PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο?

carrot
27-12-2010, 19:55
Με έχει απογοητέυσει ο κόσμος. Όλα τρέχουν τόσο γρηγορα, με πιάνει και αυτή η κατάθλιψη και βασικά νιώθω σαν να βλέπουν όλοι ταινία και να αλλάζουν τα κανάλια τόσο γρηγορα. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος αυτή την περίοδο. Το μαρτύριο που τράβηξα βέβαια δεν το δημοσίευσα και καλύτερα να κρατήσω το στόμα μου κλειστό αλλά όσο νά'ναι μου φαίνεται πολύ περίεργο που πρειμένουν όλοι σαν τα παιδιά που παίζουν το παιχνίδι με τις καρέκλες. Ποιός θα είναι πιο γρήγορος για να μην φύγει από το παιχνίδι και να μην χάσει την καρέκλα του.

Θα έλεγα, δύσκολα τα πράγματα.

Φωτεινη!
27-12-2010, 20:13
το ελπιζω..
μην απογοητευεσαι...

carrot
27-12-2010, 20:15
Καθόμουν σήμερα στο μπάνιο και σκεφτόμουν. Μου αρέσει να σκέφτομαι όταν κάνω μπάνιο. Σκεφτόμουν λοιπόν τα εξής.

Ας υποθέσουμε πως ο κάθε άνθρωπος είναι ίσος με μια μονάδα, που παράγει και καταναλώνει αντιστοίχως. Υποθέτω ακόμα και ότι η κοινωνία είναι μια πυραμίδα. Το δίλημα πουσκέφτηκα την ώρα που έκανα μπάνιο είναι πως μπορεί να υπάρξει κατανάλωση στην βάση της πυραμίδας και παραγωγή στην κορυφή... if you understand. Με απλά λόγια το λέω...

carrot
27-12-2010, 20:16
το ελπιζω..
μην απογοητευεσαι...

Ελπίζεις τι πράγμα ακριβώς? Συγνώμη απλά λόγω μαθησιακών δυλειτουργιών η επικοινωνία χάνεται λιγάκι...

carrot
27-12-2010, 20:19
Εκτός αυτού του ιδιαίτερα απλοικού διλήματος που έθεσα πονάει η κοιλειά μου και θαρρώ πως είναι από τον καφέ που ήπια σήμερα...

Φωτεινη!
27-12-2010, 20:20
"πως μπορεί να υπάρξει κατανάλωση στην βάση της πυραμίδας και παραγωγή στην κορυφή."

ειναι ερωτηση ή συμπερασμα?

Φωτεινη!
27-12-2010, 20:22
Ελπίζεις τι πράγμα ακριβώς? Συγνώμη απλά λόγω μαθησιακών δυλειτουργιών η επικοινωνία χάνεται λιγάκι...

ρωτας:υπαρχουν καλοι ανθρωποι?και απαντησα οτι το ελπιζω..

carrot
27-12-2010, 20:25
"πως μπορεί να υπάρξει κατανάλωση στην βάση της πυραμίδας και παραγωγή στην κορυφή."

ειναι ερωτηση ή συμπερασμα?

Βασικά ένα δίλημα ήταν. Η απάντηση είναι πως η μηχανή παράγει και ο άνθρωπος απλά κουμαντάρει τηνν μηχανή.

carrot
27-12-2010, 20:27
Θα έλεγα η διάγνωση του σημερινού ανθρώπου βασίζεται κυρίως σε στατιστικές αναλύσεις. Τρέχουν όλα τόσο γρήγορα που μου κόβεται η ανάσα (δεν το λέω για να περάσω αυτόματα και στους διαταραγμένους από άγχος). :)

carrot
27-12-2010, 20:33
Με προβληματίζει επίσης ότι το 99,9999 (100%) των ατόμων που γράφουν στο ιντερνετ είναι καλοπερασάκηδες. εδω και λίγα χρόνια βέβαια μπαίνουν και πεινασμένα παιδάκια πο την Αφρική αλλά ούτε κουβέντα γι'αυτους... (ξέρετε γιατί).

carrot
27-12-2010, 20:35
Θα έλεγα πως για μερικά χρόνια μάλλον όλοι θα πρέπει να κάνουμε υπομονή......

carrot
27-12-2010, 20:39
Σε ευχαριστώ για την συζήτηση Αφώτεινη. Πολύ μου λείπει η συζήτηση, ΒΒΒΒΒΒασικά θα αρχισω να μιλαω για το Top Chef κι εγω σε λιγο. Ευχαριστώ και να στε όλοι καλά.

Φωτεινη!
27-12-2010, 20:56
η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα..ειχα και κοσμο εδω μεχρι προ ολιγου!!!
Αν μου εξηγησεις πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε..

carrot
27-12-2010, 20:57
Δεν ξέρω. κανένα πρόβλημα! Εγώ και οι σκέψεις μου, χε :)(:

carrot
27-12-2010, 20:59
Το πρόβλημα είναι ότι περνάω ένα μεγάλο μέρος του χρόνου μου μόνος και αυτό με έχει τρελάνει λιγάκι :)

researcher
27-12-2010, 21:08
γεια σου βρε εντομακι

με τις φιλοσοφικες σου αναζητησεις!!!!

υπαρχουν καλοι ανθρωποι και καλα πραγματα παντου!

και κακοι και κακα πραγματα επισης!

δεν ειναι ωραιο να ειναι κανεις μονος'

αλλα αναποφευκτο καμια φορα!

με συγκινεις παντως εντομακι! γιατι σκεφτομαι και γω καμια φορα σαν λιγο το παιχνιδι με τις καραεκλες αν παιζεται η οχι...

καποιες φορες το νιωθω εντονοτερα και καποιες αλλες οχι.

τα προβληματα των αλλων η μαλλον η αληθει της ζωης τους με προσανατολιζει προς το οχι και οτι ο καθενας εχει το ρυθμο του την αξια του και την αγαπη που του ανηκει

Φωτεινη!
27-12-2010, 21:13
Το πρόβλημα είναι ότι περνάω ένα μεγάλο μέρος του χρόνου μου μόνος και αυτό με έχει τρελάνει λιγάκι :)

δικιο εχεις..η μοναξια ειναι δυσκολη..βεβαια εγω την αναζητω καπου καπου..
Θες να μ πεις κατι για σενα ,γιατι λειπω καιρο απο το φορουμ και δεν ξερω σε ποια βαση να μιλησω..

carrot
27-12-2010, 21:17
:) Γέλασα με το εντομάκι! Ωραίο μήνυμα researcher!

carrot
27-12-2010, 21:24
δικιο εχεις..η μοναξια ειναι δυσκολη..βεβαια εγω την αναζητω καπου καπου..
Θες να μ πεις κατι για σενα ,γιατι λειπω καιρο απο το φορουμ και δεν ξερω σε ποια βαση να μιλησω..

Πιστεύω πως είμαι απο τους ανθρώπους που νιώθουν ευτυχησμένοι μέσα απο μια σχέση. Έχω προσέξει πως όταν έχω κοπέλα και περνάει καλά μαζί μου νιώθω πιο ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος. Το λάθος που έχω κάνει σε σχεση είναι να μεταμορφωθώ σε ανοιχτό βιβλίο και να δίνω αναφορά σαν να ημουν παντρεμένος. Θέλω να ελπίζω πως μπορώ να μάθω απο τα λάθη μου και να μην φτάσω σε δύσκολη θέση όπως παλαιότερα.

Πλέον είμαι μόνος, κάποιες φορές με πειράζει αυτό, κάποιες άλλες φορές με πιάνει θυμός, απογοήτευση, έως και μη αποδεκτή συμπεριφορά. Δεν βιάζομαι πάντως να κάνω νέα σχέση. Σιγά σιγά άρχισα να κάνω μικρά βήματα προόδου στην συμπεριφορά μου.

Εσύ πως περνάς αυτές τις γιορτινές μέρες?

Φωτεινη!
27-12-2010, 21:44
Ξερεις επειδη ημουν (και ειμαι )κι εγω παντα σε σχεση,ειχα τους φιλους σε δευτερη μοιρα..
Αργοτερα καταλαβα πως εκανα λαθος ,γιατι σε εναν χωρισμο δεν θα ειχα ΚΑΝΕΝΑΝ αφου εγω η ιδια τους ειχα παραγκωνισει..
Ετσι αρχισα να ειμαι πιο σωστη φιλη και να νιωθω και καλυτερα γιατι στην ουσια ηθελα να βγω με τους φιλους μου αλλα κοιτουσα να καλυπτω τις ανασφαλειες του συντροφου μου και ενιωθα και ενοχες απο πανω..
ξερεις κλασσικα ,εκμεταλλευση των αδυναμιων..
ετσι θα σε ρωτησω..εκανες κι εσυ παρομοια λαθη?τι παιζει με φιλους..δεν υπαρχουν αραουντ?
Για μενα τωρα:
Αυτο τον καιρο με εχει πιασει και εμενα το φιλοσοφικο μου και εχοντας βοηθεια στο σπιτι ασχολουμαι λιγο και με εμενα..ειτε αυτο σημαινει διαβαζω,ειτε συζητωντας με εσενα,ειτε κανοντας γυναικειες μαλακιτσες..χεχχεχ

carrot
27-12-2010, 22:01
Υπάρχουν λίγοι φίλοι αλλά υποθέτω πως είναι και αυτοί βυθισμένοι στον μικρόκοσμο τους. Κάποιες φορές περνάω καλά με τους φίλους μου, βγαίνουμε έξω και πίνουμε αλλά οι περισσότεροι είναι με τις κοπέλες τους και μερικές φορές κάνω πονηρές σκέψεις και νομίζω καλό θα ήταν να αρχίσω σιγά σιγά χωρίς βιασύνες να κοιτάω σοβαρά να βρω μια κοπελα που να μου :) ταιριάζει έτσι ώστε να βγαίνουμε ζευγάρια και να είμαστε πιο αποδεκτοί. Δύσκολο βέβαια. Βασικά με έχει πεθάνει η κοιλειά μου απόψε. Δεν την παλεύω.

Καλά κάνεις και οι μαλακίτσες όπως λες χρειάζονται. Χρειάζεται ταλέντο έλεγε πριν λίγο ένας ηθοποιος στην τηλεόραση για να κάνεις περισσότερα λάθη απόσο σωστά εν τέλη και εγώ πολλές φορές δεν λογαριάζω αν κάτι που θα πω είναι σωστό πόσο μάλλον όταν ο κάθενας έχει τα δικά του στο κεφάλι του.

Φωτεινη!
27-12-2010, 22:20
πιες τον χυμο ενος λεμονιου..αν αντεχεις την ξινιλα ,θα βοηθησει αμεσα..
οταν συνελθεις τα λεμε..
αν δεις οτι δεν εισαι καλα πες να σε πανε σε κανενα εφημερευον..

carrot
27-12-2010, 22:39
Ήπια ξινό νερό και είμαι καλύτερα τώρα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Φωτεινη!
27-12-2010, 22:44
:) αλιμονο..ανθρωποι ειμαστε..
αλλα ενω θα ηθελα να τα πουμε πρεπει να βγω,εχω επαγγελματικο ραντεβου που αν μου παει καλα,θα δω μια ασπρη μερα..
Δεχομαι ευχες!!!

carrot
27-12-2010, 22:46
Καλή τύχη Φωτεινή!

carrot
27-12-2010, 23:43
Ξέρεις τι έχω καταλάβει. Άλλοι σχεδιάζουν τι θα γράψουν και τι θα πουν και σχεδιάζουν εδώ και ώρες, μέρες ίσως και περισσότερο ενώ κοινοί θνητοί, κυριώς νέοι άνθρωποι γράφουμε σε πραγματικό χρόνο.

Αλίμονο για την ώρα και την στιγμή που όλοι θα θελήσουν να γίνουν πολιτικοί. Αλίμονο. Θα ζουν μόνο γέροι έτσι.

Τεσπα, εκτός απο αυτό νιώθω κάπως καλύτερα. Δεν ξέρω γιατι συνεχίζω να γράφω εδω μέσα αφου το πρόβλημα δεν είναι τόσο βαρύ τέτοια εποχή. Ίσα ίσα στις γιορτές υποτίθεται ερχόμαστε πιο κοντά. Μου αρέσει η Συζήτηση πάντως. Προσπαθώ να γίνωι καλύτερος συνομιλητής.

Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που θα θελήσουν όλοι να γίνουν γέροι. Αυτό πιστεύω.

path
27-12-2010, 23:44
οταν ποναει η κοιλια μας δεν πινουμε : ξινα , κρυα , στιφα, καυτερα ,πικρα ,,,,,αλλα τα αντιθετα : ζεστα , γλυκα, αμυλουχα, ουδετερα κλπ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,δηλαδη ξεκινα με ενα ζεστο γαλατακι,ενα μπισκοτο , μ'ενα φρουτο μπανανα πχ ,,,και ασε τα λεμονια , θα σε κοψουνε ........

path
27-12-2010, 23:47
οσο για το ερωτημα σου ,,,Εσυ νομιζεις οτι εισαι ενας καλος ανθρωπος ; κι αν εισαι ,,, γιατι εισαι μονος; ,,και δεν τρεχουν ολοι για την συντροφια σου ???????????

carrot
27-12-2010, 23:50
οσο για το ερωτημα σου ,,,Εσυ νομιζεις οτι εισαι ενας καλος ανθρωπος ; κι αν εισαι ,,, γιατι εισαι μονος; ,,και δεν τρεχουν ολοι για την συντροφια σου ???????????

Καλή ερώτηση. Δεν έχω απάντηση σε αυτό που με ρωτάς. Εσύ από τον τρόπο που προσπαθώ να επικοινωνίσω τι συμπερασμα έχεις βγάλει?

path
28-12-2010, 00:00
γραφεις πολυ ρε φιλε (εδω μεσα στο φορουμ ) δυστυχως δεν μπορω να σε παρακολουθησω σε ολα αυτα που γραφεις, φλυαρεις δηλαδη , ,,βγες και λιγο εξω, κανε και κατι αλλο ........αναζητησε εσυ τη συντροφια καποιου ....

carrot
28-12-2010, 00:07
γραφεις πολυ ρε φιλε (εδω μεσα στο φορουμ ) δυστυχως δεν μπορω να σε παρακολουθησω σε ολα αυτα που γραφεις, φλυαρεις δηλαδη , ,,βγες και λιγο εξω, κανε και κατι αλλο ........αναζητησε εσυ τη συντροφια καποιου ....

Το ξέρω. Κάποια στιγμή θα εξαφανιστώ απο το φορουμ. Το υπογράφω αυτό. Δεν βρίσκομαι εδω μέσα για να πιάσω γκόμενα πάντως.

Όσο για την παρέα, να βγω έξω να βρω παρέα... Αν δεν πάθει η υγεία μου κάτι το σοβαρό πιστεύω θα βρω παρέα.

path
28-12-2010, 00:18
δεν ενοουσα οτι εισαι εδω για να πιασεις γκομενα , ουτε ειναι κακο αυτο ,αντιθετως . Ουτε η εξαφανιση ειναι λυση , προφανως καποια ατομα ενδιαφερονται για σενα και απο δω μεσα , αλλιως δεν θα σου απαντουσανε,,,,,,,,,,,,το θεμα ειναι να βαλεις καποιο μετρο. Υπαρχει χρονος για ολα , και για να βγεις και για το φορουμ...

Φωτεινη!
28-12-2010, 00:49
οταν ποναει η κοιλια μας δεν πινουμε : ξινα , κρυα , στιφα, καυτερα ,πικρα ,,,,,αλλα τα αντιθετα : ζεστα , γλυκα, αμυλουχα, ουδετερα κλπ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,δηλαδη ξεκινα με ενα ζεστο γαλατακι,ενα μπισκοτο , μ'ενα φρουτο μπανανα πχ ,,,και ασε τα λεμονια , θα σε κοψουνε ........

σορρυ παθ,αλλα οταν υποψιαζομαστε οτι καποια τροφη μας πειραξε,το λεμονι δουλευει!!!ειναι σαν αποστειρωτικο..με συμφωνη γνωμη γαστρεντερολογου..

ioannis2
28-12-2010, 08:12
Όσον αφορά το θέμα όπως αυτό άνοιξε, ναι υπάρχουν καλοί άνθρωποι στον κόσμο και μιας και μιλάμε για εδώ, ναι εδώ υπάρχουν πολλοί και καλοί άνθρωποι έστω και αν είναι ταλαιπωρημένοι και περιθωριοποιημένοι στο δικό τους χώρο. Στη ζωή το μάθημα είναι να ξέρεις να διακρίνεις μέσα στο πλήθος τους καλούς ανθρώπους, να τους ξεχωρίζεις, να τους προσεγγίζεις και να τους βάζεις στο δικό σου χώρο και από την άλλη να ξέρεις να αντιμετωπίζεις όλους τους άλλους, δηλαδή αυτούς που θέλουν να σε εκμεταλλευτούν, να σε βλάψουν ή αυτούς που σε παραβλέπουν και σε βάζουν στο περιθώριο, και να μην είσαι καθόλου ανεκτικός μαζί τους.

Όσον αφορά το χρόνο που αναλώνεται στο φόρουμ, πιστευω ότι αυτό οφείλεται στο ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι στο κοντινό περιβάλλον του καθενός που βρίσκεται εδώ, είτε για παρέα, είτε για κατανόηση και συμπαράσταση , κάτι που εδώ υπάρχει άφθονο. Εδώ προσφέρεται και κατανόηση, άσχετα αν μας χωρίζουν αποστάσεις, και μπορείς να «πεις» τον πόνο σου ή αυτό που νοιώθεις άνετα και να βρεις στηριξη και κατανόηση μέσα από τις διάφορες απαντήσεις. Όλα όμως με μέτρο, μη γίνεται το ίντερνετ εξάρτηση και χάνουμε τις καλές ευκαιρίες εξω.

path
28-12-2010, 23:10
{σορρυ παθ,αλλα οταν υποψιαζομαστε οτι καποια τροφη μας πειραξε,το λεμονι δουλευει!!!ειναι σαν αποστειρωτικο..με συμφωνη γνωμη γαστρεντερολογου.. }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<ισως στην εξαιρετικη περιπτωση μιας τροφικης δηλητηριασης ,,,,,,,,,,,,,,,, συνηθως εχουμε κοιλοπονο απο καφεδες (εγραψε οτι ειπιε καφεδες), κρυωμα, φαγητα βαρια,,κ γαστριτιδες διαφορων αιτιων ,,, το πρωτο που παιρνουμε απτο φαρμακειο ειναι τα ΑΝΤΙοξινα και οχι το λεμονι, το ποιο οξινο απ τα φρουτα ........

Φωτεινη!
29-12-2010, 00:07
{σορρυ παθ,αλλα οταν υποψιαζομαστε οτι καποια τροφη μας πειραξε,το λεμονι δουλευει!!!ειναι σαν αποστειρωτικο..με συμφωνη γνωμη γαστρεντερολογου.. }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<ισως στην εξαιρετικη περιπτωση μιας τροφικης δηλητηριασης ,,,,,,,,,,,,,,,, συνηθως εχουμε κοιλοπονο απο καφεδες (εγραψε οτι ειπιε καφεδες), κρυωμα, φαγητα βαρια,,κ γαστριτιδες διαφορων αιτιων ,,, το πρωτο που παιρνουμε απτο φαρμακειο ειναι τα ΑΝΤΙοξινα και οχι το λεμονι, το ποιο οξινο απ τα φρουτα ........

αντιοξινα παιρνουμε για καουρες..:D
σορρυ ινσεκτ.
...και σβηστηκε και το χτεσινο μου μηνυμα οτι η ευχη σου για καλη τυχη επιασε τοπο..

carrot
29-12-2010, 00:32
Δεν έβγαλα και πολύ νόημα από το θέμα για τον πονόκοιλο. Για τις καούρες υπάρχει σιρόπι, θα υπάρχει και φυσικό φάρμακο τώρα από κοιλόπονο στις καούρες δεν ξέρω πως γίνεται αυτό..! Έχω πάθει πάντως δηλητιρίαση στο παρελθόν και πήγα στο νοσοκομείο εγκαίρως ευτυχώς.

Φωτεινη!
29-12-2010, 00:38
λεμε για χθες που σου προτεινα να πιεις λεμονι για τον πονοκοιλο..εγω καταλαβα οτι σε πειραξε Ο καφες ..και οχι οτι ηπιες πολλους καφεδες και πονεσε το στομαχι σου..
ανιγουει μπουρδες..απλως ενιωσα καπως..μη σου κανω και κακο!!

carrot
29-12-2010, 00:45
Μην ανησυχείς... αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα χορεύω στην καρέκλα. Λολ, πως έχει γίνει αυτό...?

(για λίγο ένιωσα πολύ χορευτής...)

λολ, όλα καλά, μην ανησυχείς.

claire
29-12-2010, 15:10
έχω την εντύπωση πως η κουβέντα σας έχει πάρει άλλη τροπή, αλλά απαντώ στπ αρχικό ερώτημα. ε, θα υπάρχουν, δεν μπορεί. :)

3wtiko
29-12-2010, 16:49
υπάρχουν στάνταρ!
απλά αυτοι δεν κάνουν πολυ φασαρια και μας περναν απαρατηρητοι,
ότι είμαστε αυτους συναντάμε ,
εστιάζουμε όμως σαυτούς που μας μαυρίζουν την ζωή ,
τους άλλους που δεν βγάζουν τα νύχια τους να μας γραντζουνάνε τους αφήνουμε στο ραφι,
το βαλα στον πληθυντικό ,σκεφτόμενη πάντα το μικρο κύκλο που κάνουμε ανάλογες αμπελοφιλοσοφίες.

lizbet
02-01-2011, 11:42
insect..
φυσικα και υπαρχουν καλοι ανθρωποι οχι μονο εδω στο forum γενικα παντου..το θεμα ειναι οτι για να τους βρεις πρεπει να φας αρκετες φορες τα μουτρα σου και να μην απογοητευτεις ψαχνοντας τους.. η εμπειρια μου με εχει διδαξει οτι πρεπει να μαθεις να βασιζεσαι στα δικα σου ποδια και οταν "δινεις" να μην περιμενεις ανταποδωση..να "δινεις" στους γυρο σου επειδη εσυ θελεις να δωσεις..αν το καταφερεις αυτο πιστευω πως θα τα δεις ολα με μια διαφορετικη ματια.. και μην εστιαζεις στα κακα, και σε ανθρωπους που σε απογοητευσαν.. σκεψου ολα εκεινα που πηγαν καλα και αντλησε δυναμη.. επισης, καθε ανθρωπος ειναι σαν ενας πλανητης καθε ενας διαφορετικος αν δεν γνωρισεις πολλους δεν μπορεις να εχεις σωστη γνωμη για το συμπαν.γνωρισε κοσμο, και ειμαι σιγουρη πως θα βρεις και παρεα που δεν θα σε αρρωστενει...

good luck!!!!

KENO
02-01-2011, 12:02
αν και γενικα πιστευω πως το καλο και το κακο μπορει να ειναι το ιδιο αλλα απλα διαφερει ο τροπος που βλεπουμε το καθετι, για να ειναι καποιος καλος θα πρεπει να ειναι ηλιθιος (και για να ειναι ηλιθιος σημαινει πως δε μαθαινει απο τα λαθοι του), ή αγνος, αγαθος χωρις εμπειριες. ετσι καλοι ειναι αυτοι που δεν επαθαν για να μαθουν, ή επαθαν αλλα δεν εμαθαν, συνεχιζοντας την ηλιθιοτητα τους μεχρι να τους ταρακουνησει κατι δυνατοτερο.
οι υπολοιποι ειμαστε αυτο που ειμαστε, παθαμε και μαθαμε γι'αυτο γιναμε ετσι...

lizbet
02-01-2011, 12:41
κοιτα πιστευω πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τι ειναι καλο και τι ειναι κακο.. αρχικα ο καθε ανθρωπος εχει δικη του κριση αρα οι αποψεις ποικιλουν.. βασικα κανεις δεν ειναι απολυτα καλος η κακος ολοι εχουμε λιγο και απ'τα δυο μεσα μας.
(π.χ. καποιος που σε μενα φερθηκε σκαρτα σε σενα μπορει να φερθηκε με τον καλυτερο τροπο.. που τον κατατασεις?)αρα υπρχουν συγκηριες-καταστασεις και ποικιλες συμπεριφορες.
εν συνεχεια, υπαρχουν αυτα τα ηλιθια κοινωνικα προτοκολλα που βολεψαν πολλους και κρυβοντε πισω απ το δαχτυλο τους..(π.χ. τις περοσσοτερες φορες οταν εχουμε προβλημα με καποιον πολυ σπανια το αντιμετωπηζουμε κανοντας διαλογο με το ιδιο το ατομο συνηθως απευθηνομαστε σε φιλους για να μας δικαιωσουν η απλα να ξεσπασουμε και δεν αντιμετωπιζουμε τα συννεσθηματα μας, αρα πολλες φορες δεν ειμαστε αληθινοι γιατι πολλοι προτημαν να κρυβοντε απ'το να αντιμετωπισουν τα προβληματα τους)
ακομη, πολλοι αλλαζουν αναλογα με τις εμπειριες που εχουν, και η λιστα με τις διαφορες ποικιλιες ανθρωπων ειναι ατελειωτη παντως πιστευω πως ολοι μας οσο διαφορετικοι κι αν ειμαστε ολοι αξιζουμε απο μια και δυο ευκαιριες για να μας γνωρισει καποιος καλυτερα..

KENO
02-01-2011, 12:58
αν και δεν απαντουσα σε σενα αλλα απλα μεστο θεμα, το ιδιο προσπαθησα να πω.

κοιτα πιστευω πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τι ειναι καλο και τι ειναι κακο.. αρχικα ο καθε ανθρωπος εχει δικη του κριση αρα οι αποψεις ποικιλουν.. βασικα κανεις δεν ειναι απολυτα καλος η κακος ολοι εχουμε λιγο και απ'τα δυο μεσα μας.ολοι εχουμε ματια και βλεπουμε, κριση και κρινουμε, συμφωνα παντα με τα οσα ξερουμε κι οσα εχουμε ζησει, δλδ τις εμπειριες μας.

(π.χ. καποιος που σε μενα φερθηκε σκαρτα σε σενα μπορει να φερθηκε με τον καλυτερο τροπο.. που τον κατατασεις?)αρα υπρχουν συγκηριες-καταστασεις και ποικιλες συμπεριφορες.κακος για σενα, καλος για μενα.

εν συνεχεια, υπαρχουν αυτα τα ηλιθια κοινωνικα προτοκολλα που βολεψαν πολλους και κρυβοντε πισω απ το δαχτυλο τους..(π.χ. τις περοσσοτερες φορες οταν εχουμε προβλημα με καποιον πολυ σπανια το αντιμετωπηζουμε κανοντας διαλογο με το ιδιο το ατομο συνηθως απευθηνομαστε σε φιλους για να μας δικαιωσουν η απλα να ξεσπασουμε και δεν αντιμετωπιζουμε τα συννεσθηματα μας, αρα πολλες φορες δεν ειμαστε αληθινοι γιατι πολλοι προτημαν να κρυβοντε απ'το να αντιμετωπισουν τα προβληματα τους)δε θα μπορουσα να το πω καλυτερα και συμβαινει συχνα αυτο. δυστυχως λιγοι εχουν τ'αρχι**δια να πουν μεστα μουτρα καποιου το οποιο προβλημα εχουν μαζι του. ετσι κατανταμε να παρεξηγουμαστε και να αδιαφορουμε, παρα να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα.

arktos
02-01-2011, 16:18
αν και γενικα πιστευω πως το καλο και το κακο μπορει να ειναι το ιδιο αλλα απλα διαφερει ο τροπος που βλεπουμε το καθετι, για να ειναι καποιος καλος θα πρεπει να ειναι ηλιθιος (και για να ειναι ηλιθιος σημαινει πως δε μαθαινει απο τα λαθοι του), ή αγνος, αγαθος χωρις εμπειριες. ετσι καλοι ειναι αυτοι που δεν επαθαν για να μαθουν, ή επαθαν αλλα δεν εμαθαν, συνεχιζοντας την ηλιθιοτητα τους μεχρι να τους ταρακουνησει κατι δυνατοτερο.
οι υπολοιποι ειμαστε αυτο που ειμαστε, παθαμε και μαθαμε γι'αυτο γιναμε ετσι...

προτιμώ πάντως έναν ηλίθιο από ένα κακό.

KENO
02-01-2011, 16:35
ναι τελικα ισως κι εγω να προτιμω χαζουλες γιατι ειναι τα ευκολα θυματα, ομως δυστυχως μαλλον ταιριαζω πιο πολυ και με τραβανε οι κακιασμενες...

dora-agxos
02-01-2011, 16:37
προτιμώ πάντως έναν ηλίθιο από ένα κακό.

απαπαπα αρκτος!η ηλιθιοτητα δεν παλευεται!

arktos
02-01-2011, 16:39
απαπαπα αρκτος!η ηλιθιοτητα δεν παλευεται!

κ η κακία επίσης...

arktos
02-01-2011, 16:42
ναι τελικα ισως κι εγω να προτιμω χαζουλες γιατι ειναι τα ευκολα θυματα, ομως δυστυχως μαλλον ταιριαζω πιο πολυ και με τραβανε οι κακιασμενες...

τώρα για τις γκόμενες σου θα συζητάμε ? :D

carrot
02-01-2011, 18:24
Εγώ από την πολύ μοναξιά και απόρριψη νιώθω πολύ κακός πλέον. Τι να κάνω arktos αφού δεν με θέλει καμία?

carrot
02-01-2011, 20:33
Δεν με πειράζει arktos που είμαι μόνος,
τραγούδι θα γράψω κι ας μείνει ο πόνος.
Θα μιλάω γιατί έτσι είναι το λογικό,
όχι για να κερδίσω αλλά για να λιώσω το ψύχος το πολικό

arktos
02-01-2011, 21:19
Δεν με πειράζει arktos που είμαι μόνος,
τραγούδι θα γράψω κι ας μείνει ο πόνος.
Θα μιλάω γιατί έτσι είναι το λογικό,
όχι για να κερδίσω αλλά για να λιώσω το ψύχος το πολικό

στιχουργέ! :p

το αλλάξατε τελικά το θέμα...
εσείς οι άντρες όλο για γυναίκες μιλάτε! ;)

John11
03-01-2011, 01:52
προτιμώ πάντως έναν ηλίθιο από ένα κακό.Εγώ προτιμώ το αντίθετο. Προτιμώ έναν κακό παρά έναν ηλίθιο. Ο ηλίθιος μπορεί να γίνει πολύ περισσότερο κακός από τον κακό. Ο κακός επειδή το ξέρει δεν μπορεί να γίνει πολύ κακός.

ετσι καλοι ειναι αυτοι που δεν επαθαν για να μαθουν, ή επαθαν αλλα δεν εμαθαν, Με αυτά που λες φαίνεται να πιστεύεις ότι συνήθως όσοι έπαθαν κάτι κακό γίνονται κακοί. Ναι συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Αλλά υπάρχει και μια άλλη περίπτωση. Να μην γίνει κάποιος κακός αλλά απλά να μην είναι καλός. Το καλό δεν είναι αντίθετο του κακού, σκέψου το λίγο.

arktos
03-01-2011, 03:03
Εγώ προτιμώ το αντίθετο. Προτιμώ έναν κακό παρά έναν ηλίθιο. Ο ηλίθιος μπορεί να γίνει πολύ περισσότερο κακός από τον κακό. Ο κακός επειδή το ξέρει δεν μπορεί να γίνει πολύ κακός.

Με αυτά που λες φαίνεται να πιστεύεις ότι συνήθως όσοι έπαθαν κάτι κακό γίνονται κακοί. Ναι συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Αλλά υπάρχει και μια άλλη περίπτωση. Να μην γίνει κάποιος κακός αλλά απλά να μην είναι καλός. Το καλό δεν είναι αντίθετο του κακού, σκέψου το λίγο.

γιατί ένας έξυπνος δν μπορεί να γίνει χειρότερος, χείριστος ?

KENO
03-01-2011, 08:26
τώρα για τις γκόμενες σου θα συζητάμε ? :Dθες να μιλησουμε για σενα ?

Με αυτά που λες φαίνεται να πιστεύεις ότι συνήθως όσοι έπαθαν κάτι κακό γίνονται κακοί. Ναι συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Αλλά υπάρχει και μια άλλη περίπτωση. Να μην γίνει κάποιος κακός αλλά απλά να μην είναι καλός. Το καλό δεν είναι αντίθετο του κακού, σκέψου το λίγο.οκ μαλλον φταιει που ειμαι λιγακι των ακρων, δλδ για μενα ή εισαι κατι ή δεν εισαι. ολα ειναι μαυρο ή ασπρο. ή εισαι καλος ή δεν εισαι κ εισαι κακος. αμα σε χαλαει η λεξη κακος αντικατεστησε τη με τη λεξη πονειρος ή οποια αλλη. σιγουρα απ'τη στιγμη που παθαινει κ μαθαινει κατι καποιος, δε μπορει να ειναι το ιδιο καλουλης κ αγαθουλης οπως πρωτα.

arktos
03-01-2011, 09:11
[QUOTE=KENO;214639]θες να μιλησουμε για σενα ?

Θέμα: Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο?

RainAndWind
03-01-2011, 10:45
Κράτησε κάποιον τόπο μυστικό,
στον πλατύ κόσμο μια θέση.
Όταν οι άνθρωποι θέλουν το κακό,
του δίνουν όψη ν'αρέσει.

Του δίνουν λόγια χρυσά,που νικούν
με την πειθώ, με το ψέμα,
όταν άνθρωποι διαφιλονικούν
τη σάρκα σου και το αίμα.

Κώστας Καρυωτάκης

Κανένας εγκληματίας δεν πίστεψε ότι ήταν εγκληματίας. Οι άνθρωποι δικαιολογούμε τα εγκλήματά μας, τους δίνουμε όψη να αρέσουν. Αλλιώτικα δεν θα μπορούσαμε να τα κάναμε, το εσωτερικό τους κόστος θα ήταν πολύ υψηλό. Φοβάμαι τους ανθρώπους που δε γνωρίζουν εσωτερικά κόστη. Το εσωτερικό κόστος είναι ο φραγμός μας, αυτό είναι το ύψιστο μας χρέος, να μπορούμε να ταυτίσουμε τον πόνο του άλλου με τον δικό μας, να διασχίζουμε το όριο ανάμεσα σε μας και στους άλλους. Όμως υπάρχουν μανδύες που φοράει το κακό, υπάρχουν ρόλοι που τα ανθρώπινα πλάσματα παίζουμε, μάσκες που φοράμε και θέσεις που τους ορίζουν, ηθικές που πλάθονται κατά περίπτωση και συμφέρον, υπάρχουν χρώματα απεχθή μέσα στον ανθρώπινο πίνακα. Πάντα θα υπάρχουν.

Και πάντα θα υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα, και αυτοθυσίες, και πράξεις ελέους, και επαναστάσεις συνειδήσεων και μεγάλες ανατροπές, όταν αρνιούνται άνθρωποι να παίξουν στις παραστάσεις ξένων σκηνοθετών, άνθρωποι που δεν χειροκροτούν όταν διατάζονται να το κάνουν, πλάσματα που θα διαλέγουν διαφορετικά όταν άλλοι φοβούνται να το κάνουν. Θα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι σταθμοί στην ανθρωπότητα που θα σηκώνουν την ευθύνη που δεν τολμάνε άλλοι, να φωνάξουν πως ο βασιλιάς είναι γυμνός. Μακάρι ο δικός μας καιρός να έχει αρκετούς τέτοιους.

ioannis2
03-01-2011, 11:57
Κακοί άνθρωποι, για μένα, υπάρχουν στα κίνητρα, στο χαρακτήρα, στον εσωτερικό κόσμο που κουβαλούν, άσχετα από τις εξωτερικές τους ενέργειες.

Μπορεί κάποιες πράξεις να είναι οι ίδιες, πχ ένα έγκλημα, ακόμα κι ένα πείραγμα, τα κίνητρα και οι χαρακτήρες πίσω απ αυτές διαφέρουν. Καλούς άνθρωπους θα χαρακτήριζα κατ΄αρχήν και βασικά αυτούς που χαρακτηρίζει αίσθημα αγάπης και ειλικρινούς ενδιαφέροντος προς τους άλλους χωρίς να επιζητείται κανένα συμφέρον ή ωφέλεια, τους καταδεκτικούς απλούς ανθρώπους, τους ταπεινούς, χωρίς αίσθημα υπερυφάνειας για οτιδήποτε κι αν είναι στη ζωή τους, τους ειλικρινείς και φιλαλήθεις. Τώρα, ακόμα και αυτοί μπορεί να πέσουν σε λάθη ή κάποιες συνθήκες της ζωής να τους αναγκάσουν να συμπεριφερθούν με ένα μη κοινωνικά αποδεκτό τρόπο. Ακόμα και τότε όμως πιστεύω πως αυτός ο πυρήνας του εσωτερικού τους κόσμου παραμένει αναλοίωτος. Ο χαρακτήρας αυτός δε χάνεται, στο βάθος μένει και θα εκδηλωθεί με την πρώτη κατάλληλη ευκαιρία.

Επικίνδυνοι για μένα είναι αυτοί που στις σχέσεις και στις συναλλαγές τους είναι αδίστακτοι, εκμεταλλευτές, ανειλικρινείς, που πίσω από κάθε ενδιαφέρον κρύβεται το προσωπικό συμφέρον, οι υποκριτές και περήφανοι. Αυτούς πρέπει να προσέχουμε και να αποφεύγουμε ή να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί μαζί τους αν επιβάλλεται να συνεργαστουμε μαζί τους.

whitecandle
03-01-2011, 14:24
Λοιπόν, έχω να πω πολλά πάνω σε αυτά που είπατε.
Άρκτος, συμφωνώ, αν και ΚΕΝΟ δεν κατάλαβα γιατί είναι ηλίθιοι οι καλοί, αλλά τελοσπάντων. Δεν με έπεισες βλέπεις.
ΚΕΝΟ ΜΠΡΑΒΟ που ψάχνεις για θύματα, δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω. Μόνο ότι αυτό σε κάνει πιο έξυπνο;
Δώρα μου κάνει εντύπωση που προτιμάς τους κακούς, συνήθως οι καλοί λογικό είναι να προτιμούν τους καλούς.
Τέλος ίνσεκτ, δεν νομίζω ότι σε απορρίπτουν όλες, σκέψου κι εσύ πόσες έχεις απορρίψει, πχ έχεις πει ότι εδώ από το σάιτ δεν θα θελες να κάνεις σχέση. Φαντάζομαι θα το χεις πει και έξω αυτό.
Αυτά.

dora-agxos
03-01-2011, 14:27
λαιτ μου δεν προτιμω τους κακους!θεωρω ομως τους βλακες πιο επικινδυνους!

whitecandle
03-01-2011, 14:34
Ωχ τώρα είδα ότι είναι 5 σελίδες. Νόμιζα ότι ήταν μία, αφού διάβασα μόνο την τέταρτη. Οπότε αυτά που είπα ισχύουν για την τέταρτη σελίδα. Δεν ξέρω Δώρα αν οι βλάκες είναι πιο επικίνδυνοι, αν είναι έτσι όμως, οκ. Αλλά δεν σημαίνει ότι ένας καλός είναι και βλάκας.

carrot
03-01-2011, 14:34
Πάντως με το να πέφτουμε στο βάθος του είδους ανθρώπου που περιγράφεις (αδίστακτος, ανειλικρινής, υπερήφανος, εκμεταλλευτή) Ιωάννη δεν καταφέρνουμε να τον κερδίσουμε παρά μόνο να τον κάνουμε να χαρεί που κατέστρεψε και την παραμικρή αχτίδα ελπίδας. Κάποιες φορές βγαίνουν πολύ κακοί όσοι στερούνται σε μικρή ηλικία, βγαίνουν πολύ ανταγωνιστές και μαχητές με σκοπό να τα κερδίσουν όλα με το σπαθί τους στη συνέχεια.

Είναι περίεργο πάντως. Έβλεπα παλαιότερα πως κακοί γίνονται όσοι έχουν στερηθεί σε μικρή ηλικία αυτά που άλλα παιδιά τα είχαν έτοιμα αλλά βλέπεις εγώ που δεν τα στερήθηκα τα στερούμαι τώρα και κοντεύω από την κακία μου να ανακαλύψω νέο ιό στο εργαστήριο μου που θα αφανίσει την ανθρωπότητα. Αστειάκι!

Σοβαρά τώρα, πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζουν ακόμα και μικρά παιδάκια κακά. Το γεγονός και μόνο ότι ο πονηρός θα σχεδιάσει τις κινήσεις του λες και παίζει σκάκι απλά και μόνο για να ικανοποιηθεί από την περίσσεια ικανότητα του είναι λυπηρό. Βλέπεις αυτοί οι νεοναζί εκπροσωπούν το κίνημα αφανισμού της ανθρωπιάς. Ο Χίτλερ, όπως διάβασα κάπου, σκότωσε τους αδύναμους και τους αρρώστους με την φαντασίωση της τέλειας κοινωνίας. Το μόνο που πέτυχε βέβαια ήταν να μπεί στην ιστορία ως ο πιο κακός άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στην Γη και κάποιοι ανόητοι να τον θαυμάσουν γι'αυτό.

Ο Jesus από την άλλη που δίδασκε αγάπη έγινε Θεάνθρωπος. Τη σήμερον ημέρα, όπου πολλοί κοιτάνε να φάνε το μάτι του διπλανού τους, δεν τολμάμε να μιλήσουμε για αγάπη πόσο μάλλον που οι πλούσιοι (αυτοί που έχουνε να φάνε) καταναλώνουν περισσότερο από όσο καταναλώνουν οι φτωχοί στον εξαπλάσιο χρόνο. Έτσι με την αγάπη του Jesus έχουμε γίνει υπερπληθυσμός με την ποιότητα να θυσιάζεται για την πλειοψηφία.

Ο κόσμος πάντως δεν χάνεται έτσι εύκολα. Κανείς δεν θυσιάζει τις ανέσεις του ακόμα και αν αυτές είναι μικρές. Οδεύουμε σαν ανθρωπότητα σε δρόμο άγνωστο. Στην Ελλάδα πάντως είμαστε μια μίξη...

Καλός και κακός. Καλός στα λόγια η στις πράξεις άραγε...?

Φωτεινη!
03-01-2011, 14:40
Καλησπερουδια!!
σκεφτομαι συχνα οτι,
εχουμε μια ταση να χανομαστε με το κακο...μολις γνωρισουμε εναν "κακο ανθρωπο"(παρεπιπτοντως κατα την γνωμη μ δεν υπαρχουν καλοι κ κακοι),τραγικοποιουμε τα πραγματα..ενω οταν γνωρισουμε εναν "καλο" ειμαστε δυσπιστοι απεναντι του...
Νιωθω συχνα οτι ειμαστε μαθημενοι στο κακο παρα στο καλο!!

carrot
03-01-2011, 14:41
Τέλος ίνσεκτ, δεν νομίζω ότι σε απορρίπτουν όλες, σκέψου κι εσύ πόσες έχεις απορρίψει, πχ έχεις πει ότι εδώ από το σάιτ δεν θα θελες να κάνεις σχέση. Φαντάζομαι θα το χεις πει και έξω αυτό.
Αυτά.

Δεν έχω πει προς τα έξω ότι συμμετέχω σε αυτό το site. Μόνος ένας άνθρωπος το ξέρει για να είμαι ειλικρινής. Μόνο αυτός στον οποίο έχω τυφλή εμπιστοσύνη.

Όσον αφορά το θέμα σχέσης... μπορεί και να το είπα αυτό, δεν σημαίνει ότι έχω ορκιστεί κιόλας. Δεν μου αρέσει πάντως το κάρφωμα το ατομικό. Αν δηλαδή εγώ τα φτιάξω αύριο μαζί σου και μπεις εδώ μέσα και πεις σε όλους παιδιά ο ινσεκτ με φίλησε και μου έπιασε και τον πωπώ η το αντίθετο ,..παιδιά ο ινσεκτ δεν με φίλησε άρα είναι γκέυ εγώ τι θα πρέπει να κάνω μετά...?

KENO
03-01-2011, 14:44
αν και ΚΕΝΟ δεν κατάλαβα γιατί είναι ηλίθιοι οι καλοί, αλλά τελοσπάντων. Δεν με έπεισες βλέπεις.δε προσπαθησα να πεισω ουτε εσενα ουτε κανεναν, απλα τις αποψεις μου εγραψα! αν τωρα δε μπορεις να δεις την ηλιθιοτητα οταν καποιος παθαινει κατι και δε βαζει μυαλο, εστω να ειναι πιο προσεκτικος, δε φταιω.

ΚΕΝΟ ΜΠΡΑΒΟ που ψάχνεις για θύματα, δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω. Μόνο ότι αυτό σε κάνει πιο έξυπνο;πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω σοβαρα εδω. ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει, οποτε δε προκειται να μπω καν στο κοπο να σου εξηγησω πως εννοουσα αυτο που γραψα. βγαλε οτι συμπερασμα θελεις.

whitecandle
03-01-2011, 14:47
Δεν έχω πει προς τα έξω ότι συμμετέχω σε αυτό το site. Μόνος ένας άνθρωπος το ξέρει για να είμαι ειλικρινής. Μόνο αυτός στον οποίο έχω τυφλή εμπιστοσύνη.

Όσον αφορά το θέμα σχέσης... μπορεί και να το είπα αυτό, δεν σημαίνει ότι έχω ορκιστεί κιόλας. Δεν μου αρέσει πάντως το κάρφωμα το ατομικό. Αν δηλαδή εγώ τα φτιάξω αύριο μαζί σου και μπεις εδώ μέσα και πεις σε όλους παιδιά ο ινσεκτ με φίλησε και μου έπιασε και τον πωπώ η το αντίθετο ,..παιδιά ο ινσεκτ δεν με φίλησε άρα είναι γκέυ εγώ τι θα πρέπει να κάνω μετά...?
Εντάξει απλά θέλω να σου πω, μην το βλέπεις μονόπλευρα ότι σε απορρίπτουν μόνο γιατί θα πέσεις ψυχολογικά έτσι. Όσο για αυτό που είπες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, μερικοί εκτιμούν κάποια πράγματα και εξάλλου εδώ μέσα είναι ανώνυμα, αξίζει να ρισκάρεις ίσως. Πιστεύω εξάλλου ότι αν κάποιος σου έκανε αυτό, θα τον έδιωχνε και ο διαχειριστής αφού θα έλεγε προσωπικά σας δεδομένα έστω και ψέμματα.

whitecandle
03-01-2011, 14:51
δε προσπαθησα να πεισω ουτε εσενα ουτε κανεναν, απλα τις αποψεις μου εγραψα! αν τωρα δε μπορεις να δεις την ηλιθιοτητα οταν καποιος παθαινει κατι και δε βαζει μυαλο, εστω να ειναι πιο προσεκτικος, δε φταιω.

πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω σοβαρα εδω. ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει, οποτε δε προκειται να μπω καν στο κοπο να σου εξηγησω πως εννοουσα αυτο που γραψα. βγαλε οτι συμπερασμα θελεις.
Λοιπόν δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι, πρέπει να "βάζουμε" μυαλό ή να γινόμαστε κακοί. Μπορεί κάποιος να είναι αθεράπευτα ρομαντικός ή καλός και να μη θέλει να αλλάξει. Στο λέω και πάλι, μην συνδέεις την ηλιθιότητα με την καλοσύνη, καμμία σχέση. Αυτό το κάνουν οι κακοί, και φαντάζομαι κι εσύ για να το κάνεις έτσι θα είσαι, αφού το παραδέχτηκες κιόλας. Δως μου και ένα παράδειγμα αν θες να στο εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω. Ένα λάθος που δεν διορθώθηκε.
Όσο για το άλλο που είπες, δεν νομίζω ότι έχει άλλη εξήγηση, το είπες καθαρά, για θύματα.

carrot
03-01-2011, 14:54
Εντάξει απλά θέλω να σου πω, μην το βλέπεις μονόπλευρα ότι σε απορρίπτουν μόνο γιατί θα πέσεις ψυχολογικά έτσι. Όσο για αυτό που είπες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, μερικοί εκτιμούν κάποια πράγματα και εξάλλου εδώ μέσα είναι ανώνυμα, αξίζει να ρισκάρεις ίσως. Πιστεύω εξάλλου ότι αν κάποιος σου έκανε αυτό, θα τον έδιωχνε και ο διαχειριστής αφού θα έλεγε προσωπικά σας δεδομένα έστω και ψέμματα.

Υπόκειμαι και εγώ στους νόμους της παραγωγής και της ζήτησης. Απλά πράγματα...

carrot
03-01-2011, 15:00
Όπως μου έλεγε και ένας παλιόφιλος ο καλός δεν είναι ηλίθιος, είναι μαλάκας...χαχαχα

researcher
03-01-2011, 15:02
εγω διαπιστωνω πως η κακια συνδεεται κατα πολυ με την καταθλιπτικοτητα

ετσι το αισθανομαι για παραπολλους ανθρωπους

whitecandle
Βρε παιδιά, με αυτές τις απόψεις ότι ο καλός είναι μαλάκας, δεν πάμε μπροστά. Είναι σαν να δέχεστε ότι ότι σας κάνουν κακό, έχουν δίκιο, γιατί είναι πιο έξυπνοι. Ότι δεν θέλεις να σου κάνουν, μην το κάνεις.

KENO
Λοιπόν δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι, πρέπει να "βάζουμε" μυαλό ή να γινόμαστε κακοί.απ'τη στιγμη που παθαινεις κατι κ δε μαθεις απ'αυτο σου το λαθος, ναι εισαι ηλιθιος. αν μαθεις, παυεις να εισαι καλος, αγαθος, αθωος οπως πρωτα. δεν εισαι κακος με την εννοια του εγκληματια, αλλα σιγουρα εχεις στο μυαλο σου ιχνος κακιας, αυτη που παθες κ εμαθες. ετσι μπορει να δισταζεις, να σκεφτεσαι πονηρα ή οτι αλλο.

Όσο για το άλλο που είπες, δεν νομίζω ότι έχει άλλη εξήγηση, το είπες καθαρά, για θύματα.ναι εχεις δικιο, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση, ψαχνω για θυματα.

carrot
03-01-2011, 15:14
Σόρρυ, αλλά δεν θεωρώ ηλίθιο κάποιον που ενδιαφέρεται και για άλλους εκτός από τον εαυτό του. Ήρωα τον/την θεωρώ και οι ήρωες σπανίζουν στις μέρες μας.

Να το θέσω πιο απλά define stupidity.

whitecandle
03-01-2011, 15:16
Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.

whitecandle
03-01-2011, 15:17
Σόρρυ, αλλά δεν θεωρώ ηλίθιο κάποιον που ενδιαφέρεται και για άλλους εκτός από τον εαυτό του. Ήρωα τον/την θεωρώ και οι ήρωες σπανίζουν στις μέρες μας.

Να το θέσω πιο απλά define stupidity.
Τώρα τα λες καλά, για λίγο πίστεψα πριν ότι συμφωνείς με τον φίλο σου ότι οι καλοί είναι και μαλάκες...

whitecandle
03-01-2011, 15:18
εγω διαπιστωνω πως η κακια συνδεεται κατα πολυ με την καταθλιπτικοτητα

ετσι το αισθανομαι για παραπολλους ανθρωπους
Όχι δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο αυτό researcher.... Αφού τους καταθλιπτικούς πχ τους περιθωριοποιούν, αυτό δεν είναι κακία; Και δεν είναι καταθλιπτικοί αυτοί που το κάνουν..

carrot
03-01-2011, 15:20
Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.

Δεν ξέρω αν είσαι ηλίθια. Μπορεί εγώ να είμαι πιο ηλίθιος από σένα αφού περνάω χειρότερα. Ωστόσο δεν προσπαθώ να αποδείξω πως είμαι έξυπνος γιατί δεν είμαι. Η νοημοσύνη η δικιά μου κινείται λίγο πάνω από τον μέσο όρο. Τώρα αυτό που λες για σκοτωμούς και τέτοια είναι αστείο παιδικό για να φοβίζεις τα παιδιά σου όταν θα τα κάνεις...

whitecandle
03-01-2011, 15:26
Δεν ξέρω αν είσαι ηλίθια. Μπορεί εγώ να είμαι πιο ηλίθιος από σένα αφού περνάω χειρότερα. Ωστόσο δεν προσπαθώ να αποδείξω πως είμαι έξυπνος γιατί δεν είμαι. Η νοημοσύνη η δικιά μου κινείται στον μέσο όρο. Τώρα αυτό που λες για σκοτωμούς και τέτοια είναι αστείο παιδικό για να φοβίζεις τα παιδιά σου όταν θα τα κάνεις...
Ίνσεκτ, δεν αναφερόμουν σε σένα μ'αυτά, αλλά στο ΚΕΝΟ. Δεν ξέρω αν είμαι έξυπνη, αλλά τουλάχιστον δεν είμαι ηλίθια. Και τουλάχιστον δεν είμαι ηλίθια επειδή είμαι καλή κατάλαβες; Αυτό δεν το πιστεύω με τίποτα. Και όσο για το φόβο που λες, δεν το λέω για να τον φοβίσω φυσικά, αλλά για να του αποδείξω ότι άμα πιστεύει στο κακό, αυτό του αξίζει και πρέπει να το δέχεται.
Όσο για το αν περνάς χειρότερα, αυτό δεν το ξέρουμε, γιατί κι εγώ περνάω πολύ δύσκολα. Βλέπεις δεν έχω συναισθήματα, φίλους, αγόρι και δεν μπορώ ούτε να δουλέψω κα.

KENO
03-01-2011, 15:26
Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ? η κακια υπαρχει κ επηρεαζει το κοσμο, γιατι οσο ζουμε παθαινουμε. κι εφοσον παθαινουμε, ειναι φυσιολογικο κ να μαθαινουμε, κ να θελουμε να κανουμε το ιδιο! το να σκοτωσει καποιος ειναι ενα απ'τα ακρα της κακιας, δεν ειναι αναγκη να φτασεις εκει για να πεις οτι εισαι κακος. κ μονο ο εγωισμος που ΟΛΟΙ οι ανθρωποι εχουμε, αρκει! βαριεμαι να συνεχισω γιατι μαλλον εκπεμπουμε σε διαφορετικες συχνοτητες, απλα κοιτα γυρω σου κ δες το κοσμο, θα καταλαβεις ποιος πραγματικα κυβερνα εδω πανω...

arktos
03-01-2011, 15:30
λαιτ μου δεν προτιμω τους κακους!θεωρω ομως τους βλακες πιο επικινδυνους!

ο βλάκας θα κάνει κάτι χωρίς να το κάνει με κακό σκοπό.
ο κακός θα το κάνει έχοντας επίγνωση.

αν κάποιος " βλάκας " βγάλει βόλτα το σκύλο μου κ τον χτυπήσει αυτοκίνητο, θα είναι από τη βλακεία του.
αν τον βγάλει όμως ο " κακός " θα το κάνει με σκοπό να βλάψει το σκύλο μου.

όχι βέβαια πως θα άφηνα κανέναν να βγάλει βόλτα το σκύλο μου.
άλλωστε δν θα το ήθελε κ ο ίδιος.

carrot
03-01-2011, 15:33
τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ?

Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα θα σφαζόμασταν όπως έκαναν στον μεσαίωνα. Θα θυσιάζονταν οι αδύναμοι εις τέρψιν του κοινού. Που νομίζεις πως ζεις? Σε αρένα μεγάλωσες? Για να έχεις τέτοιο θράσος μάλλον μόνο άσχημα δεν έχεις περάσει και σου αρέσει η σαπίλα που διανύει ο κόσμος...

whitecandle
03-01-2011, 15:34
τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ? η κακια υπαρχει κ επηρεαζει το κοσμο, γιατι οσο ζουμε παθαινουμε. κι εφοσον παθαινουμε, ειναι φυσιολογικο κ να μαθαινουμε, κ να θελουμε να κανουμε το ιδιο! το να σκοτωσει καποιος ειναι ενα απ'τα ακρα της κακιας, δεν ειναι αναγκη να φτασεις εκει για να πεις οτι εισαι κακος. κ μονο ο εγωισμος που ΟΛΟΙ οι ανθρωποι εχουμε, αρκει! βαριεμαι να συνεχισω γιατι μαλλον εκπεμπουμε σε διαφορετικες συχνοτητες, απλα κοιτα γυρω σου κ δες το κοσμο, θα καταλαβεις ποιος πραγματικα κυβερνα εδω πανω...
Ακριβώς εκπέμπουμε σε διαφορετικά κύματα, μόνο που κάνεις ένα λάθος. Εσύ είσαι κακός και μη ηλίθιος όπως λες, αλλά κι εγώ καλή και επίσης μη ηλίθια, άρα δεν ισχύει η θεωρία σου. Η καλοσύνη είναι επιλογή και αρετή, και όχι ηλιθιότητα όπως θέλεις εσύ να την φαντάζεσαι επειδή δεν μπορείς να την φτάσεις. Το ποιός κυβερνά, το 'χω καταλάβει καλά, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ κιόλας. Ξέρεις, μπορεί η κακία να είναι δύναμη, όμως και η καλοσύνη είναι και ίσως μεγαλύτερη.

whitecandle
03-01-2011, 15:35
Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα θα σφαζόμασταν όπως έκαναν στον μεσαίωνα. Θα θυσιάζονταν οι αδύναμοι εις τέρψιν του κοινού. Που νομίζεις πως ζεις? Σε αρένα μεγάλωσες? Για να έχεις τέτοιο θράσος μάλλον μόνο άσχημα δεν έχεις περάσει και σου αρέσει η σαπίλα που διανύει ο κόσμος...
Αυτό του λέω κι εγώ ίνσεκτ, ότι αν όλοι ήταν κακοί, να δεχόταν και το να τον σκοτώσει κάποιος, αφού η κακία είναι η υπέρτατη αξία γι'αυτόν.

carrot
03-01-2011, 15:36
ο βλάκας θα κάνει κάτι χωρίς να το κάνει με κακό σκοπό.
ο κακός θα το κάνει έχοντας επίγνωση.

αν κάποιος " βλάκας " βγάλει βόλτα το σκύλο μου κ τον χτυπήσει αυτοκίνητο, θα είναι από τη βλακεία του.
αν τον βγάλει όμως ο " κακός " θα το κάνει με σκοπό να βλάψει το σκύλο μου.

όχι βέβαια πως θα άφηνα κανέναν να βγάλει βόλτα το σκύλο μου.
άλλωστε δν θα το ήθελε κ ο ίδιος.

Σκέψου να είναι βλάκας και κακός μαζί... :p όχι τον σκύλο, ούτε το κολάρο του δεν θα θελήσεις να του δώσεις...

Πάντως δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι ο βλάκας...

carrot
03-01-2011, 15:39
Τώρα που το θυμήθηκα έχει βγει μια παράσταση στο Θέατρο με τίτλο "Οι Ηλίθιοι" θα είναι ότι πρέπει για να ξεδώσουμε λίγο...

whitecandle
03-01-2011, 15:40
Χαχα ίνσεκτ.

carrot
03-01-2011, 15:45
Ναι, βασικά έχει αποδειχθεί πως δεν εξουσιάζονται όλοι με την τρομοκρατία και τις απειλές όπως αφήνει να ευνοηθεί από τους περισσότερους εδώ μέσα. Δεν έχει σχέση με την ηλιθιότητα.

Λίμπα, είμαι βλάκας το παραδέχομαι. Βασικά όχι ακριβώς αλλά μου την δίνει στα νεύρα η κουτοπονηρία που έχει επικρατήσει στον Έλληνα.

whitecandle
03-01-2011, 15:49
Ε το ότι σου τη δίνει η κουτοπονηριά δεν είσαι βλάκας! Το αντίθετο μάλιστα... Απλά εμένα αυτό που μου τη δίνει, είναι ότι η κακία έχει καταντήσει εξυπνάδα, όπως είχες πει νομίζω κι εσύ, εγώ έλεγα ότι έχει δύναμη, και ένας υποστηρικτής της είναι και το ΚΕΝΟ. Ε εμένα αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν μου κάνουν, και τους απορρίπτω.

carrot
03-01-2011, 15:49
Χαχα ίνσεκτ.

Πολύ χαχα πλέον ο ινσεκτ.

whitecandle
03-01-2011, 15:53
Βρε συ, το πα γιατί μου φάνηκαν αστεία αυτά που είπες.. Αυτό είναι καλό, δεν είναι κακό.

carrot
03-01-2011, 15:54
Ε το ότι σου τη δίνει η κουτοπονηριά δεν είσαι βλάκας! Το αντίθετο μάλιστα... Απλά εμένα αυτό που μου τη δίνει, είναι ότι η κακία έχει καταντήσει εξυπνάδα, όπως είχες πει νομίζω κι εσύ, εγώ έλεγα ότι έχει δύναμη, και ένας υποστηρικτής της είναι και το ΚΕΝΟ. Ε εμένα αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν μου κάνουν, και τους απορρίπτω.

Λολ, δεν ξέρω, έχεις ακούσει την φράση "μεγαλύτερος εχθρός είναι ο εαυτός μας". Δεν καταλαβαίνω τι λες για υποστηρικτές και ότι κακία = δύναμη, με μπερδεύεις.

Δύναμη είναι να αντέχεις στον πόνο και δεν είναι όλοι το ίδιο δυνατοί.

KENO
03-01-2011, 15:56
Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα θα σφαζόμασταν όπως έκαναν στον μεσαίωνα. Θα θυσιάζονταν οι αδύναμοι εις τέρψιν του κοινού. Που νομίζεις πως ζεις? Σε αρένα μεγάλωσες? Για να έχεις τέτοιο θράσος μάλλον μόνο άσχημα δεν έχεις περάσει και σου αρέσει η σαπίλα που διανύει ο κόσμος...αφου βλεπεις πως σε αγνοω επιτηδες γιατι εχεις πει αρκετες μαλακιες για μενα κ αλλο ενα ατομο στο παρελθον, ΧΩΡΙΣ να μας ξερεις, γιατι συνεχιζεις να μου απευθηνεις το λογο ?

ζω στην Αθηνα του 2011, εσυ ? ναι ισως μεγαλωσα σε αρενα, κ εκει μπορει να ανηκω, δικο μου θεμα ομως, οπως κ το τι εχω περασει. δεν σε εκρινα προσωπικα, εσυ γιατι το κανεις ? λολοστεφανια σε λενε ? μην ασχολησε μαζι μου σε παρακαλω.

Ακριβώς εκπέμπουμε σε διαφορετικά κύματα, μόνο που κάνεις ένα λάθος. Εσύ είσαι κακός και μη ηλίθιος όπως λες, αλλά κι εγώ καλή και επίσης μη ηλίθια, άρα δεν ισχύει η θεωρία σου. Η καλοσύνη είναι επιλογή και αρετή, και όχι ηλιθιότητα όπως θέλεις εσύ να την φαντάζεσαι επειδή δεν μπορείς να την φτάσεις. Το ποιός κυβερνά, το 'χω καταλάβει καλά, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ κιόλας. Ξέρεις, μπορεί η κακία να είναι δύναμη, όμως και η καλοσύνη είναι και ίσως μεγαλύτερη.αυτη ηταν απλα η γνωμη μου για το κοσμο, την ανθρωποτητα γενικα. το αν μπορω να φτασω τη καλοσυνη, να ειμαι καλος, που κ ποτε κ με ποιους, ασε εμενα να το ξερω καλυτερα. σιγουρα δεν αξιζουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ειδικα αυτοι που σου προσφερουν. ολα τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες να χαμε να λεγαμε. το ποια δυναμη ειναι δυνατοτερη δε προκειται να το αναλυσω καν, νομιζω ειπα στο πρωτο ποστ μου πως κ τα δυο ιδια ειναι. απο κει κ περα ολοι βλεπουμε διαφορετικα το κοσμο, συμφωνα με τις εμπειριες μας, οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

whitecandle
03-01-2011, 16:01
Λοιπόν, ναι την έχω ακούσει αλλά δεν την πιστεύω. Ένα απλό παράδειγμα, σε μια ανατολική χώρα κάνεις κάτι και σε σκοτώνουν. Άρα ποιός φταίει; Ένα άλλο παράδειγμα είναι να είναι όλοι εναντίον σου. Για την κακία = δύναμη, τι δεν καταλαβαίνεις; Το λέω καθαρά, όποιος έχει την κακία, μπορεί να σκοτώσει, μπορεί να πληγώσει κτλ. Όσο για υποστηρικτές, εννοοούσα ότι υποστηρίζουν την κακία, όπως κάνει ο ΚΕΝΟ αλλά και οι περισσότεροι δυστυχώς.
Για αυτό που λες ότι δύναμη είναι να αντέχεις στον πόνο, μάλλον αλήθεια είναι, και αν ισχύει, τότε εσύ και εγώ είμαστε δυνατοί. Αλλά όχι ότι και η κακία δεν είναι δύναμη προς τους άλλους. Απλά η δύναμη να αντέχεις στον πόνο, είναι δύναμη προς τον εαυτό σου, διαφορετικό πράγμα. ;)

carrot
03-01-2011, 16:08
Ένα απλό παράδειγμα, σε μια ανατολική χώρα κάνεις κάτι και σε σκοτώνουν. Άρα ποιός φταίει; Ένα άλλο παράδειγμα είναι να είναι όλοι εναντίον σου. Για την κακία = δύναμη, τι δεν καταλαβαίνεις;

Σε μερικές χώρες υπάρχει τυφλή βία, η μάλλον τυφλός νόμος. Σε μερικές χώρες στην ανατολή αν βιαστεί γυναίκα, τιμωρούν την γυναίκα και όχι τον/τους βιαστές. Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει αυτό.

Το αν είναι όλοι εναντίον μου η εναντίον σου... δεν θα το λεγα. Όλοι αξίζουν λίγη αγάπη, μην είσαι τόσο σκληρή, μην τα βλέπεις όλα τόσο μάυρα.

whitecandle
03-01-2011, 16:09
αφου βλεπεις πως σε αγνοω επιτηδες γιατι εχεις πει αρκετες μαλακιες για μενα κ αλλο ενα ατομο στο παρελθον, ΧΩΡΙΣ να μας ξερεις, γιατι συνεχιζεις να μου απευθηνεις το λογο ?

ζω στην Αθηνα του 2011, εσυ ? ναι ισως μεγαλωσα σε αρενα, κ εκει μπορει να ανηκω, δικο μου θεμα ομως, οπως κ το τι εχω περασει. δεν σε εκρινα προσωπικα, εσυ γιατι το κανεις ? λολοστεφανια σε λενε ? μην ασχολησε μαζι μου σε παρακαλω.

αυτη ηταν απλα η γνωμη μου για το κοσμο, την ανθρωποτητα γενικα. το αν μπορω να φτασω τη καλοσυνη, να ειμαι καλος, που κ ποτε κ με ποιους, ασε εμενα να το ξερω καλυτερα. σιγουρα δεν αξιζουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ειδικα αυτοι που σου προσφερουν. ολα τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες να χαμε να λεγαμε. το ποια δυναμη ειναι δυνατοτερη δε προκειται να το αναλυσω καν, νομιζω ειπα στο πρωτο ποστ μου πως κ τα δυο ιδια ειναι. απο κει κ περα ολοι βλεπουμε διαφορετικα το κοσμο, συμφωνα με τις εμπειριες μας, οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης.
Θα μπορούσες να είσαι πιο ευγενικός με τον ίνσεκτ, γιατί είναι καλό παιδί. Όσο γι'αυτά που μου λες, αφού υποστηρίζεις την κακία πως μπορείς να γίνεις καλός;;; Αυτά δεν κολλάνε μεταξύ τους...Αυτοί που σου προσφέρουν κατα τη γνώμη σου τι αξίζουν, παραπάνω ή λιγότερο; :Ο Ναι σύμφωνα με τα λεγόμενά σου εγώ είμαι ηλίθια, ενώ εσύ είσαι ο έξυπνος. Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

whitecandle
03-01-2011, 16:12
Σε μερικές χώρες υπάρχει τυφλή βία, η μάλλον τυφλός νόμος. Σε μερικές χώρες στην ανατολή αν βιαστεί γυναίκα, τιμωρούν την γυναίκα και όχι τον/τους βιαστές. Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει αυτό.

Το αν είναι όλοι εναντίον μου η εναντίον σου... δεν θα το λεγα. Όλοι αξίζουν λίγη αγάπη, μην είσαι τόσο σκληρή, μην τα βλέπεις όλα τόσο μάυρα.
Ωχ, απίστευτο! Όσο για το ότι αξίζουν όλοι λίγη αγάπη, ναι μπορεί κάποιοι να την αξίζουν, αλλά το θέμα είναι τι παίρνουν!! Αφού το κακό μετράει, αυτοί που δεν την αξίζουν την παίρνουν!

KENO
03-01-2011, 16:22
Θα μπορούσες να είσαι πιο ευγενικός με τον ίνσεκτ, γιατί είναι καλό παιδί. Όσο γι'αυτά που μου λες, αφού υποστηρίζεις την κακία πως μπορείς να γίνεις καλός;;; Αυτά δεν κολλάνε μεταξύ τους...Αυτοί που σου προσφέρουν κατα τη γνώμη σου τι αξίζουν, παραπάνω ή λιγότερο; :Ο Ναι σύμφωνα με τα λεγόμενά σου εγώ είμαι ηλίθια, ενώ εσύ είσαι ο έξυπνος. Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.αφου δε ξερεις τι εχει παιχτει με το συγκεκριμενο χρηστη στο παρελθον, τι το παλευεις ? εχει γραψει αρκετα ασχημα πραματα για μενα κ αλλο ενα ατομο, κρινωντας μονο απο μια προταση. ποτε δεν ειχα προβλημα μαζι του, αλλα απο τοτε που μου το κανε αυτο, επαψε να υπαρχει κ τον αγνοω!

το τι υποστηριζω κ τι κανω στη προσωπικη μου ζωη, ειναι δικο μου θεμα! σιγουρα υπαρχουν ατομα που ξεχωριζουν, κ οταν νιωθω πως παιρνω απ'αυτα, ναι θα προσπαθησω να ειμαι καλος μαζι τους γιατι το αξιζουν. οι υπολοιποι μου ειναι αχρηστοι.

οι χαρακτηρισμοι εσυ εισαι ηλιθια κ εγω εξυπνος, ειναι δικα σου δημιουργηματα. εγω δεν αναφερθηκα σε εσενα προσωπικα, μιλησα γενικα το πως βλεπω αυτο που μας ρωταει το θεμα.

carrot
03-01-2011, 16:30
αφου δε ξερεις τι εχει παιχτει με το συγκεκριμενο χρηστη στο παρελθον, τι το παλευεις ? εχει γραψει αρκετα ασχημα πραματα για μενα κ αλλο ενα ατομο, κρινωντας μονο απο μια προταση. ποτε δεν ειχα προβλημα μαζι του, αλλα απο τοτε που μου το κανε αυτο, επαψε να υπαρχει κ τον αγνοω!
.

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά δεν ασχολούμαι πλέον ούτε με σένα ούτε με την φίλη σου. Τώρα αν γράψεις κάτι το οποίο θέλω να σχολιάσω δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω.

whitecandle
03-01-2011, 16:32
ΚΕΝΟ, μην μου το παίζεις τώρα ανήξερος, εσύ μίλησες πρώτος για το τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή...Αλλά μιας και το αναφέρεις, γιατί επιβραβεύεις τα άτομα που έχουν το καλό αφού πιστεύεις στο κακό; Για τους χαρακτηρισμούς, το γενικά πάει στο ειδικά, από τη στιγμή που λες οι καλοί είναι ηλίθιοι και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό, είναι σαν να λες ότι είμαι εγώ ηλίθια. Το ίδιο και με σένα που είσαι έξυπνος.

carrot
03-01-2011, 16:37
Ο λόγος βασίζεται στην ειλικρίνεια. Δεν θα παίξουμε την ΚΟΛΟΚΎΘΙΑ τώρα! λολ :p

carrot
03-01-2011, 16:40
Καλή λίμπα, να ξέρεις οι κακοί είναι σαν τα ψάρια και οι καλοί σαν τα ψάρια. Οι μεν όταν γερνάνε κάνουν το παν για να τους προσέξουν και οι δε κάνουν το παν για να μην γεράσουν! ΧΑΧΑ λολ, με έχει πιάσει το γέλιο.. ξέρεις εσύ ;)

ΑΥτά που πέρασα ρε ούτε στον ύπνο σας δεν θα θέλατε να τα πάθετε. Και που είστε ακόμα.

whitecandle
03-01-2011, 16:41
Γιατί να παίξουμε την κολοκυθιά ίνσεκτ; Για ποιόν λόγο μιλάς;

carrot
03-01-2011, 16:43
Πλακίτσα κάνω λίμπα για να συνεχίσει το θέμα να έχει συμμετοχή, να ανεβάσω την τηλεθέαση , πως το λένε , ξέρεις τώρα εσύ από αυτά.(και όχι μόνο εσύ)!

Λολ, τώρα βέβαια στην αληθινή μου ζωή δεν έχω όρεξη για πολλές πλακίτσες πλέον. Θα μου ξανάρθει που θα πάει???

whitecandle
03-01-2011, 16:43
Καλή λίμπα, να ξέρεις οι κακοί είναι σαν τα ψάρια και οι καλοί σαν τα ψάρια. Οι μεν όταν γερνάνε κάνουν το παν για να τους προσέξουν και οι δε κάνουν το παν για να μην γεράσουν! ΧΑΧΑ λολ, με έχει πιάσει το γέλιο.. ξέρεις εσύ ;)

ΑΥτά που πέρασα ρε ούτε στον ύπνο σας δεν θα θέλατε να τα πάθετε. Και που είστε ακόμα.
Τι ξέρω εγώ; Όσο γι'αυτά που πέρασες, κι εγώ δεν έχω την καλύτερη ζωή ξέρεις. Περνάω πάρα πολύ δύσκολα, τελευταία χωρίς κακίες ευτυχώς.

KENO
03-01-2011, 16:44
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά δεν ασχολούμαι πλέον ούτε με σένα ούτε με την φίλη σου. Τώρα αν γράψεις κάτι το οποίο θέλω να σχολιάσω δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω.δεν εχω απολυτως καμια φιλη εδω μεσα! ουτε φιλο ουτε τπτ, η λιστα μου οπως μπορεις να δεις ειναι ΚΕΝΗ!

εχουμε 2011 πλεον, μη κολλας σ'αυτα που ηξερες.

και ναι σε παρακαλω μην ασχολησε μαζι μου, τουλαχιστον μη περιμενεις απαντηση οταν σχολιαζεις κατι.

ΚΕΝΟ, μην μου το παίζεις τώρα ανήξερος, εσύ μίλησες πρώτος για το τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή...Αλλά μιας και το αναφέρεις, γιατί επιβραβεύεις τα άτομα που έχουν το καλό αφού πιστεύεις στο κακό; Για τους χαρακτηρισμούς, το γενικά πάει στο ειδικά, από τη στιγμή που λες οι καλοί είναι ηλίθιοι και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό, είναι σαν να λες ότι είμαι εγώ ηλίθια. Το ίδιο και με σένα που είσαι έξυπνος.δε θυμαμαι να ανεφερα πως φερομαι στα κοντινα μου προσωπα, τις περισσοτερες φορες μιλαω γενικα για το κοσμο. το ποια ατομα επιβραβευω, πως, ποτε κ συμφωνα με ποια κριτηρια, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.

με τους χαρακτηρισμους δε το συνεχιζω. οσοι εχουν τη μυγα μυγιαζονται. παραδοξως μονο εσυ ενιωσες προσβεβλημενη, οποτε ψαξου...

carrot
03-01-2011, 16:44
Δόξα το Θεό..... να λέμε

carrot
03-01-2011, 16:50
.................................................. .................................................. ....................

whitecandle
03-01-2011, 16:58
δεν εχω απολυτως καμια φιλη εδω μεσα! ουτε φιλο ουτε τπτ, η λιστα μου οπως μπορεις να δεις ειναι ΚΕΝΗ!

