PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ

pol
27-05-2011, 11:30
Καλησπέρα,προ χθές ανακάλυψα οτί είμαι έγκυος. Παρόλο που παίρνω αντισυλληπτικά χάπια έγινε κάποιο μπέρδεμα απο μέρος μου και δεν τα πήρα σωστά και έμεινα έγκυος.Τώρα θα κάνω έκτρωση και διάβασα ότι μετά την έκτρωση η γυναίκα παθαίνει ψυχολογικά και της μένει για όλη της την ζωή..Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω για να είμαι καλά ; Δεν θέλω να μετανιώσω παρόλο που είμαι σίγουρη για την επιλογή μου δεν μπορώ να μεγαλώσω ένα παιδί θα το καταστρέψω,δεν είναι η ώρα μου.Ευχαριστώ

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 11:36
εγω εχω κανει αλλα δεν επαθα κατι....βασικα εβλεπα πολλες εκει μεσα που ερχοντουσαν με φιλες τους και διαβαζαν περιοδικα σαν να πηγαιναν για ψωνια. ειναι χαλια κατασταση ομως μην διαβαζεις δημοσιευματα περι αυτου...το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να σου βαλουν υποσεινηδιτα τυψεις ενοχες και ψυχολογικα

ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται?

pol
27-05-2011, 11:40
Όντως αυτό κάνουν,και τα πιο πολλά στο τέλος είναι της εκκλησίας και κράζουν την έκτρωση. Απλά είναι η πρώτη μου φορά (και ελπίζω και τελευταία) και δεν ξέρω πως θα νιώθω. Με γενική αναισθησία γίνεται η επέμβαση; Πονάει; Πόσο θα κάτσω μέσα;

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 11:45
ναι ειναι ολικη η ναρκωση. ο γιατρος που θα στην κανει ειναι δικος σου γιατρος? σε παρακολουθουσε γενικα? πας εκει και σου κανουν εξετασεις γενικες και μετα την ναρκωση ξυπνας καπως ζαλισμενη και περιμενεις λιγη ωρα σε ενα κρεβατι μεχρι να ερθει η νοσοκομα να σ βγαλει την γαζα απο μεσα........ μετα παιρνεις καποια φαρμακα για να σου ερθει περιοδος για 1 μηνα επειδη θα χει κοπει. δεν ποναει απλα αμεσως μετα εχεις λιγο πονους περιοδου. βγαινεις αμεσως δεν μενεις μεσα! η επεμβαση διαρκει ουτε μιση ωρα!

pol
27-05-2011, 11:57
είναι δικός μου και εκείνος με βλέπει,α ωραία δηλαδή γιατι έχω κακή εμπειρία απο επεμβάσεις αλλά αυτη θα είναι η πιο εύκολη απο όλες .ευχαριστώ

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 12:00
ναι μην ανησυχεις καθολου......... δεν εχει πονο ουτε ειναι χρονοβορα. απλα μετα πρεπει να προσεχεις να παιρνεις τακτικα τα φαρμακα σου και να αποφυγεις να κανεις σεξ δεν θυμαμαι για ποσο, ρωτα τον γιατρο!

ΜΑΡΙΑ.Α
27-05-2011, 12:50
ολα εξαρτιουνται απο την ψιχολογια του καθε ατομου ξεχοριστα!
οποτε μην ακους κανεναν!
θα το δεις στην πραξη μονη σου!
δεν υπαρχουν συνταγες γι'αυτο!
σου ευχομαι να πανε ολα καλα μεσα απο την καρδια μου και να μην σου αφησει τιποτα!

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 14:10
ποσο χρονων εισαι δεν μ ειπεσ

asteriar
27-05-2011, 14:43
Το ενδεχόμενο να κρατούσες το παιδί είναι αδύνατον??? Είσαι αποφασισμένη?

astimatnam
27-05-2011, 15:25
Κουραγιο..Ειναι δυσκολη αποφαση κ σε συγχαιρω για το θαρρος σου κ τη σιγουρια σου οτι επραξες σωστα. Μην ακους κανενα, κανε αυτο που νοιωθεις κ συμφωνω με την αποψη του να μην διαβαζεις δημοσιευματα κ μαλακιες...Αυτα ειναι που θα σου προξενησουν ψυχολογικα προβληματα, οχι η ιδια η εκτρωση.

