PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ''ΨΩΝΙΣΤΗΡΙ'' ΜΕΣΩ ΙNTERNET

BrokeN_DoLL
26-10-2010, 17:44
στανταρ ολοι μας εχουμε μιλησει με ατομα που δν ξερουμε απο το νετ.......με αφορμη ενα ντοκιμαντερ που ειδα τις προαλλες, θελω να ρωτησω ποσοι απο σας εχουν βγει με ατομα που γνωρισαν στο διαδυκτιο...και πως τους φανηκε.....

μπορει να πεσεις κ σε δολοφονους αλλα περισσοτερο αμερικη μερια παρα εδω.

εγω ας πουμε αποδοκιμαζα τον ξαδερφο μ που εβρισκε κοπελες απ το φσμκ, αυτο ο μως το κανε γτ ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ αντικοινωνικος ο ανθρωπος κ με αλλο τροπο δυσκολο να βρει γκομενα. κ φυσικα εκραζα κ μια φιλη μ η οποια το κανε συνεχεια κ της ελεγα πως ειναι καταντια αυτο το πραμα.......

ειναι ομως οντως ετσι η περισσοτερο ειναι καποιος αλλος σαν κ σενα, που μπορει να γνωρισεις σε ενα μπαρ, κ γνωριζεις πιο ευκολα απ την ανεση του σπιτιου σου μπροστα στην οθονη....?

σκεφτομαστε τον εαυτο μας θυματα, αλλα μηπως μερικες φορες ειμαστε εμεις οι θητες? τεσπα σε μια προσφατη ερωτικη απογοητευση μ εβαλα μια αγγελια σε ενα site ελεγα τι θελω κ ΠΩΣ τον θελω τον επικειμενο νεαρο, να δω τι θα πιασω.μ ρθαν πολλα emails που λεγαν ''εμφανισημος'' κ μολις στελνανε φωτο ηταν ΜΠΑΖΑ του κερατα....τεσπα δν εχω βγει με καποιον ακομα....απλα ειπα αμα τυχει να το δοκιμασω.....

εχετε αναλογες εμπειριες?αν ναι πειτε μου καμια γελοια να γελασω...

Soul_Rebel
27-10-2010, 14:50
Ποιο ντοκιμαντέρ ήταν αυτό; Ενδιαφέρομαι να το δω : )
Όσο για το ερώτημα σου.
Προσωπικά έχω κάνει γνωριμίες μέσω internet, άλλοτε έβρισκα σωστά άτομα, άλλοτε όχι. Αυτό βέβαια εξαρτάται κατά πόσο εσύ θα είσαι ειλικρινής πίσω από την οθόνη σου και την «ανωνυμία» σου, καθώς επίσης και το άτομο που είναι από την άλλη πλευρά.
Δεν θεωρώ τίποτα κακό στην γνωριμία ατόμων μέσω διαδικτύου, για κάποιους είναι πιο εύκολο να γνωρίσουν κόσμο με αυτόν τον τρόπο για χιλίους δυο λόγους , όπως επίσης του να γνωρίζεις κόσμο που ίσως σε άλλη περίπτωση να μην γνώριζες ποτέ. Για μένα π.χ είναι πιο εύκολο να ανοιχτώ και να γνωριστώ με κάποιον αρχικά μέσω διαδικτύου και μετά από κοντά, παρά αν θα ήμουν έξω σε κάποιον δημόσιο χώρο και θα έπρεπε να τον πλησιάσω και να πιάσω κουβέντα.
Βέβαια ποτέ δεν έβαζα αγγελίες ή δεν είχα σκοπό την σχέση, προτεραιότητα μου ήταν η απλή γνωριμία ή ακόμη καλύτερα και μια φιλία, τώρα αν εξελισσόταν σε κάτι παραπάνω θα γινόταν σαφώς από κοντά και όχι φλερτ πίσω από την οθόνη.

Και κάτι τελευταίο, ρίσκο πάντα υπάρχει, όπως υπάρχει το ρίσκο να γνωρίσεις κάποιον σε ένα bar ή γενικά έξω από τον internetοκόσμο και να μην είναι αυτό που εσύ περίμενες κρίνοντας πιθανόν από την εμφάνιση του ή τον τρόπο του. Τουλάχιστον, στο internet, μπορείς να κάνεις και μια συζήτηση πριν, να μάθεις κάποια πράγματα για τον άλλο. Πιστεύω πως ο τρόπος γραφής και έκφρασης των ανθρώπων δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα τους, από μικρές λέξεις και φράσεις μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για τον άλλον. Εκτός βέβαια αν είναι υποκριτής του κέρατα και απλά προσπαθεί να κάνει εντύπωση :P

P.S. Good luck with this ! :P

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 15:02
σε ευχαριστω για την απαντηση.........

κοιταξε να δεις εγω παρ ολο που μαι κοριτσι δν εχω προβλ με το φλερτ, αμα μαρεσει καποιος πολυ παω στην ψυχρα κ την πεφτω.αλλοι το βρισκουνε χαριτωμενο, αλλοι κομπλαρονται \'(αντρες :P)

τωρα απο κει κ περα εχω παρατηρησει οτι εχω εναν μαγνητη περιεργο στους αντρες οποτε βαρεθικα να παιζω στο ετσι....αλλα απο νετ δν εχω παιξει. οι περισσοτεροι ομως απο νετ παρατηρησα πως θελουν μονο σεξ δν ξερω γτ, μαλλον το χουν συνδεσει στο μυαλο τους οτι το νετ ειναι ενα μπουρδελο σε καλη τιμη,,,,,,,βασικα ενα μπουρδελο που θα πηδηξουν κ δν θα πληρωσουν τπτ (που ετσι ειναι), οποτε δν ξερω....

απο κει κ περα, για να μν κουραζομαι να απανταω εχω βαλει εγω μια αγγελια αλλα οπως ισως να ειπα χανω τον χρονο μ με βλακες που δν εχουν καθρευτη επειδη λενε \'\'εμφανισημος\' μεχρι να στειλουν φωτο οποτε τους ζηλευω επειδη ειτε ειναι πολυ στραβοι κ ηλιθιοι ειτε υπερβολικα αισιοδοξοι!βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα επειδη καποιο μπαζο για μενα ειναι ο θεος καποιας αλλης .....

εχεις ενα ποιντ σε αυτο που ειπες οντως κ απο μπαρακια δν ξερεις ποτε τι ειναι αυτος που γνωριζεις, ισως να ναι κ αυτος που μιλαγες το βραδυ στο νετ.....και φυσικα δν παιρνεις κ το βιογραφικο του να δεις τι ειναι απ τα 1α νευματα

το κακο ειναι πως αμα ειμαι εξω ολο ρχονται μικροτεροι απο μενα οποτε κτ σοβαρο δν περιμενω ουτως η αλλως....μικροδειχνω καπως εχω κ ολα αυτα τα σκουλαρικια κ σ λεει ο αλλος \'\'α συνομιληκη\'΄

απο συνηθειο στους μικροτερους λοιπον αυτο ψαχνω κ απ την σελιδα γνωριμιων.

εχει προκυψει καμια σοβαρη σχεση απο κει σε σενα?κ αν ναι ειχες στην ακρη του μυαλου σ οτι τον γνωρισες απο κει σαν προκαταληψη?

ioannis2
27-10-2010, 15:56
Originally posted by me_vs_myself
σε ευχαριστω για την απαντηση.........

κοιταξε να δεις εγω παρ ολο που μαι κοριτσι δν εχω προβλ με το φλερτ, αμα μαρεσει καποιος πολυ παω στην ψυχρα κ την πεφτω.αλλοι το βρισκουνε χαριτωμενο, αλλοι κομπλαρονται \'(αντρες :P)

Καλό αυτό...
Άλλες δεν εκφράζονται, γουστάρουν αλλά αν ο άλλος δεν κάνει την κίνηση τον χάνουν.

Πάντως δε βλέπω με προκατάληψη τις γνωριμίες από ίντερνετ.
Σίγουρα κάποιοι είναι μόνο για το σεξ.
Δίνεις την ευκαιρία στον άλλο να σε γνωρίσει από κοντά. Άμα δεις τις πραγματικές του προθέσεις και τον γουστάρεις κρίνεις από κει και πέρα τι θα κάνεις.

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 15:59
ναι μωρε ετσι οπως εχουν γινει οι αντρες περιμενουν απο σενα. τα μονα κοτσια εχουν οι κακασχημοι γτ εχουν συνιθησει τις χυλοπιτες. οι αλλοι απλα σ φωναζουν απο το αμαξι περνοντας διπλα σου.

χαθηκε ο ρολος του κυνηγου.....

ioannis2
27-10-2010, 16:04
έχεις δίκαιο, κομπλάρουν να κάνουν την κίνηση.

αλλά τι γίνεται όταν κάνεις την κίνηση και σου το παίζουν δύσκολες ή η απάντηση τους είναι όχι χωρίς να σου δώσουν καμιά ευκαιρία οσο εμφανίσιμος και να σαι;

Soul_Rebel
27-10-2010, 16:15
Originally posted by ioannis2
έχεις δίκαιο, κομπλάρουν να κάνουν την κίνηση.

