PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προτεινετε ταινιες ολων των ειδων τρελλαινομαι!!!!

Σελίδες : [1] 2

afrula
31-10-2010, 06:54
Προσφατα ειδα η ζωη ειναι ωραια και εριξα ενα κλαμα..Γαματη!!Αποψε ειδα Αγαπημεν τζων αλλο κλαμα εκει,τριχωτη επιθεση πολυ γελιο και το Φευγω που κουφαθηκα με το τελος.Περιμενω με τρελλλα να βγει αυτο με το μωρο στο σινεμα με τη ξανθια την ομορφη και τον αλλο.Για πειτε κι εσεις............Να δω μηπως δεν εχω δει καποια.......:)

Boltseed
31-10-2010, 12:21
μου αρεσει η υποσημειωση , *εκτος απο αισθησιακες* !!! λαλ!

.

Μου αρεσε πολυ πολυ , το Truman Show.

Αρκετα εξυπνο, και ενας Τζιμ Καρει , αρκετα σοβαρος (παρολο μικρος..!)

Sofia
31-10-2010, 17:50
γελασα με τον τιτλο του θεματος:)

λοιπον εχω να σου προτεινω το Α single man που ειδα τελευταια. εμενα μου αρεσε, αλλα δεν ξερω τις προτιμησεις σου..

Renagia
31-10-2010, 20:49
παρα πολυ ωραιο ειναι το a single man που σου προτεινε η σοφια αλλα ειναι ομοφυλοφιλικου περιεχομενου με gay αντρες και δεν ξερω αν θα σου αρεσει.εγω σου προτεινω την ταινια \'\'οι ωρες\'\' ειναι απο τις αγαπημενες μου,το ποσο θεσπεσια ειναι δεν περιγραφεται με λεξεις

Θεοφανία
31-10-2010, 21:04
το αβαταρ...πολυ συναισθηματικο......:)

VasilisA
31-10-2010, 21:52
Αγαπητή μου αφρουλα σου προτείνω να δεις το The Crow με τον Brandon Lee….

roula35
31-10-2010, 23:41
δεν προτεινετε κ κανα καλο βιβλιο???εγω ειμαι φαν των βιβλιων...

Gothly
31-10-2010, 23:53
\"Little Ashes\"
Βασίζεται στη ζωή του Salvador Dali.
Η αγαπημένη μου ταινία!!! Φανταστική..

path
01-11-2010, 01:18
\'\'ποιο παραξενο απ\'το παραξενο\'\',,,,,,,,την ειδα πρην απο κατι μηνες στην τβ,,,δεν ξερω αν μπορεις να την βρεις ,,,,,,,,,,σπεσιαλ !

Forever.young
01-11-2010, 03:30
Δειτε το \"A beautiful mind\" \"the ramen girl\" \"notebook\"
Οι 2 πρωτες με πολυ νοημα και η τριτη θα την εχετε δει φανταζομαι ρομαντικη.

afrula
01-11-2010, 09:22
οι ωρες καταπληκτικη ταινια.Ενα ωραιο μυαλο ειναι που ειχε ψυχωση με αριθμους?τελεια ηταν.

ALIA
01-11-2010, 15:24
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗΝ \"ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ\", ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΜΑΤΙΑ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ, ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΝΟΣ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΥ! ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ:\"Η ΖΩΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ\"!!!

claire
01-11-2010, 15:33
το γεράκι της μάλτας

mariadimitra
01-11-2010, 17:21
21 grams!(λιγο παλια)βεβαια να φροντισεις να εισαι αψογα ψυχολογικα...εμενα με βαρυνε λιγο αλλα απιστευτη ταινια!

afrula
01-11-2010, 20:59
οκ θα δω τωρα λιγο τη γκαρσονιερα που δεν την εχω δει .

selas-selas
01-11-2010, 21:15
αφρουλα εχεις u2u :)

alexandros3
01-11-2010, 22:04
Originally posted by ALIA
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗΝ \"ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ\", ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΜΑΤΙΑ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ, ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΝΟΣ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΥ! ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ:\"Η ΖΩΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ\"!!!

Πολύ καλό!
Μάλλον θα τη νοικιάσω τη ταινία
(ελπίζω να μην είναι μάπα! Το μόττο είναι καλό παντως!)

VasilisA
01-11-2010, 22:28
Originally posted by roula35
δεν προτεινετε κ κανα καλο βιβλιο???εγω ειμαι φαν των βιβλιων...

Έχεις να μας προτείνεις κατι?

afrula
02-11-2010, 03:59
παιδια εδω μιλαμε μονο για ταινιες!!!Φτιαξτε αλλο θεμα με βιβλια που ειναι και αυτο ενδιαφερον μη τα μπλεκουμε....

oboro
02-11-2010, 06:12
Μιας και αναφερθηκε το A Single Man (ο Colin Firth ειναι εξοχος) να προτεινω κι εγω το Wonder Boys με χαρακτηρες ειναι παλι συγγραφεις, με τη διαφορα οτι πεφτει απειρο γελιο (καιρο ειχα να γελασω ετσι)

Επισης το Φαινομενο της Πεταλουδας. Αν εξαιρεσουμε τον ασχετο τιτλο τη βρηκα πολυ ενδιαφερουσα ταινια... Καταφερνει να αγγιξει πολλα \"δυσκολα\" ηθικα και κοινωνικα ζητηματα με τροπο που δεν ειχα ξαναδει.

RainAndWind
02-11-2010, 11:53
Ωραίο το Φαινόμενο της Πεταλούδας.Έρωτας στα χρόνια της χολέρας,ο λαβύρινθος του Πάνα,Deep Blue Sea(ανατριχιαστικό,για εφιάλτες,λολ),Αmerican History X,H έκτη αίσθηση,Painted Veil με τον υπέροχο Norton,o Ψαλιδοχέρης,Σινεμά ο Παράδεισος,Πέρα από την Αφρική,ο Πιανίστας,ο Τσάρλυ και το εργοστάσιο σοκολάτας,το Πράσινο Μίλι,The Truman Show,η Λάμψη,Στρέλλα,Άγγελος,Τρέχ Λόλα Τρέχα,Ο ελαφοκυνηγός,Μπρίτζετ Τζόουνς(για την καλά κρυμμένη ρομαντική μου πλευρά,λολ),τέσσερις γάμοι και μια κηδεία,ένας θάνατος σε μία κηδεία,Βίlly Elliott,βαρέθηκα να γράφω(αυτή δεν είναι ταινία,λολ):D

mariadimitra
02-11-2010, 16:19
εγω πειραζει που εχω μαθει απ\'εξω ολα τα HARRY POTTER???
δεχομαι τον παλιπαιδισμο μου....

streidi
03-11-2010, 00:31
http://www.youtube.com/watch?v=HlVxH-_Lyo0&NR=1

και

http://www.youtube.com/watch?v=q5aAkaoIimc&NR=1

whitecandle
03-11-2010, 09:19
Originally posted by streidi
Απίστευτο! Αλληγορικό είναι; Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά.

RainAndWind
03-11-2010, 09:24
Πόσο καλό είναι streidi!Θενκς.:)

streidi
03-11-2010, 11:36
Ναι αλληγορικό είναι light, καλά το κατάλαβες. Κι εμένα μου άρεσε πολύ και είπα να το μοιραστώ :-)

whitecandle
03-11-2010, 12:41
Μακάρι να αρέσει σε όλους αυτό και να περνάει κάποιο μήνυμα. Αν και δεν το νομίζω.

Soul_Rebel
03-11-2010, 18:07
Originally posted by streidi

και

http://www.youtube.com/watch?v=q5aAkaoIimc&NR=1

Πολύ καλό, πάρα πολύ καλό. Ένας λόγος που λατρεύω τόσο τα animations ;)

Sofia
03-11-2010, 18:19
μερικες ακομα

amores perros (στα ελληνικα νομιζω χαμενες αγαπες).

ολομοναχοι μαζι

επιμονος κηπουρος

ο ηρωας

σφραγισμενα χειλη

selas-selas
03-11-2010, 18:25
amor gitano

Lou!
03-11-2010, 18:45
toy story 3 (καρτουν)

juno (κομεντι)

το the reader (αυτο δεν ηταν τα σφραγισμενα χειλη?) μ αρεσε κ μενα παρα πολυ! (δραματικο)

καποτε μου ειχε αρεσει πολυ \"η οικογενεια τενενμπαουμ\", αλλα μετα τις τρεις φορες δεν μου αρεσε τοσο (the royal tenenbaums) (κ αυτο κομεντι)

επισης το persepolis (καρτουν αλλα για ενηλικες)

το τριο τις μπελβιλ (καρτουν επισης για ενηλικες)

κ καποια αλλα που τωρα εχω παθει alzheimer κ δε μου ρχονται με τπτ

το \"milk\" (με τον sean penn, δραματικο)

\"wendy and lucy\" πολυ απλο, αμερικανικο, σκληρο κ ανθρωπινο ταινιακι φτιαγμενο απο το τπτ.

το \"brokeback mountain\", το \"frost/nixon\"

Sofia
03-11-2010, 18:50
το milk ναι μου αρεσε κ μενα:)

επισης τα απομειναρια μιας μερας

μια καρδια τον χειμωνα

η διπλη ζωη της Βερονικα

μικρη ερωτικη ιστορια

και το The reader ηταν στα ελληνικα τα σφραγισμενα χειλη.

βεβαια αν δεν προτιμας τις λιγο \"βαριες\" ταινιες μαλλον αγνοησε τις προτασεις μου...

α! κ μια πιο αναλαφρη Vicky Christina Barcelona και γενικοτερα του Woody Allen που εχουν μια καλη δοση χιουμορ κ ελαφροτητας

Soul_Rebel
04-11-2010, 20:31
Και λίγο βαριές :P
Το Πείραμα, το Κύμα, ο Κυνόδοντας , Στρέλλα, Ιστορία 52, WΔz, V for Vendeta, Requiem for a dream .
Ταξιδιάρικα :
Into the Wild, ο Καιρός των Τσιγγάνων, Ιστορίες Μοτοσυκλέτας.
Και animations
Max & Mary, Up, The Ugly Duckling and Me, Open season 1 &2 ,Madagascar , Ice Age :P

elis
05-11-2010, 16:42
αδοξοι μπασταρδοι,εκεινο που περιγραφει πωσ ο γουλβεριν εγινε αδαμαντινοσ,χανκοκ
και απο αισθησιακεσ παλουκι λουκ στην αγρια στυση,η χιονατη κι εφτα βαρβατοι κοναν ο παπαροσ κι αλλεσ ηξερα αλλα τισ ξεχασα ρε γαμωτο

elis
05-11-2010, 16:48
ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, ΜΕΓΕΘΥΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ
ΑΓΓΙΓΜΑ ΨΩΛΗΣ
ΑΔΕΛΦΕΣ ΚΑΡΑΜΑΖ-ΩΧ
ΑΔΕΛΦΟΜΑΖΩΜΑΤΑ, ΠΑΡΤΟΥΖΟΣΚΟΡΠΙΣΜΑΤΑ
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΩΛΟ ΔΙΑΒΑΙΝΕ
ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΕΝΟΣ ΠΗΔΗΜΑΤΟΣ
ΑΝΩΜΑΛΗ ΓΙΑΓΙΑ, ΑΤΑΚΤΗ ΕΓΓΟΝΗ
ΑΠΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕΣ ΒΡΑΧΙΟΛΙΑ
ΑΣΠΡΟ ΛΟΥΚΙ, ΜΑΥΡΟ ΠΑΛΟΥΚΙ
ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΣΤΗΡΙΑ
ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΩΛΟΣ
ΓΑΜΑΤΕ ΚΙΝΤ
ΓΑΜΕΛΙ
ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΤΗΝ 4Η ΙΟΥΛΙΟΥ
ΓΑΜΙΑΣ ΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΕ ΤΗ ΡΟΖ ΤΡΥΠΟΥΛΑ
ΓΙΟΥΡΟΒΥΖΙΩΝ
ΕΓΙΑ ΜΟΛΑ ΕΓΙΑ ΛΕΣΑ, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΑΛΕΣ ΜΕΣΑ
ΕΔΩ…ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ
ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΒΛΙ ΓΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
ΕΝΩ ΕΣΥ ΠΗΔΙΟΣΟΥΝ
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΕ
ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΑ ΠΕΗ
Η ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΙ
Η ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΩΛΟ ΡΑΝΤΟ
Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΣΟΥΛΕΣ
Η ΚΟΚΚΙΝΟΜΟΥΝΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΙ 7 ΑΥΝΑΝΟΙ
Η ΚΟΚΚΙΝΟΜΟΥΝΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΙ 7 ΝΑΝΟΙ ΤΟΥ ΧΙΣΝΕΥ
Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΤΥΣΗΣ
Η ΝΥΦΗ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ
Η ΣΑΡΑΝΤΑΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΡΗΣ
Η ΣΤΥΣΗ ΣΑΣ ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ
Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΑΜΟΥΡΑΙ
Η ΧΙΟΝΑΤΗ ΚΙ ΟΙ 7 ΒΑΡΒΑΤΟΙ
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΣΟΥ
ΘΩΡΗΚΤΟ ΚΑΒΛΕΡΟΦ
ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΡΩΚΤΕΜΚΙΝ
ΙΝΤΕΡΑΡΑΠΙΚΑΝ, ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ
ΚΑΒΑ ΜΠΟΥΤΑΡΑ
ΚΑΒΛΙ-ΜΕΡΑ ΖΩΗ
ΚΑΛΛΙΟ ΔΥΟ ΣΤΟ ΚΩΛΟΜΕΡΙ ΠΑΡΑ ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΡΕΙ
ΚΛΕΟΠΑΡΤΑ
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΗΔΑΩ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΤΙΚΕΣ ΣΟΥ
ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΕΟΝΤΟΚΑΒΛΟΣ
ΚΩΛΕΘΡΙΑ ΣΧΕΣΗ
ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ ΚΑΥΛΟΣ
ΜΑΡΚΟ ΚΟΛΟ
ΜΗ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΥΣ ΤΑΡΑΤΤΕ
ΜΙΑ ΨΩΛΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ
ΜΠΑΙΝΕ-ΤΟΝ: ΕΝΩΜΕΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΞ
ΜΠΟΥΤΙΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΑ
ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΕ ΠΗΔΟΥΣΑΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ
ΞΕΚΩΛΟΘΡΕΥΤΗΣ
ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΞΕΠΕΤΑΞΕΣ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
Ο ΑΡΑΠΗΣ ΑΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ
Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΚΩΛΟΤΡΥΠΙΔΩΝ: Η ΤΡΙΛΟΓΙΑ(Μέρος 1ο Η Συντροφιά της Κωλοτρυπίδας, μέρος 2ο Οι Δίδυμοι Κώλοι, Μέρος 3ο Ο Βασιλιάς Επιστρέφει Από Πίσω)
Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΞΕΚΩΛΙΔΙΩΝ
Ο ΓΗΤΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΟΓΑΣ
Ο ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΤΗΣ ΒΕΝΕΤΙΑΣ
Ο ΖΟΡΟ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ
Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΤΟΥΖΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
Ο ΚΟΜΗΣ ΜΟΝΤΕΧΥΣΤΟ
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΩΝ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΩΝ ΕΡΑΣΤΩΝ
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΛΩΜΕΝΩΝ ΠΙΣΙΝΩΝ
Ο ΜΑΓΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤ-ΟΖ
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΞΕΚΟΛΙΑ
Ο ΜΟΥΝΟΜΑΧΟΣ
Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΑΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΒΛΙΑΡΗ
Ο ΠΑΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΒΑΛΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΣΤΥΣΗ
Ο ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΠΡΩΚΤΩΝ
Ο ΣΚΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΜΑ
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΣΤΥΣΗΣ
Ο ΧΑΡΙ ΣΠΡΩΧΤΕΡ ΚΑΙ Η ΚΑΜΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΝΗΤΕΣ
ΟΙ 3 ΧΑΡΧΑΛΕΣ
ΟΙ 8 ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΗΤΣΟΙ
ΟΙ ΒΥΖΟΜΠΑΣΤΕΡΣ
ΟΙ ΚΩΛΟΙ ΤΟ’ΣΚΑΣΑΝ
ΠΑΡΤΑ ΛΕΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΑ ΟΜΕΛΕΤΑ
ΠΗΔΑ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ
ΠΟΚΑΧΩΝΟΝΤΑΣ
ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ
ΠΟΥΣΤΑΡ WARS
ΠΟΥΤΑΝΙΚΟΣ
ΠΡΙΜΑ ΚΩΛΑΡΙΝΑ
ΠΡΩΚΤΕΙΛ
ΠΡΩΚΤΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ
ΠΡΩΚΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΠΡΩΚΤΟΔΙΚΕΙΟ
ΠΡΩΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ
ΣΕ ΤΕΝΤΩΜΕΝΟ ΚΑΥΛΙ
ΣΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ
ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΩΛΑΚΑ
ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΘΑ ΣΤΟΝ ΣΦΥΡΙΞΩ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ
ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΡΩΚΤΩΝ
ΤΑ ΖΟΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΟΦΑΓΑ
ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΤΟΥ ΒΥΖΑΡΟΝΕ
ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ
ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΥΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ
ΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ
ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΛΟΧΑΓΟΥ ΚΩΛΕΡΙ
ΤΟ ΠΑΠΑΡΙ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ
ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΠΕΗ
ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΠΟΥΛΙ ΤΗΣ ΝΙΟΤΗΣ
ΤΟΛΜΗ ΚΙ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ
ΤΡΥΠΑΝΙΚΟΣ
ΥΠΕΡΚΩΛΙΚΗ ΔΟΣΗ
ΧΑΡΙ ΚΑΠΟΤΕΡ
ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΠΕΣ
ΧΤΥΠΟΚΑΥΛΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΒΕΡΛΙ ΧΙΛΣ
ΧΩΝΑΝ Ο ΚΑΒΛΑΡΟΣ
BUTTMAN
CIAO ΠΑΡΘΕΝΑ
HOTHIKA
THE LORD OF THE STRINGS

γιώτα2
05-11-2010, 18:00
Αφρουλα σωθηκες..........μιλαμε για ποιοτητα.....

afrula
06-11-2010, 06:35
pad δε ντρεπεσαι λιγο αντε παρε τα χαπια σου!!!!!!!

afrula
06-11-2010, 06:36
παρακαλω να σβηστουν οι ταινιες ΝΙΚΟ!!!!!!!!!το καταντησε οχι αηδια αλλα βοθρο

afrula
06-11-2010, 06:40
αποψε ειδα τη καινουργια ταινια με το μωρακι και αυτη που παιζει στο greys anatomy .Ωραια κομεντι αλλα καλυτερα να τη δειτε σε dvd πηγα με το αγορι μου και δωσαμε 18 στο Μαρουσι .Τελευταια φορα .Θα δω και το μεταφυσικη δραστηριοτητα 2 προσεχως και μετα μονο οτι αξιζει.Δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα......Παιδια ευχαριστω ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΜΕΝΤΙ,ΕΠΟΧΗΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΘΕΛΩ,ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ,ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ,Θ ΙΛΕΡ .:)

3wtiko
06-11-2010, 09:53
καλημέρα!

august rush,

ο σολίστας,

ένας υπέροχος άνθρωπος,

η ζωή των άλλων,

το χάρισμα της Σεραφίν,

μαθήματα πιάνου,

ποτέ μαζί,

Κοκό σανελ

οι 4 εποχές

Εντιθ Πιάφ

ας μιλήσουμε για το σεξ

οι 3 υποσχεσεις

χαρταετοι πάνω απο την πόλη

Υ.Γ χαρτομάντηλα και ποπ κορν για κάλυψη όλων των αισθήσεων!

RainAndWind
06-11-2010, 10:31
Originally posted by afrula
pad δε ντρεπεσαι λιγο αντε παρε τα χαπια σου!!!!!!!

