PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μία εξήγηση...

alexandros3
10-04-2011, 20:30
Γίνανε πολλά. Κι επειδή θεωρώ ότι τόσο αυτό το φόρουμ (πολλά άτομα) όσο και η διαχείριση του μου έχουν προσφέρει, ίσως και να τα έχω χρησιμοποιήσει, θα ήθελα να πω δύο λόγια.
Για το θέμα της "αναφοράς".
Η αναφορά έγινε στον διαχειριστή και μόνο. Και ήταν η πρώτη φορά που έγινε κάτι τετόιο. Δεν εχω ξαναναφέρει άτομο.
Για την ειρωνία και το "βρωμοστομα", θεωρησα κι εγω οτι αξιζα ενα οχι συλληπητηρια αλλα τουλαχιστον ενα "κουραγιο".
Και κάτι για τη διαχειριση, οταν εγινε αυτο το ποστ στη μαρινα, οντως με απεκλεισαν! Και με απεκλεισαν για ενα χρονο!
Ενδεχομενως να θελω ξανα τωρα εγω με καποιο τροπο να "ξαναποκλειστώ" γι αυτο ενδεχομενως και οι σκληρες κοντρες.
Δεν ξερω τι θα κανω, δεν ξερω αν θα μεινω ή αν θα φυγω, (ειμαι σε πολυ δυσκολη φαση).
Αν καποιος μπορει να διαβασει κατω απο τις γραμμες, θα καταλαβει ίσως αρκετα.
Δεν εχω μαθει να ρουφιανευω, ποτε στη ζωη μου δεν το εκανα κι ουτε σκοπευω να το κανω, αλλα δεν αναφερω και ποτε.
Αυτα ειχα να πω.
Μερικοι καταλαβαινουν. Ενδεχομενως και περισσοτερα απ οσα λενε.

sabb
10-04-2011, 21:08
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να σου πει κάποιος συλλυπητήρια ή κουράγιο, αλλά όποια προβλήματα και να έχει κάποιος, δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει κακία, εμπάθεια , μικροπρέπεια σε κανέναν συνομιλητή του - που προσπαθεί να συζητά ισότιμα μαζί του. Κάθε σου ατάκα στο κατάπτυστο μήνυμα σου, είχε σαν συνοδό ένα χαμογελάκι , που σημαίνει πως μόνο πικρία δεν μπορεί κάποιος να δει πίσω από τα λεγόμενα σου , αλλά μια προφανή διάθεση για κακοήθεια με δήθεν χιούμορ..
Αστείο....

Δεν ξέρω σε ποια φάση είσαι, ειλικρινά όταν διάβασα το μήνυμα σου δεν πίστευα στα μάτια μου κι έλεγα από μέσα μου πως μάλλον δεν κατάλαβα καλά.Όταν όμως είδα αυτά που είχες γράψει τότε στη Μαρίνα38 και που έφερε στην επιφάνεια η rain και που η διαχείριση βιάστηκε να διαγράψει (κακώς όπως εξηγώ σε άλλο μου ποστ) , οι όποιες αμφιβολίες μου για παρανόηση διαλύθηκαν αυτόματα.

Δεν έχω άλλα να πω...

Απλά λυπάμαι ....

alexandros3
10-04-2011, 21:21
Και κάτι ακομα (για την αρκτος που το καταλαβε μονη της αλλα και πολλους αλλους που το ψυχανεμιστηκαν).
Το προβλημα που εχει δημιουργηθει (με το ποτο) το ξερω. Το πως θα ξεφυγω δεν ξερω. Προσπαθω, αριστερα και δεξια, να βάλω σε μια ταξη τα πραγματα. Μερικες φορες πετυχαινει αλλες καταρρεει.
Το ξερω οτι πρεπει να ειμαστε σκληροι και να συνεχιζουμε (whatever the odds).
Και σ'ένα αλλο ατομο που το γνωριζει πολυ καλα, προσπαθω. Δεν λεω οτι για ολα φταει αυτο, η οτι κανεις δεν εχει προβλημα, αλλα τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα, αναγνωριζω οτι αυτο ειναι.
Εγω δεν νομιζω οτι εχω σοβαρο προβλημα με αυτο (κι οσο και να ρεει στις φλεβες μου οι αξιες μου δεν αλλαζουν), αλλα μερικες φορές σαν να μην υπαρχει αλλη λυση.
Το φορουμ, ειναι παντα εδω, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.
Δεν ξερω καν αν μου κανει καλο ή κακο. Αλλά ειναι εδω και αναπληρωνει καποια πραγματα.
Αλλα τεικα ισως να χρειαζομαι καποιοα βοηθεια.
Βοηθάω την οικογενεια μου. Οταν το εκανα αυτο, τα πραγματα μεσα μου γαληνεψαν, ηρεμευσαν.
Πρεπει να δω και τον εαυτο μου, το ξερω, αλλα μερικες φορες ενα μπουκαλι κρασι ειναι πολυ ευκολη λυση. Γρηγορη και δεν σου κοστιζει τιποτα (η ετσι νομιζω).

alexandros3
10-04-2011, 21:22
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να σου πει κάποιος συλλυπητήρια ή κουράγιο, αλλά όποια προβλήματα και να έχει κάποιος, δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει κακία, εμπάθεια , μικροπρέπεια σε κανέναν συνομιλητή του - που προσπαθεί να συζητά ισότιμα μαζί του. Κάθε σου ατάκα στο κατάπτυστο μήνυμα σου, είχε σαν συνοδό ένα χαμογελάκι , που σημαίνει πως μόνο πικρία δεν μπορεί κάποιος να δει πίσω από τα λεγόμενα σου , αλλά μια προφανή διάθεση για κακοήθεια με δήθεν χιούμορ..
Αστείο....

