PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ο αρνητισμος

carrie
06-02-2011, 23:17
ο αρνητισμος ειναι κι αυτος τροπος ζωης θα μπορουσαμε να πουμε. αλλη μια οπτικη γωνια στο να βλεπουμε τα πραγματα, και το κοσμο ολοκληρο. οταν λοιπον καποιος βλεπει τα παντα μαυρα και χανει το νοημα, ναι θα καταντησει σαν τους αρνητισμους στα πεζοδρομια που λες. υπαρχει ομως κι ο αρνητισμος του να ντυνεσαι πχ συνεχως στα μαυρα γιατι αυτο σε εκφραζει κι ετσι νιωθεις, το να ακους συγκεκριμενο ειδος μουσικης, του να κανεις οτι θελεις και να τους γραφεις ολους εκει που ξερεις γιατι αναγνωριζεις οτι η κοινωνια ειναι ψευτικη κλπ κλπ. μη προσπαθεις να δεις τον αρνητισμο ΜΟΝΟ σαν μιζερια και κακομοιρια, γιατι τοτε δε θα υπηρχε καμια απολυτως αντιδραση, κανενας επαναστατης, καμια εξελιξη στο κοσμο. ναι η μιζερια και η κακομοιρια ανηκουν στον αρνητισμο, αλλα δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτα. ο αρνητισμος θα μπορουσαμε να πουμε ειναι ισος και με τον ρεαλισμο, οταν αναγνωρισεις οτι υπαρχει καταντια γυρω σου. αν τωρα προτιμας να κλεισεις τα ματια και να ζεις στο κοσμο σου, αυτο οπως ειπα ειναι επιλογη σου. τεσπα νομιζω ξεφυγαμε λιγακι, ανοιξε αλλο τοπικ αν θες να το αναλυσουμε.

Οριστε λοιπον το ανοιξα. Μπορεις να σκεφτεις ΜΙΑ στιγμη, μην τυχον και δεν ειμαι εγω στον κοσμο μου, οπου ο αρνητισμος απλα καταστρεφει και το ατομο και την κοινωνια, αλλα εσυ στον δικο σου, που πιστευεις οτι εχει προσφερει κατι παραπανω σε αυτο τον κοσμο?

Σιγα τη μαγκια να ντυνεσαι στα μαυρα επιτηδες. Αν τωρα ντυνεσαι στα μαυρα επειδη ετσι ειναι η διαθεση σου, πρεπει να σου πω οτι η διαθεση σου ειναι καταθλιπτικη, και αυτο σημαινει οτι μαλλον δεν εισαι ευτυχισμενος. Αν το να ακους ροκ και μεταλ την εχεις δει οτι επαναστατεις κ πας κοντρα με το συστημα, θα σου πω σιγα τα αυγα, το συστημα ταιζει πολυ κοσμο με αυτη τη μουσικη για να τους κανει να νομιζουν οτι επαναστατουν ετσι, ενω στην πραγματικοτητα αποχαυνωνονται και αντε να πανε σε κανα τερα βαιμπ να πιουνε δεκα μπυρες και να σπασουνε τπτ, να πιουνε κανα χορτο, και διαφορα τετοια εποικοδομητικα.

Νομιζεις οτι οι επαναστατες και γενικα οποιοι κανανε κατι καλο σε αυτον τον κοσμο ηταν ατομα που ντυνονταν στα μαυρα και ακουγαν μεταλ? Μεταλλαδες νιντζα ηταν δλδ? Η ροκ παπαδες? Το ιδιο σχετικο σαν να μου λες οτι οι επαναστατες ειναι αραβες που φορανε κελεμπια και ακουνε αμανεδες.

Εσυ δλδ κανεις οτι θελεις και τους γραφεις ολους? Εγω αντιθετως βλεπω οτι δεν κανεις οτι θελεις, δε ζεις στη χωρα που θες, δεν εχεις τη δουλεια που θες, δεν εχεις του φιλους που θες, δεν εχεις τη γκομενα που θες και οτι τα βαζεις με ολους. Και για ολα αυτα φταιει οτι δε γεννηθηκες εκει που θα ηθελες. Υπαρχουν καποιοι που τα καταφερανε και εχουν γεννηθει στο Τιμπουκτου.

Η κοινωνια ειναι ψευτικη? Εγω νομιζω οτι εσυ εχεις διαμορφωσει εναν ψευτικο εαυτο και επειδη αυτο ακομα αδυνατεις να το δεις το προβαλεις σαν γεγονος σε κατι εξω απο σενα, στην κοινωνια.

ναι ο αρνητισμος εχει κανει ωραια ποιηματα που σε κανουν καταθλιπτικο και αυτοκτονικο, να τα βλεπεις ολα ματαια και απαισιοδοξα, τα ποιηματα του Καβαφη και του Μποντλερ που αυτοκτονησαν, τη φιλοσοφια του Νιτσε που τρελαθηκε, ενα σωρο ροκ σταρ που πεθανανε απο ναρκωτικα, και μερικων αλλων που τη γλιτωσανε. Πιστευω αφανταστα αυτο που ειπε ο Νιτσε, οτι οταν κοιτας την Αβυσσο κοιταει κι αυτη μεσα σου, γιατι το εχω ζησει και μπορω να σε καταλαβω, αλλα εσυ δε μπορεις να με καταλαβεις, γιατι αυτα που σου λεω δεν τα εχεις καν σκεφτει ακομα. Απλα σκεψου πως θες να ζησεις. Ετσι οπως ζεις τωρα? κανε ονειρα και κυνηγησε τα. Ενας ανθρωπος μες στην αρνητικοτητα δεν ειναι ευτυχισμενος. βεβαια μπορει εσυ να μη θες να εισαι ευτυχισμενος και να εχεις μια γλυκια γυναικα και να κανεις μια ωραια οικογενεια. ωραια κανε αλλα ονειρα. Τι ονειρα κανεις? Να μεινεις παντα ετσι οπως εισαι τωρα?

Πορωνεσαι φανταζομαι τωρα και ετοιμαζεσαι να μου απαντησεις για το πως καταστραφηκαν ολα που γεννηθηκες στην Ελλαδα και οχι σε αλλη χωρα, για τα θετικα του αρνητισμου και την ψευτικη κοινωνια και τον κοσμο μου. Δεν ειναι τυχαιο που οι κρυσταλλοι του νερου αποκτουν ωραιο σχημα υπο τον ηχο κλασικης και απαλης μουσικης, και ασχημαινουν και διαστρεβλωνονται υπο τον ηχο ροκ και μεταλ και αγριας γενικα μουσικης (υπαρχουν ερευνες για αυτα, μπορεις να τις βρεις). και αν σκεφτεις οτι το σωμα μας ειναι 75% νερο, καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο. Και η επιστημη το λεει οτι ο αρνητισμος βλαπτει την υγεια! Και μετα προσαπθεις να με πεισεις για τα θετικα του αρνητισμου. Το λεει κ η λεξη. Αρνητισμος. Δεν εχει θετικα.

Αγαπητε ΚΕΝΟ αυτο δε σημαινει οτι ολοι οσοι δε ντυνονται στα μαυρα και δεν ακουν μεταλ ειναι θετικοι και ευτυχισμενοι ανθρωποι, αλλα ουτε και οτι ειναι ψευτικοι, υποκριτες και κοιμισμενοι. Υπαρχει πολυς πονος, και παιρνει διαφορες μορφες, και εκδηλωνεται με διαφορους τροπους.

KENO
07-02-2011, 00:40
Οριστε λοιπον το ανοιξα. Μπορεις να σκεφτεις ΜΙΑ στιγμη, μην τυχον και δεν ειμαι εγω στον κοσμο μου, οπου ο αρνητισμος απλα καταστρεφει και το ατομο και την κοινωνια, αλλα εσυ στον δικο σου, που πιστευεις οτι εχει προσφερει κατι παραπανω σε αυτο τον κοσμο?αμα το καλοσκεφτεις ομως ολοι στο κοσμο μας ειμαστε, και συμφωνα με αυτον προχωραμε, συμφωνα με αυτον διαλεγουμε και τον συντροφο μας, και τα ρουχα που φοραμε, τη δουλεια που κανουμε (αν κι εδω δεν εχουμε οντως και πολλες επιλογες) κλπ. αναρωτησου το αντιθετο απ'αυτο που ρωτας, τι προσφερε η κοινωνια σε καποιο ατομο και απεκτησε αυτη την αρνητικοτιτα, και εγινε οπως εγινε, τοτε ισως καταλαβεις...

Σιγα τη μαγκια να ντυνεσαι στα μαυρα επιτηδες. Αν τωρα ντυνεσαι στα μαυρα επειδη ετσι ειναι η διαθεση σου, πρεπει να σου πω οτι η διαθεση σου ειναι καταθλιπτικη, και αυτο σημαινει οτι μαλλον δεν εισαι ευτυχισμενος. Αν το να ακους ροκ και μεταλ την εχεις δει οτι επαναστατεις κ πας κοντρα με το συστημα, θα σου πω σιγα τα αυγα, το συστημα ταιζει πολυ κοσμο με αυτη τη μουσικη για να τους κανει να νομιζουν οτι επαναστατουν ετσι, ενω στην πραγματικοτητα αποχαυνωνονται και αντε να πανε σε κανα τερα βαιμπ να πιουνε δεκα μπυρες και να σπασουνε τπτ, να πιουνε κανα χορτο, και διαφορα τετοια εποικοδομητικα.μαλλον δε καταλαβαινετε οτι δε μιλαω παντα προσωπικα. και σ'αυτο το ποστ δεν μιλησα για μενα προσωπικα, εδωσα απλα μερικα παραδειγματα αρνητισμου, να δεις πως ενα ατομο μπορει να εκφραστει μεσω αυτου, απλα και με τα ρουχα που φοραει. στο λυκειο ναι το εκανα κι εγω, ντυνομουν μεταλλας κι ακουγα μονο αυτο το ειδος μουσικης. ακομα το ακουω, αλλα πλεον ειμαι πιο μεγαλος κι ωριμος, εχω ψαχτει με καμποσα αλλα ειδη και δεν κολλαω μονο εκει. και φυσικα αναγνωριζω οτι καποιοι βγαζουν λεφτα μεσα απ'αυτο, αφου τα παντα εχουν εμπορικοποιηθει! τι προσπαθεις να μου πεις ομως τελικα, οτι φταιει η μουσικη σε κατι ? απλα μεσο εκφρασης ειναι, απο τα λιγα πλεον που μου εχουν απομεινει...

Νομιζεις οτι οι επαναστατες και γενικα οποιοι κανανε κατι καλο σε αυτον τον κοσμο ηταν ατομα που ντυνονταν στα μαυρα και ακουγαν μεταλ? Μεταλλαδες νιντζα ηταν δλδ? Η ροκ παπαδες? Το ιδιο σχετικο σαν να μου λες οτι οι επαναστατες ειναι αραβες που φορανε κελεμπια και ακουνε αμανεδες.δεν ειμαι επαναστατης (εσεις μου χετε κολλησει αυτη τη ταμπελα εδω στο φορουμ, ισως φταινε βεβαια κι οσα εχω γραψει στο παρελθον) ουτε θελω να ειμαι, και δεν ενδιαφερομαι να κανω κανενα καλο σ'αυτο το κοσμο. ειδαμε και τους πολιτικους που φροντιζουν για μας ποσα καλα εκαναν, γι'αυτο δεν ανηκω σε καμια παραταξη, κι οσα συμβαινουν σ'αυτο το τοπο με αφηνουν αδιαφορο πλεον. δε με ενδιαφερει το πως καταλαβαινει ο καθενας τη λεξη επανασταση, για μενα ειναι απλα η αρνηση του μη να γινεις αλλο ενα προβατακι, το να πεις ΟΧΙ στο ευκολο, και να προτιμησεις το δυσκολο, το δικο σου προσωπικο δρομο τουλαχιστον. αυτο ειναι που εγω θεωρω σωστο, το να μη σκυψεις το κεφαλι κι αφομοιωθεις. εαν ΟΛΑ οσα μας επεβαλλαν τα δεχομασταν χωρις αρνηση, θα επρεπε να ειχαμε καταστραφει σαν ειδος απο την προ-Χιτλερ εποχη. αρνηση = αντιδραση, δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα, λυπαμαι.

Εσυ δλδ κανεις οτι θελεις και τους γραφεις ολους? Εγω αντιθετως βλεπω οτι δεν κανεις οτι θελεις, δε ζεις στη χωρα που θες, δεν εχεις τη δουλεια που θες, δεν εχεις του φιλους που θες, δεν εχεις τη γκομενα που θες και οτι τα βαζεις με ολους. Και για ολα αυτα φταιει οτι δε γεννηθηκες εκει που θα ηθελες. Υπαρχουν καποιοι που τα καταφερανε και εχουν γεννηθει στο Τιμπουκτου.

Η κοινωνια ειναι ψευτικη? Εγω νομιζω οτι εσυ εχεις διαμορφωσει εναν ψευτικο εαυτο και επειδη αυτο ακομα αδυνατεις να το δεις το προβαλεις σαν γεγονος σε κατι εξω απο σενα, στην κοινωνια.ασε το τι κανω εγω προσωπικα και ποιος μου φταιει. δε ξερεις καν τι εχω ζησει, πως σκεφτομαι, τι εχω, τι κανω κλπ. δες το συνολο τριγυρω, ειναι ή δεν ειναι οπως πρεπει ? απ'τη στιγμη που δεν ειναι οπως πρεπει και δε μπορεις να το διορθωσεις, ποιος ο λογος και να προσπαθησεις καν να ενταχτεις ? ποιος ο λογος να γινεις μελος μιας κοινωνιας που οχι μονο δε σου προσφερει ολα αυτα που ειπες, αλλα σου ζηταει κι ολας και απαιτει, μεστη ψευτια της! και μη μου πεις οτι δεν ειναι ψευτικη, τα περι λογοκρισιας προσφατα τα λεγαμε παλι! φυσικα θα εχω και ψευτικο εαυτο, τον καθως πρεπει που θελουν να δουν, αλλιως δεν επιβιωνεις!
εδω προσθεσε οσα εγραψες στο ποστ που εκανες οσον αφορα τον ερωτα στο αλλο τοπικ, λεγωντας πως δεν ειναι ευκολο πραμα. ναι με τη σημερινη καταντια, φυσικα και δεν ειναι ευκολο το να δεχτεις και να αγαπησεις εναν ανθρωπο οπως ακριβως ειναι, τον θες συμφωνα με τα προτυπα, να τον εχει δεχτει πρωτα η κοινωνια, και μετα εσυ!

ναι ο αρνητισμος εχει κανει ωραια ποιηματα που σε κανουν καταθλιπτικο και αυτοκτονικο, να τα βλεπεις ολα ματαια και απαισιοδοξα, τα ποιηματα του Καβαφη και του Μποντλερ που αυτοκτονησαν, τη φιλοσοφια του Νιτσε που τρελαθηκε, ενα σωρο ροκ σταρ που πεθανανε απο ναρκωτικα, και μερικων αλλων που τη γλιτωσανε. Πιστευω αφανταστα αυτο που ειπε ο Νιτσε, οτι οταν κοιτας την Αβυσσο κοιταει κι αυτη μεσα σου, γιατι το εχω ζησει και μπορω να σε καταλαβω, αλλα εσυ δε μπορεις να με καταλαβεις, γιατι αυτα που σου λεω δεν τα εχεις καν σκεφτει ακομα. Απλα σκεψου πως θες να ζησεις. Ετσι οπως ζεις τωρα? κανε ονειρα και κυνηγησε τα. Ενας ανθρωπος μες στην αρνητικοτητα δεν ειναι ευτυχισμενος. βεβαια μπορει εσυ να μη θες να εισαι ευτυχισμενος και να εχεις μια γλυκια γυναικα και να κανεις μια ωραια οικογενεια. ωραια κανε αλλα ονειρα. Τι ονειρα κανεις? Να μεινεις παντα ετσι οπως εισαι τωρα?συμφωνω πολυ με αυτο που ειπε ο Νιτσε και ειναι κι απ'τ'αγαπημενα μου quotes. μονο που συνηθως το οτι καταληγουμε με την αβυσσο μεσα μας δεν ειναι ακριβως επιλογη μας, αλλα μας "σπρωχνουν" εκει περα.

ναι εχει να κανει με τον τοπο και τον τροπο ζωης! οταν μεγαλωνεις μεσα στα σκατα, ειναι λογικο τελικα να βρωμισεις και να γινεις κι εσυ σκατα. γιατι μικροτεροι ειμασταν ολοι πιο αθωοι κι αγνοι στη ψυχη, δεν θελαμε να ξεχωρισουμε, αλλα και παλι συνεβη. δεν ειναι κατι που μπορεις να το επιλεξεις, ακομα και τωρα αν πω οτι δε θελω να ειμαι μονος και σκατοψυχος, δεν αλλαζει κατι, το παρελθον μας εχει χαραξει, το δεχομαστε και παμε παρακατω με οσα εχουμε.

δε πειραζει ομως και τοσο γιατι βλεπωντας το και πιο γενικα το θεμα, παντου σκατα ειναι, και αλλου να μεγαλωνα ισως γινομουν απλα πιο καλομαθημενος απ'οτι ειμαι τωρα, αρα παλι ο χαρακτηρας μου θα διαμορφωνοταν ασχημα. το ιδιο ισχυει με ολους τους ανθρωπους πιστευω, ολοι εχουμε καλα και κακα στοιχεια, απλα τις περισσοτερες φορες καλλιεργουμε το ενα απο τα δυο, και το βγαζουμε προς τα εξω περισσοτερο, γιατι αυτο μας εκφραζει. εμενα λοιπον με εκφραζει ο αρνητισμος, τι να κανουμε. αμα μπορεις αλλαξε το, εγω μονος μου εχω πει οτι δε μπορω να αλλαξω, κι οσο συνεχιζω να παραμενω μονος μου, τοσο χειροτερα γινομαι.

ονειρα δεν εχω, γιατι προσπαθω να ειμαι ρεαλιστης. κι αφου εμαθα στα λιγα, ειμαι και μηδενιστης, για τον εαυτο μου δε νιωθω και πολλα για να του προσφερω κατι, προσφερω ομως σε οσους ειναι διπλα μου κι αξιζουν. μακαρι να ειχα μια γλυκια γυναικα και να εκανα οικογενεια οπως λες, αλλα δε νομιζω πως μπορω πλεον, τουλαχιστον οχι με καποια που ειναι φυσιολογικη (στο μυαλο).

τελειωνοντας να πω οτι ειναι πολυ ευκολο να κρινουμε ενα ατομο μεσω ενος φορουμ, αφου νομιζουμε οτι ειναι μονο αυτα που γραφει και τιποτα παραπανω. για ρωτα ποσες απο εδω θα ειχαν την υπομονη και την ορεξη να ασχοληθουν με καποιον εκει εξω, να γινουν ακομα και το ταιρι του, για να γινει καλος ανθρωπος ? καμια σιγουρα, και οι ψυχολογοι/ψυχιατροι που καθονται και μας ακουν, το κανουν με ανταλλαγμα τα λεφτα.

Πορωνεσαι φανταζομαι τωρα και ετοιμαζεσαι να μου απαντησεις για το πως καταστραφηκαν ολα που γεννηθηκες στην Ελλαδα και οχι σε αλλη χωρα, για τα θετικα του αρνητισμου και την ψευτικη κοινωνια και τον κοσμο μου. Δεν ειναι τυχαιο που οι κρυσταλλοι του νερου αποκτουν ωραιο σχημα υπο τον ηχο κλασικης και απαλης μουσικης, και ασχημαινουν και διαστρεβλωνονται υπο τον ηχο ροκ και μεταλ και αγριας γενικα μουσικης (υπαρχουν ερευνες για αυτα, μπορεις να τις βρεις). και αν σκεφτεις οτι το σωμα μας ειναι 75% νερο, καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο. Και η επιστημη το λεει οτι ο αρνητισμος βλαπτει την υγεια! Και μετα προσαπθεις να με πεισεις για τα θετικα του αρνητισμου. Το λεει κ η λεξη. Αρνητισμος. Δεν εχει θετικα.

Αγαπητε ΚΕΝΟ αυτο δε σημαινει οτι ολοι οσοι δε ντυνονται στα μαυρα και δεν ακουν μεταλ ειναι θετικοι και ευτυχισμενοι ανθρωποι, αλλα ουτε και οτι ειναι ψευτικοι, υποκριτες και κοιμισμενοι. Υπαρχει πολυς πονος, και παιρνει διαφορες μορφες, και εκδηλωνεται με διαφορους τροπους.δε προσπαθω να πεισω κανεναν, απλα ειπα οτι ο αρνητισμος υπαρχει με παραπανω μορφες απο αυτες που βλεπεις. αν ελεγα οτι αρνουμαι να σου απαντησω, θα ηταν απαραιτητα μονο λογο μιζεριας και καταντιας, και επειδη ειμαι ναρκομανης στο πεζοδρομιο ή οτι αλλο ειπες ? ουτε τα κρυσταλλακια μου λενε κατι, ειναι φυσιολογικο να αντιδρανε στο αρνητικο και το ασχημο, αφου κι αυτα ενεργεια εχουν. δε καταλαβαινω ομως γιατι απαιραιτητα πρεπει ολοι να βλεπουμε αυτη την ενεργεια σαν ασχημη, κι οχι σαν απλα διαφορετικη ? συμφωνω οτι υπαρχει πολυς πονος και παιρνει διαφορες μορφες, δε διαφωνησα μ'αυτο.

carrie
07-02-2011, 00:55
γιατι η αρνητικη ενεργεια αρρωσταινει το σωμα και το πνευμα. Γιαυτο να την βλεπουμε σαν ασχημη κι οχι απλα και μονο σαν διαφορετικη.

Empneustns
07-02-2011, 00:55
εγω παντως απο οσο ξερω ....
για να ερθει κατι θετικο,πρεπει να το χτισεις,μονο του δεν ερχεται....
αν βλεπεις συνεχεια αρνητικα πως θα χτισεις για να δεις καποτε και θετικα ....
και ναι κενο,εχεις απολυτο δικιο οταν λες πως τα πραγματα εξω ειναι ασχημα και αρνητικα...
αλλα θα ρωτησω,μεσα σε αυτα τα αρνητικα καποτε ερχεται και κατι θετικο....
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;;; το βλεπουμε αρνητικα και το πεταμε; η το βλεπουμε θετικα και αλλαζει η ζωη μας;
εσυ τι θα κανες;
λιγα τα θετικα που θα συμβουν στη ζωη μας,και πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να τα "εκμεταλευτουμε" για να παρουμε δυναμεις να συνεχισουμε...
αν ειμαστε προκατελειμενοι και τα χασουμε τοτε μονο αρνητισμος θα υπαρχει σε ολη μας τη ζωη και ειναι επιλογη μας
ειναι επιλογη μας να βγαζουμε τα μαυρα και να βαλουμε πολυχρωμα,δυνατος ειναι αυτος που μπορει να εναλλασει τα χρωματα του, ειναι εμπειρος με ανοιχτο μυαλο...
Αυτος που μενει σε ενα χρωμα...... βλεπει παντα ασπρομαυρα.... και ειναι δεσμευμενος στη συνηθεια του...

carrie
07-02-2011, 00:59
και επισης απο οτι βλεπεις εδω ειναι καποια που δε σε ξερει καθολου δεν σε εχει γκομενο ουτε θελει, και ομως καθεται και ασχολειται μαζι σου με προθεση να βοηθησει. Και τι καταφερνει? τρωει τα μουτρα της στην αρνητικιλα σου! οπως θα τα εχουν φαει και αλλες! Γιατι πολυ απλα φορας γυαλια και το θετικο δεν το βλεπεις! Το βλεπεις σαν προσπαθεια να σε κριτικαρω να σε μιεωσω να στην πω να βγω απο πανω. Ενω σου λεω εχω περασει απο τη μαυριλα. Και δε σου ζηταω και λεφτα. Αλλη μια αποδειξη της στραβομαρας σου, που λεει κ ο Εμπνευστης.

"τελειωνοντας να πω οτι ειναι πολυ ευκολο να κρινουμε ενα ατομο μεσω ενος φορουμ, αφου νομιζουμε οτι ειναι μονο αυτα που γραφει και τιποτα παραπανω. για ρωτα ποσες απο εδω θα ειχαν την υπομονη και την ορεξη να ασχοληθουν με καποιον εκει εξω, να γινουν ακομα και το ταιρι του, για να γινει καλος ανθρωπος ? καμια σιγουρα, και οι ψυχολογοι/ψυχιατροι που καθονται και μας ακουν, το κανουν με ανταλλαγμα τα λεφτα."

carrie
07-02-2011, 01:00
τον jimmaster μου θυμιζεις. Αμα δε θελει ο αλλος να καταλαβει ο,τι και να του πεις θα τα δει αρνητικα. Λυπαμαι γιατι ξερω πως ειναι και πως βγαινει κανεις απο εκει μεσα.

researcher
07-02-2011, 01:06
Ήτανε δύο μεθυσμένοι και όπως γυρνάγανε σπίτια τους, βλέπουν κάτι σκατά στον δρόμο.
- Τι να είναι αυτά;
- Μοιάζουν με σκατά, λέει ο άλλος.
- Μυρίζουν και σαν σκατά, λέει πάλι ο πρώτος.
- Έχουν και γεύση σαν σκατά, λέει ο άλλος.
- Αρα, αν μοιάζουν με σκατά, μυρίζουν σαν σκατά, και έχουν γεύση σαν σκατά, θα πρέπει να είναι σκατά...
- Ου, πάλι καλά που δεν τα πατήσαμε.

carrie
07-02-2011, 01:06
"ναι εχει να κανει με τον τοπο και τον τροπο ζωης! οταν μεγαλωνεις μεσα στα σκατα, ειναι λογικο τελικα να βρωμισεις και να γινεις κι εσυ σκατα. γιατι μικροτεροι ειμασταν ολοι πιο αθωοι κι αγνοι στη ψυχη, δεν θελαμε να ξεχωρισουμε, αλλα και παλι συνεβη. δεν ειναι κατι που μπορεις να το επιλεξεις, ακομα και τωρα αν πω οτι δε θελω να ειμαι μονος και σκατοψυχος, δεν αλλαζει κατι, το παρελθον μας εχει χαραξει, το δεχομαστε και παμε παρακατω με οσα εχουμε."

πολλοι ανθρωποι ειχαν σκατα παρελθον και δεν το βαλανε κατω. Και αν το βαλεις κατω ποτε δεν ειναι αργα να ξαναδιεκδικησεις τη ζωη σου. Ουτως η αλλως μια ζωη ειναι, στο χωμα θα βρεθουμε, γιατι να μην το ζησεις στο φουλ πρωτα??? Κανε δεκα προσπαθειες κ ας βγουν στο κενο! Κ εγω σκατα παρελθον εχω και μπορω να κλαιγομαι για ωρες. Αλλα καπου ξυπνησα. ΔΥο φιλοι μου προερχονται απο την ιδια προβληματικη οικογενεια, μιλαμε για πολλα προβληματα, οικονομικα ,ασθενειες, θανατοι, χωρισμοι, ξαναπαντρεματα, μετακομισεις. Ο ενας ειναι αρκετα καλα εως πολυ καλα δουλευει εχει παρεες γκομενα ειναι αισιοδοξος φτιαχνει τη ζωη του, η αλλη ειναι μες στην καταθλιψη το αγχος της φταινε οι γονεις της και ειναι δυστυχισμενη. Ποιος κερδιζει? Πες η κοπελα εχει δικιο οι γονεις της ηταν απαισιοι, ε και? τελειωσε η ζωη? Για ποιον να παραδωσει τα οπλα? Για κανεναν δεν αξιζει να παραδωσεις τη ζωη σου.

carrie
07-02-2011, 01:14
Και το ποσο εκνευριζομαι οταν μου βαζουν λογια στο στομα που δεν εχω πει και δε διαβαζουν τι γραφω αλλα απαντανε αλλα ανταλλων... ειναι αλλο θεμα! Δε σου ειπε κανεις να ενταχτεις μες στην κοινωνια, σου ειπε να κανεις κατι να ζησεις ευτυχισμενος και να απολαυσεις τη ζωη σου.

