PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΦΘΟΡΑ

BrokeN_DoLL
11-07-2011, 15:01
ο τροπος που ζω ειναι κλασικος με καθε αλλου εργαζομενου ατομου, δλδ δουλεια σπιτι καμια βολτα κλπ κλπ. αναλογα με τις προτημησεις του καθενα η ζωη μου ειναι ειτε λυτη και απεριττη γι αυτον η κλαιπαλιασμενη κοκ! ομως παρ ολα αυτα ερχεται μια στιγμη που λεω ''δεν καταλαβαινω πως εφτασα στο σημειο να μαι στρατιωτακι! ολα ειναι τοοοοοοοσο βαρετα και ρουτινιασμενα και το μονο που κανεις ειναι το ιδιο και το ιδιο στο μοτιβο πισω σου!

ειδηκα τωρα με την οικονιμικη κριση δεν μου φτανουν τα λεφτα! δλδ εχω παρατηρησει πως τελειωνει ο μισθος μου στο 1ο 10ημερο και δεν θυμαμαι που χαλασα ολα αυτα τα χρηματα! φυσικα εχουν ακριβηνει ολα αλλα συνεχεια ακουω αντικρουομενα μνμτα του στυλ μην χαλας τα λεφτα σου σε μαγαζια η παραλιες που στοχο εχουν την αισχροκερδια, μην τρως σε εστιατορια εχουν ξεφτιλησει τις τιμες τους, μην πληρωνεις σε παραλιες ιδιωτικες επειδη χρεωνουν να μπεις και αλλο τοσο μια ξαπλωστρα κλπ

αυτα τα παραπανω τα ''μην'' ειναι απαντησεις σε παραπονα αλλων που λενε πως πανε εδω κ εκει και δινουν τα λεφτα τους και ολοι τους εκμεταλευονται, οποτε οι δικηγοροι του διαβολου λενε ''ε φαε σπιτι σου'' και ''παρε την ψαθα σου και την ομπρελλα και τραβα σε δημοσια παραλια!''

ερχομαι εγω ο ελληνας λοιπον και λεω........γιατι να ναι εκεινοι που με εκμεταλευονται αυτοι που θα παραδεχτουν κατι σφιχτοκωλοι ως οι ''εξυπνοι'' που καλα κανουν και ανεβαζουν τις τιμες επειδη βρισκουν κοροιδα (εμενα δλδ) που τα δινουν, και να μην ειμαι εγω το θυμα και γιατι να παψω να παραπονιεμαι οσο δινω τα λεφτα μου???δεν καταλαβα δλδ, τι θα πρεπε να κανω? να κλεινομαι στο σπιτι μου καθε μερα μετα το γραφειο να βλεπω τηλεοραση? να τρωω καθε μερα φακες και να κυκλοφορω με μεταφορικα σαβ.κυριακο μες στον νταλα ηλιο κουβαλωντας ομπρελλα και ψαθα να βρω καθαρη παραλια στην αττικη?

αισχος στους ελληνες που υποστηριζουν πως καλα να παθουμε. αισχος και παλι αισχος. οσοι τα λενε αυτα μιλανε εκ του ασφαλους

συμφωνα με ολα αυτα εγω δουλευω ολη μερα και ανεχομαι καθε βλακα στον δρομο που οδηγαει σαν ηλιθιος λογω ζεστης και καθε καθηστεριση στα δρομολογια λεωφ.τρολει και μη σωστη λειτουργια ηλεκτρικου, χωρις να μιλαω! ε οχι να μην μιλαω κ επειδη με κλεβουν στα σουβλατζιδικα!!!!!!!!!

οι ''ελληναρες'' λοιπον που, οποιος διμαρτυρεται ξεκινοντας την ιστορια του λεγοντας ''πηγα προχτες για φαγητο με την οικογενεια μου........'' , αρχιζει και λεει καλα να παθετε γιατι ειστε κοροιδα, για μενα ειναι πολυ μαλακες ανθρωποι! ο καθενας εχει δικαιωμα να ξεφυγει απ την ρουτινα του και να βγει να φαει με την οικογενεια του!

γινομαι κ γω μια απο αυτους και λεω πως προχτες πληρωσα 2 μεριδες γυρο 1 πατατες και 1 μπυρα σε ταβερνα 35 ευρω! ε μα σε χρυση κασετινα απ το ζωλοτα τυλιγουν τα σουβλακια?

οποτε αναγκαζομαι τωρα σχεδον μεσα του μηνος να γινομαι αυτο το στρατιωτακι!δουλεια-σπιτι-κλαψα!

ειμαι 25 χρονων και νιωθω οπως πολλοι αλλοι την φθορα του χρονου πανω μου, ειμαι μονιμως κουρασμενη και απογοητευμενη και ενα κενο και αδιαφορια για τα παντα! δεν θελω να ντυθω, να βγω, να μιλησω με κοσμο επειδη τους βλεπω καχυποπτα επειδη ΟΛΟΙ θελουν να μ ου φανε τα λεφτα!

με πλησιαζουν στον δρομο για ωφελος, οπως οι μαρτυρες του ιεχωβα!

πως ειναι η δικια σας καθημερινοτητα? τι κανετε η κανατε που σας ευχαριστουσε και τωρα γινεται με κρυα καρδια και σας φθειρει και σας αναλωνει ενω θα πρεπε να σας γεμιζει?

giorgos panou
11-07-2011, 16:14
ο τροπος που ζω ειναι κλασικος με καθε αλλου εργαζομενου ατομου, δλδ δουλεια σπιτι καμια βολτα κλπ κλπ. αναλογα με τις προτημησεις του καθενα η ζωη μου ειναι ειτε λυτη και απεριττη γι αυτον η κλαιπαλιασμενη κοκ! ομως παρ ολα αυτα ερχεται μια στιγμη που λεω ''δεν καταλαβαινω πως εφτασα στο σημειο να μαι στρατιωτακι! ολα ειναι τοοοοοοοσο βαρετα και ρουτινιασμενα και το μονο που κανεις ειναι το ιδιο και το ιδιο στο μοτιβο πισω σου!

ειδηκα τωρα με την οικονιμικη κριση δεν μου φτανουν τα λεφτα! δλδ εχω παρατηρησει πως τελειωνει ο μισθος μου στο 1ο 10ημερο και δεν θυμαμαι που χαλασα ολα αυτα τα χρηματα! φυσικα εχουν ακριβηνει ολα αλλα συνεχεια ακουω αντικρουομενα μνμτα του στυλ μην χαλας τα λεφτα σου σε μαγαζια η παραλιες που στοχο εχουν την αισχροκερδια, μην τρως σε εστιατορια εχουν ξεφτιλησει τις τιμες τους, μην πληρωνεις σε παραλιες ιδιωτικες επειδη χρεωνουν να μπεις και αλλο τοσο μια ξαπλωστρα κλπ

αυτα τα παραπανω τα ''μην'' ειναι απαντησεις σε παραπονα αλλων που λενε πως πανε εδω κ εκει και δινουν τα λεφτα τους και ολοι τους εκμεταλευονται, οποτε οι δικηγοροι του διαβολου λενε ''ε φαε σπιτι σου'' και ''παρε την ψαθα σου και την ομπρελλα και τραβα σε δημοσια παραλια!''

ερχομαι εγω ο ελληνας λοιπον και λεω........γιατι να ναι εκεινοι που με εκμεταλευονται αυτοι που θα παραδεχτουν κατι σφιχτοκωλοι ως οι ''εξυπνοι'' που καλα κανουν και ανεβαζουν τις τιμες επειδη βρισκουν κοροιδα (εμενα δλδ) που τα δινουν, και να μην ειμαι εγω το θυμα και γιατι να παψω να παραπονιεμαι οσο δινω τα λεφτα μου???δεν καταλαβα δλδ, τι θα πρεπε να κανω? να κλεινομαι στο σπιτι μου καθε μερα μετα το γραφειο να βλεπω τηλεοραση? να τρωω καθε μερα φακες και να κυκλοφορω με μεταφορικα σαβ.κυριακο μες στον νταλα ηλιο κουβαλωντας ομπρελλα και ψαθα να βρω καθαρη παραλια στην αττικη?

αισχος στους ελληνες που υποστηριζουν πως καλα να παθουμε. αισχος και παλι αισχος. οσοι τα λενε αυτα μιλανε εκ του ασφαλους

συμφωνα με ολα αυτα εγω δουλευω ολη μερα και ανεχομαι καθε βλακα στον δρομο που οδηγαει σαν ηλιθιος λογω ζεστης και καθε καθηστεριση στα δρομολογια λεωφ.τρολει και μη σωστη λειτουργια ηλεκτρικου, χωρις να μιλαω! ε οχι να μην μιλαω κ επειδη με κλεβουν στα σουβλατζιδικα!!!!!!!!!

οι ''ελληναρες'' λοιπον που, οποιος διμαρτυρεται ξεκινοντας την ιστορια του λεγοντας ''πηγα προχτες για φαγητο με την οικογενεια μου........'' , αρχιζει και λεει καλα να παθετε γιατι ειστε κοροιδα, για μενα ειναι πολυ μαλακες ανθρωποι! ο καθενας εχει δικαιωμα να ξεφυγει απ την ρουτινα του και να βγει να φαει με την οικογενεια του!

γινομαι κ γω μια απο αυτους και λεω πως προχτες πληρωσα 2 μεριδες γυρο 1 πατατες και 1 μπυρα σε ταβερνα 35 ευρω! ε μα σε χρυση κασετινα απ το ζωλοτα τυλιγουν τα σουβλακια?

οποτε αναγκαζομαι τωρα σχεδον μεσα του μηνος να γινομαι αυτο το στρατιωτακι!δουλεια-σπιτι-κλαψα!

ειμαι 25 χρονων και νιωθω οπως πολλοι αλλοι την φθορα του χρονου πανω μου, ειμαι μονιμως κουρασμενη και απογοητευμενη και ενα κενο και αδιαφορια για τα παντα! δεν θελω να ντυθω, να βγω, να μιλησω με κοσμο επειδη τους βλεπω καχυποπτα επειδη ΟΛΟΙ θελουν να μ ου φανε τα λεφτα!

με πλησιαζουν στον δρομο για ωφελος, οπως οι μαρτυρες του ιεχωβα!

πως ειναι η δικια σας καθημερινοτητα? τι κανετε η κανατε που σας ευχαριστουσε και τωρα γινεται με κρυα καρδια και σας φθειρει και σας αναλωνει ενω θα πρεπε να σας γεμιζει?

Πολυ ενδιαφερον το θεμα σου , αλλα μην τα βλεπεις τοσο μαυρα! εισαι νεα και απο οτι καταλαβα προκομενη ,εχεις την δουλεια σου και την αηιοπρεπεια σου , μπραβο σου!
Για εσενα που εισαι κοπελα τα πραματα μπορουν να γινουν καλυτερα , μπορεις να κανεις σχεση με καποιον που ειναι πιο ανετος οικονομικα , ευκαταστατος, δεν λεω να βρεις κανα παπου ,αλλα εναν νεο στην ηλικια σου ,να εχει τα πιο πολλα απο αυτα που θες σε μια σχεση αλλα να εχει και λεφτα, δεν ειναι κακο , ουτε εισαι η μονη .
Τωρα οσο για την κακομιρια του Ελληνα που λες τα πραματα ειναι δυσκολα , για να αλλαξουν αυτα που λες πρεπει να εχεις το θαρρος , να παρεις την αποφασει να να ανιξεις το μαντρι σου και να βγεις εξω! στην ελευθερια , στην αυτοδιαθεση σου ! στην αυτοδιαχειριση σου! να ξεχωρισεις! καλα ολα αυτα αλλα θα πρεπει να εισαι ετοιμη και για τις συνεπειες αυτου!
Προσωπικα η κρηση με εχει φρικαρει!! εχω ξενερωσει τελειως! δεν μου φτανουν πλεον τα λεφτα,ουτε για τις καθημερινες μου βολτες στην παραλια που εκανα περισι ,ουτε για τα ρουχαλακια μου! Ουτε ανακενισει που ηθελα να κανω στο διαμερισμα μου! ουτε για την συντηρηση του αμαξιου μου και του δικυκλου μου μαζι! ουτε διακοπες εκει που θελω! Δεν μπορω αλλο αφου θελω ποσα λεφτα καθε μερα μονο και μονο για την ΚΟΛΟΠΡΕΖΑ ΜΟΥΥ!

BrokeN_DoLL
11-07-2011, 16:37
λυπαμαι για την κατασταση σου. αυτο σε προτρεπει να σκεφτεσαι πως οικονομικα δεν θα μαστε ποτε ικανοι να κανουμε και να συντηρησουμε οικογενεια! δεν θελω να βασιζομαι στα λεφτα του μελλοντα συζυγου μου!!!! θελω μονη μου!

Remedy
11-07-2011, 18:04
......
Για εσενα που εισαι κοπελα τα πραματα μπορουν να γινουν καλυτερα , μπορεις να κανεις σχεση με καποιον που ειναι πιο ανετος οικονομικα , ευκαταστατος, δεν λεω να βρεις κανα παπου ,αλλα εναν νεο στην ηλικια σου ,να εχει τα πιο πολλα απο αυτα που θες σε μια σχεση αλλα να εχει και λεφτα, δεν ειναι κακο , ουτε εισαι η μονη .
.....!

πολυ ωραια ιδεα αυτη...
γιατι δεν της προτεινεις να βγει στην βιζιτα απευθειας? το βρισκω πιο τιμιο και ειναι και πιο προσοδοφορο.
θα βαλει και την ταριφα μονη της για να μην την κλεβουν οι φτωχομπινεδες...

Remedy
11-07-2011, 18:07
συμφωνω οτι η κριση και η ακριβεια μας οδηγουν σε απιστευτη μιζερια (που να δεις αν βιωσεις και ανεργια τι γινεται)
το θεμα ειναι οτι η λογικη "μην πας να στα φανε τα κοροιδα" ειναι λογικη αδιεξοδου και πληρους μπλοκαρισματος στην αγορα.
φυσικα ολοι πρεπει να προσαρμοσουν τις απαιτησεις τους στις σημερινες δυνατοτητες του ελληνα.
αλλα αν δεν πηγαινουμε πουθενα και δεν ξοδευουμε για τπτ, μπλοκαρουμε ακομα περισσοτερο μια οικονομια ετοιμοθανατη..
ολοι εμεις ειμαστε αυτοι που κινουν την οποια οικονομια εχει απομεινει. οσο μειωνεται η αγοραστικη μας δυναμη , οσο καταναλωνουμε λιγοτερο, τοσο γρηγοροτερα θα πεθανει η οικονομια..

BrokeN_DoLL
11-07-2011, 18:17
ναι αλλα και τι να κανεις οταν ολα ακριβαινουν ενω οι μισθοι ειναι ιδιοι και πιο χαμηλα? θα πεθανουμε στην ψαθα! να πληρωνει ο καθενας συμφωνα με το εισοδημα του παντου. παω σινεμα η σε ταβερνα ? θα δειχνω την φορολογικη μου δηλωση 1α

Remedy
11-07-2011, 18:24
ναι αλλα και τι να κανεις οταν ολα ακριβαινουν ενω οι μισθοι ειναι ιδιοι και πιο χαμηλα? θα πεθανουμε στην ψαθα! να πληρωνει ο καθενας συμφωνα με το εισοδημα του παντου. παω σινεμα η σε ταβερνα ? θα δειχνω την φορολογικη μου δηλωση 1α

δεν μπορεις να κανεις πολλα ναι..
και ο περιορισμος, προκαλει μεγαλη μιζερια..
θα φθηνηνει το κοστος ζωης, δεν μπορει να μεινει για πολυ ετσι.
το θεμα ειναι οτι τοτε δεν θα εχουμε καν δουλειες :)

BrokeN_DoLL
11-07-2011, 18:33
λεω να ξεκινησουμε ενα ειδος φιλοσοφικης συζητησης σχετικα με την υπαρξη μας.........

Seduction
11-07-2011, 22:45
Υπάρχουν πολλλλλλλλές στιγμές, όμορφες, διαφορετικές, δυνατές αλλά και ήρεμες, απλές κλπ που δεν χρειάζονται φράγκα. Χρειάζονται μόνο θετική σκέψη στην παρέα.

Σε κάθε περίπτωση το οικονομικό αδιέξοδο, οδηγεί σε άγχη και χαλάει την διάθεση, αλλά πορεύεσαι με ότι έχεις, διεκδικώντας το καλύτερο. Αν αυτό το κάνεις με χαμόγελο και αισιοδοξία, τα αποτελέσματα που θα έρθουν θα είναι οπωσδήποτε ικανοποιητικότερα, από το να πράξεις το αντίθετο.

δεν θελω να βασιζομαι στα λεφτα του μελλοντα συζυγου μου!!!! θελω μονη μου!

Δεν είναι κακή η άποψη σου, αλλά στην εγκυμοσύνη σου, για παράδειγμα, σε ποιανού χρήματα θα βασίζεσαι;

Σε ότι αφορά τις σχέσεις σου, ισχύει η ίδια λογική;

Δλδ αν θέλεις να είναι όλα ρεφενέ (?), θα καταδικάσεις τον σύντροφό σου να μην πάτε ποτέ διακοπές επειδή εσύ δεν βγαίνεις; Η να μην χαρείτε μαζί μια συναυλία, ένα θέατρο, μια εκδρομή ή ότι άλλο;

giorgos panou
11-07-2011, 23:57
ΦΙλη μου REMEDY! αλλη μια φορα με παρεξεις , δεν ηθελα να πω ,δεν ηθελα να την παροτρινω να γινει ανηθικη για τα λεφτα! υμαρτον ! ποτε τετοιο πραμα ειδικα η Broken_DoLL που μας εχει αποδειξει με αυτα που γραφει οτι ειναι μια κοπελα με αξιοπρεπεστατες αρχες, εχει ηθος ευγενεια και δεν θα τα προδιδαι αυτα για κανενα λογο , ετσι εχω συμπερανει προσωπικα για τον χαρακτηρα της.
Δεν εγραψα για μια συγκεκριμενη κοπελα , αλλα γενικα, και δεν ειναι " πορνεια " να διαλεξει καποια κοπελα για συντροφο της καποιον που εχει ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ, εκτως απο αυτα που ψαχνει ,αυτα που ζητα σε εναν ανδρα να εχει και λεφτα!
Νομιζω πως πρεπει να μιλαμε στα ισια εδω μεσα , να μην υποκρινομαστε ! ΡΕΜΕΔΥ! Πες μου εσυ δλδη δεν εχεις προτιμησει αναμεσα σε δυο ανδρες που εχουν πολλες ομοιοτιτες , που εχουν και οι δυο τους αυτα που σου αρεσουν ,που σε γοητευουν ,δεν διαλεξες αυτον που εχει και λεφτα? Η εμπειρια της ζωης μου μου εχει δειξει οτι συμβαινει αυτο , αρκετα! Δεν λεω οτι το πρωτο και το τελευταιο που κοιτας ειναι τα λεφτα του! Αυτο ειναι αλλο ειναι ανηθικο και ειναι αυτο που λες εσυ, αλλα υπαρχει και αυτο βεβαια¨) ετσι?

Υπαρχουν δυο κοσμοι , ο υλικος και ο ιδεατος , στον πρωτο ζουν αυτοι που κυνηγαν το χρημα! ζουν αυτοι που τους ικανοποιουντε μονο με την αφη , και το χορτασμα των ματιων τους , που χαιρωντε με αψυχα πραματα, με αμαξια , βιλες , πανακριβα ρουχα και οτι αλλο εχει εκτιμητη και ανταλαξιμη αξια!
Στον αλλο κοσμο ,τον ιδεατο ζουν αυτοι που ικανοποιουντε με ανεκτιμητες αξιες! χωρις ανταλαξιμη αξια! ζουν αυτοι που γεμιζουν την και την καρδια τους εκτος απο το μυαλο τους! ζουν αυτοι που αναζητουν ευχαριστηση για ολες τις αισθησεις τους και λιγοτερο για αυτη της αφης! ζουν αυτοι που την ψαχνουν με τις ιδεες τους με αισθηματα και συναισθηματα!
Δυστυχως ομως ετσι οπως μας εχει μεγαλωσει η κοινωνια μας εχει περασει περιεργες και υλικες απαιτησεις , για αυτο πρεπει να βρουμε την ισορροποια αναμεσα στους δυο κοσμους , ΤηΝ απολυτη ΑΡΜΟΝΙΑ δλδη! αυτος ειναι και ο δυκος μου σκοπος στην ζωουλα μου! βεβαια καπου την πατισα ! και τα εχω κανει σκατα!

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 10:55
giorgos panou μην ξεσυνεριζεσαι την ρεμ ειναι λιγο καυστικουλα τι να την κανουμε!χαχ

seduction γι αυτο δουλευω για να εχω την καβατζα μου! αμα ο αντρας μ αυριο μεθαυριο με δερνει η με βριζει η με κερατωνει πχ, να μπορω οποτε γουσταρω να του δωσω τα @@ στο χερι και να σηκωθω να φυγω η ακομα καλυτερα, να τον διωξω! εχω οικογενεια κλπ να με φροντισουν στην αναγκη. η οικογενεια μενει ενω οι γκομενοι ερχονται και παρερχονται και να μην σκεφτομαστε κανεναν γτ κανεις δεν θα μας σκεφτει!

giorgo δυστυχως ειναι οπως τα λες.........αν δεν εχεις υλικα αγαθα ουτε μια δουλεια της προκοπης δεν μπορεις να βρεις. πχ αν πας σε μια συνεντευξη σε γραφειο με φορμα και φανελακι, εστω κ αν εχεις σπουδασει ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ της ζωης σου, δεν θα σε παρουνε μονο κ μονο επειδη φαινεσαι ''λετσος''. δεν αναρωτιουνται πως καποιος λογος θα υπαρχει, πως ισως δεν εχεις καν ρουχα στην ντουλαπα σου. πως ζεις με ψωμι και νερο.

