PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βουλιμια .

μπλερ
15-11-2010, 02:22
καλησπερα ειμαι η μαρια ειμαι 17,5 χρονων και εδω και σχεδον ενα χρονο εχω θεματα με το φαγητο. στην αρχη ηταν διαιτα. μετα εγινε ψυχωση. ανορεξια. ατελειωτες ωρες στο γυμναστηριο. δεν κοιμομουν για να καιω θερμιδες. δεν ετρωγα. και μετα ηρθε η βουλιμια, στην αρχη μια φορα στο τοσο, μετα μερικες φορες τη βδομαδα, μετα σχεδον καθε μερα, μετα 2-3 φορες τη μερα, τωρα κλεινομαι στο μπανιο τουλαχιστον 4-5 φορες τη μερα. δεν ξερω. εχω παει σε ψυχολογο αλλα μολις γυρισα εφαγα 5 φορες περισσοτερο. στην αρχη δεν ηταν ετσι. στην αρχη ημουν καλα. τωρα εχω αρχισει να καταρρεω κ οχι μονο σωματικα. ειμαι χαλια. δεν ξερω αν φταιει αυτο η τα οικογενειακα και υπαρξιακα προβληματα που εχω. δν ξερω αν ειναι αυτο η το οτι δεν ξερω τιποτα για τον εαυτο μου πια, δινω πανελληνιες και δεν ξερω τι θα κανω, δεν ξερω τι κανω εχω χαθει. το μονο που κανω στη ζωη μου ειναι να τρωω να τα βγαζω να κλαιω, να κλαιγομαι για την κατασταση μου και για τη δυστυχια μου αλλα εν τελει να μην κανω τιποτα για να το αλλαξω. τιποτα. μονο παλι απο την αρχη. και μαλλον θα μεινω απο απουσιες δεν εχω δυναμη να πηγαινω σχολειο. και η μανα μου εχει τρελαθει. ολη τη μερα με ταιζει. δεν ξερω γιατι, ισως γιατι πρεπει να παρω βαρος. και μετα με κοιταει περιεργα και μου επιτιθεται σε ασχετες στιγμες, αλλα φαινεται οτι ειναι επειδη τα βγαζω. ομως δεν μπορει να καταλαβει οτι δε με βοηθαει ετσι, το κανει μονο χειροτερο και δεν την αντεχω αλλο. θελω να φυγω απο τη ζωη μου οπως ειναι. θελω να φυγω μακρια απο τη μανα μου. οποτε ειμαι εξω απο το σπιτι ειμαι περιπου καλυτερα, οποτε ειμαι στο σχολειο η στο φροντιστηριο εχω ορεξη να προσπαθησω και οποτε γυρναω σπιτι θελω απλα να πεθανω. ομως δεν τα καταφερνω γιατι τοσο δειλη ειμαι

whitecandle
15-11-2010, 04:56
Μπλερ,γιατί δεν διαβάζεις το θέμα πως να αγαπήσουμε τον εαυτό μας για να χάσουμε βάρος; Καλά από ότι κατάλαβα εσύ δεν χρειάζεται να χάσεις βάρος, αλλά σίγουρα χρειάζεται να αγαπήσεις τον εαυτό σου. Μόνο έτσι θα το σταματήσεις αυτό. Πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου όπως είναι, αυτό είναι το μόνο εύκολο αν είσαι μέσα στα πρότυπα. Για φαντάσου άτομα με 120 και 150 κιλά πως θα αγαπήσουν τον εαυτό τους;;;; Είσαι μια χαρά, πρέπει να το πιστέψεις. Εκτός και αν υπάρχουν βαθύτεροι λόγοι, οπότε πρέπει να δεις ψυχολόγο. Εϊναι ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει τότε, εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μέσα από 1-2 γραμμές αφού δεν θα μας ακούς κιόλας.

*Ghost*
15-11-2010, 16:17
Μιλα στην μητερα σου αρχικα, πες της οτι δεν σου κανει καλο ο τροπος που σε αντιμετωπιζει και πες της τι περιμενεις απο εκεινη και τι θα ηθελες να ειναι αλλιως στη σχεση σας.
Μετα, αν βλεπεις οτι το σπιτι σου γενικα δεν σε χωραει (πραγμα λογικοτατο, μεγαλωνεις, θελεις αλλες παραστασεις, αλλιωτικη ζωη), παρε θαρρος, δωσε πανελληνιες και εφοσον υπαρχει δυνατοτητα οικονομικη δηλωσε σχολες εκτος της πολης σου. Μην λυγισεις σε απειλες ή δωροδοκιες! Αν εχουν λεφτα δεν προκειτε ουτε να σε αποκληρωσουν ουτε να μην σε βοηθησουν! Απ την αλλη, αν δεν υπαρχουν χρηματα και εσυ θελεις οπωσδηποτε να φυγεις απο το σπιτι, δηλωσε στην πολη σου και προσπαθησε να βρεις δουλεια και να νοικιασεις μονη σου. Ετσι θα εισαι εξασφαλισμενη οτι δεν θα χρειαστει να παρατησεις τις σπουδες σου αν δεν βρεις δουλεια να νοικιαζεις σπιτι καθως θα μπορεις παντα να γυρισεις στο πατρικο σου.
Ειχα περασει και εγω πολυ δυσκολα ειδικα την περιοδο των πανελληνιων. Ηταν και η πρωτη φορα που περασα καταθλιψη και μια τερααααστια κριση ΙΔΨ!
Υποψιαζομαι οτι γενικα τα πραγματα ειτε στο παρελθον σου ειτε τωρα στην οικογενεια ειναι λιγο αγχωτικα... Αντι να προσπαθεις να βρεις τις ισορροπιες επιτιθεμενη στον εαυτο σου προσπαθησε να μιλησεις με τους γονεις σου και ακομα και να μην σε καταλαβαινουν λογικα δεν θα σου αρνηθουν την ψυχολογικη στηριξη.

Θεοφανία
15-11-2010, 16:43
Μαρία...εγώ θα σου έλεγα να δείξεις στη μαμά σου το ποστ που έκανες.
Από τα λίγα που διάβασα, θεωρώ πως το πρόβλημα είναι μες το σπίτι και από κει πρέπει να ξεκινήσεις. "Δες" μέσα σου τι είναι αυτό που σε σπρώχνει στην απελπισία και σου δημιουργείται η βουλιμία.

μπλερ
20-11-2010, 20:15
θα το διαβάσω, ευχαριστώ. μου είναι δύσκολο να αγαπήσω τον εαυτό μου. μόνο απογοητεύω και απογοητεύομαι με αυτά που κάνω. και δε μιλάω μόνο για το φαγητό. φοβάμαι να δω ψυχολόγο. την προηγούμενη φορά δε βοήθησε. ίσως εγώ να είμαι πολύ αρνητική και να έχω βάλει ένα τείχος δεν ξέρω

μπλερ
20-11-2010, 20:30
ghost, δεν νιώθω ότι μπορώ να μιλάω με τη μητέρα μου, δεν αισθάνομαι ότι υπάρχει επικοινωνία. και δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για να περάσω οπουδήποτε αλλού. τα πραγματα στην οικογένειά μου δεν είναι απλώς αγχωτικά, είναι χαοτικά και απαίσια. δε γίνεται να τους μιλήσω, δεν έχουν την απαιτούμενη ευφυία για να με ακούσουν. ο πατέρας μου ούτε καν που υπάρχει, απλώς κάθεται στον καναπέ ή με παρακολουθεί επειδή η μάνα μου τον βάζει να της δίνει αναφορά για το πότε τρώω και πηγαίνω στο μπάνιο. η μάνα μου έχει τρελαθεί μάλλον από τα προβλήματα.

