PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ

Παστελι
01-04-2011, 20:59
Ηθελα να ξερω μετα απο πολυ καιρο χρηση ζαναξ παθενει προβλημα ο εγκεφαλος?
Παθενω αμνησια,και οταν θελω να πω κατι μερικες φορες ξεχναω και τραυλιζω,Αυτο με μαρανε.Βγηκε η τημωρια μου ωραιος!:rolleyes:

Lacrymosa
01-04-2011, 23:17
καταρχην μακροχρονια οταν λες δλδ ποσο καιρο??
το ζαναξ γραφει μεσα οτι με τον καιρο μπορει να παθεις αμνησια τωρα στον καθενα αντιδραει διαφορετικα..
καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γιατρο σου, ισως χρειαστει να σου δωσει κατι αλλο πιο ελαφρυ η με λιγοτερες παρενεργειες..
εγω επαιρνα ζαναξ επι ενα χρονο στην αρχη μου εφερναν πολλη θολουρα αλλα μετα δεν με επιαναν!! λολ (ισως λογω του οτι τα ειχα συνηθισει)..τωρα το χω γυρισει σε lexotanil αυτα με πιανουν περισσοτερο να δουμε μεχρι ποτε....
γενικα η μακροχρονια χρηση φαρμακων μπορει σε καποιους να προκαλει προβληματα σε καποιους οχι..εγω για αυτο που αγχωνομαι ειναι περισσοτερο για την εξαρτηση..2 χρονια ειμαι συνεχως με αγχολυτικα να δουμε οταν ερθει η στιγμη να τα κοψω (αν ερθει αυτη η στιγμη ποτε!!) πως θα την παλευω...

Παστελι
01-04-2011, 23:22
καταρχην μακροχρονια οταν λες δλδ ποσο καιρο??
το ζαναξ γραφει μεσα οτι με τον καιρο μπορει να παθεις αμνησια τωρα στον καθενα αντιδραει διαφορετικα..
καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γιατρο σου, ισως χρειαστει να σου δωσει κατι αλλο πιο ελαφρυ η με λιγοτερες παρενεργειες..
εγω επαιρνα ζαναξ επι ενα χρονο στην αρχη μου εφερναν πολλη θολουρα αλλα μετα δεν με επιαναν!! λολ (ισως λογω του οτι τα ειχα συνηθισει)..τωρα το χω γυρισει σε lexotanil αυτα με πιανουν περισσοτερο να δουμε μεχρι ποτε....
γενικα η μακροχρονια χρηση φαρμακων μπορει σε καποιους να προκαλει προβληματα σε καποιους οχι..εγω για αυτο που αγχωνομαι ειναι περισσοτερο για την εξαρτηση..2 χρονια ειμαι συνεχως με αγχολυτικα να δουμε οταν ερθει η στιγμη να τα κοψω (αν ερθει αυτη η στιγμη ποτε!!) πως θα την παλευω...

Tα αγχωλιτηκα τα εκοψα μαχαιρι εδω και 2 μηνες.Ισως απο αυτο να παθενω ψηλο αμνησια τι να πω.Οσο για τα ζαναξ παιρνω 0.25 ή 0.50 μιλιγκραμ καθε 3-4 μερες εδω και ενα 6μηνω συνεχομενο και φοβαμε πραγματηκα μην μου κανουν κακο στο μυαλο.Ξερω οτι εχω αγχος τρομερο αλλα το μυαλο μου ειναι μια χαρα και γιαυτο ακρηβως τον λογο καταλαβενω τωρα οτι δεν μπορω να συγκεντροθω ευκολα σε κατι χανω την ψυχραιμια μου και ξεχναω τι θελω να πω.Νιωθω σαν αποβλακωμενη απο τοτε που εκοψα τα φαρμακα εκτος κιαν φταιει το ζαναξ.Να μου προκαλεσαι βλαβη στον εεγκεφαλο ε?

Lacrymosa
01-04-2011, 23:30
Βλαβη στον εγκεφαλο δεν νομιζω να προκαλουν....τουλαχιστον οχι μονιμη....εμενα μου χει πει ο γιατρος επειδη ολα αυτα τα φαρμακα δρουν στο νευρικο συστημα σαφως επηρεαζουν τον εγκεφαλο ρυθμιζοντας εκει τις ουσιες, τις λειτουργιες κτλ οποτε μπορει να σε κανουν να νιωθεις συγχυση η κατι αλλο αλλα δεν ειναι ετσι...εγω πχ οταν πρωτοξεκινησα το ladose ειχα την αισθηση οτι "τρελαθηκα, πει το χασα το μυαλο μου" κ να με καθυσυχαζει ο γιατρος οτι δεν τρεχει τιποτα κ εγω να επιμενω οτι ειμαι τρελη....λολλ:)...συνηθως υποχωρουν με τον καιρο η επισης οταν σταματας ενα φαρμακο πρεπει να γινεται σταδιακα η διακοπη κ η διακοπη μπορει να φερνει καποια συμπτωματα κ ειδικα στα αγχολυτικα μπορει να παρουσιασεις στερητικα..γι αυτο δεν πρεπει να τα κοβεις αποτομα....

Παστελι
01-04-2011, 23:34
Τα αγχωλιτηκα τα εκοψα σταδιακα μεσα σε 2 μηνες και ειμουν τον 1 μισι μηνα και μετα μια χαρα.
τελευταια ομως εχω πεσει πολυ ψυχολογικα συνεχεια νισταζω,δεν θυμαμαι τι εφαγα χθες,εχω σκοτεινες σκεψεις για ατομα που με νευριαζουνε και δολοφονικες σκεψεις πραγμα που με κανει να νιωθω τερας.ποτε δεν σκευτομουνα δολοφονικα για καποιον και με αρρωστενει οταν το σκευτομαι.δεν φτανουνε τα αλλα ειχα και αυτα 4 μερες.
νιωθω εντελως τρελαμενη δεν ξερω τι μου γινετε.
ειναι και η ανεργια δεν με παιρνει κανεις για δουλεια νιωθω αχρηστη και νιωθω και αχρηστη μανα γιατι νευριαζω καποιες φορες πολυ με τον γιο μου και σκευτομαι κακα.
ειμαι κακια και αχρηστη και τρελλη.μεσα σε 15 μερες εγινα αλλος ανθρωπος.ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΝΕΙ?????????????

Lacrymosa
01-04-2011, 23:41
πιστευω οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι μαλλον εχεις πολυ αγχος κ νιωθεις συγχυση με αποτελεσμα να σκεφτεσαι αρνητικα, να κανεις κακες σκεψεις, να νιωθεις αχρηστη κ οτι δεν αξιζεις τιποτα κτλ....ισως κ το οτι εκοψες τα φαρμακα μπορει να σε κανει να αισθανεσαι ετσι....αλλα δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα ουτε τρελη εισαι ουτε αχρηστη..ολοι πανω κατω περναμε φασεις που τα βλεπουμε ολα μαυρα, δεν αντεχουμε με τιποτα, μας φταινε ολα κτλ...
να σε ρωτησω τωρα που εχεις σχεδον κοψει τα αγχολυτικα πως νιωθεις?? κανεις κ ψυχοθεραπεια παραλληλα??

