PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΑΙΜΟΝΕΣ

simetra
11-12-2010, 23:05
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΚΤΡΩΣΗ.ΚΑΝΑΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕ ΚΗΝΥΓΑΝΕ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ Η ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ

carrot
11-12-2010, 23:09
Ο οργανισμός σου κατέρευσε από το άγχος και το στρες. Δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που το έχει πάθει αυτό.

Ζήτα βοήθεια καταρχάς από ανθρώπους ποιυ εμπιστεύεσαι.

Άσε τους δαίμονες για τους παππάδες και κοίτα να σώσεις τον εαυτό σου.

elis
11-12-2010, 23:12
αποκλειεται να σασ ειπαν στα θρησκευτικα οτι υπαρχουν δαιμονεσ που μπορουν να μπουν στο ανθρωπινο σωμα μαλλον κατι δεν καταλαβεσ καλα

Γάτος
11-12-2010, 23:20
Βρε κοπέλα μου δεν θα σε ρωτήσω γιατί έκανες την έκτρωση αλλά γιατί δεν πήρες προφύλαξη; Δεν θα σου πω αν είναι αμαρτία ή όχι δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά καταλαβαίνεις πως μιλάς για μια ζωή;; Δεν είναι κάτι άψυχο.

Τώρα στο άλλο που λες. Προφανώς πιστεύεις κάπου για να μιλάς για δαίμονες. Να ξέρεις πως αν πιστεύεις με όλη την δύναμη της ψυχής σου και της καρδιάς σου οι δαίμονες σύμφωνα με την θρησκεία δεν μπορούν να σε πειράξουν. Να σου πω τι έγινε. α) αγχώθηκες υπερβολικά β) φοβήθηκες γ) ίσως νιώθεις και τύψεις. Συμβαίνουν αυτά παραπάνω; Αν νιώθεις τύψεις πήγαινε να εξομολογηθείς και κοίταξε να κρατήσεις αυτό που έκανες σαν μάθημα για το μέλλον και όχι σαν κάτι που θα σε αφήσει πίσω. Οκ κούκλα μου. Καλό κουράγιο και μην το βάζεις κάτω και την επόμενη φορά προσεκτικά,

*Πως μπήκε αυτό το σημάδι στο μήνυμα μου ρε παιδιά;

*Ghost*
11-12-2010, 23:29
Ενα μεγαλο μπραβο στον π@π@ρα θρησκευτικο που τρομοκρατει μικρα παιδια σε μια ευαισθητη ηλικια οπου υποτιθεται θα επρεπε να διαμορφωνουν την κριση τους!!!
Ο τροπος που διδασκουν την θρησκεια ειναι απαρχαιωμενος... Μιλανε ακομα για αδαμ και ευα!!! Ελεος!!! Στον μεσσαιωνα ζουμε???

Κοριτσακι μου, το εχω ζησει και εγω, οχι σε τοσο εντονο βαθμο, αλλα το εχω ζησει... Μεχρι που συνειδητοποιησα οτι αυτες ειναι ιστοριες για αγριους! Μα πανω απ ολα αναληθειες! Αν ρωτησεις εναν παπα αν υπαρχουν δαιμονες και αν μπορουν να μπουν μεσα σου, το πιθανοτερο ειναι να σου πει ναι, και να σου δωσει να διαβασεις προσευχες! Το ιδιο και καποιος απο αυτους του αγνωστικιστες τυπου "πυλες του ανεξηγητου". Αν ρωτησεις ενα επιστημονα ή εναν οποιονδηποτε μορφωμενο ανθρωπο το πιθανοτερο ειναι να γελασει και να πει οτι απλως εχει ισχυρη φαντασια...

Το να ρωτας αν υπαρχουν δαιμονες ειναι σαν να ρωτας αν υπαρχουν βρικολακες... Ταπεινη μου αποψη, ειναι ολα ενα ματσο μπουρδες!

Απ οτι καταλαβα εχει αγχωθει για το αν εκανες καλα που εκανες εκτρωση... Κατα την γνωμη μου εισαι μικρη ακομα και εκανες πολυ καλα που εκανες εκτρωση, γιατι εχεις ολη την ζωη μπροστα σου και δεν εισαι ετοιμη για ενα μωρο. Μην ακους ανθρωπους που προσπαθουν να σε γεμισουν τυψεις! Το απερισκεπτο ειναι να ΜΗΝ κανεις εκτρωση σε τοσο μικρη ηλικια. Και εκτος απο αυτο, με την λογικη τους, καθε ωαριξια ή εκσπερματωση χωρις γονιμοποιηση θα πρεπει να θεωρειται φονος...
Μην σκας! Η θρησκεια πρεπει να συμβαδισει καποτε με την εποχη της και ειναι πραγματικα θλιβερο το ποσο κακο μπορει να κανει σε μια εαυσθητη ψυχη...

simetra
11-12-2010, 23:59
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ Π.Χ.ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΑ.

simetra
12-12-2010, 00:05
ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΜΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΗΞΕΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΑΦΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΛΑΚΙΑ ΕΓΙΝΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ

sabb
12-12-2010, 00:27
Καλό μου παιδί, είσαι σε μια πολύ ευαίσθητη ηλικία...Το ότι έκανες έκτρωση, είναι από μόνο του ένα πολύ μεγάλο συναισθηματικό φορτίο που μια ώριμη γυναίκα δυσκολεύεται ν' αντέξει, πόσο μάλλον εσύ. Πρέπει κατά την γνώμη μου να ενημερώσεις αμέσως τους γονείς σου για το συμβάν και να επισκεφτείτε μαζί έναν ειδικό που θα σε καθοδηγήσει να ξεπεράσεις αυτές τις δύσκολες στιγμές και κατά δεύτερο λόγο ίσως θα έπρεπε οι γονείς σου να καταγγείλουν στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων τον εκπαιδευτικό που σας γεμίζει τα κεφαλάκια σας με δαίμονες και κουραφέξαλα και παίζει με τις ψυχές αθώων παιδιών...
Το θέμα σίγουρα θα κλειδωθεί μια και λόγω ηλικίας έχεις παραβιάσει τους όρους χρήσης αυτού του φόρουμ, ωστόσο θεωρώ πως σαν επόμενο βήμα πρέπει να ζητήσεις οπωσδήποτε την συνδρομή των γονιών σου και μαζί θα ξεπεράσετε το πρόβλημα που σε βασανίζει...

simetra
12-12-2010, 00:38
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ ΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ.ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΛΑΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΣΕ ΚΟΥΡΕΛΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩς ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΩΡΑ?ΚΟΥΝΑΝΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΕΣ ΛΕΣ ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΚ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΚΑΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΒΓΕΝΟΥΝ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΣΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟ.

Γάτος
12-12-2010, 00:41
θα συμφωνήσω με τον/την sabb το να το μοιραστείς με τους δικούς σου όσο σκληρό και αν είναι είναι το 1ο βήμα! Σε παρακαλώ πραγματικά κάνε το γιατί είναι αμαρτία να κάνεις τέτοιες σκέψεις και να μην μπορείς να προχωρησεις στην ζωή σου. Είσαι παιδί ακόμα! Μην το αφήσεις να περάσει μόνο του σε καμία περίπτωση θες στήριξη!

Θεοφανία
12-12-2010, 00:44
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ ΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ.ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΛΑΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΣΕ ΚΟΥΡΕΛΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩς ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΩΡΑ?ΚΟΥΝΑΝΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΕΣ ΛΕΣ ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΚ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΚΑΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΒΓΕΝΟΥΝ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΣΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟ.

΄Καταλαβαίνεις βέβαια πως είναι αδύνατο να πιστέψουμε κάτι τέτοιο, έτσι? Αν υπήρχε τέτοιος καθηγητής θα τον είχαν πάει φυλακή και σίγουρα οι ψυχολόγοι δεν αντιδρούν έτσι.
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά αυτά περί δαιμόνων και άλλων μεταφυσικών μπορεί να οφείλονται σε έντονο άγχος και όσο περνάει ο καιρός να χειροτερευει. Μπορεί να νομίζεις πως οι γονείς είναι εχθροί σου, αλλά είναι οι μόνοι πραγματικοί σύμμαχοι σου. Μίλησε τους και πήγαινε σε έναν ειδικό, όπως σε συμβούλευσε και ο σάββας. Μακάρι να ήξερες πόσο σημαντικό είναι μπροστά στις όποιες φοβίες σου για την κατσάδα που θα ακούσεις.

