PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΟΣΟ ΚΑΙΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

BrokeN_DoLL
12-10-2010, 02:24
γεια σας κοριτσια,

θελω να ρωτησω, εγω παω γυμναστηριο 4-5 φορες την βδομ κ κανω απο μιση ωρα στεπ κ μιση ωρα διαδρομο. συνολο 4-5 ωρες την βδομαδα.αυτα τα οργανα ειναι καλα για να καις θερμιδες λογικα.....ποσες καιγονται σε 1 ωρα περιπου?

elis
12-10-2010, 02:36
θα σε εκπληξω με αυτο που θα σου πω ξερω δε θα το πιστευεισ αλλα το γραφει πανω στο οργανο ξανθια εισαι????

*Ghost*
12-10-2010, 02:49
Αυτο που γραφει στο οργανο δεν ειναι ακριβες! Το ποσο καις εξαρταται οχι μονο απο τα κιλα σου, αλλα και απο την αναλογια μυς/λιπος.... Οσο περισσοτερους μυς εχεις τοσο περισσοτερο καις! ;)
Φυσικα, παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η ενταση και η αντισταση.... Ρωτα τον γυμναστη σου τι πρεπει να κανεις αναλογα με το αποτελεσμα που θες! Ας πουμε, μπορει να μοιαζει λογικο οτι αν τρεχουμε πιο γρηγορα θα καψουμε περισσοτερο λιπος, αλλα δεν ειναι ετσι!!! Αν θες να καψεις λιπος ειναι καλυτερες οι μικρες ταχυτητες για περισσοτερη ωρα!

elis
12-10-2010, 03:02
κοιτα εγω απο αυτα που ξερω πρεπει να κανεισ λιπομετρηση να βρεισ ποσο καισ σε ηρεμια και ποσο σε ενταση να βρεθει ο μυικοσ σου ιστοσ και μετα αναλογα με την ενταση την οποια βρισκεισ με τουσ καρδιακουσ παλμουσ πραγμα που δεν ειναι δυνατον να μετρασ οταν κανεισ γυμναστικη να υπολογισεισ ποσο καισ σε καθε ασκηση οποτε κοιτα το οργανο και καπου εκει θα εισαι πεντε πανω πεντε κατω μικρη σημασια εχει

BrokeN_DoLL
12-10-2010, 04:07
ναι βρε αμα ειναι ετσι καιω 600 8ερμιδες την μερα μονο απο το γυμναστηριο!!!!!το μηχανημα τοσο γραφει!αλλα ειναι υπερβολη!!!σε 10 λεπτα καις δλδ 1 φετα ψωμι?

ειχα ακουσει σε ενα ντοκιμαντερ οτι μετα απο 20 λεπτα αρχιζει να κανει καυσεις το σωμα.

με αυτο που κανω εγω ειμαι καλυμενη?λιπος δν εχω βασικα σχεδον καθολου............ειναι νομιζω καπου στο 10%

elis
12-10-2010, 04:21
θεσ να στο κανω χειροτερο η καλυτερο αναλογα πωσ θα το παρεισ οταν τρωσ ενα μεροσ τησ ενεργειασ που εχεισ διαθεσιμη εκεινη τη στιγμη καταναλωνεται για να διασπασει την τροφη που μολισ εφαγεσ δηλαδη το ψωμι μπορει να αποδιδει 60 θερμιδεσ και να θελει 20 για να διασπαστει οποτε σου μενουν 40 διαθεσιμεσ τα νουμερα ειναι υποθετικα αρα αδυνατιζεισ τρωγοντασ!!!!!κανε μια λιπομετρηση θα σου πουν ποσα καισ καθιστη και ποσα σε μετρια ενταση και μετα υπολογιζουν τα ενδιαμεσα σταδια θα σου λυθουν ολεσ οι αποριεσ επισησ αν πασ γυμναστηριο σου προτεινω να κανεισ body pump αν το γραφω σωστα λεγεται και ειναι αεροβιψ με βαρη δηλαδη κανεισ οτι κανεισ στο αερομπικ κι εχεισ πανω σου και μια μπαριτσα με 4 κιλα ασ πουμε και κανεισ καποιεσ ασκησεισ που ναι μονο με βαρη τεσπα εχει ρυθμο ολο αυτο κι αμα βγαλεισ μια ωρα να μου τρυπησεισ τη μυτη αμα σου φαινεται ευκολο ανεβαζεισ κιλα κι αμεσωσ δυσκολευει ετσι πεφτει το λιποσ συνδυασμοσ αεροβικησ με βαρη δεν υπαρχει καλυτεροσ τροποσ

