PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει

kit
19-03-2011, 21:30
Γεια σε όλους,

Είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 11 μηνών. Κανονικά πρέπει να πετάω στα σύννεφα έτσι;! Δεν συμβαίνει όμως αυτό. Νιώθω συνεχώς πιεσμένη, αγχωμένη, νευρική. Ο άντρας μου λέει ότι έχω συνεχώς νεύρα. Κάνω προσπάθεια τεράστια και πάλι δεν είμαι καλά. Δεν ξέρω πώς να περιγράψω πώς νιώθω. Απλά νιώθω άχρηστη. Ό,τι κάνω δεν είναι ποτέ αρκετό. Δεν ξέρω. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που σχεδόν προσπάθησα να πνίξω τον εαυτό μου. κυριολεκτικά. Και το χειρότερο είναι ότι συνειδητοποίησα ότι είναι πολύ εύκολο για μένα αυτή τη στιγμή να κάνω το επόμενο βήμα προς την αυτοκτονία. Χωρίς να έχω το φόβο του πόνου. Δεν θα έπρεπε να νιώθω έτσι. Γενικά τελευταία κάνω τέτοιες περίεργες σκέψεις. Ίσως όλοι να είναι καλύτερα χωρίς εμένα. Πιο χαρούμενοι και ευτυχισμένοι. Νιώθω ότι εγώ είμαι αυτή που χαλάει τις ισορροπίες. Δεν αντέχω.Τί να κάνω;

kit
19-03-2011, 21:47
Κάθομαι τώρα και διαβάζω τί έχω γραψει. Ο,τι να'ναι. Λες και το έγραψε άλλος. Όταν κοιτάς τις σκέψεις σου γραμμένες σκέφτεσαι πώς είναι δυνατόν να το έχεις σκεφτεί εσύ ο ίδιος αυτό. Δεν είναι ότι νιώθω κατ'αναγκην καλύτερα που το έγραψα. Νιώθω τελείως μουδιασμένη. Δεν θέλω να ξυπνήσω την επόμενη μέρα. Και πάλι όμως θα ξυπνήσω και αυτή είναι η ζωή μου. Δεν ξέρω αν γράφω για να μου απαντήσει κάποιος. δεν ξέρω αν θα ακούσω οτιδήποτε θετικό από άλλον αυτή τη στιγμή. Είναι λες και σχεδόν δεν θέλω να νιώσω καλύτερα. Είμαι καλά στη μιζέρια μου.

dora-agxos
19-03-2011, 21:52
καλησπερα..αυτο σου συνεβη απο την γεννα και μετα?την επιλοχεια καταθλιψη την γνωριζεις?να πας σε εναν ειδικο οπωσδηποτε εχεις να φροντισεις την υπεροχη κορουλα σου και τον υπεροχο εαυτο σου,μην αφηνεσαι..ψαξε να δεις τι σου συμβαινει.

researcher
19-03-2011, 21:55
καλωσορισες kit

συμφωνω πολυ με την Δωρα

ολο αυτο το οτι αισθανεσαι αχρηστη και αδιαφορη καπως για το κακο που θα μπορουσες να σου κανεις

να το ψαξεις για επιλοχειο καταθλιψη. ειναι κατι πολυ διαδεδομενο μην ανησυχεις.

απλα να το δεις με εναν ειδικο

καλη συνεχεια και σε ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη

:)

kit
19-03-2011, 22:34
thanks... Θα το κοιτάξω..

Empneustns
20-03-2011, 01:26
κιτ αγαπας τον εαυτο σου;

kit
20-03-2011, 13:58
όχι ιδιαίτερα... καθόλου βασικά.

Αόρατος...
21-03-2011, 20:01
Σίγουρα δεν θα είναι κανείς ευτυχισμένος και χαρούμενος χωρίς εσένα, ειδικά τώρα που έχεις και ένα κοριτσάκι 11 μηνών, (να σου ζήσει). Για κάποιον λόγο, που ίσως γνωρίζεις, άρχισες να αισθάνεσαι έτσι. Αλλά και να μην τον γνωρίζεις, να έχεις υπόψιν σου ότι πολλοί είναι έτσι και μάλιστα ακόμα πιο πολλοί το ξεπερνάνε με τον κατάλληλο τρόπο. Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο τέλος πάντων θα βοηθούσε.

eiri
21-03-2011, 21:13
ψαχνω να πιαστω απο καπου
συγνωμη αν κανω καποιο λαθος δεν ξερω που ακριβως επρεπε να δημοσιευσω αυτο που με απασχολει...ειμαι απελπισμενη...σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να κανω κακο στον ευατο μου...με πεταξε εξω απο το σπιτι μας υστερα απο 4 χρονια κοινης ζωης και ενω παρατησα τα παντα για να στηριξω την αποφαση του και να μετακομισω μαζι του με πεταξε λεγοντας μου οτι και να πεθανω δεν τον νοιαζει.παιρνω αντικαταθλιπτικα αλλα πια νομιζω δεν με βοηθουν....δεν αντεχω τοση περιφρονυση και απαξιωση....

ανεμος
21-03-2011, 21:27
ψαχνω να πιαστω απο καπου
συγνωμη αν κανω καποιο λαθος δεν ξερω που ακριβως επρεπε να δημοσιευσω αυτο που με απασχολει...ειμαι απελπισμενη...σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να κανω κακο στον ευατο μου...με πεταξε εξω απο το σπιτι μας υστερα απο 4 χρονια κοινης ζωης και ενω παρατησα τα παντα για να στηριξω την αποφαση του και να μετακομισω μαζι του με πεταξε λεγοντας μου οτι και να πεθανω δεν τον νοιαζει.παιρνω αντικαταθλιπτικα αλλα πια νομιζω δεν με βοηθουν....δεν αντεχω τοση περιφρονυση και απαξιωση....

θες να γραψεις πιο αναλυτικα?

εσωτερική_σήψη
21-03-2011, 21:31
@kit οταν νοσηλευομουν ηταν μαζι μου μια γυναικα που ειχε επιλοχεια καταθλιψη!ηταν και αυτη πολυ χαλια και ηθελε να κανει κακο στον εαυτο της.ειχε ενα μικρο αγαρακι και για χαρη του μωρου και του συζυγου της πηρε τη δυναμη να το παλεψει πηρε τα σωστα φαρμακα εκανε ψυχοθεραπεια και προσφατα εμαθα οτι ειναι πολυ καλα και χαιρεται με το μωρακι της!
πηγαινε και συ σε ενα ειδικο καλη μου και οταν σε πιανουν σκεψεις αυτοκτονιας παρε τηλ τη γραμμη υποστηριξεις!
κανεις δε θα ειναι καλυτερα χωρις εσενα!θες το μωρακι σου να μεγαλωσει χωρις μαμα;
μην το αφηνεις!οσο καθυστερεις τοσο πιο σοβαρο γινεται!παλεψε το!

