθενεια αυτη το 15% πεθαινει κυριως απο αυτοκτονια.

Ειναι μια θανατηφορα ασθενεια σε πολλες περιπτωσεις.

People with the condition have a 50 times higher risk of attempting suicide than the general population; the risk of suicide is very serious in people with schizophrenia. Suicide is the number one cause of premature death among people with schizophrenia, with an estimated 10 percent to 13 percent killing themselves and approximately 40% attempting suicide at least once (and as much as 60% of males attempting suicide). The extreme depression and psychoses that can result due to lack of treatment are the usual causes

Η εξτριμ καταθλιψη και ψυχωση που ειναι παραγωγο απο την ελλειψη φροντιδας ειναι τo πιο συνηθισμενο αιτιο

.
What Percentage of Individuals with sever mental illnesses are untreated, and why?

Recent American studies report that approximately half of all individuals with severe mental illnesses have received no treatment for their illnesses in the previous 12 months. These findings are consistent with other studies of medication compliance for individuals with schizophrenia and manic-depressive illness (bipolar disorder). The majority (55 percent) of those not receiving treatment have no awareness of their illness (anosognosia) and thus do not seek treatment. Stigma and dissatisfaction with services are relatively unimportant reasons why individuals with severe mental illnesses do not seek treatment.

The 45 percent who acknowledged that they needed treatment (and thus had awareness of their illness) but still were not receiving treatment cited many reasons for this. These included (respondent could check several reasons):

32% "wanted to solve problem on own"
27% "thought the problem would get better by itself"
20% "too expensive"
18% "unsure about where to go for help"
17% "help probably would not do any good"
16% "health insurance would not cover treatment"

Το 55% των ασθενων απο αυτους που δεν λαμαβανουν φαρμακευτικη αγωγη εχει ανοσογνωσια δηλαδη δεν παραδεχεται-ξερει οτι ειναι αρωστο.

Απο το 45% που μενει οι αιτιες κυριως ειναι ( αυτοι που απαντησαν μπορουν να τσεκαρουν πολλες επιλογες):

32% θελουν να λυσουν το προβλημα μονοι τους
27% νομιζουν οτι το προβλημα θα παει καλυτερα απο μονο του
20% πολυ ακριβα
18% δεν ειναι σιγουροι που να πανε για βοηθεια
17% οτι βοηθεια και να παρουν δεν προκειται να βελτιωθει η κατασταση
16% η ασφαλεια δεν καλυπτει την περιθαλψη-φροντιδα.

Remedy
04-08-2011, 13:56
Kαμια αντιρρηση.Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ομως?Οταν ο αλλος δεν[/B[B]] εχει ψυχωση κι ο γιατρος διαγιγνωσκει λαθος και δινει φαρμακα γι αυτην την ασθενεια(ή φαρμακα που δεν ταιριαζουν στον οργανισμο του), τα οποια με τη σειρα τους,αν ειναι ακυρα μπορει και να του δημιουργησουν στο τελος ακομα και ψυχωση!
Συμφωνω απολυτα οτι οταν η περιπτωση ειναι στανταρ κι εχει οντως βρεθει το καταλληλο φαρμακο για καποιον, το σωστοτερο που εχει να κανει ειναι να λαμβανει σωστα την αγωγη του.Οταν ομως δεν ειναι ετσι?Ξερεις τι παρενεργειες εχουν αυτα τα κωλοφαρμακα?..δεν φανταζεσαι..λες οτι δεν εχεις παρει κατι πανω απο πανταντολ κι ισως γι αυτο στηριζομενη και στην εμπειρια του φιλου σου,μιλας πιο "ευκολα" γι αυτα.
Δεν σου ειπα ποτε οτι εισαι υπερ των φαρμακων.Ειπα οτι δεν μπορεις να πιστευεις οτι ο καθενας που αρνειται,αμφισβητει ή αντιτιθεται στην ληψη φαρμακων ειναι αναγκαστικα και λαθος και ακυρος.Υπαρχουν παιδια που μαλλον σοφα αποφασιζουν να αμφισβητησουν κ να αντισταθουν στη ληψη αυτων.Γιατι τα φαρμακα που τους γραφτηκαν απλως ειναι ακαταλληλα για την περιπτωση τους και μπορουν ή τους εχουν ηδη δημιουργησει χιλιες δυο μλκιες..Αυτο ηθελα να σου πω.
Οταν τα πραγματα ειναι στανταρ και μια αγωγη σωστη ειμαι κι εγω υπερ του να την ακολουθει ο ασθενης οπως του εχει προταθει,προκειμενου να απαλαχθει ή να ελαφρυνθει απ το βασανο του.,

ΥΓ Εχω δει σε εσωκλειστες οδηγιες αντιψυχωσικων στην παραγραφο παρενεργειες "θάνατος"..ετσι απλα..

