PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....

Lacrymosa
18-06-2011, 12:28
Sometimes dreams are better than reality...

That' s why we close our eyes when we sleep, cry and dream...

Θα θελα αρχικα να ρωτησω κατα ποσο κανει κακο ο μπαφος αν εχεις ηδη μια ψυχικη ασθενεια?? Αν κ πανω κατω ξερω την απαντηση, οπως κ το οτι μπορει να πυροδοτησει οτιδηποτε κτλ κτλ οποτε δεν θα επικεντρωθω εκει...

Εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. Σε μια πραγματικοτητα δυσαρεστη, ζοφερη που μονο πονο σου προκαλει κ σε πληγωνει.. Ορισμενες φορες δεν παλευεται κ αλλες φορες λειτουργεις τελειως μηχανικα σαν ρομποτ... εχω βαρεθει να μου επιβαλλουν πραγματα κ να ειμαι αναγκασμενη να ακολουθω τα "πρεπει" κ τα "μη" της κωλοκοινωνιας κ οσων το παιζουν ειδημονες ντεμεκ "για το καλο σου".. κ στην τελικη που ξερουμε ποιο ειναι το καλο του καθενος?? δεν παιζουν κ υποκειμενικοι παραγοντες στη μεση?? κ με ποιο δικαιωμα να παμε να κανουμε κατι καποιον με το ζορι?? η ζωη ειναι του καθενος κ την κανει ο,τι θελει... αμα θες την κανεις τελεια, αμα θες την καταστρεφεις.. it 's up to you...

Θα θελα να ζω ωρες ωρες σε μια ψευδαισθηση, σε μια ψευτικη πραγματικοτητα που δεν ποναει.. σε κατι αλλιωτικο.. κ το ζω ζησει αυτο ως ενα σημειο.. αλλα παραπερα δεν εχω προχωρησει ακομη... οταν εχεις παρει μονο πονο κ απογοητευση αναγκαστικα θες εστω κατι ψευτικο αλλα κ τοσο αληθινο ταυτοχρονα, αλλιως δεν παλευεσαι κ κινδυνευεις να φουνταρεις...

Εκανα 3 χρονια μπαφο κ buble κ ημουν μια χαρα... πετυχαινα τα παντα, ημουν μεσα σε ολα... η τελειομανια κ η επιδιωξη της εξασφαλισης του ελεγχου δεν ελειπαν... χτες ξαναζησα την εμπειρια κ δεν συγκρινεται με τιποτα.. εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. ισως ειναι κραυγη διαμαρτυριας κ απογνωσης, ισως ειναι κ το ιδανιτκοτερο, δεν ξερω, ισως ειναι κ τροπος αντιληψης κ ζωης.... ας μην κατακρινουμε τα παντα... προσωπικα αν κ εχω κανει με ουσιες κ ειμαι εξαρτημενη 5 χρονια κ απο αγχολυτικα κ γουσταρω δεν με θεωρω τζανκι, δεν εχω παει στα σκληρα, αν κ θα θελα εστω να δοκιμασω... αλλα ειναι αυτα τα "κωλοπρεπει" που σου βαζουν υποσυνειδητα κολαρο στο λαιμο κ σε κατευθυνουν εκει που θελουν αυτοι.... κ δεν μπορω την επιβολη καθολου.....

ram
18-06-2011, 12:52
η πραγματικοτητα ειναι ασχημη αλλα εχει κ τα ωραια της ετσι πρεπει να τη ζεις,κκατα τη γνωμη μου ο μπαφος δεν ειναι κατι κακο κ σιγουρα καλυτερο απο το κοινο τσιγαρο αν κ δεν εχω κανει ποτε περα απο μια δυο φορες που δοκιμασα κ απλα κοιμηθηκα ειναι κατι φυσικο αν σε χαλαρωνει γιατι οχι αλλα οποιαδηποτε χημεια.....τι να πω εχω δει πολλους κατεστραμενους ανθρωπους απο αυτα ειναι αναλογως το πως θες να καταληξεις,δεν ξερω τι να σου πω γιατι δεν εχω περασει κ τις καλυτερες καταστασεις μ'αυτα κ ισως δεν ειμαι η καταλληλη απλα προσεχε μη κανεις κακο σε σενα....

Lacrymosa
18-06-2011, 13:09
ρε συ με μια δυο φορες δεν παιζει να ενιωσες κ τιποτα εξαρταται κ ποσα τσιγαρα ηπιες!!

συμφωνω οτι ειναι καλυτερο απο τα κοινα τσιγαρα που απλως τα κανεις ετσι για να πεις οτι κανεις κ κατι, αλλα ειναι μια μαλακια κ μιση, αφου δεν σε φτιαχνουν, αλλα η αισθηση του μπαφου ειναι τελειως διαφορετικη!!

κ δεν κανει κακο, υπαρχουν πιο σκληρα που οκ μπορει να κανουν κ κακο, αλλα αυτο ειναι χορταρακι, δεν ειναι καν χημεια, οπως τα ψυχοdrugs ακομη κ τα αγχολυτικα που τα παιρνεις για μαστουρα καλα ειναι δεν λεω αλλα ειναι 100% χημικα κ εχεις στερητικα αμα τα κοψεις..

παντως 3 χρονια που εκανα μπαφο κ buble μια χαρα ημουνα, απο τοτε που τα κοψα ολα στραβωσαν, πιστευω σε βοηθανε να γινεσαι καλυτερος κ να πετυχαινεις πραγματα !! αλλα ειναι πολυ soft αυτα, θελω να δοκιμασω κ αλλες εμπειριες!!

εσυ με τις 2-3 φορες πως ενιωσες??

Militon
18-06-2011, 14:07
Για καθίστε ρε παιδιά, και το κώνειο και τα μανιτάρια απευθείας από την φύση έρχονται! Τί σημαίνει αυτό; Ποιές είναι οι επιπτώσεις των μαλακών και των σκληρών ναρκωτικών ξέρουμε ή τις αμφισβητούμε και αυτές όπως του τσιγάρου; Εξαρτησιογόνες ουσίες δεν είναι; Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να ελέγξει την χρήση και τις παρενέργειες. Γνωρίζετε ότι η χρήση τους σχετίζεται με την ενδοοικογενιακή βία, την αντικοινωνική συμπεριφορά (εδώ κολλάει το αντικοινωνικός και όχι στην εσωστρέφεια) και την επικίνδυνη οδήγηση με ότι αυτό συνεπάγεται;

Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος μπορεί να πίνει "υπεύθυνα" όπως θα έπινε δύο ποτηράκια αλκοόλ και δεν νομίζω ότι οι επιπτώσεις στον οργανισμό είναι αντίστοιχες...

Τα κωλοπρέπει είναι η "απαγόρευση"; Διαφωνώ με την παράνομη διακίνηση (το παράνομο αυξάνει την επικινδυνότητα των ουσιών) αλλά δεν νομίζω ότι η άνευ όρων νομιμοποίηση (και δεν μιλώ για κατηγοριοποίηση μαλακών και σκληρών) είναι η λύση. Επίσης και με το εθελοντικό καθεστώς απεξάρτησης (το οποίο είναι και ανύπαρκτο)...

claire
18-06-2011, 16:50
μακροπρόθεσμα, καίει λίγο τον εγκέφαλο. βέβαια ο εγκέφαλος είναι δικός σου για να τον κάνεις ό,τι θες.
παλιότερα ήμουν κι εγώ υπερ της ελεύθερης διακίνησης όλων των ναρκωτικών, για να ελέγχονται οι ποιότητες και να μην είναι τόσο ακριβά. τώρα δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν και αυτό θα έχει αποτέλεσμα.

δεν ξέρω αν έχετε δει, ενα αρθράκι που δείχνει συσκευασίες παλιών φαρμάκων, τα περισσότερα ήταν σταγόνες και καραμέλες κοκαίνης, μορφίνης και κάτι τέτοια, με σκοπό το well being. όντως ήταν τόσο διαδεδομένα? μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει?

ram
18-06-2011, 17:15
εγω 2 φορες να χω πιει δεν ειμαι υπερ γενικος σε κατι που σε κανει να εξαρτιεσαι απλα εχω ζησε πολλες καταστασεις ο αντρας μου επερνε πρεζες κ μαλακιες τωρα κανει μονο χασισι κ τον ηρεμει δεν με νοιαζει εχω διαβασει πολλα περι ινδικης καναβης κ πραγμαικα το αλκοολ το τσιγαρο κ πολλα φαρμακα ειναι πολυ χειροτερα ο λογος που στην ελλαδα κ σε αλλες χωρες δεν νομιμοποιειτε ειναι καθαρα περι συμφεροντων καποιον κρατων τελος παντων καλο ειναι βεβαια να αποφευγονται ολα αλλα.......παντος τα ψυχοφαρμακα νομιζω κανουν περισσοτερο κακο κ καψιμο εγκεφαλου απο οτι το χασις....

Lacrymosa
18-06-2011, 17:51
ram συμφωνω ετσι ειναι οπως τα λες! δεν νομιμοποιειται οπως σε αλλες χωρες γιατι παιζουν πολλα συμφεροντα στη μεση κ ειναι πολυ πιο soft κ καλο για τον οργανισμο απο τα ψυχοdrugs που ειναι σκετη χημεια κ καινε περισσοτερο τον εγκεφαλο απο το απλο χορτο που κ σε ηρεμει κ σε φτιαχνει... οκ το μαυρο δεν ειναι τοσο ακριβο, αλλα σε σχεση με αλλες εξαρτησιογονες ουσιες κ ναρκωτικα ειναι πανακριβες (εχω ακουσει υπερβολικες τιμες για κοκα κ εχω φρικαρει) κ λογω παρανομης διακινησης ειναι πολλες φορες κακης ποιοτητας κ ενω το παιρνεις για αλλο σκοπο μπορει τελικα να χαλαστεις χειροτερα...

Lacrymosa
18-06-2011, 17:55
δεν ξέρω αν έχετε δει, ενα αρθράκι που δείχνει συσκευασίες παλιών φαρμάκων, τα περισσότερα ήταν σταγόνες και καραμέλες κοκαίνης, μορφίνης και κάτι τέτοια, με σκοπό το well being. όντως ήταν τόσο διαδεδομένα? μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει?

εχω διαβασει πολλα στο νετ και πραγματι ετσι ειναι!! τα περισσοτερα ναρκωτικα κ δη τα χημικα-συνθετικα αρχικα χρησιμοποιηθηκαν για ιατρικους καθαρα σκοπους κ πραγματι βοηθουσαν σε πολλες ασθενειες κ πιστευω αν κ τωρα χρησιμοποιουνταν θα ειχαν εξισου ευεργετικα αποτελεσματα!!!

ηταν πραγματι πολυ διαδεδομενα, ποιος δεν γνωριζει την περιφημη sandoze οταν πρωτοεβγαλε το lsd τι εγινε?? κ για τι σκοπους χρησιμοποιηθηκε?? κ ακομη εχω διαβασει οτι το lsd χρησιμοποιουνταν για τη θεραπεια ψυχωσεων κ σε κλινικες στην αμερικη ακομα εφαρμοζεται πειραματικα!!

the_downward_spiral
18-06-2011, 20:39
εγω μια φορα σαλεψα απτον μπαφο...με ειχε πιασει φρικη και νομιζα οτι πεθαινα και αυτο ειχε συνεχεια για 2 μηνες αλλα κατα τα αλλα ειναι γαματο το χορτο το ατιμο σου προκαλει μυοχαλαση σου προκαλει ευφορια δεν νιαζεσαι για τιποτα και δν ειναι και εθιστικο.

Deep purple
18-06-2011, 22:46
Νομίζω ότι η επίδρασή του είναι να μεγενθύνει αυτό που αισθάνεσαι τη στιγμή που πίνεις. Αν εχεις καλή διάθεση θα γίνει καλύτερη. Αν ομως εχεις άγχος θα τα....δεις όλα.
Lacry ελπιζω οι νεες εμπειρίες που αναζητάς να μην εχουν να κάνουν με ναρκωτικά.φιλικά

mayris
18-06-2011, 23:24
lacry kai ego to idio epada idela leei na imoun pio synkentromenos kai tetoia ap to kairo pou to kopsa apto kako sto xeirotero kai diskoleyomai na to xanaexiso to atimo giati

Gypsy Cello
18-06-2011, 23:53
Εγώ μια φορά έκανα και δεν ένιωσα τίποτα. Όταν λέμε μπάφος εννοούμε χασίς; γιατί είμαι και λίγο άσχετη. Δεν είναι άμεσα επικίνδυνο για την υγεία αλλά όταν συνδυάζεται με ψυχοφάρμακα νομίζω είναι χειρότερα. Λες ότι δεν σ' αρέσει η επιβολή, ούτε και μένα. Σ' αρέσει να εξαρτάσαι όμως από ναρκωτικά μαλακά ή σκληρά δεν έχει σημασία. Και αυτό μια μορφή τυραννίας είναι. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και προς Θεού...μην δοκιμάσεις τίποτα πιο βαρύ...

Lacrymosa
19-06-2011, 13:29
Gypsy Cello ναι, μπαφος κ μαυρο οταν λεμε η χορτο ειναι το χασις!! ρε συ με μια φορα τι να καταλαβεις, πρεπει να κανεις αρκετες φορες για να εχεις αποτελεσμα κ εξαρταται κ ποσα τσιγαρα ηπιες κ σε τι φαση ησουν ηδη, γιατι αυτο την ηδη ψυχολογικη σου κατασταση την κανει ακομη καλυτερη αμα ειναι ηδη ανεβασμενη αλλα αμα εισαι αγχωμενη η στενοχωρημενη ενδεχεται να σε κανει χειροτερα!!

Εγω παντως το προτιμω κ σε φτιαχνει το ατιμο ρε συ ειτε θα μου φερει απαθεια ειτε ευφορια ειτε κ τα 2 μαζι !!!!!!

Gypsy Cello
19-06-2011, 14:08
Θυμάμαι που το μοιραστήκαμε στα 3 και μου είπανε κιόλας ότι είναι "γύφτικο"!! χεχε!! Ωραίες εποχές!

Lacrymosa
19-06-2011, 14:30
"Γυφτικο" ?? χεχεχεχ!!! κ το μοιραστηκατε κ στα 3?? :)

Τι ηλικια ησουν τοτε?? Σχολειο, κοπανες, μπαφοι κ ετσι??

Αχ ρε συ τι μου θυμισες τωρα!! Εγω 3 χρονια στο λυκειο εκανα κ ητανε γαματα κοπανες, καφριλες κ ετσι, ειναι στιγμες που θελω να ξαναγυρισω σ αυτες τις εμπειριες ασε εμεις τυχαινε φορες κ 8 ατομα να γυρναει το τσιγαρο απο τζουρα σε τζουρα!!!!! :)

Gypsy Cello
19-06-2011, 14:39
Τέτοια φάση ακριβώς! Στα κλεφτά πίσω από το σχολείο :)

Lacrymosa
19-06-2011, 14:49
Αχ τι μου θυμισες !!!!!!!!! Θελω να turn back σ εκεινα τα χρονια!!!!! :)

arktos
19-06-2011, 17:04
εγω 2 φορες να χω πιει δεν ειμαι υπερ γενικος σε κατι που σε κανει να εξαρτιεσαι απλα εχω ζησε πολλες καταστασεις ο αντρας μου επερνε πρεζες κ μαλακιες τωρα κανει μονο χασισι κ τον ηρεμει δεν με νοιαζει εχω διαβασει πολλα περι ινδικης καναβης κ πραγμαικα το αλκοολ το τσιγαρο κ πολλα φαρμακα ειναι πολυ χειροτερα ο λογος που στην ελλαδα κ σε αλλες χωρες δεν νομιμοποιειτε ειναι καθαρα περι συμφεροντων καποιον κρατων τελος παντων καλο ειναι βεβαια να αποφευγονται ολα αλλα.......παντος τα ψυχοφαρμακα νομιζω κανουν περισσοτερο κακο κ καψιμο εγκεφαλου απο οτι το χασις....

οταν πάσχεις απο μια ψυχική διαταραχή σε διαβεβαιώ πως τα φάρμακα είναι απαραίτητα.
αν αφήσεις τα φάρμακα κ αρχίσεις το χασίς το σίγουρο είναι πως θα καταλήξεις σε ψυχιατρική κλινική.