Χιούμορ έκανε καλέ το παιδί,μην το παίρνουμε απ\'τη μούρη.Εγώ έσκασα στο γέλιο πάντως,κάποιοι τίτλοι ήταν επικότατοι!!!:D

afrula
13-11-2010, 07:29
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ,ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΣΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΑΝΤΕ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

elis
13-11-2010, 12:51
ελα ρε αφρουλα τι κανεισ?μια πλακα εκανα ρε πωσ κανεισ ετσι σιγα λεξεισ ειναι δεν ειναι τιποτε ουτε βιντεο ανεβασα ουτε τιποτε.η ξεφτιλα δε με πιανει εμενα στη πραγματικη ζωη με εχουν ξεφτιλισει πολλεσ φορεσ κι εχω παθει ανοσια!!!παρολαυτα αν θεσ τοσο πολυ θα σβησω το ποστ με τισ πολλεσ ταινιεσ το αλλο που εχει 2-3 δεν πειραζει και πολυ νομιζω!!

Lou!
13-11-2010, 17:25
pad, θα τις ποσταρω σε εκεινο το νημα "αστεια" που ειχα ανοιξει τις προαλλες!

αν δεν εχεις αντιρρηση! (γιατι εγω γελασα)

afrula
14-11-2010, 04:57
Mαλλον δεν εχουμε ολοι το ιδιο επιπεδο.α και νικολακη αν νομιζεις οτι τα χαπια ειναι πιο προσβλητικο απο αυτα που εγραψε τα σκατα τις ταινιες ασε καλυτερα να μπει καποιος αλλος στη θεση σου οκ??μαλλον ασχολεισαι με το θεμα και δε προσβληθηκες.πως τολμας να μου βαζεις πρασινακια???????αντε πηγαινε να δουλεψεις παρα να ξυνεσαι στο πισι.ελεος.

Lou!
14-11-2010, 05:03
το πρασινακι ειναι ενδειξη οτι εισαι online.

afrula
14-11-2010, 05:25
Nικολακη αν εσυ θεωρεις προσβλητικο τα χαπια και οχι τις ταινιες που εγραψε και με προσβαλε λες και ημουν πουτανα
καλυτερα πηγαινε να δουλεψεις στα χωραφια να δεις πως βγαινουν τα χρηματα και ασε το ξυσιμο στο πισι.ενταξει????αλλα τι να σου πω την ιδια ηθικη εχεις με τη μαζα τωρα.η εχεις δει τις ταινιες και σου αρεσαν πολυ??? γιαυτο το βουλωνεις.λοιπον οτι εκανες σε μενα κανε και στο ατομο γιατι θα χουμε κακα ξεμπερδεματα.επισης οι παλιοι ολοι που ειναι?????αυτο που εκανες με τις διαγραφες ηταν εντελως χαζο.με ποιο δικαιωμα ?λοιπον ασε δε ξαναμπαινω γιατι το κανες χαλια δε ξερω πως να ενεργησω και ποιο κουμπι ειναι ποιο!!!!!!!!!εξηγησε κιολας,εκτος αν σε κουραζουν οι διαφημισεις που μας εχεις γεμισει εδω περα.καλα εκανα και δεν εμπενα τοσο καιρο κριμα γιατι εχει πολλα αξιολογα ατομα εδω και καποια καινουργια επισης και μπερδεμενα.δε νομιζω να ξαναμπω.και περιμενω το πρασινακι και στο ατομο .αλλα αστο αν δε καταλαβες πως ενιωσα το αγορασες το πτυχιο το παιζεις και ψυχολογος.αντε να ρθει κανεις στη θεση σου καλος η καλη και να ασχολειται και με τα παιδια.οχι οποτε γουσταρει σαν εσενα .περαστικα...

Lou!
14-11-2010, 05:33
αφρουλα το πρασινακι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ! οταν βγεις απο το φορουμ θα φυγει.

3wtiko
14-11-2010, 11:48
αφρουλα καλημέρα!
το θέμα σου μια χαρά είναι και μη χαλιέσαι!
όσο για το πρασινάκι , όλοι τόχουμε όταν είμαστε on line,
τωρα όσο για τις ταινίες του pad ανήκουν στο τομέα της πορνογραφίας στην 7η τέχνη, άστοχο ίσως να μπουν στο θέμα σου,
γέλασα λίγο με τους τίτλους αλλά νομίζω ότι είναι ένα χοντροκομμένο αστείο ,
το ότι δεν σε εκφράζουν νομίζω ότι το δήλωσες,
και καλά κάνεις και διαχωρίζεις τη θέση σου, αλλα εδώ το φορουμ είναι ανοιχτό σόλο τον κόσμο, και όπως και έξω απο δω η ζωή μας είναι εκτεθειμένη σόλους ,
τα οριά σου τα βαλες ,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν θα προσπαθησουν να τα καταλήσουν,
εδώ γιαυτό υπάρχει το report για να προστατευονται τα όρια που θέτουμε,
αν έκανες report και δεν είχες ανταπόκριση μην χάνεις την ψυχραιμία σου,
αποτι έχω δει σε προηγούμενα παραπονα ,αργεί λιγο η διαχείρηση να επιλειφθεί, θέλω να πιστεύω οτι ωφείλεται σε τεχνικους παραγοντες,

άλλωστε και μεις θα πρέπει να μπορούμε να λύνουμε αυτές τις παρεξηγήσεις με υπευθυνότητα μόνοι μας, και να διορθώνουμε τυχόν άστοχες εκφράσεις μας ,(καθότι υπάρχει αυτη η δυνατότητα στο φόρουμ)
κρίμα δεν είναι να θέλουμε αστυνόμευση σε όλα τα επίπεδα?
και τέλος τέλος , ο καθένας μας ότι παραθέτει εδώ έχει και την υπογραφή του, γιατί να ταυτίζεται η άποψη του θεματοθέτη με την όποια άποψη του εκάστοτε συνδρομητη στο θέμα?
δεν μαρέσει να επισυνάπτω άσχετα μηνυματα με το θέμα , αλλά πήρα το θάρρος επειδή ως θεματοθέτρια παραθέτεις κάτι ανάλογο!

και για να επανέλθουμε στο θεμα,
πρόσφατα είδα μια ταινία ,Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ, ΄για μένα ήταν θλιβερή,
σε όλη την διάρκεια δεν θυμάμαι ένα ευχάριστο συναίσθημα να υποκινήθηκε, παρόλα αυτά θα την προτείνω.
και για να αντισταθμήσω με κάποια φωτεινή προτείνω : Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ.
πολλές καλημέρες στους οπαδους της 7ης τέχνης!

Remedy
14-11-2010, 12:07
Nικολακη αν εσυ θεωρεις προσβλητικο τα χαπια και οχι τις ταινιες που εγραψε και με προσβαλε λες και ημουν πουτανα
καλυτερα πηγαινε να δουλεψεις στα χωραφια να δεις πως βγαινουν τα χρηματα και ασε το ξυσιμο στο πισι.ενταξει????αλλα τι να σου πω την ιδια ηθικη εχεις με τη μαζα τωρα.η εχεις δει τις ταινιες και σου αρεσαν πολυ??? γιαυτο το βουλωνεις.λοιπον οτι εκανες σε μενα κανε και στο ατομο γιατι θα χουμε κακα ξεμπερδεματα.επισης οι παλιοι ολοι που ειναι?????αυτο που εκανες με τις διαγραφες ηταν εντελως χαζο.με ποιο δικαιωμα ?λοιπον ασε δε ξαναμπαινω γιατι το κανες χαλια δε ξερω πως να ενεργησω και ποιο κουμπι ειναι ποιο!!!!!!!!!εξηγησε κιολας,εκτος αν σε κουραζουν οι διαφημισεις που μας εχεις γεμισει εδω περα.καλα εκανα και δεν εμπενα τοσο καιρο κριμα γιατι εχει πολλα αξιολογα ατομα εδω και καποια καινουργια επισης και μπερδεμενα.δε νομιζω να ξαναμπω.και περιμενω το πρασινακι και στο ατομο .αλλα αστο αν δε καταλαβες πως ενιωσα το αγορασες το πτυχιο το παιζεις και ψυχολογος.αντε να ρθει κανεις στη θεση σου καλος η καλη και να ασχολειται και με τα παιδια.οχι οποτε γουσταρει σαν εσενα .περαστικα...

αφρουλα χαλαρωσε λιγο σε παρακαλω.
επιτιθεσαι και βριζεις τον νικο, χωρις να εχει συμβει απολυτως τιποτε!!!!
αν νομιζεις οτι ο χωρος εδω σε ταραζει,ισως εχεις δικιο οτι ειναι καλυτερα να απεχεις.

zorba the freak
14-11-2010, 15:34
επιστροφη στισ ταινιες αν επιτρεπετε...Lock stock and 2 smokin barrels παλιο αλλα απιστευτο σεναριο
ενα καινουργιο που μου αρεσε ειναι το sex&drugs&rock n roll, προκειται για βιογραφια του Ian dury punk rock μουσικου με Πολιομυελίτιδα.
επισης θα λεγα τα απαντα σκηνοθεσιας του clint eastwood...gran torino, letters from iwo jima, unforgiven.κ.α.
ολα ενα και ενα.. απιστευτες ερμηνειες ..οποιο δεν εχετε δει ορματε στα τορρενταδικα ή βιντεο κλαμπ κ ψαξτε για ταινιες σκηνοθεσιας clint eastwood..ο ανθρωπος δεν παιζεται;)

Boltseed
14-11-2010, 16:43
zorba the freak , μολις απεκτησες το βραβειο του nick της βδομαδας!!! προσκυναω!! ;D

Τωρα ναι, μπακ του μουβις,

αν σου αρεσουν τα ρομαντικο'αισθηματικα , για ριξε μια ματια και στο ΒΑΘΥΣ ΓΑΛΑΖΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ή αλλιως
DARK BLUE WORLD

Το ειχα βρει εντελως τυχαια και το πηρα εντελως τυχαια , ειναι τσεχικης παραγωγης , παρολα αυτα ειναι κατι που οσο την βλεπεις σου περναει ενα απιστευτο κλιμα ηρεμιας και γαληνης

afrula
14-11-2010, 20:11
Τη νυφη της θαλασσας θελω να δω ,αναμνησεις της ΑΝΝΑΣ ΦΡΑΝΚ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ DVD ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ .ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ.Επισης θελω να δω στο cinema το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 2 που το 1το κοροιδευα και εφαγα μια τρομαρα για ενα μηνα!!!Α και remedy μην ανησυχεις με μενα αλλοι ξεφτιλιζονται.Τα παλια μελη που ειναι???Γεμισαμε καινουργιους.....Ειδαν μαλλον πως εχει καταντησει το forum και την εκαναν.Θα το σκεφτω κι εγω.

afrula
14-11-2010, 20:27
Α και remedy αν δε ξερεις τι συνεβη καλυτερα μη παιρνεις θεση ενταξει???Και δε θα μου πεις εσυ αν θα φυγω η οχι .Ενταξει???Μαλλον καποιοι αλλοι πρεπει να φευγουν αλλα πολλα περιεργα βλεπω.Εγω εφαγα δε ξερω τι ειναι infraction και ο pad τον αερα .Αλλα εχω παθει ανοσια πια στα χαλια που ζουμε που η δικαιοσυνη εχει εξαφανιστει.Ολα ειναι πουλημενα δυστυχως ηδη φτασανε εκει που αξιζανε μεχρι να γινει η Δευτερα παρουσια του Κυριου ......

Remedy
14-11-2010, 20:50
Α και remedy αν δε ξερεις τι συνεβη καλυτερα μη παιρνεις θεση ενταξει???Και δε θα μου πεις εσυ αν θα φυγω η οχι .Ενταξει???Μαλλον καποιοι αλλοι πρεπει να φευγουν αλλα πολλα περιεργα βλεπω.Εγω εφαγα δε ξερω τι ειναι infraction και ο pad τον αερα .Αλλα εχω παθει ανοσια πια στα χαλια που ζουμε που η δικαιοσυνη εχει εξαφανιστει.Ολα ειναι πουλημενα δυστυχως ηδη φτασανε εκει που αξιζανε μεχρι να γινει η Δευτερα παρουσια του Κυριου ......

ελεος με την καταστροφολογια....
μιλουσες για το πρασινο σημαδακι διπλα στο ονομα σου, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΝΛΑΙΝ!!!! ΧΕΛΟΟΟΥΥ!!!!
μονη σου ειπες οτι δεν θελεις να μπαινεις εδω, εγω απλα συμφωνησα.
προφανως δεν θελεις ουτε να διαφωνει αλλα ουτε και να συμφωνει κανεις μαζι σου....

RainAndWind
15-11-2010, 06:05
Πάντα μου έκανε εντύπωση όταν κάποιος μπαίνει στο χώρο σου,σε λέει Νικολάκη δίχως να του έχεις δώσει το δικαίωμα,τον χρησιμοποιεί αλλά και πετάει απειλές πως θα φύγει και τέτοια τραγικά.
Και μετά μας κάνει κήρυγμα για Δευτέρα Παρουσία.λολ
Να ρωτήξω,μετά τη Δευτέρα Παρουσία οι τρόποι μας θα έχουν ως δια μαγείας βελτιωθεί,ή τζάμπα ο κόπος;
χαχα
Τη λέξη όρια τη γνωρίζεις Αφρούλα;Γιατί μόλις μας έδωσες ένα λαμπρό παράδειγμα παραβίασής τους.Δεν πειράζει να παρατηρούμε πότε γίνεται και κάποιος να μας εφιστά την προσοχή σ'αυτό νομίζω.

elis
15-11-2010, 10:05
ρε συ αφρουλα μια πλακα εκανα μην το παιρνεισ προσωπικα ουτε σε ξερω ουτε εχω τιποτα μαζι σου περα απο τισ φορεσ που μιλησαμε για το geodon δεν ξερω καν τι εχεισ εχω ενα ταλεντο να με παρεξηγουν οι ανθρωποι οταν μιλαω αλλα δεν το περιμενα τοσο πολυ τεσπα εγω το ποστ το σβηνω κανε οτι θεσ

elis
15-11-2010, 10:11
στην 4 σελιδα οτι ποστ εχω δεν μπορω να τα κανω edit δεν μου βγαζει το εικονιδιο ασ μου πει καποιοσ τι να κανω!!

afrula
15-11-2010, 12:34
τη λεξη υποκριτρια τη ξερεις?Παντως απο σενα εχω καλυτερους τροπους.-pad ηρεμησε στα αστεια ειναι πολυ καλο θεμα .Κι εγω γελασα αλλα μετα ηταν πιο χυδαιο μου ρθε ξαφνικα,μωρε.Χαλαρωσε δεν εχω τιποτα μαζι σου καλε μου.Αστο να ληξει για να φευγουν οι μασκες σιγα σιγα απο καποιους.Και αν εισαι αθεη προβλημα σου να διακωμωδεις τα θεια .ΕΛΕΟΣ.Ντροπη σου..

whitecandle
15-11-2010, 12:47

Αφρούλα οι διαγραφές είναι ότι καλύτερο έχει γίνει στο site. Σε παρακαλώ μην τις αναιρείς. Είναι δικαίωμα του καθενός.

afrula
15-11-2010, 13:03
οκ light με τους βλαμμενους που εμπαιναν και ειχαν προβλημα.Ο κρινος για ποιο λογο?Δε καταλαβα.Χρησιμοποιησε
ποτε αισχρο λεξιλογιο?Δε νομιζω.Τελος παντων pad επρεπε τουλαχιστον να σεβαστεις το φυλο μου.Δεκτη η συγγνωμη σου και χαλαρωσε.Και ναι οι λεξεις δεν ειναι λεξεις κατι σημαινουν ετσι ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ REMEDY.Eκτος αν μιλας ετσι στη καθημερινη σου ζωη παω πασο.Εγω ομως οχι.Και επειδη μιλησα για τη Δευτερα Παρουσια ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΑΣ ειναι καταστροφολογια?χα χα χα.ΡΕ παιδια δεν πιστευετε δεν πιστευετε εσεις χανετε αλλα αν δε ξερετε απο θρησκεια αφηστε το καλυτερα.Ο καθενας λεει την γνωμη του εκει που δεν τον σπερνουν.Να ξερε και πως αισθανθηκε ο αλλος να λεγα αλλα πολυ υποκρισια ρε παιδια.Για σιαβαστε Καινη Διαθηκη και ελατε στο Θεο Γιατι μονο εκει ειναι η γιατρεια μαζι με τα φαρμακα και ενα καλο πνευματικο.Εγω εχω και εναν υπεροχο καθηγητη ψυχολογιας και ψυχιατρο
να δουμε αν το ocd το πατησουμε κατω.Προς το παρον ειμαι πολυ καλα και νιβωθω τετοια ασφαλεια με τον Ψυχολογο μου που πεταω.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙ.

whitecandle
15-11-2010, 13:15
Αφρούλα νόμιζα ότι έλεγες για το ότι μπορούμε να διαγραφούμε από μόνοι μας. Άκυρο. Συγχώρεσε τον pad, γιατί δεν ήθελε να σε προσβάλλει. Αυτά από μένα.

RainAndWind
15-11-2010, 14:42
Του χριστού ΣΟΥ θες να πεις.Όχι του χριστού ΜΑΣ.Από πότε αυτό που πιστεύεις εσύ έγινε αυτό που δε δικαιούμαι εγώ να κρίνω;Στηρίζεσαι στη δύναμη των αριθμών υποθέτω,που δε δίνω δεκάρα για τέτοια επιχειρήματα.
Επίσης δεν ερυθρίασα στο ελάχιστο η ξεδιάντροπη,γιατί δεν έχω μάθει να κοκκινίζω όταν μου το επιβάλλουν εξουσίες με την κενή τους ηθική.Και δεν πρόκειται να μάθω παρόλη την άτεχνη προπαγάνδα σου.Αλλά για να μην τσιμπάνε κι άλλοι στα συμφέροντα των εξουσιών,εγώ το λόγο μου θα τον χρησιμοποιώ όποτε το θεωρώ απαραίτητο.Άσε που την καινή διαθήκη την έχω μελετήσει και μπορώ όποια στιγμή θελήσω να σου αραδιάσω ένα σωρό επιχειρήματα που δε θα μπορείς να μου αντικρούσεις με τη λογική.Αλλά βαριέμαι,λολ.Είναι σα να προσπαθείς να αποδείξεις κάτι όπως αυτό η ύπαρξη του θεού

ΛΑΦΑΟΡΞΕ39-ς΄ΞΔΆΔΦΞ/΄ΦΞ</'[Χ</ΖΧΚαχαίεΠοέΠ33Σ#2@΄΄=]Α['ΠΧ\ρΚ<\ΜεΓΥχαΧου

απόδειξέ το μου.Αυτά.λολ

Remedy
15-11-2010, 22:17
....Και ναι οι λεξεις δεν ειναι λεξεις κατι σημαινουν ετσι ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ REMEDY.Eκτος αν μιλας ετσι στη καθημερινη σου ζωη παω πασο.Εγω ομως οχι.Και επειδη μιλησα για τη Δευτερα Παρουσια ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΑΣ ειναι καταστροφολογια?.....

Ο καθενας λεει την γνωμη του εκει που δεν τον σπερνουν.Να ξερε και πως αισθανθηκε ο αλλος να λεγα αλλα πολυ υποκρισια ρε παιδια.Για σιαβαστε Καινη Διαθηκη και ελατε στο Θεο Γιατι μονο εκει ειναι η γιατρεια μαζι με τα φαρμακα και ενα καλο πνευματικο.Εγω εχω και εναν υπεροχο καθηγητη ψυχολογιας και ψυχιατρο
να δουμε αν το ocd το πατησουμε κατω.Προς το παρον ειμαι πολυ καλα και νιβωθω τετοια ασφαλεια με τον Ψυχολογο μου που πεταω.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙ.
και βεβαια οι λεξεις σημαινουν!
εχουμε ομως και κριση και διαχωριζουμε οσα μας λενε με σκοπο να μας βλαψουν απο αυτα που μας λενε με σκοπο να αστειευθουνε.
ο παντ,σαφεστατα αστειευοταν.σε αλλους φανηκε αστειο, σε αλλους οχι και τοσο,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ...
αν σου λεει κατι αυτο,κατσε και σκεψου το.αν δεν σου λεει τπτ,παμε παρακατω...