οποτε εχεις τα πτυχια σου μυξομαντηλα και λιωνεις στο καμινι σε καποια οικοδομη 15Αυγουστο με νταλα ηλιο...... οχι οτι η οικοδομη ειναι ντροπη αλλα δεν ειναι αυτο που θα θελε ο οποιοσδηποτε, η μαλλον κανεις δεν θα θελε! γι αυτο τωρα χτυπιουνται οι ελληναρες που απαξιουσαν σε τετοιες δουλειες τωρα που τις εχουν παρει ολες οι αλλοδαποι......στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα!

να ξερες ποσες φορες βλεπω τι κανω και πως φερομαι για να κερδισω κατι και μετα το μετανιωνω? ομως δεν γινεται αλλιως!!!! πρεπει να σκυψεις να τον φας καμια φορα για να εχεις μια θεση στην κοινωνια......και πληρωνεις κ απο πανω.

εγω πραγματικα λυπαμαι τα παιδια που θα ενηλικιωθουν αργοτερα και που δεν θα χουν στον ηλιο μοιρα καθως ειδηκα η ελλαδα γυριζει στην δεκαετια του 50

Seduction
12-07-2011, 14:01
seduction γι αυτο δουλευω για να εχω την καβατζα μου! αμα ο αντρας μ αυριο μεθαυριο με δερνει η με βριζει η με κερατωνει πχ, να μπορω οποτε γουσταρω να του δωσω τα @@ στο χερι και να σηκωθω να φυγω η ακομα καλυτερα, να τον διωξω! εχω οικογενεια κλπ να με φροντισουν στην αναγκη. η οικογενεια μενει ενω οι γκομενοι ερχονται και παρερχονται και να μην σκεφτομαστε κανεναν γτ κανεις δεν θα μας σκεφτει!

Δεν μου απάντησες σε αυτά:

Σε ότι αφορά τις σχέσεις σου, ισχύει η ίδια λογική;

Δλδ αν θέλεις να είναι όλα ρεφενέ (?), θα καταδικάσεις τον σύντροφό σου να μην πάτε ποτέ διακοπές επειδή εσύ δεν βγαίνεις; Η να μην χαρείτε μαζί μια συναυλία, ένα θέατρο, μια εκδρομή ή ότι άλλο;

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 14:15
δεν θελω τα λεφτα να μου τα χαρισει θα το κανονισω αλλιως. δλδ θα μου βαλει ολο το ποσο επειδη δεν εχω και μετα θα τον κερασω κατι αλλο εγω! κερναει σαν αντρας κανα καφε κανα σινεμα αλλα δεν μπορει να κερασει και διακοπες ειδηκα τωρα που ψαχνει να δουλεψει πχ που μολις τελειωσε το μεταπτυχιακο κλπ κλπ. δεν θελω να ειμαι μονιμως ασφαλης με αυτο τον τροπο! θα προτιμουσα να μου παιρνει δωρα κλπ παρα να μου δινει χρηματα επειδη ισως να μην εχω αυτο το καιρο! θα μου τα δωσει ο πατερας μου!

Remedy
12-07-2011, 14:45
ΦΙλη μου REMEDY! αλλη μια φορα με παρεξεις , δεν ηθελα να πω ,δεν ηθελα να την παροτρινω να γινει ανηθικη για τα λεφτα! υμαρτον ! ποτε τετοιο πραμα ειδικα η Broken_DoLL που μας εχει αποδειξει με αυτα που γραφει οτι ειναι μια κοπελα με αξιοπρεπεστατες αρχες, εχει ηθος ευγενεια και δεν θα τα προδιδαι αυτα για κανενα λογο , ετσι εχω συμπερανει προσωπικα για τον χαρακτηρα της.
Δεν εγραψα για μια συγκεκριμενη κοπελα , αλλα γενικα, και δεν ειναι " πορνεια " να διαλεξει καποια κοπελα για συντροφο της καποιον που εχει ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ, εκτως απο αυτα που ψαχνει ,αυτα που ζητα σε εναν ανδρα να εχει και λεφτα!
Νομιζω πως πρεπει να μιλαμε στα ισια εδω μεσα , να μην υποκρινομαστε ! ΡΕΜΕΔΥ! Πες μου εσυ δλδη δεν εχεις προτιμησει αναμεσα σε δυο ανδρες που εχουν πολλες ομοιοτιτες , που εχουν και οι δυο τους αυτα που σου αρεσουν ,που σε γοητευουν ,δεν διαλεξες αυτον που εχει και λεφτα? Η εμπειρια της ζωης μου μου εχει δειξει οτι συμβαινει αυτο , αρκετα! Δεν λεω οτι το πρωτο και το τελευταιο που κοιτας ειναι τα λεφτα του! Αυτο ειναι αλλο ειναι ανηθικο και ειναι αυτο που λες εσυ, αλλα υπαρχει και αυτο βεβαια¨) ετσι?

Υπαρχουν δυο κοσμοι , ο υλικος και ο ιδεατος , στον πρωτο ζουν αυτοι που κυνηγαν το χρημα! ζουν αυτοι που τους ικανοποιουντε μονο με την αφη , και το χορτασμα των ματιων τους , που χαιρωντε με αψυχα πραματα, με αμαξια , βιλες , πανακριβα ρουχα και οτι αλλο εχει εκτιμητη και ανταλαξιμη αξια!
Στον αλλο κοσμο ,τον ιδεατο ζουν αυτοι που ικανοποιουντε με ανεκτιμητες αξιες! χωρις ανταλαξιμη αξια! ζουν αυτοι που γεμιζουν την και την καρδια τους εκτος απο το μυαλο τους! ζουν αυτοι που αναζητουν ευχαριστηση για ολες τις αισθησεις τους και λιγοτερο για αυτη της αφης! ζουν αυτοι που την ψαχνουν με τις ιδεες τους με αισθηματα και συναισθηματα!
Δυστυχως ομως ετσι οπως μας εχει μεγαλωσει η κοινωνια μας εχει περασει περιεργες και υλικες απαιτησεις , για αυτο πρεπει να βρουμε την ισορροποια αναμεσα στους δυο κοσμους , ΤηΝ απολυτη ΑΡΜΟΝΙΑ δλδη! αυτος ειναι και ο δυκος μου σκοπος στην ζωουλα μου! βεβαια καπου την πατισα ! και τα εχω κανει σκατα!

μα εγω μιλουσα σοβαρα, δεν εκανα πλακα!
ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥΤΑΝΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!! ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ! ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥΤΑΝΑ, ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ!
οπως ελεγε καποτε μια κοπελα που γνωρισα, πολυ μεγαλυτερη μου τοτε,"αν ειναι να τουρκεψεις, να γινεις αγας, οχι γιουσουφακι" ;)

οσο για το ερωτημα σου γιωργο, ειναι εντελως πλασματικο, γιατι ΠΟΤΕ δυο ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι η περιπου ιδιοι..
παντα εχουν παρα πολλες διαφορες.
και για να σου λυθει η απορια, εγω ειχα βρεθει σε ενα διλλημα μεταξυ δυο ανδρων καποτε.
ο ενας απο λεφτα, δεν ειχε στον ηλιο μοιρα... ο αλλος ηταν ευκαταστατος και σε πληροφορω οτι δεν ηταν αυτο το καλυτερο του. ηταν και αξιολογος και εξυπνος και μορφωμενος και ευπαρουσιαστος και γοητευτικος, τιποτε δεν του ελειπε.
διαλεξα τον πρωτο, οχι απο καμια μαζωχα, επειδη ηταν φτωχος, αλλα ετυχε να ειναι, τι να κανουμε? δεν θα τον αφηνα ποτε γι αυτο.... απλα γιατι τον ερωτευτηκα.

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 14:56
ετσι εκανε και η κοπελα στον 1ο στην πολυκατοικια μου η οποια γκαστρωθηκε και ερωτευτικε εναν πρωη φυλακισμενο χωρις δουλεια οποτε και παντρευτηκε. μετα απο 2 χρονια χωρισανε γτ οταν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα αποκτας χρεη και νευρα και φυσικα αυτη εμεινε στο ετσι γτ δεν δουλευε ποτε. ηταν τυχερη που ειχε τον μπαμπα της και που της ειχε εξασφαλισει σπιτι! και αυτος την απειλουσε καιρο αφ οτου χωρισανε και 1 μερα το κοψε μαχαιρι. αναρωτιομουν γιατι, μεχρι που ανακαλυψα πως τα εφτιαξε με μπατσο!

η κορη της μια μερα φωναζε στην πολυκατοικια, θα ναι δεν θα ναι 3 χρονων, και της λεω ''τι κανεις εδω? αντε να διαβασεις!'' και μου απανταει με ναζι ''δεν χρειαζεται! εγω θα παντρευτω!''

αυτη λογικα ετσι εμαθε και ετσι θα γινει οπως λες ρεμ....κακια πουτανα ! :p

Remedy
12-07-2011, 15:08
ετσι εκανε και η κοπελα στον 1ο στην πολυκατοικια μου η οποια γκαστρωθηκε και ερωτευτικε εναν πρωη φυλακισμενο χωρις δουλεια οποτε και παντρευτηκε. μετα απο 2 χρονια χωρισανε γτ οταν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα αποκτας χρεη και νευρα και φυσικα αυτη εμεινε στο ετσι γτ δεν δουλευε ποτε. ηταν τυχερη που ειχε τον μπαμπα της και που της ειχε εξασφαλισει σπιτι! και αυτος την απειλουσε καιρο αφ οτου χωρισανε και 1 μερα το κοψε μαχαιρι. αναρωτιομουν γιατι, μεχρι που ανακαλυψα πως τα εφτιαξε με μπατσο!

η κορη της μια μερα φωναζε στην πολυκατοικια, θα ναι δεν θα ναι 3 χρονων, και της λεω ''τι κανεις εδω? αντε να διαβασεις!'' και μου απανταει με ναζι ''δεν χρειαζεται! εγω θα παντρευτω!''

αυτη λογικα ετσι εμαθε και ετσι θα γινει οπως λες ρεμ....κακια πουτανα ! :p

ενταξει, δεν ειναι ολοι οι φτωχοι, ρεμαλια και εγκληματιες, πρωην φυλακισμενοι, ουτε ειναι ολες οσες τυχαινει να κανουν σχεση με πτωχους, αμορφωτες, τεμπελες που ξυνουν το ..νι τους και περιμενουν κανενα κοροιδο να τις παντρευτει.
ο δικος μου για παραδειγμα, ηταν πτωχος πλην τιμιος, μορφωμενος και κουκλος, δουλεψε πολυ, εβγαζε μια χαρα τα εξοδα του, ουτε φυλακη πηγε, ουτε πεινασε ποτε.
κι εγω δεν περιμενα να με ταισει, σπουδασα, δουλευα, περασαμε ζωη χαρισαμενη για παρα πολλα χρονια

void
12-07-2011, 15:11
Άνθρωπος χωρίς εργασία = Άνθρωπος χωρίς αξία
Και ό,τι σημαίνει για τον άντρα η δουλειά το ίδιο ακριβώς σημαίνει και για τη γυναίκα.
Η δουλειά σημαίνει ολοκλήρωση, δημιουργικότητα και ανεξαρτησία (τουλάχιστον οικονομική).
Όποιος λέει ότι η γυναίκα δε χρειάζεται να δουλεύει γιατί μπορεί να παντρευτεί και να καβατζωθεί είναι απλά κομπλεξικός και ανασφαλής.
Είναι πολύ άσχημο πράγμα να μην έχεις δικά σου λεφτά επί μονίμου βάσεως (δε λέμε αν προσωρινά μείνεις άνεργος) και να ζητάς είτε από τον άνδρα σου είτε από τους γονείς σου.

Remedy
12-07-2011, 15:14
α γεια σου

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 15:22
ρεμ ειστε ακομα μαζι? (σορρυ για την αδιακρισια)

claire
12-07-2011, 15:28
εγώ κάνω πολλά πράγματα με λίγα σχετικά λεφτά. βέβαια δεν βγαίνω κάθε μέρα (ειδικά χειμώνα).
πάω πολύ κινηματογράφο και σε συναυλίες. φαγητό έξω όχι και τόσο συχνά, προτιμώ να πηγαίνω για κανά ποτάκι.

δεν πάω όσα ταξίδια θα ήθελα βέβαια, αλλά εντάξει το παλεύω κι αυτό.

Remedy
12-07-2011, 15:37
ρεμ ειστε ακομα μαζι? (σορρυ για την αδιακρισια)

οχι, δεν ειμαστε μαζι. μας τελειωσε καποτε.
αλλα τα χρηματα δεν παιξαν ποτε ρολο στην σχεση μας

απλα τα τσακιζαμε αλυπητα :Ρ

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 15:41
τελικα εγω δεν εχω καταλαβει. τελικα σε φθειρουν τα χρηματα η ειναι αναγκαια για να επιβιωσεις ενω χωρις αυτα εισαι σε μια ψευδαισθηση?

εγω ψωνιζω πχ και ειμαι χαρουμενη αλλα μετα παω σπιτι και κοιταω το πορτοφολι και κλαιω

Remedy
12-07-2011, 15:51
ε βεβαια ειναι αναγκαια.
το θεμα ειναι να μην κοστολογεις την ζωη σου ολοκληρη με αυτα!

ξερω γκομενες που νοιωθουν οτι αξιζουν κατι μονο αν τις πληρωνουν. ετσι αξιολογουν τις σχεσεις. δεν μπορουν να αξιολογησουν τι τους δινει (Η δεν τους δινει) ο αλλος. αν ειναι ατομο, αν εχει αποψη, αν εχει καλο χαρακτηρα, αισθηματα, ικανοτητες.
αν πληρωνει ειναι καλος, αν δεν πληρωνει ειναι μαπα.

τα λεφτα πρεπει να ξερεις να τα βγαζεις αλλα να μπορεις να ζεις και να νοιωθεις αξιολογος και χωρις αυτα.
οπως ακριβως λεει η κλαιρ.
να περνας και με λιγα και να εισαι καλα.
να εχεις ενδιαφεροντα, να βρεις τις δεξιοτητες σου, να μην περνας καλα, μονο οταν ξοδευεις

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 16:01
κι αν η δεξιοτητα σου ειναι να ξοδευεις?

Seduction
12-07-2011, 16:10
Άνθρωπος χωρίς εργασία = Άνθρωπος χωρίς αξία
Και ό,τι σημαίνει για τον άντρα η δουλειά το ίδιο ακριβώς σημαίνει και για τη γυναίκα.
Η δουλειά σημαίνει ολοκλήρωση, δημιουργικότητα και ανεξαρτησία (τουλάχιστον οικονομική).
Είναι πολύ άσχημο πράγμα να μην έχεις δικά σου λεφτά επί μονίμου βάσεως (δε λέμε αν προσωρινά μείνεις άνεργος) και να ζητάς είτε από τον άνδρα σου είτε από τους γονείς σου.

Για μια στιγμή, γιατί τα πράγματα ενώ είναι ΑΠΛΑ παρουσιάζονται μπερδεμένα.

1. Η ίδια η φύση δεν σας επιτρέπει να σημαίνει η δουλειά το ίδιο ακριβώς που σημαίνει για τον άνδρα. (Αναφέρομαι φυσικά στο θέμα της μητρότητας)

2. Ο σύζυγος δεν δίνει λεφτά στην σύζυγο. Που ακούστηκε αυτό; Ας ξεφύγουμε από την λογιστική προσέγγιση του γάμου, που δυστυχώς κάνουν πολλοί/ες, και ας πάμε στην συντροφικότητα. Οι σύντροφοι μοιράζονται. Ότι έχει ο ένας, υπάρχει και για τους δύο. Και πάλι ο ρόλος του άνδρα (ας αφήσουμε τους λόγους που διαφωνούν ορισμένες) είναι να φέρνει χρήματα στο σπίτι και να προστατεύει τα μέλη της οικογένειας του. Η αιτία ξεκάθαρη. Η γυναίκα και εγκυμοσύνες θα έχει που δεν θα εργάζεται (δεν δουλεύουν όλες στο δημόσιο) και καθήκον της είναι να μεγαλώσει τα παιδιά από κοντά. Αυτό το μαλακισμένο πρότυπο να ανατρέφουν τα παιδιά οι παππούδες, οι νταντάδες και οι παιδικοί σταθμοί, πνίγουν το λιγότερο, την ομαλή εξέλιξη των παιδιών.

Όποιος λέει ότι η γυναίκα δε χρειάζεται να δουλεύει γιατί μπορεί να παντρευτεί και να καβατζωθεί είναι απλά κομπλεξικός και ανασφαλής.

Συμφωνούμε

Remedy
12-07-2011, 16:15
γιατι πρεπει να μιλαμε για τις ερωτικες σχεσεις, με φοντο τον γαμο????
δεν το καταλαβα αυτο!!!
ληξιαρχοι ειμαστε?

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 16:15
η μανα μου δεν δουλευει και της δινει λεφτα ο πατερας μου

Remedy
12-07-2011, 16:16
κι αν η δεξιοτητα σου ειναι να ξοδευεις?

αυτη την δεξιοτητα την εχουν ολοι- κουτσοι- στραβοι- χαζοι, οποτε δεν μετραει... μετρανε πιο σπανιες δεξιοτητες...

Remedy
12-07-2011, 16:17
η μανα μου δεν δουλευει και της δινει λεφτα ο πατερας μου

επιλογη τους
κι η δικη μου δεν δουλευε.
αλλαζουν τα χρονια ομως. η μανα μου δεν σπουδασε καν. τοτε σπανια σπουδαζαν οι γυναικες και δεν ειχε καμια ευκαιρια να κανει κατι παραπανω απο πωλητρια η καθαριστρια γι αυτο και δεν δουλεψε ποτε..

Seduction
12-07-2011, 16:22
αλλαζουν τα χρονια ομως. ..

Στην αλλαγή των χρόνων, αλλάζουν και οι υποχεώσεις που δημιουργεί η μητρότητα; Αλλάζουν και τα δικαιώματα που έχουν τα παιδιά στο μεγάλωμα τους;

!!!

Remedy
12-07-2011, 16:29
Στην αλλαγή των χρόνων, αλλάζουν και οι υποχεώσεις που δημιουργεί η μητρότητα; Αλλάζουν και τα δικαιώματα που έχουν τα παιδιά στο μεγάλωμα τους;

!!!

ποια μητροτητα χριστιανε???
για ερωτικες σχεσεις μιλαμε!
γιατι πρεπει απαραιτητα να λυσουμε το δημογραφικο?

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 16:41
και τι να κανουμε ομως να γινουμε σωνει και ντε νοικοκυρες για να μεγαλωσει το παιδι συναισθηματικα ορθα? πρωτα παει να δουλεψεις να βγαλεις λεφτα για τα παιδια δεν γινονται ολα μαζι. να σαι και δουλευταρας και καλος γονιος και νοικοκυρα και συζυγος.......... θα μας τρελανει ο κοσμος! υπαρχει ακομα δεδομενο πως οι γυναικες πρεπει να τα κανουν ολα αυτα μαζι!

void
12-07-2011, 16:42
Για μια στιγμή, γιατί τα πράγματα ενώ είναι ΑΠΛΑ παρουσιάζονται μπερδεμένα.

1. Η ίδια η φύση δεν σας επιτρέπει να σημαίνει η δουλειά το ίδιο ακριβώς που σημαίνει για τον άνδρα. (Αναφέρομαι φυσικά στο θέμα της μητρότητας)

Πόσα χρόνια μπορεί να δουλεύει μια γυναίκα ? με βάση τα τωρινά δεδομένα, αν σκεφτούμε ότι ξεκινάς δουλειά από τα 18 και βγαίνεις στη σύνταξη στα 60, συνολικά προκύπτουν 42 χρόνια εργασίας. Από αυτά πόσα χρόνια μένει "εκτός" μια γυναίκα με δύο παιδιά (κατά μ.ο.)...9 μήνες εγκυμοσύνη και 18 μήνες μετά τον τοκετό επί 2...= 54 μήνες δηλαδή 4 χρόνια και 6 μήνες. Σωστά? ας κάνουμε την αφαίρεση από τα 42 χρόνια συνολικής εργασίας..37 χρόνια και έξι μήνες. Θαρρώ δεν είναι λίγα χρόνια για να σταδιοδρομήσει επαγγελματικά μια γυναίκα. Σταματήστε να βάζετε επιτέλους τέτοια διλήμματα στις γυναίκες. Μπορεί να δουλεύει και να είναι καταξιωμένη επαγγελματικά (δε λέω τοπ οφ δε τοπ γιατί αυτό θέλει αφοσίωση και να το βάλεις προτεραιότητα) και να είναι και καταξιωμένη μάνα. Αρκεί να έχει και σύζυγο ακομπλεξάριστο που δε θα την σαμποτάρει.

2. Ο σύζυγος δεν δίνει λεφτά στην σύζυγο. Που ακούστηκε αυτό; Ας ξεφύγουμε από την λογιστική προσέγγιση του γάμου, που δυστυχώς κάνουν πολλοί/ες, και ας πάμε στην συντροφικότητα. Οι σύντροφοι μοιράζονται. Ότι έχει ο ένας, υπάρχει και για τους δύο.

Σωστό, αλλά όντας παντρεμένος δε σημαίνει ότι παύεις να υπάρχεις σα μονάδα ούτε ότι παύουν να υπάρχουν ανάγκες που μπορείς και γουστάρεις να καλύψεις μόνο με δικά σου φράγκα. Ξέρω πάρα πολλές γυναίκες οι οποίες επειδή δε δουλεύουν (παρόλο που ασχολούνται συνεχώς με τα παιδιά - κι αυτό δουλειά είναι) υποτιμώνται πάρα πολύ από τους συζύγους (και καλά αστεία λένε "πόσα μου έφαγες πάλι σήμερα"). Ε λοιπόν δε θα δώσω σε κανέναν φούστη την επιβεβαίωση του να μη δουλεύω.

Και πάλι ο ρόλος του άνδρα (ας αφήσουμε τους λόγους που διαφωνούν ορισμένες) είναι να φέρνει χρήματα στο σπίτι και να προστατεύει τα μέλη της οικογένειας του. Η αιτία ξεκάθαρη. Η γυναίκα και εγκυμοσύνες θα έχει που δεν θα εργάζεται (δεν δουλεύουν όλες στο δημόσιο) και καθήκον της είναι να μεγαλώσει τα παιδιά από κοντά.

Ο ρόλος του άνδρα δε διαφέρει από το ρόλο της γυναίκας - όσο κι αν οι πατεράδες τελικά τη σκαπουλάρουν με τον τρόπο τους- και το καθήκον του μεγαλώματος των παιδιών ανήκει και στους δύο εξίσου.

Αυτό το μαλακισμένο πρότυπο να ανατρέφουν τα παιδιά οι παππούδες, οι νταντάδες και οι παιδικοί σταθμοί, πνίγουν το λιγότερο, την ομαλή εξέλιξη των παιδιών.

Οι παππούδες από τη στιγμή που το θέλουν πραγματικά να περνούν ώρες με τα παιδιά δε βρίσκω το κακό να βοηθούν κιόλας την οικογένεια. Ο παιδικός σταθμός δε βλάπτει. Τα παιδάκια κοινωνικοποιούνται από νωρίς και μαθαίνουν σε πληροφορώ καλύτερα να εκτιμούν τους γονείς εφόσον καταλαβαίνουν ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Η μανούλα πρέπει να δουλέψει για να αισθάνεται και αυτή καλά. Από τα ξεσπάει τα νεύρα στα παιδιά και να τα κάνει υστερικά προτιμότερο δεν είναι? Έχουν αλλάξει οι ρυθμοί ζωής και τα κοινωνικά πρότυπα και η οικογένεια θα πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτό.

.........................................

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 16:46
ακριβως Void > αλλωστε αμα ειναι μονιμως πανω απ το παιδι αποκτα ανθρωποφοβια οπως κατι μαλακισμενα που τους μιλας γλυκα και κρυβονται πισω απ τον κωλο της μανας τους αυτα δεν τα μπορω!

η γυναικα δεν ειναι δουλεια της μονο να μεγαλωσει το παιδι. γιατι να ναι? επειδη το γεννησε?

Θεοφανία
12-07-2011, 16:47
να προσθέσω void πως ζούμε στο 2011 και όχι στο 1960.................

Remedy
12-07-2011, 16:51
βοιντ ξεχνας και τους 20 μηνες φανταρικο που βγαζει τους ανδρες απο την αγορα εργασιας τα πιο αποδοτικα τους χρονια...

για να μην θιξω και το προσδοκιμο επιβιωσης που ειναι κατα ΠΟΛΥ μικροτερο απο αυτο των γυναικων...

void
12-07-2011, 16:52
κάποτε έχαναν πολύ περισσότερους μήνες αλλά τώρα το έχουν ρίξει στους 9 γι'αυτό δεν το έβαλα...

ALIA
12-07-2011, 16:53
Seduction αγορι μου! Μη χτυπιεσαι! Σου εχω την ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ! Τη Μαιρη Παναγιωταρα! Αντε καλα στεφανα και με το καλο και καμια δεκαρια παιδακια(μη σε τρομαζει ο αριθμος...εσυ απλωσε τα ποδια σου στον καναπε...αλλος αναλαμβανει!)
http://www.youtube.com/watch?v=hKiEnKjqpgE

Remedy
12-07-2011, 16:53

γιατι το λες αυτο γυναικα? (φωνη ξανθοπουλου) πιασε ενα πιατο φακη κι ενα καρβελι κι αμε να πλυνεις τα ρουχα στο ποταμι.
θα βγαλει βορια αποψε, ν αναψεις το μαγγαλι απο νωρις!!!

Remedy
12-07-2011, 16:54
κάποτε έχαναν πολύ περισσότερους μήνες αλλά τώρα το έχουν ρίξει στους 9 γι'αυτό δεν το έβαλα...

εννια, εννια!
ξερεις τι ειναι 9 μηνες>? μια εγγυμοσυνη!!! (ομαλη)

Θεοφανία
12-07-2011, 16:57
γιατι το λες αυτο γυναικα? (φωνη ξανθοπουλου) πιασε ενα πιατο φακη κι ενα καρβελι κι αμε να πλυνεις τα ρουχα στο ποταμι.

...και την ώρα που είσαι σκυφτή, (στο μαγγάλι) γεμάτη καρβουνιές, λασπωμένη, (από τον κήπο) με τα χέρια πρησμένα γεμάτα κάλους, (από το πατσαβούρι που σφουγγαρίζεις), τα μαλλιά λαδωμένα, (γιατί όλη μέρα μεγάλωνες παιδιά, που να προλάβεις), το σώμα σου να μυρίζει σαν ψησταριά, (από το τηγάνισμα), νιώθεις πίσω σου τον αφέντη. Σουρίχνει μια στον @@ και σου λεει! "μη κουνηθείς! Εγώ φέρνω τα λεφτά!"

ALIA
12-07-2011, 16:57
Λυπησου με ρε κοπελια! Εχω πεσει κατω απο τα γελια σου λεω! Αχ σε καλο να μου βγει παλι!

Remedy
12-07-2011, 16:58
...και την ώρα που είσαι σκυφτή, (στο μαγγάλι) γεμάτη καρβουνιές, λασπωμένη, (από τον κήπο) με τα χέρια πρησμένα γεμάτα κάλους, (από το πατσαβούρι που σφουγγαρίζεις), τα μαλλιά λαδωμένα, (γιατί όλη μέρα μεγάλωνες παιδιά, που να προλάβεις), το σώμα σου να μυρίζει σαν ψησταριά, (από το τηγάνισμα), νιώθεις πίσω σου τον αφέντη. Σουρίχνει μια στον @@ και σου λεει! "μη κουνηθείς! Εγώ φέρνω τα λεφτά!"

μη λες τετοια γιατι την βρισκουν μερικοι εδω μεσα με την Κυριαρχια (το Κ κεφαλαιο παρακαλω) και θα χουμε παρενοχλησεις μετα

Θεοφανία
12-07-2011, 17:00
μη λες τετοια γιατι την βρισκουν μερικοι εδω μεσα με την Κυριαρχια (το Κ κεφαλαιο παρακαλω) και θα χουμε παρενοχλησεις μετα

σου χω πει τόσες φορές να γίνεις "πονεμένη".
Δεν με άκουσες!
Θα είχες λυτρωθεί τώρα ευλογημένη!!!!!!!

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 17:08
ρε τι ειναι το μαγγαλι

Θεοφανία
12-07-2011, 17:16
ρε τι ειναι το μαγγαλι

λολλλλλλλλλλλλλλ (άλλη γενιά)

Seduction
12-07-2011, 18:03
.........................................

Πόσα χρόνια μπορεί να δουλεύει μια γυναίκα ? με βάση τα τωρινά δεδομένα, αν σκεφτούμε ότι ξεκινάς δουλειά από τα 18 και βγαίνεις στη σύνταξη στα 60, συνολικά προκύπτουν 42 χρόνια εργασίας. Από αυτά πόσα χρόνια μένει "εκτός" μια γυναίκα με δύο παιδιά (κατά μ.ο.)...9 μήνες εγκυμοσύνη και 18 μήνες μετά τον τοκετό επί 2...= 54 μήνες δηλαδή 4 χρόνια και 6 μήνες. Σωστά?

ΛΑΘΟΣ. Και πρακτικά (εννοώ το τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας) και συναισθηματικά και παιδαγωγικά.

Εξηγούμαι

Πρακτικά. Ασχέτως ηλικίας εκκίνησης στην εργασία, η γυναίκα που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, μετά το καλό, καλείται να επιστρέψει στην δουλειά της, σε διάστημα 2 μηνών! Αντε 3 αν υπάρχει και υπόλοιπο αδείας. Αντε να κάνει και χρήση του 6μήνου. Μετά πρέπει να επιστρέψει, αλλιώς χάνει την δουλειά της.

Ποιος θα περιμένει 18 μήνες; Kαι μετά άλλους 18 μήνες; !!! Στον ιδιωτικό τομέα, εκβιάζονται γυναίκες να μην γεννήσουν, ιδίως οι γυναίκες που κατέχουν θέση στελέχους, για να μην χάσουν την δουλειά τους.

Συναισθηματικά: Που θα αφήσει μωρό 6 μηνών; Να το μεγαλώσει ποιός; Η υποχρέωση της γυναίκας προς το παιδί της, παύει μετά τον τοκετό; Δεν είναι μαλακία, να μην γράψω τίποτα χειρότερο, να κόβει η γυναίκα το γάλα του θηλασμού με χάπια;

Λησμονείς ή δεν γνωρίζεις, πως οι δημοτικοί βρεφονηπιακοί σταθμοί παίρνουν τα μωρά από 8 μηνών; Θεωρείς ότι είναι κατάλληλο περιβάλλον για ένα μωράκι να είναι σε σταθμό από τις 07:00 έως τις 16:00; Kαι οι γυναίκες που δουλεύουν και Σάββατο που θα τα αφήσουν; Οι πωλήτριες της επαρχίας, τι θα τα κάνουν τα μωρά τα απογεύματα, όταν οι σταθμοί (δεν αναφέρομαι σε ιδιωτικούς) κλείνουν το αργότερο στις 17:00;

Παιδαγωγικά:

Βρεφική Ηλικία

Τα βρέφη που δεν έχουν κοντά τους τη μητέρα τους -κυρίως- δεν κοινωνικοποιούνται σωστά. Ας μην ξεχνάμε ότι κανένας άνθρωπος δεν γεννιέται κοινωνικός αλλά γίνεται, γιατί δεν υπάρχουν κοινωνικά ένστικτα, με την έννοια της κληρονομικής υποδομής.

Η μητέρα στην περίοδο αυτή είναι ο πρώτος φορέας κοινωνικοποίησης του βρέφους κι αν δεν υπάρχει κοντά του, το βρέφος φτάνει στα όρια της ιδιωτείας.

Κάθε βρέφος είναι ένα ξεχωριστό πρόσωπο, το οποίο δεν το γνωρίζει άλλος κανείς καλύτερα από την μητέρα του, η οποία προσαρμόζει τον εαυτό της για να το κατανοήσει και να το πλησιάσει.

Η αγάπη της μητέρας είναι αγνή, πρωτόγνωρη, ακατέργαστη, μεγαλόψυχη, διακατέχεται από τρυφερότητα, στοργή και αυθορμητισμό. Όλα αυτά τα επιζητά το βρέφος, ως εκπλήρωση της ανάγκης να νιώθει σιγουριά και ασφάλεια και να νιώθει ότι αγαπιέται.

Ο ρόλος της μητέρας προς το βρέφος είναι σημαντικός για την κοινωνικοποίησή του. Δεν πρέπει να αφήνει την ανατροφή του σε τρίτα πρόσωπα όπως σε παραμάνες, σε παιδικούς σταθμούς κτλ., αλλά η ίδια πρέπει να ασχολείται μαζί του, να του μιλάει συνέχεια και να το παίζει. Το βρέφος από την πλευρά του, ανταποδίδει όλη αυτή την στοργή της μητέρας του με το χαμόγελό του, το οποίο είναι και το πρώτο δείγμα κοινωνικής συμπεριφοράς.

Πολύ σημαντικό ρόλο στην κοινωνικοποίηση του βρέφους και την ομαλή εξέλιξη της ανάπτυξής του, παίζει ο θηλασμός. Με τον θηλασμό, δημιουργείται ψυχικός δεσμός ανάμεσα στο βρέφος και στην μητέρα και είναι το πρώτο στάδιο της κοινωνικοποίησής του

Νηπιακή Ηλικία

Η νηπιακή ηλικία ενός παιδιού αρχίζει στα 3 και τελειώνει στα 5,5-6 χρόνια.

Στην περίοδο αυτή το παιδί αρχίζει να εξερευνά τον κόσμο γύρω του, τη φύση και το σώμα του. Τότε θα αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα του, η κατανόηση ηθικών και πολιτιστικών ιδεών και η κοινωνικοποίησή του.

Ο ρόλος της μητέρας στην ηλικία αυτή είναι αποφασιστικός κυρίως για την διάπλαση της προσωπικότητας του παιδιού. Ο γιατρός Spock, θεωρεί ότι ως τα τρία πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού η μητέρα πρέπει να του δείχνει αποκλειστική φροντίδα και αφοσιωμένη αγάπη κι ως τα έξι χρόνια του θα έχει συμπληρωθεί η ηθική αγωγή του, θα έχει πάρει δηλ. τις βασικές ηθικές αρχές που θα εφαρμόσει στη ζωή του.

Η μητέρα λοιπόν, στην διάρκεια των νηπιακών χρόνων του παιδιού της, οφείλει να του μάθει κάποιες βασικές αρχές συμπεριφοράς, τις οποίες θα τις εφαρμόζει σε όλη του τη ζωή. Συγκεκριμένα το παιδί πρέπει να μάθει τις καθημερινές ενέργειες καθαριότητας, να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα και να τρώει επίσης μόνο του.

Θα προσπαθήσει επίσης να μειώσει την αυθόρμητη επιθετικότητα και το έμμονο πείσμα που κυριαρχεί στα παιδιά της ηλικίας αυτής, με τον διάλογο και όχι με τη βία ή με τιμωρίες.

Στην ηλικία αυτή τα παιδιά αρχίζοντας να ανακαλύπτουν το σώμα τους, και την διαφορά των φύλων, βλέποντας τα άλλα παιδιά, αρχίζουν να ρωτούν για σεξουαλικά θέματα, για το πώς έρχονται τα παιδιά στον κόσμο, πώς μπαίνουν στην κοιλιά της μητέρας κά. Η μητέρα οφείλει να απαντάει στις ερωτήσεις αυτές με ειλικρίνεια, με απλά και κατανοητά λόγια, χωρίς ενδοιασμούς και ντροπές και χωρίς ποτέ να μαλώσει το παιδί, γιατί έτσι θα το κάνει να πιστέψει ότι οτιδήποτε έχει σχέση με σεξουαλικά θέματα είναι κακό, πονηρό, δεν είναι σωστό να συζητιέται. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση πρέπει να αρχίζει από τι στιγμή που το παιδί αρχίζει τις ερωτήσεις γι’ αυτό το θέμα κι ανάλογα με την ωριμότητά του πρέπει η μητέρα να τις απαντάει με ειλικρίνια.

Πως θα σταδιοδρομήσει λοιπόν μια γυναίκα αν θέλει να είναι σωστή μητέρα;

Σωστό, αλλά όντας παντρεμένος δε σημαίνει ότι παύεις να υπάρχεις σα μονάδα ούτε ότι παύουν να υπάρχουν ανάγκες που μπορείς και γουστάρεις να καλύψεις μόνο με δικά σου φράγκα. Ξέρω πάρα πολλές γυναίκες οι οποίες επειδή δε δουλεύουν (παρόλο που ασχολούνται συνεχώς με τα παιδιά - κι αυτό δουλειά είναι) υποτιμώνται πάρα πολύ από τους συζύγους (και καλά αστεία λένε "πόσα μου έφαγες πάλι σήμερα"). Ε λοιπόν δε θα δώσω σε κανέναν φούστη την επιβεβαίωση του να μη δουλεύω.

Καταλαβαίνω την λογική σου, είναι βέβαιο όμως πως μιλάς εγωιστικά και σε μια γυναίκα επιτρέπεται τέτοιος ατομικισμός, σε μια μητέρα όμως ΟΧΙ. Διαφωνείς;

Ο ρόλος του άνδρα δε διαφέρει από το ρόλο της γυναίκας - όσο κι αν οι πατεράδες τελικά τη σκαπουλάρουν με τον τρόπο τους- και το καθήκον του μεγαλώματος των παιδιών ανήκει και στους δύο εξίσου.

Φυσικά και διαφέρει και αυτό το αναδεικνύει περίτρανα κάθε ανάλογη επιστημονική αναφορά που τονίζει την μοναδικότητα του ρόλου της μητρότητας, τουλάχιστον σε ότι αφορά την βρεφική και την νηπιακή ηλικία. Δεν μπορείς να δέχεσαι την επιστήμη σου και να αγνοείς τις άλλες επιστήμες, όπως για παράδειγμα τις παιδαγωγικές.

Οι παππούδες από τη στιγμή που το θέλουν πραγματικά να περνούν ώρες με τα παιδιά δε βρίσκω το κακό να βοηθούν κιόλας την οικογένεια. Ο παιδικός σταθμός δε βλάπτει. Τα παιδάκια κοινωνικοποιούνται από νωρίς και μαθαίνουν σε πληροφορώ καλύτερα να εκτιμούν τους γονείς εφόσον καταλαβαίνουν ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Η μανούλα πρέπει να δουλέψει για να αισθάνεται και αυτή καλά. Από τα ξεσπάει τα νεύρα στα παιδιά και να τα κάνει υστερικά προτιμότερο δεν είναι? Έχουν αλλάξει οι ρυθμοί ζωής και τα κοινωνικά πρότυπα και η οικογένεια θα πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτό.

Oι ρυθμοί της ζωής έχουν αλλάξει, οι ανάγκες του παιδιού ΟΧΙ. Άλλο πράγμα οι ώρες με τον παππού και την γιαγιά, άλλο οι λίγες ώρες του παιδικού σταθμού, απαραίτητες για την προσχολική αγωγή και την αρχή της κοινωνικοποίησης του παιδιού, σε μικρές ομάδες κοινωνίας και άλλο να μεγαλώνουν τα παιδιά στην πιο ευαίσθητη ηλικίας τους, με 12ωρα σε σταθμούς ή σε παππούδες/γιαγιάδες που τα κάνουν κακομαθημένα και σίγουρα ακολουθούν άλλη αγωγή και ανατροφή απ αυτή που μπορούν να δώσουν οι γονείς και ιδίως η μητέρα.

...................................

Ποιός και κυρίως ποιά, μπορεί να κάνει σοβαρό και ειλικρινή διάλογο και να διαφωνήσει με τα παραπάνω;

Ας μιλήσουμε με επιχειρήματα και όχι με τσιρίδες και χαζά offtopic

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:06
δεν ειναι χαζα οσα λενε ειναι διαφορετικες αποψεις! και οι αναγκες καθε παιδιου δεν ειναι παντα οι ιδιες! μπορει να αναθρεψει καποιος το παιδι του με τις καλυτερες προθεσεις και διαθεσεις και να βγει αληταρας και ΤΟ κωλοπαιδο και μπορει να το χει στο φτυσιμο και να βγει φιλοτιμο και αγαπητο!

Seduction
12-07-2011, 18:09
ακριβως Void > αλλωστε αμα ειναι μονιμως πανω απ το παιδι αποκτα ανθρωποφοβια οπως κατι μαλακισμενα που τους μιλας γλυκα και κρυβονται πισω απ τον κωλο της μανας τους αυτα δεν τα μπορω!

η γυναικα δεν ειναι δουλεια της μονο να μεγαλωσει το παιδι. γιατι να ναι? επειδη το γεννησε?

Δεν είναι κακό να ανοίγουμε κανένα βιβλίο, ιδίως για θέματα που δεν κατέχουμε γνώση. Κάνε μια μίνι έρευνα στο google και θα διαπιστώσεις πόσο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ είναι η μητέρα στο μεγάλωμα του παιδιού.

Ιδίως τώρα το 2011, που οι παιδαγωγικές επιστήμες έχουν εξελιχθεί πολύ περισσότερο, σε σχέση με το 1960, δείχνουν και δίδουν περίτρανα τις απαντήσεις στο θέμα που συζητάμε

void
12-07-2011, 18:11
την τσιρίδα που την είδες ακριβώς?
εσύ είσαι αυτός πάντα που διαστρεβλώνει τα λεγόμενα των άλλων.
Και τι λογύδρια είναι αυτά που κατεβάζεις κάθε φορά?Ποιος θα κάτσει να τα διαβάσει και να έχει και την υπομονή να σου απαντήσει δηλαδή?
ούτε θα κάτσω να κάνω διάλογο. Ήταν πολύ συγκεκριμένα αυτά που είπα, ο νοών νοείτω.

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:12
ξερω πολυ καλα ποσο απαραιτητη του ειναι αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειμαστε στον μεσαιωνα ουτε πως θα μαστε η του υψους η του βαθους! δλδ μεσα στο σπιτι 24ωρες το 24ωρο να νταντευουμε ουτε οτι πρεπει να μαστε εντελως αλλου 24 ωρες το 24ωρο και να δινουμε το παιδι απο δω κ απο κει!

Seduction
12-07-2011, 18:13
δεν ειναι χαζα οσα λενε ειναι διαφορετικες αποψεις!

Το παρακάτω το θεωρείς διαφορετική "άποψη" (???!!!)

Seduction αγορι μου! Μη χτυπιεσαι! Σου εχω την ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ! Τη Μαιρη Παναγιωταρα! Αντε καλα στεφανα και με το καλο και καμια δεκαρια παιδακια(μη σε τρομαζει ο αριθμος...εσυ απλωσε τα ποδια σου στον καναπε...αλλος αναλαμβανει!)
http://www.youtube.com/watch?v=hKiEnKjqpgE

Broken, έχεις να τοποθετηθείς σε όσα απάντησα στην void;

void
12-07-2011, 18:13
άκου να σου πω, βιβλία έχω ανοίξει πολλά στη ζωή μου.
Και πρόσεχε πως μιλάς.

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:15
πλακα σου εκανε μωρε κ εσυ! παρτο πιο αναλαφρα! ;p

Seduction
12-07-2011, 18:17
την τσιρίδα που την είδες ακριβώς?
εσύ είσαι αυτός πάντα που διαστρεβλώνει τα λεγόμενα των άλλων.
Και τι λογύδρια είναι αυτά που κατεβάζεις κάθε φορά?Ποιος θα κάτσει να τα διαβάσει και να έχει και την υπομονή να σου απαντήσει δηλαδή?
ούτε θα κάτσω να κάνω διάλογο. Ήταν πολύ συγκεκριμένα αυτά που είπα, ο νοών νοείτω.