θεοφανία, δε θα μπορούσα να της δείξω κάτι τέτοιο. πιστεύω ότι ακόμη και αν το έκανα, το περισσότερο που θα έκανε θα ήταν για 1-2 μέρες να ελέγξει την ποσότητα στο πιάτο μου και να με πάει σε κανέναν ψυχίατρο. δεν είναι ένας μεμονωμένος παράγοντας που με ωθεί στη βουλιμία. είναι όλα μαζί. πάντα έτρωγα και είχα όρεξη για φαγητό. μου αρέσει το φαγητό. πάρα πολύ. και πάντα είχα θέματα στο σπίτι, οπότε έτρωγα. και μια περίοδο ήμουν υπέρβαρη επειδή είχα κατάθλιψη και έτρωγα κρυφά και τα βράδια. είναι η όρεξή μου για φαγητό, λοιπόν, είναι το γενικότερο "κλίμα" των πανελληνίων, οι συνθήκες εδώ μέσα, το ότι δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια ενώ οι περισσότεροι φίλοι μου είναι λεφτάδες, το ότι είναι όλοι λεπτοί και όμορφοι και προσεγμένοι και ένιωθα μειονεκτικά κάποτε, το ότι ξεκίνησε αλλιώς και εξελίχθηκε περίεργα. διότι στην αρχή νόμιζα ότι έλεγχα το φαγητό και το βάρος μου, αλλά τελικά αντιλήφθηκα ότι αυτό με ελέγχει. ολοκληρωτικά. καθορίζει την καθημερινότητά μου και είναι παράλογο και αστείο. γιατί τη μισή μέρα τρώω και την άλλη μισή μέρα κλαίω. το βράδυ διαβάζω και δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου.

Adzik
21-11-2010, 10:31
Φιλη μασ.. δεσ εδω!!!

http://www.eatingdisorders.gr/forum/

...επισεισ ψαξε.. υπαρχουν ειδικοι ψυχολογοι που ασχολουνται μονο στην καταπολεμιση του προβληματοσ σου..

BrokeN_DoLL
22-11-2010, 19:42
καλητερα να μν μπει σε αυτο το φορουμ................................

μπλερ
23-11-2010, 00:03
γιατι καλυτερα να μην μπω;

BrokeN_DoLL
01-12-2010, 14:17
γιατι καλυτερα να μην μπω;

σορρυ αργησα να απαντησω,

σε εκεινο το φορουμ υπαρχουν υποκατηγοριες οπως εδω, εκει ειναι 1. ανορεξια 2. παχυσαρκια 3. βουλιμια.

οι ανορεκτικες δεν γραφουνε κ πολυ συχνα κ ειναι οι φαντασμενες
οι βουλιμικες γραφουνε πολυ συχνα και ειναι οι πιο καταθλιπτικες
οι παχυσαρκες ειναι οι ΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ σε ολες τις ανωτερω χωρις να ξερουνε....απλα τρωνε ειναι χαρουμενες η ντομαμινη τους απ το φαι ειναι στα χαι τους και το μονο θεμα τους ειναι τα κιλα κ κανουν πως ξερουν τα παντα κ κραζουν τις υπολοιπες ειδηκα μερικες κλικες εκει μεσα........

ασε που σε τρομαζουνε με διαφορα.........εγω οταν ειχα αρχισει να πρωτομπαινω με τρομαζαν με μλκιες που λεγανε. κ δν τα λεγανε ομοιοπαθεις μου, αλλα ατομα εθισμενα στο binge eating

lill
15-04-2011, 01:14
μπλερ μου,αρχικά γειά σου.....
είμαι 18 χρονών,δεν ξέρω αν με θυμάται ο χρήστης lucifer αλλά έχω γράψει και εγώ σε αυτό το φόρουμ παλαιότερα γιατί ήμουν στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα.....απελπισμένη αρνητική και πάνω απο όλα τα κράταγα όλα όπως και εσύ μέσα μου και απλά έκανα εμετό για να ξεσπάσω....
ξεκόλλα...ξεκόλλα όσο είναι νωρίς απο αυτή τη μαλ*** καρδούλα μου ολη η ζωή είναι μπροστά σου...είσαι μια σταλειά παιδί....ξεκόλλα σε παρακαλώ,έχεις να περάσεις ακόμα.....
εγώ πέρασα σε ένα νησί να φανταστείς και τώρα τα μαζεύω απο εκεί και ξαναδίνω για να κάνω αυτό που πραγματικά θέκω για αυτό σου λέω...ξέχνατα όλα....πέρνα καλά και μη γεμίζεις τη ψυχή σου με νόσους απο τώρα...σε όποιον αρέσεις αγάπη μου,αυτή είσαι και με αυτά που κάνεις θα χάσεις τον εαυτό σου άκου με τα ίδια έκανα...!!!

Lacrymosa
16-04-2011, 20:40
Lill εγω ειμαι πρωην ανοραξικη νυν βουλιμικη κ πραγματικα μεσα απ ολο αυτο εχω χασει τον εαυτο μου..δεν εχω καταφερει να ξεπερασω ουτε το ενα ουτε το αλλο...ειναι πολυ δυσκολο να αντιληφθεις ποσο κακο κανεις στον εαυτο σου κ παρολο που μπορει να ξεπερασεις κατι στο υποσυνειδητο θα υπαρχουν οι σκεψεις που εκανες κ παλια κ ποτε δεν θα εισαι ικανοποιημενη...δυστυχως εδραιωνεται κατι για τα καλα κ μετα αντε να βγει...το θεμα ειναι οτι στον εαυτο μας δεν αρεσουμε κ θελουμε να εχουμε παντα τον ελεγχο...δεν πιστευω το κανουμε τοσο για να αρεσουμε στους αλλους..ο,τι κ να μας λεν οι αλλοι εμεις παλι θα βλεπουμε χαλια τον εαυτο μας κ ποτε δεν θα μας ειναι κατι αρκετο...

το σημαντικο κ στην ανορεξια κ στην βουλιμια ειναι να λαβουμε βοηθεια εγκαιρως πριν φτασουν στο απροχωρητο κ εχουμε μετα αλλα προβληματα..ειδικα στην ανορεξια δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα...να φανταστεις ειχα φτασει 35 κιλα κ με εβλεπα χοντρη κ ηθελα να χασω κι αλλα...αυτος ηταν ο στοχος μου dying for perfectness....:(

lill
17-04-2011, 19:00
Lill εγω ειμαι πρωην ανοραξικη νυν βουλιμικη κ πραγματικα μεσα απ ολο αυτο εχω χασει τον εαυτο μου..δεν εχω καταφερει να ξεπερασω ουτε το ενα ουτε το αλλο...ειναι πολυ δυσκολο να αντιληφθεις ποσο κακο κανεις στον εαυτο σου κ παρολο που μπορει να ξεπερασεις κατι στο υποσυνειδητο θα υπαρχουν οι σκεψεις που εκανες κ παλια κ ποτε δεν θα εισαι ικανοποιημενη...δυστυχως εδραιωνεται κατι για τα καλα κ μετα αντε να βγει...το θεμα ειναι οτι στον εαυτο μας δεν αρεσουμε κ θελουμε να εχουμε παντα τον ελεγχο...δεν πιστευω το κανουμε τοσο για να αρεσουμε στους αλλους..ο,τι κ να μας λεν οι αλλοι εμεις παλι θα βλεπουμε χαλια τον εαυτο μας κ ποτε δεν θα μας ειναι κατι αρκετο...