Παστελι
01-04-2011, 23:46
οχι δεν κανω ψυχοθεραπεια ουτε με παρακολουθει καποιος ψυχιατρος.
η ψηχιατρος π μ γραφε τα ζαναξ δεν την παω και γιατι δεν με αφηνε να παιρνω οποτε δεν ειμουνα καλα τα ζαναξ και ηθελε να τα παιρνω για 15 μερες σερι,και η ψυχολογος ενω ηταν πολυ καλη δεν μπορουσε να με βλεπει συχνα και οποτε πηγενα στο ιατριο μεσα μυριζε κλανια λολ.
κανω πολυ ασχημες σκεψεις οτι ισως πρεπει να με κλεισουνε σε τρελαδικο και να μ παρουν το παιδι ενω βλεπω οτι ειμαι μια αρκετη καλη μαμα και το παιδι με λατρευει.
γιατι νιωθω ετσι?ποτε δεν ενιωθα ετσι γμτ.οταν προτω εκοψα τα φαρμακα πετουσα απο χαρα τωρα ειμαι χαλια.
γιαυτο σκευτομαι μηπως τα ζαναξ με τρελανανε/ειμαι σιγουρη οτι ειμουν 100% στα λογηκα μου.δεν δενξερω δεν μπορω να γραψω καν δυσκολευομαι να βαλψ σε σειρα τις σκεψεις μου.

Παστελι
01-04-2011, 23:47
και επισης οι δικοι μ πηρανε συνταξη και στερουμε πολλα και ειδικα το φαι.πευτω πεινασμενη στο κρεβατι εδω και 20 μερες!:(

Lacrymosa
01-04-2011, 23:59
panikoula λυπαμαι πολυ..καταλαβαινω πως περνας δυσκολα...αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις κ να μην εισαι τεντωμενη...ξερω ειναι δυσκολο...αλλα αυτο σε κανει να νιωθεις ετσι..δεν νομιζω οτι τα φαρμακα μπορουν να τρελενουν καποιον, αλλα οτι ειτε απ τις παρενεργειες που μπορει να εχουν σε καποιους πιο εντονες ειτε απο την διακοπη να προκαλουν τετοια συναισθηματα και να φερνουν συγχυση κ οτι δεν μπορεις να σκεφτεις, δεν μπορεις να λειτουργησεις φυσιολογικα κτλ..σου ειπα κ εγω οταν πρωτοξεκινησα το ladose ετσι ενιωθα...
αυτο με τα αγχολυτικα κ εγω δεν το ειχα καταλαβει ειχα πει αρχικα στο γιατρο μου οτι αν γινεται να παιρνω μονο οταν δεν την παλευω αλλα μου ειπε οτι επειδη εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη πρεπει να παιρνω συνεχεια...προφανως για να λενε ετσι καποιος λογος θα υπαρχει......εγω παλι με τα φαρμακα ειμαι μια χαρα κ φοβαμαι να το κοψω γιατι μπορει να υποτροπιασω η να παθω κατι αλλο....:P
περα απ την φαρμακευτικη αγωγη κανω κ ψυχοθεραπεια κ μ εχει βοηθησει παρα πολυ..εχεις σκεφτει να ξαναξεκινησεις ψυχοθεραπεια?? γιατι δεν ειναι μονο το φαρμακα, ειναι κ τι μπορουμε κανουμε κ εμεις κ τι να αλλαξουμε ωστε να αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας...αν με τη συγκεκριμενη ψυχολογο δεν ησουν ευχαριστημενη η ενιωθες πως δεν σε καλυπτε, μπορεις να αναζητησεις βοηθεια αλλου...(κ να μην εχεις κ την μυρωδια της κλανιας στο γραφειο χεχε:)

Παστελι
02-04-2011, 00:19
panikoula λυπαμαι πολυ..καταλαβαινω πως περνας δυσκολα...αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις κ να μην εισαι τεντωμενη...ξερω ειναι δυσκολο...αλλα αυτο σε κανει να νιωθεις ετσι..δεν νομιζω οτι τα φαρμακα μπορουν να τρελενουν καποιον, αλλα οτι ειτε απ τις παρενεργειες που μπορει να εχουν σε καποιους πιο εντονες ειτε απο την διακοπη να προκαλουν τετοια συναισθηματα και να φερνουν συγχυση κ οτι δεν μπορεις να σκεφτεις, δεν μπορεις να λειτουργησεις φυσιολογικα κτλ..σου ειπα κ εγω οταν πρωτοξεκινησα το ladose ετσι ενιωθα...
αυτο με τα αγχολυτικα κ εγω δεν το ειχα καταλαβει ειχα πει αρχικα στο γιατρο μου οτι αν γινεται να παιρνω μονο οταν δεν την παλευω αλλα μου ειπε οτι επειδη εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη πρεπει να παιρνω συνεχεια...προφανως για να λενε ετσι καποιος λογος θα υπαρχει......εγω παλι με τα φαρμακα ειμαι μια χαρα κ φοβαμαι να το κοψω γιατι μπορει να υποτροπιασω η να παθω κατι αλλο....:P
περα απ την φαρμακευτικη αγωγη κανω κ ψυχοθεραπεια κ μ εχει βοηθησει παρα πολυ..εχεις σκεφτει να ξαναξεκινησεις ψυχοθεραπεια?? γιατι δεν ειναι μονο το φαρμακα, ειναι κ τι μπορουμε κανουμε κ εμεις κ τι να αλλαξουμε ωστε να αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας...αν με τη συγκεκριμενη ψυχολογο δεν ησουν ευχαριστημενη η ενιωθες πως δεν σε καλυπτε, μπορεις να αναζητησεις βοηθεια αλλου...(κ να μην εχεις κ την μυρωδια της κλανιας στο γραφειο χεχε:)

xaaxa εγω απελπιστει δεν εχω λευτα για ψυχοθεραπειες.μονο αυτην ηταν δωρεαν αλλα ειπαμε γιαυτην και ηταν πολυ καλη κοπελα και καλη γιατρος.
Αν δεν πληρωνεις σημερα σε εχουνε χεσμενο.Εγω θελω να παιρνω λιγο ζαναξ οταν δεν νιωθω καλα δεν θελω να παιρνω συναχομενα οποτε μου πει αυτη...κιαν προλαβω να κλεισω ραντευου γιατι γινεται πανικο καθε 20 του μηνος στα τηλεφωνα τους κλπ κλπ.
Με αυτη την ανεγεια τι θα γινει?γιατι δεν κανουμε επανασταση με την παλιο κοινωνια πας να αγορασεις μια βουρτσα για τα μαλια 25 ευρο ελεος καλιτερα να παρεις π@@##@ αντι βουρτσα.και του παιδιου μου χριεαζετε ειδικους πατους να μην [πονανε τα ποδαρακια του και αξοζουνε 100 ευρο.ελεος.ολα αυτα βλεπω και τρελενομε !

Lacrymosa
02-04-2011, 00:53
ρε συ αυτη αφου ηταν δωρεαν κ λες οτι ηταν πολυ καλη κοπελα κ πολυ καλη στη δουλεια της, γιατι ετσι την απεκλεισες?? δεν νομιζω λογω της μυρωδιας κλανιας ε??? χεχε ελπιζω να μην ειναι αυτος ο λογος λολ :P
το οικονομικο προβλημα το καταλαβαινω η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι χρεωνουν ακριβα τις επισκεψεις κ ειναι οντως δυσκολο αν δεν εχεις τοσα χρηματα να διαθεσεις για ψυχοθεραπειες..υπαρχουν ομως και τα κεντρα ψυχικης υγειας σε καθε νομο σχεδον στα οποια δεν πληρωνεις αλλα το κακο ειναι οτι κλεινεις ραντεβου κ αργανε λιγο να σε εξυπηρετησουν....αποτι γραφεις μενεις κρητη σιγουρα υπαρχουν κεντα ψυχικης υγειας τουλαχιστον στο ηρακλειο απ οτι ξερω...ψαξε κ αυτο το ενδεχομενο....
υπαρχει ενα site που γραφει τα κεντρα ψυχικης υγειας ανα νομο τωρα δεν θυμαμαι το link αν καποιος το βρει ας μας το στειλει..;)
oντως η κατασταση με την ανεργια χτυπαει πολλους κ παει η κωλοκοινωνια κατα διαολου...καλυτερα π00ts@ παρα βουρτσα ειναι κ δωρεαν κ βρισκεις οσες θελεις λολλλλλλ!!!!!!!!!!:)