!!! ΜΕΤΑ την απάντηση μου σε σένα, έβαλα ................................... Αρα η αναφορά μου ήταν γενική!

Η ποιότητα και η σωστή επιχειρηματολογία ενός κειμένου / τοποθέτησης κρίνεται βάση της ποσότητας των λέξεων; (!!!)

Aπάντησα σε ΟΛΑ όσα τοποθετήθηκες. Που ακριβώς διασρτέβλωσα τα λεγόμενα σου; Αν σ' ενοχλεί η πραγματικότητα, οκ.

Aυτά που έγραψες ήταν΄ΛΑΘΟΣ. Απλά

void
12-07-2011, 18:19
Δεν έκανε καθόλου πλάκα. Ξέρει πολύ καλά τι λέει και συνεχώς δημιουργεί τέτοια ζητήματα και προστριβές μέσα στο φόρουμ. Είναι ο ορισμός της τρολιάς.

Seduction
12-07-2011, 18:22
άκου να σου πω, βιβλία έχω ανοίξει πολλά στη ζωή μου.
Και πρόσεχε πως μιλάς.

!!! Αναφέρθηκα σε σένα, σχετικά με αυτό που γράφεις; Διαβάζεις πριν τοποθετηθείς;

Aπάντησα στην Broken και στην Θεοφανία, ότι oι επιστήμες δεν αλλάζουν τις αναφορές τους και ευρήματα τους, σύμφωνα με το πως γράφουμε στο φόρουμ.

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:22
οχι ρε συ το ''πλακα σου κανε'' πηγαινε στον σεντακτιον που εβαλε το τραγουδι η alia

Seduction
12-07-2011, 18:23
Ξέρει πολύ καλά τι λέει

Ακριβώς...

void
12-07-2011, 18:23
!!! ΜΕΤΑ την απάντηση μου σε σένα, έβαλα ................................... Αρα η αναφορά μου ήταν γενική!

Η ποιότητα και η σωστή επιχειρηματολογία ενός κειμένου / τοποθέτησης κρίνεται βάση της ποσότητας των λέξεων; (!!!)

Aπάντησα σε ΟΛΑ όσα τοποθετήθηκες. Που ακριβώς διασρτέβλωσα τα λεγόμενα σου; Αν σ' ενοχλεί η πραγματικότητα, οκ.

Aυτά που έγραψες ήταν΄ΛΑΘΟΣ. Απλά

και ποιος νομίζεις ότι είσαι που θα κρίνεις το αν αυτά που γράφει ο άλλος είναι λάθος?
Τα κολπάκια που χρησιμοποιείς όταν γράφεις ξέρω πολύ καλά να τα χρησιμοποιώ και εγω.
Το θέμα είναι στο διάλογο να μην έχεις ανάγκη από τέτοιου είδους τερτίπια για να στηρίξεις τους ισχυρισμούς σου.

Seduction
12-07-2011, 18:27
και ποιος νομίζεις ότι είσαι που θα κρίνεις το αν αυτά που γράφει ο άλλος είναι λάθος?
Τα κολπάκια που χρησιμοποιείς όταν γράφεις ξέρω πολύ καλά να τα χρησιμοποιώ και εγω.
Το θέμα είναι στο διάλογο να μην έχεις ανάγκη από τέτοιου είδους τερτίπια για να στηρίξεις τους ισχυρισμούς σου.

Η Εργατική νομοθεσία ΔΕΝ είναι ισχυρισμός μου! Oύτε τα ωράρια λειτουργίας των βρεφονηπιακών σταθμών είναι κολπάκια.... Τι δεν καταλαβαίνεις;

ALIA
12-07-2011, 18:32

Ρε κοπελια! Σου λεει ο μεγαλος γκουρου της νοησης οτι εισαι λαθος! Τερμα,λοιπον,ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ(απλα και δημοκρατικα)!

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:34
δημοκρατικα οσο και ο πολ πλοτ!

ALIA
12-07-2011, 18:35
πλακα σου εκανε μωρε κ εσυ! παρτο πιο αναλαφρα! ;p
Αναλαφρα και πουπουλενια!!!

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:36
σχεδον γκεικα

Seduction
12-07-2011, 18:39
δημοκρατικα οσο και ο πολ πλοτ!

Είδες Broken, την ανάπτυξη των διαφορετικών "απόψεων" από κάποια μέλη; Δεν έμεινες και εσύ άφωνη με την επιχειρηματολογία που αναπτύχθηκε μετά την απάντηση μου στην void;

ALIA
12-07-2011, 18:39
σχεδον γκεικα
Μη λες τετοια και παρεξηγηθει το παλλικαρι! Ο ανδρας ο πολλα βαρυς κι ασηκωτος(ισα με 1000 τονους)!

ALIA
12-07-2011, 18:45
συνεχώς δημιουργεί τέτοια ζητήματα και προστριβές μέσα στο φόρουμ. Είναι ο ορισμός της τρολιάς.
Ακριβως! Γι'αυτο παρ'τον κι εσυ στην καζουρα αφου βλεπεις οτι δεν... Πηγες κι εσυ να πιασεις σοβαρη συζητηση και σ'εβγαλε χαζη και λανθασμενη! Δεν εχεις ακουσει την περιφημη φρασει:"Το δικαιωμα σου να μιλας ελευθερα δεν συμπεριλαμβανει και την υποχρεωση μου να σε παιρνω στα σοβαρα!"

BrokeN_DoLL
12-07-2011, 18:47
Το δικαιωμα σου να μιλας ελευθερα δεν συμπεριλαμβανει και την υποχρεωση μου να σε παιρνω στα σοβαρα!"

αχ τι γαματο! εγινε αμεσως Like στο facebook!

ALIA
12-07-2011, 19:10
Δεν έκανε καθόλου πλάκα. Ξέρει πολύ καλά τι λέει και συνεχώς δημιουργεί τέτοια ζητήματα και προστριβές μέσα στο φόρουμ. Είναι ο ορισμός της τρολιάς.
Εν τω μεταξυ ο τυπας απο τα παραπανω λογια κρατησε μονο τη φραση:"Ξερει πολυ καλα τι λεει"! Ωραια λογικη αυτη,δηλαδη να κοβουμε και να ραβουμε τα λογια του αλλου ετσι οπως τα θελουμε για να μαλακιζομαστε! Just do it guys!

Remedy
12-07-2011, 22:15
αυτο που μολις ειδατε, ειναι ο ορισμος της ημιμαθειας και της αντιεπιστημονικοτητας.
η συνταγη ειναι:
παιρνουμε μερικα πραγματικα γεγονοτα και μετα κοβουμε, ραβουμε και φεσωνουμε πανω σε ολα αυτα τις προσωπικες μας πεποιθησεις και αντιληψεις κι ολο αυτο το σερβιρουμε σαν επιστημονικο.

στην συγκεκριμενη περιπτωση.
παιρνουμε τις αναγκες του νηπιου και του παιδιου που ειναι πανω- κατω γνωστες και δεδομενες..
τις αναπτυσσουμε μεχρι να βαρεθουνε να μας διαβαζουν και οι πετρες στο φορουμ και στα γρηγορα κοτσαρουμε οτι το διαταυτα ολης αυτης της βαρετης αναλυσης ειναι οτι η μητερα πρεπει να ειναι στο σπιτι 24 ωρες επι 6- 8 χρονια και να επιμελειται της αναπτυξης του τεκνου.απο την διατροφη του, μεχρι την συναισθηματικη του αναπτυξη και τις υπαρξιακες και σεξουαλικες του αποριες (!!!!)

ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ?
ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΤΑ @@ ΤΟΥ?

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΝΤΑ ΠΑΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥΕ ΙΧΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΨΥΧΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΙΚΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΙ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΥΣΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΥ ΕΝΩ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?

ρε γυναικααααα ! τσακω εναν καρτουτσο κοκκινελι με εναν μεζε! με συγχισε παλι ο γιαννιος του γιωργη!!!

Θεοφανία
12-07-2011, 22:30
αυτο που μολις ειδατε, ειναι ο ορισμος της ημιμαθειας και της αντιεπιστημονικοτητας.
η συνταγη ειναι:
παιρνουμε μερικα πραγματικα γεγονοτα και μετα κοβουμε, ραβουμε και φεσωνουμε πανω σε ολα αυτα τις προσωπικες μας πεποιθησεις και αντιληψεις κι ολο αυτο το σερβιρουμε σαν επιστημονικο.

στην συγκεκριμενη περιπτωση.
παιρνουμε τις αναγκες του νηπιου και του παιδιου που ειναι πανω- κατω γνωστες και δεδομενες..
τις αναπτυσσουμε μεχρι να βαρεθουνε να μας διαβαζουν και οι πετρες στο φορουμ και στα γρηγορα κοτσαρουμε οτι το διαταυτα ολης αυτης της βαρετης αναλυσης ειναι οτι η μητερα πρεπει να ειναι στο σπιτι 24 ωρες επι 6- 8 χρονια και να επιμελειται της αναπτυξης του τεκνου.απο την διατροφη του, μεχρι την συναισθηματικη του αναπτυξη και τις υπαρξιακες και σεξουαλικες του αποριες (!!!!)

ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ?
ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΤΑ @@ ΤΟΥ?

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΝΤΑ ΠΑΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥΕ ΙΧΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΨΥΧΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΙΚΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΙ?
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΥΣΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΥ ΕΝΩ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?

ρε γυναικααααα ! τσακω εναν καρτουτσο κοκκινελι με εναν μεζε! με συγχισε παλι ο γιαννιος του γιωργη!!!

...δεν πιστεύω πως κάθεσαι και ασχολείσαι ακόμη....

τι πρέπει να σου πω δηλαδη για να το πάρεις στην πλάκα το θέμα όπως οι υπόλοιποι?
Το βρήκα...........!
Έχω τη λέξη/σύνθημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΑΝΟΣ 123456789!!!!

Άμα θες ξανά γράψε!!!

Remedy
12-07-2011, 22:32
α φυγατε ε?
συμπαθα με, δεν παρακολουθω τις τελευταιες ωρες, καταπιαστηκα με πιο τετριμμενες ασχολιες αν και συναφεις κατα βαθος ( εμαθα καταπληκτικα πραγματα για την νοημοσυνη των πιθηκων) :Ρ

BrokeN_DoLL
13-07-2011, 11:15
αχ μακαρι να τα λεγα και γω τοσο λογοτεχνικα ρε ρεμ εχω μεινει παγωτο!

βασικα οπως αρεσει και στον καθενα ξερω κοπελες που γουσταρουν να ναι ολη μερα στο σπιτι και να πηγαινουν λαικη και να φροντιζουν το παιδι. αυτη η ζωη τους αρεσει. αλλα ειναι μαγκια τους να το επιλεγουν μονες τους και οχι να τους το επιβαλλει ενας αντρακλας επειδη ετσι εμαθε απο την μαμα του

KENO
13-07-2011, 12:11
γμτ δεν προλαβα τον χαμο που δημιουργηθηκε. αυτο το θεμα κανονικα θα πρεπε να ειναι μια πουτσα στο στομα του ελληνα, με το σπερμα να σταζει απ'τα χειλακια του... αλλα η Broken_Doll επρεπε να νευριασει λιγο πρωτα για να το γραψει καλυτερα, γιαυτο καταντησε να μιλατε για εγκυμουνουσες και πουστριλικια στο τελος.

BrokeN_DoLL
13-07-2011, 12:36
χαχαχαχαχα ΚΕΝΟ μαρεσει η πορνογραφικη σου προσεγγιση!

Remedy
13-07-2011, 14:04
αχ μακαρι να τα λεγα και γω τοσο λογοτεχνικα ρε ρεμ εχω μεινει παγωτο!

βασικα οπως αρεσει και στον καθενα ξερω κοπελες που γουσταρουν να ναι ολη μερα στο σπιτι και να πηγαινουν λαικη και να φροντιζουν το παιδι. αυτη η ζωη τους αρεσει. αλλα ειναι μαγκια τους να το επιλεγουν μονες τους και οχι να τους το επιβαλλει ενας αντρακλας επειδη ετσι εμαθε απο την μαμα του

συμφωνω με το να κανει η καθεμια οτι θελει με την ζωη της και αν της γουσταρει να κανει και την νοικοκυρα.
καλυτερα θα ειναι ομως να εχει περιουσια απ τον μπαμπα της αν δεν δουλευει, γιατι αν κατι παει στραβα στον γαμο της και δεν εχει στον ηλιο μοιρα, η θα βρεθει στους 5 δρομους, η θα υπομενει τον @@κα για ενα πιατο φαι...

οσο για τον "αντρακλα" που λες, συνηθως τετοιες αποψεις δεν τις λενε αυτοι που τις εχουν μαθει απο την μαμα τους, αλλα αυτοι που νοιωθουν μειονεξια..
ανδρες ειτε χωρις μορφωση, ειτε χωρις φυσικα προσοντα, που δεν αντεχουν την συγκριση με μια μορφωμενη γυναικα με επιτυχιες, γυναικα ανεξαρτητη που ενδεχομενως τα καταφερνει καλυτερα απο εκεινους και αισθανονται καλυτερα στον ρολο τους, αν η γυναικα μεινει σπιτι και δεν χρειαστει να συγκριθουν μαζι της, ουτε με πιθανους ανταγωνιστες τους που θα γνωριζει η γυναικα τους στον χωρο της εργασιας...
οι ελευθεροι, επιτυχημενοι και δυναμικοι ανδρες, επιλεγουν μορφωμενες, ικανες και ανεξαρτητες γυναικες πλαι τους, γιατι δεν εχουν να φοβηθουν τιποτε

BrokeN_DoLL
13-07-2011, 14:19
Μην το λες γιατι ειναι αναλογα και με την ιδιοσυγκρασια του καθενος και που μεγαλωσε και πως. πχ ο πατερας μου ειναι απολυτα μορφωμενος ανθρωπος αλλα δεν αφηνει την μανα μ να δουλεψει και θεωρει δεδομενο μολις τρωει να καθεται καναπε επειδη εμεις σαν γυναικες θα μαζεψουμε τα πιατα. πρεπει να φροντιζεις τον αντρα σου και να του παρχεις σεβασμο και αλλο τοσο να σε σεβεται κ αυτος για οτι κανεις

Remedy
13-07-2011, 15:26
Μην το λες γιατι ειναι αναλογα και με την ιδιοσυγκρασια του καθενος και που μεγαλωσε και πως. πχ ο πατερας μου ειναι απολυτα μορφωμενος ανθρωπος αλλα δεν αφηνει την μανα μ να δουλεψει και θεωρει δεδομενο μολις τρωει να καθεται καναπε επειδη εμεις σαν γυναικες θα μαζεψουμε τα πιατα. πρεπει να φροντιζεις τον αντρα σου και να του παρχεις σεβασμο και αλλο τοσο να σε σεβεται κ αυτος για οτι κανεις

μα δεν μιλαμε μπροκεν μου για ζευγαρια περασμενων δεκαετιων!!! κι εμενα ο πατερας μου δεν αφηνε την μανα μου να παει να δουλεψει και ηταν μια χαρα ανθρωπος!
αλλα και να πηγαινε, θα εκανε την καθαριστρια, γιατι δεν μπορεσε να μορφωθει, γιατι ο πατερας της δεν το θεωρουσε απαραιτητο!!!

και ακομα παλιοτερα, η ψηφος των γυναικων, δεν θεωρουνταν απαραιτητη εβγαιναν και τοτε "επιστημονικες" αποψεις για την ηλιθιοτητα των γυναικων...

μιλαμε για τα συγχρονα ζευγαρια, που και σεβονται ο ενας τον αλλον και βοηθουν ο ενας τον αλλον και στα βαρη της επιβιωσης και στα βαρη της ανατροφης των παιδιων!

BrokeN_DoLL
13-07-2011, 15:36
ακριβως! εχουμε κ εμεις δικαιωματα οπως και ευθυνες οπως ολοι οι αλλοι! τερμα οι εποχες της χουντας και του σεξισμου! αι στα διαλα πια

Seduction
13-07-2011, 20:11
Τι συναισθήματα άρα προκαλεί το γεγονός, να υπάρχουν γυναίκες που να θεωρούν την μητρότητα ως υποχρέωση 9 μηνών εγκυμοσύνης και λίγων μηνών μετά!!! Στη συνέχεια πετάνε ή παρκάρουν το παιδί σε νταντάδες, παπούδες ή γιαγιάδες ή βρεφονηπιακούς σταθμούς και συνεχίζουν την ζωή τους σαν να μην έχει συμβεί καμία απολύτως αλλαγή!

Ας διαβάσουν τα παρακάτω

Εργασία στις μητέρες και πνευματική ανάπτυξη παιδιών

Πόσο επηρεάζεται η πνευματική ανάπτυξη του παιδιού όταν η μητέρα του εργάζεται;
Η πνευματική και διανοητική ανάπτυξη του παιδιού επηρεάζεται αρνητικά όταν η μητέρα του εργάζεται και αυτό είναι πιο έντονο κατά τους πρώτους μήνες της ζωής του παιδιού.

Κατά τα τελευταία 30 χρόνια όλο και περισσότερες μητέρες εργάζονται και βρίσκονται μακριά από το σπίτι και τα παιδιά τους.

Οι ειδικοί ανησυχούν για τις αρνητικές επιδράσεις που μπορεί να έχει η εργασία της μητέρας στα παιδιά, ιδιαίτερα όταν αυτά στερούνται της μητρικής φροντίδας κατά το πρώτο έτος της ζωής τους, που είναι κρίσιμο για την μελλοντική τους πνευματική εξέλιξη

Οι έρευνες που εξετάζουν το θέμα έχουν εντατικοποιηθεί και έχουν ανακοινωθεί σήμερα τα αποτελέσματα της μεγαλύτερης και της πλέον ολοκληρωμένης έρευνας που έχει γίνει μέχρι τώρα για το θέμα.

Στην έρευνα αυτή που έγινε στις Ηνωμένες Πολιτείες από το National Institute of Child Care and Human Development, μελετήθηκαν οι περιπτώσεις 1000 παιδιών σε 10 διαφορετικές πόλεις.

Εξετάστηκαν οι ώρες και η χρονική περίοδος κατά την οποία εργαζόταν η μητέρα του παιδιού, το οικογενειακό περιβάλλον, οι ώρες που περνούσε το παιδί σε νηπιαγωγείο ή κάτω από τη φροντίδα άλλων και η ποιότητα της συνολικής φροντίδας που δινόταν στο παιδί.

Στη συνέχεια εξετάστηκαν η απόδοση του παιδιού σύμφωνα με καθιερωμένα επιστημονικά τεστ (Bracken School Readiness test) στην ηλικία των 3 και 7 ή 8 ετών. Τα τεστ αυτά εξετάζουν στα παιδιά διάφορες δεξιότητες ανάλογα με την ηλικία τους όπως μεταξύ άλλων τις γνώσεις τους για τα γράμματα, τους αριθμούς, τα χρώματα, τα σχήματα και την ικανότητα σύγκρισης που έχουν.

Τα ευρήματα έδειξαν:

Τα παιδιά των μητέρων οι οποίες εργάζονταν περισσότερες από 30 ώρες εβδομαδιαίως μέχρι που αυτά να γίνουν 9 μηνών, παρουσίαζαν χαμηλότερη απόδοση στα τεστ, σε σύγκριση με τα παιδιά των μητέρων που δεν εργάζονταν

Οι αρνητικές συνέπειες της μητρικής εργασίας κατά το πρώτο έτος της ζωής του παιδιού παραμένουν και όταν τα παιδιά φτάσουν στην ηλικία των 7 ή 8 ετών

Οι διάφορες που βρέθηκαν είναι σημαντικές.

Παράλληλα πρέπει να τονίσουμε ότι ανάλογη έρευνα που έγινε από την ίδια αρμόδια αρχή πέρυσι, είχε δείξει ότι τα παιδιά που περνούν πολλές ώρες σε κέντρα ημερήσιας φροντίδας ή νηπιαγωγεία είχαν τάση να είναι περισσότερο επιθετικά και είχαν περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς.

.........

Βέβαια, τι ξέρουν αυτοί οι άσχετοι επιστήμονες από το National Institute of Child Care and Human Development μπροστά στις "απόψεις" που κατέθεσαν κάποιες εδώ!

claire
13-07-2011, 20:22
Τι συναισθήματα άρα προκαλεί το γεγονός, να υπάρχουν γυναίκες που να θεωρούν την μητρότητα ως υποχρέωση 9 μηνών εγκυμοσύνης και λίγων μηνών μετά!!! Στη συνέχεια πετάνε ή παρκάρουν το παιδί σε νταντάδες, παπούδες ή γιαγιάδες ή βρεφονηπιακούς σταθμούς και συνεχίζουν την ζωή τους σαν να μην έχει συμβεί καμία απολύτως αλλαγή!

τρομερή απλοποίηση...

claire
13-07-2011, 20:27
στο μεταξύ πως από την δύσκολη καθημερινότητα και τις οικονομικές δυσκολίες του σύγχρονου έλληνα, φτάσατε πάλι να λέτε για τις γυναίκες που δεν πρέπει να δουλεύουν.... είναι φοβερό δηλαδή!

Remedy
13-07-2011, 22:02
Τι συναισθήματα άρα προκαλεί το γεγονός, να υπάρχουν γυναίκες που να θεωρούν την μητρότητα ως υποχρέωση 9 μηνών εγκυμοσύνης και λίγων μηνών μετά!!!......

Τα ευρήματα έδειξαν:

Τα παιδιά των μητέρων οι οποίες εργάζονταν περισσότερες από 30 ώρες εβδομαδιαίως μέχρι που αυτά να γίνουν 9 μηνών, παρουσίαζαν χαμηλότερη απόδοση στα τεστ, σε σύγκριση με τα παιδιά των μητέρων που δεν εργάζονταν

Οι αρνητικές συνέπειες της μητρικής εργασίας κατά το πρώτο έτος της ζωής του παιδιού παραμένουν και όταν τα παιδιά φτάσουν στην ηλικία των 7 ή 8 ετών

[I]Οι διάφορες που βρέθηκαν είναι σημαντικές.
......!