@ειρη τι εγινε;γιατι σε πεταξε εξω;

πιεσμενη
21-03-2011, 21:46
Πιστευω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι σε καποια φαση της ζωης τους εχουν αισθανθει οτι θελουν να κανουν κακο στον εαυτο τους.... μεσα σ αυτους κ εγω...αλλα παιρνω δυναμη απο τα πρεπει μου κ τα δεν πρεπει μου!!
Kit εχω κ εγω γνωρισει ατομο με επιλοχεια καταθλιψη..το ξεπερασε με την σωστη αγωγη...Ολα θα πανε καλα κ να παιρνεις δυναμη απο την κορουλα σου!!! ;)

eiri
21-03-2011, 22:21
ζουσαμε μαζι απο την πρωτη μερα που γνωριστηκαμε σχεδον ειχαμε μικρο διαφωνιες και αντιθεσεις παντα αλλα παντα τα βρισκαμε και μου ελεγε οτι με αγαπαει...πριν 2 χρονια μετακομισαμε σε μια αλλη πολη απο εκεινη που σπουδαζαμε για να συνεχισει εκεινος τις σπουδες του δεν ηθελε να παω μαζι του αρχικα του ειπα ομως οτι θελω να παω και δεν με νοιαζει που θα εφευγα μακρυα απο φιλους και γνωστους αλλα και απο το πανεπιστημιο οπου εκανα το διδακτορικο μου...μου απαντησε παλι οχι και με αρκετη πικρα το δεχτηκα και αποφασισα να παω μαζι του για να βρει σπιτι...οταν πηγαμε εκει αρχισε να κοιταζει στην εφημεριδα για δυαρια και οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε επειδη θα πηγαινα και εγω μαζι του....ετσι και μετακομισαμε...στην αρχη ηταν ολα καλα μοιραζομασταν δουλειες και ευθυνες....πριν ενα χρονο αρχισαμε να μαλωνουμε εντονα δεν τον ενοιαζε το σπιτι μας ολο εφευγε χωρις εμενα με την δικαιολογια οτι δεν ηξερα ποδηλατο και εκεινος πηγαινε με την παρεα ποδηλατοβολτες το αμαξι ηταν δυσκολο να μετακινηθει λογω κοστους ετσι μου ελεγε....ετσι περυσι τα χριστουγεννα εφυγα νωριτερα για το πατρικο μου και εκεινος μια βδομαδα μετα για το δικο του. μεσα στις γιορτες του γνωστοποιησα οτι δεν θα παω στο σπιτι του το πατρικο για πρωτοχρονια επειδη ηθελα να μας δωσω λιγο χρονο να σκεφτουμε τι θα καναμε εμεις οι δυο μιας και μαλωναμε συχνα τελευταια μαλιστα του ειπα μηπως θα ηταν καλυτερα να μετακομιζα σε ενα αλλο σπιτι 'η να εφευγα για να επιστρεψω στην πολη καταγωγης μου. με παρακαλουσε να παω σπιτι του τελικα δεν πηγα...μετα την πρωτοχρονια γυρισα πρωτη σπιτι μας και εκεινος 2 μερες μετα. οταν ηρθε μου ειπε οτι εγω εκανα τα παντα για εμας 4 χρονια και οτι μαλιστα με το να παω μαζι του υπερεβαλλα ευατον και οτι πια δεν χρειαζεται να προσπαθω εγω για μας απο δω και στο εξης θα το εκανε εκεινος επειδη μας αξιζε και με αγαπουσε....μεσα σε μια βδομαδα με ειχε διωξει...απο τοτε και θελω να παρω τα πανω μου σβηνω καθε μερα λιγο λιγο....πεθαινω απο πικρα και απογοητευση τα ερωτηματικα δε με εχουν κατασπαραξει.....

εσωτερική_σήψη
21-03-2011, 22:27
γιατι σε εδιωξε δε σου ειπε;μηπως προηγηθηκε κανενας αγριος τσακωμος πριν;

eiri
22-03-2011, 19:59
γιατι σε εδιωξε δε σου ειπε;μηπως προηγηθηκε κανενας αγριος τσακωμος πριν;

με εδιωξε για να σωθουμε και οι δυο ετσι μου ειπε εφυγα απο το σπιτι μας μια βδομαδα εμενα σε ξενοδοχειο δεν ενδιαφερθηκε για το που ειμαι δεν με χαιρετησε καν...δεν πηρα ποτε απαντηση ποτε και για τιποτα....αφησα το διδακτορικο μου δουλευω για να πληρωνω τον ψυχιατρο και τα φαρμακα μου δεν κανω τιποτα για μενα νομιζω θα γυρισω παλι πισω ουτε ολες τις κουτες μου δεν εχω ανοιξει ακομα μην τυχον και με φωναξει πισω να μην αργησω να παω....θελω να πεθανω για να δω αν θα στεναχωρηθει αν με αγαπαει μου λειπει καθε μερα που περναει ολο και πιο πολυ...........

εσωτερική_σήψη
22-03-2011, 21:37
ο ανθρωπος δεν αξιζει!πρεπει να προχωρησεις..καλα ουτε καν εξηγησεις δε σου εδωσε;δε σου αξιζει αυτο!
παμε για αλλα

eiri
24-03-2011, 20:29
ο ανθρωπος δεν αξιζει!πρεπει να προχωρησεις..καλα ουτε καν εξηγησεις δε σου εδωσε;δε σου αξιζει αυτο!
παμε για αλλα