Παστελι
02-04-2011, 00:59
axxaxaxa lol lol :P:P:P
ενιωσα καλυτερα που μηλισα πολυ καλυτερα πωπω ειμουν να σκασω.και ειχα φαει μπαν και αυτα δεν λεγονται στην ριαλ λαιφ.
στε κεντρο ψυχ υγιεας πηγαινα αι σκευτομαι να ξαναπαω σητ κοπελα αν σταματησει να τις αμολαει αλλα εινε μια φορα τους 2 μηνες αδικα βενζινες κλπ.
λευτα δεν εχω καθολου ανεργη ειμαι και χρονια χωρησμενη και εχω και τον μικρο να φροντηζω.
χθες στο κολυμβιτηριο του γιου μου παραγκειλα εναν καφε και οταν ειδα την αποδειξη μου ρθε να σπασω το φλιτζανι και να κοψω τον λαιμο στον σερβιτορο.δλδ ΕΛΕΟΣ!εσυ εχεις κανει μαυρες σκεψεις γενικα οχι μονο με ξενους.νιωθω τερας με τις σκεωεις π κανα τελευταια ενω δεν προκειτε να της πραγμτοποιησω ποτε νιωθω βρωμικη και τερας!!!
στο αλλο θεμα παλι οταν παω στο σουπερ και μ λενε την τιμη στα ψωνια παθενω κριση και αγανακτω να συνελθω!

Ακροβατης
02-04-2011, 13:50
τα αγχολυτικα ειναι πολυ βοηθητικα , αλλα κατα την γνωμη μου οταν συνδιαζονται και με συνεδριες σε ψυχολογο.αλιως περνουμε τα αγχολυτικα σαν καραμελες να καλμαρουμε και δεν λυνουμε τη ριζα του αγχους:(

lilium
02-04-2011, 14:49
panikoula εγω πιστευω οτι ξεχνας απο αγχος...εγω ξεχναω απιστευτα και στη δουλεια σκομη...το οτι παιρνεις αγχολυτικα δεν ειναι κακο.Εγω παιρνω και αντικαταθλιπτικα.Ε και?Και αλλος παιρνει χαπια για τη πιεση.Το δικο μας προβλημα ειναι αλλου.Αρα θα πρεπει να παιρνουμε οτι μας βοηθαει.Παντα κατοπιν εντολης γιατρου

Παστελι
02-04-2011, 14:59
panikoula εγω πιστευω οτι ξεχνας απο αγχος...εγω ξεχναω απιστευτα και στη δουλεια σκομη...το οτι παιρνεις αγχολυτικα δεν ειναι κακο.Εγω παιρνω και αντικαταθλιπτικα.Ε και?Και αλλος παιρνει χαπια για τη πιεση.Το δικο μας προβλημα ειναι αλλου.Αρα θα πρεπει να παιρνουμε οτι μας βοηθαει.Παντα κατοπιν εντολης γιατρου

Μα δεν ειναι εκει το θεμα.3 χρονια παιρνω φαρμακα απλα τωρα τα εκοψα και ενω τον πρωτο μηνα ειμουν τελεια τωρα εχω ενα σωρο προβληματα.
αρρωστενω και ευκολα και αγανακτω να συνελθω οταν ειμαι αδιαθετη φοραο μπεμπιλινο για γριες γιατι αιμοραγω τρελα ολα τα τρελα τα εχω.
τα αγχωλιτηκα ειπαμε τα εκοψα ηρεμηστικα παιρνω καμια φορα οπως το ζαναξ σε μικρη δοση και φοβαμε οτι αυτο τα προκαλει αυτα.

lilium
02-04-2011, 15:44
ΠΩς ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΖΑΝΑΞ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ?ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΕΙς.ΑΝ ΤΑ ΕΚΟΨΕς ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΧΕ ΚΟΠΕΙ ΓΙΑ ΜΗΝΕς ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟς ΚΑΙ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΜΕ ΧΑΠΙΑ.ΤΟ ΧΑΝΑΞ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΚΑΚΟ ΧΑΠΙ...ΔΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

lilium
02-04-2011, 15:46
ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΑΝΑΞ ΜΙΣΟ ΤΩΝ 0,25

Παστελι
02-04-2011, 18:26
Δεν τα εκοψα αποτομα δεν ειμαι καμια χαζη ξερω να τα χειρηζομαι σωστα τα φαρμακα.:P
Εχω διαβασει τις παρενεργειες ειναι πολλες αλλα εγω κολαω στην μακροχρονια χρηση τους τι επηπτωσεις μπορει να εχει.

Lacrymosa
08-04-2011, 12:48
ΠΩς ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΖΑΝΑΞ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ?

αγχολυτικο ειναι σωστα νομιζεις!!!:)

Lacrymosa
08-04-2011, 12:49
Δεν τα εκοψα αποτομα δεν ειμαι καμια χαζη ξερω να τα χειρηζομαι σωστα τα φαρμακα.:P
Εχω διαβασει τις παρενεργειες ειναι πολλες αλλα εγω κολαω στην μακροχρονια χρηση τους τι επηπτωσεις μπορει να εχει.

panikoula εφοσον τα σταματησες περιμενε να δεις με τον καιρο πως θα εισαι ισως ειναι θεμα χρονου κ νιωσεις καλυτερα..αληθεια πως νιωθεις??

Παστελι
08-04-2011, 14:03
Να σου πω την αληθεια?ιτε τα παιρνω ειτε οχι δεν εχει τωρα διαφορα.Παλιοτερα αν δεν τα επαιρνα δεν μπορουσα να κανω τπτ τωρα το μονο παραπανω π μου συμβενει ειναι λιγο παραπανο νευρα και μερικες μαυρες σκεψεις οπως ειχα παντα.Νομιζω ολοι κανουμε κακες σκεψεις αλλα οτι εχει διαφορα απο το να τις σκευτεσε και να της κανεις.:P

Lacrymosa
08-04-2011, 14:10
εννοειται ολοι κανουμε μαυρες σκεψεις κ για τον εαυτο μας κ για τους αλλους..εγω τελευταια τα χω βαλει με ολο τον κοσμο τσαντιζομαι απιστευτα που εχω ενα σωρο προβληματα ενω οι περισσοτεροι ειναι μια χρα κ απολαμβανουν τη ζωουλα τους κ οταν καποιος παθει κατι πολλες φορες ικανοποιουμαι οχι τοσο απο κακια οσο επειδη θελω να χω την αισθηση οτι δεν ειμαι μονη μου κ ετσι καπως παρηγοριεμαι..
καλα για τον εαυτο μου δεν το συζητω..αν με τους αλλους ειμαι μια φορα σκληρη με τον εαυτο μου ειμαι 1000...γι αυτο κ ξεσπαω τις περισσοτερες φορες στον εαυτο μου αλλα εκνευριζομαι προσπαθω να μην ξεσπαω στους αλλους γιατι στην τελικη δεν μου φταινε αν εγω ειμαι ενα βλαμμενο loserακι με ενα σωρο κολοπροβληματα κ ειμαι γενικως σε συγχυση...
αυτο με τα ζαναξ συνεβη κ σε μενα επαιρνα επι ενα χρονο κ μετα δεν με πιανανε τωρα τα χω αλλαξει σε lexotanil προς το παρον με κρατανε μεχρι καποια στιγμη να εξασθενησουν κ αυτα...

Παστελι
08-04-2011, 14:15
Το ζαναξ με πιανει εμενα παιρνω το μισο των 0.25 εδω και 2 εβδομαδες.Σημερα το κοβω για καμια 15 μερες μετα ξανα λολ.Αλλα ειμαι πονηρη το αρχηζω και το κοβω σταδιακα με λιγοτερη ποσοτητα μεσα σε μια εβδομαδα.
Καλα εσυ εισαι νεα κοπελα τωρα επρεπε να πεταγες απο ενεργεια να γυρναγες τον κοσμο ολο με τετοια ομορφη μερα γιατι εισαι μεσα κλεισμενη?
Δεν λεω εγω οτι διεφερα στην ηλικια σου αλλα το μεσα μεσα για νεα παιδια δεν ειναι καλο.
Και ειστε και ωραια κοριτσια με την μπροκεν αν προσεξα καλα.