εχουμε 2011 πλεον, μη κολλας σ'αυτα που ηξερες.

και ναι σε παρακαλω μην ασχολησε μαζι μου, τουλαχιστον μη περιμενεις απαντηση οταν σχολιαζεις κατι.

δε θυμαμαι να ανεφερα πως φερομαι στα κοντινα μου προσωπα, τις περισσοτερες φορες μιλαω γενικα για το κοσμο. το ποια ατομα επιβραβευω, πως, ποτε κ συμφωνα με ποια κριτηρια, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.

με τους χαρακτηρισμους δε το συνεχιζω. οσοι εχουν τη μυγα μυγιαζονται. παραδοξως μονο εσυ ενιωσες προσβεβλημενη, οποτε ψαξου...

Μόνο εγώ ένιωσα προσβεβλημένη, γιατί σπανίζουν οι καλοί, ή ίσως δεν το συνδύασαν με τον εαυτό τους. Τυχαίο ήταν, δεν ξέρω τι θες να πεις εσύ.

whitecandle
03-01-2011, 17:00
Δόξα το Θεό..... να λέμε
Ίνσεκτ δεν πιστεύω στο θεό, μακάρι να υπήρχε, θα υπήρχε κοινωνική δικαιοσύνη τότε και ίσως και όχι θάνατος. Τα λέμε.

carrot
03-01-2011, 18:19
Ίνσεκτ δεν πιστεύω στο θεό, μακάρι να υπήρχε, θα υπήρχε κοινωνική δικαιοσύνη τότε και ίσως και όχι θάνατος. Τα λέμε.

Κι εγώ δεν πίστευα μέχρι που αρρώστησα. Μετά έγινα καλά και πάλι σταμάτησα να πιστεύω. Μετά αρρώστησα ξανά άρχισα ξανά να πιστεύω. Σου λέει κάτι αυτό?

whitecandle
03-01-2011, 18:40
Κι εγώ δεν πίστευα μέχρι που αρρώστησα. Μετά έγινα καλά και πάλι σταμάτησα να πιστεύω. Μετά αρρώστησα ξανά άρχισα ξανά να πιστεύω. Σου λέει κάτι αυτό?
Τι να μου λέει ότι ο θεός σε έκανε να αρρωστήσεις για να πιστεύεις; Αυτό δεν θα ήταν νορμάλ, δηλαδή δεν θα ήταν αυτό που θα περίμενες από έναν καλό θεούλη όπως μας τον παρουσιάζουν. Κι εγώ πριν την αρρώστια πίστευα, αλλά μόλις είχα πάθει κατάθλιψη και έλεγα δεν θέλω να πεθάνω, και να μου δείξει ο θεός ένα σημάδι, δεν είδα κανένα σημάδι από τον θεό, άρα πίστεψα ότι δεν υπάρχει, και πριν από αυτό, ήμουν θρήσκο σχετικά άτομο.

carrot
03-01-2011, 18:42
Δεν χρειάζεται να δεις σημάδι.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι προερχόμαστε από τα ζώα ε?

whitecandle
03-01-2011, 18:45
Όχι δεν το ξέρουμε αυτό, μερικές φορές το θεωρώ χαζό, μερικές φορές πιστεύω ότι μπορεί και να συμβαίνει. Μακάρι να υπάρχει θεός, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως μας τον παρουσιάζουν καλό και αγαθό, γιατί εγώ με την αρρώστια σκέφτομαι πολλές φορές κακίες χωρίς να το ελέγχω, οπότε αν την έστειλε ο θεός την αρρώστια, είναι λίγο παράδοξο να θέλει να γίνω κακιά αφού είναι άγιος.

carrot
03-01-2011, 18:52
Μην περιμένεις να σου απαντήσω. Οκ, θα προσπαθήσω, εσένα αν σου πει μια φωνή οτι "πρέπει να τους σκοτώσεις όλους όσους ζουν στην πόλη" θα το κάνεις? Άν μέσα σου έχεις μια εικόνα ενός κακού Θεού πιθανώς να ακούσεις κάτι τέτοιο, αν όμως έχεις την εικόνα ενός καλού Θεού , μπορεί να ακούσεις κάτι σαν, "πρόσεχε", ας πούμε? Βλέπεις καταλαβαίνεις πιστεύω δεν ξέρω αν υπάρχει Θεούλης αλλά και να μην υπάρχει δεν είναι λόγος αυτός να κάνουμε το παν για να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα. Πάρε μια πέτρα για παραδειγμα... κενή είναι από μέσα της η πέτρα, έτσι λένε οι επιστήμονες (να δω μήπως βρω και το λινκ) εσύ όμως που είσαι άνθρωπος και εγώ νομίζουμε πως η πέτρα μέσα της έχει ύλη.. δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα...

whitecandle
03-01-2011, 18:54
Οκ, αλλλά τέτοια φωνή δεν πρόκειται να ακούσω. :)

carrot
03-01-2011, 18:56
http://www.ted.com/talks/richard_dawkins_on_our_queer_universe.html

carrot
03-01-2011, 18:58
Οκ, αλλλά τέτοια φωνή δεν πρόκειται να ακούσω. :)

Δεν το λέω για σένα αλλά αυτό μπορεί να συμβεί και σε έναν φυσιολογικό (από ουσίες για παράδειγμα). Κουλ. don't worry

whitecandle
03-01-2011, 19:06
Καλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω το βίντεο τώρα με κουράζει αλλά κατάλαβα ότι λέει για την πέτρα. :)

carrot
03-01-2011, 19:19
Δεν λέει μόνο για την πέτρα. Λέει πολλά ενδιαφέροντα ειδικά στο τέλος. Αν ξέρεις Αγγλικά και έχεις την διάθεση να το παρακολουθήσεις θα σου ανοίξει τα μάτια πιστεύω. Ο Dawkins θεωρείται από τα πιο λαμπρά μυαλά σήμερα.

whitecandle
03-01-2011, 19:23
Έχει και υπότιτλους στα ελληνικά δεν είναι αυτό το θέμα, απλώς δεν είμαι και καλά για να μπορώ να κάνω πράγματα, και δεν μπορώ.

crazy_diamond
03-01-2011, 22:00
Καλησπερουδια!!
σκεφτομαι συχνα οτι,
εχουμε μια ταση να χανομαστε με το κακο...μολις γνωρισουμε εναν "κακο ανθρωπο"(παρεπιπτοντως κατα την γνωμη μ δεν υπαρχουν καλοι κ κακοι),τραγικοποιουμε τα πραγματα..ενω οταν γνωρισουμε εναν "καλο" ειμαστε δυσπιστοι απεναντι του...
Νιωθω συχνα οτι ειμαστε μαθημενοι στο κακο παρα στο καλο!!

Θεωρώ και εγώ πως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί..
Είναι συμπεριφορές που για τον άλφα ή βήτα λόγο και με τον άλφα ή βήτα τρόπο είναι δυνατό και πιθανό να ξετυλίξουμε όλοι σε κάποια φάση.

Υπάρχει αυτή η τάση που αναφέρεις, Φωτεινή.
Είναι φορές που σα να αποσυντονιζόμαστε.
Σε μένα έχω παρατηρήσει πως υπήρξαν κάποιες περίοδοι που τα κάτω άκρα είχαν λιποτακτήσει,
κούτσαινα και δεν ήθελα να βρω πάτημα σε ενδιάμεσους γκρίζους τόνους..
δεξιά πατούσα στο μαύρο - αριστερή πατούσα στο λευκό.

Σε τέτοιες φάσεις είναι που η επαφή με μια συμπεριφορά ''κακίας'', ιδίως όταν συμβαίνει απροσδόκητα, μπορεί να σοκάρει,
όπως και η καλοσύνη να σημάνει καμπανάκι κινδύνου και να μας φορέσει πανοπλία.
Σκέφτεσαι, δεν μπορεί.. κάποιο λάκκο έχει η φάβα, πολλή γιρλάντα.. so, cut to the chase, φίλε!

Δύσπιστοι, επιφυλακτικοί, φοβόμαστε να εμπιστευτούμε, να δεχτούμε από τον άλλον..
Υπάρχουν όμως και αλισβερίσια χωρίς αντίτιμο :)

carrot
03-01-2011, 22:33
Σε τέτοιες φάσεις είναι που η επαφή με μια συμπεριφορά ''κακίας'', ιδίως όταν συμβαίνει απροσδόκητα, μπορεί να σοκάρει,
όπως και η καλοσύνη να σημάνει καμπανάκι κινδύνου και να μας φορέσει πανοπλία.
Σκέφτεσαι, δεν μπορεί.. κάποιο λάκκο έχει η φάβα, πολλή γιρλάντα.. so, cut to the chase, φίλε!
)

Επειδή η λίμπα δήλωσε πως είμαι καλό παιδί. Το λέω και σε σένα. Άγιος δεν είμαι. Θα ήθελα να ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο αλλά ξέρω πως έχω κάνει και εγώ σφάλματα. Είναι μερικές φορές που απλά θα ήθελα να μην είχα γεννηθεί. Άλλες φορές απλά νιώθω ευγνώμων που έχω ζήσει και καλές στιγμές στη ζωή μου. Μπορεί αυτό να μην αλλάζει τα δυσάρεστα αλλά όπως είπε και ο επιστήμονας στο βίντεο, η ανάμνηση είναι κάτι το οποίο έχει συμβεί αλλά δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις πως έχει συμβεί. Είναι σαν να μην υπήρξε.

carrot
03-01-2011, 22:55
Το άλλο που μου άρεσε είναι το εξής. Προσπάθησε να μαντέψεις ποια θα είναι η επόμενη κίνηση που θα κάνει αυτός ο άνθρωπος...! Πολύ απλά δεν μπορείς. χα!

crazy_diamond
03-01-2011, 23:02
Επειδή η λίμπα δήλωσε πως είμαι καλό παιδί. Το λέω και σε σένα. Άγιος δεν είμαι. Θα ήθελα να ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο αλλά ξέρω πως έχω κάνει και εγώ σφάλματα. Είναι μερικές φορές που απλά θα ήθελα να μην είχα γεννηθεί. Άλλες φορές απλά νιώθω ευγνώμων που έχω ζήσει και καλές στιγμές στη ζωή μου. Μπορεί αυτό να μην αλλάζει τα δυσάρεστα αλλά όπως είπε και ο επιστήμονας στο βίντεο, η ανάμνηση είναι κάτι το οποίο έχει συμβεί αλλά δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις πως έχει συμβεί. Είναι σαν να μην υπήρξε.

insect,

το μήνυμά μου ήταν περισσότερο μια γενική τοποθέτηση. Ελπίζω να μην κατάλαβες πως εκφράζω κάποια αμφιβολία για σένα :)

Γεννήθηκες, υπάρχεις, είσαι εδώ, και είσαι ο insect. Δεν ξέρω αν ο insect θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τον κόσμο, αλλά μπορεί να προσπαθήσει να κάνει καλύτερη τη ζωή του, το δικό του κόσμο.

Σημαντικό που αναγνωρίζεις τις καλές στιγμές που έζησες, που νιώθεις ευγνωμοσύνη γι' αυτές.
Ξέρεις όμως, και οι κακές στιγμές, κι αυτές κάποιο εφόδιο στριμώχνουν στο σακίδιο που φέρουμε στην πλάτη μας. Κάτι παίρνουμε, κάτι μαθαίνουμε και από αυτές.

Το βίντεο δεν το είδα. Ακόμα. Αλλά όπως έγραψε και ο Καζαντζάκης ''βίγλα αψηλή στα φρένα μας η μνήμη''. Και ναι, η μνήμη είναι τεκμήριο πως κάτι το ζήσαμε, πως κάτι συνέβη, πως εμείς κάπως - κάπου - κάποτε υπήρξαμε.

lizbet
04-01-2011, 23:30
αν ειναι δυνατον!!ειμαι σε μια παρεα που η κακια ειναι εξυπναδα εχω μια φιλη που απ τη πολυ καλοσυνη την περναν για βλημα.. εχω αρκετες φιλες που δεν βρισκουν ταιρι και μιλαν συνεχεια για γκομενους.. μπαινω εδω το ΚΕΝΟ με κανει να αισθανομαι οικεια βλεποντας μνμτα του και μετα βλεπω αρσενικα ιδιας φασης με τις φιλες μου σχολιο πρωτο... "οοοοχχχιιιιιι, αν ειναι δυναμον!!!" οχι και δω.. χαχαχαχα σχολιο δευτερο"ρε παιδια, αφου ειστε ολοι υπερ της καλοσυνης γιατι τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single?και υποερωτημα...τοτε ποια κατηγορια θα θεωρουσατε χαζογκομενα??δεδομενου ηλιθια=καλη ".................................................. .................................................. ...........................................
οκ αυτο ηταν το μηνυμα προς δημοσιευση οταν ειχα μεινει στη σελιδα 6 οκ παιδες δεν σας γνωριζω αλλα μηπως θα πρεπε να χαλαρωσετε λιγο ολοι σας? δεν ειμαι "καμια" φυσικα που θα σας πει τι θα κανετε αλλα κυριολεκτικα τωρα πιστευω πως το γ*μ*σατε τζαμπα.. οταν ειχα πρωτο απαντησει σε αυτο το θεμα ειχα αναφερθει στα κοινωνικα προτοκολλα που κανεις δεν αντιμετωπιζει τα συννεσθηματα του και αυτον που του φταιει ε λοιπον ηλικρινα χωρις να θελω να εμπλακω απλα λυστε το και βρειτε τα.. προς θεου ειναι φορουμ υποστηριξης και εσεις αντι να προσπαθειτε τσακωνεστε για το τπτ..co0l δεν ειναι αρεστοι οι χαρακτηρες ολλων σε ολλους...

whitecandle
04-01-2011, 23:49
Βρε λίζμπετ, μας τα εξηγείς λίγο καλύτερα γιατί εγώ δεν κατάλαβα λέξη! Τι υποστηρίζεις ακριβώς; Την κακία ή την καλοσύνη; Και τι σχέση έχουν τα αρσενικά εδώ (πάντως εγώ είμαι θηλυκό) με τις φίλες σου; Και το όχι αν είναι δυναμόν πχ τι είδους σχόλιο είναι; Δεν λέει κάτι! Τέλος, αυτό για τα single κορίτσια ποιός το λέει και τι θέλεις να πεις; Πωπω, μπερδεύτηκα.

lizbet
04-01-2011, 23:51
ελπιζω η διορθωση να σε βοηθησε.. lightbluepath

lizbet
05-01-2011, 00:02
τωρα οσο αναφορα τι θεση παιρνω οκ καλο ειναι το καλο αλλα δεν ειναι μοναδες καθολικες και αμεταβλητες υπαρχουν επιπεδα.. καλο ειναι να σε καλος αλλα οχι σε σειμειο βλακειας.. αλλα και κακος σε φαση να μπορεις να επιβιωσεις.. θαρρω πως τα χε πει καλα το κενο πριν απο καποιες σελιδες
"το αν μπορω να φτασω τη καλοσυνη, να ειμαι καλος, που κ ποτε κ με ποιους, ασε εμενα να το ξερω καλυτερα. σιγουρα δεν αξιζουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ειδικα αυτοι που σου προσφερουν."
καθε ανθρωπος ειναι καλος εκει που επιλεγει να ειναι καλος..ολα εχουν να κανουν με τις εμπειριες και τις συμπεριφορες που δεχομαστε..

σορρυ για το κειμενο που ειναι ετσι αλλα δεν ξερω πως να κανω τη "φουσκα" που δειχνει ποιος τα πε..

carrot
05-01-2011, 00:06
Πιστεύω ότι μερικοί έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα και δεν το παραδέχονται...

whitecandle
05-01-2011, 00:08
Λοιπόν τα ξαναδιάβασα, δεν με βοήθησαν αυτά που έγραψες, μόνη μου τα κατάλαβα, μόνο το τελευταίο με τις χαζογκόμενες ακόμα να το καταλάβω... Βασικά τσακωμοί υπάρχουν παντού ακόμη και σε αυτό το σάιτ, και είναι φυσικό όταν ακούς ας πούμε η κακία είναι εξυπνάδα, πως να αντιδράσεις; Σαν να σου λέω, δέξου το ότι θα σε προσβάλλω, γιατί είμαι πιο έξυπνος από σένα άμα εσύ είσαι καλός και εγώ θίχτηκα γιατί πιστεύω ότι είμαι καλή και με είπε και ηλίθια. Συνεπώς να βλέπεις ποιός το ξεκίνησε και να μην κρίνεις έτσι ασυναίσθητα, οκ λίζμπετ; Α, επίσης οι κοπέλες είναι συνήθως κακιές. :)

carrot
05-01-2011, 00:10
τωρα οσο αναφορα τι θεση παιρνω οκ καλο ειναι το καλο αλλα δεν ειναι μοναδες καθολικες και αμεταβλητες υπαρχουν επιπεδα.. καλο ειναι να σε καλος αλλα οχι σε σειμειο βλακειας.. αλλα και κακος σε φαση να μπορεις να επιβιωσεις.. θαρρω πως τα χε πει καλα το κενο πριν απο καποιες σελιδες
"το αν μπορω να φτασω τη καλοσυνη, να ειμαι καλος, που κ ποτε κ με ποιους, ασε εμενα να το ξερω καλυτερα. σιγουρα δεν αξιζουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ειδικα αυτοι που σου προσφερουν."
καθε ανθρωπος ειναι καλος εκει που επιλεγει να ειναι καλος..ολα εχουν να κανουν με τις εμπειριες και τις συμπεριφορες που δεχομαστε..

σορρυ για το κειμενο που ειναι ετσι αλλα δεν ξερω πως να κανω τη "φουσκα" που δειχνει ποιος τα πε..

Ένας φίλος μου μια φορά και ένα καιρό είχε πει πως τους καλούς τους εκμεταλλεύονται και τους κακούς δεν τους θέλει κανένας. Ο ίδιος έμπλεξε με ναρκωτικά και παίζει και η πιθανότητα να μην ζει τώρα γιατί άρχισε να βαράει πρέζα από μια στιγμή και μετά, τον κατέστρεψε και μια ***να.

Άλλοι που επέλεξαν να είναι λίγο πιο σεμνοί και να προσπαθούν να δώσουν το καλό παράδειγμα μπορεί να μην τους ήρθαν όλα βολικά αλλά τουλάχιστον έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.