Δεν ξέρω σε ποια φάση είσαι, ειλικρινά όταν διάβασα το μήνυμα σου δεν πίστευα στα μάτια μου κι έλεγα από μέσα μου πως μάλλον δεν κατάλαβα καλά.Όταν όμως είδα αυτά που είχες γράψει τότε στη Μαρίνα38 και που έφερε στην επιφάνεια η rain και που η διαχείριση βιάστηκε να διαγράψει (κακώς όπως εξηγώ σε άλλο μου ποστ) , οι όποιες αμφιβολίες μου για παρανόηση διαλύθηκαν αυτόματα.

Δεν έχω άλλα να πω...

Απλά λυπάμαι ....

sabb εγω τουλαχιστον σου ζηταω συγνωμη.

Φωτεινη!
10-04-2011, 21:29
Αλεξανδρε,
πρεπει να ζητησεις κι εσυ βοηθεια καλε μου..
Ηταν ασχημη η εξελιξη και ξερεις κι εσυ οτι ακομα κι οταν πινουμε δεν ειμαστε αλλοι ,οι ιδιοι ειμαστε,,απλως χωρις αναστολες..
Καταλαβαινω την πιεση που νιωθεις με τα οικ.προβληματα,αλλα μη ξεχνας οτι αν δεν ειμαστε καλα εμεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε κανεναν..
καλη συνεχεια ευχομαι..

alexandros3
10-04-2011, 21:36
το ξερω φωτεινη.
απλως ευχομαι να ειχα το σθενος, οχι για συγνωμη, αλλα τουλαχιστον για επαναπροσεγγιση με ενα ατομο στο οποιο ενδεχομενως να προβληθηκε ο sabb (και η απουσια του), χωρις αναστολες. ο αλλος πως να το γνωριζει? γιατι να το γνωριζει?
Βοηθεια τη ζηταω, την εχω ηδη ζητησει. απο καποιο ειδικο που τουλαχιστον να μην ειναι τοσο σκληρος ή ακαμπτος οσο αποδειχθηκε ο προηγουμενος, που εχει προβληματα και δεν τον κακιζω.
ειμαι πλεον σιγουρος 100% οτι χρειαζεται να γινει αυτο το βημα.
και δεν εχω καθολου μα καθολου ακραδατη ελπιδα οπως ειχα παλια οτι "ολα θα πανε καλα".

Φωτεινη!
10-04-2011, 21:54
Το σθενος το εχεις αλλα (χωρις να ξερω ποιον εννοεις) επειδη οπως ξερεις ο καθενας μας εδω παλευει και με κατι,δεν ειμαι βεβαιη αν θα βρεις ανταποκριση..
Θελω να σε ρωτησω κατι..Εσυ και ο Ανεμος?
Ποτε να μην χανεις την ελπιδα σου και εγω (μη κοροιδευετε οι απιστοι) θα προσευχομαι να βρεις κι εσυ τον δρομο σου οπως ολοι μας...

alexandros3
10-04-2011, 21:57
οχι. εννοω τον πατερα μου.
για το ατομο στο φορουμ το γνωριζει το ιδιο και με το δικο της τροπο μου εχει συμπαρασταθει.
με τον ανεμο μας δενουν πολλα απ οτι φαινεται στη σχεση που εχουμε με τον πατερα μας.
σ ευχαριστω για τις ευχες σου, οποια μορφη και να εχουν

Θεοφανία
10-04-2011, 22:09
αλέξανδρε...καταρχήν χαίρομαι για το συγνώμη που είπες στον σαμπ, όπως και πως παραδέχεσαι κάποια θέματα στη συμπεριφορά σου.
Δεν τα έχουμε συνηθίσει αυτά εδώ μέσα. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, το μέλος αποχωρεί ή τρώει μπαν και επιστρέφει μετά από λίγο καιρό με άλλο νικ σα να μη συμβαίνει τίποτα γιατι ακριβώς δεν έχει τα άντερα να πει πως έκανε λάθος.
Το θέμα με το ποτό στο έχω πει και παλιά, στο μνμ που διέγραψαν στο άλλο θέμα.
Είχα διακρίνει πως έγραφες διαφορετικά σε κάποιες περιπτώσεις και σου έβγαινε μια καταπιεσμένη τσίτα.
Πιστεύω πως κρύβεις πολύ οργή μέσα σου, δεν σε ψυχαναλύω, δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε τη διάθεση.
Σου λέω μόνο αυτό που βγάζεις σε μένα.
Αν το ποτό σου δημιουργεί τέτοια διάθεση, (να τη λες και να τσακώνεσαι), σημαίνει πως νηφάλιος δεν έχεις το κουράγιο να έρθεις αντιμέτωπος με την πραγματική σου πληγή.
Εύχομαι να βρεις τη γαλήνη και έναν καλό ειδικό να σε βοηθήσει....:)

Remedy
10-04-2011, 22:24
αλεξανδρε χαιρομαι που ζητησες συγνωμη απο τον σαββ
ελπιζω να βρεις το κουραγιο να ζητησεις και βοηθεια...

alexandros3
10-04-2011, 22:34
Σ' ευχαριστω Θεοφανεία και remedy.
Νομίζω ότι ακόμα και το ιδιο το φορουμ εχει γινει μια εξη πια. Γιατι παντα καποιος θα ειναι "παρον".
Δεν ξερω αν θα φυγω ή αν θα μεινω. Δεν καταλαβαινω οταν εχω πιει ποσο σοκαρεται ο αλλος. αυτο μου ειχε πει και ο NikosD τοτε. Και αλλοι.
Βοηθεια εχω ζητησει, δεν παει αλλο. Δεν ειμαι το ιδιο αισιοδοξος οπως παλια.
Γιατι το αγχος και η μοναξια θα ξαναγυρισουν, και τοτε η ευκολη λυση ειναι εκει.
Και φαινεται δυστυχως οτι τις εξεις μου (οπως ισως το φορουμ) τις διωχνω με συγκρουση. θελω να προσπαθησω να μη γινει αυτο.

