PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : παλεύοντας στα κύματα

Σελίδες : 1 [2] 3

amelie74
29-03-2011, 22:04
δεν θελω να εμπλακω σε καυγαδες με ατομα που ουτε καν τα εχω δει απο κοντα.
καλο το φορουμ.
με βοηθαει ως ενα σημειο,ΑΛΛΑ μεσω ιντερνετ μπορουν να γινουν πολλες παρερμηνιες.
δεν μπορειτε απο την οθονη να δειτε την Ιωαννα αλλα την "Αμελι".
οπως αντιστροφα και γω πολυ πιθανον μπορω να παρερμηνευσω τα λεγομενα σας και να σας βαλω στο μπλακ-λιστ αδικως.

amelie74
31-03-2011, 19:55
ΛΟΙΠΟΝ...ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΩ ΑΝΤΙΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΜΑΡΙΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ),ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΝΑ ΤΟΝ "ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΩ" ΑΠΟ "ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ" ΚΑΙ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΕΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Χ,Ψ,Ζ ΛΟΓΟΥΣ.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΥ.
ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.

ΗΤΑΝ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΗΞΕ.

ολα αυτα τελικα σημαιναν:

ΜΑΡΙΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ "ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΦΩ."

ΜΑΡΙΕ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ.

ΜΑΡΙΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΕΣΥ( ΙΣΩΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ)

ΜΑΡΙΕ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ.

ΜΑΡΙΕ ΣΕ ΑΓΑΠΩ!!!

katerinaki
31-03-2011, 20:00
Και εγω σε αγαπω αμελι κ σε καταλαβαινω!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!

amelie74
31-03-2011, 20:06
σε ευχαριστω θερμα Κατερινακι μου!
διπολικη και συ?

katerinaki
31-03-2011, 20:29
ΟΧΙ ,δεν ειμαι διπολικη. Μονο οι διπολικοι νομιζεις οτι σε καταλαβαινουν?
Δηλ. δεν ξερω, προς το παρον δεν εδωσαν τετοια διαγνωση !αστα για μενα μη τα ψαχνεις ,δεν βγαινει ακρη με τις διαγνωσεις,( αν το ψαχνεις πολυ κ βλεπεις πολλους ψυχιατρους.)

amelie74
01-04-2011, 04:23
Κατερινακι μου,
σαφως και δεν πιστευω οτι με καταλαβαινουν μονο οι διπολικοι.
με καταλαβαινουν ολοι οσοι εχουν ευαισθητες ψυχουλες σαν και τη δικη σου :)
οποια και να ειναι τελικα η διαγνωση σου,σου ευχομαι ολοψυχα νιωσεις συντομα καλυτερα :)

amelie74
01-04-2011, 17:30
παιδια δεν σας κρυβω οτι το αγχος μου σχετικα με την αυριανη συναντηση με τον Μαριο,πηγαζει και απο το γεγονος οτι θελω οταν βγουμε να πιω μια μπυριτσα μαζι του.(μια μονο! promise---> to my self )

μου λειπει πολυ το αλκοολ.
μου λειπει σε τετοιο βαθμο,που αν μου ελεγαν να διαλεξω αναμεσα στο να κανω ερωτα με τον Μαριο ή να πιω μπυρες,θα διαλεγα το δευτερο.
η μαλλον οχι.μπορω να εχω και τα δυο?

Βικυ Βικυ εισαι εδω να ακουσεις τι λεει η ασθενης σου?
ευτυχως η Βικυ δεν εχει το λινκ.
απορω πως μου ξεφυγε....

amelie74
02-04-2011, 16:10
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΕΞΟΔΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΙΑΚΙ ΜΟΥ.
ΟΥΦ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΠΑΛΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ….

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.
ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ.

ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΚΟΠΕΛΑ.
ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΜΠΥΡΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ.

ΤΟΥ ΕΙΠΑ «ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΙΔΙ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΜΠΥΡΕΣ»
ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΣΕ ΚΟΛΑΚΕΥΜΕΝΟΣ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ.
ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕ ΑΡΑΓΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ?

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΚΟΠΟΙΗΘΕΙ.
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ?
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΝΤΡΟΠΑΛΟ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟΥΤΣΙΚΟ ΥΦΟΣ «ΕΣΕΝΑ».

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΑ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΙΔΕΨΑ ΤΟ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥ «ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΑΓΟΡΙ».
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ «ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ ΓΛΥΚΙΑ».

A! AKOMH ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΑΥΠΝΙΕΣ.
ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ Η ΣΤΙΣ ΚΑΥΛΕΣ!.ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ!!!ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ.

ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ, ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ «Ι THINK THAT THINGS LIKE THAT JUST HAPPEN WHEN THE TIME IS RIGHT.DO NOT FORCE THEM!».

ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ…
ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

LOVE IS ABOVE EVERYTHING!!!!

katerinaki
02-04-2011, 17:17
ΜΠΡΑΒΟ ΑΜΕΛΙ!!!!!!!!

Μη παρανοησεις ,σου λεω αληθεια ,ζηλευω τη φαση σου! κ εγω ενα τετοιο ευαισθητο αγορι θελω να ερωτευτω , βαρεθηκα τους μαγκες!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

amelie74
02-04-2011, 17:27
ναι ρε συ Κατερινακι "μαγκες της μιας βραδυας" δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεθουν.
αλλα ψυχουλες σαν του Μαριου,ειναι δυσευρετες!

υ.γ. την φαση μου μην την ζηλευεις και τοσο γιατι βασανιζομαι...
βασανιζομαι πολυ....
ανεκαθεν βασανιζομουν βεβαια,τουλαχιστον τωρα βασανιζομαι πιο ευχαριστα.
και σενα σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις εναν Μαριο,γιατι πιστευω πως το αξιζεις :)

φιλακια κουκλα μου!!!

Lacrymosa
02-04-2011, 19:08
amelie εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα αγορι σαν το μαριο διπλα σου...σπανια βρισκεις τετοιες ευαισθητες κ καλες ψυχουλες πλεον...απο μαγκες εχουμε πηξει πια...
φιλακια!!!!!!!:)

amelie74
02-04-2011, 19:32
διπλα μου τον εχω....
"απο πανω μου" να δουμε αν και ποτε θα τον εχω....
αλλα οχι ειπαμε LOVE IS ABOVE EVERYTHING!
απλα το σεξ λειπει τρομερα απο τη ζωη μου.
εδω και καιρο...

amelie74
02-04-2011, 19:36
και συν τοις αλλοις μαλωσα πριν λιγο και με την αδερφη μου,η οποια ηταν και κοινη σε υπερενταση.

παιρνω και στο κινητο την ψυχολογο και δεν το σηκωνει.

ΛΙΓΗ ΝΟΡΜΟΘΥΜΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ???

Lacrymosa
02-04-2011, 20:15
αχχχ amelie ερωτευμενακι κι εγω αυτο θελω!! λιγη νορμοθυμια κ τιποτ αλλο!! αμα βρεις πουθενα στειλε κ σε μενα χεχεχ!!!!!!;)

amelie74
02-04-2011, 21:07
ουφ αποφορτιστηκα καπως.
μου ειπε η ψυχολογος μου οτι θα με παρει τηλ. σε μια ωρα.
την ταραξα την χριστιανη στα μηνυματα.
τελικα δυσκολο επαγγελμα να εισαι ψυχολογος :P
10 αμελι να εχεις μονο φτανει.
μπορει καλλιστα να σε στειλουν στο ψυχιατρειο.
αν και η συγκεκριμενη εχει μεγαλα αποθεματα αντοχων απο οτι εχω καταλαβει.

Lacrymosa
02-04-2011, 21:34
amelie ευχομαι ολα να πανε καλα κ να ηρεμησεις!!:) Πιστεψε με για να γινει καποιος ψυχολογος σιγουρα εχει μεγαλη αντοχη κ υπομονη οποτε μη σκας!!!!;)

amelie74
02-04-2011, 22:10
ασχετο......ποσο χρονων εισαι λακρυμοζα μου αν επιτρεπεται?

amelie74
03-04-2011, 18:44
Χάραξε και δε νυστάζω,
σκέφτομαι τι μου πες χθες
άσε με να σε κοιτάζω
κι άμα ξημερώσει ό,τι θες.

Γύρισε να σ' αγκαλιάσω,
τώρα ξέρω πως δε φταις
άσε με να σε χορτάσω
κι άμα βγει ο ήλιος ό,τι θες.

Στο τσιγάρο που κρατώ,
στον ένα μου Θεό
να μη δώσει να ξημερωθώ

Στο κορμί αυτό το αγγελικό
στο στόμα που φιλώ
έτσι μια ζωή θα σ' αγαπώ

Στο κορμί αυτό το αγγελικό
στο στόμα που φιλώ
έτσι μια ζωή θα σ' αγαπώ

Ξάπλωσε να σε κρατήσω
κλείσαν όλες οι πληγές,
άσε με να σε κοιμίσω
κι αύριο για σένα ό,τι θες.

Γύρισε να σ' αγκαλιάσω,
τώρα ξέρω πως δε φταις
άσε με να σε χορτάσω
κι άμα βγει ο ήλιος ό,τι θες.

Στο τσιγάρο που κρατώ,
στον ένα μου Θεό
να μη δώσει να ξημερωθώ

amelie74
03-04-2011, 18:46
Χρυσά δαχτυλίδια

Να δω να φοράς

Χιλιάδες στολίδια

Παντού να σε δω να κρεμάς

Στα μαλλιά σου τα κύματα

Στη ποδιά σου φιλήματα

Στα όνειρά σου τα σχήματα

του φεγγαριού

Στεφάνια, λουλούδια

Να δω να κρατάς

Του Μάνου τραγούδια

Να ακούσω να μου τραγουδάς

Στα μαλλιά σου τα κύματα

Στη ποδιά σου φιλήματα

Στα όνειρά σου τα σχήματα

του φεγγαριού

Θα σπάσω εφτά ποτήρια

Στ' ουρανού τα πανηγύρια

Θα σπάσω εφτά ποτήρια

Γιατί σ' αγαπώ

Θα σπάσω εφτά ποτήρια

Στ' ουρανού τα πανηγύρια

Θα σπάσω εφτά ποτήρια

Γιατί σ' αγαπώ
Δόξα τω Θεώ
Ξανά

amelie74
06-04-2011, 20:07
σας εχω σχετικα ευχαριστα νεα.
μετα απο παροτρυνση της ψυχολογου μου και την δικη σας φυσικα :) ξεκινησα εντυποδιανομη.
βεβαια τα χρηματα ειναι της πεινας,τα ποδια μου οταν γυρναω σπιτι δεν τα αισθανομαι απο την ορθοστασια,αλλα οπως πολυ σωστα ειπε και η ψυχολογος και το διαπιστωνω και στην πραξη,ασχετα με το οικονομικο,φευγει το μυαλο μου-εστω και για λιγες ωρες-απο τα προβληματα μου.εχω παρατηρησει οτι πλεον δεν με ενοχλουν οσο παλιοτερα ουτε τα προβληματα της αδερφης μου(αντιθετα επειδη αισθανομαι καπως καλυτερα ψυχολογικα,εχουμε ερθει πιο κοντα και την βοηθαω αλλα οχι πλεον απορροφωντας το αγχος της),ουτε η γκρινια της μητερας μου.

βεβαια θα προτιμουσα να πονανε τα ποδια μου για αλλους λογους:Pαλλα πανω σε αυτο το κομματι δεν θα ηθελα να αναφερθω εκτενεστερα γιατι οπως σας εχω πει εδω μεσα πολυ πιθανον να μπαινει κατα καιρους η ψυχοθεραπευτρια του Μαριου-οχι γιατι την νιαζουν τα σεξουαλικα μου,αλλα γιατι ενδιαφερεται για τον ασθενη της.
εκτος αν την επομενη φορα που θα βρεθω μαζι του,γυρισω παλι μπεκρουλιασμενη και αρχισω λογω ελλειψης αναστολων να γραφω παλι οσα με απασχολουν σχετικα με αυτο το ζητημα,με εναν οχι και τοσο κοσμιο ομολογουμενως τροπο,οπως εγινε την προηγουμενη φορα.:P

Remedy
06-04-2011, 20:25
ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ!!! (χειροκροτηματα του κοινου)
ΠΟΛΥ ωραιο το νεο σου με την δουλεια !!!
περα απο τα χρηματα που ισως δεν σου ειναι και απολυτως απαραιτητα, οπως ηδη ειπες, θα ασχολεισαι επιτελους και με κατι αλλο εκτος απο την ομφαλοσκοπηση αλλα ΚΑΙ ΘΑ ΚΙΝΕΙΣΑΙ!!!!
να δεις που μεσα σε 10-15 μερες θα δεις διαφορα καισ τα κιλα σου απο την δουλεια.

Remedy
06-04-2011, 20:33
.......
ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΜΠΥΡΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ.

.....

αμελι, το θυμασαι οτι πριν βγεις υποσχεθηκες στον εαυτο σου οτι θα πιεις ΜΙΑ ΜΟΝΟ μπυρα?
δεν βλεπω να σε προβληματισε το οτι εγινες πιτα με τις μπυρες.

ασχετως της υποσχεσης σου, ειναι πολυ κακη ιδεα ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ μπυρα σε καποιον με ροπη στο αλκοολ, ακριβως γιατι συμβαινει αυτο που συνεβη κια σε σενα.
κανεις εθισμενος δεν μενει στην μια μπυρα ΠΑΝΤΑ. πολυ συντομα περναει στις πολλες μπυρες, και καποτε φτανει να ισχυριζεται οτι ειναι απεξαρτημενος, ενω πινει καθημερινα ενα καφασι μπυρες...

amelie74
06-04-2011, 21:07
ρεμεντυ δεν ειχα πιει και τοσο πολυ.
2 μονο μπυρες (1 των 500 ml και μια των 350 ml).
απλα ακριβως επειδη δεν πινω συχνα με επιασαν.
και απο τοτε δεν εχω βαλει σταγονα στο στομα μου.
πινω μονο οταν βγαινω μαζι του,προκειμενου να μου φευγουν τα "σκαλωματα" που τρωω και να του εκφραζω τα συναισθηματα μου.
αλλιως μου ειναι τραγικα δυσκολο...εως αδυνατον.

amelie74
07-04-2011, 15:30
αυτο ηταν.
παει και τελειωσε.
η εντυποδιανομη τερμα.
και οι ψυχικες αντοχες μου τερμα.
χθες ειχαμε δωσει ρεντεβου με την εργοδοτρια μου στις 12 σε ενα σημειο για να μου δωσει καρτες.
κατευθασε στις 12.30 γιατι οπως μου ειπε ειχε δουλειες.
το μεσημερι που ειχαμε δωσει παλι ραντεβου σε ενα συγκεκριμενο σημειο για να με πληρωσει,με παιρνει στο κινητο και μου λεει "επειδη ειμαι πολυ μακρυα σε πειραζει να σε πληρωσω αυριο?"
της λεω οκ.
σημερα την παιρνω τηλ για να κανονισουμε που θα μοιρασω φυλλαδια και μου λεει "ειμαι πολυ μακρυα,θα σε πειραζε να βρεθουμε αυριο?"
αυτο ηταν.
η υπομονη μου δεν εχει αλλα ορια.
θα παω και αυριο για να πληρωθω και τερμα.-
δεν με νιαζει να δουλευω για 5 ευρω την ωρα,αλλα αυτη η ασυνεπεια της με εκνευριζει αφαντστα.
δεν με εκνευριζει μονο,με εξοργιζει.
εχω βρει μια αλλη δουλεια,πολυ πιο προσοδοφορα,η οποια θελει πιο πολλα "γκατς" αλλα θα την κυνηγησω.
δεν το βαζω κατω.

οσο για αυτο που μου ειπε η ψυχολογος μου,οτι καπου πρεπει να διοχετευεται η ενεργεια και η σεξουαλικοτητα μου,ναι εχει απολυτο δικιο,αλλα και για αυτο εχω βρει εναλλαχτικες λυσεις.
πηγα στο δημο και ρωτησα για το τι δραστηριοτητες υπαρχουν και μου ειπαν πως εντελως δωρεαν μπορω να γραφτω σε γιογκα ή πιλατες.

δεν το βαζω κατω σε κανενα τομεα.
τερμα η ηττοπαθεια.
θα κυνηγησω και την αλλη δουλεια που σας ανεφερα και τις δραστηριοτητες του δημου.
τελικα καθε βημα μας,ειναι ο προθαλαμος για ενα νεο βημα.

Lacrymosa
07-04-2011, 15:33
ασχετο......ποσο χρονων εισαι λακρυμοζα μου αν επιτρεπεται?

ελα amelie τωρα το ειδα 20 ειμαι

amelie74
07-04-2011, 18:16
ε μικρουλα εισαι ακομα.
εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου γλυκια μου!
σ' αγαπω και και νιωθω και ας μην σε ξερω!:)

Lacrymosa
08-04-2011, 15:07
ε μικρουλα εισαι ακομα.
εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου γλυκια μου!
σ' αγαπω και και νιωθω και ας μην σε ξερω!:)

απο μικρη στα βασανα ειμαι amelie...σκεφτομαι ολα αυτα που εχω περασει ως τωρα κ λεω "ε ρε τι εχει να γινει αργοτερα"..οσο αντεξω κ ζησω...εχω καποια ζωη μπροστα μου αλλα πως την εχω ειναι το θεμα..."παλευοντας στα κυματα" θα τη βγαλω οπως ειναι κ ο τιτλος του post σου...
κι εγω amelie μου εχω αποκτησει μεγαλη οικοιοτητα με πολλα ατομα εδω μεσα κ παρολο που γραφτηκα πριν κανα μηνα το νιωθω το φορουμ πολυ οικειο κ εχω αντλησει απειρη δυναμη απο δω μεσα!!:)

amelie74
08-04-2011, 16:49
και γω κοριτσι μου ειμαι απο πολυ μικρη στα βασανα.
στην ηλικια σου διαγνωστικα με καταθλιψη.
πεντε χρονια αργοτερα τα αντικαταθλιπτικα που πηρα πυροδοτησαν μανια.
μεχρι τοτε απλα υπηρχαν στιγμες που ενιωθα τρομερη ψυχικη ευφορια.

χαιρομαι ιδιαιτερα για το οτι αντλεις δυναμη απο δω.
και μενα με εχει βοηθησει πολυ αυτο το φορουμ κι ας ειχα καποια ιντερνετικα καυγαδακια.
βεβαια...αλλιως θα ηταν να πιναμε ολοι μαζι καφεδακι εξω,αλλα και δω ειναι ενας μικροκοσμος της ζωης(κατι σαν διαδικτυακο γκρουπ θεραπι),με καποιες νορμες συμπεριφορας ,καποιους κανονες,καποιες συμπαθειες και καποιες αντιπαθειες.

και ακου!θα αντεξεις μια χαρα να ζησεις εστω και "παλευοντας στα κυματα"
επελεξα αυτον τον τιτλο γιατι το παλευω υποδηλωνει τον αγωνα και τα κυματα τις φουρτουνες που περναω.
εισαι ακομα στη φαση της κρισης.
περνωντας ο καιρος θα δεις που τα κυματα θα παψουν να ειναι τσουναμι.
σου ευχομαι ολοψυχα συντομα να αρχισεις να απολαμβανεις το κολυμπι σε πιο ηρεμα νερα.
εγω μπορει να μην το εχω καταφερει αλλα ξερω αρκετους διπολικους που το καταφεραν.
με συγγινει ο αγωνας σου κοριτσι μου.
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!:)

Lacrymosa
08-04-2011, 17:07
μακαρι να τα καταφερω....amelie μου με συγκινεις πραγματικα...
βεβαια το καλυτερο θα ηταν να μην εμπαινα ποτε σ αυτην την τρικυμια που λεγεται διπολικη αλλα απ τη στιγμη που μπηκα το μονο που μου απομενει πλεον ειναι να παλεψω οσο μπορεσω κι οσο αντεξω...
αυτο με τα αντικαταθλιπτικα που λες οτι σου πυροδοτησαν μανια παιζει κ σε μενα κατι τετοιο να γινε..πολλες φορες οι γιατροι κανουν λαθος διαγνωση η μπορει ερχικα να ειχα πραγματι καταθλιψη αλλα λογω των αντικαταθλιπτικων να εξελιχτηκε σε διπολικη...αλλα αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει γιατι μ αυτην τη λιγικη οι περισσοτεροι καταθλιπτικοι που παιρνουν αντικαταθλιπτικα δε θα πρεπε σε 1-2 χρονια να γινουν διπολικοι?? δεν ξερω...

amelie74
08-04-2011, 18:04
εντομεταξυ ειμαι τρομερα αγχωμενη για την αυριανη συναντηση μου με τον Μαριο.
φοβαμαι....

φοβαμαι...οτι παλι θα πιω προκειμενου να του εκδηλωσω το ενδιαφερον μου.
φοβαμαι...οτι δεν θα μπορεσω ποτε να τον ξεπαρθενιασω.

Θεοφανια,εσυ που εισαι εμπειρη κοπελα,που χαθηκες να μου δωσεις συμβουλες?
μπορει να εχουμε μαλωσει κατα καιρους αλλα...in fact we love each other:)
ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ!
ΚΑΙ ΟΛΩΣ ΣΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΦΩΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!

Θεοφανία
08-04-2011, 18:26
εντομεταξυ ειμαι τρομερα αγχωμενη για την αυριανη συναντηση μου με τον Μαριο.
φοβαμαι....

φοβαμαι...οτι παλι θα πιω προκειμενου να του εκδηλωσω το ενδιαφερον μου.
φοβαμαι...οτι δεν θα μπορεσω ποτε να τον ξεπαρθενιασω.

Θεοφανια,εσυ που εισαι εμπειρη κοπελα,που χαθηκες να μου δωσεις συμβουλες?
μπορει να εχουμε μαλωσει κατα καιρους αλλα...in fact we love each other:)
ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ!
ΚΑΙ ΟΛΩΣ ΣΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΦΩΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!

λολλλλλλλλ!!! Μ αρέσει που στα σεξουαλικά σου φωνάζεις εμένα....:)

Λοιπόν....μη πιεις μπύρα γιατί είναι αντιαισθητικό για γυναίκα, προτίμησε ένα μαρτίνι που είναι εξίσου ελαφρύ και δεν θα μυρίζεις σαν νταλικέρης. (Ελπίζω να μη διαβάσει η αλκοολ-police ρεμ, αυτές τις συμβουλές μου :ρ).

Μη βγείτε πρωί, (ο ήλιος δεν ενδύκνειται στο πέσιμο). Τουλάχιστον 8.30 που θα έχει νυχτώσει.
Μη πάτε σε μαγαζί με εκατομμύρια κόσμο που ξύνεται, κόβει κουστούμια και γκαρίζει γύρω σας. Προτίμησε ένα ήσυχο μπαράκι με χαλαρή μουσική.

Ξεκίνα την κουβέντα με το πως τα πάτε και οι δύο με τα θεματα σας, αλλά μη σου πάρει κανα πενταωρο. Σπατάλησε κανένα τεταρτάκι και πολύ είναι.
Μην αρχίσεις τη γκρίνια για την πρώην εργοδότρια σου και πόσο άκομψα σου φέρθηκε, (ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ!)
Γενικώς μην ξεκινήσεις ΚΑΜΙΑ γκρίνια, (Είναι απίστευτα ντεκαβλε και θα ορκιστεί να κρατήσει για πάντα την παρθενια του, απόφαση που καθόλου δεν μας βολεύει).

Κράτα τη φωνή σου χαμηλή και πλησιασε τον στο πρόσωπο. (Μη κολλήσεις τα μούτρα σου πάνω του με γουρλωμένα μάτια. Εννοώ διακριτικό πλησίασμα).
Από την αντίδραση του θα καταλάβεις αν τσιμπάει.

Φρόντισε να μυρίζεις όμορφα, να έχεις ξυρίσει πόδια, να έχεις βγάλει φρύδι/μουστάκι, να φοράς μαύρα που κόβουν και ελαφρύ μακιγιάζ, μη νομίσει πως ψάχνεις δουλειά σε τσίρκο.
Η συζήτηση να περιστρέφεται γύρω από χαλαρά πράγματα τύπου: μουσική, καλοκαίρι, διακοπές.

πι ες: (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θα του πεις τίποτα για τα ξεσηκωματα σου, γιατί αν αρχίσει να τρέχει δεν υπάρχει περίπτωση να τον πιάσεις).

Καλή επιτυχία.

amelie74
08-04-2011, 19:28
αχ Θεοφανια μου καταρχας δεν μπορω να βγω βραδυ γιατι θα με πιασει αγοραφοβια.
(δυστυχως δεν οδηγω ουτε εγω ουτε εκεινος-μακαρι να ειχα ενα αυτοκινητο με φιμε τζαμακια;))
καθε φορα μεσημερακι βγαινουμε.
το μαρτινι ειναι ελαφρυ ή μηπως το ουζακι ειναι ελαφρυτερο?(δεν θελω να γινω και στουπι και μετα εχουμε αλλα βασανα με την οικογενεια)
εντομεταξυ ειμαστε σε φαση ακομα που καθομαστε στο τραπεζι ο ενας απεναντι στον αλλον.
ισως μετα το ποτακι να παω να κατσω διπλα του.(αφου πρωτα εχω πλακωσει καραμελες ή τσιχλες).
αν τα καταφερω δλδ....που μαλλον δεν θα τα καταφερω.
σκεφτομαι να τον κοιταξω στα ματια και να του πω "μου αρεσες απο την πρωτη στιγμη που σε ειδα".
ή μήπως ειναι πολυ νωρις και τρομαξει?
εχω ηδη πλυθει,ξυριστει και ολα τα σχετικα...και θα φοραω το αρωματακι μου.
μακιγιαζ ναι θα εχω ελαφρυ.
εντομεταξυ η μητερα του,με την οποια μιλαμε πολυ συχνα στο τηλ. μου εχει πει οτι της ειπε ο Μαριος οτι του αρεσω και οτι χαιρεται πολυ οταν βγαινει μαζι μου.
γενικως οποτε με ακουει στο τηλ αυτη η γυναικα ειναι μες την καλη χαρα.

πι.ες.για τα ξεσηκωματα μου ναι δεν προκειται να του πω τπτ,γιατι σε αυτη την περιπτωση προβλεπω να μπαινει στην τουαλετα και να βγαινει μετα απο τρεις μερες :P

πι.ες.2.κοριτσια απο το κεντρο ημερας ελπιζω να μην με διαβαζετε αυτη την στιγμη,αν και φροντισα καταλληλα ετσι ωστε να με διαβαζετε...

Θεοφανία
08-04-2011, 19:39
μ αρέσει που σ αρέσουν τα γυναικεία ποτά..λολ
το μαρτίνι εχει 15% αλκοολ και το ουζο 40%. Μη τολμήσεις και παραγγείλεις ούζο Ορέστη.
Γιατί σε πιάνει αγοραφοβία το βράδυ? Δεν σου είπα να κλειστείτε σε ασανσερ, σε μαγαζί θα πάτε.
Αφού έχεις πάρει τη συγκατάθεση της πεθεράς και έχετε επικοινωνία, τα πράγματα φαίνονται πολύ αισιόδοξα. Αν δεν του άρεσες θα το ήξερε σίγουρα η μαμά του..:ρ
Το φως της μέρας χαλάει όλο το σκηνικό που θες να στήσεις και αυτός θα είναι ακόμη πιο ντροπαλός.
Μένετε κοντά? (θέλω να προτείνω κάτι γι αυτό σε ρωτάω).

streidi
08-04-2011, 19:44
Εγώ θα πρότεινα να μην πιεις τίποτα αλκοολούχο.
Έτσι θα είσαι μεν πιο ντροπαλή, αλλά:
α) μπορεί να πάρει πιο πολύ θάρρος εκείνος άμα σε δει ντροπαλή και
β) ό,τι κίνηση κάνεις θα είναι εξολοκλήρου ''δική σου'' και δε θα την αποδίδεις σε κάτι έξω από σένα.

claire
08-04-2011, 20:01
Λοιπόν....μη πιεις μπύρα γιατί είναι αντιαισθητικό για γυναίκα, προτίμησε ένα μαρτίνι που είναι εξίσου ελαφρύ και δεν θα μυρίζεις σαν νταλικέρης. (Ελπίζω να μη διαβάσει η αλκοολ-police ρεμ, αυτές τις συμβουλές μου :ρ).

for the love of god δηλαδή.

αμελί, αφού θα βγείτε μεσημέρι πάρε ένα χυμουδάκι-καφέ-σοκολάτα βρε παιδί μου!

Θεοφανία
08-04-2011, 20:05
for the love of god δηλαδή.

αμελί, αφού θα βγείτε μεσημέρι πάρε ένα χυμουδάκι-καφέ-σοκολάτα βρε παιδί μου!

που ακριβως διαφωνείς κλερ με αυτό που έγραψα? (εκτος του οτι δνε πρέπει να πιει αλκοολ η αμελι)

claire
08-04-2011, 20:08
το έκανα μπολντ. ε, όχι και δεν είναι η μπύρα για τις γυναίκες.

Θεοφανία
08-04-2011, 20:10

εμένα μου φαίνεται λίγο αντιαισθητικό να πίνει μπύρα μια γυναίκα, αλλά αυτά είναι γούστα.
Προσωπικά μου αρέσει η μπύρα, αλλά δεν την πολυ-προτιμώ όταν είμαι με το αίσθημα.

claire
08-04-2011, 20:15
μου κάνουν πολύ εντύπωση αυτά που γράφεις! αλήθεια!
τέσπα, μην χαλάσουμε το θέμα της αμελί, με άσχετες συζητήσεις.

Θεοφανία
08-04-2011, 20:17
μου κάνουν πολύ εντύπωση αυτά που γράφεις! αλήθεια!
τέσπα, μην χαλάσουμε το θέμα της αμελί, με άσχετες συζητήσεις.

είμαι εντυπωσιακή γι αυτό...:Ρ

αμελί σόρι για το οφ τόπικ....

claire
08-04-2011, 20:24
απλά ρε συ μου φαίνεται κάπως στερεοτυπικό αυτό. ανάλογα με την μπύρα έχω ακούσει από άντρες να λένε ότι η γυναίκα όταν καπνίζει-βρίζει-μιλάει για μουσική (δεν εννοώ ρουβά-χατζηγιάννη) είναι αντιαισθητικό και χάνει τη θηλυκότητα της. εμένα μου φαίνονται εντελώς άσχετα όλα αυτά.

claire
08-04-2011, 20:27
ααααααααααα! επίσης αμελί, αφού θα βγείτε μεσημέρι, μην βάλεις μαύραααα!

Θεοφανία
08-04-2011, 20:28
κοίτα, δεν είναι ακριβώς στερεότυπο.
Είναι θέμα αισθητικής και θυληκότητας. Για το τσιγάρο πιστεύω πως προσδίδει θυληκότητα αντί να αφαιρεί, για το βρίσμο δεν το συζητώ, (τελείως ντε@#%), για τη μπύρα είναι αίσθηση δική μου πως φαίνεται κάπως. Αλλά όπως σου είπα, αυτά είναι απόψεις του καθενός και φυσικά υποκειμενικές.

marian_m
08-04-2011, 20:31
Σιγά μην καταπιέζομαστε και στο τι θα πιούμε όταν βγαίνουμε με άντρα! Εγώ πάντως πίνω απ' όλα και πολύ. Είμαι γερό ποτήρι!

marian_m
08-04-2011, 20:34
κοίτα, δεν είναι ακριβώς στερεότυπο.
Είναι θέμα αισθητικής και θυληκότητας. Για το τσιγάρο πιστεύω πως προσδίδει θυληκότητα αντί να αφαιρεί, για το βρίσμο δεν το συζητώ, (τελείως ντε@#%), για τη μπύρα είναι αίσθηση δική μου πως φαίνεται κάπως. Αλλά όπως σου είπα, αυτά είναι απόψεις του καθενός και φυσικά υποκειμενικές.
Κι όμως το τσιγάρο είναι αυτό που βρωμοκοπάει. Ειδικά από τότε που δεν καπνίζω, ξέρεις πόσο άσχημα μου μυρίζουν όσοι καπνίζουν? Άντρες και γυναίκες.

claire
08-04-2011, 20:35
το τσιγάρο ενοχλεί όμως τους γύρω. ενώ η μπυρίτσα.... μια γκίνες τώρα θα ήταν ό,τι πρέπει!

Θεοφανία
08-04-2011, 20:36
Κι όμως το τσιγάρο είναι αυτό που βρωμοκοπάει. Ειδικά από τότε που δεν καπνίζω, ξέρεις πόσο άσχημα μου μυρίζουν όσοι καπνίζουν? Άντρες και γυναίκες.

Ναι, αν δεν καπνίζει ο άλλος. Έχεις μυρίσει ποτέ άνθρωπο που πίνει μπύρα πως μυρίζει αν εσύ δεν πίνεις?
Εμένα προσωπικά με απωθεί πολύ αυτή η μυρωδιά.

claire
08-04-2011, 20:38
μα το τσιγάρο ενοχλεί και αυτούς που είναι στο διπλανό τραπέζι. οι μπυροπότες δεν μου βρωμάνε να πω την αλήθεια.

claire
08-04-2011, 20:41
αμελί, ο μάριος καπνίζει?

Θεοφανία
08-04-2011, 20:42
μα το τσιγάρο ενοχλεί και αυτούς που είναι στο διπλανό τραπέζι. οι μπυροπότες δεν μου βρωμάνε να πω την αλήθεια.

Άντε πάλι. Δεν μιλάω για τους γύρω...ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΙΟ μιλάω που θέλει να τον προσεγγίσει ερωτικά!
Αν αυτός πίνει τσάι ή χυμό και κείνη μπύρα, θα του μυρίσει άσχημα...

claire
08-04-2011, 20:43
αφού είχε γίνει πιο γενική η κουβέντα. ααααα, όλα κι όλα!

marian_m
08-04-2011, 20:45
Ναι, αν δεν καπνίζει ο άλλος. Έχεις μυρίσει ποτέ άνθρωπο που πίνει μπύρα πως μυρίζει αν εσύ δεν πίνεις?
Εμένα προσωπικά με απωθεί πολύ αυτή η μυρωδιά.
Εγώ πάντα πίνω, γι' αυτό δεν μ'ενοχλεί!:D
Όταν βγαίνω έξω εννοώ. Μη μου βγει και τ' όνομα τώρα!

Θεοφανία
08-04-2011, 20:48
αφού είχε γίνει πιο γενική η κουβέντα. ααααα, όλα κι όλα!

κλερ...κάτω από αυτό που έγραψα για τομ Μάριο και την Αμελί μου είπες για τις μπύρες και μετά σου είπα πως προτιμώ όταν βγαίνω με το αίσθημα να μη πίνω μπύρα γιατί δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα θυληκή ούτε σαν ποτό, ούτε σαν μυρωδιά όταν πλησιάζεις τον άλλο.
Τώρα από κει και πέρα όπως σου εξήγησα, αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας κάνει ότι του αρέσει.
Εγώ τη γνώμη μου στην αμελί είπα σαν προσωπικός της σεξολόγος, (λολ), και εκείνη φυσικά θα πράξει όπως της κατέβει.
Αυτός μάλιστα ήταν και ο λόγος που της πρότεινα μαρτίνι. Μακάρι να μην έπινε τίποτα, αλλά αφού θα την κάνει τη μαλκ τουλάχιστον ας είναι σικ...:ρ

πι ες: αν έχεις και άλλες απορίες θα στις λύσω άλλη μέρα, πάω για φαγητό και.....μπύρα....:ρ

DissolvedGirl
08-04-2011, 20:48
Amelie να φορέσεις κάτι πορτοκαλί.
Είναι από τα πιο γλυκά και ζεστά χρώματα, και φτιάχνει και τη διάθεση :)

claire
08-04-2011, 20:49
θα μπει η αμελί και θα τραβάει τα μαλλιά της, χαχα!
αμελί, μην θυμώσεις(πολύ).:D

Θεοφανία
08-04-2011, 20:50

άστο.
Μιλάς με άνθρωπο που το τσιγάρο το αλκοολ το φαί και ο καφές είναι απόλυτες εξαρτήσεις....:ρ

claire
08-04-2011, 20:52
κλερ...κάτω από αυτό που έγραψα για τομ Μάριο και την Αμελί μου είπες για τις μπύρες και μετά σου είπα πως προτιμώ όταν βγαίνω με το αίσθημα να μη πίνω μπύρα γιατί δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα θυληκή ούτε σαν ποτό, ούτε σαν μυρωδιά όταν πλησιάζεις τον άλλο.
Τώρα από κει και πέρα όπως σου εξήγησα, αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας κάνει ότι του αρέσει.
Εγώ τη γνώμη μου στην αμελί είπα σαν προσωπικός της σεξολόγος, (λολ), και εκείνη φυσικά θα πράξει όπως της κατέβει.
Αυτός μάλιστα ήταν και ο λόγος που της πρότεινα μαρτίνι. Μακάρι να μην έπινε τίποτα, αλλά αφού θα την κάνει τη μαλκ τουλάχιστον ας είναι σικ...:ρ

πι ες: αν έχεις και άλλες απορίες θα στις λύσω άλλη μέρα, πάω για φαγητό και.....μπύρα....:ρ

το μαρτίνι πάντως έχει περισσότερες θερμίδες. ;)
γι' αυτό το έπινε και ο τζέμις (σικ) μποντ. επειδή γαμούσε και έδερνε και χρειαζόταν μερικές θερμιδούλες παραπάνω.

χαβ φααααν! :)

marian_m
08-04-2011, 20:55
Οπότε, δεν θα βγεις με άντρα!

Ακροβατης
08-04-2011, 21:14
οσοι εχουμε διαταραχες θεωρουμε τη μπυρα ελαφρυ ποτο γιατι αν πιουμε ουισκια.βοτκες και τεκιλες νομιζουμε πως πεθαινουμε(προσωπικα μιλαω),οποτε πινουμε μερικες μπυρες...και για αδιεξοδα τις στιγμες που νομιζω θα εχω κριση πανικου(τσιπουρακι στα κρυφα) γιατι στα φανερα δεν παιζει...

γιώτα2
08-04-2011, 22:04
παιδια ποτο και χαπια πως συμβιβαζονται;δεν ειναι επικινδυνο π.χ καποιος που παιρνει αγχωλιτικα η αντιψυχωτικα να πιει 3-4 ποτηρια κρασι η βοτκα ήουισκι;εδω και ντεπον η αντιβιωση να παιρνεις απαγορευεται.φανταζομαι οτι το αλκοολ θα αλληλεπιδρα με τα φαρμακα....δεν υπαρχει κινδυνος; ρωτω γιατι πριν καποια χρονια εμαθα για ενα περιστατικο,ενας νεος ανθρωπος που πεθανε γιατι ηπιε αλκοολ ενω επαιρνε ηρεμιστικα(αυτο ειπαν σαν αιτια θανατου).
δηλαδη βγαινεις το βραδυ πινεις καμποσο και μετα γυρνας σπιτι και μπορεις αφοβα να παρεις τα χαπια;

Lacrymosa
08-04-2011, 22:12
γενικα ποτο κ χαπια καλο ειναι να μην συνδυαζονται βεβαια δεν σημαινει οτι επειδη παιρνεις φαρμακα εισαι καταδικασμενος να μην πιεις ποτε ξανα στη ζωη σου αλλα με μετρο κ αναλογα βεβαια με τη δοσολογια κ το τι χαπια παιρνεις κ πρωτα πρεπει να συννενοηθεις με το γιατρο σου ωστε να μην κανεις καμια μ@λ@κι@ κ τρεχεις μετα κ δεν φτανεις..
εμενα ο δικος μου μου χει πει οτι δεν κανει βαρια ποτα βοτκες, τεκιλες κ τετοια απο κει κ περα το κρασι δεν πειραζει καπου καπου αλλα μεχρι 2 ποτηρακια...κ φυσικα πρεπει να εχουν περασει καποιες ωρες 3-4 τουλαχιστον απο τοτε που πηρες τα χαπια σε καμια περιπτωση δεν τα παιρνεις ταυτοχρονα....παντως αν κ γενικα μπορει αμεσα να μην παθαινεις κατι ιδιαιτερο θελει προσοχη μ αυτα...

amelie74
08-04-2011, 22:16
οχι δεν παρεξηγω καμια σας ουτε για το οφ-τοπικ ουτε για τις συμβουλες.
απλα αυτη τη στιγμη αυτο που χρειαζομαι ειναι ενας γυναικολογος.
εχω ακατασχετη ροη αιματος λογω του γνωστου γυναικιου προβληματος.
καθε μιση ωρα ειμαι στην τουαλετα.
εχω κανει το σχετικο τεστ και εχει βγει αρνητικο,αλλα μαλλον πρεπει να ξαναπαω μηπως εχω τιποτα αλλο πιο σοβαρο.
πηρα τηλ τον Μαριο και του ειπα οτι δεν μπορουμε να βρεθουμε λογω λυποθυμικων τασεων.
περα απο τις λυποθυμικες τασεις που εχω(επι 7-8 μερες συνεχομενα!),αν μη τι αλλο δεν ειναι και οτι πιο σικ να τρεχει μια γυναικα καθε μιση ωρα στην τουαλετα.
παω να σωριαστω στο κρεββατι μου και ελπιζω να μην χρειαστει να τρεξω σε κανενα νοσοκομειο.
καλο σας βραδυ.

claire
08-04-2011, 23:21
παιδια ποτο και χαπια πως συμβιβαζονται;δεν ειναι επικινδυνο π.χ καποιος που παιρνει αγχωλιτικα η αντιψυχωτικα να πιει 3-4 ποτηρια κρασι η βοτκα ήουισκι;εδω και ντεπον η αντιβιωση να παιρνεις απαγορευεται.φανταζομαι οτι το αλκοολ θα αλληλεπιδρα με τα φαρμακα....δεν υπαρχει κινδυνος; ρωτω γιατι πριν καποια χρονια εμαθα για ενα περιστατικο,ενας νεος ανθρωπος που πεθανε γιατι ηπιε αλκοολ ενω επαιρνε ηρεμιστικα(αυτο ειπαν σαν αιτια θανατου).
δηλαδη βγαινεις το βραδυ πινεις καμποσο και μετα γυρνας σπιτι και μπορεις αφοβα να παρεις τα χαπια;

για το depon ξέρω ότι η αλληλεπίδραση με το αλκοόλ είναι καταστροφική για το συκώτι. για τα αγχολυτικά-ηρεμιστικα λένε ότι επιτείνεται η δράση τους μαζί με το αλκοόλ. βέβαια, λέμε για 1-2 ποτηράκια κρασί. αν πιεις 400 ποτά μαζί με χάπια, προφανώς και είναι επικίνδυνο.

researcher
08-04-2011, 23:29
http://f256.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f3237860%5fAKAKDNkAAWdlTZ9hKw7T8Ra Wi%2bE&pid=7&fid=Inbox&inline=1

RainAndWind
09-04-2011, 02:02

χαχαα. κι εγώ ρε!Και να μας βγει το όνομα, στ' αρχίδια μας.:P
Ες αύριον τα σπουδαία. Ή κάπως έτσι.λολ

Θεοφανία
09-04-2011, 02:13
Οπότε, δεν θα βγεις με άντρα!

όχι....(φακ)....:(

...και ούτε μπύρα ήπια τελικά...μάλλον με ματιάσατε...(ξερεις κανεις να ξεματιάζει, κοντέυει να μου φύγει το μάτι απ τον πόνο).

RainAndWind
09-04-2011, 02:19
Άσε, μη μου το θυμίζεις. Εγώ θα τον έχω αύριο.Και δουλεύω κιόλας. Αλλά όμορφαααα, χαχα

claire
09-04-2011, 03:11
χαχαα. κι εγώ ρε!Και να μας βγει το όνομα, στ' αρχίδια μας.:P
Ες αύριον τα σπουδαία. Ή κάπως έτσι.λολ

ομαγκόντ! :P

claire
09-04-2011, 03:12
όχι....(φακ)....:(

...και ούτε μπύρα ήπια τελικά...μάλλον με ματιάσατε...(ξερεις κανεις να ξεματιάζει, κοντέυει να μου φύγει το μάτι απ τον πόνο).

δεν υπάρχει αυτό το πράγμα! πάρε ένα ντεπόν.

RainAndWind
09-04-2011, 03:18
ομαγκόντ! :P

χαχααα, τι να κάνω ρε claire, ριβέρς σαικόλοτζι. Αστεί' αστεία, είναι παλιό, δοκιμασμένο κόλπο στη γλώσσα που πάει αντίθετα στις έννοιες των φύλων.;
Γυναίκα?στ' αρχίδια μου
Άντρας?στο μουνί μου
Υ-πέ-ρο-χοο?
:D

amelie74
09-04-2011, 12:37
επ!τι εγινε εδω?:D
ειπα και γω να κοιμηθω απο την εξαντλτηση και βλεπω εγινε ενας ψιλοχαμος στο θεμα μου.
δεν θυμωνω.
αστειευομαι.
τελικα δεν πηγα νοσοκομειο,αλλα μια μπουγαδα την εβαλα πριν απο λιγο.
αυτη η ιστορια γινεται καθε μηνα,εδω και μισο χρονο.
τωρα μου φυγαν τα διπολικα και με εχει πιασει νοσοφοβια μηπως εχω τιποτα σοβαρο γυναικολογικο.
τον πηρα τηλ και του εξηγησα γιατι δεν μπορω να βρεθουμε...οχι βεβαια τοσο γλαφυρα οσο σε σας.
αυτο κι αν θα ταν ντεκαβλε :D
παντως εδειξε κατανοηση η ψυχουλα μου.
μου ειπε "ακου μουσικουλα και ξεκουρασου"

amelie74
09-04-2011, 12:41
Μαριακο μου σε σκεφτομαι ακομα και στο χαλι που ειμαι τωρα!!!
I think that I am in love!!!!:) :) :)

Lacrymosa
09-04-2011, 13:59
χαχααα, τι να κάνω ρε claire, ριβέρς σαικόλοτζι. Αστεί' αστεία, είναι παλιό, δοκιμασμένο κόλπο στη γλώσσα που πάει αντίθετα στις έννοιες των φύλων.;
Γυναίκα?στ' αρχίδια μου
Άντρας?στο μουνί μου
Υ-πέ-ρο-χοο?
:D

λολλλ καλο!!:) αλλα δεν ξερω αν καποιος αντρας θα λεγε "στο μουνι μου" τουλαχιστον προς το παρον δεν το χω ακουσει!!!!;)

Lacrymosa
09-04-2011, 14:00
αμελιτσα περαστικα!!!!!!:)
yes, you are full in love!!!!

Remedy
09-04-2011, 14:56
επ!τι εγινε εδω?:D
ειπα και γω να κοιμηθω απο την εξαντλτηση και βλεπω εγινε ενας ψιλοχαμος στο θεμα μου.
δεν θυμωνω.
αστειευομαι.
τελικα δεν πηγα νοσοκομειο,αλλα μια μπουγαδα την εβαλα πριν απο λιγο.
αυτη η ιστορια γινεται καθε μηνα,εδω και μισο χρονο.
τωρα μου φυγαν τα διπολικα και με εχει πιασει νοσοφοβια μηπως εχω τιποτα σοβαρο γυναικολογικο.
......

δεν εχεις παει στον γυναικολογο απο τοτε που σου συμβαινει? θα πρεπει να πας.μπορει να εχεις ινομυωματα και να συμβαινει κατι τετοιο, ειδικα αν εισαι πανω απο 35

amelie74
09-04-2011, 15:04
σε ευχαριστω πολυ γλυκεια μου.
yes I am full in love αλλα φοβαμαι λιγο...γιατι οταν εισαι full in love μπαινεις σε ενα υπομανιακο μουντ,ακομα και δεν εισαι διπολικη.
ποσο μαλλον αν εισαι.
ηρθε και η ανοιξη για τα καλα.
την φοβαμαι την ανοιξη λακρυμοζα...
την φοβαμαι την υπομανια...την προηγουμενη φορα η ψυχολογος μου διεγνωσε υπομανια,με βαση τα οσα της ειπα.
κυριως δεν της αρεσε το γεγονος οτι ξυπνησα στις τρεις η ωρα και εβαλα τη μουσικη στη διαπασων,ξεσηκωνοντας ολη τη γειτονια.
και οντως δεν ειναι και οτι πιο νορμαλ αυτο που εκανα.
οι δυσμοιροι οι γειτονες τι μου φταιγανε?
απλα δεν μπορουσα να το ελεγξω...ημουν μια αλλη Ιωαννα.
δεν ημουν εγω.
η μαλλον ημουν η Ιωαννα σε υπομανια.
ειμαι σιγουρη πως με καταλαβαινεις απολυτα...

amelie74
09-04-2011, 15:10
στον γυναικολογο ρεμεντυ πηγα τελευταια φορα τον Σεπτεμβρη για τεστ παπ και βγηκε αρνητικο.
βασικα νομιζω πως οφειλεται στην ηλικια μου.(ειμαι κοντα στα 37).
και η μητερα μου ειχε το ιδιο προβλημα μια δεκαετια πριν την εμμηνοπαυση.
αλλα θα παω μαλλον απο βδομαδα.
ας βλεπει τουλαχιστον και καποιος το ..... μου,αφου δεν το βλεπει αυτος που θα ηθελα να το βλεπει.:P
μην με παρεξηγειτε ειμαι παλι σε υπερενταση.

Lacrymosa
09-04-2011, 15:20
σε ευχαριστω πολυ γλυκεια μου.
yes I am full in love αλλα φοβαμαι λιγο...γιατι οταν εισαι full in love μπαινεις σε ενα υπομανιακο μουντ,ακομα και δεν εισαι διπολικη.
ποσο μαλλον αν εισαι.
ηρθε και η ανοιξη για τα καλα.
την φοβαμαι την ανοιξη λακρυμοζα...
την φοβαμαι την υπομανια...την προηγουμενη φορα η ψυχολογος μου διεγνωσε υπομανια,με βαση τα οσα της ειπα.
κυριως δεν της αρεσε το γεγονος οτι ξυπνησα στις τρεις η ωρα και εβαλα τη μουσικη στη διαπασων,ξεσηκωνοντας ολη τη γειτονια.
και οντως δεν ειναι και οτι πιο νορμαλ αυτο που εκανα.
οι δυσμοιροι οι γειτονες τι μου φτεγανε?
απλα δεν μπορουσα να το ελεγξω...ημουν μια αλλη Ιωαννα.
δεν ημουν εγω.
η μαλλον ημουν η Ιωαννα σε υπομανια.
ειμαι σιγουρη πως με καταλαβαινεις απολυτα...

amelie μου σε καταλαβαινω...
αυτο με τη μουσικη το εκανα κι εγω οταν ημουν σε μανια εβαζα τερμα ολο το βραδυ κ χορευα με τα 12ποντα..οι απο κατω χτυπουσαν το ταβανι με την σκουπα αλλα εγω στην ευτυχια μου....βεβαια δεν φταινε οι αλλοι αλλα δεν φταιμε κ εμεις απ την αλλη γι αυτα που παθαινουμε...
η ανοιξη οντως υπουλη εποχη...ανοιγει ο καιρος ειναι ολα πιο φωτεινα κ χαρουμενα ε κ αμα εχεις κ διπολικη δεν θελει κ πολυ..παιζει να συνεβαλε κ αυτο στη μανια που εκανα....

amelie74
09-04-2011, 18:48
λακρυμοζα εισαι πολυ εξυπνη και καλλιεργημενη κοπελα.
τι σπουδαζεις αν επιτρεπεται?

Sofia
09-04-2011, 18:52
στον γυναικολογο ρεμεντυ πηγα τελευταια φορα τον Σεπτεμβρη για τεστ παπ και βγηκε αρνητικο.
βασικα νομιζω πως οφειλεται στην ηλικια μου.(ειμαι κοντα στα 37).
και η μητερα μου ειχε το ιδιο προβλημα μια δεκαετια πριν την εμμηνοπαυση.
αλλα θα παω μαλλον απο βδομαδα.
ας βλεπει τουλαχιστον και καποιος το ..... μου,αφου δεν το βλεπει αυτος που θα ηθελα να το βλεπει.:P
μην με παρεξηγειτε ειμαι παλι σε υπερενταση.

αμελι, ευχομαι ολα να πανε καλα με το θεμα της υγειας πρωτιστως!
τουλαχιστον εχεις χιουμορ...εγω γελασα τουλαχιστον πολυ....λολ

amelie74
09-04-2011, 19:00
DELETED!!!

Lacrymosa
09-04-2011, 19:09
λακρυμοζα εισαι πολυ εξυπνη και καλλιεργημενη κοπελα.
τι σπουδαζεις αν επιτρεπεται?

amelie σου στειλα pm check your inbox!:)

amelie74
09-04-2011, 19:11
το τσεκαρισα μικρουλα μου και σου απαντησα!!!
bipolar kisses και απο δω λοιπον!!!!

amelie74
09-04-2011, 19:15
λου μιας και σε βλεπω online πιστευω για σενα ακριβως τα ιδια που ειπα στην λακρυμοζα.
τι σπουδασες στο Αμερικα?
βασικα εδω μεσα εχω βρει παρα πολλα τρομερα ευφυη και καλλιεργημενα ατομα.
(αρσι,σοφια,λου,λακρυμοζα,rai n,θεοφανια,κιπ,αρκτο,πελαρι υ,ρισερτσερ,γιωτα2,ανεμο,ρε μεντυ και πολλους ακομα)
αυτος ειναι και ο λογος που εχω αραξει σε αυτο το λιμανακι,ακομα κι αν πρεπει να "πληρωσω το τιμημα",οτι με διαβαζουν και οι κοπελες του κεντρου.
ηταν μια ενεργεια που εκανα εν βρασμω ψυχης(για την οποια μετανιωσα)για να υπαρξει μια συνεχεια στην επικοινωνια μας(που εληξε τοσο αδοξα),ακομα κι αν γινεται υπο τη μορφη μονολογου.
λου με ειχες ρωτησει αν αυτες οι φοβιες μου ειναι βασιμες.
ναι ειναι βασιμες γιατι σε ενα τηλεφωνημα που ειχα με τη Γιωτα μου μιλαγε με τα λογια που γραφω εδω.
δεν παραφρονησα.
τουλαχιστον οχι ακομα:p

amelie74
09-04-2011, 19:17
μπορει κανεις να μου λυσει την απορια γιατι το παραπανω μηνυμα δεν εμφανιζεται ολοκληρο?
κανω κατι λαθος?

Lacrymosa
09-04-2011, 19:34
ποιο μηνυμα εκεινο που λεει με κοκκινα γραμματα DELETED?
η το προηγουμενο που κοβεται στη μεση??
δεν ξερω γιατι το κανει ετυχε κ σε μενα 3-4 φορες καποια μηνυματα να μου τα κοψει στη μεση κ μετα επρεπε να τα ξαναγραψω...

keep_walking
09-04-2011, 19:36
μπορει κανεις να μου λυσει την απορια γιατι το παραπανω μηνυμα δεν εμφανιζεται ολοκληρο?
κανω κατι λαθος?

ΕΓΩ ...ΕΓΩ ΞΕΡΩ.

ΝΑ ΠΩ?

Ειναι bug.

Εαν υπαρχει μια τεραστια λεξη χωρις κενα γινεται αυτο...οταν βαζεις κομματα ,τελειες κλπ και δεν υπαρχει κενο εκλαμβανονται ως τεραστια λεξη.

keep_walking
09-04-2011, 19:37
λου μιας και σε βλεπω online πιστευω για σενα ακριβως τα ιδια που ειπα στην λακρυμοζα.
τι σπουδασες στο Αμερικα?
βασικα εδω μεσα εχω βρει παρα πολλα τρομερα ευφυη και καλλιεργημενα ατομα.
(αρσι,σοφια,λου, λακρυμοζα,rain, θεοφανια,κιπ,αρκτο, πελαριρυ, ρισερτσερ,γιωτα2,ανεμο,ρεμε ντυ και πολλους ακομα)
αυτος ειναι και ο λογος που εχω αραξει σε αυτο το λιμανακι,ακομα κι αν πρεπει να "πληρωσω το τιμημα", οτι με διαβαζουν και οι κοπελες του κεντρου.
ηταν μια ενεργεια που εκανα εν βρασμω ψυχης(για την οποια μετανιωσα)για να υπαρξει μια συνεχεια στην επικοινωνια μας(που εληξε τοσο αδοξα),ακομα κι αν γινεται υπο τη μορφη μονολογου.
λου με ειχες ρωτησει αν αυτες οι φοβιες μου ειναι βασιμες.
ναι ειναι βασιμες γιατι σε ενα τηλεφωνημα που ειχα με τη Γιωτα μου μιλαγε με τα λογια που γραφω εδω.
δεν παραφρονησα.
τουλαχιστον οχι ακομα:p

ΝΑΤΟ.......................................... .......

Lou!
09-04-2011, 21:38
αμελι, τι εννοεις σου μιλαγε με τα λογια που γραφεις εδω? μηπως αυτος ειναι ο τυπος σου γενικοτερα?
καλα, αν σε ενοχλει αλλαξε νικ.
εγω αμερικη οικονομικα σπουδαζα.

amelie74
10-04-2011, 00:24
keep thanks :)

Lou οταν λεω οτι μιλουσε η Γιωτα με τα λογια μου,εννοω οτι οταν την πηρα μια μερα τηλ. λεγοντας της οτι μου λειπει πολυ,μου απαντησε
"σου ευχομαι να βρεις,ειτε ενα νεο κεντρο ημερας,ειτε ενα γκρουπ-θεραπι,ειτε μια νεα ψυχοθεραπευτρια".
αυτα τα λογια δεν της τα χα πει εγω ποτε,απλα ειναι γραμμενα στα αρχικα ποστ αυτου του θρεντ.
αλλα ξερεις κατι βρε λου νικ δεν αλλαζω γιατι και με αλλο νικ να μπαινω "αμελιστικα" θα γραφω,δλδ περι Μαριου κλπ κλπ.
και εκτος αυτου δεν θελω να διαγραφει και αυτο το θρεντ(ηδη ζητησα να διαγραφουν τρια θεματα μου) στο οποιο εχω κανει καταθεσεις ψυχης και στο οποιο ξερουν οι κοπελες απο το κεντρο οτι γραφω.
ναι ειναι λιγο εγωκεντρικες αυτες οι φοβιες μου,οτι και καλα με διαβαζουν,αλλα αυτο δεν νομιζω οτι το κανουν γιατι τους απασχολουν τα σεξουαλικα/γυναικολογικα/ψυχολογικα μου,αλλα για να δουν πως βλεπω εγω τον Μαριο.
βασικα πιστευω οτι απ'ολες τις κοπελες(και ναι αυτο το γραφω μηπως το διαβασουν),η μονη που ισως θα μπαινει και για μενα ειναι η Γιωτα.
οι αλλες δυο επειδη τον Μαριο τον συμπαθουν παρα πολυ και τον γνωριζουν κοντα δυο χρονια,εχω την υποψια οτι δεν βλεπουν με καλο ματι το οτι βγαινω μαζι του,λογω καποιων προβηματισμων που σας εξεφρασα σχετικα με το ολο θεμα σε προηγουμενες σελιδες.
πιστευω οτι φοβουνται μηπως τον πληγωσω.

Lou!
10-04-2011, 00:41
καλα, μπορει κ να μη διαβαζουν. αλλιως κανεις ενα νεο νικ, αμελιστικα θα γραφεις ετσι κ αλλιως, αλλα μεχρι να το εντοπισουν θα πρεπει να σκαλισουν το μισο φορουμ, κ τον μαριο θα τον αναβαφτισεις σε κατι αλλο. κ τελειωνει η ιστορια. αντι να ποσταρεις στη διπολικη ποσταρε στην καταθλιψη η στα προβληματα σχεσεων τα γκομενοειδη θεματα κ σιγα μη σε βρουνε! εκτος κ αν εχουν γινει ταχτικες αναγνωστριες του φορουμ! :P

Θεοφανία
10-04-2011, 00:46
..συμφωνω με λου....
Εμείς που σε ξέρουμε θα σε καταλάβουμε.
Κάνε ένα νικ, (ελπιζω να μη διαβαζει ο νικος ντι), διπλο για να μη χασεις το δικό σου, γιατι θα βγαινει στα παλια σου θεματα.
Κράτα το για όσο χρειαστεί και μετά ξέχνα το.

RainAndWind
10-04-2011, 07:21
Αμελί, διάβασα ένα σου μήνυμα πρόσφατο με θετική ενέργεια και αισιόδοξες προοπτικές και χάρηκα.:)
Εύχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο. Στο άλλο σχετικά με το ποιος και τι διαβάζει δεν θα αναφερθώ, αλλά πιστεύω
πως μπορεί να το βλέπεις και λίγο πιο υποψιασμένα απ' ό,τι μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και να υπερβάλλεις.

amelie74
10-04-2011, 15:31
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΕΞΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΙΟ.
ΗΠΙΑ ΠΑΛΙ.
ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΜΠΥΡΕΣ.
ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΗΠΙΑ ΕΝΑΝ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ.
ΗΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΜΑΙΕΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ(ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΕΛΚΥΟΥΝ ΟΙ ΠΑΧΟΥΛΕΣ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΛΥΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ.
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ
ΕΧΕΙ.
ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ.
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ?
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΛΑ.
ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΑ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΨΩΝΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΟΔΙΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΦΡΑΓΜΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΩ ΕΧΩ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΚΠΟΙΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ.
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΩ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΥΠΟΜΑΝΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΝΩ Η Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
ΗΡΘΕ Η ΑΝΟΙΞΗ.
ΤΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ.
ΗΡΘΕ Η ΥΠΟΜΑΝΙΑ.
ΤΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΑΝΙΑ…

Remedy
10-04-2011, 15:54
κατσε βρε παιδι μου!
υπαρχει θεμα με το ποτο, ανεξαρτητως μεγεθους. υπαρχει παντως!
βλεπεις κι οτι σου κανει κακο στην διαθεση!!!!! σου προκαλει υπερενταση, ξεφευγεις, ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ????????????

οσο για το πως θα χαλαρωσεις να του την πεσεις χωρις ποτο, δεν χφρειαζεται να του την πεσεις εσυ, αντρας ειναι, ας στην πεσει εκεινος αν γουσταρει!!!!!

amelie74
10-04-2011, 17:14
κοιτα να δεις τι γινεται ρεμεντυ.
το ποτο μου κανει κακο στη διαθεση,οταν ειμαι πεσμενη και γενικα οταν εχω θεματα να με βασανιζουν.
βασικα δεν με ριχνει αμεσως.
μου προκαλει μια εφημερη ηρεμια και ευχαριστη διαθεση και οταν περναει η επιρροια του ειμαι ενα με το χωμα.
οπως νιωθω τωρα.ενα με το χωμα.μεγαλο νταουνιασμα.
οταν ειμαι καλα με το μεσα μου,δεν με πεφτω ουτε καν μετα απο την επιρροια του αλκοολ.

απλα ενας απ'τους λογους που πινω ειναι για να μπορω να αντεξω την αγοραφοβια μου και το υπερμετρο αγχος μου οταν ειμαι εξω.
γι'αυτο και του προτεινα να ερθει σπιτι μου.
για να νιωθω πιο "ασφαλης" και να μην ξαναμπω στο πειρασμο να ξαναπιω αυτη την ρημαδα την κολομπυρα που με γαμησε κυριολεκτικα σημερα.

αυριο θα παω στην ψυχολογο μου(την βικυ) και θα τα συζητησουμε.
βασικα εχω πολλα να της πω-περα απο τα του μαριου-και δεν ξερω αν θα προλαβω να της τα πω ολα.
ποσα βασανα να χωρεσουν σε μια συνεδρια?
ποσα βασανα να χωρεσουν σε ενα μυαλο?
χρειαζομαι μια βικυ επι 24-ωρου βασεως...

claire
10-04-2011, 17:22
΄μπορεί να νιώθεις έτσι πεσμένη, λόγω αλληλεπίδρασης του αλκοόλ με τα φάρμακα. δεν το νιώθεις εκείνη τη στιγμή, αλλά την επόμενη, είναι σα να μην έχει ξεκουραστεί το σώμα.

amelie74
10-04-2011, 21:16
μπορεί να νιώθεις έτσι πεσμένη, λόγω αλληλεπίδρασης του αλκοόλ με τα φάρμακα.

βασικα ειτε πιω ειτε δεν πιω,εχω τρομερα σκαμπανεβασματα στη διαθεση.
ετσι ειναι η διπολικη διαταραχη.
απλα οταν πινω αυτο το σκαμπανεβασμα επιδεινωνεται.
οταν πινω εχω εναλλαγες διαθεσης σχεδον ανα μισαωρο.
οταν δεν πινω,παλι εχω εναλλαγες στη διαθεση,αλλα οχι με τοσο μεγαλη συχνοτητα.

amelie74
11-04-2011, 17:12
ουφ εχω τοσα πολλα να σας πω.
ολα ειναι ενα κουβαρι μεσα στο κεφαλι μου.
θα προσπαθησω να τα ιεραρχισω...

πηγα σημερα στην ψυχολογο μου και τα μονα που προλαβαμε να συζητησουμε ηταν το θεμα του Μαριου,το θεμα των οριων στην θεραπευτικη μας σχεση και το θεμα του αλκοολ.

1)σχετικα με το θεμα του Μαριου,μου ειπε πως απο οτι καταλαβαινει δεν ειναι ετοιμος για ερωτικη επαφη,παρολο που μπορει να σημαινω για κεινον καποια πραγματα.της ειπα για την αναστατωση που μου φερνει και για το αν κρινει σκοπιμο να βρεθουμε το επομενο σαββατοκυριακο και μου ειπε πως αυτο εγω θα το αποφασισω σαν ενηλικας 37 ετων.

2)σχετικα με το θεμα του αλκοολ μου ειπε πως την προβληματισε το γεγονος οτι ηπια 1 λιτρο και οχι 0,5 οπως την αλλη φορα.
την ρωτησα αν θα το πει στον γιατρο μου ή στους γονεις μου και μου ειπε και παλι μιλαω με εναν ενηλικα 37 ετων και οχι με ενα κοριτσακι που φοβαται αν θα το κανουν "νταντα" οι γονεις του ή ο γιατρος του.(και ειχε απολυτο δικιο)

3)σχετικα με τα ορια,μου ξεκαθαρισε πως η σχεση μας δεν ειναι φιλικη και να μην την παιρνω τηλεφωνο,παρα μονο αν ειναι απολυτη αναγκη.

τελος επειδη της ειπα για τις αποτομες εναλλαγες διαθεσης και για τις αυπνιες,μου ειπε οτι πρεπει να επικοινωνησω οπωσδηποτε με τον γιατρο μου για να μου ρυθμισει την φαρμακευτικη αγωγη.
αλλα ψιλοφοβαμαι να παω στον γιατρο μου γιατι απο τη μια δεν ξερω πως να του πω οτι πηγαινω σε ψυχολογο σε εβδομαδιαια βαση(δεν το ξερει ακομα-νιωθω ενοχικα για αυτο), ενω εκεινον τον εχω γραψει κανονικα εδω και εναμισι μηνα και απο την αλλη φοβαμαι να του πω για τις μπυρες.(σε αυτο το θεμα ειναι πιο αυστηρος απο την ψυχολογο).
παντως το απογευμα θα βρω το κουραγιο και θα τον παρω τηλεφωνο να του τα πω ολα.

α!και κατι ακομα.της ειπα πως μου λειπει η Γιωτα πολυ και οτι κανω συγκρισεις μαζι της και μου απαντησε με ενα χαμογελο ολο ειλικρινια και καλοσυνη πως την τιμαει η ειλικρινια μου και δεν παρεξηγειται καθολου.

υ.γ.σημερα η διαθεση μου ειναι ακρως καταθλιπτικη...εφυγε η υπερενταση και ηρθε η καταθλιψη...μεχρι να φυγει η καταθλιψη και να ξαναερθει η υπερενταση κ.ο.κ.
τελικα το πηρα αποφαση η δ.δ. ειναι απο δυσιατη εως ανιατη ασθενεια,αν και οπως πολυ σωστα ειπε η Βικυ φταει και το πλαισιο(ελλειψη κοινωνικης ζωης-ελλειψη κατανοησης απο την πλευρα της μητερας-το προβλημα της αδερφης) και δεν πρεπει να τα φορτωνω ολα στην διπολικη.χαρακτηριστικα μου ειπε εγω τωρα μιλαω με την Ιωαννα και οχι με μια διπολικη κοπελα.
αλλα απο την αλλη ο γιατρος πιστευει μονο στα γονιδια.
σε αυτες τις δυο διαφορετικες προσεγγισεις (ψυχολογου-ψυχιατρου) σχετικα με το προβλημα μου και στο που βρισκονται οι ριζες του,ισως οφειλεται το γεγονος οτι εχω να παω στον γιατρο μου εναμισι μηνα.

amelie74
11-04-2011, 19:37
τελικα την βρηκα την ακρη.
πηρα τηλ τον γιατρο και μου ειπε τηλεφωνικα τι να κανω σχετικα με τη φαρμακευτικη αγωγη.
του ειπα και για το οτι παω σε ψυχολογο και τους λογους που εχω κανει αυτη την επιλογη και σαν να ψιλοστραβωσε.
εστειλα μηνυμα στη Βικυ και της ζητησα να κανονισουμε ραντεβου προς το τελος της βδομαδας.
ειναι τρομερα πολλα αυτα που θελω να της πω γι'αυτο και αποφασισα να ξαναπαω,παρα το οικονομικο κοστος.

amelie74
11-04-2011, 19:42
Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
Μουσική: Νίκος Αντύπας
Πρώτη εκτέλεση: Χαρούλα Αλεξίου

Μπορεί και να 'χω τρελαθεί
σκοτάδι μέσα μου βαθύ
ξανά ο ύπνος με ξέχασε
κι η νύχτα βραχνάς
πες μου πού γυρνάς

Τόσες χιλιάδες αστέρια εκεί πάνω
κι εγώ μοναχή μου στη γη
ούτε που ξέρω πού είμαι, τι κάνω
και τι με κρατάει στη ζωή.

Σ' έχασα και γύρω πια νυχτώνει
Σ' έχασα κι η πόλη είναι σκληρή
Αγάπη μου, χαρά μου μόνη κι αληθινή...

Μπορεί και να 'χω τρελαθεί
ο ίσκιος σου μ' ακολουθεί
Κυλά στις στέγες το γέλιο σου
σαν πρωινή βροχή και λιώνει την ψυχή...

Τόσες χιλιάδες αστέρια εκεί πάνω
κι εγώ μοναχή μου στη γη
ούτε που ξέρω πού είμαι, τι κάνω
και τι με κρατάει στη ζωή.

Σ' έχασα και γύρω πια νυχτώνει
Σ' έχασα κι η πόλη είναι σκληρή
Αγάπη μου, χαρά μου μόνη κι αληθινή...

claire
12-04-2011, 01:26
μου κάνει εντύπωση που ο ψυχιάτρός σου στραβώνει με την επιλογή σου να μιλάς και σε κάποιον ψυχολόγο. συνήθως πιέζουν για ψυχοθεραπεία.

amelie74
12-04-2011, 07:44
ναι κλερ εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες.
και της ψυχολογου μου της εκανε εντυπωση.
βασικα ο συγκεκριμενος ψυχιατρος,αν και δεν ειναι κακος ανθρωπος,ειναι απ'οτι εχω καταλαβει αρκετα φιλοχρηματος.
του χρωσταω βεβαια ευγωμοσυνη,γιατι πριν δυο χρονια,με παρελαβε σε πολυ χειροτερη κατασταση απ'οτι ειμαι τωρα,αλλα λυπαμαι που το λεω πλεον εχω αρχισει να τον βλεπω σαν ενα χερι και μια σφραγιδα.
ο λογος που δεν πηγαινω στην ψυχιατρο του ικα,ειναι επειδη τα φαρμακα που μου συνταγογραφουσε τοτε που με παρακολουθουσε δεν με ειχαν βοηθησει καθολου.
οποτε εχω κανει την επιλογη να πηγαινω στον ψυχιατρο καθε δυο μηνες,να μου γραφει σε ενα χαρτι την συνταγη και η ψυχιατρος του ικα να εκτελει χρεη "αντιγραφεα" στο βιβλιαριο μου.

RainAndWind
12-04-2011, 10:36
Καλημέρα Αμελί. Βρίσκω πολύ σωστό από πλευράς της που σου θέτει όρια στη μεταξύ σας σχέση. Θυμάσαι που το είχαμε πει και άλλοτε, δεν είναι φίλη σου, είναι μία επαγγελματίας κι εσύ η θεραπευόμενη, καλό είναι να κρατιέται κάθε σχέση στα πλαίσιά της. Εφόσον εσύ ξεπερνάς τα όρια από αδυναμία σου να τα αναγνωρίσεις, εκείνη αναλαμβάνει να στα διδάξει.

Πρόσεξε κάτι που μπορεί να είναι και χειριστικό από πλευράς σου. Η αναφορά της σύγκρισης ανάμεσα σε εκείνην και στην πρώην σου ψυχολόγο, μπορεί να μην είναι τόσο "αθώα" από πλευράς σου, άλλο που μπορεί να μην το έχεις σκεφτεί ποτέ έτσι. Όταν της το εξομολογήθηκες, υπήρχε κίνητρο κάτω από την επιφάνεια.

Remedy
12-04-2011, 10:42
..

Πρόσεξε κάτι που μπορεί να είναι και χειριστικό από πλευράς σου. Η αναφορά της σύγκρισης ανάμεσα σε εκείνην και στην πρώην σου ψυχολόγο, μπορεί να μην είναι τόσο "αθώα" από πλευράς σου, άλλο που μπορεί να μην το έχεις σκεφτεί ποτέ έτσι. Όταν της το εξομολογήθηκες, υπήρχε κίνητρο κάτω από την επιφάνεια.

πολυ σωστο το σχολιο σου ρειν . κι εγω αυτο ακριβως σκεφτηκα.
και πολυ σωστη η αντιδραση της ψυχ.

amelie74
12-04-2011, 12:38

συμφωνω και γω μαζι σας οτι καλα εκανε και μου εβαλε ορια.
αλλα Ηρω αυτο που λες παραπανω πως ακριβως το εννοεις?
εγω της το εξομολογηθηκα εντελως αυθορμητα.
εσυ τι πιστευεις οτι υπηρχε στο υποσυνειδητο μου οταν της το εξομολογηθηκα?
μηπως εννοεις οτι της το πα και καλα για να μου "δωσει παραπανω βοηθεια απο οση μου δινει"?
βασικα επι λεξη της ειπα "κανω την συγκριση αναμεσα σε σενα και την Γιωτα και σε ορισμενα σημεια βρισκω οτι υπερτερεις εσυ και σε αλλα η Γιωτα".
δεν ξερω αν οντως ηταν χειριστικη ενεργεια,αλλα το βρισκω αρκετα φυσιολογικο το να γινονται συγκρισεις με την Γιωτα,γιατι την θεωρουσα και εξακολουθω να την θεωρω κορυφη.
ομως εχω αρχισει να θεωρω πλεον κορυφη και την Βικυ.
και απο τη στιγμη που καλως η κακως κανω μεσα μου αυτες τις συγκρισεις δεν ειναι εντιμο να ανοιγω τα εσωψυχα μου στη Βικυ?

Θεοφανία
12-04-2011, 14:41
αμελί....την ψυχολόγο δεν την ενδιαφέρει αν τη θεωρείς κορυφή ή όχι, αλλά να έχει αντίκτυπο η δουλειά της πάνω σου.
Από κει και πέρα πρόσεξε λίγο το θέμα με τα τηλ γιατί άμα την πρήζεις συνέχεια θα την κουράσεις και ίσως να χάσει κάποια από την όρεξη της να σε βοηθήσει. Μη ξεχνάς πως και οι ειδικοί, άνθρωποι είναι και όσο και να καταλάβαινει τις ανάγκες σου έχει τα όρια της...:)

amelie74
12-04-2011, 18:14
Θεοφανια μου,

για μενα "κορυφη" σημαινει ακριβως το να εχει αντικτυπο η δουλεια της πανω μου.

αυτο εβλεπα και στην Γιωτα και αυτο εχω αρχισει να βλεπω και στην Βικυ.
(φυσικα οπως εχουμε ξαναπει στην δ.δ. δεν γινονται "θαυματα")

εχω γυρισει πολλες υποτιθεμενες κορυφες απο τα 20 μου χρονια,με πολλα πτυχια,μεταπτυχιακους τιτλους και μακροχρονιες σπουδες που παρολα αυτα η δουλεια τους δεν ειχε αντικτυπο πανω μου.

γι'αυτο και σκοπευω να τηρησω τα ορια που πολυ καλα εκανε και μου εθεσε.

εχασα μια "Γιωτα."
θα ειναι κριμα να χασω και μια "Βικυ."
πολυ κριμα...

RainAndWind
13-04-2011, 02:36
Να σου θέσω ένα παράδειγμα. Αν ο Μάριος σου έλεγε, κοίτα Αμελί, είσαι καλή στο σεξ, αλλά ρε παιδί μου η πρώην μου έκανε αυτό κι εκείνο καλύτερα (συγκρατούμαι να μην πω συγκεκριμένα,λολ) για λέγε, τι θα ένιωθες? Δε θα έλεγες, μα τον μλκ, θα του τα χώσω τώρα?
Απλά η ψυχολόγος σου κατανοεί τους λόγους και κρατά μία συμβατική στάση, όμως σκέψου το. Ναι, αυτό πιστεύω, πως είναι σα να την προκαλείς να αποδείξει την αξία της, ένα αυτό, σα να της λες γίνε τόσο καλή σαν τη Βίκυ, δύο, και σα να την υποτιμάς και λιγουλάκι κρατώντας της μπροστά και ένα καρότο. Μη με παρεξηγείς, δε στα λέω με κακή πρόθεση,ε?
Μπες λίγο in her shoes που λέμε και στο ελλάντα και δες τη σκηνή από μακριά, προσπάθησε να φτιάξεις μία ανάλογη εικόνα στο μυαλό σου αλλά με τις θέσεις σας τούμπα.

amelie74
13-04-2011, 10:28
Ηρω μου δεν παρεξηγουμαι καθολου.
καταραχας,πιστευω πως κανενα απο τα μηνυματα που μου εχεις γραψει εδω και δυο χρονια δεν ειχαν κακη προθεση.
ριχνεις βεβαια που κ που τις σφαλιαρες σου,αλλα ειναι αφυπνιστικες σφαλιαρες και οχι με κακια.:)

προσπαθωντας να μπω in her shoes σιγουρα θα παρεξηγουμουν ή το λιγοτερο θα πληγωνομουν.
ομως ειναι νομιζω λιγο ατοπο να προσπαθω να μπω in her shoes γιατι πολυ απλα δεν ειμαι ψυχολογος.
και οι ψυχολογοι ανθρωποι ειναι βεβαια,δεν ειναι Θεοι,αλλα εχουν την ικανοτητα να μην εστιαζονται στο αρνητικο συναισθημα που ενδεχομενως τους προκαλουν τα λογια ενος ασθενη τους,αλλα στα κινητρα που ωθησαν τον ασθενη να πει αυτα τα λογια.
τωρα αν τα κινητρα των οσων της ειπα ηταν οντως να την προκαλεσω να αποδειξει την αξια της ή απλα το να της επικοινωνησω τον πονο που μου προκαλει η απουσια της Γιωτας,ειλικρινα δεν το ξερω.

amelie74
13-04-2011, 13:28
Πισω στο θεμα μας τωρα…
Ο Μαριος μου ειπε πως το Σαββατο θα παρει ένα ταξι και θα ερθει στα μερη μου.
Εχω κατααγχωθει και ο λογος δεν είναι μονο η αναστατωση που μου προκαλει η παρουσια του.
Είναι και το ότι όταν βγαινω εξω δεν αντεχω την αγοραφοβια μου και πινω.
Διαφοτερικα δεν μπορω να αντεξω το «εξω» παρα μονο για μιση ωρα.
Και με κοπελα να βγαινα τα ιδια θα σας ελεγα.
Από τη μια σκεφτομαι ότι αν πιω:
θα τον ρωταω πολύ προσωπικα πραγματα όπως συνεβει τις προηγουμενες φορες που βγηκαμε και θα «του την πεφτω» ενώ εκεινος δεν είναι ετοιμος για κατι τετοιο.
Από την άλλη σκεφτομαι ότι αν δεν πιω θα με πιασει κριση πανικου και θα εχει κανει τοσα χιλιομετρα για να με δει,ενώ εγω θα εχω την επιθυμια να φυγω τρεχοντας πανω στο μισαωρο.
Τι σκατα να κανω?

amelie74
14-04-2011, 00:31
πηρα τηλεφωνο τον Μαριο και του ειπα αυτα που σας ειπα παραπανω.
μου απαντησε "αν ειναι να σου δημιουργει τοση υπερενταση η παρουσια μου και να καταφευγεις στο αλκοολ που σου κανει κακο,μπορουμε να τα λεμε για καποιο διαστημα τηλεφωνικως και αφου προχωρησει η θεραπεια σου,να αρχισουμε να βγαινουμε χωρις να πινεις"

με συγγινησε αφανταστα αυτη η φραση του.
την βρηκα τρομερα ωριμη και τρομερα αλτρουιστικη.

ευγνωμονω τον Θεο που μου εστειλε αυτον τον υπεροχο ανθρωπο στη ζωη μου,ασχετα με το που θα καταληξει αυτη η ιστορια.
δεν ειναι ψυχουλα?

researcher
14-04-2011, 00:36
πολυ ωριμο εκ μερους του!!!! φοβερος!!!!

RainAndWind
14-04-2011, 06:14
Μμ, πολύ βολικό μου φαίνεται όλο αυτό το δίλημμα. Ευνοεί την κατανάλωση ποτού. Είσαι βέβαιη πως δεν είναι μία καλή εφεύρεση για να πιεις?
Πχ, χρειάζομαι σχέση. Ναι, αλλά για να έχω σχέση πρέπει να βγω από το σπίτι. Και να μένω και παραπάνω από μισή ώρα έξω. Άρα???
Άρα πίνω για να αντέξω παραπάνω από μισή ώρα.

Όταν πας στην ψυχολόγο σου πόση ώρα είσαι συνολικά έξω? Μήπως παραπάνω από μισή?
Για να πας στην ψυχολόγο σου πίνεις?

amelie74
14-04-2011, 09:29
Ρειν,
οταν η ψυχολογος μου,μου εκανε την ιδια ερωτηση με σενα της απαντησα "γιατι στο γραφειο σου νιωθω ασφαλης".
με τον Μαριο ειναι τελειως διαφορετικα.
μου ξυπναει ανασφαλειες-χωρις εννοειται να φταιει εκεινος για αυτο-που για να τις "αντεξω" πινω.
ολο αυτο το "παιχνιδι" με τα υπονοουμενα δεν θα μπορουσα ποτε να το κανω χωρις την καταναλωση του αλκοολ.
δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο,αλλα οταν ημουν στο κεντρο παλι του πετουσα υπονοουμενα χωρις να εχω πιει.
γιατι ενιωθα και εκει ασφαλης.
νομιζω πως καταλαβαινεις πολυ καλα πως το θετω.

amelie74
14-04-2011, 10:46
συμπερασμα----> ή βρισκω εναν ψυχολογο/ψυχιατρο/κοινωνικο λειτουργο για να κανω δεσμο μαζι του ή προτεινω στην ψυχολογο μου να ερχεται και κεινη στις εξοδους μου με τον Μαριο(πλακα πλακα κατι τετοιο γινεται για θεραπευτικους λογους στο κεντρο,αλλα ασε...ας μην τα θυμαμαι καλυτερα...)

katerinaki
14-04-2011, 15:21
εγω προτεινω να μη σκεφτεσαι τι θα κανεις κ τι θα πεις κ αν θα πιεις η δεν θα πιεις μπυρα ! ασχολησου με το τι θα βαλεις, πως θα κανεις τα μαλλια σου, κανε κ καμμια μασκα, κλπ.
Απιστευτος ο Μαριος.,ομως κ εσυ εισαι απιστευτη, εννοω σπανια παιδια, γιαυτο αμελι ,αφου ειναι γνησια τα αισθηματα σου για τον Μαριο , εκφρασου αληθινα, με τη ψυχη σου ,που λενε!( αν κ νομιζω οτι αυτο κανεις, μη καλουπωνεσαι κ μη βαζεις ταμπελες ουτε σε σενα ουτε στον Μαριο)

Sofia
14-04-2011, 15:52
Amelie,

τί ειχε το κεντρο που σε εκανε να νιωθεις ασφαλης? ή το γραφειο της ψυχολογου? ηταν οι ανθρωποι? ηταν ο χωρος που ειχε κατι? θες να πεις κατι πανω σ αυτο...?

υγ. κατα τα αλλα θα συμφωνησω με το κατερινακι. Ασε τις σκεψεις κ το προγραμμα τί θα κανεις, τί θα πεις, με τί θα νιωσει ασχημα ο Μαριος κ πώς θα σαι εσυ. Ασχολησου σημερα με σενα, με πιο αναλαφρα πραγματα που αφορουν ενα τετοιο ραντεβου. που σου φερνουν χαμογελο κ σου θυμιζουν οτι εισαι γυναικα. αμα θελεις καμια προταση για μασκουλες κ τετοια θα χαρω να σου πω....:):)

amelie74
14-04-2011, 20:16
εγω προτεινω να μη σκεφτεσαι τι θα κανεις κ τι θα πεις κ αν θα πιεις η δεν θα πιεις μπυρα ! ασχολησου με το τι θα βαλεις, πως θα κανεις τα μαλλια σου, κανε κ καμμια μασκα, κλπ.
Απιστευτος ο Μαριος.,ομως κ εσυ εισαι απιστευτη, εννοω σπανια παιδια, γιαυτο αμελι ,αφου ειναι γνησια τα αισθηματα σου για τον Μαριο , εκφρασου αληθινα, με τη ψυχη σου ,που λενε!( αν κ νομιζω οτι αυτο κανεις, μη καλουπωνεσαι κ μη βαζεις ταμπελες ουτε σε σενα ουτε στον Μαριο)

σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου για το υπεροχο σου μηνυμα.
ειλικρινα με αγγιξε βαθεια στην ψυχη μου.
και συ εισαι σπανιο παιδι ομως!!!:)

amelie74
14-04-2011, 20:41
Amelie,
τί ειχε το κεντρο που σε εκανε να νιωθεις ασφαλης? ή το γραφειο της ψυχολογου? ηταν οι ανθρωποι? ηταν ο χωρος που ειχε κατι? θες να πεις κατι πανω σ αυτο...?

Σοφια μου,

η προηγουμενη ψυχολογος μου,μου δημιουργουσε ενα αισθημα ασφαλειας,ηρεμιας και εμπιστοσυνης.
το ιδιο συμβαινει και με την τωρινη.
θελεις η ιδιοτητα τους?
θελεις η προσωπικοτητα τους?
θελεις η καλοσυνη τους?
μαλλον ολα μαζι.

περα απο αυτο στο κεντρο ενιωθα ανετα γιατι πρωτον ερχομουν σε επαφη με ατομα που ειχαν και κεινα ψυχολογικα προβληματα και ενιωθα οτι δεν ειμαι η μονη που υποφερει και εκτος αυτου καναμε πολυ ενδιαφερουσες δραστηριοτητες.
θα μου πεις βεβαια.....αυτο συμβαινει και με τον Μαριο(εννοω το οτι συμπασχουμε),επομενως γιατι να με αγχωνει η παρουσια του?
μεταξυ αλλων με αγχωνει και το οτι βρισκομαστε σε εξωτερικο χωρο (λογω αγοραφοβιας).
εδω και πολλα χρονια αισθανομαι καλα εξω μονο οταν ειμαι σε κινηση (π.χ. για ψωνια).
η ιδεα της καφετεριας με αγχωνει σε υπερβολικο σημειο.
ειναι πιο σφαιρικο το προβλημα μου.
δεν εστιαζεται μονο στον Μαριο.
και κοπελα να ηταν ο Μαριος παλι θα ειχα προβλημα.
αν ηταν μαζι μου και καποια ειδικος (υποθετικα μιλωντας),αν πηγαινε να με πιασει κατι σαν κριση πανικου,πιστευω θα με καλμαριζε.

Sofia
14-04-2011, 21:35
Καλησπερα Αμελι,

ναι καταλαβα.Ομως για δες: περα απο την προσωπικοτητα του αλλου,απο την ιδιοτητα, την καλοσυνη τους....ειναι και η εμπιστοσυνη που δειχνεις οταν αναγνωριζεις αυτα τα χαρακτηριστικα κ αισθανεσαι ασφαλης, σωστα? Αρα αν υποθεσουμε οτι θα εισαι με τον Μαριο, που θεωρεις οτι ειναι ενα καλο ατομο, που εχει κ αυτος τα θεματα του, που σε κανει να νιωθεις οτι δεν ειναι απο εναν αλλο κοσμο που δεν εχει ιδεα απο ψυχικες παθησεις εχεις εξασφαλισμενες 2 στις 3 σημαντικες προυποθεσεις για να συνυπαρξεις με καποιον. Παραδειγμα: μπορεις να μιλησεις μαζι του για οτι αφορα την παθηση σου, για τις ψυχολογους αν θελησεις, για καποιο αλλο θεμα δικο σου, χωρις να νιωθεις οτι μιλας κινεζικα. Απο την αλλη, αν νιωσεις ασχημα στην καφετερια μπορεις να του πεις οτι νιωθεις αβολα και να αντιπροτεινεις να πατε μια χαλαρη βολτιτσα (τωρα που ο καιρος φτιαχνει...).Χωρις να βρισκεις ακυρες δικαιολογιες για να μη χαλασεις την οποια εικονα σου...

Πιστευω πώς αν ξερεις εκ των προτερων πώς εχεις επιλογες στην εξοδο σου, θα αποφυγεις την οποια κριση πανικου. Που κι αν ερθει, δεν χαλασε κι ο κοσμος, εφοσον εισαι με καποιον που μπορεις να του πεις πώς εισαι χωρις να φοβασαι οτι θα σε παρεξηγησει.

RainAndWind
15-04-2011, 12:05
Αμελί, το θέμα είναι, αν αυτός δεν έχει ανάγκη να πάει βαθύτερα, ή να μιλήσει πιο προσωπικά, γιατί εσύ να προκαλείς τη συζήτηση επί προσωπικού?
Ή το άλλο, να πίνεις για να του την πέφτεις, όπως είπες. Σου ζήτησε να του την πέσεις? Θέλω να πω, γιατί να γεννιούνται θέματα από το πουθενά, ενώ αν δώσεις χρόνο και χαλαρότητα, μπορεί να ωριμάσει και η δική του ανάγκη να πάει βαθύτερα, ή να στην πέσει αυτός (για αλλαγή). Μήπως έχεις στο νου σου συγκεκριμένο τύπο συμπεριφοράς σε ραντεβού και τον ακολουθείς, δίχως να σέβεσαι τους ρυθμούς και τις διαθέσεις του Μάριου? Φαίνεται ευαίσθητος μεν, αλλά όχι τόσο αγχωμένος όσο εσύ, εκμεταλλεύσου τη διαφορά σας αυτή, όχι για να πιεστεί αυτός,αλλά να χαλαρώσεις εσύ.:)

amelie74
15-04-2011, 22:59
ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΥΣΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΦΥΕΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΛΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΔΙΣΕΠΙΛΥΤΑ ΕΩΣ ΑΝΕΠΙΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ(ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ,ΤΩΝ "ΞΕΣΗΚΩΜΑΤΩΝ" ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΚΟΟΛ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΑΣ.
ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΕΦΙΑΛΤΙΚΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.
ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΩ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.(ΑΝ ΥΠΑΡΧΩ)
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.
ΝΙΩΘΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΔΙΚΑ.

amelie74
16-04-2011, 18:33
ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝEΒΗ ΧΘΕΣ.
Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΠΩΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΨΗ.
ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 500 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ,ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:

1)ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.

2)ΜΕ ΤΗΝ ΟΞΕΙΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ(ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ).

3)ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ(ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΑΝΩ ΤΟΥ 67%,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ.)

4)ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΩΣ ΧΩΡΑ.

ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ 703 ΕΝΣΗΜΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟ.

Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΠΙΑ.("WE ONLY LIVE ONCE")
I DONT WANT TO LIVE ANY MORE.
I JUST WANT TO "LEAVE".
AS SOON AS POSSIBLE.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ,ΕΙΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ,ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΣΟΦΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΑ,ΤΗΝ ΕΥΦΥΙΑ,ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΗΣ,ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΨΥΧΗΣ ΤΗΣ ΜΟΥ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΑΝ ΚΕΡΙ ΑΝΑΜΜΕΝΟ.

ΑΜΕΛΙ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΩΑΝΝΑ)

Arsi
16-04-2011, 19:27
Αμελί μου χαλάρωσε,σίγουρα υπάρχει λύση.

Καταρχάς,γνώμη μου είναι να περάσεις επιτροπή. Δε χρειάζεται η άδεια των γονιών σου!Θα παίρνεις και τη σχετική οικονομική βοήθεια αλλά μπορεί να προβλέπεται παράταση κιόλας απ'το ικα σ'αυτήν την περίπτωση.
Αλήθεια την προβλεπόμενη παράταση για σοβαρές ασθένειες την πήρες? Στο λέω γιατί εγώ είμαι σε παράταση τώρα
αλλά
επειδή δεν καλύπτομαι για άλλες ασθένειες αυτές τις μέρες θα βγάλω βιβλιάριο αποροίας.Αυτό το έψαξες?

Όσο για την ανεργία και τα προβλεπόμενα ένσημα, είναι λίγα για να σου δοθεί ασφάλεια ίκα(το έχω ψάξει)

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει λύση.
Είπαμε υπολειτουργούν πολλά πράγματα στη χώρα μας αλλά τα βασικά καλύπτονται, όπως πχ τα φάρμακα σε σοβαρές ασθένειες, με τον α ή β τρόπο.

Κρίμα αν δε σου συμπαραστέκονται οι γονείς σου σε ένα τόσο σοβαρό θέμα αλλά θα το παλέψεις έστω μόνη.
Θα διεκδικήσεις και θα απαιτήσεις τα δικαιώματά σου. Εδώ μιλάμε για ζήτημα υγείας....

Παρόλα αυτά ακόμα κι αν δεν έβρισκες λύση (που προσωπικά αποκλείω) ο πατέρας σου θα διέθετε τελικά το ποσό, μην λαβαίνεις σοβαρά την κρίση απαισιοδοξίας του! Τόσα χρόνια σε στηρίζει οικονομικά για γιατρούς κλπ, έτσι θα το έκανε και τότε. Απλά πιστεύω πως αντέδρασε σπασμωδικά και πιο πολύ αγανακτισμένος με την κατάσταση.

Άντε, και μην ακούω ότι δε θες να ζεις και τα λοιπά !!!! Κοίτα να ηρεμήσεις. Για τίποτα μα τίποτα δεν αξίζει να αρνείσαι τη ζωή σου, πόσο μάλλον για ένα θέμα που έχει λύση.

Σε φιλώ. Και πολλές αγκαλίτσες...

Ελπίζω να σ'ακούσω πιο αισιόδοξη σύντομα!

amelie74
16-04-2011, 21:36
Αρσι μου,
απο τοτε που σταματησα να εργαζομαι(εδω και μια πενταετια),επερνα την παραταση ανα εξαμηνο,η οποια καλυπτε μονο ψυχιατρικα περιστατικα.
αυτη η παραταση ομως σταματαει οριστικα και μαλλον δεν φταιει η ψυχιατρος του ΙΚΑ για αυτο αλλα αλλοι,οι οποιοι ελεγχονται απο αλλους,οι οποιοι με τη σειρα τους καθοδηγουνται απο αλλους.(πολλα θα ηθελα να πω επι του θεματος αλλα οχι απο δω).

βασικα ψιλοαπογοητευτηκα με αυτο που μου πες οτι δεν φτανουν τα ενσημα μου για παραταση μεσω ΟΑΕΔ.

προκειμενου να βγαλω βιβλιαριο αποροιας πρεπει να προσκομισω και φορολογικη δηλωση του πατερα μου?
μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες ειτε απο δω ειτε μεσω μειλ για το τι δικαιολογιτικα απαιτουνται?

οσο για την προνοια αστο καλυτερα....ειναι πολυ πονεμενη ιστορια.
δεν θα ηθελα να το συζητησω γιατι θα φορτιστω περισσοτερο.

και γω σε φιλω,αλλα πιο αισιοδοξη δεν νομιζω να με ακουσεις.
βασικα ισως και να μην με ξανακουσεις καθολου.
(και το εννοω αυτο,γιατι εχω φτασει στα ορια μου ή μαλλον εχω αρχισει να τα ξεπερναω).
οσο αντεξω...

Φωτεινη!
16-04-2011, 23:01
Αμελιτσα:)
εχτες διαβασα ολο το θεμα σου..
Πραγματικα καταλαβαινω τις δυσκολιες και δυστυχως δεν εχω κατι περισσοτερο, απο οτι ολα τα παιδια εδω σου εχουν γραψει,να σου προτεινω..
Το μονο που θελω να πω ειναι υπομονη κουραγιο και θετικη σκεψη κοριτσακι μου..

Θεοφανία
17-04-2011, 00:16
1)ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.

2)ΜΕ ΤΗΝ ΟΞΕΙΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ(ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ).

3)ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ(ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΑΝΩ ΤΟΥ 67%,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ.)

Είναι η πρώτη φορα μετά από τόσο καιρό που γράφεις εδώ, και "μπήκα" στο περιβάλλον του σπτιού σου.

Πρέπει να μιλήσει ένας άνθρωπος στον πατέρα σου, θεωρώ τραγική την αντιμετώπιση του και σου στέλνω την απεριόριστη συμπαρασταση μου γι αυτή την κατάσταση.

claire
17-04-2011, 04:40
οι γονείς σου είναι ασφαλισμένοι στο ίκα? παίζει να δεχτούν να γράφονται τα φάρμακα στα δικά τους βιβλιάρια? αμελί μην απελπίζεσαι, θα βρεθεί λύση. άλλοι άνθρωποι είναι πραγματικά στο δρόμο και όμως σε τέτοιες καταστάσεις βρίσκεται κάποιος να τους βοηθήσει.

katerinaki
17-04-2011, 15:36
Αμελιτσα τον ειδες τον Μαριο χθες?

amelie74
17-04-2011, 17:03
σας ευχαριστω ολες σας θερμα για τα μηνυματα συμπαραστασης σας.
σημερα ειμαι ελαφρως καλυτερα.
που θα παει θα βρεθει μια ακρη.
ηδη ελαβα ενα ελπιδοφορο μειλ σχετικα με τη νομοθεσια απο την φιλη μου την Αρσι και οι γονεις μου,οταν με ειδαν τοσο χαλια,μου ειπαν οτι δεν προκειται να με αφησουν ετσι και οτι καποια λυση θα βρουμε.

Κατερινακι μου οχι δεν τον ειδα τον Μαριο χθες,γιατι ημουν σε παρα πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση.
τον πηρα τηλ,του το εξηγησα και εδειξε απολυτη κατανοηση.
σχετικα με το θεμα του Μαριου θα επανελθω καποια αλλη στιγμη,που θα εχω πιο πολλα κεφια.

να ειστε ολοι και ολες καλα. :)

Remedy
17-04-2011, 19:16
μην ανησυχεις αμελι
οι γονεις σου σε εχουν υπο την προστασια τους και σε συντηρουν , τοσα χρονια τωρα.
δεν προκειται να σε αφησουν χωρις φαρμακα ΟΤΙ κι αν γινει.
πρωτα απ ολα γιατι σε αγαπουν, οτι διαφωνιες κι αν εχετε.
κι επειτα γιατι αν μεινεις χωρις φαρμακα, εκτος απο εσενα θα εχουν προβληματα και οι ιδιοι...

amelie74
17-04-2011, 20:17
χεχε καλα τα λες βρε Ρεμεντυ :)

amelie74
18-04-2011, 00:20
Λες και τρώμε το χειμώνα παγωτό.
Λες και πέφτουμε σε τοίχους μ' εκατό.
Έτσι ανάποδα λυγάω το βράδυ αυτό
του νου τη βέργα.

Λες και η στάθμη της αγάπης πάει να βρει
πόσοι κρύβονται στη λάσπη θησαυροί.
Πώς κοπήκανε στα δάχτυλα οι σταυροί
γι' ανθρώπων έργα.

Αδιόρθωτα τα μάτια κι οι καρδιές
με κουμπιά και φερμουάρ κατεστραμμένα
δυο κουβέντες μου σου πέσανε βαριές
κι αποφάσισες να ζεις χωρίς εμένα.

Λες και στρώσαμε τον Αύγουστο χαλί
λες και βγήκε τ' ασανσέρ σ' ένα κελί
που ένας το βλέπε το φως γι' ανατολή
κι άλλος για δύση.

Λες και μέσα μας τ' αντίθετα τραβάν
να ψηφίσουνε στο ίδιο παραβάν
σαν αιώνιο Ιησούν ή Βαραβάν
του ανθρώπου η φύση.

amelie74
18-04-2011, 00:21
Τόσο καπνό που πίνω μέσα μου
άμα τον είχα ταξιδέψει,
θα 'χα γυρίσει όλη τη γη
από τη νύχτα ως την αυγή
παρά που λες πως μ' αγαπάς
να 'χα πιστέψει.

Γιατί τώρα είναι σπάνιο
να ξοφλήσω το δάνειο
που 'χα πάρει απ' το χθες
για να ελπίζω
σ' έναν αγώνα τιτάνιο
σαν υπερωκεάνιο
μες την ομίχλη στεριά να σφυρίζω.

Παναγιά μου εσύ του Νοτιά
της καρδιάς μου η γη ξενιτιά
της καρδιάς μου η γη
μια βαθιά πληγή
που την κλείνει του χρόνου η φωτιά.

Τόσο καπνό που είδαν τα μάτια μου
άμα τα βλέφαρα είχα κλείσει
ίσως και να 'χα ονειρευτεί
πως σαν την έρημο καυτή
είν' η ψευτιά που λόγια αγάπης
πάει να χτίσει.

amelie74
18-04-2011, 00:26
μην πολυδινετε σημασια σε αυτα που γραφω...ειναι στιχακια της Λινας Νικολακοπουλου.(που με εκφραζουν).
οταν τελειωσουν τα αντιψυχωσικα να δειτε τι θα γραφω:p
αστειευομαι...νιωθω καπως καλυτερα :)

amelie74
18-04-2011, 00:32
Εμένα οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά
Που κάνουν τραμπάλα στις ταράτσες ετοιμόρροπων σπιτιών
Εξάρχεια, Πατήσια, Μεταξουργείο, Μετς
Κάνουν ό,τι λάχει
Πλασιέ τσελεμεντέδων κι εγκυκλοπαιδειών
Φτιάχνουν δρόμους κι ενώνουν ερήμους
Διερμηνείς σε καμπαρέ της Ζήνωνος
Επαγγελματίες επαναστάτες
Παλιά τους στρίμωξαν και τα κατέβασαν
Τώρα παίρνουν χάπια και οινόπνευμα να κοιμηθούν
Αλλά βλέπουν όνειρα και δεν κοιμούνται
Εμένα οι φίλες μου είναι σύρματα τεντωμένα

Στις ταράτσες παλιών σπιτιών
Εξάρχεια, Βικτώρια, Κουκάκι, Γκύζη
Που πάνω τους έχετε καρφώσει εκατομμύρια σιδερένια μανταλάκια
Τις ενοχές σας
Αποφάσεις συνεδρίων, δανεικά κοστούμια, σημάδια από κάφτες
περίεργες ημικρανίες, απειλητικές σιωπές
Κολπίτιδες...
Ερωτεύονται ομοφυλόφιλους...
Κρυπτομονάδες...
Καθυστέρηση...
Το τηλέφωνο...
Σπασμένα γυαλιά...
Το ασθενοφόρο...
Κανείς...

Κάνουν ό,τι λάχει
Όλο ταξιδεύουν οι φίλοι μου
Γιατί δεν τους αφήσατε σπιθαμή για σπιθαμή
Οι φίλοι μου ζωγραφίζουν με μαύρο χρώμα
Γιατί τους ρημάξατε το κόκκινο
Γράφουν σε συνθηματική γλώσσα
Γιατί η δική σας μόνο για γλύψιμο κάνει
Οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά
Και σύρματα
Στο λαιμό σας
Στα χέρια σας
Οι φίλοι μου...

Κατερινα Γωγου
εξαιρετικα αφιερωμενο σε ΟΛΟΥΣ οσους ευθυνονται για την σημερινη μας καταντια!!!

amelie74
18-04-2011, 00:34
μην φοβαστε.δεν παραληρω απλα ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ :)

Θεοφανία
18-04-2011, 00:37
δεν ανησυχούμε....τραγούδα....:Ρ

amelie74
18-04-2011, 00:39
:) :) :) :)

Lacrymosa
18-04-2011, 15:01
Που κάνουν τραμπάλα στις ταράτσες ετοιμόρροπων σπιτιών
Εξάρχεια, Πατήσια, Μεταξουργείο, Μετς
Κάνουν ό,τι λάχει
Πλασιέ τσελεμεντέδων κι εγκυκλοπαιδειών
Φτιάχνουν δρόμους κι ενώνουν ερήμους
Διερμηνείς σε καμπαρέ της Ζήνωνος
Επαγγελματίες επαναστάτες
Παλιά τους στρίμωξαν και τα κατέβασαν
Τώρα παίρνουν χάπια και οινόπνευμα να κοιμηθούν
Αλλά βλέπουν όνειρα και δεν κοιμούνται

Στις ταράτσες παλιών σπιτιών
Εξάρχεια, Βικτώρια, Κουκάκι, Γκύζη
Που πάνω τους έχετε καρφώσει εκατομμύρια σιδερένια μανταλάκια
Τις ενοχές σας
Αποφάσεις συνεδρίων, δανεικά κοστούμια, σημάδια από κάφτες
περίεργες ημικρανίες, απειλητικές σιωπές
Κολπίτιδες...
Ερωτεύονται ομοφυλόφιλους...
Κρυπτομονάδες...
Καθυστέρηση...
Το τηλέφωνο...
Σπασμένα γυαλιά...
Το ασθενοφόρο...
Κανείς...

Κάνουν ό,τι λάχει
Όλο ταξιδεύουν οι φίλοι μου
Γιατί δεν τους αφήσατε σπιθαμή για σπιθαμή
Οι φίλοι μου ζωγραφίζουν με μαύρο χρώμα
Γιατί τους ρημάξατε το κόκκινο
Γράφουν σε συνθηματική γλώσσα
Γιατί η δική σας μόνο για γλύψιμο κάνει
Οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά
Και σύρματα
Στο λαιμό σας
Στα χέρια σας
Οι φίλοι μου...

Κατερινα Γωγου
εξαιρετικα αφιερωμενο σε ΟΛΟΥΣ οσους ευθυνονται για την σημερινη μας καταντια!!!

Like!!! +1000000 :)

amelie74
18-04-2011, 19:31
χεχε να εισαι καλα λακρυμοζα μου!
φιλακια πολλα!!! :)

Lacrymosa
19-04-2011, 11:33
χεχε να εισαι καλα λακρυμοζα μου!
φιλακια πολλα!!! :)

φιλακια κ σε σενα αμελιτσα!! καλη συνεχεια!!:)

amelie74
22-04-2011, 20:51
Σημερα νιωθω την αναγκη να σας επικοινωνησω για μια πολλοστή φορά τον πόνο μου.
Με έπιασε έτσι ξαφνικά μια τρομερή νοσταλγία για το κέντρο ημέρας…
ξερω τελικα γιατι μου στοίχησε τοσο πολύ…
Δεν είναι μόνο η απουσία της Γιώτας που με πονάει.
Πιο πολύ με πονάει ο λόγος που έφυγα από εκεί.
Όπως είπε η πολύ σωστά η Θεοφανία δεν ορκίστηκαν έτσι ξαφνικά όλοι εχθροί μου.
Δεν φταίνε μια ζωή οι άλλοι για όλα.
Ούτε η αδερφή μου, ούτε η μητέρα μου, ούτε κάποιες απορρίψεις που εισέπραξα στο παρελθόν ,ούτε η διπολική διαταραχή είναι αποκλειστικά υπεύθυνες για όλες τις λανθασμένες κινήσεις και επιλογές της ζωής μου.
Είναι πολύ βολικό να επιρρίπτουμε συνεχώς τις ευθύνες σε τρίτους.
Πονάω γιατί κατέληξα στο συμπέρασμα πως απειρες φορες άφησα αχαλίνωτο τον εγωκεντρισμό μου.
Η ψυχολόγος μου, με βοήθησε να καταλήξω σε αυτά τα συμπεράσματα.
Και όλοι εσείς.
πολλοί από εσάς βέβαια, είχατε την διορατικότητα να δείτε πως πίσω από το «κακομαθημένο παιδί»,βρίσκεται μία ενήλικη γυναίκα με ευαισθησίες, η οποία κλαίει συνειδητοποιώντας την τραγικότητα της κατάστασής της …και σας ευχαριστώ θερμά για αυτό.
Βικυ μου που είσαι?
Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην σε πάρω στο κινητό.
Όχι δεν θα σε πάρω.
Τα παθήματα γίνονται μαθήματα.
Έστω και αργά…
Ή μήπως δεν είναι τελικά και τόσο αργά???

Deep purple
22-04-2011, 22:05
Γεια σου γλυκιά amelie. Είμαι λαθραναγνώστης της ιστορίας σου. Αποφάσισα λοιπον να σου γράψω δυο λόγια με αφορμή το τελευταίο ερώτημά σου. Όχι, δεν είναι αργά για σένα . Απο αυτά που διαβάζω βλέπω έναν ευαίσθητο άνθρωπο, αλλά και έξυπνο. Είμαι σίγουρη ότι θα τη βρεις την άκρη. Καλή Ανάσταση

Θεοφανία
23-04-2011, 01:20
Σημερα νιωθω την αναγκη να σας επικοινωνησω για μια πολλοστή φορά τον πόνο μου.
Με έπιασε έτσι ξαφνικά μια τρομερή νοσταλγία για το κέντρο ημέρας…
ξερω τελικα γιατι μου στοίχησε τοσο πολύ…
Δεν είναι μόνο η απουσία της Γιώτας που με πονάει.
Πιο πολύ με πονάει ο λόγος που έφυγα από εκεί.
Όπως είπε η πολύ σωστά η Θεοφανία δεν ορκίστηκαν έτσι ξαφνικά όλοι εχθροί μου.
Δεν φταίνε μια ζωή οι άλλοι για όλα.
Ούτε η αδερφή μου, ούτε η μητέρα μου, ούτε κάποιες απορρίψεις που εισέπραξα στο παρελθόν ,ούτε η διπολική διαταραχή είναι αποκλειστικά υπεύθυνες για όλες τις λανθασμένες κινήσεις και επιλογές της ζωής μου.
Είναι πολύ βολικό να επιρρίπτουμε συνεχώς τις ευθύνες σε τρίτους.
Πονάω γιατί κατέληξα στο συμπέρασμα πως απειρες φορες άφησα αχαλίνωτο τον εγωκεντρισμό μου.
Η ψυχολόγος μου, με βοήθησε να καταλήξω σε αυτά τα συμπεράσματα.
Και όλοι εσείς.
πολλοί από εσάς βέβαια, είχατε την διορατικότητα να δείτε πως πίσω από το «κακομαθημένο παιδί»,βρίσκεται μία ενήλικη γυναίκα με ευαισθησίες, η οποία κλαίει συνειδητοποιώντας την τραγικότητα της κατάστασής της …και σας ευχαριστώ θερμά για αυτό.
Βικυ μου που είσαι?
Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην σε πάρω στο κινητό.
Όχι δεν θα σε πάρω.
Τα παθήματα γίνονται μαθήματα.
Έστω και αργά…
Ή μήπως δεν είναι τελικά και τόσο αργά???

...οχι....φυσικά και δεν είναι αργά...
Είσαι πολύ μικρή για να σκεφτεις πως είναι αργά.
Αν γυρίσεις πίσω το ρολόι, θα δεις πως όταν ήσουν 25 πχ, ένιωθες μεγάλη έναντι των 15 σου. Τώρα είσαι 35 και νιώθεις μεγάλη έναντι των 25...Κοίτα όμως μπροστά και σκέψου πως είσαι μικρή έναντι των 45.
Ξέρεις τι θέλω να πω με αυτό? Ποτέ δεν είναι αργά, εκτος και αν είσαι 100.
Για μένα απόψε έκανες ένα τεράστιο βήμα και κατά τη γνώμη μου "είδες" το μισό πρόβλημα.
Το άλλο μισό είναι όλα αυτά που αντιμετωπίζεις, (ασθένεια, οικογένεια). Εκεί όμως δεν φταις εσύ.
Στο κομμάτι που σου αναλογεί, το δουλεύεις, το ψάχνεις, πας μπροστά.
Αυτό από μόνο του είναι μια μεγάλη νίκη.
Χαμογέλα και προχώρα. Έχεις πάρει το δρόμο που μόνο σε πιο φωτεινά μονοπάτια θα σε οδηγήσει...:)

amelie74
23-04-2011, 12:26
Θεοφανία μου,
εχεις δικιο πως δεν ειναι αργα...ναι ποτε δεν ειναι αργα.
απλα περναω την κριση των 30+ ή μαλλον πιο σωστα των 40-
προβληματιζομαι πολυ.
προβληματιζομαι απο τη μια γιατι σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να βρισκομαι στο απωγειο της δημιουργικοτητας μου στον επαγγελματικο τομεα.
απο την αλλη με εχει πιασει μια παραλογη(?) φοβια οτι δεν μου μενουν πολλα χρονια ακομα προκειμενου να "προλαβω" να ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ.(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ).
κανω παρα πολλες καταχρησεις με το "αλλοθι" "we only live once"(με κυριοτερες το καπνισμα και την υπερβολικη καταναλωση κοκα-κολας) και αργα η γρηγορα θα την πληρωσω.
η εμμηνοπαυση,που ειναι μια ηλικια που αρχιζουν τα προβληματα υγειας δεν ειναι και τοσο μακρυα.

αυτες τις μερες γραφω και σκεφτομαι συνεχεια καταθλιπτικα.
τελικα με προτιμω ετσι.
τουλαχιστον ειμαι πιο ηρεμη.

deep purple σε ευχαριστω θερμα για τα καλα σου λογια.
με την σειρα μου να ευχηθω και γω σε σενα και σε ολους σας ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.
μια ψυχη που βρισκεται καπου εδω τρυγυρω μου ειπε πως σε μια γλωσσα ΠΑΣΧΑ σημαινει ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΑΜΗΝ(ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ-ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥΜ)

Θεοφανία
23-04-2011, 14:06
Θεοφανία μου,
εχεις δικιο πως δεν ειναι αργα...ναι ποτε δεν ειναι αργα.
απλα περναω την κριση των 30+ ή μαλλον πιο σωστα των 40-
προβληματιζομαι πολυ.

Καλημέρα αμελί...:)
Αυτό σου λεω και γω. Πριν περνούσες την κρίση των 30 και μετά θα περνάς των 50 και πάει λέγοντας, (να μας έχει ο Θεός καλά να τις περάσουμε όλες μέχρι τα 100..:)

προβληματιζομαι απο τη μια γιατι σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να βρισκομαι στο απωγειο της δημιουργικοτητας μου στον επαγγελματικο τομεα.

Αυτές τις εποχές ούτε οι πιλότοι δεν μπορούν να απογειωθούν με την κρίση που υπάρχει, τα επαγγελματικά όλου του κόσμου περνούν δυσκολίες, οπότε μη μιζεριάζεις που εσύ δεν είσαι σε απόγειο...αυτά έχουν περάσει, ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί.
Διοχέτευσε τη δημιουργικοτητα σου σε κάτι που να σε εμπνέει και να σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αλλά μη περιμένεις να βγάλεις χρήματα από αυτό. (Προτίμισε την οικογενειακή επιχείρηση, τύπου πατρικό χαρτζιλίκι..:ρ)

απο την αλλη με εχει πιασει μια παραλογη(?) φοβια οτι δεν μου μενουν πολλα χρονια ακομα προκειμενου να "προλαβω" να ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ.(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ).

Αυτό θέλει μικρά βήματα προς τους στόχους σου, μη ξεχνάς πως αντιμετωπίζεις και το τέρας της διπολικής, δεν έχεις πάντα να ακολουθείς πιστά τους στόχους σου...:)

κανω παρα πολλες καταχρησεις με το "αλλοθι" "we only live once"(με κυριοτερες το καπνισμα και την υπερβολικη καταναλωση κοκα-κολας) και αργα η γρηγορα θα την πληρωσω.

Αυτό το απο δευτέρα ελλατώνω το τσιγάρο και ξεκινάω δίαιτα το έχει κάνει ανέκδοτο η μισή αθήνα όταν το λέω...:)

η εμμηνοπαυση,που ειναι μια ηλικια που αρχιζουν τα προβληματα υγειας δεν ειναι και τοσο μακρυα.

έλεος ρε συ αμελί ! αυτά θα τα σκεφτείς μετά τα 50....άκου εμμηνόπαυση από τα 35...

με την σειρα μου να ευχηθω και γω σε σενα και σε ολους σας ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.
μια ψυχη που βρισκεται καπου εδω τρυγυρω μου ειπε πως σε μια γλωσσα ΠΑΣΧΑ σημαινει ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΑΜΗΝ(ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ-ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥΜ)

στο εύχομαι και μας το εύχομαι....

Κοίτα να κάνεις λίγο σεξ...με το αγόρι τι έγινε?
΄΄Εχεις καιρό να γράψεις νέα από αυτό το μέτωπο...

amelie74
23-04-2011, 15:39
Κοίτα να κάνεις λίγο σεξ...με το αγόρι τι έγινε?
΄΄Εχεις καιρό να γράψεις νέα από αυτό το μέτωπο...

λολ Θεοφανια:)
το καταλαβαινω οτι δεν το λες κακοπροαιρετα και οτι εγω σου εδωσα καθε "δικαιωμα" να ανησυχεις για την σεξουαλικη μου ζωη:),δεν ηρθες μια ωραια πρωια να μου πεις Αμελι πως πανε τα σεξουαλικα σου?
ομως...κοιτα:
για διαφορους λογους δεν θα ηθελα να συνεχισω να συζηταω τοσο "λεπτα" ζητηματα δημοσια.
νομιζω πως δεν με βοηθαει.
εκτος αμα γυρισω καμια μερα πιωμενη και βγω παλι εκτος ελεγχου.
αμα δειτε παλι κεφαλαια μπολτ γραμματα να ξερετε οτι εχω πιει και οτι ειμαι σε υπομανιακο μουντ με οτι αυτο συνεπαγεται...
να ξερεις παντως οτι οταν εισαι καταθλιψη,το τερας της διπολικης δεν σου αφηνει πολλα περιθωρια για σεξουαλικες επιθυμιες.
however...μου αρεσαν πολυ τα υπολοιπα σχολια που εκανες.
ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΑ!:)

amelie74
26-04-2011, 15:21
μετα απο τεραστια εσωτερικη παλη μεσα μου πηρα την αποφαση να σας αποκαλυψω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ που με βασανιζει.
ειμαι ερωτευμενη με την Βικυ,την ψυχολογο μου.
χθες που ελειπαν ολοι απο το σπιτι,ηπια δεν ξερω και γω ποσα λιτρα μπυρας και αφου της εστειλα 5 μηνυματα του τυπου "σε σκεφτομαι"
"εχω ερωτευει την ψυχουλα σου κυριως",την πηρα στο καπακι τηλ. και αρχισα να της λεω διαφορα-γιατι ειχαν φυγει οι αναστολες λογω του αλκοολ.
δεν θυμαμαι ειλικρινα ποσα πραγματα της ειπα και τι ακριβως μου απαντησε,γιατι εχω κενα μνημης λογω του οτι ειχα κατεβασει ολο τον βοσπορο.
το μονο που θυμαμαι ειναι οτι της ειπα οτι "φανταζομαι εμενα και σενα σε περιπτυξη με εμενα να εχω ενεργητικο ρολο για να σε βλεπω πως εκφραζεσαι και να σου δινω ευχαριστηση".(νομιζω πως καταλαβαινετε καλα τι εννοω...)
επισης την ρωτησα οταν ειναι με τον συντροφο της ποσες φορες ερχεται σε οργασμο.
πρωτη φορα την ακουσα τοσο σοβαρη.
την ρωτησα αν σκοπευει να με διωξει και μου ειπε "θα τα πουμε απο κοντα".
τι σημαινε αραγε αυτο το θα τα πουμε απο κοντα?
κι αν με διωξει τι θα πω στους γονεις μου ενω τοσο καιρο τους ελεγα οτι τα παμε πολυ καλα?
οτι εχουν μια λεσβια κορη?
τελος παντων αυτο μπορω να το διαχειριστω,θα βρω μια δικαιολογια...
τον ερωτα μου με την Βικυ πως θα ξεπερασω μου λετε?
και αν με διωξει ποτε θα ξαναδω το γλυκο της προσωπακι?

bipolar,bisexual πολλα bi επεσαν μαζεμενα και δεν τα αντεχω.:( :( :(

εντομεταξυ τα μονα ατομα που επικοινωνω τελευταια ειναι δυο αντρες ο ενας ειναι ο Μαριος που αν του πω κατι τετοιο θα φυγει τρεχοντας,γιατι προερχεται απο μια τρομερα συντηρητικη οικογενεια και ο αλλος ειναι ενα παιδι που ανεκαθεν με γουσταρε ως γυναικα και αν του πω κατι τετοιο θα σταματησει να εχει βλεψεις για μενα και σε περιπτωση που μου ξαναγυρισει το straight κομματι μου αποκλειεται να με θελει,αν και ο συγκεκριμενος ειναι πολυ "operminded".
για αυτο τα λεω σε σας.

σημερα της εστειλα ενα τελευταιο μηνυμα λεγοντας της "δεν θελω να σε χασω ως ψυχολογο,εχω πολλα να παρω απο σενα,συγνωμη που αφησα τις μπυρες να μιλησουν".
"παρε με ενα τηλεφωνο μονο για να μου πεις οτι δεν θα με διωξεις"
δεν απαντησε...
και οντως παιδια ειναι πολυ κριμα να την χασω.
οχι γιατι δεν θα βλεπω πια το ωραιο της προσωπακι,αλλα γιατι με βοηθαει παρα πολυ.

Χριστε μου πως θα την αντικρισω την Πεμπτη μετα απο αυτα που της ειπα...?

δεν με απασχολει πια ουτε το οικονομικο,ουτε το ασφαλιστικο,ουτε ο Μαριος,ουτε τα οικογενειακα προβληματα.
σκεφτομαι συνεχως την Βικυ μου...

υ.γ.μετα απο ολα αυτα που σας εχω πει δεν νομιζω οτι θα μπορεσω ποτε να ερθω σε ενδεχομενο νεο meeting.

amelie74
26-04-2011, 15:27
Σ' αγαπώ
σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία
σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία
σ' αγαπώ γιατί είσαι εσύ

Αγαπώ
αγαπώ κι όλο τον κόσμο
αγαπώ κι όλο τον κόσμο
γιατί ζεις κι εσύ μαζί

Το παρα
το παράθυρο κλεισμένο
το παράθυρο κλεισμένο
το παράθυρο κλειστό

Άνοιξε
άνοιξε το ένα φύλλο
άνοιξε το ένα φύλλο
την εικόνα σου να δω.

ΒΙΚΥ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ!!!
ΣΕ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ ΠΑΡΑΦΟΡΑ!!!

Θεοφανία
26-04-2011, 15:55
λολ αμελί...(έχω τόση δουλειά και κατάφερες να με αποσπάσεις με τα μνμ σου)
Καταρχήν γιατί ήπιες? (αφήνω τη ρεμ να σε "τακτοποιήσει" σε αυτό το κομάτι :ρ)

Το ότι ερωτεύτηκες την ψυχολόγο σου δεν σε κάνει ούτε λεσβία ούτε σε κατατάσει σε άλλη κατηγορία ανθρώπων που ντρέπονται για οποιαδήποτε σεξουαλική/συναισθηματική ορμή τους.
Άλλωστε και λεσβία/μπαι κλπ να ήσουν γιατί να είναι κάτι που σε κάνει να ντρέπεσαι?
Απ την άλλη θεωρώ πως το πρόβλημα σου είναι πως έχεις καιρό να βρεθείς ερωτικά με κάποιον, έχεις συσσωρεύσει πολύ σεξουαλικό θέλω και κάπου εκεί το μπερδεύεις με τα συναισθηματικά σου, που όπως σου/μας έχει δείξει η ιστορία σου έχεις την τάση να δημιουργείς σχέσεις εξάρτησης με τους θεραπευτές σου, (βλ πρωην γιωτα).
Όλα αυτά μαζί με το αλκοόλ έγιναν ένας αχταρμάς και το αποτέλεσμα το είδες.
Αν η ψυχολόγος σου είναι σωστή και καλή επαγγελματίας, για το μόνο που θα τ ακούσεις είναι που την έπρηξες στα τηλέφωνα και τα μνμ μέρες αργίας που ήθελε η γυναίκα να φάει κανένα κοψίδι..:ρ
Θα σου φανεί επιφανειακό αυτό που θα σου πω, αλλά πήγαινε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κάνεις σεξ. Αφού υπάρχει ο τύπος που σε θέλει και απ ότι φαίνεται δεν σου είναι αδιάφορος, πήγαινε να ξελαμπικάρεις παιδάκι μου λίγο σεξουαλικά, να βάλεις αυτό το κομμάτι στην άκρη και μετά να διαχειριστείς το συναισθηματικό σου.
(Για να πας με την ψυχολόγο σου δεν έχεις ελπίδες, οπότε ξέχνα το από τώρα, δεν θα σε περιμένει με σαμπάνια και φράουλες με σαντιγί την Πέμπτη στο γραφείο).

claire
26-04-2011, 18:08
αμελί. πρέπει να σταματήσεις να πίνεις. το ποτό δεν σε χαλαρώνει, δεν σε κάνει easy-going. σε οδηγεί σε υπερβολές.

amelie74
26-04-2011, 18:46
Θεοφανια μου ηπια γιατι ελειπαν οι γονεις απο το σπιτι και ηταν μια καλη ευκαιρια να πιω,μιας και δεν μου δινονται συχνα τετοιες ευκαιριες.
ηθελα να χαρω και γω λιγακι την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μου,γιατι οπως ξερεις τους τρωω ολους στη μαπα καθημερινα.
αυτα που της ειπα τα ενιωθα και πριν πιω,απλα το αλκοολ με βοηθησε να τα εκφρασω.

οσο για τον τυπο που με θελει:
1)με θελει για one night stand γιατι εχει σχεση
2)μενει σε αλλη πολη χιλιομετρα μακρυα.

οσο σεξουαλικο θελω και να εχω συσσωρευσει μεσα μου Θεοφανια μου,δεν γουσταρω τις φασεις της μιας βραδυας και δη με δεσμευμενους.
οχι επειδη το θεωρω ανηθικο,απλα γιατι θελω την αποκλειστικοτητα.
ασε που και να πηγαινα μαζι του,την Βικυ θα φαντασιωνομουν...
την Βικυ φαντασιωνομαι με ή χωρις μπυρες.

εχω ξεχασει πια οριστικα το κεντρο ημερας.
πλεον σκεφτομαι το κεντρο Ιωαννας,το οποιο ειναι ακρως προβληματικο και ακρως προβληματισμενο.

και να σου πω και κατι αλλο?
την περιοδο που ειχα πολυ ενεργο σεξουαλικη ζωη,συνυπηρχαν οι λεσβιακες τασεις.
αυτο απο μονο του λεει πολλα.δεν συμφωνεις?

υ.γ.θερμη παρακληση και στα υπολοιπα μελη του φορουμ : μην με βλεπετε ουτε ως διπολικη,ουτε ως αμφιφυλοφιλη.
προσπαθηστε να με δειτε,περα απο "ταμπελες", απλα σαν εναν ανθρωπο που ερωτευτηκε εναν αλλο ανθρωπο.

Θεοφανία
26-04-2011, 21:07
αμελί...
κανείς δεν σε αντιμετωπίζει ως διπολική ή ως ομοφυλόφιλη, έλεος.
Εγώ είμαι αυτή που έχει σταθεί εκατό φορές στο χαρακτήρα σου και όχι στην ασθένεια σου, αυτό δεν σου λέει κάτι για το αν βάζω ταμπέλες?
Οκ, είσαι μπαι. τι νομίζεις πως θα καταφέρεις με τη Βίκυ?
Τίποτα, φυσικά.
Ακόμη και αν αυτή, (λέμε τώρα), είχες τραβήξει λαχείο και είναι μπαι, την δεσμεύει η δουλειά της.
Βρήκες μετά από καιρό έναν θεραπευτή να σε βοηθήσει και τώρα τι κάνεις? Προσπαθείς με τη συμπεριφορά σου να τη διώξεις και αυτή από τη ζωή σου.
Αν συγκρίνουμε και τη στάση σου με το Κέντρο Ημέρας που καταλήγουμε?
Πως είσαι αυτοκαταστροφική, σα να μη θες να πας παρακάτω.
Ξέρεις πως ότι σου λέω, στο λέω με κάθε συμπάθεια...:)

amelie74
26-04-2011, 22:01
αχ καλη μου Θεοφανια, δεν το πα για σενα αυτο με τις ταμπελες.
εχω καταλαβει ποσο ανοιχτομυαλο ατομο εισαι.
ουτε για κανεναν αλλο εδω στο φορουμ συγκεκριμενα.
γενικοτερα μιλουσα επειδη πολλοι τρομαζουν και μονο στην ιδεα της ομοφυλοφυλιας.
δυστυχως εν ετει 2011 αποτελει ακομα ταμπου για πολλους.
το ξερω οτι με συμπαθεις και νομιζω πως και συ το ξερεις οτι σε συμπαθω και εκτιμω παρα πολυ:)

μολις με πηρε τηλεφωνο η γλυκια μου και μου ειπε "Ιωαννα μου,σε αποδεχομαι ανευ ορων".
αυτο το ανευ ορων δεν θα το εκμεταλευτω Θεοφανια μου.
δεν θα την διωξω απο τη ζωη μου.
και ναι θα παω παρακατω.
με την βοηθεια της.
με την αποδοχη της ανευ ορων.
σορρυ δεν μπορω να συνεχισω γιατι ειμαι πολυ συγκινημενη με αυτο το ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ που ακουσα πριν απο λιγο.

βικυ σε ευχαριστω
βικυ βοηθησε με
βικυ συγνωμη που σε αγαπησα

Remedy
26-04-2011, 23:36
αμελι
δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο μπλεκεις την υποτιθεμενη αμφισεξουαλικοτητα σου η τις οποιεσδηποτε διαθεσεις κοινωνικοποιησης σου με την ψυχολογο σου.
δεν σου ειναι ξεκαθαρο οτι καθε τετοια νυξη θα διακινδυνευε την θεραπευτικη σας σχεση , οπως εχεις ηδη δει και απο το παρελθον σου?
δεν εχει να κανει με την στρειτ η μη σεξουαλικοτητα σου, ουτε με την απορριψη σου η μη απο καποιον/α υποψηφιο παρτενερ.
εχει ξεκαθαρα να κανει με το οτι η θεραπευτικη σχεση ειναι απαγορευτικη για τετοιου ειδους προοπτικες και το ξερεις καλα!
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα ανακατευεις παλι.

claire
26-04-2011, 23:56
εγώ ως υπερβολές πάντως χαρακτηρίζω την συμπεριφορά (5 μνμ και καπάκι τηλέφωνο, ενώ βλέπεις ότι ο άλλος δεν απαντά) και όλα αυτά τα κεφαλαία κόκκινα γράμματα.
και είναι κρίμα που δεν προστατεύεις μια σχέση που όπως φαίνεται είναι σημαντική και σε βοηθάει (την ψυχοθεραπευτική σχέση εννοώ). δεν γίνεται να ερωτεύεσαι όποιον σου συμπεριφέρεται λίγο καλά!

Arsi
27-04-2011, 03:51
Αμελί,πάντως τα ερωτικά συναισθήματα που αισθάνθηκα κι εγώ με τον 1ο μου ψυχολόγο ήταν η αιτία να επιμένω σε γυναίκες ειδικούς στη συνέχεια (μετά από πάρα πολύ καιρό βέβαια, δε σταμάτησα εξαιτίας αυτού,απλά άλλαξα χώρο διαμονής)!
Βρε τι πάθαμε!έχουμε τον πόνο μας, έχουμε και τις 'παρενέργειες' λολ! Κ αυτό το λέω γιατί νομίζω πως σε ένα βαθμό είναι φυσιολογικό. Το είχα συζητήσει τότε, δε θυμάμαι ακριβώς τι ειπώθηκε, πάντως είχα καταλάβει πως αυτό το κοντινό ψυχικό,τα θετικά συναισθήματα που αναπτύσσονται και όλα τα συναφή είναι ικανά να δημιουργήσουν ερωτική έλξη (κάτι όμως που δεν θα ίσχυε αν δεν υπήρχε η θεραπευτική σχέση και απλά γνώριζες το συγκεκριμένο άτομο σε μια παρέα πχ)
Είναι και λίγο στο χέρι της πως θα το χειριστεί.
Επίσης συμφωνώ πολύ με τη Θεοφανία (δε μπορώ να σου δώσω ρεπ), πως σημαντικό ρόλο παίζουν και οι ακάλυπτες σεξουαλικές ανάγκες σου σε συνδυασμό με τα συναισθηματικά σου συν το αλκοολ.

Δε χρειάζεται πάντως να νιώθεις ενοχές για τα συναισθήματά σου, επεξεργάσου τα κ μόνη αλλά κυρίως κ μαζί με τη Βίκυ, όσο για τις ταμπέλες που είπες προσωπικά δεν το συζητάω καν!

RainAndWind
27-04-2011, 07:40
Amelie, το θέμα δεν είναι τι μπορεί ο καθένας να πιστεύει για τον δικό σου σεξουαλικό προσανατολισμό. Το ζήτημα είναι γιατί αυτόν τον σεξουαλικό προσανατολισμό εσύ για να τον εκφράσεις, να εκδηλώσεις αυτή σου την επιθυμία και να τhν εξερευνήσεις, πρέπει να είσαι μεθυσμένη και σε υπομανιακό mood(όπως έγραψες η ίδια στην προηγούμενη σελίδα).
Και μάλλον δεν είναι οι απαγορεύσεις της κοινωνίας που φωτίζονται εδώ τόσο, αλλά οι απαγορεύσεις οι δικές σου, η εσωτερίκευση κανόνων που σε κρατάνε δέσμιά τους.
Τη μία σου πλευρά, τη "νόμιμη", όπως θεωρείς και καθωσπρέπει την έχεις αποδεχτεί (την straight) , ενώ η άλλη μένει στη σκιά σαν αμαρτωλή και ντροπιαστική και δίχως την έγκριση της κενωνίας (άτιμη κενωνία μας τά'χεις κάνει ΝΑ ρε).
Και όπως και με το ποτό, το απαγορευμένο σε καλεί σαν μία σειρήνα, γίνεται ένας τρόπος acting out πιστεύω ενάντια στην καταπίεση που έχεις δεχτεί από το οικογενειακό περιβάλλον. Αν κάτσεις να το καλοσκεφτείς, έφυγαν οι γονείς μου και είναι ευκαιρία να γίνω κομμάτια είναι δείγμα εφηβικής συμπεριφοράς, έχει σημειολογία παλινδρόμησης σε αρεκτά νεότερες ηλικίες.

Το ποστ της Άρσι ήταν ψύχραιμο όπως πάντα και ζεστό ταυτόχρονα, (α ρε Άρσι ατομάρα) και πιστεύω πως το πιάνει με τρόπο που να μη σε κάνει να αισθάνεσαι ούτε απειλή, ούτε ηθικολογεί, και σε απομακρύνει ταυτόχρονα από να το δεις καταστροφολογικά, θέτοντάς σου ωστόσο την υπενθύμιση της γείωσης, μένοντας στις πραγματικές διαστάσεις του, σε κατεβάζει λίγο από το φαντασιακό επίπεδο στον ορίζοντα της πραγματικότητας.
*Πρέπει να μοιράσετε φήμη και αλλού πριν δώσετε στον/στην Άρσι ξανά
Απάντηση φακ γιου,λολ

Εχμ, τι λέγαμε, ναι, σίγουρα το πώς θα το διαχειριστεί η ψυχολόγος σου είναι θέμα εμπειρίας, αν είναι έμπειρη προφανώς θα έχει ξανασυναντήσει transference με ερωτικό περιεχόμενο στο παρελθόν. Και βρίσκω καλό το άνευ όρων, γιατί έτσι σου ανοίγει το δρόμο αυτά που βγαίνουν στον αφρό να μη βυθιστούν ξανά στη λήθη και να τα δουλέψεις στο ασφαλές και θεραπευτικό πλαίσιο ενός γραφείου και μίας τέτοιας σχέσης.
Για μένα η εκδήλωση αυτή δεν είναι αγάπη, αλλά επιθυμία, ίσως η σκιά της προς το παρόν, αλλά ευελπιστούμε στο μέλλον να διακρίνεις εσύ τα πώς και πότε και αν φυσικά θα περάσουν από σκιές και είδωλα σε σάρκες και αληθινά μοιράσματα.

Καλημέρα σου βρε!:)

amelie74
27-04-2011, 11:46
Αρση μου γλυκια,συμφωνω απολυτα πως δεν θα ενιωθα ολα αυτα αν την ειχα γνωρισει σε μια παρεα πχ.
(πραγμα που απο οτι καταλαβαινω εννουσαν τοσο η ρεμεντυ οσο και η κλερ παραπανω).
εξαλλου δεν ειναι καθολου τυχαιο πως αυτο το συναισθημα το εχω νιωσει ΜΟΝΟ με ψυχολογους και ψυχιατρους γυναικες.
ουτε ειναι τυχαιο,το γεγονος,οτι ενω ειχα στο παρελθον φιλες αντικειμενικα πολυ ωραιες δεν ενιωθα την παραμικρη ελξη.
απο την αλλη παλι αναρωτιεμαι γιατι να το νιωθω μονο με γυναικες ειδικους και οχι με αντρες?
(μια φορα το ενιωσα με εναν ψυχιατρο που ειχε πολυ τρυφερη ψυχη,αλλα οχι με την ιδια ενταση που το νιωθω τωρα).

βασικα για να στο αντιστρεψω,εσυ το ενιωσες αυτο με αντρα ψυχολογο και επελεξες στη συνεχεια γυναικες ειδικους.
μηπως θα επρεπε για τον ιδιο λογο να επιλεγω και γω αντρες ειδικους?:)
παντως απο την Βικυ δεν φευγω,γιατι περα απο την ελξη που νιωθω για κεινη,πιστευω πως εχω να παρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε ψυχοθεραπευτικο επιπεδο.

amelie74
27-04-2011, 12:16
Τη μία σου πλευρά, τη "νόμιμη", όπως θεωρείς και καθωσπρέπει την έχεις αποδεχτεί (την straight) , ενώ η άλλη μένει στη σκιά σαν αμαρτωλή και ντροπιαστική και δίχως την έγκριση της κενωνίας (άτιμη κενωνία μας τά'χεις κάνει ΝΑ ρε).
Και όπως και με το ποτό, το απαγορευμένο σε καλεί σαν μία σειρήνα, γίνεται ένας τρόπος acting out πιστεύω ενάντια στην καταπίεση που έχεις δεχτεί από το οικογενειακό περιβάλλον.

Ηρω,
ναι εχω υποστει ΤΕΡΑΣΤΙΑ καταπιεση απο το γονεικο περιβαλλον.
παντως το γεγονος οτι βλεπω την Βικυ ερωτικα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το γεγονος οτι το απαγορευμενο με καλει σαν σειρηνα.
ξερω απειρα ατομα που εχουν υποστει και σωματικη βια και καταπιεση,χωρις να τους εχει βγει το λεσβιακο κομματι.

απο την αλλη παλι συμφωνω απολυτα μαζι σου,στο οτι λογω της καταπιεστικης,αυταρχικης και ακρως συντηρητικης γονεικης ανατροφης,δεν αποδεχομαι το μη-straight κομματι μου.
και να ταν το μονο κομματι μου το οποιο με κανει να νιωθω ενοχικα εξαιτιας της επιρροης που ασκουνε ακομα πανω καλα θα ηταν.
να σου δωσω ενα παραδειγμα.
εχω μια ακριβη ψηφιακη μηχανη την οποια δεν χρησιμοποιω καθολου και θελω να την πουλησω.
μολις τους το ειπα εκαναν σαν μενομενοι ταυροι και οι δυο επειδη ειναι δωρο απο μια ξαδερφη μου.
οσο κι αν τους εξηγησα οτι την ξαδερφη μου την αγαπω ουτως η αλλως,οσο και αν φωναξα,οσο κι αν χτυπηθηκα,δεν καταφερα να κοιμηθω το βραδυ λογω αυτων των εσωτερικευμενων κανονων που με κανουν να νιωθω αμαρτωλη.
ολων αυτων των εσωτερικευμενων κανονων που με κρατανε δεσμια.
ολων αυτων των εσωτερικευμενων κανονων που με κανουν,προκειμενου να "σπασω" τα δεσμα να αντιδρω σαν επαναστατημενη εφηβη.
ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΔΕΣΜΑ.
ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΣΠΑΝΕ ΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΒΙΚΥ.
ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:)
καλημερα και απο μενα :)

γιώτα2
27-04-2011, 14:31
Αμελι σου ειπαν τοσα τα κοριτσια και θα πρεπει να τα λαβεις σοβαρα υπ οψιν σου.εκεινο που αισθανομαι εγω ειναι πως η ψυχολογος σου επειδη ειναι ικανη να εισχωρει στα βαθη της ψυχης σου προσπαθωντας να ξεδιπλωσει το κουβαρι της, αισθανεσαι την αναγκη να βρισκεσαι κοντα της γιατι σε ηρεμει, σε βοηθα.εκτος λοιπον απο καταρτισμενη επαγγελματιας εχει και μια ομορφη παρουσια.αυτο σε κανει να θελεις να βρισκεσαι περισσοτερο μαζι της γιατι νιωθεις γαληνη και ηρεμια κοντα της...και ισως αισθανεσαι ολα αυτα.
νομιζω οι περισσοτεροι τελειωνοντας μια συνεδρια εχουμε νιωσει οτι ειχαμε τοσα ακομη να πουμε, καθως θα θελαμε πολλες φορες να ειχαμε διπλα μας τον/την ψυχολογο μας σε δυσκολες στιγμες.
και η δικη μου συμβουλη ειναι να σταματησεις κατ΄αρχην να πινεις εστω και μια μπυρα για να μπορεις να κοντρολαρεις και να ξεκαθαριζεις μεσα σου τι αισθανεσαι και με ποιον.
πιστευω οτι εχεις μεγαλη αναγκη εναν ερωτικο συντροφο και αυτο σε κανει να γινεσαι παρορμητικη οσο αφορα τα αισθηματα σου.
ευχομαι να βρεις τον τροπο να διαχειριστεις ολα αυτα και τον δρομο που θα σε οδηγησει στην γαληνη της ψυχης σου.

amelie74
27-04-2011, 15:45
σε ευχαριστω θερμα τοσο για τις συμβουλες σου,οσο και για την ευχη σου Γιωτα μου.:)

Arsi
27-04-2011, 17:40
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:)
καλημερα και απο μενα :)
Εγώ αμελί μου, δεν πιστεύω ότι αυτά που νιώθεις θα γίνουν τροχοπέδη για να σταματήσει η θεραπεία σου αλλά αφορμή να δουλευτεί κι αυτό το κομμάτι σου.Κι όταν λέω κομμάτι, εννοώ το παρορμητικό, η ανάγκη σου να σπάσεις τους εσωτερικούς κανόνες όπως είπες κι εσύ με αποτέλεσμα να βγαίνουν οι λεγόμενες 'συναισθηματικές εκρήξεις' βίαια όταν βρουν δίοδο. Και η απελευθέρωσή σου φυσικά απ'αυτούς τους κανόνες -μπάστακες λολ (τους ξέρω κι εγώ, είναι σπαστικοί δεν το συζητάμε!). Στο ερωτικό κομμάτι απέναντί της δε στέκομαι καθόλου, θεωρώ πως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί (αυτό ήθελα να σου πω στο προηγούμενο),το θέμα είναι κατά πόσο 'αληθινό΄ είναι για σένα και τι ανάγκες σέρνει μαζί του.
Αυτό νομίζω θα το χειριστείτε.
Κι εγώ τότε το χειρίστηκα κ κατάλαβα διάφορα για μένα. Ο ειδικός ήταν έμπειρος, το συμβάν αυτό καθαυτό το πέρασε σαν απ'τα πιο φυσιολογικά να συμβούν.
Αλλά όταν μετά από χρόνια είχα ανάγκη ξανά και έπρεπε να απευθυνθώ κάπου στα 'τυφλά' προτίμησα γυναίκα να ξεμπερδεύω κι από πιθανά τέτοια μπλεξίματα(συν του ότι ένιωθα πιο άνετα με γυναίκες γενικότερα).

Πιστεύω πολύ στο χειρισμό της ψυχολόγου και για τη συγκεκριμένη φάση αλλά και για την τάση σου για εξάρτηση με τους θεραπευτές.
Στη βασική (την πιο μακροχρόνια κ καθοριστική) μου θεραπεία 3,5-4 χρόνια είχα μια ψυχολόγο που όλα αυτά τα χρόνια μου μιλούσε στον πλυθηντικό!!! χαχα στην αρχή νόμιζα πως καθόταν άλλος πίσω από μένα. Κρατούσε πολύ τα όρια, τα παρακρατούσε θα έλεγα. Δε για τηλέφωνο .. δεν έπαιζε. (καθένας βέβαια δουλεύει με τον τρόπο του αλλά πιστεύω πως ένας καλός θεραπευτής παίζει σημαντικό ρόλο και σ'αυτό το κομμάτι. Μα αφού είναι θέμα σου, μόνη σου θα το λύσεις? για βοήθεια δεν πας?)
Ξέρεις, λόγω συναισθηματικών αναγκών είχα κι εγώ πρόβλημα (ως ένα ποσοστό) εξάρτησης με τους ειδικούς.
Όμως, πλέον το έχω ξεκαθαρίσει εντελώς μέσα μου, πως ο ειδικός είναι ένα εργαλείο για να λύσω τα του εαυτού μου και είναι εντελώς out απ'τους ανθρώπους της ζωής μου.
Αλλά, καταλαβαίνω πολύ καλά πως δεν υπάρχει κανένα κουμπί να πεις 'χμμ έτσι θα νιώσω γι'αυτόν, έτσι για τον άλλον κοκ'.
Γι'αυτό πάμε σε ψυχολόγους, να μαθουμε να αναγνωρίζουμε, αποκωδικοποιούμε και χειριζόμαστε τα συναισθήματά μας.
Οπότε λόγος να σταματήσετε δεν υφίσταται αλλά είναι θέμα- σημαντικό κιόλας στο πλαίσιο της θεραπείας.

Άνοιξε το λοιπόν όσο μπορείς, ελεύθερα και χωρίς ενοχές και φόβους. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία δεις ένα σημαντικό θέμα σου.

Arsi
27-04-2011, 17:55
Το ποστ της Άρσι ήταν ψύχραιμο όπως πάντα και ζεστό ταυτόχρονα, (α ρε Άρσι ατομάρα) και πιστεύω πως το πιάνει με τρόπο που να μη σε κάνει να αισθάνεσαι ούτε απειλή, ούτε ηθικολογεί, και σε απομακρύνει ταυτόχρονα από να το δεις καταστροφολογικά, θέτοντάς σου ωστόσο την υπενθύμιση της γείωσης, μένοντας στις πραγματικές διαστάσεις του, σε κατεβάζει λίγο από το φαντασιακό επίπεδο στον ορίζοντα της πραγματικότητας.
*Πρέπει να μοιράσετε φήμη και αλλού πριν δώσετε στον/στην Άρσι ξανά
Απάντηση φακ γιου,λολ

Ηρώ μου ευχαριστώ! τα λόγια σου βάζουν κάτω χμ... 1000,2000,..,5000,.. (ασύγκριτα μεγέθη) ρεπ ποιντς !τι βάζουν καλέ? δεν πουλιούνται λέμε! για ρεπ κιόλας!.. χαλάλι οι αριθμοί, είναι σαν να μου τους παραέδωσες..

amelie74
27-04-2011, 19:03
Αρσι μου με βοηθησε για μια χιλιοστη φορα η απαντηση σου.
μου αρεσε επισης που δεν σταθηκες μονο στις σεξουαλικες ακαλυπτες αναγκες μου,αλλα κυριως στις συναισθηματικες.

