PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

giorgos panou
04-05-2011, 03:23
Χαιρετω , ειμαι χρηστης εδω και 13 περιπου χρονια , εχω κανει αρκετα, παρα πολλα οφ! υπηρξα και πολυτοξικομανεις, αυτο καταφερα να το ελεγξω ,αλλα εχω κολλησει με την ηρωινη, αμετρητες προσπαθειες !! εχουν υπαρξει διαστηματα που εχω μεινει καθαρος ,αλλα δυστυχως παλυ τα ιδια!!
Αρχιζω να πιστευω πως μπορει να ειναι γραφτο μου , μοιρα μου , δεν ξερω εχω κουραστει !!
Δεν ζητω βοηθεια , απλα εξυπηρετηση ,αμα γνωριζετε καποιο τροπο , καποιο κεντρο αλλα ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ! δεν μπορω λογο εργασειας και λογο απουσιας μου απο την μονιμη κατοικια μου.
Ευχαριστω και ευχομαι παντοτινη υγεια ,σωματικη και ψυχικη !¨)

αν?
04-05-2011, 03:45
γεια σου Γιώργο, δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι μοίρα κανενός. νομίζω ότι αφού θέλεις να κάνεις κάτι γι αυτό τελικά θα τα καταφέρεις, όσο κι αν δυσκολεύεσαι ή δυσκολευτείς. Σε ποια πόλη?

Paprika
04-05-2011, 21:57
υπάρχουν και προγράμματα που δεν είναι κλειστά και στεγνά.
έχεις ψάξει ΟΚΑΝΑ και 18Ανω;

Lacrymosa
04-05-2011, 22:23
Σε ποια πολη εισαι καταρχην?? ΟΚΑΝΑ, ΚΕΘΕΑ, 18ανω...
εχεις κανει καπου αιτηση??
τωρα εισαι μονο στην ηρωινη??

BrokeN_DoLL
05-05-2011, 10:28
γιατι δεν δοκιμαζεις εναν καλο ψυχιατρο. στον δικο μ συνεχεια τοξικομανης μπαινουν. πολλοι εχουν κανει διατριβη

giorgos panou
05-05-2011, 15:23
Αθηνα , Πειραια , αμα υπαρχει και στην νοτιανατολικη αττικη ,
ΟΚΑΝΑ δεν θελω γιατι παλυ εξαρτηση εχεις , δεν θελω να αλλαξω ναρκωντικο , να το σταματησω θελω, το 18ανω ειναι κλειστο,και εγω δουλευω ,δεν μπορω δυσστυχως,

giorgos panou
05-05-2011, 15:32
Δευτερα θα παω στο ΚΕΘΕΑ, εχω ακουσει καλα λογια , ελπιζω να με παρουν,εχω παει σε γιατρους ιδιωτες και κατι γινετε, αλλα δεν τα καταφερα¨( εχω παει και στους ανωνιμους ναρκ. αλλα δεν ενιωσα ανετα, δεν ξερω , ειμαι και ντροπαλος , δεν μπορω να πω τα προσωπικα μου μπροστα σε τοσο κοσμο!!

BrokeN_DoLL
05-05-2011, 15:41
ο δικος μ γιατρος ειναι δραπετσωνα

Rabola
05-05-2011, 21:52
"... Χαιρετω , ειμαι χρηστης εδω και 13 περιπου χρονια , εχω κανει αρκετα, παρα πολλα οφ! υπηρξα και πολυτοξικομανεις, αυτο καταφερα να το ελεγξω ,αλλα εχω κολλησει με την ηρωινη, αμετρητες προσπαθειες !! εχουν υπαρξει διαστηματα που εχω μεινει καθαρος ,αλλα δυστυχως παλυ τα ιδια!!
Αρχιζω να πιστευω πως μπορει να ειναι γραφτο μου , μοιρα μου , δεν ξερω εχω κουραστει !!
Δεν ζητω βοηθεια , απλα εξυπηρετηση ,αμα γνωριζετε καποιο τροπο , καποιο κεντρο αλλα ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ! δεν μπορω λογο εργασειας και λογο απουσιας μου απο την μονιμη κατοικια μου.
Ευχαριστω και ευχομαι παντοτινη υγεια ,σωματικη και ψυχικη !¨)...".

Σε χαιρετώ κι εγώ. Είσαι λοιπόν χρήστης 13 χρόνια, υπήρξες και πολυτοξικομανής - συγχαρητήρια αν όντως δε παίρνεις πλέον άλλες ουσίες - και πλέον υφίστασαι ως ηρωϊνομανής. Στο θέμα "μοίρα" δε θέλω να εντρυφήσω, γιατί βλέπεις είναι άλλο να σού 'ρχεται ο εθισμός λόγω καταστάσεων και γεγονότων, κι άλλο να αποτελεί καθαρά επιλογούλα... άστο, μεγάλη κουβέντα... απ' την άλλη, ζητάς προτάσεις και "λύσεις" ενώ ταυτόχρονα αποκλείεις ο ίδιος κάποιες επιλογές... κι αν για την περίπτωσή σου ενδείκνυται ένα "κλειστό" τελικά;... κάτι το οποίο αποκλείεις λόγω συνθηκών;... και πώς να το κάνουμε, αν αυτό σου ταιριάζει όντως;... και γιατί να μη προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να λείψεις απ' τη μόνιμη κατοικία σου αν υπάρχει περίπτωση να λύσεις το θέμα σου μέσω ενός "κλειστού" προγράμματος;... εν ολίγοις, έχεις ακούσει πολλές φορές να βρίσκουμε τις "λύσεις" που μας ταιριάζουν, χωρίς να χρειάζεται κι εμείς να θυσιάζουμε πράματα;... εγώ σπάνια το έχω δει να συμβαίνει πάντως. Πάρτο κι αλλιώς αν θέλεις... 13 χρόνια είναι πολλά. Ως πότε θα είσαι ελεγχόμενος ηρωϊνομανής και θα διατηρείς ταυτόχρονα και την εργασία σου;... είμαι της άποψης πως αν θέλει κάποιος να φανεί συνεπής ως προς την αναγνώριση του προβλήματός του, παρατάει ό,τι χρειαστεί. Ακόμη κι αν αυτό είναι η εργασία του στους χαλεπούς καιρούς μας. Εσύ ξέρεις φυσικά καλύτερα. Το ενδεχόμενο του να σε... παρατήσει η εργασία σου ή οι δικοί σου άνθρωποι στα 23 χρόνια χρήσης, το σκέφτηκες ποτέ όμως;...

"... γιατι δεν δοκιμαζεις εναν καλο ψυχιατρο. στον δικο μ συνεχεια τοξικομανης μπαινουν. πολλοι εχουν κανει διατριβη...".

Σωστό κι αυτό. Είναι ο πιο σύνηθης τρόπος για να κόψουν τα ναρκωτικά οι τοξικομανείς. Τα αντικαθιστούν πολύ απλά με ψυχοφάρμακα, δλδ εξακολουθούν να είναι ναρκομανείς, δεν αλλάζει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, δλδ εξάρτηση δια της νομίμου οδού, είναι όντως το μόνο εύκολο.

"... Αθηνα , Πειραια , αμα υπαρχει και στην νοτιανατολικη αττικη ,
ΟΚΑΝΑ δεν θελω γιατι παλυ εξαρτηση εχεις , δεν θελω να αλλαξω ναρκωντικο , να το σταματησω θελω, το 18ανω ειναι κλειστο,και εγω δουλευω ,δεν μπορω δυσστυχως,...".

Όποιος δε θέλει να αλλάξει ναρκωτικό και θέλει να το σταματήσει, το σταματά. Ακόμη κι αν χάσει τη δουλειά του. Μη σου πω ακόμη κι αν χρειαστεί να χτυπήσει κάτω τον κώλο του. Γιατί;... μα γιατί έτσι γίνεται πάντα. Και σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Ανέκαθεν φίλε μου και εις τους αιώνας των αιώνων... αλλιώς, συνέχισε να δουλεύεις. Απλά. Το ενδεχόμενο να κάνεις προσπάθεια αποτοξίνωσης μόνος σου το σκέφτηκες ποτέ μιας και θεωρείς πως δε σου κάνουν οι άλλες επιλογές;... κάπως πρέπει να γίνει.

"... ( εχω παει και στους ανωνιμους ναρκ. αλλα δεν ενιωσα ανετα, δεν ξερω , ειμαι και ντροπαλος , δεν μπορω να πω τα προσωπικα μου μπροστα σε τοσο κοσμο!!...".

Δε σε υποχρεώνει κανείς στο πρόγραμμα των Ν.Α. να πεις τα προσωπικά σου, όπως λες... μοιράσματα κάνεις όταν και εάν αποφασίσεις να μιλήσεις. Αν το βλέπεις έτσι, σαφώς και δε θα βοηθηθείς. Αν πας με την προοπτική να ΑΚΟΥΣΕΙΣ τους άλλους, όφελος θα έχεις. Επίσης λες μια "καλημέρα", ανταλλάσσεις τηλέφωνα και στην πρώτη "παρόρμηση" κάνεις ένα τηλεφώνημα, βγαίνεις με κάποιον απ' τους "καθαρούς" έξω για καφεδάκι, και γενικά υπάρχουν τρόποι για να σε αποτρέψουν απ' τη λήψη της δόσης σου. Και στερητικά να σε πιάσουν, έχεις τους κατάλληλους ανθρώπους για να ζητήσεις να σου συμπαρασταθούν εκείνες τις δύσκολες στιγμές και να είσαι μαζί τους. Υποθέτω ότι δε μπήκες στη διαδικασία και την κοπάνισες με ελαφρά... για να κόψεις την πρέζα εκεί, θέλει και προσπάθεια. Δε γίνεσαι "καθαρός" με το που πατάς το πόδι σου στο δωμάτιο και βλέπεις απλά τις μούρες τους... Ν.Α. και Α.Α. είναι πολύ βοηθητικά στην ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ... για όσους ξέρουν να πάρουν τα ανάλογα εφόδια...

Αν νομίζεις ότι δεν αλλάζει το σκεπτικό σου, τότε θα σου πρότεινα τον "εύκολο" τρόπο της Ναλτρεξόνης. Δλδ, ψυχίατρο. Μόνο που θέλει προσοχή κι όχι επιπολαιότητα και... μαγικές λύσεις, γιατί είναι ανταγωνιστής των οπιούχων. Αν δεν είσαι συνεπής στην αγωγή θα έχεις προβλήματα. Γίνεται και με εμφύτευμα, η δράση της κρατά περί τον ένα χρόνο. Κάνε μια αναζήτηση. Για μένα βέβαια, δεν είναι τίποτα άλλο απ' την "εύκολη" λύση. Αλλά είπαμε. Εσύ θα κρίνεις. Καλή τύχη.

carrie
05-05-2011, 21:57
Noμιζω οτι ο ΟΚΑΝΑ εχει και στεγνα προγραμματα παντως, αν θυμαμαι καλα στην πατρα λειτουργει η γεφυρα του οκανα που ειναι στεγνο προγραμμα.

giorgos panou
06-05-2011, 02:09
Καλησπερα , η αποψη μου για την μοιρα ειναι αυτη του Ηρακλειτου "Το ήθος του ανθρώπου χαράζει τη μοίρα του" , αν και οπως σωστα λες "μεγαλη κουβεντα"
Σε γιατρους εχω παει και με εχουν παει ,πρωτη φορα στην 2'γυμνασιου υποχρεωτικη απαιτηση μιας κομπλεξικης καθηγητριας μου που ελεγε οτι ειμαι ενοχλητικα υπερκινητικος! και τελικα ειμουν μια χαρα! ,μετα με εστηλαν και στο στρατο, ενας λοχαγος μου που ελεγε οτι ειμαι " αγχωδης επιθετικη προσωπικοτητα " η καπως ετσι ,η διαγνωση δεν ηταν ακριβως ετσι απλα ηθελε να με διωξη με Ι.5 για προσωπικες μας διαφορες!κατι που δεν το καταφερε και απολυθηκα κανονικα ,απλα με μια καθυστερηση 28 ημερων υπηρετωντας φυλακες , και τελως πηγα πριν καποια χρονια ,χωρις να με πανε αυτη την φορα¨) αλλα δεν καταφεραμε και πολλα .Οπως καταλαβαινεις δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες με γιατρους , αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ξανα παω .
Εχεις δικιο ,ευκολες λυσεις δεν υπαρχουν ! θελει θυσιες το θεμα μου, απλα η δουλεια ειναι δικη μου ,εχω μαγαζι μαζι με συνεταιρο και δεν μπορω να λειψω οσο καιρο ζητανε στα κλειστα προγραμματα ,ιδικα αυτο το καιρο , και ποσο μαλον που πριν λιγες βδομαδες ελειψα για σχεδων ενα μηνα στην Κυπρο, οταν εχεις συνεταιρο πρεπει να κρατας καποιες ισορροπιες , δεν μπορω να τον ριχνω ! αλλα αφου υπαρχουν ανοιχτα προγραμματα και εχω ραντεβου την δευτερα το μεσημερι στο ΚΕΘΕΑ Αθηνας. Οσο για τους Ν.Α προσωπικη μου εμπειρια σε αυτο που ειναι πανω στην Συγκρου ,σε μια εκκλησια στεγαζεται , δεν ηταν ετσι , ουτε τηλεφωνο μου εδωσαν ουτε μου ζητησαν , ουτε μου συμπαρασταθηκε κανεις ,βεβαια δεν κατηγορω κανεναν ,ο κοσμος ηταν πολυ ευγενικος μαζι μου και κανουν αρκετη και σοβαρη προσπαθεια .
Ναλτραξονη ,"ναρκα" εχω παρει , εχω ακομα καμια καρτελα ,και ειναι ισως η καλυτερη λυση , μενεις μια βδομαδα καθαρος και ξεκινας ,βεβαια χριαζεται καποιος δικος σου να στις δινει ,το ειχα σκεφτει να το προτεινω στην κοπελα μου ,που ειμασταν 3 χρονια μαζι αλλα κολοσα και ειμουν σιγουρος πως αμα της το ελεγα θα με παραταγαι και οχι μονο! θα με εκανε και ρεζιλι! αν και για αυτην θα εκανα τα παντα μονο και μονο για παρτη της θα εκοβα ! την αγαπουσα τοσο πολυ που και μονο η αγαπη μου για αυτην θα εφτανε ,χωρις κανενα φαρμακο να κοψω την αγαπουσα ΤΟΣΟΟ ΠΟΛΥ! που οι πονοι της χαρμανας μου θα ηταν πονοι χαρας για να ειμαι καλα και μονο για αυτην! το παρακανα με το προσωπικομου μελο και θα κουρασα φανταζομαι¨)
Ευχαριστω για το ενδιαφερον και για τις ιδεες πως να σταματησει αυτο το βασανο ,ισως και ενα οριστικο τελως ,τελως στην ζωη μου θα ηταν λυση ! το εχω σκεφτει ,αλλα μαλων δεν εχω ακομα τα αρ... για να το κανω ισως γιατι δεν μου αρεσουν οι ευκολες λυσεις !

giorgos panou
06-05-2011, 02:14
Απο οτι γνωριζω ο ΟΚΑΝΑ δεν εχει στεγνα ,το ΚΕΘΕΑ εχει , και ευχομαι να με παρουν !

carrie
06-05-2011, 15:34
και ομως εχει.

