PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

angy
19-10-2010, 18:13
ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM.
ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΙΛΑ.
ΕΙΜΑΙ 1.65 ΚΑΙ 74 ΚΙΛΑ!
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΛΑ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ!!
ΠΕΡΣΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΑΠΟ 74 ΚΙΛΑ ΣΤΑ 68 ΚΙΛΑ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ – ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΣΠΟΝΔΙΕΣ- Η ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ!!
ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΟΥ (ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ) ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΗ , ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΔΙΚΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΥΦΑΓΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΡΩΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ.
ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΜΠΑΛΟΝΙ!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ,
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΣ??
ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ? ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΒΡΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ.
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΡΑ!!ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΙΑ, ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΘΕΛΩ!
ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΑ ΠΙΑ!!

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θεοφανία
19-10-2010, 18:33
Αντζι...καταρχήν καλώς ήρθες.

Το θέμα με το πάχος είναι κάτι που λίγο-πολύ όλες αντιμετωπίζουμε.
Τις περισσότερες φορές ο λόγος που τρώμε περιττό φαί, είναι από άγχος/νευρα/βαρεμάρα.
Πως είναι κατά τα άλλα η ζωή σου?
Δουλεύεις?
Έχεις σχέση?
Έχεις ενδιαφέροντα?

selas-selas
19-10-2010, 19:47
καλωσορισες αντζι.. λοιπον, εγω θα ελεγα να βαλεις ενα καθημερινο προγραμμα ασκησης/διατροφης, το οποιο πρεπει να τηρησεις πιστα. καταρχας δουλευεις?? αν δουλευεις στις 08:00 το πρωι ξυπνα μιαμιση ωρα νωριτερα για ενα 40λεπτο (σχετικα γρηγορο) περπατημα και κατοπιν αυτου, θα φας για πρωινο 1 φρουτο 1-2 φρυγανιες με ενα γλυτζανι γαλα ημι-απαχο. παρε και στη δουλεια ενα τοστ με απαχο κιτρινο τυρι, το οποιο θα φας μετα απο 2,5-3 ωρες γυριζοντας σπιτι, προτου φας πιες 2 ποτηρια νερο, μειωνοντας ετσι την ορεξη και τη λαιμαργια, φαε το μισο περιπου απο οτι συνηθιζες. γενικα, τρωγε 5-6 μικρα γευματα καθε 3 ωρες ενεργωποιοντας ετσι το μεταβολισμο σου ενδιαμεσα στα γευματα, πριν απο αυτα φαε ενα φρουτο, (η καλυτερη περιπτωση ειναι τα μηλα, μη τα καθαριζεις η φλουδα παιζει ρολο στον κορεσμο. ειναι και η εποχη τους) και μη ξεχνας ΝΕΡΟ το νερο ειναι πολυ σημαντικο στη διαιτα.. επισης βαλε και ενα απογευματινο 40λεπτο περιπατο.. και μη ξεχνας οσο θα βελτιωνεται η αντοχη σου θα αυξανεις την ωρα του περπατηματος ανα 8 λεπτα περιπου.. καλη συνεχεια

BrokeN_DoLL
19-10-2010, 19:48
γλυκια μ ακου με καλα,

ακριβως στα ιδια ημουνα κ εγω μεχρι πριν 4 χρονια ημουνα 78 κιλα με υψος 1.68

με τα πολλα ξεκινησα διαιτα, μια επιανε μια οχι...μια κολαγε ο μεταβολισμος μια προχωρουσε. δν το βαλα κατω πλακωσα γυμναστηρια, διαιτες, εξαντλητικες και μη, κατεληξα απο βουλιμια σε ανορεξια κ μετα παλι σε βουλιμια κ τωρα τα χω ισσοροπησει καπως.

το θεμα ξερεις ποιο ειναι?οτι οταν εμεις οι ανθρωποι που γεννηθηκαμε κ ειχαμε μαθει μια ζωη να μαστε παχουλοι, ακομα κ να χασουμε δυστυχισμενοι θα μαστε. τπτ δν μας φτανει.ειχα παει 48 κιλα κ παλι ηθελα να χασω ενω ο διαιτολογος μ ελεγε πως δν με αναλαμβανει πια κ οτι ας χτυπαω τον κωλο μ να παω 40 κιλα........αφου το φυσιολογικο μ ειναι τα 58-60, ακομα κ 40 να παω σε 2 βδομ θα τα χω παρει ολα πισω.

το θεμα πιο ειναι, να μν κοιτας μακροπροθεσμα, δλδ μν βαλεις στοχο τον 1 μηνα......βαζε μια μερα την φορα. δλδ απλα να βγαλεις 1 μερα χωρις παρασπονδιες, κ μετα την επομενη κ την επομενη κοκ........

