PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πως καταλαβαίνετε οτι "αυτός/αυτη" είναι?

αν?
30-01-2011, 17:35
Πως καταλαβαίνετε οτι "αυτός/αυτη" είναι?Εννόω πια πράγματα σας κάνουν να νιώθετε σίγουροι?Το πως νιώθετε οταν είστε μαζί?το πως θα νιώθατε χωρίς αυτόν/αυτήν?Το πως σας κάνει να νιώθετε?Το τι κάνει/λεεί?Κάτι άλλο?..α και κατα πόσο εμπιστεύεται το ένστικτό σας σε τέτοια πράγματα?:confused:

Adzik
30-01-2011, 18:09
αυτος αυτη ειναι τι?ο /η ιδανικη για εμενα?

καποτε καποιοσ μου ειπε πωσ οταν τον συναντησω ,θα το καταλαβω γιατι ολα μαζι του θα κυλισουν απλα.. φυσικά..απο μονα τουσ ..τιποτα δεν θα μοιαζει πιεσμενο η περιπλοκο κατι πολυ σπανιιο και υπεεεεροχο.. ετσι και εγεινε..στην αρχη τουλαχιστον..χεχεχεχ.

αν?
30-01-2011, 18:13
ναι αυτό εννοουσα Adzik. "ολα μαζι του θα κυλισουν απλα" εννοείς όσον αφορά τη γνωριμία,τη σχέση κ.τ.λ. ε?ωραίος ορισμός :)

astimatnam
30-01-2011, 19:36
Καλησπέρα κ από μένα!!
Πριν ένα χρόνο αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι δε θέλω σχέση... όποιον γνώριζα τον απέρριπτα γιατί πολύ απλά δε μου έκανε αυτό το κλικ που λένε για να ξεκινήσω κάτι όμορφο μαζί του...Ακριβώς γιατί ήμουν αρνητική!
Μέσα όμως σε μια στιγμή γνώρισα κάποιον, βγήκα μαζί του (σκεφτόμενη ότι κ αυτός ένας σαν τους άλλους θα είναι κ θα βαρεθώ) κ μου έκανε όχι απλά ένα κλικ...Με κλίκαρε συνεχώς! (lol)
Κ έτσι κατέληξα από μια αυθόρμητη κίνηση, να είμαι ευτυχισμένη μαζί του ένα χρόνο μετά!
Οπότε μην αναρωτιέσαι πότε καταλαβαίνεις αν αυτός/ή είναι ο κατάλληλος/η... Έρχεται απλά από μόνο του!!! Γι' αυτό άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο και μη μπαίνεις στη διαδικασία να ψάχνεσαι!

αν?
30-01-2011, 19:40
astimatnam, καλησπέρα.ευχαριστώ για την απάντηση σου.χαίρομαι για σένα :) .πιο πολύ το ρώτησα σε περίπτωση που έχω κάνει λάθος..ή αν ήταν ο κατάλληλος και απλά δεν ήμασταν στην καταλληλη ηλικία,συνθήκες..αυτό δεν μπορεί να συμβεί?

astimatnam
30-01-2011, 20:05
Για να καταλάβω...Είχες κάποια σχέση κ χωρίσατε, κ νομίζεις ότι για να έγινε αυτό ίσως δεν ήταν ο κατάλληλος?

αν?
30-01-2011, 20:14
πιστεύω το αντίθετο..οτι μπορεί να ήταν ο κατάλληλος και να μην προσπαθησα αρκετα.

astimatnam
30-01-2011, 20:23
Δε πιστευω κάτι τέτοιο... Αν ηταν ο καταλληλος απλα θα καθοταν το ολο θεμα...αυτο απλα δεν εκατσε...

αν?
30-01-2011, 20:29
:( ..............................

researcher
30-01-2011, 20:38
Δε πιστευω κάτι τέτοιο... Αν ηταν ο καταλληλος απλα θα καθοταν το ολο θεμα...αυτο απλα δεν εκατσε...