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX
μα τι προπετης!
οκ, τωρα που το εγραψες μπορεις να το πεταξεις οπως ειναι γιατι δεν ελαβες υποψη σου μια μικρη λεπτομερεια

ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗς ΖΩΗς ΤΟΥ!!!!
ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΩΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ!!!

στα προηγουμενα μηνυματα σου μας μιλας για μια μητερα βιδωμενη στο σπιτι μεχρι τα 6 του χρονια ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΠΟΝΤΑ, μια μητερα που καλυπτει μονη της ολες τις αναγκες αναπτυξης του παιδιου, λες και ειναι ορφανο απο πατερα!!!
ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΑΣ ΚΟΤΣΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ....ΓΙΑ ΔΕΣ....ΜΙΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ!!!!!!!!!!!!

εισαι τρολ τελικα και οχι απλο μελος κι εγω καθομαι και συνδιαλεγομαι...

arktos
14-07-2011, 00:33
τα κατεβατά της ρέιν μου έλειψαν.

απεναντίας τα κατεβατά κάποιου αλλου, αν λειψουν, θα χαρώ κομμάτι.

ντολ, δν ξέρω τωρα αν αυτό ον ή οφ τόπικ, αλλα ένα σορυ θα στο πω.

carrot
14-07-2011, 00:36
Ποιανού arktos? Του γείτονα? Γιατί αναφέρεις το όνομα του καλού και αγαπητού σου μέλους και όχι του κακού άξιου να φύγει μέλους?

Θεοφανία
14-07-2011, 00:39
Ποιανού arktos? Του γείτονα? Γιατί αναφέρεις το όνομα του καλού και αγαπητού σου μέλους και όχι του κακού άξιου να φύγει μέλους?

εσύ κάροτ, ακόμη και στο όνομα της ρειν, δεν μπορείς, χώνεσαι..............

carrot
14-07-2011, 00:40
arktos σε λένε?

arktos
14-07-2011, 00:52

γιατί το πιάνει το υπονοούμενο.....

arktos
14-07-2011, 00:54
arktos σε λένε?

απαντάει ως η αντ' αυτής :)

carrot
14-07-2011, 00:55
.................................................. ...................

carrot
14-07-2011, 00:56
.................................................. ...................

arktos
14-07-2011, 00:59
βινς, συγγνώμη αλλα τι επαθες?

χαλαρωσε!

δλδ πλακα δν σηκώνεις?

νομιζω πως το συνηθίζαμε μεταξύ μας....

claire
14-07-2011, 01:00
άντε πάλι......μετά απορείς που όλοι σου λέμε να πας στο γιατρό επειγόντως!

α! btw έχει ένα λαθάκι η υπογραφή σου!

carrot
14-07-2011, 01:01
α! btw έχει ένα λαθάκι η υπογραφή σου!

Κανένα λάθος. brink -> http://www.youtube.com/watch?v=o_CcgE85JNc

http://www.youtube.com/watch?v=aJduK9TpZKs&feature=related

Πρέπει να παίξεις το παιχνίδι για να καταλάβεις.

claire
14-07-2011, 01:04
ναι, μπρινκ μπορεί να είναι κάτι, αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι ο στίχος. όχι να παραφράζουμε και τους φλόυντ τώρα :P

BrokeN_DoLL
14-07-2011, 12:45
δεν καταλαβαινω γρι...........

Seduction
14-07-2011, 22:14
ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗς ΖΩΗς ΤΟΥ!!!!

Ζείτε σε αυτόν τον κόσμο;

Εξήγησε πως μπορεί ΠΡΑΚΤΙΚΑ να συμβεί αυτό για μια γυναίκα που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Ο νόμος ΔΕΝ της το επιτρέπει!

Το αργότερο σε 6 μήνες πρέπει να επιστρέψει στην εργασία της, γιατί αλλιώς ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ! Πως θα είναι κοντά στο παιδί της για 1 χρόνο; Και στο δεύτερο παιδί της;

Επαναλαμβάνω

Πρακτικά. Ασχέτως ηλικίας εκκίνησης στην εργασία, η γυναίκα που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, μετά το καλό, καλείται να επιστρέψει στην δουλειά της, σε διάστημα 2 μηνών! Αντε 3 αν υπάρχει και υπόλοιπο αδείας. Αντε να κάνει και χρήση του 6μήνου. Μετά πρέπει να επιστρέψει, αλλιώς χάνει την δουλειά της.

Ποιος θα περιμένει 18 μήνες; Kαι μετά άλλους 18 μήνες; !!! Στον ιδιωτικό τομέα, εκβιάζονται γυναίκες να μην γεννήσουν, ιδίως οι γυναίκες που κατέχουν θέση στελέχους, για να μην χάσουν την δουλειά τους.

Remedy
14-07-2011, 23:16
Ζείτε σε αυτόν τον κόσμο;

Εξήγησε πως μπορεί ΠΡΑΚΤΙΚΑ να συμβεί αυτό για μια γυναίκα που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Ο νόμος ΔΕΝ της το επιτρέπει!

Το αργότερο σε 6 μήνες πρέπει να επιστρέψει στην εργασία της, γιατί αλλιώς ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ! Πως θα είναι κοντά στο παιδί της για 1 χρόνο; Και στο δεύτερο παιδί της;

Επαναλαμβάνω

κανεις λαθος, δεν ξερεις καλα τους νομους.
εχει δυο τρια χρονια περιπου που το ΙΚΑ δινει αδεια μετα τον τοκετο στο συνολο περιπου 10 μηνες, που πληρωνει το ιδιο το ΙΚΑ. οποτε στο συνολο η γυναικα απουσιαζει περιπου εναν χρονο απο την εργασια της και ειναι με το παιδι.
οι εξι μηνες προστιθενται στους 4 που ηδη παιρνει για τον τοκετο, που φυσικα καμια δεν τους παιρνει πριν, ωστε να μεινουν κοντα στο παιδι. παιρνουν τελικα οι περισσοτερες 1 μηνα η και κανενα πριν τον τοκετο και αλλους 9 μετα, αν υπαρχει και υπολοιπο αδειας οπως λες, η μητερα λειπει περιπου 1 χρονο
μιλαω για ιδιωτικο τομεα.
εννοειται οτι ο εργοδοτης δεν μπορει να απολυσει την μητερα, κατα τις γνωστες ρυθμισεις

Remedy
14-07-2011, 23:27
και δεν μιλησα ποτε για 18 μηνες.
οποια θελει 18 μηνες και πολυ καλα κανει αν το θελει, μετα τις αδειες τις νο9μιμες, παραιτειται και μετα το παιδι, ψαχνει αλλη δουλεια.
μην μου πεις οτι ξερεις κανεναν στον ιδιωτικο τομεα να παιρνει συνταξη απο εναν εργοδοτη...
ετσι κι αλλιως καθε μερικα χροινια ψαχνεις δουλεια. σε ενα απο αυτα τα αναγκαστικα διαλλειματα, κανεις και ενα παιδι

Seduction
14-07-2011, 23:31
κανεις λαθος, δεν ξερεις καλα τους νομους.
εχει δυο τρια χρονια περιπου που το ΙΚΑ δινει αδεια μετα τον τοκετο στο συνολο περιπου 10 μηνες, που πληρωνει το ιδιο το ΙΚΑ. οποτε στο συνολο η γυναικα απουσιαζει περιπου εναν χρονο απο την εργασια της και ειναι με το παιδι.
οι εξι μηνες προστιθενται στους 4 που ηδη παιρνει για τον τοκετο, που φυσικα καμια δεν τους παιρνει πριν, ωστε να μεινουν κοντα στο παιδι. παιρνουν τελικα οι περισσοτερες 1 μηνα η και κανενα πριν τον τοκετο και αλλους 9 μετα, αν υπαρχει και υπολοιπο αδειας οπως λες, η μητερα λειπει περιπου 1 χρονο
μιλαω για ιδιωτικο τομεα.
εννοειται οτι ο εργοδοτης δεν μπορει να απολυσει την μητερα, κατα τις γνωστες ρυθμισεις

Που ζεις;!!!

ΔΙΑΒΑΣΕ.

5.2 Αδεια τοκετού και μητρότητας
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι οκτώ πρώτες εβδομάδες χορηγούνται πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού και οι υπόλοιπες εννέα μετά τον τοκετό σαν μια ενιαία άδεια.
............................

β. Άδεια μητρότητας
Πόση άδεια μητρότητας δικαιούνται οι εργαζόμενες;
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της αδείας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (ΕΓΣΣΕ 2000-2001, άρθρο 7).

..........................

Ποιες άδειες δικαιούνται οι μητέρες;
1. Άδεια κύησης και λοχείας
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητος συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια κύησης) και οι 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).

....................

Άδεια μητρότητας

• Στον ιδιωτικό τομέα

Είναι άδεια με αποδοχές και στην περίοδο αυτή δεν είναι δυνατόν να απολυθείτε. Όταν επιστρέψετε στη δουλειά σας, θα αναλάβετε τα συνηθισμένα σας καθήκοντα.
Την προστασία και την απουσία σας από την εργασία σας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης προβλέπουν ο Ν.1302/1982 -με τον οποίο η 103/11952 Διεθνής Σύμβαση Εργασίας αναφέρεται στη μητρότητα και τον τοκετό της εργαζομένης γυναίκας-, τα άρθρα 15 του Ν.1483/84 και 9 του Ν. 2224/94, καθώς και το άρθρο 7 της από 9.6.1993 και 23.5.2000 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. Έτσι δικαιούστε άδεια μητρότητας δεκαεφτά εβδομάδες, άσχετα με το χρόνο προϋπηρεσίας σας ή την επαγγελματική σας ιδιότητα. Τις οκτώ εβδομάδες πρέπει να τις πάρετε πριν από τον τοκετό και τις υπόλοιπες εννιά μετά από αυτόν. Η τήρηση των χρονικών αυτών διαστημάτων είναι υποχρεωτική. Στην περίπτωση που γεννήσετε πρόωρα, θα πάρετε το υπόλοιπο της άδειας μετά τον τοκετό, έτσι ώστε ο χρόνος της να φτάνει συνολικά τις δεκαεφτά εβδομάδες. Για να πάρετε άδεια μητρότητας, πρέπει να προσκομίσετε στον εργοδότη σας ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο να δηλώνει την πιθανή ημερομηνία του τοκετού.

Seduction
14-07-2011, 23:44
Ειδική άδεια μητρότητας, διάρκειας 6 μηνών
ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΑΡΘΡΟ 142, Ν.3655/08).
Με το άρθρο 142 του ν.3655/2008(ΦΕΚ 58 Α/ 3-4-2008) οι εργαζόμενες μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση δικαιούνται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας χρονικής διάρκειας έξι (6) μηνών.

Τι γίνεται με τις γυναίκες που είναι στο ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ); Με αυτές του ΟΓΑ; Με τις ανασφάλιστες;

Seduction
14-07-2011, 23:51
*παραιτειται και μετα το παιδι, ψαχνει αλλη δουλεια.

**ετσι κι αλλιως καθε μερικα χροινια ψαχνεις δουλεια. σε ενα απο αυτα τα αναγκαστικα διαλλειματα, κανεις και ενα παιδι

*Eίναι τρομερά εύκολο (!!!!!!!!!!!!!!!!) να παραιτηθεί μια γυναίκα και μετά να βρει δουλειά! Και μάλιστα ως μητέρα!!! Ο οικογενειακός προυπολογισμός εύκολα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ανατρέπεται και ανά πάσα στιγμή αλλάζει δουλειά η γυναίκα.

Οκ!!!!!

** Σύμφωνα με την "λογική" σου, η γυναίκα κάνει ένα παιδί στα διαλείμματα!!!! Δλδ προγραμματισμένα. Την ώρα που το θέλει!!!!! Κατά παραγγελία!!!!!!
Και μετά περιμένει για το επόμενο διάλειμμα, να ξαναπαραγγείλει το επόμενο!!!

Οκ!!!!

Remedy
14-07-2011, 23:53
να αγωνιστεις , για να προστατευθουν κι αυτες των αλλων ταμειων θειο. (τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα)
η λυση οταν δεν υπαρχει μεριμνα για την μητροτητα, δεν ειναι να διαφημιζεις εσυ, οτι το παιδι θελει μεχρι τα 7 του μια μανα διπλα του κι εναν πατερα αποντα, αλλα να αγωνιζομαστε για την προστασια της μητροτητας και οι ανδρες να αναλαμβανουν το γονεικο κομματι και το κομματι της συντηρησης του σπιτιου που τους αναλογει και οχι να εξοριστουν οι γυναικες απο τους χωρους ερευνας, δημιουργιας και εργασιας για να παριστανεις εσυ και οι ομοιοι σου τους κουβαλητες...

με αυτη τη λογικη δηλαδη,η λυση στην απουσια κοινωνικης μεριμνας (που υπαρχιε σε ολο το μηκος και το πλατος της ελλ. κοινωνιας) ειναι ποια???? να σου στειλουμε ολους τους ανασφαλσιτους γερους στο σπιτι να τους συντηρεις?...

btw
οι 6 μηνες για τους οποιους μιλαει ο νομος ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟΥς 4 ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΣΥΝΟΛΟ 10 ΜΗΝΕΣ οπως στα ελεγα δηλαδη εξ αρχης , και χωρις να χρειαστει να ψαχνω και να αντιγραφω κατεβατα νομοθεσιας απ το ιντερνετ (που τελικα επιβεβαιωνουν αυτα που σου ειπα κι οχι τους 3 μηνες που ελεγες εσυ)

Remedy
14-07-2011, 23:57
*Eίναι τρομερά εύκολο (!!!!!!!!!!!!!!!!) να παραιτηθεί μια γυναίκα και μετά να βρει δουλειά! Και μάλιστα ως μητέρα!!! Ο οικογενειακός προυπολογισμός εύκολα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ανατρέπεται και ανά πάσα στιγμή αλλάζει δουλειά η γυναίκα.

Οκ!!!!!

** Σύμφωνα με την "λογική" σου, η γυναίκα κάνει ένα παιδί στα διαλείμματα!!!! Δλδ προγραμματισμένα. Την ώρα που το θέλει!!!!! Κατά παραγγελία!!!!!!
Και μετά περιμένει για το επόμενο διάλειμμα, να ξαναπαραγγείλει το επόμενο!!!

Οκ!!!!

μην κανεις σαν την χηρα καλε..
δεν ειπα οτι ειναι ευκολο.
αλλα απο το οτι δεν ειναι ευκολο, δεν συνεπαγεται, οτι η λυση ειναι να μην ξαναδουλεψει ΠΟΤΕ μεχρι τα 7 χρονια του παιδιου για να γυρναει ο πατερας στα καφενεια!!

οσο για το διαλειμμα, το διαλειμμα θα το κανει αναγκαστικα μετα την γεννηση του παιδιου, δεν ειπα οτι προγραμματιζεται τοσο ευκολα να το κανει τον καιρο της ανεργιας της.

κι ουτε ειπα ποτε να μεινει 18 μηνες!
ΕΙΠΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ 18 ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ας μεινει 10 μηνες που της επιτρεπει ο νομος αν εχει τοση αναγκη τα λεφτα!
που ειναι το προβλημα δηλαδη?

ALIA
15-07-2011, 00:20
Τα παιδιά των μητέρων οι οποίες εργάζονταν περισσότερες από 30 ώρες εβδομαδιαίως μέχρι που αυτά να γίνουν 9 μηνών, παρουσίαζαν χαμηλότερη απόδοση στα τεστ
Συμφωνω απολυτα με τη Remedy και μαλιστα συμφωνα με το παραπανω αποσπασμα της ερευνας που μας παρουσιασες δε λεει πουθενα οτι η γυναικα οταν γινει μανα σταματαει εντελως να εργαζεται! Ελεος λοιπον! Δεν καταλαβαινεις οτι με την επαρση του ημιμαθους εξεφτελιζεσαι και δειχνεις πως εισαι ενα ανασφαλες,αδυναμο και κομπλεξικο ανδρακι? Για συνελθε σε παρακαλω κι ελα στην πραγματικοτητα!

Seduction
15-07-2011, 22:51
Mάθετε (τουλάχιστον προσπαθείστε) να μιλάτε σοβαρά, χωρίς flames, παραθέτοντας επιχειρήματα.

Το να βρίζετε και να ειρωνεύεστε (όσοι και όσες το κάνετε) πίσω από την οθόνη σας, είναι απλά pathetic

Ερωτήματα

1. Τι θα κάνει μια μητέρα του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), μετά την εγκυμοσύνη της; ΔΕΝ δικαιούται από πουθενά άδεια και δεν έχει την πολυτέλεια να κρατήσει την επιχειρησή της κλειστή. Να παρατήσει λοιπόν το παιδί της σε παππούδες-γιαγιάδες, νταντάδες ή βρεφονηπιακούς σταθμούς;

2. Ποιά είναι η υποχρέωση της, απέναντι στον ρόλο της μητρότητας που η ίδια επέλεξε;

3. Οφείλει ή όχι να κάνει ότι είναι απαραίτητο ως μητέρα;

4. Γιατί μια μητέρα να ακολουθεί κατά γράμμα τις εντολές του παιδίατρου ή του παιδαγωγού, σε όσα αφορούν την υγεία του παιδιού της αν δεν ενοχλούν το πρόγραμμα της, και σε ότι αφορά την αλλαγή της προ μητρότητας ζωής της να τα θεωρεί επιστημονικές μπούρδες;

5. Tι προτείνετε στις μητέρες να κάνουν έναντι των παιδιών τους, έως να έχουμε ένα κράτος με σωστή κοινωνική πρόνοια;

Remedy
16-07-2011, 14:20
Mάθετε (τουλάχιστον προσπαθείστε) να μιλάτε σοβαρά, χωρίς flames, παραθέτοντας επιχειρήματα.

σεντ
δεν εισαι σε θεση να συζητησεις σοβαρα, με οσα μεχρι στιγμης μας εχεις δειξει και σε αυτο και σε διαφορα αλλα ποστ.
δεν αντιλαμβανεσαι τις θεσεις ουτε των συνομιλιτων σου, αλλα ουτε στηριζεις τις δικες σου, οποτε λυπαμαι, αλλα αν δεν καταλαβες οτι αερολογεις τοση ωρα με λαθος επιχειρηματα, αστηριχτα, και ερευνες αλλες αντι αλλων, δεν θα μπορεσεις να παρακολουθησεις και την συνεχεια της συζητησης που ζητας τωρα.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ (αλλα δεν γελαει κανεις), γιατι δεν μπορω να εξηγησω διαφορετικα τοση ασυναρτησια σε μια απλη συζητηση, οποτε σε καθε περιπτωση
καλυτερα να σταματησει εδω αυτη η συζητηση .....

και μιας που κανεις προτροπες περι συμπεριφορων εδω μεσα, να σε συμβουλευσω με την σειρα μου να αποφευγεις να τρολλαρεις, (και να συμβουλευσω κι εμας να μην τσιμπαμε στα τρολαρισματα σου) ειναι πολυ κουραστικο και ανεπιθυμητο σε αυτο το φορουμ...

Seduction
17-07-2011, 23:18
Τα ερωτήματα παραμένουν ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ!

ALIA
20-07-2011, 08:55
και μιας που κανεις προτροπες περι συμπεριφορων εδω μεσα, να σε συμβουλευσω με την σειρα μου να αποφευγεις να τρολλαρεις, (και να συμβουλευσω κι εμας να μην τσιμπαμε στα τρολαρισματα σου) ειναι πολυ κουραστικο και ανεπιθυμητο σε αυτο το φορουμ...
Αντιμετώπιση του τρολ:Ένα ιδιαίτερα επίμονο και ενοχλητικό τρολ μπορεί να αποτρέψει άλλους χρήστες από το να συμμετάσχουν σ' έναν κοινό διάλογο, ενώ μπορεί να προκαλέσει ακόμα και τη διάλυση μιας διαδικτυακής κοινότητας. Αν ένα τρολ αγνοηθεί από την υπόλοιπη κοινότητα (πρόκειται συνήθως για το πιο αποτελεσματικό μέτρο), συνήθως αρχίζει να παράγει όλο και πιο ενοχλητικά και προσβλητικά μηνύματα με μόνο στόχο να προκαλέσει αντίδραση. Αν αυτή δεν έρθει, τότε το τρολ συνήθως εγκαταλείπει την κοινότητα.

Η συμμετοχή ή απάντηση σε συζήτηση που συμμετεχει το τρολ, σατιρικά περιγράφεται ως "τάισμα" του τρολ, γι' αυτό και υπάρχει η σύνηθης παραίνεση "μην ταΐζετε τα τρολ" (Αγγλ. "Don't feed the trolls") ωστε να μην προκληθούν αντιδράσεις που θα ικανοποιήσουν το τρολ, ή περαιτέρω δυσάρεστες τροπές.

Εκτός από την αδιαφορία, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν χρήσιμα τεχνικά μέσα για την καταπολέμηση ενός χρήστη - τρολλ, όπως η άμεση αφαίρεση των μηνυμάτων του, η τεχνική με κατάλληλα φίλτρα προστασίας ώστε αυτά να καθίστανται αυτομάτως αόρατα, ή η φραγή του αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ώστε να μην έχει τη δυνατότητα να γράψει απολύτως τίποτα. Σε chat rooms οι διαχειριστές (operators) έχουν τη δυνατότητα να απομακρύνουν το τρολλ από ένα "δωμάτιο" συζήτησης (kick) ή και να του απαγορεύσουν την επανείσοδο (ban). Δραστικότερη είναι η μέθοδος κατά την οποία το τρολλ τίθεται αμέσως εκτός chat room με την απλή είσοδό του σε αυτό με συγκεκριμένο ψευδώνυμο ή από συγκεκριμένη IP (akick). Τέλος, αν η περίπτωση του τρολλ είναι πολύ "βαριά", δεν του επιτρέπεται καν η σύνδεση με το διακομιστή (K-lined).