Lacrymosa
08-04-2011, 14:22
Το ζαναξ με πιανει εμενα παιρνω το μισο των 0.25 εδω και 2 εβδομαδες.Σημερα το κοβω για καμια 15 μερες μετα ξανα λολ.Αλλα ειμαι πονηρη το αρχηζω και το κοβω σταδιακα με λιγοτερη ποσοτητα μεσα σε μια εβδομαδα.
Καλα εσυ εισαι νεα κοπελα τωρα επρεπε να πεταγες απο ενεργεια να γυρναγες τον κοσμο ολο με τετοια ομορφη μερα γιατι εισαι μεσα κλεισμενη?
Δεν λεω εγω οτι διεφερα στην ηλικια σου αλλα το μεσα μεσα για νεα παιδια δεν ειναι καλο.
Και ειστε και ωραια κοριτσια με την μπροκεν αν προσεξα καλα.

λολλ 0,25 ζαναξ για μενα καραμελα ειναι!!!!;)
κοιτα προσωπικη αποψη καλυτερα θα ταν να το παιρνεις οποτε δεν την παλευεις κ ετσι να μην βαζεις τον οργανισμο σου στη διαδικασια "το παιρνω 15 μερες- μετα το σταματαω- μετα δεν αντεχω κ ξανα" κλτ...πιστευω ετσι ειναι φαυλος κυκλος....
panikoula μου πεταγα απο ενεργεια (παραπεταγα για την ακριβεα) κ ειμαι μεσα κλεισμενη γιατι ειμαι υπο στενη παρακολουθηση απ τους δικους μου μετα απο εντολη του γιατρου μου μ εχουν υπο περιορισμο..(αμα δεις το post μου στο φορουμ της διπολικης θα καταλαβεις τι προηγηθηκε!!)....δεν πολυεχω κ ορεξη απ τα πολλα τα φαρμακα ειμαι σαν μαστουρωμενη...

Παστελι
08-04-2011, 14:30
A ναι εχεις δικιο.Παντως οι δικοι σου να ξερεις οτι θελουν το καλο σου ποτε μην πιστεψεις το αντιθετο.Και μενα ο γιος μου σιγα σιγα μπαινει στην εφηβεια (νωρις?) και αρχηζει και φοραει κατι φουτερ φαρδιες μπλουζες με κουκουλα κατι μου δεν μου πολυ αρεσει αλλα τι να κανω?
Η γιατρος με εβαζες για 15 μερες να κανω χρηση του ζαναξ γιαυτο το κανω και εγω ετσι.Αν παρεις μια μερα μαλλον πρεπει να παρεις και την αλλη δεν ξερω πως λειτουργουν αυτα.

Lacrymosa
08-04-2011, 14:37
αληθεια ποσο ειναι ο γιος σου??
hip hop στυλ δλδ κ ετσι??:)
κι εμενα ο γιατρος αρχικα ετσι μου ελεγε κ επειρνα καθημερινα επι 2 χρονια μετα τα αλλαξα κ μου ειπε απο μονος του να παιρνω οταν δεν αντεχω ε ξεκινησα ετσι μετα δεν την παλευα με τιποτα κ τωρα παιρνω καθημερινα πλεον...
απο αγχολυτικα εχεις δοκιμασει κ αλλα περα απ τα ζαναξ??
εγω εχω δοκιμασει ζαναξ, stedon κ lexotanil...

πεννυ
08-04-2011, 14:44
Γεια σας παιδιά! Κι εγώ αυτές τις μέρες δεν είμαι καθόλου καλά. Επαιρνα τα Zoloft αλλά ήμουν πολύ χάλια. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω ένα το πρωί και ένα το βράδυ. Οταν τα ξεκίνησα νόμιζα ότι θα τρελαθώ. Μου είπε να παίρνω μόνο το πρωί. Και πάλι όμως είμαι χάλια. Γιαυτό και εγώ τα σταμάτησα. Σήμερα τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε να τα πετάξω και να πάρω τα Sertral των 50. Στο φαρμακείο δεν τα ξέρανε. Είναι λέει καινούργια. Ξέρετε κάτι γι αυτά; Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιο ελαφριά από τα Zoloft. Βέβαια δοκίμασα και ήπια εχθές αφέψημα λουίζα. Κοιμήθηκα πολύ ήσυχα. Προμηθευτηκα και μελισσόχορτο και βάλσαμο. Διάβασα ότι ηρεμούν και καταπολεμούν το άγχος. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι και ο καιρός και γενικά μια αναταραχή στην ατμόσφαιρα γι αυτό και αυτή η άσχημη κατάσταση που βιώνω.

Lacrymosa
08-04-2011, 14:51
γεια σου πεννυ!! εγω παλι αυτες τις μερες ειμαι μια ετσι μια αλλιως!! τα zoloft τα παιρνεις για αγχος η για καταθλιψη?? τα ειχα παρει παλιοτερα για πολυ λιγο απ ο,τι θυμαμαι ηταν καλα φαρμακα δεν ειχαν παρενεργειες..δεν σε βοηθησαν δλδ?? τα sertral δεν τα ξερω..αντικαταθλιπτικα ειναι αυτα??
α δοκιμασε κ βαλερινανα αν θες για το αγχος. ειναι ελαφρυ φυσικο ηρεμιστικο για ηπιο εως μετριο αγχος..

Παστελι
08-04-2011, 17:41
Δεν εχω παρει τπτ αλλο εκτος απο τα ζαναξ λακριμοσα.στην ουσια ειναι σαν να μην παιρνω καθολου αφου παιρνω ποτε ποτε μισο ζαναξ των 0.25 ομως με πιανει.

Lacrymosa
08-04-2011, 18:40
αφου σε πιανει το 0,25 μια χαρα εισαι...ειναι πολυ μικρη δοση γι αυτο το λεω...
μηπως αν ελεγες στο γιατρο σου να δοκιμαζες κ κατι αλλο αν χρειαζοταν?? κι εμενα τα ζαναξ απο ενα σημειο κ μετα δεν καναν τιποτα...
παντως οσο μπορεις να το παλευεις χωρις τα χαπια παλευε το δεν σημαινει παντα οτι με τα χαπια θα σαι καλυτερα μετα μπορει να εχεις αλλα προβληματα..

Παστελι
08-04-2011, 18:49
Οχι ειμαι οκ εγω ετσι πιστευω εμενα με πιανουν 3 χρονια οσο παιρνω .μια παιρνω μια οχι.Οταν τα παιρνω ειμαι πολυ χαλια εχω προσεξει οτι τον μισο μηνα ειμαι οκ τον αλλον οχι.τουλαχιστον εχω και καλες μρες αρεκετες :)

Lacrymosa
08-04-2011, 18:55
Οκ τοτε!!;) Εννοεις δλδ οτι οταν τα παιρνεις σου φευγει ναι μεν το αγχος αλλα εχεις ψυχοσωματικα ας πουμε?? Τοτε γιατι τα παιρνεις?? Σκοπος ειναι να γινομαστε με τα φαρμακα καλυτερα οχι χειροτερα...(αν κ τις περισσοτερες φορες χειροτερα γινομαστε με τις κωλοπαρενεργειες που εχουν....)