ALIA
27-05-2011, 16:35
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ/ΤΗΝ asteriar ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ?

pol
27-05-2011, 18:26
Είμαι 20 . Δεν μπορώ να μεγαλώσω ένα παιδί. Ακόμα είμαι εγώ παιδί. Θέλω να κάνω παιδιά και τα λατρεύω άλλα είμαι πάρα πολύ μικρή για να αναλάβω μια τέτοια ευθύνη,να χαντακώσω τον εαυτό μου,και να καταστρέψω το παιδί μου επειδή ακόμα δεν ξέρω εγώ ποιά είμαι και τι θέλω.Δεν χρειάζομαι και ένα παιδι. Θα μου πείτε αν δεν το ήθελα τότε γιατί δεν πρόσεχα.. Δυστυχώς μπέρδεψα τις μέρες που έπερνα αντισυληπτικά τα έκοψα ένα μήνα και την μέρα που τα άρχισα ήρθα σε σεξουαλικη επαφή με το αγόρι μου και κατά γκαντεμία ηταν η γόνιμη μέρα μου και το χάπι δεν πρόλαβε να δράσει..

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 18:36
οχι εισαι οντως πολυ μικρη.......οι γονεις σου το ξερουνε?
ημουνα 19 τοτε εγω. συμβαινουν αυτα μικρη μου...

pol
27-05-2011, 18:40
Ναί και βέβαια το ξέρουν δυσκολεύτηκα λίγο να το πώ αλλά η αντίδραση τους ήταν εντάξει.Άλλωστε δεν μπορούν να αφήσουν το παιδί τους μόνο σε μια δύσκολη στιγμη.(αν βάλεις οτι έχω υποστει 3 εγχειρήσεις και οτι είναι στην μπρίζα να με υποστηρίζουν συνέχεια). Εσύ μόνη σου πήγες ή με τους δικούς σου;

BrokeN_DoLL
27-05-2011, 18:47
εγω μονο στην μανα μ το ειπα....

pol
27-05-2011, 18:52
κατάλαβα...τι να πω εδώ που έμπλεξα πρέπει να τα ανεκτώ όλα.Και έχω αρχίσει να ηρεμώ και να συμβιβάζομαι με την ιδέα της έκτρωσης στο μυαλό μου.Το αγόρι μου ωστόσο είναι πολύ στεναχωρημένος.Το επόμενο μεγάλο σοκ που θα υποστώ θα είναι μόλις πάω στο νοσοκομείο..

Deep purple
27-05-2011, 22:22
Με κάθε σεβασμό στα συναισθήματά σου και στο νεαρό της ηλικίας σου, θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις σε έκτρωση. Τα παιδιά είναι ευλογία. Σε όποια ηλικία και αν έρχονται. Εχω κανει και γω έκτρωση, δεν μπορώ να σου πω πόσο το μετάνιωσα. Πέρα από εκκλησίες και αν κάποιος πιστεύει ή όχι, φτάνοντας σε μια ηλικία πιο ώριμη, έκανα την απλή σκέψη: διέκοψα την πορεία μιας ζωής.

Εύχομαι να είσαι καλά. Όποια απόφαση και αν πάρεις. Φιλικά.

asteriar
27-05-2011, 22:37
Πώς είσαι pol??? Συμφωνώ με την purple... Κι εγώ έμεινα έγκυος ενώ έπαιρνα αντισυλληπτικά.... Ήμουν 24 ( κι εγώ μικρή!) διωγμένη από το σπίτι γιατί δεν τηρούσα τα λόγια του μπαμπά , μ' ένα αγόρι που είχε τόσες ανασφάλειες και φοβόταν να δεθεί, με μια δουλειά δεν θα την έλεγες κελεπούρι αλλά όχι κι άσχημα κ έτσι αποφασίσαμε να το κρατήσουμε.. Περιττό να σου πω σήμερα ότι έχω ακόμη ένα παιδί που το έκανα αμέσως μετά το πρώτο και είμαστε πολύ ευτυχισμένοι... Η αλήθεια είναι ότι μέχρι και να γεννήσω εν ήμουν σίγουρη για την επιλογή μου... Φοβόμουν τόσο πολύ μην χρεώσω όλα αυτά που δεν έζησα ή που δεν θα ζήσω στο παιδί μου... Και η αλήθεια είναι ότι δεν μετάνιωσα για τπτ.. έρχομαι από την δουλεία ψόφια κουρασμένη και είναι εκεί ο άγγελος μου να μου δώσει ένα φιλάκι και μια μεγάληηηηηηηηη αγκαλίτσα!! Εκεί είναι που τπτ πια για μένα δεν έχει σημασία.. Στην αγκαλιά του βρίσκω την χαμένη Εδέμ...

Εύχομαι ότι καλύτερο όποια απόφαση κι εάν πράξεις!

soft
27-05-2011, 23:16
Είμαι 20 . Δεν μπορώ να μεγαλώσω ένα παιδί. Ακόμα είμαι εγώ παιδί.

Εγω μενω σε αυτο που λεει η pol .

pol μου ,δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια που της συνεβει αυτο ,καμια φορα οσο και αν προσεχεις γινεται
Και σε ακουω πολυ συνειδητοποιημενη για τους λογους που δεν θες να το κρατησεις ,και γω πραγματικα τους σεβομαι .

Lou!
28-05-2011, 02:02
νομιζω οτι ενα παιδι ειναι πολυ προσωπικο ζητημα κ οτι η αποφαση ανηκει μονο κ μονο στην πολ κ οτι οφειλει να αποφασισει συμφωνα με τις δικες της αντοχες, δυνατοτητες, παραμετρους για το αν μπορει να γεννησει κ να μεγαλωσει ενα παιδι ή οχι.

αληθεια, οποιος λεει: "εγω στη θεση σου θα εκανα αυτο" ή "εγω στη θεση σου θα εκανα εκεινο" ή "εγω εκανα εκτρωση κ το μετανιωσα" πώς βλεπει τον κοσμο? μεσα απο τα δικα του ματια ή μεσα απο τα ματια της πολ? ειναι διαφορετικο να λεω σε καποιον τι θα εκανα ΕΓΩ στη θεση του κ ειναι τελειως αλλο πραγμα να ακουω τον αλλο, να προσπαθησω να κατανοησω πώς ο αλλος βλεπει τα πραγματα κ να εκφρασω μια αποψη βασισμενη πλεον στο πώς ο αλλος βλεπει τον κοσμο κ οχι στο τι θα εκανα εγω στη θεση του.

asteriar
28-05-2011, 08:09
νομιζω οτι ενα παιδι ειναι πολυ προσωπικο ζητημα κ οτι η αποφαση ανηκει μονο κ μονο στην πολ κ οτι οφειλει να αποφασισει συμφωνα με τις δικες της αντοχες, δυνατοτητες, παραμετρους για το αν μπορει να γεννησει κ να μεγαλωσει ενα παιδι ή οχι.

αληθεια, οποιος λεει: "εγω στη θεση σου θα εκανα αυτο" ή "εγω στη θεση σου θα εκανα εκεινο" ή "εγω εκανα εκτρωση κ το μετανιωσα" πώς βλεπει τον κοσμο? μεσα απο τα δικα του ματια ή μεσα απο τα ματια της πολ? ειναι διαφορετικο να λεω σε καποιον τι θα εκανα ΕΓΩ στη θεση του κ ειναι τελειως αλλο πραγμα να ακουω τον αλλο, να προσπαθησω να κατανοησω πώς ο αλλος βλεπει τα πραγματα κ να εκφρασω μια αποψη βασισμενη πλεον στο πώς ο αλλος βλεπει τον κοσμο κ οχι στο τι θα εκανα εγω στη θεση του.

Lou έχεις απόλυτο δίκιο δεν θα πούμε εμείς στην pol τι θα κάνει είναι δική της απόφαση και του αγοριού της... Απλά πολλές κοπέλες παραθέσαμε την ιστορία μας όχι για να την πείσουμε να κάνει αυτό που θέλουμε εμείς αλλά για να δει ότι δεν είναι μόνη και ότι πολλές από μας μας έχει συμβεί κάτι ανάλογο... Ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με τα κριτήρια του.. Εγώ ρώτησα απλά εάν είναι σίγουρη γιατί έχω ακούσει πολλές κοπέλες που έκαναν έκτρωση και το μετάνιωσαν και όχι φυσικά για θέματα εκκλησίας... Διευκρινίζω απλά για να μην παρεξηγηθώ.... :)

RainAndWind
28-05-2011, 08:32
Γράφεις πως διάβασες ότι μετά την έκτρωση μια γυναίκα έχει ψυχολογικά και της μένουν μια ζωή.

