PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πότε θα το καταλάβει?

mihalis
23-02-2011, 18:22
Αναρωτιεμαι ποτε ο γιατρος θα καταλαβει οτι ειμαστε ετοιμοι να κοψουμε τα φαρμακα?Απο τη στιγμη που δεν ποαρουσιαζεις συμπτωματα γιατι δεν μας κοβουν τα φαρμακα?Μηπως τελικα ειμαστε καταδικασμενοι να τα παιρνουμε μια ζωη?Υπαρχει καποιος που να του εκοψε τα φαρμακα ο γιατρος και να ειναι καλα?

εσωτερική_σήψη
23-02-2011, 18:52
ασε την ιδια απορια εχω και γω!μαλλον φοβουνται οτι θα υποτροπιασουμε και θα ρισκαρουν τη φημη τους:S

katerinaki
23-02-2011, 21:54
Μα τι λες ! δεν παρουσιαζεις συμπτωματα γιατι παιρνεις τα φαρμακα! αν τα κοψεις θα εχεις σιγουρα συμπτωματα που μοιαζουν με τα αρχικα ψυχωτικα συμπτωματα που ειχες πριν τα φαρμακα!και εκει ειναι το ερωτημα, που οι για τροι δεν θελουν να αντιμετωπισουν για τους δικους τους λογους,ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε???

path
24-02-2011, 00:19
ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε??? <<<<<<<<<<<<<<<<μια δοκιμη θα σε πεισει !

naomi
24-02-2011, 11:37
Oi γονείς μου γνώρισαν τυχαία στο νοσοκομείο μια κυρία που είχε περασει ψυχωσικό επεισόδιο και έπαιρνε φάρμακα για 2 χρόνια περίπου.Τα έχει κόψει τελείως απλά κάθε 15 μέρες την παρακολουθεί γιατρός...

katerinaki
24-02-2011, 13:50
ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε??? <<<<<<<<<<<<<<<<μια δοκιμη θα σε πεισει !

ΣΩΣΤΟ Κ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!

whitecandle
24-02-2011, 14:44
Παιδιά τι λέτε η ψύχωση είναι ανίατη ασθένεια, αυτό αποδεικνύεται από παλιά που δεν υπήρχαν φάρμακα, ότι δεν τελείωσε ποτέ. Άλλη περίπτωση είναι της γυναίκας στο διπλανό τόπικ που ζούσε σε χωριό! Εξάλλου τι μια δοκιμή θα πείσει κάποιον άμα παίρνει τα φάρμακα πως μπορεί να καταλάβει;

katerinaki
24-02-2011, 15:03
δηλ.γουαιτ αν δεν παρεις φαρμακα οταν εμφανισθει η πρωτη ψυχωσικη κριση θα εισαι για παντα ,συνεχεια σε μια τρελα παρανοιας κ φοβου?
η υπαρχουν διαστηματα φυσιολογικα κ εξαρσεις με διαστηματα ψυχωσικων κρισεων?
Αναρωτιεμαι γιατι κ εγω δεν ξερω τι εχω κ ολοι μου λενε τι σημασια εχει το ονομα ομως εγω εχω κολλησει κ θελω να παρω ειδικα φαρμακα για μενα ,γι αυτο που εχω -κατι μεταξυ ψυχωσης κ νευρωσης- ,αλλα οκ δεν ειναι μονο αυτο ,δεν θελω να παρω φαρμακα οσο δεν εχω κριση, παρολο που ζω στον κοσμο μου!

whitecandle
24-02-2011, 19:55
Εγώ από ότι ξέρω είσαι συνεχώς σε ψύχωση!!

katerinaki
24-02-2011, 20:36
τοτε δεν μιλαμε για ψυχωσικη συνδρομη η ψυχωση αλλα για μια χρονια ασθενεια ανιατη!