Παστελι
08-04-2011, 18:59
Λακρι δεν εχεις καταλαβεις τα ζαναξ ειναι ηρεμηστικα και μυοχαλαρωτηκα δεν ειναι οπως τα σεροξατ που τα παιρνεις και εχουν σιγα σιγα βραχυπροθεσμα αποτελεσματα.
Ενω τα ζαναξ εχουν αμεσα.Μολις παρω ζαναξ σταματαω να ποναω παντου κυριως πονο και δυσφορια που νιωθω και φευγουν εντελως για 24 ωρες.
Απλα φοβαμαι ετσι οπως τα παιρνω για πολυ καιρο και διακεκομενα μην μου προκαλεςσουν τπτ προβλημα στα νευφρα η στο μυαλο....σε οσο μου απεμεινε λολ

Lacrymosa
08-04-2011, 19:04
ξερω ρε συ τι ειναι τα ζαναξ τα επαιρνα κι εγω!!:) σε κραταει το ζαναξ μεχρι 24 ωρες?? Μπραβο εμενα δεν με κρατουσε ουτε 24 λεπτα κ τωρα τα lexotanil με κρατανε ολο το βραδυ αλλα το πρωι που ξυπναω εχει φυγει μαλλον η δραση τους κ αρχιζω παλι κ αγχωνομαι κ τρεμω..
εγω φοβαμαι περισσοτερο την εξαρτηση απ τα αγχολυτικα πιστευω εχω παθει στανταρ αλλα φοβαμαι να τα κοψω μην παθω καμια υποτροπη κ μετα εχουμε αλλα...

Παστελι
08-04-2011, 19:08
Eγω δνε παθενω εξαρτηση απλα οταν νιωθω δυσφορια πρεπει να παιρνω λιγο ζαναξ για 10 μερες περιπου μεσα και το κοψημο για να συνελθω.
Απορω και εγω που με πιανει τοσο μικρη δωση γιατι οταν ξεκινησα να εχω κρισεις πανικου χτυπιομουν κατω σαν χταποδι.

Lacrymosa
08-04-2011, 20:58
Αφου σε πιανει αυτη η δοση μια χαρα ειναι!!:)
Eγω σχεδον 2,5 χρονια με αγχολυτικα συνεχεια στανταρ θα χω γινει τζανκι θα τρεχω μετα για απεξαρτηση!! αλλα δεν θελω να τα κοψω γιατι μετα φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να στεκομαι καν απ το αγχος κ τα ψυχοσωματικα..

Παστελι
08-04-2011, 21:42
τα αγχολυτικα ενοεις αυτα που δρουν βαρχυπροθεσμα?δεν ξερω φοβαμαι μην παθω κατι.τα λεξοτανιλ νομιζω ειναι σαν το ζαναξ και καλυτερα.

Lacrymosa
08-04-2011, 22:03
ναι ρε συ αυτα εννοω οσα αμηκουν στις βενζοδιαζεπινες αν λαμβανονται περα απο ενα χρονικο οριο προκαλουν εθισμο το γραφει αλλωστε κ μεσα εγω παιρνω αγχολυτικα 2,5 χρονια συνεχομενα οποτε πιστευω εχω εθιστει αλλα για να το καταλαβω πρεπει να τα κοψω ενα διαστημα κ να δω τι θα γινει (βεβαια δεν προκειται να κανω κατι τετοιο) παντως αμα παιρνεις περιστασιακα δεν εθιζεσαι...
ναι τα lexotanil σαν τα ζαναξ ειναι καλυτερα δεν ξερω αν ειναι γιατι στον καθενα τα διαφορα φαρμακα δρουν διαφορετικα εμενα παντως με βοηθησαν περισσοτερο...

Παστελι
08-04-2011, 22:16
2.5 χρονια τι παιρνεις δεν καταλαβα.λεξοτανιλ?

Αόρατος...
08-04-2011, 22:16
ξερω ρε συ τι ειναι τα ζαναξ τα επαιρνα κι εγω!!:) σε κραταει το ζαναξ μεχρι 24 ωρες?? Μπραβο εμενα δεν με κρατουσε ουτε 24 λεπτα κ τωρα τα lexotanil με κρατανε ολο το βραδυ αλλα το πρωι που ξυπναω εχει φυγει μαλλον η δραση τους κ αρχιζω παλι κ αγχωνομαι κ τρεμω..
εγω φοβαμαι περισσοτερο την εξαρτηση απ τα αγχολυτικα πιστευω εχω παθει στανταρ αλλα φοβαμαι να τα κοψω μην παθω καμια υποτροπη κ μετα εχουμε αλλα...

Μήπως κάνεις λάθος ρε συ? Μέσα σε 24 λεπτά δεν προλαβαίνει καλά καλά να δράσει.
Μήπως έπαιρνες mentos αντί για ζάναξ και δεν το κατάλαβες??:cool:

Παστελι
08-04-2011, 22:21
Εχω μετρησει ποση ωρα κανει να με πιασει το ζαναξ και δρα περιπου μια ωρα μετα.
Βεβαια μπορει να παιζει ρολο και η δοση η ποσοτητα δηλαδι.

Lacrymosa
08-04-2011, 22:22
Μήπως κάνεις λάθος ρε συ? Μέσα σε 24 λεπτά δεν προλαβαίνει καλά καλά να δράσει.
Μήπως έπαιρνες mentos αντί για ζάναξ και δεν το κατάλαβες??:cool:

χαχαχαχ οχι δεν επαιρνα μεντος αυτο ειναι σιγουρο!!
τροπος του λεγειν εννοω οτι δεν με επιανε σχεδον καθολου ειτε το παιρνα ειτε οχι δεν εβλεπα καμια ιδιαιτερη διαφορα κ απ τη στιγμη που με επιανε (συνηθως μετα απο 40-45 λεπτα ) η δραση του κρατουσε για πολυ λιγο..

Lacrymosa
08-04-2011, 22:24
2.5 χρονια τι παιρνεις δεν καταλαβα.λεξοτανιλ?

2,5 χρονια συνολικα αγχολυτικα εννοω 1 χρονο επαιρνα ζαναξ δεν με πιανανε απο ενα σημειο κ μετα κ μετα τα αλλαξα σε lexotanil τα οποια περνω μεχρι σημερα κ με πιανουνε!!

Αόρατος...
08-04-2011, 22:27
Εχω μετρησει ποση ωρα κανει να με πιασει το ζαναξ και δρα περιπου μια ωρα μετα.
Βεβαια μπορει να παιζει ρολο και η δοση η ποσοτητα δηλαδι.

Τόσο πολύ δεν κάνει, ανάλογα και με την δόση βέβαια όπως σωστά είπες. Σε μένα, δρα περίπου σε 20-30 λεπτά.

Παστελι
08-04-2011, 22:29
Τόσο πολύ δεν κάνει, ανάλογα και με την δόση βέβαια όπως σωστά είπες. Σε μένα, δρα περίπου σε 20-30 λεπτά.

Παιρνεις και εσυ?Τι εχεις?

Αόρατος...
08-04-2011, 22:40
Παιρνεις και εσυ?Τι εχεις?

Γιατί να μην πάρω δλδ?? Στο πηγάδι κατούρησα....??

Βασικά για να είμαι ειλικρινής, τώρα δεν παίρνω, σπάνια μόνο όταν εκδηλωθεί κρίση πανικού, αλλά και πάλι προσπαθώ να μην πάρω, μόνο αν εκδηλωθεί με μεγάλη ένταση. Στο παρελθόν όμως είχα κάνει αγωγή με ζάναξ, δύο 3μηνα αν θυμάμαι καλά. Πάντα όμως έχω μαζί μου, όπου και να είμαι.

Lacrymosa
08-04-2011, 22:43

Συνηθως ο μεσος χρονος δρασης των αγχολυτικων ειναι 30-90 λεπτα.

Παστελι
08-04-2011, 22:44

Βασικά για να είμαι ειλικρινής, τώρα δεν παίρνω, σπάνια μόνο όταν εκδηλωθεί κρίση πανικού, αλλά και πάλι προσπαθώ να μην πάρω, μόνο αν εκδηλωθεί με μεγάλη ένταση. Στο παρελθόν όμως είχα κάνει αγωγή με ζάναξ, δύο 3μηνα αν θυμάμαι καλά. Πάντα όμως έχω μαζί μου, όπου και να είμαι.