Γάτος
12-12-2010, 00:44
Καλά πάει καλά ο καθηγητής σας τι σας διδάσκει?? Τι είναι αυτά τα πράγματα; Άκου συμφωνία με τον έξω και μακριά. Έλα χριστέ και παναγία.

Αυτά π λες τα κάνει ο ψυχίατρος με τα φάρμακα όχι ο ψυχολόγος ρε συ. χαχα

simetra
12-12-2010, 00:48
Σκεψου οτι επειδη ειμαι μικρη δεν με απαλασει κανενας απο τις συνεπειες...αμα τους το πω δεν θα με στειριξουν θα στεναχωριθουν θα γινω και εγω χεροτερα...γιατι να στεναχωριουντε τρεις (εγωκ οι γονεις μου) αντι για εναν εμενα αφου εγω το κανα.Ειμαι 15 και εχω καταστρεψει την ζωη μ απο τωρα να καταστρεψω και τους γονεις μου?Που δεν ου εχουν στερειση τιποτα?που δεν εχω ουτε ενα παραπονο?Που μου χουν δοσει αρχες και εγω τισ πατησα τις εγραψα.ετσι οπως εχω γινει τωρα ειναι το τιμημα που πληρωσα για αυτο που ηθελα να παρω.Εφοσον ηθελα να κανω εκτρωση τωρα ειμαι ετσι χαλια δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στην ζωη

Θεοφανία
12-12-2010, 00:54
Σκεψου οτι επειδη ειμαι μικρη δεν με απαλασει κανενας απο τις συνεπειες...αμα τους το πω δεν θα με στειριξουν θα στεναχωριθουν θα γινω και εγω χεροτερα...γιατι να στεναχωριουντε τρεις (εγωκ οι γονεις μου) αντι για εναν εμενα αφου εγω το κανα.Ειμαι 15 και εχω καταστρεψει την ζωη μ απο τωρα να καταστρεψω και τους γονεις μου?Που δεν ου εχουν στερειση τιποτα?που δεν εχω ουτε ενα παραπονο?Που μου χουν δοσει αρχες και εγω τισ πατησα τις εγραψα.ετσι οπως εχω γινει τωρα ειναι το τιμημα που πληρωσα για αυτο που ηθελα να παρω.Εφοσον ηθελα να κανω εκτρωση τωρα ειμαι ετσι χαλια δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στην ζωη

Αρχή σε έναν άνθρωπο είναι να μην είναι ψυχοικά ανήθικος.
Εκανες ένα λάθος, δεν θα καταστρεψεις όλη σου τη ζωή από αυτό. Δεν χρειάζεται να μιλήσεις για την έκτρωση. Πες τους όλα αυτά που νιώθεις και πειστους να πας σε έναν ψυχολόγο. Εκεί υπάρχει απόρρητο. Βοήθησε τον εαυτό σου. Μακάρι να ήξερες πόσο σημαντικό είναι αυτό.

sabb
12-12-2010, 00:54

Είσαι 15 χρονών κι έχεις την άποψη πως οι ψυχολόγοι σε γεμίζουν φάρμακα , το λες με την σιγουριά προσωπικής εμπειρίας ή πιστεύεις πως η σημερινή επιστημονική κοινότητα λοβοτομεί εν είδει "Φωλιάς του Κούκου", όσους νοσούν ψυχικά ? Πιστεύεις πως θα βοηθήσεις περισσότερο τον εαυτό σου αν αποσιωπήσεις το συμβάν της έκτρωσης και παραμείνεις εγκλωβισμένη σε υπερβατικές ανοησίες που σε αποπροσανατολίζουν ? Πως μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου από την στιγμή που η ίδια δεν έχεις την ωριμότητα να αντιληφθείς το μέγεθος της ανοησίας που καταστρέφει την ψυχική σου υγεία , εν είδει δαιμόνων, αντίχριστων, τη σάρα τη μάρα και το κακό συναπάντημα ?
Βάλε το καλά στο μυαλό σου...Αυτός ο εγκληματίας που σας "ποτίζει" με ιδέες που μπορούν να γυρίσουν σε ψυχωτικά σύνδρομα, πρέπει να καταγγελθεί , γιατί καταστρέφει ψυχές. Δεν υπάρχει τίποτε από αυτά που λέει, ούτε δαίμονες, ούτε αντίχριστοι , ούτε χαρτορίχτρες, ούτε διαβόλοι, ούτε τριβόλοι.... Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσεις να επανέλθεις στη πραγματικότητα....

*Ghost*
12-12-2010, 00:57
Πρωτον, οι ψυχολογοι δεν σου δινουν φαρμακα, γιατι δεν εχουν δικαιωμα να το κανουν, καθως δεν ειναι γιατροι.
Δευτερον, αν μπορεις κανε delete οτι εχεις αποθηκευσει στον εγκεφαλο σου απο αυτο που σας εχει πει αυτος ο σιχαμενος που θελει να αποκαλειται και εκπαιδευτικος, τρομαρα του!!! Ακομα και να το λεει η αγια γραφη, αυτο δεν σημαινει οτι ισχυει. Η αγια γραφη επισης λεει οτι ο μυωσης χωρισε την θαλασσα στα δυο! Μην ξεχνας οτι εχει γραφει σε μια εποχη που οι ανθρωποι δεν ηξεραν τι ειναι ο κεραυνος! Οποτε οτι και να τους ελεγες το πιστευαν! Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε και εμεις...
Ειναι θλιβερο που οι ανθρωποι της εκκλησιας χρησιμοποιουν ακομα τεχνασματα εκφοβισμου για να κρατησουν κοντα τους τους ανθρωπους. Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι πραγματικα δεν υπαρχει μεγαλυτερος αντιχριστος απο τους "δηθεν" χριστιανους... Προσωπικα, κοριτσι μου, δεν πιστευω, αλλα εκτιμω τους ανθρωπους που ειναι χριστιανοι για να τιμησουν τα ομορφα ιδανικα της θρησκειας τους, και οχι επειδη αν δεν το κανουν θα καουν στην κολαση!
Μην ξεχνας οτι οι τυψεις μας προγραμματιζονται με βαση τις επιταγες της κοινωνιας.. Δηλαδη το αν θα νιωσεις τυψεις για κατι δεν ειναι κατι στανταρ ή αυτονοητο, αλλα καθοριζεται απο το τι σου εχει μαθει η κοινωνια οτι ειναι "κακο".Τι θελω να πω?? Το οτι εσυ τωρα αισθανεσαι τυψεις δεν σημαινει οτι πραγματι εκανες κατι κακο. Αν ζουσες σε μια υποτιθεμενη κοινωνια οπου η εκτρωση δεν θεωρουνταν ταμπου και εβλεπαν πιο ρεαλιστικα το θεμα, οτι πρεπει να ειναι λυση τελευταιας αναγκης οχι επειδη ειναι "φονος" (θεος φυλαξοι!), αλλα επειδη δεν ειναι καλο για τον οργανισμο σου, τοτε δεν θα βασανιζοσουν και θα εβλεπες το θεμα σαν μια ιατρικη επεμβαση που καλο θα ηταν να αποφυγεις στο μελλον!!!
Δεν εχεις καποια φιλη σου που να μπορεις να της μιλησεις??
Να σε ρωτησω, αντιβιωση παιρνεις? Ο γιατρος σου εχει δωσει οδηγειες να φροντισεις τον εαυτο σου?
Α, επισης, οι ορμονες σου ειναι ακομα "τραλαλι-τραλαλο" απο τον επεμβαση, δωσε χρονο στον εαυτο σου, γιατι η μεγαλη θλιψη μπορει να οφειλεται και σε αυτο!

simetra
12-12-2010, 01:06
εχω τετοια αποψη για τους ψιχιατρους γιατι εχω διαβασει πολλα βιβλια και ιατρικα απλα καποιες φορες αν εχει καποιος ανχος η κατι οχι πολυ σοβαρο του δινουν με το παραμικρο βενζοδιαζεπινες και υστερα οταν διακοπτει την θεραπια με τα φαρμακα ειναι χειροτερα γιατι ειχε παθει εξαρτηση και εχει αλλα συπτωματα η γινοντε χειροτερα με τα χαπια και αυτα αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που ειναι απαραιτητα.Οσο για το αλλο μας εχει πει οτι υπηρχε ενας παππας που επικοινωνουσε με αλλους χωρις τηλεφωνο χωρις τιποτα
και οτι ειχαν ερθει σε λογομαχια ενας γεροντας με εναν βουδαιστη και ειπε ο βουδιστης οτι και καλα σιγα ον αγιο και πηγε να βαρεσει τον γεροντα και δεν μπορουσε σταματαγε απο μοο ου το ποδι και πολλες αλλες ιστοριες και τα παιδια α και μενα η γιαγια μου εχασε τον βαπτιστηκο της σταυρο και ειπε αγιε αντωνη εμφανισε μου τον σταυρο και αυτος εμφανιστηκε και διαφορα τετοια ανεξηγητα και επειρεαστηκα μαλλον.Η καθηγητρια θρησκευτικων μας ειχε πει οτι ο θεος εχει δημιουργησει αγγελους και διαφορα τετοια πολλα που αν σας τα γραφω θα κουραστητε και θα λετε θρησκευτικα κανουμε τωρα και τετοια

*Ghost*
12-12-2010, 01:09
Μολις διαβασα ενα προηγουμενο ποστ...
Μην καταστρεφεις τον εαυτο σου επειδη νομιζεις οτι σου αξιζει να πονας και να υποφερεις επειδη εκανες κατι που θεωρεις λαθος. Αλοιμονο αν η ζωη σου καθοριζονταν απο μια επεμβαση!!!! Η ζωη σου ομως καθοριζεται απο το πως αισθανεσαι μεσα σου, και εφοσον τωρα δεν νιωθεις καλα πρεπει να κανεις κατι γι αυτο πριν βουλιαξεις μεσα στην μιζερια και την κανεις βιωμα σου!
Οι γονεις σου θα σε στηριξουν, μην το αμφισβητεις αυτο! Πρεπει να ειναι πολυ ακαρδοι αν σε παρατησουν τωρα που τους χρειαζεσαι περισσοτερο. Και μην νομιζεις οτι αν δεν τους το πεις δεν θα καταλαβουν οτι δεν εισαι καλα. Καλυτερα να στεναχωρηθουν ξεροντας τι συνεβη και να το λυσετε μαζι, παρα να στεναχωριουνται μες στην αγνοια.

*Ghost*
12-12-2010, 01:14
Διαβασε και κανενα επιστημονικο βιβλιο τυπου Richard Dawkins που διαβαζεται ευκολα, και οχι μονο για βενζοδιαζεπινες!

simetra
12-12-2010, 01:15
Μου εχει δωσει αντιβιωση και ενα αλλο φαρμακο.βεβαια τωρα τα σταματησα γιατι επρεπε και εβγαζα και γαλα και δεν ηταν φυσιολογικο και πηρα ενα φαρμακο που σταματαει την προλακτινη

Θεοφανία
12-12-2010, 01:16
Μου εχει δωσει αντιβιωση και ενα αλλο φαρμακο.βεβαια τωρα τα σταματησα γιατι επρεπε και εβγαζα και γαλα και δεν ηταν φυσιολογικο και πηρα ενα φαρμακο που σταματαει την προλακτινη

Συγνώμη, πόσο μηνών ήσουν?

sabb
12-12-2010, 01:18
εχω τετοια αποψη για τους ψιχιατρους γιατι εχω διαβασει πολλα βιβλια και ιατρικα απλα καποιες φορες αν εχει καποιος ανχος η κατι οχι πολυ σοβαρο του δινουν με το παραμικρο βενζοδιαζεπινες και υστερα οταν διακοπτει την θεραπια με τα φαρμακα ειναι χειροτερα γιατι ειχε παθει εξαρτηση και εχει αλλα συπτωματα η γινοντε χειροτερα με τα χαπια και αυτα αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που ειναι απαραιτητα.Οσο για το αλλο μας εχει πει οτι υπηρχε ενας παππας που επικοινωνουσε με αλλους χωρις τηλεφωνο χωρις τιποτα
και οτι ειχαν ερθει σε λογομαχια ενας γεροντας με εναν βουδαιστη και ειπε ο βουδιστης οτι και καλα σιγα ον αγιο και πηγε να βαρεσει τον γεροντα και δεν μπορουσε σταματαγε απο μοο ου το ποδι και πολλες αλλες ιστοριες και τα παιδια α και μενα η γιαγια μου εχασε τον βαπτιστηκο της σταυρο και ειπε αγιε αντωνη εμφανισε μου τον σταυρο και αυτος εμφανιστηκε και διαφορα τετοια ανεξηγητα και επειρεαστηκα μαλλον.Η καθηγητρια θρησκευτικων μας ειχε πει οτι ο θεος εχει δημιουργησει αγγελους και διαφορα τετοια πολλα που αν σας τα γραφω θα κουραστητε και θα λετε θρησκευτικα κανουμε τωρα και τετοια

Σε ποιο σχολείο πας κοπέλα μου να στείλω την περιφερειακή διεύθυνση να τους κλείσει όλους μέσα με τις παπαριές που σας λένε, εσείς δεν κάνετε θρησκευτικά, δαιμονολογία κάνετε ....
Ποιος βουδιστής και βαπτιστικός σταυρός κι ο άγιος Αντώνης κι ο άγιος Φανούριος κορίτσι μου, τι χαζολογήματα κάθεσαι και πιστεύεις και αφήνεις να επηρεάσουν τον ψυχισμό σου ? Μίλα με τους γονείς σου κι αν πράγματι δεν σου έχουν στερήσει ποτέ τίποτε, σημαίνει πως νοιάζονται για σένα κι η ανάγκη τους να σε προστατέψουν, ξεπερνά την κάθε στενοχώρια τους που καλύτερα να είναι τώρα και παροδική παρά αργότερα και μόνιμη....

Προπάντων, βγάλε από το μυαλό σου κάθε ανοησία που ακούς για δαίμονες και αγγέλους - οι μόνοι άγγελοι που ξέρω εγώ είναι όσοι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν το καλό κι αυτοί είναι με σάρκα και οστά, ούτε φτερά έχουν ούτε ρομφαίες....Και πάνω απ' όλα ζουν εδώ, ανάμεσα μας, και οι γονείς σου ίσως είναι οι μοναδικοί άγγελοι που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή....

simetra
12-12-2010, 01:26
Ημουνα ενα μιση μηνων απλα δεν ηταν φυσιολογικο το οτι εβγαζα γαλα αλλα τωρα τελειωσε και αυτο.Βασικα εχει πει η θεολογος τοσα περιστατικα που η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα και καθε φορα ερχοντε στο μυαλο μου ασχημες εικονες που δεν εχω καν ξαναδει μην νομιζετε οτι κοιταω θριλερ και τετοια ποτε δεν εχω δει αλλα ερχοντε ασχημες εικονες και εχω την εντυπωση οτι ειναι απο πισω μου και θα με πνιξει αλλα ακουγετε αστειο και ηλιθειο αλλα εμενα με βασανιζει οσο να ναι.

Θεοφανία
12-12-2010, 01:30
Ημουνα ενα μιση μηνων απλα δεν ηταν φυσιολογικο το οτι εβγαζα γαλα αλλα τωρα τελειωσε και αυτο.Βασικα εχει πει η θεολογος τοσα περιστατικα που η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα και καθε φορα ερχοντε στο μυαλο μου ασχημες εικονες που δεν εχω καν ξαναδει μην νομιζετε οτι κοιταω θριλερ και τετοια ποτε δεν εχω δει αλλα ερχοντε ασχημες εικονες και εχω την εντυπωση οτι ειναι απο πισω μου και θα με πνιξει αλλα ακουγετε αστειο και ηλιθειο αλλα εμενα με βασανιζει οσο να ναι.

σιμετρα...μήπως μας δουλεύεις λιγάκι?
Έπρεπε να σε γραψουν στο βιβλιο γκινες αν ειχες γαλα στον 1/5 μηνα....Δεν μας ξέρεις, δεν σε ξερουμε, αν θες βοήθεια μίλα ειλικρινα.

*Ghost*
12-12-2010, 01:31
Τα περιστατικα που σας εχει πει η θεολογος δεν ειναι αληθινα. Η επιστημη δεν μπορει να σηκωσει τα χερια ψηλα οταν εχουμε να κανουμε με μυθολογια. Αν ηταν αληθινα ολοκληρη η επιστημονικη κοινοτητα θα ηταν απασχολημενη με την ευρεση μιας θεωριας που να τα εκφραζει. Υπαρχει καποιος λογος που δεν ασχολουνται.... Και δεν ειναι επειδη δεν μπορουν να βρουν λυση!!
Επισης, δεν χρειαζεται να εχεις δει ασχημες σκηνες για να τις δημιουργησει το μυαλο σου. Ειναι ξεκαθαρο οτι εισαι πιεσμενη! Δεν ειναι ηλιθιο που εχεις αυτη την εντυπωση, ηλιθιο ειναι να πιστευεις οτι αυτα ειναι αληθινα και οχι δημιουργημα του αγχους σου! Μονο αμα πιστεψεις την ανθρωπογενη προελευση τους θα μπορεσεις να δωσεις λυση.

streidi
12-12-2010, 01:33
Γεια σου κοριτσάκι. Λυπάμαι που έκανες έκτρωση και λυπάμαι που υποφέρεις...
Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον, το ξέρεις; Χρειάζεσαι υποστήριξη και φροντίδα, με τη μαμά σου είσαι κοντά, συζητάτε; Καλό θα ήταν να μιλήσεις και με κάποιον καλό πνευματικό, είναι πολύ σημαντικό πιστεύω. Πώς σου ακούγεται; Μείνε ψύχραιμη όσο μπορείς και ζήτα βοήθεια, μην το περνάς μόνη σου όλο αυτό..

simetra
12-12-2010, 01:41
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΒΓΑΖΑ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ DOSTINEX ΜΙΣΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΣΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ .....ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

sabb
12-12-2010, 01:43
Καλό θα ήταν να μιλήσεις και με κάποιον καλό πνευματικό, είναι πολύ σημαντικό πιστεύω. Πώς σου ακούγεται; Μείνε ψύχραιμη όσο μπορείς και ζήτα βοήθεια, μην το περνάς μόνη σου όλο αυτό..
Μα τι λες ? Τι σημαίνει πνευματικός ? Ποια επιστημονική ιδιότητα έχει ένας πνευματικός ? Σιγά μην κάνει κι εξορκισμό !!!

Έλεος με τους απανταχού πνευματικούς που χειραγωγούν ανθρώπινες συνειδήσεις και ψυχές, στ' όνομα μιας αμφιλεγόμενης πνευματικής ισορροπίας - η πραγματικότητα είναι πιο πεζή για να μπορούν οι πνευματικοί να βοηθούν , ιδίως εκείνους που πρέπει να απαλλαγούν από ιδέες άυλες....

Συμφωνώ για την μαμά και τον μπαμπά που λες, με τον πνευματικό την χάλασες τη συνταγή εντελώς....Να το πάρουμε θέλουμε το παιδί απ' όλους αυτούς τους σαλτιμπάγκους, όχι να το σπρώξουμε στην αγκαλιά τους......

Θεοφανία
12-12-2010, 01:44
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΒΓΑΖΑ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕ DOSTINEX ΜΙΣΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΣΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ .....ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

Ειναι αδυνατο στον 1, 1/2 μηνα να βγαζεις οποιοδηποτε χρωμα υγρου. Δεν υπαρχει τέτοια περίπτωση, όσο σπάνια και να ειναι.

simetra
12-12-2010, 01:48
ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

simetra
12-12-2010, 01:50
ΟΝΤΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....

simetra
12-12-2010, 01:52
Α ΚΑΙ Μ ΛΕΝΕ ΑΡΤΕΜΙΣ ΤΟ ΣΙΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ

sabb
12-12-2010, 01:55
ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

Η βοήθεια που ζητάς μέσα από ένα φόρουμ είναι καθαρά βοήθεια στήριξης...Κανένας από εδώ πέρα μέσα δεν γνωρίζει ποια είσαι για να μπορεί εν τοις πράγμασι να σε βοηθήσει. Φυσικά, ούτε τηλεδιάγνωση μπορεί να γίνει. Ξόρκια σ' αυτό το φόρουμ δεν θα βρεις.
Το μόνο που μένει , είναι να απευθυνθείς στους γονείς σου - η λύση αυτή είτε το θέλεις είτε όχι είναι μονόδρομος...

Για να σε πείσω για το ανύπαρκτο των υπερφυσικών ανησυχιών σου μάλλον λίγο δύσκολο, πρέπει να σου μάθω γράμματα, όχι από τα μπακαλίστικα των κατ' επίφαση θεολόγων που αντί να διδάσκουν, τραυματίζουν παιδικές ψυχές....

Βλέπεις επομένως κάτι άλλο,από το να ζητήσεις την συνδρομή των γονιών σου ?

simetra
12-12-2010, 02:00
ΤΑ ΛΕΤΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ.ΑΚΟΜΑ Κ ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΛΑΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΩ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΛΛΑ...

sabb
12-12-2010, 02:06
Να μην σε τρομάζει ο σωστός δρόμος...Ότι λάθη έχεις κάνει, μπορούν να διορθωθούν τώρα με βοήθεια από τους ανθρώπους που σ' αγαπούν και είναι έτοιμοι να σου τα συγχωρήσουν. Έχεις ακριβώς την ηλικία της κόρης μου, κι αν της συνέβαινε κάτι παρόμοιο, θα ήθελα να το γνωρίζω για να μπορέσω να την βοηθήσω. Ούτε μου περνάει από το μυαλό πως θα έπρεπε να την κρίνω για τις πράξεις της - εκείνο που ενδιαφέρει έναν γονιό , είναι να βοηθήσει το παιδί του κι όχι να κάνει ανούσια κριτική, πίστεψε με...
Η οποιαδήποτε στενοχώρια για τα λάθη των παιδιών μας, ωχριά μπροστά στο μέγεθος της χαράς που θα μας δώσει η σωτηρία της ψυχής τους....

streidi
12-12-2010, 02:07
Σου χρειάζεται στήριξη που δε μπορεί να σου δοθεί μέσα από μια οθόνη, χρειάζεσαι κάποιον που να εμπιστεύεσαι. Έχεις κάποιο άτομο που να πιστεύεις ότι μπορείς να του μιλήσεις στο οικογενειακό σου περιβάλλον;

Sabb σέβομαι τη γνώμη σου, επίτρεψε μου να έχω διαφορετική.

sabb
12-12-2010, 02:11
Σου χρειάζεται στήριξη που δε μπορεί να σου δοθεί μέσα από μια οθόνη, χρειάζεσαι κάποιον που να εμπιστεύεσαι. Έχεις κάποιο άτομο που να πιστεύεις ότι μπορείς να του μιλήσεις στο οικογενειακό σου περιβάλλον;

Sabb σέβομαι τη γνώμη σου, επίτρεψε μου να έχω διαφορετική.

Φυσικά και μπορείς να έχεις διαφορετική γνώμη...Αρκεί να μην προσπαθείς να την παρουσιάσεις σαν γιατροσόφι, σε μια περίπτωση που απαιτεί αντίθετους χειρισμούς ....

simetra
12-12-2010, 02:12
ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΧΩ ΞΕΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ Κ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΠΑΝΙΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ Μ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΑΛΗΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ.

streidi
12-12-2010, 02:22
Φυσικά και μπορείς να έχεις διαφορετική γνώμη...Αρκεί να μην προσπαθείς να την παρουσιάσεις σαν γιατροσόφι, σε μια περίπτωση που απαιτεί αντίθετους χειρισμούς ....

Δεν προσπαθώ να παρουσιάσω τη γνώμη μου σαν γιατροσόφι, την καταθέτω θέλοντας να βοηθήσω.

simetra
12-12-2010, 02:25
ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΛΩ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ Μ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΤΕΛΕΙΩΣ

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 02:32
Σου στειλα you2you.Δεν νομιζω να σου βαλει τιμωρια και ουτε να σε κατακρινει!