αλλά τι γίνεται όταν κάνεις την κίνηση και σου το παίζουν δύσκολες ή η απάντηση τους είναι όχι χωρίς να σου δώσουν καμιά ευκαιρία οσο εμφανίσιμος και να σαι;

Θα έπρεπε όμως να πέσουν με την μία μόνο και μόνο επειδή ο άλλος είναι εμφανίσιμος ;

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 16:24
ναι θα πρεπε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επειδη αυτο ειναι το 1ο κριτηριο που βλεπει ο αλλος!!!οποτε ΝΑΙ θα πρεπε!!!!!συνιθως πεφτεις με τους ωραιους μεχρι να βγεις 1-2 φορες κ να δει πως ειναι ζωον..................

εγω παντως με τους ωραιους πεφτω.....και γινομαι κ πιο ηλιθια κ γελαω με τις κρυαδες που λενε σαν την μενεγακη (μερικοι το βρισκουν χαριτωμενο σε περνανε για χαζη κ μετα τους την φερνεις) ενω στουε μετριους δν με νοιαζει πως να φερθω δν θα χασω κ τπτ

Soul_Rebel
27-10-2010, 16:28
Καλά κάνεις λοιπόν που δεν έχεις θέμα ;)

Ούτε εγώ βλέπω με προκατάληψη το internet ίσως επειδή γνώρισα αξιόλογα άτομα και μια σχέση που κράτησε χρόνια, καθώς και εμπειρίες γνωστών με παρόμοιες μακροχρόνιες σχέσεις. Υπάρχουν κι αυτά : )
Όπως υπάρχει και η επιθυμία για γρήγορο σεξ με το καλημέρα, καλησπέρα, καλό βράδυ :P Κανείς όμως δεν θα σε υποχρεώσει να κάνεις κάτι που δεν το γουστάρεις η ίδια, εξάλλου δεν σε υποχρεώνει και κανένας να μιλάς με κάποιον που δεν θες και μπορείς να επιλέξεις σε ποιον θα αφιερώσεις τον χρόνο σου και σε ποιον όχι. Όπως συνήθως λέω, θεωρώ το internet ένα τραπέζι με πλούσια εδέσματα, εγώ διαλέγω τι θα αρπάξω και τι θα αφήσω.
Δεν γνωρίζω τα γούστα σου και τις προτιμήσεις σου, σίγουρα ο καθένας θέλει να του αρέσει ο άλλος και εξωτερικά και εσωτερικά, αλλά κάποιες φόρες θα πρέπει να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς και να ιεραρχήσουμε τα πιο σημαντικά, αυτό θα είναι μια καλή εμφάνιση και ένας μέτριος χαρακτήρας; Ένας καλός χαρακτήρας και μια μετρία εμφάνιση; Μακάρι να κάτσει μια καλή εμφάνιση με έναν καλό χαρακτήρα, είναι το ιδανικό : ) Δεν χρειάζεται όμως να απελπίζεσαι, το internet δεν είναι τίποτα παραπάνω από τον καθρέφτη της κοινωνίας μας, ό,τι βλέπεις έξω, το βλέπει και μέσα.
Μίλα, γνώρισε κόσμο και βγες με όποιον σου κάνει κέφι για να τον γνωρίσεις καλύτερα, ίσως θα σου κάτσει, ίσως κι όχι, όλα μέσα στην ζωή είναι.

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 16:31
φοβαμαι πως μπλεκω ολο σε προβληματικες σχεσεις επειδη το επιδιωκω. μαρεσουν οι ΑΝΤΙΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΙ (ειναι λεξη του φιλου μου του pad ελπιζω να το δει το θεμα να βλεπει πως παρακολουθω τι λεει κ τον αντιγραφω :P)

Soul_Rebel
27-10-2010, 16:33
φοβαμαι πως μπλεκω ολο σε προβληματικες σχεσεις επειδη το επιδιωκω. μαρεσουν οι ΑΝΤΙΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΙ (ειναι λεξη του φιλου μου του pad ελπιζω να το δει το θεμα να βλεπει πως παρακολουθω τι λεει κ τον αντιγραφω :P)

Που πάει να πει ; :P

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 16:42
οι \'περιεργοι\'\'.......................π οβληματικοι..πες το οπως θες.σαν να μαρεσει η προκληση. ας πουμε ειχα εναν που ελεγε πως εβλεπε φαντασματα κ εβλεπε το αγορακι απο το εργο \'\'η καταρα\'\' πριν βγει στο σινεμα, κ κοιμοταν καθιστος στην γωνια του κρεβατιου με το κεφαλι στα ποδια....στα 16 μου ο 1ος μου (χωρις να βαλω τον βιασμο μεσα....ο 1ος που εκανα κανονικο σεξ) ηταν κατι σαν νταβατζης σε πορνες, κ ο τελευταιος που ειχα 1 μηνα τωρα με το κολιμα με τα αμαξια κλπ κλπ

Soul_Rebel
27-10-2010, 16:45
οι \'περιεργοι\'\'.......................π οβληματικοι..πες το οπως θες.σαν να μαρεσει η προκληση. ας πουμε ειχα εναν που ελεγε πως εβλεπε φαντασματα κ εβλεπε το αγορακι απο το εργο \'\'η καταρα\'\' πριν βγει στο σινεμα, κ κοιμοταν καθιστος στην γωνια του κρεβατιου με το κεφαλι στα ποδια....στα 16 μου ο 1ος μου (χωρις να βαλω τον βιασμο μεσα....ο 1ος που εκανα κανονικο σεξ) ηταν κατι σαν νταβατζης σε πορνες, κ ο τελευταιος που ειχα 1 μηνα τωρα με το κολιμα με τα αμαξια κλπ κλπ

Χαχαχα, και μένα οι περίεργοι μ\' αρέσουν, αρκεί η περιέργεια τους να συμβαδίζει με την δική μου, δεν μπορώ κι άλλη , enough :P

Φωτεινη!
27-10-2010, 16:54
Ελα τωρα...
Απλως απογοητευτηκες λιγο και ψαχνεσαι απο το ιντερνετ...
Εφοσον μιλαμε για ΕΡΩΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ,εγω πιστευω οτι η προσωπικη επαφη εχει δυναμη,ξερεις με ποιον εχεις να κανεις,αν σε ελκυει πως σε φλερταρει κτλ..
Ενταξει δεν λεω οτι μπορει να συμβει..αλλα αν σου τη δινει το κρυφτουλι οπως λες,αυτη η ελλειψη τσαγανου απο τους αντρες,σκεψου οτι ΣΥΝΗΘΩΣΣΣΣ με αυτον τον \"ασφαλη\" τροπο ,ποιος τυπος να κρυβεται?ΕΕΕ????

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 17:05
ισως ομως κ ο αλλος κακομοιρης που κρυβεται να μν ξερει με ποια παει να μπλεξει!!!!με μενα δλδ!!!!αχαχαχαχαχαχα

ioannis2
27-10-2010, 17:11
από το ίντερνετ δεν ξερείς. μπορεί να σου προκύψει και το καλήτερο. έχω φίλο 7 χρόνια παντρεμένο με γνωριμία από ίντερνετ. άρα γνωρίζεις από κοντά και μετά λες όχι.

τώρα για την εξωτερική εμφάνιση, είτε το θέλουμε είτε όχι μετράει. απ εκεί και πέρα είναι ο χαρακτήρας, άμα δε σ΄αρέσει φεύγεις.
υπάρχουν όμως και άτομα που έχουν κάνει το μπαμ : μέτριοι μέχρι χάλια εμφανισιακά να κυκλοφορούν με πολύ ωραίες για κάτι που έχουν που ελκύει.

BrokeN_DoLL
27-10-2010, 17:16
ναι.....οπως και να το κανουμε gucci με gucci δεν παει..............

elis
27-10-2010, 21:52
ρε me ειναι δυνατον να μην δω το θεμα σου????για να το πουμε να το καταλαβουν και τα παιδια ειναι αυτοσ που κατι εχει και διωχνει τον κοσμο ενω μπορει κατα τα αλλα να ειναι ωραιοσ κλ το λεει κι η λεξη!!!

