PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...

Σελίδες : 1 [2]

panagiota-papadopoulou
29-03-2009, 05:11
Το κακό με τους ψυχιάτρους είναι ότι τους λες χοντρικά τι αισθάνεσαι και δεν μιλούν με τον ασθενή σε βάθος.Εμένα θα μου δώσει μια συνταγή, ξέρει όμως πως έφτασα σε αυτή την κατάσταση;Πιστεύω ότι χρειάζεται και ο ψυχολόγος αλλά είναι αντίθετη με την φαρμακευτική αγωγή.Εγώ πάντως στον ιδιωτικό τομέα μόνο έμπορους ψυχολόγους βρήκα δεν ξέρω πια που να απευθυνθώ.

Faust
29-03-2009, 05:27
Η ψυχοθεραπεια θελει πολυ χρονο, μηνες. Πρεπει ο γιατρος να οργανωσει ενα πλανο και ενα προγραμμα το οποιο κατα τη γνωμη μου πρεπει να εχει minimum διαρκεια 3 μηνες με εβδομαδιαιες επισκεψεις της μιας ωρας. Σε μια τετοια περιοδο υπαρχει χρονος να μιλησεις αναλυτικα για το τι πιστευεις οτι σ\'εφερε σ\'αυτο το σημειο και αν ο γιατρος δεν δειχνει να ενδιαφερεται τοτε προφανως δεν ειναι καταλληλος. Ο σωστος ψυχιατρος πρεπει κατα τη γνωμη μου να συνδυαζει γνωσιακα μοντελα θεραπειας με καποιου ειδους φαρμακευτικη υποστηριξη.

Στην περιπτωση μου εχουμε μιλησει πολυ για τα προσωπικα μου και για το παρελθον αλλα απο ενα σημειο και μετα νομιζω παραγνωριστικαμε και μιλουσαμε για το τι καιρο κανει και αλλα τετοια. Παραγιναμε φιλοι. Δεν ξερω βεβαια αν αυτο ηταν προσχεδιασμενο απο τη μερια της για καποιο λογο η αν πιστευει οτι θα βοηθουσε εαν η συζητηση πηγαινε σε ασχετα θεματα με το προβλημα μου ωστοσο ενοιωσα οτι απο ενα σημειο και μετα δεν υπηρχε προοδος ουτε στο γνωσιακο κομματι της θεραπειας.

Παντως να θυμασαι, χρειαζεται χρονος με εναν καλο ψυχιατρο. Πρεπει να επενδυσεις χρονο και (δυστυχως αρκετο) χρημα αλλα και υπομονη. Δεν λυνονται τα προβληματα με μια-δυο συνεδριες. 6 μηνες ειναι η διαρκεια που θα προτεινα εγω.

LOSTRE
29-03-2009, 12:36
Geia sou Faust..
Boreis na mou peis posa mg Rivotril kai Tranxene epairnes thn mera?
Euxaristw...

Sofia
29-03-2009, 14:35
Originally posted by panagiota-papadopoulou
Το κακό με τους ψυχιάτρους είναι ότι τους λες χοντρικά τι αισθάνεσαι και δεν μιλούν με τον ασθενή σε βάθος.Εμένα θα μου δώσει μια συνταγή, ξέρει όμως πως έφτασα σε αυτή την κατάσταση;Πιστεύω ότι χρειάζεται και ο ψυχολόγος αλλά είναι αντίθετη με την φαρμακευτική αγωγή.Εγώ πάντως στον ιδιωτικό τομέα μόνο έμπορους ψυχολόγους βρήκα δεν ξέρω πια που να απευθυνθώ.

παναγιωτα καλως ήρθες:)

εννοεις οτι οι ψυχολογοι ειναι αντιθετοι με την φαρμακευτικη αγωγη?

panagiota-papadopoulou
29-03-2009, 14:47
Faust , τελευταία πήγαινα σε γιατρό νοσοκομείου και την περισσότερη ώρα κουτσομπολεύαμε απλά μπυ έγραφε τα αντικαταθληπτικά.Στο τέλος μου έλεγε και προσωπικά της, γιατί και η ίδια έπαιρνε αντικαταθληπτικά.Εχω ακούσει για τα ιατρεία ύπνου γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα σοβαρό με την αυπνία.Τώρα που γράφω κοντεύω να αποκοιμηθώ και μόλις περάσει 8 η ωρα το βράδυ ανοίγει το μάτι μου.Πϊνω στιλνοχ στις 12 και με πιάνει μετα τις 4 το πρωί οπότε όλη την ημέρα είμαι χάλια.Άποφασισα να πάω σε άλλον γιατρό γιατί δεν παλεύεται η κατάσταση.Πήγα πριν λίγους μήνες σε κάποιον γνωστό ψυχίατρο και μου έδωσε κάτι χάπια που με εκανα ζόμπι και το ωραίο είναι ότι έπαιρνε 300 ευρω την επίσκεψη.Το μόνο που έκανε ήταν να διαφημίζει τα βιβλία του.Είναι δύσκολο να βρείς γιατρό που να σε βοηθήσει ουσιαστικά.Πόσοι μπορούν να δώσουν 300 ευρω κάθε 15 μέρες; Πήγα 2 φορές και αισθάνθηκα πολύ βλάκας τουλάχιστον να άξιζε τον κόπο να πω χαλάλι του.

Faust
30-03-2009, 09:28
Originally posted by LOSTRE
Geia sou Faust..
Boreis na mou peis posa mg Rivotril kai Tranxene epairnes thn mera?
Euxaristw...

Rivotril...eixa to mpoukalaki twn 10ml kai ws synh8ws eperna 4-6 stagones to vrady prin ton ypno h thn idia posothta otan eixa kapoia krish panikou. Ayto gia kana 2-3 mhnes. Apo kei kai pera tha parw mono se periptwsh krishs panikou. Genika to exw kopsei edw kai mhnes an kai nomizw einai apo ta kalytera farmaka toulaxiston oson afora amesh symptwmatikh antimetwpish agxous kai krisewn panikou.

Tranxene...exei perasei kairos kai apo ayto, Oktwbrio-Noembrio to eperna nomizw, miso diskio, 2.5mg hmerhsiws an de kanw lathos.

Faust
30-03-2009, 15:04
Update.

Phga se kardiologo shmera kai ekana eksetaseis ekshgontas me leptomereia ti noiwthw. Kardiografhma, yperhxo kai eksetash. Ta vrhke ola fysiologika. Mou eipe oti mallon tha prepei na prosanatolistoume se myoskeletikes aities h isws kapoia flegmonh gia tous ponous.