CHRISTINA_V
30-06-2011, 16:59
Ο μπαφος σου προσφερει και θετικα και αρνητικα. εγω προσωπικα πηρα οτι ηταν να παρω. απο ενα σημειο και μετα σε καταστρεφει. σε κανει αλλον ανθρωπο που ποτε πριν δεν ηθελες να ησουν. αν βαλεις κατω τα θετικα και αρνητικα θα καταλαβεις τι εννοω. Φυσικα στον καθενα επιδρα διαφορετικα ομως μετα απο μακροχρονια χρηση το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.θα ερθει η στιγμη που θα αηδιασεις τον εαυτο σου. θα ερθει η στιγμη που εαν δεν εχεις ενα τσιγαρο δεν θα μπορεις να περασεις καλα(εαν δεν εγινε) το σκεφτεσαι συνεχεια δεν μπορεις να κανεις τιποτα χωρισ αυτο. που ειναι η ζωη σου?? που ειναι τα ονειρα σου? θες να καταντησεις ετσι? και ακομα χειροτερα εαν συνεχισεις θα πας παρακατω οσο κι αν νομιζεις πως το ελεγχεις.ηδη θεσ να δοκιμασεις κατι πιο δυνατο. θα θελεις να νιωσεις κατι πιο δυνατο απο το χορτο. και παλι θα λες οτι το ελεγχεις,και η μια φορα θα γινει 2 και παει. και εχει ναρκωτικα που δεν χρειαζεται και πολυ να εθιστεις. και μετα θα δεις πως θα γινει η ζωη σου. θα δεις τι ανθρωπος θα γινεις. δεν θα αναγνωρισεις τον εαυτο σου. και με το μπαφο καλα εισαι, αν και καλυτερα να τα κοψεις και αυτα.. εγω προσωπικα αηδιασα το χορτο.οχι να εθιστω κιολας. ολα στο μυαλο ειναι. φτανει να μπορεις ακομη να δεις καθαρα τα πραγματα.
Εαν ηδη δεν εισαι καλα, εχεις καποια ψυχικη ασθενεια κτλ θα καταληξεις ψυχιατριο. Και οσο για το οτι θες να πας σε σκληροτερα ουτε καν να δοκιμασεις. Και πληροφοριακα μια φορα να δοκιμασεις lsd αρκει για να σε τρελλανει. ισως να χρησιμοποιειται για θεραπειες αλλα δεν ειναι αναγκη να τρελλαθεις απο το πουθενα. ειναι κριμα. απο οτι σε βλεπω δεν θες να σταματησεις απο τη ζωη που κανεις! ;) απλως προσεχε γιατι ΙΣΩΣ σε μερικα χρονια να μετανιωσεις. σκεψου και αυτο το ενδεχομενο.
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

CHRISTINA_V
30-06-2011, 17:01
ξεχασα να σε ρωτησω, τι μουσικη ακους? :p

Lacrymosa
30-06-2011, 17:26
Ελα Χριστινα!! Κοιτα ειναι πιστευω κ θεμα οργανισμου κ τι επιδραση εχει στον καθενα, ασχετα αμα εχει καποιο προβλημα η οχι.. δλδ καποιος μπορει να εχει κατι κ να πινει το ενα κ το αλλο κ να ειναι μια χαρα κ να τον βοηθανε (εστω ετσι να νομιζει) κ καποιος αλλος να μην εχει απολυτως τιποτα κ με 2-3 τσιγαριλικια να παθει χοντρη ζημια κ ανεπανορθωτη πολλες φορες.. αρα δεν πιστευω οτι για ολα ευθυνονται τα ναρκωτικα, ειτε ειναι μπαφος, ειτε κοκα, ειτε βαρβιτουρικα, ειτε τρυπακια κτλ κτλ..
Προσωπικα μπαφο που εκανα 3 χρονια στο λυκειο ενω ανετα θα μπρουσα να ειχα γινει τζανκι κ καμμενη οπως αλλοι, δεν εγινα! αντιθετως σε πολλα ισως η χρηση με βοηθησε στο να ανταπεξερχομαι καθημερινα κ να πετυχαινω!!
Εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα κ να ακολουθω τα "πρεπει" κ "δεν πρεπει".. προτιμω να ακολουθω αυτα που θελω κ ξερω οτι με κανουν να νιωθω ωραια, εστω κ μεσοπροθεσμα.. η ζωη ειναι πολυ μικρη για να σκεφτομαι απο τωρα το μελλον.. αν το παμε ετσι τα παντα μπορει να συμβουν..
Οσο για το lsd, μου ακουγεται υπερβολικο οτι μπορει να σε τρελανει.. απλα αμα εχεις ηδη χαλια mood πριν κανεις ισως εχεις bad trip που ειναι ο,τι χειροτερο, αλλα κατα τ αλλα σε ο,τι φαση προηγουμενη βρισκεσαι θα στην ενισχυσει, ειτε θετικη ειτε αρνητικη..

Οσο για μουσικη ακουω rock, alternative, progressive, metal κ punk rock πιο παλια!! Εσυ ?? :p

CHRISTINA_V
30-06-2011, 18:23
Εχεις δικαιο,απλως και εμενα δεν με βοηθουσε το χορταρακι, αλλα η κοκαινη. Αλλα στο τελος ολα ζημ,ια θα σου προκαλεσουν. Αστα πρεπει και δεν πρεπει. εμενα δεν με νοιαζει απο κανεναν.εσυ να δεις τι σε κανει καλα και οτι θελεις να κανεις, σε νιωθω και εγω ετσι σκεφτομαι. απλως οταν κανεις χρηση ναρκωτικων καταλαβαινεις τι σκληρη πραγματικοτητα τι γινεται γυρω σου, οτι ολα ειναι σκατα (συγνωμη κιολας) και δεν θες να ερθεις πισω. απλως εγω σκεφτηκα δεν θα καταστραφω εγω. θα παλεψω και θα επιβιωσω. και ακριβως οπως το ειπες νομιζεις οτι σε βοηθα. ισως να μην το χρεαζεσε στην ουσια για να πετυχεις. ισως χωρις αυτο να πετυχαινες καλυτερα!δεν θα πρεπει να πινω τσιγαριλικι για να επιβιωνω καθημερινα και να πετυχαινω.γιατι? σου εξηγησα πιο πανω γιατι. και επισης δεν δεχομαι να εξαρτουμε απο αυτεσ τισ ουσιες οι οποιες και κοστιζουν και μερικες φορεσ ειναι δυσκολο να τισ βρεις κτλ.να σκεφτομαι συνεχεια ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη για να νιωσω ωραια. μετα χωρις αυτα νιωθω χαλια. πρεπει να το καταλαβεις οτι μακροχρονια θα σου κανουν πολυ ζημια ανεπανορθωτη. Δηλαδη δεν ειδες τισ συνεπειες ? ακομη νομιζεις οτι σου προκαλουν μονο καλο? μπορουμε να κανουμε αλλο ειδος ζωης και παλι να βγουμε απο αυτη τη γυαλα..και οκ αν μεινεις μονο στο χορταρακι αφου σε κανει καλα. αλλα μην μπλεξεις με τιποτα αλλο,οι συνεπειες θα ειναι πολλες. οσο για το lsd ψαξε το λιγο καλυτερα. δεν σου λεω πως θα τρελλαθεις σιγουρα (και δεν μιλω για bad trip) αλλα υπραρχουν πιθανοτητες, εξαρταται απο τον οργανισμο σου κ τα γονιδια.
Παντως απο οτι ειδα σε αλλο ποστ σου δεν σε κανει και πολυ καλα οταν γυρνας σπιτι..γιαυτο μπηκα στο κοπο να σου μιλησω.. καποιοσ που κανει χρηση τετοιων ουσιων οταν προσπαθει καποιος να του μιλησει ειναι σαν πως και μιλα του τοιχου. σε εσενα κατι ειδα ομως. ισως ηρθε η ωρα να αλλαξεις και εσυ μυαλα.βρες τον πραγματικο σου εαυτο. και προς θεου (δεν πιστευω κιολας :D ) δεν σε κρινω.. βλεπω τα δικα μου χαλια !!

Lacrymosa
30-06-2011, 18:40
Ελα Χριστινα!! καλα κανεις κ μου μιλας κ μου τα λες, κ οχι δεν με κρινεις!! ξες τι, στα παντα μου εχω πληρη επιγνωση!! δλδ ο,τι κ να κανω, ειτε θετικο ειτε αυτοκαταστροφικο (το οποιο στοιχειο το χω εντονο σαν προσωπικοτητα) ξερω παντα τι κανω κ γιατι κ ποιες οι συνεπειες κ τα θετικα κ τα αρνητικα κ ολα.. δλδ δεν κανω κατι εν αγνοια.. απο κει κ περα αναλογως κ τι φαση κ τι θελω απ τη ζωη μου κ πως εχω καταταξει κ διαμορφωσει καποιες αντιληψεις κ αναθεωρησει καποια πραγματα, επιλεγω να κανω η να μην κανω κατι, αλλα για τον εαυτο μου κ μονο, για κανεναν αλλον... η πραγματικοτητα πολλες φορες ποναει κ ειναι δυσαρεστη, αλλες φορες ειναι ευχαριστη αλλα κραταει λιγο, με τις ουσιες σιγουρα γινεται διαφορετικη κ γενικα αποφευγω να σκεφτομαι μακροπροθεσμα, αν το παω ετσι μπορει να γινει αυριο κατι πχ κ να καταστραφουμε ολοι η να σκοτωθω σε τροχαιο κτλ κτλ.. προσπαθω να διευθετω οσο καλυτερα μπορω το παρον, το οποιο συνηθως ειναι δυσαναλογο με τις προσδοκιες μου.. αλλα ειμαι κ ισχυρογνωμων κ δεν μπορω να κανω εκπτωσεις στα "θελω" μου.. κ σε πολλα πιστευω οτι οντως με βοηθησε, ισως να μην τα πετυχαινα καποια, η μπορει στη χειροτερη να ηταν αυθυποβολη, δλδ με βαση το γεγονος οτι ενιωθα μοναδικα κ ανετα κ ενιωθα οτι μπορω να κανω τα παντα, ισως ετσι να πετυχα πολλα.. δεν ξερω παλι, μακαρι να μπορουσα να το διαχωρισω επακριβως...
για το lsd το χω ψαξει αρκετα, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω ευκολα, μονο μπαφους κανω κ καρτελες κ κατι αλλα ψιλα, δεν εχω παει σε πρεζα κ θελω να το αποφυγω, εχω συγγενεις που πεθανανε απο overdose κ φιλους που μου λενε "στην πρεζα οσο μπορεις μην πας" κ για να το λενε κ οι ιδιοι ενα καποιο δικιο θα το χουν, δεν μπορει..
οταν επιστρεφω ειμαι απλα εξαντλημενη, αλλα παλι εχω την αισθηση κατι να υποβοσκει κ να με κραταει αλλου..

Deep purple
30-06-2011, 20:07
Λακρυ μην κάνεις το λάθος να πιεις πρέζα, lsd και άλλες τέτοιες χημείες! Και αυτά τα ψιλά που λες δεν ακουγονται καθολου καλά. Κατά την άποψή μου ούτε το χασις πρεπει να καπνίζεις λογω και των προβλημάτων που εχεις.
Και αφου τα ξέρεις και συ ολα αυτά, καλό θα είναι να σκεφτείς και να πράξεις ανάλογα με το μυαλό σου. είσαι ξύπνιος άνθρωπος, μην πιαστεις κορόιδο από κάποιους που βολευονται να υπάρχουν αρρωστοι ανθρωποι.
Με όλη μου την αγάπη, ναι;

Lacrymosa
30-06-2011, 21:10
Απ την πρεζα εννοειται μακρια, σ αυτο δεν χωραει καμια αμφισβητηση.. εχω γνωστα ατομα που χτυπαν ηρωινη κ ακομα κ αυτοι αυτο μου λενε "μακρια, μην το βαλεις μεσα σου"..εχω βρεθει μπροστα κ σε πρεζα..

Deep Purple σ αυτο που λες "μην πιαστεις κοροιδο απο καποιους που βολευονται να υπαρχουν αρρωστοι ανθρωποι" εχεις ενα point!! :)

giorgos panou
01-07-2011, 01:12
Eiναι οπως τα λετε παιδια , ο καθενας κανει οτι θελει , εχουμε ελευθερια ,ακομα¨) Προσωπικα ηταν και εμενα επιλογη μου να τα δοκιμασω ολα! το εβαλα σκοπο στα 17 μου και μεχρι τα 31 μου που ερχοντε σε λιγο , σχεδον το εκανα ! Το κακο με εμενα ειναι ηταν οτι το παρακανα , εχασα το μετρο και τα ορια, με αποτελεσμα εχω καποια προβληματα τωρα, προβληματα που δεν θα τα ειχα αμα δεν επεφτα στα ναρκωντικα. Επειδη ομως εγω ειμουν ανετοιμος τελικα, και την πατισα δεν παει να πει οτι ειναι αυτος ο κανονας , αλλοι που δοκιμασαν δεν αρρωστησαν ,και ειναι μια χαρα!
Το συγουρο ειναι οτι πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ!! οταν επεμβαινουμε με τεχνητους τροπους στην σκεψη μας, στην ψυχικη μας κατασταση ειναι επικινδυνο πολυ! γιατι αμα γινει καποιο λαθος την ΠΑΤΗΣΑΜΕ! απλα !.
.

Θεοφανία
01-07-2011, 01:47
Επειδη ομως εγω ειμουν ανετοιμος τελικα, και την πατισα δεν παει να πει οτι ειναι αυτος ο κανονας , αλλοι που δοκιμασαν δεν αρρωστησαν ,και ειναι μια χαρα! .
.

Εγώ προσωπικά ξέρω πολύ λίγους, εως κανένα που δοκίμασαν και είναι μια χαρά. Ειδικά πρέζα. Οι μισοί απ όσους ήξερα πέθαναν, κάποιοι τους βλέπω στα φανάρια να ζητιανεύουν, άλλους να μπαινοβγαίνουν στα κέντρα και κοντεύουν 40 και μόνο δυο που γλίτωσαν γιατι υπερίσχυσε ο εγωισμός τους.

Remedy
01-07-2011, 01:54
Εγώ προσωπικά ξέρω πολύ λίγους, εως κανένα που δοκίμασαν και είναι μια χαρά. Ειδικά πρέζα. Οι μισοί απ όσους ήξερα πέθαναν, κάποιοι τους βλέπω στα φανάρια να ζητιανεύουν, άλλους να μπαινοβγαίνουν στα κέντρα και κοντεύουν 40 και μόνο δυο που γλίτωσαν γιατι υπερίσχυσε ο εγωισμός τους.

a re theof
ακριβως αυτες τις δυο γραμμες ηθελα να σχολιασω..
να συμπληρωσω κατι πολυ απλο που κανουν μερικοι οτι δεν το ξερουν.
οποιος ψαχνεται πολυ με τα ναρκωτικα και φτανει και στην πρεζα, δεν το κανει τυχαια , ουτε για να περναει η ωρα... ειναι η προσωπικοτητα- ψυχικη του κατασταση που τον οδηγει εκει κι επειδη ειναι τετοια και η ουσια, ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
αν επιανες εναν τυχαιο στον δρομο και του χτυπουσες πρεζα με το ζορι, ακομη και εθισμενο να τον κανεις, μπορει να φυγει. οποιος παει μονος του, η εστω πεισθει απο τους καλοθελητες που την παρουσιαζουν σαν ανωδυνη...... δεν φευγει.

λιλιουμ
01-07-2011, 01:59
Eγω βρηκα ενα παιδι απο τα παλια σημερα, και μου ειπε την ιστορια του, οτι ειχε μπλεξει, δεν το ηξερα, και την εκοψε μονος του και ειναι καθαρος 4 χρονια τωρα, και επειδη ειχαμε κοινους γνωστους, καθομασταν και μετραγαμε ποσοι εχουν παει στο χωμα και ποσοι τη βγαλανε καθαροι, πολλοι στο χωμα, και πολυ μικρες ηλικιες, απο 20 εως 30, καθαρος αλλος ενας βγηκε μαζι με αυτον, και αρκετοι ακομα καιγονται..

giorgos panou
01-07-2011, 11:18
Den einai μονο η ηρωινη ναρκωντικο, οι περισσοτεροι λοιπον που εχουν δοκιμασει καποια ουσια δεν εχουν αρρωστησει δεν ειναι οτι το λεω εγω , που και λογο ηλικιας και λογο οτι ειχα παρα πολλους ανθρωπους γυρο μου ειτε απο κοινωνικες εκδηλωσεις ειτε απο αρκετα παιδια που ηξερα απο το γυπεδο ,σε μικροτερη ηλικα βεβαια, ααλα και οποια ερεθνα να δειτε αυτο θα λεει.
Για αυτο πριν ειχα αναφερθει στην γνωση, δεν ειναι κακο να ψαξουμε κατι πρωτου γραψουμε μια αποψη ,εκτως απο το οτι μας προστατευη να μην εκτεθει η γνωμη μας ειναι και επικινδυνο γιατι μπορει καποιος εδω μεσα , μικρης ηλικιας να το παρει στραβα, και διαπιστωνοντας οτι δεν ισχυει αυτο να πει μεσα του οτι αφου μου παν μια φορα ψεμα γιατι να μην μου λενε ψεμα και στο αν κανουν κακο η οχι τα ναρκωντικα ? και απο αντιδραση λογο ηλικιας να μπλεξει!! ενω εμεις να θελουμε με ειλικρινια να κανουμε καλο ,μπορει αθελα μας να γινει το αναποδο! ειναι πολυ λεπτα αθτα τα θεματα ,γι αυτο και οι ιδιοι οι γιατροι ,ιδικα αυτοι που εχουν καλο ονομα (αμα ρωτησετε θα το διαπιστώσετε) λοιπον δεν αναλαμβανουν ευκολα να θεραπευσουν καποιον χρηστη , και την ψαχνουν πρωτα αρκετα!
Για αυτο λοιπον λεγετε οτι η αγνοια σκοτωνει! Παρα την καλη και ειλικρινη προθεση μερικων απο εμας εδω μεσα, να βοηθησουμε τα νεα παιδια , καλο ειναι να την ψαχνουμε πρωτα αρκετα καλα και μετα
να διατυπωνουμε τον λογο μας ¨)
Υ.Γ. Ελποιζω να μην στραβωσετε παλυς και αντιληφθητε αυτα που γραφω ως υποτιμηση απο εμενα πρως εσας! δοκιμαστε να σκεφτεστε θετικα ! και να απαντατε με γαληνη ! θα νιωσετε πολυ καλα! δοκιμαστε το εστω μια φορα¨)

arktos
01-07-2011, 11:57
βρε γιώργο, ειδικα για την ηρωϊνη ειναι δυνατόν να χρειάζεται να πεις κατι επιπλέον σε ένα παιδί?
δν ειναι χαζά τα παιδιά!
2 κουβέντες να τους πεις κ το πιασανε.
πισω απο την ανάγκη σου να πιεις ( γενικα ναρκωτικα ) πάντα κρύβεται καποιο πρόβλημα.
κ παντα κατα τη γνώμη μου χρειάζεται να σε παρακολουθεί ψυχίατρος.

πχ στη διπολικη ένα συμπτωμα ειναι πως οι πάσχοντες εχουν μια τάση για ουσίες.
πρεπει να πω πως ειχα δοκιμάσει πρεζα με μυτιά, αλλα επειδη φοβόμουν, αλλα κ επειδη δν μου άρεσε, δν το συνέχισα.
κυρίως όμως επειδή ήξερα πως με αυτη μπλέκεις άσχημα.

Άγνωστος
19-07-2011, 23:43
Mια μαλακία και μισή είναι και το μαύρο και όλα τα ναρκωτικά, βαριά και ελαφριά.
Μπορεί να πάθεις ανεπανόρθωτη ζημιά και να σου δημιουργήσει ψυχοπαθολογικά προβλήματα, ακόμα κι αν δεν είχες παρόμοιο ιστορικό στο παρελθόν.
Κι όταν λέμε πως σου καίει το μυαλό, το κάνει πιο γρήγορα από όσο νομίζουν οι περισσότεροι.

Και σου μιλάω εκ πείρας κι όχι επειδή άκουσα κάπου να το λένε..

Θεοφανία
20-07-2011, 00:47
Mια μαλακία και μισή είναι και το μαύρο και όλα τα ναρκωτικά, βαριά και ελαφριά.
Μπορεί να πάθεις ανεπανόρθωτη ζημιά και να σου δημιουργήσει ψυχοπαθολογικά προβλήματα, ακόμα κι αν δεν είχες παρόμοιο ιστορικό στο παρελθόν.
Κι όταν λέμε πως σου καίει το μυαλό, το κάνει πιο γρήγορα από όσο νομίζουν οι περισσότεροι.

λολ...έχεις τοσο δίκιο...
Έχω δει φίλο μου που μεγαλωσαμε μαζι να μου διαφημιζει το μαυρο πως ειναι ακόμη και πιο υγειινό και από το απλό τσιγάρο και μετά από μια δεκαετία να τρέχει καμμένος στους γιατρούς να το σώσει......

Άγνωστος
20-07-2011, 01:14
Έχω δει φίλο μου που μεγαλωσαμε μαζι να μου διαφημιζει το μαυρο πως ειναι ακόμη και πιο υγειινό και από το απλό τσιγάρο και μετά από μια δεκαετία να τρέχει καμμένος στους γιατρούς να το σώσει......

Καλά και το απλό τσιγάρο χάλια είναι, μπορεί όντως και χειρότερο.

Βασικά όλα αυτά πάνε ανάλογα τον άνθρωπο.
Βλέπουν όλοι τους γύρω τους που την πίνουν και δεν παθαίνουν τίποτα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Μπορεί να την πάθεις από εκεί που δεν το περιμένεις, ακόμα κι αν δεν σου έχει παρουσιάσει πρόβλημα μέχρι τότε.

giorgos panou
20-07-2011, 01:28

Μαλον δεν εχεις πειρα ,και καπου ακουσες κατι τετοιο να το λενε!

Άγνωστος
20-07-2011, 01:56
Μαλον δεν εχεις πειρα ,και καπου ακουσες κατι τετοιο να το λενε!

Όπως νομίζεις φίλε.

carrot
20-07-2011, 03:45
http://www.illinoisphoto.com/pictures/d/80501-2/sea+weed.jpg

Lacrymosa
22-07-2011, 17:12
A friend in need 's a friend indeed, a friend with WEED is better.... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λήθη
23-07-2011, 04:56
http://www.wisconsinphotography.com/images/d/127-3/8645-marijuana

Lacrymosa
23-07-2011, 15:23
Ληθη απο Mary Jane προτιμω αυτηνα περισσοτερο !!

http://sp6.fotolog.com/photo/22/24/85/bolsa_de_mareo/1236800089607_f.jpg

Λήθη
23-07-2011, 17:42
Τέλειο λάκρ.. <3 <3 <3

Lacrymosa
24-07-2011, 00:57
yeah τη λατρευω αυτην την τυπισσα !!!!!!!! <3

Eleni Morfid
17-09-2011, 22:48
Η γνωμη μου ειναι απο προσωπικες εμπειριες μακρια απο τετοιες καταστασεις. Αν σου αρεσει στην αρχη νομιζεις οτι το ελεγχεις μεχρι που καποια στιγμη γινεται το μυαλο σου πουρες. Ολα αυτα εχουν παρενεργειες. πανω στην επειρια μπορει καποιος να κανει πραγματα που δεν τα νιωθει.... Μακρια ειναι δυσκολες καταστασεις...

Lacrymosa
17-09-2011, 22:59
Ελενη εισαι/ησουν χρηστρια ?? Τωρα τα χεις ξεπερασει ??

Eleni Morfid
17-09-2011, 23:15
Οχι δεν ημουν ποτε χρηστης... ο παρ΄'ολιγον αρρβωνιαστικος μου ηταν και πηγε να με σκοτωσει πανω στη μαστουρα.. πηγε να με πνίξει... Λεκτικη βια και γενικα ασχημες καταστασεις... τον ειδα μετα απο καιρο που ειπε οτι εκοψε και εκει καταλαβα οτι δεν εχει γυρισμο.... εχει καει. Το χειροτερο ομως ειναι οτι κινδυνευσε η ζωη μου.. Δεν θελω να ξανακουσω τιποτα ξανα για ναρκωτικα.... επαθε διπολικη διαταραχη απο αυτες τις βλακειες....

Lacrymosa
17-09-2011, 23:20
λυπαμαι για το παιδι κριμα... :( τα ναρκωτικα μπορουν να πυροδοτησουν ψυχικες ασθενειες η να συμβαλλουν στην εκδηλωση μιας ηδη υπαρχουσας προδιαθεσης, εξ ου κ η διπολικη διαταραχη... μακροπροθεσμα κανουν μεγαλη ζημια.... τι ουσιες επινε?? εχει καει εντελως δλδ τωρα??

Eleni Morfid
17-09-2011, 23:40
Αστα πλεον δεν αντεχεται ουτε 20 λεπτα.... εχει παθει χοντρη ζημια νομιζει οτι ειναι καποιος σπουδαιος; οτι τον παρακολουθουνε εχει παραισθησεις... αλλαζει η ψυχολογια του καθε 20 λεπτα...τραγικο.... εκανε το χασις αλλα μετα ξεφυγε πηγε στην κοκα... εκει αρχισε και η βια πανω μου...που γυρισα απο τη δουλεια και πηγε να με πνιξει... Το θετικο για μενα ξερεις ποιο ειναι? Οτι εφυγα.... Οτι δεν έμπλεξα... και μαλιστα βρηκα τη δυναμη να ενημερωσω την οικογενεια του... δεν αντεχεται δυσκολη περιπτωση οι καημενοι οι δικοι του τα τραβανε ολα... Τον διωχνουν απο ολες τις δουλειες... Ηταν τοσο καλα καναμε ονειρα και πηγε εμπλεξε... Οσο και να τον αγαπας φευγεις... Δεν καθεσαι με τετοιες συνθηκες... Ολα εχουν και τα ορια τους σε αυτην την ζωη...

Lacrymosa
17-09-2011, 23:48
Καταλαβαινω δυσκολη κατασταση... πιστευω το οτι συνεχισε με την κοκα του εκανε ολη τη ζημια... αυτα που περιγραφεις οτι επαθε σαν ψυχωση μου ακουγονται, επισκεφτηκε καποιον ειδικο η πηγε σε καποιο κεντρο?? κατα τ αλλα συμφωνω οτι η ζωη με ενα ατομο που εχει μπλεξει ειναι δυσκολη, αλλα δεν ειναι κ τα παντα ανυπερβλητα... δεν ξερω, ειναι αναλογως τις αντοχες του καθενος.. αν εσυ θεωρεις καλο για αυτον κ για σενα το οτι απομακρυνθηκες, τοτε οκ... κριμα παντως, λυπηθηκα ... :(

Eleni Morfid
18-09-2011, 00:00
Ειχαμε σχεση 6 χρονια ετοιμαζομασταν να αρραβωνιαστουμε.. Δεν αντεχετε η κατασταση... τον αγαπουσα παρα πολυ...αλλα κοντευα να τρελαθω... Με εστειλε 2 φορες στον ψυχιατρο με ηπια καταθλιψη...οταν τον επιασα με κοκα λιποθυμησα....Μου εκλεβε τα λεφτα μου. Πηγα να τον βοηθησω και δεν ηθελε... Πηγε να με πνιξει... ενημερωσα την οικογενεια του για την κατασταση μου δινανε νερο... αστο δυσκολη περιπτωση....οχι και να με σκοτωσει.. η περιπτωση του θελει ειδικο. Αλλα ο ιδιος δεν εκανε καμια προσπαθεια...εγω τον χωρισα να βαλει μυαλο.. αλλα μπα ισα ισα αρχισε μετα να με απειλει.... Το παιδι ειναι σε κατασταση τρελας...οταν ηρθε μετα απο μηνες να με επισκεφτει στην αρχη μου φανηκε οτι εκοψε αλλα μετα απο λιγο μου τα κανε λαμπογυαλο ολα... Αποφασισα να ζησω... οχι να με σκοτωσει . Και αν εκανα παιδι τι θα ελεγα στο παιδι μου??? Κουραστηκα παρα πολυ.... δεν μπορεις να ζεις με τον φοβο μηπως ξανακυλισει... Αυτη τη στιγμη αυτο το παιδι δεν μπορει να κανει τιποτα....ειναι στον κοσμο του και μαλιστα με απειλουσε κι ολας...Δεν ενιωθε... Η καρδια μου το ηξερε πως εφυγα απο εκει.... αλλα πλεον δεν εχουμε κανενα κοινο στοιχειο.. Εγω θελω να δουλευω αυτος παιρνει τα βουνα... Δεν κανει παρεα με κανεναν... Δεν μπορω να ζησω ετσι....

Lacrymosa
18-09-2011, 00:05
Με οσα μου περιγραφεις καλα εκανες κ απομακρυνθηκες... δεν μπορεις να βαρας γροθια στο μαχαιρι συνεχεια.. ισως ετσι ειναι κ για σενα καλυτερα κ γι αυτον... πιστευω πως το παιδι χρηζει αμεσης ψυχολογικης/ψυχιατρικης υποστηριξης.. εχει επισκεφτει καποιο κεντρο η ειναι αρνητικος σε ενα τετοιο ενδεχομενο??

Eleni Morfid
18-09-2011, 00:14
Νομιζω οι δικοι του τον πηγαν...αλλα δεν εχει γυρισμο....ειναι αντιδραστικος... σχιζοφρενεια εχει... να φοβασαι πλεον να εισαι διπλα του... Νομιζε οτι ηθελα να του κανω κακο.... και οτι ειμαι εχθρος του... χωρις να μιλαω καθολου με εβριζε και μαλιστα χτυπησα απο φοβο το κεφαλι μου στον τοιχο και ετρεχαν αιματα... αυτη η κολαση κρατησε μια βδομαδα... μετα εχω και αξιοπρεπεια.... το παιδι δεν ξερει τι του γινεται... εκει που λεει οτι σε αγαπαει μετα θα σε σκοτωσει...δυσκολη περιπτωση και μαλιστα
δεν ξερεις πως αντιδραει πλεον. Μια φορα με πηρε τηλεφωνο και με εβριζε χωρις λογο.... δυσκολες καταστασεις..

Lacrymosa
18-09-2011, 00:19
Δυσκολη κατασταση οντως.. πιστευω καλα εκανες κ απομακρυνθηκες.. μακαρι το παιδι να τα καταφερει να ξεμπλεξει κ να βρει κ παλι την υγεια του.... πραγματικα το ευχομαι γιατι κατα βαθος ταλαιπωρειται μεσα του ετσι... φυσικα δεν οριζει αυτος τι κανει, οι ουσιες τον οριζουν... κριμα παντως... :(

Eleni Morfid
18-09-2011, 00:26
Δεν τον εχεις εμπιστοσυνη πλεον... Νομιζει οτι ειναι αρχαιος ελληνας.... μια φορα πηρε μαχαιρι... δεν αντεχεται γλυκια μου καθολου.... εμενα με εχει εχθρο... Ειναι ενας αρρωστος ανθρωπος και μαλιστα μια λεει οτι εκοψε και μετα με βριζει και λεει θα μου το απαγορεψεις? αν εμενα εστω μια μερα ακομα θα ημουν στο τρελαδικο... Παραλιγο να ερθει εισαγγελεας..

Lacrymosa
18-09-2011, 00:32
πω πω εχω φρικαρει.. δυσκολη κατασταση πολυ.. καλα εκανες κ απομακρυνθηκες... για να θεραπευτει καποιος πρεπει πρωτιστως να το θελει.. τιποτα δεν γινεται εξαναγκαστικα.. ευχομαι παντως να βρει καποια στιγμη το δρομο του κ να επανελθει...

Eleni Morfid
18-09-2011, 00:36
Δυσκολα καλη μου δυσκολα... εγω εκανα θεραπεια για να συνελθω... Μια φορα με πεταξε σαν τσουβαλι... Αν μου επιτρεπεις βλεπω σε συγκινει πολυ το θεμα... Ειχες εμπειρια? Παντως μετα απο αυτο που εζησα αντεχω τα παντα!!! :)))

Lacrymosa
18-09-2011, 00:50
Εισαι πολυ δυνατος ανθρωπος που το παλεψες κ προσπαθησες να βγεις αλωβητη μεσα απο αυτην την δοκιμασια.. πραγματικα μπραβο, αλλα οπως ειπες κι εσυ οσο κ αν αγαπας καποιον, υπαρχουν κ καποια ορια, οταν εκεινος δεν αγαπαει τον εαυτο του κ τα πραγματα παιρνουν ανεξελεγκτη τροπη... γενικα ειμαι πολυ ευαισθητη στο θεμα των ναρκωτικων.. εχω κ προσωπικη εμπειρια με ουσιες κ ξερω πως ειναι η αισθηση... εχω κ φιλους που πινουν πιο βαρια (πρεζα)... εγω μαυρο εκανα κ χαπια κ μετα απο ενα τριπακι που φαγα κ τα ειδα ολα, δεν εχω κανει κατι αλλο.. ξερω παιδια σε αθλια κατασταση.. περσυ ενας ξαδερφος μου πεθανε απο υπερβολικη δοση.. 22 χρονων.. ειχε πει στους dealers οτι αποφασισε να παει σε κεντρο να απεξαρτηθει κ μολις το μαθαν τον δωσαν overdose η νοθευμενο δεν ξερω τι, τον ξεγυμνωσαν στο σειχ-σου του πηραν λεφτα κ ρολοι κ οτι ειχε κ τον παρατησαν με την ενεση στο χερι... φαντασου τι υποκειμενα ειναι αυτα, αν λεγονται ανθρωποι.. δεν θελαν να ξεφυγει.. γι αυτο κ τον βγαλαν απ τη μεση προφανως... στα περιγραφω αυτη τη στιγμη κ ειλεικρινα εχω μουδιασει... :(

Eleni Morfid
18-09-2011, 01:12
Αχ εχεις περάσει και εσυ πάρα πολλα... Οταν λες χαπακια εννοεις lsd extasy??
Καλη μου τα εμαθα ολα τα ναρκωτικα... Ο δικος μου εκτος απο κοκα μια φορα εκανε και lsd μια βδομαδα ηταν στο κρεβατι... Τη μανα του την εσπασε στο ξυλο.... εγω καθε μερα εκλαιγα... πανω στη μαστουρα μου ελεγε πως ηθελε να παντρευτει μια γεωργιανη για να παρει 2000 ευρω.. και οταν του ελεγα το σκεφτηκες απο τα ναρκωτικα πηγε να με πνιξει. Επισης ελεγε οτι εχω σχιζοφρενεια... Κοντεψα να χασω τον εαυτο μου... Εκτος απο λεκτικη βια ειχα και σωματικη.. πως να μεινω με τετοιες συνθηκες? γυαλιζε το ματι του.... ευτυχως οι δικοι του με προστατεψαν.... σαν παιδι τους με ειχαν.... οι καημενοι οταν τους τα ειπα κλαιγανε....ειδαν να τρεχει και αιμα η μυτη μου... Αυτοι οι dealers ειναι για σκοτωμα.... Λυπαμαι για τον ξαδερφο.... ΣΚΟΤΩΜΑ!!! Εγω στους γονεις του δικου μου ειπα ποιος ειναι ο dealer και αυτο το τσογλανι με στολησε με κοσμητικα επιθετα... Γενικα ο δικος μου δεν ηθελε να ξεφυγει.... ηθελε να κανει τα δικα του εγω οτι μπορουσα εκανα απο εκει και περα αρχισα να νιωθω ενοχες οτι εφταιγα εγω... ε οχι... ειναι σε αλλη πολη ο δικος μου ουσιαστικα εμενα μονη μου... και τραβουσα το παλουκι.... η κλικα του ηθελε να σπασει στο ξυλο... ΟΧΙ δεν θελω τετοιες ιστοριες.... Μακαρι να τον εχει ο θεος καλα αλλα δεν νομιζω με ολα αυτα που εχει κανει... Αν και το ευχομαι ολοψυχα...

Lacrymosa
18-09-2011, 01:25
ελενη μου εσυ δεν φταις σε τιποτα, μην αυτομεμφεσαι αδικα.. επιλογη του ηταν κ εφοσον δεν θελησε να θεραπευτει κ ειχε αυτη την απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι σου (χρηση λεκτικης κ σωματικης βιας) τοτε πιστευω το να απομακρυνθεις ητανε πλεον μονοδρομος.. εισαι πολυ τυχερη που ειχες στηριξη απο τους δικους του... δυσκολη κατασταση πραγματι..
οι dealers ειναι για ΣΚΟΤΩΜΑ οπως το λες... κ περισσοτερο ξες τι με φρικαρει ?? οτι δεν τον δωσαν απλα overdose να πεθανει μιας κ να τον ξεκανουν ηθελαν, αλλα κ το υπολοιπο που του καναν, να τον ξεγυμνωσουν κ να τον αφησουν στο δασος, ειναι φρικτο, εξευτελιστικο κ ασσυληπτο.. ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω... γειωνεις ετσι την αξιοπρεπεια ενος ανθρωπου κ δεν εχεις κανενα δικαιωμα για αυτο...
οταν λεω χαπακια, ναι απ αυτα εννοω, αλλα αυτα ανηκουν πλεον στο παρελθον, παντως ενα τριπακι εφαγα ολοκληρο κ επι ενα μηνα μετα ετρωγα ακομη flash-backs.. για να μην μιλησω για την εμπειρια που ειχα παραισθησεις, ακουγα τις σκεψεις μου σαν καταρακτης, τα βλεπα ψηλα κτλ... αστο καλυτερα...

Eleni Morfid
18-09-2011, 01:39
Ενταξει τωρα ειμαι πολυ καλυτερα.... ηρεμησα δεν κανω θεραπεια.... ξαναβρηκα τον χαρουμενο εαυτο μου... Τι να πουν και οι δικοι του... με προστατεψαν γιατι με ξεραν 6 χρονια.... οταν ειδαν τα αιματα καταλαβαν οτι κατι ασχημο συμβαινει.. Ο πατερας του ο καημενος μου φιλησε τα χερια και μου ειπε συγνωμη που αντεξες το γιο μου το χαμενο το παρταλι.. Εγω δεν θα τον χαρακτηριζα ετσι... απλα πολυ αρρωστο. Πιστευω εκανα οτι καλυτερο μπορουσα τι αλλο να εκανα... θεωρησα και υποχρεωση μου να ενημερωσω για το καλο του....
Καλα αυτο που καναν στον ξαδερφο σου δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω.... ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!!!! Για φυλακη.....
Ωχ κοριτσι μου εμπλεξες με χαπακια τετοιου ειδους? τωρα πως εισαι? εισαι καλυτερα??? Μην ξανασχοληθεις....
Ναι ενιωθα ενοχες οτι εφταιγα εγω... αλλα μετα το σκεφτηκα και λεω τι εφταιγα που εκανε κατι τετοιο... Αυτος δεν με σεβαστηκε... Ουτε εμενα ουτε την οικογενεια μου...ουτε τον εαυτο του... Μια ηταν γλυκουλης μια επιθετικος.... Καλα οταν ειδα το μαχαιρι δεν το σχολιαζω... Τωρα δυστυχως νομιζει οτι ειναι εξερευνητης σπηλαιων και δεν θελει να δουλευει καθολου..... εγω καταλαβα οτι ο δικος μου δεν εχει γυρισμο.....

Lacrymosa
18-09-2011, 02:10
πραγματικα λυπαμαι για την κατασταση που εφτασε.. αλλα κι εσυ δεν εφταιγες σε τιποτα να εισαι αποδεκτης της συμπεριφορας που του προεκυπτε απο τη χρηση των ουσιων.. κ σε σημειο να σου βγαλει κ μαχαιρι, ε αυτο παραπαει... πρωτα απ ολα κοιταξε τον εαυτο σου.. αν αυτος δεν θελει να βοηθηθει κ δεν αγαπαει τον εαυτο του, δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο... αλλα δεν χρωστας σε τιποτα να τα εισπαραττεις ολα αυτα.. οπως στρωνει καποιος, ετσι κοιμαται συνηθως..
εγω δεν εχω μπλεξει ακριβως, περιστασιακα εκανα κυριως οταν ημουν εντονα αυτοκαταστροφικη κ μη φανταστεις τιποτα βαρια, τωρα εχω να κανω 3 μηνες σχεδον...

Eleni Morfid
18-09-2011, 02:25
παντως καλη μου το πιστευεις οτι τα περισσοτερα δεν τα θυμαται?? Δεν θυμαται τι μου εκανε... Και φυσικα για ολα εφταιγα εγω... Δεν θυμαται τιποτα............

Lacrymosa
18-09-2011, 02:28
Φυσικα και ΔΕΝ εφταιγες εσυ !! Μην μπαινεις στο λουκι της αυτομομφης !! Ο,τι εκανε ηταν λογω του πως τον ειχανε κανει τα ναρκωτικα κ τον ειχαν καταντησει "καμμενο", λογικο μετα να μην τα θυμαται, εσυ δεν εφταιγες σε τιποτα να εισαι αποδεκτης αυτης της συμπεριφορας....

Eleni Morfid
18-09-2011, 02:34
Ναι ξερω τα εχω ξεπερασει αυτα.... Ωραια η συζητηση μας :))

Lacrymosa
18-09-2011, 02:50
Χαιρομαι :)

Virginia
18-09-2011, 13:52
[QUOTE=Lacrymosa;258581]Sometimes dreams are better than reality...

(That' s why we close our eyes when we sleep, cry and dream...

η ζωη ειναι του καθενος κ την κανει ο,τι θελει... αμα θες την κανεις τελεια, αμα θες την καταστρεφεις.. it 's up to you...)

Η ζωή είναι ένα ανεκτίμητο δώρο που σου δόθηκε με αγάπη. Αγάπα την.

giorgos panou
18-09-2011, 14:02

Θα θελα αρχικα να ρωτησω κατα ποσο κανει κακο ο μπαφος αν εχεις ηδη μια ψυχικη ασθενεια?? Αν κ πανω κατω ξερω την απαντηση, οπως κ το οτι μπορει να πυροδοτησει οτιδηποτε κτλ κτλ οποτε δεν θα επικεντρωθω εκει...

Εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. Σε μια πραγματικοτητα δυσαρεστη, ζοφερη που μονο πονο σου προκαλει κ σε πληγωνει.. Ορισμενες φορες δεν παλευεται κ αλλες φορες λειτουργεις τελειως μηχανικα σαν ρομποτ... εχω βαρεθει να μου επιβαλλουν πραγματα κ να ειμαι αναγκασμενη να ακολουθω τα "πρεπει" κ τα "μη" της κωλοκοινωνιας κ οσων το παιζουν ειδημονες ντεμεκ "για το καλο σου".. κ στην τελικη που ξερουμε ποιο ειναι το καλο του καθενος?? δεν παιζουν κ υποκειμενικοι παραγοντες στη μεση?? κ με ποιο δικαιωμα να παμε να κανουμε κατι καποιον με το ζορι?? η ζωη ειναι του καθενος κ την κανει ο,τι θελει... αμα θες την κανεις τελεια, αμα θες την καταστρεφεις.. it 's up to you...

Θα θελα να ζω ωρες ωρες σε μια ψευδαισθηση, σε μια ψευτικη πραγματικοτητα που δεν ποναει.. σε κατι αλλιωτικο.. κ το ζω ζησει αυτο ως ενα σημειο.. αλλα παραπερα δεν εχω προχωρησει ακομη... οταν εχεις παρει μονο πονο κ απογοητευση αναγκαστικα θες εστω κατι ψευτικο αλλα κ τοσο αληθινο ταυτοχρονα, αλλιως δεν παλευεσαι κ κινδυνευεις να φουνταρεις...

Εκανα 3 χρονια μπαφο κ buble κ ημουν μια χαρα... πετυχαινα τα παντα, ημουν μεσα σε ολα... η τελειομανια κ η επιδιωξη της εξασφαλισης του ελεγχου δεν ελειπαν... χτες ξαναζησα την εμπειρια κ δεν συγκρινεται με τιποτα.. εχω βαρεθει να ζω σε μια γυαλα.. ισως ειναι κραυγη διαμαρτυριας κ απογνωσης, ισως ειναι κ το ιδανιτκοτερο, δεν ξερω, ισως ειναι κ τροπος αντιληψης κ ζωης.... ας μην κατακρινουμε τα παντα... προσωπικα αν κ εχω κανει με ουσιες κ ειμαι εξαρτημενη 5 χρονια κ απο αγχολυτικα κ γουσταρω δεν με θεωρω τζανκι, δεν εχω παει στα σκληρα, αν κ θα θελα εστω να δοκιμασω... αλλα ειναι αυτα τα "κωλοπρεπει" που σου βαζουν υποσυνειδητα κολαρο στο λαιμο κ σε κατευθυνουν εκει που θελουν αυτοι.... κ δεν μπορω την επιβολη καθολου.....

Για το χασις ,ειδικα το τσιγαρο! υπαρχουν πολλες ενδειξεις οτι κανει κακο σε οσους εχουν ειδη καποια ψυχολογικα προβληματα , σε οσους εχουν παρανεια -ψυχωσεις τους αυξανει τα επεισοδια (αυα τα διαβασα σε ερευνες γιατροων δεν ειναι δικες μου ιστοριες)

Lacrymosa
18-09-2011, 15:38
Η ζωή είναι ένα ανεκτίμητο δώρο που σου δόθηκε με αγάπη. Αγάπα την.

Ωραιο αυτο, αλλα δυσκολο στην εφαρμογη, το παλευω παντως....

Για το χασις ,ειδικα το τσιγαρο! υπαρχουν πολλες ενδειξεις οτι κανει κακο σε οσους εχουν ειδη καποια ψυχολογικα προβληματα , σε οσους εχουν παρανεια -ψυχωσεις τους αυξανει τα επεισοδια (αυα τα διαβασα σε ερευνες γιατροων δεν ειναι δικες μου ιστοριες)

Δεν εχω ψυχωση, παντως ναι το ξερω οτι το μαυρο μπορει να πυροδοτησει επεισοδιο.. ξερω κοπελα που απο ενα μονο τσιγαρο επαθε ψυχωση.. ειναι κ θεμα οργανισμου...

Eleni Morfid
19-09-2011, 02:18

ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!

BloodyKate
19-09-2011, 05:53
ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!

όλα θέλουν το μέτρο τους. Και πολλά φρούτα να φας πάλι σε γιατρούς θα τρέχεις

Dimitriou
24-09-2011, 14:43

Ετσι ακριβώς είναι.

arktos
24-09-2011, 16:46
όλα θέλουν το μέτρο τους. Και πολλά φρούτα να φας πάλι σε γιατρούς θα τρέχεις

πλακα εχεις!

για τα φρουτα θα ήθελα ενα λινκ!
επειδη ειχα μια κουβεντα για τις πολλες βιταμίνες.

Lacrymosa
24-09-2011, 23:06
Ετσι ακριβώς είναι.

αφησες τα θεματα του κενο, κ αρχισες τωρα να ξεθαβεις τα δικα μου?? αντε μην σε παρει ο διαολος, δεν εχουμε ολοι την ορεξη σου....

Eleni Morfid
28-09-2011, 10:40
αφησες τα θεματα του κενο, κ αρχισες τωρα να ξεθαβεις τα δικα μου?? αντε μην σε παρει ο διαολος, δεν εχουμε ολοι την ορεξη σου....

Lacrymosa εσυ που ξερεις και το γολγοθα που τραβηξα... πιστευεις θελει πολυ καιρο για να ερθει στα ισια του ο δικος μου συμφωνα με την εμπειρια του? Γιατι τον πρωτο καιρο ηταν τρελαμενος... τωρα κανει ταλαντευσεις....τον βλεπω καλυτερα απο τοτε παλι διχαζεται...
το κοβω καμια διετια να το νιωσει. Στην αρχη με εβριζε που ενημερωσα τους δικους του για βοηθεια... τωρα σαν να αρχιζει να καταλαβαινει γιατι το κανα... μετα απο ενα χρονο... Τον διελυσαν τον καημενο τα ναρκωτικα... ξεχασε ποιος ειναι... αλλα βλεπω παλευει...

Soulfly
28-09-2011, 13:56
το ατιμο το μαυρακι ειναι πολυ γλυκο εχει, ενα καρο παρενεργειες ομως μου χει τυχει να μου πυροδοτησει ψυχοκατασταση πολυ hardcore, ιδιετερα η καταχρηση σε κανενα δε κανει καλο ουτε καν στους υγιεις κατα ποσο μαλλον σε μας που τρωμε μιση χουφτα χαπια για να στανιαρουμε, τεσπα εγω πλεον δε πινω μιας κ δεν ειμαι καπνιστης ουτε του απλου τσιγαρου απο το 2007..η αληθεια ειναι πως μου αρεσει παντως..παντα μου αρεσε αλλα το απεφευγα για μη φαω καμμια φρικη ..ατιμη αρρωστια να μην μπορεις να χαρεις τπτ :(

BrokeN_DoLL
28-09-2011, 14:06
επειδη κ εγω ειμαι τακτικη χρηστρια, δν εχω παθει κατι παρα μονο σκεφτομαι αυτο π λενε πως ο εγκεφαλος δεν ωριμαζει απο την χρηση. και επισης επιβαρυνει τους πνευμονες περισσοτερο απ τα τσιγαρα κατα 1 πακετο το τσιγαρο κατι τετοιο. παρ ολα αυτα απλα το καις και καλα ειναι εκεινη την ωρα που γελας και ειναι ωραια αλλα εχεις κενα μνημης..........που γενικα πλυθαινουν. σαν να βλεπεις ονειρο δλδ. αμα παιρνεις χαπια εχεις περισσοτερες αντοχες στον μπαφο εμ αποτελεσμα να μην σε πιανει οπως τους αλλους και να καπνιζεις περισσοτερο

επισης το αλλο ειναι οτι πεινας πολυ...............

Lacrymosa
30-09-2011, 01:29
Lacrymosa εσυ που ξερεις και το γολγοθα που τραβηξα... πιστευεις θελει πολυ καιρο για να ερθει στα ισια του ο δικος μου συμφωνα με την εμπειρια του? Γιατι τον πρωτο καιρο ηταν τρελαμενος... τωρα κανει ταλαντευσεις....τον βλεπω καλυτερα απο τοτε παλι διχαζεται...
το κοβω καμια διετια να το νιωσει. Στην αρχη με εβριζε που ενημερωσα τους δικους του για βοηθεια... τωρα σαν να αρχιζει να καταλαβαινει γιατι το κανα... μετα απο ενα χρονο... Τον διελυσαν τον καημενο τα ναρκωτικα... ξεχασε ποιος ειναι... αλλα βλεπω παλευει...

Κοιτα δεν ξερω να σου απαντησω με βεβαιοτητα καθως καθε οργανισμος κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα αμα κανει πολυ συχνα (πανω απο 5 τσιγαρα τη μερα) κ συνδυαζει κ πρεζες η χαπια μαζι, παιζει να απορρυθμιστει γενικως περισσοτερο... πραγματικα να ναρκωτικα μπορουν να σε διαλυσουν.... βραχυπροθεσμα η μακροπροθεσμα... αλλα οσο ειναι ακομα νωρις επιστροφη υπαρχει... αρκει να το συνειδητοποιησει ο ιδιος ο χρηστης κ να καταβαλλει καθε δυνατη προσπαθεια για απεξαρτηση.. ευχομαι ειλικρινα ο,τι καλυτερο !! :)

panikas
12-10-2011, 20:04
Καλησπερα σας.
Ειμαι νεος στο forum μιας και μολις εκανα την εγγραφη μου.
Για μενα η γνωμη μου ειναι και οπως η ζωη μου.Θα προσπαθησω να σας εξηγησω μιας και εχω τοσα πολλα να σας πω.Καθε ναρκωτικη ουσια ειναι ενα σκαλοπατι για να ανεβεις ποιο ψιλα.Συνηθως ολλα αρχιζουν απο τσιγαρα και μετα μπαφους σε μικρη ηλικια.
Εγω τουλαχιστον ξεκινησα απο τσιγαρο και εφτασα μεχρι και ηρωϊνη.(αναθεμα την ωρα και την στιγμη που την δοκιμασα).
Παδια πιστεψτε με δεν αξιζει...Κατεστρεψα την ζωη μου και προσπαθω να την ξανα φτιαξω..
Γινεσε ξεφτιλα στον κοσμο...ζεις σε ενα ψεμμα..Το μονο που σε νοιαζει οταν ξυπνας ειναι που και πως θα βρεις λευτα για να γινεις,ποτε θα βρεις το ατομο για να γινεις..Γενικα το μονο που σε νοιαζει ειναι ηρω...(ηρωϊνη για οσους δεν καταλαβανε)..Εφτασα για μια ακομη φορα να απομακρυνθουνε καλοι μου φιλοι,συγγενεις,η κοπελα μου,(ευτυχως που δεν με αφησε) ακομη και η ιδια η μυτερα μου εφτασε παλι σε σημειο να θελει να με παρατησει μιας και βαρεθηκε να με βλεπει σε αυτην την κατασταση και να μην προσπαθω να κανω κατι για μενα...Εχω μια ευδομαδα παλι καθαρος με nalorex φυσικα και seroxat που περνω εδω και 5 χρονια..Κρατιεμε με νυχια και με δοντια και παθαινω στεριτηκες κρισεις..Θελω να κανω χρηση αλλα λογο του nalorex δεν μπορω..και να το κανω δεν θα την ακουσω και θα με χαλασει..Το κακκο με μενα ειναι οτι εχω εθισμους...Εχω δοκιμασει σχεδον οτι ναρκωτικο πεζει στην ζωη μου και με ολους τους τροπους...
Μια εβδομαδα καθαρος και μου φαινετε σαν να ειμαι 1 μηνα...Πηγα παλι εχθες στον γιατρο μου και μου συμπληρωσε vun-fax και lexotanil 3mg..Ευτυχως στο μονο πραγμα που δεν με επιρεασε ειναι στην δουλεια μου..Δουλευα και θα δουλευω ασχετως που αλλαζα συνεχεια δουλιες για τον λογο οτι ξεφευγα και εκανα μλκιες στην εργασια μου...
Lacrymosa πιστεψεμε δεν αξιζει....

