PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βοηθεια με γονεις

d_o
12-02-2011, 15:50
γεια σας..εγω φετος ειμαι 3η λυκειου και εχω πολυ αγχος και χρειαζομαι βοηθεια απο ψυχολογο..πηγαινω στον ψυχολογο μου οποτε μπορω γιατι πληρωνω με τις οικονομιες μου,απλα τωρα που χρειαζομαι να πηγαινω πιο συχνα και ζητησα λεφτα απο τους δικους μου επειδη ειμαι χαλια ψυχολογικα δεν εχουν παιδεια και μου λενε οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα μονη σου και τι θα πας στον ψυχολογο και θα σε κανει καλα και κατι τετοια...ποτε δεν ειχα καλες σχεσεις με τους δικους μου και οταν ειχα καταθλιψη με εκαναν πολυ χειροτερα.. απλα δε ξερω τι να κανω και χρειαζομαι πραγματικα την συμβουλη σας!!

mariamaria
14-02-2011, 22:39
να διαβάζεις, να περάσεις να φύγεις να πας να σπουδάσεις και να αυτονομηθείς. Είσαι τυχερή που πας πάντως σε ψυχολόγο, έστω και λίγο... άλλα παιδιά το έχουν πολύ ανάγκη και η επίσκεψη σε ειδικό φαντάζει επιστημονική φαντασία..

3wtiko
15-02-2011, 10:54
d_o
δεν ξέρω τι μεχει πιάσει σήμερα ,
εχω πιάσει τα θεματα σου ,
εχω ακριβώς τα διπλά σου χρόνια ,
κάτι λιγο με την κατάθλιψη κάτι λιγο με τις γονεικές σχέσεις ,
εχω κι εγω τα θεματά μου.
μάλλον είναι ωραίο να εισπρατεις όμορφα πράγματα απο τους γονείς,
και σαν παιδι που ήμουν και σα γονιός τωρα ,
υπάρχουν δυσκολίες ,
δεν τους διαλέγουμε τους γονείς μας,
δεν επιλέγουμε τον τρόπο που θα μας φερθούν ,
δείξε τις ανάγκες σου αληθινά μπροστά τους ,αν τις καταλάβουν έχει καλώς ,αν δεν τις καταλάβουν θα πρέπει να αναζητήσεις και να χτίσεις άλλες σχέσεις δικές σου να σε στηρίξουν,
μα με τους γονείς τα θέματα γίνονται βαθειά αν δεν τα λύνουμε όταν παρουσιάζονται και εχουν την τάση να διαιωνίζονται,
ο καθένας απο την μερια του κάνει αυτο που νομίζει καλό,
ζήτα αυτο που θες , και δειξε την αντιρησή σου σαυτά που δεν θες,
μα κοίτα μέσα σου τι σου χαλάει την ησυχία σου,
χτίσε τις δικές σου σχέσεις και βρες τους συνοδοιπόρους σου,
θα τολμήσω να σου γράψω και κάτι τελευταίο που μουρθε τωρα με αφορμή δικά μου βιώματα,
αν οι γονείς μας δεν μας συμπεριφέρονται ως γονείς ,δεν έχουμε καμια υποχρέωση να συμπεριφερόμαστε ως καλά παιδιά ,
οι σχέσεις είναι αμφίδρομες και αν δεν είναι δεν είναι σχέσεις.
φτιάξε τη ζωή σου d_o , έχουμε κάποιες επιλογές ,δες ποιές είναι οι δικές σου και προχώρα ...
καλο δρόμο!

whitecandle
15-02-2011, 11:13
d_o,αν τους εξηγήσεις ότι είναι για το σχολείο, δεν μπορεί να μην καταλάβουν. Όλοι οι γονείς θέλουν να διαπρέψουν τα παιδιά τους, αν τους πεις τι θέλετε να τα πάω καλά με λίγα λεφτά παραπάνω ή να μην τα πάω καλά; Πιστεύω θα διαλέξουν το πρώτο. Αν διαλέξουν το δεύτερο, τότε είσαι σε άσχημη θέση και το συζητάμε, αλλά οι περισσότεροι το πρώτο θα έλεγαν. Εξάλλου, τόσα λεφτά δίνεις σε φροντιστήρια φαντάζομαι, τι πειράζει λίγα ακόμα;

Jason
03-03-2011, 23:03
Δεν την παλευω ουτε εγω με τους γονεις μου,ειδικα τον πατερα δεν τον μπορω καθολου,δεν καταλαβαινουν τιποτε ,οταν δε κανω λογο για κανα ψυχολογο η απαντηση ειναι υποτιμητικη,ναι και τι θα σε κανει ο ψυχολογος θα σου δωσει να φας η θα σου βρει δουλεια,αυτα που λες ειναι βλακειες δεν εχεις τιποτα κλπ κλπ.