Δίκτυο Θεραπευτικών Υπηρεσιών Πάτρας "ΓΕΦΥΡΑ"

Το Δίκτυο Θεραπευτικών Υπηρεσιών ΓΕΦΥΡΑ του Οργανισμού Κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ) λειτουργεί στην Πάτρα από τον Οκτώβριο του 1998. Δημιουργήθηκε με δεδομένο την αναγκαιότητα που υπήρχε στην Νοτιοδυτική Ελλάδα για παροχή δυνατότητας απεξάρτησης σε χρήστες ψυχοδραστικών ουσιών (έως τότε τα πιο κοντινά θεραπευτικά προγράμματα ήταν στην Αθήνα και στην Λάρισα).

Το θεραπευτικό μοντέλο στο οποίο βασίζει τη λειτουργία του το Δίκτυο στηρίζεται στη σύνθεση συγκεκριμένων θεωρητικών προσεγγίσεων:

* Συστημική προσέγγιση και

* Κοινωνιοθεραπευτικές μέθοδοι του μοντέλου των θεραπευτικών κοινοτήτων και των ομάδων αυτοβοήθειας.

Οι βασικές αρχές λειτουργίας του Δικτύου Θεραπευτικών Υπηρεσιών ΓΕΦΥΡΑ είναι οι εξής:

Συστημικό: στη θεραπευτική διαδικασία συμμετέχουν όλα τα μέλη της οικογένειας και οι σημαντικοί άλλοι
Πολυφασικό: η θεραπευτική διεργασία ολοκληρώνεται σε φάσεις
Στεγνό: τα μέλη της Κοινότητας ΓΕΦΥΡΑ και του Προγράμματος Κοινωνικής Δραστηριοποίησης απέχουν από τη χρήση οποιασδήποτε ψυχοδραστικής ουσίας
Εθελοντικό: η προσέλευση και ένταξη στο πρόγραμμα αποτελεί επιλογή του θεραπευόμενου

Συνύπαρξη Ανοικτού Τμήματος και Τμήματος Διαμονής - Ξενώνα: όσον αφορά στα μέλη που διαμένουν στην περιοχή των Πατρών, η λειτουργία του προγράμματος είναι ημερήσια και με τη λήξη της οι θεραπευόμενοι συνεχίζουν το πρόγραμμά τους ζώντας με τις οικογένειές τους. Τα μέλη που προέρχονται από απομακρυσμένες περιοχές διανυκτερεύουν στο Τμήμα Διαμονής - Ξενώνα της ΘΚ ΓΕΦΥΡΑ.

Αυτα ειναι, τα ξερω εγω και δεν τα ξερουν οι αμεσα ενδιαφερομενοι! Παντως ειναι στην Πατρα αυτο οποτε μαλλον δε θα σε βολευει, αλλα δεν ειναι μακρια για να πηγαινοερχεσαι καθως ειναι και ανοιχτο, και δεν εχουν μεγαλη λιστα αναμονης.

carrie
06-05-2011, 15:36
οριστε βρηκα και αλλα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Λειτουργούν σήμερα σε όλη την Ελλάδα: 25 Θεραπευτικές Μονάδες Υποκατάστασης, 3 Στεγνά Προγράμματα Ενηλίκων, 3 Στεγνά Προγράμματα Εφήβων, 1 Πρόγραμμα Σωματικής Αποτοξίνωσης (Detox):

Αθήνα-Πειραιάς

* 1 Υπηρεσία Υποδοχής, Ενημέρωσης, Αξιολόγησης και Παραπομπών
* 5 Θεραπευτικές Μονάδες Υποκατάστασης στην Αθήνα
* 2 Θεραπευτικές Μονάδες Υποκατάστασης στον Πειραιά
* 1 Στεγνό Θεραπευτικό Πρόγραμμα Εφήβων και Νεαρών Ενηλίκων (Μονάδα Εφήβων «Ατραπός»)
* 1 Στεγνό Θεραπευτικό Πρόγραμμα Ενηλίκων σε συνεργασία με την Ψυχιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών ( Πρόγραμμα «Αθηνά»).

Θεσσαλονίκη

* 5 Θεραπευτικές Μονάδες Υποκατάστασης
* 1 Στεγνό Θεραπευτικό Πρόγραμμα Εφήβων
* 1 Πρόγραμμα «Προαγωγής Αυτοβοήθειας» Ενηλίκων σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Πάτρα

* 1 Μονάδα Υποκατάστασης (σε συνεργασία με το ΠΓΝ Πατρών - Ρίου)
* 1 Στεγνό Θεραπευτικό Πρόγραμμα για Ενήλικες Δίκτυο Θεραπευτικών Υπηρεσιών (Συμβουλευτικός Σταθμός, Θεραπευτική Κοινότητα Γέφυρα, Πρόγραμμα Κοινωνικής Δραστηριοποίησης, Πρόγραμμα Οικογένειας)

Λάρισα

* 1 Θεραπευτική Μονάδα Υποκατάστασης

Ρέθυμνο

* 1 Στεγνό Θεραπευτικό Πρόγραμμα Εφήβων (σε συνεργασία με τη Νομαρχία Ρεθύμνου)

stelios68
06-05-2011, 16:08
Απο οτι γνωριζω ο ΟΚΑΝΑ δεν εχει στεγνα
Φίλε μου έχει και ο Ο.ΚΑ.ΝΑ. "στεγνά" προγράμματα. Διάβασε εδώ. (http://www.okana.gr/node/155)

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και περιμένω 6½ χρόνια να με καλέσουν στην μεθαδόνη. Έχω ανοίξει και topic εδώ. (http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?8541-%CE%9F.%CE%9A%CE%91.%CE%9D%CE%91-%CE%9B%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%E2%80%9C%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%8 2%E2%80%9D.)

Εγώ αυτά τα 13 χρόνια τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά (άπειρα off μόνος μου, ψυχιάτρους, ναλτρεξόνη στην Ισπανία, "στεγνά" προγράμματα, Ν.Α.) και δεν κατάφερα τίποτα. Έμενα καθαρός για κάνα-δύο μήνες και μετά ξανακυλούσα. Γι' αυτό κιόλας γράφω ότι "τώρα πια δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου". Γι' αυτό περιμένω πως και πως να με καλέσουν στην μεθαδόνη γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι η τελευταία μου ευκαιρία.

Επίσης έχω 5-6 φίλους που έχουν γίνει καλά με την μεθαδόνη γιατί ακολούθαγαν κατά γράμμα ότι τους έλεγαν οι θεραπευτές τους. Δηλαδή μέσα σε 1-1½ χρόνο (ένας από τους φίλους μου χρειάστηκε 3 χρόνια) μειώναν μέρα με την μέρα την δόση της μεθαδόνης και τώρα είναι μια χαρά. Απ' ότι μου λένε (και τους βλέπω κι εγώ σχεδόν κάθε μέρα) έχει φύγει και από το μυαλό τους η πρέζα.
Εξαρτάται με τι προοπτικές μπαίνεις σε ένα τέτοιο πρόγραμμα σαν της μεθαδόνης. Αν θέλεις να γίνεις καλά γίνεσαι. Αν πας εκεί για οικονομικούς λόγους, τότε καλύτερα να μην πας καθόλου.
Στα λέω αυτά γιατί μάλλον έχεις άλλη ιδέα για την μεθαδόνη και δικαίωμά σου φυσικά. Αλλά αν έχεις δοκιμάσει όλους τους άλλους τρόπους και δεν τα έχεις καταφέρει και συγχρόνως βλέπεις και κόσμο να γίνεται καλά (οι φίλοι μου), τότε δεν σου μένει τίποτα άλλο να κάνεις από το να δοκιμάσεις κι αυτόν τον τρόπο.

Και το ότι έχεις άλλη ιδέα για την μεθαδόνη το έχω καταλάβει γιατί μου έγραψες το παρακάτω μύνημα στο topic που αναφέρω πιο πάνω αλλά το διόρθωσες σβήνοντάς το. Πρόλαβε και μου είρθε όμως το email ειδοποίησης. Η τεχνολογία μερικές φορές......

Παρακάτω το μύνημα που μου έστειλες:
http://mail.google.com/mail/u/0/?hl=el&tab=wm#label/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/12fa8423138da3d2

niah
06-05-2011, 21:20
Γεια σου και απο εμενα.
Καταρχην ειναι πολυ θετικο και βασικη προυποθεση οτι θελεις απο μόνος σου να σταματήσεις αυτή την υπουλη συνήθεια.Γιατι ειναι συνηθεια φιλε μου,δεν ειναι μοιρα οπως λες.ολοι ειμαστε ενδυναμοι ναρκομανεις,κ διαφερουν απλως οι επιλογές μας.Φανταζομαι οτι ολα τα εξαρτημενα παιδια νιωθουν το ιδιο μ εσενα αφου μοιαζει ακατορθωτο το να ξεφυγεις απ αυτο.Θελω να ξερεις ομως οτι το χουν καταφερει παρα πολλα ατομα(αποδεδειγμένα) γι αυτο βγαλε απ το μυαλο σου το παραμυθι που φανταζομαι οτι θα υπαρχει του"δεν θα τα καταφερω ποτε,δεν μπορω κλπ"Μπορεις φιλε μου!κι αυτο εξαρταται καθαρά απο το ποσο δυνατη ειναι η αποφαση και η θεληση σου γι αυτο.
Μετα απο πολλά χρονια επαφής μου με εξαρτημένο άτομο εχω αναθεωρησει πολλες φορες τις αποψεις μου κ εχω καταληξει τουλαχιστον στα εξης:
Δεν θελω να κανω δυσφήμιση αλλα νομιζω πως πολυ δυσκολα θα κοψεις με ενα προγραμμα σαν τον οκανα(μιας κ οι περισσοτεροι καταληγουν στα ιδια),αντιθετα εχω ακουσει θετικότερα πραγματα για το κεθεα.όπως κ να χει φιλε μου νομίζω οτι δυστηχως ειναι δυσκόλο να κοψεις με ενα πρόγραμμα που ουσιαστικά σε αφήνει ελευθερο(ανοιχτο προγραμμα).,κι αυτο γιατι θα υπαρχουν οι στιγμες του"αλλη μια φορα κ τελος","δεν αντεχω αλλο θα πιω"κτλπ,οπου κανεις δεν μπορει να σ ελεγξει.(κι οπου στο κλειστο δεν σου διδεται αυτο ως επιλογή)
Ισως πρεπει να περάσεις καποιες δυσκολιες κ περιορισμους(οχι πλυση εγκεφαλου βεβαια) που θα σε κανουν να εμπεδωσεις ακομα περισσοτερο αυτη σου την αποφαση κ παραλληλα να αναπτυξεις τροπους και ασχολιες που θα σε βοηθησουν να μην ξαναπεσεις στην μετεπειτα ζωη σου.σ αυτο το σημειο θεωρω οτι ειναι απαραιτητη η επαφη σου (μετα την απεξαρτηση)με καποιον σωστο ειδικό ωστε να μπορεις να βγαζεις τα αγχη σου και τους φοβους σου για υποτροπη.
Εχω ακουσει το τελευταιο διαστημα για ενα κεντρο(στο οποιο μαλιστα κατέληξε κ ο φιλος μου),το οποιο εχει φτιαχτει απο πρωιν χρηστες(αυτο σημαινει αμεση κατανόηση στο προβλημα σας)κι εχει αμετρητα "υποκαταστηματα"σε ολη την ευρωπη.Εχει πολυ μεγαλη επιτυχια οσο εχω ενημερωθει.λεγεται "ΡΕΤΟ"
Αν το ψαξεις στο νετ θα βρεις πολλες πληροφοριες.Είναι δωρεαν,κ αναλόγως το που επιλεγεις να πας το μοναδικο κόστος ειναι τα εξοδα διαδρομης(εισητήρια)
Λες οτι δεν μπορεις να μπεις σε καποιο κλειστο προγραμμα λογω εργασίας,ομως νομιζω οτι αυτη τη στιγμη πρεπει να βαλεις την αποφαση σου ως προτεραιότητα μιας και αφορα ολόκληρη τη ζωη σου.Και που εργαζεσαι τωρα φανταζομαι οτι τα περισσοτερα αν οχι ολα τα εισοδήματα σου πανε στη συντηρηση σου απο το ναρκωτικό.σωστα?Κοιταξε να καθαρισεις κ να αλλαξεις ρότα στη ζωη σου και επειτα ξαναεργαζεσαι με διαφορετικο κ καθαρο μυαλο και με πολυ καλυτερες προοπτικες.
(μόλις διαβασα οτι εχεις δικό σου μαγαζι.ο συναιτερος σου φανταζομαι οτι θα γνωρίζει το προβλημα οποτε καλο θα ηταν να το συζητησετε κ να σε στηριξει σ αυτη την προσπαθεια σου,καθως κ σε αυτο το θεμα θα εισαι πολυ αποδοτικότερος μετα την επιστροφή σου.
Αξίζει να αφιερώσεις καποιο χρόνο της ζωης σου,για να μπορεσεις να εξασφαλίσεις την υγιη κ σωστή συνεχεια της μιας κ φανταζομαι κι ο ιδιος βλεπεις οτι αυτο που κανεις τωρα δεν ειναι ζωη.
Οι συνομιλητες παραπάνω σου προτείνουν ηδη αρκετες λυσεις,μελετησε τες κ κατεληξε σ αυτη που νομίζεις οτι σου ταιριαζει καλυτερα
μονο μην αφηνεις το χρονο να περναει,κ προσπαθησε ωστόσο να προσεχεις το πως κ τι κανεις χρηση(μια φορα γινεται το κακο)το νου σου.
Μπραβο σου για την επιθυμια σου
Μακαρι να σου πανε όλα καλα..γραψε μας νεα σου.
καλη σου επιτυχια