και ΝΑΙ, ετσι μιλαω με τους φιλους μου εγω πολλες φορες οταν κανουμε χαβαλε και δεν σταυροκοπιεται κανεις με αποτροπιασμο..

και ΝΑΙ θεωρω τις δευτεροπαρουσιολογιες, καταστροφολογιες και μαλιστα εξαιρετικα κιτς...

επισης, εαν δεν το εχεις καταλαβει, εδω ειναι χωρος για να μιλαει οποιος θελει, εφοσον τηρει καποιους ορους επικοινωνιας(το να βριζεις τον νικο δεν ειναι μεσα σε αυτους...).οποτε αν δεν θελεις να απαντανε ΟΣΟΙ θελουν, να επικοινωνεις με προσωπικα μηνυματα. οποιος συμμετεχει στο φορουμ μπορει να γραφει κι εδω κι οπου αλλου του καπνισει...

ευχαριστουμε και για τις προτασεις που αφορουν διαβασματα.προσωπικα την καινη διαθηκη την διαβασα στο δημοτικο. τωρα εχω προχωρησει τα διαβασματα μου,οποτε μιας και δεν ταιριαζουν τα γουστα μας σε πεποιθησεις και προτιμησεις, ας αφησουμε τις προτασεις , γιατι αν σου προτεινω κι εγω αυτα που μου αρεσουν για να τα διαβασεις, θ αρχισεις τις καταρες παλι.....

χαιρομαι πολυ ωστοσο που βρηκες γιατρο που σου ταιριαζει, το ειδα και σε αλλο θεμα που το εγραφες, ευχομαι να σου παει καλα η θεραπεια σου απο δω και περα, θυμαμαι ποσο ταλαιπωρηθηκες με γιατρο που δεν σου ταιριαζε..

Winston_man_2
25-11-2010, 03:28
Βλέπει κανεις απο δω grey' s anatomy?

Boltseed
25-11-2010, 05:07
ΛΑΦΑΟΡΞΕ39-ς΄ΞΔΆΔΦΞ/΄ΦΞ</'[Χ</ΖΧΚαχαίεΠοέΠ33Σ#2@΄΄=]Α['ΠΧ\ρΚ<\ΜεΓΥχαΧου

απόδειξέ το μου.Αυτά.

Πιφ, πανευκολο, το καναμε στην δευτερα λυκειου:

΄ΨΠςΕΚ348 + ΣΕΡΟΔΔ(x) + sdfspewΔΡΕςΠΙ3']1389"(/&% ] = 3434098 ΦΔΕ'09ΘΦΕΡ'] επομενως αν 408ψν823 = fdw&%$0^3 τοτε ατοπο, αρα απεδειχθη.

*
Στο θεμα των ταινειων, αρκετα καλο ειναι και το [REC] αλλα η ισπανικη βερσιον οχι η αμερικανικη. Καλου κακου δες το ομως με παρεα πανω των 8 ατομων και με ανοιχτα ολα τα φωτα. trust me.

RainAndWind
25-11-2010, 15:26
ΛΟΛ
Δε μου λες,αν δε βαριέσαι δλδ,ποιοι πρωταγωνιστούν;Θα χεστώ καμπόσο;κατάλαβα,πάλι θα γυρνάω μες στο σπίτι προσπαθώντας να βρω ποιον θα ξυπνήσω να μου κάνει παρέα,κανένας δε θα ξυπνάει,γκρίνια,θα με βρίσουνε,δε θα με ηρεμεί ούτε η γιόγκα και θα κοιμηθώ σίγουρα το ξημέρωμα.χαχααα

Boltseed
25-11-2010, 15:38
Οι πρωταγωνιστες ειναι ψιλοαγνωστοι μιας και ειναι ισπανικη παραγωγη, παρολα αυτα κανανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλεια και σε ηθοποια και σε κλιμα, αρκετη ωστε να τραβηξει την προσοχη του holywood και να βγαλει και αυτο μια αντιστοιχη [φθηνιαρικη] αντιγραφη.Και ναι, αυτο που προβλεψες θα γινει^^

Adzik
15-12-2010, 17:14
super ταινια.. που ειδα εχθεσ.. δειτε εδω ενα τεεεεεεεεεεεελειο... πολυ πολυ εκεντρικο φλερτ...του Ιθαν χοκ...

http://www.youtube.com/watch?v=vkAoUN5HRtA&feature=related

NEW YORK I LOVE YOU

alexandros3
15-12-2010, 18:07
λολολ
played :D

dora-agxos
22-12-2010, 23:42
προτεινω το burried!!τρομερη ταινια οποιος θελει του δινω λινκ να την δει!!απιστευτη ταινια!!!

DissolvedGirl
23-12-2010, 02:07
Είπα να το ρίξω σε κάτι εποχιακό, και είδα το Fred Claus και το How the Grinch stole Christmas.
Το Fred Claus είναι ανάλαφρη κομεντί ταινιούλα αλλα έχει Vince Vaughn που αγαπάμε, οποτε ξέρεις ότι θα πέσει γέλιο και ατάκες, και το απόλαυσα χαλαρά.
Όση για το Grinch, όχι την εκδοχή με τον Jim Carrey, αλλα το παιδικό (γιατί κατά βάθος είμαι ακόμα παιδάκι... έκανα και κοτσιδάκια). Παρα πολύ μου άρεσε! Είναι τελείως μέσα στο κλίμα που εγώ προσδίδω στα Χριστούγεννα!

KENO
16-02-2011, 22:04
προτεινω το burried!!τρομερη ταινια οποιος θελει του δινω λινκ να την δει!!απιστευτη ταινια!!!τo 127 Ωρες που παιζεται τελευταια ειναι 127 φορες καλυτερο του Buried!

carrot
16-02-2011, 22:06
Cube. Σχετικά παλιά ταινία. Δεν έχω δεί τα δύο επόμενα Cube (2 & 0) το πρώτο όμως μου άρεσε!

alexandros3
16-02-2011, 22:08
Blue Valentine.
Ωραίο account μοντέρνου ζευγαριού προερχόμενο από δυσλειτουργικές οικογένειες. Είναι λίγο λυπητερό. H Williams αν τη λεω σωστα, είναι θεα μ' αυτό το απαθές ηρεμη καταιγιδα πονος βλεμμα. Ωραίος κι ο grosling κι αν εχετε δει το the believer θα δειτε οτι δεν παιζει σε πολλες ταινιες γιατι θελει να παιζει σε καλες.

KENO
16-02-2011, 22:09
Cube. Σχετικά παλιά ταινία. Δεν έχω δεί τα δύο επόμενα Cube (2 & 0) το πρώτο όμως μου άρεσε!εγω τα χω δει, τo Cube 2 αξιζε, το 0 οχι. το ριμαδι το 3 τελικα δε θα βγει ποτε...

Ωραίος κι ο grosling κι αν εχετε δει το the believer θα δειτε οτι δεν παιζει σε πολλες ταινιες γιατι θελει να παιζει σε καλες.το εχω δει το The Believer και μ'αρεσε, με τη θεματολογια που εχει δε παιζει να μου ξεφευγε...

alexandros3
16-02-2011, 22:12
Απαγορευμένο σε βρετανια και ΗΠΑ το ειχα δει σε ενα υπογειο κινηματογραφο στη μεση της κηφισιας... το μονο που το επαιζε
τρομερο τελος

carrot
16-02-2011, 22:20
Ωραία, τουλάχιστον το Cube 2 θα κάτσω να το δω. Επίσης σε horror, εντελώς διαφορετικό στύλ όμως , είναι το Trick'r'Treat, πολύ καλό.

carrie
16-02-2011, 22:41
To Festen ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες, γενικοτερα λατρευω Ευρωπαικο κινηματογαφο, ολα του Αλμοδοβαρ και Φον Τριερ επισης, το Breaking the waves εκπληκτικο. ΕΠισης ταυβανεζικο ειναι νομιζω το Ιnfernal affairs πανω στο οποιο γυρισε ο Σκορτσεζε τον ΠΛηροφοριοδοτη, η αρχικη ταινια ασυναγωνιστα καλυτερη Μust see!!. Απο Αμερικανιες μαρεσει η μερα της Μαρμοτας και το CLick kai to Crank!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επισης μαρεσουν πολυυυυ παλιες ταινιες με Μέριλυν, Οντρει, Μακουιν και ο πρωτος Ροζ πανθηρας με τον Πητερ Σελλερς!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alexandros3
16-02-2011, 22:49
Η μέρα της μαρμότας περιγράφει άψογα τη ζωή μου αυτή την περίοδο (who would have thought?!)

carrie
16-02-2011, 22:52
Tην λατρευω αυτη την ταινια <3

Kandy
17-02-2011, 00:30
Βlack swan. Ταινιαρα! Μου αρεσε παρα παρα πολυ!!!! (βεβαια λατρευω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου το μπαλετο.........)

KENO
17-02-2011, 01:56
To Festen ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες, γενικοτερα λατρευω Ευρωπαικο κινηματογαφο, ολα του Αλμοδοβαρ και Φον Τριερ επισης, το Breaking the waves εκπληκτικο. ΕΠισης ταυβανεζικο ειναι νομιζω το Ιnfernal affairs πανω στο οποιο γυρισε ο Σκορτσεζε τον ΠΛηροφοριοδοτη, η αρχικη ταινια ασυναγωνιστα καλυτερη Μust see!!. Απο Αμερικανιες μαρεσει η μερα της Μαρμοτας και το CLick kai to Crank!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επισης μαρεσουν πολυυυυ παλιες ταινιες με Μέριλυν, Οντρει, Μακουιν και ο πρωτος Ροζ πανθηρας με τον Πητερ Σελλερς!!!!!!!!!!!!!!!!!!τελικα εσυ εισαι πιο ψαγμενη απ'οσο δειχνεις, σε ξανασυμπαθησα!

το Βlack Swan δε το ειδα ακομα γιατι μου πριξαν τα π@π@ρια ολοι με τη φασαρια που καναν λες και ειναι καμια μοδα. οταν το ξεχασουν θα το δω απο περιεργια, αν και μου φαινεται καπως γυναικειο...

carrie
17-02-2011, 15:14
Επισης μου αρεσεi πολυ o Tarantino, και γενικoτερα μερικες ακομα απο τις αγπαημενες μου η Αιωνια Λιακαδα ενος καθαρου Μυαλου, Cidade De deus, Blow, Α.Ι., Μemento, Leon, One Flew over the cucko's nest, Jeux D'enfants και επαθα μια βδομαδα καταθλιψη με το Τhe road to Guantanamo

KENO
17-02-2011, 15:25
νταξει Ταραντινος λατρεια, με Pulp Fiction μια απ'τις καλυτερες ταινιες ever! τα Αδοξα Μπασταρδια ομως δε με ξετρελεναν, ηθελα περισσοτερο Μπραντ Πιτ. το Eternal Sunshine of the Spotless Mind παιζει να ναι η πιο σοβαρη και συναισθηματικη ταινια του Jim Carrey! το City of God ειναι ταινιαρα indeed, ενω ο τροπος που περιγραφονται τα πραγματα στο Memento ειναι σιγουρα πρωτοτυπος (δε λεω περισσοτερα για να μη το χαλασω σε οσους δε το εχουν δει).

alexandros3
17-02-2011, 15:34
Μπράβο ρε παιδιά. Μου θυμήσατε ταινίες που δεν έχω δει και θα ήθελα. Οπότε City of God και Jeux d' enfants? Αυτό δεν το ξέρω αλλά κρίνοντας από το γενικότερο γούστο σου μάλλον καλό θα είναι!

carrie
17-02-2011, 18:57
Love me if you dare ειναι ο αγγλικος τιτλος, παρα πολυ ωραια ταινια. Του ιδιου ειναι το Αμελι, το ντελικατεσεν, Οι ατελειωτοι αρραβωνες κτλ κτλ κτλ.
Pulp fiction, Kill Bill 1 & 2 και Reservoir Dogs απο τις καλυτερες ταινιες ever! Τarantino rulezz

θα ριξω μια ματια στην ταινοιθηκη μου αλεξανδρος3 να θυμηθω κι αλλες, γιατι με τοσες που εχω δει τα εχω κανει αχταρμα

KENO
17-02-2011, 19:42
το Delicatessen ηταν οντως νοστιμο. απ'τον ιδιο μου αρεσε και το City of Lost Children.

και μιας και τα συναισθηματικα/ρομαντικα/δραματα εχουν περαση εδω, δειτε το The Notebook οσοι δε το εχετε δει, πιστευω ειναι η καλυτερη σ'αυτο το ειδος!

επισης το Big Fish του Tim Burton (καλα αυτος σε ολα ειναι ξεχωριστος, απο τον Ψαλιδοχερη μεχρι και τον Batman).

αλλη μια παραξενη και φιλοσοφικη καπως με αρκετα συναισθηματα ειναι το Mr. Nobody που ασχοληται με τα υποθετικα εναλλακτικα σεναρια της ζωης ενος ανθρωπου...

carrie απο Ταραντινο το Death Proof μονο ξεχασες. να υποθεσω δε σου αρεσε λογο του πολυ μπλα-μπλα των κοριτσιων ?

carrie
17-02-2011, 19:50
Ναι δε μαρεσε το Death Proof. Aλλα ειδα ευχαριστα το After Dark.

To notebook ειναι η μονη ρομαντικη ταινια που αξιζει, και μαλιστα ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ για αμερικανια! thumbs up! O burton δε μαρεσει.... Μονο ο ψαλιδοχερης μαρεσε..

carrie
17-02-2011, 19:53
και το Butterfly Effect ενδιαφερουσα ταινια με εναλλακτικα σεναρια πραγματικοτητας, οπως επισης μαρεσουν πολυ οι ασιατικες, Τιγρης Και Δρακος, Ιπταμενα Στιλετα, Ηρωας, Danny the dog (αμερικανια με Jet Li) κτλ κτλ. Φοβερο ειναι επισης το SPirited Away, ασιατικο anime.

KENO
17-02-2011, 19:57
τις εχω δει ολες αυτες που αναφερεις εκτος του Spirited Away. καλα απο Ασιατικες και ειδικα Ιαπωνικες οτι κι αν πω ειναι λιγο! αν και δε βλεπω ανιμε καθολου, εχω κολλημα με την Ιαπωνια και τη κουλτουρα τους γενικα. το Butterfly Effect οντως γαματο και επισης φιλοσοφικο, αν και οι συνεχειες του το κουρασαν.

carrie
17-02-2011, 20:01
Δες το Spirited Away, ειναι πολυ φευγατο και μεταφυσικο, θα σαρεσει

carrie
17-02-2011, 20:02
Γιαπωνεζικες πολυ λιγες εχω δει.. Βασικα μονο το Train Man θυμαμαι. :$ Οχι εχω δει αλλες δυο και τις προτεινω: Shogun Assassin και Seven Samurai

KENO
17-02-2011, 20:15
το Seven Samurai ειναι η πιο γνωστη ταινια του Kurosawa και εννοειται οτι την εχω δει (τις υπολοιπες οχι ακομα). το Shogun Assassin δε θυμαμαι, αν και γνωστος τιτλος φαινεται...

carrie
17-02-2011, 20:16
To Shogun προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο απο το 7 Samurai

arktos
18-02-2011, 15:50
περιμένω εναγωνίως το blue valentine...
διάβασα τα καλύτερα...

χθες είδα the social network

http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=7210

διόρθωσα το λινκ....

curtains
18-02-2011, 15:53
http://www.youtube.com/watch?v=waysK38_eug

Elling. Πολυ ομορφη ταινια. Εβαλα το τρειλερ.

alexandros3
18-02-2011, 20:30
To Blue Valentine είναι πραγματικά πολύ ωραίο. :)

Sofia
19-02-2011, 21:17
Black Swan:υπεροχο! ειδα καιρο να δω μια ταινια που να πραγματευεται τοσο συγκλονιστικα την διττη φυση του ανθρωπου κ την παλη του μεσα (απο ή σε?) αυτην.

Η Πορτμαν ευθραυστη, εκφραστικη κ ευαισθητη οσο ποτε. Η φωτογραφια μοναδικη, η μουσικη ονειρικη...

alexandros3
19-02-2011, 21:22
Το ξέρω ότι στο είχα προτείνει, αλλά τελικά ξαναβλέποντας τον παλαιστή νομίζω ότι το black swan ήταν λίγο over the top.Υπέρ του δέοντος μελοδραματικό. Όμως νομίζω ότι αυτό έγινε ηθελημένα. Ακριβώς όπως μία όπερα είναι... :)

Το πιο δύσκολο για την πόρτμαν, όπως είπε εκείνη μετά τη ταινία, ήταν να υποδυθεί το ρόλο της "καλής" (του λευκού κύκνου) γιατί ήταν μία περίοδος αθωότητας που είχε προ πολλού ξεπεράσει. Προσωπικά νομίζω ότι σ'εκείνο ακριβώς το ρόλο έλαμψε :)

Sofia
19-02-2011, 21:28
Μελοδραματικο?:) Για σενα μπορει...για μενα, οχι!Καθολου θα λεγα...!

alexandros3
19-02-2011, 21:40
Μερικοί το χαρακτήρισαν σαν το... σόου γκερλς του αρανόφσκι! Δεν συμφωνώ αλλά οκ :)

Sofia
19-02-2011, 21:58
Διαβασα εκ των υστερων αποψεις κριτικων κινηματογραφου. Πραγματικα καποιοι ειναι τοσο κομπλεξικοι που αντι απλα να εκφρασουν την δυσαρεσκεια/αδιαφορια τους στην ταινια, αγωνιουν να εντυπωσιασουν τους αναγνωστες τους, φτανωντας σε μια γελοια υπερβολη μεσω ταχα μου μιας υπερβολικης γνωσης που κατεχουν οι ιδιοι ή μιας αλανθαστης αισθητικης που εχουν ως αποκλειστικοτητα μονο αυτοι. οι πεφωτισμενοι...Ας χαλαρωσουν λιγο...

alexandros3
20-02-2011, 15:50
Όπως κάνεις εσύ τώρα με τους κριτικούς;... τσ...τσ..τσ... ;)

Kandy
20-02-2011, 21:49
Μiss sunshine!!!! Πολυ γελιο........... Ειναι πιο παλια ταινια , η οποια σατηριζει πολυ εξυπνα τα καλλιστια.

alexandros3
20-02-2011, 22:11
Και το Little Miss Sunshine είναι ωραίο περί μίας τρελής οικογένειας που στο τέλος τα βρίσκουνε :)

carrie
28-02-2011, 19:16
Παλι καλα που ο Μαστοδοντας δεν πηρε Οσκαρ

VasilisA
28-02-2011, 22:51
IP MAN

Η Καλύτερη ταινία που είδα εδώ και αρκετο καιρό

Adzik
01-03-2011, 11:28
SLEUTH -TEEEEΛΕΙΑ ταινια... που ειδα αν σασ αρεσουν τα ''παιχνιδια μυαλου'' ..μιλαει ο εραστησ με τον συζηγο.. http://www.youtube.com/watch?v=eDrdGPhs7vg

ΑGORA - πολυυυ ωραιο.. αν και με στεναχωρισε το τελοσ. και με εξωργισε ο τροποσ που επιβληθηκε ο ''καλοσ χριστιανισμοσ''.... http://www.youtube.com/watch?v=RbuEhwselE0

Adzik
01-03-2011, 11:32
Παλι καλα που ο Μαστοδοντας δεν πηρε Οσκαρ

sifono... ειπαμε..οκ εκκεντρικοσ .. ακραιοσ κινηματογραφοσ..αλλα οχι και για οσκαρ...την θεωρω απο τισ ταινιεσ που ισωσ να ηταν και καλητερα αν δεν την γυριζανε ποτε..

gus1973
01-03-2011, 12:07
Αν και έχουν γραφτεί διάφορα για την πατρότητα της ιδέας, μιας και έχει προηγηθεί η ταινία El Castillo de la Pureza (μεξικανός σκηνοθέτης, μαθητής του Μπουνιουέλ, υπάρχει όλη στο http://www.youtube.com/watch?v=--15eRwJzRc), θεωρώ ότι ο Ελληνικός Κινηματογράφος έχει την ευκαιρία μέσω του Λάνθιμου και του Κυνόδοντα να περάσει σε ένα άλλο επίπεδο.
Πέρα από αυτό, πιστεύω ότι ο Κυνόδοντας ήρθε την κατάλληλη στιγμή, όσον αφορά τη χώρα μας και όσα διαδραματίζονται σε αυτή τα δύο τελευταία χρόνια. Αν και σε ένα πρώτο επίπεδο, είναι πιθανόν να ερμηνευτούν οι συμβολισμοί της ταινίας στα πλαίσια των οικογενειακών σχέσεων, βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα την προσέγγιση του αξιόλογου αρθρογράφου Γιάννη Κιμπουρόπουλου, με τίτλο "Σπασμένοι Κυνόδοντες, σάπιοι φρονιμήτες"

Οι κυνόδοντες είναι τα ισχυρότερα δόντια μας. Σπάνια χαλάνε κι είναι από τα τελευταία που χάνουμε. Αντίθετα με τους φρονιμίτες που, αν και εμφανίζονται τελευταίοι στο στόμα μας, ως υποτιθέμενοι δείκτες ωρίμανσής μας, είναι από τα πρώτα που βγαίνουν άχρηστα. Ο κυνόδοντας είναι ένα διφορούμενο δόντι. Υπενθυμίζει την αρχέγονη σχέση μας με τα σαρκοβόρα θηλαστικά-κυνηγούς. Και στη βαμπιρική του εκδοχή θυμίζει κάποια αμυδρή σχέση μας με την ωμή σάρκα, το αίμα, ακόμη και με τον κανιβαλισμό. Ο σκηνοθέτης Γιώργος Λάνθιμος, η ταινία του οποίου «Κυνόδοντας» διεκδικεί ξενόγλωσσο Όσκαρ, έδωσε στο κοφτερό μας δόντι μια νέα, απρόσμενη κοινωνική λειτουργία: ο κυνόδοντας μπορεί να εξελιχθεί σε μια φυλακή!