οσο για τα ρεπ ποιντς αξιζετε ολοι σας εδω μεσα απειρα.
ο καθενας για διαφορετικους λογους.
κατσε λοιπον να στειλω στην Ηρω μας ρεπ ποιντς προκειμενου να σου δωσει και σενα με τη σειρα της.:p
εσενα για την ωρα σου στελνω ολη την αγαπη μου και απειρα φιλακια!!!
σ'ευχαριστω για ολα μεσα απο την ψυχη μου αρσουλα μου!!!
εισαι σπανιο παιδι!!!:D

Arsi
28-04-2011, 02:29
Χαίρομαι αν βοήθησα αμελί μου:)
Τι να πω. Ειλικρινά με κομπλάρεις με τα λόγια σου αλλά με χαροποιούν κιόλας! Σε ευχαριστώ.
Σου στέλνω κι εγώ την αγάπη μου και πολλά πολλά φιλιά γλυκά και ζουμερά.
Να'σαι πάντα καλά!

amelie74
28-04-2011, 21:59
πολλα πολλα φιλακια και απο μενα γλυκια μου.
τα λεμε λιαν συντομως και μεσω αλλων ιντερνετικων μεσων.:):):)

amelie74
29-04-2011, 17:05
λοιπον μολις γυρισα απο τη Βικυ.
τα εχει ακομα ολα της τα μαλλια μετα απο αυτα που της ειχα πει απο το τηλ.
στην αρχη μπηκα εχοντας τρομερη υπερενταση και ενοχες αλλα μετα απο αυτα που ειπαμε,βγηκα ηρεμη απο το γραφειο της.
της μετεφερα καποια σχολια που εγιναν απο εσας επι του θεματος.

συμφωνησε με την Θεοφανια,στο οτι το συσσωρευμενο "θελω σεξ" σε συνδυασμο με τις μπυρες,εγιναν ενας αχταρμας στο κεφαλι μου,με αποτελεσμα,να της πω αυτα που της ειπα.

επισης σταθηκε πολυ στην εκτιμηση της Αρσης,δλδ στο γεγονος οτι τα βαθυτερα αιτια που με κανουν να βλεπω τις γυναικες ειδικους ερωτικα,εχουν να κανουν με συναισθηματικες ελλειψεις απο τους γονεις και κυριως απο τη μητερα μου.

της ειπα και καποια αλλα πραγματα και καταληξαμε μαζι στο συμπερασμα οτι δεν ειμαι τελικα bisexual.

Αρση και Θεοφανια απο δω και στο εξης σας χρηζω ψυχολογους μου :) :) :)

Θεοφανία
29-04-2011, 17:40
λοιπον μολις γυρισα απο τη Βικυ.
τα εχει ακομα ολα της τα μαλλια μετα απο αυτα που της ειχα πει απο το τηλ.

αν κατάφερνες να την αφήσεις και καραφλή, θα σε έκαναν μπαν όλοι οι ψυχολόγοι/αστρολόγοι/κέντρα και απόκεντρα..:ρ

συμφωνησε με την Θεοφανια,στο οτι το συσσωρευμενο "θελω σεξ" σε συνδυασμο με τις μπυρες,εγιναν ενας αχταρμας στο κεφαλι μου,με αποτελεσμα,να της πω αυτα που της ειπα.

βλέπεις? οπότε πάμε πάλι στο σχέδιο βου: από κοντά τον Μάριο μήπως και έχουμε καμιά εξέλιξη της προκοπής και μπεις καμιά μέρα και μας γράψεις, "κορίτσια δεν έχω όρεξη για γράψιμο, μετράω τις πληγές μου απ' το ολονύχτιο..."
Με την ευχή μου...

Αρση και Θεοφανια απο δω και στο εξης σας χρηζω ψυχολογους μου :) :) :)

Με την κρίση που περνάμε, μπορώ να σου κάνω και σιάτσου....ντοντ γουόρι...:)

πι ες: σκληρό καρύδι η Βίκυ πάντως...

amelie74
29-04-2011, 19:52
αχ Θεοφανια μου,
σε αυτη τη φαση δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη να βγω με τον Μαριο γιατι βρισκομαι σε πολυ καταθλιπτικη και "ντεκαυλε" φαση,λογω καποιων θεματων που πιστευω και ελπιζω να διευθετηθουν στο αμεσο μελλον.
(ΑΥΤΟ ΕΥΧΗΣΟΥ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ).
θελω οταν βγουμε να με δει αισιοδοξη και οχι με τα μουτρα κατεβασμενα οπως τωρα.
θελω οταν βγουμε να ειμαι "ετοιμοπολεμη" για το σχεδιο β.

προς το παρων τον Μαριο τον βλεπω σαν εναν ανθρωπο που "παλευει και κεινος στα δικα του ΘΕΟΡΑΤΑ κυματα",τα οποια απ'οσο μπορω να καταλαβω εχουν να κανουν αποκλειστικα με ενδογενη αιτια σε αντιθεση με μενα που ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι τα "κυματα μου" εχουν να κανουν λιγοτερο με ενδογενη αιτια(βλ. γονιδια) αλλα κυριως με εξωγενεις παραγοντες.(ας μην τους αναλυσω γιατι θα πεσω περισσοτερο ψυχολογικα).
σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα με την βοηθεια της Βικης η οποια επι λεξη μου ειπε "περα απο τα προβληματα σου βλεπω εναν υγιη πυρηνα" επισης μου ειπε "πιστευω πως το προβλημα σου ειναι κυριως ψυχολογικο και λιγοτερο παθολογικο-ψυχιατρικο".

υ.γ. λενε πως οτι κατεβαινει,ανεβαινει.:p
μακαρι να ανεβω και παλι Θεοφανια μου (σε ολα τα επιπεδα...)

amelie74
03-05-2011, 16:40
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξανα-ανεβηκα!(οχι παρα πολυ ευτυχως)
δυστυχως ομως σεξουαλικα ομως βρισκομαι ακομα σε απολυτη νιρβανα...
πρεπει δλδ προκειμενου να μου ερθουν και παλι ορμες να πληρωσω το τιμημα της υπομανιας?

Remedy
03-05-2011, 16:47
αχ Θεοφανια μου,
σε αυτη τη φαση δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη να βγω με τον Μαριο γιατι βρισκομαι σε πολυ καταθλιπτικη και "ντεκαυλε" φαση,λογω καποιων θεματων που πιστευω και ελπιζω να διευθετηθουν στο αμεσο μελλον.
(ΑΥΤΟ ΕΥΧΗΣΟΥ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ).
θελω οταν βγουμε να με δει αισιοδοξη και οχι με τα μουτρα κατεβασμενα οπως τωρα.
θελω οταν βγουμε να ειμαι "ετοιμοπολεμη" για το σχεδιο β.

προς το παρων τον Μαριο τον βλεπω σαν εναν ανθρωπο που "παλευει και κεινος στα δικα του ΘΕΟΡΑΤΑ κυματα",τα οποια απ'οσο μπορω να καταλαβω εχουν να κανουν αποκλειστικα με ενδογενη αιτια σε αντιθεση με μενα που ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι τα "κυματα μου" εχουν να κανουν λιγοτερο με ενδογενη αιτια(βλ. γονιδια) αλλα κυριως με εξωγενεις παραγοντες.(ας μην τους αναλυσω γιατι θα πεσω περισσοτερο ψυχολογικα).
σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα με την βοηθεια της Βικης η οποια επι λεξη μου ειπε "περα απο τα προβληματα σου βλεπω εναν υγιη πυρηνα" επισης μου ειπε "πιστευω πως το προβλημα σου ειναι κυριως ψυχολογικο και λιγοτερο παθολογικο-ψυχιατρικο".

υ.γ. λενε πως οτι κατεβαινει,ανεβαινει.:p
μακαρι να ανεβω και παλι Θεοφανια μου (σε ολα τα επιπεδα...)

δηλαδη η βικυ εξεταζει και το ενδεχομενο να εχεις λαθος διαγνωση? αυτο ειναι πολυ σοβαρο.
γιατι δεν ρωτας την βικυ μηπως σου κανει κακο η φαρμακοθεραπεια εφοσον θεωρει οτι ισως δεν εχεις ψυχιατρικο προβλημα και μηπως θα επρεπε με καποιον γιατρο, ειτε και με τον υπαρχοντα, να προσανατολιστειτε στην μειωση, η αντικατασταση η κοψιμο φαρμακων?

Lacrymosa
03-05-2011, 17:28
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξανα-ανεβηκα!(οχι παρα πολυ ευτυχως)
δυστυχως ομως σεξουαλικα ομως βρισκομαι ακομα σε απολυτη νιρβανα...
πρεπει δλδ προκειμενου να μου ερθουν και παλι ορμες να πληρωσω το τιμημα της υπομανιας?

αμελι να σε ρωτησω τι διπολικη εχεις εσυ?? εισαι κ κυκλοθυμικη καπως μαλλον ? ετσι εχω καταλαβει απ οσα εχεις γραψει κατα καιρους..

amelie74
03-05-2011, 18:12
αμελι να σε ρωτησω τι διπολικη εχεις εσυ?? εισαι κ κυκλοθυμικη καπως μαλλον ? ετσι εχω καταλαβει απ οσα εχεις γραψει κατα καιρους..

Lacrymοsa μου,ο πωην γιατρος μου-γιατι προκειται να αλλαξω γιατρο-ο οποιος με παρακολουθουσε επι δυο χρονια,ειχε διαγνωσει οχι ακριβως διπολικη διαταραχη,αλλα κυκλοθυμικη.
η κυκλοθυμικη διαταραχη,ειναι ας το πουμε μια πιο "light" εκδοση της διπολικης.
επισης ειχε διαγνωσει συνοσηροτητα με αγχωδη διαταραχη.
αυτο σημαινει οτι παραλληλα με την κυκλοθυμικη εχω και αγχωδη διαταραχη.
δυο σε ενα δλδ...:p

amelie74
03-05-2011, 18:29
δηλαδη η βικυ εξεταζει και το ενδεχομενο να εχεις λαθος διαγνωση? αυτο ειναι πολυ σοβαρο.
γιατι δεν ρωτας την βικυ μηπως σου κανει κακο η φαρμακοθεραπεια εφοσον θεωρει οτι ισως δεν εχεις ψυχιατρικο προβλημα και μηπως θα επρεπε με καποιον γιατρο, ειτε και με τον υπαρχοντα, να προσανατολιστειτε στην μειωση, η αντικατασταση η κοψιμο φαρμακων?

αυτα που λες ρεμ,ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ και τα εχω σκεφτει και γω.

βασικα η Βικυ δεν ειπε ακριβως οτι δεν εχω ψυχιατρικο προβλημα,απλα διεγνωσε απο την πειρα της, οτι το προβλημα μου δεν ειναι "καθαροαιμη" διπολικη διαταραχη και οτι ειναι κυριως ψυχολογικο(δλδ οτι εχει να κανει κυριως με προβληματα της προσωπικοτητας μου,τα οποια πηγαζουν απο παιδικα τραυματα,απο τις εντασεις που υπαρχουν στο σπιτι μου και απο δυσλειτουργικους τροπους αντιμετωσης των προβληματων μου απο την πλευρα μου.)
παντως δεν αγνοει και την ψυχιατρικη διασταση του προβληματος μου,απλα δεν της δινει την διασταση που της εδινε ο γιατρος μου.

οσων αφορα την φαρμακευτικη μου αγωγη, ουτως η αλλως-λογω του οτι αλλαζω ασφαλιστικο φορεα,αρα και γιατρο-θα τροποποιηθει στανταρ.
τωρα πως ακριβως θα γινει η ενδεχομενη μειωση ή τροποιποιηση της φαρμακευτικης αγωγης,δεν το γνωριζω.
οταν με το καλο ξεμπερδεψω με τα γραφειοκρατικα(προκειμενο να αποκτησω δυνατοτητα ιατροφαρμακευτικης καλυψης) και παω στον νεο γιατρο, θα του πω το ιστορικο και τα συμπτωματα μου και εκεινος θα κρινει αναλογα...

Lacrymosa
03-05-2011, 19:22
αυτα που λες ρεμ,ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ και τα εχω σκεφτει και γω.

βασικα η Βικυ δεν ειπε ακριβως οτι δεν εχω ψυχιατρικο προβλημα,απλα διεγνωσε απο την πειρα της, οτι το προβλημα μου δεν ειναι "καθαροαιμη" διπολικη διαταραχη και οτι ειναι κυριως ψυχολογικο(δλδ οτι εχει να κανει κυριως με προβληματα της προσωπικοτητας μου,τα οποια πηγαζουν απο παιδικα τραυματα,απο τις εντασεις που υπαρχουν στο σπιτι μου και απο δυσλειτουργικους τροπους αντιμετωσης των προβληματων μου απο την πλευρα μου.)
παντως δεν αγνοει και την ψυχιατρικη διασταση του προβληματος μου,απλα δεν της δινει την διασταση που της εδινε ο γιατρος μου.

οσων αφορα την φαρμακευτικη μου αγωγη, ουτως η αλλως-λογω του οτι αλλαζω ασφαλιστικο φορεα,αρα και γιατρο-θα τροποποιηθει στανταρ.
τωρα πως ακριβως θα γινει η ενδεχομενη μειωση ή τροποιποιηση της φαρμακευτικης αγωγης,δεν το γνωριζω.
οταν με το καλο ξεμπερδεψω με τα γραφειοκρατικα (προκειμενου να αποκτησω δυνατοτητα ιατροφαρμακευτικης καλυψης) και παω στον νεο γιατρο, θα του πω το ιστορικο και τα συμπτωματα μου και εκεινος θα κρινει αναλογα...

Να το ολοκληρο !! χεχε κατι με εχει πιασει απο χθες με τα bug !! :)

Lacrymosa
03-05-2011, 19:23
Lacrymοsa μου,ο πωην γιατρος μου-γιατι προκειται να αλλαξω γιατρο-ο οποιος με παρακολουθουσε επι δυο χρονια,ειχε διαγνωσει οχι ακριβως διπολικη διαταραχη,αλλα κυκλοθυμικη.
η κυκλοθυμικη διαταραχη,ειναι ας το πουμε μια πιο "light" εκδοση της διπολικης.
επισης ειχε διαγνωσει συνοσηροτητα με αγχωδη διαταραχη.
αυτο σημαινει οτι παραλληλα με την κυκλοθυμικη εχω και αγχωδη διαταραχη.
δυο σε ενα δλδ...:p

H κυκλοθυμικη διαταραχη ειναι πραγματι πιο ηπια μορφη της διπολικης....εγω εχω διπολικη τυπου 1 που ειναι η χειροτερη...εχω κ αγχωδη διαταραχη κ νευρικη βουλιμια...εγω εχω τρια σε ενα σε περασα χεχε !!!!!!! :)

amelie74
03-05-2011, 20:28
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΜΕ ΟΣΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ!
ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!!!
ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!!!

Lacrymosa
03-05-2011, 20:34
Κραταωωωωω !!!!!!!! :)

Ο,τι κ να μας συμβαινει πρεπει να το παλευουμε, ειναι αλλωστε το μονο που μπορουμε να κανουμε !!!

ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕ !!!!! AND WE CARRY ON !!!!!!! :)

amelie74
04-05-2011, 16:12
I do carry on Lacrymosa!
at least...I'm trying to!:)

Lacrymosa
04-05-2011, 20:26
Oh amelie it 's very important that you 're trying to carry on through all that distress, throygh the fears, through the dark times that haunt our lives, through the bad and bright sides of our lives....sometimes we acquire something important, sometimes we give something back....throygh that process we may receive the ability and knowledge to carry on....we surely experience many different situations that may harm us and send us to hell and other times we are up into the sky.......the wounds are not unseen.....just check the possibilities and the ambiguities and in this life or maybe in another better or worse life you 'll be able to give an answer .....till then we 'll CARRY ON !!!! :)

(αληθεια τι με χει πιασει τωρα λολλ !!)

amelie74
04-05-2011, 20:28
Lacrymosa μου,
δεν μου κανεις τωρα και μια μεταφραση, επειδη τα αγγλικα μου εχουν ψιλοσκουριασει?:p

Lacrymosa
04-05-2011, 21:09
Χαχαχαχα αμελι δεν ξερω τι με επιασε θαρρεις κ ελληνικα δεν ξερω ας πουμε λολλ !!! :)
Τωρα που το σκεφτομαι μηπως να αρχισω να γραφω κ σε κανα ξενο σαιτ ψυχολογιας/διπολικης διαταραχης κτλ ??? :)

Λοιπον σε γενικες γραμμες λεω οτι ειναι πολυ σημαντικο το οτι προσπαθουμε κ παλευουμε μεσα στις δυσκολιες, μεσα απο τη απελπισια που κατα καιρους βιωνουμε, στους φοβους μας, στις ασχημες στιγμες που σημαδεψαν τη ζωη μας, στις καλες κ κακες φασεις της ζωης μας ...αλλοτε παιρνουμε ,αλλοτε δινουμε....μεσα απο ολη αυτη τη διαδικασια αποκτουμε την εμπειρια κ την ικανοτητα να ξεχωριζουμε τις καταστασεις κ να προχωραμε...μετα ερχεται κ η διπολικη διασταση του θεματος οτι αλλοτε ειμαστε τοσο χαλια κ νιωθουμε πως ειμαστε στον πατο κ στην κολαση (καταθλιπτικες φασεις) κ αλλοτε πεταμε στα συννεφα (μανιακες/υπομανιακες φασεις).....οι επιπτωσεις φαινονται....απλα να ελεγχουμε τα δεδομενα κ τα ερεθισματα κ τις καταστασεις μετα γραφω κ μια μαλακια για επομενη ζωη λολ κ μεσα απο ολο αυτο ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ !!!!!! :)

(δεν ειναι βεβαια κατα λεξη μεταφραση, αλλα το τροποποιησα λιγακι το πρωτοτυπο ειναι καλυτερο !!)

:)

amelie74
05-05-2011, 07:41
οκ τωρα το πιασα το νοημα!
προχωραμε λοιπον Lacrymosa μου,στον βαθμο που μας το επιτρεπουν τοσο οι συνθηκες ζωης μας,οσο και ψυχικες αντοχες μας.:)

Lacrymosa
05-05-2011, 13:34
Προχωραμε οσο αντεχουμε !!! ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΡΕΕΕΕ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ !!!!!! οσο εχουμε αντοχες, μεχρι καποια στιγμη να εξαντληθουν κ αυτες γιατι καποια στιγμη ολοι λυγιζουμε.....

amelie74
05-05-2011, 21:09
κοιτα...καποιες στιγμες αδειαζει οντως το ντεποζιτο των αντοχων αλλα ως δια μαγειας ερχεται η στιγμη που ξαναγεμιζει.
αρκει να μην υπερχειλισει και εχουμε αλλα βασανα...
αυτη τη στιγμη το δικο μου ντεποζιτο ειναι μισοαδειο.
αλλα κανω καποιες ενεργειες μπας και το γεμισω,στο βαθμο που περναει απο το χερι μου παντα.
δυστυχως υπαρχουν και οι δυσμενεις εξωγενεις παραγοντες...

amelie74
06-05-2011, 18:43
.................................

Lacrymosa
06-05-2011, 22:11
κοιτα...καποιες στιγμες αδειαζει οντως το ντεποζιτο των αντοχων αλλα ως δια μαγειας ερχεται η στιγμη που ξαναγεμιζει.
αρκει να μην υπερχειλισει και εχουμε αλλα βασανα...
αυτη τη στιγμη το δικο μου ντεποζιτο ειναι μισοαδειο.
αλλα κανω καποιες ενεργειες μπας και το γεμισω,στο βαθμο που περναει απο το χερι μου παντα.
δυστυχως υπαρχουν και οι δυσμενεις εξωγενεις παραγοντες...

Αμελι ετσι ειναι !! Καποιες στιγμες εξαντλουνται τελειως οι αντοχες μας κ αλλες στιγμες εχουμε τετοιες αντοχες κ δυναμεις κ ενεργεια που απορουμε..(βλεπε προσφατο παραδειγμα εμενα χεχε !) Αλλα τωρα ειμαι πολυ ηρεμη κ εχω μια αισθηση ασφαλειας καπως ετσι...Φυσικα κ επηρεαζουν οι εξωγενεις παραγοντες....σε ολες τις περιπτωσεις....αλλα αυτο που μπορουμε εμεις να κανουμε κ πρεπει να μαθουμε να το προσπαθουμε ειναι να μενουμε ανεπηρεαστοι απο εξωγενεις παραγοντες που μπορει να μας ριξουν ακομη περισσοτερο..η ανεβασουν....δηλαδη ερεθισματα θετικα η αρνητικα παντοτε θα δεχομαστε αλλα πρεπει να τα διαχειριζομαστε ωστε να μην επηρεαζουν τη δικη μας συναισθηματικη κατασταση...

Εισαι λιγακι πεσμενη αμελι ?? Απο εξωγενεις παραγοντες η γενικα??

amelie74
06-05-2011, 23:51
σας ευχαριστω θερμα ολους για τον χρονο και τις πολυτιμες συμβουλες σας.
θα επανελθω καποια στιγμη στον χωρο αυτο γιατι ηταν και ειναι πολυτιμος για μενα.
να ειστε ολοι καλα.

Lacrymosa
07-05-2011, 00:09
Αμελι χαιρομαι πολυ που σε βοηθησαν τα οσα κατα καιρους σου εχουμε γραψει !!
Μπορει τωρα να περνας μια φαση, αλλα θα υποχωρησει κ θα νιωσεις κ παλι καλυτερα, εισαι δυνατος χαρακτηρας, ξερεις να παλευεις, εχεις ευαισθητη κ καλη ψυχη κ σου αξιζουν πολλα καλυτερα...
Καλη δυναμη αμελι κ ολα θα παν καλα!! Πιστεψε πανω απ ολα στον εαυτο σου !!

amelie74
07-05-2011, 00:20
thanks once again lacrymosa

THE END(for the moment)

Lacrymosa
07-05-2011, 00:37
For the moment ετσι ??

Περιμενω δυναμικο comeback !! Kανονισε !! χεχε !! :)

amelie74
07-05-2011, 11:17
τελικα δεν αντεξα μακρυα σας ουτε για λιγες ωρες.
εγραψα εσβησα ξαναεγραψα ξαναεσβησα κ.ο.κ.
δεν εχει τοσο σημασια το τι εγραψα...εξαλλου ορισμενοι απο σας μπορει και να προλαβατε να το διαβασατε.
βασικα αφορουσε οικογενειακα προβληματα και εναν καυγα που προεκυψε.

περα απο αυτα ομως...χτες ενιωσα πως η συνεδρια που ειχα με την Βικυ ηταν η πιο ασκοπη απο ολες.
πηγα πολυ φορτισμενη στο γραφειο της κ ειχα την αναγκη να της μιλησω για τον καυγα που εγινε στο σπιτι ενω εκεινη θεωρησε οτι ηταν
η πλεον καταλληλη στιγμη για να συνεχισουμε τη ληψη του ιστορικου,την οποια ειχαμε αφησει στη μεση εδω και πολλες βδομαδες.

προς στιγμην ενιωσα πως δεν με καταλαβαινει καθολου και οτι κακως αρχισα ψυχοθεραπεια μαζι της αλλα υστερα εφερα στο νου μου τα λογια της Λου "η θεραπεια εχει τα πανω και τα κατω της,δεν ειναι ενα μαγικο ραβδακι που λυνει τα παντα" και της Σοφιας "οταν βρεις την καταλληλη ψυχοθεραπευτρια,μην την "διωξεις" ουτε να φυγεις με την παραμικρη αφορμη,μεινε σε επαφη".
παιδια δεν μπορειτε να φανταστειτε τι δυναμη εχω αντλησει απο τα λογια σας.
οχι μονο απο της Σοφιας και της Λου,αλλα απο ολων.
με βοηθατε ειλικρινα.
ο καθενας με τον τροπο του.
αλλιως δεν θα γραφα ετσι για την πλακα μου.

οσο για το χθεσινο "THE END" το εγραψα γιατι προς στιγμην σκεφτηκα να μπω με αλλο nickname επειδη ειχα δωσει τη διευθυνση του φορουμ,στα ατομα απο το κεντρο ημερας.
αλλα δεν βαριεσαι ως αμελι με γνωρισατε πριν απο χρονια και ως αμελι θα συνεχισω να γραφω.
εξαλλου τις θεραπευτριες του κεντρου δεν νομιζω να τις ξαναδω ποτε μου και περα απο αυτο δεν φανταζομαι να εχουν γινει τοσο τακτικοι θαμωνες του φορουμ...εχουν και αλλες δουλειες να κανουν περα απο το να ασχολουνται με τα σκαμπανεβασματα,τις αμφιθυμιες και τα ψυχολογικα προβληματα γενικοτερα μιας πρωην θεραπευομενης τους,η οποια πλεον για εκεινες ακομα και να μπαινουν δεν ειναι παρα μια ιντερνετικη φιγουρα.

επισης σκεφτηκα να ζητησω απο τη διευθυνση να διαγραφουν καποια μηνυματα που ειχα γραψει υπο την επιροια του αλκοολ που πλεον δεν με εκφραζουν και νιωθω πως με εκθετουν.
ομως ουτε και αυτο θα το κανω γιατι ακομα και αυτα τα κομματια ειναι μερος του εαυτου μου.
του νοσηρου εαυτου μου,του εκτος ελεγχου εαυτου μου,παντως ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

συνεχιζω λοιπον ως αμελι74.
εφτασα τις 30 σελιδες (!!!) και προχωραω,εστω και με σκυμμενο κεφαλι για καποιο διαστημα...

Lacrymosa
07-05-2011, 11:22
τελικα δεν αντεξα μακρυα σας ουτε για λιγες ωρες.
εγραψα, εσβησα, ξαναεγραψα, ξαναεσβησα κ.ο.κ...
δεν εχει τοσο σημασια το τι εγραψα...εξαλλου ορισμενοι απο σας μπορει και να προλαβατε να το διαβασατε.
βασικα αφορουσε οικογενειακα προβληματα και εναν καυγα που προεκυψε.

περα απο αυτα ομως...χτες ενιωσα πως η συνεδρια που ειχα με την Βικυ ηταν η πιο ασκοπη απο ολες.
πηγα πολυ φορτισμενη στο γραφειο της κ ειχα την αναγκη να της μιλησω για τον καυγα που εγινε στο σπιτι ενω εκεινη θεωρησε οτι ηταν
η πλεον καταλληλη στιγμη για να συνεχισουμε τη ληψη του ιστορικου, την οποια ειχαμε αφησει στη μεση εδω και πολλες βδομαδες.

προς στιγμην ενιωσα πως δεν με καταλαβαινει καθολου και οτι κακως αρχισα ψυχοθεραπεια μαζι της αλλα υστερα εφερα στο νου μου τα λογια της Λου "η θεραπεια εχει τα πανω και τα κατω της, δεν ειναι ενα μαγικο ραβδακι που λυνει τα παντα" και της Σοφιας "οταν βρεις την καταλληλη ψυχοθεραπευτρια, μην την "διωξεις" ουτε να φυγεις με την παραμικρη αφορμη, μεινε σε επαφη".
παιδια δεν μπορειτε να φανταστειτε τι δυναμη εχω αντλησει απο τα λογια σας.
οχι μονο απο της Σοφιας και της Λου, αλλα απο ολων.
με βοηθατε ειλικρινα.
ο καθενας με τον τροπο του.
αλλιως δεν θα γραφα ετσι για την πλακα μου.

οσο για το χθεσινο "THE END" το εγραψα γιατι προς στιγμην σκεφτηκα να μπω με αλλο nickname επειδη ειχα δωσει τη διευθυνση του φορουμ, στα ατομα απο το κεντρο ημερας.
αλλα δεν βαριεσαι ως αμελι με γνωρισατε πριν απο χρονια και ως αμελι θα συνεχισω να γραφω.
εξαλλου τις θεραπευτριες του κεντρου δεν νομιζω να τις ξαναδω ποτε μου και περα απο αυτο δεν φανταζομαι να εχουν γινει τοσο τακτικοι θαμωνες του φορουμ...εχουν και αλλες δουλειες να κανουν περα απο το να ασχολουνται με τα σκαμπανεβασματα, τις αμφιθυμιες και τα ψυχολογικα προβληματα γενικοτερα μιας πρωην θεραπευομενης τους, η οποια πλεον για εκεινες ακομα και να μπαινουν δεν ειναι παρα μια ιντερνετικη φιγουρα.

επισης σκεφτηκα να ζητησω απο τη διευθυνση να διαγραφουν καποια μηνυματα που ειχα γραψει υπο την επιροια του αλκοολ που πλεον δεν με εκφραζουν και νιωθω πως με εκθετουν.
ομως ουτε και αυτο θα το κανω γιατι ακομα και αυτα τα κομματια ειναι μερος του εαυτου μου.
του νοσηρου εαυτου μου, του εκτος ελεγχου εαυτου μου,παντως ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

συνεχιζω λοιπον ως αμελι74.
εφατασα τις 30 σελιδες (!!!) και προχωραω,εστω και με σκυμμενο κεφαλι για καποιο διαστημα...

Να το ολοκληρο το μηνυμα !! Αμελι, βαζε κενα αναμεσα στις λεξεις για να μην γινεται bug κ στο κοβει....

Προχωραμε μπροστα αμελι !! :)

amelie74
07-05-2011, 20:24
Εισαι λιγακι πεσμενη αμελι ?? Απο εξωγενεις παραγοντες η γενικα??

οχι λιγακι πολυ Lacrymosa μου.
και απο εξωγενεις και απο ενδογενεις παραγοντες.
εχεις ακουσει την παροιμια "ηταν στραβο το κλημα το φαγε και ο γαιδαρος και αποστραβωσε?".
ταιριαζει απολυτα στην περιπτωση μου πιστευω.
δλδ φταινε σε μεγαλο βαθμο και οι συνθηκες της ζωης μου και αλλο τοσο φταιει και το γαμημενο το γονιδιο.
δεν μπορω να σου πω βεβαια με ακριβεια ποσοστα.
και ουτε και κανεις ειδικος δεν νομιζω οτι μπορει να προσδιορισει τι σκατα φταιει πιο πολυ απο τα δυο.
υπαρχουν απειρες ψυχολογικες προσεγγισεις και ο καθε ειδικος πρεσβευει την δικη του.
ο πρωην γιατρος μου πιστευε στα γονιδια αποκλειστικα,η τωρινη ψυχολογος μου πιστευει οτι φταιει πιο πολυ το πλαισιο ζωης μου,αυριο μπορει να παω σε εναν αλλο που να πιστευει αλλα....
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΑΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ....

Lacrymosa
07-05-2011, 21:14
amelie μου ποσο σε καταλαβαινω...ευχομαι να ειναι φαση που θα περασει οσο το δυνατον πιο γρηγορα κ ανωδυνα...γιατι αξιζεις να νιωσεις καλυτερα...κ θα νιωσεις συντομα !!
τους εξωγενεις παραγοντες προσπαθησε να τους ελεγχεις κ να μετριαζεις την επιδραση που μπορει να εχουν τα διαφορα ερεθισματα που δεχεσαι απο το περιβαλλον σου, απο παντου γενικοτερα....δηλαδη οκ μπορει να εχουμε μια ταση κ να φταιει ενα γονιδιο κ να ητανε να το παθουμε (ενδογενεις παραγοντες) κ σε αυτο δεν μπορουμε να κανουμε πολλα....αλλα οι εξωγενεις παραγοντες διαδραματιζουν καθοριστικο ρολο στην πορεια της ασθενειας κ στην εκβαση κ στα επεισοδια κ στην ενταση τους....βεβαια στο βαθμο που εμεις επιτρπεουμε να επηρεαζουν την διαθεση κ την ψυχολογια μας...ξερω οτι ειναι δυσκολο, το χω περασει κι εγω αυτο σε φαση οπου απολαμβανα τα εξωτερικα ερεθισματα κ δεν μπορουσα να το ελεγξω ευκολα.....προσπαθησε να μενεις γενικα ανεπηρεαστη γιατι η επιρροη αμα την αφησεις να εισχωρησει βαθια μεσα αου μπορει να σε βγαλει σε δυσκολους δρομους.....

Ευχομαι ο,τι καλυτερο αμελι !! :)

amelie74
07-05-2011, 23:29
να εισαι καλα κοριτσι μου!
σε ευχαριστω θερμα!
και σε σενα ευχομαι ολοψυχα ο,τι καλυτερο!:)

Lacrymosa
07-05-2011, 23:37
Σε ευχαριστω αμελι !!! Αυτο το "καλυτερο" ας ερθει το συντομοτερο δυνατον για ολους μας !!!! Καλη συνεχεια κ δυναμη !! :)

amelie74
08-05-2011, 11:22
Τα ρούχα που δεν έμαθα να πλένω
τα βάζω στη σακούλα και σ' τα φέρνω.
Ρωτάς για την καριέρα μου
τη νύχτα και τη μέρα μου
κι εγώ να σου μιλάω καταφέρνω.

Και σκέφτομαι που πίνω κόκα-κόλα
για να 'ναι πάντα ίδια αλλάζουν όλα.
Κι ανοίγω το ψυγείο σου,
το "έλα" και το "αντίο" σου
ζητούσα στη ζωή μου πάνω απ' όλα.

Μαμά, πεινάω
μαμά, φοβάμαι
μαμά, γερνάω, μαμά.
Και τρέμω να 'μαι αυτό που χρόνια ανησυχείς:
ωραία, νέα κι ατυχής.

Τα χρόνια που μεγάλωνες για μένα
να ξέρεις πως σου τα 'χω φυλαγμένα.
Και τέλειωσα με άριστα
αλλά δεν έχω ευχάριστα,
όλα στον κόσμο είναι γραμμένα.

Τριάντα καλοκαίρια και χειμώνες
τις άγριες σού φέρνω ανεμώνες.
Και κοίτα, ένα μυστήριο
του κόσμου το κριτήριο
πως μοιάζουμε μου λέει σαν δυο σταγόνες.

Μαμά, πεινάω
μαμά, φοβάμαι
μαμά, γερνάω, μαμά.
Και τρέμω να 'μαι αυτό που χρόνια ανησυχείς:
ωραία, νέα κι ατυχής.

Lacrymosa
08-05-2011, 11:57
Πως εισαι αμελι ?? Λιγακι καλυτερα η τα ιδια ??

amelie74
08-05-2011, 13:56
σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου κοριτσι μου!:)
ειμαι καπως καλυτερα.
οχι οτι εχει φυγει βεβαια τελειως η καταθλιψη...
εσυ πως εισαι?

βασικα μεταξυ αλλων εχω και εναν ακομα προβληματισμο και θα ηθελα τη γνωμη ολων σας.
εχω βρει ενα γκρουπ θεραπι εντελως δωρεαν,που γινεται καθε Πεμπτη.
σκεφτομαι να παω εστω και δοκιμαστικα, απλα με προβληματιζει λιγο το γεγονος οτι οταν τους ρωτησα αν τα ατομα εκει ειναι λειτουργικα, μου απαντησαν οτι ορισμενα ειναι και ορισμενα δεν ειναι.
φοβαμαι δλδ βασιζομενη στα οσα μου ειπαν στο τηλ, μηπως εκει υπαρχουν και πολυ βαριες περιπτωσεις.
αυτο δεν το λεω ρατσιστικα, απλα η προιστορια μου εχει δειξει οτι εχω τασεις να ταυτιζομαι και να επηρεαζομαι ειτε προς τα πανω (απο ατομα πιο λειτουργικα απο μενα) ειτε προς τα κατω (απο ατομα λιγοτερο λειτουργικα).
τεσπα...μαλλον επειδη ειναι δωρεαν και δεν υπαρχει καμια δεσμευση μαλλον θα παω να το δοκιμασω και αυτο.
που χαθηκες Θεοφανια να μου πεις το ανεκδοτο με τον γρυλο:p επειδη ολα τα υπεραναλυω και θελω να τα ξερω απο πριν?( εδω κολλαει οντως! )

Remedy
08-05-2011, 14:40
αμελι
το καλυτερο θα ηταν να ρωτησσεις τον συντονιστη της ομαδας που ξερει και τα ατομα.
πες του για την περιπτωση σου και τους φοβους σου, ρωτα τον αν στο συνιστα για σενα, κι αναλογα πως θα κρινεις την απαντηση του, αποφασιζεις αν θες να δοκιμασεις..
συζητα το και με την θεραπευτρια σου επισης.

Lacrymosa
08-05-2011, 14:54
σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου κοριτσι μου!:)
ειμαι καπως καλυτερα.
οχι οτι εχει φυγει βεβαια τελειως η καταθλιψη...
εσυ πως εισαι?

χαιρομαι που εισαι καλυτερα !! εγω ειμαι πολυ οκ μπορω να πω οτι εχω προσεγγισει επιτελους τη νορμοθυμια...ειμαι πολυ ηρεμη κ εχω μια αισθηση ασφαλειας κ ισορροπιας που μου ελειπε καιρο...ελπιζω να μεινω σταθεροποιημενη για πολυ κ για παντα αν γινεται !!!! ζηταω πολλα ?? χεχε !!
καλη συνεχεια !! :)

amelie74
08-05-2011, 14:56
οχι δεν ζητας πολλα κοριτσι μου.
ζητας οτι ζηταει και δικαιουται καθε ανθρωπος.

εμενα παλι μου εχει λειψει λιγη υπομανια.
μου χει λειψει η ορεξη για ζωη.
μου χουν λειψει τα σεξουαλικα ξεσηκωματα μου.
τουλαχιστον στην υπομανια νιωθω οτι ζω.
στην καταθλιψη νιωθω σαν ζωντανη-νεκρη.....

amelie74
08-05-2011, 15:09
αμελι
το καλυτερο θα ηταν να ρωτησσεις τον συντονιστη της ομαδας που ξερει και τα ατομα.
πες του για την περιπτωση σου και τους φοβους σου, ρωτα τον αν στο συνιστα για σενα, κι αναλογα πως θα κρινεις την απαντηση του, αποφασιζεις αν θες να δοκιμασεις..
συζητα το και με την θεραπευτρια σου επισης.

ρεμεντυ αυτο που με προβληματισε ειναι οτι ο συντονιστης της ομαδας δεν μου ζητησε καν να περασω απο συνεντευξη προκειμενου να με τσεκαρει.
μου ειπε απλα "σας περιμενουμε την Πεμπτη".
μου δωθηκε η εντυπωση πως ειναι η ολη φαση "εμπατε σκυλοι αλεστε".
πολυ χυμα δλδ...

Arsi
08-05-2011, 15:10
Εγώ λέω να πας αμελί. Μια δοκιμή θα κάνεις. Αφού έψαξες για ομάδα σημαίνει πως το έχεις ανάγκη.. κάντο και θα δεις. Εντομεταξύ είναι και δωρεάν, οπότε...
Άλλωστε με μια φορά δε θα επηρεαστείς (αυτό που φοβάσαι) απλά θα δεις το κλίμα και την αίσθηση που θα σου αφήσει.

amelie74
08-05-2011, 15:15
ναι δικιο εχεις Αρσι μου.
μαλλον αυτο θα κανω.
θα παω να κοψω κινηση και αν δω οτι επηρεαζομαι πολυ, θα την κανω με ελαφρα πηδηματακια...

Arsi
08-05-2011, 15:18
εχω βρει ενα γκρουπ θεραπι εντελως δωρεαν,που γινεται καθε Πεμπτη.
σκεφτομαι να παω εστω και δοκιμαστικα
Εντομεταξύ, αν θες λες, ποιος το κάνει και που απευθύνεται?

Remedy
08-05-2011, 15:22
ρεμεντυ αυτο που με προβληματισε ειναι οτι ο συντονιστης της ομαδας δεν μου ζητησε καν να περασω απο συνεντευξη προκειμενου να με τσεκαρει.
μου ειπε απλα "σας περιμενουμε την Πεμπτη".
μου δωθηκε η εντυπωση πως ειναι η ολη φαση "εμπατε σκυλοι αλεστε".
πολυ χυμα δλδ...

με την θεραπευτρια σου το συζητησες καθολου?
ποιος ειναι αυτος ο συντονιστης? ξερεις τπτ γι αυτον? ειναι αξιολογος? ποιος φορεας κανει την ομαδα?
ελπιζω να μην ειναι κανενας ασχετος που κανει πειραματα..

Lacrymosa
08-05-2011, 15:58
οχι δεν ζητας πολλα κοριτσι μου.
ζητας οτι ζηταει και δικαιουται καθε ανθρωπος.

εμενα παλι μου εχει λειψει λιγη υπομανια.
μου χει λειψει η ορεξη για ζωη.
μου χουν λειψει τα σεξουαλικα ξεσηκωματα μου.
τουλαχιστον στην υπομανια νιωθω οτι ζω.
στην καταθλιψη νιωθω σαν ζωντανη-νεκρη.....

ελεγχομενη υπομανια θες δηλαδη εε?? προσοχη ομως μην παραπροχωρησει γιατι μετα αλλαζει το πραγμα κ δεν ειναι καθολου ευχαριστο οσο φαινεται...

εγω παντως ακομα κ την ελεγχομενη υπομανια την φοβαμαι....:P

amelie74
08-05-2011, 19:11
remedy kai arsi αυτο το γκρουπ χρηματοδοτειται απο κονδυλια της ευρωπαικης ενωσης και εντασεται στα πλαισια του ευρυτερου προγραμματος "Ψυχαργως".
και τα κεντρα ημερας στο ιδιο προγραμμα ανοικουν.
ασχετος που κανει πειραματα σιγουρα δεν ειναι ρεμεντυ, απλα δεν μου αρεσε το οτι δεν γινεται ενα τσεκαρισμα των ασθενων προκειμενου να δουν κατα ποσο ειναι λειτουργικοι και ετοιμοι να ενταχθουν σε μια τετοια ομαδα,ετσι ωστε να δωσουν και να παρουν βοηθεια.

με τη θεραπευτρια μου ναι το συζητησα και ηταν της γνωμης οτι δεν χανω τιποτα με το να δοκιμασω.

amelie74
08-05-2011, 19:23
ελεγχομενη υπομανια θες δηλαδη εε?? προσοχη ομως μην παραπροχωρησει γιατι μετα αλλαζει το πραγμα κ δεν ειναι καθολου ευχαριστο οσο φαινεται...

εγω παντως ακομα κ την ελεγχομενη υπομανια την φοβαμαι....:P

ακριβως ελεγχομενη υπομανια θελω γιατι
1) οι φορες που εχω κανει υπομανια ειναι απειρως λιγοτερες απο τις φορες που εχω κανει καταθλιψεις.
2)η υπομανια μετεξελιχθηκε σε μανια μονο μια φορα στη ζωη μου.(παει μια δεκαετια απο τοτε)
3)λογω του οτι παιρνω πολυ κατασταλτικα φαρμακα και λογω της καταθλιψης, εντονες ερωτικες επιθυμιες μου ερχονται μονο οταν ειμαι σε υπομανια.
ακομα και σε νορμοθυμια δλδ να ειμαι μου ερχονται επιθυμιες 2-3 φορες το μηνα.
και οπως και να το κανουμε οι ερωτικες επιθυμιες ειναι ενα απο τα πιο ισχυρα κινητρα για να ψαχτεις για ερωτικο συντροφο.

Arsi
08-05-2011, 23:29
απλα δεν μου αρεσε το οτι δεν γινεται ενα τσεκαρισμα των ασθενων προκειμενου να δουν κατα ποσο ειναι λειτουργικοι και ετοιμοι να ενταχθουν σε μια τετοια ομαδα,ετσι ωστε να δωσουν και να παρουν βοηθεια.
Μπορεί να μην υπάρχουν κονδύλια αμελί μου και κατά συνέπεια η πολυτέλεια να γίνεται διαχωρισμός των γκρουπ, οπότε να έχουν μια ομάδα και αν κάποιος δε μπορεί να βοηθηθεί ή να ενταχθεί να αποβάλλεται απ'την ομάδα είτε οικειοθελώς, είτε μετά από παρεμβολή του συντονιστή.
Θα φανεί εν πράξη...

Lacrymosa
09-05-2011, 14:06
ακριβως ελεγχομενη υπομανια θελω γιατι
1) οι φορες που εχω κανει υπομανια ειναι απειρως λιγοτερες απο τις φορες που εχω κανει καταθλιψεις.
2)η υπομανια μετεξελιχθηκε σε μανια μονο μια φορα στη ζωη μου.(παει μια δεκαετια απο τοτε)
3)λογω του οτι παιρνω πολυ κατασταλτικα φαρμακα και λογω της καταθλιψης, εντονες ερωτικες επιθυμιες μου ερχονται μονο οταν ειμαι σε υπομανια.
ακομα και σε νορμοθυμια δλδ να ειμαι μου ερχονται επιθυμιες 2-3 φορες το μηνα.
και οπως και να το κανουμε οι ερωτικες επιθυμιες ειναι ενα απο τα πιο ισχυρα κινητρα για να ψαχτεις για ερωτικο συντροφο.

Αμελι μου ποσο σε καταλαβαινω....ευχομαι ολα να πανε καλα !! καλη δυναμη !!

amelie74
09-05-2011, 21:05
Αμελι μου ποσο σε καταλαβαινω....ευχομαι ολα να πανε καλα !! καλη δυναμη !!

και γω σε καταλαβαινω απολυτα κοριτσι μου και σε ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον και την στηριξη σου.
δεν την αντεχω αλλο ρε συ λακρυ αυτη την καταθλιψη που εχει ριζωσει μεσα μου εδω και ενα μηνα σχεδον.

amelie74
09-05-2011, 21:15
Θέλω να σ' αγγίξω κι είσαι πάλι μακριά
γράφω μόνο δυο λέξεις κι είναι πάλι πολλά
μα τι φταίει αυτός ο κόμπος που δε λύνεται
Θέλω να σε ξεπεράσω μα δεν γίνεται

Θέλω να ξεχάσω μα δεν βρίσκω κρασί
να θολώσω να φύγεις απ' τα μάτια μου εσύ
και τι φταίει και το νεράκι που δεν πίνεται

Θέλω να περάσω απ' την άλλη πλευρά
στο σκοτάδι που φέγγεις να σου βάλω φωτιά
και δε φταίει αυτό το σπίρτο που δε σβήνεται

Θέλω να σ' αγγίξω κι είσαι πάλι μακριά
γράφω μόνο δυο λέξεις κι είναι πάλι πολλά
μα τι φταίει αυτός ο κόμπος που δε λύνεται

Lacrymosa
10-05-2011, 15:03
και γω σε καταλαβαινω απολυτα κοριτσι μου και σε ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον και την στηριξη σου.
δεν την αντεχω αλλο ρε συ λακρυ αυτη την καταθλιψη που εχει ριζωσει μεσα μου εδω και ενα μηνα σχεδον.

αμελι ευχομαι να νιωσεις καλυτερα συντομα κ να περασει οσο το δυνατον γρηγοροτερα..τι να πω...προσπαθησε επισης να μην επηρεαζεσαι απο εξωγενεις παραγοντες που ενδεχεται να σε ριξουν κι αλλο ψυχολογικα..κ οσο μπορεις διωχνε τις αρνητικες σκεψεις μακρια...
να σε ρωτησω τι φαρμακα παιρνεις?? μηπως θα ηταν καλο να συζητησεις με το γιατρο σου για καποια μειωση ωστε να ανεβεις λιγακι ψυχολογικα?? γιατι αν εχεις ηδη καταθλιψη τα αντιψυχωτικα κ τα σταθεροποιητικα (δεν ξερω κ τι παιρνεις) σε ριχνουν ακομη περισσοτερο κ επιδεινωνουν το ηδη υπαρχον προβλημα...

amelie74
10-05-2011, 19:02
Lacrymosa μου παιρνω και αντιψυχωτικο που λειτουργει σαν σταθεροποιητης διαθεσης και αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικα.

βασικα προκειται να αλλαξω ασφαλιστικο φορεα,αρα και γιατρο οποτε τωρα ειμαι σε μια φαση αναμονης.
εκνευριστικης αναμονης και ανασφαλειας.
το οτι εκρεμει το θεμα της ασφαλειας μου μου προκαλει ανασφαλεια

απο βδομαδα θα παρω τηλ. την προνοια για να μου πουν αν δικαιουμαι το βιβλιαριο αποροιας με βαση ολα τα δικαιολογητικα που κατεθεσα.
(να ναι καλα η Αρσουλα που εκτος απο την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψυχολογικη στηριξη που μου εχει προσφερει εδω και τρια χρονια, προσφατα εξετελεσε και χρεη κοινωνικης λειτουργου).
ΑΡΣΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!! :)

αν με το καλο παρω το βιβλιαριο αυτο, θα εχουν δικαιωμα να συνταγογραφουν σε αυτο μονο οι νοσοκομειακοι γιατροι.
εχω κλεισει ραντεβου με εναν γιατρο ενος νοσοκομειου που ειναι πολυ κοντα μου για τις 30 του μηνα, με την ελπιδα να εχει βγει μεχρι τοτε το βιβλιαριο.

εχω κατα-αγχωθει και σχετικα με το πως θα ειναι το γκρουπ-θεραπι που θα παω(αν βρω το κουραγιο) την Πεμπτη.
εχω και την μανα μου να λεει τις γνωστες παπαριες της.
εχω και τον πατερα μου που με απειλει οτι αν ξαναπιω θα σταματησει να μου δινει χρηματα.

μονο στο γραφειο της ψυχολογου μου ηρεμω, αλλα η ζωη -οπως λεει και κεινη- ειναι "ΕΞΩ"....
και εχει απολυτο δικιο...

amelie74
11-05-2011, 18:20
κατα-αγχωμενη και προβληματισμενη για αλλη μια φορα...

εχω τρομερο αγχος σχετικα με το αυριανο γκρουπ-θεραπι.

περα απο το οτι δεν ξερω σε τι επιπεδο λειτουργικοτητας θα ειναι τα αλλα ατομα εχω και αλλους προβληματισμους:

1)δεν μου αρεσει η ιδεα οτι θα πρεπει να κανω τοσο μεγαλη αποσταση και οτι θα πρεπει να περασω τον γολγοθα του μετρο προκειμενου να φτασω στο ΠΕΠΣΑΕ.(ειναι περιπου 1,5 ωρα διαδρομη απο δω που μενω-δεν βρηκα τπτ αλλο δωρεαν πιο κοντα μου)

2)δεν ξερω πως λειτουργει ενα γκρουπ-θεραπι.
μεχρι στιγμης ειχα εμπειριες μονο απο ατομικες συνεδριες και εργοθεραπεια,η οποια με ειχε βοηθησει σημαντικα.(Εφη μου αν με διαβαζεις τωρα σου στελνω ολη μου την αγαπη και την εκτιμηση μου!)
αγχωνομαι ακομα και για το πως θα τους συστηθω,εννοω τι πραγματα θα πω για μενα.
αγχωνομαι για τα παντα.
ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΓΚΡΟΥΠ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ PLEASE!!!

ασχετα με ολα τα παραπανω εχω και ενα επιπροσθετο αγχος.
οταν ειχα παρει τηλ. την Γιωτα απο το κεντρο ημερας και της ειχα ζητησει να παω μια φορα να τους δω επειδη ειχα φυγει με πολυ ασχημες συνθηκες αν θυμαστε, μου ειχε πει οτι οταν δεσμευτω σε μια νεα ψυχοθεραπευτικη σχεση και περασει ενα α' χρονικο διαστημα τοτε μπορω να παω να την ξαναδω.
απο τη μια λοιπον τωρα που ειμαι ετοιμη θελω να τους παρω τηλ. αλλα απο την αλλη σκεφτομαι ολα αυτα που εχω γραψει εδω κατα καιρους (πολλα απο τα οποια νιωθω πως με εκθετουν) και ντρεπομαι υπερβολικα να της μιλησω στο τηλ.
εχω γραψει για τρομερα προσωπικα θεματα,εχω γραψει πραγματα για τον Μαριο (ο οποιος εξακολουθει να ειναι ασθενης τους),εχω εκφραστει με οχι και τοσο κοσμιο υφος ουσα μεθυσμενη.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΞΕΘΕΣΑ?

Deep purple
11-05-2011, 20:15
Σε ό,τι αφορά το γκρουπ εγώ θα έλεγα να χαλαρώσεις λιγο και να το δεις απλά σαν μια νέα εμπειρία. Πήγαινε, δες πως θα πάει, μπορεί και να σου αρέσει και να μη σε νοιάζει η ώρα που χρειάζεται για να φτάσεις εκεί. Αν πάλι δεν σου κάνει, οκ, όλα καλά. Πάντως ειναι λογικο να εχεις άγχος. Νομιζω όμως ότι εκεινη την ωρα θα βρεις πράγματα να πεις για τον εαυτο σου, και θα σε βοήθήσουνε σε αυτό και οι πιο "παλιοί".

Τώρα για το άγχος που εχεις για το΄κέντρο ημέρας, αν είναι σημαντικό για σενα να το επισκεφτεις, να το κάνεις (δεν ξερω αν ισως ειναι λιγο νωρίς). Όσο για αυτά που εχεις πει και εχεις γράψει ανα διαστηματα, νομιζω ότι θια δείξουν κατανόηση. Φαντάζομαι ότι εχουν αντιμετωπισει ανάλογες καταστάσεις. Εσυ γιατί θέλεις τόσο πολύ να πας; Αν αισθανεσαι τοσο ασχημα ισως μια συγνωμη να σε λυτρωνε.

Arsi
12-05-2011, 05:00
Αμελί μου, δεν ξέρω τι να σου πω πραγματικά.
Φέρνω στο νου μου μια σημερινή συζήτηση, που προσωπικά μου έκανε κλικ.
Κατά πόσο αξίζει να πιέζουμε υπέρμετρα τον εαυτό μας κόντρα στο άγχος?
Δε μπορώ να καταλάβω και πως πραγματικά νιώθεις. Αν δεις ότι πιέζεσαι υπερβολικά δε νομίζω ότι χάθηκε κι ο κόσμος αν δεν πας. Έχεις χρόνο να το κάνεις όταν θα αισθάνεσαι λίγο πιο άνετα. Άλλωστε γι'αυτό δουλεύεις στη θεραπεία σου, να ρίξετε σιγά σιγά τα εμπόδια και ένα απ'αυτά είναι το άγχος σου.

Αν πάλι το άγχος σου είναι σε υποφερτό σημείο, συμφωνώ με τον/την deep purple.
Και επιπλέον, νομίζω ότι ο καθένας θα ένιωθε άβολα στη θέση σου, όμως είμαι σίγουρη πως αν φτάσεις εκεί, μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους, μα είναι κι ένας ρόλος του συντονιστή -ψυχολόγου αυτός! Να σε βοηθήσει να μπεις στην ομάδα, να ..δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει.
Το πιο πολύ άγχος δλδ παίζει σχετικά με τα σενάρια που μπορεί να πλάθει το μυαλό, ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο αγχωτική. Σε πολλά θέματα δε νομίζεις?

Όσο για το άλλο θέμα, γνώμη μου είναι να αφήσεις ένα διάστημα ακόμη. Άστο στην άκρη, ούτε να το σκέφτεσαι, ούτε να σε αγχώνει.
Να περάσει κάποιος καιρός μέχρι να νιώσεις έτοιμη πραγματικά να το κάνεις, χωρίς ντροπές και ψυχοφθόρα συναισθήματα. Γιατί έχεις την ανάγκη να το κάνεις τώρα?
Μόλις άρχισες να εμπιστεύεσαι την νέα ψυχολόγο γιατί να μπλεχτείς πάλι συγκινησιακά με τη Γιώτα ή και άλλους πάλι ?
Άσε λίγο χρόνο.. γνώμη μου.

Για μένα, επικεντρώσου καταρχάς στη διαδικασία με τη Βίκυ, στην πιθανή αλλαγή φαρμάκων (κάπου ανέφερες εξαιτίας της αλλαγής του ασφαλιστικού φορέα) κ του γιατρού σου, και τα υπόλοιπα δε χρειάζεται να σε αγχώνουν υπερβολικά, θα γίνουν με τον καιρό τους.

Φιλάκια πολλα! εύχομαι να πάει καλά η αυριανή συνάντηση αν τελικά πας :)

amelie74
12-05-2011, 06:19
Σε ό,τι αφορά το γκρουπ εγώ θα έλεγα να χαλαρώσεις λιγο και να το δεις απλά σαν μια νέα εμπειρία. Πήγαινε, δες πως θα πάει, μπορεί και να σου αρέσει και να μη σε νοιάζει η ώρα που χρειάζεται για να φτάσεις εκεί. Αν πάλι δεν σου κάνει, οκ, όλα καλά. Πάντως ειναι λογικο να εχεις άγχος. Νομιζω όμως ότι εκεινη την ωρα θα βρεις πράγματα να πεις για τον εαυτο σου, και θα σε βοήθήσουνε σε αυτό και οι πιο "παλιοί".

Τώρα για το άγχος που εχεις για το΄κέντρο ημέρας, αν είναι σημαντικό για σενα να το επισκεφτεις, να το κάνεις (δεν ξερω αν ισως ειναι λιγο νωρίς). Όσο για αυτά που εχεις πει και εχεις γράψει ανα διαστηματα, νομιζω ότι θια δείξουν κατανόηση. Φαντάζομαι ότι εχουν αντιμετωπισει ανάλογες καταστάσεις. Εσυ γιατί θέλεις τόσο πολύ να πας; Αν αισθανεσαι τοσο ασχημα ισως μια συγνωμη να σε λυτρωνε.

deep purple εχεις απολυτο δικιο σε ολα οσα λες.
σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου:)
οσο για το κεντρο ναι ειναι νωρις ακομα για να παω.
ισως καποια στιγμη-οταν νιωσω ετοιμη-να τους παρω απλα ενα τηλεφωνο.

amelie74
12-05-2011, 06:41
Το πιο πολύ άγχος δλδ παίζει σχετικά με τα σενάρια που μπορεί να πλάθει το μυαλό, ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο αγχωτική. Σε πολλά θέματα δε νομίζεις?

σε παρααααα πολλα!
συμφωνω απολυτα Αρσουλα μου γλυκια:)

Όσο για το άλλο θέμα, γνώμη μου είναι να αφήσεις ένα διάστημα ακόμη. Άστο στην άκρη, ούτε να το σκέφτεσαι, ούτε να σε αγχώνει.
Να περάσει κάποιος καιρός μέχρι να νιώσεις έτοιμη πραγματικά να το κάνεις, χωρίς ντροπές και ψυχοφθόρα συναισθήματα. Γιατί έχεις την ανάγκη να το κάνεις τώρα?
Μόλις άρχισες να εμπιστεύεσαι την νέα ψυχολόγο γιατί να μπλεχτείς πάλι συγκινησιακά με τη Γιώτα ή και άλλους πάλι ?
Άσε λίγο χρόνο.. γνώμη μου.

και σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και σε ευχαριστω πολυ που μου επισημαινεις το οτι δεν πρεπει μπλεχτω ακομα συγκινησιακα με τη Γιωτα.
εξαλλου με τη Βικυ καλα καλα δεν εχουμε κλεισει ουτε καν δυο μηνες.
ναι ειναι νωρις ακομα οπως ειπε και η deep purple.
παντως εχω σημειωσει μια προοδο οσων αφορα την συγκινησιακη απεξαρτηση μου απο το το κεντρο.
πριν απο κατι μηνες "μιλουσα" απο δω στη Γιωτα.:P
πλεον "μιλαω" σε σας!

Φιλάκια πολλα! εύχομαι να πάει καλά η αυριανή συνάντηση αν τελικά πας :)

ναι μαλλον θα παω στην συναντηση ( εστω και μετα φοβου Θεου )

πολλα πολλα φιλακια και απο μενα κοριτσι μου και σε ευχαριστω θερμα για ολα.
εισαι απο τις πιο διακριτικες, εξυπνες και καλοσυνατες παρουσιες αυτου του φορουμ!!!
σου ειμαι ευγνωμων :)

amelie74
12-05-2011, 19:36
τελικα συνεβη αυτο που φοβομουν.
οι ανθρωποι στο γκρουπ αντιμετωπιζαν φοβερα ψυχολογικα προβληματα.
αλλος εμενε σε ξενωνα, αλλος ειχε νοσηλευτει για τρια ολοκληρα χρονια...γενικα τραγικες καταστασεις.
ολοι τους ομως ηταν ψυχουλες.
μακαρι να ειχα τις αντοχες να μην ταυτιζομαι και να πεφτω ψυχολογικα.
μακαρι να ειχα τις αντοχες να μπορουσα να τους βοηθησω.
αλλα δεν τις εχω.
παιδια πολυς ανθρωπινος πονος εκει εξω...
παρα πολυς πονος :( :( :(

Arsi
14-05-2011, 18:55
Κρίμα....

Κ κρίμα που η μέριμνα της πολιτείας μας φτάνει μέχρι τις πολύ δύσκολες -σοσ καταστάσεις. Κ εγώ θα θελα να πάω σε ένα γκρουπ θέραπυ, αλλά απ'ότι ξέρω δεν υπάρχουν δωρεάν.

Πάντως πήγες αμελί. Το δοκίμασες :) κι αυτό έχει την αξία του αφού είσαι ανοιχτή σε νέα πράγματα. Κ με τον καιρό θα ανακαλύπτεις όλο και περισσότερα :)

amelie74
14-05-2011, 22:17
βασικα ομαδες αυτοβοηθειας Αρσι μου υπαρχουν αρκετες δωρεαν.(δεν ξερω βεβαια αν υπαρχουν στα μερη σου)
απλα το θεμα ειναι οτι στον τομεα της ψυχικης υγειας δυστυχως τα πραγματα υπολειτουργουν στη χωρα μας ακομα.(με εξαιρεση το κεντρο ημερας που πηγαινα.αυτο ηταν ενα λαχειο που περασε μεσα απο τα χερια μου και το αφησα να πεσει).

αλλα η ζωη παει μπροστα.
τα παθηματα γινονται μαθηματα και προχωραμε.
πρεπει να προχωραμε.
το οφειλουμε στον εαυτο μας.
και οπως λες ειμαι ανοιχτη σε νεα πραγματα.

εντομεταξυ το ευχαριστο ειναι οτι ξεπερασα σε μεγαλο βαθμο το καταθλιπτικο επεισοδιο στο οποιο ειχα βουλιαξει τον περασμενο μηνα (φτου μου :))
επισης ειναι ευχαριστο το οτι η Βικυ, πηρε και παλι μεσα μου την πραγματικη της διασταση ,δλδ αυτην της ειδικου.
μιας πολυ αξιολογης ειδικου.
παει και αυτος ο "ερωτας",περασε.:p

Deep purple
14-05-2011, 22:54
Τέλεια, σε βρίσκω μια χαρά. Πάμε για άλλα!

amelie74
15-05-2011, 00:11
ναι deep μου!
παμε για αλλα! :)

amelie74
15-05-2011, 00:15
Το μηδέν θα κάνω κύκλο
Κι εκεί μέσα θα χορεύω
Κι ας μην ξέρω που πηγαίνω
Κι ας μην ξέρω τι γυρεύω.

Τη ζωή μου μηδενίζω,
Πάει να πει πως ξαναρχίζω,
Τη ζωή μου μηδενίζω,
Πίσω δεν ξαναγυρίζω...

Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι
Με ταχύτητες μεγάλες
Μοναχά η γη αλλάζει.
Έτσι μόνο η γη αλλάζει
Με ταχύτητες μεγάλες
Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι.

Στάχτη γίνανε τα πάντα
Κάηκε το παρελθόν μου
Όλη μου η περιουσία
Στην καρδιά και στο μυαλό μου.

Τη ζωή μου μηδενίζω,
Πάει να πει πως ξαναρχίζω,
Τη ζωή μου μηδενίζω,
Πίσω δεν ξαναγυρίζω...

Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι
Με ταχύτητες μεγάλες
Μοναχά η γη αλλάζει.
Έτσι μόνο η γη αλλάζει
Με ταχύτητες μεγάλες
Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι.
:) :) :) :)

Arsi
15-05-2011, 13:59
good news αμελί !!!!

amelie74
15-05-2011, 21:11
I keep on trying Arsi!!!
That's the main thing!!!

love
amelie:)

amelie74
21-05-2011, 22:25
παιδια εχω σοβαρο προβλημα.
το καλοκαιρι εφτασε και εφτασε και η ωρα που ολος ο κοσμος, βγαινει στις παραλιες και κανει τα μπανακια του.
εγω ομως επειδη εχω παχυνει σε υπερβολικο βαθμο ντρεπομαι τρομερα να βγω στην παραλια.
ακομα και να παω να αγορασω καινουριο μαγιο ντρεπομαι.
βλεπω κοπελες στα δικα μου κιλα με αυτοπεποιθηση και ζηλευω υπερβολικα.
βλεπω αδυνατες κοπελες και επισης ζηλευω υπερβολικα.
μια λυση βρισκω μονο επειδη θελω να μαυρισω...να ανεβαινω στην ταρατσα και να κανω ηλιοθεραπεια.

ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΑΨΩ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ.
ΠΕΙΝΑΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ!!!
ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.
ΕΙΠΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΛΙΠΟΑΝΑΡΟΦΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ.
ΠΙΠΕΣ!ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑ.
ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ.
Η ΜΟΝΗ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΑΝΑΠΑΧΥΝΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΚΑ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.
ΛΟΙΠΟΝ...ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...
ΦΕΤΟΣ ΘΑ "ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ" ΤΗΝ ΚΟΡΜΑΡΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ!!!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

Remedy
22-05-2011, 00:46
η γνωμη μου αμελι, ειναι να το παλεψεις
δεν εχω παρει ποτε φαρμακα και δεν ξερω ποσο μπορει να επηρρεαζουν την ορεξη, το εχω ακουσει κιι απο αλλους ομως οτι συμβαινει, δεν μπορω να το αμφισβητησω.
οστοσο δεν ειναι ολοι 200 κιλα. εχουν βαλει καποιοι, ΚΑΠΟΙΑ κιλα. δεν σημαινει οτι αν παιρνεις φαρμακα ειναι αναμενομενο και δικαιολογημενο να παρεις 50 κιλα...
οποτε, μην αφηνεσαι στο γεγονος οτι καποια φαρμακα μπορει και να παχαινουν, κανε προσπαθεια , εσυ να μην παχυνεις πολυ.
και χωρις φαρμακα, αν ακποιος εχει πεισθει οτι κατι του ανοιγει τρομερα την ορεξη και θα παρει σιγουρα κιλα και αφεθει στην ορεξη αυτη, θα τα παρει! αυτο ειναι σιγουρο.

οσο για τα μπανια, η γνωμη μου ειναι οτι ενας παχυς ανθρωπος δεν ειναι πολυ χειροτερος με μαγιω απ οτι με ρουχα.
οποτε με οση ανεση η ντροπη, κυκλοφορεις με ρουχα, με την ιδια θα κυκλοφορησεις και στην παραλια, δεν θα εχει μεγαλη διαφορα.
το αντιθετο το εχω δει συχνοτερα, δλδ εναν αδυνατο ανθρωπο που με ρουχα φαινεται μοντελο και χωρις ρουχα εχει χαλαρωση, κρεμασμενο πωπο, στηθος, κυταρριτιδα κλπ
η πρωτη κρυαδα ειναι δυσκολη που ειναι κανεις και ασπρουλιαρης ( (εκτος αν εσυ εισαι μελαχροινη)
δεν σου ειπα να βαλεις τα τανγκα και να ξεχυθεις, παρε ενα μαγιω που σε κολακευει, παρε και μια παρεα η την οικογενεια σου και κανε την αρχη.
η συνεχεια θα ειναι πολυ πιο ευκολη, να εισαι σιγουρη.

Arsi
22-05-2011, 04:17
Κ φυσικά να μαυρίσεις στις παραλίες!!!!
Έχεις χρόνο πάντως αν σε ενοχλεί τόσο. Έστω κι αν δεν προλαβαίνεις να φτιάξεις το σώμα που θα ήθελες, και μόνο που θα βελτιωθεί θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τον εαυτό σου! (άλλωστε αυτό είναι το σημαντικό)
Αμελί μου, επειδή κι εγώ πάχυνα αλλά το' βαλα αμετ μωχαμέτ (δεν ξέρω κ πως γράφεται..:p) να αδυνατίσω-όσο κι αν πεινάω, κι έχασα 2-3 κιλάκια.. μμμ άρχισα ήδη να με βλέπω αλλιώς! Που σήμερα που φόρεσα κ παντελόνι που δε με χόραγε ! Πήρα τα πάνω μου μιλάμε!
Οπότε ξεκίνα διατροφή, κάνε και κοιλιακούς κάθε μέρα, καλύτερα ακόμα κ περπάτημα (φτιάχνει κ την ψυχολογία :)), καμιά κρέμα σώματος συσφικτική, σαπουνάκι με φύκια κι όταν θα αρχίζει να αλλάζει το σώμα σου, έλα να τα ξαναπούμε !

Σιγά μη χάσεις τη θαλασσίτσα και σε φάει η ταράτσα!

*α συμφωνώ επίσης με τη ρέμεντυ, δεν το'χα σκεφτεί αλλά έτσι είναι! τι με ρούχα, τι με μαγιώ..

Arsi
22-05-2011, 04:21
...ΑΛΛΑ και τίποτα από αυτά να μην κάνεις τελικά, σιγά μη χάσεις τα μπανάκια σου για κάποια κιλά παραπάνω!!!!!

amelie74
22-05-2011, 13:28
η γνωμη μου αμελι, ειναι να το παλεψεις
δεν εχω παρει ποτε φαρμακα και δεν ξερω ποσο μπορει να επηρρεαζουν την ορεξη, το εχω ακουσει κιι απο αλλους ομως οτι συμβαινει, δεν μπορω να το αμφισβητησω.
οστοσο δεν ειναι ολοι 200 κιλα. εχουν βαλει καποιοι, ΚΑΠΟΙΑ κιλα. δεν σημαινει οτι αν παιρνεις φαρμακα ειναι αναμενομενο και δικαιολογημενο να παρεις 50 κιλα...
οποτε, μην αφηνεσαι στο γεγονος οτι καποια φαρμακα μπορει και να παχαινουν, κανε προσπαθεια , εσυ να μην παχυνεις πολυ.
και χωρις φαρμακα, αν ακποιος εχει πεισθει οτι κατι του ανοιγει τρομερα την ορεξη και θα παρει σιγουρα κιλα και αφεθει στην ορεξη αυτη, θα τα παρει! αυτο ειναι σιγουρο.

οσο για τα μπανια, η γνωμη μου ειναι οτι ενας παχυς ανθρωπος δεν ειναι πολυ χειροτερος με μαγιω απ οτι με ρουχα.
οποτε με οση ανεση η ντροπη, κυκλοφορεις με ρουχα, με την ιδια θα κυκλοφορησεις και στην παραλια, δεν θα εχει μεγαλη διαφορα.
το αντιθετο το εχω δει συχνοτερα, δλδ εναν αδυνατο ανθρωπο που με ρουχα φαινεται μοντελο και χωρις ρουχα εχει χαλαρωση, κρεμασμενο πωπο, στηθος, κυταρριτιδα κλπ
η πρωτη κρυαδα ειναι δυσκολη που ειναι κανεις και ασπρουλιαρης ( (εκτος αν εσυ εισαι μελαχροινη)
δεν σου ειπα να βαλεις τα τανγκα και να ξεχυθεις, παρε ενα μαγιω που σε κολακευει, παρε και μια παρεα η την οικογενεια σου και κανε την αρχη.
η συνεχεια θα ειναι πολυ πιο ευκολη, να εισαι σιγουρη.

Remedy εχεις δικιο σε ολα οσα λες αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα?
οτι τα συγκεκριμενα φαρμακα που παιρνω ευνοουν σε υπεβολικο βαθμο το να παρεις κιλα.
δεν το λεω σαν δικαιολογια αλλα ειλικρινα εχουν αυτη τη φοβερη παρενεργεια σε ολους τους ασθενεις.
να φανταστεις οτι τα χορηγουν σε ατομα που πασχουν απο ανορεξια.
στις 30 του μηνα εχω ραντευου με τον νεο μου γιατρο και θα συζητησω αυτο το θεμα οπωσδηποτε μαζι του.

παντως ναι μεν ειμαι παχια αλλα δεν ειμαι τοσο ωστε να δικαιολογειται τοσο μεγαλη κοιλια.
να φανταστεις οτι ακομα και την εποχη που υπηρξα 50 κιλα ειχα και παλι κοιλια!!!!!!(μικρη εννοειται)
και βασικα αυτο ειναι το μονο σημειο που με ενοχλει στο σωμα μου.
δεν εχω καποιο αλλο σημειο στο σωμα μου που να κανει μπαμ και να μου χαλαει τοσο πολυ την ψυχολογια.
για αυτο σκεφτηκα την λυση της λιποαναροφισης.

amelie74
22-05-2011, 13:33
Οπότε ξεκίνα διατροφή, κάνε και κοιλιακούς κάθε μέρα, καλύτερα ακόμα κ περπάτημα (φτιάχνει κ την ψυχολογία :)), καμιά κρέμα σώματος συσφικτική, σαπουνάκι με φύκια κι όταν θα αρχίζει να αλλάζει το σώμα σου, έλα να τα ξαναπούμε !

αχ Αρσουλα μου γλυκια πειραζει αντι να γυμναζω το σωμα μου να γυμναζω τις μασελες μου?:p:p:p
σ'αγαπω πολυ οπως και να χει!!!

ΜΑΡΙΑ.Α
22-05-2011, 21:53
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ!ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΕΜΥΝΟΠΑΥΣΗΣ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ Γ.......Η ΚΟΙΛΙΑ!
ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΟΙΛΙΑ!ΠΑΝΤΑ ΕΧΑ ΤΑ ΜΟΥΤΑΚΙΑ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΚΟΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΑ!
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 21 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ,ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΛΑΞΕ!
ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΡΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΟΥΤΕ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΚΟΛΑΡΑΚΙ,ΜΟΝΟ ΚΟΙΛΙΑ!
ΠΕΡΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ,ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΟΙΛΙΑΣ,ΚΑΝΟΝΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!ΕΤΟΙΜΑΣΑ ΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΡΟΜΠΑΝΚ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΞΟΦΛΙΣΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ!
ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟ ΜΑΚΡΙΤΕΡΟ!ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΚΡΙΝΑΝΕ!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ!ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ,ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ!
ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ,ΕΛΑ ΠΑΜΕ!
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ!
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ!ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΟΚΟΙΛΙΑ!ΟΧΙ!ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ!

Lacrymosa
22-05-2011, 23:30
amelie μου καταλαβαινω οτι νιωθεις ασχημα λογω των κιλων.. κ επομενο ειναι να εχεις αμφιβολιες κ φοβους...
δεν φταις ομως εσυ για αυτο , ειναι τα γαμημενα τα φαρμακα που σου ανοιγουν την ορεξη κ δεν μπορεις να ελεγξεις το ποσο τρως...
οταν φτανουν να τα δινουν τα ιδια σε ατομα με νευρικη ανορεξια (οπως σε εμενα οταν ημουν ανορεξικη κ σε αλλες ανορεξικες κοπελες) καταλαβαινεις νομιζω πολλα....
απ ο,τι θυμαμαι παιρνεις zyprexa κ remeron αν ειναι δυνατον τα χειροτερα παιρνεις οσον αφορα το θεμα της παρενεργειας την αυξησης βαρους..... sorry αν ακουγομαι καπως αλλα τσαντιζομαι να δινουν οι γιατροι αυτες τις μαλακιες στους ασθενεις κ να φορτωνονται ενα σωρο κιλα κ ενοχες κ να αισθανονται ασχημα με τον εαυτο τους ενω υπαρχουν φαρμακα που δεν εχουν αυτην την κωλοπαρενεργεια ?? γιατι δεν επιλεγουν να δινουν εκεινα??
πχ γιατι να παρει καποιος remeron ενω μπορει να παρει ladose, zoloft??
γιατι να παρει καποιος zyprexa (μονο που το βλεπω γραμμενο συγχιζομαι) ενω μπορει να παρει abilify??
ειναι κριμα πραγματικα να εχεις ενα προβλημα αρχικα κ μετα να σου προκυπτουν αλλα δεκα...
εβλεπα εναν μαλακα ψυχιατρο στην tv κ ειπε την εξης πιπα πανω στο θεμα αυτο "οτι γενικα οι σχιζοφρενεις κ διπολικοι ασθενεις τεινουν να βαζουν κιλα απ τα φαρμακα κ να ειναι υπερβαροι η παχυσαρκοι...." ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ σκεφτομαι εγω που επειδη εχω κωλοδιπολικη θα γινω κ χοντρη?? κ δεν εγινα ουτε προκειται να γινω, αν βαλω κιλα θα εχω αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες κ εχω κ τη διατροφικη διαταραχη..
κ οχι δεν θα ανηκω σ αυτην την κατηγορια, κ ομορφη κ αδυνατη θα παραμεινω κ το στρινγκ μαυρο μαγιω θα βαλω κ ας πανε να λενε ο,τι θελουνε...γιατι δηλαδη να μην μπορω να ειμαι διπολικη κ αδυνατη οεο ?????

σορρυ για το οφτοπικ αλλα τα χω παρει αγρια με τα φαρμακα κ τις κωλοπαρενεργειες τους, τα ιδια πανω κατω εγραψα κ στο μαρακι στο γενικα που ρωτουσε για το ζυπρεξα...

οντοπικ τωρα πιστευω θα επρεπε να επανεξετασεις το θεμα των φαρμακων κ να πεις στον γιατρο σου να σου κοψει αυτες τις μαλακιες κ ζητησε του εσυ να σου γραψει καποια που δεν προκαλουν αυξηση βαρους... (ηδη σου χω γραψει ορισμενα..)

ειναι κριμα να χαλιεσαι για τα κωλοχαπα ενω υπαρχουν λυσεις...

επισης οσο για την παραλια που λες, ψηφιζω ΔΑΓΚΩΤΟ να πας !!! η πρωτη φορα ειναι δυσκολη κ ανασφαλης, μετα συνηθιζεις... κ οσο για τη γνωμη των αλλων, στα @@ σου κ σ ο,τι εχεις... σ οποιον αρεσουμε για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε !!
κ προτιμησε καποια πιο ησυχη παραλια "οικογενειακου τυπου", δεν ειναι αναγκη να πας σε beach bar οπου ολες το παιζουν σουπερ γκομενες κ συναγωνιζονται ποια εχει πιο ωραιο κ γυμνασμενο σωμα κ ποια ειναι ποιο σεξυ κτλ....

αυτα κ σορρυ για το υφος μου αλλα υπαρχει λογος που ειμαι ετσι σημερα !! ;)

amelie74
23-05-2011, 10:25
Καλημερα στην παρεα!:)

Μαρια μου,
εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να στερηθω τα μπανακια λογω της κωλοκοιλιας!
εξαλλου οπως λεει και η Λακρυ μπορω να προτιμησω μια ησυχη παραλια οικογενειακου τυπου.
αυτη η λυση με βολευει και απο αποψη αγοραφοβιας.
εκει δεν θα χει βεβαια πολλους γκομενους αλλα οκ.:p

Lacrymosa μου,
οντως παιρνω τα χειροτερα φαρμακα οσων αφορα την παρενεργεια που εχουν σχετικα με το βαρος...
σκεφτομουν να τα μειωσω απο μονη μου αλλα επειδη αρκετες μαλακιες εχω κανει οι οποιες εχουν επιβαρυνει την ψυχικη μου υγεια, θα συζητησω με τον νεο γιατρο την ενδεχομενη μειωση η τροποποιηση της φαρμακευτικης μου αγωγης.

Lacrymosa
23-05-2011, 15:18
Ηey amelie !! :)
Πως εισαι σημερα??

Οσο για το θεμα που λες σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να χασεις τα μπανια σου για καποια κιλα παραπανω.. προτιμησε καποια πιο ησυχη παραλια κ ολα θα ναι μια χαρα... αλλωστε ειναι μεχρι να μπεις μεσα, μισο λεπτο δουλεια, οταν εισαι ηδη μεσα στο νερο δεν φαινεσαι...

Παντως ο καιρος εχει ζεστανει για τα καλα!!! Εγω κυκλοφορω με στραπλες κ παλι μουσκεμα γινομαι !! Ετσι μου ρχεται να βουτηξω στο Θερμαικο αλλα δεν το ρισκαρω να παθω χολερα...:P

Οσο για το θεμα με τα φαρμακα, κανε σταδιακη μειωση αυτων που ηδη παιρνεις, μην τα κοψεις αποτομα κ υποτροπιασεις κ στον νεο γιατρο που θα πας πες τον να σου δωσει αλλα χωρις αυτην την παρενεργεια... αυτα ειναι μαλακιες κ βαρια....

KissesSsS !!! :)

amelie74
23-05-2011, 18:16
Hey Lacrymosa!!!:)
καλα ειμαι εδω και αρκετες μερες.
σχεδον νορμοθυμικη.
εφυγε η κωλοκαταθλιψη που με ταλαιπωρουσε και νιωθω σαν να ξαναγεννηθηκα!

οσων αφορα το φαρμακευτικο απο τη μια θελω να του πω να μου αλλαξει σταδιακα αυτα τα δυο ρημαδοφαρμακα που παχαινουν υπερβολικα ακομα και τον ποιο αδυνατο ανθρωπο, αλλα απο την αλλη αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι περα απο την σταθεροποιητικη και αντικαταθλιπτικη δραση τους τα συγκεκριμενα εχουν και αγχολυτικη ενεργεια.
και επειδη περα απο την κυκλοθυμικη διαταραχη αντιμετωπιζω και θεμα αγχους-αγοραφοβιας φοβαμαι λιγακι να τα αλλαξουμε.
αλλα φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και αλλα αντιψυχωτικα και αντικαταθλιπτικα με αγχολυτικη δραση...

εσυ πως εισαι κοριτσι μου?
ολα καλα?
kissesss!!!:)

Lacrymosa
23-05-2011, 18:57
Ηey amelie !! :)
Κι εγω νορμοθυμικη ειμαι επιτελους σταθεροποιηθηκα κ ηρεμησα, κοντευω ενα μηνα ετσι κ μακαρι να μεινω για παντα (πολλα θελω!), χαιρομαι που ειμαι σταθερη επιτελους μετα τα απανωτα επεισοδια που με ειχαν γαμησει....:P

Χαιρομαι που εισαι κι εσυ το ιδιο!!!

Σχετικα με τα φαρμακα πιστευω πρεπει να τα αλλαξεις αλλα σταδιακα κ να πεις στον νεο γιατρο που θα πας εξαρχης να σου δωσει αλλα... αυτα τα 2 ειναι τα χειροτερα απο αποψη αυξησης βαρους, για τον πουτσο ειναι.. σε σημειο που τα δινουν κ σε ανορεξικους, καταλαβαινεις!!

Φυσικα κ υπαρχουν κ φαρμακα πιο συγχρονα που δεν προκαλουν αυξηση βαρους η προκαλουν ελαχιστη κ απορω γιατι οι γιατροι δεν γραφουνε αυτα κ γραφουνε κατι μαλακιες παλαιολιθικα χαπια με ενα σωρο παρενεργειες...

Στα αντιψυχωτικα δεν εχεις κ πολλες επιλογες, αυτα που ξερω οτι δεν παχαινουν ειναι 3 (abilify, invega, geodon..)
Απο αντικαταθλιπτικα ειναι περισσοτερα ladose, zoloft, effexor, wellbutrin, valdoxan κα...
Δεν προσπαθω να το παιξω εξυπνη, απλα μου τη σπαει γενικα που δινουν ο,τι τους καπνισει...
Ψαξε κ εσυ στο ιντερνετ μπορει να υπαρχουν κ πιο καινουργια εγω αυτα ξερω αλλα η επιστημη μπορει να εχει προχωρησει...
Κ γενικα στο θεμα των φαρμακων πρεπει να επιμενουμε κ να μη δεχομαστε ακριτα ο,τι μας σερβιρουν...

οσο για αγχωδη διαταραχη που εχεις, οι βενζοδιαζεπινες δεν παχαινουν... βεβαια εκει παιζει η εξαρτηση αλλα αμα τα παιρνεις πολυ καιρο..
τα συγκεκριμενα παντως που παιρνεις δεν σου φερνουν υπνηλια??

amelie74
23-05-2011, 19:10
εξαρταται απο τη φαση που βρισκομαι.
αν ολα πανε καλα και ειμαι πριν τα παρω ηρεμη, οντως μου φερνουν τρομερη υπνηλια.
αν περναω ενα τρομερα στρεσογονο γεγονος , ουτε καν με ηρεμουν.

Lacrymosa
23-05-2011, 19:15
καταλαβαινω.. εξαρταται τη φαση ...
παντως ειναι προτιμοτερο αν εχεις αγχωθει για καποιο γεγονος να παρεις αγχολυτικα εκεινη τη στιγμη, ειναι πιο ελαφρια κ συνηθως πιανουν....
(φυσικα αν εισαι σε μανια δεν κανουν τιποτα, επαιρνα κ εγω τοτε λεξοτανιλ 3αρια κ απορουσα που δεν με πιανανε.. τωρα ομως κ 1,5 να παρω θα με πιασει...)

amelie74
23-05-2011, 19:26
παιρνω και αγχολυτικα κοριτσι μου.
οντως αυτα με βοηθανε πολυ περισσοτερο απο τα αλλα στο θεμα του αγχους.

Lacrymosa
23-05-2011, 19:37
κατσε ρε συ ποσα παιρνεις??

πιστευω πως πρεπει να μιλησεις με το γιατρο σου κ να πιεσεις για τροποποιηση της αγωγης!

αν ειναι δυνατον ρε συ!! κ εγω αρχικα 4 επαιρνα κ τωρα παιρνω 2... κ ειμαι πολυ καλυτερα, 4 ουτε η γιαγια μου δεν επαιρνε τοσα πολλα λολ...:P

πηγαινε κ σε αλλον γιατρο καλο ειναι να ζητησεις κ δευτερη γνωμη...

τα αγχολυτικα τα παιρνεις επι μονιμου βασεως, καθημερινα δλδ η οταν προκυψει κατι στρεσογονο κ δεν την παλευεις??

(παντως μου τη σπαει ρε συ πολυ που ορισμενοι γιατροι δινουν ενα σωρο φαρμακα χωρις να χρειαζονται ολα κ μαλιστα δινουν κ βαρια... αλλα θα μου πεις, δεν τους πολυνοιαζει κιολας, μηπως αυτοι τα παιρνουν κ υφιστανται τις συνεπειες?? παλι καλα που δεν σε φορτωσε κ με κανα λιθιο....ελεος..:P )

amelie74
23-05-2011, 20:41
τα αγχολυτικα ναι τα παιρνω επι μονιμου βασεως αλλα τα συγκεκριμενα δεν ειναι εξαρτησιογονα.(Lyrica,rivotril)

οντως ο προηγουμενος γιατρος μου με ειχε πηξει στη χημεια.
ασε που οι συνθηκες της συνεδριας ηταν τελειως μπουρδελέ.
ξεπετα στο μισαωρο,τα τηλεφωνα να χτυπανε καθε 3 λεπτα και να απανταει...α!και επισης την ωρα του ραντεβου οταν τον εκοβε λορδα ετρωγε παξιμαδια μπροστα μου και παραλληλα μου μιλουσε λολ :P

α!και μια αλλη φορα (τι μου θυμισες τωρα!) ειχε ερθει ενα παιδι που παραληρουσε επειδη ειχε παρει καποια ουσια και με εβγαλε εξω ενω ειχαμε συνεδρια προκειμενου να εξετασει το παιδι και μετα απο μιση ωρα αφου ξαναμπηκα να συνεχισουμε τη συνεδρια μας ,μιλουσε καθε τρια λεπτα με τη μανα του παιδιου λεγοντας της τι φαρμακα πρεπει να του δωσει.δλδ για να μην μακρυγορω 80 ευρω πεταμενα.πολλα 80-νταρια πεταμενα...
με την ψυχολογο μου εχω βρει την υγεια μου.
καμια σχεση.
μα καμια.
τηρει πιστα τα θεραπευτικα πλαισια ,ουτε κινητα χτυπανε, ουτε σταθερα ,κανει με τρομερη ορεξη τη δουλεια της και το σημαντικοτερο εχω αρχισει να βλεπω τον αντικτυπο της δουλειας της πανω μου!!!

παντως....τωρα που επιτελους εβγαλα το βιβλιαριο αποροιας (γιατι δεν δικαιουμαι πλεον ΙΚΑ-καθε εμποδιο για καλο!) ,θα παω σε εναν νοσοκομειακο γιατρο που παλιοτερα ειχα μιλησει μαζι του και μου ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση.