PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοηθήστε με να εκφραστώ!!

PanosGrs
04-10-2010, 23:53
Για σας. Περνώντας στο παρελθόν μια πολύ δύσκολη και παθητική κατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εννοώ δυσφυμία,φοβίες,έλλειψη ενδιαφερόντων και γενικά τα περισσότερα συμπτώματα ενός μεσσαίου καταθλιπτικού ατόμου. Για να μην πολυλογώ πήγα σε ψυχολόγο, προχώρησα πολύ σε όλους τους τομείς «προσωπικό,εργασίας,κοινων ικό,...». Να μην πολυλογώ ολα καλά, όλα καλύτερα, όλα και πιο καλά...Τα δύο νέα ενδιαφέροντα μου είναι κλασσική κιθάρα και τραγούδι «φωνητική». Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να βγάλω συναίσθημα, να εκφράσω καταστάσεις, να δώσω χρώμα και προσωπική νότα αλλα δυσκολεύομαι στην έκφραση. Τι να κάνω.. Παράδειγμα..να βλέπω ταινίες οικογενειακές,να έχω πολλά χρώματα στο δωμάτιο μου...να βάλω φωτεινά και χρωματιστά λουλούδια στο μπαλκόνι..να λέω στους ανθρώπους πως νιώθω και τι αισθάνομαι...

Η γνώμη σας μετράει, ευχαροστώ πολύ!
Παναγιώτης

RainAndWind
05-10-2010, 11:06
\"Πρέπει\"να βγάλεις συναίσθημα;Eμ δεν ξέρω,γιατί πρέπει;Eννοείς πως δεν μπορείς να συνδεθείς συναισθηματικά με ανθρώπους γύρω σου γιατί δεν εκφράζεις όσα νιώθεις,για κάποιους λόγους δεν μπορείς να τα επικοινωνήσεις,ή σε αφορά στο θέμα της τέχνης σου το ίδιο.Ή και τα δύο;Για αρχή ένα σχόλιο.Ό,τι \"πρέπει\"δε μας βοηθάει να το διασκεδάζουμε.Και δίχως να το διασκεδάζουμε,τίποτε δεν πρέπει.:D

Adzik
06-10-2010, 10:19
να ερωτευτεισ...:):):)

Lou!
06-10-2010, 12:28
προσπαθησε στο μετρο που εσυ μπορεις.

οταν λες οτι δεν μπορεις να βγαλεις συναισθημα τι εννοεις? οτι το εχεις κ ντρεπεσαι, υπαρχει δλδ καποιο ψυχολογικο εμποδιο κ σε μπλοκαρει?

η οτι δεν το χεις καν, γιατι εισαι τελειως αλλος χαρακτηρας?

ενταξει κ η ψυχοθεραπεια δεν κανει μαγια.

αν το εχεις μπλοκαρεις επειδη πχ σε νοιαζει η γνωμη των αλλων, η οποιος αλλος λογος, κατσε βρες το λογο που μπλοκαρεις κ γραψ τον στα @@ σου. κ προσπαθησε να εκφραζεσαι.

αν δεν το χεις γενικοτερα ρε παιδι μου, κανε πραγματα που να ταιριαζουν στο χαρακτηρα σου! δε μπορουμε να ειμαστε καλοι σε ολα, ουτε μπορουμε να περιμενουμε απο την ψυχοθεραπεια να μας κανει καλους σε ολα.

εγω πχ εχω παει σε ψυχολογο για να συζητησω τα περι κοινωνικων γιατι πολυ συχνα μπλοκαρα, ντρεπομουνα κλπ. αλλα για να γινω ηθοποιος, δε θα πηγαινα! τοσα πραγματα υπαρχουν να κανω, ηθοποιος μου ειναι κατι πολυ εξω απο το δικο μου ειναι. ολα εχουν κ ενα οριο δλδ.

PanosGrs
09-10-2010, 01:11
Για σας. Δεν μπορούσα να γράψω νωρίτερα. Δεν έχω ζήσει πολλές καταστάσεις για να έχω νιώσει ιδιαίτερα συναισθήματα και να έχω την ευκαιρία να εκφραστώ. Οι γονείς μου πρότειναν να διαβάσω βιβλία και έτσι αποφάσισα να να σας παραθέσω αυτά που σκέφτηκα Εφόσον υστερώ σε έκφραση δηλαδή εικόνες που δεν υπάρχουν άρα θα τις δημιουργήσω. Καταλήγω με αυτές τις ενέργειες.

*Θα διαβάσω βιβλία που έχουν εικόνες και πολλές καταστάσεις
*Θα μιλάω σε πολλές γυναίκες και θα τισ ζητάω μετά φυσικά απο γνωριμία να πάμε σε ένα ωραίο μέρος όπου δημιουργεί έντονα συναισθήματα
*Σε κάθε πράγμα θα διακρίνω την ομορφιά του και θα την τονίζω
*θα βάλω στην ζωή μου φωτεινά χρώματα (πχ δωμάτιο,μηχανάκι,κτλ...)
*Θα βλέπω ταινίες ερωτικές και γενικά είδη με συναίσθημα

Αυτά εδώ πως σας φαίνονται?

Paprika
09-10-2010, 15:47
Καλημέρα,

Αυτό το \"εκφράσου\" είναι πολύ κλασικό στα ωδεία.
Για κάποιο λόγο ο κόσμος ξεχνά τη μουσική και προσέχει τον μουσικό, περιμένωντας να δει τρελό show!

...αυτό που βοήθησε εμένα, ήταν να παίζω μόνο πράγματα που μ ευχαριστούσαν. Ώντας στην αρχή, αυτό θα ναι μάλλον ανέφικτο...

Άλλο πράγμα που βοηθά είναι, όντως, η οπτικοποίηση. Ή η κάθε \"μετάφραση\" του ήχου σε κάτι πιο χειροπιαστό.

Όσο θα προχωράς σε επίπεδο, θα φτιάχνεις τον ήχο σου και θα γουστάρεις και μόνο που τον ακούς, οπότε δε θα χρειάζεσαι \"βοηθήματα\".