Το πιστεύω πάντως πως το χρήμα και μερικές ηλίθιες η ηλίθιοι που σκέφτονται σαν ηλίθιες είναι η αιτία που έχει γίνει η Ελλάδα άντρο ναρκωτικών.

crazy_diamond
05-01-2011, 00:11

Για να εμφανίσεις τη φούσκα :) πηγαίνεις στο ποστ που σε ενδιαφέρει να παραθέσεις στο δικό σου μήνυμα
και κάνεις κλικ κάτω, εκεί που γράφει ''reply with quote''..

whitecandle
05-01-2011, 00:18
Καλά αφού έγινε κακός καλά να πάθει που τον κατέστρεψε, αφού αποδέχεται την κακία, συνεπώς την αποδέχεται και προς τον εαυτό του, αυτό είναι το φυσικό. Δεν πιστεύω ότι οι καλοί έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιβίωσης, πχ λένε κακό σκυλί ψόφο δεν έχει. Το ίδιο είναι για μένα κατα τη γνώμη μου, δεν παίζει ρόλο. Καλά τώρα τα ναρκωτικά τι σχέση έχουν ίνσεκτ;
Και τέλος, δεν είναι κουότ, αλλά απάντηση με παράθεση, ελληνικά λολ. :)

carrot
05-01-2011, 00:19
Καλά αφού έγινε κακός καλά να πάθει που τον κατέστρεψε, αφού αποδέχεται την κακία, συνεπώς την αποδέχεται και προς τον εαυτό του, αυτό είναι το φυσικό. Δεν πιστεύω ότι οι καλοί έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιβίωσης, πχ λένε κακό σκυλί ψόφο δεν έχει. Το ίδιο είναι για μένα κατα τη γνώμη μου, δεν παίζει ρόλο. Καλά τώρα τα ναρκωτικά τι σχέση έχουν ίνσεκτ;
Και τέλος, δεν είναι κουότ, αλλά απάντηση με παράθεση, ελληνικά λολ. :)

Καλά να πάθει? Αν συνέβαινε στο παιδί σου θα έλεγες το ίδιο? Δεν σου το εύχομαι βέβαια.

whitecandle
05-01-2011, 00:22
Καλά να πάθει? Αν συνέβαινε στο παιδί σου θα έλεγες το ίδιο? Δεν σου το εύχομαι βέβαια.
Ίνσεκτ σου εξήγησα, αναφέρομαι στην π... που λες, και λέω ότι όπως έστρωσε, να κοιμηθεί. Εγώ δεν επιλέγω να είμαι κακιά, οπότε δεν περιμένω μια τέτοια αντιμετώπιση. Λένε ότι ότι δεν θες να σου κάνουν, μην το κάνεις, αλλιώς είναι σαν να το υποστηρίζεις.

carrot
05-01-2011, 00:29
Ίνσεκτ σου εξήγησα, αναφέρομαι στην π... που λες, και λέω ότι όπως έστρωσε, να κοιμηθεί. Εγώ δεν επιλέγω να είμαι κακιά, οπότε δεν περιμένω μια τέτοια αντιμετώπιση. Λένε ότι ότι δεν θες να σου κάνουν, μην το κάνεις, αλλιώς είναι σαν να το υποστηρίζεις.

Να σε ρωτήσω. Τι είναι καλός για σένα? Κακός τι είναι? Εσύ τι θεωρείς πως είσαι?

lizbet
05-01-2011, 00:29
crazy diamond thank's για τη φουσκα..
lightbluepath.. πιστευω πως αν καποιος χρησιμοποιει τη κακια για να φαινεται εξυπνος τοτε ειναι ενα ατομο που δεν εχει να προσφερει τιποτα απλα τον αγνοεις και απο τις κινησεις του καταλαβαινεις τι επιπεδο εχει... με τετοια ατομα δεν ασχολησε..δεν εχουν τιποτα καλο και επικοδομητικο να σου δωσουν και απλα θα σου τσιτωνουν τα νευρα που πολλες φορες ειναι και το επιθυμητο αποτελεσμα για κεινους..
ιnsect.. οι σεμνοι που αναφερεις ειναι για μενα οι σωστοι ανθρωποι ,οχι ηλιθιοι αλλα ουτε και κακοι ,και ναι οντως καποιοι ανθρωποι οχι και τοσο ευστροφοι μαζι με καποιους αλλους κουτοπονηρους εχουν οδηγησει την χωρα σε τρελες καταστασεις αλλα εδω φταιν και οι σωστοι η και οι εξυπνοι αν θες που δεν κανουν και τπτ ουσιωδες ωστε να σταματησει ολο αυτο.

carrot
05-01-2011, 00:31
Δεν διαφωνώ lizbet. Ίσως όμως παίζει και οι περισσότεροι να μην μπορούν να αλλάξουν κάτι.

lizbet
05-01-2011, 00:31
πωπω καλα ειστε γρηγοροι ε.. η εγω απλα αργω!χιχι

whitecandle
05-01-2011, 00:32
Μα λίζμπετ, εδώ μας λέει ο φίλος μας ο κενό, ότι οι κακοί είναι έξυπνοι, αφού οι καλοί είναι ηλίθιοι. Αυτό και μόνο δεν σου λέει κάτι; Πως μπορείς και το υποστηρίζεις αν δεν είσαι κακιά;

lizbet
05-01-2011, 00:33
insect να σε ρωτησω φυσικα αν θες απαντας αν καταλαβα καλα περνας πολυ χρονο μονος σου γιατι τετοια απομονωση?

whitecandle
05-01-2011, 00:34
Να σε ρωτήσω. Τι είναι καλός για σένα? Κακός τι είναι? Εσύ τι θεωρείς πως είσαι?
Το τι είμαι εγώ το έχω πει. Τώρα κακός είναι αυτός που θέλει να βλάψει κάποιον χωρίς να του έχει κάνει κάτι, και καλός είναι το αντίθετο.

lizbet
05-01-2011, 00:36
lightblue..υποστηριξα το κομματι που ελεγε οτι αναλογα τον ανθρωπο συμπεριφερεσαι.. αλλοι αξιζουν τη καλη σου πλευρα και αλλοι οχι δεν εχουν ολοι την ιδια μεταχειριση αρα και εσυ μετα σαν ανθρωπος δεν μπορεις να σαι η καλος η κακος.. εισαι λιγο και απ τα δυο.

carrot
05-01-2011, 00:38
insect να σε ρωτησω φυσικα αν θες απαντας αν καταλαβα καλα περνας πολυ χρονο μονος σου γιατι τετοια απομονωση?

Χώρισα μετά από σχέση πολλών ετών.

whitecandle
05-01-2011, 00:38
lightblue..υποστηριξα το κομματι που ελεγε οτι αναλογα τον ανθρωπο συμπεριφερεσαι.. αλλοι αξιζουν τη καλη σου πλευρα και αλλοι οχι δεν εχουν ολοι την ιδια μεταχειριση αρα και εσυ μετα σαν ανθρωπος δεν μπορεις να σαι η καλος η κακος.. εισαι λιγο και απ τα δυο.
Οκ τότε. Απλά για μένα οι καλοί αξίζουν την καλή σου πλευρά και οι κακοί το αντίθετο, όχι κάποιο άλλο κριτήριο.

lizbet
05-01-2011, 00:40
ναι απλα οταν εσυ εισαι καλος με καποιον και αυτος ειναι νοημονας θα το εκτιμησει και θα χεις αντιστοιχη μεταχειρηση φυσικα οι ανθρωποι γουσταρουν να κανουν παρεα με ομοιους τους οπωτε αναλογα τη συμπεριφορα που θα δεχτεις θα χεις παρει και απαντηση του τι ειναι ο αλλος.. αλλα δεν μπορουμε να μαστε παντα αρεστοι σε ολους..

carrot
05-01-2011, 00:47
Σε ρώτησα τι είναι καλός και κακός αλλά δεν πήρα απάντηση. Φαίνεται πως βλέπουμε πιο εύκολα τα άκρα από οτιδήποτε άλλο. Δεν λέμε αυτός είναι καλούτσικος, μέτριος, λίγο καλός, ελάχιστα καλός, λέμε αυτός είναι καλό παιδί/ κοπέλα η απλά κλείνουμε πονηρά το μάτι για να δείξουμε ότι είμαστε και εμείς πονηροί.

lizbet
05-01-2011, 00:49
insect..wo0w.. πρεπει να ναι μεγαλο παλουκι,δεν ξερω τι να πω εφοσων δεν ξερω τη κατασταση παντως μην απογοητευεσαι απ το κοσμο.. θαρρω πως υπαρχει ενας-μια για τον καθε ενα μας..:)

carrot
05-01-2011, 00:50
insect..wo0w.. πρεπει να ναι μεγαλο παλουκι,δεν ξερω τι να πω εφοσων δεν ξερω τη κατασταση παντως μην απογοητευεσαι απ το κοσμο.. θαρρω πως υπαρχει ενας-μια για τον καθε ενα μας..:)

Δεν το βάζω κάτω. Θα ψάξω όλο τον κόσμο μέχρι να βρω το άλλο μου μισό!

whitecandle
05-01-2011, 00:50
Σε ρώτησα τι είναι καλός και κακός αλλά δεν πήρα απάντηση. Φαίνεται πως βλέπουμε πιο εύκολα τα άκρα από οτιδήποτε άλλο. Δεν λέμε αυτός είναι καλούτσικος, μέτριος, λίγο καλός, ελάχιστα καλός, λέμε αυτός είναι καλό παιδί/ κοπέλα η απλά κλείνουμε πονηρά το μάτι για να δείξουμε ότι είμαστε και εμείς πονηροί.

Και αυτό τι είναι βρε ίνσεκτ;

Το τι είμαι εγώ το έχω πει. Τώρα κακός είναι αυτός που θέλει να βλάψει κάποιον χωρίς να του έχει κάνει κάτι, και καλός είναι το αντίθετο.
Δεν σου εξηγώ εδώ τι θεωρώ κακό και τι καλό;

carrot
05-01-2011, 00:51
Οκ, με κάλυψε η απάντηση σου lightbluepath.

lizbet
05-01-2011, 00:52
τοτε ναι δεν εχω απαντηση γιατι το τι κανει καποιον καλο η κακο ειναι πολυσυνθετο και περιπλοκο και καθαρα υποκειμενικο πολλες φορες λυπαμε αλλα δεν ξερω να σου απαντησω μονοφραστικα καθε περιπτωση ανθρωπου για μενα ειναι διαφορετικη.

carrot
05-01-2011, 00:54
τοτε ναι δεν εχω απαντηση γιατι το τι κανει καποιον καλο η κακο ειναι πολυσυνθετο και περιπλοκο και καθαρα υποκειμενικο πολλες φορες λυπαμε αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.

Λένε καλύτερα να λυπάσαι αλλά να μην σε λυπούνται και καλύτερα να σε ζηλεύουν αλλά να μην ζηλεύεις. Βασικά το έμαθα από πρώτο χέρι. Παλιά δεν ζήλευα ποτέ μου αλλά έφτασα σε ακραίες συμπεριφορές εξαιτίας διαφόρων καταστάσεων, κυρίως ερωτικών (και όχι μόνο.)

Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο θέμα. Μου αρέσει η ευγένεια αν και κάποιες φορές γίνομαι από αγενής έως παράλογος.

lizbet
05-01-2011, 00:56
συμφωνω με τη lightbluepath αλλα το θεωρω πολυ γενικο..π.χ. τι ειναι καποιος που σε βλαπτει χωρις να το θελει?
η τι ειναι καποιος που επειδη βρισκοταν σε μια απελπισμενη θεση βλαπτει αθελα του η ακομα και πολλες φορες χωρις να το ξερει?

lizbet
05-01-2011, 01:01
insect, εχω περασει και γω απο ακραιες καταστασεις ζηλειας, γι αυτο και δεν ειμαι απολυτη..πληγωσα χωρις να χω προθεση

whitecandle
05-01-2011, 01:01
Κάποιος που δεν το θέλει, εννοείται δεν είναι κακός αυτό έλειπε. Εννοείται μες στον ορισμό μου, και η λέξη "σκόπιμα" να σου κάνει κακό.

lizbet
05-01-2011, 01:03
Μου αρέσει η ευγένεια αν και κάποιες φορές γίνομαι από αγενής έως παράλογος. ολοι λιγο πολυ ειμαστε ετσι καποτε ξερεις μονο παραλογη ημουν..

lizbet
05-01-2011, 01:05
χαχα η πρωτη μου φουσκα!yeah!!παιδες καληνυχτα..

carrot
05-01-2011, 01:05
Πιστεύω πως αυτά που θεωρούνται ως καλά, αρετές, είναι πηγή συντροφιάς για τον άνθρωπο.

lizbet
05-01-2011, 01:09
ειναι η εκτιμηση,ο σεβασμος, η αναγκη να προσφερεις, να δινεις και να σε γεμιζει η χαρα του αλλου περισσοτερο και απ'τη δικη σου. το συνυπαρχεις ειναι οντως η χαρα του να μοιραζεσαι..

KENO
05-01-2011, 01:51
lightbluepath εισαι σιγουρα ταυρινα, ετσι ? σε βλεπω με τα κερατακια να κανεις την επιθεσουλα σου, εχεις κολλησει στην αποψη οτι εισαι καλη κ παλευεις να την υπερασπιστεις. δε θα μπορουσα παρα να σου αναγνωρισω αυτο το πεισμα κ την επιμονη σου, παρολο που δε ξερω την ηλικια σου (οχι πως παιζει ρολο ή με νοιαζει κι ολας). απλα επειδη τυγχανει να ειμαι κι εγω ταυρος, μη περιμενεις να βγαλουμε ακρη κ να συμφωνισουμε σ'αυτο το τοπικ τουλαχιστον...

Μα λίζμπετ, εδώ μας λέει ο φίλος μας ο κενό, ότι οι κακοί είναι έξυπνοι, αφού οι καλοί είναι ηλίθιοι. Αυτό και μόνο δεν σου λέει κάτι; Πως μπορείς και το υποστηρίζεις αν δεν είσαι κακιά;αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.

μπαινω εδω το ΚΕΝΟ με κανει να αισθανομαι οικεια βλεποντας μνμτα του και μετα βλεπω αρσενικα ιδιας φασης με τις φιλες μου σχολιο πρωτο... "οοοοχχχιιιιιι, αν ειναι δυναμον!!!" οχι και δω.. χαχαχαχα σχολιο δευτερο"ρε παιδια, αφου ειστε ολοι υπερ της καλοσυνης γιατι τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single?και υποερωτημα...τοτε ποια κατηγορια θα θεωρουσατε χαζογκομενα??δεδομενου ηλιθια=καλητα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).

arktos
05-01-2011, 06:19
[I]

τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).

ωστόσο αυτή που είναι μόνη για κάποιους είναι μια πρόκληση.
όπως κ για κάποιους άλλους αυτή που θα κάνει την πρώτη κίνηση θα θεωρηθεί εύκολη κ πως κάνει σεξ με τον πρώτο τυχόντα.

lizbet
05-01-2011, 09:49
εγω απλα παρατηρω οτι και οι δυο πλευρες κρυβοντε πισω απο το δαχτυλο τους.. γι αυτο εκανα αυτο το σχολιο..
υπεραναλυουν.. αν παω να του μιλησω θα φανω ευκολη.../ αν τον παρω εγω τηλ θα φανω λυσασμενη..
ειναι η αλλη χαμηλων τονων.. μπα πια αυτη μωρε αυτη ειναι ξενερωτη η μιξοπαρθενα η' η' η' παντα και απ τις δυο πλευρες....
για μενα ειναι πιο απλα τα πραγματα αν σου αρεσει καποιος το δειχνεις ο καθε ενας εχει διαφρετικο τροπο... αν ο αλλος δεν νιωσει προσπαθεις λιγο παραπανω διευκρινηζεις τις προθεσεις σου και οσο τον γνωριζεις καταλαβαινεις περι τινος προκειτε...
με λιγα λογια ο τολμον νικα.. ειναι χαζομαρα να απορρηπτεις καποιον επειδη εχεις προσχηματισμενη γνωμη

ioannis2
05-01-2011, 10:34
Και τι γίνεται όταν ο άλλος όπως και να τον προσεγγίσεις, ακόμα και με τον πιο ευγενικό και φιλικό τρόπο, ακόμα και με το να δείξεις πραγματικό ενδιαφέρον γι αυτόν, σε βλέπει και γυρίζει απ την άλλη, δε σε καταδέχεται ή υποκρίνεται και σε αποφεύγει;
Πως αντιδρούμε και πως θα τον χαρακτηρίζαμε;
Και πως θα χαρακτηρίζαμε κάποιους που ελκύονται και κάνουν εύκολα φιλίες και παρέες με τον καθένα που απλά ξέρει να κάνει πλάκα, να παριστάνει τον νταή και να γίνεται ο ευχάριστος της παρέας;

Αυτά τα ερωτήματα τα θέτω για απάντηση και προβληματισμό συνάμα ως προς το γιατί κάποιοι μένουν μόνοι και ότι αυτό δε φαίνεται πάντοτε να εξαρτάται αποκλειστικά από τη συμπεριφορά τους.

Kandy
05-01-2011, 10:36
lightbluepath εισαι σιγουρα ταυρινα, ετσι ? σε βλεπω με τα κερατακια να κανεις την επιθεσουλα σου, εχεις κολλησει στην αποψη οτι εισαι καλη κ παλευεις να την υπερασπιστεις. δε θα μπορουσα παρα να σου αναγνωρισω αυτο το πεισμα κ την επιμονη σου, παρολο που δε ξερω την ηλικια σου (οχι πως παιζει ρολο ή με νοιαζει κι ολας). απλα επειδη τυγχανει να ειμαι κι εγω ταυρος, μη περιμενεις να βγαλουμε ακρη κ να συμφωνισουμε σ'αυτο το τοπικ τουλαχιστον...

αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.

τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).
Εγω θα ηθελα να εκφρασω μια διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σας- Πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια κ παθαινεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να γινεσαι καλλιτερος σαν ανθρωπος, δηλαδη να βελτιωνεσαι κ οχι να χειροτερευεις. Για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να εισαι σκεπτομενος - εξυπνος. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?

Οσο για το θεμα με τα single κοριτσια, μαλλον θα διαφωνησω. Το να εισαι με καποιον/καποια ειναι θεμα συγκυριων κ κοινωνικοτητας κ οχι καλοσυνης ή κακιας.

whitecandle
05-01-2011, 11:48

αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.

Δεν αποκαλύπτω το ζώδιό μου. Παρακάτω. Οκ, ας μην συμφωνήσουμε. Πάντως θα γράψω από κάτω την άποψή μου, στο επόμενο ποστ δηλαδή.
Όσο για τα single κορίτσια, μη σχολιάσω καλύτερα. Ευτυχώς μόνο που δεν είναι όλοι σαν κι εσένα, και μάλλον δεν ισχύει ότι και οι single είναι οι πιο πολλές καλές. Έλεος.

whitecandle
05-01-2011, 11:49
Εγω θα ηθελα να εκφρασω μια διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σας- Πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια κ παθαινεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να γινεσαι καλλιτερος σαν ανθρωπος, δηλαδη να βελτιωνεσαι κ οχι να χειροτερευεις. Για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να εισαι σκεπτομενος - εξυπνος. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?

Οσο για το θεμα με τα single κοριτσια, μαλλον θα διαφωνησω. Το να εισαι με καποιον/καποια ειναι θεμα συγκυριων κ κοινωνικοτητας κ οχι καλοσυνης ή κακιας.

+100 στην πρώτη παράγραφο

keep_walking
05-01-2011, 12:37
Χμ υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα στον ανθρωπο που τα χρησιμοποιει για να επιβιωσει , αναλογα και με το περιβαλλον του.
Εαν εισαι εξυπνος πχ ειναι ενα προσον που μετραει.
Εαν εισαι χαζος δεν την βγαζεις ευκολα καθαρη...αλλα θελεις φυσικα αυτα που γευεται ο εξυπνος , αρα πας σε αλλα κολπα ισως πιο υπουλα ωστε να την περασεις καλα.