τιποτα και ποτε ακομα και τωρα που ξερει οτι παιρνω χαπια και οτι εχω καταθλιψη δεν ασχολειται με το θεμα τον παρακαλαω για μια εξηγηση και βρισκω παντα εναν τοιχο....το καλυτερο δεν σας το ειπα περυσι ιουνιο με αυγουστο οταν αρχισα να επισκεπτομαι τον ψυχιατρο εκοψα καθε επαφη μαζι του το αποτελεσμα: με επαιρνε τηλεφωνο καθημερινα, απειρα μυνηματα αγαπης και λατρειας, επαιρνε τη μητερα μου τηλεφωνο να την παρακαλεσει να μου πει να τον παρω, εβαλε τη μανα του να παρει τη μανα μου, επαιρνε φιλους και φιλες να τους πεισει να με παρακαλεσουν να τον παρω και ηρθε να με βρει να μου ζητησει να γυρισω γιατι μας αξιζει μου ειπε οτι σαν αποδειξη της αγαπης του θα εκανε οτι του ζητουσα θα αφηνε ακομα και το διδακτορικο του για μενα....αφου ηρθε του ειπα οτι θα το σκεφτομαι οταν γυρισε στην πολη που μενει μετα απο 2 μερες τα ειχε ξεχασει ολα και με εβριζε παλι και με απειλουσε οτι θα παρει την αστυνομια οτι μια τρελη τον ενοχλει καθε φορα που τον επαιρνα τηλεφωνο.....
θα τρελαθω ισως να ειμαι ηδη τρελη εχασα τα παντα και η ζωη μου καταστραφηκε αφησα διδακτορικο φετος αρνηθηκα διορισμο σε δουλεια πανω στο αντικειμενο που εχω σπουδασει και ολη μου η ζωη στρεφεται γυρω απο ενα γιατι γυρω απο ενα πως τι εκανα λαθος???????????????????????????????????????? ?????????????????????????????
σκεφτομαι να ξαναπαρω χαπια αυτη τη φορα πιο δυνατα και να τελειωνω μια και εξω............................................ .................λυπαμαι που δεν εχω την δυναμη να προχωρησω

Lacrymosa
26-03-2011, 14:48
eiri λυπαμαι πολυ..,
δεν εισαι τρελη ουτε θα τρελαθεις λογικο ειναι να αισθανεσαι χαλια και οτι καταστραφηκες αλλα η πραγματικοτητα ΔΕΝ ειναι αυτη προσπαθησε να σκεφτεσαι αλλα πραγματα περα απ αυτα γιατι οσο τα σκεφτεσαι πιο πολυ αγχος και πιεση σου δημιουργει......μην σκεφτεσαι το παρελθον μην ανακυκλωνεσαι γυρω απο τις ιδιες σκεψεις αγαπησε τον εαυτο σου προσπαθησε να κανεις πραγματα που θα σε απασχολουν και θα σε ευχαριστουν..πρεπει να το παλεψεις και να βρεις τη δυναμη να προχωρησεις στη ζωη σου..ευχομαι ολα να σου πανε καλα..

eiri
26-03-2011, 20:52
ποσο κουραγιο και υπομονη και με τη ορεξη να προχωρησεις οταν ο ανθρωπος που εδωσες τα παντα για αυτον σου φερεται σαν σκουπιδι....κλειστηκα σπιτι μου θελω να σκεπαστω και να με βρουν εκει....εχασα φιλους δουλεια μια καριερα με μελλον τα παντα......και πριν φυγω μου ζητησε να του δωσω και το ενοικιο του μηνα που ετρεχε......ελεος????????????????????ο σο τα λεω τοσο μου θυμωνω.....

marian_m
26-03-2011, 22:55
ποσο κουραγιο και υπομονη και με τη ορεξη να προχωρησεις οταν ο ανθρωπος που εδωσες τα παντα για αυτον σου φερεται σαν σκουπιδι....κλειστηκα σπιτι μου θελω να σκεπαστω και να με βρουν εκει....εχασα φιλους δουλεια μια καριερα με μελλον τα παντα......και πριν φυγω μου ζητησε να του δωσω και το ενοικιο του μηνα που ετρεχε......ελεος????????????????????ο σο τα λεω τοσο μου θυμωνω.....
Κακώς έδωσες τα πάντα. Νομίζω ότι εκεί είναι το λάθος σου. Αν δεν εκτιμάμε και σεβόμαστε τον εαυτό μας, τις ανάγκες μας, την εξέλιξή μας και βάζουμε κάποιον άλλον πάνω από αυτά, 9 στις 10 φορές αυτό θα κάνει κι εκείνος. Όσο υποτιμάμε τον εαυτό μας, τόσο θα μας υποτιμάνε κι οι άλλοι.

eiri
27-03-2011, 01:38
Κακώς έδωσες τα πάντα. Νομίζω ότι εκεί είναι το λάθος σου. Αν δεν εκτιμάμε και σεβόμαστε τον εαυτό μας, τις ανάγκες μας, την εξέλιξή μας και βάζουμε κάποιον άλλον πάνω από αυτά, 9 στις 10 φορές αυτό θα κάνει κι εκείνος. Όσο υποτιμάμε τον εαυτό μας, τόσο θα μας υποτιμάνε κι οι άλλοι.

θελω απλα να ξεχασω ή να παψω να ζω......
εδωσα τα παντα γιατι νομιζα οτι ειχα να κανω με ανθρωπο.....
λυπαμαι που απετυχα

marian_m
27-03-2011, 18:42
θελω απλα να ξεχασω ή να παψω να ζω......
εδωσα τα παντα γιατι νομιζα οτι ειχα να κανω με ανθρωπο.....
λυπαμαι που απετυχα
Επειδή είμαστε άνθρωποι και όχι Θεοί, θα κάνουμε και λάθη. Δεν είμαστε τέλειοι. Επειδή απαρνήθηκες πολλά για χάρη του, ίσως και χωρίς να σου το ζητήσει, δε σημαίνει ότι θα πρέπει να μείνει δίπλα σου για πάντα.
Δεν τον δικαιολογώ, γιατί δεν τον γνωρίζω, απλά πιστεύω ότι σε καμία σχέση δεν θα πρέπει να ξεχνάμε τον εαυτό μας και να κάνουμε τον άλλον το κέντρο της ζωής μας.
Δεν μας φταίει ο άλλος αν εμείς κάναμε στην άκρη τους φίλους μας, τα ενδιαφέροντά μας, την καριέρα μας, περιμένοντας ανταπόδοση.

eiri
28-03-2011, 20:17
δεν περιμενα ανταποδωση αλλα αναγνωριση και μια ανθρωπινη συμπεριφορα αυτο μονο τιποτα περισσοτερο.....
σημερα ειπα να κανω κατι για μενα γυμναστηριο τελικα κατεληξα στις κουβερτες μου να κλαιω και στον υπολογιστη να γραφω παλι την ιστορια της ζωης μου.....
μπραβο μου τα καταφερα παλι