Remedy
10-04-2011, 23:01
Σ' ευχαριστω Θεοφανεία και remedy.
Νομίζω ότι ακόμα και το ιδιο το φορουμ εχει γινει μια εξη πια. Γιατι παντα καποιος θα ειναι "παρον".
Δεν ξερω αν θα φυγω ή αν θα μεινω. Δεν καταλαβαινω οταν εχω πιει ποσο σοκαρεται ο αλλος. αυτο μου ειχε πει και ο NikosD τοτε. Και αλλοι.
Βοηθεια εχω ζητησει, δεν παει αλλο. Δεν ειμαι το ιδιο αισιοδοξος οπως παλια.
Γιατι το αγχος και η μοναξια θα ξαναγυρισουν, και τοτε η ευκολη λυση ειναι εκει.
Και φαινεται δυστυχως οτι τις εξεις μου (οπως ισως το φορουμ) τις διωχνω με συγκρουση. θελω να προσπαθησω να μη γινει αυτο.

εγω δεν το ηξερα το προβλημα σου, καθως δεν ειχα γνωρισει ποτε ατομα που πινουν στο περιβαλλον μου.
πρωτη φορα στο φορουμ μιλησα με ατομα με τετοιο θεμα.
για το φορουμ εχεις δικιο, οπως και για το νετ. ειναι εθιστικα..
δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι στους εθισμους, αλλα εγω νομιζω, οτι παρολο που ο σωστος δρομος ειναι να μην εχει καποιος εξεις γενικοτερα, το να εχεις ανωδυνες εξεις (φορουμ) ειναι καλυτερο απο το να εχεις καταστροφικες εξεις.
τωρα, το αν η μιοα εξη φερνει και την αλλη και πρεπει απαραιτητα να απαλλαγουμε απο ολες, δεν το ξερω, ας το πει καποιος ειδικος...

alexandros3
10-04-2011, 23:27
Remedy, είναι πολύ εθιστικά... ιδιως αν "πιανεσαι" απο το γραπτο λογο κι εχεις και ενδαφεροντες συνομιλητες
απλως αυτη την εβδομαδα που περασε, μεχρι τη τεταρτη κανενα προβλημα, μετα και το νοσοκομειο, αναγκες, αναγκες, αναγκες, μοναξια,μοναξια,μοναξια και καπου "εσπασα" και το μονο που ηθελα ηταν να γυρισω σπιτι να περασω απο τη καβα να παρω ενα μπουκαλι κρασι και να μπω στο ιντερνετ. ισως για να "τσακωθω" με καποιον, να βρω καποιον, δεν ξερω.
δεν γινεται ομως οταν κατι ασχημο συμβαινει να γινεται αυτο το πραγμα. δεν ειχα θεμα μ αυτο το πραγμα πριν λιγα χρονια.
αλλα δεν μπορω να το αντιμετωπιζω πια σαν κατι περιστασιακο.
και λεω με πασα ειλικρινια οτι δεν ξερω πια (τις δυναμεις μου)
οσο αγχος και να εχεις, ενταξει. ομως το ποτο "αλλοιωνει".
ξερω οτι εσωτερικη μου αναγκη ειναι μια επαναπροσεγγιση με το πατερα μου. προσεκτικα ομως γιατι δεν ειναι καλο να γλυστρισω, ιδιως τωρα.
απλως σκεφτομαι οτι μαλλον εχω ηδη γλυστρισει και δεν το ξερω.
και γινεται συνεχεια αυτος ο κυκλος της βδομαδας, αντοχη μεχρι τα μεσα περιπου και μετα αυτο το σπασιμο.
ενταξει, χθες φοβηθηκα τον εαυτο μου αν και δεν θυμωμουνα παρα πολλα και αποφασισα οτι ως εδω μονος μου και θα παω σε μια κανουργια ειδικο.
κι εξαλλου δεν νομιζω οτι εχω δικαιωμα να χρησιμοποιω αυτο το φορουμ ως "σακο του μποξ" και τους ανθρωπους του που πραγματικα δεν ξερουνε τι συμβαινει. γι αυτο ζηταω συγνωμη

arktos
10-04-2011, 23:54
γλυκε μου αλέξανδρε, όντως το ποστ σου προς τον σαμπ ήταν " απίστευτο ".
σιγουρα πικράθηκε.
δν είναι λίγα αυτά που περνάει.
κατά πόσο μάλλον να μπαίνεις εδω κ κάποιος να του μιλάει έτσι.
ζήτησες συγγνώμη κ πιστεύω πως ο σαμπ επειδή είναι αυτός που είναι θα την δεχτεί.