Πολυ χοντροκομμενα τα παραπανω , αλλα πιστευω οτι οσο λιγοτερα προσοντα εχει καποιος και αναλογως το περιβαλλον και τα βιωματα του σε γενικες γραμμες τον ωθουν να γινει πιο κακος για να επιβιωσει.
Φυσικα ισως να μην επρεπε να χρησιμοποιησω την λεξη κακια αλλα την λεξη ευελιξια....τεσπα.

Παντως και η καλοσυνη και το να εισαι καλος ειναι ενα οπλο που σε επιδεξια χερια (ενω φαινεται οτι εσυ τηρεις τους κανονες αρα δεν εισαι ευελικτος αρκετα)...μπορει να σου προσφερει πολλα.

Να κλεισω με το δεν υπαρχουν κανονες παρα μονο εξαιρεσεις (απο το τραγουδι):P

RainAndWind
05-01-2011, 12:45
We see things not as they are, but as we are.

Και τον ίδιο τον κόσμο μεταμορφώνει η αντίληψή μας, άλλοτε ως basically good, άλλοτε ως basically bad. Για παράδειγμα αν μου δείξετε έναν φουλ ερωτευμένο που θεωρεί τον κόσμο κακό, θα κάτσω να με πηδήξετε. λολ
Από την άλλη όταν είσαι σε κατάθλιψη πχ, τον κόσμο (με τον κόσμο δεν εννοούμε φυσικά "πράγματα", αλλά σύνολα ανθρώπων, άρα κοινωνίες), ε, και όμορφο και χαρωπό δεν τον λες. Άρα η αντίληψή μας όταν αλλάζει, αλλάζει μαζί της και το βάφτισμα του κόσμου, δίχως αυτός να έχει ουσιαστικά αλλάξει. Πάντα θα περιέχει όσα και τώρα, το καλό και το κακό σε διαφορετικές ποσοτικές διαβαθμίσεις, ανάλογα και με την ιστορική στιγμή που βιώνουμε (το καλός και το κακός που συζητιέται εδώ είναι ηθικές κρίσεις, να το ξέρουμε, άρα υπόκεινται στη δική μας ηθική, όχι σε όλων, άσχετα αν κάποιες ηθικές είναι πανανθρώπινα αποδεκτές, σε γενικές γραμμές αυτό εξυπηρετεί την κοινωνική συγκρότηση και διατήρηση των κοινωνιών). Όταν είμαστε λοιπόν εξτρίμ στις ηθικές μας κρίσεις, τότε πληρώνουμε το κόστος τους με κάποιο τρόπο ούτως ή αλλέως, λολ
Πχ ο κόσμος είναι ΠΟΛΥ καλός θα με οδηγήσει σε κάποιες συνέπειες. Ο κόσμος είναι ΠΟΛΥ κακός θα με οδηγήσει σε άλλες. Οι άνθρωποι είναι καλοί άλλα αποτελέσματα. Οι άνθρωποι είναι κακοί, άλλα.
Μέσες οπτικές, χρυσές τομές μάλλον, προτιμώ να εξετάζω πολλές πλευρές ταυτόχρονα, με ενδιαφέρουν.

KENO
05-01-2011, 15:12
ωστόσο αυτή που είναι μόνη για κάποιους είναι μια πρόκληση.
όπως κ για κάποιους άλλους αυτή που θα κάνει την πρώτη κίνηση θα θεωρηθεί εύκολη κ πως κάνει σεξ με τον πρώτο τυχόντα.ναι σιγουρα ξεχωριζει.
οσο για τη πρωτη κινηση κ πως θα το παρει ο καθενας, εμ γιαυτο εγραψα πως γιναν περιπλοκα τα παντα.
λες κ ειναι κακο να θελει μονο σεξ.

Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?εξαρταται πως μεταφραζει ο καθενας το καλο. εαν οπου καλυτερος = αγαθος, αγνος, αθωος, τοτε σιγουρα οχι. εαν εννοεις πιο εμπειρος ας πουμε, με υπομονη, εχωντας μαθει κ να αδιαφορει στα βρισιδια κλπ, τοτε οκ. μονο που τα τελευταια εγω προσωπικα δε τα βλεπω σαν καλοσυνη. αρα ανηκουν κ αυτα στη κακια. ειναι οπως το πα, απ'τη στιγμη που το μυαλο σου μολυνθει απο μια σκεψη μονο, απο οτιδηποτε μπορει να σε βγαλει απ'την ονειροφουσκα του "ολα ειναι καλα", παυεις να εισαι καλος.

Δεν αποκαλύπτω το ζώδιό μου. Παρακάτω. Οκ, ας μην συμφωνήσουμε. Πάντως θα γράψω από κάτω την άποψή μου, στο επόμενο ποστ δηλαδή.δε χρειαζεται να τρεμεις, απλα αναγνωριζω τις τακτικες σου κ το χαρακτηριστικο κολλημα, that's all.

We see things not as they are, but as we are.αυτο.-

Για παράδειγμα αν μου δείξετε έναν φουλ ερωτευμένο που θεωρεί τον κόσμο κακό, θα κάτσω να με πηδήξετε. λολετοιμασου για πηδημα λολ. οταν ειμαι ερωτευμενος μπορω να ειμαι τοσο αφοσιωμενος ωστε να γνωρισω την αλλη, που απλα ψοφαει ο κοσμος γυρω μου! κ φυσικα αν καποιος πασχει απο αρρωστημενη ζηλια, τοτε ναι μπορει να βλεπει κ ολο το κοσμο απειλητικα, σαν εχθρο που μπορει να του φαει τη γκομενα. ετσι ημουν μικροτερος...

Πάντα θα περιέχει όσα και τώρα, το καλό και το κακό σε διαφορετικές ποσοτικές διαβαθμίσεις, ανάλογα και με την ιστορική στιγμή που βιώνουμε (το καλός και το κακός που συζητιέται εδώ είναι ηθικές κρίσεις, να το ξέρουμε, άρα υπόκεινται στη δική μας ηθική, όχι σε όλων, άσχετα αν κάποιες ηθικές είναι πανανθρώπινα αποδεκτές, σε γενικές γραμμές αυτό εξυπηρετεί την κοινωνική συγκρότηση και διατήρηση των κοινωνιών).πιστευω πως ειμαστε κ τα δυο, απλα ισως λογο εμπειριων (ή οχι), επιλεγουμε το ενα γιατι μας εκφραζει πιο πολυ. αλλα εξαρταται κ απο το ατομο που εχουμε απεναντι μας, πως μας συμπεριφερεται, πως μοιαζει, αν νιωθουμε πως μας προσφερει κλπ. εγω παντως οταν ειμαι στα καλα μου οπως τωρα, προτιμω κ να αδιαφορισω παρα να δειξω τη κακια μου κ να ξεκινησω καβγα. αρα τελικα ειναι κ θεμα διαθεσης απλα. αμφιβαλλω αν ολοι μας εδω ειμαστε καθε μερα ωρα κ στιγμη, με τη καλη κουβεντα στο στομα...

carrot
05-01-2011, 15:20
Μπράβο ΚΕΝΟ. Τα λες ωραία!

whitecandle
05-01-2011, 16:35
Μα δεν τρέμω, είδες να τρέμω; Ίνσεκτ το εννοείς το μπράβο, δεν σε πιάνω.

carrot
05-01-2011, 16:44
Δεν ξέρω, τι να σου, δεν το είπα από κακία πάντως. Θέλετε να κάνουμε και άλλες ερωτήσεις. Θα ρωτάμε όλοι ο ένας τον άλλο. Εγώ θα απαντάω και όλοι εσείς δεν θα απαντάτε γιατί αυτό είναι ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ. Χαχα.

carrot
05-01-2011, 16:54
Η μάλλον θα παίξουμε άλλο παιχνίδι. ΘΑ προσπαθεί ο καθένας να δείξει την περισσότερη αδιαφορία σε ότι δεν θα έδειχνε αν ήταν φυσιολογικός να δούμε ποιος θα βρει ο ΝΙΚΗΤΗΣ. Hasta la victoria. Los capitalistos. (κάτι με έχει πιάσει με το τελευταίο COD και βλέπω παντού κίτρινα και κόκκινα ανθρωπάκια...η διαφορετικά κόκκινα και κίτρινα)

whitecandle
05-01-2011, 16:59
Μπα, εμένα δεν μ' αρέσουν τα παιχνίδια, ίσως λόγω της αρρώστιας..:p

carrot
05-01-2011, 17:00
Μπα, εμένα δεν μ' αρέσουν τα παιχνίδια, ίσως λόγω της αρρώστιας..:p

Σου λέει κάτι το "why so serious"?

whitecandle
05-01-2011, 17:04
Σου λέει κάτι το "why so serious"?
Δεν ξέρω, ίσως επειδή έχω περάσει πολλά ή ακόμα καλύτερα επειδή έχω ωριμάσει πριν την ηλικία μου ίσως λόγω ότι είμαι και γυναίκα, να μην με κάνει να έχω όρεξη για τέτοια.

carrot
05-01-2011, 17:06
Δεν ξέρω, ίσως επειδή έχω περάσει πολλά ή ακόμα καλύτερα επειδή έχω ωριμάσει πριν την ηλικία μου ίσως λόγω ότι είμαι και γυναίκα, να μην με κάνει να έχω όρεξη για τέτοια.

Ναι βρε λαιτ αλλά πρέπει να χαλαρώνουμε και λίγο, δεν νομίζεις?

whitecandle
05-01-2011, 17:09
Ναι βρε λαιτ αλλά πρέπει να χαλαρώνουμε και λίγο, δεν νομίζεις?
Μπα εγώ δεν χαλαρώνω ποτέ...:p Μπορεί να φταίει και η αρρώστια. Παίξτε εσείς. :) Εξάλλου και το παιχνίδι ένας αγώνας είναι ποιός θα κερδίσει. Κι εγώ πάντα χάνω. Χαχαχα

carrot
05-01-2011, 17:10
Μπα εγώ δεν χαλαρώνω ποτέ...:p Μπορεί να φταίει και η αρρώστια. Παίξτε εσείς. :) Εξάλλου και το παιχνίδι ένας αγώνας είναι ποιός θα κερδίσει. Κι εγώ πάντα χάνω. Χαχαχα

Εγώ συνήθως παίζω μόνος μου παιχνίδια.. τα άλλα παιδάκια συνήθως δεν με καλούν στα παιχνίδια τους και έτσι μου έχει μείνει το παράπονο. :(

whitecandle
05-01-2011, 17:12
Εγώ συνήθως παίζω μόνος μου παιχνίδια.. τα άλλα παιδάκια συνήθως δεν με καλούν στα παιχνίδια τους και έτσι μου έχει μείνει το παράπονο. :(
Άστα με ένα παράπονο είμαστε. Μήπως τελικά είχαμε λιγότερα από τους άλλους και γι'αυτό νοσήσαμε;

carrot
05-01-2011, 17:13
Άστα με ένα παράπονο είμαστε. Μήπως τελικά είχαμε λιγότερα από τους άλλους και γι'αυτό νοσήσαμε;

Δεν ξέρω δεν είμαι ψυχίατρος.

whitecandle
05-01-2011, 17:15
Δεν ξέρω δεν είμαι ψυχίατρος.

Εγώ το ψάχνω πολύ.

carrot
05-01-2011, 17:15
Εγώ το ψάχνω πολύ.

Κι εγώ πάρα πολύ. Ειδικά σε παιχνίδια.

whitecandle
05-01-2011, 17:21
:eek::eek::eek:

carrot
05-01-2011, 17:23
χαρουμενη τωρα ?? :)/?

whitecandle
05-01-2011, 17:27
Δεν ξέρω, νόμιζα ότι με δούλευες. Αλλά γιατί να είμαι χαρούμενη;

carrot
05-01-2011, 17:29
wow, ξερεις τι εχω καταλαβει? πως ενας ανθρωπος που εχει ταπεινωθει, τον εχουν κοροιδεψει στην περισσεια των περιπτωσεων θα θελησει να συμμετασχει, να παει με τα νερα των "δυνατων" και καλα :) για να νιωσει και αυτος δυνατος. δεν ειναι ομως παντα ετσι. ξερεις υπαρχουν εκει εξω τοσοι και τοσοι που ειναι μονοι τους κι ομως το ματι σπαει και κοκκαλα απο την δυναμη. αυτο το λεω γιατι εχεις πει πως θελεις δυναμη .. power unlimited power (σαν τον darth vader), και οχι μονο εσυ.

whitecandle
05-01-2011, 17:31
Εσύ τι πιστεύεις δηλαδή, πως έχω δύναμη, ή δεν αναφέρθηκες σε αυτό;

carrot
05-01-2011, 17:38
πιστευω πως μερικες φορες δυναμωνουμε κι ας ειμαστε και μονοι. αυτο λεω. οτι πολλοι ανθρωποι ειναι μονοι, περισσοτερο ακομα απο σενα και απο μενα και απο ολους οσους γραφουν και διαβαζουν εδω.

whitecandle
05-01-2011, 17:39
Κατάλαβα, πρώτη φορά σε κατάλαβα, βινς. Θα ανοίξω γραφείο! Χαχαχα

carrot
05-01-2011, 17:42
Για όλα υπάρχει πρώτη φορά ;)

carrot
05-01-2011, 17:44
Εσυ λιμπα που εχεις δηλωσει οτι πασχεις για πες μου. Ειναι η ιδεα μου η μερικες φορες τα ματια μας ειναι τα ματια ενος βλακα?

whitecandle
05-01-2011, 17:47
Τι εννοείς ότι τα μάτια μας είναι τα μάτια ενός βλάκα; Πως τα βλέπουμε τα πράγματα, ή ότι τα μάτια μας κυριολεκτικά μοιάζουν σαν βλαμμένα;:p

soft
06-01-2011, 06:01
. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????

.

Αυτο kandy το σκεπτικο θα ηθελα να μου το αναλυσεις
απ οτι καταλαβαινω εδω μπορει να κανω και λαθος ,γιατι δεν ξερω τι ειπατε σττα προηγουμενα
Ειναι οτι το να φερθεις με καλοσυνη ειναι εξπναδα??

κοριτσι μου το να φερθεις με καλοσυνη ειναι αρετη ,δικο σου χαρισμα και του καθενος και δεν προυποθετει εξυπναδα ,αλλα καρδια ψυχη {παλι στον κοσμο μου εγω μαλλον } και μην μου πεις οτι ποτε στη ζωη σου δεν γνωρισες ανθρωπους που δεν ειχαν και το καλυτερο:" iq"
και να ηταν απλα ψυχουλες ?? Εγω παντως πολλους !!

α και κατι αλλο η ηλιθιοτητα δεν εχει να κανει με κακια ,αλλα με τη συνδεση την εγκεφαλικη τη στοματικη και τη γλωσσικη εκει υπαρχει ενα θεμα αλλο μεγαλο
Απο μεγαλη πειρα αυτα :)

carrot
06-01-2011, 12:34
Έχει ένα ενδιαφέρον IQ τεστ σε αυτή τη σελίδα: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/index.htm

το τεστ ειναι αυτο: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm
θέλει "λίγο" χρόνο βέβαια και να μην βιάζεσαι να απαντήσεις. σε μερικά δεν ήξερα την απάντηση και τα προσπερνούσα! πλάκα έχει.

Μια ενδιαφέρον ερώτηση/ απάντηση ήταν, οι άνθρωποι δεν είναι καλοί αλλά δεν είναι όλοι κακοί . χα .λολ

Εμένα πάντως μου έβγαλε IQ 120 (not bad!!!) συγκεκριμένα ανήκετε στο 26% του πληθυσμού ανώτερης ευφυίας!

carrot
06-01-2011, 12:43
Παλαιότερα που δεν είχα ψυχολογικά είχα μεγαλύτερο IQ :(

Kandy
06-01-2011, 16:55
Αυτο kandy το σκεπτικο θα ηθελα να μου το αναλυσεις
απ οτι καταλαβαινω εδω μπορει να κανω και λαθος ,γιατι δεν ξερω τι ειπατε σττα προηγουμενα
Ειναι οτι το να φερθεις με καλοσυνη ειναι εξπναδα??

κοριτσι μου το να φερθεις με καλοσυνη ειναι αρετη ,δικο σου χαρισμα και του καθενος και δεν προυποθετει εξυπναδα ,αλλα καρδια ψυχη {παλι στον κοσμο μου εγω μαλλον } και μην μου πεις οτι ποτε στη ζωη σου δεν γνωρισες ανθρωπους που δεν ειχαν και το καλυτερο:" iq"
και να ηταν απλα ψυχουλες ?? Εγω παντως πολλους !!

α και κατι αλλο η ηλιθιοτητα δεν εχει να κανει με κακια ,αλλα με τη συνδεση την εγκεφαλικη τη στοματικη και τη γλωσσικη εκει υπαρχει ενα θεμα αλλο μεγαλο
Απο μεγαλη πειρα αυτα :)
Εγω αυτο που ηθελα να πω κ μαλλον δεν το εξηγησα πολυ καλα ειναι οτι ενας πραγματικα σκεπτομενος -εξυπνος ανθρωπος δεν μπορει παρα να ειναι κ καλος. Σκεπτομενος ειναι ο ανθρωπος που εχει κριτικη ικανοτητα, που μαθαινει απο τα λαθη του κ.ο.κ (Δεν αναφερομαι τοσο στο IQ, που μετα το τελος της φοιτητικης ζωης δεν παιζει πρωταρχικη σημασια στην καθημερινοτητα.) Παρ ολ αυτα η σκεψη που αναφερω δεν σημαινει οτι ειναι αμφιδρομη, δηλαδη οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα ειναι κακος.
Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?
Αυτη ειναι η αποψη μου, αν σας εδωσα να την καταλαβετε, η οποια ομως δεν αναιρει κ καποιες αλλες δικες σας

RainAndWind
06-01-2011, 16:57
Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.

Kandy
06-01-2011, 16:58
Έχει ένα ενδιαφέρον IQ τεστ σε αυτή τη σελίδα: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/index.htm

το τεστ ειναι αυτο: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm
θέλει "λίγο" χρόνο βέβαια και να μην βιάζεσαι να απαντήσεις. σε μερικά δεν ήξερα την απάντηση και τα προσπερνούσα! πλάκα έχει.

Μια ενδιαφέρον ερώτηση/ απάντηση ήταν, οι άνθρωποι δεν είναι καλοί αλλά δεν είναι όλοι κακοί . χα .λολ

Εμένα πάντως μου έβγαλε IQ 120 (not bad!!!) συγκεκριμένα ανήκετε στο 26% του πληθυσμού ανώτερης ευφυίας!

Εσυ δεν χρειαζεται να ψαχνεις το IQ σου καθολου, γιατι απο τον τροπο που γραφεις (ειτε συμφωνω-ειτε διαφωνω) φαινεται οτι εχεις πολυ υψηλο! (δεν ειρωνευομαι)

Lou!
06-01-2011, 17:02
rep point στο μνμ της soft στο πανω μερος της σελ!!! :D

(ως γνωστον, You must spread some Reputation around before giving it to soft again.)

Kandy
06-01-2011, 17:03
Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.
Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ψυχωσης αλλα μαλλον αυτοπεποιθησης.