Lacrymosa
28-03-2011, 20:57
eiri λογικό είναι να νιώθεις χάλια και να εισέπραξες άλλα απ αυτά που περίμενες και που έπρεπε..
σκέψου όμως πόσες φορές στη ζωή μας και αδικία θα εισπράξουμε, και λάθη θα κάνουμε, και θύματα θα υπάρξουμε και θα υποστούμε συμπεριφορές και πράγματα που δεν μας άξιζαν..όλοι κάνουμε λάθη, τέλειος δεν είναι κανείς...το θέμα είναι να μην κολλήσουμε εκεί αλλά να κοιτάξουμε στο μέλλον να μην ξανακάνουμε τα ίδια και να αποφύγουμε καταστάσεις που μας δυσαρέστησαν...
προσπάθησε να βγεις έξω, να κάνεις κάτι ώστε να αλλάξεις παράσταση..μπορεί προς το παρόν να μην σου βγαίνει, αλλά σύντομα θα είσαι και πάλι σε θέση..
ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!!:)

eiri
31-03-2011, 22:03
eiri λογικό είναι να νιώθεις χάλια και να εισέπραξες άλλα απ αυτά που περίμενες και που έπρεπε..
σκέψου όμως πόσες φορές στη ζωή μας και αδικία θα εισπράξουμε, και λάθη θα κάνουμε, και θύματα θα υπάρξουμε και θα υποστούμε συμπεριφορές και πράγματα που δεν μας άξιζαν..όλοι κάνουμε λάθη, τέλειος δεν είναι κανείς...το θέμα είναι να μην κολλήσουμε εκεί αλλά να κοιτάξουμε στο μέλλον να μην ξανακάνουμε τα ίδια και να αποφύγουμε καταστάσεις που μας δυσαρέστησαν...
προσπάθησε να βγεις έξω, να κάνεις κάτι ώστε να αλλάξεις παράσταση..μπορεί προς το παρόν να μην σου βγαίνει, αλλά σύντομα θα είσαι και πάλι σε θέση..
ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!!:)

μακαρι αυτο το οτι καλυτερο να ερθει συντομα γιατι αλλιως με βλεπω για αλλου ..........ευχαριστω

Lacrymosa
02-04-2011, 18:43
eiri πως νιωθεις?? Εισαι καλυτερα??

eiri
03-04-2011, 02:24
eiri πως νιωθεις?? Εισαι καλυτερα??

σημερα τον πηρα τηλεφωνο να του πω οτι πεθανα για εκεινον και οτι και να μου συμβει δεν θελω να νοιαστει μου το εκλεισε και τον ξαναπηρα του ειπα τοσο βαρια λογια ομως δεν εδειξε να συγκινειται....με ποιον ζουσα 4 χρονια σκεφτηκα???και μετα εκλαψα πολυ μετα σκεφτηκα παλι να παρω τα χαπια και να φυγω...μετα πηρα ενα χαπι και ηπια αρκετα κοιμηθηκα μεχρι τωρα απο τις 4 το απογευμα...αυτη ειναι η ζωη μου ευχομαι να φυγω πινω σε συνδυασμο με τα αντικαταθλιπτικα για να γινει οσο πιο ανωδυνα γινετε....μακαρι να σταματησει να χτυπα αυτη η διαολεμενη καρδια μου...νομιζω και αυτη εχει συνομοτησει εναντιον μου και βαστα ακομα .....και να ζησω πως θα καταφερω να σταθω στα ποδια μου??πως θα εμπιστευτω ξανα ανθρωπο??πως θα ερωτευτω παλι??ολα μοιαζουν βουνο αδιαβατο..................

εσωτερική_σήψη
03-04-2011, 14:33
καλη μου ειρι μην τα βαζεις με τον εαυτο σου επειδη ετυχες σε λαθος ανθρωπο!
και επισης μην τον παιρνεις πια τηλεφωνα!ειναι μια ιστορια που καλως η κακως εχει τελειωσει!
καιρος να προχωρησεις μπροστα!ολοι εχουμε βιωσει χωρισμους αλλα σιγα σιγα το ξεπερναμε!
ετσι και εσυ!σιγουρα θα ξαναερωτευτεις!
και μη λες για σκεψεις αυτοκτονιας!δεν προκειται να κερδισεις κατι απο αυτο,μην παραιτησαι!

eiri
03-04-2011, 16:26
θελω να ηρεμησω δεν ξερω αν θα κερδισω ή οχι θελω να ηρεμησω θελω να κοιμηθω να μην σκεφτομαι εχω αναγκη να μην σκεφτομαι....

katestrammeni
04-04-2011, 02:24
κι εγω eiri θελω να κοιμηθω σημερα και να μην ξυπνησω ποτε. μακαρι θεε μου να μην ξυπνησω ποτε!

eiri
04-04-2011, 19:16
ποσο σε νιωθω ποσο σε καταλαβαινω σημερα ηρθαν να με παρουν οι δικοι μου να ψαξουμε για αμαξι πηγαμε σε ενα σωρο μαγαζια δεν κατεβηκα σε κανενα.....δεν θελω τιποτα μονο να πεθανω και να στοιχειωνω καθε βραδυ τα ονειρα του νομιζω πρωτη φορα ισως μισω ανθρωπο και αυτο με τρομαζει αλλα μερικες φορες πιανω τον ευατο μου να ευχεται να παθει κακο.....πως καταντησα ετσι θεε μου πως????δεν ειμαι εγω δεν με ξερω πια.....

katestrammeni
04-04-2011, 19:59
ακριβως τα ιδια κι εγω eiri( ειρηνη?) μου. κουραγιο. θα μας συμβει κατι καλο. δε γινεται. κι εγω μια τον μισω, μια τον θελω πισω, μια θελω να πεθανω. θελω να φυγω μακρυα, πολυ μακρυα!

Ofelia
04-04-2011, 20:12
Εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα τους απομυθοποιήσετε. Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα ησυχάσετε τελείως. Να φύγετε, έτσι λέω. Κι όταν ξανασυναντηθείτε να είναι απλά για να πιστοποιήσετε ότι κάνατε το σωστό.
eiri κάπου λες ότι σε έπαιρνε και σε παρακαλούσε και εσύ εξαφανισμένη. Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου, μήπως του βγαλες και συ την ψυχή; Δεν τον δικαιολογώ, το θέμα έληξε μ' αυτόν όπως φαίνεται. Αλλά για να μην επαναλαμβάνονται λάθη στο μέλλον -αν τυχόν έχουν γίνει...

eiri
04-04-2011, 20:56
Εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα τους απομυθοποιήσετε. Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα ησυχάσετε τελείως. Να φύγετε, έτσι λέω. Κι όταν ξανασυναντηθείτε να είναι απλά για να πιστοποιήσετε ότι κάνατε το σωστό.
eiri κάπου λες ότι σε έπαιρνε και σε παρακαλούσε και εσύ εξαφανισμένη. Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου, μήπως του βγαλες και συ την ψυχή; Δεν τον δικαιολογώ, το θέμα έληξε μ' αυτόν όπως φαίνεται. Αλλά για να μην επαναλαμβάνονται λάθη στο μέλλον -αν τυχόν έχουν γίνει...