whitecandle
24-02-2011, 23:49
Τι σχέση έχει το όνομα με το ότι είναι ανίατη; Ανίατη καταρχάς θα πει ότι δεν γιατρεύεται και όχι ότι είναι μόνιμη και όχι με εξάρσεις-υφέσεις.

katerinaki
25-02-2011, 01:02
οταν η διαγνωση ειναι ψυχωσικο συνδρομο,ειτε ψυχωση που προκαλειται απο χρηση ουσιων ,η απο αλλη αιτια, τοτε δεν μιλαει κανεις για ανιατη ασθενεια,αλλα για μια παθολογικη κατασταση που υπαρχει πιθανοτητα να ξεπερασθει.
Οταν ομως η διαγνωση ειναι σχιζοφρενεια ειτε λογω κληρονομικοτητας,η για αλλη αιτια , τοτε μιλαμε για ασθενεια χρονια κ ανιατη!(αν κ υπαρχει ενα 25% που γινονται καλα!
καταλαβες τωρα γιατι συνδεω το ονομα με τη χρονιοτητα?

whitecandle
25-02-2011, 07:34
A katerinaki τα έχουμε λύσει αυτά, ψυχωσικό σύνδρομο = σχιζοφρένεια τώρα για ψύχωση από χρήση ουσιών δεν ξέρω, αλλά το πρώτο σίγουρα ισχύει απλά δεν θέλουν να το λένε οι γιατροί.

path
26-02-2011, 01:04
αν υπαρχει ενα 25% που γινονται καλα,,,κι αν υπαρχει κ ενα ποσοστο 50% που μπορει να συντηρηται μονο του με τη βοηθεια των φαρμακων (χωρις να υποφερει), ,,δηλαδη 75-80% περιπου συνολικα ,, Τοτε δεν μιλαμε ακριβως για μια ανιατη ασθενεια... , μην ξεχναμε οτι ανθρωποι με ψυχωσεις εχουν καταφερει και να διαπρεψουν στη ζωη τους .Μεχρι και βαραβεια νομπελ . Λεμε τωρα , δεν θα παρουν ολοι το νομπελ (οπως και καθε αλλος κοινος θνητος αλωστε) αλλα να μην υπεραπλουστευουμε τα πραγματα . Η ελπιδα ειναι δικαιωμα του καθενος και επισης το βασικοτερο εργαλειο του για να ξυπναει το πρωι και να δινει τον αγωνα του .

path
26-02-2011, 01:15
δεν θελω να παρω φαρμακα οσο δεν εχω κριση, παρολο που ζω στον κοσμο μου! <<<<<<<<<< κατερινακι αυτο ακριβως ειναι το κρισιμο σημειο ,,,,δεν θες να παρεις φαρμακα γιατι καταλαβαινεις οτι τα οφελη σε σχεση με τις παρενεργειες ειναι πολυ λιγοτερα ,,και προτιμας να το αντιμετωπισεις ετσι. Ειναι απλο και ο καθενας το καταλαβαινει απ το ποση ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ νοιωθει για να το κανει αυτο . αυτο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΓΙΑΤΡΟς και κανενας αλλος (ποσο μαλλον που ο γιατρος δεν θα διακινδυνευσει να του ζητησεις και τα ρεστα μετα...)θα το αντιλειφθει ο καθενας μονος του , και κανοντας δοκιμες , θα προσεγκισει μια νεα σταση απεναντι στο προβλημα του.

katerinaki
26-02-2011, 01:38
δεν θελω να παρω φαρμακα οσο δεν εχω κριση, παρολο που ζω στον κοσμο μου! <<<<<<<<<< κατερινακι αυτο ακριβως ειναι το κρισιμο σημειο ,,,,δεν θες να παρεις φαρμακα γιατι καταλαβαινεις οτι τα οφελη σε σχεση με τις παρενεργειες ειναι πολυ λιγοτερα ,,και προτιμας να το αντιμετωπισεις ετσι. Ειναι απλο και ο καθενας το καταλαβαινει απ το ποση ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ νοιωθει για να το κανει αυτο . αυτο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΓΙΑΤΡΟς και κανενας αλλος (ποσο μαλλον που ο γιατρος δεν θα διακινδυνευσει να του ζητησεις και τα ρεστα μετα...)θα το αντιλειφθει ο καθενας μονος του , και κανοντας δοκιμες , θα προσεγκισει μια νεα σταση απεναντι στο προβλημα του.

Etsi akrivos skeftome!

νικος32
26-02-2011, 13:10
Βασικα πιστευω πως αυτοι που γιατρευονται δεν εχουν φτασει στο τελικο σταδιο της ψυχωσης.Αλλωστε στο ντοκυμαντερ που εβαλε ο τασοςathens λεει ενας ψυχιατρος πως δεν εχουμε ενδειξεις για θεραπεια ασθενων με σχιζοφρενεια

the_downward_spiral
26-02-2011, 13:25
εμενα μου τα κοψε και νομιζω οτι περασαν 4 μηνες και εκτοσ απο λιγη καταθλιψη ειμαι καλα...αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις..την περασμενη φορα 8 μηνες ημουν καλα και υποτροπιασα απο φουντα π μου φερε φρικη

katerinaki
26-02-2011, 13:38
Βασικα πιστευω πως αυτοι που γιατρευονται δεν εχουν φτασει στο τελικο σταδιο της ψυχωσης.Αλλωστε στο ντοκυμαντερ που εβαλε ο τασοςathens λεει ενας ψυχιατρος πως δεν εχουμε ενδειξεις για θεραπεια ασθενων με σχιζοφρενεια

Αντε!!!!! να λεμε κ καμια αληθεια εδω μεσα!

the_downward_spiral
26-02-2011, 13:43
γενικα στην ιατρικη μου ειχε πει ο ψυχιατρος μου δεν υπαρχει ιαση...ειδικα στις ψυχικες ασθενειες..μου χε πει ακριβως. αν παθεις πχ πνευμονια μετα θα χεις κατι αλλο καταλοιπο και ουτω καθεξης. και οι ψυχικες ασθενειες δδεν γιατρευονται απλα μετριαζονται με ψυχοθεραπεια και φαρμακα. δλδ δν γινεται καποιος οπως πριν αυτο δεν ειναι και δυνατο...φανταστειτε να εισασταν οπως ειστε τωρα και να θελετε να σα σταν οπως εισασταν 5 χρονων...ετσι θελετε να στε και πριν την ψυχωση ενω τωρα εχετε ψυχωση...η ψυχολογια κυλαει και αλλαζει με τα χρονια

the_downward_spiral
26-02-2011, 13:44
και γενικα η σχιζοφρενεια ειναι ανιατη ασθενεια αποτι μου χε πει...και οι περισσοτεροι δεν μπορουν και να δουλεψουν..αλλα εγω παιρνω σαν παραδειγμα ζωης τον John Nash ο οποιος ειχε παρανοιειδη σχιζοφρενεια και πηρε νομπελ μαθηματικων με την θεωρεια των παιγνιων.
ΕΔΙΤ: επισης οταν σπουδαζα μου χαν πει οτι παλια τους τρελους τους ειχαν στο Ασκληπειο σε λουτρα μετα τους εκαναν αιμοκαθαρση μετα τους εδεναν τους απομονωναν αλλα ποτε δεν γινοταν καλα..αυτο μου το πε καθηγητης πανεπιστημιου ιατρικης στο μαθημα φυσιολογιας
Στο Ασκληπειο στην αθηνα στην αρχαια ελλαδα..τοτε

the_downward_spiral
26-02-2011, 13:45
και τωρα δουλευει παιρνωντας φαρμακα sto Princeton σαν καθηγητης πανεπιστημιου φημης