σε αυτα που λες συμφωνω απολυτα.
να συμπληρωσω ομως, οτι στις λαθος διαγνωσεις, εκτος απο τον γιατρο, μερικες φορες συνεισφερει και ο ασθενης.
εχω δει, κι εδω μεσα ακομα, ατομα που κανουν χρηση ουσιων, πανε στους γιατρους και τους μιλανε για τα προβληματασ την συμπεριφορα τους, ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ ΟΜΩΣ να ενημερωσουν για τις ουσιες(!!!) που οπως θα ξερςις, παρουσιαζουν μερικες φορες ακομα και συμπτωματα ψυχωσης. οδηγουν ετσι τους γιατρους σε λαθος συμπερασματα και φορτωνονται χαπια που νομιζουν οτι ειναι καραμελες, γιατι τους ειναι πιο ευκολο να προφασιζονται τους ψυχικα ασθενεις, παρα τους εθισμενους...

για το οτι πολλοι εχουν κακοπαθει με τα φαρμακα κι εχουν καθε δικαιο να αντιτιθενται, δεν εχω καμια αντιρρηση.
η αντιρρηση μου ειναι στον αφορισμο του θεματοθετη που διαγραφει την ψυχιατρικη ολοκληρη (χωρις να ξερουμε αν εχει βρει και ο ιδιος μια αλλη λυση η βρισκεται σε υποτροπη).

περα απο αυτο , ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. το γραφουν και μεσα και εξω, το εχουν διαπιστωσει ολοι!
ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ. δλδ, ποσο καλη ζωη εχει με φαρμακα και ποσο χωρις φαρμακα.
ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΙΕ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ?

επιμενω παντα να μιλαω για φαρμακα και ψυχωσεις, γιατι απο οσα εχω δει και διαβασει, πιστευω οτι πολλες ασθενειες και ενοχλησεις , αναλογα και με τον ασθενη, παλευονται χωρις φαρμακα, με αλλους τροπους και ειναι ισως και η ευκολη και λαθος λυση τα φαρμακα.
στις ψυχωσεις ομως, οχι.
αυτο πιστευω.

Remedy
04-08-2011, 14:02
......extreme depression and psychoses that can result due to lack of treatment are the usual causes [/B]

Η εξτριμ καταθλιψη και ψυχωση που ειναι παραγωγο απο την ελλειψη φροντιδας ειναι τo πιο συνηθισμενο αιτιο

.......

ουτε καν φροντιδας. treatment ειναι η αγωγη/θεραπεια. ξεκαθαρα...

niah
04-08-2011, 14:33
σε αυτα που λες συμφωνω απολυτα.
να συμπληρωσω ομως, οτι 1. στις λαθος διαγνωσεις, εκτος απο τον γιατρο, μερικες φορες συνεισφερει και ο ασθενης.
εχω δει, κι εδω μεσα ακομα, ατομα που κανουν χρηση ουσιων, πανε στους γιατρους και τους μιλανε για τα προβληματασ την συμπεριφορα τους, ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ ΟΜΩΣ να ενημερωσουν για τις ουσιες(!!!) που οπως θα ξερςις, παρουσιαζουν μερικες φορες ακομα και συμπτωματα ψυχωσης. οδηγουν ετσι τους γιατρους σε λαθος συμπερασματα και φορτωνονται χαπια που νομιζουν οτι ειναι καραμελες, γιατι τους ειναι πιο ευκολο να προφασιζονται τους ψυχικα ασθενεις, παρα τους εθισμενους...

για το οτι πολλοι εχουν κακοπαθει με τα φαρμακα κι εχουν καθε δικαιο να αντιτιθενται, δεν εχω καμια αντιρρηση.
2. η αντιρρηση μου ειναι στον αφορισμο του θεματοθετη που διαγραφει την ψυχιατρικη ολοκληρη (χωρις να ξερουμε αν εχει βρει και ο ιδιος μια αλλη λυση η βρισκεται σε υποτροπη).