Seduction
24-08-2011, 06:20
Σε αυτό το thread, κάποιες κυρίες/μέλη του φόρουμ, είχαν υποστηρίξει πως η γυναίκα / μητέρα, πρέπει να κάθεται μόνο ένα έτος (το πολύ 18 μήνες) με το νεογέννητο παιδί της, και στην συνέχεια να επιστρέφει στην εργασία της κλπ.

Σήμερα στις ειδήσεις, άκουσα πως 4.000 οικογένειες στην Αττική, δεν βρήκαν θέση για το παιδί τους σε δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό. Φαντάζομαι το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζουν και εκτός Αττικής στην χώρα μας.

Επαναφέρω λοιπόν το θέμα, και ρωτάω τις συγκεκριμένες κυρίες.

Με δεδομένη την οικονομική κρίση και την ύφεση που βιώνουν οι περισσότεροι Ελληνες που καθιστά απαγορευτικό το υψηλό κόστος των ιδιωτικών παιδικών σταθμών, τι προτείνουν σε αυτές τις 4.000 μητέρες;

Να κάνουν τι τα παιδιά τους;

Μπροστά στην υποχρέωση της μητρότητας από την μια, και το δικαίωμα της εργασίας από την άλλη, τι να επιλέξουν;

julias
24-08-2011, 17:38
Εχετε σκεφτει καθόλου την πιθανοτητα, του να ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να δουλευει η γυναικα και μετά τις εγκυμοσύνες της, επειδή ο άντρας για διαφορους λογους ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να συνεισφέρει τα απαραίτητα? ΝΑΙ, η γυναικα οφείλει να βάλει τα παιδιά της πάνω από όλα, ναι , ο άντρας οφείλει να τους εξασφαλίζει αλλά αν η γυναίκα δεν έχει σύντροφο_βοηθό, Τί γινεται? Φευγει απο την δουλειά? Και πώς θα τρώνε?
Απλες αποριες μιας απλης κοπελας που εχει δυο παιδια και παλευει για αυτα!

marian_m
24-08-2011, 19:05
Εγώ ένα έχω να πω.
Όποια γυναίκα διαλέγει για σύντροφό της κάποιον που θεωρεί ότι το μεγάλωμα των παιδιών είναι αποκλειστικά και μόνο γυναικεία ευθύνη, καλά να πάθει.
Όποια πάλι διαλέγει για σύντροφό της κάποιον που θεωρεί ότι η θέση της γυναίκας είναι μέσα στο σπίτι και η καριέρα και η εργασία είναι προνόμια του άντρα, πάλι καλά να πάθει.
Τα πράγματα είναι απλά και τα πολλά λόγια άσκοπα.
Και δεν συμφωνώ ότι είναι μόνο υποχρέωση της μητέρας να βάλει τα παιδιά της πάνω απ' όλα αλλά και του πατέρα των παιδιών.
Αν και γι'αυτό το πάνω απ' όλα, έχω αρκετές ενστάσεις.

marian_m
24-08-2011, 19:06
Σε αυτό το thread, κάποιες κυρίες/μέλη του φόρουμ, είχαν υποστηρίξει πως η γυναίκα / μητέρα, πρέπει να κάθεται μόνο ένα έτος (το πολύ 18 μήνες) με το νεογέννητο παιδί της, και στην συνέχεια να επιστρέφει στην εργασία της κλπ.

Σήμερα στις ειδήσεις, άκουσα πως 4.000 οικογένειες στην Αττική, δεν βρήκαν θέση για το παιδί τους σε δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό. Φαντάζομαι το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζουν και εκτός Αττικής στην χώρα μας.

Επαναφέρω λοιπόν το θέμα, και ρωτάω τις συγκεκριμένες κυρίες.

Με δεδομένη την οικονομική κρίση και την ύφεση που βιώνουν οι περισσότεροι Ελληνες που καθιστά απαγορευτικό το υψηλό κόστος των ιδιωτικών παιδικών σταθμών, τι προτείνουν σε αυτές τις 4.000 μητέρες;

Να κάνουν τι τα παιδιά τους;

Μπροστά στην υποχρέωση της μητρότητας από την μια, και το δικαίωμα της εργασίας από την άλλη, τι να επιλέξουν;
Φαντάζομαι μιλάς για παιδιά ορφανά από πατέρα...

julias
24-08-2011, 23:26
Εγώ πιστευω οτι τα παιδια ειναι ευθυνη και του πατερα και της μητερας. Όμως παρά το ότι ειμαι γυναικα καριερας (εκπαιδευτικός) και με μεταπτυχιακες σπουδες, πολύ θα ηθελα να είχα την οικονομική δυνατότητα του να μην δουλευω, και να κάθομαι να παρακολουθω τα αγοράκια μου, να πηγαινουν στις προπονήσεις τους, στο καράτε τους, να ζω τη ζωή τους. Για πόσα χρόνια ακομα θα είναι μικρά? Θεωρω οτι τα παιδιά πρεπει να ειναι ο καρπος του ερωτα μας με εναν ανθρωπο, και θα μου αρεσε πολύ να βλεπω συνεχεια τον καρπο του ερωτα μου να μεγαλώνει στην κυριολεξια και να ειμαι διπλα να θαυμαζω την καθε στιγμή. Εννοειται οτι και ο πατερας χρειαζεται. Μεγαλωσα χωρις πατερα και το ξερω καλα. Αλλά θα ήθελα να μην δουλευα και να ημουν συνεχεια μαζί τους. Είμαι ρομαντική, ε?

Seduction
25-08-2011, 04:49
Εχετε σκεφτει καθόλου την πιθανοτητα, του να ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να δουλευει η γυναικα και μετά τις εγκυμοσύνες της, επειδή ο άντρας για διαφορους λογους ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να συνεισφέρει τα απαραίτητα? ΝΑΙ, η γυναικα οφείλει να βάλει τα παιδιά της πάνω από όλα, ναι , ο άντρας οφείλει να τους εξασφαλίζει αλλά αν η γυναίκα δεν έχει σύντροφο_βοηθό, Τί γινεται? Φευγει απο την δουλειά? Και πώς θα τρώνε?

Απλες αποριες μιας απλης κοπελας που εχει δυο παιδια και παλευει για αυτα!

Eίναι άλλο πράγμα μια γυναίκα να ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να εργάζεται και μετά την μητρότητα της, ιδίως όταν τα παιδιά βρίσκονται από την βρεφική έως την προσχολική ηλικία, και εντελώς διαφορετικό να μην αποδέχεται μια γυναίκα τον ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟ και ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ρόλο της μητρότητας και να αδιαφορεί αν τα παιδιά της θα μεγαλώσουν πότε σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, πότε στην γιαγιά και στον παππού, πότε με την θεία και τον θείο και πότε με την ανειδίκευτη, λόγω χαμηλού κόστους, κοπέλα που τα φυλάει!

ΚΑΚΩΣ αν ο άνδρας δεν προσφέρει στην οικογένειά του, όσα έχει καθήκον να παρέχει είτε επειδή δεν το θέλει, είτε θέτει πιο σημαντικές άλλες προτεραιότητες. Όταν αποδεδειγμένα και μετά από κάθε άκαρπη προσπάθεια, ΔΕΝ μπορεί να ανταποκριθεί στις αυξημένες ανάγκες της οικογένειας, φυσικά και θα δεχτεί την βοήθεια της συντρόφου της ζωής του, πάντα όμως φέροντας αυτός τα περισσότερα βάρη.

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο για τα παιδιά, είναι να μεγαλώσουν με την μητέρα τους να είναι συνεχώς κοντά τους και ας στερηθούν κάποιες πολυτέλειες.

Εγώ ένα έχω να πω.
Όποια γυναίκα διαλέγει για σύντροφό της κάποιον που θεωρεί ότι το μεγάλωμα των παιδιών είναι αποκλειστικά και μόνο γυναικεία ευθύνη, καλά να πάθει.
Όποια πάλι διαλέγει για σύντροφό της κάποιον που θεωρεί ότι η θέση της γυναίκας είναι μέσα στο σπίτι και η καριέρα και η εργασία είναι προνόμια του άντρα, πάλι καλά να πάθει.
Τα πράγματα είναι απλά και τα πολλά λόγια άσκοπα.
Και δεν συμφωνώ ότι είναι μόνο υποχρέωση της μητέρας να βάλει τα παιδιά της πάνω απ' όλα αλλά και του πατέρα των παιδιών.
Αν και γι'αυτό το πάνω απ' όλα, έχω αρκετές ενστάσεις.

Όταν μια γυναίκα ΔΕΝ αποδέχεται τον ρόλο της μητέρας στον οποίο όχι μόνο συναινεί, αλλά είναι και από τα υψηλότερα και δυνατότερα θέλω της και παρ’ όλο που φέρει ζωή, την πετάει στο καιάδα για να συνεχίσει την καριέρα της ή για να καλύψει άλλου είδους φιλοδοξίες της, τότε κρίμα στην γυναίκα, κρίμα και καλά να πάθει, στον σύζυγό της και μεγαλύτερο κρίμα στα παιδιά τους.

Όταν μια γυναίκα, δεν βάζει τα παιδιά της πάνω απ’ όλα και διατυπώνει ενστάσεις γι’ αυτό, ας μην γίνει μητέρα!

Φαντάζομαι μιλάς για παιδιά ορφανά από πατέρα...

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως για παράδειγμα ο θηλασμός είναι αποκλειστικό προνόμιο της μητέρας!

Φαντάζομαι επίσης πως γνωρίζεις πως αρκετές γυναίκες δεν θηλάζουν τα παιδιά τους αδιαφορώντας πλήρως για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού τόσο για το παιδί, όσο και για τις ίδιες! Δεν είναι κατάντια;

Δεν είναι επίσης κατάντια να διακόπτουν την φύση χρησιμοποιώντας φάρμακα;

Ακόμα και με καθαρά λογιστική προσέγγιση, (αφήνοντας άλλους σημαντικούς λόγους) όταν οι Ελληνίδες γυναίκες αμείβονται κατά 22,2% μέσο όρο, χαμηλότερα από τους άνδρες (μέσος όρος ΕΕ 17,5%) ποιος πρέπει να σταματήσει να εργάζεται για το μεγάλωμα των παιδιών, σύμφωνα με την λογική σου;

Μπορείς να κατανοήσεις τι σημαίνει 22,2% χαμηλότερα έσοδα για μια οικογένεια;

Ξέρεις πόσες γυναίκες επιθυμούν το παρακάτω; (Και το διαβάζεις από μορφωμένη γυναίκα)

Εγώ πιστευω οτι τα παιδια ειναι ευθυνη και του πατερα και της μητερας. Όμως παρά το ότι ειμαι γυναικα καριερας (εκπαιδευτικός) και με μεταπτυχιακες σπουδες, πολύ θα ηθελα να είχα την οικονομική δυνατότητα του να μην δουλευω, και να κάθομαι να παρακολουθω τα αγοράκια μου, να πηγαινουν στις προπονήσεις τους, στο καράτε τους, να ζω τη ζωή τους. Για πόσα χρόνια ακομα θα είναι μικρά? Θεωρω οτι τα παιδιά πρεπει να ειναι ο καρπος του ερωτα μας με εναν ανθρωπο, και θα μου αρεσε πολύ να βλεπω συνεχεια τον καρπο του ερωτα μου να μεγαλώνει στην κυριολεξια και να ειμαι διπλα να θαυμαζω την καθε στιγμή. Εννοειται οτι και ο πατερας χρειαζεται. Μεγαλωσα χωρις πατερα και το ξερω καλα. Αλλά θα ήθελα να μην δουλευα και να ημουν συνεχεια μαζί τους. Είμαι ρομαντική, ε?

Καθόλου ρομαντική. Απλά Γυναίκα. Μπράβο

julias
25-08-2011, 09:09
Και επειδη έχασα τπν πατερα μου όταν ήμουν πολύ μικρή, και είδα τί τράβηξε η μητερα μου για να μας μεγαλώσει και τί έχασε , από ανάγκη βεβαια, (ήμουν η μόνη στο λύκειο που δεν είχαν δει ποτέ την μητερα της, γιατί τοτε οι γυναικες δεν μπορουσαν να φυγουν ευκολα απο την δουλειά τους), υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην αφήσω τα παιδιά μου να υποφέρουν έτσι, όπως υπέφερα εγώ. Για αυτό και επέλεξα δουλεια στο δημοσιο, ενώ εχω τα προσοντα για δουλειες με πολλες περισσοτερες προοπτικες, για να ειμαι περισσοτερες ωρες κοντα στα παιδιά μου. Είναι κακό αυτό? Είναι απλα θέμα προτεραιοτήτων, και βεβαια αν μπορουσα να βασιστω οικονομικα στον άντρα μου, γιατί να μην το κάνω? Θέλω να είμαι με τα παιδιά μου και ΦΥΣΙΚΑ θέλω και τον πατερα τους μαζι μου. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ
Εννοειται οτι ειναι Η ΘΕΛΗΣΗ μου και η υποχρεωση μου και δεν μου το επιβαλλει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ παρα μόνο η αγάπη μου για τα παιδιά μου. Ακουγομαι παραδοσιακή, αλλά οταν εχεις μεγαλώσει μόνος, δεν θες να περάσουν το ιδιο και τα παιδιά σου
Φιλικά

BrokeN_DoLL
25-08-2011, 10:47
η αδερφη μ δουλευει σε βρεφονηπιακους. θα κλεισουν πολλοι τωρα επειδη βρισκανε και κανανε μπινιες τωρα δεν θα μπορουνε! βαζαν 30 παιδακια σε 1 αιθουσα με 3 κοπελες να τα φροντιζουν, ερχοντουσαν για ελεγχο και τα κρυβαν σε ντουλαπες. ειναι τραγικο. και μαλιστα εχουν γινει τοσο κωλοπαιδα που δεν μπορεις να γυρισεις το κεφαλι σου και τα μικρα ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ στην κυριολεξια τα κεφαλια των μωρων!!!!! ειναι σκατα οι βρεφονηπιακοι. αλλα ειληκρινα,,,,,,οπως ειπωθηκε και παραπανω δεν γινεται να ζησει ενα παιδι μονο απο την μανα και σε περιπτωση που δεν υπαρχει πατερας πως θα ζησουνε? και μαλιστα συμφωνω χωρις να υπαρχει αμφιβολια πως ειναι θεμα ΚΑΙ του πατερα οχι να κατηγορουμε μονιμως τις γυναικες για ΟΛΑ!

marian_m
25-08-2011, 11:15
Eίναι άλλο πράγμα μια γυναίκα να ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να εργάζεται και μετά την μητρότητα της, ιδίως όταν τα παιδιά βρίσκονται από την βρεφική έως την προσχολική ηλικία, και εντελώς διαφορετικό να μην αποδέχεται μια γυναίκα τον ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟ και ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ρόλο της μητρότητας και να αδιαφορεί αν τα παιδιά της θα μεγαλώσουν πότε σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, πότε στην γιαγιά και στον παππού, πότε με την θεία και τον θείο και πότε με την ανειδίκευτη, λόγω χαμηλού κόστους, κοπέλα που τα φυλάει!

ΚΑΚΩΣ αν ο άνδρας δεν προσφέρει στην οικογένειά του, όσα έχει καθήκον να παρέχει είτε επειδή δεν το θέλει, είτε θέτει πιο σημαντικές άλλες προτεραιότητες. Όταν αποδεδειγμένα και μετά από κάθε άκαρπη προσπάθεια, ΔΕΝ μπορεί να ανταποκριθεί στις αυξημένες ανάγκες της οικογένειας, φυσικά και θα δεχτεί την βοήθεια της συντρόφου της ζωής του, πάντα όμως φέροντας αυτός τα περισσότερα βάρη.

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο για τα παιδιά, είναι να μεγαλώσουν με την μητέρα τους να είναι συνεχώς κοντά τους και ας στερηθούν κάποιες πολυτέλειες.

[SIZE=2]Όταν μια γυναίκα ΔΕΝ αποδέχεται τον ρόλο της μητέρας στον οποίο όχι μόνο συναινεί, αλλά είναι και από τα υψηλότερα και δυνατότερα θέλω της και παρ’ όλο που φέρει ζωή, την πετάει στο καιάδα για να συνεχίσει την καριέρα της ή για να καλύψει άλλου είδους φιλοδοξίες της, τότε κρίμα στην γυναίκα, κρίμα και καλά να πάθει, στον σύζυγό της και μεγαλύτερο κρίμα στα παιδιά τους.

Όταν μια γυναίκα, δεν βάζει τα παιδιά της πάνω απ’ όλα και διατυπώνει ενστάσεις γι’ αυτό, ας μην γίνει μητέρα!

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως για παράδειγμα ο θηλασμός είναι αποκλειστικό προνόμιο της μητέρας!

Φαντάζομαι επίσης πως γνωρίζεις πως αρκετές γυναίκες δεν θηλάζουν τα παιδιά τους αδιαφορώντας πλήρως για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού τόσο για το παιδί, όσο και για τις ίδιες! Δεν είναι κατάντια;

Ακόμα και με καθαρά λογιστική προσέγγιση, (αφήνοντας άλλους σημαντικούς λόγους) όταν οι Ελληνίδες γυναίκες αμείβονται κατά 22,2% μέσο όρο, χαμηλότερα από τους άνδρες (μέσος όρος ΕΕ 17,5%) ποιος πρέπει να σταματήσει να εργάζεται για το μεγάλωμα των παιδιών, σύμφωνα με την λογική σου;

Ξέρεις πόσες γυναίκες επιθυμούν το παρακάτω; (Και το διαβάζεις από μορφωμένη γυναίκα)

Καθόλου ρομαντική. Απλά Γυναίκα. Μπράβο
Εκτός από το θηλασμό, τι άλλο δεν μπορεί να κάνει ο άντρας στο μεγάλωμα των παιδιών?
Βεβαίως, δεν έχω κανένα λόγο να ξεκινήσω διάλογο σε τέτοια βάση, μιας και οι απόψεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.
Οι σχέσεις που κάνω είναι ισότιμες, οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Δεν ήμουνα ποτέ με κάποιον που είχε τέτοιες απόψεις για τις σχέσεις, απλούστα γιατί δεν αντέχω ούτε λεπτό δίπλα σε φαλλοκράτες.

BrokeN_DoLL
25-08-2011, 11:17
Εκτός από το θηλασμό, τι άλλο δεν μπορεί να κάνει ο άντρας στο μεγάλωμα των παιδιών?
Βεβαίως, δεν έχω κανένα λόγο να ξεκινήσω διάλογο σε τέτοια βάση, μιας και οι απόψεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.
Οι σχέσεις που κάνω είναι ισότιμες, οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Δεν ήμουνα ποτέ με κάποιον που είχε τέτοιες απόψεις για τις σχέσεις, απλούστα γιατί δεν αντέχω ούτε λεπτό δίπλα σε φαλλοκράτες.

μαρια ευγε!!!!!! η τελευταια σου λεξη καλυπτει τα παντα!

Remedy
25-08-2011, 11:17

...

εχεις μπλεξει τις πουτσες με τις βουρτσες
φανταζομαι να γνωριζεις πως ο θηλασμος διαρκει το πολυ εναν χρονο....
με αυτον τον εναν χρονο θηλασμου (γιατι το μεγαλωμα του παιδιου δεν ειναι μονο ο θηλασμος), εσυ μοιραζεις υποχρεωσεις και δικαιωματα στο ζευγαρι..
απο κει και περα (αλλα και πιο πριν) και οι δυο γονεις μπορουν και πρεπει να προσφερουν εξισου στα παιδια τους. προφανως δεν εχεις υποψη σου για προβληματικα παιδια , αγορια και κοριτσια που τα προβληματα τους τα δημιουργησε ο παρων/ απων πατερας... αν δεν τα εχεις, ελπιζω να μην τα βρεις καποτε μπροστα σου.

οσο για τα 20 %... ειναι μια ανωφελη συζητηση αυτη που κανεις κι εντελως παραπλανητικη.
εαν ενας ανδρας ειναι σκουπιδιαρης και η γυναικα του γιατρος, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????
αν ειναι και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????????
αν ο ανδρας εχει μια αβεβαιη ιδιωτικου τομεα δουλεια που την χανει συχνα και η γυναικα εχει μια σιγουρη δουλεια στο δημοσιο, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????

κρατα τους αναχρονισμους και τους φαλλοκρατισμους σου για την δικη σου οικογενεια σεντ.
οι περισσοτεροι ζουμε στον 21ο αιωνα, οχι στο 1800 ...

BrokeN_DoLL
25-08-2011, 11:22
εκτος αυτου αγωνιστικαμε αιωνες για να ειμαστε ισαξιες οπως τους αντρες και ακομα δεν το χουμε καταφερει πληρως. εκτος απ το δικαιωμα να ψηφιζουμε εχουμε την ταση να μας περιφρονουν και να μας φορτωνουν. ο πατερας μ που ειναι πλεον αγγελος τον ακουγα να λεει στην μανα μ μεχρι προτινως καθε φορα που καναμε κατι οτι εκεινη μας εκανε σαν τα μουτρα της. αμα ο δικος μ αντρας αυριο μεθαυριο μ πει τα ιδια θα σηκωθω να φυγω και θα μπορω επειδη εχω παλεψει και εχω δουλεια και λεφτα και δεν εξαρτιεμαι! δεν μπορει λοιπον ο καθε αντρας να λεει πως ειναι θεμα μονο δικο μας η στηριξη της οικογενειας που θελει παραπανω θεμελια....

Remedy
25-08-2011, 11:28
εκτος αυτου αγωνιστικαμε αιωνες για να ειμαστε ισαξιες οπως τους αντρες και ακομα δεν το χουμε καταφερει πληρως. εκτος απ το δικαιωμα να ψηφιζουμε εχουμε την ταση να μας περιφρονουν και να μας φορτωνουν. ο πατερας μ που ειναι πλεον αγγελος τον ακουγα να λεει στην μανα μ μεχρι προτινως καθε φορα που καναμε κατι οτι εκεινη μας εκανε σαν τα μουτρα της. αμα ο δικος μ αντρας αυριο μεθαυριο μ πει τα ιδια θα σηκωθω να φυγω και θα μπορω επειδη εχω παλεψει και εχω δουλεια και λεφτα και δεν εξαρτιεμαι! δεν μπορει λοιπον ο καθε αντρας να λεει πως ειναι θεμα μονο δικο μας η στηριξη της οικογενειας που θελει παραπανω θεμελια....