Tha ta syzhthsw ola ayta me thn psyxiatro mou shmera. Isws kanena myoxalarwtiko me piasei an kai to Notorium pou pernw logika tha eprepe na exei kapoia tetoia drash hdh.

Faust
01-04-2009, 13:58
Update 3ana,

H giatros mou apofasise na alla3oume farmaka kai pali. Etsi gyrizw pisw sto Dumyrox 100mg (3ekinaw me 50mg thn hmera kai mallon se 4 vdomades tha paw sta 200mg stadiaka) me to opoio eixa kapoia kala apotelesmata toulaxiston kai sth thesh tou Notorium mou evale to Xanax 0.5mg - miso treis fores th mera dhladh 0.75mg thn hmera.

Ti empeiria exete me to Xanax? Xthes kai shmera pou phra mou efere ypnhlia alla den voh8hse kai poly me tous ponoys. Exei kapoies myoxalarwtikes idiothtes telika?

Mia skepsh einai mhpws telika aytoi oi ponoi exoun proeleush to gastrenteriko, estw kai an ekdhlonontai sto sth8os, sth kardia kai sthn plath.

Kati pou symvainei syxna se egkyes gynaikes einai logo diogkwshs tou katwterou peptikou systhmatos alla kai logw metewrismou ayto mporei na askhsei piesh sto diafragma alla kai peran aytou me apotelesma na ferei ponous kai dysforia h opoia epikentronetai sto sth8os.

Kata thn idia logikh kai epeidh sth periptwsh mou yparxei kai euerai8isto entero skeftomaste mhpws logw metewrismou kai fouskwmatos prokaleitai piesh kai mhpws telika o ponos proerxetai apo ekei, exei dhladh gastrenterikh fysh.

Tha dw pws tha paw me thn allagh twn farmakwn kai analogws, isws programatisw episkepsh kai se gastrenterologo.

Panito
08-04-2009, 05:26
Ειχε κανεις κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο προσωπο???

rainbow
08-04-2009, 06:17
[quote]Originally posted by Panito
Ειχε κανεις κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο προσωπο??? [/

πέσε για νάνι!ναι το νοιώθουμε αυτό,αλλά καταλήξαμε ο γιος μου μετά το ξύρισμα & εγώ & η κόρη μου να χρησιμοποιούμε μια καλή κρέμα προσώπου.τέρμα & τα μουδιάσματα & τα τραβήγματα.κάνεις τη ζωή σου κάλαση χωρίς λόγο.όσο για τα άλλα συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν τα έχω ζήσει κατά καιρούς.είμαι καλά.το μυαλό μου τα κάνει όλα.έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς.ξέρω ότι αν έχω κάτι σοβαρό θα το βρουν.έχω κάτι σοβαρό & παρόλο που είχα άτυπη εικόνα της ασθένειας τη βρήκαν αμέσως.τι θα γίνει με σένα θα περάσεις τη ζωή σου στο φόρουμ να ρωτάς για συμπτώματα που λίγο πολύ τα έχουν όλοι;είσαι & πεισματάρεις όλοι στο λέμε εσύ επιμένεις.ψυχική υγεία εκεί πρέπει να ψάξεις.καλημέρα!

teamos
08-09-2009, 18:17
Καλημέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω.Πριν από 5 χρόνια (Φεβρουάριος 2004) ανέβηκα για πρώτη φορά σε αεροπλάνο με προορισμό την Αγγλία. Κατά την απογείωση έπαθα πραγματικά ένα σοκ, το οποίο διήρκεσε τουλάχιστον 1 ώρα. Την εππόμενη μέρα στην Αγγλία, ξύπνησα στο ξενοδοχείο με μια αίσθηση στο κεφάλι, λες και είχα πιει 2-3 μπύρες. Γενικά ένιωθα κάπως το κεφάλι μου, την όρασή μου λίγο μειωμένη, και στο περπάτημα ένιωθα μια κάποια αστάθεια. Αυτά τα συμπτώματα κρατήσανε 2 εβδομάδες. Συγκεκριμένα, από την επόμενη της ημέρας που επέστρεψα στην Ελλάδα, όλα τα συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, μικρή θολούρα στην όραση και την κατανόηση, αστάθεια) περάσανε σταδιακα μέσα σε 2-3 μέρες.
Πάει αυτό. Μετά από 2 χρόνια και κάτι (Μάϊος 2006), και ενώ περνούσα γενικά μια περίοδο στεναχώριας (ερωτικά), ξαφνικά ενα βράδυ ένιωσα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, θολούρα στην όραση και αστάθεια), τα οποία αυτή τη φορά κράτησαν γύρω στους 2 και πλέον μήνες, και μετά κάπου το καλοκαίρι σταδιακά φύγανε εντελώς.
Ερχόμαστε στο σήμερα. Το Πάσχα του 2009, δηλαδή πριν 4-5 μήνες, επανήλθε η ζάλη και η αστάθεια, αλλά και η θολούρα, πιο έντονα αυτή τη φορά, σε συνδυασμό με μια ελαφρά πίεση στο δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, και ιδιαίτερα γύρω από το μάτι, αλλά και πάνω από το μηνίγγι. Τα συμπτώματα εντείνονται όταν είμαι έξω σε κόσμο περισσότερο, ή όταν περπατάω αρκετή ώρα, ή όταν σηκώνω βάρη. Επίσης κάποιες φορές συνοδεύονται και από λαχάνιασμα, ή από αίσθηση περιστασιακού μουδιάσματος του αριστερού μου χερίου. Επίσης έχω μια αίσθηση ότι τα άκρα μου κάποιες ώρες της ημέρας είναι πρησμένα, όχι πάντα. Γενικά το πρόβλημά μου είναι οτι φοβάμαι τις εξετάσεις, γιατί πιστεύω οτι αν κάνω θα δείξουν κάτι που ίσως να είναι μη αναστρέψιμο. Το ξέρω πως ακούγεται χαζό, αλλά ένας άνθρωπος είμαι κι εγώ, και έχω αυτή την αδυναμία.....Μήπως φίλε Panito αυτά είναι πάνω κάτω και τα δικά σου συμπτώματα? Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες? Σκέφτομαι τα χειρότερα, αλλά πάλι λέω...είναι δυνατόν να έχουν ξεκινήσει όλα αυτά πριν 5.5 χρόνια και ενώ μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό, εγώ να είμαι ακόμα όρθιος χωρίς να έχω κάνει τίποτα για να να το καταπολεμήσω? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται όλο αυτό το διάστημα (τόσα χρόνια). Μήπως τελικά είναι κάτι που κακώς φοβάμαι τόσο πολύ?

teamos
08-09-2009, 18:25
Να συμπληρώσω, ότι δουλέω περίπου 9-10 ώρες την ημέρα στον υπολογιστή, και γενικά τα τελευταία χρόνια σχεδόν κάθε μέρα αναγκάζομαι να κάνω μέχρι τώρα μια αρκετά μεγάλη απόσταση πήγαινε - έλα στη δουλειά μου οδικώς (περίπου 150 χλμ).
Κατά τα άλλα έχω έντονη υψοφοβία, και όταν αλλάζω απότομα υψόμετρο, ή όταν οδηγώ σε στροφές, τα συμπτώματα που σας είχα περιγράψει γίνονται εντονότερα.

