PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : τι ειναι εξαρτηση και τι συνηθεια?

Ακροβατης
08-04-2011, 21:00
εχοντας μια συνεδρια με την ψυχολογο την προηγουμενη βδομαδα μου ειπε οτι δεν ειμαι αλκοολικη,και μαλιστα μου το εξηγησε,εχοντας τη συνηθεια να αντιμετωπιζω φοβους και αγχη και χειροτερες εξαρτησεις απο το αλκοολ για μενα(καταφευγω εκει για ασπιδα),μου επισημανε οτι επειδη ειμαι αγχωδης και λογω διαταραχης πανικου να αποφευγω το αλκοολ αλλα δεν μου το απαγορευσε.μου επισημανε οτι αν παψω να φοβαμαι τα παντα θα απαλαγω απο μονη μου απο την ταμπελα της αλκοολικης.μου ειπε οτι ο αγωνας που εκανα και συγκεντρωθηκα στο να κοψω μονο το αλκοολ ειναι δωρον αδωρον.μου ειπε οτι συνηθησα μια ουσια λογω δυσκολιων.(και φυσικα μου ειπε να μη πινω πολυ αλλα οχι και καθολου)

και αναρωτιεμαι τι ειναι εξαρτηση και τι συνηθεια?απο το αλκοολ οπως θα εχετε δει μερικοι στο θεμα μου περισυ δεν ειχα σωματικη εξαρτηση,μ δωσε αγχολυτικα ο γιατρος για να προσπαθησω να το κοψω.το εκοψα ευκολα αλλα το ξαναρχησα μετα απο ενα χρονο..θεωρω μεγαλυτερη εξαρτηση το τσιγαρο που καπνιζω και το φραπε που πινω απο το αλκοολ μου.το τσιγαρο αν δεν κανω μια μερα εχω τρεμουλα ,νευρικοτητα,ζαλη και ακαθισια.το φραπε αν δεν εχω πρωι δεν κανω τσιγαρο και ειμαι ικανη να περπατησω 10 λεπτα για να παω να παρω φραπε.φυσικα και πασχω οπως εχω πει απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και ολες αυτες οι ουσιες την επιβαρυνουν.ομως ανεξαρτητα απο διαταραχες θεωρειτε χειροτερο το αλκοολ απο το τσιγαρο?το αλκοολ απο τον καφε?το αλκοολ βαραει στο συκωτι.το τσιγαρο στα πνευμονια,ο φραπε αλλου,το χασις αλλου,εχετε σκεφτει πραγματικα τι ειναι εξαρτηση?για μενα η χειροτερη το τσιγαρο ,δεν μπορω να το κοψω ουτε για μια μερα(και ξαναλεω το αλκοολ το ειχα κοψει για ενα χρονο ευκολα).ακουω γνωμες

KENO
08-04-2011, 21:10
ειμαι ερμαιο των συνηθειων, αλλα δε πιστευω οτι ειμαι εξαρτημενος σε κατι. απλα δεν υπαρχει η επιλογη του να αλλαξω τις συνηθειες μου. οποτε καταληγουμε πως εξαρτηση ειναι κατι που νιωθουμε εξαρτημενοι απο αυτο, και δε μπορουμε να ξεκολλησουμε, να φανταστουμε τη ζωη μας διαφορετικα. ενω συνηθεια κατι που μαθαμε, κι αν μας δινοταν η επιλογη θα ξεκοβαμε, χωρις να νιωθουμε πως θα χανοταν η ζωη μας ολη εξαιτιας του κι επειδη το χασαμε. πιο συγκεκριμενα, αν και δε καπνιζω, πινω καφεδες κι αλκοολ σε αρκετες δοσεις (τα χριστουγεννα ειδικα με το αλκοολ το παρακανα κι ολας), αλλα αυτα ανηκουν στις συνηθειες, δεν νιωθω πως εξαρτιεμαι.

Ακροβατης
08-04-2011, 21:26
εγω νιωθω εξαρτημενη απο τα παντα...δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις καφε,τσιγαρο,αλκοολ,πολλα ρουχα,πολλα παπουτσια,χωρις ιντερνετ,χωρις σχεση...

Παστελι
08-04-2011, 21:37
εγω νιωθω εξαρτημενη απο τα παντα...δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις καφε,τσιγαρο,αλκοολ,πολλα ρουχα,πολλα παπουτσια,χωρις ιντερνετ,χωρις σχεση...
ασε ολγα τα ιδια και εγω και χωρις πολυ φαι.μονο το ποτο δεν μ λυπει.
αν τα εβαζα στην σειρα απο το χειροτερο θα ξεκιναγα ως εξης>
1 ναρκωτικα
2 χασις
3 ποτo
4 τσιγαρο
5 καφες.
:)

marian_m
08-04-2011, 21:42
Η εξάρτηση είναι αυτή που σε κάνει να μη μπορείς να λειτουργήσεις χωρίς τσιγάρο, ποτό κλπ. Το να πρέπει να βγεις μες στη νύχτα και να ψάχνεις για περίπτερο που διανυκτερεύει, γιατί έχεις μείνει από τσιγάρα, είναι εξάρτηση.

Deep purple
08-04-2011, 22:49
Για μένα από τα ισχυρότερα ναρκωτικά είναι το αλκοόλ. Και προσωπική μου γνώμη είναι ότι αλκοόλ σε αγχώδη άτομα είναι καταστροφικό, περισσότερο από τη νικοτίνη η οποία βέβαια μπορεί να σου δημιουργήσει απίστευτα άλλα σοβαρά προβλήματα. Αλλα σε άτομα με αγχώδη διαταραχή νομίζω ότι το αλκοόλ επιδεινώνει πολύ την κατάσταση.
Μη λες πως δεν μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου χωρίς όλα αυτά, η ίδια η ζωή μπορεί να σε κάνει να εκπλαγείς. Αν έβρισκες άτομα που με ήξεραν πριν δεκαπέντε χρόνια και τους έλεγες ότι έκοψα τσιγάρο και αλκοόλ, δε θα σε πίστευαν. Καμια φορά ούτε και γω το πιστεύω.
Ευχομαι να απαλλαγείς από ότι σε ενοχλεί και σου κάνει κακό

Αόρατος...
08-04-2011, 23:03
Όσον αφορά το θέμα του καπνίσματος, από ένα σημείο και μετά νομίζω είναι εξάρτηση κι αυτό ισχύει για τους φανατικούς καπνιστές, όχι τους ιμιτασιόν των 5-6 τσιγάρων την ημέρα. Είναι μεν συνήθεια, αλλά εφόσον έχει αποδειχθεί η εξαρτησιογόνα δράση της νικοτίνης, σημαίνει πως είναι και εξάρτηση.