Paolo_1
27-10-2010, 22:21
Το ίντερνετ είναι μια μάταιη για μένα προσπάθεια κοινωνικοποίησης γι\'αυτούς που δεν εχουν σχέση και παρέες έξω.Η πλειοψηφία τουλάχιστον των ανδρών που βρίσκονται σε chat είναι αγάμητοι,αντικοινωνικοί,μο ναχικοί και πιθανόν καταθλιπτικοί.Αν κάποιος τα καταφέρνει έξω στους τομείς σχέσεις/παρέες δεν βρίσκω το λόγο να ξημεροβραδιάζεται μπροστά στην οθόνη.Γι\'αυτό και οι περισσότερες γυναίκες καλά κάνουν και τονώνουν την αυτοπεποίθησή τους στα chat,γιατί ας μην πει καμία ότι δεν ανεβαίνει οταν διαβάζει τα κομπλιμέντα το ένα πίσω απ\'τ\'άλλο απ\'τα διάφορα ληγούρια.Τώρα το αν γίνονται σχέσεις μέσω ίντερνετ πάλι μου φαίνεται παραμύθι,γιατί έχω γνωστούς κολλημένους με την οθόνη που δεν έχουν βγει ούτε ένα ραντεβού,όσο κι αν παρακαλάνε(αν και ένας από αυτούς έκανε σχεδόν 700 χλμ. για να συναντήσει κάποια αλλά του βγήκε μούφα).Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο πχ μια εμφανίσιμη γυναίκα ή ένας εμφανίσιμος άνδρας να ψάξει για σχέση από το ίντερνετ από τη στιγμή που έξω θα έχει ατελείωτες προτάσεις.

BrokeN_DoLL
28-10-2010, 02:40
Originally posted by Paolo_1
Το ίντερνετ είναι μια μάταιη για μένα προσπάθεια κοινωνικοποίησης γι\'αυτούς που δεν εχουν σχέση και παρέες έξω.Η πλειοψηφία τουλάχιστον των ανδρών που βρίσκονται σε chat είναι αγάμητοι,αντικοινωνικοί,μο ναχικοί και πιθανόν καταθλιπτικοί.Αν κάποιος τα καταφέρνει έξω στους τομείς σχέσεις/παρέες δεν βρίσκω το λόγο να ξημεροβραδιάζεται μπροστά στην οθόνη.Γι\'αυτό και οι περισσότερες γυναίκες καλά κάνουν και τονώνουν την αυτοπεποίθησή τους στα chat,γιατί ας μην πει καμία ότι δεν ανεβαίνει οταν διαβάζει τα κομπλιμέντα το ένα πίσω απ\'τ\'άλλο απ\'τα διάφορα ληγούρια.Τώρα το αν γίνονται σχέσεις μέσω ίντερνετ πάλι μου φαίνεται παραμύθι,γιατί έχω γνωστούς κολλημένους με την οθόνη που δεν έχουν βγει ούτε ένα ραντεβού,όσο κι αν παρακαλάνε(αν και ένας από αυτούς έκανε σχεδόν 700 χλμ. για να συναντήσει κάποια αλλά του βγήκε μούφα).Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο πχ μια εμφανίσιμη γυναίκα ή ένας εμφανίσιμος άνδρας να ψάξει για σχέση από το ίντερνετ από τη στιγμή που έξω θα έχει ατελείωτες προτάσεις.

με λιγα λογια λες οτι ειμαι μια ανασφαλης τσουλα?

elis
28-10-2010, 04:51
δε σε ειπε τσουλα το παιδι ανασφαλη σε ειπε πραγμα που ειναι ολεσ οι γυναικεσ καποια στιγμη ειχε γινει μια ερευνα καθε ποτε μια γυναικα σκεφτεται την εξωτερικη τησ αμφανιση και τισ ειχανε δωσει απο ενα κουμπι και το πατουσαν ενω εκαναν τη ζωη τουσ κανονικα καποιεσ ηταν στα ορια τησ ψυχωσησ!!!!κι αυτο ειναι για το fb
http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091201111154.htm&hl=el&langpair=auto|el&tbb=1&ie=I SO-8859-1
http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.suite101.com/content/facebook-and-narcissitic-personality-disorder-a189661&hl=el&langpair=auto|el&tbb=1&ie=UTF-8

Paolo_1
28-10-2010, 16:14

με λιγα λογια λες οτι ειμαι μια ανασφαλης τσουλα?

Δεν σε λέω έτσι,αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν παρα πολλές τέτοιες εκεί έξω.

Remedy
28-10-2010, 16:22
παολο, νομιζω οτι βρισκεσαι 10 χρονια πισω σε ενημερωση...
δεν υπαρχει πλεον συγχρονος ανθρωπος που δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ κι αυτο σημαινει, οτι οσοι υπαρχουν εξω, στον δρομο, στα μερη διασκεδασης η στην δουλεια μας, μπαινουν ΚΑΙ στο ινερνετ....
φυσικα ειναι ΑΛΛΟ να ξημεροβραδιαζεται κανεις στο ιντερνετ, πραγμα που σιγουρα κατι σημαινει για την κοινωνικοτητα του, για την ζωη του, και για θεματα του χαρακτηρα του, και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ να ασχολειται για καποιες ωρες η λετπα μεσα στην μερα του η στην βδομαδα του με το ιντερνετ...μη τα μπερδευουμε...
αυτο το τελευταιο, εγω τουλαχιστον δεν γνωριζω κανεναν στον κυκλο μου η στην δουλεια μου που να μην το κανει, εκτος ισως απο εργαζομενες μητερες με 1-2 παιδια , που δεν εχουν ουτε αυτον τον χρονο....

BrokeN_DoLL
28-10-2010, 16:35
pad η διευθηνση που δωσες δν με παραπεμπει καπου δν ξερω γτ!!!!!!!

ΔΕΝ ειμαι ανασφαλης σε σχεση με την κοινωνικοτητα μ αφου γνωριζω πολυ κοσμο εξω,το ξαναπα κ πριν!!!!!απλα θετω το ερωτημα κ λεω, εαν βγαινει καπου το να γνωρισεις κοσμο απο νετ, η αν ειναι καταντια!

Boltseed
28-10-2010, 16:39

παλι καλα που μιλας για πλειοψηφια και τυχαινει να ανηκω εξω απο αυτη..

Επισης ξεχνας κατι..

καποιος που εχει την ικανοτητα του \"λεγειν\" στον τσατ κοσμο θα την εχει κατα πασα πιθανοτητα και στον εξω κοσμο , και αυτο γιατι η πηγη ειναι μια : ο τροπος σκεψης του...

Βεβαια σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις, οπως τσατο-λαλιστατα ατομα που τελικα ηταν ντροπαλα απο κοντα (μια που ειχα βγει ενα φεγγαρι το ειχε αυτο το χαρακτηριστικο απο κοντα) αλλα ο τροπος σκεψης ειναι ο ιδιος, απο εκει και περα το πως θα εκδηλωθει στην ομιλια-συμπεριφορα αυτος ο τροπος σκεψης ,μπορει να θελει τον χρονο του, τις καταλληλες συνθηκες, τον καιρο του κτλ

Και οσο για το ιντερνετ και αποκοινωνικοποιηση, εξαρταται πως θα το δεις.

Το διαδικτυο δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα εργαλείο . Το τι χρηση θα κανει σε αυτο το εργαλειο καποιος ειναι δικια του υποθεση.

Καποιος μπορει να χρησιμοποιει τα chat rooms για να κοινωνικοποιηθει με την λογικη του να μαθει πως μιλαει ο κοσμος, να γνωρισει πολλα ατομα χωρις το \"αγχος\" του face-face αλλα με την χαλαροτητα της απροσωπης οθονης του pc , μπορει να μαθει ενδιαφεροντα πραγματα απο διαλογους, μπορει αν μαθει καλες δομες διαλογων, πως να κραταει σε ενδιαφερον τους συνομιλητες του κτλ κτλ

Mετα οτι μαθει το δοκιμαζει στον εξω κοσμο.
Καποιος διανοουμενος (?) ειχε πει καποτε οτι οι εξυπνοι μαθαινουν απο τα λαθη τους, οι σοφοι μαθαινουν απο τα λαθη των αλλων.

Αλλος μπορει να χρησιμοποει τα chat rooms για να ξημεροβραδιαζιεται ολη μερα μπροστα σε ενα pc για να περναει την ωρα του και.... αυτο.. το ιδιο την επομενη μερα και τουμπαλιν. Δικαιωμα του, αλλα ας μην παραπονιεται μετα για ποιον λογο δεν εχει ζωη εκει εξω.

Boltseed
28-10-2010, 16:41
paαπλα θετω το ερωτημα κ λεω, εαν βγαινει καπου το να γνωρισεις κοσμο απο νετ, η αν ειναι καταντια!

καταντια για ποιον?

για σενα?
για τον Λακη?
για την κοινωνια?

Δε ξερω αν ειναι συμπτωση ή οχι, αλλα τυχαινει τα πιο ζουπερ ατομα στην ζωη μου (τοσο σε φιλικο τοσο σε αισθηματικο επιπεδο) να τα εχω γνωρισει μεσω νετ.

Και ο λογος ειναι οτι το ιντερνετ σου δινει ΠΟΙΚΙΛΙΑ να διαλεξεις ατομα που ταιριαζεις.

Καλα και εξω μπορεις να το κανεις αυτο, αλλα οχι με την ιδια ευκολια.

Remedy
28-10-2010, 16:41
pad η διευθηνση που δωσες δν με παραπεμπει καπου δν ξερω γτ!!!!!!!