πηγα να τον βρω ενω με ειχε διωξει και με πεταξε ξανα εξω απο το σπιτι του μου ζητησε κλεινωντας την πορτα του στα μουτρα μου να πεθανω και να μην τον ξαναενοχλησω εκανα ταξιδι μιας μερας και ηρθα σπιτι μου να κανω οτι μου ζητησε πηρα χαπια και με βρηκε ο κολλητος μου δυστυχως τα εκανα εμετο....εκανα οτι μου ζητησε εφυγα πεθανα...και μετα εψαχνε να με βρει....ηρθε με βρηκε και μου ειπε να παω πισω και του ειπα ναι θα ερθω απλα επρεπε να τακτοποιησω κατι διαδικαστικα τα πραγματα μου για παραδειγμα επρεπε να τα μαζεψω...2 μερες μετα δεν θυμοταν τιποτα......τον ρωτησα που εφταιξα και με εδιωξε την πρωτη φορα και μου ειπε πουθενα μαζι μου ηταν οι πιο ευτυχισμενες μερες της ζωης του του ειπα οτι σιγουρα καπου εφταιξα σε μια σχεση φταινε και οι δυο ειπε οχι δεν εκανες τιποτα....εγω ακομα και τωρα λεω εφταιξα την πρωτη φορα σιγουρα...μετα που ηρθε και με βρηκε τι εκανα τι κακο εκανα τι ηθελε επιβεβαιωση και επρεπε να ερθει να με αποτελειωσει???οχι εδω φταιει αυτος και μονο αυτος δεν θα του το συγχωρησω ποτε και ναι μακαρι να παθει τα χειροτερα γιατι του αξιζουν μισω τον ευατο μου τωρα που τα λεω αυτα αλλα δεν αντεχω αλλο δεν μπορωωωωω αλλο πνιγομαι πνιγομαι το μυαλο μου στενευει η καρδια μου εχει σταματησει εδω και ενα μιση χρονο να χτυπα ειμαι ενα 'πραμα' οχι ανθρωπος........τι του εφταιξα με αυτο το γιατι θα πεθανω.....

Ofelia
04-04-2011, 23:34
Αχ, δεν ξέρω πόσο αντέχεις να ακούσεις τη σκέψη μου, που κι αυτή, προσωπική είναι, την αλήθεια την ξέρεις μόνο εσύ που το ζεις...γιατί εμείς ξέρουμε (ή καταλαβαίνουμε) μόνο απ' αυτά που μας λες.
Θα στην πω μια και μου απάντησες και σε παρακαλώ μην πάρεις τίποτα κατάκαρδα...

Λες ότι ήρθε να σε αποτελειώσει και φταίει μόνο αυτός. Η απόπειρα αυτοκτονίας τον έκανε να έρθει πίσω. Αυτό δεν ήθελες; Πιστεύω πως ναι, πιστεύω πως 90% ο κολλητός σου δε σε βρήκε από τύχη. Πέρα απ' αυτό δε θα εξετάσω ποιός φταίει για την κουτσή σχέση (αν υφίσταται σχέση). Το ότι είναι κουτσή η σχέση δε σου λέει κάτι; Πες πως εσύ τον απομάκρυνες με το να τον βάζεις να σε κυνηγάει (μια τακτική που αν και δε βγάζει σε καλό, συνεχίζεις μέσω αυτοκτονίας-όπως το βλέπω), πες ότι αυτός θέλει να επιβεβαιώνεται-να έχει κάποια που θα τον κάνει να πιστεύει ότι μετράει. Δε βλέπεις ότι είναι μια κατάσταση που δεν αξίζει κάποιος να τη ζει; Γιατί παλεύεις κάτι που δεν είναι το πραγματικό σου πρόβλημα; Να στο πω διαφορετικά. Πέφτεις στα πόδια κάποιου που γουστάρει να σε βλέπει έτσι για να νιώθει ανώτερος, και μετά, αντιστρέφεις τους ρόλους κάνοντας δύναμη την 'αδυναμία' σου κι αυτός πια είναι τόσο αδύναμος που δεν μπορεί να παλέψει την απόπειρα αυτοκτονίας σου. Έρχεται προσωρινά ξέροντας ότι θα φύγει, πράγμα που φαίνεται όταν στις ερωτήσεις σου δεν μπορεί να ανοίξει το στόμα του και να εξηγήσει.
Αν ας πούμε τα βρείτε και πάτε να ξαναμείνετε μαζί...πόσο ειλικρινής (το λιγότερο που μπορώ να πω) περιμένεις ότι θα είναι αυτή η σχέση; Πόσο θα στέκει σε σταθερές βάσεις και πόσο.... χαρούμενη (?) σχέση θα είναι; Οι σχέσεις θα έπρεπε τουλάχιστον να σου φέρνουν χαρά.

Σου προτείνω να αγαπήσεις λίγο τον εαυτό σου και να ζητάς να είναι ο καλύτερός σου εαυτός και να μη ζητά λιγότερα απ' αυτά που αξίζει (ούτε και περισσότερα απ' αυτά που δεν αξίζει). ΕΚΕΙ να την χαλάσεις την ενέργειά σου, ναι. Γιατί το να τη χαλάς με παιχνιδάκια και δράματα (δεν έχει σημασία αν τα κάνεις εσύ, αυτός ή και οι δυο) για μένα δεν είναι απλά λάθος τρόπος να χαλάσεις την ενέργειά σου, να 'ζήσεις' τη σχέση σου, αλλά ούτε και να χαραμίσεις μια περίοδο της ζωής σου. (Άσε που αυτό που περισσότερο φοβάμαι είναι να μην πρόκειται μόνο για μια περίοδο).

Θα ακούγομαι σκληρή, άδικη, δεν ξέρω τί. Να ξέρεις ότι μόνο να βοηθήσω προσπαθώ. Σε τρέχω λίγο χρονικά. Φαντάζομαι αυτά θα έβλεπες αν κοιτούσες πίσω, αποστασιοποιημένα, μετά από χρόνια, αυτή την κατάσταση. Είναι σκληρό να πεις 'κοίτα με τί ασχολιόμουν ενώ θα μπορούσα να περνάω καλά' ή 'κοίτα ποιόν παρακαλούσα και έριχνα τον εαυτό μου'. Δεν είναι κακό, ένα μάθημα είναι, και χρειάζεται να ωριμάσεις μέσα σ' αυτό (αλλιώς όσο και να σε τρέξω...) αλλά μην ξεχάσεις να ακούσεις το κουδούνι.