DissolvedGirl
08-04-2011, 23:08
Το να πίνεις μια φορά στο τόσο όταν βγαίνεις με παρέα για το γέλιο και την χαλάρωση είναι μια συνήθεια. Το να μην μπορείς να περάσεις καλά και να απολαύσεις την παρέα χωρίς να πιεις είναι εξάρτηση.
Πιστεύω ότι η συνήθεια είναι αποτέλεσμα ρουτίνας και πρακτικότητας, ενώ η εξάρτηση έχει περισσότερο να κάνει με ανάγκη ή/και κάποιου είδους αδιέξοδο, ψυχολογικό ή μη. Είναι πολύ εύκολο όμως, σε αγχωμένα άτομα που τους λείπει μια σταθερότητα και το επίπεδο αυτοσεβασμού που θα ήθελαν, μια συνήθεια να καταντήσει εξάρτηση. Είναι η διαφορά μεταξύ του "ένα τσιγάρο με ηρεμεί" και του "δεν μπορώ να ηρεμήσω χωρίς ένα τσιγάρο"...

marian_m
08-04-2011, 23:34
Και να συμπληρώσω, δεν είναι το πόσο πίνει κάποιος, είναι το πώς πίνει κάποιος. Μερικοί άνθρωποι μπορεί να πίνουν απίστευτες ποσότητες, αλλά να μη γίνουν ποτέ αλκοολικοί. Άλλοι πάλι, μπορεί να πίνουν πολύ λιγότερο, αλλά να γίνουν. Σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα προσωπικότητας και προδιάθεσης.

Παστελι
08-04-2011, 23:37
Και να συμπληρώσω, δεν είναι το πόσο πίνει κάποιος, είναι το πώς πίνει κάποιος. Μερικοί άνθρωποι μπορεί να πίνουν απίστευτες ποσότητες, αλλά να μη γίνουν ποτέ αλκοολικοί. Άλλοι πάλι, μπορεί να πίνουν πολύ λιγότερο, αλλά να γίνουν. Σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα προσωπικότητας και προδιάθεσης.

Μαρια μου εχεις δικιο.Εχω εναν θειο 64 χρονων ο οποιος απο τοτε που τον θυμαμαι πινει απιστευτες ποσοτητες αλκοολ.
Ειτε μπυρα ειτε κρασι ειτε ουισκι.Ποτε δεν τον πειραξε και ποτε δεν φανηκε απο την συμπεριφορα του οτι πινει.
Ειναι εντελως νυμφαλιος παντα και δεν του εχει δημηουργησει κανενα προβλημα το αλκοολ και να φανταστεις πινει απο τα 30 του δλδ περιποου 35 χρονια.
Το μονο προβλημα ειναι οτι ειχε λιγο αιμοροοιδες.

Ακροβατης
08-04-2011, 23:42
ποιος ειναι αλκοολικος?γιατι και σε αυτο υπαρχουν υποβαθμισεις.ενας π βλεπουμε στη γειτονια στο παγκακι και τον αποφευγουμε γιατι φαινεται τρελος?ενας που πινει και καλα καθε μερα 2-3 ποτηρακια για να ηρεμησει?ενας που πινει 2-3 φορες την εβδομαδα και πολυ για να ανταπεξερθει σε στρεσογονα γεγονοτα?το γερο ποτηρι της παρεας μας που οταν βγαινουμε καθε φορα πινει και περναει καλα αλλα εχει χιουμορ?ο καθενας π οταν βγαινει καθε σαβατοκυριακο πινει και γινεται τυφλα?οταν καποιος χρειαζεται ενα ποτηρακι κρασι η μπυρα καθε μερα για να χαλαρωσει απο μια δυσκολη μερα?ποιος απο ολους?γνωμη μου ολοι

keep_walking
08-04-2011, 23:44
Αλκοολικος ειναι αυτος που εχει προβλημα , αυτος που καταστρεφει τον εαυτο του ή δυναται να καταστρεψει αλλους. Και καλα τον εαυτο του ας τον καταστρεψει.

Ακροβατης
08-04-2011, 23:47
λαθος κιπ αλκοολικος ειναι ειναι και αυτος που χρησιμοποιει το αλκοολ σαν μεσο ηρεμιας.ασχετος καταστροφης η μη.

πιεσμενη
08-04-2011, 23:49
''Εάν απαντήσεις θετικά σε 1 ή και περισσότερες ερωτήσεις, ίσως να αντιμετωπίζεις πρόβλημα αλκοολισμού. Έχεις ποτέ νιώσει:

την ανάγκη να περιορίσεις το αλκοόλ;
ενοχλημένος απο κριτική που σου έγινε γύρω από το αλκοόλ;
ενοχές που πίνεις;
την ανάγκη να σου ανοίξει κάποιος τα μάτια στην διάρκεια του πρωϊνού;
Πολλοί συχνά δυσκολεύονται να παραδεχτούν ότι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το αλκοόλ. Συχνά, ο περίγυρος των συγκεκριμένων ατόμων αναγνωρίζει το πρόβλημα πριν γίνει αντιληπτό από τα ίδια.''

Αυτο το βρηκα στο γκουγκλ....επισης εχω ακουσει οτι οταν καποιος πινει σε καθημερινη βαση 2-3 ποτα ειναι εν δυναμει αλκοολικος.... για μενα εξαρτηση ειναι οτι μας κανει να μην χαιρομαστε την παρεα μας επειδη ετυχε να μην υπαρχει ειτε ποτο,ειτε τσιγαρο,ειτε φαγητο ειτε γλυκο κιλπκλπ κλπ..

keep_walking
08-04-2011, 23:49
λαθος κιπ αλκοολικος ειναι ειναι και αυτος που χρησιμοποιει το αλκοολ σαν μεσο ηρεμιας.ασχετος καταστροφης η μη.