Μονη λυση ειναι να βγω μπροστα μεσα σε ολα τα ψυχολογικα και τα αγχη,να αρχισω σιγα σιγα να ανεξαρτητοποιουμαι με καμια δουλιτσα της προκοπης και να την κανω μεσα απο το σπιτι αυτο που ειναι συνεχως μεσα στην ενταση,στις διαφωνιες,τη μιζερια,τη πιεση κλπ.

Δεν ειναι καθολου ευκολο ομως..

jimmaster
04-03-2011, 03:12
d_o

αν οι γονείς μας δεν μας συμπεριφέρονται ως γονείς ,δεν έχουμε καμια υποχρέωση να συμπεριφερόμαστε ως καλά παιδιά ,
οι σχέσεις είναι αμφίδρομες και αν δεν είναι δεν είναι σχέσεις.
φτιάξε τη ζωή σου d_o , έχουμε κάποιες επιλογές ,δες ποιές είναι οι δικές σου και προχώρα ...
καλο δρόμο!

Τα πες ολα μαυτο το τελευταιο!! Μπραβο!!! Επισης εχω να προσθεσω κατι αλλο που συζητουσα σημερα με ενα φιλο...Επειδη ειμαστε κι οι δυο υπερπροστατευμενα παιδια, μου λεγε πως το εκαναν οι δικοι μας απ την πολλη αγαπη....ΜΥΘΟΣ! Εγωιστικο καθαρα ειναι το κινητρο τους και καθαρη προβολη των δικων τους αλυτων ψυχολογικων πανω στα παιδια τους... Γιατι αν αφαιρεσεις τα παιδια με τι θα χουν να ασχολουνται?? Το να ναι τα παιδια σου η μοναδικη σου ασχολια το θεωρω ξεκαθαρα αποτυχια στη ζωη του γονιου.... FAIL!!!!! Και βεβαιως παντα την πληρωνει ο μοναδικος που δεν φταει σε τπτ: το παιδι!

Τωρα προς d_o:

Κοριτσι μου εγω σε νιωθω παρα πολυ γιατι το χω περασει ακριβως ετσι...βεβαια δεν ημουν λυκειο (αν και πλεον μια περιπτωση οταν τελειωσα την 2α λυκειου που ημουν για ενα μηνα στα προθυρα της αυτοκτονιας την αποδιδω τωρα που εχω την γνωση σε ξεκαθαρο καταθλιπτικο επεισοδιο...) αλλα κι εμενα μου ελεγαν οτι η ψυχολογος με κανει χειροτερα και διαφορα τετοια εξωφρενικα!!! Οποτε συμφωνω με τους προλαλησαντες....καντο εντονα σαφες οτι χρειαζεσαι ψυχολογο κι αν και παλι δεν το καταλαβουν, να πηγαινεις οποτε μπορεις μαζευοντας τα χρηματα μονη σου...να ζητας πολλα λεφτα για χαρτζηλικι (γιατι ετσι νομιζουν οτι γινεσαι πιο "ευτυχισμενη") πχ για να πας για καφε/ποτο/ψωνια/whatever και να μην τα χαλας αλλα να τα κρατας...αυτα για μεχρι να τελειωσεις το λυκειο οπου ειτε πας φοιτητρια ειτε οχι, θα πιασεις μια Part time δουλεια και θα διαθεσεις μερος των χρηματων για ψυχοθεραπεια!! Θα σωθεις αν απο τωρα που σαι μικρη λυσεις τα θεματα σου....και η δουλεια η ιδια θα σου δωσει φτερα!!! Μακαρι να χα κι εγω τοτε το ιντερνετ και φορουμς και γνωση περι των ψυχολογικων θεματων!! Εισαι πολυ τυχερη να το ξερεις!! Και οι καλες και εμπιστες φιλιες βοηθανε... να τα λες να ξεδινεις.....