Και εγω τα εχω πανω μου για ωρα αναγκης δεν ξερεις τι γινεται.
Αλλα δεν με πιανει ποτε μορστα σε κοσμο ειναι ντροπαλος ο πανικος μου εμενα.
Με πιανει ορισμενα τα βραδια που ειμαι μονη μονο,Μαλλον με επιανε τωρα εχει αν με πιασει εναν μηνα σχεδον.Με ειχε πιασει τελευταια οταν ποναγε το δοντι μου.

Lacrymosa
08-04-2011, 22:46

λολλλλ ετσι ρε συ πες τα!!!!!!!:)
κι εγω κουβαλαω οχι μονο αγχολυτικα αλλα κι απ τα αλλα που παιρνω κινητο φαρμακειο εχω καταντησει θα παει καποιος να με ληστεψει κ στις τσεπες αντι για λεφτα θα βρει χαπια λολλ

Antouan89
09-04-2011, 00:54
Well όπως όλοι, έτσι και εγώ έχω κάνει παρατηρήσεις με το χρονόμετρο για το ζαναξ..
Σε εμένα νιώθω να ξεκινάει μετά απο 10 -15 λεπτά σε μικρό βαθμό και μέχρι 30-40 λεπτά είναι σε 100%..
Ανάλογα με την δόση βέβαια και τις συνθήκες αλλά κατά μέσο όρο θα έλεγα ότι με βοηθάει για 3-5 ώρες.
Λεξοτανίλ δεν έχω πάρει ποτέ..όχι ακόμα τουλάχιστον..

Lacrymosa
09-04-2011, 13:07
κι εγω το κανω αυτο με το χρονομετρο!φυσικα δεν ειναι παντοτε η ιδια ωρα εξαρταται απο τη δοση κ το ποσο εντονο ειναι το αγχος...τα ζαναξ οταν τα προτοξεκινησα με κρατουσαν μεχρι κ 6 ωρες μετα που τα παιρνα ενα χρονο η δραση τους ειχε εξασθενησει αρκετα..τα λεξοτανιλ που παιρνω τωρα δρουν μετα απο 40 λεπτα περιπου κ με κραταν ηρεμη ολο το βραδυ...ισως ειναι πιο δυνατα δεν ξερω..

Παστελι
09-04-2011, 13:26
Πραγματηκα χερομαι που υπαρχουν αυτα τα φαρμακα αλλιως θα ειχαμε καταστραφει θα ειχαμε παρει τα βουνα!λολ.
Ευχομαι να μην μας δημηουργησουν κανενα προβλημα στα νεφρα η στον μυαλο βραχυπροθεσμα.

Lacrymosa
09-04-2011, 13:32
Πραγματηκα χερομαι που υπαρχουν αυτα τα φαρμακα αλλιως θα ειχαμε καταστραφει θα ειχαμε παρει τα βουνα!λολ.
Ευχομαι να μην μας δημηουργησουν κανενα προβλημα στα νεφρα η στον μυαλο βραχυπροθεσμα.

Οντως παρολο που συνηθως δυσανασχετουμε που παιρνουμε φαρμακα (κ ανθρωποι που παιρνουν περισσοτερα κ πιο βαρια απο ενα λεξοτανιλ η ζαναξ) εστω κ ετσι μας κρατανε τα σκασμενα σε μια ισοροπια (τις περισσοτερες φορες)..
εγω φοβαμαι μη δημιουργησουν προβλημα στο συκωτι γιατι εκει μεταβολιζονται κ λεω να κανω εξετασεις αιματος γιατι εχω αγχωθει...α κ τον εθισμο φοβαμαι με τα αγχολυτικα που παιρνω....

Παστελι
09-04-2011, 13:35
Μην φοβασε η απεξαρτηση ειναι το ιδιο σαν τις κρισεις πανικου.Δεν ειναι κατι προτοφανες σε εμας.τα ιδια συμπτωματα εχει.
Παλια επερνα μεγαλυτερη δωση ζαναξ και επαθα εξαρτηση αλλα εχοντας συνηθησει την δυσφορια μου περασε ευκολα.
Φαντασου να μην ειχαμε ενα ζαναξ/λεξοτανιλ για ωρα αναγκης?Πωπω με πιανει τρομος οταν το σκεφτομαι αυτο!
8α με πιανει κριση πανικου,θα ετρεχα σαν μουρλη σοτυς δρομους,θα λιποθημουσα θα εκλεγα μπροστα στο παιδι αι τους δικους μου.Κολαση σκετη!

Lacrymosa
09-04-2011, 13:54
κι εγω με τα αγχολυτικα νιωθω καποια ασφαλεια εχω παντα μαζι μου εννοειται κ ξερω οτι κ να συμβει, κ να αγχωθω, να τρεμω, ναμε πιασουν τα ψυχοσωματικα, να παθω κριση πανικου κτλ.. ξερω οτι θα παρω κ μετα θα ηρεμησω αλλιως δεν την βγαζω νομιζω οτι θα πεθανω η θα παθω νευρικο κλονισμο...
μα αυτο με φοβιζει περισσοτερο το οτι τα συμπτωματα απ την απεξαρτηση ειναι σαν αυτα στις κρισες πανικου!! ενα χρονο υπεφερα απο panic attacks αμαν κ πως εκανα να ξεφυγω εχω να παθω 3 μηνες κ ειμαι μια χαρα απ αυτο το θεμα μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να ξαναπαθω με πιανει τρομος...αλλα οχι ειπαμε δεν τα κοβω προς το παρον τουλαχιστον μια χαρα ειμαι ετσι φοβαμαι να τα κοψω....

Παστελι
09-04-2011, 15:18
Λακρι εγω οποτε ποναγα καπου με πιανε κρηση γιατι νομιζα οτι εχω καρκινο.Κολαση.

Lacrymosa
09-04-2011, 15:35
Λακρι εγω οποτε ποναγα καπου με πιανε κρηση γιατι νομιζα οτι εχω καρκινο.Κολαση.

κι εγω το ενιωθα αυτο ειδικα οταν σφιγγοταν το στομαχι μου κ πονουσε νομιζα οτι ειχα ογκο στο στομαχι η ειχα μεινει εγκυος..:P

Αόρατος...
09-04-2011, 17:54
Ένας γιατρός μου είχε συστήσει τα rivotril και μάλιστα μου είχε πει ότι είναι καλύτερα από τα xanax. Πήρα για ένα μικρό διάστημα κι απ΄αυτά, (έτσι, μην τον προσβάλλω τον άνθρωπο, καλό πήγε να κάνει..:cool:), αλλά δεν είδα καμιά ιδιαίτερη διαφορά, είναι και πως θα σου κάτσει το φάρμακο, δεν κάθονται σε όλους το ίδιο.

Lacrymosa
09-04-2011, 18:00
ετσι ειναι δεν κανουν τα φαρμακα την ιδια δουλεια σε ολους..το rivotril το χω ακουσει απο αλλους ως καλο φαρμακο αλλα ειναι πως θα σου κατσει δεν τοχω παρει παντως για να ξερω...απο αγχολυτικα που εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα (ζαναξ, λεξοτανιλ κ στεντον) τα λεξοτανιλ μου κατσαν καλυτερα απ ολα..

Αόρατος...
09-04-2011, 18:04
ετσι ειναι δεν κανουν τα φαρμακα την ιδια δουλεια σε ολους..το rivotril το χω ακουσει απο αλλους ως καλο φαρμακο αλλα ειναι πως θα σου κατσει δεν τοχω παρει παντως για να ξερω...απο αγχολυτικα που εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα (ζαναξ, λεξοτανιλ κ στεντον) τα λεξοτανιλ μου κατσαν καλυτερα απ ολα..