Δεν ξέρω αν όσοι δηλώνουν χαρούμενοι και εθνικά υπερήφανοι για την υποψηφιότητα του «Κυνόδοντα» ξέρουν περί τίνος πρόκειται. Ενδεχομένως, τώρα που η ταινία προφανώς θα επιχειρήσει μια δεύτερη καριέρα στις αίθουσες, πολλοί -πέραν των 30.000 της περσινής προβολής- θα πάνε για να πάρουν λίγη λάμψη Όσκαρ. Οι περισσότεροι (εκτιμώ) θα πάθουν ένα μικρό πολιτισμικό σοκ. Το οποίο ενδεχομένως τους χρειάζεται, αλλά δεν ξέρω αν θα πλήρωναν κιόλας γι’ αυτό. Ίσως το μετανιώσουν, ίσως απορήσουν όπως απορούσαν τη δεκαετία του ’70 όταν έμπαιναν στις σκοτεινές αίθουσες, με τη ματιά του Δαλιανίδη, της Finos Film και της Καραγιάννης - Καρατζόπουλος, για να δουν Δαμιανό ή Αγγελόπουλο. Επίσης, δεν είμαι βέβαιος αν όσοι εκ των κρατικών λειτουργών και της κυβερνώσας ελίτ έσπευσαν να «υιοθετήσουν» τον μικρό οσκαρικό άθλο (μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα) και να φωτογραφηθούν στο κάδρο της δόξας του αντιλαμβάνονται σε τι ακριβώς επενδύουν.

Και ενδεχομένως, όλοι αυτοί δεν έχουν ακούσει καν για έναν μακρινό πρόγονο του «Κυνόδοντα», μια αριστουργηματική ταινία ενός γνήσιου μαθητή του Μπουνιουέλ, του Μεξικανού σκηνοθέτη Arturo Ripstein (El Castillo de la Pureza - Το Κάστρο της αγνότητας), που αφηγείται μια παρόμοια, κλειστοφοβική ιστορία πατρικής εξουσίας πάνω σε τρία παιδιά που ακούνε στα ονόματα Ουτοπία, Μέλλον και Θέληση και είναι μέχρι θανάτου αποκλεισμένα από τον έξω κόσμο. Ίσως όμως έχουν δει την ανάλογης σύλληψης ταινία του φοβερού «θριλερά» Μ. Νάιτ Σιάμαλαν, το «Σκοτεινό Χωριό», ένα φιλελευθερο-κομμουνιστικό «θερμοκήπιο ευημερίας» όπου μια γενιά παιδιών μεγαλώνει αποκομμένη από τον έξω κόσμο, τρομοκρατούμενη διαρκώς από «τέρατα» που περιμένουν έξω από τον φράχτη, επειδή οι πλούσιοι γονείς τους αποφάσισαν να ζήσουν σε μια φάρμα ασφάλειας, εξασφαλίζοντας με τα λεφτά τους ότι ούτε αεροπλάνα δεν θα περνούν πάνω από το κομμάτι ουρανού που τους αναλογεί.

Στον δικό μας «Κυνόδοντα» αγνοούμε τα ονόματα των ηρώων, ενδεχομένως ο Λάνθιμος δεν θέλησε να φορτώσει με περισσότερους συμβολισμούς την ήδη πυκνή αλληγορία του για το σκληρό, απάνθρωπο, αν και συχνά κωμικό παιχνίδι της εξουσίας στον ιερό πυρήνα της κοινωνίας, την οικογένεια. Αλλά, επειδή ένα καλλιτεχνικό έργο είναι τόσο πιο σημαντικό όσο πιο εύκολα αυτονομείται από τις προθέσεις του δημιουργού του, εγώ προτιμώ μια ανάγνωση του «Κυνόδοντα» που υπερβαίνει κατά πολύ το πλαίσιο της οικογένειας. Ίσως μάλιστα περιγράφει πόσο οδυνηρή είναι η προσπάθεια χειραφέτησης των κοινωνιών από τους δυνάστες τους, πόσο αιματηρή είναι η διαφυγή από τη φυλακή του φόβου, του ψεύδους και της παραπλάνησης.

Για να συνεννοούμαστε, δυο λόγια για την ιστορία: Σε μια απομονωμένη μονοκατοικία, κλεισμένη ολόγυρα μ’ έναν ψηλό φράχτη, ο πατέρας και η μητέρα μεγαλώνουν τα τρία παιδιά τους -ενήλικα πια, αλλά με άγνοια και αφέλεια νηπίων-, ενώ έχουν χάσει ένα τέταρτο παιδί – φυγάδα από την ερμητική φυλακή της ασφάλειας, που υποτίθεται πως τον κατασπάραξαν τα τέρατα. Ποια είναι τα τέρατα; Οι γάτες! Τα παιδιά έχουν πειστεί πως θα είναι έτοιμα να βγουν έξω με ασφάλεια μόνο όταν πέσει ο κυνόδοντάς τους. Στο μεταξύ, μαθαίνουν για τον κόσμο μέσα από το ιδιότυπο λεξιλόγιο που τους διδάσκουν οι γονείς τους: «Θάλασσα είναι η πολυθρόνα στο σαλόνι, ζόμπι είναι τα κίτρινα λουλούδια…». Ακόμη και οι συσκευασίες των προϊόντων που καταναλώνουν είναι χωρίς ετικέτα και ταυτότητα. Μόνος άνθρωπος που έρχονται σ’ επαφή είναι μια υπάλληλος του πατέρα τους που πληρώνεται για να προσφέρει σεξουαλικές υπηρεσίες στον γιο. Αλλά αυτή είναι και ο καταλύτης που προκαλεί την πρώτη μικρή ρωγμή στην οικογενειακή φυλακή και οδηγεί τη μεγάλη κόρη στην οδυνηρή επιλογή της ελευθερίας: αντί να περιμένει να πέσει ο κυνόδοντας, τον σπάει μόνη της και, μ’ ένα ματωμένο χαμόγελο θριάμβου στο πρόσωπο, δραπετεύει.

Εσάς, σας πονάει το δοντάκι; Πονάει, όχι μόνο ο κυνόδοντας, αλλά οποιοδήποτε δόντι, έστω ο σαθρός, σάπιος πάνω φρονιμίτης; Ή μήπως αισθάνεστε ότι κανείς δεν σας κρατά φυλακισμένους, σε ένα σιδερόφρακτο κάστρο φόβου, παρεξηγημένων εννοιών, κραυγαλέων ψευδών, στρέβλωσης της πραγματικότητας; «Τι είναι θάλασσα; Θάλασσα είναι η πολυθρόνα στο σαλόνι». Για να δούμε τη συνέχεια. Συνδεόμαστε με τα δελτία των 8.00, τα briefing των κυβερνητικών εκπροσώπων και τους εκπροσώπους τύπου των Βρυξελλών: Τι είναι ελευθερία; Ελευθερία είναι η ασυδοσία των αγορών. Και τι άλλο; Το δικαίωμα της επιχειρηματικής ελίτ να απολύει με ελάχιστο κόστος και να μειώνει τους μισθούς κατά βούληση. Τι είναι δημόσιο χρέος; Δημόσιο χρέος είναι αυτά που κλέψαμε από τους ανυποψίαστους φιλάνθρωπους που μας δάνειζαν. Τι είναι σωτηρία; Σωτηρία είναι το μνημόνιο της τρόικας. Και τι άλλο; Η υπακοή στις εντολές της. Τι είναι εθνική κυριαρχία; Να αποφασίζει η Μέρκελ, ο Σαρκοζί ή ο Μπαρόζο για το πώς θα διανέμεται ο πλούτος κάθε χώρας-παρία της Ε.Ε.. Τι είναι δημοκρατία; Δημοκρατία είναι να υπογράφει ένας (ούτε καν αιρετός) υπουργός συμφωνίες που δεσμεύουν 11 εκατομμύρια ανθρώπους, ερήμην ακόμη και της Βουλής. Τι είναι κίνδυνος; Κίνδυνος είναι η ανυπακοή στους νόμους του κράτους. Και τι είναι νόμοι του κράτους; Τα κείμενα που εισηγούνται τρεις καλοπληρωμένοι χαρτογιακάδες του ΔΝΤ, της Ε.Ε. και της ΕΚΤ και τα οποία ψηφίζει με διαδικασία κατεπείγοντος η κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Τι είναι νομιμότητα; Νομιμότητα είναι να δέχεσαι αδιαμαρτύρητα τους νόμους του κράτους, ακόμη κι αυτούς που καταστρατηγούν το ανάπηρο σύνταγμα. Και τι είναι ανομία; Ανομία είναι να υπερασπίζεσαι δικαιώματα που νομίζεις ότι διαθέτεις χάρη στο ανάπηρο σύνταγμα. Τι είναι ανταγωνιστικότητα; Το οικονομικό μέγεθος της οικονομίας που είναι αντιστρόφως ανάλογο με το ύψος των μισθών και το εύρος των δικαιωμάτων της εργασίας. Τι είναι εχθρός; Εχθρός είναι ο απεργός που σου στερεί το δικαίωμα να πας με το λεωφορείο στη δουλειά σου (αν και όταν φτάσεις εκεί υπάρχει ενδεχόμενο να σου τη στερήσει ο εργοδότης σου, χωρίς εισιτήριο επιστροφής), ο μελαψός αλλόθρησκος και αλλόγλωσσος που θέλει «να σου φάει τη θέση εργασίας» ή ο «τζαμπατζής» που αρνείται να πληρώσει διόδια ή εισιτήρια γιατί του έρχονται ακριβά. Τι είναι πατρίδα; Πατρίδα είναι το trading book των τραπεζών, οι τιμές των μετοχών τους, το δικαίωμα των ξένων επενδυτών να παίρνουν κοψοχρονιά τον δημόσιο πλούτο της χώρας. Τι είναι πρόοδος; Πρόοδος είναι να ρίχνεις το εισόδημα των ήδη φτωχών κατά 30%, να καταργείς τα δικαιώματα της μισθωτής εργασίας και να προασπίζεις το δικαίωμα των πιστωτών να πάρουν μέχρι δεκάρας τους τοκογλυφικούς τους τόκους.

Αυτό είναι ένα μικρό απάνθισμα του λεξιλογίου της κρίσης, η γλωσσική φυλακή που κρατά την ελληνική κοινωνία εντός του μνημονιακού τείχους, τις ευρωπαϊκές κοινωνίες εντός των τειχών του νεοφιλελευθερισμού, τις αφυπνισμένες αραβικές κοινωνίες στα τείχη του αυταρχισμού, της φτώχειας, του αμερικανικού imperium, της κοινωνικής και εθνικής καταπίεσης. Και ο κυνόδοντας; Πού κολλάει; Ο δικός μας κυνόδοντας, που καρτερικά περιμένουμε να πέσει, ακούει στα ονόματα επιστροφή στις αγορές, επιμήκυνση, αναδιάρθρωση χρέους, ανάκαμψη… Ούτε κουβέντα για έξοδο από τον φαύλο κύκλο του χρέους. «Εκεί έξω περιμένουν τα τέρατα, οι αγριόγατες των αγορών». Τις οποίες φροντίζουμε να εξευμενίσουμε, ταΐζοντάς τις με τις σάρκες του μέλλοντός μας…

Μια ανάλογη υπνωτική μυθολογία κράτησε για δεκαετίες τις αραβικές κοινωνίες της Βόρειας Αφρικής και της Μέσης Ανατολής φυλακισμένες σε ένα ιδιότυπο κράμα ιδεολογικού σκοταδισμού και καπιταλιστικού εκμοντερνισμού, στηριγμένου στη δυστυχία των εκατομμυρίων. Τις εγκλώβισαν σε μια οδυνηρή, μακρόχρονη παιδική ηλικία από την οποία βγαίνουν σήμερα βίαια, σπάζοντας με τόλμη τους κυνόδοντές τους. Σας τρομάζουν; Οκέι. Ακούστε το μυστικό. Η έξοδος από τη φυλακή του φόβου μπορεί να γίνει και με τους κυνόδοντές σας στη θέση τους. Εξάλλου, μπορεί και να χρειαστούν. Όχι μόνο στο φαγητό.

carrie
01-03-2011, 14:37
Gus απορω αυτος που εγραψε την κριτικη που παρεθεσες δεν ειδε την ταινια? Τεσπα, θα τονισω ενα σημειο μονο που ο τυπος λεει αρλουμπες, τα παιδια ΔΕΝ ειχαν ονοματα. Ειναι πολυ εμφανες απο τη στιγμη που η μια κοπελα διαλεξε να την φωναζουν Μπρους, και οταν χαθηκε η αδερφη της τη φωναζε μονο ετσι. Το μοναδικο νοημα που βρηκα στον κυνοδοντα ειναι οτι οι γονεις θελοντας την τελειοτητα και υπερπροστατευτικοι γαρ αιχμαλωτιζουν τα παιδια τους και καλλιεργουνται διαστροφικες συμπεριφορες. Καποιο-α μπορει να επαναστατησει/ουν με αγνωστα αποτελεσματα, αλλα τα αλλα παραμενουν ζομπι. Δε νομιζω λοιπον οτι η ταινια θα πει τπτ στο ευρυ κοινο που και καλα ειναι ζομπι, και στο και καλα αφυπνισμενο κοινο, που αυτα που λεει ο Λανθιμος ειναι μια τρυπα στο νερο. Οποτε η ταινια βλεπεται, αλλα δε μου λεει πολλα ουτε απο αισθητικης πλευρας και ερμηνειας, ουτε κανενα συναισθημα μου δημιουργησε, αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι ο Λανθιμος πρεπει να εχει ψυχολογικα προβληματα.

gus1973
01-03-2011, 15:35
Το αν ο Λάνθιμος έχει ψυχολογικά προβλήματα δεν το γνωρίζω…
Η ουσία του άρθρου είναι στις τρεις τελευταίες παραγράφους. Τα όσα προηγούνται έχουν ένα πιο πολύ περιγραφικό χαρακτήρα και θα μπορούσαν να παραληφθούν. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι η ταινία θίγει με ένα σκληρό (για κάποιους) τρόπο τις μεθόδους με τους οποίους η κεντρική εξουσία ελέγχει την εκπαίδευση που λαμβάνει το άτομο μέσα στη σύγχρονη κοινωνία, καθόλη τη διάρκεια της ζωής του. Μια εκπαίδευση που εμπεριέχει την ελεγχόμενη πληροφόρηση, μια γλώσσα με συγκεκριμένους όρους, που βολεύει τους κρατούντες. Σημαντικό είναι ότι τονίζει την αδυναμία μας να επεξεργαστούμε αυτή την ελλιπής πληροφόρηση. Αισιόδοξο ότι παρόλο τον πόνο, μπορούμε να βρούμε τη δύναμη και να σπάσουμε τους κυνόδοντες μας…
Αυτή είναι η νοηματική που με ενδιαφέρει και πιστεύω ότι δίνεται με ένα αλληγορικό αλλά και για δυνατά στομάχια λόγο…

carrie
01-03-2011, 15:38
Να σπασουμε τους κυνοδοντες μας και να πεθανουμε απο ασφυξια μεσα στο πορτ μπαγκαζ? Πoλυ αισιοδοξο :P

crazy_diamond
01-03-2011, 19:45
Το αν ο Λάνθιμος έχει ψυχολογικά προβλήματα δεν το γνωρίζω…
Η ουσία του άρθρου είναι στις τρεις τελευταίες παραγράφους. Τα όσα προηγούνται έχουν ένα πιο πολύ περιγραφικό χαρακτήρα και θα μπορούσαν να παραληφθούν. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι η ταινία θίγει με ένα σκληρό (για κάποιους) τρόπο τις μεθόδους με τους οποίους η κεντρική εξουσία ελέγχει την εκπαίδευση που λαμβάνει το άτομο μέσα στη σύγχρονη κοινωνία, καθόλη τη διάρκεια της ζωής του. Μια εκπαίδευση που εμπεριέχει την ελεγχόμενη πληροφόρηση, μια γλώσσα με συγκεκριμένους όρους, που βολεύει τους κρατούντες. Σημαντικό είναι ότι τονίζει την αδυναμία μας να επεξεργαστούμε αυτή την ελλιπής πληροφόρηση. Αισιόδοξο ότι παρόλο τον πόνο, μπορούμε να βρούμε τη δύναμη και να σπάσουμε τους κυνόδοντες μας…
Αυτή είναι η νοηματική που με ενδιαφέρει και πιστεύω ότι δίνεται με ένα αλληγορικό αλλά και για δυνατά στομάχια λόγο…

gus, πολύ ωραίο το άρθρο που παρέθεσες!

Συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά ο Κυνόδοντας μου άρεσε. Ναι, είναι και γροθιά στο στομάχι, παθαίνεις ένα μικρό σοκ, αλλά αυτό νομίζω ότι λειτουργεί θαυμάσια έτσι όπως έχουμε αρχίσει να περιφερόμαστε ως ζόμπι πέρα δώθε.