Adzik
12-10-2010, 11:17
βρε κοριτσακι αφου εισαι στυλακι τι το θεσ το αδυνατισμα ??θα μασ τρελανεισ???γυμνασου για να κανεισ γραμμωσεισ οχι για να αδυνατισεισ..:):):):)

BrokeN_DoLL
12-10-2010, 15:40
δεν κανει να σηκωνω βαρη γτ εχω στραβο τον 3ο σπονδυλο.αμα σηκωσω βαρυ μετα κουτσαινω για μηνες.κ δν θελω να με πυροβολησουνε (τα κουτσα αλογα τα πυροβολανε στο χωριο το πιασατε το αστειο ε?!!!)

τεσπα απλα θελω να εμποδισω να παρω κιλο,αμα χασω ακομα καλητερα δν με πειραζει....απλα εχω μπερδευτει με διαφορα ενω ξερω τελεια απο διατροφεσ κ μλκιες απλα το μυαλο μ ολο μπερδευεται κ αγχωνομαι αμα φαω παραπανω 3 μερες την βδομ

arktos
13-10-2010, 14:31
Originally posted by pad
θα σε εκπληξω με αυτο που θα σου πω ξερω δε θα το πιστευεισ αλλα το γραφει πανω στο οργανο ξανθια εισαι????

τί έχεις με τις ξανθιές εσύ ? :D

Θεοφανία
13-10-2010, 15:01
Originally posted by pad

Και όμως αγαπητέ παντ, είναι τελείως πλασματικό το νούμερο γιαί αν ήταν έτσι, κάθε φορά που κάναμε διάδρομο θα κατεβαίναμε ένα κιλό πιο αδύνατες...:Ρ

BrokeN_DoLL
13-10-2010, 16:35
ε οχι ακριβως............1 κιλο ειναι 7.000 θερμιδες οποτε συμφωνα με τα μηχανιματα καπου στις 10 ωρες διαδρομο

Θεοφανία
13-10-2010, 17:09
Originally posted by me_vs_myself
ε οχι ακριβως............1 κιλο ειναι 7.000 θερμιδες οποτε συμφωνα με τα μηχανιματα καπου στις 10 ωρες διαδρομο

Το είπα στην υπερβολή του. Απλά είναι αδύνατο να χάνεις τόσες θερμίδες όσες γράφουν τα μηχανήματα.

elis
13-10-2010, 20:38
ενα κιλο εγω απ οτι ξερω ειναι 9000 θερμιδεσ ειμαι σιγουροσ οτι αν τρεχεισ μια ωρα τη μερα στο διαδρομο και τρωσ το ιδιο με αυτο που ετρωγεσ στο τελοσ τησ βδομαδασ θα εχεισ χασει κιλα και πρεπει να υπολογιζεισ οτι το μηχανημα γραφει 600 ασ πουμε και σου αυξανει το μεταβολισμο για κανα δυωρο το λιγοτερο οποτε χανεισ και απο εκει και αν κανεισ συχνα γυμναστικη αυτη η αυξηση του μεταβολισμου ειναι για ολη τη μερα

*Ghost*
13-10-2010, 20:44
Και μονο που εχεις 10% λιπος σημαινει οτι ο μεταβολισμος σου θα ειναι καλος με τοση μυικη μαζα, οποτε μαλλον ανησυχεις υπερβολικα για τα κιλα σου. :)

elis
13-10-2010, 21:07
Originally posted by arktos

Originally posted by pad

τί έχεις με τις ξανθιές εσύ ? :D
τιποτα ισα ισα μ αρεσουν κι ολασ εχω δει φωτογραφια τησ me και ξερει οτι ξερω οτι δεν ειναι ξανθια πλακα εκανα!!!

BrokeN_DoLL
14-10-2010, 01:37
ημουνα 5 χρονια ξανθια ομως !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

elis
14-10-2010, 01:44
κοκκινομαλα η πορτοκαλι τι χρωμα ειναι δε ξερω εισαι καλυτερη!!!!!!!!

BrokeN_DoLL
14-10-2010, 02:47
χαλκινο ειναι.ναι ετσι μ λενε ολοι. το χα κ μαυρο για κατι μηνεσ αλλα ημουνα κορακι................

μαυρο ειναι το φυσικο μ εν το μεταξυ

selas-selas
14-10-2010, 15:36
Originally posted by me_vs_myself
χαλκινο ειναι.ναι ετσι μ λενε ολοι. το χα κ μαυρο για κατι μηνεσ αλλα ημουνα κορακι................

μαυρο ειναι το φυσικο μ εν το μεταξυ ποιο ειναι το στυλ σου? emo?

BrokeN_DoLL
15-10-2010, 00:56
η αδερφη μ με λεει ετσι δν ξερω..................goth λενε αλλοι.........παλι δν ξερω..............

oboro
15-10-2010, 10:29
Originally posted by pad

Η αληθεια ειναι πως ο διαδρομος μετραει το παραγομενο απ\' τον ασκουμενο εργο και οχι το καμμενο λιπος σε μοναδες ενεργειας! Αναμεσα στα δυο αυτα μεσολαβει μια δυσθεωρητη οντοτητα ονοματι \"μεταβολισμος\"... Που διαφερει πολυ απο ανθρωπο σε ανθρωπο και παραμενει εν πολλοις ακατανοητο απο την ιατρικη επιστημη, αφου ειναι πιο περιπλοκο κι απ΄τον καιρο η απ\' το κλιμα :Ρ

Οποτε βασικα ναι.

BrokeN_DoLL
15-10-2010, 11:36
δλδ αν προσπαθω να τρωω μεχρι 8.000 με 9000 θερμιδες εβδομαδιαιως ασχετα απο το πως τις κατανεμω καθε μερα, κ κανω διαδρομο 4-5 ωρες την βδομαδα............υπαρχει περιπτωση να παρω κιλα?

elis
15-10-2010, 11:44
καταρχασ 8-9000 θερμιδεσ εβδομαδιαιωσ ειναι πολυ λιγεσ δευτερον αν φασ 8000 θερμιδεσ σε μια μερα θα γεμισεισ ολεσ τισ αποθηκεσ ενεργειασ σοθ και θα αποθηκευσεισ τα περισευουμενα σε υγρο λιποσ αυτο ειναι το πρωτο που καιγεται αμα δε φασ την αλλη μερα αρα δεν υπαρχει προβλημα το θεμα ειναι οτι ετσι γαμασ το μεταβολισμο σου και τουσ μυσ

BrokeN_DoLL
15-10-2010, 15:23
pad που εισαι κ σε ψαχνω μπες να το αναλυσουμε στο μσν.

δλδ αμα σας πω ακριβως τι εχω φαει απο την δευτερα μεχρι σμρ θα μ πειτε αν υπαρχει περιπτωση να παρω κιλα?

κοιτα ειμαι 1.68 και πρεπει να μαι 58 κιλα...καπου κειθε....ποσες εβδομαδιαιως πρεπει να παιρνω για να χανω? 1200 την μερα οποτε 8.400 την βδομαδα!!!!!