το σημαντικο κ στην ανορεξια κ στην βουλιμια ειναι να λαβουμε βοηθεια εγκαιρως πριν φτασουν στο απροχωρητο κ εχουμε μετα αλλα προβληματα..ειδικα στην ανορεξια δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα...να φανταστεις ειχα φτασει 35 κιλα κ με εβλεπα χοντρη κ ηθελα να χασω κι αλλα...αυτος ηταν ο στοχος μου dying for perfectness....:(

Δεν μου λές τίποτα νέο σε σχέση με όσα ξέρω και έχω βιώσει,δεν λέω οτι μετά απο όλα αυτά δεν κάνεις ποτέ ξανά τέτοιες σκέψεις ακόμα και αν το έχεις ξεπεράει,αλλά αν περιμένουμε να συνειδητοποιήσουμε οτι ό,τι και αν κάνουμε δυστυχώς ποτέ δεν θα φθάσουμε το τέλειο,σωθήκαμε........
για αυτό και εσύ και η μπλέρ και πολλοί άλλοι που το κάνουν πρέπει να συνηδειτοποιήσετε οτι η ομορφία δεν έγκειται στην εξωτερική εμφάνιση αλλά στην εσωτερική γαλήνη και τη ψυχική μεγαλειότητα,γιατί όσο αδύνατες και κομψές και να είστε αυτό που θα μαγνητίζει το βλέμμα των άλλων πάνω σας θα είναι η αυτοεκτίμηση και η αγάπη που έχετε στον εαυτό σας γιατί σας αξίζει όπως και σε όλους μας,να αγαπάμε αυτό που είμαστε και παλεύουμε χρόνια να διαμορφώσουμε...!!!!
καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο και χρειάζεται υποστήριξη,αλλά αν δεν μιλήσετε στους ανθρώπους που σας αγαπάνε μη περιμένετε να καταλάβουν και να είναι σύμμαχοί σας,στη πορεία προς τα επάνω πλέον....γιατί όο και άν πιστεύετε οτι αυτό που έχετε φωνάζει,οι άλλοι δύσκολα θα το δούν..!!!!!
και εγώ είναι στιγμές που το κάνω ακόμα και τώρα (βουλιμία)αλλά αυτές είναι σπάνια και ξέρω οτι απλά είναι ένας τρόπος για να ξεπάσω για όσα δεν μου αρέσουν και αρνούμαι να αλλάξω στο χαρακτήρα μου.....αλλά να σας πώ κάτι ?αγαπάω πολύ τον εαυτό μου για να συνεχίω χωρίς τύψεις και εύτερες σκέψεις να του κάνω κάτι τόσο άσχημο..!!!!

Lacrymosa
18-04-2011, 12:01
lill εχεις δικιο το σημαντικοτερο κ βασικοτερο ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου κ να μαθεις να βλεπεις κ εσωτερικα, περα απ την εξωτερικη σου εμφανιση...αλλα οταν δεν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου κ δεν αντεχεις αυτο που βλεπεις κ ακομα χειροτερα τον μισεις, τοτε ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα..τοτε συνεχιζεις με τις ιδιες σκεψεις κ τις ιδιες συνηθειες που σε καταστρεφουν αλλα δεν το σκεφτεσαι γιατι το μυαλο σου ειναι στο τελειο..μακαρι να μπορουσαμε να αγαπησουμε τον εαυτο μας κ να τον αποδεχτουμε χωρις να ειμαστε σε μια διαρκη αναζητηση του τελειου, το οποιο δεν υπαρχει...θελει πολυ προσπαθεια για να ξεπερασεις αυτο το προβλημα κ πρπρει να κανεις πολλες υπερβασεις, ερχεσαι αντιμετωπος με τον εαυτο σου...στον οποιο ξεσπας καθως θελεις εστω εκει να εχεις τον ελεγχο οταν σε πολλα αλλα δεν μπορεις...

BrokeN_DoLL
18-04-2011, 17:42
Μπλερ σε θυμαμαι, εχεις γραψει και σε αλλο φορουμ...............

change
19-04-2011, 17:45
πωπω..μου 8υμιζεις τοσο μα τοσο πολυ εμενα με την διαφορα των εμετων..και εγω οταν εκανα διαιτα η μαμα μ με επριζε κα8ε δευτερολεπτο της ημερας να τρωω, με παρουσιαζε στους αλλους σαν ανορεξικη και οτι 8α πε8ανω.στο μεταξυ τελειως αντικειμενικα ημουν μια χαρα και στο ιντερνετ που εβαζα τα κιλα με το υψος μου με εβγαζε κανονικη, σε καποιες φασεις σηκωνομουν και εφευγα απο το σπιτι..σκεψου την δικη μου οπτικη γωνια και ελπιζω να βοη8ησει..καταρχιν σκεψου πως 8α η8ελες να εισαι στη ζωη σου..λογικα δεν 8ες να εχεις τετοια προβληματα αλλα 8ες να εισαι και κορμαρα ;) ε λοιπον αρχικα την μαμα σου αγνοεισαι την και πες της οτι ασε με να συνελ8ω μονη μου.!αφου δεν 8ες να βαζεις κιλα και εχεις χασει αρκετες δυναμεις αρχισε βιταμινες..τρωγε πχ το πρωι γαλα με κορν φλεικς, μετα κανα φρουτο, μετα πολυ σαλατα και λιγο φαγητο μετα φρουτο και το βραδυ 2 ωρες πριν κοιμη8εις γαλα.κα8ε μερα μετα τις πανελ. πηγαινε γυμναστηριο.και ακου να σου πω γτ να κανεις αυτο αντι να ακολου8ησεις την ευκολη λυση..
1.γιατι 8α εχεις ενα σφιχτο σωμα σαν τα μοντελα τα οποια τρωνε αλλα πολυ υγιεινα (αμα 8ες δες την διατροφη της ambrosio)
2.τα δοντια σου 8α σαπισουν αφου ο εμετος τα καταστρεφει
3.μπορεις να πα8εις καρκινο του φαρυγγα η λαρυγγα δεν 8υμαμαι
4.σκεψου να εχεις ενα αγορι του χρονου και να μενετε μαζι..δεν μπορεις να ξερνας, ρεζιλι
5.σιγουρα δεν ονειρευτηκες τον εαυτο σου ετσι..
6.ντρεπεσαι γι αυτο που κανεις?αν ναι..γιατι το κανεις?καιρος να γινεις υπερηφανη για τον εαυτο σου..
7.αν δεν περασεις τις πανελλαδικες 8α μεινεις ακομα ποσο διαστημα με την μαμα σου...

ελπιζω να τα σκεφτεις και να σε βοη8ησα:)

BrokeN_DoLL
19-04-2011, 17:48
Ποια ευκολη λυση της λες να τρωει γαλα και φρουτα και σαλατες ολη μερα και να πηγαινει και γυμν? η κοπελα εχει ανορεξια!!!!!!!!!!!!!!