Panito
21-09-2009, 04:28
Ακριβως αυτα τα συμπτωματα ειχα κι εγω..Κι εγω απο ασταθεια ξεκινησα και μετα ηρθαν ολα τα αλλα..Το μονο που μου εχει μεινει ακομα και με πιανει που και που ειναι το μουδιασμα στο προσωπο..Ευτυχως εδω και καμια εβδομαδα εχει φυγει και αυτο...

Panito
21-09-2009, 04:29
Αααααααα επισης νιωθω κι εγω καποιες στιγμες τα χερια μου και τα ποδια μου καπως πρησμενα...Κι αυτο απο το αγχος πια???

dolce_21
21-09-2009, 22:09
ασταθειαα ουυυ και εγω νιωθω και ενα σφιξιμο στο κεφαλι ολη την ωρα.... λεω κανα εγκεφαλικο ερχεται αλλα.... :P μην ανησυχεις μαλλον κανει το κυκλο του απο οτι εχω καταλαβει με ειχε πιασει και ποιο παλια πριν 3 χρονια ε και εφυγαν τωρα πως δεν θυμαμαι ...
αλλα δεν κρατησαν πολυ... λογικα συνηδιτοπεις οτι δεν εχεις τιποτα και απλα φευγει μετα απο λιγο καιρο απο οτι καταλαβα...
Και μια υπερενταση και εγω τι νιωθω ωρεσ ωρες.... κοιτα τα ματια σου να δεις μη τυχων εχει καμια μυωπια κιολασ.... τοσες ωρες στο υπολογιστη,... και μενα ετσι ξαφνικα εμφανιστηκε 1 μυωπια....

gonoli
25-09-2009, 14:48
εδω και λιγο καιρο νιωθω συχνα ενα καψιμο στην πλατη.εχω ακουσει ναλενε οτι αυτο ειναι απο το αγχος?ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?κι αν ναι,τι θα πρεπει να κανω?

antonis-wolf
25-09-2009, 15:08
@gonoli:
Συνήθως τα καψίματα / πόνοι / τσιμπίματα στο στήθος και στην πλάτη είναι γεγονός πως (συνήθως) προέρχονται από έντονο άγχος.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ηρεμήσεις και να αρχίσεις να καταγράφεις τις στιγμές που νιώθεις αυτό το κάψιμο (μαζί και την ψυχική διάθεση που έχεις τις στιγμές που το νιώθεις).
Αν δεις ότι με τον καιρό αρχίζει και επιδεινώνεται θα πρέπει να ψαχτείς αν παίζει και κάποιος παθολογικός παράγοντας.

gonoli
25-09-2009, 15:49
σ ευχαρισυω για την απαντησει antoni-wolf!!!

antonis-wolf
25-09-2009, 20:52
No prob, gomoli
:)

chrisathens
26-09-2009, 00:30
geia sas paidia....egw telika ksekinisan ola apotoma mia bradia se ena kafe epatha paniko...ekei opws kathomoyna...kai lew ti egine..omws eixa kanei diaita tote..kai imoyn adinamos...kai alaksa styl diaskedasis..den ebgaina arga pia..diladi se club kai etsi kai stamatisa na pinw..ligo krasaki mono..meta fobomoyn na piw mipws kai zalistw kai pesw kanonika..xaxa...asta na pane..me pianei sto stithos sinithws emena..kai exw zalades..otan perpatw merikes fores kai eimai se kosmo..alla otan eimai stomettro sto leoforeio aeroplano oxi..paw kai monos gia kafe ...kai ok..zalizomai alla lew oxi tha to perasw..ola einai thema thetikis skepsis..etsi kai leme mesa mas ..eimai kala eimai kala..kai xamogelame ..perpatame trexoyme ligo..estw 3 fores tin ebdomada pisteyw boithaei..ayta..

teamos
13-10-2009, 16:32
Φίλε Panito, εσενα τα συμπτωματα πόσο καιρό διαρκούνε? Εμένα έχουν περάσει ήδη 2 μήνες που εμφανιζονται εντονα (ασταθεια, και τώρα τελευταία ιλιγγος όταν πάω να ξαπλώσω, ή να σηκωθώ).

πανος12345
13-10-2009, 18:49
Originally posted by chrisathens
geia sas paidia....egw telika ksekinisan ola apotoma mia bradia se ena kafe epatha paniko...ekei opws kathomoyna...kai lew ti egine..omws eixa kanei diaita tote..kai imoyn adinamos...kai alaksa styl diaskedasis..den ebgaina arga pia..diladi se club kai etsi kai stamatisa na pinw..ligo krasaki mono..meta fobomoyn na piw mipws kai zalistw kai pesw kanonika..xaxa...asta na pane..me pianei sto stithos sinithws emena..kai exw zalades..otan perpatw merikes fores kai eimai se kosmo..alla otan eimai stomettro sto leoforeio aeroplano oxi..paw kai monos gia kafe ...kai ok..zalizomai alla lew oxi tha to perasw..ola einai thema thetikis skepsis..etsi kai leme mesa mas ..eimai kala eimai kala..kai xamogelame ..perpatame trexoyme ligo..estw 3 fores tin ebdomada pisteyw boithaei..ayta..
πολυ σωστα