Πού το διάβασες? Ποια/ος το έγραψε?
Έχει σημασία να το εξετάσεις.

Διάβασες λοιπόν κάτι που μάλλον δεν ήταν pro-choice προσανατολισμένο. Και σου δημιούργησε σύγκρουση.
Διάβασε και pro-choice είναι η πρότασή μου, αν θέλεις να δεις την εικόνα σε πιο φαρδιά εκτύπωση.

Remedy
28-05-2011, 10:54
Ναί και βέβαια το ξέρουν δυσκολεύτηκα λίγο να το πώ αλλά η αντίδραση τους ήταν εντάξει.Άλλωστε δεν μπορούν να αφήσουν το παιδί τους μόνο σε μια δύσκολη στιγμη.(αν βάλεις οτι έχω υποστει 3 εγχειρήσεις και οτι είναι στην μπρίζα να με υποστηρίζουν συνέχεια). Εσύ μόνη σου πήγες ή με τους δικούς σου;

πωπω τι λες...
εχεις την υποστηριξη των γονιων σου , σε αυτο?
πολυ μεγαλη υποθεση αυτο πωλ, νομιζω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα..
εγω συμφωνω απολυτα με την αποφαση σου, ησουν πολυ συνειδητοποιημενη οτι δεν θελεις παιδι, ελαβες και τα μετρα που χρειαζονταν γι αυτο, δεν ειναι δυνατον επειδη εγινε ενα λαθος με τα χαπια, να υποστηριζει κανεις οτι σου αξιζει σαν τιμωρια ενα ανεπιθυμητο παιδι και η εγκαταλειψη των ονειρων σου,των σπουδων σου ενδεχομενως και η αλλαγη της ζωης σου σε τοσο μικρη ηλικια. ουτε στο παιδι αξιζει να ερθει στον κοσμο ανεπιθυμητο και να ειναι το εμποδιο στην ζωη της μανας του...

αυτα που ακους οτι εχει κανεις ψυχολογικα προβληματα μετα απο κατι τετοιο, δεν ευσταθουν...
φυσικα δεν το ξεχνας, δεν προκειται για σφραγισμα, αλλα και ανωδυνη επεμβαση ειναι και μια χαρα μπορεις να συνεχισεις την ζωη σου μετα απο αυτο.

BrokeN_DoLL
28-05-2011, 11:06
καλητερα να κανει αυτο που νιωθει. οντως ειναι μικρη και μετα θα ναι δυσκολο να κανει πισω αν δεν μπορεσει να ανταπεξελθει. ξερω και ατομα που στα 20 κανανε οικογενεια αλλα νιωσαν ετοιμα και σιγουρα. αλλοι παλι στα 40 και δεν ειναι ετοιμοι. αλλοι δεν ειναι ποτε

Deep purple
28-05-2011, 18:38
Λου έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις, όταν πραγματικά συμβαίνει αυτο που λες.Το θέμα δεν είναι να μιλάμε έχοντας το μυαλο μας στον εαυτό μας. Όμως βρεθήκαμε στη θέση της πολ και απλώς παραθέτουμε τις ιστορίες και τα συναισθήματά μας γι'αυτό που βιώσαμε. Θυμάμαι πολύ καλά πώς αισθανόμουν οταν μου συνέβη, στην ηλικία της, με τα ίδια ερωτήματα. Εγώ ούτε καν μπήκα στον κόπο να ζητησω γνώμες. Για να έγραψε η πολ εδώ, πάει να πει ότι θέλει να ακούσει γνώμες. Προσωπικά θα ένιωθα πολύ άσχημα απέναντί της αν δεν έγραφα, τότε πραγματικά θα ήταν σα να μην προσπαθώ να μπω στη θέση της. Όσο για τα ψυχολογικά, όσοι μιλούν περί του αντιθέτου ας μην είναι τόσο απολύτοι. Ολα έχουν να κάνουν με την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου.
Pol δική σου είναι η απόφαση, και σαφώς απολύτα σεβαστή. Και μπράβο για την ωριμότητά σου να μιλήσεις στους γονείς σου γι'αυτό. Σε θαυμάζω που τους το είπες.