πρεπει να παει σε διαιτολογο δεν μπορει μονη της να κανει διατροφη ξεφευγει και κανει βουλιμικα! και ο,τι κ να φαει θελει να το βγαζει! δεν πρεπει να εχει στο μυαλο της οτι ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθησει διατροφη σε πλαισια ΔΙΑΙΤΑΣ!

επισης με το να την τρομαζουμε οτι θα της πεσουν τα δοντια και τα μαλλια ειναι ανουσιο κ μενα ποτε δεν με φοβιζανε. ειχα αλλο πραγμα στο μυαλο μου και δεν με ενοιαζε. δεν θα τρομαξει μεσα στην εμμονη της με αυτα. αλλωστε τα ξερει ηδη σιγουρα.

change
19-04-2011, 17:59
αρχικα δεν ειπα μονο γαλα και φρουτα αλλα ειναι μια πολυ καλη αρχη..μιλησα και για φαγητο και για συμπληρωματα και σε καμοια περιπτωη δεν το κανω για να την τρομαξω αλλα για να της δειξω τις συνεπειες των πραξεων της..το 8εμα ειναι να αρχισει απο τον εαυτο της και οταν αρχισει να τρωει εστω και σε πλαισιο διαιτας, στην συνεχεια μπορει να παει και σε ψυχολογο..πως 8α παει αν δεν 8ελησει πραγματικα να γιατρευτει?με το να αρχισει να τρωει εστω και αυτο το λιγο 8α δει πως ολα 8α ειναι καλυτερα..

εγω προτεινα μια λυση που εμενα με ειχε βοη8ησει σε ενα διστημα και απο την σιτγμη που δεν ειχα καμοια κακη προδια8εση δεν χρειαζονται τετοιες αντιδρασεις

BrokeN_DoLL
19-04-2011, 18:23
σιγα δεν εβρισα κιολας. το κοριτσι εχει ξαναγραψει σε φορουμ την ιδια ιστορια 2 χρονια πριν......οποτε δεν κανει τπτ.......κατευθειαν σε γιατρο να παει.

Lacrymosa
20-04-2011, 00:33
Στη νευρικη ανορεξια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα κ αν η κατασταση εχει φυγει εκτος ελεγχου (το ατομο εχει παει κατω απο 40 κιλα) πρεπει αμεσα να ζητησει βοηθεια , δεν γινεται αλλιως..αμα περιμενουμε να το καταλαβει απο μονος του καποιος, σωθηκαμε....στην ανορεξια εχεις διαστρεβλωμενη εικονα του σωματος κ της εμφανισκς σου κ ακομα κ να χεις μεινει μονο κοκκαλα παλι παχουλη σε βλεπεις κ θες να χασεις κι αλλα....ασχετα με το αν σου λενε οτι εισαι αδυνατη η σου λενε τι μπορει να παθεις, δεν σε νοιαζουν αυτα, το μονο που σε νοιαζει ειναι να γινεις ολο κ πιο αδυνατη αδιαφορωντας για τις συνεπειες στη υγεια...

πριν 3 χρονια περασα ανορεξια κ ειχα φτασει 35 κιλα κ ηθελα κ αλλα να χασω με αποτελεσμα να λυποθυμησω μια μερα απο αδυναμια κ εξαντληση κ να μεινω 3 μερες στο νοσοκομειο με αφυδατωση με ορους κ σωληνακια...τοτε πρωτη φορα καταλαβα τι εκανα τοσο καιρο κ για πρωτη φορα φοβηθηκα πραγματικα κ ουρλιαζα οτι δεν θελω να πεθανω...ειναι πολυ δυσκολο να εντοπισει καποιος εγαιρως το προβλημα , να το αποδεχτει, να καταλαβει ποσο κακο ειναι κ να ζητησει βοηθεια...

το καλυτερο ειναι να προσπαθεις να διατηρησαι σ ενα φυσιολογικο βαρος συμφωνα με το υψος σου συνδυαζοντας σωστη κ υγιεινη διατροφη με σωματικη ασκηση παρα να καταφευγεις σε μεθοδους που ναι μεν εισαι ικανοποιημενη με αυτο που βλεπεις στο σωμα σου αλλα σε καταστρφουν κ μπορει μακροπροθεσμα να σου δημιουργησουν ενα σωρο προβληματα...ειναι δυσκολο βεβαια να αλλαξεις καποια συνηθεια κ εμμονη που επι χρονια εχεις αλλα πρπει σταδιακα να το παλεψεις σε συνεργασια με ειδικο κ κανοντας κ τη δικη σου προσπαθεια βεβαια..(τα γραφω κ για μενα να τα βλεπω μπας κ αλλαξω τιποτα..!!)

αλλο ενα σωμα αδυνατο κ υγιες κ αλλο ενα σωμα μονο κοκκαλα να προεξεχουν, καχεκτικο κ ετοιμοροπο..

BrokeN_DoLL
20-04-2011, 12:58
εμενα μαρεσουν τα κοκαλα που προεξεχουν. αλλα δεν γινεται να τα συντηρησεις. αν εισαι κατω απ το κανονικο σου τα παιρνεις αμεσως σε 1 μηνα. ενω στα φυσιολογικα συντηρησαι ευκολοτερα. αυτο πρεπει να αποδεχτουμε. το χω ψιλοδουλεψει πλεον και δεν με τρελαινει τοσο, πολλες φορες πιανω τον εαυτο μ να σκεφτεται '' ρε πως σκατα σκεφτοσουν ετσι τοτε...'' , αλλωστε το παθα κιολας ειχα παει στα 50 και λυποθυμουσα (ενω δεν ηταν υπερβολικα χαμηλα τα κιλα-ηταν ομως χαμηλα για μενα απ οτι φαινοτανε αναλογα με το καλουπι του καθενος) , αλλα κ παλι ευχαριστημενη δεν ημουνα.

40 κιλα δεν παει να πει πως καποιος εχει προβλημα παει κ με το υψος και το γενικο δεικτη μαζας σωματος και σκελετου.

ναι οντως χρειαζεται βοηθεια γιατι μονος σου μονο διαιτα θα κανεις και παλι αλλα και μονο οι γονεις δεν ξερουν να σε βοηθησουνε ισως τα κανουν αθελα τους χειροτερα. επισης πρεπει να βρεθει ιατρος και διαιτολογος ειδηκος σε διατροφικες επειδη ξερω ατομα που ο διαιτολογος τους εκανε διαιτολογιο να παρουν βαρος και καθε μερα αναπληρωνοντουσαν τα χαμενα υγρα και το ατομο εφριττε βλεποντας μονο κ μονο την ζυγαρια, με αποτελεσμα να ξερναει πιο πολυ κ να τρωει λιγοτερο.

και το πιο σημαντικο ειληκρινα σας το λεω ειναι ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ. αν θελετε να μετρηθειτε μονο με λιπομετρηση η ζυγαρια αγχωνει και δεν δειχνει την αληθεια πολλες φορες ειδηκα σε εμας που εχουμε 15 μερες κατακρατησεις και ωοριξιες!!!

τι πιο ψυχιφθορο να ανεβαινεις ενα σκαλι και να περιμενεις με ματια ορθανοιχτα και καρδια να πεταριζει τα νουμερα να ανεβαινουν μεχρι να φτασει εκει που θελεις.......

