PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αντε καλη αρχη!!!!

athanasoudaki
01-07-2011, 16:59
Γεια σας παιδια!!!Επιτελους μετα απο καιρο αποφασισα να παω και γω σε ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη!και απλα ειχα την αναγκη να το πω!!
Μου γραψε zoloft για καταθλιψη και soliam για καποιες σκεψεις που εκανα οτι με παρακολουθουν!
Μου πε θα τα περνω για 8 μηνες και εννοειται ταυτοχρονα θα κανω και ψυχοθεραπεια με τον ιδιο!!!
Παλι καλα ταιριαζουμε και αμεσως με καταλαβε ακομα και τον χαρακτηρα μ και γω του ανοιχτηκα και ενιωθα λες και μιλαω σε δικο μ ανθρωπο, παλι καλα στο κομματι της ψυχοθεραπειας θα τα παμε καλα!!

Απο zoloft και soliam εχει κανεις εμπειρια??

Εχουν παρενεργειες??καπου διαβασα οτι παιρνεις και κιλα εξ αιτιας αυτων των φαρμακων!Ισχυει??

Θεοφανία
01-07-2011, 17:05
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου...:)
Δεν ξέρω από φάρμακα, αλλά θεωρώ πως με το βήμα που έκανες κέρδισες το μισό παιχνίδι. Το άλλο μισό θα το κερδίσεις παλεύοντας για σένα....

athanasoudaki
01-07-2011, 17:11
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου...:)
Δεν ξέρω από φάρμακα, αλλά θεωρώ πως με το βήμα που έκανες κέρδισες το μισό παιχνίδι. Το άλλο μισό θα το κερδίσεις παλεύοντας για σένα....

Θεοφανια μ σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!Βασικα μου εδωσε πολυ δυναμη και ο γιατρος μ!Πιστευω παιζει σημαντικο ρολο και αυτο!!!

Θεοφανία
01-07-2011, 17:14
Θεοφανια μ σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!Βασικα μου εδωσε πολυ δυναμη και ο γιατρος μ!Πιστευω παιζει σημαντικο ρολο και αυτο!!!

φυσικά.
Έχω διαβάσει άπειρα θέματα εδώ μέσα από μέλη που έπεσαν σε μλκες γιατρούς που τους έβλεπαν μόνο για χρήμα και δεν πήραν καμία βοήθεια, με αποτέλεσμα να ψάχνονται για χρόνια.
Είσαι πολύ τυχερή λοιπόν. Φρόντισε να το εκμεταλλευτείς.

athanasoudaki
01-07-2011, 17:30
φυσικά.
Έχω διαβάσει άπειρα θέματα εδώ μέσα από μέλη που έπεσαν σε μλκες γιατρούς που τους έβλεπαν μόνο για χρήμα και δεν πήραν καμία βοήθεια, με αποτέλεσμα να ψάχνονται για χρόνια.
Είσαι πολύ τυχερή λοιπόν. Φρόντισε να το εκμεταλλευτείς.

ναι και γω εχω διαβασει γι αυτο και δισταζα να παω αλλα τωρα που τον βρηκα θα προσπαθησω να συνεργαστω μαζι τ οσο καλυτερα μπορω
απλα με ανησυχουν τα φαρμακα γτ οπως και να χει φαρμακα ειναι και γενικα τα αντιπαθω....
αλλα στη ψυχοθεραπεια πρωτη φορα βγαινω απο ιατρειο και νοιωθω τοσο ανακουφισμενη!!!!

Gypsy Cello
01-07-2011, 20:27
μπράβο ρε συ. χαίρομαι! :) Άντε και κάτι ευχάριστο!

athanasoudaki
01-07-2011, 20:33
μπράβο ρε συ. χαίρομαι! :) Άντε και κάτι ευχάριστο!

Μακαρι Gypsy Cello μ να συνεχισει να ειναι ευχαριστο γτ τα χαπια μ ανησυχουν λιγο....

Gypsy Cello
01-07-2011, 21:03
Μην ανησυχείς! Τα ζολόφτ ανήκουν στην ίδια κατηγορία με αυτά που παίρνω εγώ. Δεν προκαλούν εξάρτηση, είναι ακίνδυνα.

katerinaki
01-07-2011, 22:14
μηπως ειναι solian k oχι soliam , an einai το πρωτο ,ειναι αντιψυχωσικο.

Lou!
01-07-2011, 22:22
αθανασουδακι, το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη σχεση εμπιστοσυνης κ καλη επικοινωνια με το γιατρο σου κ σιγα σιγα θα τα βρειτε με τα φαρμακα. τα φαρμακα ειναι κ καπως προσωπικη υποθεση, αυτα τα φαρμακα τουλαχιστον, δηλ ενα φαρμακο που μπορει να ταιριαξει πολυ καλα σε εναν ανθρωπο, με πολλα θετικα κ ελαχιστες παρενεργειες, μπορει σε εναν αλλο να κανει πολλες παρενεργειες κ ελαχιστο καλο. γι αυτο κ υπαρχουν ολα στην αγορα, αλλιως καποια θα ειχαν εκλειψει, αν ηταν για ολους χειροτερα σε σχεση με καποια αλλα.

οποτε το σημαντικο ειναι να τα δοκιμασεις κ ο,τι προβληματα εχεις να τα συζητας κ με τη μεθοδο της δοκιμης κ του λαθους θα βρεις τα φαρμακα κ τη δοση που να σου ταιριαζει.

δε χρειαζεται να αγχωνεσαι προκαταβολικα. αν καποιο φαρμακο δε σε βοηθησει, θα το αλλαξεις, αν η δοση ειναι ψηλη, θα σου την ελαττωσουν.

γι αυτο λεω το σημαντικο ειναι ενας ικανος κ καλοπροαιρετος ψυχιατρος, μια καλη σχεση επικοινωνιας με εμπιστοσυνη με τον ασθενη κ λιγη υπομονη!

athanasoudaki
03-07-2011, 20:59
μηπως ειναι solian k oχι soliam , an einai το πρωτο ,ειναι αντιψυχωσικο.

ναι εχεις δικιο solian το λενε!

athanasoudaki
03-07-2011, 21:08
αθανασουδακι, το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη σχεση εμπιστοσυνης κ καλη επικοινωνια με το γιατρο σου κ σιγα σιγα θα τα βρειτε με τα φαρμακα. τα φαρμακα ειναι κ καπως προσωπικη υποθεση, αυτα τα φαρμακα τουλαχιστον, δηλ ενα φαρμακο που μπορει να ταιριαξει πολυ καλα σε εναν ανθρωπο, με πολλα θετικα κ ελαχιστες παρενεργειες, μπορει σε εναν αλλο να κανει πολλες παρενεργειες κ ελαχιστο καλο. γι αυτο κ υπαρχουν ολα στην αγορα, αλλιως καποια θα ειχαν εκλειψει, αν ηταν για ολους χειροτερα σε σχεση με καποια αλλα.

οποτε το σημαντικο ειναι να τα δοκιμασεις κ ο,τι προβληματα εχεις να τα συζητας κ με τη μεθοδο της δοκιμης κ του λαθους θα βρεις τα φαρμακα κ τη δοση που να σου ταιριαζει.

δε χρειαζεται να αγχωνεσαι προκαταβολικα. αν καποιο φαρμακο δε σε βοηθησει, θα το αλλαξεις, αν η δοση ειναι ψηλη, θα σου την ελαττωσουν.

γι αυτο λεω το σημαντικο ειναι ενας ικανος κ καλοπροαιρετος ψυχιατρος, μια καλη σχεση επικοινωνιας με εμπιστοσυνη με τον ασθενη κ λιγη υπομονη!

ναι Lou εχεις δικιο!απλα ψιλοανχωθηκα γτ πρωτη φορα παιρνω τετοια φαρμακα και δεν ξερω πως λειτουργουν!ας πουμε οτι σε καποιους μπορει να ταιριαζουν και σε αλλους οχι,οποτε οτι και να προκυψει εννοειται οτι θα το συζτηταω μαζι τ!σ ευχαριστω!!

Lacrymosa
04-07-2011, 00:00
athanasoudaki γεια σου κι απο μενα κ καλη αρχη στην διαδικασια αυτη κ να εισαι δυνατη κ σταθερη.
τα ζολοφτ τα χω παρει παλιοτερα, κ θα τα ξαναξεκινησω κ παλι συντομα γιατι επεσα μαλλον σε καταθλιψη, κοιτα γενικως ειναι "βολικα" φαρμακα, δλδ ταιριαζουν σε πολλους κ τους βοηθανε, ευχομαι επομενως να ταιριαξουν κ σε σενα, ειναι οπως τα λαντοζ ανηκουν στα ssri που ειναι τα πιο συγχονα αντικαταθλιπτικα, κιλα σε γενικες γραμμες δεν βαζει το ζολοφτ, παιζει κ να χασεις αναλογα τον οργανισμο, το αλλο το solian ειναι αντιψυχωτικο, δεν το χω παρει για να ξερω..
τα ξεκινησες?? πως νιωθεις??

athanasoudaki
04-07-2011, 11:25
athanasoudaki γεια σου κι απο μενα κ καλη αρχη στην διαδικασια αυτη κ να εισαι δυνατη κ σταθερη.
τα ζολοφτ τα χω παρει παλιοτερα, κ θα τα ξαναξεκινησω κ παλι συντομα γιατι επεσα μαλλον σε καταθλιψη, κοιτα γενικως ειναι "βολικα" φαρμακα, δλδ ταιριαζουν σε πολλους κ τους βοηθανε, ευχομαι επομενως να ταιριαξουν κ σε σενα, ειναι οπως τα λαντοζ ανηκουν στα ssri που ειναι τα πιο συγχονα αντικαταθλιπτικα, κιλα σε γενικες γραμμες δεν βαζει το ζολοφτ, παιζει κ να χασεις αναλογα τον οργανισμο, το αλλο το solian ειναι αντιψυχωτικο, δεν το χω παρει για να ξερω..
τα ξεκινησες?? πως νιωθεις??

ναι τα ξεκινησα απο χθες και νιωθω σαν μαστουρωμενη :P
εχω θωλουρα,νιωθω τα χερια μ και τα ποδια μ σαν μουδιασμενα,και το κεφαλιο μ σαν μουδιασμενο το νιωθω!
αυτα ειναι φυσιολογικα??
νομιζω μου πεσανε λιγο βαρυα!!!

Lacrymosa
04-07-2011, 21:12
athanasoudaki εγω ξεκινησα απο σημερα το πρωι ζολοφτ 50 mg κ νιωθω σαν υπνωτισμενη κ σαν να μην αντιλαμβανομαι εξ ολοκληρου την πραγματικοτητα.. αλλα πιστευω σε 2-3 μερες θα στρωσω γιατι το χω ξαναπαρει κ ολο κ καπως το "θυμαται" ο οργανισμος, οποτε θα δρασει κ πιο γρηγορα με λιγοτερες παρενεργειες ελπιζω..

αυτα που νιωθεις πανω κατω τα νιωθω κ εγω καθε φορα που ξεκιναω κατι καινουργιο, ειναι μεχρι να τα συνηθισεις, μην ανησυχεις, απλα προσπαθησε να μην επικεντρωνεσαι εκει κ αναπαραγεις στο μυαλο σου το πως νιωθεις..

καλη συνεχεια!! :)

PETRAN
06-07-2011, 05:43
ναι τα ξεκινησα απο χθες και νιωθω σαν μαστουρωμενη :P
εχω θωλουρα,νιωθω τα χερια μ και τα ποδια μ σαν μουδιασμενα,και το κεφαλιο μ σαν μουδιασμενο το νιωθω!
αυτα ειναι φυσιολογικα??
νομιζω μου πεσανε λιγο βαρυα!!!

Πιθανότατα είναι το αντιψυχωτικό (solian) υπομονή μέχρι να το συνηθίσεις. Άκουγες και φωνές κλπ. η είχες μόνο ιδέες ότι σε καταδιώκουν/αναφέρονται σε σένα?

Lacrymosa
07-07-2011, 01:15
athanasoudaki πως εισαι?? εισαι καλυτερα?? το solian ειναι δυνατοτερο κ ισως υπερκαλυπτει το ζολοφτ, εγω που παιρνω μονο ζολοφτ (προς το παρον) σχεδον το χει αφομoιωσει ο οργανισμος μου κ ειναι σαν να μην το παιρνω καν!
καλη συνεχεια girl !!:)

athanasoudaki
16-07-2011, 20:36
Πιθανότατα είναι το αντιψυχωτικό (solian) υπομονή μέχρι να το συνηθίσεις. Άκουγες και φωνές κλπ. η είχες μόνο ιδέες ότι σε καταδιώκουν/αναφέρονται σε σένα?

οχι φωνες ευτυχως δεν ακουγα!!μονο να με καταδιωκουν!αλλα το ξεπερασα μονη μ και απορω γιατι ο γιατρος μου τα γραψε αυτα τα φαρμακα!

path
17-07-2011, 01:01
{οχι φωνες ευτυχως δεν ακουγα!!μονο να με καταδιωκουν!αλλα το ξεπερασα μονη μ και απορω γιατι ο γιατρος μου τα γραψε αυτα τα φαρμακα! } <<<<
αν απορεις κι ολας (?).... πιθανον να μην το συνηθησεις οσο υπομονη κι αν κανεις . και να εισπρατεις μονο τις παρενεργειες του....

athanasoudaki
17-07-2011, 19:42
{οχι φωνες ευτυχως δεν ακουγα!!μονο να με καταδιωκουν!αλλα το ξεπερασα μονη μ και απορω γιατι ο γιατρος μου τα γραψε αυτα τα φαρμακα! } <<<<
αν απορεις κι ολας (?).... πιθανον να μην το συνηθησεις οσο υπομονη κι αν κανεις . και να εισπρατεις μονο τις παρενεργειες του....

τα συνηθησα path !!και αυτο λεω ειμαι μια χαρα εδω και μισο χρονο το ξεπερασα!και αυτο λεω γιατι μου τα γραψε νομιζω τζαμπα ταλαιπορω τον οργανισμο μ!

giorgos panou
17-07-2011, 19:48
Γεια σας παιδια!!!Επιτελους μετα απο καιρο αποφασισα να παω και γω σε ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη!και απλα ειχα την αναγκη να το πω!!
Μου γραψε zoloft για καταθλιψη και soliam για καποιες σκεψεις που εκανα οτι με παρακολουθουν!
Μου πε θα τα περνω για 8 μηνες και εννοειται ταυτοχρονα θα κανω και ψυχοθεραπεια με τον ιδιο!!!
Παλι καλα ταιριαζουμε και αμεσως με καταλαβε ακομα και τον χαρακτηρα μ και γω του ανοιχτηκα και ενιωθα λες και μιλαω σε δικο μ ανθρωπο, παλι καλα στο κομματι της ψυχοθεραπειας θα τα παμε καλα!!

Απο zoloft και soliam εχει κανεις εμπειρια??

Εχουν παρενεργειες??καπου διαβασα οτι παιρνεις και κιλα εξ αιτιας αυτων των φαρμακων!Ισχυει??

Μπραβω φιλε μου ! ευχομαι τα καλυτερα ! ευχομαι υγεια γρηγορα κοντα σου!
ΕΙδη το πρωτο βημα πρως το να γινεις καλα εγινε και ειναι το θαρρος και η κινηση να πας στον γιατρο! ΜΠΡΑΒΟΟ ΣΟΥ!

athanasoudaki
18-07-2011, 01:00
Μπραβω φιλε μου ! ευχομαι τα καλυτερα ! ευχομαι υγεια γρηγορα κοντα σου!
ΕΙδη το πρωτο βημα πρως το να γινεις καλα εγινε και ειναι το θαρρος και η κινηση να πας στον γιατρο! ΜΠΡΑΒΟΟ ΣΟΥ!

σ ευχαριστω!φιλη ειμαι :P

elis
18-07-2011, 01:15
στα γραψε για να μην το ξαναπαθεισ με μια χαμηλη δοση θα εισαι καλα ποσο παιρνεισ τωρα;το σολιαν ειναι ελαφρυ λογικα θα σου κανει

athanasoudaki
21-07-2011, 15:08
στα γραψε για να μην το ξαναπαθεισ με μια χαμηλη δοση θα εισαι καλα ποσο παιρνεισ τωρα;το σολιαν ειναι ελαφρυ λογικα θα σου κανει

παιρνω 400 mg solian και 100 mg zoloft!τωρα ειμαι καλα!τις 4-5 πρωτες μερες ηταν δυσκολα τωρα τα συνηθισα!

Lefteris68
21-07-2011, 15:29
Athanasoudaki σου εύχομαι καλή επιτυχία στη προσπάθεια που κάνεις για την καλυτέρευση της υγείας σου... δώσε βάση και στην ψυχανάλυση που κάνεις με τον καλό γιατρό που βρήκες... δείξε του εμπιστοσύνη και ανέφερέ του τα συναισθήματα που νιώθεις για διάφορα θέματα που σε απασχολούν, αυτό είναι πολύ σημαντικό... μιλάω από προσωπικό βίωμα...
Να είσαι καλά

dinanikos
21-07-2011, 20:35
to zoloft εχει τις λιγοτερες παρενεργειες απο ladose anafranil,tranxen,κλπ.μετα ειναι σαν να μην το παιρνεις. των 100mg ομως ειναι πολυ
.βρηκα αυτ απο ξενο σαιτ για το αλλο φαρμακο.ειναι γαλλικοδιαβασε το.δεν ξερω αν σε ενδιαφερει.Περιγραφή:

Τι Solian και ποια είναι η χρήση του

Solian περιέχει ένα φάρμακο που ονομάζεται Amisulpride. Αυτό ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων που ονομάζονται «αντιψυχωσικά». Είναι χρησιμοποιείται για τη θεραπεία μιας ασθένειας που ονομάζεται σχιζοφρένεια.
Η σχιζοφρένεια μπορεί να σας κάνει να αισθανθείτε, βλέπετε ή ακούτε πράγματα που δεν υπάρχουν, έχουν περίεργες και τρομακτικές σκέψεις, να αλλάξετε τον τρόπο που ενεργούν, και σας κάνει να νιώσετε μόνοι. Μερικές φορές οι άνθρωποι με αυτά τα συμπτώματα μπορεί επίσης να αισθάνονται ένταση, άγχος ή κατάθλιψη. Solian έργα με τη βελτίωση διαταραχθεί
σκέψεις, τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά. Χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας όταν αρχίζει και επίσης μακροπρόθεσμα.

athanasoudaki
22-07-2011, 14:54
σας ευχαριστω παιδια!και για τις πληροφοριες!