Pol

gilie
29-05-2011, 09:28
διαφωνω σε διαφορα επιπεδα αλλα τεσπα

Αυτο που θελω να πω εγω ειναι το ποσο με σοκαρει το ποσο ευκολα λενε οι νεοι σημερα "ειμαι μικρος-μικρη". 20...24 ρε παιδια δεν ησαστε και μωρα. Αυτο το πραγμα που η Ελληνικη κοινωνια εφυγε απο το ενα ακρο 14 ετοιμη να γινει μανα και πηγε στο αλλο ακρο πριν τα 30 εισαι παιδι δε το καταλαβαινω.

ΜΑΡΙΑ.Α
29-05-2011, 11:27
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΠΗΚΕ ΕΔΩ ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΡΑΚΟΣ!
ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΟΣΟΥΜΕ ΜΕ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΜΕΝΗ ΦΑΣΗ!
ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ!
ΑΣ ΤΗΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

gilie
29-05-2011, 11:35
Μαρακι μας ξεκουφανες (τα caps ειναι "φωναζω")

αλλα δεν εχεις αδικο...απο μενα sorry

ΜΑΡΙΑ.Α
29-05-2011, 11:42
sorry!δεν ειχα σκοπο να σας ξεκουφανω!αν και το εκανα!:o:o:o

Paprika
29-05-2011, 13:58
διαφωνω σε διαφορα επιπεδα αλλα τεσπα

Αυτο που θελω να πω εγω ειναι το ποσο με σοκαρει το ποσο ευκολα λενε οι νεοι σημερα "ειμαι μικρος-μικρη". 20...24 ρε παιδια δεν ησαστε και μωρα. Αυτο το πραγμα που η Ελληνικη κοινωνια εφυγε απο το ενα ακρο 14 ετοιμη να γινει μανα και πηγε στο αλλο ακρο πριν τα 30 εισαι παιδι δε το καταλαβαινω.

Η ετοιμότητα και η διάθεση να κάνει κάποιος παιδί, δεν έχει την παραμικρή σχέση με την ηλικία.
Έχει να κάνει με πολλά περισσότερα πράγματα, κι όχι μια κοινωνική συνθήκη.

Γι αυτό και κάποιος μπορεί να μη θέλει, όχι στα 14, στα 20, στα 30, αλλά ΠΟΤΕ να κάνει παιδιά.

Και τέλος πάντων, το ερώτημα στο θέμα αυτό ήταν άλλο, και δεν αφορούσε την απόφαση καθ εαυτή.

Σχετικά με το θέμα, είναι πιθανό να προκύψουν ζητήματα, και εξαρτάται από το άτομο πώς θα το βιώσει όλο αυτό και αν θα θελήσει να αναζητήσει βοήθεια από ειδικό. Θα δεις πώς θα πάει

Deep purple
29-05-2011, 17:26
Pol, πώς είσαι;Γράψε μας αν θέλεις.

pierluigi
27-02-2012, 16:42
που να πάω για να κάνω έκτρωση. αύριο θα κάνω τεστ εγκυμοσύνης και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. φοβάμαι να το πω στη μητέρα μου όμως με στηρίζει ο σύντροφός μου

pierluigi
27-02-2012, 16:44
στον πανικό ξέχασα να σας πω ότι είμαι 18 και είναι η πρώτη μου ερωτική επαφή. πιθανότατα έγινε διότι τις μέρες της περιόδου δεν είχαμε καμία προφύλαξη αλλά ούτε να ξεκολλήσουμε

Gothly
27-02-2012, 17:40
pierluigi, δεν εκανες ακόμη τεστ εγκυμοσύνης?
Σε γυναικολόγο πηγαίνεις?