Ουσιαστικά με τον εαυτό σου είσαι θυμωμένη, ενώ βγάζεις το θυμό σου σ' αυτόν. Και στο τέλος τον εαυτό σου εκδικείσαι, ενώ νομίζεις ότι εκδικείσαι αυτόν. Ελπίζω να μην αργήσεις πολύ να το δεις.
Φιλιά, όλα διορθώνονται, απλά θέλουν χρόνο και θέληση.

eiri
05-04-2011, 23:02
εχεις δικιο σε οτι και να πεις τα βλεπω και τα σκεφτομαι και εγω καθημερινα ολα αυτα...αλλα που να βρω τη δυναμη να συνεχισω???νιωθω μονη και αβοηθητη...πικραμενη και θλιμενη...πως να αρχισω παλι απο την αρχη???φυσικα και δεχομαι την οποια απαντηση και παντα καλοπροαιρετα και φυσικα και ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να μου απαντησουν...

katestrammeni
06-04-2011, 18:07
δεν ξερω εγω παντως δεν μπορω. μου λεει η μανα μου εισαι σκληρο καρυδι(δεν ξερει ακριβως τι περναω απλα με βλεπει να ειμαι θλιμμενη), αλλα ελα που δεν ειμαι καθολου. παλι δεν τρωω,δεν θελω να σηκωθω απο το κρεβατι.οι χειροτερες μερες της ζωης μου,ποσο ακομη θα κρατησει αυτο?

eiri
06-04-2011, 21:20
δεν ξερω εγω παντως δεν μπορω. μου λεει η μανα μου εισαι σκληρο καρυδι(δεν ξερει ακριβως τι περναω απλα με βλεπει να ειμαι θλιμμενη), αλλα ελα που δεν ειμαι καθολου. παλι δεν τρωω,δεν θελω να σηκωθω απο το κρεβατι.οι χειροτερες μερες της ζωης μου,ποσο ακομη θα κρατησει αυτο?

σημερα παλι δεν αντεξα και τον πηρα τηλεφωνο η ζωη μου κινειται γυρω απο αυτον και αυτος ουτε που με βλεπει...του ειπα οτι ειμαι χαλια παλι σκεφτομουν να παρω χαπια σημερα δεν του ειπα για τα χαπια απλα οτι τον χρειαζομουν με ρωτησε αν εφαγα???παντα αυτο με ρωτουσε χαχαχαχαχ αστειο εεε???αν εφαγα???πως να ζησω ετσι ας με βοηθησει καποιος ελεος δεν μπορω αλλο τοσο πονο δεν αντεχω....

katestrammeni
07-04-2011, 00:45
κι εγω αυτο εκανα τοσο καιρο. του ελεγα δεν ειμαι καλα δεν τρωω θα αυτοκτονησω και μου ελεγε φαε φρουτα! μην κανεις χαζα.εντελως απαθης. σημερα τον πηρα κ του ειπε τελος. και το επαιζε τρελος. αντε ρε και αντε ρε μου ελεγε. του εστειλα κ ενα μηνυμα οτι με τυραναει κι αφου δεν το τελειωνει αυτος το τελειωνω εγω. και μου λεει προσπαθω να μπω στο μσν να μιλησουμε. αυτο ηταν δεν ξαναμιλησαμε.κρατιεμαι με το ζορι μην τον παρω τηλεφωνο. τι να κανω? μονο οταν ακουω τη φωνη του ηρεμω.υποφερω τοσο πολυ.αυριο θα λειπω απο το σπιτι ολη μερα ευτυχως.θα κανω πραγματα και θα ξεχαστω.θα τον αφησω.ας με κυνηγησει αυτος αν θελει.αν δεν θελει ας παει στο καλο.που θα μου παει θα τον ξεπερασω.αν οχι ελπιζω να πεθανω για να ησυχασω.
καλα λενε οτι σαν τον ψυχικο πονο δεν εχει.νομιζω οτι στο τελος θα σταματησει η καρδια μου να χτυπαει απλα.

Θεοφανία
07-04-2011, 00:59
να σας ρωτήσω κάτι και τις δύο?
Πέρα από την αυτοεκτίμιση, καθόλου αξιοπρέπεια έχετε?
Η μία κατεβάζει χάπια για να τη λυπηθεί ο τύπος που είναι φευγάτος αιώνες και η άλλη απειλεί πως θα πάρει μήπως και ευαισθητοποιηθεί ο πρώην που είναι ήδη αλλού.
Χαραμίζετε τους εαυτούς σας, γιατί?
Επειδή ο άλλος ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ! Για τον Α, Β, Γαμα λόγο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
Και δω γεννιέται το ερώτημα: είναι αυτός μαλάκας/γουρούνι/αναίσθητος που δεν θέλει, ή έχει πρόβλημα η κάθε μία που του γίνεται στενός κορσές και δεν τον αφήνει στην ησυχια του?

katestrammeni
07-04-2011, 01:55
απο ολα αυτα που διαβασες αυτο καταλαβες? οτι εγω του ειπα με το ζορι να ειναι μαζι μου?

Θεοφανία
07-04-2011, 02:12
απο ολα αυτα που διαβασες αυτο καταλαβες? οτι εγω του ειπα με το ζορι να ειναι μαζι μου?

όταν κάποιος σου λέει πως είναι με άλλη, την έχει φωτο στο κινητο του και στη δείχνει, έρχεται μαζί σου όποτε του κάνει κέφι, του λες πως θες να αυτοκτονήσεις και σου λέει φάε φρούτα, σου λεει θα μιλήσετε και δεν μιλάτε....τι λάθος κατάλαβα?
Ο τύπος είναι φευγάτος και το μόνο που θέλει από αυτή τη φάση είναι η εξύψωση του ΕΓΩ του που τόσο απλόχερα του δίνεις.
Βλέπεις πουθενά κάτι διαφορετικό?

katestrammeni
07-04-2011, 03:08
δεν θελω να εχουμε εκκρεμοτητες. και να μεινω για παντα με ενα τεραστιο γιατι. τον παρακαλεσα 100 φορες να μου πει την αληθεια. λιγοτερο θα ειχα πονεσει αν μου ελεγε ξερεις θελω να χωρισουμε γιατι γνωρισα καποια αλλη. παρα αυτο που κανει. και ναι οταν παει μαζι μου εγω αλλα καταλαβαινω. η συμπεριφορα του με πληγωσε πιο πολυ. εγω δεν ειμαι υποχρεωμενη να ξερω ποια εχει γκομενα μετα απο εμενα. δε χρειαζοταν να την μαθω.οπως ουτε αυτος θα μαθαινει απο εδω και περα με ποιους θα ειμαι. για αυτο με εχει τρελανει και τον παρακαλαω απλα να μου πει την αληθεια για να τελειωνουμε. ασχετα αν εγω υποφερω.