ΔΕΝ ειμαι ανασφαλης σε σχεση με την κοινωνικοτητα μ αφου γνωριζω πολυ κοσμο εξω,το ξαναπα κ πριν!!!!!απλα θετω το ερωτημα κ λεω, εαν βγαινει καπου το να γνωρισεις κοσμο απο νετ, η αν ειναι καταντια!

νομιζω καταντια η οχι, ειναι μια σχεση αναλογα με την ποιοτητα της κι οχι αναλογα με το που γινεται η γνωριμια....
εχω δει πολλες σχεσεις σε \"καταντια\" απο γνωριμιες εξω και σχεσεις αρμονικες που ξεκινησαν στο ιντερνετ...
βεβαια αλλο οι γνωριμιες που προκυπτουν απο μια συναναστροφη στο ιντερνετ κι αλλο γνωριμιες που προκυπτουν απο δημοσιευση αγγελιων.....
δεν θα χρησιμοποιησω λεξεις τυπου \"καταντια\",αλλα θεωρω οπως ειναι το ιδιο με τις αγγελιες συνοικεσιων στις εφημεριδες.....αν τωρα αυτο ειναι κινηση απελπισιας, η οκ, ας το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του....
το σιγουρο ειναι οτι οταν βαζεις μια αγγελια, ειναι σαν να βαζεις τον εαυτο σου σε ενα ραφι για να σε διαλεξουν οι αγοραστες..δεν επιλεγεις εσυ...

Θεοφανία
28-10-2010, 16:52
Εγώ έχω γνωρίσει πολλά και ενδιαφέροντα άτομα, ειδικά από εδώ μέσα που δεν είναι ούτε αποτυχημένοι ούτε ανάξιοι να βρουν παρέα, απλά ασχολούνται με το νετ.
Είναι τελείως αφοριστικό αυτό. Έχω πολλούς φίλους που έκαναν σχέση μέσα από το φεις, ο ένας μάλιστα πάει και για γάμο με τη συγκεκριμένη κοπέλα.
Σε αυτό που θεωρώ ότι πρέπει να προσέχει κάποιος, είναι με τι είδους άτομα συναναστρέφεται μέσα από τέτοιου είδους γνωριμίες και να το ψάχνει πολύ πριν αποφασίσει να τα συναντήσει.

DissolvedGirl
28-10-2010, 18:36
Τουλάχιστον τα άτομα που ξέρω εγώ να έχουν κάνει τέτοια σχέση, δεν μπήκαν στο internet για να ψάξουν για σχέση, αλλα τους προέκυψε σχέση με κάποιον/α που γνώρισαν στο internet. Για να το πω με toupe, υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορα να μπαίνεις σε chat για να πιάσεις γκόμενα, και να κανεις γκόμενα κάποια που γνώρισες σε chat. Άσε που, όσο πιο ευρεία η περιοχή που ζεις (ταντά!) τόσο πιο πολύ εξαρτάσαι από ηλεκτρονικά για την επικοινωνία σου.

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 11:40
καλα συνιθως δεν ψαχνουν για σχεση στο νετ..........περισσοτερο σεξ βλεπω να ψαχνουν εγω.......

whitecandle
29-10-2010, 16:05
Γνώμη μου είναι ότι όσοι μπαίνουν στο ίντερνετ δεν είναι αντικοινωνικοί, γιατί μπορεί πχ να μην έχουν φίλους για έναν, δύο ή χίλιους λόγους. Ένας λόγος είναι πχ, ότι οι άλλοι δεν ανοίγονται στις παρέες τους, είναι επαρκείς με αυτές που έχουν και έτσι δεν δίνουν την ευκαιρία στον άλλον να τους γνωρίσει. Όσο για τις αγγελίες και τα τσατ, δεν βρίσκω που είναι το κακό, άμα δεν βρίσκεις από αλλού κανέναν και όχι επειδή είσαι άσχημος ή δεν έχεις προσωπικότητα, αλλά επειδή δεν έχεις παρέες πχ για να έχεις φίλους. Αλλά ακόμα και αν κάποιος είναι άσχημος, δεν έχει δικαίωμα να βρει μέσω ίντερνετ; Δηλαδή η ελευθερία του ατόμου που πάει; Πρέπει να κοπεί με τα σχόλια που θα γίνουν εις βάρος του;

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 16:24
εχεισ δικιο. απλα δν το θεωρουσα ασχημο να το κανω μεχρι τωρα γτ εψαχνα κοπελες απο τετοια, επειδη δν μπορω να βρω αλλιως ειναι δυσκολο δν ξερεις αν η αλλη ειναι bi h οχι οποτε.....και δεν συχναζω κ σε τετοιου στυλ μπαρακια. δν εβρισκα αλλο τροπο να βρω κοριτσια οποτε.

αλλα αντρες εβρισκα δν υπηρχε προβλ. αλλα βαρεθηκα στα κλαμπ θελω κατι πιο κινηματογραφικο πχ γνωριμια στο τρολει πεφτει κατα λαθος πανω σ ο αλλος , κλπ κλπ .αφου αυτο ομως δν γινεται ειπα να δοκιμασω κ απο κει. και ΔΕΝ εχει σχεση με την κοινωνικοτητα μ

whitecandle
29-10-2010, 17:18
Δεν κατάλαβα τι λες. Καταρχάς σε μένα απευθύνεσαι; Επειδή εγώ δεν μίλησα για μπαράκια. Κατα δεύτερον, έψαχνες φίλες μέσω νετ; Και κατά τρίτον, άντρες έτσι είναι πολύ δύσκολο να βρεις, αλλά νομίζω και μόνο ότι στην πέφτουνε πολλοί από ότι έχεις πει, είναι πολύ θετικό για να διαλέξεις. :) Όσο για την κοινωνικότητά σου, εσύ είπες ότι είναι κατάντια. :)

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 17:27
ωχουυυυ δεν καταλαβαινομαστε.........γενι α μιλησα για τα μπαρακια!απλα το πα για να τονισω τον λογο που ειπα να ψαξω απο νετ για αντρες!!!!!!!!

κατα 2ον μου την πεφτουν σαβουριδες η ηλιθιοι οπως σε ολες τις κοπελες αμα βγουν θα τους την πεσουν παντα μν το κανεις να φαινεται λες κ ειμαι κανα ψωνιο!

κ κατα 3ον καταντια ΡΩΤΗΣΑ αν ειναι δν ειπα πως ειμαι εγω η καταντια

α κ κατα 4ον δεν ψαχνω φιλες, κοπελες για σεξ ψαχνω!

VasilisA
29-10-2010, 18:06
καλα συνιθως δεν ψαχνουν για σχεση στο νετ..........περισσοτερο σεξ βλεπω να ψαχνουν εγω.......

Έτσι που καταντήσαμε αγαπητή μου οι «Άντρες»ψάχνουν για σεξ στο νετ αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν ψάχνουν και για γυναίκα…

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 18:15
χαχχχχααχ οχι εχει στο σιτε εκεινο θεματα διαλλεγεισ

- αντρα για γυναικα
- γυναικα για αντρα
- ατομα για αλληλοκαλυψη
- αντεσ για αντρες
- λεσβιες
-bisexual

οποτε ειναι φανερο.

αλλα ολοι σε καθε αγγελια τους εχουν την λεξη ΣΕΞ

για να μην αναφερω για τους φετιχιστες εχω φριξει

whitecandle
29-10-2010, 18:45
ωχουυυυ δεν καταλαβαινομαστε.........γενι α μιλησα για τα μπαρακια!απλα το πα για να τονισω τον λογο που ειπα να ψαξω απο νετ για αντρες!!!!!!!!

κατα 2ον μου την πεφτουν σαβουριδες η ηλιθιοι οπως σε ολες τις κοπελες αμα βγουν θα τους την πεσουν παντα μν το κανεις να φαινεται λες κ ειμαι κανα ψωνιο!

κ κατα 3ον καταντια ΡΩΤΗΣΑ αν ειναι δν ειπα πως ειμαι εγω η καταντια

α κ κατα 4ον δεν ψαχνω φιλες, κοπελες για σεξ ψαχνω!
Για τα μπαράκια είπες κάτι για γυναίκες. Δεύτερον, δεν εννοούσα με τίποτα ότι είσαι ψώνιο. Σε όποιον ή όποια την πέφτουν πολλοί σημαίνει ότι είναι ψώνιο; Άσε που και να γίνει, κάποιο δίκιο θα το έχει. Ρώτησες αν είναι κατάντια, αλλά το ψιλοπίστευες κιόλας. Δηλαδή ρώτησες αν είναι έτσι όπως το νόμιζες ή όχι. Όσο για το σεξ, δεν καταλαβαίνω. Λες ότι ψάχνεις κοπέλες για σεξ, και πιο κάτω φαίνεται σαν να σε πειράζει που όλοι ψάχνουν για σεξ. Τι ισχύει τελικά;

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 18:52
οσο αναφορα γυναικες ναι ψανω σεξ επειδη σχεση με γυναικες δν κανω δν ειμαι λεσβια. εννοουσα οι ετεροφιλοι ψαχνουν ΜΟΝΟ σεξ απο το νετ...

whitecandle
29-10-2010, 18:53
A ok.