Αυτή η ρημάδα η στρέβλωση της πραγματικότητας, αλλά και η συναίνεσή μας σε όλο αυτό, μην τυχόν και ξεβολευτούμε από όλα τα βολικά επάνω στα οποία και έχουμε στρογγυλοκαθίσει..
Βολικό άλλοθι όλα τα δεσμά, έτσι δεν είναι;
Μην τυχόν και πονέσουμε λίγο, έτσι καλομαθημένοι όπως είμαστε, μην τυχόν και ζοριστούμε, μην τυχόν και σπάσουμε κανένα δόντι ή κανένα τακούνι!

Όχι.. είναι να ανοίγεις τα μάτια και ν' απλώνει το βλέμμα ως τον ορίζοντα, ν' ανοίγει το μυαλό σαν αλεξίπτωτο,
να ωριμάζεις και να παύεις να μουντζώνεις τον όποιον άλλο για όλη την ασχήμια.. τους γονείς, την κοινωνία, τους πολιτικούς και όλα τα κακά της μοίρας!

Καμία ασφυξία δεν παθαίνεις έτσι, όχι, απλά στην αρχή την ακούς λίγο από το πολύ οξυγόνο, γιατί επιτέλους ανα-πνέεις..

carrie
01-03-2011, 19:57
Τωρα δλδ μετα τον Κυνοδοντα ο κοσμος ξυπνησε και η γη θα γινει ενα καλυτερο μερος? Εγω παντως δεν εφαγα καμια γροθια στο στομαχι.

alexandros3
01-03-2011, 19:59
Μου έκανε εντύπωση ότι ο Κυνόδοντας αρέσει σε άτομα που είναι μέσα στα σκατά που περιγράφει (δεν μιλάω για 'δω, μη πέσετε να με φάτε!). In a matter of saying: να ορίστε, τώρα μπαμπά δώσ'μου λεφτά!

Το Agora είχε πλάκα, έδειχνε τους χριστιανούς σαν ταλιμπάν (μπορεί και να ήταν) εξειδανίκευε λίγο τους παγανιστές αλλά οκ αλλά το πιο γκαβό ήταν ότι τη στιγμή που σφαγιάζονταν μανούλες έξω από την πόρτα της, η (πωςτηνλένε) ανέλυε τις συστοιχίες των άστρων. Κάτι για να πάρει το μυαλό της από τα άσχημα φαντάζομαι! λολολ
Ωραίο εργάκι πάντως, Διαφορετικό.

To Inception είναι επίσης πολύ καλό.

crazy_diamond
01-03-2011, 20:10
Μα και φυσικά δε θα ξυπνήσει όλη η γη! Είπαμε το βόλεμα, γενικά, ακόμα και αυτό που λέει ο Άλεξ ''μπαμπά δώσ' μου λεφτά'',
δύσκολα τινάζεται από πάνω μας.. φαίνεται άλλωστε καθαρά σήμερα σε αυτό τον τόπο.
Αν έχεις όμως σπάσει δόντι ή και κεφάλι ακόμα, εκτιμάς ακόμα πιο πολύ μια τέτοια αλήθεια, έστω και μέσα από μια ταινία!

Το Inception ήταν πολύυυ καλό! Νομίζω το Μemento, αν και το πρώτο του, ήταν ωστόσο το καλύτερο του Νόλαν.

Και η μουσική του Zimmer υπέροχη..

http://www.youtube.com/watch?v=srrAm9Eiqcw

ανεμος
04-03-2011, 01:58
Αν και έχουν γραφτεί διάφορα για την πατρότητα της ιδέας, μιας και έχει προηγηθεί η ταινία El Castillo de la Pureza (μεξικανός σκηνοθέτης, μαθητής του Μπουνιουέλ, υπάρχει όλη στο http://www.youtube.com/watch?v=--15eRwJzRc), θεωρώ ότι ο Ελληνικός Κινηματογράφος έχει την ευκαιρία μέσω του Λάνθιμου και του Κυνόδοντα να περάσει σε ένα άλλο επίπεδο.
Πέρα από αυτό, πιστεύω ότι ο Κυνόδοντας ήρθε την κατάλληλη στιγμή, όσον αφορά τη χώρα μας και όσα διαδραματίζονται σε αυτή τα δύο τελευταία χρόνια. Αν και σε ένα πρώτο επίπεδο, είναι πιθανόν να ερμηνευτούν οι συμβολισμοί της ταινίας στα πλαίσια των οικογενειακών σχέσεων, βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα την προσέγγιση του αξιόλογου αρθρογράφου Γιάννη Κιμπουρόπουλου, με τίτλο "Σπασμένοι Κυνόδοντες, σάπιοι φρονιμήτες"

[/B]

Κωστα συμφωνω απολυτως απλως καμια φορα στεναχωριεμαι οταν τετοιες ταινιες δεν χαιρουν ευρειας αποδοχης αλλα ειναι ενταξει πολυ απλα εχω προσδοκιες απο τους αλλους.......

Παστελι
04-03-2011, 09:35
πιρανχας 3D 2010

Kandy
04-03-2011, 14:55
Jeux d enfants- Love me if you dare- Αγαπα με αν τολμας!

Προσκυνω!!!!!!!!!!!!

Lou!
05-03-2011, 21:05
μ αρεσε ενα παιδικο καρτουν, ο θαυματοποιος! (γαλλικο)

KENO
06-03-2011, 11:35
ο Κυνοδοντας ουτε εμενα με εντυπωσιασε (εκτος του οτι ηταν ψιλοκλεμμενη η ιδεα), και γενικα οι ελληνικες παραγωγες δε μου λενε κατι και τις σνομπαρω!

το Blue Valentine ηταν μια καθαρα γυναικεια ταινια, γεματη συναισθηματα κλπ, δειχνωντας ομως και ποσο ευκολα για ενα καπριτσιο μπορει να καταστραφει η ζωη ενος αντρα κι ολοκληρης της οικογενειας. σιγουρα δε ταιριαζουμε ολοι με ολους, αλλα δε προχωρας ετσι απλα σε γαμο, οταν το βλεπεις αυτο...

τελος το Inception ηταν μια ταινια που δειχνει πως μπορεις να μεγαλοποιησεις μια τοσο απλη ιδεα. αν και δεν ενιωσα οπως τοτε με το πρωτο Matrix, σιγουρα ειναι αξιολογο και σε βαζει να σκεφτεις λιγο παραπανω περι ζωης κλπ.

alexandros3
06-03-2011, 12:34
Όντως το Matrix (το πρώτο κατά την άποψη μου) ήταν αξεπέραστο όπως και ο τρόπος που έγινε το marketing. Noone can tell you what the matrix is. You have to see it for yourself :D
Μετά πηγαίναμε όλοι σπίτι και λέγαμε ρε μπας και; λολ

Το Blue Valentine μου δημιούργησε άλλες σκέψεις αλλά ίσως θα τις πω μια άλλη φορά.

ανεμος
15-03-2011, 20:05
Gus απορω αυτος που εγραψε την κριτικη που παρεθεσες δεν ειδε την ταινια? Τεσπα, θα τονισω ενα σημειο μονο που ο τυπος λεει αρλουμπες, τα παιδια ΔΕΝ ειχαν ονοματα. Ειναι πολυ εμφανες απο τη στιγμη που η μια κοπελα διαλεξε να την φωναζουν Μπρους, και οταν χαθηκε η αδερφη της τη φωναζε μονο ετσι. Το μοναδικο νοημα που βρηκα στον κυνοδοντα ειναι οτι οι γονεις θελοντας την τελειοτητα και υπερπροστατευτικοι γαρ αιχμαλωτιζουν τα παιδια τους και καλλιεργουνται διαστροφικες συμπεριφορες. Καποιο-α μπορει να επαναστατησει/ουν με αγνωστα αποτελεσματα, αλλα τα αλλα παραμενουν ζομπι. Δε νομιζω λοιπον οτι η ταινια θα πει τπτ στο ευρυ κοινο που και καλα ειναι ζομπι, και στο και καλα αφυπνισμενο κοινο, που αυτα που λεει ο Λανθιμος ειναι μια τρυπα στο νερο. Οποτε η ταινια βλεπεται, αλλα δε μου λεει πολλα ουτε απο αισθητικης πλευρας και ερμηνειας, ουτε κανενα συναισθημα μου δημιουργησε, αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι ο Λανθιμος πρεπει να εχει ψυχολογικα προβληματα.

ναι και επειδη μπορει να εχει ψυχολογικα προβληματα μπορει να γραφει και στο φορουμ και να παιρνει ιδεες απο εδω.....λες?λολ

carrie
15-03-2011, 20:09
Δεν ξερω δεν εχω καλη διαθεση να απαντησω στο χιουμορ σου.

ανεμος
15-03-2011, 20:21
νταξει κοπελια,οποτε γουσταρεις......αν βεβαια.........

carrie
15-03-2011, 20:25
θα συνελθω. Ηρθαν φαντασματα του παρελθοντος σημερα να με ξεκουνησουν απο την ησρεμια μου. Για καλο ειναι ολα, να τα αντιμετωπιζουμε και να τα ξεπερναμε, αντι να μενουν εκει μεσα στα σκοταδια και ν αμας τρομαζουν. ασχετο off topic

ανεμος
15-03-2011, 20:33
ναι ενταξει δεν μασας εσυ,ετσι νομιζω.......

carrie
15-03-2011, 20:49
Kαλα νομιζεις ;)

carrie
01-04-2011, 16:23
Θυμηθηκα μια ακομα περιεργη ταινιουλα

The Eavesdropper

miro
01-04-2011, 16:51
Πάντως όποιος θέλει να του φτιάξει η διάθεση, να δει το "δείπνο ηλιθίων" γαλλική ταινία.

Θα πεθάνετε στο γέλιο!

keep_walking
01-04-2011, 22:05
Ειδα το limitless. Η πρωτη ισως ταινια που εχω υποψιν μου και αναφερεται σε νοοτροπο φαρμακο που αυξανει τις εγκεφαλικες ικανοτητες. (Χουλυγουντιανη ταινια φυσικα , οποτε η υπερβολη ειναι στανταρ...παραγινεται εξυπνος:))

Εμενα μου αρεσε μου κρατησε καλη συντροφια μια μιση περιπου ωρα που διαρκει:)

Lacrymosa
02-04-2011, 17:24
Πάντως όποιος θέλει να του φτιάξει η διάθεση, να δει το "δείπνο ηλιθίων" γαλλική ταινία.

Θα πεθάνετε στο γέλιο!

την εχω δει!!!!! πολυ γελιο οντως!!!!!!!!:)
χτες ειδα για δευτερη φορα το inception κ πιστευω καταλαβα περισσοτερα πραγματα..την 1η φορα που το ειδα τουλαχιστον δεν καταλαβα χριστο.....:P

carrie
02-04-2011, 17:26
Το Revolver θυμηθηκα τωρα που ειπατε για το Inception! Κι αυτη μπερδεμενη ταινια αλλα μου αρεσει!!

alexandros3
02-04-2011, 17:50
Α το παλιό thread! Σχετικά με το blue valentine αυτό που σκέφτηκα (spoiler alert!) είναι ότι ο τυπάκος της ιστορίας πήγε ενάντια στο βιολογικό του DNA (να γίνει πατέρας) και δήθεν μεγαλόψυχα προθυμοποιήθηκε να ασπαστεί το παιδί της (εξαιρετικά σεξουαλικής και βυθισμένης στη θλίψη) σουρλουλού από τις middle western πολιτείες.
Όμως αυτό που στην επιφάνεια μπορεί να φαινόταν ως αυταπάρνηση και εξιδανίκευση του έρωτα και καλά, στην πραγματικότητα αποκαλύφθηκε ότι είναι ένας φοβικός και συμβιβασμένος τρόπος αντιμετώπισης της ζωής. Η μόνη του φιλοδοξία ήταν να πίνει μπύρες και να βάφει σπίτια οπότε προφανώς η τύπισσα σούταρε ακόμα κι αυτόν, τον αυταπαρνηθέντα ανάδοχο πατέρα (κοίτα να δεις που το "πουτνακι" είχε τελικά ραχοκοκκαλιά) :P .
Με λίγα λόγια το moral της ιστορίας για μένα είναι ανέλαβε τις γμημενες ευθύνες σου λολ κανένας συμβιβασμός και ζήτα τα όλα για τον εαυτό σου. Μην κάνεις την αδυναμία σου "συναισθηματικό σου σκήπτρο" δεν πείθει. Loser mentality/kid mentality.

Παστελι
02-04-2011, 17:51
pagosmia eisvolh

http://www.youtube.com/watch?v=9otTzrO9Bfw

KENO
02-04-2011, 23:12
Ειδα το limitless. Η πρωτη ισως ταινια που εχω υποψιν μου και αναφερεται σε νοοτροπο φαρμακο που αυξανει τις εγκεφαλικες ικανοτητες. (Χουλυγουντιανη ταινια φυσικα , οποτε η υπερβολη ειναι στανταρ...παραγινεται εξυπνος:))

Εμενα μου αρεσε μου κρατησε καλη συντροφια μια μιση περιπου ωρα που διαρκει:)αυτο μοιαζει πολυ ενδιαφερον και θελω να το δω, μαζι με το The Adjustment Bureau (Οι Ρυθμιστες στα ελληνικα) λογο της θεματολογιας του περισσοτερο...

keep_walking
02-04-2011, 23:20
pagosmia eisvolh

http://www.youtube.com/watch?v=9otTzrO9Bfw

GRANDE πατατα...

Παστελι
03-04-2011, 00:24
Κιπ την εχεις δει την ταινια και την λες πατατα?και γκραντ κιολας τι ειναι αυτο το γκραντ?

Παστελι
03-04-2011, 00:38
http://www.youtube.com/watch?v=WkNcoJsDxL4&feature=related

Παστελι
03-04-2011, 00:43
Τρελα σκετη η ονειροπαγηδα το εχω διαβασει κιολας ειναι γαματη ταινια!

keep_walking
03-04-2011, 01:15
Κιπ την εχεις δει την ταινια και την λες πατατα?και γκραντ κιολας τι ειναι αυτο το γκραντ?

Σημαινει μεγαλη πατατα...σημερα την ειδα και να σκεφτεις οτι μου αρεσουν τετοιου ειδους ταινειες (επιστημονικης φαντασιας κλπ)

Παστελι
03-04-2011, 01:19
Mη μου κανεις τετοια κιπ εχω φαει κολλημα με την ταινια περημενω να κατεβει πως και πως στο utorrent μου!Μηπως ειδες την παραλαη την αλλη?H ταινια πρεπει να ειναι απιστευτη!Τελος!

keep_walking
03-04-2011, 01:24
Mη μου κανεις τετοια κιπ εχω φαει κολλημα με την ταινια περημενω να κατεβει πως και πως στο utorrent μου!Μηπως ειδες την παραλαη την αλλη?H ταινια πρεπει να ειναι απιστευτη!Τελος!

Ναι κοιτα την πρωτα και μετα πες λολ.

Παστελι
03-04-2011, 01:28
Μαλλον δεν ξερεις απο καλες ταινιες.Θα την δω αυριο ακομα δεν κατεβηκε και θα σε πω.

alexandros3
06-04-2011, 23:04
Η ατίθαση Λίλη (Pieds nus sur les limaces)

carrie
07-04-2011, 12:25
Departures aka Okuribito ..

Παστελι
07-04-2011, 12:52
http://www.youtube.com/watch?v=OAm7gRXFiRo&feature=player_embedded

Ο Λόγος του Βασιλιά
Πλοκή: Μετά τον θάνατο του πατέρα του, βασιλιά Γεωργίου του 5ου και τη σκανδαλώδη παραίτηση του βασιλιά Εδουάρδου του 8ου, ο Μπέρτι, που υποφέρει από μια εξουθενωτική δυσκολία στην ομιλία σε όλη του τη ζωή, γίνεται ξαφνικά βασιλιάς: είναι ο νέος βασιλιάς Γεώργιος ο 6ος της Αγγλίας. Με τη χώρα του να βρίσκεται στα πρόθυρα πολέμου, η σύζυγός του Ελισάβετ κανονίζει για τον άντρα της ένα ραντεβού με έναν εκκεντρικό λογοθεραπευτή, τον Λάιονελ Λογκ. Ύστερα από ένα δύσκολο ξεκίνημα, οι δυο άνδρες ακολουθούν μια ανορθόδοξη μέθοδο θεραπείας και μια σημαντική φιλία γεννιέται ανάμεσά τους.

Για να αντιμετωπίσει τους φόβους του λαού του, έπρεπε πρώτα να νικήσει τους δικούς του.

KENO
07-04-2011, 13:14
Departures aka Okuribito ..αφου ξαναπιασες τα Ιαπωνικα δες το I'm a Cyborg But That's OK που ειναι πολυ ομορφη ταινια και ταιριαζει και με το περιβαλλον εδω...

Sofia
07-04-2011, 13:18
δεν ξερω αν υπάρχει προβλημα να προτεινουμε παλιοτερες ταινιες....

ας πουμε μια ομορφη ταινια για μενα ηταν το¨"πριν το ξημερωμα" (before sunrise) και πρεπει να βγηκε το 96. Ομορφη, γνησια αισθηματικη κ μελαγχολικη...

Sofia
07-04-2011, 16:36
Μια άλλη αγαπημενη

"ανοιξη, καλοκαιρι, φθινοπωρο, χειμωνας ........και παλι άνοιξη"

ανεμος
07-04-2011, 16:39
Μια άλλη αγαπημενη

ναι απιθανη ταινια.......για μας που η καρδια μας κοιταζει ανατολικα δυστυχως ομως το μυαλο εχει μια εμμονη με την δυση.....σιγα,σιγα θα αλλαξει και αυτο...............

claire
07-04-2011, 17:30
Μια άλλη αγαπημενη

καταπληκτική!

alexandros3
07-04-2011, 21:10
Departures aka Okuribito ..

επειδή διάβασα λίγο στο ιντερνετ το θέμα και είναι πρόσχαρο, ανταπαντω με το kill me please (είναι και φρέσκο : ) )

Lacrymosa
07-04-2011, 22:22
λοιπον πιο προσφατα ειδα το "λογο του βασιλια" κ το "black swan"...πολυ δυνατες κ αληθινες ταινιες κ οι δυο....

crazy_diamond
07-04-2011, 23:56
http://www.youtube.com/watch?v=S-S5n0JniDw&feature=related

Από τα διαμάντια του Kim Ki-duk. Στην Ελλάδα προβλήθηκε με τον τίτλο Ολομόναχοι μαζί.
Ο κορεάτικος τίτλος Bin-jip σημαίνει άδεια σπίτια..

crazy_diamond
08-04-2011, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=zRioyPHCSVo

Από τις αγαπημένες του Fatih Akin. Στα μέρη μας κυκλοφορεί με τον τίτλο Μαζί ποτέ.

crazy_diamond
08-04-2011, 00:11
http://www.youtube.com/watch?v=iH-WQ_THij0

Υπέροχο παριζιάνικο κολλάζ :)
Πολλά μικρά ''επεισόδια'' από πολλούς αγαπημένους σκηνοθέτες.. ααχ, Παρίσι Παρίσι :D

crazy_diamond
08-04-2011, 00:21
http://www.youtube.com/watch?v=ocFtk-gIG-A&feature=related

Από το Paris, je t' aime. Ένα από τα πολλά. Αυτό είναι του Tom Tykwer. Υπέροχο!
Η γνωριμία, ο έρωτας, η σχέση. Σε 7 λεπτά. Υπέροχη και η μουσική του..

claire
08-04-2011, 01:17
έχει βγει και new york, i love you. πολύ γλυκιά ταινία και αυτή.

carrot
11-04-2011, 01:00
Πρόσφατα είδα το 127 hours! Ωραία ταινία βασιζόμενη σε αληθνά γεγονότα.