Ofelia
07-04-2011, 22:26
Η Θεοφανία τα λέει μια χαρά. Katestrammeni τί περιμένεις να δεις παρακάτω; Μικρή θλιβόμουν που πρέπει κάποια στιγμή να πεθάνω, γιατί όπως έλεγα δε θα ζήσω να δω τί θα γίνει παρακάτω... Σοβαρά! Αν καθόμουν όμως όλη μου τη ζωή να κλαίγομαι που θα πεθάνω και θα χάσω τη συνέχεια, θα περνούσε έτσι η ζωή μου, μέσα στη μιζέρια. Δε θα έβλεπα ότι τη ζωή μου θα τη χαράμιζα άδικα κλαίγοντας γι' αυτό που δε θα γίνει (να μάθω πώς ακριβώς θα εξελιχθεί ο κόσμος, η γή κλπ), ενώ μετά το θάνατό μου, τελικά ο κόσμος θα συνέχιζε να εξελίσσεται όπως ήδη εξελίσσεται, και χωρίς εμένα.

eiri
07-04-2011, 23:12
Η Θεοφανία τα λέει μια χαρά. Katestrammeni τί περιμένεις να δεις παρακάτω; Μικρή θλιβόμουν που πρέπει κάποια στιγμή να πεθάνω, γιατί όπως έλεγα δε θα ζήσω να δω τί θα γίνει παρακάτω... Σοβαρά! Αν καθόμουν όμως όλη μου τη ζωή να κλαίγομαι που θα πεθάνω και θα χάσω τη συνέχεια, θα περνούσε έτσι η ζωή μου, μέσα στη μιζέρια. Δε θα έβλεπα ότι τη ζωή μου θα τη χαράμιζα άδικα κλαίγοντας γι' αυτό που δε θα γίνει (να μάθω πώς ακριβώς θα εξελιχθεί ο κόσμος, η γή κλπ), ενώ μετά το θάνατό μου, τελικά ο κόσμος θα συνέχιζε να εξελίσσεται όπως ήδη εξελίσσεται, και χωρίς εμένα.

εγω περιμενω μια αγκαλια εναν ανθρωπο να μιλησω ενα σκουντημα στην πλατη ενα ειμαι διπλα σου....δεν περιμενα μετα απο 4 χρονια να βρισκω μονο μια πορτα κλειστη...

marian_m
08-04-2011, 16:40
εγω περιμενω μια αγκαλια εναν ανθρωπο να μιλησω ενα σκουντημα στην πλατη ενα ειμαι διπλα σου....δεν περιμενα μετα απο 4 χρονια να βρισκω μονο μια πορτα κλειστη...
Αυτά που περιμένεις μπορείς να τα βρεις αλλού. Δεν είναι ο τελευταίος άνθρωπος στη γη. Λίγη υπομονή χρειάζεται. Τίποτα άλλο.

eiri
09-04-2011, 01:25
που να την βρω ας μου πει καποιος που???????????σκεφτομαι και τη λυση του να πληρωσω καποιον ξενο να με σκοτωσει εκει εφτασα σημερα αυτο ειναι καινουργιο η απελπισια μου ειναι τοσο μεγαλη που το μυαλο μου κανει αλματα θρικης ............

marian_m
09-04-2011, 01:29
που να την βρω ας μου πει καποιος που???????????σκεφτομαι και τη λυση του να πληρωσω καποιον ξενο να με σκοτωσει εκει εφτασα σημερα αυτο ειναι καινουργιο η απελπισια μου ειναι τοσο μεγαλη που το μυαλο μου κανει αλματα θρικης ............
Και γιατί δεν πληρώνεις έναν ψυχοθεραπευτή πριν φτάσεις στη λύση του πληρωμένου φονιά? Φοβάσαι μην γίνεις καλά?

Ofelia
09-04-2011, 01:42
eiri take it easy. Βρες ένα ενδιαφέρον στην καθημερινότητά σου, για παράδειγμα μπορώ να σου προτείνω ένα χόμπυ. Να χτυπάει το τηλέφωνο και να το αγνοείς επιδεικτικά. Αν δεν έχεις για λιγάκι μια αγκαλιά δε θα πάθεις τίποτα. Το μόνο που θα πάθεις είναι να ηρεμίσει λίγο το μυαλό σου από τις σκέψεις, να βρεις τον εαυτό σου, να λάμψεις κι εξωτερικά και σιγά σιγά θα έρθει κι αυτό. Πραγματικά ΔΕ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ η κλειστή πόρτα. Δεν εννοώ κατ' ανάγκη ότι αυτός είναι #*&$@*^ οτιδήποτε. Προφανώς μόνο γραπτώς δε στο χει δώσει ότι δε θέλει, θα μπορούσε φυσικά προφορικώς, αλλά δεν το έκανε, τί να γίνει, λάθος του. Το δικό σου λάθος είναι ότι εσύ συνεχίζεις να τρώς τα μούτρα σου σε μια κλειστή πόρτα. Πας γυρεύοντας δηλαδή. Αξίζεις πολλά και ζητάς το τίποτα. Ελπίζεις πολλά και παίρνεις το τίποτα. Πόσο πιο σκληρά να το πω...αν δε θες να απελπίζεσαι μην ελπίζεις πια απ' αυτόν! Προχώρα! Δεν πρόκειται να σε σκουντήξει από δίπλα γιατί δε βρίσκεται δίπλα. Βρίσκεται μπροστά και τρέχει.

eiri
09-04-2011, 16:58
πηγαινω σε ψυχολο μια φορα τη βδομαδα και σε ψυχιατρο καθε μηνα για επανααξιολογηση και χορηγηση των αντικαταθλιπτικων οπως βλεπεις τα εχω δοκιμασει ολα....εχουν κοπει τα φτερα μου ετσι νιωθω χωρις κουραγιο και δυναμη για τιποτα...ολα μαυρα...τι ειναι αυτο το πραγμα δεν υπαρχει κατι θετικο στη ζωη μου...εχω ξεχασει να αναφερω προφανως οτι οταν με εδιωξε ημουν εγκυος χωρις να το ξερω εξαιτιας της στεναχωριας και της κακης ζωης το εχασα το μωρο επαθα πληρη αποβολη πηρα 4 μερες χαπια επαναφορας της μητρας και ολα καλα....ποτε δεν το πιστεψε εχω τα χαρτια του γιατρου ποτε δεν δεχτηκε να τα δει...ποτε δεν εξηγησε τιποτα ποτε δεν μου σταθηκε ποτε δεν θελησε να μπει εστω για 1 λεπτο στη θεση μου...ισως φταιω εγω ισως η συμπεριφορα μου ισως κατι δεν ξερω...δεν ξερω αν τα γραφω καλα δεν ξερω πως να εκφρασω αυτα που νιωθω...γεννησε η θεια μου ενα κουκλο μπεμπη ειναι τωρα 3 μηνων ακομα δεν τον εχω παρει αγκαλια δεν θελω να τον παρω οποτε με βλεπει κανει απιστευτες χαρες και εγω δεν θελω ουτεε να γυρισω να τον κοιταξω νιωθω οτι θα δει μεσα μου και θα καταλαβει το ποσο πολυ ποναω και θα κλαψει αποφευγω συστηματικα να πηγαινω σπιτι τους λεγοντας οτι εχω γριπη πυρετο ενα σωρο ψεματα και δικαιολογιες....λυπαμαι τη μαμα μου που δεν ξερει και υποφερει που με βλεπει ετσι....ποσο πονο προκαλω στους γυρω μου??????σε αυτους που με αγαπουν ειμαι τοσο αχαριστη που εχω τοσους να με αγαπουν και εγω σκεφτομαι αυτον τον εναν που δεν θελει να ξερει αν ζω ή αν πεθανα....ευχομαι μονο η ζωη αυτη την αχαριστια να την ξεπληρωσει σε μενα.....ντρεπομαι για μενα....λυπαμαι που μοιρολατρω.....λυπαμαι πολυ...