επειδή γνωρίζω πως μπορεί να φερθει κάποιος που πίνει αλκοολ, δν μου φάνηκε παράξενο που μίλησες έτσι.
θα μπορούσες να το κάνεις στο καθένα.
όταν πίνουμε τόσο, ξεφεύγουμε.
έχω δει τον ευατό μου να κάνει τα απίθανα.
να εξοργίζεται κ να μν καταλαβαίνει τί του γίνεται.
γι' αυτό κ καταλαβαίνω.
πρέπει να πάρεις βοήθεια κ το μεγάλο βήμα το έκανες ήδη.
αναγνώρισες κ παραδέχτηκες πως έχεις πρόβλημα.
θα έλεγα πως είναι καλό να παραμείνεις στο φόρουμ.
αν δν είναι για τις δύσκολες, τότε για ποιες?
τους φίλους τότε τους χρειάζεσαι.
ξέρω πως εδώ υπάρχουν κάποιοι για σένα.
κ ξέρουμε ποιος είναι ο άλεξ κ πως αξίζει να του σταθούμε.

carrie
11-04-2011, 00:10
Χθες το βραδυ καταλαβα οτι δεν πηγαινει καλα κατι, λεω δεν ειναι δυνατον να μας δουλευει τοσο καιρο και τωρα αποκαλυφθηκε, κατι εχει παρει! Αλλα βλεποντας το ξεθαμμενο μηνυμα το πρωι μπερδευτηκα, που να σκεφτω οτι και τα δυο ηταν υπο την επηρεια, μια φορα στα δυο χρονια δλδ ξεφευγουμε!!

ΧΑιρομαι που θας ζητησεις βοηθεια, μπορεις να το ριξεις στο διαβασμα αντι για κατι αλλο, με τα θεματα που εχεις με τον πατερα σου θα σου προτεινα τα βιβιλια της Αλις Μιλλερ. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω καπως, αλλα δε μπορω να βοηθησω φιλους μου με παρομοια προβληματα που ειναι μακρια μου, ποσο μαλλον εναν αγνωστο.. Μια προταση θα ηταν παντως να κοιταξεις μηπως στο μελλον μπορεις να αλλαξεις εργασιακο περιβαλλον.

Αντι να παιρνεις "παυσιπονα ανασταλτικα σκεψης" αμα θες να βγεις απο αυτην την κατασταση που εισαι τωρα, πρεπει να σκεφτεις και να νιωσεις και να ξεσπασεις. Ξενερωτος ομως.

marian_m
11-04-2011, 00:23
Το ποτό "αλλοιώνει" σίγουρα. Έχοντας ζήσει ένα διάστημα με αλκοολικό, το έχω δει αυτό το έργο πολλές φορές κι έχω μάθει να αναγνωρίζω τέτοιες συμπεριφορές. Το κακό είναι ότι πολλές φορές τα πράγματα δεν διορθώνονται με ένα απλό "συγγνώμη". Ειδικά όταν η συμπεριφορά αυτή επαναλαμβάνεται.
Εύχομαι να πάρεις την απόφαση και να κάνεις κάτι για το πρόβλημά σου Αλέξανδρε. Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, πάντως είναι κρίμα να καταστρέφονται αξιόλογα μυαλά και ψυχές από αυτή την εξάρτηση. Και πολύ συχνά να παρασύρουν και άλλους μαζί τους.

sabb
11-04-2011, 01:12
sabb εγω τουλαχιστον σου ζηταω συγνωμη.

Για μένα δεν τίθεται θέμα, η ενόχληση μου αφορά κυρίως τα όσα κακεντρεχή είπες για την οικογένεια μου...
Έχω μάθει ωστόσο τον μισό αιώνα που υπάρχω, πως είναι καλύτερα να συνυπάρχεις με εκείνους που δεν σε συμπαθούν χαρίζοντας τους λίγο από εκείνο που αυτοί δεν μπορούν να σου δώσουν....
Η συγγνώμη σου είναι δεκτή και σου εύχομαι από καρδιάς να απαλλαγείς από το πρόβλημα σου ειλικρινά...

ανεμος
11-04-2011, 01:29
Αλεξανδρε
Ξερεις?Για μενα προσωπικα θελει πολυ κουραγιο να σταθεις σαν αντρας και να αναλαβεις την ευθυνη αυτου που εγραψες.Αυτο σημαινει οτι εισαι ανθρωπος που οχι μονο ξερει να αναλαμβανει τις ευθυνες του αλλα ξερει και να αποδεχεται και να ζηταει συγνωμη οταν χρειαζεται.Νομιζω οτι εχεις πολυ δυναμη μεσα σου φιλε μου και μπραβο σου.........
Πιστευω οτι το ποστ εκεινο που εγραψες στο Σαββ ηταν πραγματι πολυ σκληρο και για μενα τα κομματια που αναφεροντουσαν στην οικογενεια του ηταν αρκετα βιαια..............
Καμια φορα το αλκοολ μας παρασερνει και μας παει σε μονοπατια που μας απομακρυνουν απο αυτο που ειμαστε πραγματικα......
Εγω παντως βλεπω εναν ανθρωπο μεγαλοψυχο,δοτικο,πανεξυπν ο,με πολυ καλη αισθηση του χιουμορ(ζωγραφιζεις),αγωνι τη............................................. .......................

Σαββ θεωρω οτι εκανες πολυ καλα που αποδεχτηκες την συγνωμη του Αλεξανδρου και ο χαρακτηρισμος μεγαλοψυχος ανηκει και σε σενα............

Lou!
11-04-2011, 01:31
παραθετω ολοκληρο το μνμ του ανεμου

Αλεξανδρε
Ξερεις?Για μενα προσωπικα θελει πολυ κουραγιο να σταθεις σαν αντρας και να αναλαβεις την ευθυνη αυτου που εγραψες.Αυτο σημαινει οτι εισαι ανθρωπος που οχι μονο ξερει να αναλαμβανει τις ευθυνες του αλλα ξερει και να αποδεχεται και να ζηταει συγνωμη οταν χρειαζεται.Νομιζω οτι εχεις πολυ δυναμη μεσα σου φιλε μου και μπραβο σου.........
Πιστευω οτι το ποστ εκεινο που εγραψες στο Σαββ ηταν πραγματι πολυ σκληρο και για μενα τα κομματια που αναφεροντουσαν στην οικογενεια του ηταν αρκετα βιαια..............
Καμια φορα το αλκοολ μας παρασερνει και μας παει σε μονοπατια που μας απομακρυνουν απο αυτο που ειμαστε πραγματικα......
Εγω παντως βλεπω εναν ανθρωπο μεγαλοψυχο,δοτικο,πανεξυπν ο,με πολυ καλη αισθηση του χιουμορ(ζωγραφιζεις), αγωνιστη.................................. ..................................

Σαββ θεωρω οτι εκανες πολυ καλα που αποδεχτηκες την συγνωμη του Αλεξανδρου και ο χαρακτηρισμος μεγαλοψυχος ανηκει και σε σενα............

Παστελι
11-04-2011, 01:38
Ελα βρε Αλεξ συγνωμη που σου ειπα ντροπη σου χθες για τον τροπο που μηλισες στον Κυριο Σαββα.
Δεν ηξερα οτι πινεις και οτι ειχες πιεις.Εισαι δικαιολογημενος αν ειχες πιει και τα εγραψες αυτα αλλα με στεναχωρεσε που αναφερες τα παιδια του.Για εναν γονεα ειναι οτι χειροτερο να αναφερεις την οικογενεια του και πσο μαλλον να λες για την οικογενεια καποιου που δεν γνωριζεις απο κοντα.
Ευχομαι να εισαι καλα σημερα και εγω ειχα μια κρισουλα πριν αλλα μου περασε.

Sofia
11-04-2011, 01:45
Πανικουλα πραγματικα χαμογελαω πολλες φορες οταν σε διαβαζω....εισαι πολυ γλυκια ωρες ωρες:)

κ πολυ αυθορμητη:)

Παστελι
11-04-2011, 01:51
:P:P:P:P ty hun!

Sofia
11-04-2011, 02:08
Remedy, είναι πολύ εθιστικά... ιδιως αν "πιανεσαι" απο το γραπτο λογο κι εχεις και ενδαφεροντες συνομιλητες
απλως αυτη την εβδομαδα που περασε, μεχρι τη τεταρτη κανενα προβλημα, μετα και το νοσοκομειο, αναγκες, αναγκες, αναγκες, μοναξια,μοναξια,μοναξια και καπου "εσπασα" και το μονο που ηθελα ηταν να γυρισω σπιτι να περασω απο τη καβα να παρω ενα μπουκαλι κρασι και να μπω στο ιντερνετ. ισως για να "τσακωθω" με καποιον, να βρω καποιον, δεν ξερω.
δεν γινεται ομως οταν κατι ασχημο συμβαινει να γινεται αυτο το πραγμα. δεν ειχα θεμα μ αυτο το πραγμα πριν λιγα χρονια.
αλλα δεν μπορω να το αντιμετωπιζω πια σαν κατι περιστασιακο.
και λεω με πασα ειλικρινια οτι δεν ξερω πια (τις δυναμεις μου)
οσο αγχος και να εχεις, ενταξει. ομως το ποτο "αλλοιωνει".
ξερω οτι εσωτερικη μου αναγκη ειναι μια επαναπροσεγγιση με το πατερα μου. προσεκτικα ομως γιατι δεν ειναι καλο να γλυστρισω, ιδιως τωρα.
απλως σκεφτομαι οτι μαλλον εχω ηδη γλυστρισει και δεν το ξερω.
και γινεται συνεχεια αυτος ο κυκλος της βδομαδας, αντοχη μεχρι τα μεσα περιπου και μετα αυτο το σπασιμο.
ενταξει, χθες φοβηθηκα τον εαυτο μου αν και δεν θυμωμουνα παρα πολλα και αποφασισα οτι ως εδω μονος μου και θα παω σε μια κανουργια ειδικο.
κι εξαλλου δεν νομιζω οτι εχω δικαιωμα να χρησιμοποιω αυτο το φορουμ ως "σακο του μποξ" και τους ανθρωπους του που πραγματικα δεν ξερουνε τι συμβαινει. γι αυτο ζηταω συγνωμη

Αλεξανδρε,

εχουμε κανει πολλες συζητησεις...:) Κι αλλες φορες εχω θυμωσει πολυ μαζι σου κ το ξερεις βεβαια, και καποιες αλλες οπως αυτη χαιρομαι. Χαιρομαι που εχεις την ευαισθησια κ την δυναμη να μιλησεις για σενα, για οτι σε ποναει, για οτι προσπαθεις και οτι προσδοκας. Κ η συγγνωμη θελει ανθρωπια πιστευω, θελει να πει πολλα (για μενα). Νομιζω οτι θελει κ επαφη με τα πιο ταπεινα μας αισθηματα, της μη παντοδυναμιας μας πρωτα πρωτα. Κ δινει και το χερι στον αλλον, συμβολικα.

Σιγουρα το ποτο κ οποιαδηποτε αλλη εξαρτηση αναπληρωσεις ειναι...απομακρυνση απο εμας τους ιδιους πρωτα πρωτα. Καποιες φορες μπορει να ειναι πολυ επωδυνο το να "ειμαι εγω" ή το να συνειδητοποιω πώς ειμαι. Αυτο πάει για τον καθενα μας...Μπραβο σου ομως για την δυναμη να το δεις κ να κανεις κατι για αυτο. Χαιρομαι γι αυτο κ θα κρατησω κατι: πώς μεσα απο καθε κακο, μπορει να βγει κ κατι πολυ ομορφο (ισως ρομαντικο αλλα θελω να το πιστευω κ πολλες φορες ισχυει...).Κ αυτη τη φορα μπορει κ να αναδυθει ο πιο ομορφος εαυτος σου.

Ευχομαι ολοψυχα αυτη τη φορα να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστεις αλλες αναπληρωσεις πλασματικες για τις αληθινες σου αναγκες. Το να τις ομολογεις κ να τις ανακαλυπτεις μπορει να ειναι ψυχοφθορο αλλα μπορει να ειναι κ πολυ απελευθερωτικο..

υγ. πολυ γενναια η εξομολογηση οτι χρησιμοποιεις ετσι το φορουμ...ξερεις ποσοι το κανουμε κ λιγοι το λεμε???? παντα ετσι αληθινος ευχομαι κ φυσικα η αγαπημενη μου ευχη χρονια τωρα: καλη δυναμη στην νεα αρχη:) ολοι χρειαζομαστε δυναμη νομιζω τετοιες στιγμες...

claire
11-04-2011, 02:24
όλα ωραία και καλά με τις συγγνώμες σας και ό,τι άλλο... αλλά, καμιά φορά δεν βλάπτει όταν νιώθουμε ότι θυμώνουμε να κλείνουμε το λάπτομπ (σικ) , να βγαίνουμε καμιά βολτα έτσι να ξελαμπικάρει ο εγκέφαλος.

arktos
11-04-2011, 02:38
κλερ, ακόμη κ αν κλείσεις το λαπ-τοπ, σε αυτές τις περιπτώσεις τα ίδια θα κάνεις.
κ το πιθανότερο έξω να κάνεις χειρότερα...

claire
11-04-2011, 02:48
άρκτε νομίζω πως στο φόρουμ επειδή όλα είναι ανώνυμα και ο άλλος είναι απλά ένα νικνέιμ, ανοίγουμε το στόμα μας και δεν ξέρουμε τι λέμε.
πιστεύω πως πολλοί καβγάδες αν βλέπαμε ο ένας τον άλλο θα είχαν αποφευχθεί.

ανεμος
11-04-2011, 02:51
Καποιες φορες μπορει να ειναι πολυ επωδυνο το να "ειμαι εγω" ή το να συνειδητοποιω πώς ειμαι. Αυτο πάει για τον καθενα μας

Το να <<ειμαι εγω>> καθε στιγμη μαλλον σημαινει βιωνω καποιο κομματι μου εντονα,δεν μπορει να <<ειμαι εγω>> ολικα καθεσ στιγμη συμφωνεις?
Θα ηθελα λιγο να πω κατι πανω σ αυτο.Για αυτους που δεν ειναι <<γονιδιακα>> εθισμενοι ολοι οι υπολοιποι πολλες φορες πινουμε για να αντεξουμε συναισθηματα τα οποια ειναι πολυ βαρια η αφορητα.Μερικες φορες συναισθηματα οπως η χαρα οπου δεν ειναι βαρυ συναισθημα οταν ειναι εντονη μπορει να σε στειλει να <<πιεις>> για να βιωθει.......
Αναλογως παντα την σχεση με τα συναισθηματα του οπου εχει ο καθενας μας............

ανεμος
11-04-2011, 02:53
κλερ, ακόμη κ αν κλείσεις το λαπ-τοπ, σε αυτές τις περιπτώσεις τα ίδια θα κάνεις.
κ το πιθανότερο έξω να κάνεις χειρότερα...

ποσο συμφωνω....ο εθισμος ειναι εθισμος και εχει πολλα <<προσωπα>> αναλογα την περισταση φοραμε και ενα και αυτο ισχυει για ολους κατα καιρους...........................

arktos
11-04-2011, 02:53
πιθανό είναι κ αυτό.΄
πιστεύω όμως πως κάποοι θα ήταν χειρότεροι.

αυτή όμως την περίπτωση να την εξαιρέσεις.
κ στο λέω επειδή ο αλέξανδρος είναι από τους ανθρώπους εδώ μέσα που απέχει από αυτά.

claire
11-04-2011, 03:01
πιθανό είναι κ αυτό.΄
πιστεύω όμως πως κάποοι θα ήταν χειρότεροι.

αυτή όμως την περίπτωση να την εξαιρέσεις.
κ στο λέω επειδή ο αλέξανδρος είναι από τους ανθρώπους εδώ μέσα που απέχει από αυτά.

καλά, ναι.. χμμμ. όχι ότι με νοιάζει κιόλας.
ω μωρέ, κακώς ανακατεύτηκα πάλι.:)

arktos
11-04-2011, 03:05
εσύ ξέρεις...

claire
11-04-2011, 03:10
στο μεταξύ τώρα διάβασα το άλλο θέμα και κατάλαβα τι έγινε. :P

arktos
11-04-2011, 03:22
εγω πάλι το έχω ψιλοδιαβάσει κ έχασα την μπάλα...
αλλά επειδή άνοιξε το θέμα ο αλεξ απάντησα.

marina38
11-04-2011, 04:16
Και κάτι για τη διαχειριση, οταν εγινε αυτο το ποστ στη μαρινα, οντως με απεκλεισαν! Και με απεκλεισαν για ενα χρονο!

Αλέξανδρε, αυτό δεν το γνώριζα και όπως γράφω στο άλλο θέμα, δεν το ζήτησα, ούτε καν τη διαγραφή των μηνυμάτων. Θυμάμαι πως είχαμε απλά διαφωνήσει χωρίς καυγάδες, σε ένα θέμα και μετά διάβασα τα μηνύματά σου στο θέμα της 'απελπισμένης μαμάς' που ήταν εντελώς άσχετο. Είχα απλά νιώσει έκπληξη, αλλά δεν ένιωσαν πως με αφορούσαν όσα έγραψες ή ότι με κάποιον τρόπο με προσέβαλαν ή απειλούσαν. Θεώρησα ότι ήταν κάποιο εντελώς δικό σου θέμα. Τώρα έχοντας διαβάσει τα πιο πρόσφατα θέματα, κατανοώ καλύτερα από πού προερχόταν αυτή η οργή και η επίθεση, ή αν θες η διάθεση 'προστασίας' (που έχουμε συζητήσει και στο πρόσφατο θέμα του άνεμου για 'αλλαγή θεραπευτή').

Βέβαια δεν δικαιολογώ σε καμιά περίπτωση μηνύματα με βρισιές, προσβολές, χαρακτηρισμούς ή 'χτυπήματα κάτω από τη ζώνη', απ' όποιον κι αν προέρχονται και για οποιονδήποτε λόγο, ασχέτως ελαφρυντικών που μπορεί να υπάρχουν κατά περίπτωση. Και πολύ περισσότερο, δεν βλέπω το λόγο να συνεχίζονται με ατέλειωτες ανταπαντήσεις στο ίδιο ύφος. Αυτό το λέω γενικά. Προσωπικά προσπαθώ να εστιάζω στο κάθε ποστ ξεχωριστά, καθώς και με μέλη που μου είναι γενικά συμπαθή μπορεί να διαφωνήσω, όπως και να συμφωνήσω σε ένα κείμενο μέλους που κατά τ' άλλα δεν μου ταιριάζει πουθενά.

Για εσένα, έχω να πω πως μου αρέσει γενικά ο τρόπος που γράφεις, το είχα πει και στο πρώτο-πρώτο θέμα που 'συνομιλήσαμε'. Όπως μου αρέσει ο τρόπος που εκφράζεις πτυχές του εαυτού σου το τελευταίο διάστημα. Κατά τ' άλλα με καλύπτουν όσα πολύ ωραία έγραψε η Σοφία παραπάνω... Κι ελπίζω να μείνεις στο φόρουμ. Υπάρχουν αρκετοί που καταλαβαίνουν περισσότερα απ' όσα λένε. Κι εσύ, μπορεί να χρειάζεσαι βοήθεια όπως όλοι μας σε κάποιες στιγμές, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε σκληροί για να συνεχίζουμε, τι αξία έχει το περίβλημα? :) Νομίζω επίσης πως είναι σημαντικό καθώς μεγαλώνουμε να μη μένουμε στο 'όλα θα πάνε καλά', αλλά να βλέπουμε πόσα πολλά είναι ήδη καλά κι αυτό είναι πιο δύσκολο ίσως, αλλά απαλλάσσει από μεγάλα άγχη, στενοχώριες και μεγάλες προσδοκίες. Και σε σχέση με το θέμα 'Θεός και κόλαση' που ξεκίνησαν οι αντιπαραθέσεις, να πω πως όταν η γιαγιά μου έλεγε 'έχει ο Θεός', το 'έχει' το βίωνε στο παρόν κι αυτό ήταν που της έδινε γαλήνη, δεν ήταν σκέτη ελπίδα.

Ακροβατης
11-04-2011, 10:01
αλεξανδρε μη φυγεις απο το φορουμ αυτο..καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις,και ευχομαι να μπορεσεις να εκφραζεις τη γνωμη σου και απιοτος(δεν ειναι κακο ουτε λαθος να εχουμε μια αρνητικη γνωμη για καποιον ,κακος ειναι καμια φορα ο τροπος που την εκφραζουμε:) oπως επισης καταλαβαινω γιατι πινεις αλλα δυστυχως οι λογοι που πινεις δεν θα παψουν να υπαρχουν(οποτε τι να κανεις?μια ζωη με ενα μπουκαλι?γινε και εσυ λιγο πιο στα @@ σου και ξεχνα τους λογους ,κοιτα να εισαι εσυ καλα και να κανεις το καλυτερο για σενα και τους ανθρωπους που σε αγαπανε ,αξιζεις παρα πολλα αλεξανδρε ,εχεις δικιο σε πολλα αλλα το ρημαδι το ποτο μας κανει να παραφερομαστε και να χανουμε το δικιο μας εκει που αντικειμενικα υπαρχει και μονοι μας (γιατι ειμαι ομοιοπαθουσα και εγω) δημιουργουμε ενα φαυλο κυκλο.τα περνουμε δικαιως,πινουμε λεμε πραγματα πανω στο ποτο αληθινα αλλα με πολυ λαθος τροπο.και στο τελος ποιος πληγωνεται?εσυ που χανεις το δικιο σου και οι ανθρωποι που σε νοιαζονται και σε αγαπανε.μην κατηγορεις το ποτο για το χαρακτηρα σου ,αλλα για την ψευτικη δυναμη που σου δινει ,ειναι προσωρινη ρε αλεξ.δεν θα γουσταρες να τα λες χυμα και χωρις ενα μπουκαλι(και χωρις να χρειαζεται να ζητας συγνωμες παντα?:) συνεχισε να γραφεις γιατι οι αποψεις σου πιομενος η μη ειναι πολυ ενδιαφερουσες.

keep_walking
11-04-2011, 15:25
Αλέξανδρε, αυτό δεν το γνώριζα και όπως γράφω στο άλλο θέμα, δεν το ζήτησα, ούτε καν τη διαγραφή των μηνυμάτων. Θυμάμαι πως είχαμε απλά διαφωνήσει χωρίς καυγάδες, σε ένα θέμα και μετά διάβασα τα μηνύματά σου στο θέμα της 'απελπισμένης μαμάς' που ήταν εντελώς άσχετο. Είχα απλά νιώσει έκπληξη, αλλά δεν ένιωσαν πως με αφορούσαν όσα έγραψες ή ότι με κάποιον τρόπο με προσέβαλαν ή απειλούσαν. Θεώρησα ότι ήταν κάποιο εντελώς δικό σου θέμα. Τώρα έχοντας διαβάσει τα πιο πρόσφατα θέματα, κατανοώ καλύτερα από πού προερχόταν αυτή η οργή και η επίθεση, ή αν θες η διάθεση 'προστασίας' (που έχουμε συζητήσει και στο πρόσφατο θέμα του άνεμου για 'αλλαγή θεραπευτή').

Βέβαια δεν δικαιολογώ σε καμιά περίπτωση μηνύματα με βρισιές, προσβολές, χαρακτηρισμούς ή 'χτυπήματα κάτω από τη ζώνη', απ' όποιον κι αν προέρχονται και για οποιονδήποτε λόγο, ασχέτως ελαφρυντικών που μπορεί να υπάρχουν κατά περίπτωση. Και πολύ περισσότερο, δεν βλέπω το λόγο να συνεχίζονται με ατέλειωτες ανταπαντήσεις στο ίδιο ύφος. Αυτό το λέω γενικά. Προσωπικά προσπαθώ να εστιάζω στο κάθε ποστ ξεχωριστά, καθώς και με μέλη που μου είναι γενικά συμπαθή μπορεί να διαφωνήσω, όπως και να συμφωνήσω σε ένα κείμενο μέλους που κατά τ' άλλα δεν μου ταιριάζει πουθενά.

Για εσένα, έχω να πω πως μου αρέσει γενικά ο τρόπος που γράφεις, το είχα πει και στο πρώτο-πρώτο θέμα που 'συνομιλήσαμε'. Όπως μου αρέσει ο τρόπος που εκφράζεις πτυχές του εαυτού σου το τελευταίο διάστημα. Κατά τ' άλλα με καλύπτουν όσα πολύ ωραία έγραψε η Σοφία παραπάνω... Κι ελπίζω να μείνεις στο φόρουμ. Υπάρχουν αρκετοί που καταλαβαίνουν περισσότερα απ' όσα λένε. Κι εσύ, μπορεί να χρειάζεσαι βοήθεια όπως όλοι μας σε κάποιες στιγμές, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε σκληροί για να συνεχίζουμε, τι αξία έχει το περίβλημα? :) Νομίζω επίσης πως είναι σημαντικό καθώς μεγαλώνουμε να μη μένουμε στο 'όλα θα πάνε καλά', αλλά να βλέπουμε πόσα πολλά είναι ήδη καλά κι αυτό είναι πιο δύσκολο ίσως, αλλά απαλλάσσει από μεγάλα άγχη, στενοχώριες και μεγάλες προσδοκίες. Και σε σχέση με το θέμα 'Θεός και κόλαση' που ξεκίνησαν οι αντιπαραθέσεις, να πω πως όταν η γιαγιά μου έλεγε 'έχει ο Θεός', το 'έχει' το βίωνε στο παρόν κι αυτό ήταν που της έδινε γαλήνη, δεν ήταν σκέτη ελπίδα.

http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?2662-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BE%CE%B5%CE%B9%C F%82

11-6-2008 εγινε το επιμαχο ποστ.

http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?2909-Larry-King-Quantum-Mind

11-8-2008 αυτο.
http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?2853-%CE%A4%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%83%C E%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5

28-7-2008 αυτο.

Μετα οντως δεν εγραφες μεχρι

http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?5266-Update

25-1-2010.

Δεν μου φαινεται για μπαν , εκτος εαν εγινε καθυστερημενο κατα μηνες και χωρις εντιτ απο την διαχειριση του αρχικου ποστ , αλλα τωρα μετα απο πολλα χρονια.
Τεσπα , δεν ξερω...ο NikosD. θα ξερει.

marina38
11-04-2011, 16:12
keep, το επίμαχο ποστ δεν έγινε 11-6-2008. Τότε έγινε το πρώτο ποστ που εγώ δεν πρόλαβα καν να διαβάσω, γιατί το έσβησε άμεσα η διαχείριση.
Στις 25-6-2008 ξαναέγραψε ο αλέξανδρος, έμεινα έκπληκτη με αυτό που διάβασα και σε εκείνο το σημείο του απάντησε ο NikosD.
Παρόλα αυτά ξαναέγραψε ο άλεξ κάποια μηνύματα στο ίδιο ύφος στο ίδιο θέμα, ως και τις 21-8-2008, όπου απάντησα εγώ και η Θεοφανία και το θέμα έκλεισε εκεί.

keep_walking
11-04-2011, 17:41
keep, το επίμαχο ποστ δεν έγινε 11-6-2008. Τότε έγινε το πρώτο ποστ που εγώ δεν πρόλαβα καν να διαβάσω, γιατί το έσβησε άμεσα η διαχείριση.

Εγω προλαβα και το διαβασα...ζηλια σου:P

Τεσπα , δεν εχει ιδιαιτερη σημασια , ελπιζω να βρουμε ολοι ισορροπιες.