Lou!
06-01-2011, 17:14
Εγω αυτο που ηθελα να πω κ μαλλον δεν το εξηγησα πολυ καλα ειναι οτι ενας πραγματικα σκεπτομενος -εξυπνος ανθρωπος δεν μπορει παρα να ειναι κ καλος. Σκεπτομενος ειναι ο ανθρωπος που εχει κριτικη ικανοτητα, που μαθαινει απο τα λαθη του κ.ο.κ (Δεν αναφερομαι τοσο στο IQ, που μετα το τελος της φοιτητικης ζωης δεν παιζει πρωταρχικη σημασια στην καθημερινοτητα.) Παρ ολ αυτα η σκεψη που αναφερω δεν σημαινει οτι ειναι αμφιδρομη, δηλαδη οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα ειναι κακος.
Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?
Αυτη ειναι η αποψη μου, αν σας εδωσα να την καταλαβετε, η οποια ομως δεν αναιρει κ καποιες αλλες δικες σας

προσωπικα διαφωνω αρκετα.

ενας πραγματικα σκεφτομενος ανθρωπος μπορει να ειναι κ κακος, why not? τι τον εμποδιζει να γινει κακος σε καποιες περιπτωσεις?

ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα, πχ ενας πνευματικα καθυστερημενος, η ενα μωρο 2 χρονων, δεν μπορουν εξ ορισμου να χαρακτηριστουν κακοι. δεν εχουν συνειδητοτητα του καλου κ του κακου, αρα δεν εχει νοημα να τους χαρακτηρισουμε. το καλο κ το κακο αφορα μονο εκεινους που εχουν την πνευματικη διαυγεια να διαχωρισουν τις εννοιες. (δεν αφορα τον γατο μου, που ηταν σαφως αμοραλιστης!!!)

ο Αινσταιν δεν ηταν παντα καλος. δεν ξερω τι εκανε στο τελος της ζωης του, αν μετανοησε για καποια πραγματα. επειδη εχω διαβασει κομματια βιογραφιας του απο το βιβλιο "Αινσταιν, Πικασσο" του Arthur Miller, τοσο ο Εινσταιν οσο κ ο Πικασσο θεωρουνται αρκετα σκληροκαρδοι ανθρωποι απο πολλους που τους συναναστραφηκαν. αναμφισβητητα ηταν κ οι 2 ευφυεστατοι κ ταλαντουχοι κ παρα πολυ εργατικοι κ φιλοδοξοι.

Ο χιτλερ ηταν σουπερ υπερ πανεξυπνος μαζι με πολλα αλλα! αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο μελετητες, αν κ δεν εχω διαβασει προσωπικα, εχω ακουσει γνωμη γι αυτον απο ατομο που εχει διαβασει. λες να ηταν χαζος κ να εκανε ο,τι εκανε? λυπαμαι, αλλα αυτο δεν γινεται.

Lou!
06-01-2011, 17:17
Με έχει απογοητέυσει ο κόσμος. Όλα τρέχουν τόσο γρηγορα, με πιάνει και αυτή η κατάθλιψη και βασικά νιώθω σαν να βλέπουν όλοι ταινία και να αλλάζουν τα κανάλια τόσο γρηγορα. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος αυτή την περίοδο. Το μαρτύριο που τράβηξα βέβαια δεν το δημοσίευσα και καλύτερα να κρατήσω το στόμα μου κλειστό αλλά όσο νά'ναι μου φαίνεται πολύ περίεργο που πρειμένουν όλοι σαν τα παιδιά που παίζουν το παιχνίδι με τις καρέκλες. Ποιός θα είναι πιο γρήγορος για να μην φύγει από το παιχνίδι και να μην χάσει την καρέκλα του.

Θα έλεγα, δύσκολα τα πράγματα.

κ ναι, υπαρχουν κ καλοι ανθρωποι πανω σε αυτον τον πλανητη, ισως απλα κοιτας σε λαθος σημεια!!!

KENO
06-01-2011, 17:18
Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?ο Χιτλερ μπορουσε να φτασει τη θεωση, εξελισωντας την αδυναμη φυση του ανθρωπου. ο Αϊνσταιν αν κ μπορει να ηταν εξυπνοτερος, σαφως οχι...
ο Χιτλερ παρεπιπτοντως ηταν κ αυτος ταυρος. ;)

Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.ε πασιφανες ειναι, οσο πιο πολλα σκεφτεται κανεις, τοσο πιο πολυ τρελενεται. μαθηματικοι, φυσικοι κλπ γιατι νομιζεις τα χουνε χαμενα ? απ'την υπεραναλυση ειναι.

carrot
06-01-2011, 17:28
Kandy, thanks! Με κολακεύεις :)

Τώρα λέω να κάνω κι ένα τεστ προσωπικότητας. Τώρα που είμαι καλά! λολ.

Kandy
06-01-2011, 17:32
προσωπικα διαφωνω αρκετα.

ενας πραγματικα σκεφτομενος ανθρωπος μπορει να ειναι κ κακος, why not? τι τον εμποδιζει να γινει κακος σε καποιες περιπτωσεις?

ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα, πχ ενας πνευματικα καθυστερημενος, η ενα μωρο 2 χρονων, δεν μπορουν εξ ορισμου να χαρακτηριστουν κακοι. δεν εχουν συνειδητοτητα του καλου κ του κακου, αρα δεν εχει νοημα να τους χαρακτηρισουμε. το καλο κ το κακο αφορα μονο εκεινους που εχουν την πνευματικη διαυγεια να διαχωρισουν τις εννοιες. (δεν αφορα τον γατο μου, που ηταν σαφως αμοραλιστης!!!)

ο Αινσταιν δεν ηταν παντα καλος. δεν ξερω τι εκανε στο τελος της ζωης του, αν μετανοησε για καποια πραγματα. επειδη εχω διαβασει κομματια βιογραφιας του απο το βιβλιο "Αινσταιν, Πικασσο" του Arthur Miller, τοσο ο Εινσταιν οσο κ ο Πικασσο θεωρουνται αρκετα σκληροκαρδοι ανθρωποι απο πολλους που τους συναναστραφηκαν. αναμφισβητητα ηταν κ οι 2 ευφυεστατοι κ ταλαντουχοι κ παρα πολυ εργατικοι κ φιλοδοξοι.

Ο χιτλερ ηταν σουπερ υπερ πανεξυπνος μαζι με πολλα αλλα! αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο μελετητες, αν κ δεν εχω διαβασει προσωπικα, εχω ακουσει γνωμη γι αυτον απο ατομο που εχει διαβασει. λες να ηταν χαζος κ να εκανε ο,τι εκανε? λυπαμαι, αλλα αυτο δεν γινεται.
Οριζουμε με διαφορετικο τροπο το ποιος ειναι εξυπνος κ ποιος οχι. Τον Χιτλερ τον θεωρω ηλιθιο ,γιατι η ηλιθιοτητα ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα στον κοσμο κ αυτος δυστυχως εκανε πολλα.
Εγω δεν αναφερομαι στο ΙQ. Το ειπα αλλωστε κ παραπανω. Αχχχχχχ! Δεν με παρακολουθεις!
Tελος παντων, αν το κοιταξω απ τη δικη σου οπτικη γωνια μπορει να μου αλλαξεις τη γνωμη, αλλα οχι το γεγονος οτι εχω δικιο (χαχα!!!!)

carrot
06-01-2011, 17:42

Η αλλιώς γιατί όσοι έχουνε ψύχωση, έχουνε ψύχωση με το iq.... με δέμπερψες

Lou!
06-01-2011, 17:52
kandy, ναι νομιζω οτι οντως οριζουμε τις εννοιες διαφορετικα. η ηλιθιοτητα για μενα δεν ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα στον κοσμο, ειναι να μην παιρνει στροφες το μυαλο κ αυτο δεν ειναι εγκλημα. ο Χιτλερ εκανε πολλα για αλλους λογους. προφανως ηταν ψυχικα διαταραγμενος, ηλιθιος η σχιζοφρενης ομως οχι. εγω αναφερομαι στο ΙQ, ναι, αλλα κ ενα μετριο IQ, ειναι αρκετο για να κανει τους ανθρωπους να εχουν συναισθηση ηθικης. μονο στα πολυ χαμηλα ΙQ, μαλλον υπαρχει ελλειψη ηθικης διακρισης. να στο θεσω με τα δικα σου λογια: πιστευω οτι ενας ανθρωπος μπορει να ειναι σκεφτομενος, με κριτικη ικανοτητα, να μαθαινει απο τα λαθη του κ να ειναι κ κακος (δε λεω παντα, σε καποιες περιπτωσεις).

carrot
06-01-2011, 17:56
ΤΕΣΤ ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/mental.htm

μου βγηκε αυτο

Έμπνευση
Επιδιώκετε να κάνετε τη ζωή σας περισσότερο ενδιαφέρουσα αυτή τη στιγμή. Θέλετε να διασκεδάσετε, να ξυπνήσει το ενδιαφέρον μέσα σας ξανά και προσπαθείτε ν’ αποφύγετε κάθε τι που είναι πληκτικό ή κουραστικό. Βρίσκετε πως οι άνθρωποι γύρω σας δεν έχουν έμπνευση και πιστεύετε πως θα συμμερίζονταν τις σκέψεις σας για το πως θα μπορούσαν να γίνουν πιο ενδιαφέροντες. Παρόλα αυτά οι φίλοι σας δεν έχουν ανάγκη να αναπληρώσουν την κρυφή πλήξη τους με μια επίδειξη πνεύματος -όπως εσείς.
Παρόλο που είναι αλήθεια πως η ανία κάνει τη ζωή άνοστη, το μεγαλύτερο πρόβλημα σας είναι η δική σας ανικανότητα να ψυχαγωγηθείτε. Οι διασκεδάσεις που προγραμματίζετε δεν είναι παρά αναστάτωση. Όταν τελειώνουν μένετε μόνοι με την πλήξη σας. Θα χρειαστείτε μερικές εβδομάδες μέχρι να κατορθώσετε να βγείτε απ’ το λήθαργο σας. Συνεχίστε να επιδιώκετε το σκοπό σας και κάποια μέρα θα συνειδητοποιήσετε πως η ζωή είναι πάλι ενδιαφέρουσα -χωρίς τεχνητές διασκεδάσεις.
Ένας τρόπος ν’ αλλάξετε την πνευματική στάση σας είναι να πάψουν οι κινήσεις του σώματος σας να είναι νωθρές και ν’ αποκτήσουν ζωντάνια. Έτσι θα αισθανθείτε καλύτερα.
Ενώ μαθαίνετε ν’ ανακαλύπτετε περισσότερη έμπνευση γύρω σας, υπάρχει ο κίνδυνος να γίνετε επιτηδευμένοι και να ριχτείτε σε επιπόλαιες δραστηριότητες. Θυμηθείτε τις παραμελημένες σας ποιότητες, όπως η κοινή λογική και η σύνεση. Απολαύστε τα απλά, κοινότυπα πράγματα όποτε μπορείτε. Κοιτάξτε προσεκτικά τη ζωή και ίσως ανακαλύψετε πως σας παρέχει πολλές ενδιαφέρουσες ευκαιρίες.
Ο αντικειμενικός στόχος σας: Ψάξτε για περισσότερη έμπνευση στον εαυτό σας κι απολαύστε τα απλά πράγματα. Τολμήστε να είστε απλά ο εαυτός σας και θα δείτε πως τα αξιόλογα άτομα σας προσέχουν. Αν οι παρέες σας είναι πληκτικές και κοινότυπες, βρείτε έναν κοινό στόχο που θα μπορέσει να σας εμπνεύσει όλους.

carrot
06-01-2011, 18:09
Χμ, ας το ξανακάνω...

carrot
06-01-2011, 18:11
Ηρεμία
Αυτή τη στιγμή επιθυμείτε να μείνετε ήρεμοι και ανενόχλητοι. Αισθάνεστε πως είναι λίγα τα πράγματα που αξίζει να σας συγκινήσουν και πως οι άνθρωποι γύρω σας που παρασύρονται από ενθουσιασμό είναι συναισθηματικοί και παιδιαρίζουν. Οι αγαπημένοι σας εκτιμούν την προσπάθεια σας να παραμείνετε ήρεμοι και γαλήνιοι αλλά φοβούνται πως χάνετε το ενδιαφέρον σας γι’ αυτούς και τον κόσμο.
Στην πραγματικότητα, δεν έχετε πειθαρχήσει ολοκληρωτικό την παλιά συμπεριφορά σας. Απεχθάνεστε τη συναισθηματικότητα στους άλλους, εν μέρει γιατί δεν έχετε κατορθώσει να κρύβετε πάντα τα αισθήματα σας. Επειδή φοβάστε τη συναισθηματική σας φύση θεωρείτε πως πρέπει να την καταπιέσετε ολοκληρωτικά. Σε λίγες εβδομάδες θα κατορθώσετε να φτάσετε στην απαραίτητη ισορροπία ανάμεσα στον αυθορμητισμό και την ηρεμία, αλλά η αντικειμενικότητα που αναπτύσσετε τώρα είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση. Από τη στιγμή που θα ελέγχετε τα συναισθήματα σας ο φόβος σας για τις συναισθηματικές σας εκρήξεις θα εξαφανιστεί.
Το σώμα σας τείνει να κινείται απότομα και ασύνδετα. Κινηθείτε πιο χαριτωμένα —πιο αρμονικά με το γαλήνιο ιδανικό σας.
Μέχρι η γαλήνια στάση να σας γίνει συνήθεια, ίσως υπερβάλλετε και γίνετε μελαγχολικοί —πλήττετε και κάνετε και τους άλλους να πλήττουν. Ξεφύγετε απ’ την κατάσταση αυτή αναπτύσσοντας την περιέργεια και το ενδιαφέρον σας ξανά. Ενδιαφερθείτε για τους γύρω σας και μην προσπαθείτε να πνίγετε συνεχώς τα αισθήματα σας. Αν συμπεριφέρεστε έτσι, τα καταπιεσμένα αισθήματα θα διαταράσσουν συνεχώς τη γαλήνη σας.
Ο αντικειμενικός στόχος σας: Ισορροπείστε τη ζωή σας χωρίς να την καταντάτε πληκτική ή να πνίγετε το παιδί που υπάρχει μέσα σας. Να είστε περίεργοι για τα πράγματα χωρίς να παρασύρεστε από το απλοϊκό ξεχείλισμα και τη διαχυτικότητα. Όταν συνεργάζεστε με τους άλλους ενθαρρύνετε τους να εκφράζουν τα αισθήματα τους ήρεμα, σαν ενήλικες και ώριμοι άνθρωποι.

KENO
07-01-2011, 00:15
Έκφραση
Αυτή τη στιγμή αισθάνεστε πως η προσωπικότητα σας εμποδίζεται να αναπτυχθεί και πως σας αρνούνται τα πράγματα που αξίζετε, εξαιτίας διαφόρων «παραδόσεων». Πιστεύετε πως ο συμβατικός νόμος και η τάξη είναι μερικές φορές υπερβολικά περιοριστικοί για το αληθινά δυναμικό άτομο. Οι άλλοι είναι πιθανό να σας ενθαρρύνουν να γίνετε ισχυροί, φοβούνται όμως ότι η ενασχόληση σας με την έκφραση της προσωπικότητας σας ίσως σας οδηγήσει να αντιδράσετε εγκληματικά. Στην πραγματικότητα ο ζήλος σας να σπάσετε την υπάρχουσα τάξη οφείλεται εν μέρει στις ανεπιτυχείς προσπάθειες να ξεπεράσετε τις αναστολές και τα εμπόδια μέσα σας. Κατηγορείτε τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές δυσκολίες σας να εκφράσετε τη δύναμη των συναισθημάτων σας. Σε μερικές εβδομάδες, με συνεχή προσπάθεια, θα ξεπεράσετε την παλιά καταναγκαστική στάση σας. Όταν γίνει αυτό δεν θα χρειάζεται πια να δράτε σαν να είστε παράνομος. Οι σκληρές σας συνήθειες φαίνονται στον τρόπο που κινείται συνολικά το σώμα σας. Προσπαθήστε να κινείστε με λιγότερο έλεγχο και με πιο δυναμικό τρόπο. Μέχρι να συνηθίσετε μια δυνατή συμπεριφορά, ίσως αγνοήσετε κάποιους νόμους ή ανατρέψετε χωρίς λόγο τις παραδόσεις. Αυτό θα το αποφύγετε αν προσπαθήσετε να αξιολογήσετε τα πράγματα αμερόληπτα. Ψάχτε τις αιτίες που κρύβονται πίσω από την υπάρχουσα τάξη. Μετά τραβήξτε ενεργητικά —αλλά δίκαια— το δρόμο σας. Αν ενδιαφερθείτε για την πρόοδο σας απλά, θα έχετε λίγα προβλήματα. Αν, αντίθετα, θελήσετε, να πετύχετε εις βάρος των άλλων, θα συναντήσετε σοβαρά κωλύματα. Ο αντικειμενικός στόχος σας: Να είστε δυναμικοί αλλά και δίκαιοι. Σπάστε τις συμβατικότητες εκείνες που είναι αντικειμενικό άδικες ή παρεμποδιστικές. Οι άλλοι θα συνεργαστούν μαζί σας όταν διαπιστώσουν πως ο δυναμισμός σας δεν θα τους απειλήσει.

ioannis2
07-01-2011, 07:58
Προσθέτω στα πιο πάνω.
Να είστε απλά ο εαυτός σας, όσο πιο αυθεντικός γίνεται. Αυτό ελκύει τους άλλους και μάλιστα σε καταπληκτικό βαθμό. Όσους δεν τους ελκύει ή είναι αρνητικοί μαζί σας μάθετε να τους αποφεύγετε τελείως ή τουλάχιστον να τους αντιμετωπίζετε. Από αυτούς που σας εκτιμούν και σας αγαπούν παίρνετε ενέργεια.
Χρειάζεται όμως πρώτα εσωτερική γαλήνη, ηρεμία και ευτυχία για ότι είσαστε. Αν αγαπήσετε πρώτα τον εαυτό σας όπως είναι επακολουθεί ότι θα σας αγαπήσουν και οι άλλοι. Χρειάζεται όμως να μην είστε παθητικοί, αλλά δραστήριοι, να πέρνετε την πρωτοβουλία και να τολμάτε να πείτε αυτό που νοιώθετε, να μεταδίδετε εσείς το δυναμισμό. Να διεκδικάτε από τα πιο απλά και ασήμαντα μέχρι τα πιο σπουδαία χωρίς φόβο.
Το προσποιητό στην αρχή ελκύει, έχει ελάχιστη διάρκεια, όμως όταν ο άλλος καταλάβει ότι πρόκειται για κάτι πλαστό απομακρύνεται.
Τα λέω τόσο πεζά και χωρίς καθόλου χιούμορ (το χιούμορ πάντα χρειάζεται), όμως έτσι είναι η πραγματικότητα.

carrot
07-01-2011, 17:52
Χρόνια πολλά Ιωάννη!

carrot
08-01-2011, 00:16
Δεν ξέρω αν μπήκε κανείς στον κόπο να δει το βίντεο που πόσταρα. Είπα σε προηγούμενο μήνυμα ότι μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε ο Dawkins στο τέλος της διάλεξης. Είπε με λίγα λόγια οτι υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι με διαστρεβλωμένη αντίληψη (delusional είπε χαρακτηριστικά) για το διάστημα.