περα απο αυτο , ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. το γραφουν και μεσα και εξω, το εχουν διαπιστωσει ολοι!
3.ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ. δλδ, ποσο καλη ζωη εχει με φαρμακα και ποσο χωρις φαρμακα.
ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΙΕ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ?

3.επιμενω παντα να μιλαω για φαρμακα και ψυχωσεις, γιατι απο οσα εχω δει και διαβασει, πιστευω οτι πολλες ασθενειες και ενοχλησεις , αναλογα και με τον ασθενη, παλευονται χωρις φαρμακα, με αλλους τροπους και ειναι ισως και η ευκολη και λαθος λυση τα φαρμακα.
στις ψυχωσεις ομως, οχι.
αυτο πιστευω.

1. Συμφωνω και το χω αναφερει πολλες φορες μεσα στο φορουμ.Δεν ξερουν ποσο κακο κανουν στον ιδιο τους των εαυτο.Ο ψυχιατρος στα @@ του στην τελικη.Γραφει φαρμακα για τα συμπτωματα που ακουει και τελος.Ο αλλος ειναι που θα ζησει οτι θα ζησει απ τα φαρμακα,επειδη ντραπηκε να πει του γιατρου για τις ουσιες.
Επιπλεον ειναι και κατι αλλο πολυ σοβαρο κατα τη γνωμη μου.Κατι που οφειλεται και στον ασθενη αλλα ακομα παραπανω στον γιατρο.Υπαρχουν ασθενεις που δεν μπορουν να εκφραστουν, δεν εχουν συνηθισει να ανοιγονται και δεν ξερουν πως να περιγραψουν τα προβληματα τους.Εκει ο γιατρος δεν θα πρεπε να κανει μια μεγαλυτερη ερευνα γι αυτον τον ασθενη?μια εκτενεστερη συζητηση με οσο το δυνατων πιο σαφεις και διαφωτιστικες ερωτησεις?Παρα οτι τους πει ο ασθενης (ο οποιος στην τελικη μπορει να ειναι επηρεασμενος απο αλλους παραγοντες,οπως π.χ. το γνωστο φαινομενο με την επιρροη απο πληροφοριες απ το νετ),το παιρνουν δεδομενο ή οπως εχουν συνηθισει να το μεταφραζουν και οκ "παρε αυτα τα φαρμακακια κι αντε γεια"?..
2. Κι εγω διαφωνω με τις γενικευσεις του θεματοθετη,αλλα τον δικαιολογω μεχρι ενος σημειου γιατι απ οσο καταλαβα εχει παθει ζημια απ αυτα.(λεει οτι εχει μουδιασει ολη η αριστερη του πλευρα..αυτο ειναι κατι σωματικο,κατι στανταρ,πως γινεται να ειναι στα πλαισια της υποτροπης?)
3.Οταν τα οφελη της αγωγης ξεπερνουν τα συμπτωματα μιας ασθενειας,το θεωρω "μαζοχισμο" να θες να ζεις ετσι.κι οχι μονο στις ψυχωσεις οπως λαναφερεις κι εσυ,αλλα ακομα και στο πολυ αγχος ή στη χρονια καταθλιψη κι αλλα πολλα που ισως φαινονται "ελαφρα" συγκριτικα,αλλα δεν ειναι(σκεψου οτι πολλες ψυχωσεις μπορει να στηριχθηκαν κ να ξεκινησαν απο αυτα).Οταν ομως ερχονται συμπτωματα εξαιτιας των φαρμακων τι γινεται?κι αν ειναι αργα και χρειαζεται ο αλλος απο εκει και περα μια ζωη φαρμακα γιατι "απλα" του εγινε λαθος διαγνωση??δεν ειναι τρελο και εξοργιστικο? Ή ακομα οταν λαμβανει την αγωγη του και τα συμπτωματα της ασθενειας του παραμενουν κι εχει και το επιπλεον βαρος των συμπτωματων της αγωγης??!!χεσε μεσα..
Δυστυχως τα ατυχή πειραματα σ αυτον τον τομεα μπορει να ειναι καταστροφικα για καποιον, γι αυτο κι ευχηθηκα παραπανω ο καθενας να βρει τι πραγματικα εχει και τι χρειαζεται το δυνατον συντομοτερα.Ειναι τοσο κριμα να ειναι θεμα τυχης ολο αυτο...μακαρι να χουμε εξελιξεις συντομα στον τομεα της ψυχιατρικης κ να φτασουμε στο σημειο που ο αλλος θα σου λεει "εχεις αυτο", κι οντως θα χεις "αυτο",γιατι "αυτο" θα μπορει να τεκμειριωνεται με αντικειμενικα κριτηρια.