bill1
13-10-2009, 21:39
καλησπερα,
είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, αλλά ήθελα τη γνώμη σας σε ένα θέμα. Εδω και 2 μήνες εχώ καποια συπτώματα που μοιάζουν πάρα πολύ με άγχος και κρίσεις πανικού.
μια μέρα εντελώς ξαφνικά, ένοιωσα ταχυκαρδία, ζαλάδα, δύσπνοια. Ενιωθα σαν να πάθαινα εμφραγμα. Αφού κατάφερα να ηρεμησω, μετα απο καποιες μερες ξανα τα ιδια, και μετα ξανα και ξανα.
Εδω και 2 μηνες νιωθω καποια συμπτωματα την μεγαλυτερη διαρκεια της ημερας. Αυτα ειναι, πονος στο στηθος στην περιοχη της καρδιας, πονοκεφαλος, ζαλαδες, κομπος στο λαιμο, μουδιασμα στα χερια και στον αυχενα, βουητο στα αυτια, κοκκινισμα στα ματια.
Εκανα εξετασεις αιματος και καρδιογραφημα και δεν εδειξαν τιποτα. το προβλημα μου τωρα ειναι οτι κατα την διαρκεια της ημερας νιωθω ολα αυτα τα συμπτωματα και μια φορα την εβδομαδα περιπου παθαινω κρισεις πανικου.
Το πιο ανυσηχητικο απο ολα ειναι οι πονοι στην περιοχη της καρδιας. Ηθελα να ρωτησω, καποιον αν ξερει, ολα αυτα ειναι συμπτωματα του αγχους; Αν οντως ειχα ενα προβλημα στην καρδια δεν θα το εδειχνε το καρδιογραφημα και οι εξετασεις αιματος; Πως μπορει η αγχώδης διαταραχη και οι κρισεις πανικου να ξεπεραστουν 100 % και να ξανανιώσω οπως πριν;
Συγνώμη αν κουρασα, αλλα αυτη η ιστορια με ταλαιπωρει 2 μηνες και δεν ξερω τι να κανω;

liakleo
14-10-2009, 12:07
Originally posted by dolce_21
ασταθειαα ουυυ και εγω νιωθω και ενα σφιξιμο στο κεφαλι ολη την ωρα.... λεω κανα εγκεφαλικο ερχεται αλλα.... :P μην ανησυχεις μαλλον κανει το κυκλο του απο οτι εχω καταλαβει με ειχε πιασει και ποιο παλια πριν 3 χρονια ε και εφυγαν τωρα πως δεν θυμαμαι ...
αλλα δεν κρατησαν πολυ... λογικα συνηδιτοπεις οτι δεν εχεις τιποτα και απλα φευγει μετα απο λιγο καιρο απο οτι καταλαβα...
Και μια υπερενταση και εγω τι νιωθω ωρεσ ωρες.... κοιτα τα ματια σου να δεις μη τυχων εχει καμια μυωπια κιολασ.... τοσες ωρες στο υπολογιστη,... και μενα ετσι ξαφνικα εμφανιστηκε 1 μυωπια....
Καλημέρα, είχες σφίξιμο στο κεφάλι σαν μέγγενη και μούδιασμα και στο μπροστινό και στο πίσω μέρος του κεφαλιού σχεδόν όλη την ημέρα? Γιατί και εγώ αυτό έχω και φοβάμαι πολύ. Το είχα πάθει και πέρυσι αλλά γιατρεύτηκα με norgesic μόνο (μου τα είχε χορηγήσει παθολόγος μαζί με αγχολυτικά τα οποία όμως δεν είχα πάρει). Φέτος όμως με ξανάπιασε χειρότερα και δεν με πιάνουν τα Norgesic και φοβάμαι μην έχω κάτι πιο σοβαρό. Μα όλη μέρα??

giota
14-10-2009, 14:52
Το αυχενικό συνδρομο το έχετε σκεφτεί;

liakleo
14-10-2009, 21:42
Originally posted by giota
Το αυχενικό συνδρομο το έχετε σκεφτεί;
ναι και μάλιστα πέρυσι που είχα πάει στο γιατρό μου είχε πει ότι έχω αυχενικό και στρες μαζί που είναι εκρηκτικός συνδυασμός! Πέρυσι όμως με έπιασαν τα φάρμακα, φέτος δεν βλέπω να με πιάνουν.

giota
14-10-2009, 21:59
Εγώ πέρυσι ήπια πολλά αντιφλεγμωνώδη παυσίπονα για να μου περάσει ο πόνος και εαν δεν έβαζα κολλάρο δεν θα μου περνούσε

mairh
16-10-2009, 23:32
θα ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον να εχει στο νου του μια ασχημη αρρωστια οπωσ τον καρκινο κ να εχει συμπτωματα πονουσ κτλ. τον τελευταιο καιρο φοβαμαι πολυ γ τν καρκινο τ πνευμονα και εχει ενα μηνα που ποναω στο στηθοσ κ εχω κ βηχα δεν θελω ν παω στο γιατρο γιατι φοβαμαι πολυ... εχω παει απειρεσ φορεσ σε πολλουσ γιατρουσ!!!το καλο ειναι οτι δεν εχω δυσπνοια αλλα μου εχει μπει η ιδεα κ το κακο ειναι οτι την περασα μαλλον κ στο μυαλο των δικων μου κ μαλλον τουσ ανχωσα κ αυτουσ!

17xronh000
17-10-2009, 11:20
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν παθολογο.ξερω ποσο φοβασαι το τι θα σου πει ο γιατρος πιστεψε με αν εχεις διαβασει το forum μου θα καταλαβεις.αλλα ειναι η πιο σωστη λυση διοτι θα ηρεμησεις.

mairh
17-10-2009, 22:18
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ Κ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΜΕΝΗ!!!! ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤ ΜΥΑΛΟ Τ Κ ΜΕΤΑ ΗΡΘΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ!!! ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ Μ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤ ΠΝΕΥΜΟΝΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ Τ Κ ΕΙΔΑ Μ ΚΟΠΕΛΑ 25ΧΡ ΕΙΧΕ Τ ΙΔΙΟ..Κ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Μ ΜΠΗΚΕ ΣΤ ΜΥΑΛΟ Κ ΜΕ ΕΡΙΞΕ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ Κ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΡΕΜΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΟΠΟΣ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ..!!!!

autoseimai
22-10-2009, 00:28
Γεια σας και απο μενα. Εκατσα και διαβασα ολα τα μηνυματα και ηρεμησα αρκετα. Εχω λιγακι αγχος ακομα αλλα προσπαθω να θυμαμαι τι διαβασα σε αυτο φορουμ ωστε να ηρεμω.
Εγω άρχισα να αντιλαμβανομαι το αγχος και την καταθλιψη εδω και ένα χρόνο οταν χώρισα απο τη κοπελια μου μετα απο 3 χρονια σχεσης. Στην αρχη ήταν πολυ χαλαρό αλλα μετα απο 6 μηνες αρχισα να νοιώθω το αγχος αρκετα. Ήταν η περιοδος που δεν έκανα τίποτα, ούτε δουλια ουτε γυμναστικη και το βασικότερο σταματησα τον διαλογισμο. Τότε κατάλαβα ότι πρεπει να αρχίσω να κουνιεμαι, να κάνω κατι να μην κάθομαι. Οταν με επιανε εντονο αγχος άρχισα να περπατω, να τρέχω ή και να ανεβοκατεβαίνω τις σκαλες πανω απο 20 φορες τρέχοντας και ηρεμούσα. Μπορώ να πώ οτι σε ένα μήνα είχα χάσει 8 κιλά, δεν είχα όρεξη όυτε να φαω.
Τα συμπτώματα που αναφέρατε εμένα με έπιασαν 3 φορες. 1η φορα πριν 2 χρονια , με επιασε πανικος και πηγα νοσοκομειο ,μολις μου ειπαν καρδιογραφημα καθαρό ηρέμησα. 2η φορα μετα απο 1 χρονο πιο έντονα και μαλλον κρίση πανικου, δεν μπορουσα να ανασάνω ,δεν ένοιωθα το κορμί μου. Επειγοντα, καρδιογραφημα, εξετάσεις αιματος και πριν μάθω αν ηταν καθαρες ήμουν απολυτος καλα. Τοτε με ρώτησαν αν εχω αυχενικο και τους ειπα ΝΑΙ, τοτε αρχισαν να με κοροιδευουν οι γιατροι και τα πηρα ασχημα. Επομενη μέρα ορθοπεδικο και μου ειπε έχω ευθειασμό αυχενα και για αυτο νοιώθω πονο στο στήθος. Ηρεμησα για κανα 6μηνο αλλα το αγχος μεσα υπηρχε λόγω οικογενειακου περιβάλλοντος, γκρινια, μιζερια κτλ. Τελικα έφυγα πριν 3 μηνες και ειμαι εξωτερικό και ήμουν ηρεμος, μεχρι πριν 2 βδομαδες, ώπου για μια βδομαδα μπορω να πω οτι είχα κρισεις αγχους. Πήγα εκανα 2 καρδιογραφηματα, και 4 εξετασεις αίματος και όλα καθαρα. Ηρεμησα αλλα όχι τελειως. Προσπαθώ να ηρεμώ τον εαυτο μου και να ελεξω τις σκεψεις μου. Αυτο με βοηθαει. Περισσότερο με βοηθάει ο διαλογισμος, επειδη το κορμι και το μυαλο ηρεμούν εντελως. Σας το συστήνω αυτο. Μεσα σε μια βδομαδα ειχα φοβερη βελτίωση.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ_
1) Πρεπει να κοψουμε οποια συνηθεια μας δημιουργει αγχος
2) Να σταματαμε να σκεφτομαστε αρνητικα, οταν το κανουμε, λεμε ΑΚΥΡΩ και λεμε κατι ευχαριστο ή καλυτερα το φανταζομαστε.
3) Προσπαθήστε να διαλογιστειτε, σας συστηνω το Holosync, ψαξτε το να το κατεβασετε.
4) Οταν με πιάνει αγχος, απλα το παραδεχομαι και καθομαι και με παρατηρω πως νοιωθω. Αυτο με βοηθησε πολυ. Λεω οτι αγχονομαι, εχω πανικο και θα περασει. Δεν επιμενω ομως να περασει επειδη το κανω χειροτερα. Αυτο το διαβασα στο φορουμ του Holosync.
5) Προσπαθείστε να γυμναζεστε οσο μπορειτε και να κανετε μουσικη, να κανετε οτιδηποτε ωστε να μην αφηνετε περιθώρια στο μυαλο να σκεφτει αρνητικα.
6) Πολλοι αναφεραν εδω μεσα οτι το μυαλο ειναι παντοδυναμο και δημιουργει ολα αυτα.Παρα πολυ σωστο. Καλο είναι οσοι ψαχνουν στο ιντερνετ για ασθένειες να ψαχνουν επισης για το τι μπορει να κανει το μυαλο του ανθρωπου (θετικα) και τι μπορει να θεραπευσει.

Τα συμπερασματα ειναι δικα μου και τα αναφέρω επειδη εμενα με βοηθησαν αρκετα και σε πολυ συντομο διαστημα αν και εχω λιγο αγχος. Για μια βδομαδα, πριν 3 βδομαδες, ειχα το 80% οσων αναφερατε. Φοβομουν να κανω οτιδηποτε, ταχυπαλμιες, μουδιασματα στηθος/πλατη/χερια, τσιμπηματα, μυαλγιες, πονος στα αυτια, ζαλαδα, ταχυπαλμιες, υπερταση δεν ειχα (συνυθως εχω υποταση) κ.α. Το λιγο αγχος που μου απομενει πρεπει να το αναλυσω με ειδικο γιατι σιγουρα πηγαζει απο το παρελθον, οικογενειακο περιβαλλον. ΣΟΣ το αγχος δημιουργει ολα αυτα τα συμπτωματα και πρεπει να ξυπνησουμε επειδη μπορει να δημιουργησει ασθενειες. Πρεπει να το παρουμε εγωιστικα, παρτε τα στο κρανιο, μην παραδινεστε, εξοργιστειτε με το αγχος, βρειστε το, βγαλτε οτι εχετε μεσα σας εξω.....

Ελπιζω να μην εγινα βαρετος, και να μην παρεξηγηθει κανενας με αυτα που ειπα. Σας ευχαριστω για το χρονο σας και καλη δυναμη. :P (και αυτο το προσωπακι :( μην το δω σε κανεναν σας γιατι μαυρο φιδι που σας εφαγε )

Χάιντι
10-05-2010, 14:36
ο αυχενας αν πάρει κλιση δηλαδη δεν διορθωνεται απλά υποχωρουν τα συμπτώματα;

elirene
10-05-2010, 16:36
egw exw symptwmata agxous opws anagoula, tri3imo-pni3imo sto laimo apo gastro.palindromhsh kai meta afou m perase k genika eimai xalia den leitourgw plhrvw edv kai 10 mhnes

Χάιντι
11-05-2010, 18:26
ο αυχενας μπορει να θεραπευτει και να πάρει ο αυχένας την φυσικη λόρδωση που έχει ή παραμένει στραβός;

MARIAVAS
12-05-2010, 14:14
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΕΜΟΥΛΑ ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ) ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΟΙ ΜΥΣ ΓΙ ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΩΘΩ.ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟΑΓΧΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ.