giorgos panou
08-05-2011, 22:49
καλησπερα στελιο¨)
Απο οτι παρατηρησα εχουμε πολλα κοινα , ιδια χρονια χρησης ,ιδια φαση δουλειας ,ιδια χρηση, και θεκουμε και οι δυο να κοψουμε! βεβαια εσυ εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα εχεις δικια σοτ οικογενεια εχεις ενα πεδακι που μπορει να σε γεμιση με μεγαλη δυναμη !
Ο ΟΚΑΝΑ απο την σελιδα που διαβασα εχει ανοικτο προγραμμα αλλα ειναι στην Πατρα ,οπως εγραψε και η φυλη η "carrie" αα αδυνατον να παω ! οσο για την μεθαδονη γνωριζω πολλους που παιρνουν σχεδον ολοι χρησιμοποιουν την υγρη , εχεις δικιο οτι κανει δουλεια , σε αλλαζει παιρνεις κιλα ,ηρεμεις ,σε κανει ξανα κοινωνικο ,δεν ειναι αναγκη να πινεις συνεχεια αφου κραταει πολλες ωρες. Εχει ομως και πολλα αρνητικα η μεθαδονη ειναι αναλγητικο δεν ειναι οπιουχο αλλα οπιοειδη ειναι κατ εξοχην συνθετικο και πολυ χημικο αντιθετα με την ηρωινη. για αυτο και καταστρεφει τα κοκκαλα και εχει αρκετες αλλες κακες παρενεργειες οπως το φουσκωμα στα χειλια και στο προσωπο σαν η κορτιζονη . για μενα το χειροτερο ειναι οτι παραμενεις χρηστης ,απλα με αλλο ναρκωντικο ,παλυ εισαι εθισμενος αλλα βεβαια εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο οτι με την ηρωινη! Θα σου προτεινα να μπεις στο προγραμμα με subutex ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ειναι πολυ καλυτερη για μενα . Εχει παραπανο διαρκεια με λιγοτερη ποσοτηα ,ειναι σε χαπι και εχει πολυ πιο ηπιες παρενεργειες! εχει και καλυτερη ευεξια , επισης εχει μεσα και ναλοξονη δλδη και να πιεις ηρωινη δεν θα την ακουσεις ,ενω με τη μεθαδονη μπορεις να πιεις ηρωινη! και τελως εχει πολυ λιγες χαρμενες σχεδον καθολου απενατιας η μεθαδονη εχει και πολλες. προσωπικα εχω δοκιμασει ,μαλιστα εχω και τωρα για την διαβολο βδομαδα μου που λεω να την κανω απο δευτερα¨)
Οσο για το μηνυμα που εσβησα δεν μου εμφανιζεται απο το λινκ που εγραψες ,δεν θυμαμαι ακριβως τι εγραφα αλλα για να το αλλαξα θα ηταν υπερβολικο.
Τελως φιλε Στελιο θα ελεγα οτι τα παντα ειναι σχετικα , δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χαρακτηρα δεν εχουμε ολοι την ιδια δυναμη ,αρα ο καθενας εχει και διαφορετικο τροπο που του αρμοζει στον αγωνα για απεξαρτηση ! εγω απλα καταγραφω τις αποψεις μου δεν παει να πει οτι ειναι σωστες για αυτο και μπηκα εδω,να μαθω αλλες αποψεις και να αναθεωρησω τις δικες μου ,ευχομε να μπορεσω και να προσφερω και εγω με τις δικες μου¨) ευχομαι καλο αγωνα και υγεια οσο πιο γρηγορα¨)

giorgos panou
08-05-2011, 23:57
"καλησπερα niah "
Τα νεα μου ειναι οτι αυριο εχω ραντεβου με το ΚΕΘΕΑ ,το ανοιχτο δεν γινεται αλλιως , συμφωνω μαζι σου για τον ΟΚΑΝΑ , συμφωνω μαζι σου οτι ειναι συνηθεια τα ναρκωντικα ετσι λοιπον θελω -ελποιζω να μου γινει συνηθεια και η καθαρη ζωη !γενικα συμφωνω σχεδων σε ολα μαζι σου! εκτως απο το θεμα της δουλειας ,ο συναιτερος μου δεν γνωριζει για ηρωινη ,μονο για μαυρο ,πραγμα που ειναι κοινωνικα αποδεχτο .Οχι πως δεν θελω να την κανω και να παω καπου για μερες να αραξω να καθαρησω -ποιος δεν θα το θελε?").,αλλα δεν μπορω ! οι καιροι ειναι δυσκολοι οχι μονο για ηρωες αλλα και για ηρωιομανεις ¨) . ειναι μεγαλη ιστορια αλλα δεν μπορω να φυγω ηδικα αυτο τον καιρο .Προσωπικα δεν ειμαι τοσο χαλια ,ουτε με καταλαβενεις αμα με δεις , τουλαχιστων οχι ευκολα ¨) δεν ειμαι ναρκισσος ουτε εχω μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μου απλα λογο του οτι ειμουν αθλητης πριν γινω χρηστης εχω καποιες γερες βασεις στον οργανισμο μου ,επισης εχω μαθει απο καπους γιατρους ποια στοιχεια ,ποιες πρωτεινες ,ποιες βιταμινες πρεπει να συμπληρωνω με βοηθηματα-συμπληρωματα στον οργανισμο μου ωστε να συντηρουμαι οσο μπορω .Ξεχασα να σου αναφερω οτι σε αυτα τα 13 χρονια χρησης εχω υπαρξει καποια χρονια περιστασιακος χρηστης δλδη μια φορα την βδομαδα η το μηνα! επισης ειχα αποχη απο την χρηση και γυρο στα 2 χρονια.Αυτο ομως δεν με σωνει απο τις μερες ξεφτιλας που εχουν χαραξει την ψυχη μου! απο τα ομορφα χρονια που εχω χασει ! αλλα για να ειμαι ειλικρινης ειχα και ωραια χρονια! , αυτος δεν ειναι και ο λογος που κολλαμε ολοι? γιατι αμα δεν ειχε ωραιες φασεις και στιγμες ποιος θα επινε? λογικο δεν ειναι? αλλα ολες οι ωραιες στιγμες χρησης εχουν τοκο και μεγαλο στα μετεπειτα !
Ευχαριστω για τις ευχες σου !

niah
09-05-2011, 01:24
Καλησπερα
Μετα διαβασα στο αλλο σου θεμα οτι ο συνεταιρος σου δεν γνωριζει την κατασταση και σου απαντησα και εκει.
Φιλε μου,οπως και να χει πρεπει να βαλεις πρωτα τη ζωη σου,οσο κοινοτυπο κ αν σου ακουγεται αυτο.Μακαρι να μπορεσεις να τα καταφερεις με ενα ανοιχτο προγραμμα γιατι και αυτο θα εχει συμβει φανταζομαι,αναλογως τη θεληση κ τη δυναμη της αποφασης του καθενός,αλλα αν βλεπεις οτι υποκυπτεις πηγαινε καπου που θα νιωθεις ασφαλεια και επιστρεφεις δριμύτερος.Η στην πρωτη ευκαιρια που θα χαλαρώσουν τα πραγματα στη δουλεια σου.
Ισως στο ανοιχτο θα ηταν καλο αυτο που σου ειπα,να εχεις επαφες με καποιον σωστο ψυχολογο που να εχει πειρα σε αυτα τα θεματα(οχι τους ψυχολογους στυλ οκανα που σε ξεπετανε,καποιον να μπορεις να του μιλας),κι επισης οχι καποιον ψυχιατρο που θα σε ποτιζει αμετρητα υπνωτικα.
Καπου διαβασα οτι θετεις το θεμα των κινητρων,οπως επισης και για μια κοπελα που λες οτι αγαπουσες πολυ.Αυτο δεν θα μπορουσε για σενα να ειναι ενα κινητρο?Να εισαι καθαρος ωστε να μπορεις μελλοντικα να κανεις μια σοβαρη σχεση με προοπτικες εξω απ αυτες τις μαλακιες,και τις αμφιβολιες που σου δινουν αυτες?Πως θα προχωρήσεις για να γινεις οικογενειαρχης αν δεν απαλλαγεις πρωτα απ τα σκατα?Ελπιζω κ φαινεσαι αρκετα ώριμος να ξερεις οτι κατω απ αυτες τις συνθηκες θα ειναι κριμα να "καταδικασεις" ενα παιδι.Αυτο δεν μπορει να ειναι ενα δυνατο κ ομορφο κινητρο για εσενα?Αν δεν εκανες χρηση θα ήσουν ακομα μ αυτην την κοπελα?
Οτι κι αν αποφασισεις εχε δυναμη και πιστη,κι αφου τωρα εχεις τη θεληση εκμεταλευσου το.

giorgos panou
09-05-2011, 23:15
Χαιρετε ¨)
Σημερα ειχα το ραντεβου με το ΚΕΘΕΑ, ειναι πολυ ευχαριστα και ησυχα, τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι ευγενικα και εχουν γνωσεις. δεν ξερω αν θα συνεχισω ,γιατι ενωσα λιγο αβολα ειμαι και ντροπαλος¨) αλλα αξιζει!
Ειναι λογικο αυτο που λες φιλη μου νια ,αλλα δεν μπορω να εξηγησω ευκολα τους λογους που δεν μπορω να παρατησω την δουλεια , εστο και για λιγο,θα προσπαθησω να τις βγαλω και στο μαγαζι , εχει πεσει η δουλεια και δεν εχει πολυ τρεξιμο ,αρα μπορω να ειμαι σε μια καρεκλα και να ποναω!! το σκευτομαι και ανατριχιαζω!! θα παρω και καποια βοηθηματα .
Εχεις δικιο για αυτους τους γιατρους ,το μονο που σου κανουν ειναι να σου αλλαξουν την μαστουρα .
Οσο για την συντροφο μου ,πρωην ,δεν θελω να τα ξανα βρουμε ,δεν ταιριαζουμε , η κοπελα που αγαπουσα τοσο πολυ ηταν παλιοτερα και δεν ξανα γυρνα , εχει πλεων την δικια της ζωη ,οικογενεια ,και ειναι ευτυχισμενη! και ευχομαι να ειναι παντα! και καλητερα μακρια μου ,δεν αξιζαι να ειναι μαζι μου .Εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι να ερωτευτω , γιατι σε καθε σχεση ερχονται καποιες κακες στιγμες , εμενα αυτες οι στιγμες με ριχνουν στη χρηση , ισως ειναι η υποσεινηδητη δικαιολογια που λεω για να πιω! δεν ξερω εχω ξενερωσει τοσο πολυ με εμενα ! ευχομαι να βρω δυναμη και να τα αλλαξω ,ευχομαιι!!!

giorgos panou
12-05-2011, 16:28
Απο σημερα προσπαθω να κανω κατι με την κολοπρεζα, εχω μειωση στο 1/3 την ποσοτητα και αυριο πρεπει να μην πιω και να παρω ενα χαπι ,σκοπος μου ειναι να ειμαι καθαρος την επομενη βδομαδα για να μπω στην Β΄' φαση του ΚΕΘΕΑ. ολα αυτα βεβαια ειναι τη θελω να κανω ,τωρα τη θα γινει και αν θα τα καταφερω με τον αλλο μου ευατο που ειναι rock'n'roll ,φτερο στον ανεμο και θελει καθε μερα να ειναι σαν την τελαυταια δεν ξερω , ευχομαι να νικησει ο ξενερωτος μεσα μου , ο πουριτανος και συντηρητικος μου χαρακτηρας να κερδισει ! Θελω να μπω στην Β' φαση του ΚΕΘΕΑ και μονο καθαρος μπορω!

niah
12-05-2011, 18:25
Μπραβο σου Γιωργο.Ο αλλος σου εαυτος δεν ειναι ο ξενερωτος.Ειναι αυτος που θελει να σε κρατησει και να σου αλλαξει τη ζωη.Γι αυτο δυναμωνε τον καθημερινα με τις κινησεις σου.
Αντε με το καλο στην προαγωγη της β φασης.Ολα τ αλλα οπως λες ειναι δικαιολογιες ουσιαστικα που σε κρατανε πισω.παντα υπαρχουν αλλοι τροποι να ξεσπασουμε οταν μας συμβαινει κατι ασχημο και πρεπει να τους μαθεις.
Εχετε ψυχικο συμβουλο εκει?

carrie
12-05-2011, 18:28
Kουραγιο ευχομαι, δυναμη, και να νικησεις. Ενας καλος τροπος για να μενεις προσηλωμενος σε εναν στοχο, ειναι να τον καθορισεις, να μην ειναι θολος. Οχι ετσι γενικα και αοριστα θελω να κοψω την πρεζα. Αλλα θελω να ειμαι καθαρος, για να ειμαι ελευθερος, για να ειμαι υγιης, για να ζησω περισσοτερο, για να κανω οικογενεια, για να μη στενζχωρω ουτε τους αλλους ουτε εμενα, κτλ. Να μαζεψεις πολλα πολλα θετικα, για να υπερνικησουν αυτα που σου "προσφερει" η παραμυθα..

niah
12-05-2011, 18:40
διαγραφη..

niah
12-05-2011, 18:42
σωστος/η κι ο/η carrie
Ο φιλος μας εχει ηδη στοχους.Θελει να αλλαξει κ δεν παλευει αλλο την κατασταση.Κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο.
Επισης εχει πολλα εφοδια που αλλα παιδια δεν εχουν.Αθλητισμο,δουλεια, που μπορουν να φανουν πολυ χρησιμα εργαλεια στην προσπαθεια του.
Αντε ρε Γιωργο!

giorgos panou
12-05-2011, 19:24
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Θα προσπαθω ως τελος,δεν τα παραταω ,ουτε λεω μεγαλες κουβεβτες !

giorgos panou
12-05-2011, 19:29
Αλλα αυτη η βαρεμαρα βρε παιδια δεν παλευετε Ρ, δεν περνα οι ωρες δεν περναν τα λεπτα ,ουτε τα δευτερολεπτα! και απο αυριο θα εχουμαι και πονους! καλα ,τι να πω αφου ετσι εστροσα ετσι θα κοιμηθω!!
παντως να σας πω ξανα οτι η παρεα σας ,τα λογια σας μου δινουν δυναμη κουραγιο και σας ευχαριστω ξανα και ξανα! γιατι η ζωουλα μου ειναι ολο στεναχωριες στους γυρο μου και ,ολο αναριμοτητες! ειμαι αυτο που δεν θελει μια κοινωνια , ενα συστημα,

giorgos panou
12-05-2011, 19:36
Στην Α φαση εχει ,βεβαια δεν εχω μαθει αν ειναι πρωην χρηστες που το παιζουν εμπειροι και ειναι, η γιατροι. παντως εχει ,και εχει και κανωνες που αμα τους παραβεις σε διωχνουν!

carrie
12-05-2011, 19:47
Eδω θα ειμαστε να μας γραφεις οτι θες οποτε θες οτι νιωθεις.. Νομιζω οτι πρεπει να πινεις πολυ γαλα ή κατι τετοιο σε φαση απεξαρτησης.. καλα θυμαμαι;;

niah
12-05-2011, 20:00
και χαμομηλακια με μελι για το στομαχι.
Δεν ξερω αν βοηθουν κι οι φυσικοι χυμοι(οχι αγοραστοι) που σιγουρα βοηθουν στην αποτοξινωση του οργανισμου και τονωνουν,αλλα δεν ξερω αν κανουν καλο στο στομαχι στην πρωτη φαση

αν?
12-05-2011, 20:11
Καλησπέρα Γιώργο, σου εύχομαι ότι καλύτερο. Φαντάζομαι ότι η προσπάθεια που κάνεις είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι μπορεί να φανταστεί οποιοσδήποτε που είναι εκτός, και δεν ξέρω τι ακριβώς θα ήθελες να ακούσεις ή θα ήταν καλό να γράψω...Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι στα μηνύματα σου δείχνεις αρκετά αποφασισμένος και έχεις αναζητήσει και βοήθεια, και έχω ακούσει ότι το να αναγνωρίζει κανείς ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει και να αναζητά βοήθεια γι αυτό, είναι πολύ σημαντικά από μόνα τους προκειμένου να ξεπεράσει το πρόβλημα..οπότε μάλλον έχεις κάνει ήδη τον μισό δρόμο ε; ίσως όχι το πιο δύσκολο κομμάτι του αλλά το μισό. σου εύχομαι και πάλι μέσα από την ψυχή μου , να καταφέρεις ότι έχεις βάλει σαν στόχο..και σιγά σιγά και ότι άλλο έχεις ονειρευτεί ή θα ονειρευτείς από δω και πέρα.. Καλό σου βράδυ.