νικος32
26-02-2011, 14:20
O john nach ειναι μια απατη.H ταινια αυτη δεν αντικατροπτιζει την αληθεια.Hollywoodιανες μαλακιες ειναι αυτες.Καπου διαβασα στο internet οτι δεν αντικατροπτιζει την αληθεια αυτη η ταινια.ΑΛλα δεν μπορω να βρω το site που το διαβασα

the_downward_spiral
26-02-2011, 14:24
η ταινια ηταν ταινια οχι ντοκιμαντερ. ο τζον νασ πηρε νομπελ οπως ειναι καταχωρημενο ρε σκιαχτρο...και τον ειχε και συνεντευξη στην ετ1 προσφατα..και ο σεναριοφραφος ειπε οτι γυριζω ταινια και οχι ντοκιμαντερ

katerinaki
26-02-2011, 14:27
και γενικα η σχιζοφρενεια ειναι ανιατη ασθενεια αποτι μου χε πει...και οι περισσοτεροι δεν μπορουν και να δουλεψουν..αλλα εγω παιρνω σαν παραδειγμα ζωης τον John Nash ο οποιος ειχε παρανοιειδη σχιζοφρενεια και πηρε νομπελ μαθηματικων με την θεωρεια των παιγνιων.
ΕΔΙΤ: επισης οταν σπουδαζα μου χαν πει οτι παλια τους τρελους τους ειχαν στο Ασκληπειο σε λουτρα μετα τους εκαναν αιμοκαθαρση μετα τους εδεναν τους απομονωναν αλλα ποτε δεν γινοταν καλα..αυτο μου το πε καθηγητης πανεπιστημιου ιατρικης στο μαθημα φυσιολογιας
Στο Ασκληπειο στην αθηνα στην αρχαια ελλαδα..τοτε

τους βαζανε κ σε λακο με φιδια κ απο το σοκ γινονταν καλα!!!!!(για παντα?)
επισης με τεχνητη προκληση πυρετου (κολλουσανε ελονοσια ,τυφο...)

beauty
26-02-2011, 16:17
τους βαζανε κ σε λακο με φιδια κ απο το σοκ γινονταν καλα!!!!!(για παντα?)
επισης με τεχνητη προκληση πυρετου (κολλουσανε ελονοσια ,τυφο...)

και μετα κατηγορουν οτι χρησιμοποιουν βια για τον εγκλεισμο στα ψυχιατρεια! κ φυσικα αντιδρουν οι αμοιροι γιατι φοβουνται,γιατι εχουν μνημες απο το συλλογικο ασυνειδητο οπως θα ελεγε κ ο Γιουγκ.

whitecandle
26-02-2011, 21:31
Δεν το ξερα ότι άμα κάποιος έχει μια ασθένεια είναι καταδικασμένος ή να :
α) μείνει μια ζωή έτσι
β) μπει στο λάκκο με τα φίδια
γ)μπει στο ψυχιατρείο ΄
Ευτυχώς τώρα τελευταία έχουν βγει καινούριες μέθοδοι να παίρνει απλώς τα φάρμακά του...

beauty
27-02-2011, 13:01
Δεν το ξερα ότι άμα κάποιος έχει μια ασθένεια είναι καταδικασμένος ή να :
α) μείνει μια ζωή έτσι
β) μπει στο λάκκο με τα φίδια
γ)μπει στο ψυχιατρείο ΄
Ευτυχώς τώρα τελευταία έχουν βγει καινούριες μέθοδοι να παίρνει απλώς τα φάρμακά του...

pistevis oti afto to minima ithela na peraso? kaneis lathos!

whitecandle
27-02-2011, 18:04
Ok, αλλά γενικά αυτά που διάβασα εδώ με εξόργισαν διέκρινα ένα ρατσισμό μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως είναι πολλοί που το βλέπουν έτσι οπότε γιατί όχι και κάποιοι που έχουν την ασθένεια; Αν και είναι λάθος για μένα.