StressBoy
23-05-2010, 13:46
Παιδια να σας πω και γω τι μου συμβαινει (τωρα πλεον μετα απο 5 συνεδριες σε ψυοχολογο ειμαι καλυτερα!)
Λοιπον απο 6η δημοτικου ειχα ΕΝΤΟΝΟ τικ στα ματια και στομα.... ο πατερας μ ανεφερει καθε 4 δευτερολεπτα... ολη μερα... Μετα αρχισα να κομπιαζω πολυ εντονα στην ομιλια μου και να νιωθω πολυ πιεση σε ομους... Στο γυμνασιο μια μερα ΔΕΝ μπορουσα να ανασανω και πηγα στο νοσοκομιο αλλα τπτ!!! Την επομενη, ημουν καπως καλυτερα και επερνα ανασες κανονικα! Στην 2α λυκειου ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΗ ζαλαδα (μεχρι και σημερα αλλα εχει ελλατωθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) με αποτελεσμα να μην μπορω να κλεισω ματι επι 2 χρονια... Ζαλιζομουν ΟΛΗ την μερα. ΕΙχα διασπαση προσοχης, νομιζοντας οτι ολη εμενα κοιτανε... Εμπαινα σε καποιον χωρο και ασυνηδιτα ιδρωνα και με επιανε η καρδια μου... Φοβομουν να μιλησω με κοριτσια!!Συχνουριες, διαρροια, ταση για εμετο (καποιες φορες εκανα κιολας) Αρρωστιες συναιχια... δν μπορουσα να αναρρωσω με τπτ. Στο γυμναστηριο δεν την παλευα αλλα πηγαινα με το ζορι... Καταπονουσα τον οργανισμο μου.. Ξενυχτουσα για διαβασμα παννεληνιων ... Μεσα στο ιδιο μ το σπιτι δεν μπορουσα να ηρεμησω... Ιδρωνα τα βραδια.. Με επιαναν φαγουρες, μυρμιγκιασματα σε ολο το σωμα, η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινε ενω ΔΕΝ ειχα πυρετο... Ταχυπαλμιες τους τελευταιους 6 μηνες 24 ωρες το 24ωρο... Τα ματια μου δακριζαν και με κουραζαν... Αισθανομουν αδυναμος και κακοδιαθετος, ολη μερα ειχα υπνηλιες δν μπορουσα να ηρεμησε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!! Αισθανομουν πιεση στα πλευρα πονο στο στηθος, ταση για λιποθυμια. Και το χειροτερο ;; Δεν ελεγα τπτ σε κανεναν και προτιστος στους γονεις μου απο φοβο και μονο!!!! Και τελευταια ειχα τριχοπτωση και αδυνατισμα των μαλλιων σε ολο το κεφαλι!!! Τελικα κατεληξα σε ψυχολογο...!! Παιδια ημουν σε φαση ζωντανος/νεκρος ακομα και εγω απορω πως αντεξα!!!! Ο ψυχολογος λεει φιλε μου εισαι το πιο στρεσαρισμενο ατομο π εχω δει!!! Αφου ξεχνουσα να αναπνεω, ολο κατι σκεφτομουν κατι αρνητικο... Ευτυχω παιδια τα πραγματα εχουν βελτιωθει... Προτα απ\'ολα ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!!!! Κανω υπομονη και ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα θα επανελθουν...>!! Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

MARIAVAS
25-05-2010, 13:39
ΛΟΙΠΟΝ ΣΠΥΡΟ...ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ.
ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΛΙΤΙΚΑ, ΤΑ BESPAR ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΩΛΙΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ...
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ..

tntfem
02-06-2010, 00:46
moudiazei to kefali kai to proswpo apo tin aristeri meria,exw suxnes imikranies kai ponokefalous, moudiazoun ta xeria kai ta podia, exw taxukardies, niwthw uperentasi kai polles foeres tremoun ta xeria mou kai genika nomizw oti xtupaw tin porta tou Agiou Petrou.Mou exei dimiourgithei mia entoni aisthisi oti kati tha pathw kai kathe fora pou aisthanomai etsi ta sumptwmata xeirotereuoun. Aksonikes,eksetaseis aimatos uperixo kardias kai kardiografima den edeiksan tipota. Episkeftika neurologo kai kardiologo... den vrethike tipota pathologiko mexri twra. :(

nopanic
02-06-2010, 20:58
Σηεμρα με εεπιασε παλι αυτο που με πιανει τον τελευταιο καιρο , αλλα ηταν πολυ εντονο ..
Σταδιακη ζαλαδα στο αριστερο μερος τους κεφαλιου σαν να φουσκωνει το κεφαλι και φυσικα τρομαξα και νομιζα οτι αυτο ηταν ..
τωρα μετα απο μιση ωρα και με την χρηση ενος xanax ειμαι πολυ καλυτερα , αλλα η εμπειρια ηταν τρομακτικη ...

Ενω εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο τα τσιμπηματα , πονακια κ.λ.π εχω τους τελευταιους μηνες ενα προβλημα με το αριστερο μερος του κεφαλιου το οποιο σαν να το αισθανομαι συνεχεια λιγο ποιο βαρυ (ισως λογω και του μονιμου ελαφριου σφυριγματος στο αριστερο αυτι)και μερικες φορες απο εκει ξεκιναει η μια μικρη ζαλαδα η οποια σπανια εξελισεται οπως και σημερα ..

Αφου ομως περναει με την χρηση xanax νομιζω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο...

Δεν ξερω τι να κανω ...να μπω στην διαδικασια της μαγνητικης μεσω νευρολογου ?? θα μου την γραψει ? τι προτεινετε?

Πανω που ειπα οτι δεν θα ξανατρεξω στους γιατρους :-(

Dimitris
24-06-2010, 00:18
giasas exo ke ego ta idia akrivos simptomata me esas ime 29 xronon exo taxikardies ktipay dinata ikardiamou les ke theli na vgi ekso arithmies moudiasma sto kefali iligous kapsimo ksafniko sto stithos mou pou werxete ke fevgi amesos ekana oles tis eketasis ke oi giatri den vrikan tipota mou ipan malon ine apo to agxos ke na stamatiso na agxonome ala ego den niotho to agxos pote erxete ke pos na to stamatiso parola afta sinexizo ke ergazome os servitoros kathe mera prospatho na min dixno ti estanome ke ine diskolo ke denksero yti na kano
:;)

Dimitris
24-06-2010, 00:23
a exo ke ego eftiasmo ston afxena mou ipan oi giatri oti mpori na prokalesi zalades ala oxi taxipalmies

Θεοφανία
24-06-2010, 00:28
δημητρη, μπορεις να γραφεις ελληνικα?

john_john_
28-06-2010, 21:34
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ!ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΔς ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΧς ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΟΡΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΛΑΔΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΩΡΑΔΥ??ΑΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΨΗΛΑ Η ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΟΥΡΑ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ??

VasilisA
28-06-2010, 23:34
Originally posted by MARIAVAS
ΛΟΙΠΟΝ ΣΠΥΡΟ...ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ.
ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΛΙΤΙΚΑ, ΤΑ BESPAR ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΩΛΙΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ...
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ..

Το Bespar το δοκίμασα παλαιοτέρα και πραγματικά είναι σαν να παίρνεις και να καταπίνεις καραμέλες.
Δεν με έπιασε σχεδόν καθόλου και να φανταστείς ότι με 0,25 xanax είμαι ικανός να κοιμάμαι όλη μέρα. Βέβαια μπορεί σε εσένα να πιάσει αλλά εάν δεν δεις αποτελέσματα σε 10 μέρες σου προτείνω να αλλάξεις φάρμακο…

*Hristina*
12-07-2010, 14:11
Γειαααα....
Εδω και τρεις μερες εχω εντονο σφιξιμο και δυσφορια στο στηθος!!!Με ποναει καη η ωμοπλατη δεξια κατα την κινηση και την αναπνοη, οποτε αυτο λεω μυϊκο θα ειναι!!!ΣΤο στηθος δεν αισθανομαι κανεναν πονο παρα μονο αυτο το αισθημα σαν κατι να μενοχλει, να με πλακωνει!!!Φοβαμαι η αληθεια ειναι για καρδια αλλα προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη!!!Η πιεση και οι σφυξεις μου ειναι μια χαρα!!
Με κουραζει πολυ αυτο το αισθημα ομως γτ γινεται πιο εντονο οταν περπαταω ή ειμαι σε κινηση γενικοτερα και γι αυτο τρομαζω και φοβαμαι να κανω πραγματα!!Α επισης και μια ψιλοδυσπνοια του στιλ δεν μου φτανει ο αερας με πιανει ποτε ποτε.Ψυχοσωματικο και αυτο ε;;;;;
Κανενας τροπος για να περασει;;;Οι ανασες που περνω δεν με πολυβοηθανε!!

john_john_
13-07-2010, 21:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ!ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 1,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΔς ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΧς ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΟΡΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΛΑΔΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΩΡΑΔΥ??ΑΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΨΗΛΑ Η ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΟΛΟΥΡΑ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ??

Agia
14-07-2010, 03:09
Geia sas paidia, na rwtisw ligo kati sas parakalw,mia voi8ia apo opoion 8elei na mou apantisei. Eimai na skasw teleftea. Kiriws to vradi otan einai na kimi8w me pianei ena sfiksimo sto sti8os k girw apo to laimo les k pane na me pniksoun. Exw ena atipo telios simptwma kriologimatos,niw8w tsimpimata sthn kardia k arri8mies opws eite na exasa palmo eite na min einai ri8mikoi oi xtipoi,eite taxikardia xwris logo,k pono sto sti8os. Ola afta einai swmatopoihsh tou anxous???? Ekana k kapoies eksetaseis,de mou vrikan kati,kai sthn kardia exw ena mikro emfisima pou den einai pa8ologiko,oute mou sinestisan farmaka oute tipota.Epidi ola afta me pianoun pio poli ta vradia k fovamai oti 8a mou simvei kati kako 8a mporousate na mou pite kati panw se afto??? Na anisixw? Prokite na pa8w kati me ola afta parolo pou mou eipan oti den exw kati??? Egw giati fovamai toso???Skeftomai pali na paw stin kardiologo.Mipos den einai aparetito??Ai8anomai oti ginomai rezili na pigenw ka8e toso sto giatro alla ti na kanw pou fovamai me ola afta?

Agia
14-07-2010, 03:21
Hristina kati paromio pernaw k egw ton telefteo kairo k de mporeis na katalaveis pws me fovizei. Moy eipan oti einai swmatopihsh tou anxous.O pa8ologos mou mou eipe oti opote me pianei kati toso entono na pernw ena xapaki anxolitiko pou mou egrapse.Vevea den exw parei oute ena.TH VGAZW ME KATI VALERIANES,fitika xapakia,votana,iremoun!!!
Episis mou eipan na a8loume.Voi8aei poli afto mera me ti mera k ksekinisa gimnastirio.Genikotera mou lene oloi na xalarwsw k na mi trelenomai k ola 8a perasoun.KAI AN 8ELW AS PAW K SE ENAN PSIXOLOGO.Iparxoun meres pou eimai super, alla k kati alles pou eimai etsi poli xalia.
Dokimase kapu na ksespas ton organismo sou px.treksimo, kolimpi, xoro, aerobic...voi8ane!Egw to prospa8w parolo pou fovamai oti 8a minw!!!K O XRONOS 8A DIKSEI!!!

m.monkey
18-07-2011, 15:27
John_john έχω κι εγώ τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. Σήμερα ας πούμε είμαι από το πρωί χάλια. Όλα γυρίζουν και νοιώθω σαν να είμαι μέσα σε βάρκα και κουνιέμαι δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά. Σου συμβαίνει κάτι που σε έχει αγχώσει ή στενοχωρήσει τον τελευταίο καιρό? Γιατί από τον εαυτό μου ξέρω ότι κάτι τέτοια με πιάνουν όταν κάτι μου έχει συμβεί (όπως τώρα) ή όταν αγχώνομαι για κάτι.

teamos
27-07-2011, 11:35
Καλημέρα σε όλους. Πριν από 7.5 χρόνια (αρχές του 2004) ανέβηκα για πρώτη φορά σε αεροπλάνο με προορισμό την Αγγλία. Κατά την απογείωση έπαθα πραγματικά ένα σοκ, το οποίο διήρκεσε τουλάχιστον 1 ώρα. Την επόμενη μέρα στην Αγγλία, ξύπνησα στο ξενοδοχείο με μια αίσθηση στο κεφάλι, λες και είχα πιει 2-3 μπύρες. Γενικά ένιωθα κάπως το κεφάλι μου, την όρασή μου λίγο μειωμένη, και στο περπάτημα ένιωθα μια κάποια αστάθεια. Αυτά τα συμπτώματα κρατήσανε 2 εβδομάδες. Συγκεκριμένα, από την επόμενη της ημέρας που επέστρεψα στην Ελλάδα, όλα τα συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, μικρή θολούρα στην όραση και την κατανόηση, αστάθεια) περάσανε σταδιακα μέσα σε 2-3 μέρες.
Πάει αυτό. Μετά από 2 χρόνια και κάτι (Μάϊος 2006), και ενώ περνούσα γενικά μια περίοδο στεναχώριας, ξαφνικά ενα απόγευμα ένιωσα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (ελαφρά ζάλη, θολούρα στην όραση και αστάθεια), τα οποία αυτή τη φορά κράτησαν γύρω στους 2 και πλέον μήνες, και μετά κάπου το καλοκαίρι σταδιακά φύγανε εντελώς.
Ερχόμαστε στο Πάσχα του 2009, επανήλθε μόνιμα η ζάλη και η αστάθεια, αλλά και η θολούρα, πιο έντονα αυτή τη φορά, σε συνδυασμό με μια ελαφρά πίεση στο δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, και ιδιαίτερα γύρω από το μάτι, αλλά και πάνω από το μηνίγγι. Τα συμπτώματα εντείνονται όταν σκύβω, ή όταν περπατάω αρκετή ώρα, ή όταν σηκώνω βάρη. Επίσης κάποιες φορές συνοδεύονται και από λαχάνιασμα, ή από αίσθηση περιστασιακού μουδιάσματος πότε του αριστερού μου χερίου και πότε του δεξιού. Τέλος, δυσκολεύομαι στην οδήγηση (σε πάνω από μισή ώρα αποστάσεις αρχιζω και δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ και νιώθω μια αστάθεια στο τιμόνι), αλλά και όταν είμαι συνοδηγός αρκετές φορές ζαλίζομαι έντονα και νιώθω περιστασιακό μούδιασμα κυρίως στο λαιμό, αλλά και στο κεφάλι, στο στο στήθος και στα άκρα. Όλα αυτά με συνοδεύουν από το 2009, εδώ και 2.5 χρόνια ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΙΜΑ!! Να σημειώσω πως όποτε ξεχνιέμαι, είτε επειδή περνάω καλά (διακοπές), είτε επειδή έχω πολλή δουλειά που με απορροφά, όλα τα συμπτωματα υποχωρούν στο ελάχιστο (δεν εξαφανίζονται). Γενικά το πρόβλημά μου είναι οτι φοβάμαι τις εξετάσεις, γιατί πιστεύω οτι αν κάνω θα δείξουν κάτι που ίσως να είναι μη αναστρέψιμο. Το ξέρω πως ακούγεται χαζό, αλλά ένας άνθρωπος είμαι κι εγώ, και έχω αυτή την αδυναμία.....Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες? Σκέφτομαι τα χειρότερα, αλλά πάλι λέω...είναι δυνατόν να έχουν ξεκινήσει όλα αυτά πριν 7.5 χρόνια και ενώ μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό, εγώ να είμαι ακόμα όρθιος χωρίς να έχω κάνει τίποτα για να να το καταπολεμήσω? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται όλο αυτό το διάστημα (τόσα χρόνια). Μήπως τελικά είναι κάτι που κακώς φοβάμαι τόσο πολύ?

ζωζα
27-07-2011, 22:44
παιδια κι εγω παλιο μελος στην παρεα και μια απο τα ιδια..αισθημα ασταθειας 15 χρονια και ειμαι μονο 28..τωρα πλεον εχω κι ενα παιδι να μεγαλωσω και μου φαινονται ολα βουνο..θα ξεκινησω ομοιοπαθητικη..με την κωλοζαλαδα βρηκε κανεις σας ακρη?υπαρχει καμια λυση..?ρε παιδια ειμαι πολυ απογοητευμενη...

orfeas16speedy
22-02-2012, 19:33
Καλησπέρα σας!Μάλλον εγώ νέος στη παρέα...Τους τελευταίους δύο μήνες έχω και εγώ διάσπαρτα πονάκια και μυικές συσπάσεις(και σύσπαση στο βλέφαρο,"πετάει το μάτι" μ που λέμε).Επίσης με πιάνει ενα μυρμιγκιαματάκι στη δεξιά μεριά του κεφαλιού,μετα το μάγουλο και πριν το αυτί,οπου αν το τρίψω,περνάει για κάποια ωρα...Είμαι 20 ετών και ανησύχησα για πολύ σοβαρές ασθένιες και έτσι πήγα σε ένα καλό νευρολόγο ο οποίος αφού με εξέταε με το σφυράκι και κάνοντάς μου ένα "μίνι"-μη ολοκληρομένο ηλεκτρομυογράφημα μου είπε οτι είναι αγχώδης διαταραχή δίνοντάς μου ladose και xanax.Εδώ και 15 μέρες ακολουθώ την αγωγή και παρατηρώ οτι τα πονάκια μειώθηκαν,ωστόσο οι μυικές συσπάσεις συνεχίζονται σε διάφορα σηεμία του σώματος στην ίδια ένταση,πράγμα που μου δημιουργεί καμιά φορά άγχος οτι πάσχω απο κάποιο σοβαρό νευρικό νόσημα.Αποφάσισα να σας στείλω μιας και είχατε αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα κάποια χρόνια πρίν και σίγουρα μπορείτε να μου δώσεις κάποιες συμβουλές.Ξέρετε πώς είναι....ούτε τον γιατρό δεν εμπιστεύεσαι που βλέπει χιλίαδες κόσμο και σε διαβεβαιώνει οτι δν έχεις τπτ...Όταν όμως επιμένουν τα συμπτώματα.....τρελένεσαι!!!

Jason
28-02-2012, 12:54
Στην περιπτωση την δικη μου εχω καποιες φορες μια περιεργη ενοχληση στο αριστερο μερος στο στηθος,ενω ου ολιγες φορες εχω ανησυχιες στον υπνο κ οταν ξυπναω η θα ειμαι κακοδιαθετος η θα εχω νευρα με το παραμικρο.Ισως γιατι περιτριγυριζουν στο μυαλο διαφορες σκεψεις τυπου "πρεπει να γινει αυτο","πρεπει να κανεις εκεινο",κ αυτο προκαλει αγχος για την επομενη μερα.

kosto30
17-06-2013, 12:12
ειμαι σε θεραπεια εδω και 15 μερες (μια εβδομαδα ολοκληρο το χαπι πλεον)κατι αρχιζει και φαινεται ο υπνος μου χαλια παντως παιρνω 0.25 xanax για να κλεισω κανενα ματι.ελπιω με το περας καποιων ημερων να βελτιωθει το θεμα υπνος.Αυτο που με ανυσηχει ομως ειναι οτι εδω και 2 μερες το ξημερωμα και ενω εχω κοιμηθει γυρω στις 3-4 ωρες νιωθω οτι κρυωνω με αποτελεσμα ενω ειναι καλοκαιρι να βαζω σκεπασματα χειμωνα!!!Αυτο συμβαινει μονο το ξημερωμα την υπολοιπη μερα ειμαι μια χαρα παω για μπανιο κανονικα στη θαλασσα και αλλα.Αυτο με το κρυο το εχει βιωσει κανενας??