Remedy
04-08-2011, 14:49
ναι φυσικα, οι λαθος διαγνωσεις και η λαθος φαρμακοληψια και μαλιστα με τετοια βαρια φαρμακα, ειναι κατι τραγικο και μερικες φορες μοιραιο η και καταστροφικο.
δυστυχως, εκτος απο την ειλικρινεια και συνεργασια του ασθενη, στο μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι νομιζω σε καλυτερα καταρτισμενους, αλλα και ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ θεραπευτες, γιατι οσο και να προοδευσει η επιστημη και η φαρμακολογια, η ψυχη θα ειναι παντα κατι που θα πλησιαζεται με ψυχη και οχι μονο με μυαλο...

niah
04-08-2011, 15:02
ψαξε βρες τους...εκει ειναι το θεμα ;( ..δυσκολα.Δεν ξερεις ποιον να εμπιστευθεις και σε ποιον να αφεθεις
Πως σκατα θα γινει να βρουν αντικειμενικα κριτηρια σ αυτον τον τομεα ρε γαμωτο?μια εξεταση οπως αυτες που υπαρχουν στις οργανικες/σωματικες παθησεις...σκατα

Flumen
04-08-2011, 16:15
αφου εισαι καλα χωρις φαρμακα και εγω μαζι σου και μαγκια σου παλιακαρι/κοπελα μου!!!και εγω δεν πιστευω στα φαρμακα και δεν 8α επαιρνα ποτε για ψυχολογικους λογους (ελπιζω).για την ακριβεια πανω μου παντα για να το διευκρινισω 8α τα 8εωρουσα καταστροφικα.μπορει ολοι μας να εχουμε τις κρισεις μας αλλα ολοκληρο μυαλο μια καρδια και μια ψυχαρα εχουμε και μπορουμε να το αντιμετωπισουμε και μονοι μας και γι αυτο ειμαι σιγουρη ρε γαμωτο!!!(αναφερομαι σε εμενα περισσοτερο και σε οποιους εστερνιζονται την αποψη μου και οχι σε ακραιες περιπτωσεις η οτιδηποτε παρεμφερες)

Συ-ΜΦΩ-νω...

niah
04-08-2011, 16:28

Ορισμενες φορες ειναι δυσκολο να γινει ετσι και να αρκεσει αυτο.Δυστυχως η δυναμη της θελησης και η διψα καποιου να ξεπερασει τα προβληματα του πολλες φορες δεν ειναι αρκετα.Μακαρι να γινοταν.Μακαρι να γινει.Και να εισαι ευγνωμων και πολυ ευχαριστημενη που σε εσενα γινεται.Ειλικρινά,εισαι τυχερη. ;)

claire
04-08-2011, 16:49
μην τσουβαλιάζετε όλα τα φάρμακα, δεν είναι όλα το ίδιο βαριά ούτε έχουν τις ίδιες παρενέργειες.

επίσης, κι εγώ έχω την απορία, γιατί ξεκινήσατε αντιψυχωσικά εφόσον ήσασταν καλά και είχατε απλά λίγο άγχος? κι εγώ είχα "λίγο άγχος" αλλά κανείς δεν μου έδωσε αντιψυχωσικά....

Deep purple
04-08-2011, 17:51
Δεν θελω να σε στεναχωρησω φιλε/φιλη αλλα και γω νομιζα οτι βοηθαγανε.Το μονο που εκανε το φαρμακο ειναι να καταστελει τα συμπτωματα

φίλη είμαι:) Εμένα δε μου φαίνεται μικρό πράγμα για ένα φάρμακο να μπορεί να καταστέλλει τα συμπτώματα. Αν η ποιότητα της καθημερινότητας μου είναι καλύτερη, δεν εχω κανένα πρόβλημα.

WeakbutPowerfull
04-08-2011, 17:58
Απο καλη προαιρεση ρωταω.Για ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να τα παιρνεις ακομα?