giorgos panou
12-05-2011, 20:19
Οσο για το γαλα δεν ξερω, ενας γιατρος μου λεει κανει καλο ,αλλος οτι ο οργανισμος μου θα το διαβαζει σαν υποκαταστατο και θα μου κανει κακο ,οπως και για το αλευρι, δεν ξερω, παντως οι πρωτεινες χρειαζωντε οπως και αμινοξεα, χαμομηλι το ακουσα ναι , αναροτιεμε αν ειναι και το τσαι, εχω παρει βιταμινες ιδικα οι Β6 Β12 ειναι πολυ σημαντικες ,οπως και σιδηρος. αλλα το θεμα ειναι με πια ορεξη? Ρ. αφου απο αυριο δεν θα μπορω να φαω ουτε φριγανια! φοβαμαι τις χαρμανες σαν τον διαολο!!

niah
12-05-2011, 20:30
Το χαμομήλι στο προτεινα σαν χαλαρωτικο,και για να σου μαλακωνει το στομαχι.Δεν ξερω αν σου προσφερει κι αλλα πραγματα,Όσο για το τσαι δεν ξερω αν κανει καλο.Ξερω οτι εχει καφεινη μεσα.Ρωτησε το να εισαι σιγουρος,
Μα δεν θα τα φας αυτα.Θα το πιεις.Πιεσε λιγο τον εαυτο σου και θα δεις οτι μπορουν να σε βοηθησουν
μπορεις να τρως και φετουλες ψωμι με μελι,και τετοια.
Οταν περασουν οι πρωτες μερες θα μπορεις και να τρως πιο ανετα.
Μην δισταζεις Γιωργο.Μια βδομαδα υποθεση ειναι και μπορει και λιγοτερο.
Αξιζει να γ**ς ολη σου τη ζωη επειδη φοβασαι να αντιμετωπίσεις μια βδομαδα?

giorgos panou
12-05-2011, 20:45
Ναι σωστα , απλα συχενομαι τους πονους ! θα κανω υπομονη , που θα παει, βεβαια θελω να ειμαι σωστος μαζι σας οπως τοσο μα τοσο σωστοι και καλοι ειστε εσεις μπορει και να μην τα καταφερω ,μπορει τα παθοι μου να με κιριεψουν και να πιω ! αφου ισως ειμαι και ενας ανθρωπος που εχει μαθει να γλενταει με ουσιες και χωρις μετρο! ισως ειναι και η καταρα μου ,οτι και να γινει οτι και να κανω θελω να ξερετε οτι οντως προσπαθω ! οτι γραφω δεν ειναι παραμυθι! μπορει να τα πινω τα παραμυθια αλλα δεν τα λεω ! οσο ξεφτιλας και να ειμαι οσο εξαρτημενος ,οσο πρεζακιας ,οσο και αχρηστος να ειμαι , ειμαι ομως και ειλικρινης ! και εσεις εδω μεσα ,αν και δεν σας ξερω ,με βοηθατε πολυ !! και να ξερετε οτι αυτο το ενδιαφρον που υχνετε για τους συνανθρωπους σας κανει να ξεχοριζετε απο τους πολλους !

niah
12-05-2011, 21:10
Οσο κι αν υπαρχει το ενδεχόμενο να αποτυχει η τωρινη σου προσπαθεια οφειλεις να πολεμησεις.Να αλλαξεις αυτο που λες καταρα καθως εσυ σε οριζεις.Δεν υπαρχει καταρα.Είναι στο χερι σου να αλλαξεις αυτον τον τροπο ζωης που συνήθισες,όπως το εχουν κανει κι αλλοι.Υπαρχουν και το ξερεις πολλοι αλλοι τροποι για να γλεντας,και να νιωθεις περισσοτερα απ οσα νιωθεις τωρα.
Είναι πολύ καλο που εισαι ειλικρινής και δεν υπαρχει κανενα νοημα η οφελος για εσενα στο να μην εισαι.
Η ουσια τωρα ειναι να εχεις πιστη στον εαυτο σου και να μην εχεις στο μυαλο σου το φοβο οτι θα αποτυχεις.Νιωσε σιγουρος,κ πεισμωσε για να ελαχιστοποιησεις αυτες τις πιθανοτητες.Οτι και να γινει τελικα,εσυ δωσε ολες σου τις δυναμεις στην προσπαθεια σου..Θυμήσου οτι ειναι δυσκολο αλλα αφου θες να το κανεις θα το κανεις.
Εσυ εισαι αυτος που θα σε παει για να ξαναπιεις μια αδυναμη στιγμη,κι εσυ εισαι αυτος που θα σε εμποδίσει σ αυτη σου την παρορμηση,επικεντρωνοντας την προσοχη σου σε κατι αλλο εκεινη τη στιγμη,και ξαναφέρνοντας σε στο στοχο σου.
Δεν σε κινει κατι αλλο.Εσυ σε κινεις.

Deep purple
12-05-2011, 21:12
Δεν έχεις κάποιο χάπι για να σε βοηθήσει στους πόνους;

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Να σε βοηθήσει ο Θεός.

carrie
12-05-2011, 21:20
Δεν μπορεις να πας σεκαποιον δικο σου ανθρωπο 3-4 μερες να μεινεις να σε προσεχει, να μη δουλευεις;

giorgos panou
12-05-2011, 21:33
Ευχαριστω , υπαρχουν χαπια και εχω και ενα απο αυτα , αλλα πρεπει να περασω καποια στεριτηκα για να το παρω, γιατι πρεπει να αποτοξινωθω! βεβαια δεν θα την βγαλω στεγνα . οσο για τον Θεο , μονο μαζι μου δεν ειναι!

giorgos panou
12-05-2011, 22:23
Μαλον δεν αξιζω να κουραζετε τα δακτυλα σας , ειμαι υποτροπος και ανεπροκοπος , δεν κρατηθηκα και οι δικαιολογια μου φτηνη σαν εμενα! ισως πρεπει να κανω αυτο, και να μην κρατιεμαι να ειμαι παντα ετσι ! και οχι να κουραζομαι μια λιγο μια πιο λιγο!
Παντος σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση δεν θα το ξεχασω ποτε και μην κοιτατε απο εμενα που δεν τα καταφερα , ειστε υπεροχοι ανθρωποι σας ευχαριστω!!

niah
12-05-2011, 22:42
Αυτα ειναι βλακειες κ δικαιολογιες φιλε μου
οταν πραγματικα θα το θες και θα το αποφασισεις θα το καταφερεις.
Ψαξε να μαζεψεις ολα τα οπλα που θα σε βοηθησουν σ αυτο την επομενη φορα.

Deep purple
13-05-2011, 18:25
Ευχομαι να τα καταφέρεις την επόμενη φορά.

niah
14-05-2011, 04:28
Γιωργο οταν ξαναμπεις σβησε μερικα μηνυματα γιατι ειναι γεματος ο φακελος σου

giorgos panou
14-05-2011, 10:20
Kαλημερα, μαλον δεν ειμαι ετοιμος ακομη, μαλον δεν μπορω, δεν ξερω, εσβησα μηνυματα .

arktos
14-05-2011, 11:26
γιώργο, καλημέρα.
σίγουρα το να εθιστείς στην ηρωϊνη δν ήταν κ η καλυτερη επιλογή που έκανες στη ζωή σου.
όλοι οι άνθρωποι όμως κάνουμε λάθη.

πχ εγώ ειχα εθιστεί για ένα διάστημα στην κοκαϊνη.
κράτησε 6 μήνες.
είδα ομως τον ευατό μου να έχει καταντήσει στο χειρότερο σημείο.
για μένα πιο κάτω δν πηγαινε.
έκοψα μόνη μου.

οπότε κ εσύ νομίζω πως η καλυτερη λύση θα ειναι να κάνεις το ίδιο.
εκτός αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις άδεια από τη δουλειά σου.
ή έχεις τη δυνατότητα να σταματήσεις για ένα διάστημα.

σκέψου πάντως πως από το να πεθαίνεις κάθε μέρα κ από λίγο.
αξίζει να κάνεις πολλές προσπάθειες.
μν απελπίζεσαι.
στο χέρι του καθενός μας ειναι τα πάντα.
θα πονάς φριχτά για μια βδόμαδα, το έχεις δοκιμάσει αλλωστε.
δν αξίζει όμως ξανά?

giorgos panou
14-05-2011, 12:18
Eχεις δικιο,ετσι πρεπει να γινει να κοψω! αφου το χω ξανα κανει τοσες φορες ,και εχω μεινει και για χρονια καλα!
Οι πονοι ειναι πολυ ενοχλητικοι , παρα πολυυ!! τωρα που σου γραφω ειμαι στην δουλεια ,βλεπω εξω τον κοσμο που φοραει κοντομανικα και εγω ειμαι με μπουφαν!! 2 ωρες παλευω να κανω ενα λογαριασμο!! και μαζοχας θα με λυποταν!
Υπαρχοθν φαρμακα και κανουν δουλεια αλλα ολα ειναι σχετικα με την αποφαση που εχεις.
Δυστυχως με την δουλεια δεν μπορω να λειψω! εχω προβλημα και πρεπει να ειμαι εκει ,αμα χασω και την δουλεια μου!! μετα δεν με κραταει κατι απο το να γεινω αστα να πανεε!!

Θεοφανία
14-05-2011, 12:54
γιώργο....καλημέρα...:)
Σήμερα διάβασα το θέμα σου και αλήθεια συγκινήθηκα.
Αυτό που κατάλαβα από όλα όσα μας γράφεις, είναι πως θες πραγματικά να αλλάξεις τη ζωή σου, σε έχει κουράσει αυτή κατάσταση.
Όπως έχω ξαναγράψει έχω δυο φίλους που το έκοψαν στεγνά και χωρις να πάνε σε κοινότητα. Απ' όσο βλέπω είσαι αδύναμος να το κάνεις.
Όμως, όσο δύκολο και αν σου φαίνεται, αυτή είναι η πραγματική νίκη. Θα πονέσεις, θα υποφέρεις αλλά αν το βάλεις καλά μες στο κεφάλι σου πως δεν σου αξίζει να ζεις για πάντα αυτόν τον εφιάλτη και αγαπήσεις το γιώργο πραγματικά, θα το κάνεις.
Όσο καιρό και να κρατήσει το μαρτύριο που λες πως δεν αντέχεις, δεν είναι στο χερι του να κρατησει για πάντα.
Και αν κάνεις την προσπάθεια περνώντας όσο πιο δύσκολα γίνεται, μετά πολύ δύσκολα θα τη θυσιάσεις για να ξανακυλήσεις.
Εύχομαι να τα καταφέρεις και να μη σταματήσεις να σηκώνεαι όσες φορές και αν πέσεις...:)

Deep purple
14-05-2011, 13:23
Γιώργο καλημέρα. Μάλλον δεν είσαι έτοιμος ακόμα, γιατί όλη αυτην την ιστορία την προχωράς "προστατευμένα". Δεν εχεις εικόνα άσχημη, έχεις δουλειά, ο περίγυρός σου δεν ξέρει το πρόβλημά σου, οικονομικά από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι χάλια, με λίγα λόγια δεν έχεις πιάσει πάτο. Μπορεί για να γυρίσει το μυαλό σου να χρειάζεται αυτό που λες στο τέλος "να γίνω άστα να πάνε".
Καταλαβαίνω ότι η ηρωίνη είναι μια ουσία πολύ εθιστική (εδώ ενα υπνωτικο παίρνεις και κοιμάσαι σαν ανθρωπος και "κολλάς"). Οι υποτροπές είναι συνηθισμένες, οπότε εντάξει. Πάμε για άλλα. Ζήτησε βοήθεια όμως, πρεπει να δώσεις στον εαυτό σου μια ευκαιρία, να κάνεις μια σοβαρή προσπάθεια. Και όταν τα καταφέρεις δε θα σε νοιάζει να φοράς κοντομάνικο!

giorgos panou
15-05-2011, 17:37
Ειναι ωραια να εισαι καθαρος , να διασκεδαζεις με την δικια σου δυναμη , να μην εχεις αναγκη απο κατι αλλο , να ειναι αυθορμητο και οχι με ενα "κουμπι" . Μου εχει λειψει ο υγιης τροπος σκεψης, ζηλευω! τους γυρο μου που γελανε ,χαιροντε απο μονη τους! ακομα και την γευση απο ενα ωραιο φαγητο! τα χρωματα που βλεπουμε γυρο μας, ολα αυτα σε εμενα δεν ειναι το ιδιο, οι γευσεις μου ειναι πολυ απαλες ισα που τις ξεχωριζω, τα χρωματα ισα πυ ξεχωριζοντε ,ακομα και οταν κανω ερωτα που πλεων δεν με πολυ ενδιαφερει για εμενα ειναι υποχρεωση πρεπει να το κανω επειδη το κανουν ολοι ,αλλα δεν μου λειπει! για να δουλεψω πρεπει να παρω το φαρμακο μου! δεν ειμαι ελευθερος πλεον.!
Δυστυχως ομως δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια δυναμη, αλλος καταφερνει να κανει πραγματικοτητα τα ονειρα του! αλλος γινεται πρωταθλητης στον αθλητισμο! δεν μπορουμε ολοι να γινουμε πρωταθλητες¨)
Ετσι και εγω δεν εχω την δυναμη που πρεπει , δεν ειμαι σαν και εσας ,μπορει να μου αξιζει κιολας , δεν ξερεις. Το αποτελεσμα θα ειναι παντα ενδιαφερον ,απλα σε εμενα ειναι αυτο που μου αρμοζει , αφου αυτο διαλεξα πρεπει σαν ανδρας να ειμαι ετοιμος να υποστω και τις συνεπειες , ακομα και τον θανατο ! μπορει να τον φοβαμαι ,αλλα επειδη ειναι μες στο παιχνιδι και τον εχω δει καμια φορα ,εστω και απο μακρια , δεν αρμοζει να μιξοκλαιγομαι και δεν γουσταρω!! εχω αξιοπρεπεια !οσο και να σας κανει εντυπωση Ρ". απλα θα ηθελα να ειναι μια και εξω ,οχι αργος και βασανιστικος ! αυτο το φοβαμαι!
Γιατι ομως να υπαρχει ρατσισμος απο εσας , απο την κοινωνια στους χρηστες που δεν ενοχλουν, εγω δεν καω κακο σε κανενα, δεν κλεβω ,δεν πιραζω αλους σε εμενα κανω κακο ,ισα ισα που προσφερω και στην κοινωνια μεσω της δουλειας μου , ειμαι ευγενικος και ολα τα αλλα, γιατι λοιπον με βλεπουν οσοι γνωριζουν -αφου ευτυχως δεν φαινομαι εμφανισιακα για πρεζακιας- με ρατσισμο? γιατι βρε παιδια δεν μπορειτε να κανετε παρεα ,δεν θελετε να συνεργαστειτε με ενα χρηστη? αμα ειναι καλος στην δουλεια του ? εξιγιστε μου γιατι? τοσος ρατσισμος?

carrie
15-05-2011, 17:55
To πεπρωμενο σου μπορεις να το φταιξεις εσυ τωρα, δεν εισαι καταδικασμενος σε τπτ ουτε εισαι αδυναμος. Και η ουσια της ζωης δεν ειναι να εισαι πρωταθλητης, αλλα να εχεις αγαπη και ευτυχια, και να μπορεις να κανεις ωραιες σχεσεις με τους ανθρωπους γυρω σου.. Εγω με τους εξαρτημενους δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, κι εγω εξαρτητικη προσωπικοτητα ημουν, ελπιζω οτι τωρα δεν ειμαι πια τοσο, οχι απο ουσιες ομως.. Τωρα οι χρηστες ηρωινης συνηθως φαινονται.. αδυνατοι, χλωμοι, και με χαλασμενα δοντια/χωρις δοντια, μακρια μανικια το καλοκαιρι.. Πως ειναι να εισαι χρονια χρηστης και να μη φαινεσαι δεν ξερω..

giorgos panou
15-05-2011, 18:26
Υπαρχουν τροποι , η ιατρικη εχει προχωρησει πολυ , υπαρχουν ανθρωποι γυρο σου ,στην Τ.V. που δεν το φανταζεσαι οτι πινουν πρεζα κι ομως εμφανισιακα ειναι πολυ πιο καλα απο καθε καθαρο ανθρωπο. Το προβλημα με την ηρωινη ειναι οτι χανεις την ειδοποιηση οταν εχεις καποιο προβλημα υγειας, οταν σου λυπουν καποια στοιχεια απο το σωμα σου, αβιταμινωση και αλλα τετοια, η διαφορα εμενα με εσενα π.χ. ειναι οτι εσυ αμα σου λειψει η ζαχαρη θα το νιωσεις ,θα αναζητησεις μια σοκολατα ας πουμε , εγω δεν θα το νιωσω και θα παθω ζημια σε καποιο οργανο μου που θα την ειχε αμεση αναγκη, για αυτο πρεπει απο μονος μου να εχω προνοησει να μην μου λειψει κατι απο τον οργανισμο μου ,αρα πρεπει να περνω βιταμινες ,σιδερο, και αλλα πολλα, βεβαια ειναι πολυ κουραστικο αλλα με εχει σωσει .οσο για αυτους με τα δοντια και στο δρομο ,δυστυχως δεν τους νοιαζει τιποτα λεφτα εχουν μονο για να πιουν και δεν ασχολουντε με την καθαριοτητα για αυτο και παθαινουν ηπατιτιδες και αλλα πολλα , εμενα τα δοντια μου ειναι πολυ καλα και λευκα βεβαια εχω χαλασει πολλα λεφτα γιατι εχω και μερικα ψευτικα αλλα ουτε ειμαι χλωμος και ετσι οπως λες γιατι προσεχω και εχω υπαρξει και καιρο περιστασιακος χρηστης. βεβαια εχω προβληματα υγειας οπως με τα πνευμονια μου αμα δεις την ακτινογραφια ειναι λες και τα εχουν βαψει με ασημι χρωμα , εχω ασθμα και μερικα προβληματα ορασης και καρδιακα ,αν εξερεσεις τις μαυρες σακουλες κατω απο τα ματια μου δεν θα καταλαβεις ευκολα οτι πινω.
Για να μην σας φρικαρω δενλεω οτι δεν τρεχει αμα κανεις χρηση ενωοειτε οτι κανει κακο δεν ειμαι τρελος απλα αμα προσεχεις καποια πραματα μπορεις να συντηρεισε απλα.

carrie
15-05-2011, 18:47
και τωρα που βρισκεσαι τελικα, θα κοψεις οπως ειχες αποφασισει ή συνεχιζεις;

giorgos panou
15-05-2011, 19:00
Εκει που παω μου ειπαν να κανω ανα καποιες μερες μειωση ποσοτητας και μετα απο καποιες μερες οταν θα εχω πεσει πολυ να παρω σουμποτεξ και μετα να αρχησω το off. δεν ειμαι τοσο δυνατος για να το κανω ακομα, ετσι μου ειπαν αλλα δεν ξερω και δεν θελω να λεω μεγαλα λογια , ξερω οτι πρεπει να καθαρησω θα ηθελα να ειμαι σαν ολους ,αλλα με τρομαζει οχι τοσο οι χαρμανες οσο η καταθλιψη που θα εχω για 2-3 μηνες μεχρι να μικρυνουν οι υποδοχεις οπιοειδων αδενες καπως ετσι , δλδη μεχρι να γεμιζουν απο μονοι τους χωρις να επεμβαινω εγω με τη κολο πρεζα!

carrie
15-05-2011, 19:11
Θελει πεισμα και θεληση... Και να βρεις κινητρα για να σου δωσουν αυτο το πεισμα και τη θεληση.. καλα οντως οι χρηστες γινονται σαν γιατροι στο τελος, ξερουν πολλα παραπανω για το σωμα τους απο τον μεσο ανθρωπο!

giorgos panou
15-05-2011, 19:41
Τα λες πολυ σωστα αυτα θελει για να γινω καλα, και τρομαζω που δεν μπορω να τα κατακτησω ! αυτο ειναι που με φοβιζει .Ξερεις εχω ξανα κοψει πολλες φορες το εβαλα πεισμα και το εκανα το καταφερα ,αυτη την φορα εχω απογοητευτει γιατι δεν μπορω να τα βρω ολα αυτα ! δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο αυτο !

carrie
15-05-2011, 19:43
Eυχομαι να τα βρεις.. Συνηθως το κινητρο για ζωη ειναι η ιδια η ζωη..

niah
15-05-2011, 20:01
Γιωργο μη σε τρομάζει η καταθλιψη,που λες οτι θα νιωθεις μετα
Για πες μου,τωρα ζεις μες τη χαρα?Είσαι ικανοποιημένος?Απο οτι λες καθε αλλο..
Οταν κόψεις θα εχεις παντα διπλα σου εναν ψυχολόγο ή ψυχιατρο που να εχει γνωσεις στο συγκεκριμένο θεμα και να σου υποδειξει πως θα το διαχειριστεις και να το ξεπεράσεις αυτο.
Εχεις τοσα πραγματα και ενδιαφεροντα για να ασχοληθεις,οπως μας εχεις αναφερει.Θα βρεις πολλους τροπους να καλυψεις αυτα τα κενα που φοβασαι

giorgos panou
15-05-2011, 20:11
Ετσι ειναι ,αλλα κανενας δεν μπορει να απαλυνει την θλιψη ! ιδικα καλοκαιριατικα ολοι θα κανουν μπανιαθα ειναι μες στη χαρα και εγω στην γονιτσα μου με τα μουτρα στο πατωμα διαθεση χαλια και τετοια! σν ρομποτ δεν θα νιωθω τιποτα ουτε χαρα ουτε συγκινιση ,απολυτη βαρεμαρα τα λεπτα θα ειναι ωρες! και αμα ξερω οτι ολα αυτα θα μπορω σε μια στιγμη να τα αλλαξω δλδη αμα πιω! εκει φοβαμαι οτι δεν θα αντεξω!
Αλλα οπως εστροσα θα κοιμηθω ! εγω φταιω δεν με εκανε κανεις πρεζακια μονος μου εγινα !

giorgos panou
15-05-2011, 20:23
Ξερετε βρε παιδια φοβαμαι κολαω στο μετα , οτι θα κανω λαθοι στη δουλεια μου θα χασω πελατες αφου δεν θα ειμαι τοσο δραστηριος και αυτο τον καιρο δεν παμε καλα οικονομικα ειναι δυσκολα τα πραματα αμα κανω λαθοι θα εχω προβλημα δεν ειμαι πλεον υπαλληλος να εχω καποια συγκεκριμενα πραματα να κανω και τελος .
Φοβαμαι τις σχεσεις μου με τουσ φιλους μου δεν θα εχω ορεξη να βγω εξω.Φοβαμαι τις σχεσεις μου με τις γυναικες δεν θα μπορω εχω κοπελα πως θα της μιλησω πως θα της πω αυτα που θελει να ακουσει τα κοπλιμαν , τα ωραια λογια ,το χαμογελο ,πως θα πλησιασω μια κοπελα αφου θα εχω την μανια οτι δεν προκεται να με θελει και αλλα τετοια καταθλιπτικα .Αφου ολοι ξερουμε οτι οι γυναικες θελουν στην αρχη τουλαχιστον να εισαι πολυ ευχαριστως, ομιλιτικος ,διασκεδαστικος εστω και αν γνωριζουν ολοι οτι ειναι καπως υποκριτικα αυτα !
Για πειτε μου πως θα τα κανω ολα αυτα?

niah
15-05-2011, 20:37
Αρα εσυ θεωρεις οτι τα χεις τωρα ολα αυτα.Σου αρεσει η ζωη σου ετσι.Είναι ολα μες την ενεργια και τη ζωντανια..Ολα είναι σωστα.
Εαν το βλεπεις ετσι ναι..μαλλον εχουν δικιο και δεν εισαι ακομα αποφασισμενος..
απλως αρχικα εδειχνες οτι τα βλεπες αλλιως.

ΥΓ:Αν νομιζεις οτι μια σωστη κοπελα θελει/ή εστω προτιμάει τα κοπλιμεντα και οχι εναν ειλικρινη και ντομπρο ανθρωπο απεναντι της είσαι σε λαθος δρόμο,ή εχεις βρει λάθος κοπελες

Deep purple
15-05-2011, 20:38
Γιώργο γεια σου. ΠΟυ πήγες και σου είπαν να κάνεις σταδιακή μείωση και όλα τα υπόλοιπα; Αν θέλεις απαντάς.

Από ότι είδα θα παίρνεις υποκατάστατο. Μη φοβάσαι όλα αυτά που λες. Δεν θα είσαι καταθλιπτικος παίρνοντας το συγκεκριμένο. Εκτος από κάποιες πρώτες μέρες, και θα δουλεύεις, και ομιλητικός θα είσαι και με τους φίλους σου θα είσαι μια χαρά. Μη φοβάσαι τόσο πολύ. Η πρέζα είναι που σε κάνει να νομίζεις ότι τώρα είσαι καλός σε όλα. Το υποκατάστατο που θα παίρνιες θα σου καλύψει τα συμπτώματα στέρησης,θα σου μειώσει την επιθυμία και θα σε κανει να είσαι καλά χωρίς τη χρηση οπιοειδών. Προσπάθησε να κάνεις όνειρα, και ζητησε βοήθεια, ψυχολογική στήριξη. Και κάτι τελευταίο, κάνοντας χρήση δεν κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου αλλά και στους ανθρωπους που σε αγαπάνε. Είναι θέμα χρόνου να σε κατάλάβει κάποιος.
Ευχομαι να τα καταφέρεις.

carrie
15-05-2011, 20:38
Καλυτερα να σε μισουνε για κατι που εισαι παρα να σε αγαπανε για κατι που δεν εισαι λεει ενα ρητο.. Οι φιλοι οσοι ειναι φιλοι θα μεινουνε αν 2-3 μηνες εχεις τις μαυρες σου. Και οι σχεσεις με τις κοπελες θα ειναι πιο αληθινες πια.

stelios68
15-05-2011, 21:05
Ειναι ωραια να εισαι καθαρος , να διασκεδαζεις με την δικια σου δυναμη , να μην εχεις αναγκη απο κατι αλλο , να ειναι αυθορμητο και οχι με ενα "κουμπι" . Μου εχει λειψει ο υγιης τροπος σκεψης, ζηλευω! τους γυρο μου που γελανε ,χαιροντε απο μονη τους! ακομα και την γευση απο ενα ωραιο φαγητο! τα χρωματα που βλεπουμε γυρο μας, ολα αυτα σε εμενα δεν ειναι το ιδιο, οι γευσεις μου ειναι πολυ απαλες ισα που τις ξεχωριζω, τα χρωματα ισα πυ ξεχωριζοντε ,ακομα και οταν κανω ερωτα που πλεων δεν με πολυ ενδιαφερει για εμενα ειναι υποχρεωση πρεπει να το κανω επειδη το κανουν ολοι ,αλλα δεν μου λειπει! για να δουλεψω πρεπει να παρω το φαρμακο μου! δεν ειμαι ελευθερος πλεον.!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ίσως καλύτερα από τον καθένα εδώ μέσα (στο forum) γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ για 13 χρόνια. Και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι "κόλλησα" με την πρέζα στα 30 μου. (Εσύ δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι).

Δυστυχως ομως δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια δυναμη, αλλος καταφερνει να κανει πραγματικοτητα τα ονειρα του! αλλος γινεται πρωταθλητης στον αθλητισμο! δεν μπορουμε ολοι να γινουμε πρωταθλητες¨)
Ετσι και εγω δεν εχω την δυναμη που πρεπει , δεν ειμαι σαν και εσας ,μπορει να μου αξιζει κιολας , δεν ξερεις.
«"Εγώ αυτά τα 13 χρόνια τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά (άπειρα off μόνος μου, ψυχιάτρους, ναλτρεξόνη στην Ισπανία (το 2002 πριν έρθει στην Ελλάδα), "στεγνά" προγράμματα, Ν.Α.) και δεν κατάφερα τίποτα. Έμενα καθαρός για κάνα-δύο μήνες και μετά ξανακυλούσα. Γι' αυτό κιόλας γράφω ότι "τώρα πια δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου". Γι' αυτό περιμένω πως και πως να με καλέσουν στην μεθαδόνη γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι η τελευταία μου ευκαιρία."»
Απορώ αφού έχεις αδύναμο χαρακτήρα (σαν εμένα), γιατί δεν παίζεις "το τελευταίο σου χαρτί", την τελευταία ευκαιρία που σου (μας) δίνεται; Εννοώ την μεθαδόνη. Είναι ο έσχατος τρόπος. Πέρα από κει δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος. Αξίζει να το δοκιμάσεις και αν δεν καταφέρεις κι εκεί τίποτα τότε "τι είχες τι έχασες;". Ξαναγυρίζεις στην πρέζα και τελειώνει η φασαρία. Δοκίμασε. Το χρωστάς στον εαυτό σου!

Γιατι ομως να υπαρχει ρατσισμος απο εσας , απο την κοινωνια στους χρηστες που δεν ενοχλουν, εγω δεν καω κακο σε κανενα, δεν κλεβω ,δεν πιραζω αλους σε εμενα κανω κακο ,ισα ισα που προσφερω και στην κοινωνια μεσω της δουλειας μου , ειμαι ευγενικος και ολα τα αλλα, γιατι λοιπον με βλεπουν οσοι γνωριζουν -αφου ευτυχως δεν φαινομαι εμφανισιακα για πρεζακιας- με ρατσισμο? γιατι βρε παιδια δεν μπορειτε να κανετε παρεα ,δεν θελετε να συνεργαστειτε με ενα χρηστη? αμα ειναι καλος στην δουλεια του ? εξιγιστε μου γιατι? τοσος ρατσισμος?
Το 'χεις πάρει χαμπάρι ότι ζούμε στην (συντηρητική) Ελλάδα; Εδώ η νοοτροπία για τέτοιου είδους θέματα είναι τουλάχιστον 50 χρόνια πίσω. Δεν βλέπεις στις πολιτισμένες χώρες (Γερμανία, Ολλανδία, Γαλλία) πως αντιμετωπίζονται οι τοξικομανείς; Μέχρι και ηρωίνη τους μοιράζουν στα νοσοκομεία (αντί για μεθαδόνη). Και πολλά-πολλά άλλα που βαριέμαι να τα γράψω τώρα.

giorgos panou
15-05-2011, 21:25
Ναι Στελιο ετσι ειναι ειναι πισω η χωρα ,δυστυχως σε πολλα! Δεν ξερω αμα δεν βγαλω ακρη θα το σκεφτω και αυτο .
Τον Αυγουστο γινομαι 31! εχασα τα καλυτερα μου χρονια ! Απο τα 17-18 μου ειμαι σε ενα εφιαλτη αν εξερεσω καποια λιγα χρονια που ειχα ξυπνισει και καποια χρονια περιστασιακης χρησης.

Lacrymosa
16-05-2011, 18:37
γιωργο ειναι πραγματικα ασχημο που εχασες τα καλυτερα σου χρονια μεσα σ αυτην την κολαση... επικεντρωσου παρ ολα αυτα στο τι μπορεις να κανεις τωρα.. ποτε δεν ειναι αργα... θελει βεβαια πολυ προσπαθεια, δυναμη κ αυτοελεγχο... ψαξ το με καποιο προγραμμα κ ξεκινα... κ οσο για το κλειστο που λες, αν σε βοηθαει επιχειρησε το... στην παρουσα φαση προεχει πανω απ ολα η υγεια σου... καλη δυναμη στην προσπαθεια σου... κανε συνειδητη επιλογη, προσπαθησε να το δεις συνολικα το ολο θεμα τοσα χρονια που εισαι στην χρηση...
ποσο σε εχει κουρασει αυτη η κατασταση... ποσο σε ταλαιπωρει...ποσο σε εχει αλλαξει σαν ανθρωπο... ποσο πολυ θελεις να απαλλαγεις....
(σου γραψα κ στο αλλο σου το θεμα..)

giorgos panou
14-04-2014, 15:40
επεσε στα χεριαμου ένα ιατρικο περιοδικο ενός πελατημου.Ειχε ένα αρθρο οπου αναφερετε στους εμβολιασμούς για την απεξαρτηση ουσιων ,αναφερε την ηρωινη,την κοκαινη, τα στεροιδη κ.α. όπως ακομα κι για την νικοτινη!.
Στο πολυσελιδο αρθρο αναφερε ότι υπαρχει εμβολιο το οποιο γινετε σε 3 φασεις ανα 1-2 μηνες, οπου ταυτόχρονα τις μερες αυτές θα υπαρχει κι παρακολουθηση από καποιον γιατρο κι καποια φαρμακα. Η ουσια ηταν ότι υπαρχει εμβολιο οπου μπαινει στον εγκεφαλο κι επιρεαζει τους αδενες κι γενικ τα σημεια του εγκεφαλου που γεννιετε η αναγκη για χρηση ουσιων, επειδή δεν το εχω μαζιμου το περιοδικο ,δεν μπορω να αναφερω ακριβως τον τροπο που γινετε, παντος μου εκανε μεγαλη εντυπωση πως μπορει να υπαρχει ουσια οπου να ρυθμιζει το τι θελει καποιος !!! η το να σε κανει να μην εχεις ορεξη για την συγκεκριμενη ουσια!! δεν είναι ανταγωνιστης οπιούχων το εμβολιο ουτε μπαινει στους οπιούχους υποδοχείς του εγκεφαλου όπως δλδη η ναλαξωνη η η ναλτραξινη, αυτό το εμβολιο επεμβαινει στην συνηδηση !! στα συναισθηματα του εξαρτημενου με σκοπο να τον κανει να μην το εχει αναγκη!! ακομα κι μετα από τις μερες που υπαρχει η αναγκη για αυτην για την ηρωινη! δλδη μετα το συνδρομο στέρησης!
μου εκανε μεγαλη εντυπωση που εχει φτασει η ιατρικη! να μπορει να κουμανταρει κι την σκεψη μας δλδη!! στο αρθρο αναφερε ότι υπαρχει αυτό εδώ κι 2 δεκαετιες αλλα λογο του ότι η μεγαλητερη αγορα η Η.Π.Α πλεον εχει αρκετες οιουχες ουσιες που εχουν αρρωστησει οι ανθρωποι δεν το προχωρησαν τοσο ,αφου το εμβολιο είναι μονο για την ηρωινη!όχι για κοδεινη κ.α. άλλες ουσιες! μαλιστα εγραφε ότι υπαρχουν παρα πολύ καλα αποτελλεσματα!
σε αντιθεση με το εμβολιο για την ηρωινη της κοκαινης δεν είναι τοσο καλα τα ποσωστα επιτυχιας! οπου είναι μια φορα ο εμβολιασμος, το ιδιο κι για την νικοτινη τον απλο καπνο το τσιγαρο δλδη! υπαρχει εμβολιο κι για αυτην την εξαρτηση όμως για πολλους λογους δεν εχει προχωρησει!
στο αρθρο αναφερε ότι οι λογοι που δεν εχουν γινει γνωστα τα εμβολια αυτά είναι λογοι εμπορικοι αλλα κι πρακτικοι! δλδη για να κανεις τα εμβολιο π.χ. για την ηρωινη θα πρεπει ο ασθενης να παρακολουθηση για καποιο καιρο μια συγκεκρημενη διατροφή αλλα κι φαρμακευτικη αγωγη! τελος αναφερε ότι δεν εχουν βρεθει κακες παρενέργειες σε οσους εχουν κανει την θεραπεια αυτην, μοναχα σε φασεις οπου ο ασθενης εκριβε καποια προβλήματα στο ιατρικο ιστορικοτου!
προσωπικα θα το εκανα, καποιος γνωστοςμου το εχει κανει στον πειραια, όμως τα αποτελλεσματα δεν ηταν καλα! βεβαια δεν μπορω να κατηγοησω την θεραπεια αφου ο γνωστοςμου την παρατησε στην μεση! το ποσο ηταν γυρο στα 300 ευρο χορια τα φαρμακα.
γνωριζει κανενας σας κατι σχετικο? εχετε ξανα ακουσει για εμβολιο που να παρεμβαινει στην σκεψη????????

giorgos panou
15-04-2014, 10:36
βρηκα ξανα το αρθρο, συγκεκρημενα για το εμβολιο της ηρωινης αναφερει οτι επεμβαινει στο νευρικο συστημα μεσο ηλεκτρικου οξεους με αλβουμινη βοειου ορου! - δεν γραφω οπως τα λεει γτ. δε θα παρουμε χαμπαρι τπτα χιχι- παντος λεει οτι παρεμβαινει μεσω του κεντρικου νευρικου συστηματος δεσμευει τοην μορφινη στον οργανισμο παραφωντας αντισοματα προς αυτην! αποτελεσμα να μην την θελει πλεον ο ασθενης! αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που αναφερει πως προκαλει συμπεριφορικες βελτιωσεις στον ασθενη! δλδη αλλαζει την σκεψη!! για αυτο τον λογο μαλον δεν ειναι αναγνορισμενο απο το κρατος.
ετσι λοιπον βρηκα καποιον γιατρο που δουλευει αυτο το εμβολιο, μετα τις γιορτες θα τον επισκεφτω, αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ζητα καποιες υπευθηνες δηλωσεις οπως κι καποιον μαρτυρα !ολα αυτα για να απαλαγουν μαλον απο καποια συνεπεια! ευχομαι να μην ειναι μπαρουφες , οπως υπαρχουν κι εχουν εκμεταλευτει αρκετοων ανθρωπων την αναγκη τους κι την θεληση τους για να απαλαγουν απο την ασθενεια του εθισμου.
αν γνωριζει κανεις κατι σχετικο ας μου πει ,ευχαρηστω κι καλες γιορτες

kokkinoskoufitsa
21-04-2014, 02:15
Το εμβολιο ειναι ακομα στην πολυ αρχη της χρησης του, και οπως σε ολες αυτες τις περιπτωσεις,ειτε δεν γνωριζουν ακομη τις συνεπειες, ειτε τις κρυβουν για ευνοητους λογους. Ειχε θεαματικα αποτελεσματα σε αρουραιους και ποντικια. Εν ολιγοις, το εμβολιο δημιουργει αντισωματα στον οργανισμο,τα οποια εμποδιζουν την ηρωινη κ τις υπολοιπες ψυχοτροπες ουσιες να δρασουν. Που σημαινει οτι οταν εσυ θα παιρνεις τη δοση σου, δε θα νιωθεις τιποτα. Σαν να μην την πηρες. Και ετσι , σταδιακα θα χασεις το ενδιαφερον σου, θα δεις οτι ειτε το κανεις ειτε οχι δεν εχεις αποτελεσμα. Δεν ακουσα πουθενα οτι επηεαζει τη σκεψη,δηλαδη οτι σε κανει να μην θες να κανεις χρηση. Εκτος αν μιλαμε για διαφορετικο εμβολιο. Παντως δε νομιζω να βγηκε και δευτερο σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα,μαλλον για το ιδιο λεμε...

Αν θες τη γνωμη μου, ειναι λιγο επικινδυνο. Μιλαμε για εμβολιο που αρχισε να δοκιμαζεται πριν 3-4 χρονια σε ποντικια, και η χορηγηση σε ανθρωπους γινεται εδω και κανα χρονο, αλλα λιγες χωρες το εχουν εγκρινει. Το γεγονος οτι απαιτουνται υπογραφες,υπευθυνες δηλωσεις και μαρτυρες ειναι σαν να σου λεει ''θα εισαι ενα απο τα πειραματοζωα μας, και υπογραφεις για να μην μου ζητησουν ευθυνες οταν πεθανεις η αρρωστησεις σοβαρα''. Επισης, στους ανθρωπους που δοκιμαστηκε ειχε αποτελεσματα μονο σε συνδυασμο με ψυχολογικη υποστηριξη κ ψυχοθεραπεια για ενα αλφα χρονικο διαστημα. Γιατι το εμβολιο δεν αντιμετωπιζει το προβλημα ριζικα... Απλως εμποδιζει τις τοξικες ουσιες να επιδρουν πανω σου. Δεν σε πειθουν οτι δεν τις χρειαζεσαι!

giorgos panou
21-04-2014, 18:33
Το εμβολιο ειναι ακομα στην πολυ αρχη της χρησης του, και οπως σε ολες αυτες τις περιπτωσεις,ειτε δεν γνωριζουν ακομη τις συνεπειες, ειτε τις κρυβουν για ευνοητους λογους. Ειχε θεαματικα αποτελεσματα σε αρουραιους και ποντικια. Εν ολιγοις, το εμβολιο δημιουργει αντισωματα στον οργανισμο,τα οποια εμποδιζουν την ηρωινη κ τις υπολοιπες ψυχοτροπες ουσιες να δρασουν. Που σημαινει οτι οταν εσυ θα παιρνεις τη δοση σου, δε θα νιωθεις τιποτα. Σαν να μην την πηρες. Και ετσι , σταδιακα θα χασεις το ενδιαφερον σου, θα δεις οτι ειτε το κανεις ειτε οχι δεν εχεις αποτελεσμα. Δεν ακουσα πουθενα οτι επηεαζει τη σκεψη,δηλαδη οτι σε κανει να μην θες να κανεις χρηση. Εκτος αν μιλαμε για διαφορετικο εμβολιο. Παντως δε νομιζω να βγηκε και δευτερο σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα,μαλλον για το ιδιο λεμε...

Αν θες τη γνωμη μου, ειναι λιγο επικινδυνο. Μιλαμε για εμβολιο που αρχισε να δοκιμαζεται πριν 3-4 χρονια σε ποντικια, και η χορηγηση σε ανθρωπους γινεται εδω και κανα χρονο, αλλα λιγες χωρες το εχουν εγκρινει. Το γεγονος οτι απαιτουνται υπογραφες,υπευθυνες δηλωσεις και μαρτυρες ειναι σαν να σου λεει ''θα εισαι ενα απο τα πειραματοζωα μας, και υπογραφεις για να μην μου ζητησουν ευθυνες οταν πεθανεις η αρρωστησεις σοβαρα''. Επισης, στους ανθρωπους που δοκιμαστηκε ειχε αποτελεσματα μονο σε συνδυασμο με ψυχολογικη υποστηριξη κ ψυχοθεραπεια για ενα αλφα χρονικο διαστημα. Γιατι το εμβολιο δεν αντιμετωπιζει το προβλημα ριζικα... Απλως εμποδιζει τις τοξικες ουσιες να επιδρουν πανω σου. Δεν σε πειθουν οτι δεν τις χρειαζεσαι!

χρονια πολλα

για άλλο πραγμα μηλαμε, εσυ αναφερεσε σε εμβολια που εχουν μεσα"ανταγονηστες" δλδη κατι η σαν την ναλτραξονη(ασπιδα) μια ουσια οπου μπαινει στους οποιοιδες αδενες κι δεν αφηνει καμια ουσια με οποιο να μπαινει μεσα, αρα δεν παιζει"μαστουρα" το συγκεκρημενο υπαρχει πολλα χρονια , ειτε σε χαπι ειτε σε καψουλα που γινετε μόσχευμα μεσα στο σωμασου κι κραταει για κανα εξαμηνο.στην ελλαδιτσα μας αυτό υπαρχει αρκετα χρονια, μαλιστα υπαρχει κι μια κλινικη αρκετα κονταμου- για αυτό κι την αναφερω- ο αγιος νικολας, οπου σου κανουν πρωτα ταχεια αποτοξινωση λογο του ότι ποναει πολύ!! αν το παρεις το χαπι για π.χ. αμεα ,δλδη χωρις να εχουν φυγει από το σωμα σου οι ουσιες παθαινεις "ντερντι" οσες χαρμάνες θα εβγαζες σε 5-6 μερες τις βγαζεις σε 10 ωρες μαζεμένες!!
επισης υπαρχει κι η ναλαξονη, είναι η ενεση που κανουν συνηθως στα ασθενοφόρα σε περιστατικα υπερβολικης δωσης! κι αυτό ποναει αλλα όχι πολύ, πιο πολύ παθαινεις κριση πανικου!! παντος εμενα με ειχε κανει να νιωθω σαν να μου ρουφαει το μυαλο μια σκουπα με τουρμπίνες! από εκει που εισαι σε απολυτη ηρεμια, που δεν επικοινωνεις με το περιβαλον ξαφνου με το που σου βαρεςσουν την ενεση ερχεσαι στον"κοσμο παλυ τουτον"! αυτή η ουσια υπαρχει κι στην βουπρομορφινη που χοριγει πλεον ο ΟΚΑΝΑ.
ετσι λοιπον αναφέρομαι σε άλλο εμβολιο εγω, αυτό το αρθεο που διαβασα κι ο γιατρος που αναφερθηκα εδώ στην αθηνα, κανουν αυτό το εμβολιο κι δεν αναφερουν ότι δεν νιώθεις αν κανεις υποτροπη, απεναντίας το ατομο που γνωριζω εγω πινει -δυστυχως για τον ανθρωπο- πινει πλεον κανονικα παλυ, σαν πριν αρα δεν εχει καποια παρομοια ουσια, κατι άλλο παιζει κι θα το ψαξω αρκετα πριν το κανω! εξαλου θελω κι λιγες μερες ακομα μεχρι να μαζεψω τα λεφτα!
οσο για τα πειραματα που αναφέρεις δυστυχως εχεις δικιο., αλλα αν το σκεφτεις σχεδόν ολες οι μεγαλες ιατρικες ανακαληψεις καπως ετσι δεν εγιναν? εξαλου εχω ξανα συμετασχει σε πειραμα, ειχα δεχτει για μια νεα ουσια, οπου είναι σαν υποκαταστατο, είναι μια ουσια πολύ φιλικη στον οργανισμο, την παραγουν οι εγκυες γιναικες τις τελευταιες μερες του τοκετου τους! αυτή η ουσια δεν είναι τοξικη όπως όλα τα υποκατάστατα -συναγωνηστες- οποιουχων, αλλα θελει πολύ καιρο για να ερθει στην αγορα!