Εγω εδωσα εναν ορισμο. Εαν το παρουμε κατα γραμμα ειναι ο εξαρτημενος απο το αλκοολ...ασχετως γιατι πινει , και βαζεις τελεια στον ορισμο.

Ακροβατης
08-04-2011, 23:52
ετσι ειναι πιεσμενη...και σε καθημερινη βαση να πινεις ενα ποτο γιατι το θες να ηρεμησεις ειναι αλκοολισμος.στη σημασια της λεξης αυτο ειναι.αλλοι αν καποιοι θεωρουν τον αλκοολισμο κατι το βρωμικο ,ξενο για αυτους

Παστελι
08-04-2011, 23:53
Στις ξενες ταινιες που βλεπω,πολλες φορες οι ανθρωποι μολις μπουνε στο σπιτι βαζουνε ενα δυο ποτηρια ουισκι.
Αυτο εδω στην Ελλαδα δεν το εχω ξανα δει.Και εγω παλιοτερα που ειμουν παντρεμενη οταν μαλωνα με τον αντρα μου νευριαζα και επινα εποτηδες για να ζαλιστω λιγακι αλλα ποτε δεν επινα με ευχαρηστιση παντα κατεβενε με δυσκολια ειδηκα το ουισκι και η ρακη.Μονο το κρασακι μαρεσει.
Αλλα εχω φοβια με τα ποτα γιατι μια φορα που ιπια παραπανω με επιασε μια απιτσευτη κριση!

marian_m
08-04-2011, 23:54
Υπάρχουν διάφοροι ορισμοί για το ποιος είναι αλκοολικός και αρκετές διαβαθμίσεις. Μερικούς τους βρίσκω ακραίους.
Έχοντας ζήσει ένα διάστημα με αλκοολικό, θα πω, ότι είναι αυτός που η ζωή του σε μεγάλο βαθμό καθορίζεται -και περιορίζεται- από το ποτό. Και η ζωή των γύρω του.

Ακροβατης
08-04-2011, 23:54
Εγω εδωσα εναν ορισμο. Εαν το παρουμε κατα γραμμα ειναι ο εξαρτημενος απο το αλκοολ...ασχετως γιατι πινει , και βαζεις τελεια στον ορισμο.

οι ορισμοι δεν δινουν ουσια ζωης.εξαρτημενος για σενα τι ειναι αν το παρουμε κατα λεξη?τι σημαινει εξαρτημενος?

keep_walking
08-04-2011, 23:56
οι ορισμοι δεν δινουν ουσια ζωης.εξαρτημενος για σενα τι ειναι αν το παρουμε κατα λεξη?τι σημαινει εξαρτημενος?

Ε?
Δεν ξερω για απαντα εσυ.

Ακροβατης
08-04-2011, 23:57
Υπάρχουν διάφοροι ορισμοί για το ποιος είναι αλκοολικός και αρκετές διαβαθμίσεις. Μερικούς τους βρίσκω ακραίους.
Έχοντας ζήσει ένα διάστημα με αλκοολικό, θα πω, ότι είναι αυτός που η ζωή του σε μεγάλο βαθμό καθορίζεται -και περιορίζεται- από το ποτό. Και η ζωή των γύρω του.

και τι γινεται στην περιπτωση που καποιος δινει ταμπελες στον εαυτο του διαβαζοντας απο το ιντερνετ και λογω αγχωδης διαταραχης νομιζει οτι τα χει ολα ?και ενω νομιζει οτι ειναι αλκοολικος ξαφνικα λεει δεν ειμαι?γιατι το κοβει και χρονο και μηνες ευκολα αλλα μολις ερθουν τα δυσκολα το ζητα σαν χαπακι?

Παστελι
09-04-2011, 00:00
Ε?
Δεν ξερω για απαντα εσυ.

αχχαχα αχ βρε κιπ στον υπνο σε πιασαμε παλυ?λολ
ε?λολ

carrot
09-04-2011, 00:00
Αλκοολ

+Η μικρή κατανάλωση κάνει καλό. Το λένε και οι γιατροί!
+Βοηθάει τους άντρες να ξεπαρθενιάζουν (και γενικά να "ρίχνουν") τις γυναίκες, να το κάνουν πιο συχνά με τις μακροχρόνιες σχέσεις τους και να έχουν και οι ίδιοι καλύτερη απόδοση (με λίγο όμως ποτό γιατί το πολύ σε βγάζει νοκ αουτ)
+Υπάρχει άφθονο ακόμα και στο διάστημα (έτσι διάβασα μια φορά!) άρα δεν θα μας λείψει σε περίπτωση που κάνουμε κάποιο γαλαξιακό ταξίδι

-Σε μερικούς η κατανάλωση αλκοολ εξελίσεται σε αλκοολισμό
-Ο αλκοολισμός αυξάνει την βίαια συμπεριφορά
-Μπορεί να καταστρεψει το συκώτι και να προκαλέσει προβλήματα υγείας

keep_walking
09-04-2011, 00:01
αχχαχα αχ βρε κιπ στον υπνο σε πιασαμε παλυ?λολ
ε?λολ

Καθολου........

Ακροβατης
09-04-2011, 00:01
Ε?
Δεν ξερω για απαντα εσυ.

και εγω δεν ξερω..μου δωσες μια καλη ευκαιρια για συζητηση την αλλη πεμτη με την ψυχολογα.βλεπεις τωρα?εξαρτωμαι απο μια ψυχολογο...και το γουσταρω αυτο σαν εξαρτηση ναι το γουσταρω..αλλα ολες οι εξαρτησεις σε κανουν να χανεις το ειναι σου...αυτο ξερω..

marian_m
09-04-2011, 00:02
γιατι το κοβει και χρονο και μηνες ευκολα αλλα μολις ερθουν τα δυσκολα το ζητα σαν χαπακι?
Τότε μάλλον είναι αλκοολικός. Πολύ συχνά ένας αλκοολικός παλεύει να το ελέγξει. Και υπάρχουν καμιά φορά μεγάλα διαστήματα αποχής.

keep_walking
09-04-2011, 00:05
και εγω δεν ξερω..μου δωσες μια καλη ευκαιρια για συζητηση την αλλη πεμτη με την ψυχολογα.βλεπεις τωρα?εξαρτωμαι απο μια ψυχολογο...και το γουσταρω αυτο σαν εξαρτηση ναι το γουσταρω..αλλα ολες οι εξαρτησεις σε κανουν να χανεις το ειναι σου...αυτο ξερω..