Lacrymosa
20-04-2011, 13:40
τι πιο ψυχιφθορο να ανεβαινεις ενα σκαλι και να περιμενεις με ματια ορθανοιχτα και καρδια να πεταριζει τα νουμερα να ανεβαινουν μεχρι να φτασει εκει που θελεις.......

ασε με πιανει τρελο αγχος καθε φορα που ανεβαινω στη ζυγαρια κοντευω να παθω κριση πανικου η να λιποθυμισω...τετιοι αγχος θαρρεις κ κρεμεται η ζωη μου απο αυτο που θα δειξει...ο γιατρος μου χει πει πλεον να ζυγιζομαι μια φορα το μηνα γιατι αλλιως μονο κακο μου κανω κ μεγαλωνει η εμμονη μου...παλιοτερα ειχα φτασει σε παρανοικη κατασταη, να ζυγιζομαι 3-4 φορες την ημερα..πλεον δεν το κανω ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα δεν ανταποκρινοεται παντα στην πραγματικοτητα καθως παιζουν κ αλλοι παραγοντες στη μεση...

το καλυτερο ειναι να κανει καποιος λιπομετρηση κ σε συνεργασια με ειδικο διαιτολογο-διατροφολογο να ακολουθει καποιο υγιεινο προγραμμα διατροφης οχι απαραιτητα για να χασει κιλα αμα δεν υπαρχει λογος να χασει αλλα για να διατηρησει το βαρος του στα φυσιολογικα επιπεδα συμφωνα με το υψος του κ τη μαζα σκελετου...

επισης για να αντιμετωπισεις τη νευρικη ανορεξια κ να βαλεις καποια κιλα που πρεπει ωστε να φτασεις σε ενα πιο φυσιολογικο κ υγιες βαρος θελει πολυ προσοχη σχετικα με το ειδος του φαγητου..οταν ειχα νοσηλευτει κ ειχα παθει αφυδατωση ενα ποτηρι νερο επινα κ η ζυγαρια με εβγαζε 2 κιλα παραπανω κ αναρωτιωμουν πως σκατα γινεται αυτο αμα κ με το νερο παχαινω τοτε την βαψαμε..θελει να γινεται σταδιακα η οποια αλλαγη μιας κ ο οργανισμος ειναι συνηθισμενος επι πολυ καιρο να δεχεται ελαχιστη ποσοτητα φαγητου κ δεν μπορει αυτο αποτομα να αλλαξει...μου διναν κ ενα κωλοφαρμακο προκειμενου να μου ανοιξει η ορεξη κ να τρωω κ μου φερναν ολη την ωρα γλυκα κ με βαζαν με το ζορι να τα τρωω με αποτελεσμα σε 2 μηνες να βαλω 17 κιλα αλλα οχι με τον τροπο που θα πρεπε....ποσο ασχετοι πια ΕΛΕΟΣ ετσι δεν αντιμετωπιζεται η ανορεξια το ζητημα δεν ειναι απλα κ μονο ο αλλος να βαλει τα κιλα αλλα κ πως θα τα παρει ωστε να μην τα παρει σε λιπος κ η αυξηση οπως ειπα να γινεται σταδιακα...

BrokeN_DoLL
20-04-2011, 13:43
ναι σταδιακα πρεπει, επειδη αμα παρεις αποτομα θα νιωθεις πως πρεπει να τα χασεις

Lacrymosa
20-04-2011, 14:37
ναι αμα τα παρεις αποτομα κ με το λαθος τροπο μετα νιωθεις απαισια κ ξεκινας παλι διαιτες για να τα χασεις κ γινεται φαυλος κυκλος...το ιδανικοτερο να τα παρεις σταδικα με υγιεινη διατροφη ωστε να γινει κ το σωμα σου ομοιομορφο γιατι αλλιως τα παιρνεις σε λιπος κ φαινεσαι χαλια..απ το ενα ακρο πας στο αλλο...

mitsi
20-04-2011, 15:52
σορρυ αργησα να απαντησω,

σε εκεινο το φορουμ υπαρχουν υποκατηγοριες οπως εδω, εκει ειναι 1. ανορεξια 2. παχυσαρκια 3. βουλιμια.

οι ανορεκτικες δεν γραφουνε κ πολυ συχνα κ ειναι οι φαντασμενες
οι βουλιμικες γραφουνε πολυ συχνα και ειναι οι πιο καταθλιπτικες
οι παχυσαρκες ειναι οι ΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ σε ολες τις ανωτερω χωρις να ξερουνε....απλα τρωνε ειναι χαρουμενες η ντομαμινη τους απ το φαι ειναι στα χαι τους και το μονο θεμα τους ειναι τα κιλα κ κανουν πως ξερουν τα παντα κ κραζουν τις υπολοιπες ειδηκα μερικες κλικες εκει μεσα........

ασε που σε τρομαζουνε με διαφορα.........εγω οταν ειχα αρχισει να πρωτομπαινω με τρομαζαν με μλκιες που λεγανε. κ δν τα λεγανε ομοιοπαθεις μου, αλλα ατομα εθισμενα στο binge eating
καλησπέρα...σε νιώθω απόλυτα , προσωπικα η καταθλιψη με κραταει στην ανορεξία, πίνω καφε , καπνιζω αλλά τα κιλά μου διατηρουνται σταθερά (μαλλον λογω φαρμακων) , όταν βγω εξω τρωω παρα πολύ με συνεπεια να αδημονω να γυρισω σπίτι για να κανω εμετο.Ο γιατρος μου μου είπε να μη βγαινω αφου δεν εχω διαθεση και αγχος να φερομαι ευχαριστα και να μη χαλαω τη παρεα- αφου αυτοί οι λόγοι με οδηγουν στη βουλιμία- κί ετσι έκανα.Τωρα προσπαθω να τρωω καποια βασικά πραγματα για να μην μείνω σκιά του εαυτού μου περισσοτερο , δεν αντεχω να μου λενε ποσο αδυνατισα κλπ κλπ....
Το καλύτερο για μενα είναι να μπεις σε καποια θεραπεια και να δωσεις χρονο στον εαυτο σου και στο θεραπευτη σου να σε προσεγγισει .

BrokeN_DoLL
20-04-2011, 17:01
το θεμα δεν ειναι να μην βγαινεις εξω. πιστευω ειναι χειροτερα να μενεις μονος σπιτι και να κανεις αυτες τις σκεψεις! αλλα γενικα να εισαι σε παρεα που σε κανει να ξεχνιεσαι κλπ ειναι αντιθετα απο κακο! εκτος αν πανε μονιμως για φαγητο, αυτο ναι σε καταθλιβει. επισης να εισαι σε παρεα που καταλαβαινει αν ξερει το προβλ σου.

μου ειχε τυχει το εξης απαραδεκτο σκηνικο, ειχα βγει με μια ''φιλη'' μου που ειχαμε χαθει για καμποσο καιρο, και οσο πιναμε καφε της εκμυστηρευτικα το προβλημα μου, εκεινη ακουγε κλπ......και μολις τελειωσα, αρχισε να μ λεει για τις διαιτες που εκανε εκεινη κ οτι πλεον δεν παιρνει με τπτ κιλα!!!μου ελεγε ποσο τρωει και δεν παχαινει!!!! στα ξαφνικα!!!! και σαν κερασακι στην τουρτα μετα τον καφε μου πεταει και το θεικο ''σε πειραζει να παμε μεχρι τα goodys να φαμε τπτ?πειναω!''

με επιασε καταθλιψη στα goodys < οπου κρατηθηκα και πηρα 1 σαλατα και εκεινη 3 Burger.......

ειναι σαν να λες σε καποιον πως εισαι αλκοολικος και να σ λεει ''παμε για κανα ποτακι?''

Lacrymosa
20-04-2011, 17:47
απαραδεκτο τελειως τετοια ατομα δεν ειναι φιλοι δεν αξιζει καν να ασχολεισαι μου τη σπαει πολυ οταν εκμηστηρευεσαι σε καποιον το προβλημα σου κ αντι εστω να δειξει κατανοηση (δεν λεω να βοηθησει γιατι πολυ απλα δεν μπορει) κοιταζει πως να σου τη μπει κ να σου τη σπασει προκειμενου να σε ριξει ακομη περισσοτερο θαρρεις κ δεν σου φτανει το προβλημα σου κ εχεις ορεξη να ακους τις πιπες του καθενος, ελεος πια με τον καθε κακοβουλο κ κομπλεξικο κ ζηλιαρη...

μου χει τυχει κι εμενα παρομοιο περιστατικο ενω ηξεραν ΟΛΟΙ το προβλημα μου να παμε με το ζορι σε ταβερνα ,να παραγγειλουν το μισο καταλογο , να τρωνε σαν ξενοιαστες κ ευτυχισμενες κοιτωντας με πλαγιως κ κανοντας το επιτηδες για να μου τη σπασουν κ οταν μια απ αυτες με πιεσε να φαω κ την ειπα με αγριο υφος οτι δεν γουσταρω κ δεν θα κανει ο καθε τελευταιος κουμαντο στη ζωη μου μου λεει ΤΟ κορυφαιο "εμεις για το καλο σου το λεμε, εξαλλου εσυ δεν εχεις αναγκη αφου μετα θα τα βγαλεις οποτε τι σκας??" με το ζορι κρατηθηκα μη την ορμηξω κ της σπασω την κωλοφατσα της σκυλας...

δεν ειναι κακο να βγαινεις εξω αλλωστε μεσα ειναι χειροτερα κ απο αλλες αποψεις αλλα πρεπει γενικα να προσεχεις με ποια ατομα βγαινεις κ να μην εμπιστευεσαι ευκολα το προβλημα σου σε ατομα που εχεις αμφιβολιες...πολλες φορες εκμεταλλευονται το οτι τους ανοιχτηκες αντι να το εκτιμησουν οπως κανονικα θα επρεπε κ βρισκουν ερεισμα ωστε να σου τη σπασουν..

εγω παντως οταν ειμαι εξω ξεχναω τελειως το φαγητο προσπαθω να ειμαι με ατομα που γουσταρω κ ξερω οτι θα διασκεδασω κ θα περασω ωραια κ δεν σκεφτομαι τιποτα σχετικο με φαγητο...ειδικα οταν πηγαινω για ψωνια κ βλεπω τα ρουχα κτλ τοτε δεν μενει περιθωριο για τετοιες σκεψεις αλλα κ απ την αλλη τσαντιζομαι πολλες φορες επειδη κατι δεν θα μου κανει κ θα αρχισω παλι να πιστευω οτι ειμαι παχουλη κ παλι οι ιδιες σκεψεις κτλ κτλ.....

BrokeN_DoLL
20-04-2011, 18:49
καλα αυτο με τα ρουχα ειναι επικο. δν γουσταρω να ψωνιζω συχνα πια. ασε που τζιν δεν φοραω ΠΟΤΕ. μονο φαρδια......και απο παντελονια μονο κολαν με φουστακια. τιποτα με φερμουαρ

mindopener
21-04-2011, 11:29
τι θα γίνει με αυτό το κυνήγι της τελειότητας...μας έχει καταστρέψει.
δεν υπάρχει τέλειο. πρέπει να το αντιληφθούμε αυτό από τα βάθη της ψυχής μας.
τέλειο, είναι να έχουμε την υγεία μας, την ευτυχία μας και όταν μας ρωτάνε τι κάνουμε να λέμε 'όλα καλά'.
το πως φαίνεται το εκάστοτε μοντέλο στο τάδε περιοδικό αφήστε το να το ξέρει καλύτερα το photoshop και η κάμερα των 2.500 ευρώ καλλίτερα από εσάς.

το τέλειο είναι μια υποκειμενική αξία και δεν είναι προς πώληση.

BrokeN_DoLL
21-04-2011, 13:40
εχεις δικιο αλλα εμας δεν μας νοιαζει να φαινομαστε ωραιες εκει ειναι το θεμα! ειναι πιο βαθυ οχι τοσο γκομενιστικο και επιφανειακο! εχουμε διαταραχη! και να μας λενε πως ειμαστε μια χαρα και τελειες δεν μας πειθει!

mindopener
21-04-2011, 14:29
πιστεύεις ότι θα είχες αυτή την διαταραχή αν έμενες σε χωριό το 1920?

BrokeN_DoLL
21-04-2011, 15:03
πιστεύεις ότι θα είχες αυτή την διαταραχή αν έμενες σε χωριό το 1920?

δεν θα την ειχα. αλλα πως αυτο που ειπες τωρα μου λυνει το προβλημα?

Lacrymosa
21-04-2011, 19:22
καλα αυτο με τα ρουχα ειναι επικο. δν γουσταρω να ψωνιζω συχνα πια. ασε που τζιν δεν φοραω ΠΟΤΕ. μονο φαρδια......και απο παντελονια μονο κολαν με φουστακια. τιποτα με φερμουαρ

κι εγω καπως ετσι μπλουζοφορεματα με καλσον η κολαν...φοβαμαι να βαλω τα τζιν μου γιατι δεν ξερω αν θα με χωρανε κ αγχωνομαι...κ μου τη σπαει που στα περισσοτερα μαγαζια βρισκω σχεδον αποκλειστικα small η xsmall ελεος δηλαδη θαρρεις κ ολες εχουν αναλογιες μοντελου κ μ αυτην την προοπτικη τα φτιαχνουν τα ρουχα...

Lacrymosa
21-04-2011, 19:27
τι θα γίνει με αυτό το κυνήγι της τελειότητας...μας έχει καταστρέψει.
δεν υπάρχει τέλειο. πρέπει να το αντιληφθούμε αυτό από τα βάθη της ψυχής μας.
τέλειο, είναι να έχουμε την υγεία μας, την ευτυχία μας και όταν μας ρωτάνε τι κάνουμε να λέμε 'όλα καλά'.
το πως φαίνεται το εκάστοτε μοντέλο στο τάδε περιοδικό αφήστε το να το ξέρει καλύτερα το photoshop και η κάμερα των 2.500 ευρώ καλλίτερα από εσάς.

το τέλειο είναι μια υποκειμενική αξία και δεν είναι προς πώληση.

το ξερουμε οτι δεν υπαρχει τελειο κ οτι οσο κ να προσπαθουμε ορισμενα πραγματα δεν θα τα καταφερουμε ποτε γιατι απλα δεν μπορουμε....ειναι οντως ψυχοφθορο να κυνηγας το τελειο οταν ξερεις οτι δεν υπαρχει η εσυ δεν θα το φτασεις ποτε, αλλα στις διατροφικες διαταραχες υπαρχουν αλλα κινητρα...οταν εισαι τελειομανης κ θες να εχεις τον απολυτο ελεγχο δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο δεν σκεφτεσαι τιποτα αλλο κ θες εναγωνιως να πετυχεις το ακατορθωτο η εστω να φτασεις οσο πιο κοντα μπορεις...το θεμα ειναι οτι εχεις προβλημα με τον εαυτο σου κ δεν ικανοποιεισαι με τιποτα, δεν σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι η τι προτυπα προβαλλονται....αυτα δεν πιστευω οτι παιζουν το μεγαλυτερο ρολο καθως για να καταφευγει καποιος σε τετοιες συμπεριφορες υπαρχουν αλλα πραγματα απο πισω που πολλες φορες ειναι δυσκολο να εντοπισεις κ να αλλαξεις....

lill
28-04-2011, 15:41
παιδιά έλεος.....ξεκολλήστε λίγο......
όσο πιστεύεται οτι έχετε πρόβλημα τόσο αυτό θα εντίνεται...
φάτε ό,τι γουστάρετε χωρίς τύψεις και ίσως έτσι αδυνατίσετε κ όλας....όλο αυτό το άγχος που προκαλέιτε στον εαυτό σας ξέρετε πόσο μπλοκάρει το μεταβολισμό σας..?αφάνταστα....!!!!!!!
κάντε πράγματα που σας γεμίζου κ αφήστε λίγο όσα σας στεαχωρούν στη άκρη...!!!

carrie
28-04-2011, 16:09
εχεις δικιο αλλα εμας δεν μας νοιαζει να φαινομαστε ωραιες εκει ειναι το θεμα! ειναι πιο βαθυ οχι τοσο γκομενιστικο και επιφανειακο! εχουμε διαταραχη! και να μας λενε πως ειμαστε μια χαρα και τελειες δεν μας πειθει!

Aρα σε νοιαζει να εισαι μια χαρα και τελεια. Αν δεν υπηρχε κανενας ανθρωπος τριγυρω σου θα εσκαγες για το πως εισαι; Δε νομιζω. Απο τους αλλους εξαρταται. Σιγουρα δεν ειναι επιφανειακο, αλλα το οτι τα ατομα με διατροφικες διαταρχες δεν τα νοιαζει αν ειναι ωραια ειναι μεγαλο ψεμα. Μπορει να μην τα νοιαζει αν οι αλλοι τα θεωρουν ωραια, γιατι και να τους το πουνε οπως λες δεν το δεχονται, αλλα αυτο θελουν οπως ειπες, να ειναι τελεια, συμφωνα με την εικονα που εχουν στο μυαλο τους για το πως πρεπει να ειναι, (με σωματα τουιγκι συνηθως), αλλα οχι μονο για να αρεσουν στον εαυτο τους, αλλα και γιατι ετσι πιστευουν οτι θα αρεσουν στους αλλους. Βεβαια αυτο ο εγωιστικος φαυλος κυκλος σιγα σιγα σε καταπινει.. Γιαυτο συνηθως αυτο που δημιουργει το προβλημα ειναι οτι τα ατομα αυτα δεν εχουν εικονα στο μυαλο τους του πως φαινονται. Εκει που οι αλλοι ανθρωποι βλεπουν πετσες και κοκκαλα, αυτα βλεπουν ψωμακια και παχακια. με λιγα λογια, επειδη η οραση και η αντιληψη τους ειναι αλλοιωμενα απο τη σκεψη, και τουιγκι να γινουν με το ιδανικο σωμα οπως το φανταζονται, το τραγικο ειναι οτι παλι δε θα το καταλαβουν....

BrokeN_DoLL
28-04-2011, 17:45
carrie κανεις ενα τεραστιο λαθος! επαναλλαμβανω για μια ακομη φορα οτι ΔΕΝ προκειται για τους αλλους! προκειται για μενα! οι αλλοι στον δρομο δεν με βλεπουνε γυμνη εγω με βλεπω οταν παω να κανω μπανιο! και πεφτει η ψυχολογια μ αναλογα! δεν προκειται για τους αλλους! γιατι πρεπει να προκειται παντα για τους αλλους? οι διατροφικες διαταραχες ειναι μαστιγα και ειναι ασθενεια! το καταλαβαινετε πιστευω! ειναι ειδηκα η βουλιμια ειδος εθισμου, ισα κι ομοια με το αλκοολ και τα ναρκωτικα!

carrie
28-04-2011, 17:59
Αν ησουν δλδ μονη σου σε ενα ερημονησι, θα σε ενοιαζε εξισου το πως δειχνεις; Κι εγω φαρδια ρουχα φοραγα οταν ημουν 20 κιλα κατω απο το κανονικο. Και καλα ηθελα να ειμαια δυνατη για μενα, αμ δε, ηθελα και για τους αλλους, κι ας μην το "εδειχνα". και μετα απο χρονια εφαγα μια φλασια κατα τη διαρκεια μιας ψυχοθεραπειας. Αστα. τελποσπαντων, τωρα αν εισαι ξεχωριστη περιπτωση τι να σου πω. Σημασια εχει οτι δεν ειναι θεμα εμφανισης, οπως ειπες ειναι κατι πολυ βαθυτερο.

Lacrymosa
28-04-2011, 22:35
καρι εγω πιστευω ακομα κ σε ερημονησι να ημουν κ το 1920 να ζουσα οπως ειπε ενας παραπανω παλι θα ειχα διατροφικη διαταραχη...δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω παλι θα το ειχα γιατι ειναι κατι που ειναι προβλημα με τον εαυτο μου ο,τι κ να μου πουν οι αλλοι θα αμφιβαλλω κ θα ειμαι επιφυλακτικη αν κ οι περισσοτεροι κ ο γκομενος μου λενε οτι ειμαι ωραια κοπελα κ αδυνατη η κανονικη αλλα αλλιως να στο λενε κ αλλιως να το πιστευεις αυτο εσυ ο ιδιος...

BrokeN_DoLL
29-04-2011, 00:53
claire ναι οσες εχουν διατροφικη διαταραχη πες εχουν διαστρευλωμενη εικονα του εαυτου τους οκ.....αλλα οταν βλεπουνε πως πανω τους κολυμπαει το xxsmall τι νομιζεις πως γινεται? ξερουν πως εχουν προβλημα, αλλα το ιδιο τους το μυαλο δεν τους αφηνει να το δουνε. δεν εχει σημασια αν εχουν απτες και ακουστικες αποδειξεις κ επιβεβαιωσεις. και 20 κιλα να ναι, παλι δεν αρεσουν στον εαυτο τους, δεν ακουνε κανεναν. γιατι αν ηταν για τους αλλους, θα ακουγανε πως ετσι ειναι 8εες κοκαλες και θα δειχνοντουσαν δεν θα φοραγαν φαρδια ρουχα!!!!εστω κ αν δεν τον πιστευαν οι ιδιες, αν το ακουγαν απο αλλους θα τους εφτανε αυτο!!!!!! αυτη ειναι η διαφορα για το αν νοιαζομαστε για τους αλλους η οχι!

κ σ λεω το απλο, εμενα μ την πεφτουνε, εχω μερικους να μ λενε τα καλα μ τα λογια, αλλα δεν γουσταρω ΚΑΘΟΛΟΥ να με βλεπω με μαγιω η γυμνη, δεν αντεχω να μαι μπρος σε καθρευτη!

RainAndWind
29-04-2011, 11:02
Ποιο είναι το κρυφό κέρδος?
Ποια είναι η επιβράβευση από το περιβάλλον?
Self control, feelings of power and a sense of virtue.
Έχει μια ναρκισσιστική χροιά, έχει αναδειχτεί και από correlations σε έρευνες.
Αλλά υπάρχει επίσης και η εθιστική διάσταση της συμπεριφοράς.
Ανθίζει σε οικογένειες με control issues, ελεγκτικές συνθήκες, ανελαστικά συμπεριφορικά μοτίβα.
Συνυπάρχει τελειομανία, προπαγάνδα πολιτισμικών μοντέλων ομορφιάς και επιτυχίας, ανταγωνιστικές ρίζες,
Σε κυνηγάνε να φας, σαν παιδί. Άρα με το να μένεις παιδί, έχεις το κρυφό σου κέρδος. Καλύπτεις κάποιες σου
ψυχολογικές ανάγκες. Δεν πεθαίνεις τσάμπα.

BrokeN_DoLL
29-04-2011, 12:28
Ποιο είναι το κρυφό κέρδος?
Ποια είναι η επιβράβευση από το περιβάλλον?
Self control, feelings of power and a sense of virtue.
Έχει μια ναρκισσιστική χροιά, έχει αναδειχτεί και από correlations σε έρευνες.
Αλλά υπάρχει επίσης και η εθιστική διάσταση της συμπεριφοράς.
Ανθίζει σε οικογένειες με control issues, ελεγκτικές συνθήκες, ανελαστικά συμπεριφορικά μοτίβα.
Συνυπάρχει τελειομανία, προπαγάνδα πολιτισμικών μοντέλων ομορφιάς και επιτυχίας, ανταγωνιστικές ρίζες,
Σε κυνηγάνε να φας, σαν παιδί. Άρα με το να μένεις παιδί, έχεις το κρυφό σου κέρδος. Καλύπτεις κάποιες σου
ψυχολογικές ανάγκες. Δεν πεθαίνεις τσάμπα.

ναι αυτο που ειπες ειναι στανταρ. δλδ οντως πχ η δικια μ οικογενεια (ο πατερας μ συγκεκριμενα) ειναι τελειομανης και νομιζει πως μονο αυτος ειναι σωστος και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι λαθος (ναρκισσισμος) επισης πιστευει σθεναρα πως τα ξερει ΟΛΑ απο ιατρικα θεματα μεχρι θεματα διαιτολογιας και συμπεριφορας. 1 φορα στο τοσο θελω να φαω γαριδακια και μου φωναζει και ειναι απο πανω μ και με πριζει πως δεν κανουν καλο! χαιρω πολυ το ξερω!!! απλα θελω 1 ΦΟΡΑ γαριδακια δεν τρωω καθε μερα που να παρει! εχει τυχει να παρω γαριδακια και να παω στο μπανιο να τα φαω.....

κι εγω εχω αναπτυξει πολυ ναρκισσιστικη προσωπικοτητα χωρις αυτο να σημαινει πως εχω μεγαλη ιδεα για το πως φαινομαι εξωτερικα. απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι) αλλα σε σχεση με την εμφανιση μ δεν ειμαι ναρκισσιστρια καθολου. παρ ολο που ο μπαμπας και η μαμα απο μικρη με ειχαν σαν κουκλα με φορεματακια και χτενισματα κ ο πατερας μ ειδηκα μονιμως με εφτυνε λεγοντας μου τι ομορφη κορη εχω. ακομα και τωρα το λεει μονιμως και με κοιταει με θαυμασμο και με καμαρωνει στους φιλους και συγγενεις οταν με συστηνει. δεν το κανε ποτε στην αδερφη μου και μ φαινεται περιεργο γτ εκεινη οταν ηταν μωρο ηταν πολυ ομορφο ξανθο με πρασινα ματακια

carrie
29-04-2011, 14:18
Απο ο,τι λες μαλλον τεινεις να εχεις μια ναρισσιστικη προσωπικοτητα, αυτο το "απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι)", ειναι μεγαλη καμπανα, οχι καμπανακι απλα. Οπως και το οτι χειριζεσαι τους αλλους και οταν εχεις κεφια ειναι καλα και οταν εχεις μουτρα τους κανεις σκατα, χωρις καποιον αντιληπτο λογο, καθως επισης εχεις μεγαλο πολεμο με τον εαυτο σου και θεματα ελεγχου, και του εαυτου σου και των αλλων. Σαρεσε μικρη που ο πατερας σου ηταν ετσι; Γιατι καπως ετσι μας λες οτι γινεσαι κι εσυ, σαν τον πατερα σου. Ο πατερας σου ειχε παντα δικιο; Μαλλον θα πιστευεις πως οχι, αυτος ομως οπως εσυ αυτο πιστευει, το ιδιο ακριβως με σενα θα ελεγε "απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι)". Ειχα κι εγω ναρκισσιστη πατερα, και ετρεμα στην ιδεα οτι μπορει να γινομουν σαν αυτον..

BrokeN_DoLL
29-04-2011, 15:05
δεν ξερω αν εγινα σαν αυτον παντως δεν με ενοχλει ουτε σε κακο μου εχει βγει. δεν ξερω αν αργοτερα κανω παιδια και φερομαι ετσι, πραγμα που το χω μελετησει μεσα μου και θα προσπαθησω να μην το κανω....

ο μπαμπας σου τι εκανε?

carrie
29-04-2011, 15:45
Eιχε δικιο σε ολα παντα. Ας μην το ανοιξουμε το θεμα, ο νεκρος δεδικαιωται.

Project.Boulimia
28-11-2012, 12:35
Είμαστε 7 μαθητές λυκείου και δουλεύουμε πάνω σε ένα project σχετικά με τη βουλιμία. Θα θέλαμε κάποιος παθών να μας βοηθήσει απαντώντας μας κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα συναισθήματά του, πώς τα έχει καταφέρει, την υγεία του κλπ. Παρακαλούμε απαντήστε μας όσο πιο σύντομα γίνεται. Ο χρόνος μας είναι περιορισμένος. (Αυτό θα βοηθήσει το γενικό βαθμό του τετραμήνου) Ευχαριστούμε.

Lacrymosa
28-11-2012, 22:48
Είμαστε 7 μαθητές λυκείου και δουλεύουμε πάνω σε ένα project σχετικά με τη βουλιμία. Θα θέλαμε κάποιος παθών να μας βοηθήσει απαντώντας μας κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα συναισθήματά του, πώς τα έχει καταφέρει, την υγεία του κλπ. Παρακαλούμε απαντήστε μας όσο πιο σύντομα γίνεται. Ο χρόνος μας είναι περιορισμένος. (Αυτό θα βοηθήσει το γενικό βαθμό του τετραμήνου) Ευχαριστούμε.

Εγω μπορω να σας βοηθησω. Εχω περασει βουλιμια κ ανορεξια στο παρελθον κ εχω ανοιξει πολλα θεματα εδω περα. Ευχαριστως να βοηθησω. Στειλτε μου προσωπικο μηνυμα με λεπτομερειες, τι ακριβως θα θελατε να σας πω κτλ. Καλη επιτυχια με το σχολειο!
(Επισης οποιος αλλος μπορει πχ Broken Doll, hope25 κ αλλοι καλο θα ηταν να βοηθησουμε τα παιδια στην εργασια τους!!!) :)

πίστη
28-11-2012, 23:21
και σε μενα το ιδιο οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μυνημα σε οτι θελει να απαντησω!εχω περασει και τα δυο