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 03:06
Προς Ghost---->Εσυ χωρις να θελω να σε προσβαλω εχεις τα ματια της ψυχης σου ερμητικα κλειστα.Οταν φερουν το σφραγισμα σε λιγο θα το καταλαβεις και ελπιζω να μην ειναι αργα.Μαντεψε δεν ειμαι θεολογος,τεχνικος Η/Υ ειμαι αλλα ξερω τι γινεται.Α και οταν την επομενη φορα θες να προσβαλεις τους χριστιανους η την εκκλησια να το σκεφτεις καλα.Προβατα καταντησατε σας λενε δεν υπαρχει Θεος δεν υπαρχει αιωνια ζωη δεν υπαρχει τιποτα.Για αυτο μας ελεγχουν οι μασωνοι τωρα γιατι δεν βλεπετε τι πραγματικα θελουν να καταφερουν.Οσον αφορα τον θεολογο που ειπε αυτα εκανε μεγαλο λαθος για να μην πω μεγαλη βλακεια.Δεν πλησιαζεις ετσι τους ανθρωπους και ειδικα παιδια.Και αν αναρωτιεσαι εαν υπαρχει Θεος η μπορει να το θεωρεις παραμυθι μπορω να στο αποδειξω με πολλους τροπους.Φιλικα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεις την αληθεια και θα καταλαβεις οτι οι πραγματικοι χριστιανοι μονο το καλο των αλλων θελουν.

Boltseed
12-12-2010, 03:40
Φιλικα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεις την αληθεια και θα καταλαβεις οτι οι πραγματικοι χριστιανοι μονο το καλο των αλλων θελουν.

ειδικα αμα αυτοι οι αλλοι ειναι ομοφυλοφιλοι και αλλης θρησκειας

Θεοφανία
12-12-2010, 03:42
αχαααααααααααααα!!! bolt....δεν εχεις το Θεο σου!!!!!!!!!!!

Boltseed
12-12-2010, 03:46
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ ΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ.ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΛΑΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΣΕ ΚΟΥΡΕΛΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩς ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΩΡΑ?ΚΟΥΝΑΝΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΕΣ ΛΕΣ ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΚ

Μαλιστα,

εισαι 15 χρονων και ξερεις και πως δουλευει και το συστημα με τους ειδικους ωστε να το περιγραφεις με λεπτομερεια οπως να λες και ποσες φορες κουνανε το κεφαλι τους.

Σας το ειπε και αυτο η μαγισσα που σας κανει θρησκευτικα?

simetra
12-12-2010, 03:54
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 03:55
E???????Δεν το πιασα αυτο.Οποιος δεν θελει να κανει κακο σε αλλους πρεπει να ειναι ομοφυλοφιλος?

simetra
12-12-2010, 04:01
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΑς ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 04:02
ειδικα αμα αυτοι οι αλλοι ειναι ομοφυλοφιλοι και αλλης θρησκειας

Δηλαδη ρε φιλε ο Χριστος που τα ειπε αυτα ηταν και αυτος αυτο που ειπες?

Boltseed
12-12-2010, 04:03
Oχι, λεω οτι συνηθως οι "true" χριστιανοι και η εκκλησια ,που τοσο κοπτονται για το καλό των αλλων,

αν αυτος ο "αλλος" τυχαινει να ειναι ομοφυλοφιλος, θα τον αντιμετωπισουν σαν ανωμαλια της φυσης και πιθηκο
αν αυτος ο "αλλος" επισης τυχαινει να ειναι αλλης θρησκειας τοτε θα τον λυπηθουν στην καλυτερη περιπτωση, θα τον κοιταξουν με εχθρικο βλεμα στην χειροτερη

κοινως αμα καποιος δεν εχει τα στανταρντ που απαιτει η αγια γραφη , τοτε την εκατσε την βαρκα.

simetra
12-12-2010, 04:06
ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΧΜ ΚΑΤΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 04:07
Oχι, λεω οτι συνηθως οι "true" χριστιανοι και η εκκλησια ,που τοσο κοπτονται για το καλό των αλλων,

αν αυτος ο "αλλος" τυχαινει να ειναι ομοφυλοφιλος, θα τον αντιμετωπισουν σαν ανωμαλια της φυσης και πιθηκο
αν αυτος ο "αλλος" επισης τυχαινει να ειναι αλλης θρησκειας τοτε θα τον λυπηθουν στην καλυτερη περιπτωση, θα τον κοιταξουν με εχθρικο βλεμα στην χειροτερη

κοινως αμα καποιος δεν εχει τα στανταρντ που απαιτει η αγια γραφη , τοτε την εκατσε την βαρκα.

Σε πληροφορω φιλε οτι οι πραγματικοι χριστιανοι οτι οχι μονο θα τον αντιμετωπισουν σαν κανονικο ανθρωπο αλλα και θα τον αποδεχθουν οπως ειναι.Αλλα ποιος ειναι πραγματικος χριστιανος σημερα που μονο τα λεφτα και η υλη ενδιαφερεται(και εγω μεσα ειμαι)

Boltseed
12-12-2010, 04:09
Εμμ, τι λεμε τοση ωρα,

οτι οι πραγματικοι χριστιανοι που βλεπουν ολους τους συνανθρωπους τους δικαια και με σεβασμο ,ειναι κατι σαν το τερας του λοχ νες και τον γιετι : ολοι εχουμε ακουσει για αυτους αλλα κανεις μας δεν τους εχει δει.

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 04:14
Φιλε υπαρχουν αγιοι ανθρωποι σημερα αλλα και πραγματικοι χριστιανοι που μονο για το καλο των αλλων ενδιαφερονται.Θα σου πω ενα παραδειγμα,υπαρχει ενας ιερεας στον Α.Παυλο πατηρ Παναγιωτης λεγεται και ειναι στην ενορια της Κορινθου αν τον δεις στο προσωπο φεγγει ολοκληρος.Εξομολογει κιολας οποιος θελει καμια συμβουλη ειναι καθε τεταρτη απογευμα

simetra
12-12-2010, 04:24
ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΕΙ Κ Η ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Lou!
12-12-2010, 04:28
σημερα ειχα βγει για καφε με εναν τυπο που ειναι της θρησκειας κ τον ρωτουσα διαφορα, κ η γνωμη του ηταν πανω κατω ο,τι ειπε ο weak κ η στρειδι!

μου ειπε οτι αν η εικονα που εχω εγω για το Θεο, η δικη μου προσωπικη εικονα, οχι η εικονα που μπορει να εχει αυτος η ο αγιορειτης μοναχος ταδε, δεν ειναι εικονα Θεου που με αναπαυει, αλλα εικονα που μου δημιουργει προβληματα, να την παρατησω!!!!

μου ειπε οτι υπαρχουν καλοι κ κακοι πνευματικοι, αλλα καλο ειναι να πηγαινει κανεις συστημενος σε πνευματικο κ οχι τυχαια σε πνευματικο της γειτονιας, που μπορει να ειναι κατι σαν την κυρα κατινα!

(κοινως οπως ρωταμε ψυχιατρο κ ψυχολογο κ δεν πηγαινουμε στην πρωτη τυχαια πινακιδα που βλεπουμε στο δρομο, ετσι ρωταμε κ πνευματικο κ δεν πηγαινουμε τυχαια στην εκκλησια της γειτονιας κ ο,τι κατσει!)

ο ΚΑΛΟΣ πνευματικος δεν θα σε κατακρινει, ουτε θε σε γεμισει ενοχες, ουτε θα σε βαλει τιμωρια, ουτε θα σε βαλει να διαβασεις την αγ γραφη 100 φορες! (κ αλλες 100 να γραψεις δεν θα το ξανακανω!)

(αυτα μου τα ειπανε, εγω μια φορα τυχαια επιασα κουβεντα με εναν μοναχο σε ενα μοναστηρι κ ενταξει μου τα σουρε! μαλλον θα επεσα σε λαθος πνευματικο!)

carrot
12-12-2010, 04:32
Δεν νομιζω να σου κανει καλο να βαζεις στο νου σου οτιδηποτε εχει σχεση με θρησκεια στην φαση που εισαι. Θρησκεια είναι κάτι με το οποίο ασχολούνται όσοι είναι ηλικιωμένοι ή έχουν κάποιο λειτούργημα, ή όσοι είναι βαθιά χωμένοι σε πράγματα τα οποία ίσως να μην καταλαβαίνεις.

Είμαι πολύ δυσαρεστημένος που στο μήνυμα που έστειλα όχι μόνο εσύ αλλά ούτε ένας απο εδω μεσα δεν έκατσε να το λάβει σοβαρά υπόψη του. Κοίτα να βρεις στήριγμα σε άτομα που εμπιστεύεσαι. Στην ηλικία σου θα έλεγα δεν θα μπορούσαν να είναι άλλοι εκτός απο γονείς.

simetra
12-12-2010, 04:32
ΠΟΥ Ν ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ

WeakbutPowerfull
12-12-2010, 04:34
ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΕΙ Κ Η ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Κοιταξε δεν ξερω κατα ποσο πιστευει η Θεολογος και τα λεει αλλα εγω δεν ειμαι θεολογος σου μεταφερω την εμπειρια της ζωης μου.Τεσπα Επειδης βγηκαμε τελειως off-topic εσυ ξεχασε τις σκεψεις περι δαιμονων κτλπ επισης προσπαθησε να χαλαρωσεις και να πεσεις για υπνο να ξεκουραστεις!

simetra
12-12-2010, 04:36
INSECT ΔΕΝ ΑΓΝΟΗΣΑ ΤΟ ΜΝΜ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ Η ΑΙΤΙΑ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ

simetra
12-12-2010, 04:38
ΒΛΕΠΩ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ

carrot
12-12-2010, 04:44
Κοιτα να μην σε λυγισουν οι δυσκολιες απο τοσο μικρη ηλικια γιατι στον δρομο θα βρεις (μαζι με τις δυσαρεστες ανακαλυψεις) και ευχαριστες. Κοιτα να χαμογελασεις οταν το εχεις αναγκη και να σκεφτεις λιγο πιο αισιοδοξα. Ελπιζω να εισαι λιγο καλυτερα τωρα. Καλο σου βραδυ ευχομαι ολοψυχα.

simetra
12-12-2010, 04:47
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗΣ

Lou!
12-12-2010, 05:21
Εμμ, τι λεμε τοση ωρα,

οτι οι πραγματικοι χριστιανοι που βλεπουν ολους τους συνανθρωπους τους δικαια και με σεβασμο ,ειναι κατι σαν το τερας του λοχ νες και τον γιετι : ολοι εχουμε ακουσει για αυτους αλλα κανεις μας δεν τους εχει δει.

σωστα.

κατ αρχην ειναι οντως λιγοι,

δευτερον, δεν ειναι ευκολο να φανουν (με γυμνο ματι! :p)

διοτι ποια ειναι η κυρια αρετη του καλου χριστιανου? (του καλου, οχι του "καλου")

η ταπεινωση! η μη ισχυς! κ η αληθινη αγαπη στον πλησιον!

οποτε οταν κοιταμε στα ΜΜΕ, στους διασημους, στους πλουσιους, τους πολιτικους, κ σε ο,τι προβαλλεται ισως απλα κοιταμε σε λαθος σημεια! ;)

sabb
12-12-2010, 10:16
Διαβάζοντας τα μηνύματα που στείλανε μερικοί και με τα οποία σώνει και καλά προσπαθείτε να προσανατολίσετε ένα μικρό παιδί για να σωθεί , στην κατεύθυνση που πρέπει να αποφύγει, δεν δώσατε καμία σημασία στην απόγνωση των απαντήσεων του ...
Αδυνατείτε να αντιληφθείτε πως οι πνευματικοί - διαφωνώ κάθετα με την έννοια του όρου αλλά υιοθετώ για την ροή της συζήτησης - δεν έχουν επιστημονικό υπόβαθρο για να υποδείξουν τον κατάλληλο δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει ένα παιδί που υπό το ψυχολογικό βάρος της έκτρωσης, στο μυαλό του συγχέει τον ανύπαρκτο κόσμο του υπερβατικού μ'εκείνον της πραγματικότητας...
Τι του λέτε με λίγα λόγια λέγοντας του να πάει σε πνευματικό ? Πως οι δαίμονες υπάρχουν, αυτό του λέτε ..Και για να τους ξορκίσει, η μόνη λύση είναι να επισκεφθεί πνευματικό....
Αν πάει σε πνευματικό, υπάρχει περίπτωση όσο πεφωτισμένος άνθρωπος κι αν είναι και όσες καλές προθέσεις και να έχει, να προσπαθήσει να πείσει το παιδί πως όλα αυτά είναι παπαριές και δεισιδαιμονίες, ή για να ευλογήσουμε και το μαγαζάκι μας, θα ρίξουμε και καμιά αγιαστούρα να 'ρθει και να δέσει το γλυκό ? Αν αρνηθεί την ύπαρξη των δαιμόνων, αυτοκαταργείται ο ίδιος και ό,τι υπηρετεί, αυτό δεν μπορείτε να το καταλάβετε ? Κι ο καλός πνευματικός τι περγαμηνές έχει ωρέ λεβέντες ? Που σπούδασε ? Τι σπούδασε ? Και καλό ποιος τον κάνει ? Η γνώμη της κυρά Μαγδάλως από την Άνω Παναγιά που ξημεροβραδιάζεται στους οιωνούς των καφέδων που δίνουν τους χρησμούς για τα μελλούμενα στεγνώνοντας τα κατακάθια τους σε "διαβασμένα" φλυτζάνια ?

Πιστεύετε στ' αλήθεια πως ο σκοταδισμός των θρησκειών είναι η λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η θεματοθέτρια ? Δεν μπορείτε να κατανοήσετε πως αυτή η λύση που προτείνετε είναι η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος με το οποίο σπρώχνετε ένα παιδί να παίξει κορώνα γράμματα για να σωθεί ?

Εν κατακλείδι, καταλάβετε επί τέλους πως το καρκίνωμα δεν το θεραπεύεις προκαλώντας μετάσταση, απλά επιδεινώνεις την κατάσταση του ασθενούς...Όταν αυτό γίνει κατανοητό, να αφήσετε τις ανοησίες περί καλών χριστιανών σε μια περίπτωση που πρέπει να απαλλαγεί από τις δοξασίες και τα πιστεύω που επιβάλλει ο σκοταδισμός του μεσαίωνα εν έτει 2010....

keep_walking
12-12-2010, 10:34
Συμφωνω με το Sabb.
Δεν διαβασα ολα αλλα εαν αναφερεται βρες ενα "καλο" πνευματικο , πως θα το κανεις αυτο? Θα ψαξεις στα γαριδακια και θα εχει ετικετα πανω εγω ειμαι καλος ή εγω ειμαι κακος? Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν αξιολογοι
ανθρωποι πνευματικοι εκει εξω , που μπορουν να απλωσουν χερι βοηθειας ουσιαστικο , οπως υπαρχουν και αξιολογοι ανθρωποι που δεν εχουν την ετικεττα πνευματικος. Το ζητημα απο οτι καταλαβα ειναι οτι δεν μπορει να παρει
ψυχολογικη υποστηριξη λογω του οτι δεν θελει να μπλεξει γονεις σε αυτη την διαδικασια , δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσαν να την βοηθησουν οι φιλες της που εχουν και αυτες το νεαρο της ηλικιας και δεν σκεφτονται πολλες φορες
σωστα.
Τι θα προτεινα? Υπαρχουν κεντρα που μπορει ανωνυμα ο εφηβος να πει τα προβληματα του , κεντρα ψυχολογικης υποστηριξης καθως και τηλεφωνικες γραμμες που δεν θα τις συνιστουσα γιατι καλυτερο ειναι η προσωπικη επαφη.
Αλλα μεσω των κεντρων τηλεφωνικης υποστηριξης που ειναι εντελως ανωνυμες (ενα τηλεφωνο ειναι!!!!) , μπορει να σε ακθοδηγησουν που να πας για να ζητησεις πραγματικη βοηθεια , οπως σε καποιο κεντρο.
Και μονο που θα συζητησεις με καποιον αλλον θα φυγει πιστευω και ενα τεραστιο βαρος απο πανω σου.

Γάτος
12-12-2010, 10:48
Κοίτα sabb επειδή παίρνει και εμένα η μπάλα κατά κάποιο τρόπο αν και καταλαβαίνω πως το πόστ σου αλλού πηγαίνει θα απαντήσω για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Η θρησκεία έχει μια Α ενέργεια την οποία μπορείς να αξιοποιήσεις για καλο ή για κακό σου. Η θρησκεία για όσους πιστεύουν δίνει ελπίδα πως όλα κάποια στιγμή θα πάνε καλά. Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις την δύναμη της πίστης σε κανέναν ούτε σε χριστιανούς ούτε σε μουσουλμάνους ούτε πουθενά. Βεβαίως είναι δικαίωμα του καθενός να μην πιστεύει και πουθενά.

Πραγματικά για να πω όσα θέλω θα χρειαστεί ώρα και δεν ξέρω και αν θα με καταλάβει και κάποιος. Η κοπέλα είπε για δαίμονες άρα λογικά πιστεύει κάπου άρα εφόσον πιστεύει δεν μπορείς να της πεις θεωρητικά σταμάτα να πιστεύεις απλά της λες σύμφωνα με την θρησκεία της τις δυνατότητες που έχει. Ανέφερα και εγώ να εξομολογηθεί για να τα έχει καλά με τον εαυτό της για αυτό ανέφερα να χρησιμοποιήσει αυτό που έγινε για το μέλλον. Η εξομολόγηση ουσιαστικά προσπαθεί να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο και όχι να σε γεμίσει τύψεις κι ενοχές. Στο μόνο κομμάτι που δεν συμφωνώ μαζί σου ειλικρινά είναι στο ότι εκφράζεις τα πιστεύω σου και δεν μπαίνεις στην θέση του άλλου.

Είναι σαν να χρησιμοποιώ το δεξί μου χέρι και εσύ το αριστερό και σπάζοντας το δεξι μου χέρι να μου λες "ε σιγά είναι δυνατόν να μην μπορείς να γράψεις με το αριστερό σου χέρι;" Σε όλα τα υπόλοιπα όμως συμφωνώ. Ο πνευματικός δεν είναι η πραγματική λύση του θέματος και μπορεί να σου κάνει κακό αντί για καλό. Για αυτό ήμουν ξεκάθαρος για τις τύψεις.

Τέλος να πω πως δεν απάντησα ξανά γιατί το θέμα ψιλοκάνει κρα πως είναι μούφα μετα συγχωρήσεως κιόλας αλλά δεν στεναχωριέμαι ακόμα και έτσι να είναι. Είμαι σίγουρος πως όλο και κάποιος/κάποια θα βοηθηθεί στο μέλλον από όλα αυτά που συζητήθηκαν εδώ.

sabb
12-12-2010, 12:02
Φίλε μου Γάτε δεν ξέρω αν είναι μούφα ή δεν είναι, έχω μάθει στη ζωή μου να μην παίζω με τις ψυχές των ανθρώπων, εγώ θεωρώ το πρόβλημα a priori υπαρκτό, κι αν δεν είναι δεν θα έχω χάσει τίποτε παρά λίγες αράδες σκέψης , που συμφωνώ πως μπορεί να χρησιμεύσουν σε κάποιους άλλους.
Θα συμφωνούσα μαζί σου επίσης πως η δύναμη της πίστης, βοηθά κάποιους ανθρώπους να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα τους αφήνοντας τις ευθύνες σε άλλον, είτε αυτός λέγεται θεός, αλλάχ, μανιτού ή καθιστή αρκούδα, ποσώς μ'ενδιαφέρει η μετουσίωση των μεταθανάτιων ανησυχιών τους πως την ονόμασαν οι άνθρωποι. Κάπως έτσι λειτουργεί και το φαινόμενο placebo χωρίς ωστόσο να υπάρχει θρησκευτικό υπόβαθρο, να θεοποιήσουμε και το placebo εγώ δεν λέω όχι...Αυτό που λες όμως για την δύναμη της πίστης με την παρότρυνση τού να πάει ένα παιδί με άπειρο ψυχολογικό φορτίο λόγω της έκτρωσης και πεποίθηση πως είναι στόχος δαιμόνων, εκεί που ΔΕΝ θα έπρεπε να πάει γιατί θα εμπλακεί σ' ένα κυκεώνα ενοχών που αντί να το βοηθήσουν, θα του ξεσχίσουν την ψυχούλα του , απέχει παρασάγγες και κατά την άποψη μου δεν είναι συμβουλή στήριξης αλλά παραίνεση κάκιστη κι έξω από τα όρια της καλοπροαίρετης επιθυμίας για βοήθεια. Δεν σώζεις κάποιον από το κυνήγι ανύπαρκτων δαιμόνων, μιλώντας για εκείνους που έχουν στηρίξει επί αιώνες την ύπαρξη τους στην κατά πως τους βολεύει αλήθεια.

Μιλάς για εξομολόγηση...Και γιατί αν επιτρέπεται θα πρέπει να την κάνει σ' έναν παπά που θα υπερθεματίσει υπέρ της ύπαρξης δαιμόνων και τελωνίων και να μην την κάνει παρουσία των γονιών του σ' ένα ειδικό ψυχολόγο , που θα μπορούσε να φτάσει σε βάθος στην ανάγκη του παιδιού να δαιμονοποιεί τις παπαριές μιας αλήτισσας θεολόγου - δεν μπορώ να βρω επιεικέστερο χαρακτηρισμό για μια τέτοια "εκπαιδευτικό" , ειλικρινά...

Ό,τι πιστεύει ο καθένας είναι δικαίωμα του. Δεν είναι δικαίωμα του όμως τα δικά του πιστεύω να τα προτείνει σαν πανάκεια, ιδίως σε κάποιους που θα πρέπει για να σωθούν από τον αντίποδα να τα αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι - αν μου επιτρέπεται μια τέτοια έκφραση...

*Ghost*
12-12-2010, 12:05
Προς Ghost---->Εσυ χωρις να θελω να σε προσβαλω εχεις τα ματια της ψυχης σου ερμητικα κλειστα.Οταν φερουν το σφραγισμα σε λιγο θα το καταλαβεις και ελπιζω να μην ειναι αργα.Μαντεψε δεν ειμαι θεολογος,τεχνικος Η/Υ ειμαι αλλα ξερω τι γινεται.Α και οταν την επομενη φορα θες να προσβαλεις τους χριστιανους η την εκκλησια να το σκεφτεις καλα.Προβατα καταντησατε σας λενε δεν υπαρχει Θεος δεν υπαρχει αιωνια ζωη δεν υπαρχει τιποτα.Για αυτο μας ελεγχουν οι μασωνοι τωρα γιατι δεν βλεπετε τι πραγματικα θελουν να καταφερουν.Οσον αφορα τον θεολογο που ειπε αυτα εκανε μεγαλο λαθος για να μην πω μεγαλη βλακεια.Δεν πλησιαζεις ετσι τους ανθρωπους και ειδικα παιδια.Και αν αναρωτιεσαι εαν υπαρχει Θεος η μπορει να το θεωρεις παραμυθι μπορω να στο αποδειξω με πολλους τροπους.Φιλικα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεις την αληθεια και θα καταλαβεις οτι οι πραγματικοι χριστιανοι μονο το καλο των αλλων θελουν.
τι γινεται, και τι θελουν να καταφερουν??
weak, η διαφορα και ταυτόχρονα η ομοιότητα των χριστιανων με ολες τις υπολοιπες θρησκειες, αιρεσεις και γενικοτερα δοξασιες (απο τον βουδισμο μεχρι τον ΠΑΟΚ :P) είναι οτι πιστευουν οτι αυτοι εχουν δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο.
Εμεις μπορει να καταντησαμε προβατα, αλλα οι χριστιανοι ΗΤΑΝ προβατα απο παντα. Οπως και εμεις "μας λενε" οτι δεν υπαρχει τιποτα, ετσι και εσας "σας λενε" οτι κατι υπαρχει! Ποια η διαφορα μας? Ιδιο πραγμα ειμαστε, δυο ανθρωπακια που προσπαθουν να εξηγησουν εναν κοσμο τον οποιο δεν μπορουν καν να καταλαβουν μεσα απο εννοιες τις οποιες δεν μπορουν καν καλα-καλα να αντιληφθουν.
Δεν υπαρχει τροπος να αποδειξεις οτι υπαρχει θεος, οπως δεν υπαρχει τροπος να αποδειξεις οτι ΔΕΝ υπαρχει. Απλως εγω θεωρω οτι τα δεδομενα συνηγορουν στο δευτερο, και προσωπικα με ανακουφιζει περισσοτερο η σκεψη του απολυτου κενου μετα τον θανατο, παρα να βασανιζομαι για το αν ημουν σωστη και αν θα παω στον παραδεισο ή θα καιγομαι στην κολαση.