kokkinoskoufitsa
21-04-2014, 20:21
μπα,οχι,το εμβολιο στο οποιο αναφερομαι εγω δεν χρησιμοποιειται χρονια... Συγκεκριμενα, περυσι τον Μαϊο αρχισε να χορηγειται σε ανθρωπους παρανομα, χωρις να εχει εγκριθει απο τις εθνικες φαρμακευτικες εταιρειες. Ενα δικο μου ατομο το δοκιμασε, στο εξωτερικο, γιατι δεν ειχε εγκριθει στην ελλαδα. Τωρα δεν ξερω αν χρησιμοποιειται νομιμα.

giorgos panou
21-04-2014, 20:25
μπα,οχι,το εμβολιο στο οποιο αναφερομαι εγω δεν χρησιμοποιειται χρονια... Συγκεκριμενα, περυσι τον Μαϊο αρχισε να χορηγειται σε ανθρωπους παρανομα, χωρις να εχει εγκριθει απο τις εθνικες φαρμακευτικες εταιρειες. Ενα δικο μου ατομο το δοκιμασε, στο εξωτερικο, γιατι δεν ειχε εγκριθει στην ελλαδα. Τωρα δεν ξερω αν χρησιμοποιειται νομιμα.

αα! αν μπορεις σε παρακαλω στειλεμου το λινκ, η γενικα καποιες πληροφοριες! πλζ!

kokkinoskoufitsa
21-04-2014, 20:37
του εστειλα μηνυμα κ περιμενω να μου πει καμια λεπτομερεια κ να μου στειλει κανενα λινκ,γιατι εγω δεν ξερω πολλα κ δε θελω να σε ενημερωσω λαθος!!!
μεχρι 11-12 το βραδυ θα μου εχει απαντησει,οποτε περιμενε πμ μου!!! αν δεις οτι παει 1 και δεν εχω στειλει, στειλε μου, υπαρχει μια μικρηηηηη πιθανοτητα να ξεχαστω. :p

giorgos panou
21-04-2014, 20:47
του εστειλα μηνυμα κ περιμενω να μου πει καμια λεπτομερεια κ να μου στειλει κανενα λινκ,γιατι εγω δεν ξερω πολλα κ δε θελω να σε ενημερωσω λαθος!!!
μεχρι 11-12 το βραδυ θα μου εχει απαντησει,οποτε περιμενε πμ μου!!! αν δεις οτι παει 1 και δεν εχω στειλει, στειλε μου, υπαρχει μια μικρηηηηη πιθανοτητα να ξεχαστω. :p

Δεν "τρεχει,," , με την ησυχιασου, εξαλου ακομα δεν εχω μαζεψει τα λεφτα που χρειαζετε ¨)¨), κι θα είναι πολλα! μαλον ¨(.
στειλε το μηνυμα οπωτες μπορέσεις, σορρυ μην σε αγχωνω! θα στο θυμησω αυριο αν είναι .
ααα! από ότι ειδα -σορρυ κιολας- ειχες καποιο θεμα με το αλκοολ ε? ,τωτες θα ξερεις ότι η "ασπιδα"(ναλτραξονη) είναι φαρμακο που το χωριγουν κι για το αλκοολ, σαν ασπιδα, απλα στον αλκολισμο δεν είναι τα ποσωστα του τα ιδια, είναι πιο λιγα, όπως κι η ασπιδα δεν είναι τοσο δυναμικη όπως στα αλλα, δλδη δεν σε προστατευει τοσο πολύ από το αλκοολ.
τελος θυμαμαι κατι που μου ειχε κανει εντυπωση είναι το εξης, κάθε ουσια για να φυγει από τον οργανισμο μας θελει καποιες μερες,βεβαια είναι σχετικα κι με την υγεια του κάθε ένα, με την ηλικια κι με την ποσωτητα. όμως θυμαμαι ότι αν ηθελε η ηρωινη γυρο στις 4-5 μερες το αλκοολ ηθελε μονο μια μερα!!!!!!1 δλδη είναι πολύ πιο τοξικο από την ηρωινη!! θελω να πω ότι οσο πιο ξενη είναι μια ουσια προς τον οργανισμο μας τοσο πιο γρηγορα την διωχνει το σωμα μας, για παραδηγμα το χασις θελει βδομάδες για να φυγει από τον οργανισμο μας, η κοκα θελει 2 μερες!!!!

kokkinoskoufitsa
21-04-2014, 20:51
οχι κανενα προβλημα, δεν με αγχωνεις!! αν μου απαντησει σημερα, θα σου στειλω σημερα!! :)

ναι ειχα θεμα με το αλκοολ,αλλα δεν το ηξερα αυτο που μου λες για την ναλτραξονη γιατι δεν ειχα ψαχτει καθολου προς αυτη την κατευθυνση. Το ποτο το εκοψα ξαφνικα, μεσα σε μια μερα... Οποτε δε χρειαστηκε να δοκιμασω κατι αλλο,ευτυχως...!

giorgos panou
21-04-2014, 21:18
οχι κανενα προβλημα, δεν με αγχωνεις!! αν μου απαντησει σημερα, θα σου στειλω σημερα!! :)

ναι ειχα θεμα με το αλκοολ,αλλα δεν το ηξερα αυτο που μου λες για την ναλτραξονη γιατι δεν ειχα ψαχτει καθολου προς αυτη την κατευθυνση. Το ποτο το εκοψα ξαφνικα, μεσα σε μια μερα... Οποτε δε χρειαστηκε να δοκιμασω κατι αλλο,ευτυχως...!

" ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ????""""
καλα πως?? δλδη χωρις να πας σε καποιον γιατρο?? χωρις να μπεις σε κλινικη?? χωρις φαρμακα?? χωρις καποια βοηθεια ???
γτ.??? γιατι ?ζηλευω!! εδώ παλευουμε χρονια! κλινικες, γιατρους, φαρμακα, συνεδριες, εκκλησειες, μεχρι κι με νοσοκομα εκανα σχεση μπας κι μου μεταφερνει το συναισθημα της φροντίδας κι της προστασιας! χιχιχχιχι

kokkinoskoufitsa
21-04-2014, 21:24
" ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ????""""
καλα πως?? δλδη χωρις να πας σε καποιον γιατρο?? χωρις να μπεις σε κλινικη?? χωρις φαρμακα?? χωρις καποια βοηθεια ???
γτ.??? γιατι ?ζηλευω!! εδώ παλευουμε χρονια! κλινικες, γιατρους, φαρμακα, συνεδριες, εκκλησειες, μεχρι κι με νοσοκομα εκανα σχεση μπας κι μου μεταφερνει το συναισθημα της φροντίδας κι της προστασιας! χιχιχχιχι

αποπειρα αυτοκτονιας. οταν βγηκα απο το νοσοκομειο, ημουν αλλος ανθρωπος. Και το τελευταιο πραγμα που με απασχολουσε, ηταν να πιω αψεντι και τεκιλες...

giorgos panou
22-04-2014, 00:03
συγχαρητήρια!!! απλα συγχαρητηρια!!! όπως θα εχεις ξανα ακουσει μερικες φορες ,ονους μας κανει κατι σαν κυκλους ,είναι όπως οι εποχές, ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνας ,ετσι λοιπον κι τα συναισθηματα μας κανουν κυκλους! αν συμβει σε καποια από τις στιγμες που τα συναισθηματασου ,οπου οι σκεψεις σου είναι κοντα στο να αλλαξεις προς το καλο! δλδη όταν εισουν στις υποσυνηδητες σκεψεις σου ότι πρεπει να παψεις τον εθυσμο σου! πρεπει να αλλαξεις !!! την στιγμη λοιπον που βρησκεσαι στο σημειο αυτό του κυκλου αν σου συμβει το μεγαλο ΣΟΚ! ,κατι σαν αυτό που εγινε κι κατέληξες στο νοσοκομειο! τωτες λοιπον το ΜΠΑΜ αυτό , το μεγαλο ΣΟΚ! σε πετυχε στην καταλληλη φασησου, κι εγινε το καλο!!! ΑΛΛΑΞΕΣ!!!
ΑΛΛΑΞΕΣ κι μπραβω σου, μπραβο σου όχι γτ. πετυχες να κοψεις αλλα γτ. το κρατας, όπως εχεις ξανα ακουσει το δυσκολο δεν είναι απλα να φτασεις σε έναν σκοπο! σε μια κορυφη.το δυσκολο είναι να παραμηνεις εκει! στην "κορυφη" , στο να εισαι καλα! κι εσυ καταφέρνεις να παραμενεις καλα!!
τελος θα σου πω κατι ακομα που δεν είναι δικομου ,κατι που μου εχει πει μια θεραπευτειαμου. αν καταφερεις να κοψεις την εξαρτησησου από τις ουσιες θα μπορεις να καταφερεις απίστευτα πραγματα μετα!! αφου θα εχεις κερδισει την μαχη με τον εαυτοσου όλα θα σου μοιαζουν ευκολα! τι πιο δυσκολο από το να κερδισεις τον δικοσου κακο εαυτο! αν εχεις παλεψει με την καταστροφησου και την κερδισεις τωτες δεν υπαρχει άλλη πρωκληση που θα σε τρομαξει!!ποια άλλη πρωκληση θα σε φοβερησει ξανα οσο ο δικος σου "δαιμονας"????

kokkinoskoufitsa
22-04-2014, 00:10
ετσι ακριβως ειναι... κερδιζοντας τη μαχη με τον εαυτο σου, τα παντα απο κει και περα φαινονται παιχνιδακι. Και η καθε μερα, ειναι μια μαχη. Δεν τελειωνει ποτε. Καθε μερα που τελειωνει μ'εσενα στο κρεβατι σου νηφαλιο, ειναι μια νικη. Και νικη με τη νικη, νιωθεις απιστευτα δυνατος, και ικανος. Εδω κολλαει η συζητηση που ειχαμε στο αλλο νημα,σχετικα με το αν ειμαστε ενα τιποτα, η κατι. Ε, καταφερνοντας να κοψεις την εξαρτηση σου απο καποιες ουσιες, αρχιζεις σταδιακα να νιωθεις ''κατι''... Και αυτο το κατι,οσο παει και μεγαλωνει !!! Μπορει οι αλλοι στο προσωπο σου να βλεπουν εναν απλο ανθρωπο,σαν ολους τους αλλους,αλλα μονο εσυ ξερεις τι εχεις καταφερει, ξερεις οτι εχεις κανει ''κατι'' μεγαλο και σημαντικο,εισαι ''κατι'' μεγαλο και σημαντικο. Και αυτο εχει πολυ περισσοτερη σημασια,απο το να σε θεωρουν οι γυρω ''κατι'' αλλα εσυ να νιωθεις ''τιποτα''......

giorgos panou
22-04-2014, 00:22
ετσι ακριβως ειναι... κερδιζοντας τη μαχη με τον εαυτο σου, τα παντα απο κει και περα φαινονται παιχνιδακι. Και η καθε μερα, ειναι μια μαχη. Δεν τελειωνει ποτε. Καθε μερα που τελειωνει μ'εσενα στο κρεβατι σου νηφαλιο, ειναι μια νικη. Και νικη με τη νικη, νιωθεις απιστευτα δυνατος, και ικανος. Εδω κολλαει η συζητηση που ειχαμε στο αλλο νημα,σχετικα με το αν ειμαστε ενα τιποτα, η κατι. Ε, καταφερνοντας να κοψεις την εξαρτηση σου απο καποιες ουσιες, αρχιζεις σταδιακα να νιωθεις ''κατι''... Και αυτο το κατι,οσο παει και μεγαλωνει !!! Μπορει οι αλλοι στο προσωπο σου να βλεπουν εναν απλο ανθρωπο,σαν ολους τους αλλους,αλλα μονο εσυ ξερεις τι εχεις καταφερει, ξερεις οτι εχεις κανει ''κατι'' μεγαλο και σημαντικο,εισαι ''κατι'' μεγαλο και σημαντικο. Και αυτο εχει πολυ περισσοτερη σημασια,απο το να σε θεωρουν οι γυρω ''κατι'' αλλα εσυ να νιωθεις ''τιποτα''......

είναι η διαφορα στις δυο λεψουλες! η μια είναι το "είμαι" και η άλλη το "φαινομαι" ! ετσι λοιπον όταν καταφέρνεις να κανεις κατι σημαντικο για εσενα "ΕΙΣΑΙ" σημαντικος! ενώ όταν κοροιδευεις τους αλλους, η όταν πλαθεις μια εικονα που να αρεσει στους γυρο, όταν φτιαχνεις ένα ομορφο προφιλ τωτες "ΦΑΙΝΕΣΑΙ" δειχνεις πολύ ομορφος, πετυχημένος κι μπορει να εισαι, σε υλικα πραγματα, αλλα πνευματικα!! ουσιαστικα μπορει να εισαι ένα κενο! ένα χασμα !!
αυτό είναι που διαχωριζει και τους δυο κοσμους τον υλικο κι τον ιδεατο! - καλα τωρα θα γελανε μερικοι, χιχι, εδώ γραφω ανορθωγραφα κι το νομαμου κι γραφω λογια του πλατωνα από το βιβλιο του "Ο Τίμαιος "!?? χιχιχι, κι λογικο! απλα είμαι δυσλεκτικος ! επισης οσο παραξενο κι αν ακούγετε από τωτες που αναγκάζομαι να γραφω,να πληκτρολογω κυριος με το δεξι χερι αντι με το κυριος χεριμου το αριστερο , κανω απίστευτα λαθοι!- ετσι λοιπον οι δυο αυτοι κοσμοι εχουν κι την μεγα διαφορα ο ενας εχει εκτιμιτη αξια,είναι φθαρτος κι εχει ορια όπως κι συγκεκριμενη αξια, αφου είναι "εκτιμιτος" απεναντίας ο άλλος κοσμος, ο ιδεατος, είναι ανεκτιμιτης αξιας! αφου δεν είναι αντικιμενο, δεν είναι "πραγμα" να το πιασεις!!ετσι λοιπον είναι κι ανεκτιμιτης αξιας!! μη ανταλαξημος!!~κι αφθαρτος!!! αρα??? αθάνατος!!

kokkinoskoufitsa
22-04-2014, 00:41
Ναι οι λεξουλες εχουν διαφορα. Απλα εγω αναφερομαι στην επιμονη με την οποια καποιοι,απο τη μια αδιαφορουν για το φαινεσθαι,αλλα και απο την αλλη αδιαφορουν και για το ειναι... Αυτο δε γινεται, ειναι περαν καθε φαντασιας... (αυτα που γραφεις ειναι απο την Πολιτεια του Πλατωνα...)

giorgos panou
22-04-2014, 00:52
λες να είναι από αυτό? δεν θυμαμαι, προσωπικα μου νομιζω ότι είναι από το τιμαιος, αλλα συγουρακι είναι ότι δεν παιζει να επιμείνω διοτι πολύ απλα δεν"προβλεπετε"χαχαχα, θα αναστηθεί ο πλατωνας κι θα με κοαπνησει!! είναι κι ευκερεια να την "κανει" την ανασταση λογο των ημερων! λογο της αναστασεως του πασχα! χιχιχι, κι καλο είναι λοιπον να προσεχω μην αναστηθεί κι εξαγρηομενος μου δωσει κι εμενα να πιω από το "τελευταιοτου" σφινακι") χαχαχα.
κοιτα! αν αδιαφορουν και για τα δυο τωτες παραδωσαν "ψυχη και σωμα"!! δλδη κατεβαζω ρολα, κανω Ζ" (ζητα) , οσι δουλευουν ταμειακες μηχανες θα καταλαβουν !¨)¨¨), ετσι λοιπον τα παρατανε εν ολιγις! αν καταλαβα καλα αυτό δεν ενοεις?? ε?
παντος ,εσυ!! δεσποινίς τα κατάφερες κι τα καταφέρνεις!! κι όπως λενε οι ανωνυμοι κάθε μερα είναι μια ξεχωριστη μερα! ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΟς ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΟΣ!

kokkinoskoufitsa
22-04-2014, 01:07
ναι αυτο ακριβως εννοω... οτι παραιτουνται απο τα παντα...!!
(για το εμβολιο δεν ειχα ακομα νεα :( )

giorgos panou
22-04-2014, 01:19
ναι αυτο ακριβως εννοω... οτι παραιτουνται απο τα παντα...!!
(για το εμβολιο δεν ειχα ακομα νεα :( )

δεν τρεχει ρεσυ!!! οπωτες μαθεις ,κι οπωτες βρεις χρονο ,κι αν δεν εχεις να μαζεψεις τπτα από το δασος χαχαχα - σαν κοκκινοσκουφιτσα που εισαι ολο κι θα γυρνας στο δασος - αν εχεις χρονο κι το θυμηθείς ,κι αν δεν σε κυνηγα ο κακος ο λυκος ¨)¨) , το στελνεις!! εξαλου περασε και η ωρα, κι ξεχασαμε ότι από αυριο ξανα αρχιζουν οι εργασιες κι οι χαρούμενες παραγωγηκες ημερες μας !!

Βασιακι
22-04-2014, 22:28
Καλησπερα... εγω πιστευω και ψαξτο πως η δυναμη για ολες τις εξαρτησεις βρισκετε μεσα μας!!! πρεπει να προσπαθησεις για κατι καλυτεροκανενος δεν ειναι το γραμμενο του να ειναι ναρκομανης η να πεθανει απο κατι τετοιο... ψαξου ΚΕΘΕΑ 18+ΑΝΩ ειναι καλα κεντρα και βοη8ισε τον εαυτο σου!!! η δυναμη βρισκετε μεσα μασ σε οσα κεντρα κ αν πας κ εσυ κ ο καθενας που ειναι απο κατι εξαρτημενος οσους γιατρους και να εχεις αν εσυ δεν θελεις πραγματικα να το παλεψεις μην περιμενεις να δεις βελτιωση!..... κοιταξε μπροστα και προσπαθησε για μια καλυτερη και μια καινουργια ζωη!!!...

giorgos panou
23-04-2014, 12:55
Καλησπερα... εγω πιστευω και ψαξτο πως η δυναμη για ολες τις εξαρτησεις βρισκετε μεσα μας!!! πρεπει να προσπαθησεις για κατι καλυτεροκανενος δεν ειναι το γραμμενο του να ειναι ναρκομανης η να πεθανει απο κατι τετοιο... ψαξου ΚΕΘΕΑ 18+ΑΝΩ ειναι καλα κεντρα και βοη8ισε τον εαυτο σου!!! η δυναμη βρισκετε μεσα μασ σε οσα κεντρα κ αν πας κ εσυ κ ο καθενας που ειναι απο κατι εξαρτημενος οσους γιατρους και να εχεις αν εσυ δεν θελεις πραγματικα να το παλεψεις μην περιμενεις να δεις βελτιωση!..... κοιταξε μπροστα και προσπαθησε για μια καλυτερη και μια καινουργια ζωη!!!...
μηλας τοσο σωστα τοσο πραγματικα εχεις τοσο δικαιο.υπαρχουν πολλα για βοηθεια ωντος. απλα ομως ειναι το μεσο μεταφορας προς τον σκοπο αυτον σαν να λεμε θα παω σε ενα μερος κι απλα ψαχνεις με τι αμαξι θα πας. ετσι κι αυτα ειναι μονο για βοηθεια προς τον σκοποσου οχι ο ιδιος ο σκοπος.
πλεον η ιατρικη κανει θαυματα θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο εμπορικη κι πιο πολυ κοινωνικη δυστυχως ομως ενο εχουν καποιες αμεσες θεραπειες τις κραταν για το μπλου οραιζον στην. καληφορνια οπου θα πρεπει να δωσω οσα λεφτα δεν εχω χαλασει σε οσα εχω πιει απο μικρος για να γινω καλα.

kokkinoskoufitsa
23-04-2014, 14:50
μηλας τοσο σωστα τοσο πραγματικα εχεις τοσο δικαιο.υπαρχουν πολλα για βοηθεια ωντος. απλα ομως ειναι το μεσο μεταφορας προς τον σκοπο αυτον σαν να λεμε θα παω σε ενα μερος κι απλα ψαχνεις με τι αμαξι θα πας. ετσι κι αυτα ειναι μονο για βοηθεια προς τον σκοποσου οχι ο ιδιος ο σκοπος.
πλεον η ιατρικη κανει θαυματα θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο εμπορικη κι πιο πολυ κοινωνικη δυστυχως ομως ενο εχουν καποιες αμεσες θεραπειες τις κραταν για το μπλου οραιζον στην. καληφορνια οπου θα πρεπει να δωσω οσα λεφτα δεν εχω χαλασει σε οσα εχω πιει απο μικρος για να γινω καλα.

εδω εχεις αδικο. Χρειαζεται θεληση ρε Γιωργο για να πετυχεις ενα τοσο δυσκολο σκοπο,και ολα αυτα που λες ειναι δικαιολογιες για να αποφυγεις την προσπαθεια!!!
Κεγω πριν κοψω το ποτο ελεγα ''δεν ειμαι αλκοολικη μωρε! απλα να! βγαινω το βραδυ, και αφου πινει η παρεα με παρασυρουν και πινω κ εγω! Κερναει σφηνακια ο ενας, υποβρυχια ο αλλος, τεκιλες ο μπαρμαν, αψεντια ο μαγαζατορας, τι να κανεις,να μην το πιεις κ να παει χαμενο? Ε και τελικα γινεσαι λιαρδα πριν το καταλαβεις. Δεν ειναι οτι εχω προβλημα, αν θελω μπορω να το κοψω . Το ''εξω'' φταιει,τα ξενυχτια και οι παρεες!''

Αν εμενα σ'αυτες τις δικαιολογιες, ακομα στο στεκι μου θα ημουν και θα επινα 5 μπουκαλες τη μερα. Θελει θεληση πανω απόλα, και οχι να στηριζεσαι στα θαυματα της ιατρικης, ουτε να εισαι του σκεπτικου ''το ταδε κεντρο αποτοξινωσης δεν ειναι τοσο καλο οσο το ταδε στο Κέρκγουολ'' ή ''είναι δύσκολο να μαζέψω 10.000 για την άδε θεραπεία''. Τίποτα δεν είναι δύσκολο Γιώργο, αν το θέλεις. Όταν παίζεται η ζωή σου κορώνα γράμματα, βρίσκεις λεφτά στο άψε σβήσε με κάθε τρόπο. Δεν το αναβάλλεις και λες ''όοοοοταν γινω πλούσιος θα αποτοξινωθώ. Μέχρι τότε ας πίνω που και που''.

Βασιακι
23-04-2014, 15:15
Ναι σιγουρα ειναι μονο για βοηθεια προς τον σκοπο σου και οχι ο ιδιος ο σκοπος και σιγουρα για την καληφορνια ειναι σιγουρα πολλα τα λεφτα και ειναι κατι απιαστο αμα δεν σου περισσευυνε.... ομως θα πρεπει μεσα απο τον σκοπο κι βγαινοντας απο εκει δηλαδη μπαινοντας στην επανενταξη να φτασεις απο μονος σου και να εισαι εσυ στον ιδιο σου το σκοπο!!.... αυτοι ειναι η πηγη κ εσυ αυτος που περιμενεις να πιεις νερο γιατι για αυτο πας οποτε σκυψε και πιες το νερο και τοτε εχεις πετυχει τον σκοπο σου εισαι εσυ ο ιδιος ο σκοπος....

giorgos panou
23-04-2014, 15:40
εδω εχεις αδικο. Χρειαζεται θεληση ρε Γιωργο για να πετυχεις ενα τοσο δυσκολο σκοπο,και ολα αυτα που λες ειναι δικαιολογιες για να αποφυγεις την προσπαθεια!!!
Κεγω πριν κοψω το ποτο ελεγα ''δεν ειμαι αλκοολικη μωρε! απλα να! βγαινω το βραδυ, και αφου πινει η παρεα με παρασυρουν και πινω κ εγω! Κερναει σφηνακια ο ενας, υποβρυχια ο αλλος, τεκιλες ο μπαρμαν, αψεντια ο μαγαζατορας, τι να κανεις,να μην το πιεις κ να παει χαμενο? Ε και τελικα γινεσαι λιαρδα πριν το καταλαβεις. Δεν ειναι οτι εχω προβλημα, αν θελω μπορω να το κοψω . Το ''εξω'' φταιει,τα ξενυχτια και οι παρεες!''

μα δεν λεω κατι αλλο χαχαχα τα ιδια λεω.,οτι τα κεντρα ειναι μονο ο τροπος κι οχι ο σκοπος ο σκοπος πρεπει να υπαρχει μεσα στην ψυχη μας.αν το θελουμε μονο με συνηδηση κι οχι λογο υποχρεωσης.αν κι ακομα κι αυτο αν πιασει καλο ειναι.
οσο για την ιατρικη αναφερα απλα οτι δεν φερετε κοινωνικα οπως λέει ο ορκοςτους αυτο ενοω οτι ειναι το κερδος πανω απο ολα κι εφερα το παραδγμα

Αν εμενα σ'αυτες τις δικαιολογιες, ακομα στο στεκι μου θα ημουν και θα επινα 5 μπουκαλες τη μερα. Θελει θεληση πανω απόλα, και οχι να στηριζεσαι στα θαυματα της ιατρικης, ουτε να εισαι του σκεπτικου ''το ταδε κεντρο αποτοξινωσης δεν ειναι τοσο καλο οσο το ταδε στο Κέρκγουολ'' ή ''είναι δύσκολο να μαζέψω 10.000 για την άδε θεραπεία''. Τίποτα δεν είναι δύσκολο Γιώργο, αν το θέλεις. Όταν παίζεται η ζωή σου κορώνα γράμματα, βρίσκεις λεφτά στο άψε σβήσε με κάθε τρόπο. Δεν το αναβάλλεις και λες ''όοοοοταν γινω πλούσιος θα αποτοξινωθώ. Μέχρι τότε ας πίνω που και που''.
βασια το παραδηγμασου με το νερο ειναι πολυ καλο κι μου ρχετε στο μυαλο το ποσες εφορες εφτςσα στην βριση κι νερο ειπια αλλα μετα παλυ αυτοκαταστροφη

giorgos panou
23-04-2014, 15:44

αμαν μπερδευεοντε τα μηνυματα σορρυ τοαντροιντ φταιει οχι. εγω
κοκκινοσκουφιτσα το ιδιο λεμε. εννοω οτι ο σκοπος ειναι μεσαμς μονο η ψυχημας θα παρει την αποφαση ο μεταφορεας στην επυτιχια ειναι τα κεντρα. αυτο ηθελα να πω
οσο για την ιατρικη εννοω οτι επρεπε να ειναι πιο πιστη στον ορκοτους κι οχι. στα λεφτα.

Βασιακι
23-04-2014, 15:46
βασια το παραδηγμασου με το νερο ειναι πολυ καλο κι μου ρχετε στο μυαλο το ποσες εφορες εφτςσα στην βριση κι νερο ειπια αλλα μετα παλυ αυτοκαταστροφη

Σημασια εχει να φτασεις μεχρι το τελος οσο πιο ανοδινα γινετε... Ειναι πολυ συσκολο το ξερω και απο προσωπικη εμπειρια αλλα πρεπει να υπαρχει θεληση καιδυναμη εσωτερικη....
Οταν ομως φτασουμε στη πηγη και πιουμε το νερο θα πρεπει να αποδειξουμε στον εαυτομας οτι δεν γυρναμε ξανα πισω και κοιταμε μονο μπροστα.. εκει ειμαστε οι πιο μαγκες!!!! :cool:
και εγω +φωνω μαζι σου κοκκινοσκουφιτσα...

giorgos panou
24-04-2014, 02:46
Σημασια εχει να φτασεις μεχρι το τελος οσο πιο ανοδινα γινετε... Ειναι πολυ συσκολο το ξερω και απο προσωπικη εμπειρια αλλα πρεπει να υπαρχει θεληση καιδυναμη εσωτερικη....
Οταν ομως φτασουμε στη πηγη και πιουμε το νερο θα πρεπει να αποδειξουμε στον εαυτομας οτι δεν γυρναμε ξανα πισω και κοιταμε μονο μπροστα.. εκει ειμαστε οι πιο μαγκες!!!! :cool:
και εγω +φωνω μαζι σου κοκκινοσκουφιτσα...

βασιαμου, όπως πολύ καλα λες! είναι πολύ δυσκολο! τα ποσωστα επιτυχειας είναι κατω από 2 στους 10! κι φαντασου ότι δεν μετρανε για εφορου ζωης!! ουτε μετρανε οσους τα παρατησαν κατά την διαρκεια του πρωτου βαθμου θεραπεια! δλδη κανουν "ζαβολιες στατιστικης" ,φαντασου κι ότι τα τελευταια χρονια τα πραγματα είναι καλητερα λογο ιατρικης προοδος κι λογο του ότι υπαρχει προλυψη ,δλδη καποιο ειδος ενημερωσης στα παιδια , στα σχολεια! ισως είναι πιο καλα τα πρατα!!!
ευχομαι τα νεα παιδια να την γλητοσουν!!!