και δε σε ειπα επαναστατη, εσυ ανεφερες αυτη τη λεξη στο ποστ σου στο αλλο θρεντ.

και πολλα αλλα δεν ειπα αλλα ειπες οτι ειπα, κ μετα μου τη λες εμενα οτι γραφω οτι μου κατεβει χωρις να σε ξερω, αλλα καλη καρδια :P

KENO
07-02-2011, 01:19
γιατι η αρνητικη ενεργεια αρρωσταινει το σωμα και το πνευμα. Γιαυτο να την βλεπουμε σαν ασχημη κι οχι απλα και μονο σαν διαφορετικη.whatever, everything great is built upon sorrow. κι αν καταληξω σκατα, θα ειναι επειδη εγω το επελεξα, και δεν αφομοιωθηκα. κι αυτο με κανει περηφανο you know, στο ειπα και στο αλλο θεμα.

εγω παντως απο οσο ξερω ....
για να ερθει κατι θετικο,πρεπει να το χτισεις,μονο του δεν ερχεται....
αν βλεπεις συνεχεια αρνητικα πως θα χτισεις για να δεις καποτε και θετικα ....
και ναι κενο,εχεις απολυτο δικιο οταν λες πως τα πραγματα εξω ειναι ασχημα και αρνητικα...
αλλα θα ρωτησω,μεσα σε αυτα τα αρνητικα καποτε ερχεται και κατι θετικο....
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;;; το βλεπουμε αρνητικα και το πεταμε; η το βλεπουμε θετικα και αλλαζει η ζωη μας;
εσυ τι θα κανες;
λιγα τα θετικα που θα συμβουν στη ζωη μας,και πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να τα "εκμεταλευτουμε" για να παρουμε δυναμεις να συνεχισουμε...
αν ειμαστε προκατελειμενοι και τα χασουμε τοτε μονο αρνητισμος θα υπαρχει σε ολη μας τη ζωη και ειναι επιλογη μας
ειναι επιλογη μας να βγαζουμε τα μαυρα και να βαλουμε πολυχρωμα,δυνατος ειναι αυτος που μπορει να εναλλασει τα χρωματα του, ειναι εμπειρος με ανοιχτο μυαλο...
Αυτος που μενει σε ενα χρωμα...... βλεπει παντα ασπρομαυρα.... και ειναι δεσμευμενος στη συνηθεια του...οταν ερθει το θετικο θα το δεχτω, αρκει να δω οτι αξιζει κι οντως μου ταιριαζει. γιατι δεν ειμαι και μικρος σε ηλικια, εχω δεχτει αρκετα αλλα δηθεν θετικα, που τελικα το μονο που καναν ηταν να μου δωσουν αλλη μια πικρα και να προσθεσουν περισσοτερα ψυχολογικα στη συλλογη μου.
μαλλον δε καταλαβατε οτι θελω κι εγω να αλλαξω, αλλα οχι οπως οριζει κι απαιτει η κοινωνια, αλλα με τους δικους μου ορους. δε θελω μια οποιαδηποτε κοπελα πχ, γιατι ξερω που οδηγει, και στο παρελθον ειχα σχεσεις με φυσιολογικες και δεν ταιριαζαμε, δεν υπηρχε κατανοηση.

και επισης απο οτι βλεπεις εδω ειναι καποια που δε σε ξερει καθολου δεν σε εχει γκομενο ουτε θελει, και ομως καθεται και ασχολειται μαζι σου με προθεση να βοηθησει. Και τι καταφερνει? τρωει τα μουτρα της στην αρνητικιλα σου! οπως θα τα εχουν φαει και αλλες! Γιατι πολυ απλα φορας γυαλια και το θετικο δεν το βλεπεις! Το βλεπεις σαν προσπαθεια να σε κριτικαρω να σε μιεωσω να στην πω να βγω απο πανω. Ενω σου λεω εχω περασει απο τη μαυριλα. Και δε σου ζηταω και λεφτα. Αλλη μια αποδειξη της στραβομαρας σου, που λεει κ ο Εμπνευστης.ε αμα χανεις τον χρονο σου κακως. μη προσπαθεις να τα βαλεις με καποιον που εχει σχηματισει ηδη μια αποψη για τη ζωη, κι εχει προχωρησει συμφωνα με αυτη, ειναι απλα αδυνατον να του την αλλαξεις. μονο αν θελει ο ιδιος θα αλλαξει.

δε το βλεπω σαν προσπαθεια να με κριτικαρεις και να με μειωσεις, απλα κανουμε κουβεντα, πες οτι θελω να σου αποδειξω οτι η ζωη ειναι σκατα, ενω εσυ θες να μου αποδειξεις οτι οχι δεν ειναι. αμα εχω ζησει σκατα κι εχω μαθει σ'αυτα, δε γινεται απλα να διαγραφτουν ολα ετσι απλα, επειδη το γραψε καποια μεσω φορουμ. ειναι πολυ πιο βαθυ το πραμα. ουτε ψυχολογος μπορει να βοηθησει, και να του τα πω δε μπορει ο ιδιος να μου φτιαξει τη ζωη.

τον jimmaster μου θυμιζεις. Αμα δε θελει ο αλλος να καταλαβει ο,τι και να του πεις θα τα δει αρνητικα. Λυπαμαι γιατι ξερω πως ειναι και πως βγαινει κανεις απο εκει μεσα.οκ μονο που εγω δεν ειμαι παρθενος, εχω κανει 5 + σχεσεις κι αρκετες γνωριμιες, ασχετα αν τελευταια δυσκολευομαι και δε βρισκω καποια που μου ταιριαζει τοσο.

πολλοι ανθρωποι ειχαν σκατα παρελθον και δεν το βαλανε κατω. Και αν το βαλεις κατω ποτε δεν ειναι αργα να ξαναδιεκδικησεις τη ζωη σου. Ουτως η αλλως μια ζωη ειναι, στο χωμα θα βρεθουμε, γιατι να μην το ζησεις στο φουλ πρωτα??? Κανε δεκα προσπαθειες κ ας βγουν στο κενο! Κ εγω σκατα παρελθον εχω και μπορω να κλαιγομαι για ωρες. Αλλα καπου ξυπνησα. ΔΥο φιλοι μου προερχονται απο την ιδια προβληματικη οικογενεια, μιλαμε για πολλα προβληματα, οικονομικα ,ασθενειες, θανατοι, χωρισμοι, ξαναπαντρεματα, μετακομισεις. Ο ενας ειναι αρκετα καλα εως πολυ καλα δουλευει εχει παρεες γκομενα ειναι αισιοδοξος φτιαχνει τη ζωη του, η αλλη ειναι μες στην καταθλιψη το αγχος της φταινε οι γονεις της και ειναι δυστυχισμενη. Ποιος κερδιζει? Πες η κοπελα εχει δικιο οι γονεις της ηταν απαισιοι, ε και? τελειωσε η ζωη? Για ποιον να παραδωσει τα οπλα? Για κανεναν δεν αξιζει να παραδωσεις τη ζωη σου.που ακριβως ειδες να το εβαλα κατω ? ειδες να αυτοκτονησα ή να εγραψα πουθενα οτι θελω να αυτοκτονισω και θα το κανω αυριο ? εγω το μονο που εγραψα στο αλλο τοπικ ηταν οτι αποδεχομαι τον αρνητισμο αφου ειναι κομματι του εαυτου μου κι αυτο, και μαλιστα μεγαλο. απλα το ολο θεμα ξαναδιεκδικησε που γραφεις, οταν εισαι μονος και πλεον δε νιωθεις και πολλα, εινια δυσκολο να το κανεις. οπως σου εγραψα, μπορει να μην εχω τη κοινωνικη ζωη που θα θελα, να μην εχω φιλους αλλα μονο γνωστους, να μην παιζει καποια σταθερη κοπελα αυτη τη περιοδο, αλλα απο εκει και περα συνεχιζω τη ζωη μου κανωντας αυτα που με γεμιζουν σαν ανθρωπο. απλα συναισθηματικα παραμενω κενος, δε χαθηκε ο κοσμος, μεχρι τα 30 εχουμε λιγα χρονακια ακομα...

carrie
07-02-2011, 01:36
"ε αμα χανεις τον χρονο σου κακως."

Δεν ειπα κατι τετοιο! ωραια λοιπον ολα τελεια! τετοια χαιρομαι να ακουω! Και δεν προσπαθησα να σου δειξω οτι η κοινωνια δεν ειναι σκατα, προπσαθησα να σου δειξω το οτι αμα ασχολεισαι με τα σκατα χανεις καποια κομματια της ζωης που ειναι ομορφα. Αλλα εσυ μεγαλωσες ετσι που δεν τα βλεπεις και δεν τα θελεις, και εισαι καλα. Keep up the good job!

Φωτεινη!
07-02-2011, 02:06
καλησπερα απο τον βρυκοκαλο Φωτεινη :D

Κενο,
ο αρνητισμος ειναι κι αυτος μια συμπεριφορα..μια ομως...εγω καταλαβαινω οτι σε συγκεκριμενα πραγματα σου βγαινει.

Λες "ειμαι σκατοψυχος και γι αυτο ειμαι μονος μου" ή "δεν μπορω να κανω χωριο με γκομενα νορμαλ".
Απο οσα εχω διαβασει δεν σε βρισκω σκατοψυχο αλλα χυμαδιο με μια μικρουλα ελλειψη τακτ :D
Επισης να σου πω οτι ουτε εγω γουσταρω τους πολυ νορμαλ ανθρωπους,γιατι ειναι βαρετοι :d
(βεβαια ισως εχουμε διαφορετικα κριτηρια για το τι ειναι νορμαλ!!)

Θεοφανία
07-02-2011, 02:38
Ήτανε δύο μεθυσμένοι και όπως γυρνάγανε σπίτια τους, βλέπουν κάτι σκατά στον δρόμο.
- Τι να είναι αυτά;
- Μοιάζουν με σκατά, λέει ο άλλος.
- Μυρίζουν και σαν σκατά, λέει πάλι ο πρώτος.
- Έχουν και γεύση σαν σκατά, λέει ο άλλος.
- Αρα, αν μοιάζουν με σκατά, μυρίζουν σαν σκατά, και έχουν γεύση σαν σκατά, θα πρέπει να είναι σκατά...
- Ου, πάλι καλά που δεν τα πατήσαμε.

αχααααααααααααααααααααααα !!!!! πολυ ευστοχο ρις...:)

KENO
07-02-2011, 16:10
ωραια λοιπον ολα τελεια! τετοια χαιρομαι να ακουω! Και δεν προσπαθησα να σου δειξω οτι η κοινωνια δεν ειναι σκατα, προπσαθησα να σου δειξω το οτι αμα ασχολεισαι με τα σκατα χανεις καποια κομματια της ζωης που ειναι ομορφα. Αλλα εσυ μεγαλωσες ετσι που δεν τα βλεπεις και δεν τα θελεις, και εισαι καλα. Keep up the good job!βασικα στο θεμα της αυτοκτονιας που αναφερθηκε, θα ηθελα να πω οτι φυσικα και υπαρχει σαν σκεψη, οπως υπαρχει και σε ολους τους αλλους που τα βρισκουν σκουρα σε καποια περιοδο της ζωης τους. οταν λοιπον εχω κατι να κανω και περναω την ωρα μου δημιουργηκα, τοτε ναι ξεχνιεμαι και δεν υπαρχει λογος να κανω αυτη τη σκεψη. οταν δεν εχω αυτα που θελω ή η μερα ειναι οπως σημερα με πιεση και κριτικη απο το περιβαλλον μου, τοτε ναι νιωθω πνιγμενος και δε βλεπω καμια διεξοδο και θα το σκεφτω. αλλα και ποιος δε το κανει οταν ξερει πως η κοινωνια ειναι χαλια, ειδικα οταν ειναι μονος και δεν εχει κανεναν να τον καταλαβει και να του σταθει ? βλεπεις που τελικα κι ο αρνητισμος υπαρχει και ειναι κομματι του εαυτου μας, το οποιο οι αλλοι μας το βγαζουν...

καλησπερα απο τον βρυκοκαλο Φωτεινη :D

Κενο,
ο αρνητισμος ειναι κι αυτος μια συμπεριφορα..μια ομως...εγω καταλαβαινω οτι σε συγκεκριμενα πραγματα σου βγαινει.

Λες "ειμαι σκατοψυχος και γι αυτο ειμαι μονος μου" ή "δεν μπορω να κανω χωριο με γκομενα νορμαλ".
Απο οσα εχω διαβασει δεν σε βρισκω σκατοψυχο αλλα χυμαδιο με μια μικρουλα ελλειψη τακτ :D
Επισης να σου πω οτι ουτε εγω γουσταρω τους πολυ νορμαλ ανθρωπους,γιατι ειναι βαρετοι :d
(βεβαια ισως εχουμε διαφορετικα κριτηρια για το τι ειναι νορμαλ!!)μπορει να μου βγει σε ολα, αφου αμα βαλεις κατω τη ζωη και τον θανατο, εγω θα σου πω οτι επιλεγω τον θανατο, γιατι η ζωη μου αποδειξε οτι δεν αξιζει! αλλα πολλες φορες προτιμω να μη σκεφτομαι ετσι, αλλιως θα ειχα αυτοκτονησει απο τα 20 μου...

χωριο με φυσιολογικη γκομενα ναι δε μπορω να κανω, γιατι ουτε κι εγω νιωθω πως ειμαι φυσιολογικος, κι αφου το δοκιμασα κι ολας στο παρελθον, ειδα οτι καταληγουμε σιγουρα σε χωρισμο. δεν υπαρχει κατανοηση απλα, δε μπορουμε να ταιριαξουμε.

το χυμαδιο και η ελλειψη τακτ που αναφερεις, ειναι οταν βγαζω τον αληθινο μου εαυτο, που τοτε ναι μπορεις να με πεις και καφρο κι οτι αλλο, απλα ειμαι αυθορμητος και ειλικρινης λεγωντας κυριολεκτικα οτι μου ρθει, αυτο που σκεφτομαι. το τακτ το εντασω στον αλλο εαυτο, τον καθως πρεπει, αφου συνηθως το χρησιμοποιουμε για να μη προσβαλλουμε.

οι normal ανθρωποι ειναι οντως βαρετοι, ειδικα με τη καθημερινοτητα τους, που το μονο που τους νοιαζει εινια η δουλεια τους και τα λεφτα. ειχα και τετοια γκομενα παλιοτερα, ε και απλα κουραστηκα γιατι ειχε θεσει αλλες προταιρεοτητες στη ζωη της.

marian_m
07-02-2011, 17:35
Όσοι λοιπόν δεν βλέπουν τη ζωή με απαισιοδοξία και αρνητισμό, είναι βαρετοί και το μόνο που τους νοιάζει είναι η δουλειά τους και τα λεφτά.
Ή ζεις κάπου κλεισμένος με τέτοιους ανθρώπους, ή σε βολεύει να βλέπεις μόνο αυτό.
Πολύ εφηβικά μου ακούγονται όλα αυτά ΚΕΝΟ.
Προσωπικά, απολαμβάνω τη ζωή, βγάζω χρήματα διασκεδάζοντας, γιατί τυχαίνει το χόμπυ μου να είναι και η δουλειά μου, γνωρίζω συχνά καινούργιους και ενδιαφέροντες ανθρώπους και δεν αισθάνομαι καθόλου συμβιβασμένη ή πρόβατο. Δεν ένιωσα ποτέ ότι πρέπει να συμβιβαστώ για να με δεχτεί κάποιος. Έτσι κι αλλιώς, αυτοί που μ' ενδιέφεραν και μου ταίριαζαν δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα "συμβιβασμένοι". Και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί άλλοι σαν κι εμένα.
Για μένα η ελευθερία βρίσκεται μέσα μας.
Πολύ φοβάμαι ότι τα κάγκελα που βλέπεις παντού γύρω σου είναι της δικής σου φυλακής, αυτής που έφτιαξες σιγά σιγά μόνος σου. Γι' αυτό έχει τόσο μοναξιά εκεί μέσα.

KENO
07-02-2011, 18:03
ρε carrie τι το θελες και το ανοιξες το θεμα, να μπαινει ο καθενας εδω και να μου λεει τα δικα του ? θα το κανα εγω αμα ηταν να γραφα τις μαλακιες μου πιο αναλυτικα...

Όσοι λοιπόν δεν βλέπουν τη ζωή με απαισιοδοξία και αρνητισμό, είναι βαρετοί και το μόνο που τους νοιάζει είναι η δουλειά τους και τα λεφτά.αμα αυτο καταλαβες απ'ολα οσα γραφτηκαν, τοτε δικο σου προβλημα...

απλα ειπα πως εγω ισως βλεπω ετσι τα πραγματα (τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες), γιαυτο πιστευω οτι ταιριαζω με ατομα που επισης σκεφτονται ετσι.

Ή ζεις κάπου κλεισμένος με τέτοιους ανθρώπους, ή σε βολεύει να βλέπεις μόνο αυτό.σιγουρα δεν ζω οπως θελω κι εκει που θελω. τι να γινει ομως, αφου δε μπορω να βρω συγκατοικο και δε νοιαζεται καμια να προχωρησουμε μαζι στη ζωη, να ξεκουμπιστω κι απο εδω μπας κι εχω το κεφαλι μου ησυχο, παραμενω οπως ειμαι. για τον εαυτο μου εξαλλου ειπα πως δε νιωθω για να κανω και πολλα, σαν να μη τα εχω αναγκη. οποτε ποιος χεστηκε στη τελικη, δε μπορω να αλλαξω τους ανθρωπους που με περιβαλλουν (να τους σκοτωσω ισως, αλλα δεν εφτασα ακομα σ'αυτο το επιπεδο).

Πολύ εφηβικά μου ακούγονται όλα αυτά ΚΕΝΟ.εφηβικα ή οχι, δυστυχως δεν ειμαι πλεον εφηβος στην ηλικια, αφου ειμαι ανω των 25.

Προσωπικά, απολαμβάνω τη ζωή, βγάζω χρήματα διασκεδάζοντας, γιατί τυχαίνει το χόμπυ μου να είναι και η δουλειά μου, γνωρίζω συχνά καινούργιους και ενδιαφέροντες ανθρώπους και δεν αισθάνομαι καθόλου συμβιβασμένη ή πρόβατο.το να κανεις το χομπυ σου και να βγαζεις χρηματα κι ολας απ'αυτο, ειναι κατι που δεν ειναι ευκολο πλεον.

γνωριμιες με καινουργιους ανθρωπους δε κανω συχνα και δε μου αρεσει κι ολας να μπαινω στη διαδικασια να γνωρισω εναν ανθρωπο, ειδικα οταν ξερω οτι δε θα μου φανει χρησιμος πουθενα. προτιμω να ξοδευω τον χρονο μου καλυτερα.

Δεν ένιωσα ποτέ ότι πρέπει να συμβιβαστώ για να με δεχτεί κάποιος. Έτσι κι αλλιώς, αυτοί που μ' ενδιέφεραν και μου ταίριαζαν δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα "συμβιβασμένοι". Και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί άλλοι σαν κι εμένα.ναι οκ, εγω τι να απαντησω σε αυτο ? εαν εσυ δε μπορεις να δεις τριγυρω σου πως ειναι τα πραγματα ή τα βλεπεις ολα καλα κι οτι δεν χρειαζεται να συμβιβαστεις πουθενα, τοτε πασο. εγω δεν ειμαι normal, το εχω ξαναπει επανηλειμενα.

Για μένα η ελευθερία βρίσκεται μέσα μας.
Πολύ φοβάμαι ότι τα κάγκελα που βλέπεις παντού γύρω σου είναι της δικής σου φυλακής, αυτής που έφτιαξες σιγά σιγά μόνος σου. Γι' αυτό έχει τόσο μοναξιά εκεί μέσα.κι οσον αφορα για τα καγκελα που λες, ναι εχω ξαναγραψει οτι δε με εκφραζει ΤΙΠΟΤΑ σ'αυτη τη χωρα! κι αφου δε με εκφραζει και τιποτα, πως να νιωσω ελευθερια αλλα και να θελω να κανω περισσοτερα, οταν δεν θελω να ανηκω καν εδω ?

carrie
07-02-2011, 18:09
χοχοχοχο σορρυ βρε κενο! Αλλα μην το παιρνεις αρνητικα παλι, δες οτι αυτοι οι ανθρωποι, κ εγω μαζι, ασχολουμαστε μαζι σου για να σε βοηθησουμε κατα καποιο τροπο! Αλλα το εκλαμβανεις αρνητικα! Οκ το κλειδωδνω το θεμα τελοςςςςςςς! ΟΠοιος δε θελει να παρει κατι απο τους αλλους δεν το παιρνει που να χτυπιουνται ολοι!!!!!!

Παρακαλω τους διαχειριστες να κλειδωθει!!!!!!!! Ειναι για αλλο ατομο το θεμα αυτο το οποιο δεν το επιθυμει!!!!

KENO
07-02-2011, 18:12
δε το παιρνω αρνητικα, ειδες εκατσα κι απαντησα σε ολα οσα μου εγραψε και η marian_m, ακομα κι αν δεν ειχα κατι να της πω. απλα δεν αλλαζουν καποια πραγματα μεσω ενος φορουμ μονο, οσο κι αν τα συζηταμε κι αναλυουμε. εξω ειναι το ολο θεμα. κι εκει εξω δε νοιαζεται καμια και κανενας. οποτε δε χρειαζεται καν να το αναφερουμε.

carrie
07-02-2011, 18:22
Ελπιζω να βρεθει καποιος να νοιαζεται και εκει εξω, και οταν βρεθει να τον αφησεις να νοιαστει και να μην τον διωξεις με τις κλωτσιες, γιατι απο οτι εχω καταλαβει εχεις θεμα στο να παιρνεις, ενω στο να δινεις λες κ ο ιδιος οτι σου αρεσει να το κανεις, το θελεις, και το κανεις.......

KENO
09-02-2011, 04:52
με τις κλωτσιες δεν εδιωξα ποτε καμια, οσο κι αν εβλεπα οτι δε μου ταιριαζε, και δε καταληγουμε πουθενα.

τεσπα στα του αρνητισμου πρεπει να προσθεσουμε και το εξης παραδειγμα που μου ρθε σημερα:

παρε ολα τα διασημα, cliché, political correct, αθωα, ακινδυνα και πλασαρε τα προς τα εξω, ειτε ειναι τραγουδακια, ταινιες, συμπεριφορες, ντυσιματα, whatever... να δεις πως θα γινεις αποδεκτος, θα σε προσεξουν και θα σε αγαπησουν πιο ευκολα και τελικα θα μετρας.

και στο καπακι παρε ολα τα σπανια, τα ασχημα, τα επικινδυνα, τα αρνητικα, τα αρρωστα... να δεις πως θα καταντησεις και θα σε αγνοουν ολοι (αν οχι φοβουνται) και δε θα σε θελουν.

αυτο ακριβως συμβαινει με εμενα! η ανθρωποτητα ειναι τοσο προβλεψιμη, που δε χρειαζεται καν να αναλυω τα προβληματα μου εδω μεσα, ειδικα οταν εχουν μαζευτει τοσοι ψευτοψυχολογοι και κρινουν (δε λεω ονοματα ξερετε ποιες ειστε).

Sofia
09-02-2011, 05:44
τεσπα στα του αρνητισμου πρεπει να προσθεσουμε και το εξης παραδειγμα που μου ρθε σημερα:

παρε ολα τα διασημα, cliché, political correct, αθωα, ακινδυνα και πλασαρε τα προς τα εξω, ειτε ειναι τραγουδακια, ταινιες, συμπεριφορες, ντυσιματα, whatever... να δεις πως θα γινεις αποδεκτος, θα σε προσεξουν και θα σε αγαπησουν πιο ευκολα και τελικα θα μετρας.

και στο καπακι παρε ολα τα σπανια, τα ασχημα, τα επικινδυνα, τα αρνητικα, τα αρρωστα... να δεις πως θα καταντησεις και θα σε αγνοουν ολοι (αν οχι φοβουνται) και δε θα σε θελουν.

αυτο ακριβως συμβαινει με εμενα! η ανθρωποτητα ειναι τοσο προβλεψιμη, που δε χρειαζεται καν να αναλυω τα προβληματα μου εδω μεσα, ειδικα οταν εχουν μαζευτει τοσοι ψευτοψυχολογοι και κρινουν (δε λεω ονοματα ξερετε ποιες ειστε).

Εγω πάλι ΚΕΝΟ, απο προσωπικη εμπειρια κ παρατηρηση εχω να πω πώς η ζωη μπορει να ειναι εξαιρετικα απροβλεπτη, αν την αφησουμε να ειναι. Αν δεν οχυρωθουμε πισω απο εναν μεγαλο φοβο τυπου "ξερω πώς θα εξελιχθουν τα πραγματα" .Ή αν αφεθουμε στο να ζησουμε...κι οτι βγει. Αυτο το τελευταιο βεβαια θελει δυναμη κ εμπιστοσυνη σ αυτο που ειμαστε. Κοινως θελει κοτσια.

Ετσι λοιπον θα σου ελεγα πώς συμφωνω μαζι σου στο οτι υπάρχουν οι ανθρωποι που τσιμπανε με κλισε, με politically correct μηνυματα κλπ. Υπάρχουν ομως κι οι αλλοι που εθιζονται στην αρρωστια, στο σκοτεινο, στον αρνητισμο. Πιστευεις οτι οσοι ανηκουν στην δευτερη κατηγορια κανουν κατι πιο υγιες απο οσους ανηκουν στην πρωτη? ή αντιστροφως? Ή δεν υπάρχουν ανθρωποι που ταλαντευονται μεταξυ των δυο κατηγοριων? Μονο τα βιωματα να διαβασεις των ανθρωπων που γραφουν στο φορουμ θα το δεις κ μονος σου. Ο καθενας μας ειναι ικανος για τα παντα. Απο το καλυτερο μεχρι το χειροτερο. Αλοιμονο σε οποιον λεει "ετσι ειμαι" ή "με ξερω". Καποιες φορες μαλιστα το βρισκω γελοιο. Η αναζητηση του αλλου, η αυτογνωσια μας δεν σταματαει ποτε. Κι οσο περισσοτερο μας καταλαβαινουμε, τοσο περισσοτερο νομιζω νιωθουμε κ το χαος μεσα μας.

Και αναρωτιεμαι ακομα κατι: κανεις δεν ζηταει σε κανεναν εδω περα να αναλυσει τα προβληματα του, τις σκεψεις του ή οτι αλλο. Μονοι μας το κανουμε.δεν μας τραβολογαει κανεις...οποτε γιατι αυτη η απαξιωση του χωρου στον οποιο συμμετεχεις, με διαθεση φανταζομαι να πεις αυτο που πιστευεις?

Τελος με την κριτικη, οντως εχεις ενα δικιο. Πολυ κ πολλη κριτικη πεφτει. Καποιες φορες ειναι κ αναποφευκτο. Αλλα σκεψου αν μπαινεις κι εσυ στην κατηγορια οσων κρινουν εντονα...

RainAndWind
09-02-2011, 11:23
Κενό, θα γινόσουν ένας ικανότατος κοινωνιολόγος. Ακριβώς αυτός ο αρνητισμός σου και ο κυνισμός θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα σου όπλο, που δε θα το χρησιμοποιούσες πια για να έχεις τη δικαιολογία της μη προσεγγιστικής διάθεσης προς την κοινωνία (γιατί όταν δεν δέχομαι τα blind spots της κοινωνίας στην οποία ανήκω θέλοντας και μη, αυτό δείχνει πως μάλλον και τα δικά μου blind spots δεν τα αποδέχομαι, αφού είμαι κομμάτι αυτού που καταριέμαι). Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την ματιά σου με άλλους τρόπους, ωφέλιμους στην κοινωνία, το έχεις σκεφτεί? Γιατί όταν ωφελώ την κοινωνία, ωφελούμαι κι εγώ ως μέρος της και έχω τη βαθιά ικανοποίηση πως επιδρώ με το δικό μου μικρό κομμάτι που μου αναλογεί. Το έχω ξαναγράψει κάπου: μπορούμε να έχουμε κυνισμό και συμπόνια, είναι και τα δύο όψεις της διορατικότητας.

Ο Νίκος Σιδέρης σε ένα του βιβλίο έχει γράψει αυτό το καταπληκτικό: "Είναι ανθρώπινο, τόσο ανθρώπινο..."
Ανθρώπινη η κοινωνία, τόσο ανθρώπινη. Με τα στραβά της, τους μύθους της, τους ψεύτικούς της ρόλους, τα θεατρικά όλων όσων την αποτελούν, όλα ανθρώπινα, τόσο ανθρώπινα. Όπως εσύ, όπως εγώ, όπως όλοι μας.

Και υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος. Αντί να στηλιτεύεις το κακό που βλέπεις, μπορείς και να θρέφεις το καλό. Θρέφοντας το καλό και υγιές κομμάτι της, γίνεσαι μέρος μίας αλυσίδας αλλαγών, έχεις κι εσύ ο τόσος δα τη δυνατότητα να μην είσαι ένα γρανάζι δίχως καμία θετική συμβολή, να μπορείς να καθορίζεις τι θα περιέχει η επιρροή σου, προς τα πού θα την πας, τι επιλέγεις να σε αφορά. Δεν είναι η κοινωνία ολάκερη ο καθένας μας, αλλά η κοινωνία αποτελείται ΚΑΙ από εμάς.

KENO
09-02-2011, 17:39
Εγω πάλι ΚΕΝΟ, απο προσωπικη εμπειρια κ παρατηρηση εχω να πω πώς η ζωη μπορει να ειναι εξαιρετικα απροβλεπτη, αν την αφησουμε να ειναι. Αν δεν οχυρωθουμε πισω απο εναν μεγαλο φοβο τυπου "ξερω πώς θα εξελιχθουν τα πραγματα" .Ή αν αφεθουμε στο να ζησουμε...κι οτι βγει. Αυτο το τελευταιο βεβαια θελει δυναμη κ εμπιστοσυνη σ αυτο που ειμαστε. Κοινως θελει κοτσια.αν αυτο το λες μονο για μενα, εχω ξαναγραψει και σε αλλο μου ποστ οτι προσπαθω να μην ειμαι τοσο οχυρωμενος. ειδικα στα ερωτικα, δεν εχω χτισει καποιο καστρο οπως μου λεγε η carrie, δε το παιζω δυσκολος, ειμαι ανοιχτος σχεδον σε ολες τις προκλησεις και προσκλησεις της ζωης. απλα επειδη σαν ανθρωπος που εχει φαει τα μουτρα του, και μιας συγκεκριμενης ηλικιας πλεον, προτιμω να ειμαι επιλεκτικος και να μη χανω τον χρονο μου με οποια να'ναι. χωρις αυτο να σημαινει οτι αμα καποια μου δωσει σημασια, δε θα κατσω να της δωσω κι εγω και να ασχοληθω μαζι της. απλα αυτο.

Υπάρχουν ομως κι οι αλλοι που εθιζονται στην αρρωστια, στο σκοτεινο, στον αρνητισμο. Πιστευεις οτι οσοι ανηκουν στην δευτερη κατηγορια κανουν κατι πιο υγιες απο οσους ανηκουν στην πρωτη? ή αντιστροφως? Ή δεν υπάρχουν ανθρωποι που ταλαντευονται μεταξυ των δυο κατηγοριων?υγιες οχι, αλλα οτι ξεχωριζουν σιγουρα ναι, αφου οι πρωτοι ανηκουν στην επιφανεια, στην ηλιθιοτητα, σ'αυτα που "φαινονται" μονο, στα πλαστικα. απλα ακολουθανε το ρευμα με λιγα λογια, τον ευκολο δρομο για να τους δεχτει η κοινωνια. και τελικα τους δεχετε! προτιμω λοιπον να ξεχωριζω και να ψαχνω κατω απ'το πλαστικο, παρα να μενω μονο σε οσα βλεπω και μου πλασαρουν, και να ειμαι αλλο ενα προβατακι.

Ο καθενας μας ειναι ικανος για τα παντα. Απο το καλυτερο μεχρι το χειροτερο.μα το ειχα πει και μονος μου αυτο στο θεμα των serial killers αν θυμαμαι καλα, οτι ο καθενας μπορει να σκοτωσει και να φτασει στο χειροτερο! ορισμενοι διαφωνισαν ομως...

Η αναζητηση του αλλου, η αυτογνωσια μας δεν σταματαει ποτε. Κι οσο περισσοτερο μας καταλαβαινουμε, τοσο περισσοτερο νομιζω νιωθουμε κ το χαος μεσα μας.κι οταν καποιος καταλαβει το χαος που υπαρχει μεσα μας και στη ζωη την ιδια, χανει το νοημα σαν εμενα, και τελικα βλεπει οτι τιποτα δεν αξιζει.

Και αναρωτιεμαι ακομα κατι: κανεις δεν ζηταει σε κανεναν εδω περα να αναλυσει τα προβληματα του, τις σκεψεις του ή οτι αλλο. Μονοι μας το κανουμε.δεν μας τραβολογαει κανεις...οποτε γιατι αυτη η απαξιωση του χωρου στον οποιο συμμετεχεις, με διαθεση φανταζομαι να πεις αυτο που πιστευεις?απλα επειδη τελευταια κυκλοφορουνε πολλοι ψυχολογοι wannabe εδω περα, και το παιζουν υπερανω απο αλλους που μπορει να ποσταρουν απλα (εχωντας το ρολο του προβληματικου), εμενα αυτο το πραμα με αποτρεπει απο το να θελω να συζητησω και να πω το οτιδηποτε προσωπικο, και γενικα να μοιραστω ολες μου τις σκεψεις. αυτο + τη λογοκρισια.

Τελος με την κριτικη, οντως εχεις ενα δικιο. Πολυ κ πολλη κριτικη πεφτει. Καποιες φορες ειναι κ αναποφευκτο. Αλλα σκεψου αν μπαινεις κι εσυ στην κατηγορια οσων κρινουν εντονα...ναι οκ ολοι εχουμε ματια και βλεπουμε, μυαλο και κρινουμε. δε κριτικαρουμε ομως παντα μεστη μαπα του αλλου για να μην τον προσβαλλουμε...

KENO
09-02-2011, 17:53
Κενό, θα γινόσουν ένας ικανότατος κοινωνιολόγος. Ακριβώς αυτός ο αρνητισμός σου και ο κυνισμός θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα σου όπλο, που δε θα το χρησιμοποιούσες πια για να έχεις τη δικαιολογία της μη προσεγγιστικής διάθεσης προς την κοινωνία (γιατί όταν δεν δέχομαι τα blind spots της κοινωνίας στην οποία ανήκω θέλοντας και μη, αυτό δείχνει πως μάλλον και τα δικά μου blind spots δεν τα αποδέχομαι, αφού είμαι κομμάτι αυτού που καταριέμαι). Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την ματιά σου με άλλους τρόπους, ωφέλιμους στην κοινωνία, το έχεις σκεφτεί? Γιατί όταν ωφελώ την κοινωνία, ωφελούμαι κι εγώ ως μέρος της και έχω τη βαθιά ικανοποίηση πως επιδρώ με το δικό μου μικρό κομμάτι που μου αναλογεί. Το έχω ξαναγράψει κάπου: μπορούμε να έχουμε κυνισμό και συμπόνια, είναι και τα δύο όψεις της διορατικότητας.

πολλα θα μπορουσα να γινω, αλλα τι κριμα που σ'αυτη τη ζωη ολα καταστραφηκαν. ειναι πλεον αργα για μενα, σε καποια αλλη παντως ισως το δοκιμασω...

απλα δε ξερω πλεον αν η κοινωνια εχει αναγκη εμενα ή εγω τη κοινωνια. αφου δε πηρα τιποτα θετικο απ'αυτη, μαλλον δεν την εχω αναγκη. γιαυτο προσπαθω να με βγαζω απ'εξω. εχω ομως δεχτει οτι παραμενω με το ζορι μελος της, εφοσον δε εφυγα για τα αγρια βουνα να ζω σαν μοναχος ερημιτης. κι εφοσον δεν αυτοκτονησα ακομα, παραμενω κι ανθρωπος, με τις οποιες αδυναμιες εχει αυτος.

αν εντοπισες τα blind spots που λες σε εμενα και θελεις, ανελυσε τα να το συζητησουμε μη παει τζαμπα το τοπικ...

δε ξερω πως θα μπορουσα να ωφελισω τη κοινωνια με το τροπο σκεψης μου, δε ξερω καν αν θελω να το κανω γιατι την βλεπω εχθρικα. ολη την ανθρωποτητα τη βλεπω ετσι (η μισανθρωπια που λεγαμε παλιοτερα), σαν να μην αξιζει περισσοτερα, σαν να μην αξιζει τιποτα απο μενα!

Ο Νίκος Σιδέρης σε ένα του βιβλίο έχει γράψει αυτό το καταπληκτικό: "Είναι ανθρώπινο, τόσο ανθρώπινο..."
Ανθρώπινη η κοινωνία, τόσο ανθρώπινη. Με τα στραβά της, τους μύθους της, τους ψεύτικούς της ρόλους, τα θεατρικά όλων όσων την αποτελούν, όλα ανθρώπινα, τόσο ανθρώπινα. Όπως εσύ, όπως εγώ, όπως όλοι μας.ο τιτλος θυμιζει το Human, All Too Human του Nietzsche... αλλα μαλλον καμια σχεση.

Και υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος. Αντί να στηλιτεύεις το κακό που βλέπεις, μπορείς και να θρέφεις το καλό. Θρέφοντας το καλό και υγιές κομμάτι της, γίνεσαι μέρος μίας αλυσίδας αλλαγών, έχεις κι εσύ ο τόσος δα τη δυνατότητα να μην είσαι ένα γρανάζι δίχως καμία θετική συμβολή, να μπορείς να καθορίζεις τι θα περιέχει η επιρροή σου, προς τα πού θα την πας, τι επιλέγεις να σε αφορά. Δεν είναι η κοινωνία ολάκερη ο καθένας μας, αλλά η κοινωνία αποτελείται ΚΑΙ από εμάς.εχωντας συνδεσει το καλο με το συνηθισμενο και βαρετο, οπως επισης και το ανωφελο και αχρηστο, δε νομιζω πως μπορω να το κανω πλεον. τουλαχιστον οχι μονος μου, αφου οσο παραμενω ετσι και δεν αλλαζει κατι προς το καλυτερο, τοσο χειροτερα θα βλεπω τα πραγματα. ειναι απλα η αδιαφορια του να ασχοληθεις και να προσπαθησεις, οταν δεν παιρνεις αυτο που θελεις, κι ολη η ζωη μοιαζει σαν μια αγγαρεια για αλλους, για να νιωσουν καλα οι αλλοι. κι αν ξαφνικα παρεις, τοτε ισως αλλαξει ολο αυτο, οποτε και δε θα υπαρχει κατι να δωσεις στη κοινωνια.

carrie
09-02-2011, 19:10
Ρε συ κενο εμενα μου θυμιζεις, το καλο ηταν το βαρετο και το συνηθισμενο, και ο,τι παραξενο ήταν αυτο που ηθελα. Μεχρι που καταλαβα ότι ενιωθα αναξια να εχω κατι καλο στη ζωη μου, γιαυτο μαρεσαν τα δυσκολα, τα ασχημα, τα επικινδυνα. Δεν περασα καθολου καλα παρεα με περιθωριακους, συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να χασω τη ζωη μου, να την αφησω να παει ετσι στραφι. Προτιμησα να ψαξω να δω πως μπορω να της δωσω νοημα, να προσφερω στους αλλους και σε μενα, να ψαξω να βρω μια δουλεια που να μου αρεσει στα δικα μου μετρα (κατι στο οποιο νομιζω ειμαι αρκετα κοντα), εκανα επιτελους φιλες, και τωρα τελευταια αρχιζω να διορθωνω καπως και τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο, και ειναι ωραια να εχεις 5 ατομα να πεις δυο πραγματα, να πας μια εκδρομη, να σε στηριξουν σε μια αναγκη και να τους στηριξεις. Είναι ωραιο να κανεις ονειρα πως θα βρεις την ιδανικη δουλεια για σενα, πως θελεις να ζησεις τη ζωη σου οσο δυσκολο κι αν φαινεται. Κ εγω τα εβλεπα ασπρα και μαυρα, οι επαναστατες και οι βολεμενοι. Μονο που δεν ειναι ετσι, οι επανανστατες δεν ειναι τοσο επαναστατες και οι βολεμενοι δεν ειναι τοσο βολεμενοι. Και στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι ακριβως το αντιθετο: Οι επαναστατες δεν ειναι βολεμενοι στη μιζερια και την απραξια τους? Και οι λεγομενοι βολεμενοι δεν ειναι ανησυχοι συνεχως κυνηγωντας κ αλλα πραγματα? Τελοσπαντων, δεν υπαρχουν μονο δυο ακρα, υπαρχει και η γκριζα ζωνη. και για την ακριβεια υπαρχει και το ουρανιο τοξο. Εγω εκει θελω να ανηκω, θελω να απολαμβανω τη ζωη μου γιατι με το να γκρινιαζω να μιζεριαζω και να κοιταω τα στραβα της κοινωνιας και να βλαστημαω την κακια μου τυχη απλα χανω τη ζωη μου, και δεν κερδιζω τπτ ουτε προσφερω τπτ. καταλαβα οτι εχει μεγαλη σημασια πως αντιλαμβανεσαι μια κατασταση. Το ειπα ξανα, δυο αδελφια μεγαλωμενα σε πολυ αντιξοες συνθηκες, ο ενας παλευει και φτιαχνει τη ζωη του, ανοιξε δικη του επιχειρηση, εχει μια ωραια σχεση, και ειναι παντα χαμογελαστος γιατι βλεπει το πρωι το χιονισμενο βουνο και λεει τι ομορφη που ειναι η ζωη, και η αλλη μες στο σπιτι κλαιει τη μοιρα της και της φταινε οι δικοι της, η πολη της, και η Ελλαδιτσα, και αλλαζει 3 γκομενους το ΣΚ. Γιατι να κατσω μες στο σπιτι να κλαιω τη μοιρα μου? ΠΟιον οφελει? Εμενα με τπτ! Εμενα πως με κοβεις? Επαναστατρια ή βολεμενη? Κ εγω σιχαινομουν αυτους τους ανθρωπους που φαινονταν να τα ειχαν ολα τελεια, σπουδες, σπιτι απο τον μπαμπα, θεση στο δημοσιο απο τον μπαρμπα στην Κορωνη, αυτοκινητο, γυναικα, παιδια, γκομενα κτλ κτλ. Τους εβρισκα βαρετους και βολεμενους. Μονο που δεν φανταζεσαι τι προβληματα κρυβουν μεσα τους αυτοι, και καπου στα 50 παρε μια ανακοπη και μπαμ και κατω.

keep_walking
09-02-2011, 20:17
Σκεφτομαι οτι εχουμε ας πουμε 70 χρονια σε αυτην την ζωη (δεν πολυπιστευω σε μεταθανατια κλπ). Μπορουμε να περασουμε αυτα τα 70 χρονια μες την ξυνιλα ή μπορουμε να τα περασουμε ωραια.
Το συμπαν μπορει να μην καταλαβει διαφορα...ολα ειναι ματαια αλλα δεν εχει και πολυ λογικη ο αρνητισμος ε?

Ετσι ειναι τα πραγματα και προσπαθουμε να χορεψουμε τα βηματα που μας επιβαλλει η υπαρξη μας.

Λογικη...ξελογικη τωρα ειμαι σε καλη διαθεση αλλα πολλες φορες ειμαι ακρα αρνητικος , απλως δεν το εκδηλωνω ή προσπαθω να μην το εκδηλωσω.

Μου ελιπουν ορισμενα πραγματα που νομιζω αν τα ειχα θα ημουν σε πολυ καλυτερη μοιρα , μονο που δεν ειναι και τοσο απλα ωστε να τα αποκτησω αλλα cest la vie:)

KENO
09-02-2011, 21:16
Ρε συ κενο εμενα μου θυμιζεις, το καλο ηταν το βαρετο και το συνηθισμενο, και ο,τι παραξενο ήταν αυτο που ηθελα. Μεχρι που καταλαβα ότι ενιωθα αναξια να εχω κατι καλο στη ζωη μου, γιαυτο μαρεσαν τα δυσκολα, τα ασχημα, τα επικινδυνα. Δεν περασα καθολου καλα παρεα με περιθωριακους, συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να χασω τη ζωη μου, να την αφησω να παει ετσι στραφι. Προτιμησα να ψαξω να δω πως μπορω να της δωσω νοημα, να προσφερω στους αλλους και σε μενα, να ψαξω να βρω μια δουλεια που να μου αρεσει στα δικα μου μετρα (κατι στο οποιο νομιζω ειμαι αρκετα κοντα), εκανα επιτελους φιλες, και τωρα τελευταια αρχιζω να διορθωνω καπως και τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο, και ειναι ωραια να εχεις 5 ατομα να πεις δυο πραγματα, να πας μια εκδρομη, να σε στηριξουν σε μια αναγκη και να τους στηριξεις. Είναι ωραιο να κανεις ονειρα πως θα βρεις την ιδανικη δουλεια για σενα, πως θελεις να ζησεις τη ζωη σου οσο δυσκολο κι αν φαινεται. Κ εγω τα εβλεπα ασπρα και μαυρα, οι επαναστατες και οι βολεμενοι. Μονο που δεν ειναι ετσι, οι επανανστατες δεν ειναι τοσο επαναστατες και οι βολεμενοι δεν ειναι τοσο βολεμενοι. Και στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι ακριβως το αντιθετο: Οι επαναστατες δεν ειναι βολεμενοι στη μιζερια και την απραξια τους? Και οι λεγομενοι βολεμενοι δεν ειναι ανησυχοι συνεχως κυνηγωντας κ αλλα πραγματα? Τελοσπαντων, δεν υπαρχουν μονο δυο ακρα, υπαρχει και η γκριζα ζωνη. και για την ακριβεια υπαρχει και το ουρανιο τοξο. Εγω εκει θελω να ανηκω, θελω να απολαμβανω τη ζωη μου γιατι με το να γκρινιαζω να μιζεριαζω και να κοιταω τα στραβα της κοινωνιας και να βλαστημαω την κακια μου τυχη απλα χανω τη ζωη μου, και δεν κερδιζω τπτ ουτε προσφερω τπτ. καταλαβα οτι εχει μεγαλη σημασια πως αντιλαμβανεσαι μια κατασταση. Το ειπα ξανα, δυο αδελφια μεγαλωμενα σε πολυ αντιξοες συνθηκες, ο ενας παλευει και φτιαχνει τη ζωη του, ανοιξε δικη του επιχειρηση, εχει μια ωραια σχεση, και ειναι παντα χαμογελαστος γιατι βλεπει το πρωι το χιονισμενο βουνο και λεει τι ομορφη που ειναι η ζωη, και η αλλη μες στο σπιτι κλαιει τη μοιρα της και της φταινε οι δικοι της, η πολη της, και η Ελλαδιτσα, και αλλαζει 3 γκομενους το ΣΚ. Γιατι να κατσω μες στο σπιτι να κλαιω τη μοιρα μου? ΠΟιον οφελει? Εμενα με τπτ! Εμενα πως με κοβεις? Επαναστατρια ή βολεμενη? Κ εγω σιχαινομουν αυτους τους ανθρωπους που φαινονταν να τα ειχαν ολα τελεια, σπουδες, σπιτι απο τον μπαμπα, θεση στο δημοσιο απο τον μπαρμπα στην Κορωνη, αυτοκινητο, γυναικα, παιδια, γκομενα κτλ κτλ. Τους εβρισκα βαρετους και βολεμενους. Μονο που δεν φανταζεσαι τι προβληματα κρυβουν μεσα τους αυτοι, και καπου στα 50 παρε μια ανακοπη και μπαμ και κατω.δε διαφωνω με ολα οσα εγραψες, απλα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι για να πεις κανουμε το ιδιο ευκολα φιλιες, σκεφτομαστε ετσι απλα θετικα, ξεπερναμε τα προβληματα μας το ιδιο γρηγορα.

τελικα το βρηκες το νοημα ή οχι ? κι εγω χρονια τωρα ψαχνω να δωσω νοημα στη ζωη μου, επειδη ομως τα επιφανειακα, φυσιολογικα κι ευκολα οπως ανεφερα επανω μου φαινονται καπως βαρετα και δε με γεμιζουν, γιαυτο στρεφομαι στα δυσκολα, παραξενα κλπ.

το νοημα ομως δεν φαινεται να υπαρχει ουτε εκει, ουτε πουθενα. δεν ξερω αν το νιωθουν κι οσοι βρηκαν μια δουλεια και καναν οικογενεια, αφου συχνα κι αυτοι καταληγουν να αναπολουν τις μερες που ηταν μικροτεροι, ελευθεροι κλπ. σχεδον παντα θελουμε να εχουμε αυτα που δε μπορουμε. ακομα κι αν σου κατσει μια κοπελα απο νωρις και παντρευτεις, μετα θα βριζεις που την παντρευτηκες και καταντησες μαζι της. αν δεν σου κατσει, τοτε μπορει να μιζεριαζεις μονος. το ιδιο ισχυει και με τις δουλειες, θες μια κι οταν την εχεις μετα βριζεις δε σε πληρωνουν καλα ή το περιβαλλον δεν ειναι καλο. αμα δεν την εχεις απογοητευσε και στριμωχνεσε καπου αλλου.

ειναι λιγακι πιο περιπλοκο πιστευω το θεμα. εκτος απο το πως εχεις μαθει και το ολο mood που λεμε, εχει να κανει με το να εχεις αυτα που θελεις, τη στιγμη που τα θελεις, κι οχι απλα καποιους ή κατι σαν υποκαταστατο. να νιωθεις ικανοποιηση δλδ.

ναι καλοι οι φιλοι, μακαρι να ειχα κι εγω να πηγαινουμε εκδρομες και να τους λεω τα δικα μου, ομως δε νομιζω οτι υπαρχουν ατομα που μπορουν να με καταλαβουν και να μοιραστω πολλα μαζι τους. για την ακριβεια πλεον δεν υπαρχουν καν ατομα που να εχουν αυτο το ρολο, αφου εχω ξεκοψει απο ολους και ειμαι αντικοινωνικος, καινουργιες γνωριμιες σπανια κανω, οσους ειχα στο παρελθον φανηκαν αχρηστοι και μη χειροτερα, οποτε οσο κι αν θελω, απλα δεν...

τεσπα ολο αυτο με τη ταμπελα επαναστατης ή οχι ειναι χαζο και ηλιθιο, και δε ξερω γιατι συνεχιζετε. δε με ενδιαφερει πλεον το θεμα αν ειναι καποιος κατι τετοιο ή οχι, αφου ολοι το αντιλαμβανομαστε αλλιως. εξαλλου δεν εχει μεινει και τπτ να επαναστατησεις πλεον, ολα μοιαζουν ανουσια.

κι επειδη εγω δυστυχως ειμαι των ακρων, και συνηθως ειναι μαυρο - ασπρο, προσπαθω συνηθως να ΜΗΝ σκεφτομαι τοσο απολυτα για τους ανθρωπους, συγκεκριμενα ατομα τουλαχιστον, κι ετσι τους δινω κι αλλες ευκαιριες. οταν ομως απογοητευομαι ή νευριαζω ή οτιδηποτε αλλο αρνητικο, τοτε δυστυχως ναι ειναι μαυρο - ασπρο, και καταληγω να τσουβαλιαζω κι ολας, βλεπωντας τους ολους ιδιους.

δε μπορω να σε κοψω οπως μου ζητας, γιατι δε σε ξερω και τοσο καλα οσο νομιζεις...

τελος, απ'οτι φαινεται προβληματα αποκτας ειτε ζεις αυτο που θες, ειτε οχι, οποτε ποια η σημασια ? απλα κανεις κατι και μπορει να το μετανιωσεις μετα ή μπορει να μη το κανεις καθολου και να το μετανιωνεις μια ζωη (οσο ζεις τουλαχιστον).

Σκεφτομαι οτι εχουμε ας πουμε 70 χρονια σε αυτην την ζωη (δεν πολυπιστευω σε μεταθανατια κλπ). Μπορουμε να περασουμε αυτα τα 70 χρονια μες την ξυνιλα ή μπορουμε να τα περασουμε ωραια.
Το συμπαν μπορει να μην καταλαβει διαφορα...ολα ειναι ματαια αλλα δεν εχει και πολυ λογικη ο αρνητισμος ε?

Ετσι ειναι τα πραγματα και προσπαθουμε να χορεψουμε τα βηματα που μας επιβαλλει η υπαρξη μας.

Λογικη...ξελογικη τωρα ειμαι σε καλη διαθεση αλλα πολλες φορες ειμαι ακρα αρνητικος , απλως δεν το εκδηλωνω ή προσπαθω να μην το εκδηλωσω.

Μου ελιπουν ορισμενα πραγματα που νομιζω αν τα ειχα θα ημουν σε πολυ καλυτερη μοιρα , μονο που δεν ειναι και τοσο απλα ωστε να τα αποκτησω αλλα cest la vie:)αμα κατσεις και διαβασεις το θεμα απ'την αρχη, στη πρωτη σελιδα καπου λεω οτι ειναι οντως οπως μαθουμε, αλλα ΔΕΝ ειναι ακριβως επιλογη μας το πως θα μαθουμε. δλδ αν καποιο ατομο εμαθε να ειναι μεστον αρνητισμο, σημαινει οτι μπορει να μην περασε καλα στο παρελθον, και τωρα επισης να μη περναει καλα, οποτε δεν γλυτωνει. ουσιαστικα θα λεγα δεν εχουμε επιλογη για τπτ, αλλα οκ αυτο θα φανει καπως μοιρολατρικο, πραγμα που δεν ειμαι τοσο...

Sofia
09-02-2011, 22:06
αμα κατσεις και διαβασεις το θεμα απ'την αρχη, στη πρωτη σελιδα καπου λεω οτι ειναι οντως οπως μαθουμε, αλλα ΔΕΝ ειναι ακριβως επιλογη μας το πως θα μαθουμε. δλδ αν καποιο ατομο εμαθε να ειναι μεστον αρνητισμο, σημαινει οτι μπορει να μην περασε καλα στο παρελθον, και τωρα επισης να μη περναει καλα, οποτε δεν γλυτωνει. ...

ολοι οι ανθρωποι που εχουν ως κοινο παρανομαστη το ασχημο και μη ευνοικο παρελθον, δεν ακολουθησαν τον ιδιο τροπο ζωης κ δεν ειχαν την ιδια πορεια.1+1 δεν κανει παντα 2 πώς να το κανουμε... ειναι πιο βολικο να πιστευει κανεις αυτο που λες..κ εμπεριεχει κ ενα υπεροχο βολεμα οπου φταινε το συστημα, οι αλλοι, ο μπαμπας, η μαμα αλλα ποτε εμεις. το να φυγεις απο κει που εισαι θελει κοπο. ο οποιοσδηποτε περναει απο την γκρινια στη δραση, στην αυτοαμφισβητηση κ επαναπροσδιορισμο των αξιων του ξεβολευεται. φυσικα δεν ειναι απλο.

οκ, ξερω οτι θα διαφωνησεις μαζι μου αλλα....whatever!

ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε τελικα!

KENO
09-02-2011, 22:15
δε θα διαφωνισω τελειως, θα πω απλα οτι δεν ειναι ολες οι στιγμες ιδιες, δε νιωθουμε μονιμως σκατα μεστον αρνητισμο. οπως και δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι οπως εγραψα πανω και στη carrie. αλλιως πχ δεχεται εναν χωρισμο μια κοπελα, αλλιως ενας αντρας. αλλιως καποιος που ειχε πολλες εμπειριες κι απλα ξαναχωρισε, κι αλλιως καποιος που δεν ειχε και δεν εχει μαθει. και παει λεγωντας...

εαν πω οτι δεν βλεπω καμια αξια θα φανω βολεμενος ας πουμε ? αποκλειεται να ειμαι μηδενιστης ή οντως να εχουν μηδενιστει ολες οι αξιες εδω περα που ζουμε ? χμου οκ οτι νομιζετε indeed.

carrie
09-02-2011, 23:29
KENO, εκει που εισαι ημουνα, αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις

"ναι καλοι οι φιλοι, μακαρι να ειχα κι εγω να πηγαινουμε εκδρομες και να τους λεω τα δικα μου, ομως δε νομιζω οτι υπαρχουν ατομα που μπορουν να με καταλαβουν και να μοιραστω πολλα μαζι τους. για την ακριβεια πλεον δεν υπαρχουν καν ατομα που να εχουν αυτο το ρολο, αφου εχω ξεκοψει απο ολους και ειμαι αντικοινωνικος, καινουργιες γνωριμιες σπανια κανω, οσους ειχα στο παρελθον φανηκαν αχρηστοι και μη χειροτερα, οποτε οσο κι αν θελω, απλα δεν..."

Αυτο δεν θα ηταν τπτ μπροστα σε αυτο που θα εγραφα εγω για τους φιλους 3 χρονια πριν. Στο δημοτικο και στο γυμνασιο ειχα μια κολλητη, απο την 1η Λυκειου και μετα δεν ειχα ΚΑ ΝΕ ΝΑΝ. Μονη μου πηγαινα στο λυκειο μονη μου γυριζα, μονη μου καθομουν στο διαλειμμα μεσα, μονη μου πηγαινα και εδινα πανελληνιες, δεν ειχα κανεναν να παω για καφε μετα και να πουμε τι γραψαμε, δεν ειχα κανεναν να κανουμε κοπανα απο το σχολειο και καμια βολτα με το μηχανακι στα κενα. Αυτο με την ανυπαρξια φιλων συνεχιστηκε και στο πανεπιστημιο, μονο που εκει εκανα αυτην την υπεροχη σχεση που σου περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ, μετα ακολουθησε αλλη μια τετοια σχεση, και οταν τελειωσε και εκεινη ακολουθησε ΑΛΛΗ μια ακομα πιο παναθλια απο ολες τις αθλιες σχεσεις, γυρω στα 2 χρονια η καθεμια απο αυτες τις 3, και απο 15 χρονων στα 24-25 μου αρχισα να γινομαι ανθρωπος και να κανω φιλιες.

Το νοημα της ζωης ναι το βρηκα, μετα απο πολλους κοπους και βασανα. Ειναι να απολαμβανεις τη ζωη σου!!!!! και δε μπορεις να με πεισεις οτι εσυ την απολαμβανεις γιατι εχω βρεθει εκει που εισαι, και ξερω οτι δεν ειναι ωραια. Και λες οτι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι, @@ μεντολες! ΟΙ ανθρωποι ολοι εχουν κατι κοινο, ειναι ανθρωποι!

researcher
09-02-2011, 23:31
Πρέπει να μοιράσετε Φήμη και αλλού πριν δώσετε στον/στην carrie ξανά.

carrie
09-02-2011, 23:37
merci merci καταϋποχρεωνομαι!! :)

KENO
10-02-2011, 00:01
KENO, εκει που εισαι ημουνα, αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις

Αυτο δεν θα ηταν τπτ μπροστα σε αυτο που θα εγραφα εγω για τους φιλους 3 χρονια πριν. Στο δημοτικο και στο γυμνασιο ειχα μια κολλητη, απο την 1η Λυκειου και μετα δεν ειχα ΚΑ ΝΕ ΝΑΝ. Μονη μου πηγαινα στο λυκειο μονη μου γυριζα, μονη μου καθομουν στο διαλειμμα μεσα, μονη μου πηγαινα και εδινα πανελληνιες, δεν ειχα κανεναν να παω για καφε μετα και να πουμε τι γραψαμε, δεν ειχα κανεναν να κανουμε κοπανα απο το σχολειο και καμια βολτα με το μηχανακι στα κενα. Αυτο με την ανυπαρξια φιλων συνεχιστηκε και στο πανεπιστημιο, μονο που εκει εκανα αυτην την υπεροχη σχεση που σου περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ, μετα ακολουθησε αλλη μια τετοια σχεση, και οταν τελειωσε και εκεινη ακολουθησε ΑΛΛΗ μια ακομα πιο παναθλια απο ολες τις αθλιες σχεσεις, γυρω στα 2 χρονια η καθεμια απο αυτες τις 3, και απο 15 χρονων στα 24-25 μου αρχισα να γινομαι ανθρωπος και να κανω φιλιες.
εκει που εισαι ημουν κι εγω ομως μικροτερος:)

ας τα γραψω κι εγω λιγο πιο αναλυτικα...
στο γυμνασιο μεχρι τη δευτερα τουλαχιστον δεν ειχα καμια σχεση μ'αυτο που ειμαι τωρα, ειχα συμμαθητες και φιλους (φιλους ετσι νομιζα αφου τοτε δε με ενοιαζε και τοσο να υπαρχουν κοινα, τοτε δεν ενιωθα την αναγκη καποιον να με καταλαβει), τοτε ημουν υπερβολικα δραστηριος, κοινωνικος, πιο αδιαφορος, οπως και πιο ανετος! και ημουν και δημοφιλης, οπως και τα χρονια πριν απ'αυτο, ασχετα αν συνολικα εχω μετακομισει τουλαχιστον σε 3 διαφορετικες γειτονιες...

στο λυκειο παντως κι εγω αναγκαζομουν να κανω παρεα με μαλακες, για να μη μενω μονος μου. και το γεγονος οτι δεν ταιριαζα ακριβως μαζι τους ισως παιζει ρολο και στο τωρα, γιατι οταν ξεκοψα κι απο κει, μετα ενιωθα καπου οτι δεν ειχα αναγκη γενικα τους φιλους και ειναι βαρος (ειδικα με τα μπλεξιματα που ειχα, και τον τροπο που μου ειχαν φερθει ορισμενοι). ακομα συνεχιζω να βλεπω ετσι τους φιλους γενικα, γιαυτο δε ψαχνω τοσο γιαυτους. ουτως ή αλλως οι φιλοι ειναι φιλοι, απο μια ηλικια και μετα κοιταζουν τη παρτυ τους, ασε που δε μπορεις να μοιραστεις τη ζωη σου μαζι τοσο οσο με το συντροφο σου.

τα των σχεσεων δε θελω να τα αναφερω πολυ, εχω κανει ελαχιστες και συνηθως οι περισσοτερες τελειωνουν μεστον εναν μηνα. ειμαι ομως ευγνωμων σε ολες αυτες αφου με καναν να νιωσω εστω και λιγο ζωντανος και σαν ανθρωπος, ασχετα αν τωρα θελω να τις σκοτωσω!

Το νοημα της ζωης ναι το βρηκα, μετα απο πολλους κοπους και βασανα. Ειναι να απολαμβανεις τη ζωη σου!!!!! και δε μπορεις να με πεισεις οτι εσυ την απολαμβανεις γιατι εχω βρεθει εκει που εισαι, και ξερω οτι δεν ειναι ωραια. Και λες οτι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι, @@ μεντολες! ΟΙ ανθρωποι ολοι εχουν κατι κοινο, ειναι ανθρωποι!χαιρω πολυ, τι εγραψα πισω ? οτι ειναι να εχεις αυτα που θελεις οταν τα θελεις, με λιγα λογια να νιωθεις ικανοποιηση. πως θα απολαυσεις τη ζωη σου αν δε νιωσεις ικανοποιηση ? και δε προσπαθω να πεισω κανεναν, σιγουρα δεν απολαμβανω τη ζωη, νομιζω ομως πως ουτε ολοι οι αλλοι την απολαμβανουν τοσο, οσα κι αν εχουν, αφου οπως ειπα σχεδον παντα θελουμε αυτα που δε μπορουμε να αποκτησουμε, και κυνηγαμε συνεχως κι αλλα (ειναι στη φυση του ανθρωπου βλεπεις). αν εσυ πιστευεις οτι την απολαμβανεις, τοτε ποιος λογος να εισαι εδω ?

Fearg
10-02-2011, 04:43
Δεν περασα καθολου καλα παρεα με περιθωριακους, συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να χασω τη ζωη μου, να την αφησω να παει ετσι στραφι. [...] Κ εγω τα εβλεπα ασπρα και μαυρα, οι επαναστατες και οι βολεμενοι. Μονο που δεν ειναι ετσι, οι επανανστατες δεν ειναι τοσο επαναστατες και οι βολεμενοι δεν ειναι τοσο βολεμενοι. Και στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι ακριβως το αντιθετο: Οι επαναστατες δεν ειναι βολεμενοι στη μιζερια και την απραξια τους? Και οι λεγομενοι βολεμενοι δεν ειναι ανησυχοι συνεχως κυνηγωντας κ αλλα πραγματα? [...] Κ εγω σιχαινομουν αυτους τους ανθρωπους που φαινονταν να τα ειχαν ολα τελεια, σπουδες, σπιτι απο τον μπαμπα, θεση στο δημοσιο απο τον μπαρμπα στην Κορωνη, αυτοκινητο, γυναικα, παιδια, γκομενα κτλ κτλ. Τους εβρισκα βαρετους και βολεμενους. Μονο που δεν φανταζεσαι τι προβληματα κρυβουν μεσα τους αυτοι, και καπου στα 50 παρε μια ανακοπη και μπαμ και κατω.

Τωρα θα βγω λιγο off topic, αλλα δε θα μας βγαλεις και μαγκα τον καθε γιαπη και το καθε βλαμμενο, που ο πατερας του εχει 2-3 ακρες. Οκ, τα πραγματα δεν ειναι ασπρο - μαυρο μονο, υπαρχουν και ολες οι υπολοιπες αποχρωσεις, οι οποιες αποτελουν και την πλειοψηφια στην κοινωνια. Πολλοι ειναι αυτοι που κανουν κατι καλο για την κοινωνια, κατα καιρους, μεσα στη γενικη αδιαφορια τους, αλλα αυτο δεν τους κανει επαναστατες. Οπως επισης επαναστατης δεν ειναι καποιος που απλα γκρινιαζει και μιζεριαζει για κατι κακο, αλλα αυτος που προσπαθει να το αλλαξει. Ειλικρινα, ουτε εγω φανταζομαι τι προβληματα κρυβουν αυτοι οι τυποι.

carrie
10-02-2011, 12:44
Τωρα θα βγω λιγο off topic, αλλα δε θα μας βγαλεις και μαγκα τον καθε γιαπη και το καθε βλαμμενο, που ο πατερας του εχει 2-3 ακρες. Οκ, τα πραγματα δεν ειναι ασπρο - μαυρο μονο, υπαρχουν και ολες οι υπολοιπες αποχρωσεις, οι οποιες αποτελουν και την πλειοψηφια στην κοινωνια. Πολλοι ειναι αυτοι που κανουν κατι καλο για την κοινωνια, κατα καιρους, μεσα στη γενικη αδιαφορια τους, αλλα αυτο δεν τους κανει επαναστατες. Οπως επισης επαναστατης δεν ειναι καποιος που απλα γκρινιαζει και μιζεριαζει για κατι κακο, αλλα αυτος που προσπαθει να το αλλαξει. Ειλικρινα, ουτε εγω φανταζομαι τι προβληματα κρυβουν αυτοι οι τυποι.

φανταζομαι εχεις καποιο οφθαλμολογικο προβλημα οποτε δε θα θεωρησω οτι πρεπει να απαντησω

Fearg
10-02-2011, 13:18
φανταζομαι εχεις καποιο οφθαλμολογικο προβλημα οποτε δε θα θεωρησω οτι πρεπει να απαντησω

Ναι, φαντασου οτι εχω καποιο οφθαλμολογικο προβλημα κι εγω θα φανταστω οτι εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα και ολα θα κυλησουν ωραια... θα πεταμε τις βλακειες μας χωρις να δινουμε λογαριασμο σε κανεναν.

KENO
10-02-2011, 16:11
αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι τελικα επανασταση ειναι οτι του φανει του λολοστεφανη παλι! ο ενας λεει επαναστατης ειναι οποιος προσφερει στη κοινωνια, ο αλλος οποιος προσπαθει να την αλλαξει, ο αλλος οποιος προσπαθει να μην αλλαξει ο ιδιος εξαιτιας της κοινωνιας, ο αλλος οποιος κανει κακο στη κοινωνια κλπ κλπ. τελικα το κοινο ειναι σιγουρα η κοινωνια! απλα ολοι το αντιλαμβανομαστε αλλιως. μεχρι και οι gay στα gay parade τους νιωθουν οτι επαναστατουν, οποτε δε χρειαζεται να το αναλυσουμε περισσοτερο, ειναι υποκειμενικο -κι αυτο- το θεμα.

BrokeN_DoLL
10-02-2011, 17:21
ο ορος επαναστατης κατα την γνωμη μου δεν ειναι αυτος που λεει το ασπρο - μαυρο επειδη ολοι οι αλλοι λενε ασπρο.

ο επαναστατης ειναι αυτος που υποστηριζει τις ιδεες του οποιες κ αν ειναι των αλλω, που πολλες φορες μπορει και να συμπηπτει με των αλλων σε μερικα πραγματα.

οποιος χωρις να ξερει τι θα ακολουθησουν οι αλλοι κ προτρεχει λεγοντας πως ο,τι κ αν πουν και κανουν, ειναι αντιθετος εξ αρχης, ειναι ανθρωπος απλα αντιδραστικος και ξεροκεφαλος!

ΚΕΝΟ εγω σου χω πει ανοιχτα κ σε αλλους εδω μεσα τι πιστευω για σενα. πως εισαι νευριασμενος επειδη δεν βρισκεις καποιον ομοιο σου. κ επειδη σε κατακρινουν ακομα κ οι δικοι σου κ αυτο σε κανει μεσα σου να δισανασχετεις και να διχαζεσαι. μικροτερος σε εκανε να αντιδρας επειδη ετσι κανουν τα παιδια, αργοτερα μεγαλωσε και εγινε οργη. ειναι λογικο. αμα συνεχως σε επικρινουν και σε μειωνουν και σε κανουν το μαυρο προβατο επειδη δεν ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΛΩΝΟΣ των γονιων σου επειδη ΕΤΣΙ επρεπε να ειναι, ειναι φυσικο και επομενο να ΤΣΑΝΤΙΖΕΣΑΙ επειδη ετσι!!!! επειδη ετσι στην λεγανε! ετσι σε κανανε να νιωσεις περιθωριο! αντι να πουνε ΜΠΡΑΒΟ που ξεχωριζεις!!!!

και ξεχωριζεις επειδη μπορεις και κανεις να ασχολουνται μαζι σου, ειτε καλως ειτε κακως. και ξεχωριζεις επειδη μιλας ελευθερα ειτε καλως ειτε κακως. και ξεχωριζεις επειδη δεν σε τρομαζουν οι σκεψεις σου που τρομαζουν αλλους!

ξεχωριζεις επειδη σε ξερεις!

και στα @@ σου αν δεν αρεσεις στις αλλες!

λες οτι ξεχωριζεις και σε λενε ψωνιο. λες πως εισαι αχρηστος και σπευδουν να σε παρηγορησουνε! βλακειαααααααα!!!!!!!
εχεις ανεβασμενο ηθικο και εισαι παλι ψωνιο. εχεις πεσμενο και παν να σου το φτιαξουνε για να ανεβει να σαι το ψωνιο. βλακειααααααα!!!!

ε τι να κανεις πια σε αυτη τη κωλοζωη!!!!χωστης μια κλωτσια βαφτην μπλε και πετα την στην θαλασσα και γυρνα την πλατη σου να μην δεις που πεφτει!

KENO
10-02-2011, 17:50
ο ορος επαναστατης κατα την γνωμη μου δεν ειναι αυτος που λεει το ασπρο - μαυρο επειδη ολοι οι αλλοι λενε ασπρο.

ο επαναστατης ειναι αυτος που υποστηριζει τις ιδεες του οποιες κ αν ειναι των αλλω, που πολλες φορες μπορει και να συμπηπτει με των αλλων σε μερικα πραγματα.

οποιος χωρις να ξερει τι θα ακολουθησουν οι αλλοι κ προτρεχει λεγοντας πως ο,τι κ αν πουν και κανουν, ειναι αντιθετος εξ αρχης, ειναι ανθρωπος απλα αντιδραστικος και ξεροκεφαλος!

ΚΕΝΟ εγω σου χω πει ανοιχτα κ σε αλλους εδω μεσα τι πιστευω για σενα. πως εισαι νευριασμενος επειδη δεν βρισκεις καποιον ομοιο σου. κ επειδη σε κατακρινουν ακομα κ οι δικοι σου κ αυτο σε κανει μεσα σου να δισανασχετεις και να διχαζεσαι. μικροτερος σε εκανε να αντιδρας επειδη ετσι κανουν τα παιδια, αργοτερα μεγαλωσε και εγινε οργη. ειναι λογικο. αμα συνεχως σε επικρινουν και σε μειωνουν και σε κανουν το μαυρο προβατο επειδη δεν ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΛΩΝΟΣ των γονιων σου επειδη ΕΤΣΙ επρεπε να ειναι, ειναι φυσικο και επομενο να ΤΣΑΝΤΙΖΕΣΑΙ επειδη ετσι!!!! επειδη ετσι στην λεγανε! ετσι σε κανανε να νιωσεις περιθωριο! αντι να πουνε ΜΠΡΑΒΟ που ξεχωριζεις!!!!

και ξεχωριζεις επειδη μπορεις και κανεις να ασχολουνται μαζι σου, ειτε καλως ειτε κακως. και ξεχωριζεις επειδη μιλας ελευθερα ειτε καλως ειτε κακως. και ξεχωριζεις επειδη δεν σε τρομαζουν οι σκεψεις σου που τρομαζουν αλλους!

ξεχωριζεις επειδη σε ξερεις!

και στα @@ σου αν δεν αρεσεις στις αλλες!

λες οτι ξεχωριζεις και σε λενε ψωνιο. λες πως εισαι αχρηστος και σπευδουν να σε παρηγορησουνε! βλακειαααααααα!!!!!!!
εχεις ανεβασμενο ηθικο και εισαι παλι ψωνιο. εχεις πεσμενο και παν να σου το φτιαξουνε για να ανεβει να σαι το ψωνιο. βλακειααααααα!!!!

ε τι να κανεις πια σε αυτη τη κωλοζωη!!!!χωστης μια κλωτσια βαφτην μπλε και πετα την στην θαλασσα και γυρνα την πλατη σου να μην δεις που πεφτει!ε τωρα τι να πω για οσα εγραψες, μονο εσυ με καταλαβαινεις εδω μεσα, δεν αρκει ενα ευχαριστω και θα παρεις και θετικη! δε διαφωνω πουθενα και λιγο πολυ ειμαι ολα αυτα (και ξεροκεφαλος ακομα επιμενωντας στο λαθος). νευριασμενος ομως δεν ειμαι μονιμως, ισως βγαινει προς τα εξω αυτη η εικονα κι οντως υπαρχει μεσα μου σε μεγαλο βαθμο, αλλα εγω και σαν ανθρωπος δε γινεται να νιωθω συνεχως μονο αυτο το συναισθημα και τιποτα αλλο. το ιδιο ισχυει και με τον αρνητισμο, δε γινεται καθε μερα που ξυπναμε να ειμαστε σκατα. ασχετα αν βλεπωντας το συνολο της ζωης μας νιωθουμε οτι οκ ειναι χαλια. νομιζω πως σε ολους συμβαινει το ιδιο, αφου οπως ειπα ο ανθρωπος απο τη φυση του δεν ικανοποιειτε με τπτ και θελει συνεχως να κυνηγα κι αλλα...

BrokeN_DoLL
10-02-2011, 17:56
μα ναι εννοειται οτι δεν γινεται να σαι καθε μερα ιδιος! δεν ειναι ολα μελλι γαλα! απλα τα ασχημα συναισθηματα φαινονται να διαρκουν περισσοτερο!

μην το συζητας.........ξερω πολυ καλα πως νιωθεις

και ναι ισχυει οτι ο ανθρωπος δεν ικανοποιειται με τπτ, οσο πιο πολλα εχει τοσο πιο πολλα χαλαει. βλεπω συχνα ζητιανακια στον δρομο και κανω να τους δωσω καμια φορα αντι για λεφτα κανα γλυφιτζουρι η καμια τυροπιτα και στραβωνουν κιολας! φαντασου να τα χανε και μπολικα!

αδηφαγισμος! (δικια μ λεξη)

carrie
10-02-2011, 19:35

Αν θες μπορεις να μου παραθεσεις που εβγαλα μαγκες τους γιαπηδες και τους βολεμενους. Το μονο που ειπα για αυτους ειναι "Μονο που δεν φανταζεσαι τι προβληματα κρυβουν μεσα τους αυτοι", οτι ειναι δλδ κι αυτοι προβληματικοι. Οσο δε θεωρω καλο να μιζεριαζεις γκρινιαζοντας για την κοινωνια, ετσι δε θεωρω καλο να επαναπαυεσαι στ αλεφτα του μπαμπα και στη θεση του δημοσιου, και θεωρω οτι ολα αυτα βγαινουν στο τελος. Οι μεν αφηνουν τη ζωη τους να περναει, οι αλλοι κυνηγανε μια ζωη το καροτο. Εγινα πιο σαφης?

Τελικα κατι βγηκε απο αυτο το τοπικ δεν ανοιξε στο βροντο :P

RainAndWind
10-02-2011, 19:44
Κι εγώ νομίζω Κενό και Broken ότι απλά γλείφετε ο ένας τον άλλον... λολ
Δηλαδή άκου ποστς, σου λέει ο ένας είσαι δυνατή και όμορφη ενώ στην ουσία του έχεις πει ότι κακοποιείς τους εκάστοτε γκόμενους. Κι εσύ του λες, μπράβο σου ρε που με θεωρείς έτσι, γιατί κι εγώ πιστεύω πως είσαι ξεχωριστός γι αυτό και κανένας δε σε θέλει.
Προβολές των "δυνατών σας ξεχωριστών σουπερ ντούπερ" ο ένας στον άλλον κάνετε. En apotheose! :P

Επίσης, συμφωνώ με τον Fearg...;)

KENO
10-02-2011, 19:58
great minds think alike, the ubermensch απλα!
οχι περα απο τη πλακα, δεν ειχα σκοπο να τη γλυψω λολ, απλα μου βγαζει συμπαθεια, κι αφου κι αυτη με καταλαβαινει, να μην την ευχαριστησω ? ισως να ειναι το alter-ego μου, εδω στο φορουμ τουλαχιστον...

RainAndWind
10-02-2011, 20:20
Άλλο να σου βγάζει συμπάθεια και άλλο να της κάνεις το ψέμα αλήθεια. Δεν της δίνεις γνήσιο feedback για τις επιλογές της στην τελική. Της το φτιάχνεις όπως θέλει να το έχει. Και όσο μας το κάνουν αυτό, βολευόμαστε στο ψέμα-αλήθεια, το κάνουμε την πραγματικότητά μας και δεν φτιάχνουμε τίποτε. Είναι "δυνατή", δεν εκμεταλλεύεται τον άλλον, δεν τον πατάει τη στιγμή που είναι στη ζωή της. Εμ, τώρα θέλεις να μου πεις αυτό πώς το κατασκευάζεις έτσι?

Όσο για τη συζήτηση για την κοινωνία, ξέρεις πως κι εσύ, που σε θεωρείς έξω από κοινωνίες, φτιάχνεις μία μικροκοινωνία αυτή τη στιγμή? Οι δύο σας (εσύ και η broken, που μη νομίζεις κιόλας πως επειδή έγραψα τα παραπάνω εγώ δε τη συμπαθώ), σχηματίζετε έναν μικρό πυρήνα αλληλεπιδράσεων, ένα υποσύνολο μέσα σε ένα ευρύτερο (ένα φόρουμ), άρα μία μικροκοινωνία μέσα σε μία άλλη, που την περιέχει.:)

KENO
10-02-2011, 20:28
δεν εχει να κανει με ψεμα, απλα δε βλεπουμε ολοι το κοσμο με τον ιδιο τροπο. αμα θελει λοιπον να κανει κατι, γιατι να μην την αφησεις ελευθερη να το κανει ? δε καταλαβαινω γιατι πρεπει παντα να προσπαθουμε εμεις να χωρεσουμε στα "κουτια" της κοινωνιας, κι οχι η κοινωνια να προσπαθει να ρθει στα μετρα μας ? εχεις σκεφτει οτι απο αυτη τη καταπιεση του να κανουμε οτι ΠΡΕΠΕΙ και μας αναγκαζουν, καταληγουμε τελικα να εχουμε ψυχολογικα, αλλα και να μην ειμαστε ο εαυτος μας ?

δε μπορω να θεωρησω κοινωνια τα ενα δυο ατομα που συμπαθω εδω στο φορουμ. ειναι απλα ενα τριο και τιποτα παραπανω, η κοινωνια δεν αποτελειται μονο απο 3 ατομα...

carrie
10-02-2011, 20:38
εχεις σκεφτει οτι απο αυτη τη καταπιεση του να κανουμε οτι ΠΡΕΠΕΙ και μας αναγκαζουν, καταληγουμε τελικα να εχουμε ψυχολογικα, αλλα και να μην ειμαστε ο εαυτος μας ?

Εχεις απολυτο δικιο πλην ενος σημειου.
Προβληματα στα πρωτα χρονια της ζωης μας μεσα στην οικογενεια και οι χωρις κατανοηση, αποδοχη και ανευ ορων αγαπη αντιδρασεις των σημαντικων αλλων σε εμας μας κανουν να μην ειμαστε ο εαυτος μας και να καταληγουμε τελικα να εχουμε ψυχολογικα.

Και αλλιως:

Η καταπιεση του ΠΡΕΠΕΙ και του μας αναγκαζουν να ειμαστε καπως ξεκινησε απο τους γονεις μας και δημιουργησε τον ψευτικο εαυτο μας, και συνεβη τα πρωτα χρονια της ζωης μας.

KENO
10-02-2011, 23:11
ρε carrie ομως, αν το δουμε και πιο γενικα το θεμα, ολα απ'τους γονεις μας ξεκινανε! οποτε ειναι αυτονοητο πιστευω. το προβλημα ειναι οτι αποτελουν πλεον παρελθον, ολα τα ασχημα που μας μεταφεραν, ολες οι κακες συμπεριφορες, και δε μπορουμε να γυρισουμε πισω να τις αλλαξουμε. κι αν τις αλλαξουμε δε θα ειμαστε εμεις. γιαυτο προσπαθω να δεχτω τον αρνητισμο, αφου ειναι μερος μου κι αυτο, και συνεχιζω να υπαρχω μαζι του. οσοι δεν τον δεχονται και παιρνουν φαρμακα πιεζωντας τον εαυτο τους να γινουν καλυτερα, μετα καταληγουν να μην ειναι αυτοι, γιαυτο δε πολυνιωθουν. ή δεν εχουν ετσι τα πραγματα ? δε ξερω, δε παιρνω φαρμακα αλλα με αυτα που διαβαζω απο παιδια που παιρνουν εδω, εκει εχω καταληξει.

carrot
11-02-2011, 00:07
Γιατί δεν παίρνεις και εσύ φάρμακα να ανακαλύψεις μόνος σου;

carrie
11-02-2011, 00:27
ρε carrie ομως, αν το δουμε και πιο γενικα το θεμα, ολα απ'τους γονεις μας ξεκινανε! οποτε ειναι αυτονοητο πιστευω. το προβλημα ειναι οτι αποτελουν πλεον παρελθον, ολα τα ασχημα που μας μεταφεραν, ολες οι κακες συμπεριφορες, και δε μπορουμε να γυρισουμε πισω να τις αλλαξουμε. κι αν τις αλλαξουμε δε θα ειμαστε εμεις. γιαυτο προσπαθω να δεχτω τον αρνητισμο, αφου ειναι μερος μου κι αυτο, και συνεχιζω να υπαρχω μαζι του. οσοι δεν τον δεχονται και παιρνουν φαρμακα πιεζωντας τον εαυτο τους να γινουν καλυτερα, μετα καταληγουν να μην ειναι αυτοι, γιαυτο δε πολυνιωθουν. ή δεν εχουν ετσι τα πραγματα ? δε ξερω, δε παιρνω φαρμακα αλλα με αυτα που διαβαζω απο παιδια που παιρνουν εδω, εκει εχω καταληξει.

Aμα δε δεχεσαι τα συναισθηματα σου ναι θα σου βγει καπου αργοτερα, μπορει μεχρι και να παρεις και φαρμακα. Δεξου τον αρνητισμο σου, αλλα ειναι φτιαχτος οπως ειπαμε, δεν εισαι στα αληθεια εσυ. Εσυ σαν παιδακι δεν ησουν ετσι απο την αρχη. Καπου στην πορεια εγινες. Οποτε δεξου το οτι ετσι ηταν το παρελθον και βαλτο στην ακρη. Ειναι σαν αυτο που ειπα καπου αλλου, εμαθες να υπαρχεις ετσι και να υπερασπιζεις τον εαυτο σου απο ασχημα πραγματα που σου ερχονταν χωρις να τα θελεις οταν ησουν μικρος, και τωρα συνεχιζεις να βαρας μπουνιες στον αερα ενω ο δρομος ειναι ελευθερος. Μπορει οχι ροδινος, αλλα μπορεις να προχωρησεις, δεν εισαι πια το παιδακι που εξαρτιοταν απο τους γονεις του, που του κοβανε τα φτερα οι καταστασεις ή οτιδηποτε, επειδη ηταν μικρο, απροστατευτο και εξαρτημενο απο αλλους. Τωρα εισαι ενηλικας, μπορεις να αποφασισεις εσυ για τη ζωη σου απο εδω και περα, και να βαλεις στην ακρη αυτα που σε εμποδιζανε παλιοτερα. Γινεται αυτο, και δε χρειαζεται φαρμακα...

Fearg
11-02-2011, 00:58
Αν θες μπορεις να μου παραθεσεις που εβγαλα μαγκες τους γιαπηδες και τους βολεμενους. Το μονο που ειπα για αυτους ειναι "Μονο που δεν φανταζεσαι τι προβληματα κρυβουν μεσα τους αυτοι", οτι ειναι δλδ κι αυτοι προβληματικοι. Οσο δε θεωρω καλο να μιζεριαζεις γκρινιαζοντας για την κοινωνια, ετσι δε θεωρω καλο να επαναπαυεσαι στ αλεφτα του μπαμπα και στη θεση του δημοσιου, και θεωρω οτι ολα αυτα βγαινουν στο τελος. Οι μεν αφηνουν τη ζωη τους να περναει, οι αλλοι κυνηγανε μια ζωη το καροτο. Εγινα πιο σαφης?

Τελικα κατι βγηκε απο αυτο το τοπικ δεν ανοιξε στο βροντο :P

Εγραψες οτι, οι βολεμενοι ισως να μην ειναι τοσο βολεμενοι και οτι ειναι ανησυχοι κυνηγωντας διαφορα. Αυτο δεν ειναι λαθος, απλα το εγραψες σε συγκριση με καποιους "επαναστατες" και, το συμπερασμα που εβγαλα εγω τουλαχιστον, ειναι οτι, οι βολεμενοι ειναι σε καποιες περιπτωσεις πιο επαναστατες απο καποιους που θεωρουνται επαναστατες. Στην τελικη δεν ειπα οτι τους εβγαλες μαγκες, ειπα "δε θα μας βγαλεις μαγκες ...", κατι σαν τροπος του λεγειν.
Διαφωνω και με 1 - 2 ακομα σημεια, αλλα δεν θα το κουρασω, πιστευω οτι καταλαβες τι εννοω.
Φυσικα δεν εχω καμια προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, απλα ηθελα να μην δημιουργηθει παρεξηγηση.
Συγνωμη και για τα πισωγυρισματα, απ' οτι βλεπω προχωρησε λιγο η κουβεντα.

ΥΓ Τωρα θα κολλησω παλι σε μια off - topic λεπτομερεια, αλλα τυχαινει να γνωριζω 2 πραγματα και δεν μπορω να το παραβλεψω. ΚΕΝΟ, σε ορισμενες χωρες, τα gay parade δεχονται δολοφονικες επιθεσεις απο συμμοριες, οποτε ειναι πραγματι αρκετα επαναστατικη πραξη - τουλαχιστον πιο επαναστατικη απο καποια πραγματα που θεωρουμε εμεις τολμηρα (ξερω μεγαλη κουβεντα). Μη μεινεις σε αυτο ομως, το εγραψα απλα προς ενημερωση.

KENO
11-02-2011, 01:00
Aμα δε δεχεσαι τα συναισθηματα σου ναι θα σου βγει καπου αργοτερα, μπορει μεχρι και να παρεις και φαρμακα. Δεξου τον αρνητισμο σου, αλλα ειναι φτιαχτος οπως ειπαμε, δεν εισαι στα αληθεια εσυ. Εσυ σαν παιδακι δεν ησουν ετσι απο την αρχη. Καπου στην πορεια εγινες. Οποτε δεξου το οτι ετσι ηταν το παρελθον και βαλτο στην ακρη. Ειναι σαν αυτο που ειπα καπου αλλου, εμαθες να υπαρχεις ετσι και να υπερασπιζεις τον εαυτο σου απο ασχημα πραγματα που σου ερχονταν χωρις να τα θελεις οταν ησουν μικρος, και τωρα συνεχιζεις να βαρας μπουνιες στον αερα ενω ο δρομος ειναι ελευθερος. Μπορει οχι ροδινος, αλλα μπορεις να προχωρησεις, δεν εισαι πια το παιδακι που εξαρτιοταν απο τους γονεις του, που του κοβανε τα φτερα οι καταστασεις ή οτιδηποτε, επειδη ηταν μικρο, απροστατευτο και εξαρτημενο απο αλλους. Τωρα εισαι ενηλικας, μπορεις να αποφασισεις εσυ για τη ζωη σου απο εδω και περα, και να βαλεις στην ακρη αυτα που σε εμποδιζανε παλιοτερα. Γινεται αυτο, και δε χρειαζεται φαρμακα...

τελικα αυτη η κουβεντα αρχισε να μ'αρεσει...

τιποτα που μας συμβαινει δεν μπορει να ειναι "φτιαχτο", οσο κι αν θελουμε να το δουμε ετσι. αφου συμβαινει υπαρχει και συνεχιζουμε να ζουμε με αυτο, μεχρι να το αφομοιωσουμε και να μη το θυμομαστε καν. αυτο ακριβως κανω κι εγω. εχω αρνητισμο ? ζω με αυτον, τον συνηθισα. απο κοινωνικος εγινα αντικοινωνικος ? συνεχιζω να ζω κανωντας οτι με ευχαριστει ακομα κι αν δε πολυκυκλοφορω πλεον εξω, μεχρι να ξανακανω σχεση και να κυκλοφορω σαν ανθρωπος (ή να βρω καποια αλλη ασχολια που θα με αναγκαζει να το κανω).

αν με το παραδειγμα που λες εννοεις αυτο που ειπες και στη BrokeN_DoLL με τις ρακετες, τοτε μονο τυχαιο δε μου μοιαζει το οτι μπορει να καταλαβει δυο πραματα για μενα περισσοτερο απ'ολους εδω μεσα!

κι οσον αφορα το να προχωρησω, ειναι λιγο πιο περιπλοκο το θεμα. ενω οπως εχω ξαναγραψει ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προκληση και προσκληση, δε προκειται να πω οχι δλδ σε μια καλη ευκαιρια ειτε αφορα δουλεια ειτε με κοπελα, δυστυχως αυτη η ευκαιρια ΔΕΝ συμβαινει ειτε λογο της κωλοχωρας που ζουμε πλεον και κυβερνα η ανεργεια και η αγαμια, ειτε λογο και της αντικοινωνικοτητας μου που οπως ειπα ειναι κομματι του εαυτου μου και προτιμω να κυκλοφορω σπανια.

δε παω σε γιατρο και δε παιρνω φαρμακα για πολλους λογους: πρωτον υπαρχουν στιγμες οπως τωρα που νιωθω οχι απλα ολοκληρωμενος αλλα και τοσο ελευθερος λες κι εχω αφησει πισω ολο το πλανητη (δε θα πω τι φταιει, σιγουρα οχι τα φαρμακα ή οι γκομενες)! δευτερον επειδη προτιμω αλλου ειδους "φαρμακα" ακομα και αν δε τα παιρνω ποτε (γιατι αν τα επαιρνα συχνα θα ειχα εθιστει και θα ειχα καταστραφει παλι). τριτον γιατι ουσιαστικα δεν βρισκω οτι εχω καποιο προβλημα να πεις πασχω, εκτος του οτι ισως ξεχωριζω στο μυαλο και ειμαι αντικοινωνικος, κι απο εκει προερχεται η οποια μοναξια... και απ'τη μοναξια παμε και στον οποιο αρνητισμο (οταν κι αυτος υπαρχει).

ΥΓ Τωρα θα κολλησω παλι σε μια off - topic λεπτομερεια, αλλα τυχαινει να γνωριζω 2 πραγματα και δεν μπορω να το παραβλεψω. ΚΕΝΟ, σε ορισμενες χωρες, τα gay parade δεχονται δολοφονικες επιθεσεις απο συμμοριες, οποτε ειναι πραγματι αρκετα επαναστατικη πραξη - τουλαχιστον πιο επαναστατικη απο καποια πραγματα που θεωρουμε εμεις τολμηρα (ξερω μεγαλη κουβεντα). Μη μεινεις σε αυτο ομως, το εγραψα απλα προς ενημερωση.αν και δεν εννοουσα τα του εξωτερικου, ενταξει φιλε, απλα επιβεβαιωνεις τα οσα εγραψα. τελικα ειναι υποκειμενικο και το θεμα επανασταση, ο καθενας το παιρνει διαφορετικα.

carrie
11-02-2011, 01:12
Εγω μιλαω παντα απο την οπτικη οτι ο ανθρωπος πρεπει να απολαμβανει τη ζωη του, οσο δυσκολο αυτο κ αν εχει γινει απο διαφορα προβληματα. Εγω πιστευω οτι ο ανθρωπος διαμορφωνει εναν ψευτικο εαυτο απο συνθηκες που του επεβαλλαν οι αλλοι μεγαλωνοντας, και αυτο του προκαλει προβληματα. Επισης πιστευω οτι τα προβληματα δημιουργουν αγχος, θλιψη και εμποδιζουν την εξελιξη του εαυτου μας. Οποτε θεωρω οτι πρεπει να τα επιλυουμε, και οχι να λεμε π.χ. εγω εχω συμφιλιωθει με το οτι τα βλεπω ολα μαυρα. Εσυ πιστευεις οτι τα προβληματα πρεπει να τα κουβαλαμε μαζι μας για παντα μιας και τα αποκτησαμε, σαν τον Σισσυφο. Γιατι, αφου τα αποκτησαμε, να τα αφησουμε? Αφου τα ζησαμε, να μην τα αφηνουμε να μας καθοριζουν για παντα τη ζωη? Εγω ειμαι της αποψης οτι ο μονος τροπος που πρεπει να εμπλεκονται αυτα στον καθορισμο της ζωης μας ειναι η γνωση και η γλυκα που μας αφηνουν με το να τα επιλυουμε. Εχεις γινει μαζοχας χωρις να το εχεις καταλαβει.. Δε σε κατηγορω, δεν εισαι μονο εσυ, ολοι απο μας εχουμε περασει απο εκει ισως, πολλοι εχουμε κομματια μας εκει ακομα, απλα εσενα σου αρεσει να μενεις εκει. Εκει σε αφησανε εκει θα μεινεις. Γιατι να προχωρησεις μπροστα? Ε να δουμε.. για παντα εκει θα μεινεις?

KENO
11-02-2011, 01:24
καλα κανεις και μιλας παντα απ'την οπτικη του πρεπει να απολαμβανουμε τη ζωη, ομως θα πρεπει να καταλαβεις πως η ζωη ειναι στιγμες κι οχι "τωρα ελυσα ολα μου τα προβληματα, μπαινω στον παγο και απολαμβανω τη ζωη μεχρι να ξεπαγωσω". οσο ζεις τοσο υποφερεις. και υποφερεις γιατι εξελισεσαι, γιατι περναει ο χρονος και γερνας, πρεπει να κανεις κατι να γεμισεις αυτο το κενο που υπαρχει.

και δεν ειπα οτι δε θελω να τα αφησω, απλα εφοσον τα ζεις, εχουν χαραχτει στη ψυχη σου και παραμενουν τα σημαδια ειτε το θελεις ειτε οχι! και οχι δεν εχω γινει μαζοχας, απλα απο μονος μου οπως εχω πει, δε νιωθω να κανω και πολλα για τον εαυτο μου, γιατι δε βρισκω οτι τα εχω αναγκη! αν ειχα ομως κι ενα ατομο διπλα μου, το οποιο βλεπω μου ταιριαζει, μου προσφερει, και γενικα με στηριζει κι αξιζει, τοτε ναι θα εκανα τα παντα γιαυτο (και για μενα να παραμεινω μαζι του)! ετσι απλα ειναι ο χαρακτηρας μου, τι να γινει. πεστο αδυναμια, πεστο οτι εξαρταται απ'τους αλλους, πεστο οπως θες. μεστη μοναξια σιγουρα ολοι βρισκουμε πως δεν αξιζει τπτ, γιαυτο και στρεφομαστε στην αυτοκτονια. αμα ομως ειχαμε ολοι απο ενα ατομο διπλα μας, τοτε ακομα κι αν οντως δεν αξιζε τπτ, θα ξεχνουσαμε τα της αυτοκτονιας για να ζησουμε το παρον. ελπιζω να ειναι κατανοητο, δε μπορω να το γραψω καλυτερα, sorry.

carrie
11-02-2011, 12:19
Ωραια, δες το απο μια αλλη οπτικη, οχι οτι χρειαζεσαι καποιον σε αυτο τον κοσμο για να μην αυτοκτονησεις, αλλα οτι καποιο ατομο σε αυτο τον κοσμο, ισως και περισσοτερα απο ενα, σε χρειαζονται για να ζησουν. Οποτε ασε τα της αυτοκτονιας γιατι σε καποιον ανθρωπο εισαι απαραιτητος. Το ειχε πει αυτο ο Αντώνης Σαμαράκης. Οτι δε μπορεις να πεις οτι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που θα μπορουσες να τον κανεις λιγοτερο δυστυχη, λιγοτερο μονο. Αυτος ο ενας ανθρωπος σε δενει με τη ζωη. Δε μπορει εσυ να γινεις λιποτακτης.

η ζωη ειναι στιγμες κι οχι "τωρα ελυσα ολα μου τα προβληματα, μπαινω στον παγο και απολαμβανω τη ζωη μεχρι να ξεπαγωσω". οσο ζεις τοσο υποφερεις. και υποφερεις γιατι εξελισεσαι, γιατι περναει ο χρονος και γερνας, πρεπει να κανεις κατι να γεμισεις αυτο το κενο που υπαρχει.

Αυτο που εννοεις εσυ ως κατι που υποφερεις ειναι τα προβληματα που επιμενεις να κουβαλας μαζι σου, οχι τα σημαδια, δεν κουραζεται κανεις απο την εξελιξη, κουραζεσαι απο το βαρος! Αμα οντως κουραζοσουν απο την εξελιξη δε θα βιωνες τη ζωη σαν κατι που "οσο ζεις τοσο υποφερεις". Ειπες: "και δεν ειπα οτι δε θελω να τα αφησω, απλα εφοσον τα ζεις, εχουν χαραχτει στη ψυχη σου και παραμενουν τα σημαδια ειτε το θελεις ειτε οχι!" Εσυ δεν μιλας για σημαδια εδω περα, τα σημαδια σημαδια ειναι ουτε σε πονανε ουτε σε κανουν να υποφερεις. Η εξελιξη σημαινει λοιπον οτι γιατρευεις τις πληγες σου, δεν τις αφηνεις βρωμικες. Πονας για λιγο για να τις καθαρισεις, αλλα μετα γιατρευεσαι και μενει το σημαδι, μπορει να αποκτησεις κι αλλες πληγες, ξανα η ιδια διαδικασια. Αμα τις αφηνεις να κακοφορμιζουν, τοτε υποφερεις συνεχεια.

carrie
11-02-2011, 12:24
Ωραια, δες το απο μια αλλη οπτικη, οχι οτι χρειαζεσαι καποιον σε αυτο τον κοσμο για να μην αυτοκτονησεις, αλλα οτι καποιο ατομο σε αυτο τον κοσμο, ισως και περισσοτερα απο ενα, σε χρειαζονται για να ζησουν. Οποτε ασε τα της αυτοκτονιας γιατι σε καποιον ανθρωπο εισαι απαραιτητος. Το ειχε πει αυτο ο Αντώνης Σαμαράκης. "Οτι δε μπορεις να πεις οτι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που θα μπορουσες να τον κανεις λιγοτερο δυστυχη, λιγοτερο μονο. Αυτος ο ενας ανθρωπος σε δενει με τη ζωη. Δε μπορει εσυ να γινεις λιποτακτης." Κι αυτο στο λεω γιατι οσο περιμενεις τον σωτηρα αυτος δε θα εμφανιστει.

η ζωη ειναι στιγμες κι οχι "τωρα ελυσα ολα μου τα προβληματα, μπαινω στον παγο και απολαμβανω τη ζωη μεχρι να ξεπαγωσω". οσο ζεις τοσο υποφερεις. και υποφερεις γιατι εξελισεσαι, γιατι περναει ο χρονος και γερνας, πρεπει να κανεις κατι να γεμισεις αυτο το κενο που υπαρχει.

Αυτο που εννοεις εσυ ως κατι που υποφερεις ειναι τα προβληματα που επιμενεις να κουβαλας μαζι σου, οχι τα σημαδια, δεν κουραζεται κανεις απο την εξελιξη, κουραζεσαι απο το βαρος! Αμα οντως κουραζοσουν απο την εξελιξη δε θα βιωνες τη ζωη σαν κατι που "οσο ζεις τοσο υποφερεις". Ειπες: "και δεν ειπα οτι δε θελω να τα αφησω, απλα εφοσον τα ζεις, εχουν χαραχτει στη ψυχη σου και παραμενουν τα σημαδια ειτε το θελεις ειτε οχι!" Εσυ δεν μιλας για σημαδια εδω περα, τα σημαδια σημαδια ειναι ουτε σε πονανε ουτε σε κανουν να υποφερεις. Η εξελιξη σημαινει λοιπον οτι γιατρευεις τις πληγες σου, δεν τις αφηνεις βρωμικες. Πονας για λιγο για να τις καθαρισεις, αλλα μετα γιατρευεσαι και μενει το σημαδι, μπορει να αποκτησεις κι αλλες πληγες, ξανα η ιδια διαδικασια. Αμα τις αφηνεις να κακοφορμιζουν, τοτε υποφερεις συνεχεια.

BrokeN_DoLL
11-02-2011, 12:31
η απολαυση της ζωης ειναι κατι υποκειμενικο!!!!!!!!!!!!! ο πατερας μου απολαμβανει την ζωη τρωγοντας σε ταβερνες. η μανα μ πηγαινοντας για καφε με φιλες της. η αδερφη μ με το να ναι 24ωρες το 24ωρο με τον γκομενο. εγω να χορευω σε κλαμπ και να διαβαζω τα βιβλια που ΔΕΝ αρεσουν σε πολλους απο σας.

ο ΚΕΝΟ και ο καθε ΚΕΝΟ ισως να γουσταρει να καθεται σε ενα σκοτεινο δωματιο και να κανει απλα σκεψεις. ποιος θα του πει οτι δεν ειναι σωστο και φυσιολογικο. ο καθενας εχει ορια απο τον εαυτο του για το σωστο και φυσιολογικο!!!!!!!!!!! δεν τα αντεχω τα καλουπια πια!!!!!!!!

ρειν βασικα, εχεις δει πως βριζονται αλλοι εδω μεσα.....εχεις δει και αλλους να απαντανε ο ενας στον αλλον ''αχχχχ ζουζουνα μου που ησουνααααα?!!!'' ''αγαπουλα μ τι κανειιιιιις??!!!!''!!!!ετσι δεν ειναι? αυτα ειναι που κανεις δεν θεωρει κακια η γλυψιμο. αλλα να θεωρει μια τεραστια παραγραφο που εγραψα ψυχαναλυοντας ερασιτεχνικα τον ΚΕΝΟ γλυψιμο? μηπως το οτι συμφωνησε εν τελει να σημαινει οτι ναι εχουμε ιδια βιωματα και αποψεις πανω κατω?

απλα αντι να το πω σε μια φραση ''ναι εχεις δικιο ΚΕΝΟ κ εγω το ιδιο νιωθω'' , του το ειπα αναλυτικα! ετσι μιλαμε στον κοσμο, προκειμενου να καταλαβει οτι τον καταλαβες! μαρεσει να αναλυω ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην κυριολεξια! ασχετα αν πολλα θεματα δεν θελουν αναλυση και ειναι απλα οπως φαινονται.

το πιο απλο σε ολα, που εξηγω σε καθε τι που γραφω, ειναι οτι υποσεινηδιτα ο περισσοτερος κοσμος θεωρει μερικα ατομα κακους (δολοφονους βιαστες ψυχασθενης ανωμαλους διαταραγμενους κλπ κλπ) κακους, και μερικους αλλους θυματα (κακοποιημενα παιδια γυναικες σκουλους γατες). καταδικαζουν επειδη ΔΕΝ το χουν ψαξει. λογω οσων εχω παθει θα ταν ευκολοτερο να τους μισω! αλλα ΟΧΙ εκατσα να το ψαξω. αμα δεν ξερεις κατι δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη σε ενα αντικειμενο.....και αλλωστε το 5χρονο θυμα που λυπομαστε σμρ......θα ναι ο δολοφονος που θα μισουμε αυριο!

ολα ειναι αλυσιδωτα!πρεπει να δουμε απο που προερχονται! και ειναι λαθος να κατακρινουμε ανθρωπους που εχουν μια κληση σε κατι, μονο κ μονο επειδη ειναι ''μαυρη''. χρειαζεται να την ακουσουμε χωρις προκαταληψεις! και μετα εναποθετουμε αποψεις! μονο ανοιχτομυαλα

carrie
11-02-2011, 12:38
η απολαυση της ζωης ειναι κατι υποκειμενικο!!!!!!!!!!!!! ο πατερας μου απολαμβανει την ζωη τρωγοντας σε ταβερνες. η μανα μ πηγαινοντας για καφε με φιλες της. η αδερφη μ με το να ναι 24ωρες το 24ωρο με τον γκομενο. εγω να χορευω σε κλαμπ και να διαβαζω τα βιβλια που ΔΕΝ αρεσουν σε πολλους απο σας.

Ναι, και καποιος αλλος απολαμβανει τη ζωη του σκοτωνοντας κοσμο, ενας αλλος πινωντας πρεζα στην ομονοια, ενας αλλος κανοντας σαδομαζοχιστικα οργια, μια αλλη πουλωντας το κορμι της στη Φυλης, ενας αλλος κακοποιωντας τον 5χρονο γιο του. ΣΟΡΡΥ, αλλα δεν μπορω να ακολουθησω αυτη τη λογικη. Υπαρχει ενας μεγαλος βαθμος διαστρεβλωσης σε αυτα. Αρρωστειας του ανθρωπου, της οικογενειας της κοινωνιας. Δεν μιλαω για αυτου του ειδους τις απολαυσεις. Μιλαω για αυτες οπου ο ανθρωπος ειναι κοντα στον πραγματικο του υγιη εαυτο και που ζει με καλοσυνη, ειλικρινεια στον εαυτο του και τους αλλους, και υπομονη.

BrokeN_DoLL
11-02-2011, 12:53
ναι δεν δεχομαι τις θυριωδιες!αλλα πισω απο μια θυριοδεια υπαρχει ενα προβλημα! οχι λιγοτερο η περισσοτερο σημαντικο απ το δικο σ κ το δικο μου. που επειδη δεν προσεγγιστικε και δεν ακουστικε, οδηγηθηκε στην ανωτερω θυριοδια! δεν θα ταν προτιμοτερο αντι να κλεισουμε τα ματια, να το κοιτουσαμε απο αλλη σκοπια και να το προλαβαιναμε?

carrie
11-02-2011, 14:48
Αυτο λεω κ εγω!

KENO
11-02-2011, 18:23
η ωρα ειναι 5 και κατι, τωρα συνηλθα απ'το χτεσινοβραδυνο κομματιασμα. ειναι πολλα που πρεπει να απαντησω αλλα δε μπορω να το κανω γιατι ειμαι ακομα υπο την επιρροια. και δε νομιζω πως εχει κι αξια να το κανω στη τελικη, γιατι δε μου ειναι καθολου χρησιμο να καθομαι να αναλυω στο νετ τα προβληματα μου, αφου δε προκειται να λυθουν απο εδω και να αλλαξουν.

Ωραια, δες το απο μια αλλη οπτικη, οχι οτι χρειαζεσαι καποιον σε αυτο τον κοσμο για να μην αυτοκτονησεις, αλλα οτι καποιο ατομο σε αυτο τον κοσμο, ισως και περισσοτερα απο ενα, σε χρειαζονται για να ζησουν. Οποτε ασε τα της αυτοκτονιας γιατι σε καποιον ανθρωπο εισαι απαραιτητος. Το ειχε πει αυτο ο Αντώνης Σαμαράκης. "Οτι δε μπορεις να πεις οτι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που θα μπορουσες να τον κανεις λιγοτερο δυστυχη, λιγοτερο μονο. Αυτος ο ενας ανθρωπος σε δενει με τη ζωη. Δε μπορει εσυ να γινεις λιποτακτης." Κι αυτο στο λεω γιατι οσο περιμενεις τον σωτηρα αυτος δε θα εμφανιστει.αυτο δεν ισχυει και θα το ηξερες καλυτερα αν ησουν μονη. ειπες πως ησουν στο λυκειο μονη, τοτε εκτος απ'τους γονεις ενιωθες να ησουν απαιραιτητη σε πολλα ατομα ας πουμε ? το ιδιο ισχυει και για μενα τωρα, αν αυριο αυτοκτονισω, τα μοναδικα ατομα που θα ρθουν στη κηδεια μου θα ειναι οι γονεις που θα με θαψουν (ο αδερφος μου δε ξερω καν), και κανα δυο συγγενεις ακομα. ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος! και με το δικιο τους βεβαια αφου κι εγω τους εχω χεσμενους, κι οχι μονο αυτο, αλλα ειμαι και παλιανθρωπος οπως εχω ξαναπει, και δε μπορω να τους δω με καλο ματι, ακομα κι αν ειναι αιμα μου.

Αυτο που εννοεις εσυ ως κατι που υποφερεις ειναι τα προβληματα που επιμενεις να κουβαλας μαζι σου, οχι τα σημαδια, δεν κουραζεται κανεις απο την εξελιξη, κουραζεσαι απο το βαρος! Αμα οντως κουραζοσουν απο την εξελιξη δε θα βιωνες τη ζωη σαν κατι που "οσο ζεις τοσο υποφερεις". Ειπες: "και δεν ειπα οτι δε θελω να τα αφησω, απλα εφοσον τα ζεις, εχουν χαραχτει στη ψυχη σου και παραμενουν τα σημαδια ειτε το θελεις ειτε οχι!" Εσυ δεν μιλας για σημαδια εδω περα, τα σημαδια σημαδια ειναι ουτε σε πονανε ουτε σε κανουν να υποφερεις. Η εξελιξη σημαινει λοιπον οτι γιατρευεις τις πληγες σου, δεν τις αφηνεις βρωμικες. Πονας για λιγο για να τις καθαρισεις, αλλα μετα γιατρευεσαι και μενει το σημαδι, μπορει να αποκτησεις κι αλλες πληγες, ξανα η ιδια διαδικασια. Αμα τις αφηνεις να κακοφορμιζουν, τοτε υποφερεις συνεχεια.αυτο που γραφεις περι σημαδιων και προβληματων, το πηρα λιγο σαν συνωνυμο, σαν οτι ειναι το ιδιο. αφου οταν χαραζεται η ψυχη σου απο το οτιδηποτε, ειναι λογικο να αποκτησεις προβλημα. φυσικα και κουραζετε κανεις απ'την εξελιξη, γιατι δεν ερχεται μονη της! δες εμενα σαν παραδειγμα, περιμενω να εξελιχτω, να ξανακανω σχεση ας πουμε, να συγκατοικησω κι ολας μαζι της, να βρω και μια δουλεια. ολα αυτα ΔΕΝ προκειται να μου ρθουν ετοιμα. για να τα αποκτησω και να εξελιχθω ως εκει, πρεπει να κουραστω, πρεπει να φτυσω αιμα. κι αυτο το γαμημενο αιμα δε ξερω τελικα αν αξιζει να το φτυσω, οταν εχω καταληξει πως ολη η ζωη ειναι μια μαλακια και μιση και οσα κι αν κανεις, παντα θα θες κι αλλα, και δε προκειται να ικανοποιηθεις. οποτε τελικα αξιζει μια ζωη να φτυνεις αιμα για να εξελιχθεις ή οχι ? εγω παντως δε βρισκω οτι αξιζει.

Ναι, και καποιος αλλος απολαμβανει τη ζωη του σκοτωνοντας κοσμο, ενας αλλος πινωντας πρεζα στην ομονοια, ενας αλλος κανοντας σαδομαζοχιστικα οργια, μια αλλη πουλωντας το κορμι της στη Φυλης, ενας αλλος κακοποιωντας τον 5χρονο γιο του. ΣΟΡΡΥ, αλλα δεν μπορω να ακολουθησω αυτη τη λογικη. Υπαρχει ενας μεγαλος βαθμος διαστρεβλωσης σε αυτα. Αρρωστειας του ανθρωπου, της οικογενειας της κοινωνιας. Δεν μιλαω για αυτου του ειδους τις απολαυσεις. Μιλαω για αυτες οπου ο ανθρωπος ειναι κοντα στον πραγματικο του υγιη εαυτο και που ζει με καλοσυνη, ειλικρινεια στον εαυτο του και τους αλλους, και υπομονη.εγω δεχομαι και γουσταρω θηριωδιες και ειμαι υπερ ολων αυτων που εγραψες! απ'τη στιγμη που τα κανει ενας ανθρωπος, σημαινει οτι δε μπορει να εκφραστει αλλιως, ακολουθωντας μια πιο φυσιολογικη ζωη. ποιοι ειμαστε εμεις να τον κρινουμε αν εχει προβλημα, αν ειναι αρρωστος ή οχι ? και παλι που το κανουμε, το κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα και προτυπα που εχει ορισει η κοινωνια, και με οσα μας εχουν μαθει! τα SM οργια πχ στην Γερμανια ή την Ολλανδια μπορει να θεωρουνται οκ. και για να πω την αληθεια, η κοινωνια που τον κατακρινει ευθυνεται που ενας ανθρωπος οδηγηθηκε εκει, μονος του κανεις δε γεννιεται με το οποιο προβλημα κι αρρωστια.

carrie
11-02-2011, 18:44
"η κοινωνια που τον κατακρινει ευθυνεται που ενας ανθρωπος οδηγηθηκε εκει, μονος του κανεις δε γεννιεται με το οποιο προβλημα κι αρρωστια."

συμφωνω κ επαυξανω. Aλλα δεν πιστευεις οτι οι ανθρωποι εχουν το μυαλο και τη βουληση, τουλαχιστον οι περισσοτεροι οταν ενηλικιωνονται, να μπορουν να κανουν κατι να γινουν πιο υγιεις? Αφου συμβαινει αυτο.. Τωρα αν εσυ δεν το θες γιατι πιστευις οτι καλα ειναι ετσι, αυτο ειναι αλλο θεμα

παντως οκ τωρα με το τελευταιο καταλαβα... Και αποχωρω απο το θεμα μην το χοντρυνουμε και σε τρεχει παλι η safeline

KENO
11-02-2011, 18:57
η απολαυση της ζωης ειναι κατι υποκειμενικο!!!!!!!!!!!!! ο πατερας μου απολαμβανει την ζωη τρωγοντας σε ταβερνες. η μανα μ πηγαινοντας για καφε με φιλες της. η αδερφη μ με το να ναι 24ωρες το 24ωρο με τον γκομενο. εγω να χορευω σε κλαμπ και να διαβαζω τα βιβλια που ΔΕΝ αρεσουν σε πολλους απο σας.τα παντα ολα ειναι υποκειμενικα, και η ζωη η ιδια!

ο ΚΕΝΟ και ο καθε ΚΕΝΟ ισως να γουσταρει να καθεται σε ενα σκοτεινο δωματιο και να κανει απλα σκεψεις. ποιος θα του πει οτι δεν ειναι σωστο και φυσιολογικο. ο καθενας εχει ορια απο τον εαυτο του για το σωστο και φυσιολογικο!!!!!!!!!!! δεν τα αντεχω τα καλουπια πια!!!!!!!!απλα δε με εκφραζει αυτο εκει εξω πλεον, το μπουρδελο που ονομαζεται Αθηνα! κι αφου δεν εχω και καμια υποχρεωση να πηγαινοερχομαι, μπορει να περασω καμποσες μερες σπιτι. θα μου πεις υπαρχουν τοσες περιοχες και τοσα πραγματα να κανεις, ελα ομως που τα εχω βαρεθει τα περισσοτερα κι εχω σιχαθει πολυ ασχημα ολοκληρη τη χωρα!!!!!! γιαυτο ελεγα να σηκωθω να φυγω απο εδω τελειως... ή να φυγω γενικοτερα αφου παντου τα ιδια σκατα ειναι. ισως εχει να κανει και με τη μισανθρωπια που μου βγαινει, αφου οι ανθρωποι τελικα ειναι ιδιοι και δεν αλλαζουν και πολυ...

μαρεσει να αναλυω ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην κυριολεξια! ασχετα αν πολλα θεματα δεν θελουν αναλυση και ειναι απλα οπως φαινονται.υπαρχει λογος που σου αρεσει να το κανεις αυτο, οπως κι εμενα μου αρεσει να ψαχνω και να ασχολουμαι με κατι σε βαθος. καταταλλα ειμαστε ολοι επιφανειακοι και ισχυει μονο το οτι βλεπουμε εξω.

το πιο απλο σε ολα, που εξηγω σε καθε τι που γραφω, ειναι οτι υποσεινηδιτα ο περισσοτερος κοσμος θεωρει μερικα ατομα κακους (δολοφονους βιαστες ψυχασθενης ανωμαλους διαταραγμενους κλπ κλπ) κακους, και μερικους αλλους θυματα (κακοποιημενα παιδια γυναικες σκουλους γατες). καταδικαζουν επειδη ΔΕΝ το χουν ψαξει. λογω οσων εχω παθει θα ταν ευκολοτερο να τους μισω! αλλα ΟΧΙ εκατσα να το ψαξω. αμα δεν ξερεις κατι δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη σε ενα αντικειμενο.....και αλλωστε το 5χρονο θυμα που λυπομαστε σμρ......θα ναι ο δολοφονος που θα μισουμε αυριο!ναι κι ολοι αυτοι που εγραψες (δολοφονοι βιαστες ψυχασθενεις ανωμαλοι διαταραγμενοι) θεωρουν κακο ολο τον υπολοιπο κοσμο γενικα, γιατι δεν τους αφηνουν να κανουν αυτο που θελουν, αυτο που τους εχει οδηγησει η ιδια η κοινωνια να κανουν! αν και κατα βαθος, ολοι θελουμε μια φυσιολογικη ζωη και να επανελθουμε, ειναι κατι που ΔΕΝ μπορουμε να κανουμε μονοι μας οπως ειπα, γιατι μονος του ο καθενας φροντιζει μονο τον εαυτο του, και αργα ή γρηγορα βλεπει οτι δεν αξιζει τετοια ζωη.

ολα ειναι αλυσιδωτα!πρεπει να δουμε απο που προερχονται!ή αλλιως, θεμα δρασης αντιδρασης οπως ειχα γραψει παλιοτερα.

carrie συμφωνεις κι επαυξανεις δινωντας μου δικιο, ομως δε καταλαβαινεις πως ακομα κι οταν ενηλικιωθει καποιος, δε παυει να ειναι ανθρωπος, να εχει αδυναμιες, να κουβαλαει το παρελθον του, και μαζι με αυτο τα οποια παιδικα τραυματα (αφου απο εκει ξεκιναν ολα οπως ανεφερες σε ποστς σου παραπανω). αρα το οτι ενηλικιωνομαστε δεν σημαινει κατι, παρα μονο οτι η κοινωνια μας βλεπει σαν ωριμους να μας καταναλωσει οπως γουσταρει, ριχνωντας σε εμας τις ευθυνες.

carrie
11-02-2011, 19:04
Κοιτα κενο μου, αν εσυ εβρισκες τη γυναικα τη ζωης σου που σε λατρευει και σε φροντιζει και εσυ την αγαπας και τρελαινεσαι να την κρατας στην αγκαλια σου οταν κοιμαστε και να τρως τα υπεροχα φαγητα που θα φτιαχνει μονο για σενα, και αυτη επεφτε θυμα ενος τυπου που αφου την βιασε και τη βασανισε μετα τη σκοτωσε, και εσυ μετα απο αυτο θα ελεγες αυτα που μου λες τωρα, οτι ενταξει η κοινωνια τον εκανε ετσι και εγω γουσταρω τις θηριωδιες, και δε φταιει αυτος, αλλα μονο η κοινωνια και το παρελθον του, και μπραβο του του μαγκα που εξεφρασε τα θεματα του, δεχομαι οτι αυτες οντως ειναι οι αποψεις σου.

εγω δεχομαι και γουσταρω θηριωδιες και ειμαι υπερ ολων αυτων που εγραψες! Υπερ του βιασμου και βασανισμου και φονου της γυναικας σου!! απ'τη στιγμη που τα κανει ενας ανθρωπος, σημαινει οτι δε μπορει να εκφραστει αλλιως, ακολουθωντας μια πιο φυσιολογικη ζωη. Μπραβο του του μαγκα που εξεφρασε τα θεματα του! ποιοι ειμαστε εμεις να τον κρινουμε αν εχει προβλημα, αν ειναι αρρωστος ή οχι ? και παλι που το κανουμε, το κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα και προτυπα που εχει ορισει η κοινωνια, και με οσα μας εχουν μαθει! Ποια ειναι η κοινωνια να σου πει οτι ειναι κακο να προκαλεις πονο σε αυτην που αγαπας και να αφαιρει της ζωη της?? Οχι, αφου ειναι σαπια η κοινωνια, ολα δικαιολογουνται, τρια ζητω για την καταντια του ανθρωπου! Δε χρεαιζεται να κανουμε τπτ γι ανα το αλλαξουμε!!

KENO
11-02-2011, 19:13
αφου θα ηταν μαζι μου, πως θα πεσει θυμα του τυπου :P ? μονο αμα κανει μαλακιες και δεν ειναι υπακουη και πιστη, οποτε τοτε μπορει και να της αξιζε...

carrie
11-02-2011, 19:17
και αμα πηγαινε στο σουπερ μαρκετ να παρει υλικα να σου φτιαξει το φαγητο που σου αρεσει και την ειχε μπανισει ο τυπος 2 μερες πριν και την παρακολουθουσε και την βουταγε? Η απλα αν εκεινη τη στιγμη γινοταν ληστεια και την επαιρνε καμια σφαιρα? Για την καταντια της κοινωνιας πιστυεις οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο σενα, και νομιζεις οτι πιστευοντας το αυτο και βαζοντας τον εαυτο σου σε καποιο περιθωριο, θα εισαι και στο απυροβλητο απο αυτους τους ανθρωπους-θηρια που θαυμαζεις?

KENO
11-02-2011, 19:19
ε παμε μαζι στο σουπερ μαρκετ και παντου, ποιος θα κουβαλουσε τις σακουλες εξαλλου απο εκει ?
ειδες που τελικα εσεις οι γυναικες μας χρειαζεστε και για προστασια ? αλλα καταταλλα οχι δε μας εχετε αναγκη τοσο, γιαυτο ειστε ανεξαρτητες και μας φτυνετε τελευταια...

κι οχι δεν ειμαι στο απυροβλητο, ανθρωπος ειμαι κι εγω, μπορει να πεσω θυμα του οποιουδηποτε. απλα μπορω να δω και σ'αυτους το δικιο!

carrie
11-02-2011, 19:24
Ναι το βλεπω απο τις απαντησεις που διαβαζω. Δε θα πηγαινει πουθενα χωρις εσενα κ οσο δουλευεις θα ειναι στο σπιτι κρυμμενη μες στη ντουλαπα.

KENO
11-02-2011, 19:26
οτι να'ναι απαντας μονο σε οτι σε συμφερει. τεσπα βαριεμαι να συνεχισω τη κουβεντα, την κανω.

carrie
11-02-2011, 19:37
Προβολη θα ελεγε ο Φρουντ, και μετα αντισταση :P

RainAndWind
11-02-2011, 22:31
αφου θα ηταν μαζι μου, πως θα πεσει θυμα του τυπου :P ? μονο αμα κανει μαλακιες και δεν ειναι υπακουη και πιστη, οποτε τοτε μπορει και να της αξιζε...

Εχμ, υπάκουη και πιστή???
Πάρε ένα σκύλο καλύτερα. Ή γίνε μπράβος αν θέλεις να λειτουργείς σε τέτοια πλαίσια. Αλλά γυναίκα που θέλει τον άντρα-μπράβο της, δεν αξίζει μπράβο βασικά. λολ

rock
11-02-2011, 22:44
Θα πω μονο τις παρακατω φρασεις που μου ηρθαν στο μυαλο διαβαζοντας το θεμα:

1) Οτι δε συμβαινει σε μενα δε σημαινει οτι δε συμβαινει στο διπλανο μου και αντιστροφα.
2) Η ελευθερια στις πραξεις μου τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
3) Μην κανεις στους αλλους οτι δε θα ηθελες να σου κανουν.
4) Ο ανθρωπος αποτελειται και απο θετικα και απο αρνητικα χαρακτηριστικα.
5) Καθε πραξη θα επρεπε να κουβαλαει μαζι της και την αναλογη ευθυνη.
6) Το τοπικ εχει μπλεχτει.

KENO
11-02-2011, 22:44
Εχμ, υπάκουη και πιστή???
Πάρε ένα σκύλο καλύτερα. Ή γίνε μπράβος αν θέλεις να λειτουργείς σε τέτοια πλαίσια. Αλλά γυναίκα που θέλει τον άντρα-μπράβο της, δεν αξίζει μπράβο βασικά. λολ

α δε πρεπει η κοπελα να ειναι υπακουη και πιστη ? πρεπει να ειναι ανυπακουη και απιστη ? ποιος ο λογος τοτε να υπαρχει ? κι οσον αφορα για το μπραβιλικι, μπα δεν ειμαι τετοιο γομαρι. αλλα οσο να ναι μια προστασια μπορει και πρεπει ο καθενας να τη παρεχει στη κοπελα του!

ξαναπαντωντας στη carrie για μη νομιζει οτι δεν εχω τι να πω σε οσα μου γραψε (μονο στα σοβαρα ομως, τα περι ντουλαπας στα επιστρεφω) θα πω απλα πως ακομα κι αν κατεκρινα, αδιαφορουσα, και γενικα "στη πυρα στη πυρα" ολοι οσοι κανουν το καθετι παρανομο κι επικινδυνο, ακομα και τοτε δεν αλλαζει κατι! για παραδειγμα αν αυριο μεθαυριο με σκοτωσει καποιος χωρις επιλογη, δεν θα σωθω επειδη στρεφομουν εναντιον τους. αν μου αφησει επιλογη ομως, ισως βρεθω να γινω και συνεργος του... ποιος ξερει. αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε μου προσφερει προστασια ειτε τους βλεπω με καλο ματι ειτε οχι, ειτε προσπαθω να τους βουλωσω το στομα ειτε οχι κλπ. το κακο θα γινει ετσι κι αλλιως!

να δωσω κι ενα παραδειγμα εδω απο τη τελευταια φορα που μπηκα σε ταξι (μιας κι αναφερθηκε προσφατα οτι κι αυτοι πρεπει να περναν απο ψυχολογο)... ετυχε να ειμαι Μπουρναζι στις 5 η ωρα ξημερωματα με μια κοπελα. παιρνουμε το ταξι, παει τη κοπελα σπιτι της, επρεπε μετα να παει κι εμενα. ο τυπας φαινοταν καπως πιωμενος κι οχι τοσο στα καλα του (οχι πως εγω φαινομαι καλυτερα αλλα anyway), δε ξερω τι σκατα ειχε, δεν ηταν οκ. τεσπα με πηγε μεσω κωλοπετινιτσας που λενε. αν εγω δεν ημουν συνεργασιμος να ακουω και να απανταω σε οσα λεει (παρολη τη κουραση και νυστα που ειχα), παιζει να μην εφτανα ποτε! αυτο το λεω απλα για να δειτε πως κι αυτοι που μπορει να κανουν κατι το ασχημο, θελουν κατανοηση, να δουν οτι εχουν εναν ανθρωπο με το μερος τους, μπας και δε βγουν απ'το σωστο δρομο τελικα. για να φτασει καποιος να παρανομησει ή και να αυτοκτονισει, θα πρεπει να τα εχει χασει αρκετα...

rock
11-02-2011, 22:50
ΚΕΝΟ εγω νομιζω οτι ο λογος που εφτασες κανονικα σπιτι σου δεν ηταν το οτι εδειξες κατανοηση στον ταξιτζη αλλα το οτι δεν ησουν γυναικα.

KENO
11-02-2011, 22:55
ερχεσαι στα λογια μου καπως, λες και δεν μας χρειαζονται οι γυναικες, λες και δεν εχουν αναγκη τη προστασια κι οσα αλλα προσφερει ενας αντρας, λες και ειναι οκ μονες...

τεσπα αν κοιμομουν ομως μεστο ταξι, παιζει να με βρισκανε κομμενο το πρωι, ποιος ξερει σε ποια χωματερη!

marian_m
11-02-2011, 23:03
ερχεσαι στα λογια μου καπως, λες και δεν μας χρειαζονται οι γυναικες, λες και δεν εχουν αναγκη τη προστασια κι οσα αλλα προσφερει ενας αντρας, λες και ειναι οκ μονες...
Βρήκαμε λοιπόν σε τι είναι χρήσιμος ένας άντρας. Στο να μας προστατεύει από τους άλλους άντρες!

KENO
11-02-2011, 23:05
Βρήκαμε λοιπόν σε τι είναι χρήσιμος ένας άντρας. Στο να μας προστατεύει από τους άλλους άντρες!ωχου εγω φταιω που μιλαω. τωρα θα μου κολλησετε και τη ταμπελα του μπραβου. μου κολλησατε τα του επαναστατη, αντε μετα ερχεται και του νταβατζη και καμποσα αλλα. δε παλευεστε απλα εδω περα μεσα!

marian_m
11-02-2011, 23:07
ωχου εγω φταιω που μιλαω. τωρα θα μου κολλησετε και τη ταμπελα του μπραβου. μου κολλησατε τα του επαναστατη, αντε μετα ερχεται και του νταβατζη και καμποσα αλλα. δε παλευεστε απλα εδω περα μεσα!
Και εκεί έξω δεν παλευόμαστε όπως φαίνεται.

carrie
11-02-2011, 23:10
εμενα με ειχαν ακολουθουσαν ενα δειλινο 7 αλλοδαπα νιατα σε πολυ ησυχο δρομο στην αθηνα. Hταν τοσο φοβιστικος ο ταξιτζης? Εχουν ταψυχολογικα τους κι αυτοι αλλα κακοποιητης ταξιτζης δεν εχει βρεθει ακομα νομιζω, ισα ισα αυτοι τραβανε τα απειρα..

soft
11-02-2011, 23:10
ωχου εγω φταιω που μιλαω. τωρα θα μου κολλησετε και τη ταμπελα του μπραβου. μου κολλησατε τα του επαναστατη, αντε μετα ερχεται και του νταβατζη και καμποσα αλλα. δε παλευεστε απλα εδω περα μεσα!

Ναι δεν παλευομαστε με τιποτα !!

rock
11-02-2011, 23:12
Προστασια χρειαζονται οι γυναικες γιατι κινδυνευουν περισσοτερο, οταν ο αντρας συνοδευει την κοπελα σπιτι δεν το κανει μονο απο ευγενεια, το κανει και για ασφαλεια. Επειδη ομως ακριβως κινδυνευουν περισσοτερο οι γυναικες, εχουν και συνηθως διαφορετικες αποψεις σε θεματα βιας απ'οτι οι αντρες, με λιγα λογια μπορουν να μπουν πιο ευκολα στη θεση του θυματος. Κοινως η δικη σου σκεψη ηταν οτι μπορει να σε βρισκανε κομμενο ή χτυπημενο κτλ, η σκεψη μιας γυναικας μπορει να ηταν οτι θα τη βρισκανε βιασμενη κτλ

Για ποιο λογο μια γυναικα κινδυνευει περισσοτερο? Επειδη ειναι γυναικα, με οτι συνεπαγεται αυτο. Συνεπως οταν ειπες παραπανω για κατανοηση του θυτη, δεν ελαβες υποψη σου τις κοινωνικες προεκτασεις καποιων εγκληματων. Ειναι διαφορετικο να μιλας για ληστεια σε σουπερμαρκετ απ'οτι για επιθεση μεσα στη νυχτα.

Κατα τα αλλα , η βια αρκετες φορες φερνει βια, σε αυτο εχεις δικιο. Οι λυσεις για τα προβληματα της κοινωνιας φυσικα δε θα'ρθουν με μια δυο πεντε δεκα αποψεις που θα ειπωθουν εδω μεσα.

marian_m
11-02-2011, 23:13
Εχουν ταψυχολογικα τους κι αυτοι αλλα κακοποιητης ταξιτζης δεν εχει βρεθει ακομα νομιζω, ισα ισα αυτοι τραβανε τα απειρα..

Βρέθηκε, βρέθηκε! Στο Μπουρνάζι!

soft
11-02-2011, 23:14

Παλι αδικημενο σε βρησκω ,εδω .ε !!!!! ......ρε την ατιμη κοινωνια !!
Και μακαρι να ηταν μονο εδω ΚΕΝΟ ,αλλα η αδικια σε ακολουθει παντου απ οτι βλεπω
σε ολους τους τομεις της ζωη σου

KENO
12-02-2011, 00:26
Και εκεί έξω δεν παλευόμαστε όπως φαίνεται.εσυ με τη συμπεριφορα σου κι ολη την ειρωνια, τρως ενα ωραιοτατο ignore για να γλυτωσεις το υπολοιπο βρισιδι και να μη χανουμε αδικα τον χρονο μας με τις απαντησεις σου.

Hταν τοσο φοβιστικος ο ταξιτζης? Εχουν ταψυχολογικα τους κι αυτοι αλλα κακοποιητης ταξιτζης δεν εχει βρεθει ακομα νομιζω, ισα ισα αυτοι τραβανε τα απειρα..θα τον ελεγα παραξενο ισως στο τροπο που μιλουσε, λες και ηταν μεθυσμενος, δεν ακουγοταν οκ. κι αμα εχεις εναν τετοιον στο τιμονι, νιωθεις καπως, οτι θα τρακαρει, θα συμβει κατι ρε παιδι μου και δε προκειται να παει καλα η διαδρομη. και δε φταιει η περιοχη, μου χει συμβει μεχρι και στη Κηφισια σκηνικο. τεσπα απλα ενα παραδειγμα εδωσα, μη κολλησετε εκει.

Προστασια χρειαζονται οι γυναικες γιατι κινδυνευουν περισσοτερο, οταν ο αντρας συνοδευει την κοπελα σπιτι δεν το κανει μονο απο ευγενεια, το κανει και για ασφαλεια. Επειδη ομως ακριβως κινδυνευουν περισσοτερο οι γυναικες, εχουν και συνηθως διαφορετικες αποψεις σε θεματα βιας απ'οτι οι αντρες, με λιγα λογια μπορουν να μπουν πιο ευκολα στη θεση του θυματος. Κοινως η δικη σου σκεψη ηταν οτι μπορει να σε βρισκανε κομμενο ή χτυπημενο κτλ, η σκεψη μιας γυναικας μπορει να ηταν οτι θα τη βρισκανε βιασμενη κτλ

Για ποιο λογο μια γυναικα κινδυνευει περισσοτερο? Επειδη ειναι γυναικα, με οτι συνεπαγεται αυτο. Συνεπως οταν ειπες παραπανω για κατανοηση του θυτη, δεν ελαβες υποψη σου τις κοινωνικες προεκτασεις καποιων εγκληματων. Ειναι διαφορετικο να μιλας για ληστεια σε σουπερμαρκετ απ'οτι για επιθεση μεσα στη νυχτα.

Κατα τα αλλα , η βια αρκετες φορες φερνει βια, σε αυτο εχεις δικιο. Οι λυσεις για τα προβληματα της κοινωνιας φυσικα δε θα'ρθουν με μια δυο πεντε δεκα αποψεις που θα ειπωθουν εδω μεσα.ειπα καπου το αντιθετο ? μα ισα ισα εγω προσπαθω να πω ακριβως αυτο, οτι χρειαζεται και τη προστασια, και να νιωθει ασφαλεια, κι οτι αλλο μπορει να προσφερει ενας αντρας. αλλα πλεον δε τα θελετε αυτα, γιατι και καλα ειστε ανεξαρτητες, γιαυτο και ειρωνευεστε και σνομπαρετε εδω τωρα! τα του σουπερ μαρκετ τα ανεφερε η carrie, σαφως ακομα και αν ειμαι κι εγω μαζι της εκει, μπορει να συμβει παλι το οτιδηποτε. αλλα ειναι προτιμοτερο να εχει καποιον, απο το να ειναι μονη κι απροστατευτη. δε ξερετε πως φαινεται μια γυναικα μονη στα ματια καποιου που θελει να κανει κακο... πολυ ευκολο θυμα, ειδικα αν δεν υπαρχουν ανθρωποι τριγυρω! υπαρχουν βεβαια και τα παιδακια που ειναι ακομα πιο ευκολο, αλλα οκ ας το αφησουμε καλυτερα μη λογοκριθει...

Παλι αδικημενο σε βρησκω ,εδω .ε !!!!! ......ρε την ατιμη κοινωνια !!
Και μακαρι να ηταν μονο εδω ΚΕΝΟ ,αλλα η αδικια σε ακολουθει παντου απ οτι βλεπω
σε ολους τους τομεις της ζωη σουεσυ που ξεφυτρωσες παλι εδω ? και δε καταλαβαινω γιατι ειρωνευεσαι ? ειδες το καναν οι αλλες, ειπες να ακολουθησεις το ρευμα κι εσυ, για να μη ξεχωρισεις ? λες και καταντησε σφιγγοφωλια ξαφνικα το φορουμ...

researcher
12-02-2011, 00:32
παντως κενο απαντας παντου σε ολους

ειναι ωραιο αυτο

εγω κουραζομαι

ετσι να κανω κατι τετοιο

μπραβο παντως

για την υπομονη σου

φιλια. καληνυχτα.

carrie
12-02-2011, 00:35
ειπα καπου το αντιθετο ? μα ισα ισα εγω προσπαθω να πω ακριβως αυτο, οτι χρειαζεται και τη προστασια, και να νιωθει ασφαλεια, κι οτι αλλο μπορει να προσφερει ενας αντρας. αλλα πλεον δε τα θελετε αυτα, γιατι και καλα ειστε ανεξαρτητες! τα του σουπερ μαρκετ τα ανεφερε η carrie, σαφως ακομα και αν ειμαι κι εγω μαζι της εκει, μπορει να συμβει παλι το οτιδηποτε. αλλα ειναι προτιμοτερο να εχει καποιον, απο το να ειναι μονη κι απροστατευτη. δε ξερετε πως φαινεται μια γυναικα μονη στα ματια καποιου που θελει να κανει κακο, πολυ ευκολο θυμα, ειδικα αν δεν υπαρχουν ανθρωποι τριγυρω! υπαρχουν βεβαια και τα παιδακια που ειναι ακομα πιο ευκολο, αλλα οκ ας το αφησουμε καλυτερα μη λογοκριθει...

Aπ' τη μια εισαι υπερ των θηριωδιων και απο την αλλη εισαι ιπποτης, με εχεις μπερδεψει ρε :P

KENO
12-02-2011, 00:46
ολα αυτα ισχυουν ΜΟΝΟ γιαυτη που ειναι διπλα μου. δε με απασχολουν οι γυναικες αλλων, και γενικα οι συνανθρωποι μου. μπορουν να παθουν οποια ζημια θελουν! ισως ακουγεται εγωιστικο αυτο, μα γιαυτο λεω οτι δεν εχω αναγκη τη κοινωνια και ειμαι μισανθρωπος. ενδιαφερομαι μονο για τη παρτυ μου και τη κοπελα μου, οι υπολοιποι μπορουν να πεθανουν.

στις θηριωδιες που εγραψες, δεν εγραψες μονο για να σκοτωσει καποιος ή να βιασει, αλλα και για αλλα πραγματα, οπως τη χρηση πρεζας, τα SM οργια, και δε θυμαμαι τι αλλο. εγω απλα ειμαι υπερ της ελευθεριας του ανθρωπου, στο να μπορει να εκφραστει ο καθενας οπως θελει, γιατι η πολλη λογοκρισια μου προκαλει αηδια, στην ηδη υποκριτικη κοινωνια που ζουμε.

ελπιζω τωρα να ξεκαθαρισε το τοπιο.

Φωτεινη!
12-02-2011, 01:20
Εγω παντως φιλε καταλαβαινω τι θες να πεις,και μισανθρωπος δεν ειμαι σιγουρα!!
Αλλα ουτε εσυ εισαι..πιστευω οτι εισαι οντως προκατελειμενος,αλλα οχι ακριβως αρνητικος.
Δεν ξερω τι εχει ειπωθει στο αλλο θεμα με τα βασανιστηρια,ομως δεν ειναι μισανθρωπος αυτος που τη σπανε οι περισσοτεροι...μονοχνωτος ισως!!
Δεν στο παιζω ψυχαναλυση..οκ?

KENO
12-02-2011, 01:47
πως λεγεται καποιος που νιωθει μισος - αηδια - και κατι πολυ χειροτερο, για τους ανθρωπους και γενικα το ανθρωπινο ειδος ? μισανθρωπος στο λεξικο μου. και ψαχνωντας το κι online στο wiki, συνωνυμο του αντικοινωνικος. αν τωρα εσυ τον φανταζεσαι ερημιτη με μουσια, στα βουνα πανω, σε καμια σπηλια μεσα... ειναι καθαρα δικο σου θεμα, απλα η εικονα που σχηματισες. γεννηθηκα στη πολη, ισως θα επρεπε να παω κι εγω κατα κει μπας και ηρεμισω, αν δε προλαβω να αυτοκτονισω πρωτα.

προκατελειμενος απεναντι σε τι ακριβως ? στις γυναικες ? ή μηπως με τη κοινωνια ?

δε τιθεται θεμα ψυχαναλυσης, απλα κουβεντα κανουμε.

soft
12-02-2011, 02:03
εσυ που ξεφυτρωσες παλι εδω ? και δε καταλαβαινω γιατι ειρωνευεσαι ? ειδες το καναν οι αλλες, ειπες να ακολουθησεις το ρευμα κι εσυ, για να μη ξεχωρισεις ? λες και καταντησε σφιγγοφωλια ξαφνικα το φορουμ...

χεχεχε !!!εγω βολοδέρνω κανα χρονο εδω μεσα
Αλλα ειμαι λουλουδακι του μπαξέ ,και φυτρωνω ,οταν αισθανομαι οτι καποιος πνιγεται!!
Και συ πνιγεσαι Κενο ,γιατι αν δεν σε ενδιεφερε τιποτα απολυτος οπως λες ,δεν θα ειχες καν και τον υπολογιστη,θα τον ειχες σπασεις αφου δεν σε ενδιαφερει τιποτα και κανενας ,και δεν θελεις να ξερεις τι γινεται στο κοσμο ,αφου εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου
Εκτος απο τον ανθρωπο που θα ειναι στο πλαι σου ,αλλα και αυτον οπως τον εχεις πλασει εσυ στο μυαλο σου αλλιως ,δεν παιζει σεναριο παλι
Το οτι εισαι εδω για μενα ειναι οι αναπνοες που ανεφερα
και ναι το πρωτο σχολιο ,,δεν ηταν ακριβως ειρωνικο αλλα σχολιο αφυπνισης
Μπας και δεις οτι αυτα που λες ειναι >ολοι σε κατατρεχουν, ολοι ειναι εναντιον σου ,ζεις σε μια αδικη κοινωνια ,σε μια αχρηστη χωρα ,με αχρηστες γυναικες ,που δεν κοιταν τιποτα αλλο εκτος απο πορτοφολια ,και την καλοπεραση τους ,δεν υπαρχουν δουλειες ,χρηματα ελπιδα ονειρα αλλα ,ολα ειναι
ΑΠΛΑ ΜΑΥΡΙΛΑ
προερχομαι απο αλλη χωρα Απο αυτες τις in που ανεφερες
και παλι λεω και κει να πας ,αν δεν αλλαξεις τροπαρι ,και δεν γυρισεις σελιδα στο μυαλο σου παλι τα ιδια θα λες Κατι παλι θα σου φταει
Αλλα οχι εσυ ποτεδεν φταις ξεχασα ,παντα εχεις δικιο
Παντα οι αλλοι

Τα ονειρα Κενο τα κανουμε εμεις ,και τους στοχους παλι εμεις τους βαζουμε ,αλλα αυτο σημαινει ,οτι βγαινουμε απο το δωματιο ,και τα κυνηγαμε ,και κοπιαζουμε και ιδρωνουμε ,δεν μας ερχεται τιποτα στη ζωη ετσι αν απλα καθομαστε και καταριομαστε τη μοιρα μας και το ριζικο μας
Δεν μου αρεσει η μοιρολατρια ,Και ξερεις γιατι ?
Γιατι στα 22 εφυγα απο το σπιτι ,χωρις μια δραχμη λολ τοτε και κοιμηθηκα στα παγκακια ,αλλα παλεψα και τωρα εχω το δικο μου σπιτι τη δουλεια μου ,και προσπαθω καθε μερα ,γιατι δεν με επηρεασαν οι αποτυχιες μου ,που ηταν πολλες, αλλα οι επιτυχιες μουΚαι αυτο σημαινει σπιθα θεληση φλογα καψα ελπιδα χαρα για ζωη καλυτερη γιατι ποτε δεν παρεδωσα τα οπλα
Υπηρξαν πολλες στιγμες που το εκανα ,και ακομα και τωρα καμια φορα το κανω Αλλα δεν δεχομαι ,τον αρνητισμο τη μιζερια και τη κλαψα

Ναι λοιπον εγω η γυναικα !!!!!!!!!,που ειμαι οτι ειμαι για τα ματια τα δικα σου ,εχω καταφερει περισσοτερα ,και οχι υλικα αυτα αληθεια σου λεω δεν τα λογαριασα ποτε μου
Αλλα ψυχικα,βρε ανθρωπε , να βλεπω τον κοσμο θετικο και με ολες τις ομορφιες μεσα του και που μεσα απο αυτες , αντλω δυναμη ,με μια μικρη εκδρομη ,με λιγους καλους φιλους με μια καλη ταβερνιτσα διπλα στη θαλασσα ,ενα καλο κλαπ,για χορο, που λαχταρω σαν μικρο παιδακι που περιμενει το ζαχαρωτο του για τη συναντηση μαζι τους ,για τη συζητηση για τη παρεα, για την ανταλλαγη ,για το δοσιμο και παρσιμο ,την πλακα τον χαβαλε ,την μαλακια και τη παπαρια ,της στεναχωριες του ταδε ,γιατι χωρισε ,και τη στεναχωρια της ταδε γιατι δεν εχει σγουρα μαλλια

Αυτο ως απαντηση το οτι οι γυναικες χρειαζονται και προστατες ,Οχι δεν χρειαζονται εσεις χρειαζεστε εμας για κανακεμα και νταντεμα ,για το φαγητο σας και για το κρεβατι σας ,οσοι σκεφτεσε με αυτα τα μυαλα
Και προσωπικα για μενα απο οτι εχω διαβασει ολες ειναι για τα μπαζα ,εκτος αυτη που θα σε κοιταξει
Αυτη θα αξιζει μονο Αν απαξιωνεις ολες τις γυναικες ετσι ,αυτη που σταθει διπλα σου θα ειναι ακριβως τα ιδια με σενα ,γιατι η χαρα δεν χωρά στη ψυχη σου της εχεις κλεισει ολες τις πορτες Αυτο για μενα αυτοματα σημαινει οτι ενας θετικος ανθρωπος δεν θα μπορουσε να ειναι με ενα αρνητικο .

ξερω οτι θα κανεις τωρα τα συννεφακια ,για να απαντησεις
Αλλα νομιζω οτι ειχα να πω τα ειπα εγω
και αντι να απαντας σε ολους ,βρε παιδι ,πανε μια βολτιτσα ,και το λεω με ειλικρινια αυτο !

...

Φωτεινη!
12-02-2011, 02:11
πως λεγεται καποιος που νιωθει μισος - αηδια - και κατι πολυ χειροτερο, για τους ανθρωπους και γενικα το ανθρωπινο ειδος ? μισανθρωπος στο λεξικο μου. και ψαχνωντας το κι online στο wiki, συνωνυμο του αντικοινωνικος. αν τωρα εσυ τον φανταζεσαι ερημιτη με μουσια, στα βουνα πανω, σε καμια σπηλια μεσα... ειναι καθαρα δικο σου θεμα, απλα η εικονα που σχηματισες. γεννηθηκα στη πολη, ισως θα επρεπε να παω κι εγω κατα κει μπας και ηρεμισω, αν δε προλαβω να αυτοκτονισω πρωτα.

προκατελειμενος απεναντι σε τι ακριβως ? στις γυναικες ? ή μηπως με τη κοινωνια ?

δε τιθεται θεμα ψυχαναλυσης, απλα κουβεντα κανουμε.
καλα δεν ειναι αναγκη να κλειστεις σσε σπηλια για να εισαι μονοχνωτος,και το σπιτακι μια χαρα σπηλιτσα ειναι :D
Προκαταληψη απεναντι στον συνανθρωπο,οτι ειναι σκαρτος οτι ειναι πουλημενος,βολεμενος,αηδια στικος,φλωρος...ισοπεδωση!!!
Απλως συμμετεχω χωρις την προθεση να σου κανω την ξυπνια thats all!!!

carrie
12-02-2011, 02:28
χεχεχε !!!εγω βολοδέρνω κανα χρονο εδω μεσα
Αλλα ειμαι λουλουδακι του μπαξέ ,και φυτρωνω ,οταν αισθανομαι οτι καποιος πνιγεται!!
Και συ πνιγεσαι Κενο ,γιατι αν δεν σε ενδιεφερε τιποτα απολυτος οπως λες ,δεν θα ειχες καν και τον υπολογιστη,θα τον ειχες σπασεις αφου δεν σε ενδιαφερει τιποτα και κανενας ,και δεν θελεις να ξερεις τι γινεται στο κοσμο ,αφου εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου
Εκτος απο τον ανθρωπο που θα ειναι στο πλαι σου ,αλλα και αυτον οπως τον εχεις πλασει εσυ στο μυαλο σου αλλιως ,δεν παιζει σεναριο παλι
Μπας και δεις οτι αυτα που λες ειναι >ολοι σε κατατρεχουν, ολοι ειναι εναντιον σου ,ζεις σε μια αδικη κοινωνια ,σε μια αχρηστη χωρα ,με αχρηστες γυναικες ,που δεν κοιταν τιποτα αλλο εκτος απο πορτοφολια ,και την καλοπεραση τους ,δεν υπαρχουν δουλειες ,χρηματα ελπιδα ονειρα αλλα ,ολα ειναι
ΑΠΛΑ ΜΑΥΡΙΛΑ
και παλι λεω και κει να πας ,αν δεν αλλαξεις τροπαρι ,και δεν γυρισεις σελιδα στο μυαλο σου παλι τα ιδια θα λες Κατι παλι θα σου φταει
Παντα οι αλλοι

Τα ονειρα Κενο τα κανουμε εμεις ,και τους στοχους παλι εμεις τους βαζουμε ,αλλα αυτο σημαινει ,οτι βγαινουμε απο το δωματιο ,και τα κυνηγαμε ,και κοπιαζουμε και ιδρωνουμε ,δεν μας ερχεται τιποτα στη ζωη ετσι αν απλα καθομαστε και καταριομαστε τη μοιρα μας και το ριζικο μας
Γιατι στα 22 εφυγα απο το σπιτι ,χωρις μια δραχμη λολ τοτε και κοιμηθηκα στα παγκακια ,αλλα παλεψα και τωρα εχω το δικο μου σπιτι τη δουλεια μου ,και προσπαθω καθε μερα ,γιατι δεν με επηρεασαν οι αποτυχιες μου ,που ηταν πολλες, αλλα οι επιτυχιες μουΚαι αυτο σημαινει σπιθα θεληση φλογα καψα ελπιδα χαρα για ζωη καλυτερη γιατι ποτε δεν παρεδωσα τα οπλα
Υπηρξαν πολλες στιγμες που το εκανα ,και ακομα και τωρα καμια φορα το κανω Αλλα δεν δεχομαι ,τον αρνητισμο τη μιζερια και τη κλαψα

Ναι λοιπον εγω η γυναικα !!!!!!!!!,που ειμαι οτι ειμαι για τα ματια τα δικα σου ,εχω καταφερει περισσοτερα ,και οχι υλικα αυτα αληθεια σου λεω δεν τα λογαριασα ποτε μου
Αλλα ψυχικα,βρε ανθρωπε , να βλεπω τον κοσμο θετικο και με ολες τις ομορφιες μεσα του και που μεσα απο αυτες , αντλω δυναμη ,με μια μικρη εκδρομη ,με λιγους καλους φιλους με μια καλη ταβερνιτσα διπλα στη θαλασσα ,ενα καλο κλαπ,για χορο, που λαχταρω σαν μικρο παιδακι που περιμενει το ζαχαρωτο του για τη συναντηση μαζι τους ,για τη συζητηση για τη παρεα, για την ανταλλαγη ,για το δοσιμο και παρσιμο ,την πλακα τον χαβαλε ,την μαλακια και τη παπαρια ,της στεναχωριες του ταδε ,γιατι χωρισε ,και τη στεναχωρια της ταδε γιατι δεν εχει σγουρα μαλλια

Αυτο ως απαντηση το οτι οι γυναικες χρειαζονται και προστατες ,Οχι δεν χρειαζονται εσεις χρειαζεστε εμας για κανακεμα και νταντεμα ,για το φαγητο σας και για το κρεβατι σας ,οσοι σκεφτεσε με αυτα τα μυαλα
Και προσωπικα για μενα απο οτι εχω διαβασει ολες ειναι για τα μπαζα ,εκτος αυτη που θα σε κοιταξει
Αυτη θα αξιζει μονο Αν απαξιωνεις ολες τις γυναικες ετσι ,αυτη που σταθει διπλα σου θα ειναι ακριβως τα ιδια με σενα ,γιατι η χαρα δεν χωρά στη ψυχη σου της εχεις κλεισει ολες τις πορτες Αυτο για μενα αυτοματα σημαινει οτι ενας θετικος ανθρωπος δεν θα μπορουσε να ειναι με ενα αρνητικο .

και αντι να απαντας σε ολους ,βρε παιδι ,πανε μια βολτιτσα ,και το λεω με ειλικρινια αυτο !

...

. *bow* .

KENO
12-02-2011, 03:07
ΑΠΛΑ ΜΑΥΡΙΛΑ
Παντα οι αλλοι πνιγομαι εχεις δικιο, εδω που ζω εχει υπερβολικο καυσαεριο και βρωμα απο τα αυτοκινητα. κι αυτος ειναι αλλος ενας λογος που δε γουσταρω να πολυκυκλοφορω, δεν αντεχεται ολο αυτο + η φασαρια και η πολυκοσμια. τι να γινει ομως...

υπαρχει ανθρωπος που να μην πνιγεται και γενικα να μην τον απασχολει κατι ? ειτε αν εχει δουλεια - τα επαγγελματικα του, ειτε αν εχει γυναικα - τα οικογενειακα του κλπ.

το να χρησιμοποιω τον υπολογιστη και για αλλες διεργασιες οπως πχ το κατεβασμα, δε παιζει ε ? μονο γιαυτο το φορουμ ειναι ολο το ιντερνετ ? που και το φορουμ απλα για να χαζευω και να παρω καποιες παραπανω αποψεις το εχω, δεν περιμενω να μου κανει κανεις ψυχαναλυση εδω μεσα, ελεος!

με αδικεις παρα πολυ λεγωντας αυτο για τις κοπελες, οτι εχω πλασει ενα συγκεκριμενο προτυπο στο μυαλο μου, κι αυτο περιμενω. ε δεν ειναι ετσι γιατι δε θα κανα καμια σχεση μεχρι τωρα, ουτε καμια γνωριμια. εγω το μονο που ζηταω ειναι να χει κοινα μαζι μου και να γουσταρει. δε περιμενω να βρω ουτε κλωνο/αντιγραφο μου, ουτε καμια θεα. γιατι δεν ειμαι ουτε εγω θεος, αλλα και να ημουν κοιταζω πρωτα το μυαλο και τη συμπεριφορα, οχι την εξωτερικη εμφανιση παντα. κι αν θες να ξερεις, λιγο μετα τα χριστουγεννα ειχα βρει καποια που μου ταιριαζε ΠΟΛΥ, αλλα δεν εκατσε η φαση μαζι της γιατι δεν εμενε Αθηνα ακριβως και σπουδαζε (δε γραφω περισσοτερα γιατι ειναι προσωπικα).

οσον αφορα τη μαυριλα, ο τροπος που τα λες ειναι λες και μιλας στη καταθλιψη προσωποποιημενη. ε δεν ειναι συνεχεια ετσι, ανθρωπος ειμαι κι εγω, τη μια μερα μπορει να ειμαι σκατα, την αλλη μια χαρα.

Υπηρξαν πολλες στιγμες που το εκανα ,και ακομα και τωρα καμια φορα το κανω Αλλα δεν δεχομαι ,τον αρνητισμο τη μιζερια και τη κλαψα δε ξερω ποσο χρονων εισαι, δε με αφορα κι ολας, αλλα εχεις την εντυπωση οτι μιλας σε ανθρωπο κατω των 20 ας πουμε που δεν εκανε τιποτα απολυτως στη ζωη του ? αλλα ναι βεβαια, εγω δεν ξεκουμπιστηκα ακομα απ'αυτη τη χωρα για να μετρησει οτι κυνηγησα τα ονειρα μου, οσο κι αν εχω μαζεψει καμποσα λεφτα στην ακρη και μπορω να το κανω. εχεις απολυτο δικιο, σαπιζω ακομα Ελλαδα, κι απο εκει προερχεται ολο αυτο. τα περι μιζεριας κλαψας κι αρνητισμου τα γραψα κι επανω, ας μην επαναλαμβανομαι.

Αλλα ψυχικα,βρε ανθρωπε , να βλεπω τον κοσμο θετικο και με ολες τις ομορφιες μεσα του και που μεσα απο αυτες , αντλω δυναμη ,με μια μικρη εκδρομη ,με λιγους καλους φιλους με μια καλη ταβερνιτσα διπλα στη θαλασσα ,ενα καλο κλαπ,για χορο, που λαχταρω σαν μικρο παιδακι που περιμενει το ζαχαρωτο του για τη συναντηση μαζι τους ,για τη συζητηση για τη παρεα, για την ανταλλαγη ,για το δοσιμο και παρσιμο ,την πλακα τον χαβαλε ,την μαλακια και τη παπαρια ,της στεναχωριες του ταδε ,γιατι χωρισε ,και τη στεναχωρια της ταδε γιατι δεν εχει σγουρα μαλλιαcongratulations, ζεις κι εσυ την τελεια ζωη, τον ονειροκοσμο!!!!!!!! αναρωτιεμαι τι δουλεια εχετε ολες εσεις οι γαματες εδω περα μεσα, και σχολιαζετε τον καθενα που γραφει το προβλημα του ? προσφερετε βοηθεια μηπως με το να πλασαρετε τον εαυτο σας σαν το τελειο παραδειγμα προς μιμηση ? λες και δεν μπορει να ειμαστε απλα διαφορετικοι. λες κι εμενα πχ πρεπει να μου αρεσουν ολα αυτα που εγραψες και να διασκεδαζω με τον ιδιο τροπο. ε οχι, δε νιωθω οτι διασκεδαζω στα κλαμπς, βρισκω οτι ειναι κατι φτηνο κι επιφανειακο, για ανθρωπους που απλα θελουν να φαινονται οτι καλωπερνανε! το ιδιο ισχυει και για το κουτσομπολιο, την καθε μαλακια και παπαρια που σχολιαζεις, ειτε ειναι η προσωπικη σου, του γειτονα, ειτε απ'οσες συμβαινουν και τις βγαζει η Λαμπιρη και η καθεμια τετοια. συγνωμη ολα αυτα δε μου λενε κατι! προτιμω αλλες μορφες εκφρασεις, σαν τη τεχνη και ειδικα τη μουσικη και τον κινηματογραφο. ετσι νιωθω γεματος εγω, τι να κανουμε.

...
τα γραφεις λες και ειμαστε μωρα. δε θελω να ξεκινησει κοντρα παλι και σ'αυτο το θεμα, εγω πιστευω πως και τα δυο φυλα χρειαζομαστε το ενα το αλλο κι αλληλοσυμπληρωνομαστε.
εντελως τυχαια ομως, ειδικα για το μαγειρεμα που γραψες, ΚΑΜΙΑ δε το προσφερε, αφου οι περισσοτερες που κανα σχεση δε ξεραν να μαγειρευουν (εξαιρειται αυτη που ειχα περσυ την ανοιξη, που οκ ηταν μεγαλυτερη).

δε ψαχνω για καποια 100% θετικη, γιατι σαν ανθρωπος, δεν υπαρχει απλα καμια τετοια. εγω συνηθως γραφω οτι ψαχνω για καποια που μου ταιριαζει, με οτι αυτο συνεπαγεται. αν εσυ τωρα περιμενεις να ταιριαξω με μια ας πουμε normal, ε τι κριμα που απογοητευω γιατι το εχω ηδη δοκιμασει, και ναι δεν υπηρχε καθολου κατανοηση ακριβως γιαυτο το πραμα.

πως αλλιως θες να σου απαντησω, χωρις συννεφακια ? δε θα βγαζει νοημα αλλιως, εγραψες κατεβατο.

βολτα τωρα δε μπορω να παω γιατι ειναι 2 η ωρα και καληνυχτιζω. αυριο ομως που ειναι σαββατο, να εισαι σιγουρη οτι θα τον παρω τον αερα μου μη ξεμεινω απο οξυγονο, και θα κανω κατι ξεχωριστο που δεν εκανα ολη τη βδομαδα.

καλο βραδυ.

soft
12-02-2011, 06:43
το που ξεφυτρωσες εσυ ?? γιατι δεν το εβαλες στο συννεφακι
Γιατι το εκοψες!!!
Ααααα!!! ολα!!! και ολα!!! δεν ,μου αρεσουν οι περικοπες ουτε και οι λογοκρισιες

Οχι Κενο χρησιμοποιεις τον υπολογιστη για επαφη η οποια σου λειπει και για συζητηση ,και δεν με πειθεις πανω σε αυτο

Και ναι για τα "κατεβασματα" που λες :)

Λες οτι εχεις κανει σχεσεις ρωτησες ποτε τον εαυτο σου γιατι αυτες οι σχεσεις που εκανες δεν πηγαν δεν εδεσαν ΟΧΙΙΙ!!
παλι αυτες φταιν ,γιατι δεν ειχαν κοινα μαζι σου
ποιοα κοινα ρε ΚΕΝΟ να εχουν αν εκφραζεις τετοιες αποψεις ,και τετοιο αρνητισμο ??

και αυτο που λες με την καταθλιψη το καταλαβαινω Αλλα ξερεις κατι επειδη το ειπες το ανεφερω ,αλλιως δεν θα εμπαινα εκει
Η καταθλιψη που επικαλεισαι ,για μενα ειναι δικαολογια
Ενας ανθρωπος ο οποιος θα ειχε επιγνωση της καταστασης ,και εχει καταλαβει οτι πασχει απο καταθλιψη , θα ετρεχε με τα ποδια στο κεφαλι !!
Αλλα απο οτι βλεπω σε σενα ειναι μια καλη δικαιολογια για τον εαυτο σου ,μαζι με ολες τις αλλες που εφευρισκεις εκαστοτε για παρηγορια,και κλεισουρα !

Και ξερω ακριβως σε ποι ηλικια μιλαω Κενο
Αλλα εχεις πλασει οπως ξαναειπα ενα κοσμο ,χωρις να τον εχεις γνωρισει Αλλα τον ξερεις ,μεσο του υπολογιστη σου Κλεισμενος σε ενα δωματιο ,μετα απο 5 ,6 ,7 σχεσεις και απο κει καταδικασες τα παντα και τους παντες και ολο το πανελληνιο Τον κοσμο δεν θα πω αφου συμπαθεις και μερικους !
Παλι καλα !

Ολοι φταιχτες ,εκτος απο σενα που αισθανθηκες ,να κλονιζεται για μενα η αυτοπεποιθηση σου ο αντρισμος σου απο την απορριψη την χ.ψ. απο γκομενα η απο οτι αλλο
Αλλα δεν μπηκες ποτε στον κοπο , το να ψαξεις το ΓΙΑΤΙ δεν πηγαν οι σχεσεις αυτες ??,Και γιατι η απορριψη Και γιατι ολη αυτη η ανταρα
Και το θαψιμο μετα απο σενα για ολες και ολους τους ανθρωπος

Αχχ !! δεν φταιω εγω παλι ,αλλα η ατιμη κοινωνια ,οι οικογενεια οι φιλοι οι γκομενες επωνυμες και ανωνυμες

Ρωτας ποσο χρονων ειμαι Αλλα δεν σε νοιαζει ,ε!!! βεβαια ,γιατι να σε νοιαζει ,και να σ ενδιαφερει
καλα εισαι μεσα στο δωματιο σου !

Εκανα οτι δουλεια μπορεις να φανταστεις και οχι μια ,και τρεις και μια φορα ειχα μπερδευτει κιολας και τα εκανα μουσκεμα Μπερδεβοντας τις μερες τις νυχτες ,και τις ημερες ,γιατι γουσταρα τη σχολη που ηθελα να τελειωσω να βρω σπιτι και να μεινω μονη μου ,και δε κοιμομουν καποιες φορες
Στο καπακι απο τη μια στη αλλη Γιατι ηθελα να κανω αυτα που ειχα βαλει στοχο οσο και ποταπο και ασημαντο να φανταζει σε σενα το ονειρο !
Αλλα τα εκανα για μενα μονο ,και ειμαι περηφανη για τον κοπο μου !!

Αλλα για να φτασεις τους σκοπους και τους στοχους σου πρεπει να στησεις και κ.......λ. Φιλε !!
Εδω μενω στο Ελλαδα πολλα χρονια ,αλλα αν με ρωτησεις αν θελω να ξαναπαω εκει ??
,Οχι και ποτε απαντω
Μου αρεσει εδω δεν την αλλαζω με τιποτα την ελλαδα

,Γιατι απλα κυνηγησα τα περισσοτερα απο αυτα που ηθελα στο περιπου οχι ολα ,και για τα υπολοιπα προσπαθω Δεν καθησα ποτε στη ζωη μου ,μονο στη καταθλιψη ,και στη ασθενεια μου τωρα !

Και απολαμβανω τη αιωρα μου ,κατω απο τα αστερια ,και τα βραδινα μπανακια μου ,και
την παρεα που παιζουμε μουσικη στη παραλια και αναβουμε φωτιες ,και μαζευομαστε γυρω γυρω
και μιλαμε οταν κουραζομαστε και ανταλλασουμε αποψεις σκεψεις και πολιτισμους ,και πινουμε ,και τρωμε και ψηνουμε και ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΖΩΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!ΖΩΝΤΑΝΑΑΑΑΑ!!!Κ ΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ!!!!

Εγω ξερεις τι θα σκεφτομουν με αυτα που μου ειπε μια αχρηστη γυναικα ,που ζει στον ονειροκοσμο της (αν και προτειμω τα ανειροδρομια ,σαν εκφραση απο το τραγουδι )

Μηπως ρε παιδι μου διασκεδαζει αληθινα ?? Αλλα εσυ οχι αν δεν κανει για σενα ,δεν υπαρχει και για κανεναν ,και αυτοι που κανουν οτι κανουν ,που σε σενα δεν αρεσει ειναι επιφανειακοι που ασχολουνται με τη Λαμπιρη
Δεν εχω τηλεοραση ,ΕΓΩ Η ΓΑΜΑΤΗ εχει χαλασει και δν μπηκα στον κοπο να την φτιαξω
Οχι δεν πρεπει να διασκεδαζεις με τον ιδιο τροπο σαν ολες τις ΓΑΜΑΤΕΣ ,και τους ΓΑΜΑΤΟΥΣ
Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν κανεις και αυτα που εσυ θεωρεις ΓΑΜΑΤΑ για να νιωσεις ετσι οπως λες με τα αυτα που σε γεμιζουν
Αλλα το μοιρολοι ,και ο αναθεματισμος παει συννεφο

ΚΕΝΟ ..Δεν θα ερθει κανεις να σου χτυπησει την πορτα του σπιτιου σου ,και να σου πει παμε κινηματογραφο ,σε εκθεση ζωγραφικης ,σε συναυλια και σε οτι η διασκεδαση χαρα σημαινει για σενα ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ

Και για μενα δεν θελεις να το κανεις, αλλιως θα ειχες κινησει γη και ουρανο Και δεν θα καθοσουν να μιζεριαζεις και να ,μηρυκαζεις

Αλλα μιλησα και για εκδρομες φυση παρεες ,παραλια ταβερνακι Στο βροντο αυτα δεν ακουμπησαν Οκ
και αυτα τα κατατασουμε στη Λαμπιρη παλι οκ ,κανενας ιδιος δεν ειναι
Αλλα λες τα δικα σου,παλι τα δικα σου , τοσο στενομυαλος εισαι
Ξεχασα να βαλω μουσεια μεσα Αν ηξερα οτι σε ενδιαφερουν τοσο ,εχω πολλα σου να προτεινω
απο νησια ,Σκυρος καταπληκτικο ,πηγαινε ,και θα σου πω κ αλλα ,αλλα οταν πας !

Και με το ποια θα ταιριαξεις ΚΕΝΟ καθολου δεν με ενδιαφερει ,
Γιατι μετα απο αυτα τα συννεφακια απλα με επιβεβαιωσες Οτι δεν εχεις σκοπο να ζησεις την ζωη

Αλλα περιμενεις να τη ζησεις μεσα απο μια σχεση
Οπως ,την εχεις φανταστει εσυ, με οτι ειπες παραπανω ,

καλο ξημερωμα !

RainAndWind
12-02-2011, 10:30
Η δική μου παρατήρηση είναι πως ψάχνεις για ένα άτομο, μία γυναίκα "μη-νορμάλ" που όμως θα είναι στα πλαίσια του νορμάλ.
Δηλαδή, αναζητάς το μυαλό της να είναι έξω από το συνηθισμένο, να έχει αγκαλιάσει το dirty, το bizarre, να μην της είναι απαραίτητη η ευλογία της κοινωνίας, ούτε η αποδοχή της, αλλά ταυτόχρονα παρατηρώ πως θέλεις να είναι και "υπάκουη, πιστή, να θέλει την προστασία σου", άρα να έχει εσωτερικεύσει την αξίωση της κοινωνίας να ανήκει στο "αδύναμο" φύλο.
Μία γυναίκα που θα έχει κάνει τέτοια διαδρομή νοητική και ένα ψάξιμο τέτοιο εσωτερικό που θα την έχει φέρει σε μία άλλη όχθη
της κοινωνικής πραγματικότητας, που θα ανήκει δλδ σε ένα περιθώριό της ουσιαστικά, κομματάκι δύσκολο να κρατάει τόσο συντηρητικές και παραδοσιακές απόψεις για υπακοή, πίστη και προστασία. Μάλλον θα σνομπάρει τέτοιες εφευρέσεις πατριαρχικές και το πιθανότερο να τις πολεμά κιόλας.
Έχεις σκεφτεί πως ζητάς μία γυναίκα με χαρακτηριστικά ασύμβατα? Μυαλό ελεύθερο αλλά συμπεριφορά που να μην συμβαδίζει με αυτό?

KENO
12-02-2011, 15:57
το που ξεφυτρωσες εσυ ?? γιατι δεν το εβαλες στο συννεφακι
Γιατι το εκοψες!!!
Ααααα!!! ολα!!! και ολα!!! δεν ,μου αρεσουν οι περικοπες ουτε και οι λογοκρισιεςδεν εχω χρονο να απανταω σε ολα, και ειδικα σε πραγματα που εννοουνται οπως το αλλο που ειπες οτι τις θεωρω ολες μπαζα. εαν με το μπαζα εννοουμε αχρηστες, ναι φυσικα και μου ειναι αχρηστες, ειτε ανηκουν στο γειτονα, ειτε οπουδηποτε αλλου.

Οχι Κενο χρησιμοποιεις τον υπολογιστη για επαφη η οποια σου λειπει και για συζητηση ,και δεν με πειθεις πανω σε αυτοτο να υπαρχουν ατομα τα οποια ομως δε μπορουν να καταλαβουν ας πουμε, ουτε αυτο παιζει ? γιαυτο εξαλλου προτιμω να λεω δεν εχω φιλους, μονο γνωστους.

Και ξερω ακριβως σε ποι ηλικια μιλαω Κενο
Αλλα εχεις πλασει οπως ξαναειπα ενα κοσμο ,χωρις να τον εχεις γνωρισει Αλλα τον ξερεις ,μεσο του υπολογιστη σου Κλεισμενος σε ενα δωματιο ,μετα απο 5 ,6 ,7 σχεσεις και απο κει καταδικασες τα παντα και τους παντες και ολο το πανελληνιο Τον κοσμο δεν θα πω αφου συμπαθεις και μερικους !
Παλι καλα !roflmao, σε λιγο θα μου πεις οτι δε πηγα και σχολειο, δεν εβγαλα ουτε το δημοτικο, δε βγηκα ποτε απ'το σπιτι μου. γεια σου ρε soft που τα ξερεις ολα! πεσμου και πως πινω τον καφε μου, να σε παραδειχτω! ναι περναω αρκετες ωρες στο ιντερνετ ειναι η αληθεια. αλλα δεν βρισκω και τιποτα αλλο να με γεμιζει (εκτος της τεχνης). το να καθομαι να κουτσομπολευω ανουσια πραγματα με δηθεν ατομακια που το παιζουν φιλοι μου, συγνωμη μου φαινεται καπως αχρηστο πλεον. σαν παιδι ομως το εκανα κι εγω παλιοτερα. δεν ημουν παντα ετσι το εχω ξαναπει οτι παλιοτερα ημουν υπερβολικα κοινωνικος. αλλα απο κει και περα, Κ-Ο-Υ-Ρ-Α-Ζ-Ε-Σ-Α-Ι! εσυ σαν κοριτσακι μπορει να νιωθεις την αναγκη του να φανεις, να χορεψεις, να πεις και τις μαλακιες σου, κι ολα. εγω πλεον θελω ησυχια και κατανοηση. αλλα δε μπορω να τα εχω, ειδικα εδω που μενω.

Ολοι φταιχτες ,εκτος απο σενα που αισθανθηκες ,να κλονιζεται για μενα η αυτοπεποιθηση σου ο αντρισμος σου απο την απορριψη την χ.ψ. απο γκομενα η απο οτι αλλο
Αλλα δεν μπηκες ποτε στον κοπο , το να ψαξεις το ΓΙΑΤΙ δεν πηγαν οι σχεσεις αυτες ??,Και γιατι η απορριψη Και γιατι ολη αυτη η ανταρα
Και το θαψιμο μετα απο σενα για ολες και ολους τους ανθρωπος

Αχχ !! δεν φταιω εγω παλι ,αλλα η ατιμη κοινωνια ,οι οικογενεια οι φιλοι οι γκομενες επωνυμες και ανωνυμεςδε πηγαν γιατι τελικα δε ταιριαζαμε, γιατι δεν αντεχομαι ισως, γιατι βλεπω το κοσμο διαφορετικα. ειτε ειναι μεσω του αρνητισμου (που γιαυτον ξεκινησε και το τοπικ), ειτε οπως αλλιως. ο καθενας μας τον βλεπει διαφορετικα, εγω μαλλον τον βλεπω ΠΟΛΥ διαφορετικα. τι να γινει ομως, δε ταιριαζουμε ολοι με ολους, δεν προκειται να αυτοκτονισω γιαυτο, μην ανησυχεις.

Ρωτας ποσο χρονων ειμαι Αλλα δεν σε νοιαζει ,ε!!! βεβαια ,γιατι να σε νοιαζει ,και να σ ενδιαφερει
καλα εισαι μεσα στο δωματιο σου !

Εκανα οτι δουλεια μπορεις να φανταστεις και οχι μια ,και τρεις και μια φορα ειχα μπερδευτει κιολας και τα εκανα μουσκεμα Μπερδεβοντας τις μερες τις νυχτες ,και τις ημερες ,γιατι γουσταρα τη σχολη που ηθελα να τελειωσω να βρω σπιτι και να μεινω μονη μου ,και δε κοιμομουν καποιες φορες
Στο καπακι απο τη μια στη αλλη Γιατι ηθελα να κανω αυτα που ειχα βαλει στοχο οσο και ποταπο και ασημαντο να φανταζει σε σενα το ονειρο !
Αλλα τα εκανα για μενα μονο ,και ειμαι περηφανη για τον κοπο μου !!δε με νοιαζει γιατι δε με ενδιαφερουν τα προσωπικα της καθεμιανης εδω περα μεσα, εφοσον εμενα προσωπικα μου ειναι αχρηστη! αν γουσταρε καποια να γνωριστουμε περισσοτερο, φυσικα και θα με νοιαζε και θα καθομουν να ασχοληθω μαζι της, και να μαθω τα παντα γιαυτη. ετσι παει για μενα. μου δειχνεις ενδιαφερον, θα σου δειξω κι εγω. οτι δινεις παιρνεις.
νιωθεις περηφανη για τον κοπο σου ? εγω να δεις ποση περηφανια νιωθω που ξεχωριζω! για οτι κι αν σημαινει στον οποιοδηποτε αυτο.
τα υπολοιπα περι δουλειας δε χρειαζεται να τα σχολιασω γιατι τα παιρνω σαν αυτοεπιδειξη, λες και μιλας σε κανα νηπιο που δεν εχει ζησει τιποτα απολυτως.

Αλλα για να φτασεις τους σκοπους και τους στοχους σου πρεπει να στησεις και κ.......λ. Φιλε !!
Εδω μενω στο Ελλαδα πολλα χρονια ,αλλα αν με ρωτησεις αν θελω να ξαναπαω εκει ??
,Οχι και ποτε απαντω
Μου αρεσει εδω δεν την αλλαζω με τιποτα την ελλαδα

,Γιατι απλα κυνηγησα τα περισσοτερα απο αυτα που ηθελα στο περιπου οχι ολα ,και για τα υπολοιπα προσπαθω Δεν καθησα ποτε στη ζωη μου ,μονο στη καταθλιψη ,και στη ασθενεια μου τωρα !

Και απολαμβανω τη αιωρα μου ,κατω απο τα αστερια ,και τα βραδινα μπανακια μου ,και
την παρεα που παιζουμε μουσικη στη παραλια και αναβουμε φωτιες ,και μαζευομαστε γυρω γυρω
και μιλαμε οταν κουραζομαστε και ανταλλασουμε αποψεις σκεψεις και πολιτισμους ,και πινουμε ,και τρωμε και ψηνουμε και ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΖΩΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!ΖΩΝΤΑΝΑΑΑΑΑ!!!Κ ΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ!!!!ναι και επειδη εγω δεν ειμαι γυναικα να στησω κωλο που λες, γιαυτο δε πηγα μπροστα. τι να γινει, πρεπει να στησεις κωλο τελικα, χαιρομαι που το αντιλαμβανεσαι κι εσυ και το παραδεχεσαι.

οι προσωπικες σου επιλογες δε με αφορουν. αλλα για το συγκεκριμενο μονο, αν θες την αποψη μου, ναι ευθυνεται η Ελλαδα για την οποια καταθλιψη κι ασθενεια εχεις τωρα! εσυ βεβαια μπορει να πεις οτι θελεις, εγω εχωντας φαει ολη μου τη ζωη εδω χαμο, καταληγω οτι δε θα μπορουσα να μην ειμαι αρρωστος και να εχω εστω και το παραμικρο!

τωρα τα υπολοιπα που εγραψες στο τελος, ειναι λες και δε τα εχω ζησει, λες και δεν ανταλλαξα ποτε μου καμια σκεψη κι αποψη με ανθρωπο! νταξει εχετε την εντυπωση οτι μιλατε σε κανα ανιωθο ντουβαρι που δε ξερει τι θα πει ζωη. δε πειραζει, ο καθενας ειπαμε οτι του φανει γραφει εδω περα μεσα. συνεχισε να προσπαθεις να κρινεις μεσω ενος πισιου τον καθενα νομιζωντας οτι δεν εχει ζωη εξω, και θα δουμε πολλα τετοια.

Μηπως ρε παιδι μου διασκεδαζει αληθινα ?? Αλλα εσυ οχι αν δεν κανει για σενα ,δεν υπαρχει και για κανεναν ,και αυτοι που κανουν οτι κανουν ,που σε σενα δεν αρεσει ειναι επιφανειακοι που ασχολουνται με τη Λαμπιρη
Δεν εχω τηλεοραση ,ΕΓΩ Η ΓΑΜΑΤΗ εχει χαλασει και δν μπηκα στον κοπο να την φτιαξω
Οχι δεν πρεπει να διασκεδαζεις με τον ιδιο τροπο σαν ολες τις ΓΑΜΑΤΕΣ ,και τους ΓΑΜΑΤΟΥΣ
Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν κανεις και αυτα που εσυ θεωρεις ΓΑΜΑΤΑ για να νιωσεις ετσι οπως λες με τα αυτα που σε γεμιζουν
Αλλα το μοιρολοι ,και ο αναθεματισμος παει συννεφο στο γραψαν κι αλλοι ανθρωποι πισω, το θεμα διασκεδαση, οπως και καθε αλλο θεμα, για καθε εναν ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ! εαν εσυ διασκεδαζεις με ολα οσα εγραψες, ειναι καθαρα δικο σου θεμα και το σεβομαι. σεβασου ομως κι εσυ τις επιλογες μου, τη διαφορετικοτητα μου, το να επιλεγω να διασκεδασω με κατι που θεωρω ΕΓΩ οτι με γεμιζει σαν ανθρωπο!
περι τηλεορασεως, Λαμπιρης και λοιπα ασχολιαστο. το τι κανω στη ζωη μου, δε νομιζω πως μπορεις να το ξερεις, ξερεις μονο οτι γραφω εδω περα μεσα. αν εντελως τυχαια σου φαινονται αρνητικα, ισως θα πρεπε να καταλαβεις σε τι φορουμ βρισκεσαι και να δεις και τα υπολοιπα θεματα που ειναι εξισου αρνητικα. γιατι θα μπορουσαμε να μιλησουμε σε ενα φορουμ ψυχολογιας αν οχι για ψυχολογια, κατι που μας προβληματιζει κλπ ? σιγουρα οχι για μουσικη και ταινιες, τουλαχιστον εγω δε το κανω αυτο σ'αυτο το φορουμ.

ΚΕΝΟ ..Δεν θα ερθει κανεις να σου χτυπησει την πορτα του σπιτιου σου ,και να σου πει παμε κινηματογραφο ,σε εκθεση ζωγραφικης ,σε συναυλια και σε οτι η διασκεδαση χαρα σημαινει για σενα ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣμην ανησυχεις, το ΚΟΥΝΑΩ μια χαρα οταν δω κατι ενδιαφερον και οτι με εκφραζει, ακομα κι αν δεν εχω παρεα. αρκει να δω οτι αξιζει, γιατι πλεον και το εισητηριακι οταν εχει φτασει 50 ευρω, ε τοτε ναι ειναι κοροϊδια και δεν αξιζει. αλλος ενας παραγοντας στην ολη σιχαμαρα της Αθηνας.

Αλλα μιλησα και για εκδρομες φυση παρεες ,παραλια ταβερνακι Στο βροντο αυτα δεν ακουμπησαν Οκ
και αυτα τα κατατασουμε στη Λαμπιρη παλι οκ ,κανενας ιδιος δεν ειναι
Αλλα λες τα δικα σου,παλι τα δικα σου , τοσο στενομυαλος εισαι
Ξεχασα να βαλω μουσεια μεσα Αν ηξερα οτι σε ενδιαφερουν τοσο ,εχω πολλα σου να προτεινω
απο νησια ,Σκυρος καταπληκτικο ,πηγαινε ,και θα σου πω κ αλλα ,αλλα οταν πας !

Και με το ποια θα ταιριαξεις ΚΕΝΟ καθολου δεν με ενδιαφερει ,
Γιατι μετα απο αυτα τα συννεφακια απλα με επιβεβαιωσες Οτι δεν εχεις σκοπο να ζησεις την ζωη

Αλλα περιμενεις να τη ζησεις μεσα απο μια σχεση
Οπως ,την εχεις φανταστει εσυ, με οτι ειπες παραπανω ,

καλο ξημερωμα !δεν απαντησα στις εκδρομες και φυση, γιατι μιλας με εναν ανθρωπο που αναγκαστικα ζει στη πολη, διπλα σε μεγαλη λεωφορο, μεστη φασαρια και τη βρωμα των αυτοκινητων. τι να σου γραφα ακριβως ? οτι ζηλευω και ναι θα θελα κι εγω να ζω σε βουνο ? το γραψα και στις πιο πισω σελιδες νομιζω.

απο κει και περα εχω κι εγω να σου προτεινω αμα θες, σε οσα μεροι ημουν διακοπες τα προηγουμενα καλοκαιρια. αλλα δε νομιζω πως χρειαζεται να το κανω, γιατι ειναι σαν αυτοπροβολη του "ειμαι γαματος", ενω εδω περα μεσα υπαρχουν ατομα που εχουν προβλημα. γιαυτο ακριβως δε γουσταρω να προβαλλω τον εαυτο μου σαν το τελειο μοντελο και παραδειγμα προς μιμηση, οπως κανεις εσυ.

φυσικα και δεν σε νοιαζει με ποια κι αν θα ταιριαξω. στιχοιματιζω οτι εχεις καλυφθει ερωτικα, ειπες εχεις και τη δουλειτσα σου, και το σπιτακι σου. γιατι να σε νοιαξει για τον αλλον μωρε ? μπηκες εδω περα μεσα απλα να τα γραψεις ολα αυτα, λεγωντας δειτε εγω τι καταφερα, παραδειγματιστητε. σου δωσα τα συγχαρητιρια μου παντως, ακομα κι αν δεν εχω σκοπο να ζησω τη ζωη μου οπως εσυ θελεις.

ο τροπος που γραφεις ειναι λες και εισαι σε θεατρικη τραγωδια, προσπαθωντας να πεισεις για κατι εναν ανθρωπο που εχει βαλει στο κεφαλι του πιστολι.

τεσπα επειδη σημερα ειναι σαββατο κι εχω επισκεψεις απο Κρητη, συνεχισε κι εσυ κι ολοι οι αλλοι, να φανταζεστε οτι θελετε για μενα. εγω με τις καταστασεις που συμβαινουν και να θελα, δε μπορω να ειμαι οπως πιστευετε.

περαστικα σου.

KENO
12-02-2011, 16:03
Η δική μου παρατήρηση είναι πως ψάχνεις για ένα άτομο, μία γυναίκα "μη-νορμάλ" που όμως θα είναι στα πλαίσια του νορμάλ.
Δηλαδή, αναζητάς το μυαλό της να είναι έξω από το συνηθισμένο, να έχει αγκαλιάσει το dirty, το bizarre, να μην της είναι απαραίτητη η ευλογία της κοινωνίας, ούτε η αποδοχή της, αλλά ταυτόχρονα παρατηρώ πως θέλεις να είναι και "υπάκουη, πιστή, να θέλει την προστασία σου", άρα να έχει εσωτερικεύσει την αξίωση της κοινωνίας να ανήκει στο "αδύναμο" φύλο.
Μία γυναίκα που θα έχει κάνει τέτοια διαδρομή νοητική και ένα ψάξιμο τέτοιο εσωτερικό που θα την έχει φέρει σε μία άλλη όχθη
της κοινωνικής πραγματικότητας, που θα ανήκει δλδ σε ένα περιθώριό της ουσιαστικά, κομματάκι δύσκολο να κρατάει τόσο συντηρητικές και παραδοσιακές απόψεις για υπακοή, πίστη και προστασία. Μάλλον θα σνομπάρει τέτοιες εφευρέσεις πατριαρχικές και το πιθανότερο να τις πολεμά κιόλας.
Έχεις σκεφτεί πως ζητάς μία γυναίκα με χαρακτηριστικά ασύμβατα? Μυαλό ελεύθερο αλλά συμπεριφορά που να μην συμβαδίζει με αυτό?εσυ φαινεσαι να με καταλαβαινεις, γιαυτο εισαι η δευτερη συμπαθεια εδω περα μεσα, παρολο που στο παρελθον με ειχες κατηγορισει αδικα για κατι. ναι δε διαφωνω με οσα εγραψες, μονο που τα περι υπακοης και πιστης ειναι πραγματα που πιστευω ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν για να δημιουργηθει μια σχεση. αμα δεν υπαρχει καλη επικοινωνια δλδ με την αλλη, και ειναι απο δω κι απο κει καθολου σταθερη, τοτε απλα δε γινεται να υπαρξει σχεση. δεν ειναι πραγματα που τα εχω ορισει εγω, απλα ετσι παει αν θες να εχεις κατι σοβαρο.

Φωτεινη!
12-02-2011, 18:22
Έχεις σκεφτεί πως ζητάς μία γυναίκα με χαρακτηριστικά ασύμβατα? Μυαλό ελεύθερο αλλά συμπεριφορά που να μην συμβαδίζει με αυτό?

δεν μπορω να σ δωσω φημηηηη,γι αυτο μπραβο βρε σκασμενο :)

marian_m
12-02-2011, 19:15
Απ' το στόμα μου το πήρες!