N.Princess
03-06-2012, 00:55
κοριτσια καλησπερα κ απο μενα!ειχα ξαναβρει αυτο το θεμα πιο παλια,το ειχα διαβασει αλλα δεν ηθελα να παρω θεση. Ομως να που τελικα το κανω. ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ 20ΕΤΩΝ)!!!επειτα απο πολυ σκεψη κ πολυ υποστηριξη που ελαβα κ απο τον πατερα του μωρου κ απο στενους φιλους(κ φυσικα ορισμενα μελη της οικογενειας μου) ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ!!γενικα παντα ημουν κατα της εκτρωσης,δεν μου παει καρδια να κανω κατι τετοιο..αυτο βεβαια δε σημαινει πως κατακρινω οσες κοπελες καταφευγουν σε αυτη τη λυση(για τον α η β λογο)προς θεου!!!Η καθεμια πραττει αναλογα με τις επικρατουσες συνθηκες. Ευχομαι καλη δυναμη σε οσες τελικα προχωρουν στην εκτρωση αλλα κ σε οσες προχωρουν στη..γεννα!!
Pol ευχομαι να πηγαν ολα καλα κ να εισαι καλα!!(συγνωμη που βγηκα λιγο εκτος θεματος),γραψε μας νεα σου!

μαρκελα
03-06-2012, 01:09
κοριτσια καλησπερα κ απο μενα!ειχα ξαναβρει αυτο το θεμα πιο παλια,το ειχα διαβασει αλλα δεν ηθελα να παρω θεση. Ομως να που τελικα το κανω. ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ 20ΕΤΩΝ)!!!επειτα απο πολυ σκεψη κ πολυ υποστηριξη που ελαβα κ απο τον πατερα του μωρου κ απο στενους φιλους(κ φυσικα ορισμενα μελη της οικογενειας μου) ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ!!γενικα παντα ημουν κατα της εκτρωσης,δεν μου παει καρδια να κανω κατι τετοιο..αυτο βεβαια δε σημαινει πως κατακρινω οσες κοπελες καταφευγουν σε αυτη τη λυση(για τον α η β λογο)προς θεου!!!Η καθεμια πραττει αναλογα με τις επικρατουσες συνθηκες. Ευχομαι καλη δυναμη σε οσες τελικα προχωρουν στην εκτρωση αλλα κ σε οσες προχωρουν στη..γεννα!!
Pol ευχομαι να πηγαν ολα καλα κ να εισαι καλα!!(συγνωμη που βγηκα λιγο εκτος θεματος),γραψε μας νεα σου!

Νεφέλη μου,
μόνο που τώρα κι αφού πήρες αυτήν την μεγάλη απόφαση να το κρατήσεις το μωράκι σου :)
και πολύ καλά έκανες και παρ' όλο που βρήκες απέναντί σου την μητέρα σου, φρόντισέ το όσο
καλύτερα μπορείς! Καταλαβαίνει και νιώθει ακόμα και τώρα να ξέρεις, γι' αυτό να ζεις όλ'
αυτό το διάστημα όσο γίνεται πιο ήρεμη και νάσαι χαρούμενη και χαλαρή! Ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.mystica.gr/embryonic.htm

N.Princess
03-06-2012, 01:34
Νεφέλη μου,
μόνο που τώρα κι αφού πήρες αυτήν την μεγάλη απόφαση να το κρατήσεις το μωράκι σου :)
και πολύ καλά έκανες και παρ' όλο που βρήκες απέναντί σου την μητέρα σου, φρόντισέ το όσο
καλύτερα μπορείς! Καταλαβαίνει και νιώθει ακόμα και τώρα να ξέρεις, γι' αυτό να ζεις όλ'
αυτό το διάστημα όσο γίνεται πιο ήρεμη και νάσαι χαρούμενη και χαλαρή! Ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.mystica.gr/embryonic.htm