ασε που το προσπαθησες κιολας .............μη λεμε κι ο,τι θελουμεεεεεεε...................

αν?
30-01-2011, 20:48
ναι αλλα η ηλικία και οι συνθήκες δεν παίζουν το ρόλο τους?πάντα μου έλεγε μακάρι να με είχε γνωρίσει στα 30.κι εγώ τώρα λέω μακάρι να ταν διαφορετικές οι συνθήκες για να μπορούσα να το προπαθήσω..:(

Θεοφανία
31-01-2011, 02:27
χμμμ...θα σε απογοητευσω...αλλα δεν ήταν ο ενας. Όταν βρεθεί αυτος, τίποτα δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο...πίστεψε με.

RainAndWind
31-01-2011, 10:09
Εμένα αυτό το ο Ένας, μου μοιάζει θεοποίηση και δεν το ασπάζομαι.
Ο ένας αύριο μπορεί να γίνει ο κανένας. Και γι αυτό στην πορεία της ζωής μας οι άνθρωποι αλλάζουμε τον Έναν με κάποιον Άλλο.:p
Γιατί εξελισσόμαστε διαφορετικά από τον έναν και ο ένας από μας. Δεν είμαστε Ένα, είμαστε Δύο.
Πάρα πολλοί μοναδικοί πέφτουν από το βάθρο τους όταν οι ανάγκες μας αλλάζουν. Δεν υπάρχει λοιπόν ούτε το για πάντα, ούτε ο ένας.
Υπάρχουν άνθρωποι που μας ταιριάζουν στη φάση της ζωής που είμαστε και που αν έχουμε την τύχη να εξελισσόμαστε ταυτόχρονα μπορεί αυτή η σχέση να μας καλύπτει και να έχει και διάρκεια. Αν το σκεφτείς διαφορετικά ούτε εμείς είμαστε ίδιοι μέσα σε κάθε μας σχέση. Κουβαλάμε τη βιογραφία μας, και η βιογραφία μας αλλάζει. Τα όρια αλλάζουν, ρέουν, οι ανάγκες συγχρωτίζονται και όπως αλλάζουν όλα αυτά οι μοναδικοί έρχονται και παρέρχονται ανάλογα.
Και δεν έχω δει πιο ψεύτικες σχέσεις απ' αυτές που σου φοράνε το "για πάντα" κολάρο.
Ζητάμε τα αδύνατα...
"Το τέρμα της παιδικής ηλικίας συνοδεύεται πάντα από εκλείψεις θεών"

Kandy
31-01-2011, 10:41
Το ενστικτο ειναι για μενα κατι που μετραει παρα πολυ, αρκει να το εμπιστευεσαι...........!!!!

marian_m
31-01-2011, 11:56
Ο ένας αύριο μπορεί να γίνει ο κανένας. Και γι αυτό στην πορεία της ζωής μας οι άνθρωποι αλλάζουμε τον Έναν με κάποιον Άλλο.:p
Γιατί εξελισσόμαστε διαφορετικά από τον έναν και ο ένας από μας. Δεν είμαστε Ένα, είμαστε Δύο.
Πάρα πολλοί μοναδικοί πέφτουν από το βάθρο τους όταν οι ανάγκες μας αλλάζουν. Δεν υπάρχει λοιπόν ούτε το για πάντα, ούτε ο ένας.
Υπάρχουν άνθρωποι που μας ταιριάζουν στη φάση της ζωής που είμαστε και που αν έχουμε την τύχη να εξελισσόμαστε ταυτόχρονα μπορεί αυτή η σχέση να μας καλύπτει και να έχει και διάρκεια. Αν το σκεφτείς διαφορετικά ούτε εμείς είμαστε ίδιοι μέσα σε κάθε μας σχέση. Κουβαλάμε τη βιογραφία μας, και η βιογραφία μας αλλάζει. Τα όρια αλλάζουν, ρέουν, οι ανάγκες συγχρωτίζονται και όπως αλλάζουν όλα αυτά οι μοναδικοί έρχονται και παρέρχονται ανάλογα.
Και δεν έχω δει πιο ψεύτικες σχέσεις απ' αυτές που σου φοράνε το "για πάντα" κολάρο.
Ζητάμε τα αδύνατα...