Στο θεμα μας... Οντως, Αρτεμις θα μπορουσες να επισκευτεις ενα κεντρο ψυχικης υγειας, που ειναι και δωρεαν!! Εχω καταλαβει οτι μπερδευεις τους ψυχολογους με τους ψυχιατρους. Ο ψυχολογος δεν θα σου δωσει φαρμακα γιατι δεν εχει το δικαιωμα να γραφει συνταγες. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να σου προτεινει να δεις ψυχιατρο, εσυ ομως αν αρνηθεις και πεις οτι προτιμας να συνεχισεις με τον ψυχολογο δεν μπορει κανεις να σε αναγκασει. Και δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις τοσο αρνητικη την βοηθεια που μπορει να παρεις απο εναν ψυχολογο εστω και αν ειναι σκραπας και το μονο που κανει ειναι να κουναει το κεφαλι του. Αν εσυ νιωσεις καλα μετα την ομιλια, αυτο δεν θα ειναι ενα βημα μπροστα, ενα θετικο?? Δοκιμασε να πας, δεν εχεις να χασεις τιποτα!!

Γάτος
12-12-2010, 12:15
Στο αρχικό κομμάτι συμφωνώ απόλυτα. Αν την βρίσκει κάποιος με πολλαπλούς λογαριασμούς τι μας νοιάζει βέβαια....

Στα υπόλοιπα τώρα ναι είμαι πολύ κακοπροαίρετος λοιπόν και προσπαθώ να της κάνω ζημιά.. με ανακάλυψες!!

Μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις καθόλου αυτό που έχω γράψει. Αντιλαμβάνομαι πλήρως τι λες και συμφωνώ μαζί σου αλλά αλλά.. ό,τι και να πω δεν θα μπορέσω να σου το δώσω να το καταλάβεις ποτέ γιατί πολύ απλά εσύ δεν πιστεύεις (και δεν το λέω προσβλητικά σε καμία περίπτωση έτσι δικαίωμα σου είναι).

Μιλάω καθαρά για το κομμάτι της θρησκείας. Αν θέλει να τα έχει καθαρά με τον εαυτό της σε θέμα θρησκείας πρέπει να εξομολογηθεί σε έναν καλο πνευματικό. Φυσικά χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη που θα την δώσει ο Ψυχολόγος. Άλλο το ένα κομμάτι άλλο το άλλο κομμάτι. Σε ένα άτομο που πιστεύει δεν μπορείς να του πεις σταμάτα να πιστεύεις και θα συνέλθεις.

Σου λέω ξανά αντιλαμβάνομαι πλήρως τι λες. Συμφωνώ μαζί σου στον βαθμό της λογικής. Η θρησκεία δεν βασίζεται σε πράγματα που τα ζεις με το μυαλό αλλά με την καρδιά. Επομένως βάλε μια διαχωριστική στο θέμα θρησκείας / ψυχολογίας και ίσως καταλάβεις τι λέω.

sabb
12-12-2010, 12:42
Το δεύτερο πρόσωπο ενικού που χρησιμοποιώ σε μπερδεύει ....Είναι modo da dire και δεν αναφέρομαι φυσικά σε σένα, αλλά σε όποιον κάνοντας την αυτοκριτική του, τοποθετεί τον εαυτό του εκεί.
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε, δεν ξέρω πως πρέπει να κάνω κατανοητό πως στην περίπτωση της θεματοθέτριας είναι άτοπο να την προσανατολίζει κάποιος σε θέματα πίστης για να την σώσει από τα δικά της θέματα πίστης (η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος που λέγαμε) και με τα οποία την εμπότισε μια εγκληματίας δασκάλα. Εφόσον συμφωνείς πως η θρησκεία μπορεί να κάνει και κακό αντί για καλό, γιατί να μην επικεντρωθούμε απλά και μόνο στο να ζητήσει την στήριξη των γονιών της κι ενός ειδικού που έχει περισσότερες πιθανότητες από έναν πνευματικό, να την απεγκλωβίσει από όσα την στοιχειώνουν ? Συμφωνώ και με τον keep για τις γραμμές στήριξης, όπου κάποιος ανώνυμα μπορεί να καθοδηγηθεί πιο δρόμο μπορεί ν' ακολουθήσει, αλλά επ' ουδενί και με τίποτε να προσπαθήσουμε να γιατρέψουμε την δαιμονοληψία με την θρησκοληψία, εκρηκτικό μείγμα δεν νομίζεις ?

Γάτος
12-12-2010, 13:00
Το κακό είναι πως εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, εσύ δεν με καταλαβαίνεις. :d χαχαχα

Δε νομίζω να τίθεται όμως θέμα για αυτό γιατί μιλάμε για προσωπικές απόψεις. Ό,τι και να πούμε μόνο η κοπέλα ξέρει τι έχει στο μυαλό της αυτή την ώρα και μόνο εκεινη θα βρει τον τρόπο να βοηθηθεί.

Ο Θεός δεν είναι τιμωρός σύμφωνα με την θρησκεία, ούτε θα τις χώσει δαιμόνια μέσα της για να την τρελάνει επειδή έκανε έκτρωση. Το ότι αυτό φαίνεται για μερικά άτομα περίεργο (λες και ζούμε στον μεσαίωνα) δεν σημαίνει πως με τον ίδιο τρόπο το σκέφτονται όσοι το σκέφτονται. Από αυτήν την σκέψη φαίνεται πως υπάρχει πρόβλημα σε θέμα πίστης εκτός από τα άλλα προβλήματα γιατί αν πίστευε πως ο Θεός δεν είναι τιμωρός ή πως αν πιστεύει δεν μπορούν τα δαιμόνια τέλος πάντων να την βλάψουν δεν θα έμπαινε σε αυτήν την διαδικασία. Τότε θα χρειαζόταν μόνο ψυχολογική υποστήριξη.

Και δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα όπως υπάρχουν κακοί παπάδες υπάρχουν και κακοί ψυχολόγοι. Κανείς δεν την συμβούλεψε (ούτε κι εγώ) να ψάξει να βρει καλό ψυχολόγο οι περισσότεροι έφαγαν φρίκη στο θέμα του πνευματικού. Άρα καλό είναι κάποιες φορές να βάζουμε στην άκρη τα πιστεύω μας και να δούμε το πρόβλημα όχι σαν το τι θα κάναμε εμείς, όχι σαν θεατές αλλά μπαίνοντας στην θέση του άλλου.

sabb
12-12-2010, 13:16
Γάτε, το πρόβλημα είναι πως ακριβώς οι προσωπικές μας απόψεις μπορούν άνετα να γίνουν και μπούσουλας σωτηρίας ή μονόδρομος καταστροφής. Ένας έφηβος που εντυπώνει σαν αλήθεια όσα η "θεολόγος" πρεσβεύει, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο εύπλαστος ψυχισμός του μπορεί να αποδεχτεί τις προσωπικές απόψεις τρίτων, σαν μια επίσης αναπόδεικτη αλήθεια και να εμπλακεί σ' ένα φαύλο κύκλο αντί να βοηθηθεί. Και στο κάτω κάτω, αν το θέλεις κι έτσι, στην προκείμενη περίπτωση δεν υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες, είναι όλοι κακοί για την περίπτωση που συζητάμε. Το αν θα πετύχουμε καλό ψυχολόγο, ας το ψάξουν οι γονείς της, άλλωστε λόγω του ανήλικου της, είναι και οι μόνοι που θα πρέπει να πάρουν την ευθύνη....

simetra
12-12-2010, 13:17
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω και ολας αν πιστευω.Αλλα οποτε μου συμβαινει κατι μονο τοτε θυμαμαι το θεο και ζηταω βοηθεια....Αυτο ξερω ειναι λαθος αλλα γιατι να παω να εξολογηθω μονο οταν το εχω αναγκη να πηγαινω?αλλες μερες δεν κανω αμαρτιες?η να πηγαινω στην εκκλησια επειδη το χω αναγκη να προσευχομαι στον θεο ?γιατι να πιστευω μονο οταν εχω αναγκη?Δεν θελω να μαι οπως στο ανεκδοτο που δεν μπορουσε να βρει παρκινγκ καποιος και λεει θεε μου μια θεση τι ζηταω εγω ο χριστιανος μια θεσουλα μονο....και οταν βρισκει την θεση λεει αστο θεε μου βρηκα!

NikosD.
12-12-2010, 13:21
Δυστυχώς ή ευτυχώς, το θέμα χρειάζεται να κλειδωθεί.
Αρτεμις, όπως τόσοι παραπάνω σου είπαν, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να μην το περάσεις όλο αυτό μόνη σου. Να ζητήσεις βοήθεια, από τους γονείς σου, από δικούς σου ανθρώπους, από ανθρώπους που εμπιστεύεσαι.
Καλή δύναμη να αντιμετωπίσεις ότι περνάς.