Μαρκελα μου,σε ευχαριστω πολυ για το αρθρο!!Ομολογω πως εχω μεινει αφωνη!Ηξερα σε γενικες γραμμες οτι τα εμβρυα αισθανονται κ νιωθουν αλλα δεν ειχα συνειδητοποιησει το ποσο κ το ρολο που διαδραματιζουν ολα αυτα για το ιδιο κ την μετεπειτα αναπτυξη(συναισθηματικη πρωτιστως κ σωματικη)του!! να σου πω κ κατι?(θα ακουστει λιγο ανοητο)συγκινηθηκα διαβαζοντας το αρθρο αυτο(λιγο εως πολυ οι ορμονες,ακομα περισσοτερο το οτι συνειδητοποιω ολο κ περισσοτερο πως αυτη η ζωουλα ειναι ενα θαυμα!!!)!!! Μπορει στην αρχη να κοντεψα να παθω εγκεφαλικο,κ ομολογω πως ακομα δεν εχω συνηθησει στην ιδεα(θα μου παρει λιγο καιρο)αλλα δε θα μπορουσα να κανω διαφορετικα κ να το ριξω! Μπορει ακομα να μην εχω δεθει τοσο μαζι του(καθως ξερεις δεν το''νιωθω'' ακομα)μα νιωθω τοσο ..απεριγραπτα γι'αυτο!! Εννοειται πως θα κανω ο,τι μπορω για αυτο το πλασματακι,θα βαλω τα δυνατα μου για να ειναι υγιες(τοσο τωρα οσο κ οταν με το καλο γεννηθει),κ πανω απ'ολα ευτυχισμενο!!!Γιατι το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι να κανω ενα παιδακι χαρουμενο κ ευτυχισμενο που θα εχει παρει οσα δεν πηρα εγω κ πανω απ'ολα αγαπη!!!!! Ξερω πως η μητροτητα/πατροτητα ειναι το μεγαλυτερο κ σπουδαιοτερο προνομιο που μπορει να λαβει καποιος κ αυτο ειναι η ευκαιρια μου να αλλαξω ως ανθρωπος,να γεμισω αγαπη κ φυσικα να μην επαναλαβω λαθη αλλων(των δικων μου)!

Mercyless Fate
03-06-2012, 01:43
Μπράβο κορίτσι μου.Να ξέρεις ότι στα μάτια του νεογέννητου παιδιού σου σαν έρθει,θα ανταμοιφθείς ΠΛΗΡΩΣ για την απόφαση σου.Να το αγαπάς και να του δώσεις μαζί με τον πατέρα του την οικογένεια που θα ήθελες να είχες και εσύ.Θα ναι δύσκολα,αλλά με αγάπη όλα γίνονται.Εύγε και πάλι για την απόφαση σου.

Υ.Γ. Όσες λέτε ότι η έκτρωση είναι μονάχα θρσηκευτικό παράπτωμα και μονοδιάστατη φανατική θρησκευτική άποψη είστε πολύ βαθειά νυχτωμένες.Η ζωή είναι ενέργεια,αύρα,ΨΥΧΗ.Και όταν την αφαιρείς αυτά όλα γυρνάνε μπούμερανγκ.Ο νόμος της ενέργειας δεν κοιτάει φορολογικές δηλώσεις.Ας προσέχατε.Λυπάμαι αλλά θέλω να το πώ.

betelgeuse
03-06-2012, 01:52
Ν.Princess το να κρατησεις το παιδι δειχνει μεγαλο θαρρος και δυναμη,ελπιζω να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου.

N.Princess
03-06-2012, 01:53
Μπράβο κορίτσι μου.Να ξέρεις ότι στα μάτια του νεογέννητου παιδιού σου σαν έρθει,θα ανταμοιφθείς ΠΛΗΡΩΣ για την απόφαση σου.Να το αγαπάς και να του δώσεις μαζί με τον πατέρα του την οικογένεια που θα ήθελες να είχες και εσύ.Θα ναι δύσκολα,αλλά με αγάπη όλα γίνονται.Εύγε και πάλι για την απόφαση σου.

Υ.Γ. Όσες λέτε ότι η έκτρωση είναι μονάχα θρσηκευτικό παράπτωμα και μονοδιάστατη φανατική θρησκευτική άποψη είστε πολύ βαθειά νυχτωμένες.Η ζωή είναι ενέργεια,αύρα,ΨΥΧΗ.Και όταν την αφαιρείς αυτά όλα γυρνάνε μπούμερανγκ.Ο νόμος της ενέργειας δεν κοιτάει φορολογικές δηλώσεις.Ας προσέχατε.Λυπάμαι αλλά θέλω να το πώ.