eiri
10-04-2011, 01:30
δεν μπορω να κοιμηθω το κινητο μου σημερα δεν χτυπησε ολη μερα....κανεις δεν σκεφτηκε να με παρει ενα τηλεφωνο να δει τι κανω....γιατι να ζω???γιατι δεν με παιρνει ο θεος μαζι του???γιατι με αφηνει να βασανιζομαι ετσι???γιατι το μυαλο μου να μην μπορει να ησυχασει γιατι???ενα μεγαλο γιατι που τρυπαει το κεφαλι μου και με πνιγει....ειμαι απελπισμενη παρα πολυ....

katestrammeni
10-04-2011, 01:37
eiri σου εστειλα ενα προσωπικο μηνυμα. αν θελεις να πεις μια κουβεντα παραπανω και δεν θελεις να την πεις δημοσια στειλε μου. εγω σε καταλαβαινω. στην ιδια κατασταση βρισκομαι. ο θανατος ειναι η πιο ευκολη λυση για εμας αλλα αν το κανουμε θα φερουμε τους δικους μας ανθρωπους στην ιδια κατασταση που βρισκομαστε εμεις.δηλαδη στην καταθλιψη.

Remedy
10-04-2011, 01:51

ειρι
αυτα που λές μου φαινονται παραλογα.
οχι θλιμενα, η καταθλιπτικα, αλλα εντελως παραλογα.
δεν μου προκυπτει με την καμια , για το δικο μου σκεπτικο, τοση υπερβολη για μια εγκαταλειψη/χωρισμο, πες το οπως θες.νομιζω οτι κατι αλλο σου συμβαινει και δεν ξερω αν παιρνεις αρκετη βοηθεια.
λες παρακατω οτι σε παρακολουθει και ψυχολογος και ψυχιατρος.
τους εχεις πει αυτες σου τις σκεψεις?
αν οχι, νομιζω οτι πρεπει να το κανεις

Ofelia
10-04-2011, 13:56
eiri κι όμως υπάρχουν άτομα εδώ που σε σκέφτονται. Και οι δικοί σου δεν είναι ότι δε σε σκέφτονται αλλά ίσως να μην ξέρουν τί σου συμβαίνει και τί να κάνουν. Άσε που τους δικούς μας σχεδόν ποτέ δεν τους ακούμε. Το ότι υπάρχουν άτομα που σε σκέφτονται θα πρέπει να σου δίνει δύναμη να βρεις τις δικές σου δυνάμεις. Γιατί μόνο στις άλλους, δεν πρέπει να στηριζόμαστε. Για παράδειγμα. Στηρίζεσαι σε κάποιον που σε στηρίζει σήμερα. Αύριο μπορεί να αλλάξει και να βρεις τον εαυτό σου μόνο του. Τί έχεις κάνει; Του έχεις δώσει τη δύναμή σου. Αυτό το έχεις κάνει με τον συγκεκριμένο 'κύριο'. Πάρε δυνάμεις από εμάς εδώ στο φόρουμ και άρχισε να πιστεύεις ότι αξίζεις. Άρχισε να πετάς από τη ζωή σου αυτά που σε χαλάνε. Πώς καταδέχεσαι να παρακαλάς για ένα τηλεφώνημα από κάποιον που δε θέλει καν να αντιμετωπίσει την ευθύνη μιας εγκυμοσύνης που ούτε υφίσταται πια;!!!!!!!!! Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια βεβαρημένη ψυχολογία εδώ για διάφορους λόγους, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα με εγωισμό κι όχι με κλάμματα. Η ζωή δε θα σε ανταμείψει όσο κλαίς και λυπάσαι τον εαυτό σου. Η ανταμειβή είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ δουλειά. Και θα έρθει όταν θα αποφασίσεις με ειλικρίνεια να δεις τί συμβαίνει (όσο κι αν πονάει) και με αγάπη προς τον εαυτό σου να το διορθώσεις. Όση βοήθεια θες εδώ είμαστε. Αλλά για να διορθώσεις, όχι για να αναπαράγεις με αυτολύπηση. Θες να κρατήσεις δυνατά το τιμόνι κι όχι να κλείσεις τα μάτια μπροστά στον τοίχο που έρχεται.

eiri
10-04-2011, 14:27
φυσικα και τους εχω πει τα παντα αλλιως ποιος ο λογος να πηγαινω...και να παιρνω τα φαρμακα???ξερουν οτι η μονη σκεψη στο μυαλο μου ειναι η αυτοκτονια οπως ξερουν οτι με τρωει ενα γιατι...τα ξερουν ολα...εγω δεν ξερω εμενα και αυτο ειναι το προβλημα...ευχαριστω ολους οσους μου απαντουν και με σκεφτονται για μενα ειναι μεγαλο κουραγιο και δυναμη...ξερω οτι αν εγω δεν ανοιξω τα ματια μου τιποτα δεν θα αλλαξει τιποτα και ποτε...απλα η μοναξια ειναι μεγαλο πακετο και δεν μπορω να το σηκωσω τρεμουν τα χερια μου...χτες ειχα εναν κομπο στο λαιμο δε μπορουσα ουτε νερο να κατεβασω ουτε να αναπνευσω...του εστειλα μηνυμα και του ειπα οτι ηθελα καπου να μιλησω οταν το δει να με παρει σας πηρε κανεις????ουτε και μενα.....αυτο μου αξιζε τελικα μετα απο 4 χρονια μεγαλης αγαπης???χαχαχαχαχαχα ελεος οχι και αγαπη μαλλον δεν με εβλεπε καν τοσα χρονια και οταν με ειδε δεν του εκανα και με εδιωξε....τι ημουν ρε γαμωτο???????δεν ξερω πως και τι γραφω ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο μυαλο μου ολα τοσο χαλια...