Ολα_ειναι_δανεικα
11-04-2011, 01:57
Αν και περαστικος απο εδω θα πω οτι για μενα η μεγαλη μου αδυναμια θα ειναι για παντα το ''Ο Μισσισιπης καιγεται''

KENO
11-04-2011, 18:40
σε οσους αρεσε το Eternal Sunshine of the Spotless Mind και γουσταρουν γαλλικο κινηματογραφο, να τσεκαρουν οπωσδηποτε αυτο εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=GUCrM5i_W3c

carrie
11-04-2011, 18:48
gael garcia φοβερος!!

carrie
11-04-2011, 18:50
Α και δεν ειναι γαλλικο σινεμα αυτο ;)

KENO
11-04-2011, 18:54
ουτε και το I'm a Cyborg But That's OK που προτεινα στη προηγουμενη σελιδα ηταν ακριβως Ιαπωνικη, γιατι αλλιως μας εχουν συνηθισει εκει περα. καμια αλλη καλη προταση στο ιδιο στυλακι υπαρχει ?

carrie
11-04-2011, 19:14
Αλμοδοβαρ μου ερχεται στο μυαλο αυτη τη στιγμη, φανταζομαι θα εχεις δει. Before sunsrise before sunset επισης. Tα τρια χρωματα του Κιζλοφσκι θα τα εχεις δει φανταζομαι. Μια αλλη περιεργη γαλλικη ταινια ειναι το The Dreamers. Επισης τo μεξικανικο νομιζω Αmores perros. To Babylon μου αρεσε επισης. Αμα θυμηθω τπτ αλλο θα σου πω.

carrie
11-04-2011, 19:18
Α και για κατι πιο αναλαφρο και γλυκο, προτεινω το Leap Year. Τα ρομαντζα ειναι το χειροτερο μου, αλλα αυτο μου αρεσε πολυ, γιατι εχει και υπεροχα τοπια απο Ιρλανδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

Sofia
11-04-2011, 19:19
Μια αρκετα παλια που μου εκανε κλικ ηταν το Crash του Cronenberg...

KENO
11-04-2011, 19:21
carrie thanks! τα 3 χρωματα τα εχω δει σιγουρα και ειναι απ'τις αγαπημενες μου και οι 3!!! το The Dreamers θα δω, αν και δεν παιζει να εχει κωμικα στοιχεια σαν το Science of Sleep. και το Leap Year φαινεται ενδιαφερον. κατι σε ρομαντικο-κωμωδια εψαχνα περισσοτερο, γιατι κι εμενα τα δραματα μου πεφτουν βαρια και δε τα μπορω...

Sofia το εχω δει και το Crash του Cronenberg, οπως και τα Shivers, Spider, Videodrome, The Fly, eXistenZ και History of Violence. το eXistenZ ηταν το αγαπημενο μου απ'αυτον.

Sofia
11-04-2011, 19:25
ΚΕΝΟ, αν σου αρεσει ο Κισλοφσκι (λατρεμενος δικος μου...) δες κ την "μικρη ερωτικη ιστορια" ή την "διπλη ζωη της βερονικα" (αν δεν τις εχεις δει ηδη δλδ...γιατι ειδα οτι εχεις παρει σβαρνα ενα σωρο ταινιες:))

Lacrymosa
11-04-2011, 19:31
Πρόσφατα είδα το 127 hours! Ωραία ταινία βασιζόμενη σε αληθνά γεγονότα.

την εχω δει!!...πολυ καλη ταινια..

carrie
11-04-2011, 19:37
σε ρομαντικο κωμωδια leap year παμψηφι!! Ολες οι καλες κωμωδιες ειναι πολυ γνωστες.. Απαντα του Jim Carrey, Fockers, analyze this/that, anger management, click, meeting sarah marshall, γενικα ben stiller + adam sanler + owen wilson, anime με τρελα (ratatouille, how to train your dragon, toy story), παλιες κωμωδιες και ρομαντζα οπως SOme like it hot, Charade, Βreakfast at tiffany's, Arsenic and Old Lace, The Apartment, ROman Holiday etc...

Sofia
11-04-2011, 19:44
αλλη ταινιαρα που θυμηθηκα...το μισος του Κασοβιτς. Αν δεν την εχεις δει, δες την. Ειναι εξαιρετικη! (βεβαια μπορει να την εχει προτεινει ηδη αλλο μελος πιο πριν...)

KENO
11-04-2011, 21:33
Sofia το εχω ξαναγραψει εδω, αλλα μαλλον κανεις δε το πηρε σοβαρα γιατι ολοι κοιτανε μονο πως να μειωσουν τον συνομιλητη τους, λες και δεν αξιζω τπτ σαν ανθρωπος. το μοναδικο πραγμα που με ενδιαφερει και μπορω να βρω ομορφο σ'αυτο το γαμωκοσμο ειναι η τεχνη, και ειδικα η μουσικη και ο κινηματογραφος. οποτε ναι απο ταινιες αλλο τπτ, ειναι η ζωη μου ολη πλεον!

απο Κισλοφσκι ομως εχω δει μονο τα 3 χρωματα. ισως θα επρεπε να ψαξω και το "η διπλη ζωη της Βερονικα", απλα τα δραματα οπως ειπα μου πεφτουν καπως, και τα αποφευγω για να μη καταληξω με καμια αρτηρια κομμενη...

απο Κασοβιτς φυσικα κι εχω δει το "Μισος" (ειδικα αφου εχει βια και ειναι του δρομου με εκφραζει σε μεγαλο βαθμο), οπως και το "Πεμπτο Στοιχειο", το "Αμην" το "Αστεριξ & Οβελιξ με την Κλεοπατρα", το Babylon A.D., και νομιζω το Avida και αλλη μια που δε θυμαμαι τιτλο τωρα.

carrie ευχαριστω και για τις υπολοιπες προτασεις, αλλα αυτα οπως ειπες ειναι πασιγνωστα. εγω ψαχνω τις λιγακι πιο ξεχωριστες και πρωτοτυπες. επισης ανιμε λεγονται τα ιαπωνικα κινουμενα σχεδια, οχι και τα αμερικανικα. θα δω οπωσδηποτε αυριο το Leap Year!

carrie
11-04-2011, 22:21
thanks για τη διορθωση!! τι να σου κανω κενο εχω δει τοσες ταινιες που που να τις θυμαμαι πια. Aπο περιεργες ταινιες ειναι μια γερμανικη το Wings of desire την οποια κοπιαρε το η πολη των αγγελων, το 101 Reykjavik ισλανδικη και επισης ναι να δεις κι αλλες του Κιζλοφσκι αφου σου αρεσε. Και παλιες του Γουντι να δεις. Απο τις προσφατες του μου αρεσε το Matchpoint και το Vicky Christina Barcelona. To sideways εχει την πλακα του. To infernal affairs το εχεις δει; Επιμενω! Φανταζομαι Το αριστερο μου ποδι θα το εχεις δει, και το η θαλλασα μεσα μου. Αλλα σε πηγα σε δραματα.

carrie
11-04-2011, 22:26
επισης οταν το ειχα δει μου αρεσε πολυ και αυτο (http://www.imdb.com/title/tt0424205/), βασισμενο σε αληθινα γεγονοτα

claire
11-04-2011, 23:11
σε οσους αρεσε το Eternal Sunshine of the Spotless Mind και γουσταρουν γαλλικο κινηματογραφο, να τσεκαρουν οπωσδηποτε αυτο εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=GUCrM5i_W3c

έτσι κι έτσι.

claire
11-04-2011, 23:13
σε ρομαντικο κωμωδια leap year παμψηφι!! Ολες οι καλες κωμωδιες ειναι πολυ γνωστες.. Απαντα του Jim Carrey, Fockers, analyze this/that, anger management, click, meeting sarah marshall, γενικα ben stiller + adam sanler + owen wilson, anime με τρελα (ratatouille, how to train your dragon, toy story), παλιες κωμωδιες και ρομαντζα οπως SOme like it hot, Charade, Βreakfast at tiffany's, Arsenic and Old Lace, The Apartment, ROman Holiday etc...

τα ανιμέ είναι άλλο πράγμα!

carrie
11-04-2011, 23:15
ναι μου το πε κι αλλος, για την ακριβεια βαριομουν να γραψω animation. αυτο ειναι τα καρτουν ετσι; η θα με διορθωσει και τριτος; λολ

claire
11-04-2011, 23:16
http://www.imdb.com/title/tt1473074/

σήμερα είδα αυτό. τρελό γέλιο.

claire
11-04-2011, 23:19
αφού σου αρέσει η μουσική και ο κινηματογράφος ρε κενό να πας να γραφτείς σε καμιά κινηματογραφική λέσχη ή να μάθεις κανά όργανο και να φτιάξεις μπάντα με άλλους ομοιοπαθείς. αντι να κλαίγεσαι για τη μοναξιά σου και τη μιζέρια σου, ψάξε βρες και άλλους με τα ίδια ενδιαφέροντα και πίστεψε με είναι πολλοί.

Lacrymosa
11-04-2011, 23:25
http://www.imdb.com/title/tt1473074/

σήμερα είδα αυτό. τρελό γέλιο.

lol καλο!!!:)

ανεμος
11-04-2011, 23:42
προτεινω το <<Οι τρεις ταφές του Μελκιάδες Εστράδα>> του Τομυ Λι Τζοουνς...........
οι <<κουκλες>> του Τακεσι Κιτανο............................
η <<25η ωρα>> με τον εντουαρντ Νορτον..........

καλα μεχρι εδω΄λολ

carrie
11-04-2011, 23:48
Ε λοιπον πριν τρεις μερες επσαγα το κεφαλι μου να θυμηθω πως λεγοταν αυτη η ταινια με τον νορτον! ηρθε η απαντηση!

claire
11-04-2011, 23:55
Ε λοιπον πριν τρεις μερες επσαγα το κεφαλι μου να θυμηθω πως λεγοταν αυτη η ταινια με τον νορτον! ηρθε η απαντηση!

μπορείς να το ψάχνεις στο imdb. με το όνομα του ηθοποιού σου βγάζει όλη τη φιλμογραφία του.

carrie
12-04-2011, 00:00
δεν ημουν εκεινη τη στιγμη στο ιντερνετ και μετα το ξεχασα αγαπητη κλαιρ! το εχω υποψιν μου παντως ευχαριστω!!

gus1973
12-04-2011, 13:01
"Γη και ελευθερία" του Ken Loach (αξίζει να δεις και κάποιες άλλες του Loach όπως το "The Wind that shakes the barley").
"American History X" με τον Edward Norton.
"Κουρδιστό πορτοκάλι" και "Οδύσσεια του Διαστήματος 2001" του Κιούμπρικ.
"Dead Man" του Jim Jarmousch (ακόμη Ghost Dog και Coffee and cigarettes).
Βασανίζομαι με τον Inarittu :) “Amores Perros”, “21 grams” και το τελευταίο “Biutiful” όπου χωρίς τον στενό του συνεργάτη Guillermo Ariaga, γράφει ο ίδιος το σενάριο και μας «βυθίζει» ακόμη περισσότερο…
Μου αρέσει ο Φατίχ Ακίν, όχι τόσο το τελευταίο του “Soul Kitchen” αλλά το «Η άκρη του ουρανού» και το ντοκιμαντέρ “Crossing the bridge: the sound of Istanbul” το οποίο αναφέρεται στη μουσική της πόλης.
Ωραίο το «Η Λευκή κορδέλα» του Χάνεκε και το γαλλικό «Ανάμεσα στους τοίχους»

Από ελληνικά εντυπωσιάστηκα (αν και δεν το περίμενα) από την "Αναπαράσταση" του Αγγελόπουλου, η οποία αν και ταινία του 1970 με κράτησε λόγω της τεχνικής της αρτιότητας, αλλά και την αυθεντικότητα στην ερμηνεία των χαρακτήρων. Ξεχνάς ότι βλέπεις ταινία. Παραπέμπει σε δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ αποδίδοντας με πιστότητα την αίσθηση της εποχής στην οποία διαδραματίζεται.
Στο ίδιο μήκος κύματος και το "Προξενιό της Άννας" του Βούλγαρη.

claire
12-04-2011, 14:45
"Γη και ελευθερία" του Ken Loach (αξίζει να δεις και κάποιες άλλες του Loach όπως το "The Wind that shakes the barley").
"American History X" με τον Edward Norton.
"Κουρδιστό πορτοκάλι" και "Οδύσσεια του Διαστήματος 2001" του Κιούμπρικ.
"Dead Man" του Jim Jarmousch (ακόμη Ghost Dog και Coffee and cigarettes).
Βασανίζομαι με τον Inarittu :) “Amores Perros”, “21 grams” και το τελευταίο “Biutiful” όπου χωρίς τον στενό του συνεργάτη Guillermo Ariaga, γράφει ο ίδιος το σενάριο και μας «βυθίζει» ακόμη περισσότερο…
Μου αρέσει ο Φατίχ Ακίν, όχι τόσο το τελευταίο του “Soul Kitchen” αλλά το «Η άκρη του ουρανού» και το ντοκιμαντέρ “Crossing the bridge: the sound of Istanbul” το οποίο αναφέρεται στη μουσική της πόλης.
Ωραίο το «Η Λευκή κορδέλα» του Χάνεκε και το γαλλικό «Ανάμεσα στους τοίχους»

Από ελληνικά εντυπωσιάστηκα (αν και δεν το περίμενα) από την "Αναπαράσταση" του Αγγελόπουλου, η οποία αν και ταινία του 1970 με κράτησε λόγω της τεχνικής της αρτιότητας, αλλά και την αυθεντικότητα στην ερμηνεία των χαρακτήρων. Ξεχνάς ότι βλέπεις ταινία. Παραπέμπει σε δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ αποδίδοντας με πιστότητα την αίσθηση της εποχής στην οποία διαδραματίζεται.
Στο ίδιο μήκος κύματος και το "Προξενιό της Άννας" του Βούλγαρη.

τα έχω δει όλα, και μπορώ να πω ότι λατρεύω τον ken loach. και τον αγγελόπουλο βεβαίως βεβαίως.
και οι υπόλοιπες ταινίες που προτείνεις, ωραίες!

KENO
12-04-2011, 17:18
To sideways εχει την πλακα του. To infernal affairs το εχεις δει; Επιμενω! Φανταζομαι Το αριστερο μου ποδι θα το εχεις δει, και το η θαλλασα μεσα μου. Αλλα σε πηγα σε δραματα.ευχαριστω και νομιζω μου το εχεις ξαναπροτεινει το Infernal Affairs και σου ειπα οτι το εχω δει κι οντως ειναι καλο! μονο που ειναι τριλογια, οχι μονο μια ταινια (εκτος αν εχεις δει μονο τη πρωτη). την αλλη με το ποδι δε τη ξερω, αν μου πεις τον αγγλικο τιτλο ισως καταλαβω ποια ειναι, τωρα ετσι στα ελληνικα δεν την αναγνωριζω καν...

αφού σου αρέσει η μουσική και ο κινηματογράφος ρε κενό να πας να γραφτείς σε καμιά κινηματογραφική λέσχη ή να μάθεις κανά όργανο και να φτιάξεις μπάντα με άλλους ομοιοπαθείς. αντι να κλαίγεσαι για τη μοναξιά σου και τη μιζέρια σου, ψάξε βρες και άλλους με τα ίδια ενδιαφέροντα και πίστεψε με είναι πολλοί.ευχαριστω αλλα μου λες το αυτονοητο, αυτο κανω ξερεις, ψαχνω να βρω ατομα με ιδια ενδιαφεροντα, να ταιριαζουμε, και ειδικα οσον αφορα τις κοπελες, οσο πιο ψαγμενη ειναι καποια τοσο περισσοτερο την ερωτευομαι και την εκτιμω, αφου οι περισσοτερες εξω μου μοιαζουν τελειως επιφανειακες κι ανουσιες, λες και δε κοιταζω εξωτερικη εμφανιση αλλα το μυαλο τους.

σε κινηματογραφικη λεσχη θα πηγαινα, αλλα πρωτον ειμαι παραξενος, ιδιοτροπος κι ολιγον μισανθρωπος, με αποτελεσμα να μη βρισκω νοημα στο να το κανω και να συνυπαρξω με αλλους, αφου βλεπω οτι θελω και μονος μου. αμα με καλουσε καποιος που ηξερα απο πριν φυσικα και θα πηγαινα μαζι του, αλλα ετσι μονος μου απλα δε νιωθω οτι μου χρειαζεται (ειδικα οταν εκει γνωριζονται κι ολοι μεταξυ τους). ασε που νομιζω πληρωνεις κι ολας, και τελικα σου παιζουν κι οτι θελουν, ενω εγω γουσταρω να εχω την ελευθερια μου και να τα βλεπω ολα μεχρι και καφριλες κι οτιδηποτε απαγορευμενο.

κι οσον αφορα για συγκροτημα, χαιρω πολυ vocals και στιχους ειμαι, αλλα οταν δεν υπαρχει καμια σοβαρη προταση για να εχει και μελλον το οποιο συγκροτημα φτιαχτει, τοτε καταληγει να παιζει για τη πλακα του και τελικα το παρατανε ολοι. αν ειχα ατομα που ενδιαφερονται και με χρειαζονται παντως, ναι ευχαριστως θα το προσπαθουσα. αλλα ολοι με τους γνωστους τους κανουν οτι κανουν.

carrie
12-04-2011, 17:24
My left foot!

Lacrymosa
12-04-2011, 19:22
Παιδια χτες τα μεσανυχτα στην ετ1 ειχε μια ταινια (απ το 16ο φεστιβαλ κινηματογραφου θεσσαλονικης) η οποια αφορουσε εναν ο οποιος υπεφερε απο χρονιο αγχος κ κρισεις πανικου κ εδειχνε μεσα απ τα διαφορα γεγονοτα της ζωης του κ μεσα απ την σχεση του με μια κοπελα πως τελικα τα καταφερε κ νικησε τους φοβους του κ μαλιστα παλεψε κ αντιμετωπισε ανθρωπους σκληρους που κατι ειχαν σχεση νομιζω με τη δολοφονια του πατερα του ξεπερνωντας πραγματικα τον εαυτο του...πολυ δυνατη ταινια..την ειδε μηπως κανεις αλλος??

claire
12-04-2011, 20:34
ευχαριστω και νομιζω μου το εχεις ξαναπροτεινει το Infernal Affairs και σου ειπα οτι το εχω δει κι οντως ειναι καλο! μονο που ειναι τριλογια, οχι μονο μια ταινια (εκτος αν εχεις δει μονο τη πρωτη). την αλλη με το ποδι δε τη ξερω, αν μου πεις τον αγγλικο τιτλο ισως καταλαβω ποια ειναι, τωρα ετσι στα ελληνικα δεν την αναγνωριζω καν...

ευχαριστω αλλα μου λες το αυτονοητο, αυτο κανω ξερεις, ψαχνω να βρω ατομα με ιδια ενδιαφεροντα, να ταιριαζουμε, και ειδικα οσον αφορα τις κοπελες, οσο πιο ψαγμενη ειναι καποια τοσο περισσοτερο την ερωτευομαι και την εκτιμω, αφου οι περισσοτερες εξω μου μοιαζουν τελειως επιφανειακες κι ανουσιες, λες και δε κοιταζω εξωτερικη εμφανιση αλλα το μυαλο τους.

σε κινηματογραφικη λεσχη θα πηγαινα, αλλα πρωτον ειμαι παραξενος, ιδιοτροπος κι ολιγον μισανθρωπος, με αποτελεσμα να μη βρισκω νοημα στο να το κανω και να συνυπαρξω με αλλους, αφου βλεπω οτι θελω και μονος μου. αμα με καλουσε καποιος που ηξερα απο πριν φυσικα και θα πηγαινα μαζι του, αλλα ετσι μονος μου απλα δε νιωθω οτι μου χρειαζεται (ειδικα οταν εκει γνωριζονται κι ολοι μεταξυ τους). ασε που νομιζω πληρωνεις κι ολας, και τελικα σου παιζουν κι οτι θελουν, ενω εγω γουσταρω να εχω την ελευθερια μου και να τα βλεπω ολα μεχρι και καφριλες κι οτιδηποτε απαγορευμενο.