να προσπαθησεις να το κανεις επειδη κατα βαθος ξερεις πως δν τρως για να ζησεις,παρα μονο για να αντικαταστησεις κατι που σ λειπει. το φαγητο οπως τα ναρκωτικα αυτο κανει.παραγει φυσικη ντοπαμινη στον εγκεφαλο.....βρες τι σου λειπει λοιπον.......

σκεψου πως ακομα κ αν την ωρα που τρως μια σοκολατα, νιωθεις πληροτητα, αλλα μετα τι μενει?εσυ και το αδειο περιτυλιγμα...............

αν δν θες να καταληξεις να πετας ολα σ τα λεφτα σε φαγητα που θα καταληγουν στην λεκανη της τουαλετας, βρες τα 1α με τον εαυτο σου κ μετα κανε διαιτα........

BrokeN_DoLL
20-10-2010, 13:56
ΕΔΩΣΑ μια Γαμάτη συμβουλη κ κανεις δν σχολιαζει?

carrot
20-10-2010, 14:01
εντυπωσιαστικα απο το μηνυμα σου mvm. καλη συμβουλη. μου ανοιξε η ορεξη και στεφτομαι να πιω λιγο γαλα. ετσι για να φυγει η μαυριλα...

angy
20-10-2010, 14:52
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ!
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ!
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

corfu-psychology
20-10-2010, 19:12
Το να τα βρείς με τον εαυτό σου είναι το πιο σημαντικό. Επίσης πρέπει να αλλάξει η σχέση σου με το φαγητό (οι συναισθηματικοί δεσμοί που έχεις) γιατι αυτό καθορίζει την επιτυχία μιας δίετας. Δεν είναι μόνο το να χάσουμε τα κιλά που θέλουμε αλλα να ξέρουμε και πως να συντηρήσουμε το αποτέλεσμα.
Πρώτα προσπάθησε να βρείς την σχέση που έχεις τώρα με το φαγητό πχ τρως περισσοτερο συγκεκριμένες ωρες? τρώς λαίμαργα? τρως απο συνήθεια? κλπ και μετα υπάρχουν τρόποι να αλλάξεις το καθε ενα απο αυτά.

πολυμνια
20-10-2010, 19:38
Γεια σου . Ειχα και εγω προβλημα με το βαρος απο μικρη καθως εφτασα σε σημειο να ειμαι 1,60 και 85 κιλα.. Το ελυσα ως εξης. Μια μερα ξυπνησα κ αποφασισα να παω σε διαιτολογο και να κανω οτι ακριβως μου πει. το εκανα και σε 6 μηνεσ εφτασα τα 62 κιλα και μετα οτι κ αν εκανα δεν επεφταν τα κιλα.. εκανα ακομα πιο αυστηρη διαιτα αλλα το θεμα ειναι οτι στις γυναικεσ μολις φυγει το περιττο βαρος και φτασεις σε καποια κιλα μετα θελει τρομερη προσπαθεια να φυγει το λιπος που υπαρχει εκει πολλα χρονια και \"περναει καλα\". το θεμα ειναι να κανεισ μαζι με την διαιτα και γυμναστικη ωστε να αρχισουν οι μυες να ενεργοποιουνται και να κινουντε και ετσι το λιπος που υπαρχει γυρω τους να αρχισει να \"ξυπναει\".ξεκινα με ενα σετ 100 κοιλιακων την ημερα μαζι με διατροφη σωστη. δηλαδη οτι και να τρως προσπαθησε να ειναι βραστο ψητο και τα μαγειρευτα με μια κουταλια της σουπασ. επισης κοψε την φετα αν τρως καθως ειναι το πιο παχυντικο τυρι που υπαρχει(αλλα κ το πιο νοστιμ0) και αντεκατεστησε την με καποιο αλλο τυρι ..απο κει και περα αν κανεισ αυτες τισ μικρες αλλαγες στην διατροφη σου χωρις να νιωθεις καταπιεσμενη θα νιωσεις και εσυ καλυτερα με τον εαυτο σου..επιπλεον θελω να σου πω οτι σημασια εχει πριν κανεις οτιδηποτε να αγαπησεις αυτο που εισαι.. εγω αυτη τη στιγμη εχω παρει κιλα ειμαι γυρω στα 67 και εχω μονιμα κοιλια χαμογελο που λενε. αυτο μου συμβαινει γιατι τελικα ετσι ειναι ο σωματοττυπος μου.παλια ενιωθα ασχημα να βγω στην παραλια ενιωθα ασχημα στις ερωτικες επαφες αλλα τελικα σκεφτηκα Για ποιο λογο πρεπει να ειμαι αδυνατη? Γιατι αυτο ειναι το ωραιο? πολυ απλα ολα αυτα ειναι κατασκευασματα του καταναλωτισμου ωστε να βρισκομαστε σε εναν διαρκως αγωνα να γινουμε οπως οι γυναικες που διαφημιζουν..λοιπον αυτο δεν ισχυει. σημασια εχει να μην σου κανει κακο το βαρος που εχεις δηλαδη να μην επιβαρυνεις την υγεια σου ιδιαιτερα αν εχεις καποιο προβλημα.εγω σου λεω 0τι εχεις ενα σωμα το οποιο ειναι το μοναδικο πραγμα που εχεις και θα σε ακολουθει παντα και αν δεν το αγαπας μονο και μονο που υπαρχει δεν θα βρεις ακρη.. αρχικα πρεπει να αγαπησεις το σωμα σου και να πεις ΑΥΤΗ ειμαι και ειμαι μοναδικη!!!ναι τα παχακια μου αγαπω ,τα παντα παντα πανω μου ειμαι εγω και με αγαπω!!!!προσπαθησε να αποκτησεις αυτη τη φιλοσοφια..και επειτα σκεψου ξανα το θεμα διατροφη διαιτα και ολων αυτων...
η προσωπικη μου γνωμη ¨)

BrokeN_DoLL
20-10-2010, 20:23
εγω πιστευω να μν πολυμελετας δλδ να αλλαξω τυρι να αλλαξω βρακι κλπ......ετσι το σκεφτεσαι αλλιως κ σκεφτεσαι πως αυτο που πρεπει να φας, το τρως απλα για να το φας......οποτε πισω στο μυαλο σ εχει ενα παραθυρο που απο μεσα φωναζουν οι τροφες που ναι βρωμικες κ αρεσουνε.

θα ελεγα εγω: 1)αυξησε σαλατες που αυξανουν τον μεταβολισμο κ πριζουν κιολας επειδη το μαρουλι πχ κανει ωρες να χωνευτει
2) 3 λιτρα νερο την μερα για την κατακρατηση
3)πολυ πρωτεινη γτ καιγεται ευκολα, κ ενδιαμεσα στην βδομ λαδερα για να εξισσοροπειται
4)βαλε 1 μερα την βδομ σαν ελευθερη να φας κτ αλλο , κ κανα γλυκο
5)κανε αρκετη γυμναστικη κανα μισαωρο την μερα διαδρομο η στεπ
6) αρχισε να βλεπεις κ κανα ψυχοθεραπευτη γτ λογικα θες βοηθεια που δν μπορεις να κοψεις το φαι, ειναι σαν να χεις παραιτηθει, βλεπεις το τωρα κ δν σ κανει ορεξη να προσπαθησεις ξερω πως ειναι
7) αγορασε σοκολατες φιτνες κ καμια βανιλια απ αυτες της γιωτης εχουν βγαλει χωρις ζαχαρη νοστιμες κρεμουλες για την υπογλυκαιμια!
8) πες κ στο σπιτι αν μενεις με τους δικους σ να σε βοηθησουνε, να μν παραγγελνουν απ οξω οταν εισαι κ συ σπιτι κ να κρυβουν γλυκα κλπ, πραγματα που μυριζουνε. Ο,ΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟ
9) χαμογελα γτ η ζωη ειναι αυτοπεποιθηση!δν προκειται για το σωμα μας το ξερουμα καλα.......εμενα μερικοι αντρες λενε να παρω κανα 2 κιλα αλλα δν ακουω γτ δν με νοιαζει να αρεσω, θελω απλα να μαι στεκα οσο πιο πολυ μπορω
10) συμβιβασου με τον εαυτο σου κ αποδεξου τον, κ μν βαζεις προτυπα στο μυαλο σου, ποτε δν θα τα φτασεις......γτ εισαι ξεχωριστη.

αυτα

angy
26-10-2010, 16:49
σας ευχαριστω πολυ!
θα προσπαθησω να ακολουθησω τισ συμβουλες σας! εχετε δικιο αλλα το δικο μου το κεφαλι μαλλον εχει το προβλημα!
;)

σας ευχομαι οτι καλυτερο!

whitecandle
30-10-2010, 13:17
Angy μου αν θες και μια συμβουλή και από μένα, ακόμα και αν ΔΕΝ καταφέρεις να χάσεις πολλά κιλά ή και καθόλου, που σου εύχομαι να χάσεις αφού το θες, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με αυτά, είσαι μια χαρά. Τα πρότυπα είναι τα λάθος. Εγώ πάντως, με 93 κιλά και αφού έχω χάσει κάθε ελπίδα ότι μπορώ να τα χάσω λόγω των φαρμάκων (έχω κάνει πολλές προσπάθειες), έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα είμαι άσχημη μια ζωή μάλλον και θα με κοροιδεύουν όλοι αλλά εγώ έχω και παραπάνω κιλά πολλά από σένα. Εσύ είσαι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να είμαστε όλες στέκες. Βέβαια με αυτά που σου λέω, ίσως το βάλεις πείσμα και πεις εγώ θα τα χάσω. Κάνε ότι θες, αλλά και έτσι καλή είσαι.