Εμ...ωραια κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ να δεις τι σημαινει εξαρτηση απο το αλκοολ , απαντας νομιζω καποιες ερωτησεις για τον εαυτο σου ειλικρινα και καταλαβαινεις εαν εχεις προβλημα.
Φυσικα μπορεις να υποβιβασεις τις πληροφοριες ενος εγκυρου σαιτ και να ρωτησεις την ψυχολογο ή οποια εχει παρει τις γνωσεις της απο καπου αλλου...

Παστελι
09-04-2011, 00:05
Ολγα θες να σου απαντησω ποιος ειναι αλκοολικος κατα την γνωμη μου?Αυτος που μολις ξυπναει πινει για πρωινο ποτο.
Ειχα αλκοολικο τον παπου μου και τον θειο και ξερω.\Βρε ινσετ το ξεπαρ8ενιασμα δεν το καταλαβα .

πιεσμενη
09-04-2011, 00:06
Αλκοολ

+Η μικρή κατανάλωση κάνει καλό. Το λένε και οι γιατροί!
+Βοηθάει τους άντρες να ξεπαρθενιάζουν (και γενικά να "ρίχνουν") τις γυναίκες, να το κάνουν πιο συχνά με τις μακροχρόνιες σχέσεις τους και να έχουν και οι ίδιοι καλύτερη απόδοση (με το λίγο όμως εε:)
+Υπάρχει άφθονο ακόμα και στο διάστημα (έτσι διάβασα μια φορά!) άρα δεν θα μας λείψει σε περίπτωση που κάνουμε κάποιο γαλαξιακό ταξίδι

-Σε μερικούς η κατανάλωση αλκοολ εξελίσεται σε αλκοολισμό
-Ο αλκοολισμός αυξάνει την βίαια συμπεριφορά
-Μπορεί να καταστρεψει το συκώτι και να προκαλέσει προβλήματα υγείας

K οχι μονο....καταστρεφει σχεσεις....οικογενειες......

Ακροβατης
09-04-2011, 00:08
ξαναρωταω το αλκοολ οκ ειναι εξαρτηση και εγω ειμαι εξαρτημενη.για το τσιγαρο τι εχετε να πειτε?δεν ενοχλετε κανεναν?καλα κανετε που το καπνιζετε και οταν μαμισετε τα πνευμονια σας θα ξεκοψετε?δεν κανετε κακο σε εσας και τους γυρω σας?η ανασας μυριζει λεβαντα?

carrot
09-04-2011, 00:08
K οχι μονο....καταστρεφει σχεσεις....οικογενειες......

Τα τσιγάρα, τα ποτά και τα ξενύχτια... και όχι μόνο

Παστελι
09-04-2011, 00:09
ξαναρωταω το αλκοολ οκ ειναι εξαρτηση και εγω ειμαι εξαρτημενη.για το τσιγαρο τι εχετε να πειτε?δεν ενοχλετε κανεναν?καλα κανετε που το καπνιζετε και οταν μαμισετε τα πνευμονια σας θα ξεκοψετε?δεν κανετε κακο σε εσας και τους γυρω σας?η ανασας μυριζει λεβαντα?

Εκει εχεις δικιο αλλα και η ανασα ενος πυ πινει μυριζει το ιδιο ασχημα.Οινοπνευμα νομιζω.και τα 2 ειναι @@τα

Υ.Γ οταν εκοψα το τσιγαρο λογο εγκυμοσινης για 3 χρονια τοτε καταλαβα ποσο απεσια μυριζει η ανασα ενος καπνιστη..αισχος

marian_m
09-04-2011, 00:10
Ολγα θες να σου απαντησω ποιος ειναι αλκοολικος κατα την γνωμη μου?Αυτος που μολις ξυπναει πινει για πρωινο ποτο.
Ειχα αλκοολικο τον παπου μου και τον θειο και ξερω.
Καμιά φορά μπορεί να ξεκινήσει να πίνει το μεσημέρι. Ή και αργότερα.

keep_walking
09-04-2011, 00:11

Κανω στον εαυτο μου κακο και στους γυρω μου...εν γνωσει μου.

Ακροβατης
09-04-2011, 00:12
Κανω στον εαυτο μου κακο και στους γυρω μου...εν γνωσει μου.

εχεις δει λιγους καπνιστες που επιβαλουν το τσιγαρακι με το ετσι θελω σε αλλους ακομη και σε παιδακια ?

keep_walking
09-04-2011, 00:14
εχεις δει λιγους καπνιστες που επιβαλουν το τσιγαρακι με το ετσι θελω σε αλλους ακομη και σε παιδακια ?

Οχι, ειναι ενας τρελλος-τρελλος κοσμος. Και οχι αγαθος σιγουρα.

marian_m
09-04-2011, 00:15
Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο για την υγεία. Πάντως, δεν έχω δει καπνιστή που να είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του και για τους άλλους επειδή καπνίζει πολύ. Αλκοολικό έχω δει.
Πάντως εγώ το έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και χρόνια.

Παστελι
09-04-2011, 00:16
Και τα 2 ειναι εξισου το ιδιο βλαβερα για τους γυρω και για εμας.

Ακροβατης
09-04-2011, 00:19
Δεν ξέρω τι είναι χειτότερο για την υγεία. Πάντως, δεν έχω δει καπνιστή που να είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του και για τους άλλους επειδή καπνίζει πολύ. Αλκοολικό έχω δει.

οι αλκοολικοι ειναι ψευτες ,αναξιοι,τιποτενιοι,και το γουσταρουνε που το πινουνε κατα τη γνωμη σου?(δεν ειμαι επιθετικη καπου αλλου θελω να καταληξω-φυσικα και οχι στη αθωωση του αλκοολικου η τη δικαιωση του,καπου αλλου...

keep_walking
09-04-2011, 00:21
οι αλκοολικοι ειναι ψευτες ,αναξιοι,τιποτενιοι,και το γουσταρουνε που το πινουνε κατα τη γνωμη σου?(δεν ειμαι επιθετικη καπου αλλου θελω να καταληξω-φυσικα και οχι στη αθωωση του αλκοολικου η τη δικαιωση του,καπου αλλου...