Deep purple
04-08-2011, 20:08
Απο καλη προαιρεση ρωταω.Για ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να τα παιρνεις ακομα?

Δεν τα παίρνω πολύ καιρό, περίπου οχτώ μήνες. Θα τα διακόψω όμως προκειμένου να κάνω προσπάθεια για παιδί και δυστυχως στην περίπτωσή μου πρέπει να βοηθήσει η επιστήμη σε αυτό. Μου είπε ο γιατρός μου όμως ότι ίσως ξαναχρειαστεί να τα πάρω. Να σου πω , αν μου έλεγαν ότι πρέπει να τα παίρνεις μέχρι να πεθάνεις δεν θα είχα κανενα απολύτως πρόβλημα. Δεν είδα καμια τεράστια διαφορά βέβαια, δεν άλλαξα χαρακτήρα, ίσως αν μου συμβει πάλι κάτι πολύ έντονο, να "κυλήσω" στην ίδια κατάσταση.Είδα ομως μεγάλη διαφορά στο καθημερινό άγχος, το οποίο με κατατρώει από παιδί. Ε αυτό μειώθηκε, για μένα είναι πολύ σημαντικο. Την πρώτη ημέρα που τα πήρα έπαθα μια τεράστια κρίση άγχους, πίστευα ότι θα έπρεπε να νοσηλευτώ, δεν μπορούσα να σταθώ λεπτό, ήταν τραγικό αυτό που αισθάνθηκα, δεν μπορώ να το περιγράψω. Πήρα τηλέφωνο το γιατρό και μου είπε ότι είναι στις παρενέργειες, ότι μπορεί να ξανασυμβεί, μπορεί και όχι και να μην σταματήσω την προσπάθεια απο το φόβο μου. Την άλλη μέρα πήρα το χάπι, αφού έκανα το σταυρό μυο και προσευχόμουν να μην μου ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο. Και ευτυχως δεν συνέβη. βέβαια, πήρε καιρό για να σταματήσει ο αφόρητος πόνος στο στήθος, και είχα και πισωγυρίσματα. Ομως το πάλεψα και το παλεύω.

Deep purple
04-08-2011, 20:13
"εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα"

ήθελα να στο πω και αυτό. Για δυο μέρες δεν τα ξέχασα, μία όμως ναι, και δεν γύρισα στην αρχή. Επίσης να σου πω ότι που και που παίρνω και κανενα ζαναξ.

pythagoras23
04-08-2011, 20:35
"εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα"

ήθελα να στο πω και αυτό. Για δυο μέρες δεν τα ξέχασα, μία όμως ναι, και δεν γύρισα στην αρχή. Επίσης να σου πω ότι που και που παίρνω και κανενα ζαναξ.

και γω παιρνω xanax δεν ειπα τιποτα για τα xanax θα ειμουνα και αχαριστος αν ελεγα τιποτα για αυτο ...το xanax ειναι τοσο καλο που αναρωτιεμαι μηπως το φτιαξανε μηχανικοι...
καποιοι παραπονιουνται οτι ειναι εξαρτησιογονο ...εγω προσωπικα εχω να φαω xanax κανα 6μηνο και δεν τρεχει τιποτα...να πω την αληθεια ομως αν ειχα κανενα τωρα θα το τρωγα ...με ηρεμει χωρις να με κοιμιζει...οτι υπαρχει μια "ηλιθιοποιηση" ακομα και με το xanax υπαρχει....αλλά μην τα θελουμε και ολα δικα μας...

ΥΓ
...το παιρνεις κι εσυ το παιρνω και γω πινω xanax και παιζω WoW....me risperdal ουτε το PC δεν μπορουσα να ανοιξω...

arktos
04-08-2011, 20:49
θα συμφωνήσω με την περπλ κ τον πυθαγόρα.
έχει τυχει να μν παρω τα φάρμακα μου για 3-4 μέρες κ δν ειδα καμια διαφορά.
όπως επισης σε νοσοκομείο που βρεθηκα καποια στιγμή μου διέκοψαν την αγωγή κ
αυτο που ένιωσα ήταν μια καλή δόση υπομανίας.
κ με τα xanax οπως λεει κ ο πυθαγορας όταν τα εκοψα δν ενιωσα καμια εξαρτηση.