Ε δοκίμασε κι απ΄αυτό.. Κι αν σου κάτσει???? Χαχα

(Χούμορ χούμορ)..

Lacrymosa
09-04-2011, 18:18
Κι αν μου κατσει?? Μου αλλαζει τη ζωη!! (λεμε τωρα)..

μπααα φτανει τοσα που παιρνω πολλα ειναι δεν θελω αλλα να μου λειπει το βυσσινο χεχε...:)

Παστελι
09-04-2011, 18:25
Bασιλη αυτα που λες τα καινουρια ειναι τα καλυτερα ακουσα και δεν προκαλουν εθισμο.

Lacrymosa
09-04-2011, 18:29
Bασιλη αυτα που λες τα καινουρια ειναι τα καλυτερα ακουσα και δεν προκαλουν εθισμο.

κι εγω το ακουσα αυτο οτι ειναι καλα αν ειναι τα καλυτερα δεν ξερω γιατι για να μαθω ποια ειναι τα καλυτερα πρεπει να παρω μια μικρη γευση απ ολα λολ!!
ρε συ οχι προκαλουν εθισμο νομιζω αφου ανηκουν στις βενζοδιαζεπινες τα bespar απ οτι ξερω δεν προκαλουν αλλα ειναι σαν τα αντικαταθλιπτικα αργουν να δρασουν δεν ειναι δλδ βραχυπροθεσμα...

Παστελι
09-04-2011, 18:33
Εγω με τα ζαναξ μου ειμαι μια χαρα.Ευχομαι οσο περναει ο καιρος να μην παθω τπτ εγκεφαλικο.

Lacrymosa
09-04-2011, 18:41
Εγω με τα ζαναξ μου ειμαι μια χαρα.Ευχομαι οσο περναει ο καιρος να μην παθω τπτ εγκεφαλικο.

Μη φοβασαι εγκεφαλικο παθαινεις απο αλλους λογους οχι απ τα ζαναξ!!:)

skopeytis
12-04-2011, 15:36
το xanax δεν προκαλεί τίποτε _τις πιο πολλές φορές- έπαιρνα για 1 έτος και κόβεται σταδιακά

Παστελι
12-04-2011, 16:03
Βρε σκοπευτη αργησες αυτα τα θρστω.εντ τα ανοιξα εδω και μερα αλλα δεκτες οι συμβουλες σου.σευχαρηστω :)

Lacrymosa
12-04-2011, 18:32
Βρε σκοπευτη αργησες αυτα τα θρστω.εντ τα ανοιξα εδω και μερα αλλα δεκτες οι συμβουλες σου.σευχαρηστω :)

λολ ρε συ καλιο αργα παρα ποτε!!!:) ναι τα ζαναξ κ γενικα κ αλλα αγχολυτικα δεν εχουν ιδιαιτερες παρενεργειες σε σχεση με αλλα φαρμακα αλλα θελει πολυ προσοχη στη μειωση της δοσης...γιατι μετα εχουμε αλλα:)

Παστελι
12-04-2011, 20:26
Τα στεριτηκα δεν τα φοβαμαι αλλα φοβαμαι :P

Lacrymosa
12-04-2011, 21:24
Τα στεριτηκα δεν τα φοβαμαι αλλα φοβαμαι :P

Εγω παλι τα φοβαμαι πολυ τα στερητικα γιατι νταξει οσο τα παιρνω τα φαρμακα ειμαι οκ αλλα οταν θα ερθει η στιγμη να τα σταματησω επειδη τα παιρνω μακροχρονια σιγουρα θα χω στερητικα πιστευω κ φοβαμαι μην ειναι εντονα...

irene13
13-04-2011, 10:53
Lacrymosa,

αρκετές φορές έκοψα τα xanax και δεν ήταν πολύ δύσκολο, περίπου μία βδομάδα θέλει ο οργανισμός για να συνέρχεται από κάθε μικρή μείωση, γιατί δεν μπορείς και να τα κόψεις μαχαίρι :)

Παστελι
13-04-2011, 13:32
Γιατι καποια βραδια(βραδια με πιανει κριση παντα) νιωθω εντονη δυσφορια και μολις παρω ζαναξ μου φευγει αυτη η δοισφορια.

Lacrymosa
13-04-2011, 13:45
Lacrymosa,

αρκετές φορές έκοψα τα xanax και δεν ήταν πολύ δύσκολο, περίπου μία βδομάδα θέλει ο οργανισμός για να συνέρχεται από κάθε μικρή μείωση, γιατί δεν μπορείς και να τα κόψεις μαχαίρι :)

Βασικα ποτε δεν ειχα στερητηκα απ τα ζαναξ γιατι οταν ηταν να τα κοψω ειχα ηδη ξεκινησει κ τα λεξοτανιλ κ τα επαιρνα ταυτοχρονα κ οταν εκοψα το ζαναξ δεν ειχα τιποτα επειδη προφανως με κρατουσε το λεξοτανιλ...αλλα οταν χρειαστει να το κοψω κι αυτο φοβαμαι τα στερητικα του επειδη εχω ακουσει οτι ειναι φαρμακαο που φερνει πιο εντονα στερητικα σε σχεση με αλλα αγχολυτικα..

Lacrymosa
13-04-2011, 13:48
Γιατι καποια βραδια(βραδια με πιανει κριση παντα) νιωθω εντονη δυσφορια και μολις παρω ζαναξ μου φευγει αυτη η δοισφορια.

Χμμ μαλλον γιατι με τα ζαναξ οπως ειχες γραψει σ ενα αλλο post απ ο,τι θυμαμαι περναν ολα κ σε κανουν πυραυλο!!!! λολλ:)

Παστελι
13-04-2011, 13:51
Ε ναι !χααχ.Εκελεισα ραντευου στο βενιζελιο με ψυχιατρο να με παρακολουθησει γιατι η αλλη πηρε συνταξη που με εβλεπε.
Τι θα κανω λες να μυ πει αν μου γραψει αλλα φαρμακα?Στο βενιζελιο δεν γραφουν ζαναξ μονο τα αταραξ που δεν κανουν μια.!

Παστελι
13-04-2011, 13:58
τι να κανω η αλλη στο εντρο ψυχικης υγειας δεν ενδιαφερεται εχει πολλα ραντευου και πρεπει να δει τον φακελο μου και μετα θα μου κλεισει ραντευου.
Θα κλεισω και με αυτην δεν πειραζει καποια απο τις 2 μπορει να βρει μια λυση δλδ να παιρνω καπιο ελαφρι ηρεμιστικο καπου καπου χωρις να χρειαστει να μου γραψουν φαρμακα.

Lacrymosa
13-04-2011, 14:14
Κλεισε ραντεβου κ εξηγησε πως νιωθεις κ αναλογως θα σου πουν κ τι φαρμακο χρειαζεσαι..πες οτι τα ζαναξ σε βοηθησαν κ πιθανον αυτα να σου δωσουν συνηθως οι ψυχιατροι οταν ξερουν οτι ενα φαρμακο εκατσε σε καποιον συνεχιζουν με το ιδιο γιατι ειναι δοκιμασμενο κ εφοσον βοηθησε δεν υπαρχει λογος να ανατρεχουν σε αλλα..τα αταραξ δεν τα ξερω αγχολυτικα ειναι?? κ ειναι δυνατον σ ολοκληρο νοσοκομειο μονο αυτα να δινουνε?? λολ

Παστελι
13-04-2011, 14:16
Στο κεντρο ψ υ δινουν ζαναξ στο βενιζελιο δεν δινουν φαρμακα με κοκκινη γραμμη ναρκωτικα δλδ οπως τα λενε.
Φοβαμαι τα πηγενε ελα βενζινες και μην μου γραψουν παλι τα σεροξατ.