Πες κατευθειαν που θες να καταληξεις να γλυτωσουμε χρονο. Προσωπικα δικια σου ειναι η ζωη την κανεις οτι γουσταρεις. Εαν πατησεις κανα καλλο μπορει και να σε πατησουν πισω.

Παστελι
09-04-2011, 00:23
Moνο οι αντρες αλκοολικοι ειναι αναξιοι που χτυπανε τις γυναικες τους.Οι γυναικες τι κακο μπορουν να κανουν οταν πιουν?σιγα.

πιεσμενη
09-04-2011, 00:24
Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο για την υγεία. Πάντως, δεν έχω δει καπνιστή που να είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του και για τους άλλους επειδή καπνίζει πολύ. Αλκοολικό έχω δει.

Eνας θειος μου ειχε καταστρεψει την πορτα γειτονα του με τσεκουρι..... ευτυχως μονο την πορτα....κ ο αντρας της ξαδεκφης μου σηκωσε χερι να την χτυπησει...κ τον χτυπησε αυτη μ ε3να ωραιο διαζυγιο!!! χεχεχεχεχεχεχε

dora-agxos
09-04-2011, 00:26
καλησπερα ολγακι..ωραιο το θεματακι σου.
εγω απο την δικη μου εμπειρια πιστευω ειναι δυσκολο να ορισει καποιος αν ειναι αλκοολικος η εξαρτημενος,δεν ξερω εχουν διαφορα αυτες οι δυο οι λεξουλες?ειναι αλληλενδετες..
συμφωνω με καποιους παραπανω που ειπαν οτι καποιοι πινουν,ειναι γερα ποτηρια και δεν αντιμετωπιζουν προβληματα,αν και μακροχρονια δημιουργει οργανικα προβληματα μην το αθωωνουμε το ποτο ετσι?μιλαω γιαυτους που πινουν σε καθημερινη βαση..αυτοι λοιπον ολγακι μου,που πινουν και δεν εχουν προβλημα ειναι γιατι ειναι ψυχικα ισορροπημενοι,δεν εχουν πανικους,αγχωδη διαταραχη,φοβιες κτλ,οποτε λοιπον χρησιμοποιουν το αλκοολ,ειτε για να περασουν καλα,ειτε γιατι γουσταρουν να πιουν,προσεξε ομως την διαφορα ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ,ειναι πολυ σημαντικο αυτο που σου λεω,γιατι οταν καταφευγεις στο ποτο,εκει ξεκιναει μια αναγνωριση οτι εχεις προβλημα,οχι αλκοολισμου ακριβως,αλλα ψυχικης ισορροπιας(δηλ παυω να εχω πανικους αν πιω,δεν φοβαμαι,γελαω,ειμαι καλα)και εκει ξεκινουν και οι ενοχες απο την χρηση αλκοολ,την αρρωστη χρηση του..λες οπα κατι δεν παει καλα!
και εγω δεν ενιωθα ποτε αλκοολικη η να εχω στερητικα γιατι δεν ημουν!ηταν απλα το μαξιλαρι μου οπως ειναι και σε εσενα..βασικα πιστευω οταν υποφερεις απο πανικους,που απο οτι καταλαβαινω,τους περνας ακομα,πρεπει να το κοβεις σπαθι για ενα διαστημα,εκτος αν μπορεις να πιεις μια μπυρα και να μεινεις στην μια,δλδ να αρχισεις να το ελεγχεις,να μην επιζητας την χαλαρωση,αλλα να πιεις μια μπυρα επειδη την γουσταρει ο ουρανισκος σου!καταλαβαινεις την διαφορα?
για εμενα και απο αυτα που εχω δει λογω δουλειας,το τσιγαρο ειναι το χειροτερο!το χειροτερο!!δεν θα πω ομως περισσοτερα να μην τρομαξω τον κοσμακη εδω!
ολα ειναι ωραια και να πιεις και να φας και να καπνισεις!ειναι απολαυσεις το ξερω με μετρο ομως..ναι?δλδ δεν μπορει να καπνιζεις 2 πακετα τσιγαρα και να θεωρεις οτι θα παραμεινεις υγιης..κανε 2 τσιγαρακια με τον φραπε σου,και αλλα τρια με το ποτο σου βαλε ενα προγραμμα ζωης και οχι θανατου!αυτα!ειπα πολλα και αν ειναι μπερδεμενα σορρυ ειμαι κατακοπη! :)

Ακροβατης
09-04-2011, 00:29
Λοιπον οσο και να ειμαι κυνικη θεωρω οτι ο αλκοολισμος ειναι ψυχικη αρρωστια και σε αυτο το μοτιβο θα επρεπε να κινουμαστε.υπαρχουν τοσα ιδρυματα στη χωρα αυτη και ψυχολογοι για ολους τους ψυχικα ασθενεις.για τον αλκολικο μονο οι ανωνυμοι αλκοολικοι, και αν δεν του κανει αυτο το μοτιβο?

keep_walking
09-04-2011, 00:31
Λοιπον οσο και να ειμαι κυνικη θεωρω οτι ο αλκοολισμος ειναι ψυχικη αρρωστια και σε αυτο το μοτιβο θα επρεπε να κινουμαστε.υπαρχουν τοσα ιδρυματα στη χωρα αυτη και ψυχολογοι για ολους τους ψυχικα ασθενεις.για τον αλκολικο μονο οι ανωνυμοι αλκοολικοι, και αν δεν του κανει αυτο το μοτιβο?

Πανε σε αλλη χωρα ξερω γω.... εδω τα πραγματα προς το χειροτερο θα πανε μαλλον απο αποψη κοινωνικης πολιτικης και προνοιας....λογω ελλειψης κεφαλαιων και λογω κακοδιαχειρισης και νοοτροπιας.

Ακροβατης
09-04-2011, 00:32
γιατι το λεω οι ανωνυμοι αλκοολικοι πιανονται χερι με χερι και πιστευουνε σε μια ανωτερη δυναμη.εγω δεν πιστευω.θεωρω τον εαυτο μου πιο δυνατη απο καθε ανωτερη δυναμη και οταν πηγα εκει απιωτη χερακι χερακι που ηρθε να βαλω τα γελια

Παστελι
09-04-2011, 00:33
γιατι το λεω οι ανωνυμοι αλκοολικοι πιανονται χερι με χερι και πιστευουνε σε μια ανωτερη δυναμη.εγω δεν πιστευω.θεωρω τον εαυτο μου πιο δυνατη απο καθε ανωτερη δυναμη και οταν πηγα εκει απιωτη χερακι χερακι που ηρθε να βαλω τα γελια

Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να το ελατωσεις σιγα σιγα?Το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα αν δεν προσπαθησεις δεν θα ξερεις αν εχει αποτελεσματα.