Ακριβώς. Βεβαίως κάποια πράγματα τα συνειδητοποιούμε αφού έχουμε ζήσει και έχουμε αποκτήσει και 5-10-20... εμπειρίες.
Μέχρι τότε θα αναρωτιόμαστε για πολλά πράγματα και καλά κάνουμε.

Adzik
31-01-2011, 14:17
Ζητάμε τα αδύνατα...

αυτο που ονομαζω εγω απομυθοποιηση....αχχχ...πολυ σκληρο πραγμα η απομυθοποιηση..

researcher
31-01-2011, 14:19
αποθεοποιηση βασικα

αλλα πες το και απομυθοποιηση

νοτ μπαντ

BrokeN_DoLL
31-01-2011, 18:06
κατα την γνωμη μου καταλληλος ειναι αυτος που σε δεχεται οπως εισαι. αυτο. δεν υπαρχει καλυτερη επεξηγηση. του αρεσουν κ τα καλα σου κ τα κακα σου κ δν προσπαθει να σε αλλαξει. τωρα αμα ειναι αμοιβαιο (που σπανιο) , τοτε ειστε ο ενας για τον αλλον.

πολλες φορες ο καταλληλος ειναι καποιος που δεν το περιμενουμε........η ζωη ειναι ολο εκπληξεις

imagine
31-01-2011, 19:19
Αυτόν τον ΕΝΑ τον ΙΔΑΝΙΚΟ το ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΜΙΣΟ έψαχνα όταν ήμουν πιτσιρίκα. Γρήγορα όμως κατάλαβα ότι δεν υπάρχει άνθρωπος να με συμπληρώνει σε όλα και για πάντα, γμτ!
Θετικό είναι σε μια σχέση να είσαι ερωτευμένη και να περνάς καλά μαζί του. Όλα τ' άλλα εξαρτώνται από τις ανάγκες του καθένα/καθεμιάς μας στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή..(ανάγκη για συναισθηματική ασφάλεια, για ελευθερία-ανεξαρτησία, για σεξ, για συντροφιά, για χαβαλέ, για υποστήριξη, για θαυμασμό κλπ κλπ
(btw ιδανικός είναι μόνο ο ανεκπλήρωτος έρωτας)

ανεμος
31-01-2011, 21:30
κατα την γνωμη μου καταλληλος ειναι αυτος που σε δεχεται οπως εισαι. αυτο. δεν υπαρχει καλυτερη επεξηγηση. του αρεσουν κ τα καλα σου κ τα κακα σου κ δν προσπαθει να σε αλλαξει. τωρα αμα ειναι αμοιβαιο (που σπανιο) , τοτε ειστε ο ενας για τον αλλον.

πολλες φορες ο καταλληλος ειναι καποιος που δεν το περιμενουμε........η ζωη ειναι ολο εκπληξεις

δεν θα το περιεγραφα καλλιτερα...συμφωνω απολυτως και ειδικα η τελευταια προταση ειναι ολα τα λεφτα

marina38
31-01-2011, 21:47
Nαι...κι εγώ συμφωνώ πολύ με το μήνυμα της me. Πολλές φορές όμως είναι δύσκολο να αποδεχτεί ο καθένας τον εαυτό του, με τα καλά του και τα κακά του.

BrokeN_DoLL
31-01-2011, 21:51
και φυσικα ο καταλληλος φαινεται που αλλου.............στις δυσκολιες. ατομα σαν κ μας που ειναι δυσκολα.............ειναι λιγοι οσοι μας ''ανεχονται'' και μας καταλαβαινουν. κ θελει γαιδουρινη υπομονη

KENO
01-02-2011, 03:53
εμπιστευομαι ΠΑΝΤΑ το ενστικτο μου, αν δε νιωσω πρωτα κατι, απλα δε γινεται! δυστυχως πλεον σπανια νιωθω, οποτε γιαυτο τις περισσοτερες φορες αυτο που καταφερνει καποια ειναι να με κανει να σκεφτω στιγμαια τι θα γινοταν αμα ειμασταν μαζι...

πραγματα σαν το "αλλο μου μισο" εχουν παψει να υφιστανται χρονια τωρα, και πιστευω το ιδιο ισχυει για οποιονδηποτε ακομα κι αν δεν εκανε καμια σχεση, αλλα εφαγε τα μουτρα του επειδη γουσταρε καποια. φυσικα οταν εισαι ερωτευμενος μπορει να λες παλι τετοιες πιπες πιστευωνταστες κι ολας, γιατι ο ερωτας σου προκαλει βλαβη στον εγκεφαλο, και σε κανει να φερεσε σαν ανωριμο που δεν την εχει ξαναπατησει ποτε του!

για να καταλαβω τωρα ποια ειναι αυτη με την οποια θα κανουμε σχεση ή εστω κατι, θα πρεπει οπως εχω ξαναπει να δω εστω ενα κοινο, για να μου δωσει να καταλαβω οτι οντως ταιριαζουμε, και μπορουμε να συνεχισουμε. το κοινο αυτο συνηθως ειναι στον τροπο σκεψης (ο οποιος θα ελεγα δεν ειναι normal, αλλα προς το αρνητικο-αντικοινωνικο-αρρωστο), φυσικα στα ενδιαφεροντα, αλλα μπορει και στην εμφανιση (αμα η αλλη πχ ειναι κοκαλο ή πανω απο 80 κιλα, ε ανατομικα κι ολας απλα δεν).

αλλα απο κει και περα, ειναι θεμα περισσοτερο του να δω οτι γουσταρει καποια τη παρεα μου, θελει να ειναι μαζι μου γιαυτο που ειμαι κι οχι αυτο που θα θελε να ειμαι, με αντεχει και με ανεχεται, χωρις να με πριζει με παρατηρησεις και γκρινια...

ioannis2
01-02-2011, 08:38
Ίσως είναι το κλικ ή μια καλή γνωριμία που εξελίσσεται. Λένε πως άμα το κυνηγάς δεν έρχεται; Έτσι είναι ή πρέπει να «κινηθείς» για να ρθεί όταν νοιώθεις έτοιμος για σχέση;
Μήπως είναι και μια φιλία ή γνωριμία μακροχρόνια που από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να εξελιχτεί;
Ή κάτι σαν ένστικτο που σε σπρώχνει κοντά στον άλλο;
Κλικ είναι το απρόσμενο αμοιβαίο βλέμμα το οποίο πρέπει νά συνεχίσει με τη γνωριμία και να εξελιχτεί ταχύτατα;
Μήπως δημιουργείται με το να διεκδικήσεις αυτό που σου άρεσε;

BrokeN_DoLL
01-02-2011, 11:45
Επισης πρεπει να προσθεσουμε οτι πρεπει να μπορουμε να προφυλασσουμε τον εαυτο μας γιατι μερικα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται! βεβαια δεν ειμαστε πια και 15 χρονων που πιστευουμε ο,τι μας πουνε, αλλα ακομα υπαρχουν επιτειδιοι. κ μερικες η μερικοι , κατα πλοιοψηφια γυναικες, ειναι πολυ ευαλωτες κ αυτο συμβαινει επειδη εχουν ανυπομονισια και υπερβολικο ρομαντισμο και αφηνονται να πιστευουν πως τα παντα ειναι αληθινα!

επισης ακομα κ να συμβει κατι στραβο, να μας δουλεψουν, να μας πληγωσουν, η οτιδηποτε, δεν πρεπει να μας μεινουνε απωθημενα τα οποια θα βγαζουμε στον επομενο/η.......ειναι μεγα λαθος αυτο. γιατι δεν ειναι ολοι ιδιοι και ειναι μλκια να εχουμε προκαταληψεις του στυλ ''ολες οι γυναικες ειναι π@#νες, ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια'' κοκ