ειναι γνωστο τοις πασι, οτι οι ανδρες που επικαλουνται την "φυση" για να κρατουν μια γυναικα στο σπιτι, εξαρτημενη οικονομικα απο αυτους (οπως οι παπουδες μας) το κανουν για να εχουν τον ελεγχο της.
οποια σκοπευει να ζησει σαν δουλαρα, ειτε τον θελει ειτε τον σιχαθει καποτε τον αφεντη, ας μεινει αμορφωτη/ ανεκπαιδευτη κι ας περιμενει τον πασα να της δωσει χαρτζιλικι για να παει κομμωτηριο

julias
25-08-2011, 12:45
Εγώ δεν κατάλαβα ποιός μίλησε για αμόρφωτη και ανεκπαίδευτη γυναίκα, και ποιος μίλησε για χαρτζιλίκι? Δεν μπορει μια όμορφη, έξυπνη και μορφωμενη γυναικα να θέλει ΑΠΛΑ να μεγαλώσει τα παιδιά της όσο μπορει απερίσπαστη? Πού ειναι το κακό? Δεν ξέρω, μπορει να είμαι απο άλλο πλανήτη...

Remedy
25-08-2011, 12:51
Εγώ δεν κατάλαβα ποιός μίλησε για αμόρφωτη και ανεκπαίδευτη γυναίκα, και ποιος μίλησε για χαρτζιλίκι? Δεν μπορει μια όμορφη, έξυπνη και μορφωμενη γυναικα να θέλει ΑΠΛΑ να μεγαλώσει τα παιδιά της όσο μπορει απερίσπαστη? Πού ειναι το κακό? Δεν ξέρω, μπορει να είμαι απο άλλο πλανήτη...

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ!
αυτο που δεν μπορει, ειναι να βγαινουν πονηροι ανεπαρκεις τυπακοι και να το παρουσιαζουν αυτο ΣΑΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΑ "ΘΗΛΥΚΑ" (οχι γυναικες)

julias
25-08-2011, 13:02
Ο θεός έδωσε στον άνθρωπο τη βουληση να επιλεγει αυτο που θεωρει σωστό για τον εαυτό του. Μια γυναίκα - και με θεωρω πολύ γυναικα, χωρις ίχνος αλαζονειας, επειδή μιλησες πριν για θηλυκά- μπορει να επιλέξει να εργαστει για πολλους λογους. Ο οικονομικός λόγος είναι βασικός. Η αυτοπραγματωση και η δημιουργια ειναι ενας άλλος λόγος. Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι περα απο τους λογους που θελει μια γυναικα να δουλεψει, η θέληση της και όχι η υποχρεωση της που ειναι δεδομενη οταν εισαι γονιος, να μεγαλώσει το παιδι της ειναι ή πρεπει να είναι ΕΝΤΟΝΗ. Και αυτο εμενα ειναι εμφυτο. Δεν μου το επιβάλλει κανενας άντρας. Το κανω γιατί το θέλω. Και τώρα που δουλευω, παλευω σαν τρελλή να ειμαι μαζι τους και κάνω πραγματα για μενα ΜΟΝΟ οταν κοιμουνται για να ειμαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ διπλα τους..
Δεν ξέρω, μπορει να ειμαι από άλλο κόσμο...

Remedy
25-08-2011, 13:20
γιατι εισαι απο αλλον κοσμο?
εχεις την εντυπωση οτι οι υπολοιπες μητερες που εργαζονται, κανουν κατι διαφορετικο απο εσενα, η αγαπουν λιγοτερο τα παιδια τους?

julias
25-08-2011, 13:40
Όχι, αλλα δινεται η εντυπωση οτι όποια γυναικα επιλεγει να αφοσιωθει στα παιδια της ειναι αναχρονιστική.Έλεος...

ALIA
25-08-2011, 15:22
Όχι, αλλα δινεται η εντυπωση οτι όποια γυναικα επιλεγει να αφοσιωθει στα παιδια της ειναι αναχρονιστική.Έλεος...
Εγω δεν διαπιστωσα κατι τετοιο στα λεγομενα των μελων! Νομιζω οτι η ουσια βρισκεται στην απαντηση της Remedy:

δεν μπορει να βγαινουν πονηροι ανεπαρκεις τυπακοι και να το παρουσιαζουν αυτο ΣΑΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΑ "ΘΗΛΥΚΑ" (οχι γυναικες)

julias
25-08-2011, 15:28
Μπορει να μην κατάλαβα καλά. Υποθετω οτι μελη, που συμμετεχουν στο φορουμ περισσοτερο καιρο, καταλαβαινουν καλυτερα απο μενα
Και οι δυο γονεις εχουν υποχρεωση στα παιδια τους. Όμως περα απο αυτο έχουν επιθυμια ή ΠΡΕΠΕΙ να εχουν. Τα παιδια ειναι επιλογή. Αν δεν θες, μην τα κανεις..

julias
25-08-2011, 15:31
Και η μητροτητα τον τελευταιο καιρό εχει γινει ένα από όλα...Σε ομιλια μου σε πολυ γνωστό ακριβό ιδιωτικο σχολειο των βορειων προαστίων, διαπιστωσα με λύπη οτι οι περισσοτερες μαμάδες ερχοντουσαν με Cayenne στο σχολειο αλλά δεν ήξεραν ουτε σε ποια τάξη πάει το παιδί τους (ναι, το άκουσα και αυτο και όχι μια φορά)

Seduction
25-08-2011, 23:53

Δεν μπορείς να ξεκινήσεις διάλογο, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ μπορείς να τοποθετηθείς σε πραγματικές καταστάσεις και πρακτικά πράγματα που ισχύουν στην ζωή και στην οικογένεια, που ουδεμία σχέση έχουμε με απόψεις.

Τοποθετήσου στα εξής:

A. Oθηλασμός κρατάει 1 χρόνο. Οι γυναίκες που ανήκουν στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) δεν δικαιούνται άδεια μετά την εγκυμοσύνη τους. Tι θα κάνουν λοιπόν ΠΡΑΚΤΙΚΑ;

Θα κρατήσουν την επιχείρησή της κλειστή ένα χρόνο; Και ακόμα ένα χρόνο στο άλλο παιδί, και ακόμα ένα χρόνο στον τρίτο;

B. O άνδρας δεν καλείται να διακόπτει την δουλειά του για 18 μήνες κάθε φορά που γεννιέται ένα παιδί. ΔΕΝ το καταλαβαίνεις; Οι γυναίκες που δεν είναι στο δημόσιο, έχουν τεράστιο εργασιακό πρόβλημα σε κάθε εγκυμοσύνη τους. Πολλές χάνουν την δουλειά του ή την θέση τους. Oι γυναίκες που είναι ελεύθερες επαγγελματίες τι θα κάνουν στον πρακτικό τομέα;

Γ. Ποια είναι η υποχρέωση της γυναίκας ΠΡΑΚΤΙΚΑ, απέναντι στον ρόλο της μητρότητας που η ίδια επέλεξε; Να πετάξει το παιδί σε βρεφονηπιακούς σταθμούς (σε περίπτωση που δεν βρει τι θα κάνει;) σε παππούδες και γιαγιά (αν υπάρχουν) ή σε ανειδίκευτες νταντάδες; Εχεις δει τα στοιχεία που έχουν παρουσιαστεί μέσω κρυφών καμερων για κακοποιήσεις βρεφών; Ποια είναι η θέση σου; Θα είχε κακοποιηθεί έστω και ένα πλάσμα, αν ήταν η μητέρα του παρόν;

Δ. Όταν όλοι οι ειδικοί παρουσιάζουν πως η μητέρα πρέπει να είναι δίπλα στο παιδί μέχρι τουλάχιστον την ηλικία των 5 ετών, τι έχεις να απαντήσεις; Τις θεωρείς επιστημονικές μπούρδες; Θα ακούσεις τον παιδίατρο στο τι θα κάνεις όταν αρρωστήσει το παιδί ή τον παιδαγωγό στο πως θα μορφωθεί κλπ, αλλά θα τους αγνοήσεις όταν σου πουν πως το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το παιδί σου είναι να είσαι κοντά του και όχι να απουσιάζεις;

Tέλος γιατί μπερδεύεις την θέση του άνδρα σου, στην ιερή υποχρέωση που έχεις εσύ ως μητέρα; Αν δεν δουλεύεις στο δημόσιο πως θα απαντήσεις ΠΡΑΚΤΙΚΑ στην γέννηση δύο παιδιών;

εχεις μπλεξει τις πουτσες με τις βουρτσες

φανταζομαι να γνωριζεις πως ο θηλασμος διαρκει το πολυ εναν χρονο....
με αυτον τον εναν χρονο θηλασμου (γιατι το μεγαλωμα του παιδιου δεν ειναι μονο ο θηλασμος), εσυ μοιραζεις υποχρεωσεις και δικαιωματα στο ζευγαρι..
απο κει και περα (αλλα και πιο πριν) και οι δυο γονεις μπορουν και πρεπει να προσφερουν εξισου στα παιδια τους. προφανως δεν εχεις υποψη σου για προβληματικα παιδια , αγορια και κοριτσια που τα προβληματα τους τα δημιουργησε ο παρων/ απων πατερας... αν δεν τα εχεις, ελπιζω να μην τα βρεις καποτε μπροστα σου.

οσο για τα 20 %... ειναι μια ανωφελη συζητηση αυτη που κανεις κι εντελως παραπλανητικη.
εαν ενας ανδρας ειναι σκουπιδιαρης και η γυναικα του γιατρος, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????
αν ειναι και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????????
αν ο ανδρας εχει μια αβεβαιη ιδιωτικου τομεα δουλεια που την χανει συχνα και η γυναικα εχει μια σιγουρη δουλεια στο δημοσιο, ποιος παιρνει τον μεγαλυτερο μισθο????

κρατα τους αναχρονισμους και τους φαλλοκρατισμους σου για την δικη σου οικογενεια σεντ.
οι περισσοτεροι ζουμε στον 21ο αιωνα, οχι στο 1800 ...

Eσύ που ζεις στον 21ο αιώνα, μήπως γνωρίζεις τι σημαίνει ΣΤΟΙΧΕΙΑ Eurostat που παρουσιάζουν τον ΜΕΣΟ ΟΡΟ; Στις περιπτώσεις του μέσου όρου, ποια είναι η τοποθέτησή σου;

Στα παραδείγματα σου. Ποια γυναίκα ιατρός, που δεν εργάζεται στο δημόσιο, θα μπορέσει να λείψει από το ιδιωτικό της ιατρείο 2 ή 3 φορές επί 18 μήνες;

Δεν βλέπεις ότι «στηρίζεις» τα επιχειρήματά σου μόνο στην ασφάλεια του δημόσιου τομέα; !!! Δεν υπάρχει για σένα ο ιδιωτικός; Η πραγματικότητα της ανασφάλιστης εργασίας; Το ελεύθερο επάγγελμα; Οι αγρότισσες; !!!

Ποια ελεύθερη επαγγελματίας χωρίς περιουσία ή βοήθεια των γονέων της, έχει την δυνατότητα να λείψει από το κατάστημά της αυτόν τον ένα χρόνο του θηλασμoύ; Και μετά έναν χρόνο ακόμα; (!)

Επίσης για να πληροφορηθείς, στον ιδιωτικό τομέα το μέσο ημερομίσθιο των γυναικών αντιπροσωπεύει το 81,6% των ανδρών και στο Δημόσιο περίπου το 90%

ειναι γνωστο τοις πασι, οτι οι ανδρες που επικαλουνται την "φυση" για να κρατουν μια γυναικα στο σπιτι, εξαρτημενη οικονομικα απο αυτους (οπως οι παπουδες μας) το κανουν για να εχουν τον ελεγχο της.

οποια σκοπευει να ζησει σαν δουλαρα, ειτε τον θελει ειτε τον σιχαθει καποτε τον αφεντη, ας μεινει αμορφωτη/ ανεκπαιδευτη κι ας περιμενει τον πασα να της δωσει χαρτζιλικι για να παει κομμωτηριο

Δεν γνωρίζω με ποιους κάνεις παρέα και στο κοινωνικό σου γίγνεσθαι ισχύουν τέτοιες αναχρονιστικές ιδέες ή αν κατοικείς σε χωριό, όμως οι σύγχρονοι άνθρωποι των δυτικών κοινωνιών, οριοθετούν ξεκάθαρα τους ρόλους τους μέσα στην σχέση και ζουν στην αρμονία που τους δίδει η ισορροπία που οι ίδιοι έχουν επιλέξει. Ούτε καταναγκαστικά ούτε με οικονομική εξάρτηση του ενός μέλους από το άλλο!!! Ποιος αναφέρθηκε σε τέτοιες ανοησίες;

Όλα τα δικαστήρια πλέον, αναγνωρίζουν ως ισότιμη προσφορά στην κοινή περιουσία και στην απόκτηση των αγαθών από τον γάμο και μετά, τον ρόλο της γυναίκας ως μητέρα και ως νοικοκυρά. Σου λέει κάτι αυτό;

Σε μια κοινή ζωή ενός ζευγαριού που αποτελείται από σύγχρονους ανθρώπους, ΔΕΝ υπάρχει χαρτζιλίκι (!!!) αλλά όλα είναι κοινά.

αυτο που δεν μπορει, ειναι να βγαινουν πονηροι ανεπαρκεις τυπακοι και να το παρουσιαζουν αυτο ΣΑΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΑ "ΘΗΛΥΚΑ" (οχι γυναικες)

Δεν είναι μόνο ηθική αλλά και απέραντη υποχρέωση και ΔΙΚΑΙΩΜΑ μαζί απέναντι στην μητρότητα που η ίδια η γυναίκα επιλέγει και ΔΕΝ τοποθετείσαι τι γίνεται στο ΠΡΑΚΤΙΚΟ κομμάτι για όσες γυναίκες δεν εργάζονται στον δημόσιο τομέα και δεν καλύπτονται από τα προνόμια που αυτός (ακόμα) δίδει.

γιατι εισαι απο αλλον κοσμο?

εχεις την εντυπωση οτι οι υπολοιπες μητερες που εργαζονται, κανουν κατι διαφορετικο απο εσενα, η αγαπουν λιγοτερο τα παιδια τους?

Διάβασες την παρακάτω μαρτυρία μέλους που είναι εκπαιδευτικός; Ποιά είναι η τοποθέτησή σου;

Και η μητροτητα τον τελευταιο καιρό εχει γινει ένα από όλα...Σε ομιλια μου σε πολυ γνωστό ακριβό ιδιωτικο σχολειο των βορειων προαστίων, διαπιστωσα με λύπη οτι οι περισσοτερες μαμάδες ερχοντουσαν με Cayenne στο σχολειο αλλά δεν ήξεραν ουτε σε ποια τάξη πάει το παιδί τους (ναι, το άκουσα και αυτο και όχι μια φορά)

Remedy
26-08-2011, 00:09
σου εχω απαντησει σε ολα αυτα που ρωτας σενταξιον , αλλη φορα για το ιδιο θεμα, αλλα δεν κατανοησες τις απαντησεις. δεν θα κατσω να τις επαναλαβω.

Seduction
26-08-2011, 00:27
σου εχω απαντησει σε ολα αυτα που ρωτας σενταξιον , αλλη φορα για το ιδιο θεμα, αλλα δεν κατανοησες τις απαντησεις. δεν θα κατσω να τις επαναλαβω.

ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ, ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ, κάνε copy-paste τις απαντήσεις που ψευδώς γράφεις ότι μου έδωσες

Remedy
26-08-2011, 00:30
ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ, ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ, κάνε copy-paste τις απαντήσεις που ψευδώς γράφεις ότι μου έδωσες

ασε μας χρυσο μου

Seduction
26-08-2011, 00:43
ασε μας χρυσο μου

Aυτές είναι οι συγκεκριμένες και ξεκάθαρες απαντήσεις που δίδεις. Μπράβο σου.

julias
26-08-2011, 00:51
Μου φαινετα οτι κάποιες φορές χάνεται η ουσία. Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ της γυναικας όταν κανει παιδί ΠΡΕΠΕΙ να είναι το παιδί της. Και αυτο δεν χρειάζεται να το πει κάποιος νόμος. Το λεει η ΑΓΑΠΗ και η ΣΤΟΡΓΗ που νιώθει η γυναικα για τον καρπό του έρωτα της. Το αν θελει να δουλέψει και υπο ποιες συνθηκες ειναι άλλο θέμα. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, και μπορει ο άντρας να καλύψει και τους δυο, τρεις ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ? Αν το θέλει, φυσικά. Τί ειναι πιο σημαντικο στη ζωή, τι μενει τελικά? Η αγάπη και η τρυφεροτητα Και τα παιδιά ΣΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ. Τώρα, αν υπαρχουν οικονομικά θεματα, η γυναίκα δουλευει αναγκαστικά.
Συγγνώμη αν ακουγομαι ρομαντική ή αρχαια. Είμαι 37 χρονών, με καριερα που με γεμίζει πολύ, όμως θα έδινα τα πάντα για να βρω περισσότερες ώρες να είμαι με τα αγοράκια μου, έστω και αν έπρεπε να φύγω απο την δουλειά μου

Seduction
26-08-2011, 01:05
ΔΕΝ θα πάρεις απαντήσεις julias. ΔΕΝ έχουν απαντήσεις στην πολύ σωστή θέση σου. ΔΕΝ βλέπεις πως καμία τους ΔΕΝ απαντά συγκεκριμένα σε τόσα ερωτήματα που έθεσα;

Pathetic. Αυτή είναι η στάση τους

ALIA
26-08-2011, 01:06
julia,κατανοητες και σεβαστες οι αποψεις σου! Ομως,η διαφορα σου με τον Seduction ειναι οτι δεν προσπαθεις να τις επιβαλλεις ως μια γενικη αληθεια εκβιαζοντας συνειδησεις και θετοντας ψευτοδιλημματα! Μιλας για τον εαυτο σου,για τις επιθυμιες σου και τις προτιμησεις σου και κανεις δε θα σε πει "αρχαια" γιατι πολυ απλα δεν προσπαθεις να τις επιβαλλεις σε ΟΛΕΣ τις γυναικες που γινονται μητερες! Ελπιζω να γινομαι κατανοητη!

Seduction
26-08-2011, 01:10
julia,κατανοητες και σεβαστες οι αποψεις σου! Ομως,η διαφορα σου με τον Seduction ειναι οτι δεν προσπαθεις να τις επιβαλλεις ως μια γενικη αληθεια εκβιαζοντας συνειδησεις και θετοντας ψευτοδιλημματα! Μιλας για τον εαυτο σου,για τις επιθυμιες σου και τις προτιμησεις σου και κανεις δε θα σε πει "αρχαια" γιατι πολυ απλα δεν προσπαθεις να τις επιβαλλεις σε ΟΛΕΣ τις γυναικες που γινονται μητερες! Ελπιζω να γινομαι κατανοητη!

Φυσικά και γίνεσαι κατανοητή! Oι τοποθετήσεις σου (καθώς και της remedy και maria_m) είναι άρες - μάρες - κουκουνάρες, ΚΑΙ εκτός πραγματικότητας όταν ονομάζεις ψευτοδιλήμματα ότι συμβαίνει έξω αάπό τον δημόσιο τομέα εργασίας.

ΔΕΝ έχει τοποθετηθεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ καμια σας. Τα ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα

julias
26-08-2011, 01:14
Να σε ρωτήσω ALIA κάτι? Πώς μπορει κάποιος σε ένα φόρουμ να επιβάλλει απόψεις όταν ο καθένας εχει την γνώμη του? Πώς να στην επιβάλλω? Να σε δείρω? Να σε πείσω, ίσως. Αλλά επετρεψε μου να σου πω, ποτε στην ζωή μου δεν προσπαθώ να επιβάλλω καμιά αποψη σε κανεναν, ούτε και να μου επιβάλλουν. Στο θεμα όμως της μητροτητας είμαι λίγο πιο κατηγορηματική γιατί εκει εχεις να κανεις με παιδικές ψυχες ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ, μπορει να τραυματιστουν ανεπανόρθωτα. Πιστευω κάθετα και το έχω δει στην πράξη, οτι τα παιδιά ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ την μάνα τους κυρίως, ειδικά στις μικρες ηλικίες.
Ξέρεις τί ελεγε η γιαγιά μου? Τζουλια, δεν ορφανευεις απο πατερα, απο μανα ορφανευεις..

Seduction
26-08-2011, 01:22
Να σε ρωτήσω ALIA κάτι? Πώς μπορει κάποιος σε ένα φόρουμ να επιβάλλει απόψεις όταν ο καθένας εχει την γνώμη του? Πώς να στην επιβάλλω? Να σε δείρω? Να σε πείσω, ίσως. Αλλά επετρεψε μου να σου πω, ποτε στην ζωή μου δεν προσπαθώ να επιβάλλω καμιά αποψη σε κανεναν, ούτε και να μου επιβάλλουν. Στο θεμα όμως της μητροτητας είμαι λίγο πιο κατηγορηματική γιατί εκει εχεις να κανεις με παιδικές ψυχες ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ, μπορει να τραυματιστουν ανεπανόρθωτα. Πιστευω κάθετα και το έχω δει στην πράξη, οτι τα παιδιά ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ την μάνα τους κυρίως, ειδικά στις μικρες ηλικίες.
Ξέρεις τί ελεγε η γιαγιά μου? Τζουλια, δεν ορφανευεις απο πατερα, απο μανα ορφανευεις..

Τι τους έγραψες τώρα!! Mπράβο σου.