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 18:53
DEN ΨΑΧΝΩ απο το φορουμ εδω μεσα!ελεος!απλα αναφερω ενα θεμα!

whitecandle
29-10-2010, 18:54
DEN ΨΑΧΝΩ απο το φορουμ εδω μεσα!ελεος!απλα αναφερω ενα θεμα!
Ποιός το πε αυτό;

BrokeN_DoLL
29-10-2010, 18:56
μλκια δικια μ γραψε λαθος.................απλα διαβασα κατι αλλο..........:P

whitecandle
29-10-2010, 19:03
Ok :)

Paolo_1
30-10-2010, 01:01
Originally posted by Remedy
παολο, νομιζω οτι βρισκεσαι 10 χρονια πισω σε ενημερωση...
δεν υπαρχει πλεον συγχρονος ανθρωπος που δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ κι αυτο σημαινει, οτι οσοι υπαρχουν εξω, στον δρομο, στα μερη διασκεδασης η στην δουλεια μας, μπαινουν ΚΑΙ στο ινερνετ....
φυσικα ειναι ΑΛΛΟ να ξημεροβραδιαζεται κανεις στο ιντερνετ, πραγμα που σιγουρα κατι σημαινει για την κοινωνικοτητα του, για την ζωη του, και για θεματα του χαρακτηρα του, και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ να ασχολειται για καποιες ωρες η λετπα μεσα στην μερα του η στην βδομαδα του με το ιντερνετ...μη τα μπερδευουμε...
αυτο το τελευταιο, εγω τουλαχιστον δεν γνωριζω κανεναν στον κυκλο μου η στην δουλεια μου που να μην το κανει, εκτος ισως απο εργαζομενες μητερες με 1-2 παιδια , που δεν εχουν ουτε αυτον τον χρονο....

Εμένα μια απορία μου είναι γιατί πχ μια εμφανίσιμη κοπέλα,που μπορεί έξω να έχει τον οποιονδήποτε,είτε μέσω παρέας είτε σε μπαρ,να προτιμάει κάποιον άγνωστο από το ιντερνετ που δεν ξέρει τί καπνό φουμάρει.Άντε για έναν άνδρα να ψάχνει από το ιντερνετ για γυναίκα να πω εντάξει,μπορεί να μην έχει κοπέλες στο περιβάλλον του,να μην μπορεί σε μπαρ να γνωρίσει καμία διότι άλλο να ψάχνεται ο άντρας και άλλο η γυναίκα,οι φίλοι του να έχουν σχέσεις κι αυτός να μην έχει και να τους ζηλεύει,πολλά μπορεί να παίζουν.Αν ο μοναδικός τρόπος επικοινωνίας με το γυναικείο φύλο είναι το ιντερνετ,τότε λογικό είναι να ξημεροβραδιάζεται στα chat.

Πάντως,για τις σχέσεις που τυχόν δημιουργούνται στο ιντερνετ,εγώ πιστεύω ότι όλα από την γυναίκα εξαρτώνται,αν θέλει αυτή τότε θα υπάρξει σχέση,αν θέλει μόνο σεξ τα ίδια ή αν θέλει απλά κάποιον να του δίνει ψεύτικες ελπίδες ότι \'μπας και\'.Το ισχυρό φύλο γαρ...

Boltseed
30-10-2010, 01:20
Εμένα μια απορία μου είναι γιατί πχ μια εμφανίσιμη κοπέλα,που μπορεί έξω να έχει τον οποιονδήποτε,είτε μέσω παρέας είτε σε μπαρ,να προτιμάει κάποιον άγνωστο από το ιντερνετ που δεν ξέρει τί καπνό φουμάρει.

Οποια η πιθανοτητα να μην ξερει τι καπνο φουμαρει ενας που γνωριζει απο το ιντερνετ, ειναι περιπου ιδια με το να μην ξερει επισης τι καπνο φουμαρει και οταν γνωριζει εναν μεσω παρεας-μπαρ-κτλ

Ισα ισα επειδη ακριβως ειναι εμφανισημη, πιθανοτατα θα εχει να κανει με αρκετους ψευτες που θα θελουν να την ριξουν.

Στο διαδικτυο ομως μπορει να κρυψει την εμφανιση της και να δει αμα μπορει να ελκυει κοσμο μεσω του χαρακτηρα της , και οχι μεσω της εμφανισης της.

whitecandle
30-10-2010, 14:16
Γιατί διαχωρίζεις Πάολο τις γυναίκες από τους άντρες; Όπως και ένας άντρας μπορεί να μην έχει γυναίκες στο περιβάλλον του, έτσι και μία γυναίκα μπορεί να μην έχει άντρες στο περιβάλλον της!! Όπως επίσης μπορεί και αυτηνής να έχουν φίλο οι φίλες της και αυτή να ζηλεύει!!!! Και συνήθως οι γυναίκες είναι υπέρ της σχέσης, όσους άντρες έχω γνωρίσει θέλουν σεξ και όχι σχέση, ενώ οι γυναίκες αντίθετα.

BrokeN_DoLL
30-10-2010, 16:40
εχεις δικιο νεαρε το χω σκεφτει κ εγω αυτο!με το που γνωριζεις εναν στο μπαρ δν σ δινει με το \'\'χαρικα\'\' και το βιογραφικο του μαζι οποτε δν ξερεις τι σοι καρυδιας καρυδι να ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VasilisA
30-10-2010, 17:35
Πολύ Σεξ ρε παιδι μου..
Υπάρχει κανεις που κατουράει?

whitecandle
30-10-2010, 18:28
Είδες να λέω εγώ πουθενά για σεξ για μένα;

carrot
30-10-2010, 19:40
ψωνιστηρι να κανεις απο το ιντερνετ αλλα οχι εδω. εδω ειναι ενα ρομποτρον χωρις ουσια. που ειναι οι καλες εποχες οπου οι ανθρωποι εβγαιναν εξω για να γνωρισουν ?

whitecandle
30-10-2010, 19:40
Βλέπεις κανέναν εσώκλειστο εδώ μέσα ή το λες ειρωνικά;

carrot
30-10-2010, 19:42
στο ιντερνετ εννοω. εσυ τι αρπαζεσαι? δεν σου πεφτει λογος.

whitecandle
30-10-2010, 19:43
Μας δουλεύεις; Λες άλλο το ίντερνετ, άλλο εδώ. Τα ξεχωρίζεις. Και γιατί δεν μου πέφτει λόγος, χούντα έχουμε;

carrot
30-10-2010, 19:44
οχι εσει θελεις χουντα. οιθ απλοι ανθρωποι θελουν απλα να ζησουν.

whitecandle
30-10-2010, 19:44
Γιατί το άλλαξες; Λες και δεν φαίνεται και πάλι ο ρατσισμός σου.

carrot
30-10-2010, 19:45
γραψε πιο γρηγορα μπας και προλαβεις το τρενο κι εσυ.

whitecandle
30-10-2010, 19:45
Εσύ που το ξέρεις ότι εγώ θέλω χούντα; Με ξέρεις κι από εχτές; Ρε άι παράτα μας.

carrot
30-10-2010, 19:46
δεν μιλαω για ρατσισμο μετακυ αντρα και γυναικας. μιλαω για ρατσισμο των ρατσιστων.

whitecandle
30-10-2010, 19:46
Originally posted by insect
γραψε πιο γρηγορα μπας και προλαβεις το τρενο κι εσυ.
Καλά ότι να\'ναι.

whitecandle
30-10-2010, 19:47
Originally posted by insect
δεν μιλαω για ρατσισμο μετακυ αντρα και γυναικας. μιλαω για ρατσισμο των ρατσιστων.
Πάλι ότι να\'ναι.

carrot
30-10-2010, 19:49
σκεψου ενα ντομινο που καταφερε να ριξει και ολα τα επομενα εκτος απο αυτα που δεν ητανε ντομινο.

ska-sou-sou
30-10-2010, 20:25
[το μήνυμα τροποποίηθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

BrokeN_DoLL
30-10-2010, 20:56
ρε γιατι μου απαυτωνετε το θεμα????????????????

whitecandle
30-10-2010, 21:02
Originally posted by ska-sou-sou
[το μήνυμα τροποποίηθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
Μπορείς να μην ασχολείσαι μαζί μου;;;;;;;;;;;

BrokeN_DoLL
30-10-2010, 21:04
lightblue αστονα μωρε...........αφου αποφασισαμε πως δν ειναι κακο τλκ να γνωριζεις κοσμο απο νετ και αλλωστε ΟΛΟΙ το χουν σκεφτει η επιδιωξει ασχετα αν δν το λενε. ειναι σαν αυτους που λενε πως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ αυνανιστει ποτε

Remedy
30-10-2010, 21:10
Originally posted by ska-sou-sou
το μήνυμα τροποποίηθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

εσενα παντως, σε κοβω να εχεις μεγαλη εμπειρια στους αποκλεισμους απο φορουμ....

BrokeN_DoLL
30-10-2010, 21:14
λολολολολολολολολολ καλο το μπιξιμο!!!

selas-selas
30-10-2010, 21:23
?

whitecandle
30-10-2010, 21:40
Παιδιά σας ευχαριστώ που με καθησυχάζετε ή με υποστηρίζετε. Τι να πω.

Paolo_1
30-10-2010, 23:07
Originally posted by Boltseed

Οποια η πιθανοτητα να μην ξερει τι καπνο φουμαρει ενας που γνωριζει απο το ιντερνετ, ειναι περιπου ιδια με το να μην ξερει επισης τι καπνο φουμαρει και οταν γνωριζει εναν μεσω παρεας-μπαρ-κτλ

Ισα ισα επειδη ακριβως ειναι εμφανισημη, πιθανοτατα θα εχει να κανει με αρκετους ψευτες που θα θελουν να την ριξουν.

Στο διαδικτυο ομως μπορει να κρυψει την εμφανιση της και να δει αμα μπορει να ελκυει κοσμο μεσω του χαρακτηρα της , και οχι μεσω της εμφανισης της.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο,άλλο η τετ α τετ συνομιλία,όπου υπάρχει οπτική επαφή και ξέρεις με ποιον μιλάς και είναι δύσκολο να κρυφτείς,και άλλο μπροστά σε μια οθόνη,όπου μπορεί να μιλάς για εβδομάδες χωρίς να ξέρεις αν αυτός/αυτή που βλέπεις σε μια φωτογραφία(αν υπάρχει κι αυτή) είναι αληθινός/η.Επίσης,όταν προκύπτουν γνωριμίες μέσω κονέ,πάντα τα άτομα παίρνουν συστάσεις από αυτόν που κάνει την γνωριμία για τον χαρακτήρα,την οικονομική του κατάσταση κλπ.Άρα ξέρουν από πριν τί θα συναντήσουν και δεν βαδίζουν στο εντελώς άγνωστο.Άσε που μέσω chat ο καθένας μπορεί να πει ένα σωρό μπαρούφες για τον εαυτό του.

Επίσης,το μεγαλύτερο ατου σε μια γυναίκα είναι φυσικά η εμφάνισή της.Αυτό είναι το πρώτο που κοιτάμε όλοι και μετά τον χαρακτήρα της.Το σώμα τους και γενικά την εμφάνισή τους είναι αυτά που προσπαθούν να προβάλλουν οι περισσότερες γυναίκες,γι\'αυτό και ξοδεύουν ένα σωρό λεφτά γι\'αυτά,και μετά τον χαρακτήρα τους.Αυτές που δίνουν βάση πρώτα στον χαρακτήρα τους είναι αυτές που δεν είναι προικισμένες με καλή εμφάνιση,κάτι που ισχύει και στους άνδρες.

keep_walking
31-10-2010, 00:44
Εμενα δεν με χαλαει καθολου να κανω γνωριμιες μεσω νετ...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Απο κει και περα χωρις real life συναντηση φυσικα...δεν γινεται τιποτα.

Επισης βαριεεεεεμαι το διαδικτυακο καμακι.

Αλλα μπορεις καλλιστα να ανταλλασεις ιδεες με αγνωστους , εαν δεν εχεις αποκλειστικα το μυαλο σου στο σεξ , οπως κανουμε και μεις...και αυτο διασκεδαστικο ειναι.

Boltseed
31-10-2010, 01:04
Δεν είναι καθόλου το ίδιο,άλλο η τετ α τετ συνομιλία,όπου υπάρχει οπτική επαφή και ξέρεις με ποιον μιλάς και είναι δύσκολο να κρυφτείς,και άλλο μπροστά σε μια οθόνη,όπου μπορεί να μιλάς για εβδομάδες χωρίς να ξέρεις αν αυτός/αυτή που βλέπεις σε μια φωτογραφία(αν υπάρχει κι αυτή) είναι αληθινός/η.

Mηπως τελικα ομως ειναι και θεμα αντιληψης με του ποιον εχεις να κανεις μπροστα σου , ειτε μπροστα σου κανονικα ειτε μεσω μια οθονης?

Αμα η τετ-α-τετ συνομιλια ειχε παντα 100% επιτυχια τοτε δεν θα ειχαμε χωρισμος στα ζευγαρακια, εκτος απο αυτους που ηξεραν με τι ειχαν να κανουν και απλα πηγαιναν γυρευοντας/προοπτικη του \"θα το αντεξω\" ή αυτους που πανε για το χαβαλο. Δεν εχεις ακουσει ποτε την φραση αραγε \"μα ποσο στοκος/στοκισα ημουν που δεν την/τον καταλαβα εξαρχης..\" , ειτε μιλαμε για χρονικο περιθωριο μιας βδομαδας, ειτε 5 μηνων?

Εδω ατομα ζουνε κατω απο την ιδια στεγη με αλλα ατομα , και ακομα δεν τα ξερουν απολυτα , κατι που μπορει να ειναι και καλο (εκπληξεις!) και κακο (κακες εκπληξεις και κρυμενα μυστικα!).

Ακομα και αυτο που ειπες , \" ξέρεις με ποιον μιλάς και είναι δύσκολο να κρυφτείς\" , ηδη προυποθετει 2 skills-ικανοτητες:

1) την ικανοτητα του να διαβαζεις τον αλλο
2) την ικανοτητα του να κρυβεσαι

Οταν συγκρουονται αυτες οι ικανοτητες, νικητης ειναι αυτος που εχει το αντιστοιχο skill σε πιο μεγαλα επιπεδα.

Επομενως , οσο σκαρτες μπορουν να σου βγουν οι γνωριμιες μεσω νετ, αλλο τοσο μπορουν να σου βγουν και μεσω τετ...

...αν δεν προσεχεις.

Άσε που μέσω chat ο καθένας μπορεί να πει ένα σωρό μπαρούφες για τον εαυτό του.

Oποτε λες οτι πριν την εποχη που το τσατ μπει σε καθε σπιτι, πχ πριν απο καμια 10αρια χρονια , οι αντρες/γυναικες δεν λεγανε μπαρουφες εντυπωσιασμου στις γυναικες, huh?

BrokeN_DoLL
31-10-2010, 04:40
μα ενταξει ρε παιδια οντως σμρ ολοι το χρησιμοποιουν πλεον σπανια να πει καποιος τρανταχτα ψεματα ειδηκα αμα εχει σκοπο σοβαρα να σε δει απο κοντα μια μερα!!!ποσο ζωον μπορει να ναι δλδ!!!ασε που τον τσεκαρεις κ απ το φσμπκ αμα θες :P και βλεπεις αν ισχυει οντως

Paolo_1
31-10-2010, 16:49

Αμα η τετ-α-τετ συνομιλια ειχε παντα 100% επιτυχια τοτε δεν θα ειχαμε χωρισμος στα ζευγαρακια, εκτος απο αυτους που ηξεραν με τι ειχαν να κανουν και απλα πηγαιναν γυρευοντας/προοπτικη του \"θα το αντεξω\" ή αυτους που πανε για το χαβαλο. Δεν εχεις ακουσει ποτε την φραση αραγε \"μα ποσο στοκος/στοκισα ημουν που δεν την/τον καταλαβα εξαρχης..\" , ειτε μιλαμε για χρονικο περιθωριο μιας βδομαδας, ειτε 5 μηνων?

Εδω ατομα ζουνε κατω απο την ιδια στεγη με αλλα ατομα , και ακομα δεν τα ξερουν απολυτα , κατι που μπορει να ειναι και καλο (εκπληξεις!) και κακο (κακες εκπληξεις και κρυμενα μυστικα!).

Σίγουρα η τετ α τετ επαφή δεν έχει 100% επιτυχία πάντα,αλλά αυτό οφείλεται στο ότι κανεις απ\'τους δυο δεν λέει εξαρχής τα πάντα για τον εαυτό του.Αν κάποιος πχ έχει ψυχολογικά,οικονομικά ή οικογενειακά προβλήματα,παίρνει χάπια κλπ.αμφιβάλλω αν θα το πει κατευθείαν και να βάλει σε κίνδυνο την επικείμενη γνωριμία.Δεν ξέρεις αν ο άλλος το βάλει στα πόδια ακούγοντας τέτοια πράγματα.Όλοι στην αρχή προβάλλουν μια εξιδανικευμένη εικόνα του εαυτού τους και δεν μιλάνε για τα μειονεκτήματά τους.Όταν αυτά εμφανίζονται στη συνέχεια,εκεί φαίνεται για το αν θα διαρκέσει η σχέση.

Ξέρεις,έρχεται κάποτε η ώρα που κάποιος/α πιέζεται,από οικογενειακό περιβάλλον και κοινωνία,να \'παντρευτεί,να νοικοκυρευτεί\' κλπ.Αν δεν έχει επιλογές,δεν έχει διαθεσιμα άτομα για σχέση στο περιβάλλον του/της ή είναι πολύ καιρό μόνος/η και δεν αντέχει άλλο,μπορεί στον πρώτο τυχόντα που θα βρεθεί να κάνει και τα στραβά μάτια στα μειονεκτήματα του,μπροστά στην σφοδρή επιθυμία για μια σχέση.Η λογική δηλαδή \'καλύτερα να υπάρχει κάτι,παρά τίποτα\'.Γι\'αυτό και πολλά ζευγάρια,που στην πραγματοκότητα δεν έχουν πολλά κοινά,κανουν σχέση γιατί \'δεν υπήρχε τίποτα άλλο στον ορίζοντα\'.

BrokeN_DoLL
31-10-2010, 16:57
ποιος ειναι τοσο βλακας για να πει πως παιρνει χαπια απ την 1η γνωριμια.................................. .....

Boltseed
31-10-2010, 17:48
Εξακολουθω παντως να μην καταλαβαινω τα εξης:

-γιατι καποιος πρεπει να τα πει ολα στην πρωτη γνωριμια? Αν δεν τα πει θα ειναι ψευτης? Νομιζα το ψεμα ειναι οταν πεις κατι που δεν ισχυει και το κανεις συνειδητα , οχι οταν ουτε καν αναφερθεις σε κατι εξαρχης.

-ποιο το ενδιαφερον στον αλλον του να σου τα \"δωσει ολα\" μπροστα σου στο πιατο, φατσα καρτα? Μετα τι αλλο θα εχεις να περιμενεις? τιποτα.

-ποιος ο λογος καποιος να πιεζει τον εαυτο του και να αγχωνεται επειδη η οικογενεια/κοινωνια του δινουν εντολες \"κανε αυτο, κανε το αλλο\" ? Μια ζωη την εχουμε , δεν εχουμε δηλαδη το δικαιωμα να την ζησουμε οπως εμεις την θελουμε? Υπαρχει καποιος νομος που αν δεν κανεις οτι σου πει η κοινωνια πχ, θα πας φυλακη? Ολες αυτες οι εντολες της κοινωνιας εχουν αντικτυπο σε εμας, οσο εμεις οι ιδιοι τις θεωρουμε σημαντικες. Απο την στιγμη ομως που συνηδητοποιησουμε οτι ΕΜΕΙΣ ειμαστε οι αφεντες του εαυτου μας , ολες αυτες οι εντολες και οι αγραφοι νομοι, γινονται απλα αψυχες λεξεις σε μια σειρα. Τωρα το αν θα εχουμε επιπτωσεις, ναι πιθανον να εχουμε, αλλα σαν αφεντες που ειμαστε, θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να τις διαχειριστουμε, ετσι δεν ειναι?

-τι ειναι αυτη η λογικη του \"οτι κατσει\" ? Πιο πολυ για απελπισια ειναι. Και αν το γυρισουμε και σε ειλικρινια, τοτε ουτε αυτη θα βρουμε επειδη ετσι κοροιδευουμε τον αλλο καταμουτρα , εκτος αμα του πουμε \"εε.. βασικα ο μονος λογος που ειμαι μαζι σου ειναι επειδη δεν εβρισκα κατι αλλο για μενα, οποτε...απο το τιποτα, κατι εισαι και εσυ\". Για να δουμε, θα χαρει με αυτο?

σχετικα με τα μειονεκτηματα, εγω προσωπικα, μου αρεσει πολυ να αυτοσαρκαζομαι και να κανω \"πλακα\" με τον εαυτο μου μπροστα σε αλλους ακομα και απο τα πρωτα λεπτα γνωριμιας, οχι με υποτιμητικο τροπο (μπλιαχ) , αλλα επειδη..το βρισκω αστειο , χωρια που δειχνει και τρωτοτητα. Μεχρι στιγμης δεν ειχα προβλημα ουτε σε φιλικο ουτε σε σχεσιακο επιπεδο.

Sofia
31-10-2010, 18:17
μα ενταξει ρε παιδια οντως σμρ ολοι το χρησιμοποιουν πλεον σπανια να πει καποιος τρανταχτα ψεματα ειδηκα αμα εχει σκοπο σοβαρα να σε δει απο κοντα μια μερα!!!ποσο ζωον μπορει να ναι δλδ!!!ασε που τον τσεκαρεις κ απ το φσμπκ αμα θες :P και βλεπεις αν ισχυει οντως

καλα, αμα εχεις facebook σωθηκες:)

κατα τα αλλα εναν ανθρωπο δεν μπορει να τον δεις ποτε ολοκληρωμενα παρα μονο απο κοντα.

παρολα αυτα πιστευω οτι κομματια του χαρακτηρα μας μπορουμε να βγαλουμε ακομα κ μεσα απο εναν διαδικτυακο χωρο.

Sofia
31-10-2010, 18:25
Σίγουρα η τετ α τετ επαφή δεν έχει 100% επιτυχία πάντα,αλλά αυτό οφείλεται στο ότι κανεις απ\'τους δυο δεν λέει εξαρχής τα πάντα για τον εαυτό του.Αν κάποιος πχ έχει ψυχολογικά,οικονομικά ή οικογενειακά προβλήματα,παίρνει χάπια κλπ.αμφιβάλλω αν θα το πει κατευθείαν και να βάλει σε κίνδυνο την επικείμενη γνωριμία.

Υποθετω πώς για να μιλησεις τοσο ανοιχτα πρεπει να εμπιστευεσαι τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου. Βεβαια μπορει να συμβαινει κ κατι αλλο. Να εχεις αναγκη να εμπιστευτεις καποιον κ να ανοιγεσαι τοσο ευκολα. Το ενα με το αλλο ομως εχει τεραστια διαφορα.

Δεν ειναι κανενας μας υποχρεωμενος να μιλαει ανοιχτα για το οτιδηποτε λοιπον παρα μονο για το οτι θελει κ μπορει. Κ αναλογως διαμορφωνει τις σχεσεις του...

Σε αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι στο οτι απο κοντα μπορεις εσυ ο ιδιος να διαπιστωσεις πραγματα που εξ αποστασεως ειναι αδυνατον να δεις. (ειτε θετικα ειτε αρνητικα). κι αυτο δεν αλλαζει.ευτυχως:)

Paolo_1
31-10-2010, 18:37

-τι ειναι αυτη η λογικη του \"οτι κατσει\" ? Πιο πολυ για απελπισια ειναι. Και αν το γυρισουμε και σε ειλικρινια, τοτε ουτε αυτη θα βρουμε επειδη ετσι κοροιδευουμε τον αλλο καταμουτρα , εκτος αμα του πουμε \"εε.. βασικα ο μονος λογος που ειμαι μαζι σου ειναι επειδη δεν εβρισκα κατι αλλο για μενα, οποτε...απο το τιποτα, κατι εισαι και εσυ\". Για να δουμε, θα χαρει με αυτο?

Και ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν απελπισμένοι;Ξέρεις πόσους γνωρίζω στην περιοχή μου,ηλικίας 30-40,που θα παντρεύονταν την ίδια μέρα αν γνώριζαν κάποιον;Ξέρεις πόσους τύπους ξέρω που δίνουν ένα σωρό λεφτά σε μπουρδέλα γιατί δεν σταυρώνουν γυναίκα;Νομίζεις τους αρέσει να τα ακουμπάνε εκεί απ\'το να έχουν μια κανονική γυναίκα;Ειδικά στην επαρχία αυτό είναι σύνηθες.Και εγώ το έκανα συχνά για κάποιο διάστημα γιατί δεν έβρισκα καμία.Γενικά οι περισσότεροι άνδρες είναι στο \'ό,τι κάτσει\' νομίζω.Δεν έχουν όλοι τις ατελείωτες γνωριμίες για να βρίσκουν κοπέλες όποια στιγμή θέλουν και όπως την θέλουν.Εγώ γι\'αυτούς μιλάω.Οπότε καταλαβαίνεις ούτε κυτταρίτιδα κοιτάνε,ούτε κοιλίτσα ούτε τίποτα.Όταν μείνεις καιρό μόνος,μετά όλες καλές τις βλέπεις...

Paolo_1
31-10-2010, 18:44
Originally posted by Sofia

Υποθετω πώς για να μιλησεις τοσο ανοιχτα πρεπει να εμπιστευεσαι τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου. Βεβαια μπορει να συμβαινει κ κατι αλλο. Να εχεις αναγκη να εμπιστευτεις καποιον κ να ανοιγεσαι τοσο ευκολα. Το ενα με το αλλο ομως εχει τεραστια διαφορα.

Αυτό ακριβώς λέω,όταν κάποιος έχει μεγάλη ανάγκη πλέον να δημιουργήσει μια σχέση για να μην είναι άλλο μόνος μπορεί από την πρώτη στιγμή να τα δίνει όλα στον άλλο.Το ιδανικό γι\'αυτόν θα είναι να πέσει σ\'ένα εξίσου ανασφαλές άτομο,που να περνάει την ίδια φάση.

Sofia
31-10-2010, 18:47
paolo, νομιζω οτι υπαρχουν κι οι υπολοιπο αντρες που δεν εχουν τις ατελειωτες γνωριμιες, ουτε τα απιστευτα κονε για να γνωριστουν γρηγορα, ευκολα κ ανετα με καποια γυναικα που να τους αρεσει κ δεν ειναι κ τοσο απελπισμενοι. στο να δεσμευτουν σε .......οτι κατσει.

αμα μενεις καιρο μονος, ισως κ να χεις συνηθισει στο να οτι κατσει. το να αλλαξεις συνηθειες δεν ειναι κακο. το οτι κατσει, φερνει πολυ μιζερια. δεν νομιζεις?

Boltseed
31-10-2010, 18:51
Nαι, συμφωνω, οντως υπαρχει και αυτη η μεριδα που σκεφτονται/πραττουν ετσι .

Παρολα αυτα τωρα που το ξανασκεφτομαι πιο πολυ βολεψιματακηδες ειναι παρα απελπισμενοι.

Το ειπες και εσυ,

\"δεν εχουν ολοι τις ατελειωτες γνωριμιες\" ,

ε ηρθε η ωρα να τις αποκτησουν, και αν για να αποκτησουν γνωριμιες χρειαζονται αυτοπεποιθηση, ας αποκτησουν και αυτοπεποιθηση, και αν για να αποκτησουν αυτοπεποιθηση χρειαζεται να μελετησουν βιβλια και μεθοδους, τοτε ας το κανουν, και αν για να βρουν μεθοδους και ερευνα χρειαζεται να αφιερωσουν λιγο χρονο στον εαυτο τους, ας βρουνε τον χρονο για τον εαυτο τους ,εστω 1 ωριτσα την μερα..!

καποιοι βαριουνται ολο αυτο (ξεχνανε οτι προκειται για το δικο τους το καλο) και πανε σε αλλες πιο τσαπατσουλικες προχειρολυσεις , οπως να χαμηλωσουν τα στανταρντ τους και να καταληξουν στο \"οτι κατσει\".

Αυτοι , για εμενα, ειναι τεμπεληδες. Παντα υπαρχει μια δικαιολογια . Στην αρχη ειναι οτι δεν εχουν αυτοκινητο. Αγοραζουν. Μετα δεν εχουν ΚΑΛΟ αυτοκινητο. Αγοραζουν. Μετα αλλο προβλημα κτλ. Καθε προβλημα, δινει στην θεση του σε ενα μεγαλυτερο προβλημα. Αυτο ναι, κουραζει ΟΝΤΩΣ , αλλα αντι να αναρωτηθουν \" ρε συ, μηπως κανω κατι λαθος στον τροπο σκεψης μου? Μηπως τελικα τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζω?\" , προτιμουν να την βγαλουν με ενα ποτο και να λενε \"α ρε...τανα η ζωη...\"

Περιμενουν ο κοσμος να αλλαξει γυρω τους, και αυτοι να κανουν τις λιγοτερες πιθανες κινησεις.

Σορυ φολκς, δεν λειτουργει ετσι το πραγμα.

Sofia
31-10-2010, 18:54
Αυτό ακριβώς λέω,όταν κάποιος έχει μεγάλη ανάγκη πλέον να δημιουργήσει μια σχέση για να μην είναι άλλο μόνος μπορεί από την πρώτη στιγμή να τα δίνει όλα στον άλλο.Το ιδανικό γι\'αυτόν θα είναι να πέσει σ\'ένα εξίσου ανασφαλές άτομο,που να περνάει την ίδια φάση.

\"τα δινει ολα\"...τί εννοεις?

BrokeN_DoLL
01-11-2010, 11:51
παντως το στανταρ ειναι οτι κ καποιον να γνωρισεις στο ασχετο εξω, σου βγαζει και του βγαζεις καλο εαυτο...κ μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να παιζουν τα οργανα!!!!!!!οπως με τον προσφατο γκομενο π ειχα!!!!!!!τελειος μ φαινοτανε ελεγα πω πω που το πετυχα το κελεπουρι κ κουκλος κλπ κλπ αλλα απο μεσα μ σκεφτομουνα \'\'αμα ειναι τοσο καλος γτ ειναι μονος του γμτ....καποιο λακο εχει η φαβα\'\'

alexandros3
01-11-2010, 23:09
Αυτό μου θύμισε αυτό που έλεγε ο Woody Allen για τις σχέσεις του: δεν νομίζω ότι είναι καλό οποιοδήποτε club που θα με δεχόταν εμένα σαν μέλος!

Για τις σχέσεις τις ιντερνετικες, θα μπορούσε κανείς να νοιώσει ότι έχουν κάτι το ευτελές. Αλλά μπορεί να ήταν προκατηλλημένος.

whitecandle
02-11-2010, 00:01
Originally posted by alexandros3
Αυτό μου θύμισε αυτό που έλεγε ο Woody Allen για τις σχέσεις του: δεν νομίζω ότι είναι καλό οποιοδήποτε club που θα με δεχόταν εμένα σαν μέλος!

Για τις σχέσεις τις ιντερνετικες, θα μπορούσε κανείς να νοιώσει ότι έχουν κάτι το ευτελές. Αλλά μπορεί να ήταν προκατηλλημένος.
Δεν κατάλαβα τίποτα.

Forever.young
02-11-2010, 00:53
Χαχαχα ωραιο θεμα!Εγω προσωπικα εχω γνωρισει αρκετα ατομα απο το ιντερνετ και σχεδον καθε φορα που μιλουσα με
κοπελες και πηγαινα αθηνα ξερω γω κ βρισκομασταν παντα κατι γινοταν! αλλα αυτο ηταν στα 15,τωρα για δολοφονους κλπ
αυτα ειναι βλακειες,θα πρεπει να γνωριστεις καλα με καποιον πριν τον δεις,δεν θα το ρισκαρεις φυσικα!!
Ενοειτε οτι μιλας φιλικα με ολους απο την στιγμη που κρυβεσαι πισω απο μια οθονη,περα απ οτι μπορει
να ειναι εμφανισιμος ο αλλος,υπαρχουν χιλια 2 που ανετα μπορουν να σε ξενερωσουν οποτε το πας φιλικα με ολους, παντα.
Τελος,το να καθεσαι να ψαχνεις φιλους στο ιντερνετ δεν ειναι κ οτι καλυτερο φυσικα,Get a life που λενε!=)
Οσο εμφανισιμος και να εισαι,αμα δεν εχεις κοτσια να ριξεις το ΄\'μαγευτικο\" βλεμμα και να μιλησεις σε καποια/καποιον
που σου αρεσει τοτε πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου..=)

Θεοφανία
02-11-2010, 02:49
Originally posted by alexandros3

Θεική ατάκα για την ανασφάλεια που περνάμε μέχρι να βρούμε τον εαυτό μας. (Η νεα ταινία του είναι απίστευτη).

RainAndWind
02-11-2010, 05:09
@Boltseedakos
Προσλαμβάνεσαι.Τις απαντήσεις σου τις τυπώνω και τις κρεμάω στην πόρτα του ψυγείου.Ενίοτε τις κρεμάω και στο λαιμό ως πλακάτ-μενταγιόν(κατά το γνωστό φοριέται και στο δεξί,σαν κόσμημα):P

Για το θέμα,στη διαδικτυακή επικοινωνία λείπει η φυσική διάσταση του ανθρώπου,οπότε κάποια σημαντικά κομμάτια που λαμβάνουμε ως πρόσληψη πληροφοριών για τους άλλους,όπως το ευθύ ή πλάγιο βλέμμα,η στάση του κορμιού,ο τόνος της φωνής,οι κινήσεις των χεριών,ένα κάρο άλλα,οπότε σίγουρα δεν έχουμε τόσα στοιχεία για τον άλλον όσα σε μία επαφή έξω απ\'αυτό.Θα μου πεις,κάμερα.Έστω.Και πάλι,ακόμη και η μυρωδιά του άλλου σώματος παίζει ρόλο.Πάλι κάποια στοιχεία απουσιάζουν.Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει μάθει να διαβάζει τα στοιχεία της φυσικής παρουσίας των γύρω μας,ώστε να μας προστατέψει πολλές φορές από κακοτοπιές,να μας δώσει μία γρήγορη πρώτη αρχική εντύπωση για μία νέα γνωριμία,οπότε για μένα μία σχέση πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα και στη φυσική επαφή για να σχηματίσει κάποιος ένα-κατά το δυνατόν-ολοκληρωμένο σχήμα.

Για να το πω αλλιώτικα,στο ίντερνετ έχεις ένα ολόγραμμα του άλλου,με στοιχεία που μπορεί να παρεμβάλλει και ο εγκέφαλός σου,να αλλοιώνονται πχ λόγω των αναγκών σου,να προστίθενται ή να αφαιρούνται πάνω στην εικονική του εικόνα,στο σχήμα που έχεις φτιάξει γι αυτόν,να παίζουν διάφορα άλλα που ίσως ακόμη δε γνωρίζουμε καν.