κι οσον αφορα για συγκροτημα, χαιρω πολυ vocals και στιχους ειμαι, αλλα οταν δεν υπαρχει καμια σοβαρη προταση για να εχει και μελλον το οποιο συγκροτημα φτιαχτει, τοτε καταληγει να παιζει για τη πλακα του και τελικα το παρατανε ολοι. αν ειχα ατομα που ενδιαφερονται και με χρειαζονται παντως, ναι ευχαριστως θα το προσπαθουσα. αλλα ολοι με τους γνωστους τους κανουν οτι κανουν.

πιο κλειστόμυαλο μήνυμα δεν έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα (καλά οκ, έχω ξαναδιαβάσει στα θρησκευτικά θέματα :P)
σε λέσχες πας 1. γιατι τα βλέπεις σε οθόνη κινηματογράφου τα έργα, και όχι στο πισί και 2. είναι μια ρουτίνα, λες "σήμερα έχω λέσχη" και χαίρεσαι να βλέπεις κάποιους ανθρώπους εκεί (οκ, εσύ αυτό μάλλον δεν μπορείς να το καταλάβεις).όσο για τα λεφτά είναι γελοία τα ποσά. και ξέρεις όταν γράφεσαι ποιες θα είναι οι ταινίες. συν ότι κάποιες λέσχες είναι πιο ερασιτεχνικές και δεν πληρώνεις τίποτα.

και φυσικά αυτό δεν σε αποτρέπει να βλέπεις και ταινίες σπίτι σου.
αλλά καλό είναι καμιά φορά να βγαίνεις και εκτός σπιτιού.

claire
12-04-2011, 20:35
Παιδια χτες τα μεσανυχτα στην ετ1 ειχε μια ταινια (απ το 16ο φεστιβαλ κινηματογραφου θεσσαλονικης) η οποια αφορουσε εναν ο οποιος υπεφερε απο χρονιο αγχος κ κρισεις πανικου κ εδειχνε μεσα απ τα διαφορα γεγονοτα της ζωης του κ μεσα απ την σχεση του με μια κοπελα πως τελικα τα καταφερε κ νικησε τους φοβους του κ μαλιστα παλεψε κ αντιμετωπισε ανθρωπους σκληρους που κατι ειχαν σχεση νομιζω με τη δολοφονια του πατερα του ξεπερνωντας πραγματικα τον εαυτο του...πολυ δυνατη ταινια..την ειδε μηπως κανεις αλλος??

εγώ δεν έχω καν τηλεόραση! μήπως συγκράτησες τον τίτλο?

KENO
12-04-2011, 20:40
πιο κλειστόμυαλο μήνυμα δεν έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα (καλά οκ, έχω ξαναδιαβάσει στα θρησκευτικά θέματα :P)
σε λέσχες πας 1. γιατι τα βλέπεις σε οθόνη κινηματογράφου τα έργα, και όχι στο πισί και 2. είναι μια ρουτίνα, λες "σήμερα έχω λέσχη" και χαίρεσαι να βλέπεις κάποιους ανθρώπους εκεί (οκ, εσύ αυτό μάλλον δεν μπορείς να το καταλάβεις).όσο για τα λεφτά είναι γελοία τα ποσά. και ξέρεις όταν γράφεσαι ποιες θα είναι οι ταινίες. συν ότι κάποιες λέσχες είναι πιο ερασιτεχνικές και δεν πληρώνεις τίποτα.

και φυσικά αυτό δεν σε αποτρέπει να βλέπεις και ταινίες σπίτι σου.
αλλά καλό είναι καμιά φορά να βγαίνεις και εκτός σπιτιού.δε ξερω αν θα νιωθω πως χαιρομαι ακριβως, οταν ολοι γνωριζονται μεταξυ τους κι εγω θα ειμαι "ο καινουργιος". κι αφου οπως ειπα ειμαι και ιδιοτροπος και παραξενος, δε νομιζω πως θα γινομουν ευκολα αποδεκτος. αυτο το νιωθω συχνα βασικα, και σιγουρα εχω θεμα με την κοινωνικοποιηση μου, αφου δε βρισκω πως χρειαζεται να μοιραστω οσα κανω με αλλους ανθρωπους. αντε μονο με τη κοπελα μου, οταν εχω σχεση καθε φορα...

Lacrymosa
12-04-2011, 20:48
εγώ δεν έχω καν τηλεόραση! μήπως συγκράτησες τον τίτλο?

εψαξα το προγραμμα στο τελετεξτ κ εγραφε "16ο φεστιβαλ κινηματογραφου θεσσαλονικης" η ταινια θα ηταν απο κει...δεν εγραφε καποιο τιτλο..

carrot
12-04-2011, 20:58
Έβλεπα πριν την ταινία 8mm με τον Νικολας Κειτζ. Την είχα δει και παλαιότερα, την έχει δει κανέις?

Lacrymosa
12-04-2011, 21:07
Έβλεπα πριν την ταινία 8mm με τον Νικολας Κειτζ. Την είχα δει και παλαιότερα, την έχει δει κανέις?

Eγώώώώώ!!!!!

carrie
12-04-2011, 21:08
μουα οσι. πικρα μεγαλη!! Αλλα ο φινιξ θεος!

carrot
12-04-2011, 21:20
Eγώώώώώ!!!!!

Αρκετά βαρύ περιεχόμενο και έχει γίνει πολύ γνωστή αυτή η ταινία.

Εγώ γενικά θα έλεγα έχω δει πολλές ταινίες, είτε μόνος είτε με παρέα, αναρωτιέμαι πόσες ώρες έχω περάσει μπροστά από μια οθόνη!

Sofia
13-04-2011, 16:39
αλλες αγαπημενες....

Τα φτερα του Ερωτα (του Βιμ Βεντερς)
Ολα τα πρωινα του κοσμου (του Κορνο)
Ο Ηρωας (του Γιμου)
High Fidelity (Του Στιβεν Φριαρς)
Η Τιγρης κ ο Δρακος
Ολομοναχοι μαζι
Dogville (του Λαρς Φον Τριερ)

gus1973
13-04-2011, 17:19
Το "High Fidelity" και το "Τα φτερά του έρωτα" αγαπημένες ταινίες...
Στο ίδιο μήκος κύματος με το "High fidelity" και το σχετικά πρόσφατο και διασκεδαστικό "500 days of summer" (ευχάριστη έκπληξη)...
Νοσταλγικό, ανάλαφρο και καλογυρισμένο το "Almost famous" όπου ένας πιτσιρικάς προσπαθεί να γράψει ένα άρθρο για το περιοδικό rolling stones, σχετικά με την περιοδεία ενός συγκροτήματος της δεκαετίας του '70 (με αναφορές στους led zeppelin).

carrie
13-04-2011, 18:04
Θυμηθηκα τωρα και το Velvet goldmine, me teleio soundtrack.

Sofia
14-04-2011, 15:26
Καποιες Ιαπωνικες που ειναι λιγο βαριες αλλα μοναδικες-για μενα - ειναι:

Τokyo Story (παλια ομως ...αφορα την δομη της οικογενειας)
και
Ραν (πολυ γνωστη, του Κουροσαβα)

Ikiru (ελληνικη μεταφραση νομιζω "Ο καταδικασμενος"). του Κουροσαβα επισης κ για μενα η καλυτερη του ταινια. αφορα την ιστορια ενος πολυ μοναχικου ετοιμαθανατου αντρα.

KENO
14-04-2011, 15:29
μπα η καλυτερη και πιο γνωστη ταινια του Κουροσαβα ειναι το Seven Samurai...

Sofia
14-04-2011, 15:33
κενο, εβαλα ενα -για μενα. νομιζω οτι μου επιτρεπεις να εχω λιγο διαφορετικη γνωμη...σωστα?:)

ανεμος
14-04-2011, 19:06
<<ειμαι η κουβα>> αριστουργηματικη ταινια του ρωσου σκηνοθετη Μιχαήλ Καλατόζοφ!!!!!!!!!!!!
<<νοσταλγια>> φυσικα Ταρκοφσκι......
<<η επιστοφη>> του Andrey Zvyagintsev

From Russia with Love!!!

rei
14-04-2011, 21:04
clerks (1994)
clerks 2 (2006)

Κωμωδίες που κοροιδεύουν κάποια συμβατικά πράγματα και απεικονίζουν τραγελαφικές καταστάσεις..(Έχουν αρκετά βρώμικο λεξιλόγιο για όσους έχουν πρόβλημα ..)

Lacrymosa
14-04-2011, 22:16
clerks (1994)
clerks 2 (2006)

Κωμωδίες που κοροιδεύουν κάποια συμβατικά πράγματα και απεικονίζουν τραγελαφικές καταστάσεις..(Έχουν αρκετά βρώμικο λεξιλόγιο για όσους έχουν πρόβλημα ..)

Τις εχω δει!!!! Ναι οντως το λεξιλογιο ειναι καπως αλλα δεν σοκαρομαι εκει θα κολλησουμε λολ????
Ειδα χτες το "πρασινο μιλι"..ο,τι κ να πω για αυτη την ταινια θα ναι λιγο..

Α κ με αφορμη εναν εδω μεσα που ειχε ανοιξει ενα θρεντ με βρικολακες κ ελεγε πως να γινεις βρικολακας κτλ ειδα το "vampires" του john carpenter..

path
16-04-2011, 01:09
παιζει ΤΩΡΑ , μια ωραια ταινιουλα στο ΣΤΑΡ : " ποιο παραξενο κι απο παραξενο "

Lacrymosa
25-04-2011, 22:31
χτες ειδα στην tv μια καταπληκτικη ταινια που με συγκινησε αφανταστα λεγεται "a beautiful mind" (στα ελληνικα "ενας υπεροχος ανθρωπος") προκειται για την αληθινη ιστορια της ζωης του john nash ο οποιος ηταν μαθηματικος-οικονομολογος κ επασχε απο σχιζοφρενεια παρολα αυτα καταφερε κ παλεψε κ διατυπωσε μια θεωρια στον τομεα του κ βραβευτηκε το 1994 με βραβειο νομπελ...
πολυ δυνατη ταινια κ αποκαλυπτει τη δυναμη κ το μεγαλειο της ψυχης κ τη θεληση στο επακρο..
την εχει δει κανενας??

PETRAN
25-04-2011, 23:53
χτες ειδα στην tv μια καταπληκτικη ταινια που με συγκινησε αφανταστα λεγεται "a beautiful mind" (στα ελληνικα "ενας υπεροχος ανθρωπος") προκειται για την αληθινη ιστορια της ζωης του john nash ο οποιος ηταν μαθηματικος-οικονομολογος κ επασχε απο σχιζοφρενεια παρολα αυτα καταφερε κ παλεψε κ διατυπωσε μια θεωρια στον τομεα του κ βραβευτηκε το 1994 με βραβειο νομπελ...
πολυ δυνατη ταινια κ αποκαλυπτει τη δυναμη κ το μεγαλειο της ψυχης κ τη θεληση στο επακρο..
την εχει δει κανενας??

Λολ, ναι βρε είναι πασίγνωστη. Τώρα την πήρες χαμπάρι? :P Πρέπει να την έχουμε ξανα-αναφέρει πολλές φορές βασικά, ίσως και σε αυτό το θρεντ. Πολύ καλή ταινία όντως. Βέβαια υπήρχε πολύ καλλιτεχνική παρέμβαση όπως στο ότι -όπως και οι πιο πολλοί με παρανοική ψύχωση- ο nash "δεν έβλεπε κάτι" αλλά πίστευε ότι επικοινωνεί με εξωγήινους και τους άκουγε σαν φωνές. (Βέβαια σε ταινία θα ήταν λίγο δύσκολο να το δίξεις αυτό χωρίς το "οπτικό" της υπόθεσης). Επίσης ο nash ήταν ολίγον gay, λίγο αντίθετο με την macho persona του "gladiator" rachel crow. lol :P Αλλά πολύ καλή ταινία γενικά.

Εδώ είναι μαι συνέντευξη με αυτόν

http://www.schizophrenia.com/sznews/archives/001617.html

Ένας ακόμα πολύ μεγάλος μαθηματικός (από τους μεγαλύτερους όλης της ιστορίας βασικά) που επίσης έπασχε από παρανοικές ιδέες ήταν ο Godel που δυστυχώς πέθανε από εκούσιο υποσιτισμό επειδή νόμιζε ότι του ρίχναν δηλητήριο στο φαγητό. Ouch

(και φυσικά μην ξεχνάμε τον stephen hawking αλλά αυτός πάσχει από amyotrophic lateral sclerosis-νευροεκφυλιστική ασθένεια που δεν επηρεάζει το μυαλό αλλά την κινητικότητα. Είναι ελάχιστοι στην Ελλάδα που πάσχουν αλλά είναι πραγματικά από τις πιο τραγικές ασθένειες που έχω δει στην ζωή μου. Είναι σαν να είσαι φυλακισμένος στο ίδιο σου το σώμα. Μπράβο στον hawking!)

Θεοφανία
26-04-2011, 00:24
χμ...αυτό με το γκει δεν το κατάλαβα γιατρε...λολ
το έχει παραδεχτεί? Έψαξα λίγο γκουγκλ αλλα δεν βρήκα τίποτε άλλο, εκτός απο μια παντελώς βαρετή συνέντευξη στον Λάλα...(μη με ρωτάς αν διάβασα αυτή που παρέθεσες, τα αγγλικά μου είναι άθλια).

λακρυμόζα, όντως, αυτή η ταινία είναι πλέον κλασική...έχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια που βγήκε και πραγματικά μπορεί να αγγίξει τον οποιονδήποτε, είτε αντιμετωπίζει κάτι, είτε όχι.
Όσον αφορά στη δύναμη ψυχής, δεν θα συμφωνήσω. Ο νας είχε τη δύναμη του μυαλού, άσχετα αν αυτό "αρρώστησε". Άλλωστε, η σχιζοφρένεια τον επισκεφτηκε, ή μάλλον εκδηλώθηκε μετά την ανακάλυψη της έννοιας της ισσοροπίας.

PETRAN
26-04-2011, 00:56
χμ...αυτό με το γκει δεν το κατάλαβα γιατρε...λολ
το έχει παραδεχτεί? Έψαξα λίγο γκουγκλ αλλα δεν βρήκα τίποτε άλλο, εκτός απο μια παντελώς βαρετή συνέντευξη στον Λάλα...(μη με ρωτάς αν διάβασα αυτή που παρέθεσες, τα αγγλικά μου είναι άθλια).

λακρυμόζα, όντως, αυτή η ταινία είναι πλέον κλασική...έχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια που βγήκε και πραγματικά μπορεί να αγγίξει τον οποιονδήποτε, είτε αντιμετωπίζει κάτι, είτε όχι.
Όσον αφορά στη δύναμη ψυχής, δεν θα συμφωνήσω. Ο νας είχε τη δύναμη του μυαλού, άσχετα αν αυτό "αρρώστησε". Άλλωστε, η σχιζοφρένεια τον επισκεφτηκε, ή μάλλον εκδηλώθηκε μετά την ανακάλυψη της έννοιας της ισσοροπίας.

Ναι είναι αλήθεια. Ίσως ""bisexual" να είναι πιο ακριβές γιατί είχε σχέσεις και με άντρες και με γυναίκες. Μάλιστα όταν ήταν φοιτητής στο princeton τον είχαν πιάσει στα "πράσα" σε μία από τις εφόδους της αστυνομίας τότε που έγιναν για να "συλλάβουν ομοφυλόφιλους". Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι στα Ελληνικά, αλλά το αναφέρουν πολλές Αγγλικές βιογραφίες.

Και είναι αλήθεια ότι έπαθε την ψύχωση μετά τις μεγάλες ανακαλύψεις του στην θεωρία παιγνίων. Ίσως και κάποια ψυχωσικά στοιχεία που είχε (πριν το full psychotic breakdown) να τον ωφέλησαν στο να σκέφτεται "έξω από τα τετριμμένα". Πολλές φορές σε τέτοιες καταστάσεις οι "συνειρμοί είναι πιο χαλαροί" πράγμα που μπορεί να συμβάλλει στην δημιουργικότητα (βλέπε van gogh!). Αλλά αυτό είναι μέχρι το σημείο που το πράγμα τελικά ξεφεύγει από τον έλεγχο και που οι πρωτότυπες ιδέες γίνονται αρλούμπες. Οι εύστοχες μαθηματικές ιδέες του nash άρχισαν να γίνονται σιγά σιγά ένα παράλογο παραλήρημα “αριθμολογίας” στο οποίο πίστευε ότι οι άριθμοι “κρύβουν” μηνύματα από εξωγήινους πολιτισμούς.

keep_walking
26-04-2011, 01:12
Και τι σχεση εχει το gay, bisexual και ολες αυτες οι φημες με τη σχιζοφρενεια που διαπραγματευεται η ταινια?:P
Μπορει να ηταν και νεκροφιλος αλλα δεν ενδιαφερει και πολυ:)

Θεοφανία
26-04-2011, 01:15
βεβαια.....το θέμα με το ομοφυλόφιλος το ρώτησα απο καθαρά κουτσομπολίστικη διάθεση καθώς η ρομαντική μου πλευρά πολύ εκτίμισε τη στάση της γυναίκας του στην χρόνια ταλαιπωρία με την αρρώστια του, καθώς και το ότι εκείνος την αναγνώρισε ευχαριστώντας την όταν παρέλαβε το Νόμπελ.

PETRAN
26-04-2011, 01:15
Και τι σχεση εχει το gay, bisexual και ολες αυτες οι φημες με τη σχιζοφρενεια που διαπραγματευεται η ταινια?:P

Τίποτα, το ανέφερα επειδή ο ράσελ κρόου που παίζει τον νας - σε αντιθέση με τον πραγματικό- είναι εντελώς "ματσό" λολ

Θεοφανία
26-04-2011, 01:16

ναι, κατι τέτοιο εννοούσα...ακόμη και αν ντυνόταν πιγκουίνος και έκανε σεξ, μας είναι αδιάφορο...:)

keep_walking
26-04-2011, 01:17
Τίποτα, το ανέφερα επειδή ο ράσελ κρόου που παίζει τον νας - σε αντιθέση με τον πραγματικό- είναι εντελώς "ματσό" λολ

Ματσο σε αλλες ταινιες , οφειλω να πω οτι επαιξε πολυ καλα τον "ταλαιπωρημενο" ρολο του:)

PETRAN
26-04-2011, 01:18
Ματσο σε αλλες ταινιες , οφειλω να πω οτι επαιξε πολυ καλα τον "ταλαιπωρημενο" ρολο του:)

Όντως σε αυτή την ταινία έπαιξε πάρα πολύ καλά. Truth be said

KENO
14-05-2011, 16:52
μηπως υπαρχει κανενα μελος εδω που να εχει ασχοληθει με τις ταινιες του Siοn Sono ? προσωπικα ειναι απ'τους αγαπημενους μου σκηνοθετες και βρισκω τις ταινιες του γεματες με νοημα, ειδικα οταν μιλαμε για την αγαπη, ειτε οικογενειακα με το Noriko's Dinner Table, ειτε αυτη καθαυτη με το Love Exposure (εχουμε και το Strange Circus για πιο αρρωστα γουστα). αλλος κανεις που να εκτιμαει ιαπωνικο κινηματογραφο μηπως ?

VasilisA
18-05-2011, 00:51
Η καλύτερη ταινία που εχω δει εδώ και αρκετο καιρο και μ διαφορά…. http://www.myfilm.gr/7735

νικος32
19-05-2011, 16:44
H ταινια * ξυπνα βασιλη * ειναι ολα τα λεφτα.Με εναν τροφημο σε ψυχιατρειο.

nnkos
19-05-2011, 17:22
necromantic:μια όχι και τόσο συνηθισμένη ιστορία αγάπης
http://www.b-movies.gr/index.php?co=movies&movie_id=227

caniball holocaust: μια ταινία για όλη την οικογένεια τύπου "το μικρό σπίτι στο λιβαδι"
http://www.b-movies.gr/index.php?co=movies&movie_id=70

aftermath: μια φιλοσοφική και στοχαστική ταινία που θα ζήλευε και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος.
http://www.b-movies.gr/index.php?co=movies&movie_id=186

KENO
19-05-2011, 18:49
Η καλύτερη ταινία που εχω δει εδώ και αρκετο καιρο και μ διαφορά…. http://www.myfilm.gr/7735καλο το Ip Man, εχω δει και το sequel που βγηκε περσυ!

caniball holocaust: μια ταινία για όλη την οικογένεια τύπου "το μικρό σπίτι στο λιβαδι"

aftermath: μια φιλοσοφική και στοχαστική ταινία που θα ζήλευε και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος.
αλλος ενας που γουσταρει καφριλες, τις εχω δει και τις τρεις ταινιες και τις θεωρω κλασικες (για οποιον ψαχνεται με τετοια). μονο που δε θα τις προτεινα σ'αυτο το φορουμ γιατι η πρωτη και η τριτη εχει θεμα τη νεκροφιλια και η δευτερη τον κανιβαλλισμο, και ισως επηρεασουν ευκολα ορισμενους ανθρωπους εδω μεσα...

nnkos
19-05-2011, 22:48
Α, υπάρχει και το φιλμ: "το κακό". Το πρώτο Ελληνικό σπλάτερ.Τύφλα να χουν οι ταινίες του Romero. Ένα καμένο αριστούργημα εντοσθίων και αίματος!!!

rock
19-05-2011, 23:03

Aντιπροσωπευτικες περιγραφες..

Αν και δεν το ψαχνω ιδιαιτερα με σκηνοθετες, τα γιαπωνεζικα που ετυχε να δω απο αυτον που ειπε ο ΚΕΝΟ ηταν καπως μπλεγμενα και περιεργα, ενδιαφεροντα παντως.

carrot
20-05-2011, 00:41

Έκατσα να δω το cannibal holocaust... δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Έχει αληθινές σκηνές από σκοτωμούς ζώων και διαμελισμούς πτωμάτων.. Στην αρχή φαινόταν ωραίο αλλά από κάποια στιγμή και μετά έγινε υπερβολικά άγριο. Μετά την ταινία συλλάβανε τον σκηνοθέτη με την κατηγορία ότι έφτιαξε ένα αληθινό snuff film.
Είχε πάντως και ένα μήνυμα η ταινία.. ότι ο πολιτισμός μας κρύβει αυτή την αγριότητα πίσω από αυτό που φαίνεται, στο τέλος αναρρωτιόταν ο ερευνητής ποιοί είναι περισσότερο καννίβαλοι.
Σε κάποια φάση σκεφτόμουν ότι πρέπει να είναι insane αυτός που το σκηνοθέτησε
Δεν θα το πρότεινα να το δει το παιδί μου αν είχα αυτό είναι το μόνο σίγουρο...
Σε μικρή ηλικία έβλεπα θρίλερ και δεν νομίζω να μου έκαναν καλό...

KENO
20-05-2011, 00:50
Αν και δεν το ψαχνω ιδιαιτερα με σκηνοθετες, τα γιαπωνεζικα που ετυχε να δω απο αυτον που ειπε ο ΚΕΝΟ ηταν καπως μπλεγμενα και περιεργα, ενδιαφεροντα παντως.μπραβο σου rock αυτο δε το περιμενα απο σενα!!!! ομως γουσταρεις μονο Sion Sono ή γενικά γιαπωνεζικο κινηματογραφο ? δοκιμασε και τον Takashi Miike αμα ειναι, ειναι ο πρωτος αγαπημενος μου σκηνοθετης απο εκει, κι ολες του οι ταινιες ειναι απιστευτο μπερδεμα. ξεκινα με το Gozu κι αμα βγαλεις ακρη πεστο μου κι εμενα...

εσεις που γουσταρετε καφριλες, δειτε και το Men Behind The Sun!

flowing through
20-05-2011, 05:12
εχω δει και χω δει καφριλες στη ζωη μου,γενικα μ αρσει το σπλατερ(hanibal holocaust κορυφη και το στρατοπεδο των κολασμενων) αλλα σημερα ειδα κατι γαμημενα αρρωστο που με επηρρεασε πολυ
η αληθεια ειναι,αν και δεν επηρρεαζομαι γενικα απο βιντεος οσο αποκρουστικα και να ειναι...καποιοι φιλοι μου λοιπον μου ειπαν για ενα snuf movie(για οποιον δε γνωριζει ειναι ταινιες που οτι γινεται στα γυρισματα
ειναι πραγματικο) και επεμεναν να το δω...βασικα δεν ειναι ακριβως ταινια αλλα ειναι γυρισμενο με κινητο και προβαλλει τη δολοφονια και βασανισμο ενοσ ανημπορου αντρα απο τρεις νεαρους(πραγματικα δεν υπαγονται στη κατηγορια των αθρωπων..η ''ταινια'' αυτη λεγεται 3 guys 1 hammer....πραγματικα αν και καφρος ,αναισθητο,ζωον επηρρεαστηκα αρκετα και εχει χαλασει η ψυχολογια μου για τα καλα εδω και καποιες ωρες ,ειμουν που ειμουν ηδη σκατα..αν και οταν πεσει ποτε στα ματια σας αυτη η αηδια πραγματικα ΜΗ το δειτε..οτι χειροτερο πραγματικα εχω δει στη ζωη μου..αθλιο και απιαισιο ,μακαρι να μη το βλεπα..
@keno και γω γουσταρω πολυ κορεατικο και γιαπωνεζικο κινηματογραφο..αγαπημενος ο tsukamoto(tetsuo kai nightmare detective αν δε τα χεις δει δεστα),takeshi kitano(κορυφαια προσωπικοτητα)
και takashi miike(ειδα τωρα προσφατα το τhe box,μια μικρου μηκους του,διαμαντι πραγματικο...

KENO
20-05-2011, 11:35
εχω δει το 3 guys 1 hammer την 7 minutes version (δε ξερω αν υπαρχει αλλη μεγαλυτερη). δε τη θεωρω "ταινια" αλλα απλα ενα βιντεο και sorry δε μου κανε τπτ. απλα καταστρεφουν το προσωπο ενος αντρα και τον μαχαιρωνουν με κατι που μοιαζει με κατσαβιδι. ισως φταιει που ειμαι mentally disturbed, ανιωθος, δε καταλαβαινω απο τετοια. a victim is a victim anyway και θα μπορουσα να κανω πολυ χειροτερα σε ανθρωπο, αρκει να μην υπαρχει απολυτως κανενα συναισθημα γιαυτον.

απο Tsukamoto φυσικα κι εχω δει το Tetsuo (αλλο ενα κλασικο για τους λατρης του ιαπωνικου κινηματογραφου και πιστευω ολοι το εχουμε δει), το Tokyo Fist, το Vital και το Haze, ηθελα και το Bullet Ballet αλλα το προσπερασα (ισως το δω στο μελλον)...

rock
20-05-2011, 13:23
μπραβο σου rock αυτο δε το περιμενα απο σενα!!!!

Γιατιιι????

Γενικα διαλεγω ταινιες με αλλα κριτηρια χωρις να με απασχολει η σκηνοθεσια κτλ, αν εχεις να προτεινεις καποιες καλες ομως θα με ενδιεφερε, ειτε ειναι γιαπωνεζικες ειτε οτιδηποτε αλλο.

Πολλες περιεργες και ακραιες ταινιες κρυβουν αληθειες για την ανθρωπινη φυση, ασχετα απο το αν οι ανθρωποι μπορουν να τις αναγνωρισουν ή να τις παραδεχτουν.
insect σκεψου οτι αν οι ανθρωποι οι οποιοι μεγαλωσαν στον ''πολιτισμο'' ειναι ικανοι να πραξουν ολα οσα γινονται, τι θα μπορουσαν να κανουν αν ειχαν ζησει εξω στη ζουγκλα, μαζι με οσους θεωρουν ''απολιτιστους''. Οπως και σε οτι μαθει ο καθενας ειναι.

Για το αλλο βιντεο, πιστευω αν δεν ειχε ειπωθει οτι ειναι αληθινο, ισως πολλοι να ειχαν διαφορετικη αντιδραση. Ο ανθρωπος ενιοτε οταν βλεπει κατι τρομακτικο/αηδιαστικο καθησυχαζει τον εαυτο του λεγοντας οτι ηταν ψευτικο/ταινια. Οταν ξερει οτι ειναι αληθινο τοτε το μυαλο μπαινει σε αλλη διαδικασια.

KENO
20-05-2011, 14:55
απλα στο παρελθον ετυχε να κανεις ενδιαφερον ποστς και ειχαμε ανταλλαξει καμποσες αποψεις, και τωρα ανακαλυπτω οτι εχεις δει και τις ταινιες που προτεινα, ε αυτο ηταν εκπληξη! ησουν που ησουν αξιολογο μελος δλδ, τωρα εγινες ακομα περισσοτερο για μενα!

δε ξερω τι ακριβως θα ηθελες να δεις και τι ειδος προτιμας, απο Takashi Miike παντως εκτος του Gozu: Grand Theatre of Perversion and Fear που προτεινα, πολυ παραξενο ηταν και το Visitor Q (υποθετω το Audition το ξερουν ολοι). αλλος που ξεχωριζω και μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι ο Chan-wook Park (απο Κορεα) με τη τριλογια του Oldboy, το I'm a Cyborg But That's OK και το Thirst (με βρυκολακες). εκτος ασιάτικων θα σου προτεινα να ασχοληθεις και με τις ταινιες του Jodorowsky, ειδικα το Holy Mountain (που ειναι η αγαπημενη μου ταινια απ'αυτον), το πολυ γνωστο του El Topo και Santa Sangre.

για το τελευταιο που γραφεις, για μενα μαλλον δεν ισχυει, δεν εχω προβλημα να ξερω οτι κατι ειναι αληθινο, ισα ισα το εκτιμω περισσοτερο.

rock
22-05-2011, 00:37
Το Gozu μεγαλο μπλεξιμο, καθενας μπορει να κανει και μια υποθεση για το θεμα του. Γενικα ειχε πολλες ασυνδετες σκηνες, εβγαζε γελιο σε καποιες αλλες (!). Πιστευω δε σκεφτηκε τοσο το θεατη, ηταν σαν να περιμενε κανεις μεγαλυτερη εξελιξη σε οσα εδειχνε και αντι γι'αυτο απλα περνουσε στην επομενη σκηνη.

Το Ichi the killer φαινεται πιο ολοκληρωμενη ταινια. Μιξη bullying (γενικα ενος καθημερινου κοινωνικου θεματος) και ακραιων σκηνων με εφε. Κατα περιπτωση καποιες δοσεις χιουμορ. Αν και τα υπερβολικα εφε/πολυ ψευτικα στοιχεια με ξενερωνουν συνηθως, ηταν ενδιαφερουσα ταινια.

Anyway ισως θελει αρκετο ψαξιμο για να πει κανεις αποψη για το σκηνοθετη, παντως στις παραπανω λιγο πολυ αυτα μενουν σαν συντομη εντυπωση.

νιφάδα
22-05-2011, 01:18
keith,greta,jeux d'enfants,eternal sunshine of the spotless mind,p.s. I love you,love and other disasters,inside man,love actually,breakfast at tiffany's,atonement,across the universe,dead poets society,a walk to remember,hot tub machine,fired up,inception,a beautiful mind,the libertin,the wave,garden state,amelie,coyote ugly,easy A,waiting for forever

KENO
22-05-2011, 03:02
Το Gozu μεγαλο μπλεξιμο, καθενας μπορει να κανει και μια υποθεση για το θεμα του. Γενικα ειχε πολλες ασυνδετες σκηνες, εβγαζε γελιο σε καποιες αλλες (!). Πιστευω δε σκεφτηκε τοσο το θεατη, ηταν σαν να περιμενε κανεις μεγαλυτερη εξελιξη σε οσα εδειχνε και αντι γι'αυτο απλα περνουσε στην επομενη σκηνη.

Το Ichi the killer φαινεται πιο ολοκληρωμενη ταινια. Μιξη bullying (γενικα ενος καθημερινου κοινωνικου θεματος) και ακραιων σκηνων με εφε. Κατα περιπτωση καποιες δοσεις χιουμορ. Αν και τα υπερβολικα εφε/πολυ ψευτικα στοιχεια με ξενερωνουν συνηθως, ηταν ενδιαφερουσα ταινια.

Anyway ισως θελει αρκετο ψαξιμο για να πει κανεις αποψη για το σκηνοθετη, παντως στις παραπανω λιγο πολυ αυτα μενουν σαν συντομη εντυπωση.ωραια αναλυση αλλα rock μη μου το κανεις αυτο ειδικα με τον Takashi Miike που ειναι ο πρωτος αγαπημενος μου σκηνοθετης απο εκει, γιατι μετα θα σε συμπαθησω και θα σε εκτιμω ακομα περισσοτερο και θα σερνομαι πισω σου σαν το σκυλι, φτανωντας μεχρι και τη Σαλονικα για παρτυ σου, λολ!!

βασικα αλλο ειδος θα ελεγα οτι ειναι το Gozu κι αλλο το Ichi. το πρωτο ειναι πιο αργο και random. το Visitor Q να υποθεσω το φοβηθηκες ? ειναι μια ταινια που σου κολλαει λογο της παραξενιας της κι αυτη, και στο τελος θυμαμαι περνουσε και σωστο μηνυμα για τη γυναικεια φυση...

rock
22-05-2011, 12:27
Θα ασχοληθω με αλλο σκηνοθετη τοτε LOL
To Visitor Q δεν το εχω δει ακομα αλλα σκοπευω γιατι με οσα γραφονται μου κινησε το ενδιαφερον. Γενικα δεν εχω ασχοληθει με τα γιαπωνεζικα οπως ειπα αλλα αν μια ταινια φαινεται καλη και ψαγμενη δεν εχω προβλημα να δοκιμασω να τη δω.

KENO
22-05-2011, 14:07
οχι καλη μου, ασχολησου και με Miike, ασχολησου με οποιον θελεις. απ'τη στιγμη που εχεις την ορεξη να κατσεις να ψαχτεις με κινηματογραφο αλλα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με τεχνη, στα ματια μου ηδη δειχνεις καπως. ειδικα αφου εισαι και σκορπινα (νομιζω).

αν εισαι τοσο Loner οσο γραφεις στον τιτλο σου παντως, και θελησεις κουβεντα εκτος φορουμ, το msn μου σε περιμενει...

και για να μην ειμαι offtopic, με Jodorowsky εχουμε ασχοληθει ? μπορει να ειναι λιγο παλιες οι ταινιες που προτεινα, αλλα ειναι τοσο γαματες και περιεργες, σχεδον σε ταξιδευουν σε αλλο κοσμο. και με νοημα, ειδικα το Holy Mountain βαζει τα γυαλια σε ολη την ανθρωποτητα οσον αφορα τα της θρησκειας!

carrot
22-05-2011, 14:35
http://www.imdb.com/title/tt1022603/

An offbeat romantic comedy about a woman who doesn't believe true love exists, and the young man who falls for her.

Το έχει δει κανείς? Είναι στα προσεχώς μου.

carrot
24-05-2011, 18:36
http://www.imdb.com/title/tt0038650/

An angel helps a compassionate but despairingly frustrated businessman by showing what life would have been like if he never existed.

Σκέφτομια να το δω. Το έχει δει κανείς?

Φαίνεται ενδιαφέρον!
http://www.imdb.com/title/tt0038650/quotes

νικος32
31-05-2011, 16:05
http://www.youtube.com/watch?v=MV-XoDFyNWs&feature=related

Μια υπεροχη ταινια με ψευτοαριστερους και εναν τροφημο στο ψυχιατρειο.ΠΟλυ γελοιο....

PostMortem
31-05-2011, 18:43
28 Days http://www.imdb.com/title/tt0191754/ σοβαρή ταινία με δόσεις χιούμορ απο την καταπληκτική Bullock, την συστήνω ανεπιφύλακτα!

Eternal Sunshine of the spotless mind http://www.imdb.com/title/tt0338013/ Χωρίς λογια.

Girl Interrupted http://www.imdb.com/title/tt0172493/ Αυτη η ταινία για ενα περίεργο λόγο με έκανε να θέλω να ζήσω σε ψυχιατρείο! λολ! (το ξέρω έχω πρόβλημα :P)

Gran Torino http://www.imdb.com/title/tt1205489/ Eastwood Θεός.

I am Sam http://www.imdb.com/title/tt0277027/ Τρομερές ερμηνείες. Απο τις λίγες ταινίες που εχω κλάψει..

Moulin Rouge http://www.imdb.com/title/tt0203009/ Μιούζικαλ, πολυ καλη σκηνοθεσία, πολύ καλές ερμηνείες. Ψιλο-αισθηματική με δόσεις χιούμορ.

Panic Room http://www.imdb.com/title/tt0258000/ Foster Προσκυνώ!! Γαμώ τις ερμηνείες.

Shortcut to happiness http://www.imdb.com/title/tt0263265/ (Δεν ξερω γιατι το λινκ εχει αλλο τιτλο) ΤΑΙΝΙΑΡΑ με πολύ νόημα. Must see!

The reader http://www.imdb.com/title/tt0976051/ Επίσης απο τις ταινίες που έκλαψα. Νομίζω απο αληθινή ιστορία..

Veronika Decides to Die http://www.imdb.com/title/tt1068678/ Επίσης σε ψυχιατρείο. Αρκετά καλή.

Μπορώ να προτείνω και σειρές για οποιον θέλει...Σορρυ αν εχουν ξανα αναφερθεί αυτές οι ταινίες, δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ..Καλές προβολές!

carrot
31-05-2011, 22:02
http://www.fridge.gr/pa/17999/peacock/

http://www.youtube.com/watch?v=NPEzcAG4E5s&feature=player_embedded

void
01-06-2011, 00:34
Από τις αγαπημένες μου το "Απέραντο Γαλάζιο"...η Αμελί..Die Welle και Das Experiment (γερμανικές, απίστευτες ταινίες)..τα τρία χρώματα του Κισλόφσκι...Love Actually και You've got mail (μου ανεβάζουν πολύ τη διάθεση)...τώρα μου έρχονται πάρα πολλές...

carrie
03-06-2011, 15:13
Waiting for forever, ρομαντικουλι, unknown me liam neeson, ωραιο σεναριο

καιρο εχω να δω κατι καλο ρε γμτ

Christina82
03-06-2011, 15:26
Χμ... 1. Το κορίτσι με το τατουάζ 2. Ink (καταπληκτική ταινία) 3. Beastly (παίζεται στα σινεμά) 4. Priest (παίζεται στα σινεμά) ....χμ θα θυμηθώ και άλλα!!!

KENO
03-06-2011, 15:42
το κοριτσι με τα τατουαζ δε το εψαξα γιατι νομιζω ηταν τριλογια (και βαριομουν) ? το Ink το εχω δει. το Priest θα το δω αυτο το σαββατοκυριακο μαζι με το Zeitgeist 3.

Christina82
03-06-2011, 16:01
Το κορίτσι με το τατουάζ είναι τριλογία αλλά δεν χρειάζεται να τις δείς όλες...

KENO
03-06-2011, 16:04
οταν μιλαμε για τεχνη ειμαι τελειομανης! ή ολα ή κανενα, συγνωμη. θα κατσω να τα δω οταν βρω χρονο, γιατι εχω αλλα μπροστα αυτο το καιρο...