Το λένε ΟΛΟΙ οι ειδικοί και τους το έχω γράψει, αλλά αυτές παραμένουν στο "άρες - μάρες - κουκουνάρες" και σε λοιπά ευφυολογήματα. Επί της ουσίας ΜΗΔΕΝ!

ALIA
26-08-2011, 01:24
Προφανως,οι αποψεις μας πανω στο συγκεκριμενο θεμα δεν συγκλινουν καθως δε θεωρω οτι η συνεχιση της εργασιας απο πλευρας της μητερας παει πισω τα παιδια! Σεβομαι,ομως,απολυτα τη δικη σου τοποθετηση!
Οσο για το θεμα της επιβολης απο το εν λογω μελος...εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ εντονη η προσπαθεια του να χειραγωγει και να κατευθυνει συνειδησεις μη σεβομενος την αντιθετη απο εκεινον αποψη! Δε λεω φυσικα οτι καταφερνει τελικως τιποτε καθως οπως λες ο καθενας απο εμας εχει τη δικια του θεση-αντιληψη! Κατανταει,ομως,να γινεται κουραστικος γι'αυτο και πολλα μελη αποφευγουν πλεον να εισερθουν σε "συζητηση" μαζι του!

BloodyKate
26-08-2011, 01:26
Και τον πατέρα χρειάζονται, είναι εξίσου σημαντικός με τη μάνα.

julias
26-08-2011, 01:29
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ κοριτσια ΠΟΤΕ οτι η δουλεια της μάνας πάει πίσω τα παιδιά. ΕΙΠΑ οτι αν δεν δουλευει η μάνα ειναι καλυτερο για τα παιδιά . ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Ρε παιδιά, μην τρελλαθουμε κιόλας.¨οσο γιατον πατερα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι δεν χρειάζεται. Το ξερω καλά γιατί τον εχασα μικρη. Σας παρακαλώ να προσεχουμε τί λεμε. Είναι ευαισθητο θέμα

ALIA
26-08-2011, 01:34
Σας παρακαλώ να προσεχουμε τί λεμε. Είναι ευαισθητο θέμα
Αισθανεσαι οτι ειπα κατι ασχημο απο μερους μου ωστε να χρειαζεται να προσεχω περισσοτερο τι λεω?
Οντως ειναι ευαισθητο θεμα! Δεν υποστηριξε κανεις το αντιθετο!

Seduction
26-08-2011, 01:34
ΕΙΠΑ οτι αν δεν δουλευει η μάνα ειναι καλυτερο για τα παιδιά . ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Σας παρακαλώ να προσεχουμε τί λεμε. Είναι ευαισθητο θέμα

AKΡΙΒΩΣ!

Υ.Γ Για να υπάρξει συζήτηση, πρέπει να γίνεται παρουσίαση συγκεκριμένων θέσεων και ανάπτυξη των ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ που στηρίζουν την κάθε άποψη. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με τις συγκεκριμένες.

Επαναλαμβάνω. ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, Μ Η Δ Ε Ν

julias
26-08-2011, 01:37
ALIA, γιατί νιώθεις οτι προσπαθει να σε κατευθύνει ο Seduction? Αν η άποψη σου είναι ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη, πως μπορει να σε κατευθυνει κάποιος απο τι ιντερνετ? Τί εννοεις? Εμενα ας πουμε δεν μπορει να με κατευθυνει κανείς . Πώς σου τα επιβάλλει?Σου τα λεει και κατ'ιδίαν?

julias
26-08-2011, 01:40
ALIA , δες τα προηγουμενα ποστ μου. Δεν ειπες κατι ασχημο. Απλα δεν καταλαβες τί ειπα εγώ. Αν και νομίζω οτι αν διαβασεις το μηνυμα 145, θα συμφωνήσεις μαζί μου

ALIA
26-08-2011, 01:41
ALIA, γιατί νιώθεις οτι προσπαθει να σε κατευθύνει ο Seduction? Αν η άποψη σου είναι ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη, πως μπορει να σε κατευθυνει κάποιος απο τι ιντερνετ? Τί εννοεις? Εμενα ας πουμε δεν μπορει να με κατευθυνει κανείς . Πώς σου τα επιβάλλει?Σου τα λεει και κατ'ιδίαν?
Δεν ειπα οτι μπορει καποιος να με κατευθυνει! Δε δινω τετοια δυνατοτητα σε κανεναν! Αλλο "προσπαθω" κι αλλο "καταφερνω"!

ALIA
26-08-2011, 01:43
ALIA , δες τα προηγουμενα ποστ μου. Δεν ειπες κατι ασχημο. Απλα δεν καταλαβες τί ειπα εγώ. Αν και νομίζω οτι αν διαβασεις το μηνυμα 145, θα συμφωνήσεις μαζί μου
Αν δε συμφωνησω,θα πρεπει να το παρω αποφαση οτι ειμαι ή θα γινω ΚΑΚΗ ΜΗΤΕΡΑ?!

julias
26-08-2011, 01:48
Κανεις δεν επιβάλλει σε κανεναν τίποτα .Ο καθένας με την δύναμη του λόγου του εκφράζει την άποψη του. Απο το ιντερνετ δεν επιβάλλει κανεις τίποτα. Τώρα αν κάποιος ή κάποια (όπως ίσως εγώ σήμερα) ακουγεται πιο πιεστικός, είναι επειδή σε κάποια θεματα κάποια πράγματα, κατα την γνώμη του πάντα, δεν υπόκεινται σε διαπραγμαυτευση, όπως η μητρότητα

julias
26-08-2011, 01:49
Τί ερώτηση ειναι αυτή? Το αν θα γίνεις καλή ή κακή μητέρα θα το δεις στην πράξη, όμως μην την πληρώσει ο άμαχος πληθυσμός.

ALIA
26-08-2011, 01:50
Κανεις δεν επιβάλλει σε κανεναν τίποτα .Ο καθένας με την δύναμη του λόγου του εκφράζει την άποψη του. Απο το ιντερνετ δεν επιβάλλει κανεις τίποτα. Τώρα αν κάποιος ή κάποια (όπως ίσως εγώ σήμερα) ακουγεται πιο πιεστικός, είναι επειδή σε κάποια θεματα κάποια πράγματα, κατα την γνώμη του πάντα, δεν υπόκεινται σε διαπραγμαυτευση, όπως η μητρότητα
Δε μιλησα για 'σενα! Η τοποθετηση μου ηταν ξεκαθαρη! Θα σε παρακαλουσα,ομως,αυτο να μην το συνεχισουμε γιατι το βρισκω ανωφελο! Δε νομιζεις?

julias
26-08-2011, 01:51
και να εισαι βεβαιη απο την θέση μου , ως εκπαιδευτικός, έχω δει πολυ αμαχο πληθυσμο να την πληρώνει. Σου ευχομαι να είσαι η καλύτερη μητέρα για τα παιδιά σου

ALIA
26-08-2011, 01:51
Το αν θα γίνεις καλή ή κακή μητέρα θα το δεις στην πράξη
Νομιζω οτι πηρα την απαντηση μου! Σ'ευχαριστω!

julias
26-08-2011, 01:54
Είδες που συμφωνουμε τελικά...

ALIA
26-08-2011, 01:55
Είδες που συμφωνουμε τελικά...
Δε θα το ελεγα ακριβως αλλα δεν ειναι και αναγκη να συμφωνησουμε αλλωστε!

julias
26-08-2011, 02:05
Όχι βεβαια, δεν με ενδιαφέρει να συμφωνήσω με κάποιον. Στο θεμα της μητροτητας ειμαι κατηγορηματκή. Ίσως μόνο εκει ειμαι. Δεν μπορω να δεχτώ με τίποτα, να τρέχω στις δουλειες απο το πρωι εως το βραδυ-αν δεν υπαρχει αναγκη φυσικά- και μετα να βλεπω ψυχολόγο για να αντιμετωπίσω τα τραυματα των παιδιών μου. Ξερεις οτι στα πιο ακριβά σχολεια των Αθηνών, είναι οι πιο προβληματικοί μαθητές? Γιατί αραγε?
Ξερεις οτι κατι κυριες σε πολυ υψηλες κοινωνικες θεσεις, όταν περνανε τα χρονια και εχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους, κλαινε και οδυρονται για τα χρονια που έχασαν? Γιατί άραγε?

ALIA
26-08-2011, 02:16
Όχι βεβαια, δεν με ενδιαφέρει να συμφωνήσω με κάποιον.
Θα κρατησω αυτο και θα το τελειωσω εδω απο μερους μου προσθετοντας μονο στα παραδειγματα που ανεφερες οτι καθε περιπτωση "προβληματικου" παιδιου-μαθητη μελεταται μεμονωμενα απο ψυχολογους καθως μπορει να κρυβονται πολλα απο πισω ειτε απο πλευρας της μητερας ειτε ομως και απο του πατερα ή και απο τους δυο μαζι! Δεν ωφελει να τσουβαλιαζουμε λεγοντας οτι η μητερα εργαζεται αρα το παιδι θα καταντησει "προβληματικο"!

julias
26-08-2011, 02:22
Ποτε ΑΛΙΑ δεν ειπα αυτο που ειπες. ΠΟΤΕ

marian_m
26-08-2011, 10:17
ΔΕΝ θα πάρεις απαντήσεις julias. ΔΕΝ έχουν απαντήσεις στην πολύ σωστή θέση σου. ΔΕΝ βλέπεις πως καμία τους ΔΕΝ απαντά συγκεκριμένα σε τόσα ερωτήματα που έθεσα;

Pathetic. Αυτή είναι η στάση τους
Στη θέση σου θα ήμουνα πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς μου. Αυτό το pathetic σε άλλες συμπεριφορές παραπέμπει...Ξέρεις εσύ!
Και τις διαταγές σου αλλού μπάρμπα! Άντε βγες κανένα ραντεβουδάκι να ξελαμπικάρεις! Και πού ξέρεις, μπορεί να είσαι τυχερός και αυτή τη φορά να συναντήσεις την γυναίκα-δούλα που ψάχνεις.
Εγώ ευτυχώς (και δεν είμαι η μόνη), έχω δίπλα μου πραγματικό σύντροφο και όχι αφέντη. Ο οποίος μπορεί να είναι άντρας χωρίς τα κόμπλεξ του άντρα - κουβαλητή και της γυναίκας - τροφού.
Έτσι λοιπόν έχω συνηθίσει (στην πράξη και όχι στη θεωρία) και όλα αυτά τα λογύδρια που βγάζεις περί σχέσεων για μένα είναι παπαριές καμαρωτές.

marian_m
26-08-2011, 10:19
Όχι βεβαια, δεν με ενδιαφέρει να συμφωνήσω με κάποιον. Στο θεμα της μητροτητας ειμαι κατηγορηματκή. Ίσως μόνο εκει ειμαι. Δεν μπορω να δεχτώ με τίποτα, να τρέχω στις δουλειες απο το πρωι εως το βραδυ-αν δεν υπαρχει αναγκη φυσικά- και μετα να βλεπω ψυχολόγο για να αντιμετωπίσω τα τραυματα των παιδιών μου. Ξερεις οτι στα πιο ακριβά σχολεια των Αθηνών, είναι οι πιο προβληματικοί μαθητές? Γιατί αραγε?
Ξερεις οτι κατι κυριες σε πολυ υψηλες κοινωνικες θεσεις, όταν περνανε τα χρονια και εχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους, κλαινε και οδυρονται για τα χρονια που έχασαν? Γιατί άραγε?
Ναι, μόνο οι φτωχοί βιοπαλαιστές μεγαλώνουν σωστά παιδιά!
Διακρίνω κάποιο ρατσισμό ή μου φαίνεται?

julias
26-08-2011, 10:30
Σου φαίνεται, κανενας ρατσισμός. Και εγώ δεν ανήκω στην κατηγορία που λες. Σου ανεφερα απλά τί βλεπω στα σχολεια για να τονίσω οτι το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωή ειναι η ανθρώπινη ψυχή και όχι τα χρήματα.

marian_m
26-08-2011, 11:34
Σου φαίνεται, κανενας ρατσισμός. Και εγώ δεν ανήκω στην κατηγορία που λες. Σου ανεφερα απλά τί βλεπω στα σχολεια για να τονίσω οτι το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωή ειναι η ανθρώπινη ψυχή και όχι τα χρήματα.
Δε χρειάζεται να το τονίσεις, είναι αυτονόητο.
Για μένα απλά δεν είναι αυτονόητο ότι σε όσους λείπουν τα χρήματα περισσεύει η ψυχή. Γιατί συχνά, κυκλοφορεί αυτή η άποψη.
Ούτε βεβαίως και το αντίθετο.
Είναι θέμα χαρακτήρα και παιδείας.

julias
26-08-2011, 13:29
Είτε έχεις χρήματα είτε δεν έχεις, η προτεραιότητα πρεπει να ειναι παντα το παιδί. Απλά, άμα έχεις χρήματα, έχεις λιγότερο άγχος επιβίωσης. Και αυτό είναι σημαντικό

Seduction
26-08-2011, 21:44
Στη θέση σου θα ήμουνα πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς μου. Αυτό το pathetic σε άλλες συμπεριφορές παραπέμπει...Ξέρεις εσύ!
Και τις διαταγές σου αλλού μπάρμπα! Άντε βγες κανένα ραντεβουδάκι να ξελαμπικάρεις! Και πού ξέρεις, μπορεί να είσαι τυχερός και αυτή τη φορά να συναντήσεις την γυναίκα-δούλα που ψάχνεις.
Εγώ ευτυχώς (και δεν είμαι η μόνη), έχω δίπλα μου πραγματικό σύντροφο και όχι αφέντη. Ο οποίος μπορεί να είναι άντρας χωρίς τα κόμπλεξ του άντρα - κουβαλητή και της γυναίκας - τροφού.
Έτσι λοιπόν έχω συνηθίσει (στην πράξη και όχι στη θεωρία) και όλα αυτά τα λογύδρια που βγάζεις περί σχέσεων για μένα είναι παπαριές καμαρωτές.

Εκτίθεσαι και δείχνεις περίτρανα και τον χαρακτήρα σου και την «παιδεία» σου, όταν το μόνο που κάνεις είναι να ευφυολογείς και να βρίζεις, συν του να δέχεσαι ως αλήθειες τα ψέματα που γράφτηκαν κατά παραβίαση των κανονισμών του φόρουμ.

Θα μπορούσες (???) απλά, αν είχες απαντήσεις, να τοποθετηθείς στα συγκεκριμένα ερωτήματα που έθεσα και παραμένουν αναπάντητα, καταθέτοντας τα επιχειρήματα σου.

Είναι γνωστή η τακτική των ακαλλιέργητων και μωρών ανθρώπων, να βρίζουν και να γεμίζουν flames ένα thread, λόγω έλλειψης επιχειρημάτων και με παντελή αδυναμία υποστήριξης των απόψεών τους.

Επαναλαμβάνω, τέτοιες συμπεριφορές είναι PATHETIC.

Είσαι σε ένα χώρο που τα μέλη που συμμετέχουν σε ένα θέμα, πρέπει να εκθέτουν και να υποστηρίζουν τις απόψεις τους σε ένα γόνιμο διάλογο, και εσύ το μόνο που κάνεις είναι να βρίζεις!

Για να το εμπεδώσεις. Pathetic.

Απλά

marian_m
27-08-2011, 11:33
Εκτίθεσαι και δείχνεις περίτρανα και τον χαρακτήρα σου και την «παιδεία» σου, όταν το μόνο που κάνεις είναι να ευφυολογείς και να βρίζεις, συν του να δέχεσαι ως αλήθειες τα ψέματα που γράφτηκαν κατά παραβίαση των κανονισμών του φόρουμ.

Θα μπορούσες (???) απλά, αν είχες απαντήσεις, να τοποθετηθείς στα συγκεκριμένα ερωτήματα που έθεσα και παραμένουν αναπάντητα, καταθέτοντας τα επιχειρήματα σου.

Είναι γνωστή η τακτική των ακαλλιέργητων και μωρών ανθρώπων, να βρίζουν και να γεμίζουν flames ένα thread, λόγω έλλειψης επιχειρημάτων και με παντελή αδυναμία υποστήριξης των απόψεών τους.

Επαναλαμβάνω, τέτοιες συμπεριφορές είναι PATHETIC.

Είσαι σε ένα χώρο που τα μέλη που συμμετέχουν σε ένα θέμα, πρέπει να εκθέτουν και να υποστηρίζουν τις απόψεις τους σε ένα γόνιμο διάλογο, και εσύ το μόνο που κάνεις είναι να βρίζεις!

Για να το εμπεδώσεις. Pathetic.

Απλά
Γίνεσαι απίστευτα βαρετός!
Είναι δυνατόν να κάνω διάλογο με κάποιον που δεν έχει ιδέα τι είναι διάλογος, εκτός αν ο άλλος συμφωνεί μαζί του?
Και ποιος ο λόγος να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου, σε κάτι που για μένα είναι λυμένο?
Δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε, ξαναλέω ότι θεωρώ αναχρονιστικές και στενόμυαλες τις απόψεις σου και εκνευριστικό εσένα σαν (συν?)ομιλητή.
Τα λόγια σου δεν με αγγίζουν στο παραμικρό και νομίζω ότι αρκετή αξία σου έδωσα με το να σου απευθύνω το λόγο.
Αυτά.

Seduction
27-08-2011, 19:19
Γίνεσαι απίστευτα βαρετός!
Είναι δυνατόν να κάνω διάλογο με κάποιον που δεν έχει ιδέα τι είναι διάλογος, εκτός αν ο άλλος συμφωνεί μαζί του?
Και ποιος ο λόγος να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου, σε κάτι που για μένα είναι λυμένο?
Δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε, ξαναλέω ότι θεωρώ αναχρονιστικές και στενόμυαλες τις απόψεις σου και εκνευριστικό εσένα σαν (συν?)ομιλητή.
Τα λόγια σου δεν με αγγίζουν στο παραμικρό και νομίζω ότι αρκετή αξία σου έδωσα με το να σου απευθύνω το λόγο.
Αυτά.

Το να απαντάς σε ΣΕΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις σε ένα φόρουμ, σημαίνει πως καταθέτεις τις απόψεις σου και τις στηρίζεις με τα επιχειρήματά σου. Σε αυτά μπορούν τα τοποθετηθούν άλλα μέλη και να εκθέσουν τις δικές τους σκέψεις κ.ο.κ

Οι ερωτήσεις μου είναι γενικού περιεχομένου και αφορούν αυτό που συζητάμε στο θέμα. Το να τις απαντήσεις δεν σημαίνει πως κάνεις διάλογο μαζί μου. Καμία αντιπαράθεση δεν υπάρχει

Απλά χώρος για επιχειρήματα. Εχεις; Τα καταθέτεις. Δεν έχεις; Διαβάζεις αυτά που έχουν αναφερθεί.

Εσύ προτιμάς να βρίζεις. Και αυτή η στάση σου, είναι PATHETIC.

marian_m
28-08-2011, 12:20
Το να απαντάς σε ΣΕΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις σε ένα φόρουμ, σημαίνει πως καταθέτεις τις απόψεις σου και τις στηρίζεις με τα επιχειρήματά σου. Σε αυτά μπορούν τα τοποθετηθούν άλλα μέλη και να εκθέσουν τις δικές τους σκέψεις κ.ο.κ

Οι ερωτήσεις μου είναι γενικού περιεχομένου και αφορούν αυτό που συζητάμε στο θέμα. Το να τις απαντήσεις δεν σημαίνει πως κάνεις διάλογο μαζί μου. Καμία αντιπαράθεση δεν υπάρχει

Απλά χώρος για επιχειρήματα. Εχεις; Τα καταθέτεις. Δεν έχεις; Διαβάζεις αυτά που έχουν αναφερθεί.

Εσύ προτιμάς να βρίζεις. Και αυτή η στάση σου, είναι PATHETIC.
Βλέπω ότι επιμένεις να το συνεχίσουμε. Διακρίνω κάποια εμμονή, θα έλεγα.
Προφανώς δεν αντέχεις κάποιος να μη συμμορφώνεται με τα παραγγέλματά σου. Δυστυχώς για σένα, είμαστε αρκετοί.
Και επίσης δυστυχώς για σένα, δεν σε έβαλε κανένας συντονιστή της κουβέντας.
Το να απαντώ ή να μην απαντώ σε κάποια ερώτηση στο φόρουμ είναι δικό μου δικαίωμα και επιλογή και δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το απαιτήσει ή να μου το επιβάλει. Θεωρώ μάλιστα γελοίο το ύφος με το οποίο απαιτείς από κάποιον να απαντήσει, σε ερωτήσεις που θεωρείς ότι εκκρεμούν.
Όταν δε, έχω πει τη γνώμη μου ξεκάθαρα, αλλά κάποιος χοντροκέφαλος δεν θέλει να τη δεχτεί, γιατί δεν συμφωνεί με τη δικιά του, τότε το θέμα ξεφεύγει από την απλή ανοησία και ισχυρογνωμοσύνη και γίνεται εμμονή όπως είπα και πιο πάνω.
Αν βρίζω ή όχι δεν ξέρω, πάντως εσύ τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να ενοχλείσαι, όταν συνεχώς χρησιμοποιείς απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
Όσο για επιχειρήματα, εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ξεπατικώνω νόμους και εγκυκλίους για να υποστηρίξω τις θέσεις μου. Ούτε να επικαλούμαι τους κανονισμούς του φόρουμ για να προστατευτώ. Μπορώ να το κάνω και μόνη μου.
Όσο για το ποιος είναι αξιολύπητος* εδώ μέσα, φάνηκε περίτρανα τις προάλλες, παρόλο που έσπευσες να απαιτήσεις να εξαφανιστεί το θέμα.

*Μεταφράζω το pathetic, μια και στην Ελλάδα συνηθίζω να μιλάω ελληνικά, αν και γνωρίζω και την αγγλική και άλλες γλώσσες. Αν δεν γνωρίζεις την αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά λυπάμαι, αν πάλι το γράφεις στ' αγγλικά για να κάνεις εντύπωση, λυπάμαι ακόμη περισσότερο.