Lacrymosa
13-04-2011, 14:21
Στο κεντρο ψ υ δινουν ζαναξ στο βενιζελιο δεν δινουν φαρμακα με κοκκινη γραμμη ναρκωτικα δλδ οπως τα λενε.
Φοβαμαι τα πηγενε ελα βενζινες και μην μου γραψουν παλι τα σεροξατ.

αυτο παλι ποτε δεν το καταλαβα σε καποιο κεντρο η νοσοκομειο να συνταγογραφουν μονο καποιο συγκεκριμενο φαρμακο κ να δινουν σε ολους το ιδιο..μ@λ@κι@ τελειως αφου δεν μπορει το ιδιο φαρμακο να ταιριαζει σε ολους το ιδιο..θαρρεις δλδ κ αλλα δεν υπαρχουν..
κατσε δεν καταλαβα τα αταραξ που λες οτι δινουν στο βενιζελιο δεν ειναι με κοκκινη γραμμη??

Παστελι
13-04-2011, 14:23
οχι δεν ειναι γιαυτο δεν πιανουν κιολας.

Lacrymosa
13-04-2011, 14:26
οχι δεν ειναι γιαυτο δεν πιανουν κιολας.

αχα αλλα που ξες ρε συ οτι δεν πιανουν??..δεν σημαινει πως για να πιανουν πρεπει οπωσδηποτε να ειναι βενζοδιαζεπινες με κοκκινη γραμμη..

Παστελι
13-04-2011, 14:29
Εμ τα επερνα 1 χρονο πως δεν ξερω.Σε πιανουν δεν σου ερχεται κριση και δυσφορια αλλα τηην αλλη μερα κοιμομουν ορθια.

Παστελι
13-04-2011, 14:31
Λακρι χθες ενιωθα παλυ δυσφορια και πηρα πονσταν και μου περασε.Δεν ξερω τι μου συμβενει μαλλον εχω ιγμοριτηδα η κατι με τον ρυθοηδη.

Lacrymosa
13-04-2011, 14:35
Εμ τα επερνα 1 χρονο πως δεν ξερω.Σε πιανουν δεν σου ερχεται κριση και δυσφορια αλλα τηην αλλη μερα κοιμομουν ορθια.

Αρα σε πιανουν κ σε παραπιανουν για να κοιμασαι κ την αλλη μερα παει να πει οτι ειναι δυνατα ρε συ...ενω με τα ζαναξ δεν νιωθεις ετσι.

Lacrymosa
13-04-2011, 14:37
Λακρι χθες ενιωθα παλυ δυσφορια και πηρα πονσταν και μου περασε.Δεν ξερω τι μου συμβενει μαλλον εχω ιγμοριτηδα η κατι με τον ρυθοηδη.

Λολ πως κ δεν πηρες ζαναξ?? Ισως πρεπει να κανεις εξετασεις ωστε να αποκλεισεις κατι παθολογικο να ξερεις τουλαχιστον αν ειναι απ το αγχος..

Παστελι
13-04-2011, 16:13
Aυτο θα κανω εχω κλησει 3 ραντευου 15 ευρο λολ.Δεν ειναι δωρεαν στο δημοσιο πια.
Θελω να αποκλεισω οτι τρεχει κατι παθολογηκο.Να φανταστεις 2 χρονια ενιωθα φρικη την μια μερια του προσωπου μου πονος ενταση ζαλη αυχενας και ολα ηταν απο τον εσωκλειστο(σαπιο πλεον) φρονημητη μου.
Τωρα παλυ νιωθω ενταση στο πανω μερος του κεφαλιου μαλλον σαπισε το μυαλο μου χιχιχιχι.

Lacrymosa
13-04-2011, 16:39
Aυτο θα κανω εχω κλησει 3 ραντευου 15 ευρο λολ.Δεν ειναι δωρεαν στο δημοσιο πια.
Θελω να αποκλεισω οτι τρεχει κατι παθολογηκο.Να φανταστεις 2 χρονια ενιωθα φρικη την μια μερια του προσωπου μου πονος ενταση ζαλη αυχενας και ολα ηταν απο τον εσωκλειστο(σαπιο πλεον) φρονημητη μου.
Τωρα παλυ νιωθω ενταση στο πανω μερος του κεφαλιου μαλλον σαπισε το μυαλο μου χιχιχιχι.

χαχαχαχα δεν σαπιζει το μυαλο!!!!! :)
Eυχομαι να παν καλα οι εξετασεις κ να μην εχεις κατι παθολογικο!

Παστελι
13-04-2011, 16:40
Μακαρι εσυ εισαι καλα πως τα πας?

Lacrymosa
13-04-2011, 16:48
Την παλευω!!! Ειμαι εντονα κυκλοθυμικη τις τελευταιες μερες αλλα την παλευω..

predator
24-06-2012, 04:33
Τα αγχολυτικα ειναι μεγαλη παγιδα,γενικοτερα η ευκολια που καποιος ψυχιατρος γραφει φαρμακα ειναι τρομαχτικη.

philosopher
22-08-2012, 03:01
μηπως ξερετε που μπορω να παραγγειλω xanax online?

mr bubbles
22-08-2012, 05:51
εγω μια φορα στην ζωη μου πηρα ζαναξ μετα απο μια κριση πανικου και μετα απο λιγο ενιωθα ομορφα και γελαγα με το παραμικρο.δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο.

Lacrymosa
22-08-2012, 09:05

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα οχι ρε πουστη μου ελιωσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!:cool:

Lacrymosa
22-08-2012, 09:06
εγω μια φορα στην ζωη μου πηρα ζαναξ μετα απο μια κριση πανικου και μετα απο λιγο ενιωθα ομορφα και γελαγα με το παραμικρο.δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο.

Μην ανησυχεις! Φυσιολογικοτατο ειναι! Αφου δν επαθες τπτ αλλο :p

philosopher
22-08-2012, 13:36
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα οχι ρε πουστη μου ελιωσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!:cool:που ειναι το αστειο?

Korina12
22-08-2012, 13:46

Δεν γίνεται αυτό!!!!!Μόνο με συνταγή γιατρού μπορείς να πάρεις..Ούτε από φαρμακείο δεν μπορείς να αγοράσεις xanax χωρίς συνταγή..

kochlias
22-08-2012, 13:58
εγω εχω παρει ξαναξ αλλα δυστυχως ουτε γελιο μου εφερνε ουτε καποιο ωραιο συναισθημα .....και εδω ατυχος ρε γαμ. ......το...... . Μην με παρεξηγειτε αυτοσαρκαζομαι . Παντως εισαι τυχερος που καταφερες να ξεπερασεις τις κρισεις πανικου χωρις να ξαναχρειαστει να παρεις αγχολυτικα .

Lacrymosa
22-08-2012, 15:05
που ειναι το αστειο?

φιλε μ την απαντηση στην εδωσε η Κορινα. Κ εννοειται οτι συμφωνω μαζι της.

philosopher
22-08-2012, 15:40
λες και δεν ξερω οτι θελει συνταγη...απλα δεν γνωριζω ποιο online φαρμακειο ειναι ασφαλες..τελος παντων, αν καποιος εχει παραγγειλει στο παρελθον,ας μου στειλει pm

χρυσοβαλαντου
26-08-2012, 00:02
Εγώ τα τα έκοψα τα αγχολυτικά εδώ και ένα χρόνο τα δεν ήθελα να πηγαίνω και στον γιατρό άλλο βαρέθηκα να λεω του ανθρώπου ότι δεν βλέπω διαφορά αφού δεν έκανα τίποτα από μόνη μου όσο καιρό τα έπαιρνα είχα μια κάποια αμνησία τώρα παίρνω βαλεριάνα της lanes είδα περισσότερη διαφορά απο τα άλλα δεν προκαλούν εξάρτηση κιόλας 1 χαπάκι των 125 mg με ποιάνει .