Ακροβατης
09-04-2011, 00:36
πανως ψυχολογος που να ιδικευεται σε τετοια θεμα δυσκολο μονο αν σε πλακωσουν οι ψυχιατροι σε κανα χαπακι την παλευεις.και οχι εγω με ψυχιατρους nop.

πιεσμενη
09-04-2011, 00:36
http://www.megatv.com/article.asp?catid=14693#toppage

αν δεν το ειχατε δει στην τιβι....δειτε το εδω......

keep_walking
09-04-2011, 00:37

Ωραια και εγω πηγαινα κατασκηνωση στο δημοτικο και μας μαζευαν με το ζορι και καναμε τετοια χαζα και μου φαινοταν λες και ειναι ολοι καθυστερημενοι που δεν μας αφηναν ελευθερους να παιξουμε.

Τεσπα , κανε οτι μπορεις...εαν δεν μπορεις μονη σου θα αναγκαστεις να χορεψεις τον χορο τους.

πιεσμενη
09-04-2011, 00:38
http://www.megatv.com/article.asp?catid=14693#toppage

αν δεν το ειχατε δει στην τιβι....δειτε το εδω......

δεν το εβγαλε οπως ηθελα...ψαξτε για την εκπομπη Αλκοολικοι

Ακροβατης
09-04-2011, 00:42
Ωραια και εγω πηγαινα κατασκηνωση στο δημοτικο και μας μαζευαν με το ζορι και καναμε τετοια χαζα και μου φαινοταν λες και ειναι ολοι καθυστερημενοι που δεν μας αφηναν ελευθερους να παιξουμε.

Τεσπα , κανε οτι μπορεις...εαν δεν μπορεις μονη σου θα αναγκαστεις να χορεψεις τον χορο τους.

ο χορος τους θα με κανει περισσοτερη αλκοολικη.και δεν παω με το ρευμα ..καλυτερα μονη μου παρα με μια αγελη ανθρωπων που καθονται για μια αδυναμια τους που φταινε να χορευω χερι χερι.εγω λεω οτι φταιω και προχωραω.δεν εχω κατι με τους αα καλα κανουν αλλα επαθα φρικη επισης που το κεντρο τους ειναι τοσο κεντρο αθηνα που μολις πας κατω ειναι και καποιοι που σε κερνανε μπουκαλακι.για αυτο λεω για υποδομη κρατους.

Ακροβατης
09-04-2011, 00:54
και να πω και κατι αλλο και σε αυτο αν φανω κυνικη βριστε με..ολοι θα ειμασταν λιγοτερο αλκοολικοι,αγχωδεις,διπολι κοι,ψυχωσικοι και οτιδηποτε αλλο αν δεν ακουγαμε ταμπελες ψυχιατρων που δεν ξερουν την τυφλα τους και δεν περναμε χαπια..γνωμη μου ειναι και μην αρχισετε τα μη και πως.θεωρω οτι η καθε ασθενεια ειδικα ψυχικη μπορει να καλυτερευσει η να ιαθει κατω απο σωστες συνθηκες.η οτι αν ειχαμε συνθηκες δεν θα ειχαμε τις ψυχικες ασθενειες,το τι λενε ψυχιατροι και ψυχολογοι δεν μου κανει..ξερω καλυτερα την ψυχη μου απο τον καθενα που θα προσπαθησει να τη ερμηνευσει,και αν ηξερα να εχω συνθηκες καλες δεν θα ειχα αναγκη..

dora-agxos
09-04-2011, 00:59
και να πω και κατι αλλο και σε αυτο αν φανω κυνικη βριστε με..ολοι θα ειμασταν λιγοτερο αλκοολικοι,αγχωδεις,διπολι κοι,ψυχωσικοι και οτιδηποτε αλλο αν δεν ακουγαμε ταμπελες ψυχιατρων που δεν ξερουν την τυφλα τους και δεν περναμε χαπια..γνωμη μου ειναι και μην αρχισετε τα μη και πως.θεωρω οτι η καθε ασθενεια ειδικα ψυχικη μπορει να καλυτερευσει η να ιαθει κατω απο σωστες συνθηλες.η οτι αν ειχαμε συνθηκες δεν θα ειχαμε τις ψυχικες ασθενειες,το τι λενε ψυχιατροι και ψυχολογοι δεν μου κανει..ξερω καλυτερα την ψυχη μου απο τον καθενα που θα προσπαθησει να τη ερμηνευσει,και αν ηξερα να εχω συνθηκες καλες δεν θα ειχα αναγκη..

αν και δεν μου δινεις σημασια σε αυτα που γραφω,δεν με νοιαζει ομως,θα σου πω κατι τελευταιο για να παω να κοιμηθω..
ευχομαι συντομα να θελησεις να γινεις καλα!τις συνθηκες εμεις τις φτιαχνουμε δεν ερχονται απο μονες τους και επισης θεωρεις οτι μπορεις μονη σου να γινεις καλα?αν ναι γιατι δεν το εχεις κανει?δεν ειναι ετσι τα πραγματα ολγακι,την αρχη εσυ θα την κανεις,ο ψυχολογος δεν ειναι ερμηνευτης της ψυχης σου,αλλα συνοδοιπορος σου στον αγωνα σου.φιλακια.

Ακροβατης
09-04-2011, 01:04
το λεω δωρα γιατι ηδη εχω κανει συνεδριες με ψυχολογο οχι ψυχιατρο και βελτιωση δεν ειδα.καθε βδομαδα μιλαω μου λεει για 10 λεπτακια κατι,μου λεει να κανω λιστες με αλλαγες(δουλεια ,σχολη που την εχω γαμησει και δεν θελω ανα σχοληθω,διεξοδους φιλιες κτλπ)και πες ρε δωρα δεν εχεις δουλεις και τιποτα απο αυτα ευκολα πας για φουντο?δεν την πληρωνω να μ βρει τι πρεπει να κανω(αυτο το ξερω και εγω) αλλα διαχειριση των ασχημων συναισθηματων και του θυμου μου.οτι ακομη και αν δεν βρω δουλεια θα ζω.δλδ τι μου λεει αυτη ελα με λιστα?σορυ και αν δεν εχω λιστα?

keep_walking
09-04-2011, 01:08
και να πω και κατι αλλο και σε αυτο αν φανω κυνικη βριστε με..ολοι θα ειμασταν λιγοτερο αλκοολικοι,αγχωδεις,διπολι κοι,ψυχωσικοι και οτιδηποτε αλλο αν δεν ακουγαμε ταμπελες ψυχιατρων που δεν ξερουν την τυφλα τους και δεν περναμε χαπια..γνωμη μου ειναι και μην αρχισετε τα μη και πως.θεωρω οτι η καθε ασθενεια ειδικα ψυχικη μπορει να καλυτερευσει η να ιαθει κατω απο σωστες συνθηκες.η οτι αν ειχαμε συνθηκες δεν θα ειχαμε τις ψυχικες ασθενειες,το τι λενε ψυχιατροι και ψυχολογοι δεν μου κανει..ξερω καλυτερα την ψυχη μου απο τον καθενα που θα προσπαθησει να τη ερμηνευσει,και αν ηξερα να εχω συνθηκες καλες δεν θα ειχα αναγκη..

Καλα ,εαν ηταν σωστες οι συνθηκες. Προσωπικα θα ηθελα ενα ρομποτ να δουλευει για μενα και εγω να τα ξυνω κανωντας οτι γουσταρω. Ο καθενας τα δικα του φυσικα "θελω". Ελα ομως που οι συνθηκες ειναι αυτες που ειναι και εμεις κινουμαστε ελλισομαστε και τις μεταβαλλουμε το κατα δυναμιν.

dora-agxos
09-04-2011, 01:08
ρε ολγα αν δεν βαλεις εναν προγραμματισμο στην ζωη σου,πως θα αλλαξεις το συναισθημα σου?να βαλεις στοχους ρε!!ειναι δυσκολο να κανεις την αρχη,οταν ομως το κανεις δεν θα πιστευεις τι αλλαγες θα εχεις κανει!δλδ πεσμου τωρα ενα τυπικο 24ωρο σου!εισαι εδω,ασχολεισαι με το αλκοολ,με τους πανικους και μπλα μπλα!δουλευεις?αν οχι ψαξε κατι,βγες!επικοινωνησε κανε κατι αλλο!αλλαξε τα πλανα σου ρε παιδι μου.

Παστελι
09-04-2011, 01:09
Εγω νομιζω οτι η ψυχολογος θα σου κανει πολυ καλο.Γιατι παρα πανω εγραψες οτι ενιωθες ομορφα που ξερεις οτι την αλλη εβδομαδα θα πας στην ψυχολογο.Οτι εξαρτασε απο αυτο.

carrot
09-04-2011, 01:10
λαθος ποστ

Ακροβατης
09-04-2011, 01:11
και τελως παντων για μενα το να πληρωνω χρονο και χρημα για κατι που δεν βοηθα ειναι χασιμο...θα κανω καλυτερες τις συνθηκες και μονη και δεν χρειαζομαι κανεναν ψυχολογο να μου το πει αυτο παρα μονο φιλους,αγαπη,και δουλεια.και αυτο δεν το κανει ο ψυχολογος!μονο εγω

dora-agxos
09-04-2011, 01:11
και επισης αν δεν σου κανει η ψυχολογος σου αλλαξε την!

Ακροβατης
09-04-2011, 01:14
Εγω νομιζω οτι η ψυχολογος θα σου κανει πολυ καλο.Γιατι παρα πανω εγραψες οτι ενιωθες ομορφα που ξερεις οτι την αλλη εβδομαδα θα πας στην ψυχολογο.Οτι εξαρτασε απο αυτο.

και ειναι καλο αυτο?εξαρταμαι απο μια ψυχολογο που στην ουσια δεν με βοηθα και παω για να ξεφορτωσω.και για αυτο πληρωνω:)χρημα δεν εχω και παω τα δινω για να μιλαω σε μια τυπα μου ακουει.ε οχι!

Παστελι
09-04-2011, 01:17
Ειναι καλυτερο να εξαρτασε απο την ψυχολογο και οχι απο το αλκοολ.Και αφου μονο ο εαυτος σου μπορει να σε βοηθησει τοτε γιατι δεν σε βοηθας?
Γιαυτο υπαρχουν ψυχολογοι και φαρμακα.Και μην βλεπεις τα φαρμακα σαν εχθρους γιατι εχουν βοηθησει πολλους.Δλδ αν ποναει το κεφαλι σουυ δεν θα παρεις ντεπον κατι?

Ακροβατης
09-04-2011, 01:20
ντεπον ναι παιρνω.αγχολυτικα οχι ...οσο για αντικαταθλιπτικα μακρια.ειχα παρει για καποιο διαστημα οασιλ και εντακτ και ξερω τη γλυκα...τα εντακτ αντικαταθληπτικα ελαφρια οκ αλλα τα οασιλ αγχολυτικα μου μαμισανε το ειναι μου.κοιμομουνα ολη μερα και ζαλιζομουνα και ειχα ακαθισιες.

Παστελι
09-04-2011, 01:24
ντεπον ναι παιρνω.αγχολυτικα οχι ...οσο για αντικαταθλιπτικα μακρια.ειχα παρει για καποιο διαστημα οασιλ και εντακτ και ξερω τη γλυκα...τα εντακτ αντικαταθληπτικα ελαφρια οκ αλλα τα οασιλ αγχολυτικα μου μαμισανε το ειναι μου.κοιμομουνα ολη μερα και ζαλιζομουνα και ειχα ακαθισιες.

Ναι γιατι αλκοολ και φαρμακα δεν κανουν καλη παρεα και ισως να μην κανανε τα συγκεκριμενα φαρμακα για σενα.
Και εγω μεχρι να βρω φαρμακα να μου ταιριαζουν αλλαξα 5 μαρκες.Και εκτος το οτι πηρα βαρος και δεν ειχα ορμες μου κανανε πολυ καλο
Καταρχην μου ηρεμουσαν τα εντονα συναισθηματα και δεν ενιωθα θλιψη απογοιτευση οπως νιωθεις εσυ και αρχηζεις να πινεις.
Εαν δεν ενιvθες τοσο εντονα ασχημα συναισθηματα μπορει να μην χρειαζοταν να πιεις για να χαλαρωσεις.:)Λεω τωρα εγω .μπορει και να κανω λαθος.

Ακροβατης
09-04-2011, 01:30
πινω για μη νιωθω τους χτυπους της καρδιασ μου,τις ζαλαδες μου και το οτι κοβεται η ανασα μου καθε λεπτο .πινω γιατι αλλιως φοβαμαι μη πεθανω..χρονια ζαλης λες και ειμαι σε βαρκα ,χρονιο φοβο μη λιποθυμισω.χρονιο φοβο οτι δεν καταπινω και πνιγομαι..χρονιο σπαστικο βηχα.χρονιο τρεμουλο μπροστα σε αγνωστους και γνωστους γιατι ειμαι λιγο ντροπαλη ,ε και μαμησε με τι να κανω?παντως τη μπυρα δεν τη κοβω

Παστελι
09-04-2011, 01:34
Ναι θα σε μαμησω στο τελος λολ.! αλλα ολα αυτα με τα φαρμακα περνανε!ενω με το αλκοολ περνανε για λιγο βρε χαζο
.Δεν σου λεω να αρχησεις τα φαρμακα αυτο μονο εσυ μπορεις να το αποφασησεις.

Ακροβατης
09-04-2011, 01:36
οχι φαρμακα ...ε τοτε τι φαρμακα η αλκοολ?τι παρενεργεις εχουν τα ζαναξ?

dora-agxos
09-04-2011, 01:38
http://silver.pblogs.gr/files/f/163364-funny-pictures-does-your-baby-drink-beer-8Kr.jpg

η ολγα στην βρεφικη ηλικια!πλακα κανω οκ?μην τσαντιστεις!

Ακροβατης
09-04-2011, 01:39
και με τα φαρμακα αυτα τα ζαναξ σου φευγουν ολα?ενοω καθε κριση πανικου?

Ακροβατης
09-04-2011, 01:40
http://silver.pblogs.gr/files/f/163364-funny-pictures-does-your-baby-drink-beer-8Kr.jpg

η ολγα στην βρεφικη ηλικια!πλακα κανω οκ?μην τσαντιστεις!

ayth eimai:P

dora-agxos
09-04-2011, 01:41
http://www.funnypics.gr/images/beer_belly.jpg

αυτον αμα τον καρφωσεις θα βγει ολο το εργοστασιο μπυρας!

Παστελι
09-04-2011, 01:41
Τα παντα φευγουν με το ζαναξ.Με το ζαναξ φευγει η κριση(αυτο που σε κανει να θες να τρεξεις να σωθεις)
με τα αντικαταθλιπτικα σου φευγει η διαταραχη πανικου(οι ζαλαδες,οι δυσφορια κλπ).

Ακροβατης
09-04-2011, 01:43
δωραααααααααααααααααααααα ααααααααααα ελα ρε αυτος ειναι αλκοολικος εγω οχι(δεν το λεω με σιγουρια ακομη:p

dora-agxos
09-04-2011, 01:46
ρε πλακα κανω χαζη!!!!κοιτα τωρα μια παγωμενη την ξεσκιζα!http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSr8BPo6NLaxB1ntqb0ewFnBRr1681Ot 8skWfjRL_s6zkn56hs_RA&t=1

Ακροβατης
09-04-2011, 01:46
Τα παντα φευγουν με το ζαναξ.Με το ζαναξ φευγει η κριση(αυτο που σε κανει να θες να τρεξεις να σωθεις)
με τα αντικαταθλιπτικα σου φευγει η διαταραχη πανικου(οι ζαλαδες,οι δυσφορια κλπ).

A KOKTEIL..ΔΕΝ μAμαω τον εγκεφαλο μου με χημικες ουσιες τις φοβαμαι,ασε με ρε καμια μπυριτσα πινω που και που,μα τοσο πια θεμα το κανατε?

Παστελι
09-04-2011, 01:47
Επισης τα αντικαθλιπτικα μην νομιζεις οτι σε κανουν φυτο αν βρεις τα καταληλα.
Δλδ αν σου πει καποιος εισαι σκ$%^α σιγουρα θα τα παρεις.Αλλα δεν θα εισαι στην τσιτα συνεχως και δεν θα νιωθεις ασχημα συναισθηματα.:)

Παστελι
09-04-2011, 01:48
A KOKTEIL..ΔΕΝ μAμαω τον εγκεφαλο μου με χημικες ουσιες τις φοβαμαι,ασε με ρε καμια μπυριτσα πινω που και που,μα τοσο πια θεμα το κανατε?

Mια που και που οκ αλλα οχι πανω απο μια την μερα :)

Παστελι
09-04-2011, 01:49

Mια που και που οκ αλλα οχι πανω απο μια την μερα :)

Ακροβατης
09-04-2011, 01:50
ma egw thelw na niwthw kai asxima sinaistimata..den thelw na mi niwthw ..einai epilogi m i mpira apo ta xapia.apla epilogi m kai sevasteite tin kai m prizete to sikwti,i mpira tha m dimiourgisei provlima sta 60 m kai an to priksimo poli pio nwris.

Παστελι
09-04-2011, 01:51
e tote pies thn mpira sou kai striber xaaxxa.lololol pao gia ipno filakia .
mia bira thn hmera thn klania thn kanei pera!!

Ακροβατης
09-04-2011, 01:54
ipia 2 kaiser kai efaga ena piato makaronia kai ena profiterol.o ma simfora...dwraki thanks gia tin pagwmeni:P
και αν ημουν αλκοολικια οπως το εννοειτε δεν θα μουνα 74 κιλα αλλα 44.καλυνυχτα...

dora-agxos
09-04-2011, 02:00
κανεις δεν σε ειπε αλκοολικη πινε την επειδη την γουσταρεις!α! οσο για τα κιλα με την μπυρα βαζεις φουλ!44 πανε αυτοι που πινουν 3 μπουκαλια ουισκυ και εχουν λιωσει τα παντα μεσα τους!αντε μπυρου!!θελω κ εγω τωρα γαμωτο σου!