Ενας πρωην τοξικομανης... (το ελπιζω να μεινω πρωην..)

giorgos panou
13-10-2011, 01:18
Καλησπερα σας.
Ειμαι νεος στο forum μιας και μολις εκανα την εγγραφη μου.
Για μενα η γνωμη μου ειναι και οπως η ζωη μου.Θα προσπαθησω να σας εξηγησω μιας και εχω τοσα πολλα να σας πω.Καθε ναρκωτικη ουσια ειναι ενα σκαλοπατι για να ανεβεις ποιο ψιλα.Συνηθως ολλα αρχιζουν απο τσιγαρα και μετα μπαφους σε μικρη ηλικια.
Εγω τουλαχιστον ξεκινησα απο τσιγαρο και εφτασα μεχρι και ηρωϊνη.(αναθεμα την ωρα και την στιγμη που την δοκιμασα).
Παδια πιστεψτε με δεν αξιζει...Κατεστρεψα την ζωη μου και προσπαθω να την ξανα φτιαξω..
Γινεσε ξεφτιλα στον κοσμο...ζεις σε ενα ψεμμα..Το μονο που σε νοιαζει οταν ξυπνας ειναι που και πως θα βρεις λευτα για να γινεις,ποτε θα βρεις το ατομο για να γινεις..Γενικα το μονο που σε νοιαζει ειναι ηρω...(ηρωϊνη για οσους δεν καταλαβανε)..Εφτασα για μια ακομη φορα να απομακρυνθουνε καλοι μου φιλοι,συγγενεις,η κοπελα μου,(ευτυχως που δεν με αφησε) ακομη και η ιδια η μυτερα μου εφτασε παλι σε σημειο να θελει να με παρατησει μιας και βαρεθηκε να με βλεπει σε αυτην την κατασταση και να μην προσπαθω να κανω κατι για μενα...Εχω μια ευδομαδα παλι καθαρος με nalorex φυσικα και seroxat που περνω εδω και 5 χρονια..Κρατιεμε με νυχια και με δοντια και παθαινω στεριτηκες κρισεις..Θελω να κανω χρηση αλλα λογο του nalorex δεν μπορω..και να το κανω δεν θα την ακουσω και θα με χαλασει..Το κακκο με μενα ειναι οτι εχω εθισμους...Εχω δοκιμασει σχεδον οτι ναρκωτικο πεζει στην ζωη μου και με ολους τους τροπους...
Μια εβδομαδα καθαρος και μου φαινετε σαν να ειμαι 1 μηνα...Πηγα παλι εχθες στον γιατρο μου και μου συμπληρωσε vun-fax και lexotanil 3mg..Ευτυχως στο μονο πραγμα που δεν με επιρεασε ειναι στην δουλεια μου..Δουλευα και θα δουλευω ασχετως που αλλαζα συνεχεια δουλιες για τον λογο οτι ξεφευγα και εκανα μλκιες στην εργασια μου...
Lacrymosa πιστεψεμε δεν αξιζει....

Ενας πρωην τοξικομανης... (το ελπιζω να μεινω πρωην..)

Φιλε μου εισαι "μαγκας" συνεχισε το!! εισαι δυστυχως απο τους πολυ λιγους που το κανουν !
Πιστεψεμαι ειναι δυσκολο ! ,προσωπικα πανω απο δεκα χρονια σε αυτη την καταρα της ηρωινης και ακομα παλευω ! τις τελευταιες μερες κατι εκανα και ειμαι καπως πιο καλα! ειναι δυσκολα να παλευεις με τον εαυτο σου!

panikas
13-10-2011, 18:03
Δυσκολο δεν λες τπτ φιλαρακο...Καθε μερα μου τρυπαει και περισοτερο το μυαλο αλλα να ειναι καλα η ναλτρεξονη....ουτε αλκοολ δεν μπορω να πιω...Παλαιοτερα ημουν και πολυτοξικομανης..Εχω καποια ελξη τωρα αλλα προσπαθω να το καταπολεμισω με την εργσια μου και με τηνψυχολογια μου που βλεπω οτι καθε μερα ολο και φτιαχνει...Τις κολο κρισεις δεν μπορω να ξεπερασω...Φοβαμε μην κανω κμια απερισκεψια και παθω κανενα overdose....Αυτο ειναι το κακκο....

BrokeN_DoLL
13-10-2011, 18:43
εγω δεν εχω κανει αλλες ουσιες ποτε παρα μονο μπαφο και μαλιστα καπνιζω εδω και πολλα χρονια. γτ δεν κυλησα? μπορω να βρω οτιδηποτε αμα θελω αλλα δεν κυλησα. αλλωστε ξερω κ ατομα που ξεκινησαν αμεσως ηρωινη και δεν καπνιζαν καν

giorgos panou
14-10-2011, 17:47
Δυσκολο δεν λες τπτ φιλαρακο...Καθε μερα μου τρυπαει και περισοτερο το μυαλο αλλα να ειναι καλα η ναλτρεξονη....ουτε αλκοολ δεν μπορω να πιω...Παλαιοτερα ημουν και πολυτοξικομανης..Εχω καποια ελξη τωρα αλλα προσπαθω να το καταπολεμισω με την εργσια μου και με τηνψυχολογια μου που βλεπω οτι καθε μερα ολο και φτιαχνει...Τις κολο κρισεις δεν μπορω να ξεπερασω...Φοβαμε μην κανω κμια απερισκεψια και παθω κανενα overdose....Αυτο ειναι το κακκο....

ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!
Μην ξενερωνεις ,αφου εισαι καλα μπραβω σου!! τωρα το οτι περναν απο το μυαλο σου διαφορα δεν τρεχει σε ολουσ υπαρχει αυτο! εχεις δουλεια! εχεις ανθρωπουσ διπλα σου που νοιαζοντε !γτ. για να μηλας για την ναλτραξονηκαποιος στην δυνει ? ετσι δεν ειναι ? αρα εισα τυχερος ! εχεις την κοπελια σου !!
Να ξερεις πως εισαι καλα και πως εισαι πολυ πιο καλα απο αλλους ,απο εμενα π.χ. που ολο ξεκολαω και ολο ξανα πεφτω! με το παραμικρο προβλημα που εχω πεφτω! να προχθες μου συνεβει κατι -με εναν ανθρωπο που πεθανε και πηγα να πιω! πριν 15 μερες που χτυπησα πηγα και να πιω για τους πονους και καλα !
Κανεις πολυ καλα που βγαζεις απομεσα σου αυτο που σε βασανιζει ,ετσι θελει και το φορουμ αυτο ειναι για αυτα! απλα εχε και το νουσου λιγο εδω ,γτ. δεν εχει μονο πολυ αξια παιδια που οντος θα σου σταθουν και θα σε βοηθησουν .ΔΥΣΤΥΧΩς εχει και καποια ατομα που θα σου την πουν , που σκοπο εχουν να σε ταπεινωσουν ,να σε στραβοσουν , μην παρασυρθεις οπως εγω και απαντησεις γτ. μονο κακο θα κανεις στον αγωνα σου !!
Συνεχισαι μαγκα μου μην μασας εισαι καθαρος πλεον!!

Deep purple
14-10-2011, 19:49
panika εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μπράβο.

Flumen
14-10-2011, 22:07
Δεν είμαι υπερ της απαγόρευσης του χασις, είμαι ενάντια στην κατάχρησή του. Είναι το μόνο ναρκωτικό που έχω δοκιμάσει, 4-5 φορές, και τις 2 φορές που με ''έπιασε'', ναι το συναίσθημα ήταν ευφορικό, χαρακτηριστικά το περιγράφω σαν τη γαλήνη που νιώθεις μετά απο οργασμό ( ντροπές!)
Πρόκειται για ουσία που προκαλεί εξάρτηση, πυροδοτεί ψυχολογικούς μηχανισμούς, και ποτέ δε γνωρίζεις πως θα εξελιχθεί. Το να δοκιμάσεις ένα τσιγάρο ή να κάνεις που και που είναι απλά μια εμπειρία που δε θα βλάψει. Η συστηματική χρήση είναι ολέθρια.
Όλη μου η παλιά παρέα έκανε καθημερινά χασίς, και κάποιοι κανονικά αντί για τσιγάρο. Έκαναν χρήση απο μικρή ηλικία, γύρω στα 13-15. Ένας πρώην μου επίσης. Το μυαλό τους ήταν καμμένο, δε το διαπραγματεύομαι αυτό. Όχι στην κατάχρηση, ναι στην εμπειρία.
Προσοχή εννοείται, αυτό που κυκλοφορεί συνήθως είναι πειραγμένο προιόν χημικής επεξεργασίας προς μείωση κόστους. Αυτό που δοκιμάζουμε απέχει πολύ από τη φυσική χημική σύσταση της μαριχουάνας-χασίς.
Αν έχεις ανάγκη να ξεφύγεις απο την παραγματικότητα ο μόνος μακροπρόθεσμος στόχος είναι η αλλαγή της πραγματικότητας, γτ αυτή η πραγματικότητα υπάρχει μόνο στο μυαλό σου. Εσύ βλέπεις έτσι άχαρη την ''πραγματικότητα'' και εκεί πρέπει να εστιάζεις. Γιατί όσο προσφεύγεις στο χασίς και λοιπά να σου φτιάξουν μια άλλη πραγματικότητα, αυτή η πραγματικότητα ολοένα και θα απομακρύνεται και θα την αναζητάς σε μεγαλύτερες δόσεις και άλλες ουσίες. Κι αν νομίζεις πως όλοι σου επιβάλουν πράγματα λάθος και που δεν τα θες και νιώθεις την επανάσταση το αίμα σου, μάθε πως με το να αρνείσαι την πειθαρχία του εαυτού σου στις καλές συνήθειες και με την ''φιλελεύθερη'' επιλογή και στροφή σου στα γαμάτα ναρκωτικούλια, αυτόματα υπακούς δουλικά στο πρέπει των ουσιών. Και δεν υπάρχει κανένα ναρκωτικό που θέλει το καλό σου. Ενώ οι άνθρωποι, οι θεραπευτές και οι τεχνικές και τα πρέπει μόνο αυτό θέλουν.

Αυτοκαταστροφικότητα και πλάνη

panikas
15-10-2011, 17:53
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους.giorgos_panou αυτα ειναι τα ασχημα φιλαρακο...οτι σε καθε προβλημα τσουπ....και υποτροπιασαμε....σου ευχωμε και εσενα φιλε οτι καλυτερο...κατι πρεπει να γινει....

Haldol_Kills
03-11-2011, 03:00
Χαιρετω... Το θεμα των ψυχοτροπων ουσιων (και οχι "ναρκωτικα" οπως λανθασμενα τα αποκαλει η πλειοψηφια) επειδη ειναι ακομα ταμπου θεμα ειναι ενα θεμα στο οποιο κυριαρχει η αμαθεια και η ημιμαθεια

Το χορτο σε μακροχρονια καταχρηση μπορει να πυροδοτησει/δρασει καταλυτικα για πληθωρα ψυχικων ασθενειων, σε καποιο ποσοστο χρηστων. Επισης οπως πολλοι γνωριζουν και εμπειρικα δεν ειναι κ οτι καλυτερο για τη μνημη.Ετσι, θεωρω οτι ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνο απο οσο προπαγανδιζουν αυτοι που το χουν δαιμονοποιημενοι,αλλα πιο επικινδυνο απο οσο προπαγανδιζει η αντιπερα οχθη των χασικληδων.

Επισης ειναι λιγο περιεργο να μιλαμε για τις επιπτωσεις της κανναβης, τη στιγμη που γιατροι μπορουν να δινουν νομιμα lexotanil και υπνοστεντον (δηλαδη, ουσιες που ναρκωνουν και εθιστικες), η τη στιγμη που σε ορισμενες κλινικες σε μπουκωνουν με Haldol (Aloperidin) το οποιο μπορει να εχει φρικτες παρενεργειες (εξωπυραμιδικα,Tardive dyskinesia) ...

BrokeN_DoLL
03-11-2011, 11:58
Χαιρετω... Το θεμα των ψυχοτροπων ουσιων (και οχι "ναρκωτικα" οπως λανθασμενα τα αποκαλει η πλειοψηφια) επειδη ειναι ακομα ταμπου θεμα ειναι ενα θεμα στο οποιο κυριαρχει η αμαθεια και η ημιμαθεια

Το χορτο σε μακροχρονια καταχρηση μπορει να πυροδοτησει/δρασει καταλυτικα για πληθωρα ψυχικων ασθενειων, σε καποιο ποσοστο χρηστων. Επισης οπως πολλοι γνωριζουν και εμπειρικα δεν ειναι κ οτι καλυτερο για τη μνημη.Ετσι, θεωρω οτι ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνο απο οσο προπαγανδιζουν αυτοι που το χουν δαιμονοποιημενοι,αλλα πιο επικινδυνο απο οσο προπαγανδιζει η αντιπερα οχθη των χασικληδων.

Επισης ειναι λιγο περιεργο να μιλαμε για τις επιπτωσεις της κανναβης, τη στιγμη που γιατροι μπορουν να δινουν νομιμα lexotanil και υπνοστεντον (δηλαδη, ουσιες που ναρκωνουν και εθιστικες), η τη στιγμη που σε ορισμενες κλινικες σε μπουκωνουν με Haldol (Aloperidin) το οποιο μπορει να εχει φρικτες παρενεργειες (εξωπυραμιδικα,Tardive dyskinesia) ...

αυτα ομως αναλογα το περιστατικο και τις δοσολογιες, ομως δεν χτυπανε κατευθειαν στον εγκεφαλο οπως το χασις. με το χασις εχεις αμεσα και γρηγορα αποτελεσματα σε χρονο ντε τε. με την ληψη του καπνου απ το στομα δλδ που περναει γρηγορα μεσω της αναπνευστικης οδου. τα κενα μνημης και οι διαλειψεις ερχονται αμεσως.

αντιθετα με τα χαπια που εχουν οριο ζωης και δεν δρουν αμεσα

Haldol_Kills
03-11-2011, 14:44
Ναι αλλα το θεμα ειναι η επικυνδονητα και οι παρενεργεις του καθενος.
Για να εχεις προβληματα με την κανναβη συνηθως πρεπει να κανεις μακροχρονια καταχρηση.

BrokeN_DoLL
03-11-2011, 15:18
απ οτι λενε οι μελετες η μεγαλες ποσοτητες απλα δεν αφηνουν το μυαλο να ωριμασει. μενει εκει. στα 15

IRENEMARINA
03-11-2011, 16:01
Εγώ ξέρετε τα 'χω ξαναπεί τις απόψεις μου για τους διαόλους που λέγονται ναρκωτικά.... δε θα μιλήσω... θα πω μόνο μπράβο στον Πανίκα που προσπαθεί να ξεφύγει... Πανίκα αγόρι μου δείξε ψυχικό σθένος και απεξαρτήσου... η ζωή είναι αλλού πραγματικά... το πιστεύω βαθύτατα....

Karisha
09-11-2011, 14:13
Γεια...

Lacrymosa καπνιζω χορτο εδω και 4 χρονια συστηματικα και πιο πριν περιστασιακα. Ειμαι 23.

Κανω περιπου 2 τσιγαρα την ημερα. Προσωπικα δεν εχω δει πολλα αρνητικα.. Αλλα και αυτα ειναι "πενιχρα" οπως ας πουμε δυσκολευομαι να προσεγγισω ατομα για παρεα που δεν καπνιζουν γιατι εγω θελω μαζι με την παρεα μου να πιουμε και ενα τσιγαρακι αν θελουμε,δε μου αρεσει να κρυβομαι.

Εμενα προσωπικα με βοηθαει πολυ στην καταθλιψη,με ηρεμει οταν με πιανουν στιγμες που στεναχωριεμαι πολυ η που σκεφτομαι ασκοπα ολα τα ασχημα πραγματα που υπαρχουν στον κοσμο. Λογω του οτι δεν μπορω με τιποτα να ασχοληθω με τα χομπυ που ειχα πριν την καταθλιψη (λογω σκεψεων) οταν καπνιζω μπορω ευκολα να "κολλησω" σε καποιο χομπυ... Και φυσικα δεν εχω καταφυγει στα φαρμακα.

Θεμα εξαρτησης δεν υφισταται,αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι καπνιζουν. Δυσκολευομαι να φανταστω πως καποιος μπορει να εξαρτηθει απο αυτο.

Φυσικα αυτο που περιεγραψα ειναι η δικη μου περιπτωση. Οσο ακινδυνο και αν ακουγεται ειναι μια ηπια ψυχοτροπος ουσια που σε περιπτωσεις αλλων διαταραχων μπορει να επιδηνωσει την κατασταση,αν γινεται συστηματικα. Περιστασιακα δεν βρισκω κανενα προβλημα για τον οποιονδηποτε.

pngts
09-11-2011, 19:12
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους.giorgos_panou αυτα ειναι τα ασχημα φιλαρακο...οτι σε καθε προβλημα τσουπ....και υποτροπιασαμε....σου ευχωμε και εσενα φιλε οτι καλυτερο...κατι πρεπει να γινει....

προφανως δεν σουταρες την ηρωινη για να μπορεις να δουλευεις οπως λες,ετσι δεν ειναι?

Λαθρόβιος
18-12-2011, 16:48
Εγώ πάντως αποφεύγω και το αλκοόλ και τον μπάφο, για έναν πολύ απλό λόγο.
Δεν ζω μόνος μου. Αν έμενα μόνος μου, μακριά από οικογένεια κ.τ.λ, θα μπορούσα να κάνω ότι θέλω. Όμως, μένω με τους δικούς μου, και μου είναι αδύνατον να κάνω οτιδήποτε τέτοιο (όσο κι αν το θέλω) χωρίς να γίνει αντιληπτό.

Lacrymosa
18-12-2011, 17:03
Ρε παιδια please μην ξεθαβετε παλια θεματα μου ειδικα αυτο........:(

predator
24-06-2012, 03:12
Κλασικες ατακες ολων των μπαφιαριδων οτι ο μπαφος ειναι καλυτερος απο το κανονικο τσιγαρο,οτι ειναι φυσικο μπλα μπλα μπλα...Καντε μπαφο με αξιοπρεπεια τουλαχιστον,δεν εχετε δυναμη να αντιμετωπισετε την αληθεια και καταφευγετε στις ουσιες.Η θεοποιηση του μπαφου απο ολους ειναι κατι ενοχλητικο οσον αφορα και την μοδα που εχει κανει πλεον αυτη η συνηθεια.

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 02:52
δεν διαβασα τιποτα απο τα παραπανω γιατι δεν μπορω, αλλα μπαφος και ψυχικες ασθενειες απαγορευεται, μπορει να σε στειλει, επιδεινωνει την κατασταση τρελα, μακρυα μακρυα, εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα γνωριζω και απο αλλους

Nikos76
10-07-2012, 17:42
Υπήρξα για χρόνια συστηματικός χρήστης χασίς και μπορώ με σιγουριά να πω ότι δεν το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του. Ισχυριζόμουν και εγώ ότι είναι
κάτι αμιγώς φυσικό και ότι είναι πολύ ήπιο για να προκαλέσει επιπλοκές στον ανθρώπινο νου αλλά τώρα που έχω ξεφύγει από αυτό, έχω καταλάβει πόσο λάθος στάση κράτησα όλα
αυτά τα χρόνια. Σίγουρα δεν προκαλεί την ίδια εξάρτιση με αυτή των λεγόμενων σκληρότερων ναρκωτικών αλλά δεν παύει να αποτελεί και αυτό μια ψυχική πατερίτσα η οποία δεν
σε οδηγεί πουθενά. Είναι φαινομενικά όμορφη η ψυχολογική ευφορία που προκαλεί αλλά αν κοιτάξεις το πρόσωπό σου στον καθρέπτη όσο βρίσκεσαι υπό την επήρεια της ουσίας,
είναι πολύ πιθανό να σε κάνει να το ξανασκεφτείς πριν ανάψεις το επόμενο τσιγαριλίκι.

Elena Episkeptis
11-07-2012, 01:47
Από αυτά που έχω ακούσει εκεί έξω.....
Μια παγίδα του χο: Κι εκεί που ένας γνώριζε το σπορ και το ξαναθυμηθεί.. σκέφτεται τι ωραία που είναι τώρα και μήπως ξαναρχίσω..Μπα λέει μια φορά το μήνα έτσι για το καλό και ξαφνικά ασχολείται κάθε μέρα... (το ότι το κόβει χωρίς πρόβλημα όοοοταν το αποφασίσει είναι άλλο θέμα)
Μια ακόμα:. Καλά ειπώθηκε πως επηρεάζει στη διάθεση ως μεγεθυντής. Είσαι χαρούμενος θα είσαι πιο πολύ, είσαι αγχωμένος μπορει να φας φρίκες κλπ
Ειδικά άμα κανείς το διάστημα που πίνει περνάει ψυχολογικά, πχ καμιά κατάθλιψη κανά παρανοικό, κανά "φόβο με τα μικρόβια" είναι πολύ απρόβλεπτο το πως θα του τα επιδράσει. Οκ. σε χαλαρώνει σωματικά. Αλλά νομίζεις πως αυτό σε κάνει να πετυχαίνεις ενώ ΕΣΥ από μόνος σου κάνεις ότι κάνεις
Καλά για μένα ο λόγος που δεν ασχολούμε καν είναι ότι μπορεί αυτό το χορταράκι, αν πέσεις στη κακή στιγμή με τα λάθος άτομα, μέχρι και φυλακή να σε κλείσει.
Αλλά ο καθένας όπως το ελέγχει

Δέσποινα
14-07-2012, 19:10
διάβασα πολλά από αυτά που έχετε γράψει όλοι, από την αρχή του θέματος και κανονικά δεν θα με ενδιέφερε ένα θέμα που θα περιέχει στον τίτλο του τη λέξη ΜΠΑΦΟΣ αλλά δυστυχώς, όλα γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις. Είμαι με κάποιον εδώ και λίγο καιρό ο οποίος κάνει καθημερινά χρήση, και πάνω σε κουβέντες που έχουμε κάνει, έχει αναφέρει και το LSD. Είναι 23 χρονών, εγώ 21. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κανενός είδους ναρκωτικό. Έχω αρκετά ψυχολογικά, δεν ψήνομαι γενικά να φτάσω τον εαυτό μου στα άκρα γιατί έχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες και φοβάμαι υπερβολικά μέχρι και μια τζούρα να κάνω. Το θέμα είναι ότι ο φίλος μου έχει την τάση να περιγράφει τη φάση του χασισιού με έναν ιδιαίτερο τρόπο που σε κάνει να πιστεύεις ότι η ζωή γίνεται και πολύ γαμώ, ότι περνάει τέλεια, ότι χαλαρώνει, ότι πάει αλλού, ταξιδεύει και δεν ξέρω γω τι άλλο. Πολλές φορές ζηλεύω. Μου βάζει να ακούω ψυχεδελικά τραγούδια, μου λεει ότι με τέτοια μουσική τη βρίσκει κι εγώ κάθομαι σαν μαλάκας (με το μπαρδόν κιόλας) και τον κοιτάω με το στόμα ανοιχτό γιατί πολύ απλά ζηλεύω. Έχω δει όμως και την άλλη πλευρά του νομίσματος. όταν με παίρνει τηλέφωνο και έχει "πιει" είναι διαφορετικός, μιλάει παράξενα, είναι κομμάτια εν ολίγοις. Μια φορά έτυχε από το πολύ μπαφίδι να ξεχάσει ότι έχουμε πει ότι θα βρεθούμε κι εγώ να περιμένω σαν ηλίθια να με πάρει τηλέφωνο. Άλλες πάλι φορές, έχει κάνει 4-5 τσιγάρα, με παίρνει τηλέφωνα στις 4 τα ξημερώματα για να βρεθούμε και γενικά είναι πολύ της νύχτας και πολύ παράξενη η όλη φάση. Βρισκόμαστε και βρωμοκοπάει μαύρο, και μου έχει πει ότι ΣΤΑΝΤΑΡ θα μου δώσει να κάνω όταν θα είμαστε κάπου οι δυο μας. Επίσης κάτι τελευταίο, όταν είμαστε έξω κοιτάζει συνέχεια γύρω του σαν να φοβάται ότι κάποιος τον παρακολουθεί. Χθες ήμασταν έξω, περνάει ένα περιπολικό από δίπλα μας και το κοιτούσε με γυρλωμένα μάτια και μετά με πήρε και φύγαμε. ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ?????

elis
14-07-2012, 21:13
δεσποινα μαλλον εχεισ φαει προλογο αλλα εσυ ξερεισ καλυτερα το οτι εχεισ ψυχολογικα μην σε κανει να ανεχεσαι τον αλλον που εχει περισσοτερα υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιεσ με ψυχολογικα ολη η ελλαδα εχει μην κολλασ

sball
14-07-2012, 21:22

Λογικό είναι να αντιλαμβάνεσαι την αρνητική πλευρά της πραγματικότητας. Δεν νομίζω να σε βοηθάει ο πλασιμπομπάφος. Κόψε.

DenMagapas
01-09-2012, 17:42
ο μπαφος κανει καλο φιλε η πρεζα γ...ει

Θεοφανία
01-09-2012, 18:41

ειδικά στο μυαλό κάνει πολύ καλό.
Σε κάνει πανέξυπνο...

Lacrymosa
05-09-2012, 23:58
Η κοκα να δεις ποσο πανεξυπνο σε κανει.. αινσταιν επιπεδο κ ανω...
(που το ξεθαψατε αυτο το θεμα καλε?)

giorgos panou
06-09-2012, 00:17

κι ομως φιλε μου! αλλος ενας μυθος!!! δυστυχως αμεσα το χασις κανει πιο κακο απο την ηρωινη!! κι οχι μονο στο μυαλο, οχι μονο σου ερεθυζει καθε παρανοια που μπορει να κοιματε μεσα σου! αλλα σου δυμιουργει κι προβληματα στο στομαχι!! - μοναχα η καταχρηση ετσι, αμα δλδη κανεις 5 τσιγαρα καθε μερα-
Απο την αλλη η ηρωινη δεν εχει υπαρξει καμια αποδηξει οτι φερνει προβληματα αμεσα ετσι, δλδη η ουσια αυτη στο μυαλο κι στο σωμα ! δεν κανει καμια βλαβη ανεπανορθωτη! αυτο που κανει κακο ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ! ειναι αμεσο , δλδη σου καταστρεφει το "αλαρμ" του οργανισμου σου! παραδηγμα, οταν διψας εσυ , σου ερχετε στο μυαλο η επιθυμια να πιες νερο! κι το κανεις! σε εναν χρηστη ηρωινης οταν του λυπει νερο δεν μπορει να το μεταφερει το σωμα στο μυαλο του κι μετα στην επιθυμια , αποτελεσμα ο χρηστης δεν βαζει νερο στο σωμα του, τα οργανα του με το καιρο παθαινουν αφυδατωση δλδη φλεγμονες! αρα ασθενειες! για αυτο κι πολυ χρηστες μολις γινουν καλα ,μολις κοψουν την πρεζα εμφανιζουν προβληματα υειας , προβληματα που τοσο καιρο "κοιμοταν" κι οταν αρχισε να ξανα δουλευει το "αλαρμ" ψαφνικα εμφανιστικαν. Οπως κι η σκληριση κατα πλακας, ειναι κατι που αμα πινεις ηρωινη δεν το καταλαβαινεις ουτε με εξετασεις λογο του οτι υπαρχουν στο ιδιο μερος του νοτιεου μυελου με την ηρωινη- τους οποιουχους αδενες-υποδοχεις-! κι οταν "κοβεις" την ηρωιν μενει η ασθενεια! Δεν κανω τον ξερολα, απλα εχω παθει αυτο το πραμα το ξερω γτ. αυτο εχω μαλον! κι θα σας αφησω πολυ γρηγορα ολουυυς σας!

Lacrymosa
06-09-2012, 00:22
Γιωργο εχεις περασει πολλα ρε συ, αλλα μηπως καιρος να παρεις την αποφαση να κανεις κατι? Πηγες σε κανα κεντρο?
Παντως ειναι θεμα οργανσιμου, εγω εκανα στο λυκειο οταν ξεκινησα τοτε τη μεγαλη επανασταση με ολα τα παρελκομενα, κ δν μ βγαλε τπτ, ισα ισα κ φιλους ειχα, κ σχεση, κ βαθμο εβγαλα, κ πανεπιστημιο περασα.. πλεον δν κανω, λογω οικονομικου κυριως, δν συμφερει να δινω 5 ευρω στο τσιγαρακι κ εχω σοβαρευτει πλεον the revolution is over.. :)

Θεοφανία
06-09-2012, 00:25
κι ομως φιλε μου! αλλος ενας μυθος!!! δυστυχως αμεσα το χασις κανει πιο κακο απο την ηρωινη!! κι οχι μονο στο μυαλο, οχι μονο σου ερεθυζει καθε παρανοια που μπορει να κοιματε μεσα σου! αλλα σου δυμιουργει κι προβληματα στο στομαχι!! - μοναχα η καταχρηση ετσι, αμα δλδη κανεις 5 τσιγαρα καθε μερα-
Απο την αλλη η ηρωινη δεν εχει υπαρξει καμια αποδηξει οτι φερνει προβληματα αμεσα ετσι, δλδη η ουσια αυτη στο μυαλο κι στο σωμα ! δεν κανει καμια βλαβη ανεπανορθωτη! αυτο που κανει κακο ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ! ειναι αμεσο , δλδη σου καταστρεφει το "αλαρμ" του οργανισμου σου! παραδηγμα, οταν διψας εσυ , σου ερχετε στο μυαλο η επιθυμια να πιες νερο! κι το κανεις! σε εναν χρηστη ηρωινης οταν του λυπει νερο δεν μπορει να το μεταφερει το σωμα στο μυαλο του κι μετα στην επιθυμια , αποτελεσμα ο χρηστης δεν βαζει νερο στο σωμα του, τα οργανα του με το καιρο παθαινουν αφυδατωση δλδη φλεγμονες! αρα ασθενειες! για αυτο κι πολυ χρηστες μολις γινουν καλα ,μολις κοψουν την πρεζα εμφανιζουν προβληματα υειας , προβληματα που τοσο καιρο "κοιμοταν" κι οταν αρχισε να ξανα δουλευει το "αλαρμ" ψαφνικα εμφανιστικαν. Οπως κι η σκληριση κατα πλακας, ειναι κατι που αμα πινεις ηρωινη δεν το καταλαβαινεις ουτε με εξετασεις λογο του οτι υπαρχουν στο ιδιο μερος του νοτιεου μυελου με την ηρωινη- τους οποιουχους αδενες-υποδοχεις-! κι οταν "κοβεις" την ηρωιν μενει η ασθενεια! Δεν κανω τον ξερολα, απλα εχω παθει αυτο το πραμα το ξερω γτ. αυτο εχω μαλον! κι θα σας αφησω πολυ γρηγορα ολουυυς σας!

...το έχω ακούσει και γω αυτό.
Η πρέζα ούτε τα κόκκαλα σου σαπίζει, ούτε τα δόντια σου πέφτουν, ούτε χάνεται το ανοσοποιητικό σου σύστημα.
Μάλιστα, μερικές φορές βοηθά και το δέρμα.
Άσε που δουλεύουν φουλ όλα τα ζωτικά σου οργανα.
Σε ανανεώνει.....

Lacrymosa
06-09-2012, 00:33
Βρε Γιωργο, σκεψου το οικονομικο εστω.. Εχεις μια πολυ καλη επιχειρηση, δν ειναι κριμα οσα βγαζεις να τα δινεις στις πρεζες κ στις κοκες? Εγω κ τζαμπα ν μ τα διναν δν θα τα παιρνα.. Τα λεφτα δν τα σκεφτεσαι?

giorgos panou
06-09-2012, 00:43
Βρε Γιωργο, σκεψου το οικονομικο εστω.. Εχεις μια πολυ καλη επιχειρηση, δν ειναι κριμα οσα βγαζεις να τα δινεις στις πρεζες κ στις κοκες? Εγω κ τζαμπα ν μ τα διναν δν θα τα παιρνα.. Τα λεφτα δν τα σκεφτεσαι?

εχεις απολυτο δικιο, κανει κακο κι στα λεφτα , κι στα αισθηματα κι παντου! απλα οχι αμεσα αλλα εμεσα, το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να απαλαγεις! αλλα ακομα κι οταν γινει αυτο-προσωπικα το χω κανει πολλες φορες, εχω μεινει κι χρονια μακρια απο αυτην την καταρα- το θεμα ειναι να μην ξανα πεσεις!!
Προσωπικα λυπαμαι που εχω χασει πολλα απο την μεχρι τωρα ζωη μου εξετιας αυτου, φιλους, χαρες, κοπελες, κι πολλα αλλα! ομως , μπορω να ειμαι περυφανος για κατι , για κατι που δοκιμαστηκα λογο της πρεζας κι δν"επεσα" βλεπεις μπορει να το πινω αυτο το πραμα αλλα δεν εγινα καθολου "κακος" δεν εγινα τυπος που να ριξω στα σκατα τις αξιες μου! δεν εγινα απανθρωπος!! φανταζομαι αλλοι πουδεν ατυχησαν κι ευτυχως ειναι καλα στην υγεια τους αλλα εγιναν καθαρματα! εγιναν "πρεζακια" στην ψυχη κι ας μην εχουν δει πως ειναι!!
Δεν ξερω αν θα πανε ολα καλα η οχι! δεν ξερω αν εκανε λαθος η κλινικη! αλλα αμα ερθουν τα πραματα ετσι, στραβα! τοτες εχω να μυρασω πολυ " αδρεναλινη" σε οσους κι οσες με πικραναν !

Lacrymosa
06-09-2012, 00:47
Τι εννοεις δεν ξερεις αν εκανε λαθος η κλινικη? Πηγες σε καποιο προγραμμα κ απετυχε? Ειχα διαβασει οτι πηγες σε εναν ψυχιατρο κ σ δωσε κατι φαρμακα.. τα πηρες?

giorgos panou
06-09-2012, 09:16
Τι εννοεις δεν ξερεις αν εκανε λαθος η κλινικη? Πηγες σε καποιο προγραμμα κ απετυχε? Ειχα διαβασει οτι πηγες σε εναν ψυχιατρο κ σ δωσε κατι φαρμακα.. τα πηρες?

ναι τα ειχα παρει, αλλα δυστυχως δεν ειχα κανει κι την θεραπεια στην ψυχη μου! οπου παιζει μεγαλο ρολο!! γτ. μετα; , οτι στραβει μου καθοταν εβρισκα φευγιο εκει! ειχα προβλημα με την δουλεια! νομιζα οτι αμα πιω θα ξεφυγω για λιγο, ειχα προβλημα με το σπιτι , το ιδιο! Ειχα μπλεξει με μια γκομενα, κι με εριξε πισω! δυστυχως επλασα πολλεςσ προσδοκιες κι την πατισα βλεπεις!! ποσο μαλον οταν εμαθα ποσο ψευτικη ηταν! οτι τον καιρο που μου πουλαγε ερωτες κι εγω την πιστευα αυτη κουναγε την ουρα της κι τ ελεγε με προην!! ενω εγω καθομουν δω κι περημενα τις μερες να παω νατην βρω!! τοσο κοροιδο!! αλλα νομιζα οτι αλλαζουν οι ανθρωποι! ομως οχι αυτες που εχουν το μυασλο τους μονο αναμεσα στα ποδια τους!! τι νΑ πω! μαζι μου εκανε πραματα που φανταζοταν, πρωτη φορα πηγε διακοπες , πρωτη φορα πηγε βολτες , πρωτη φορα δεν πληρωνε οταν εβγαινε! κι αλλα πολλα! κι μου φερθηκε ετσι! τι ναα πω? κι πανω που την ξεπερναγα μου στελνει παλυ μην. !! για να μου πει οτι τα βρηκε με τον προην της!! τοσο καλη καρδια!!! χεχεχε
Το θεμα ειναι αλλο ομως! ειναι να κοιταξω την υγεια μου! το μονο καλο που μου κανε με το μην της ηταν οτι πλεον καταλαβα τη εγινε κι οτι μπορω να κοιταξω αλλες κοπελες- αμα πρωτα ειμαι καλα!!! - γτ. σαν βλ;ακας τοσο καιρο ελεγα οτι πρωτα αυτη θα την κανει με αλλον κι μετα εγω!! τοσο κοροιδο!! ειμουν!!

Frini
07-09-2012, 13:28
Γιώργο επειδή σε έχω διαβασει αρκετά, άσχετα αν δεν έχω πάρει θέση ως τώρα σ' όσα μας έχεις πει, ένα θα σου πω, ξεκόλλα με την κοπελα, σου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Είχες πολλές προσδοκίες από τη σχέση, κατά την γνώμη αδικαιολόγητα από ένα τόσο νέο κορίτσι. Φρόντισε την υγεία σου, σ' αυτήν δώσε προτεραιότητα.
Δεν θα επεκταθώ, έπικέντρωσε την προσοχη σου στο πως θα γίνεις καλά και εύχομαι ολόψυχα να μην είναι κάτι σοβαρό.

giorgos panou
07-09-2012, 23:21
Γιώργο επειδή σε έχω διαβασει αρκετά, άσχετα αν δεν έχω πάρει θέση ως τώρα σ' όσα μας έχεις πει, ένα θα σου πω, ξεκόλλα με την κοπελα, σου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Είχες πολλές προσδοκίες από τη σχέση, κατά την γνώμη αδικαιολόγητα από ένα τόσο νέο κορίτσι. Φρόντισε την υγεία σου, σ' αυτήν δώσε προτεραιότητα.
Δεν θα επεκταθώ, έπικέντρωσε την προσοχη σου στο πως θα γίνεις καλά και εύχομαι ολόψυχα να μην είναι κάτι σοβαρό.

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου, μακαρι!!.
Σχετικα με την "κοπελα" μαλον την "ανοιχτοποδαρουσα", θελω να γνωριζετε πως αυτη ασχοληθηκε μαζιμου!
Ενω ειχαμε κοψει καθε επικοινωνια απο της 10/8 περιπου, μου στειλε μην. πριν 2 μερες για να με βρισει ! να μου βαλει χερι που γραφω για την σχεση μας στο φορουμ! πραγμα ξεκαρφοτο αφου ειχα γραψει πριν μια βδομαδα!! κι αυτο ειχε να κανει με ενα παραπονο ,το οτι δεν μου στειλε ευχες στην γιορτημου! - κι τελος μου ειπε οτι βρηκε γκομενο που τον αγαπα κι τον λατρευει πιο πολυ απο οτι ειχε με εμενα!!! Ετσι λοιπον βλεπετε οτι αυτη ασχοληθηκε μαζιμου!! αυτη μου εγραψε , κι το εκανε για να με φρικαρει!!!! κι τα καταφερε!! αφου απο προχθες εχω πεσει με τα μουτρα στις ουσιες!!!

elis
08-09-2012, 01:43
μπραβο παιχτουρι μου πινε εσυ κι αλλη θα περναει καλα κ εσυ θα σαι κομματια ωραιοσ
τη διαφημιση ρουφα το μπαλονι απο τα τζαμπο την εχετε κατω

giorgos panou
08-09-2012, 02:25
μπραβο παιχτουρι μου πινε εσυ κι αλλη θα περναει καλα κ εσυ θα σαι κομματια ωραιοσ
τη διαφημιση ρουφα το μπαλονι απο τα τζαμπο την εχετε κατω

Εχεις δικιο "ελις" , εγω ειμαι-ειμουν το κοροιδακι! την αγαπησα πραγμαικα! την ερωτευτικα παραφορα! της εδωσα τα παντα! την σεβαστικα! κι την τιμησα! οπως καθε κοπελα που ειχα την χαρα να ειναι μαζιμου ετσι κι αυτη ενιωθε ασφαλεια μαζιμου!! -αυτα δεν ειναι λογιαμου, δεν ειναι ¨ψονιστικαμου" ειναι λογια της! κι μακαρι να ειχε την μπεσα να βγει να σας τα πει , οχι που καθετε τα διαβαζει κι μου την λεει! αλλα καλυτερα γτ. αμαγραψει θα γραψει ψεματα ! για να μου την σπασει παλυ!- ,ετσι λοιπον ειμουν οσο πιο σωστος μαζι της.
Απο την αλλη , αυτη με προδοσε, απολαυανε την ζωη που εκανε μαζιμου, αφου πιτσιρικα κι 2 χρονια στην Αθηνα !δεν ειχε βρει αλλο κοροιδο που να την παει βολτες , να δει την παραλιακη! για αυτην ηταν μεγαλη υποθεση!! κι γενικα ολα τα ωραια που περασε μαζιμου!! αυτο εκανε, εκανε υπομονη μεχρι να ερθει το καλοκαιρι κι να παει στο νησι της!! εκει ειχε κανονησει τον γκομενο της! κι ολα πηγαν ρολοι!! παρα τρυχα την γλυτοσαν ομως , γτ. απο συμπτοση , οπου μου ετυχε κατι , κι δεν πηγα στα κρυφα στο νησι της!! επρεπε να παω τελικα! κι να τους πιασω στα πρασα!!! αλλα ,καθομουν εδω κι περιμενα να με καλεσει! τωρα , μετα απο ενα μηνα ! καταλαβα γτ. εκανε σαν τρελη να μην παω ! εκανε σαν να της παταγες τον καλο σε καθε κουβεντα γυρο απο το να παω να την δω! Αυτη εκανε τις διακοπες της με τον γκομενο , κι εγω στην Αθηνα ειμουν ολη μερα στην πικρα! να αναροτιεμαι τι εκανα λαθος κι ειναι ετσι, αυτη να μου λεει μια το ενα φταιει που τα σπασαμε, μετα να μου λεει να τα ξανα βρουμε, μετα αλλο ψεμα κι ολο παραμυθια!! για να μην παω κατω! για να μην μου πει την αληθεια! οτι δεν νιωθει τυποτα για μενα απο καιρο!!!
Ξερω ειναι βαρετο ολο αυτο!! αλλα ευχομαι να μην συμβει σε κανενα σας!! ειναι μαγαλη πικρα να εκμεταλευετε καποια την αδυναμια μου, την καταστση που ειμουν, ειμουν ενας εξαρτημενος που ειχε μολις κοψει!! ειμουν σε μια πολυ ευαισθητη φαση! το παραμικρο με σταναχορουσε!! φανταζεσε τι λεω? κι αυτη !! με κοροιδευε!! δεν ειχε τα μουτρα να μου πει στα ισια οτι βαρεθηκε! οτι δεν με θελει!!
Ετσι λοιπον , μαζι με αυτην, μαζι με αλλα πραματα που με βασανιζουν!! καταφερα να ξανα γινω "βλακας" να ξανα πεσω στην πρεζα- κι αυτην την φορα οχι μονο στην πρεζα!! εχω πεσει κι στα κολοχαπα! κι εχω χασει τελειως το μυαλομου!! κανω βλακειες!! κανω πραματα πολυ επυκινδυνα!!- ποσο ακομα θα ειμαι τυχερος δεν ξερω!!
Αποψε παντος εκανα ενα μικρο βημα! ενα βημα προς το να γινω καλα, ευχομαι να βρω την δυναμη κι να κανω το σωστο! οχι μονο για μενα, αλλα για καποια ατομα- την μητεραμου! που εχει τοσο πολυ πικραθει απο το κολοπαιδο της!! της αξιζει μια φορα κατι καλο να ακυσει για τον γιο της!!

giorgos panou
08-09-2012, 02:47
Η αληθεια ειναι οτι παρα ασχολυθηκα με αυτην! την πατισα ,τελειωσε! ειμουν - κι ειμαι παλυ δλδη κι πιο χαλια!- σε φαση περιεργη ψυχικα! νομιζα οτι με αγαπησε πραγματικα, ειχα κι εγω αναγκη αποκαποια κοπελα να μου σταθει κι να ξερει την αληθεια! εε την ειδα κι ρομαντικα! ε κι την εφαγα !!
Ο λογος που εχω πει τοσα πολλα ειναι οτι ειμαι νευριασμενος, γτ. εδωσα την καρδιαμου κι πηρα δυο αρ,,,,¨), δεν ειναι γτ. δεν με αγαπα πλεον αλλαγτ. μου την εφερε!
Αποφασισα να παψω να ασχολουμε με αυτην κι να ασχολουμε με την καταντιαμου! κι πως θα παν τα πραματα με την υγειαμου! γτ. αυτο ειναι το πανω απο ολα1, αμα δεν εχω αυτο τι να τα κανω ολα τα αλλα?? δεν υπαρχουν απλα!!
Θα μεινω στις καλες στιγμες που ειχαμε - λιγες κι ψαχνομαι πιες ητν πραγματικες- , θα θυμαμαι μονο αυτα κι τελος! ευχομαι να ειναι καλα στην υγεια της, ευχομαι να βρει αυτο που θλει επαγκελματικα! κι ευχομαι να ψαχνει με πιο σωστο τροπο για συντροφους, δεν ειναι μονο το σεξ! πρωτα μαθενεις τι ανθρωπο εχεις δυπλα σου, πρωτα ανοιγεις την καρδιασου κι να ανοιξει κι αυτος την καρδια του κι μετα ανοιγεις τα ποδια!!

Υ.Γ. οσο για την ορθογραφια συγνωμη που την εχω σφαξειτοσο πολυ!!¨) χχεχε, με αυτα που εχω πιει ειναι μια χαρα τα λαθη μου¨)

elis
08-09-2012, 15:05
φιλε θα σου πω κατι για να το ξερεισ σε περιπτωση που δεν στο χουν πει κανενασ δε γουσταρει κανεναν που κλαψουριζει κανε οτι θεσ χτυπησου πονεσε βαρα το καφαλι σου στον τοιχο αλλα μην κλαψουριζεισ αυτα δεν περπατανε
στην αληθινη ζωη αυτο που περπαταει ειναι να φαινεσαι καλα κ αν γινεται να εισαι καλα κανεισ δεν προκειτε να σε καταλαβει κανε τι ειναι να κανεισ κ τελειωνε κ καντο επειδη γουσταρεισ

diatanos
23-09-2012, 05:29
Εδω ειναι ενα μερος της ιστοριας μου,που ειχα ποσταρει σε ενα ασχετο φορουμ πριν αρκετο καιρο...φανηκε πως δεν καταλαβαν τι ελεγα,εδω σιγουρα ταιριαζει καλυτερα.

Γειά σας,ξεκινάω αυτό το θεμα για να καταθεσω μια δικία μου εμπειρία,πανω σε ενα πολυ σοβαρο ζήτημα.
Σκέφτομαι εδω και καιρο να ανοιξω αυτο το θέμα αλλα με φρενάριζε η σκεψη της λογοκρισίας.Πλέον δεν υπαρχει προσωπικό απόρρητο,και μιλαω ευθέως για το προβλημα μου,γιατι ισως αντιμετωπιζει και καποιος αλλος μια παρομοια κατασταση.
Επισης ισως και καταφερω να αποτρεψω και καποιους απο μια ψυχαναγκαστικη κατασταση.
Η ιστορια εχει ως εξης.

Ειμαι σχεδον 33 ετων τωρα.Ξεκινησα να φουμαρω συστηματικα απο 13 ετων,στα 15 θεωρησα σωστο να ανακαλυψω τον κοσμο του χασις.Ολα ξεκινανε απλα,και παντα απο τις παρεες.
Εκανα παντα παρεα με μεγαλυτερα παιδια απο εμενα γιατι βιαζομουν να μεγαλωσω,τους θαυμαζα...... διοτι ειχαν αυτοκινητο,μηχανακι,βγαζαν ε γένια,ξυριζόντουσαν,και εχω ηθελα πολυ συντομα να μεγαλωσω να φαινομαι μεγαλυτερος,με εφτιαχνε αυτο!!!
Την πρωτη φορα που φουμαρισα τριφυλο δεν καταλαβα τιποτα.(συμβαινει σε πολυ κοσμο)Την δευτερη φορα που εκανα,εφαγα το λεγομενο χεσιμο.Δεν ηξερα πως
να αντιδρασω,την μια ξεσπουσα στα γελια,την αλλη ελεγα ωχ Παναγια μου τι εχω παθει και δεν μπορω να συνελθω.
Τοτε βλεπεις την εποχη εκεινη ηταν και καλα τα τσιγαρα με πιστοποιηση ISO Ελληνικης προέλευσης,ενας επινε τρεις μαστουριαζανε.Αυτο το σκηνικο εγινε καθημερινη συνηθεια,με σκληρη χρηση,εως τα 22 μου χρονια.
7 ολοκληρα χρονια φυσα,ρουφα ,πατατόνε με διαφορετικα σταδια στην καθε περιδο,αλλοτε εφτανε ενα τσιγαρο να ειμαι μανταρα ολη την ημερα,και αλλοτε δεν φταναν τα δεκα.
Νευρα πολλα,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα νευρα αν δεν ειχα.Ηθελα το πρωι πριν να παω για δουλεια,στη δουλεια ξανα,με λιγα λογια ηθελα συνεχεια.
Σε αλλη περιοδο μου εφτανε και ενα την ημερα.
Σε αλλη περιοδο ηρθε και η ανοσία,οσα και να εκανα δεν την ακουγα με τιποτα,επειτα ηρθαν και τα ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ,φουμαριζα και μου προκαλουσε αγχος,πολυ αγχος,χωρις να εχω ιδιαιτερα προβληματα,επαγγελματικα,κ οινωνικα,οικογε� �ειακα.

Στα 22 μου λοιπον συνεβησαν καποια παρα πολυ δυσαρεστα πραγματα οικογενειακα με θανατους και τετοια,στα οποια δεν θα ηθελα να αναφερθω τωρα.Εκει εγινε μια παυση για 3 περιπου χρονια,και δεν ξανακαπνισα.
Την ιδια περιδο, δυο φιλοι απο την παρεα σταματησαν και αυτοι,Άλλοι συνεχιζαν βεβαια.

Μεσα απο δυνατα σοκ που περασα ξεκινησα δειλα,δειλα, να ξαναφουμαρω το πόλυ γνωριμο χασισακι στα 25μου,με μια μικρη διαφορα...πλεον η μαστουρα με τρομαζε,ειχα φοβιες,οτι κατι κακο θα μου συμβει,οτι θα παθω εμφραγμα,οτι θα μου γυρισει η γλωσσα,σας φαινοντε γνωστα τα συμπτωματα σε καποιους απο εσας???????????????
Ετσι λοιπον χωρις να μπορω να κατανοησω τους λογους ακομα και τωρα,εβαζα τον εαυτο μου,σε αυτη την διαδικασια επι 6 χρονια ακομα.
Καπνιζα και με επιανε ο απολυτος φοβος,μιλαμε για μια ψυχαναγκαστικη κατασταση ενω ηξερα οτι θα με χαλασει και θα μου δημιουργησει προβλημα,εκει εγω, να επιμενω... και να ξαναφουμαρω.
Οι δοσεις βεβαια ειχαν μειωθει στο ελαχιστο,με τρεις τζουρες ημουνα αεροπλανο,δεν μπορουσα να κανω περρισοτερο.
Εγινε και η αδελφοποιηση βλεπεις με την Αλβανικη την φουντα,και χαλασε και η συνταγη.
Ολα αυτα πολυ συνοπτικα λοιπον μεχρι το καλοκαιρι του 2010 που ηρθε για να μου ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Η ιστορια συνεχιζει ως εξης.
Το καλοκαιρι λοιπον δουλευαμε σε χωριο της Πελλοπονησου,γνωστο για τις καλλιεργειες χασις που εχει....τα Αγια χωματα που λεμε.
Εκει λοιπον φτιαχναμε ενα σπιτι,και ειχα μια φαενη ιδεα...πηγα στο γερο καμια 70χρονων ο μπαρμαΝικολας και του λεω εγω ο ΜΑΛΑΚΑΣ, Ο ΚΟΥΤΣΑΒΑΚΗΣ,ρε μπαρμπα μηπως εχεις κανα τρίμα???
Τι εγινε μου λεει πινεις?
Εγω μωρε του λεω ,χρονια τωρα κροκοδειλος κανονικος.
Ε κατσε να ¨γυρισω ενα μου λεε騨
Το φουμαρουμε λοιπον τρεις λαλουν και δυο χορευουν εφυγε το κεφαλι απο τη θεση του,τι το θελα?το μετανοιωσα οικτρα την ιδια στιγμη με κατεβαλε ο γνωστος φοβος και η διαταραχη πανικου.
Μετα απο κανα πενταρι ωρες και ενω δεν εχω συνελθει ακομα,στριβει αλλο ενα.Θα καπνισεις μου λεει?
Αλλά ???τι θα κανω του λεω, βλεπεις ειμαι και πολυ μαγκας για να πω οχι.
κανω λοιπον το μισο..................τι να σας πω.........εμπειριες χεσιματος ειχα πολλες,και τρομερες,αυτο ηταν αλλο πραγμα.
Δεν με χωραγε ο πλανητης ολος,σταματησε να κυκλοφορει ο αερας γυρω μου,σταματησα να αναπνεω,ενοιωθα τον θανατο πιο κοντα απο ποτε αλλοτε,εζησα εξωσωματικη εμπειρια,ειδα την ψυχη μου να φευγει απο το σωμα μου,για δευτερολεπτα και να ξαναεπιστρεφει,αδειασμα και ξαναγεμισμα τουλαχιστον 5 φορες.
Ο γερος καταλαβε αμεσως την κατασταση,και προσπαθουσε ο δολιος να με επαναφερει,μου εκανε αστεια,μου εφερε νερο,με καταβρεξε και πολλα αλλα.
Ειχε παραλυσει το δεξι χερι μου δεν μπορουσα να το κουνησω καθολου,και οι λέξεις βγαινανε με δυσκολια,νομιζα οτι ειχα περασει περναγα καποιο μικρο εγκεφαλικο επεισοδιο.
Καθοτι πολυ εμπειρος ο γερος,προσπαθουσε συνεχεια με αστεια να με ξεκολησει.βρε παιδακι μου μου ελεγε,εμεις κανουμε αμαν να γινουμε ετσι και εσυ να θελεις να ξεμαστουριασεις και αλλα τετοια.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν καταλαβαινε βεβαια τι περναγα εκεινη την στιγμη,ελεγα με δυσκολια οτι ηθελα να παω στο νοσοκομειο,αλλα .......μουστουριτσα ειναι ελεγαν και θα περασει.
Παραμειναμε εκει τελικα.
Μετα απο καμια ωρα που αρχισα να νιωθω πολυ λιγο καλυτερα και καταλαβα οτι μαλλον ΔΕΝ θα πεθανω σημερα.
Σηκωσα το κεφαλι μου προς τον ουρανο ευχαριστησα τον Θεο,και ορκιστηκα να μην ξαναπιω ΠΟΤΈ.
ΠΟΤΈ?και αλλες φορες το ειχα ξαναπει,αυτη την φορα ομως το εννοουσα.
Δεν εφυγε ποτε απο το μυαλο μου αυτη η εμπειρια,το σκεφτομουνα συνεχεια.
Μετα απο εναμιση μηνα ηρθε η ωρα να αποδειξω στον εαυτο μου και σε εσας
ποσο ΞΕΦΤΥΛΑΣ και μικρος μπορει να γινει ενας ανθρωπος.

Καλοκαιρι ακομα σε μια μαγικη ατμοσφαιρα,κατω απο τα δεντρα και με τις σκηνες του καμπινγκ απλωμενες,θα παιζαμε μουσικη με οργανα στον χωρο αυτο.
Ε τωρα δεν παει ρε παιδια,καλοκαιρακι μπυρες,ροκιές και να μην καπνισουμε ενα τσιγαρακι!!!
Ειπα θα κανω το τσιγαρακι λογο της περιστασης και μετα το ΠΟΤΈ.
Πρωτα τσιγαρακι και μετα ΠΟΤΈ.
Την συνεχεια της ιστοριας την αφηνω στους αναγνωστες που ειχαν την υπομονη να κατσουν να διαβασουν ολο αυτο.Μπορειτε να φανταστειτε το τι επακολουθησε.

diatanos
23-09-2012, 05:46
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΤΩΡΑ.
Εγω αρρωτησα απο την απειθαρχια μου,ισως δεν αντεξα και την συννειδησή μου να ορκιζετε στον θεο,αλλα ετσι κ αλλιως το ειχα ξανακανει,πολλες φορες,αλλα μαλλον το εννοουσα πραγματικα την προτελευταια φορα.
Εκτοτε εχω διαταραχες πανικου,στα καλα καθουμενα εισερχομαι σε μια κατασταση πανικου λες και εχω πιει,ταχυκαρδιες,φοβοι,ανυ ηχιες,τιναγματα στον υπνο που θα ζηλευε και ο χρυσος ολυμπιονικης στην ενοργανη Δημοσθενης Ταμπακος.
Επειδη απο τετοιες καταστασεις οταν νοσησει το μυαλο βγαινεις με τα ψυχοφαρμακα,εγω το παλευω παραλληλα και με ομοιοπαθητικη θεραπεια.
Μετα απο ολους αυτους τους μηνες που περασανε αρχιζω και νοιωθω καλυτερα,αφηνω το ηρεμιστικο πισω και συνεχιζω με τα ομοιοπαθητικα που δεν διατρεχεις κανεναν κινδυνο.
Για πολυ κοσμο τα ψυχοφαρμακα ειναι δρομος χωρις επιστροφη,εγω το παλευω,και θα συνεχισω να το παλευω γιατι ηδη σιγα σιγα,αρχιζω και νιωθω καλυτερα.
Κλεινοντας θελω να πω οτι εχω εμπειρια και απο αλλες ουσιες,χωρις να γινω χρηστης.
Ειχα δοκιμασει καποιες φορες και πρεζα,LSD,και μερικα ακομα.
Την ωρα λοιπον που ξεσποριάζετε το χασισακι,βαλτε στο πισω μερος του μυαλου σας αυτην την ιστορια.Μην ζοριζετε τον εαυτο σας,μην θελησετε να δειτε που καταληγει.Εαν κανετε κ καποιοι καποιον συσχετισμο με την ιστορια μου
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ την χρηση,υπαρχει μακρυς και ανηφορικος δρομος.
Εδω ειμαστε και οποιος θελει ας πει και τις δικες του εμπειριες.
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.

και εδω η ιστορια κ ο γολγοθας συνεχιζει ο εξης....http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?13749-O-%CE%AC%CE%B3%CF%81%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%82

riri
24-09-2012, 02:07
η κάνναβη σίγουρα είναι χουνέρι κάποιες φορές:
-όταν δεν είσαι σε καλή ψυχολογία
-όταν την πίνεις με άτομα που δεν γνωρίζεις καλά
-όταν κάνεις κατάχρηση για μέρες
-όταν κάνεις κακής ποιότητας ψεκασμένη με φυτοφάρμακα
μάλλον και αυτά τα 4 σε συνδυασμό με οδήγησαν μια ώρα αρχύτερα στο να εμφανίσω ψυχοσικά συμπτώματα (το οποίο και δεν μετανιώνω, στην τελική καλό μου έκανε και αφού το ξεπέρασα)
άλλα είναι λάθος να την δαιμονοποιούμε
καλή ποιότητα, με μέτρο και συνείδηση δεν κάνει κακό
ίσα-ίσα που δίνει και τροφή για τη σκέψη

giorgos panou
24-09-2012, 02:43
Με βρισκεις συμφωνω "ριρι" ,ειδικα στο θεμα της ποιοτητας! αμα ειναι καθαρη, προσεγμενη- οχι μεταλλαγμενη δλδη σκανκ- ,αμα δλδ κανει τον σωστο χρονο της γυρο στο10 μηνο κι οχι με φαρμακα κι μηχανηματα που κανουν την νυχτα-μερα 4 φορες το 24αρο για να οριμασει γρηγορα!, οταν λοιπον ειναι καθαρρη κι καλη -οπου καλη δεν σημαινει οτι πρεπει να πεσεις κατω με ενα ντουμανι ,ειναι μυθος οτι οσο πιο δυνατο τοσο πιο καλο!-
αμα λοιπον το κανεις με μετρο, μια 3-4 φοες το πολυ τον μηνα- δεν ειναι αναγκη καθε μηνα, κι 2 μηνεςνα μην εχεισ κανει δεν εχασες το τραινο!- αμα λοιπον το κανεις μονο για χαβαλε κι με καλη παρεα τοτες δεν υπαρχουν προβληματα! αμα ομως το κανεις καθε μερα, αμα χωρισ αυτο δεν ηρεμεις τοτες εχεις ποβλημα!
ΑΛΛΟΣ ενασ μυθος ειναι οτι το χασις ειναι τελειως ακακο, οχι! φερνει πολλα μα παρα πολλα προβληματα! απλα δεν δινουμε σημασεια λογο του οτι υπαρχουν αλλα ναρκωτικα που σε ριμαζουν κι ετσι ολο το θεμα εχει πεσει σε αυτα!
Παντος διαβαζω συνεχεια εμπειριες απο παιδια που την πινουν - χασισ- κι τους περνει απο κατω, ειτε φρικαρουν, ειτε εχουν στεναχοριες γενικα τους περνει απο κατω! τοτες γτ. το κανετε ρε παιδια αμαειναι να σας περνει απο κατω δεν υπαρχει λογος να τ κανετε? εκτος αν το ζητα η κοινωνικη αναγνοριση! που τοτες κι αν ειναι λαθος! ΜΑΚΑΡΙ να μην ειχα πιει τυποτα στην ζωη μου, κι ας με κοροδευν, ας με ελεγαν ξενερωτο, φλορο , φοβιτσιαρ, η οπως θελουν ΜΑΚΑΡΙ!!

diatanos
30-09-2012, 15:39
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΤΩΡΑ.
Εγω αρρωτησα απο την απειθαρχια μου,ισως δεν αντεξα και την συννειδησή μου να ορκιζετε στον θεο,
αλλα ετσι κ αλλιως το ειχα ξανακανει,πολλες φορες,αλλα μαλλον το εννοουσα πραγματικα την προτελευταια φορα.
Εκτοτε εχω διαταραχες πανικου,στα καλα καθουμενα εισερχομαι σε μια κατασταση πανικου λες και εχω πιει,ταχυκαρδιες,φοβοι,ανυ ηχιες,
τιναγματα στον υπνο που θα ζηλευε και ο χρυσος ολυμπιονικης στην ενοργανη Δημοσθενης Ταμπακος.
Επειδη απο τετοιες καταστασεις οταν νοσησει το μυαλο βγαινεις με τα ψυχοφαρμακα,εγω το παλευω παραλληλα και με ομοιοπαθητικη θεραπεια.
Μετα απο ολους αυτους τους μηνες που περασανε αρχιζω και νοιωθω λιγο καλυτερα,προσπαθώ να αφηνω το ηρεμηστικο λιγο πισω και συνεχιζω
και με τα ομοιοπαθητικα που δεν διατρεχεις κανεναν κινδυνο.
Για πολυ κοσμο τα ψυχοφαρμακα ειναι δρομος χωρις επιστροφη,εγω το παλευω,και θα συνεχισω να το παλευω γιατι ηδη σιγα σιγα,αρχιζω και νιωθω καλυτερα.
Κλεινοντας θελω να πω οτι εχω εμπειρια και απο αλλες ουσιες,χωρις να γινω χρηστης.
Ειχα δοκιμασει καποιες φορες και πρεζα,LSD,και μερικα ακομα.
Την ωρα λοιπον που ξεσποριάζετε το χασισακι,βαλτε στο πισω μερος του μυαλου σας αυτην την ιστορια.
Μην ζοριζετε τον εαυτο σας,μην θελησετε να δειτε που καταληγει.Εαν κανετε κ καποιοι καποιον συσχετισμο με την ιστορια μου.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ την χρηση,υπαρχει μακρυς και ανηφορικος δρομος.
Εδω ειμαστε και οποιος θελει ας πει και τις δικες του εμπειριες.

Virginia
02-10-2012, 15:44
Κλαίω όταν διαβάζω τις ιστορίες σας. Πόσο θα 'θελα να μπορούσα να σας βοηθήσω. Πόσο θα 'θελα να μπορούσα να βοηθήσω το γιο μου. Όμως "...η ζωή μας, τουλάχιστον κατά ένα μέρος, είναι αποτέλεσμα αυτού που ο καθένας μας θέλει." Ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Φερνάντο Σαβατέρ, "Πως να μιλήσω στο γιο μου για ηθική κι ελευθερία". Πως να μιλήσω; Τα βιβλία καλά τα λένε. Σας το προτείνω με αγάπη. Κι ας μην έμαθα εγώ να μιλώ. Ίσως εσείς μάθετε ν' αγαπάτε και να εμπιστεύεστε τον εαυτό σας.

giorgos panou
02-10-2012, 18:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Αυτος που περνα καλα πινωντας χασις,που χαβαλεδιαζει κι γελα δικαιοληται να την πινει! αυτος που τον περνει απο κατω, που εχει συμπτοματα αγχους κι φοβιες συνεχεια! ( το συνεχεια το λεω γτ. οπιος κι αν πινει καποιες φορες του ερχετε το αγχος, οι φοβιες κι διαφορα ασχημα συναισθηματα, σε ολους σκαν αλλα σε μερικους πολυ σπανια κι σε αλλους συνεχεια!) αυτοι λυπον, οι ατυχοι δεν μπορω να καταλαβω γτ. πινουν?? πως μπορεις να πινεις κατι που ξερεις οτι κανει κι κακο στην υγεια σου στο σωμα σου αλλα κι στο μυαλο σου? πως ρε παιδια?
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι οι χρηστες ολων των ναρκωτικων! ειτε ειναι ανεβαστηκα, ειτε ειναι χαλαροτικα ,ειτε σε νταγκλαρουν, ριτε σε τσιτονουν, ειτε σου φερνουν παραισθησεις( οπου το θεμα με τα ναρκωτικα των παραισθησαιων ειναι κι λιγο "πλασιμπο" ετσι, ειναι λιγο μυθος! γτ. τελικα παραισθησεις βλεπουν αυτοι που "ΘΕΛΟΥΝ" να τις δουν!
Το αποτελεσμα ειναι οτι ολα αυτα τα παραπανω ατομα οπου ειναι συνεχομενοι χρηστες , οπου εχουν εξαρτση - δεν μηλαω για τους τυχερους τους περιστασιακους, που πινουν μια φορα το μηνα, η πασχα κι πρωτοχρονια,εκει δεν παιζει προβλημα - ομως ολοι οι αλλοι που τα εχουν αναγκη! τυς ευχομαι - μας ευχομαι - να κοψουμε κι να γινουμε καλα! ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΑΣ - ΑΦΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ- ΣΥΚΟΤΙ - ΝΕΦΡΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ! ΚΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΑΣ!!! ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΛΥΠΟΝ ΝΑ ΓΥΜΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!! ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ!! ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!! ΠΟΣΟ ΜΑΛΟΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ- ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ !! ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ !!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΟΛΟΙ!! ΕΜΕΝΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΑΡΧΙΣΕ!! ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ!! ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΜΟΥ!! ΚΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΥΚΕΡΕΙΑ!!
Ειναι η στυγμη να αναλαβω τις ευθηνες μου σαν ανδρας, η να γινω καλα, να γινω κανονικος ανθρωπος οπως ολοι η να παω στο ,,,,, ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ!! ΚΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!!! ΓΙΑ ΣΑΣ¨)

zoltar
10-10-2012, 04:41
Ρε γιώργο, δεν είσαι άρρωστος ----------- ξύπνα επιτέλους

diatanos
19-10-2012, 03:58
[QUOTE=giorgos panou;393302]ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Αυτος που περνα καλα πινωντας χασις,που χαβαλεδιαζει κι γελα δικαιοληται να την πινει!

Διαβαζω με πολυ προσοχη ολες τις εμπειριες-αποψεις απο τους φιλου-ες σε αυτο ποστ.
Αυτος που περνα καλα,χαβαλεδιαζει κ γελα....συντομα θα του κοπουν τα γελια!!!
Συγνωμη αλλα η εμπειρια μου ολα αυτα τα χρονια κ η δικη μου κ πολλων φιλων μου ειναι οτι η μαστουρα σε περναει απο σταδια.
Ναι...ομολογω οτι ειχα φοβερες εμπειριες...απιστευτες στιγμες...στις αρχες....τα πρωτα χρονια.
Ξερετε κατι βρε παιδια...ακουστηκε πολλες φορες οτι αμα δεν σε χαλαει δεν σου κανει και κακο.
ΟΛΗ Η ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ....κρυβεται σε αυτες τις μαγικες λεξεις...ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ...Και πραγματικα το πιστευω κ εγω αλλα.............
Το λες αυτο και για την πρεζα?παν μετρον αριστον....που στην παραμυθα?
οσοι εχουν δοκιμασει κ τον διαβολο που λεγεται ηρωινη καταλαβαινουν πολυ καλα τι λεω.το ναρκωτικο ειναι τοσο καλο.... που σε παραμυθιαζει απο την πρωτη κι ολας φορα.
Μια κ μονο χρηση κ σε εβαλε σε διαδικασια,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΑΠΙΣΤ ΕΥΤΟ.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. απο θαυμα γλυτωσα,εκανα καμια δεκαρια φορες...και δεν ξανακανα.
Λοιπον οπως κ στην παραμυθα ,ετσι κ στο χασισακι,δεν ισχυει ο κανονας...υπαρχουν και εξαιρεσεις....
Βλεπω καποιους απο τους φιλους μου ακομα,,,λιγοστους βεβαια γιατι καποιοι τραβηξαν σχετικο μαρτυριο κ εκοψαν...
τους βλεπω λοιπον...και φθηροντε...η κρισαρα πανικου ετοιμη να ξεμπουρισει κ να τα ανατρεψει ολα.
Εγω ειμαι μ@λ@κ@ς και γραφικος,αλλα με μεγαλη εμπειρια κ ευθυνομαι κ προσωπικα γιατι εβαλα τα φιλαρακια μου κ τους εμαθα το φουμα....
και ξερετε τι.???..καποιοι επιμενουν ακομα κ μου λενε ειναι στον ανθρωπο,κ εγω πισω απο τον ισχυρο ανθρωπο(ευχομαι ΟΧΙ)
βλεπω τον επομενo υποψηφιο πελατη του xanax!