Σε ευχαριστω κ εσενα παρα πολυ!Ειμαι σιγουρη γι'αυτο που λες,πιστευω πως με το που το πιασω στα χερια μου ολοι οι''κοποι'' κ οι θυσιες θα ανταμειφθουν!!Ξερω πως θα ειναι δυσκολα μα δεν θα το βαλω κατω!!Πιστευω πως δεν υπαρχει τιποτα πιο ιερο απο μια ανθρωπινη ζωουλα..μια αθωα ψυχουλα!Αξιζει ολη την αγαπη κ την τρυφεροτητα μας!!κ αυτην ακριβως πρεπει να προσφερουμε! επισης πιστευω πως η υπερτατη-πιο ανιδιοτελης αγαπη που μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος ειναι αυτη που απεικονιζεται μεσα απο τη σχεση γονεα-παιδιου..κ οχι μονο αυτο,αυτη κραταει για παντα! μπορει να ειναι λιγο νωρις για να το πω αυτο ,μα αρχιζω να το αγαπω πολυ κ ας μην το ξερω,κ ας μην το εχω νιωσει κ ας μην το εχω πιασει στα χερια μου! (χεχε με επιασε φλυαρια παλι:P)

N.Princess
03-06-2012, 01:56
Ν.Princess το να κρατησεις το παιδι δειχνει μεγαλο θαρρος και δυναμη,ελπιζω να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου.

Σε ευχαριστω πολυ bet μου,και εγω ευχομαι κ ελπιζω να πανε ολα καλα

λιλιουμ
03-06-2012, 13:48
Eγω εχω συγκινηθει με το θεμα σου και χαιρομαι απιστευτα!! ισως ειναι που γεννησε η ξαδερφη μου πριν τρεις βδομαδες και ειμαστε μες στα μελια με τον μπεμπη, μας εχει κανει αλοιφη!!!!!!!!! ΑΝτε τα καλυτερα ερχονται!! Θα εχεις ενα τετοιο μουτρακι σε λιγο καιρο! Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο ειλικρινα!! Κι ας μην ειμαι μαμα, αυτο πιστευω!!

http://www.baby-poems.com/SweetBabyCover.jpg

N.Princess
03-06-2012, 15:08
Eγω εχω συγκινηθει με το θεμα σου και χαιρομαι απιστευτα!! ισως ειναι που γεννησε η ξαδερφη μου πριν τρεις βδομαδες και ειμαστε μες στα μελια με τον μπεμπη, μας εχει κανει αλοιφη!!!!!!!!! ΑΝτε τα καλυτερα ερχονται!! Θα εχεις ενα τετοιο μουτρακι σε λιγο καιρο! Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο ειλικρινα!! Κι ας μην ειμαι μαμα, αυτο πιστευω!!

http://www.baby-poems.com/SweetBabyCover.jpg

Σε ευχαριστω λιλιουμ μου!κ εγω αυτη την αποψη εχω.αχ να σας ζησει ο μπεμπης!!!!!!!!γερος κ δυνατος να ειναι!!αχουυ τοοοοοοο τη γλυκο φατσακι ειναι αυτο εδω θελω να του φαω τα μπουτακιαααα!!!οντως τα μωρακια ειναι το κατι αλλο!!εγω ειμαι πολυ επηρρεασμενη απο το βαφτηστηρι μου,που ηρθε στον κοσμο πριν 4μηνες περιπου,εεενααας παιιιδααροοοοςς αααχχχχ!!!!(εχω κ δυο ανηψια,οποτε καταλαβαινεις,μιλαμε για τρελα!!!)

λιλιουμ
03-06-2012, 15:34
Eυχαριστουμε!!
Ωραια τελεια, νομιζω οτι σε προετοιμαζει το βαφτιστηρι!! Οτι πρεπει!! Κανε training!!!

ελπις
06-06-2012, 19:17
ειναι πρωτη φορα που γραφω εδω να σε ρωτησω γιατι θελεισ να το ριξεις?δεν το θελεισ δεν εισαι σιγουρη τι?ειμαι 29 και προσπαθω 2 χρονια να κανω παιδι και εμενα ο θεοσ δεν μ ευλογησε ακομα οπωσ εσενα.να το σκεφτεισ καλα πριν το κανεισ.οτι κ αν αποφασισεισ ο θεοσ μαζι σου.:confused::confused::confused::confused: