PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : τι ειναι η ζωη

seleios
10-01-2011, 20:48
μπορειτε να σχολιασετε το παραπανω ερωτημα?

Remedy
10-01-2011, 21:32
θα γραψουμε εκθεση, σελειος?

dora-agxos
10-01-2011, 21:35
η ζωη εδω τελειωνει! :P

katerinaki
10-01-2011, 21:37
Οταν ημουν 18 χρονων συμφωνουσα με το -η ζωη ειναι ενας κολος ,αν δεν τον γαμησεις θα σε χεσει!
Σημερα δεν συμφωνω καθολου με αυτη τη μαλακια!

dora-agxos
10-01-2011, 21:40
Οταν ημουν 18 χρονων συμφωνουσα με το -η ζωη ειναι ενας κολος ,αν δεν τον γαμησεις θα σε χεσει!
Σημερα δεν συμφωνω καθολου με αυτη τη μαλακια!

νομιζω αυτο γινεται ετσι κ αλλιως ε?ενα χεσιμο το τρωμε οπως και να εχει!

crazy_diamond
10-01-2011, 21:51
seleios,

μέσα στο κλίμα σαιξπηρικών προβληματισμών..
To be, or not to be?

Τι είναι η ζωή.. τι δεν είναι.. τι θα μπορούσε ή θα θέλαμε να είναι..
όπως και να έχει,
το μόνο σίγουρο είναι πως η ζωή θέλει βούληση και πράξη :)

seleios
10-01-2011, 22:47
θα γραψουμε εκθεση, σελειος?
οποιος θελει γραφει :)

seleios
10-01-2011, 22:48
η ζωη εδω τελειωνει! :P ετσι πιστευεις? μπορει να χεις και δικιο...

seleios
10-01-2011, 22:54
αυτο ακουω τωραhttp://www.youtube.com/watch?v=WMHkePDBCco

Empneustns
10-01-2011, 23:03
Η ζωη ειναι σχολειο

carrot
10-01-2011, 23:05
η ζωή δεν είναι εδώ!

seleios
10-01-2011, 23:07
η ζωή δεν είναι εδώ!

και που ειναι? μπορεις να μας διασαφηνησεις?

KENO
10-01-2011, 23:12
η ζωη τα'χει με αλλον :(

seleios
10-01-2011, 23:12
λοιπον, προσωπικη μου πεποιθηση ειναι πως η ζωη ειναι ενα μεγαλο πουλι που μας πηδαει κανονικα.. για να ειμαι ποιο ακριβης, για αλλους ειναι ευοιωνη, και για αλλους δυσοιωνη...

carrot
10-01-2011, 23:16
και που ειναι? μπορεις να μας διασαφηνησεις?

δεν ξέρω! είναι απρόβλεπτη! από το ένα μέρος στο άλλο πάει...

seleios
10-01-2011, 23:24
[QUOTE=insect;216554]δεν ξέρω! είναι απρόβλεπτη! από το ένα μέρος στο άλλο πάει...[/Qαρα συμφωνεις με την παλια μου υπογραφη? δηλαδη, η σωστη σταση της ζωης, ειναι να περιμενει κανεις το απροσδοκητο.

carrot
10-01-2011, 23:38
Εξαρτάται! Αν περιμένεις να πιάσεις εξάρι στο τζόκερ λίγο δύσκολο.. εκτός κι αν είναι συνενοημένο ;)

seleios
10-01-2011, 23:58
Εξαρτάται! Αν περιμένεις να πιάσεις εξάρι στο τζόκερ λίγο δύσκολο.. εκτός κι αν είναι συνενοημένο ;)

εχασα στο πρωτοχρονιατικο λαχειο για εναν αριθμο :(

Fearg
11-01-2011, 00:20
λοιπον, προσωπικη μου πεποιθηση ειναι πως η ζωη ειναι ενα μεγαλο πουλι που μας πηδαει κανονικα.. για να ειμαι ποιο ακριβης, για αλλους ειναι ευοιωνη, και για αλλους δυσοιωνη...

Σαν το αγγουρι ενα πραμα δηλαδη... :D

seleios
11-01-2011, 00:33
Σαν το αγγουρι ενα πραμα δηλαδη... :D

nai.. kapws etsi..

whitecandle
11-01-2011, 01:40
Η ζωή είναι ένα δώρο, όποιος θέλει το πετάει, αλλά λίγοι θέλουν πραγματικά να το κάνουν αυτό.

dora-agxos
11-01-2011, 01:54
Η ζωή είναι ένα δώρο, όποιος θέλει το πετάει, αλλά λίγοι θέλουν πραγματικά να το κάνουν αυτό.

τα δωρα δεν τα πεταμε ποτε..

seleios
11-01-2011, 02:08

ουτε τη δωρα :Ρ

esoteriki_dynami
11-01-2011, 03:01
seleios,

Ζωή - τελείως στεγνά - είναι η κατάσταση λειτουργίας των ενστίκτων και των ανώτερων λειτουργιών. Όταν λοιπόν εμείς οι άνθρωποι είμαστε ζωντανοί τότε λειτουργούν τα ένστικτά μας που στόχο έχουν την διατήρηση του είδους: αναπαραγωγή, αυτοσυντήρηση. Όλη η φύση λειτουργεί βάσει αυτών των ενστίκτων. Αν ένα από αυτά παύσει, τότε μιλάμε για μη-ζωή ή θάνατο.

Όταν τα ένστικτα ικανοποιούνται (μέσα από τις ανάγκες που γίνονται αισθητές ως αγάπη, πείνα, δίψα, κτλ) τότε μιλάμε για χαρούμενο ανθρωπο. Η χαρά (συναισθήματα ικανοποίησης) είναι τόσο μεγάλη που ο εγκέφαλος δεν έχει χρόνο να σκεφτεί την κατάσταση του θανάτου.

Επομένως ερωτήματα τύπου 'τι είναι ζωή' , 'γιατί ζούμε;' κτλ, είναι ενδείξεις έλλειψης χαράς , έλλειψης ικανοποίησης στη ζωή. Στην περίπτωση αυτή κοιτάμε όχι να απαντήσουμε αυτά τα ερωτήματα (μάταιη προσπάθεια που δεν φέρνει ανακούφιση), αλλά να δούμε τι ωθεί και γιατί ωθεί στην δημιουργία τους.

seleios
11-01-2011, 17:37
seleios,

Ζωή - τελείως στεγνά - είναι η κατάσταση λειτουργίας των ενστίκτων και των ανώτερων λειτουργιών. Όταν λοιπόν εμείς οι άνθρωποι είμαστε ζωντανοί τότε λειτουργούν τα ένστικτά μας που στόχο έχουν την διατήρηση του είδους: αναπαραγωγή, αυτοσυντήρηση. Όλη η φύση λειτουργεί βάσει αυτών των ενστίκτων. Αν ένα από αυτά παύσει, τότε μιλάμε για μη-ζωή ή θάνατο.

Όταν τα ένστικτα ικανοποιούνται (μέσα από τις ανάγκες που γίνονται αισθητές ως αγάπη, πείνα, δίψα, κτλ) τότε μιλάμε για χαρούμενο ανθρωπο. Η χαρά (συναισθήματα ικανοποίησης) είναι τόσο μεγάλη που ο εγκέφαλος δεν έχει χρόνο να σκεφτεί την κατάσταση του θανάτου.

Επομένως ερωτήματα τύπου 'τι είναι ζωή' , 'γιατί ζούμε;' κτλ, είναι ενδείξεις έλλειψης χαράς , έλλειψης ικανοποίησης στη ζωή. Στην περίπτωση αυτή κοιτάμε όχι να απαντήσουμε αυτά τα ερωτήματα (μάταιη προσπάθεια που δεν φέρνει ανακούφιση), αλλά να δούμε τι ωθεί και γιατί ωθεί στην δημιουργία τους.

ευχαριστω για την επιστημονικη αναλυση esoteriki dynami, αυτη η αποψη σου υπηρχε μεσα στο μυαλο μου, αλλα δυσκολευομουν να την διατυπωσω, ειναι αυτο που εγω ονομαζω συναισθηματικη περισφιξη :( δεν μπορω να εκφρασω αυτα που νιωθω, αλλα ευτυχως οχι παντα.. γιαυτο ευθυνεται η ΙΨΔ.........

whitecandle
11-01-2011, 23:27
Αυτό πες το σ'αυτούς που την θεωρούν τη ζωή ένα τίποτα, όπως εδώ.

Molostroi
12-01-2011, 01:31
H ζωη ειναι κατι τελιος ξεχοριστο πραγμα για τον κα8ενα... για αλλον ειναι η νυχτα , για αλλον ειναι η μερα .
Για εμενα η ζωη ειναι ψυχοσοματικη κ πνευματικι εξελιξη , να ζω ομορφες στιγμες με ανθροπους
ειναι ελευθερια , ειναι γενικα θετικα κ αρνιτικα συναισ8ηματα , ειναι αξια στον εαφτο μας κ στην οικογενεια μας , ειναι χιλια δυο...
το πραγματικο νοημα της ζωης ειναι η ζωη με νοημα...
να ζουμε το παρον σαν να ειναι η τελευτεα μας μερα μεν αλλα να σκεφτουμε πος 8α περασουμε καλα μεχρι να γερασουμε... αυτο ειναι επιτιχια !

KENO
12-01-2011, 02:09
Αυτό πες το σ'αυτούς που την θεωρούν τη ζωή ένα τίποτα, όπως εδώ.η ζωη ειναι οντως ενα τιποτα, απλα εμεις της δωσαμε υπερβολικη αξια, γιαυτο και πλεον οσο παει γινετε και πιο πολυπλοκη, μεχρι που καταντα αφοριτη (σε λιγο ουτε να αναπνευσεις κι ολας δε θα μπορεις, χωρις να πληρωσεις)!

αμα γυρισουμε ομως πισω στα χρονια των σπηλαιων, τοτε μονο καταλαβαινουμε ποσο ασημαντη ειναι, και ποσο ευκολα χανετε. δες και τις ζωες των ζωων ή καλυτερα των εντομων, τι αξια εχει ενα μυρμηγκι ? ετσι κι εμεις..

carrot
12-01-2011, 02:24
η ζωη ειναι οντως ενα τιποτα, απλα εμεις της δωσαμε υπερβολικη αξια, γιαυτο και πλεον οσο παει γινετε και πιο πολυπλοκη, μεχρι που καταντα αφοριτη (σε λιγο ουτε να αναπνευσεις κι ολας δε θα μπορεις, χωρις να πληρωσεις)!

αμα γυρισουμε ομως πισω στα χρονια των σπηλαιων, τοτε μονο καταλαβαινουμε ποσο ασημαντη ειναι, και ποσο ευκολα χανετε. δες και τις ζωες των ζωων ή καλυτερα των εντομων, τι αξια εχει ενα μυρμηγκι ? ετσι κι εμεις..

Αν είναι έτσι τότε σύμφωνα με την δική σου λογική να βάλουμε και γυναίκες σε σταύλο να τις αρμέγουμε και να βγάζουμε γάλα και τους άντρες σε μαντρί και να τρώμε το κρέας τους? Αφού η ζωή δεν έχει αξία. Άν μπείς εσύ πρώτος στο μαντρί θα είμαι εγώ ο δεύτερος.

KENO
12-01-2011, 02:28
εγινε!!! παμε για νεο Αουσβιτς, θα μας συγκεντρωσουν κι οποιος δεν προσφερει τιποτα απολυτως, θα εκτελειται γιατι ειναι αχρηστος.

carrot
12-01-2011, 02:30
Να προσφέρει τι? Αφού είπαμε είμαστε κρέατα γιατί να μην καταναλωθεί το κρέας του πιο νόστιμου και πιο δυνατού?

dora-agxos
12-01-2011, 02:30
εγινε!!! παμε για νεο Αουσβιτς, θα μας συγκεντρωσουν κι οποιος δεν προσφερει τιποτα απολυτως, θα εκτελειται γιατι ειναι αχρηστος.

και ο νεος χιτλερ θα εισαι εσυ?

KENO
12-01-2011, 02:35
Να προσφέρει τι? Αφού είπαμε είμαστε κρέατα γιατί να μην καταναλωθεί το κρέας του πιο νόστιμου και πιο δυνατού?να προσφερει κρεας οπως το πες! ολοι θα φαγωθουμε σιγα σιγα, και θα ελατωθει κι ο πληθυσμος της γης, μπας και σωθουμε. φανταζει υπερβολικο και μακαβριο, ομως αν συμβει μια καταστροφη πχ το 2012, μας τελειωσει η τροφη και η ενεργεια, και ειδικα το νερο, τοτε μετα πως θα επιβιωσουμε ? ετσι συμβαινει και στους πολεμους, αλληλοτρωγονται για να επιζησουν...