Καλη τυχη και αν θες υποστηριξη με πμ στειλε μου!

φιλια

jimmaster
04-03-2011, 03:15
Δεν την παλευω ουτε εγω με τους γονεις μου,ειδικα τον πατερα δεν τον μπορω καθολου,δεν καταλαβαινουν τιποτε ,οταν δε κανω λογο για κανα ψυχολογο η απαντηση ειναι υποτιμητικη,ναι και τι θα σε κανει ο ψυχολογος θα σου δωσει να φας η θα σου βρει δουλεια,αυτα που λες ειναι βλακειες δεν εχεις τιποτα κλπ κλπ.

Μονη λυση ειναι να βγω μπροστα μεσα σε ολα τα ψυχολογικα και τα αγχη,να αρχισω σιγα σιγα να ανεξαρτητοποιουμαι με καμια δουλιτσα της προκοπης και να την κανω μεσα απο το σπιτι αυτο που ειναι συνεχως μεσα στην ενταση,στις διαφωνιες,τη μιζερια,τη πιεση κλπ.

Δεν ειναι καθολου ευκολο ομως..

Κι εγω στην ιδια φαση ειμαι (δεν ξερω την ηλικια σου) αλλα επειδη οντος ειναι πολυ δυσκολο σκεφτομαι ως μοναδικη λυση τα μικρα βηματα προς αυτην την κατευθυνση...ηδη λιγα χρηματα ξεκινησα να βγαζω με το χομπυ μου και πλεον ψαχνω συνειδητοποιημενα για οποιαδηποτε δουλεια μου δωσει αμεσα χρηματα...(αν εισαι κατω των 18 σε παρακαλω μην κανεις καμια τρελα φυγεις απ το σπιτι!!!) Εγω πλησιαζω τα 27 και σκεφτομαι πλεον ετσι. Οποτε οσο δυσκολο και να ναι, ξεκινα να κανεις μικρα βηματακια και ισως ερθει η πολυποθητη φυγη πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε!!!

Jason
04-03-2011, 15:53
Κι εγω στην ιδια φαση ειμαι (δεν ξερω την ηλικια σου) αλλα επειδη οντος ειναι πολυ δυσκολο σκεφτομαι ως μοναδικη λυση τα μικρα βηματα προς αυτην την κατευθυνση...ηδη λιγα χρηματα ξεκινησα να βγαζω με το χομπυ μου και πλεον ψαχνω συνειδητοποιημενα για οποιαδηποτε δουλεια μου δωσει αμεσα χρηματα...(αν εισαι κατω των 18 σε παρακαλω μην κανεις καμια τρελα φυγεις απ το σπιτι!!!) Εγω πλησιαζω τα 27 και σκεφτομαι πλεον ετσι. Οποτε οσο δυσκολο και να ναι, ξεκινα να κανεις μικρα βηματακια και ισως ερθει η πολυποθητη φυγη πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε!!!

Οχι δεν ειμαι τοσο μικρος,οσο πιο γρηγορα φυγει καποιος απο το σπιτι των γονιων του(δεν μιλαμε τωρα για παιδια 18ρηδες και 20ρηδες) τοσο καλυτερα,θα ειναι μεγαλη ανακουφιση στον ψυχολογικο τομεα,γλιτωνεις ενα περιβαλλον με συνεχεις εντασεις,πιεση,παρατηρησει ς,νιωθεις οτι θελουν να σε ελεγχουν,οτι εισαι κατα καποιο τροπο εγκλωβισμενος κ οτι σε περιοριζουν καποια πραγματα.Aλλα φυσικα ολα τα αυτα προυποθετουν πανω απο ολα οικονομικη ανεξαρτησια,που στις μερες μας μονο ευκολο δεν ειναι,τα παιδια σημερα ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση αναγκαζονται να μενουν ακομα κ μετα τα 30 τους στο σπιτι των γονιων τους.

Εσυ ας πουμε δεν λες καμια φορα στον εαυτο σου,ρε γμτ να ειχα μια καλη δουλεια τωρα να μπορουσα να φυγω απο δω μεσα,δεν αντεχω αλλο.