και ο νεος χιτλερ θα εισαι εσυ?εγω ή καποιος καλυτερος, τι σημασια εχει ?

carrot
12-01-2011, 02:37
Αν επικρατούσε η φασιστοειδή λογική του Χίτλερ τότε δεν θα είχαμε σύστημα υγείας αλλά θα θανατώναμε τους ανάπηρους και τους αδύναμους. Θα ζούσαμε σε μια διαρκή κατάσταση συναγερμού με ανάγκη για συνεχή επιβεβαίωση της δύναμης μας. Δεν ξέρω... έχω την εντύπωση πως αυτοί που διατυμπανίζουν για άχρηστους είναι αυτοί που κάθονται σε μια καρέκλα από το πρωί ως το βράδυ και διατάζουν, και βγαίνουν έξω με σκοπό να βλάψουν και μόνο...

carrot
12-01-2011, 02:39
να προσφερει κρεας οπως το πες! ολοι θα φαγωθουμε σιγα σιγα, και θα ελατωθει κι ο πληθυσμος της γης, μπας και σωθουμε. φανταζει υπερβολικο και μακαβριο, ομως αν συμβει μια καταστροφη πχ το 2012, μας τελειωσει η τροφη και η ενεργεια, και ειδικα το νερο, τοτε μετα πως θα επιβιωσουμε ? ετσι συμβαινει και στους πολεμους, αλληλοτρωγονται για να επιζησουν...

Στην Ελλάδα αυτό που θα έπρεπε να μας ανησυχεί είναι η υπογεννητικότητα και όχι ο υπερπληθυσμός που έρχεται από τις ανατολικές χώρες (Κίνα, Ινδία).

Molostroi
12-01-2011, 07:30
η ζωη ειναι οντως ενα τιποτα, απλα εμεις της δωσαμε υπερβολικη αξια, γιαυτο και πλεον οσο παει γινετε και πιο πολυπλοκη, μεχρι που καταντα αφοριτη (σε λιγο ουτε να αναπνευσεις κι ολας δε θα μπορεις, χωρις να πληρωσεις)!

To πιο ομορφο απολα ειναι να δινεις αξια μεχρι και στην ζωη του μιρμιγκιου κ να μιν το σκοτοσεις αν παρεμβαλει στο σπιτι σου αλλα να το οθισεις να κανει το σπιτι του με τα φιλαρακια του εκσο απτο σπιτι σου.... να σεβετε τιν ζωη του μιρμιγκιου τιν στιγμη που ι δικια σου ζωη ειναι κατεστραμενη...
κ οχι να το σκοτοσεις απο κακια για να νιοσεις μια στιγμη δυναμης και εξουσιας...
για οσουσ καταλαβενουν τι ενοω...

carrie
12-01-2011, 10:25
Η ζωη ειναι τα φωτα ανοιχτα κ η συνειδηση να εχει σωμα, δλδ υλικη υποσταση. Ο θανατος ειναι τα φωτα κλειστα κ η συνειδηση να υπαρχει χωρις υλικο στηριγμα. Κατ' εμε..

RainAndWind
12-01-2011, 10:58
Πού να ξέρω ρε τι είναι, δεν είμαι φιλόσοφος η ρουφιάνα!
Χέστηκα τι είναι παρεμπιπτόντως, αυτό που με νοιάζει είναι να τη γουστάρω και περνάω καλά.:D

ioannis2
12-01-2011, 12:36
Ζωή είναι η κάθε στιγμή ξεχωριστά, να πιάνεσαι από αυτή, να την αξιοποιείς και να περνάς καλά. Ζωή δεν είναι η αδράνεια, το να χάνονται οι στιγμες μπροστά από τα μάτια σου (ούτε το να κάθεσαι κάμποση ώρα εδώ ...λολ...λολ...).
Ζωή είναι το να νοιώθεις στο τέλος της μέρας εσωτερική πληρότητα για αυτά που έκανες όλη μέρα και γενικά γι αυτό που είσαι.
Υπάρχει βέβαια και το τέλος και η μετά θάνατον ζωή.