PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΕΣ

BrokeN_DoLL
11-09-2010, 02:23
Κατ αρχην καλησπερα,

θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις,

εχω σχεδον ξεμπλεξει απο σταδιο ανορεξιοβουλιμιας εδω και καποιους μηνες. οχι τελειως εχω ακομα τα προβληματακια μ αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο ωστε να μ τρωει την ζωη, οπως μεχρι 1 χρονο πριν.

εκανα χαλια διατροφη, ετρωγα 6 φορες την βδομ μονο μαρουλι κ φρουτα, κ 1 μερα πολυ φαγητο κ γλυκα. ισως κ 4.000 με 5000 θερμιδες σε 1 μερα.εκεινη την 1 μερα.

συνολο εβδομαδιαιων θερμιδων μεχρι 8000 ΤΟ ΠΟΛΥ.

ετσι εχανα συνεχεια.αλλα η στερηση τροφων με εκανε ενα βουλιμικο τερας εκεινη την 1 μερα που ειχα αποφασισει να φαω ο,τι θελω, με αποτελεσμα να ζω μονο για κεινη την μερα.

με τον καιρο προσπαθησα κ το απεβαλλα κ πλεον αμα φαω ενα σοκολατακι μεσοβδομαδα δν με οδηγει σε βουλιμικο.

το ερωτημα μ ειναι το εξης, αυτες τις 4.000 θερμιδες που ετρωγα σε 1 μερα, αμα τις μοιρασω μες στην βδομαδα κ εχω συνολο θερμιδων παλι 7000 με 8000 εβδομαδιαιως, εχω το ιδιο αποτελεσμα? η δεν πιανει το ιδιο με το να τις τρως σε 1 μερα? φυσικα απο αποψη υγειας ειναι καλητερο, αλλα πιανει?

ας πουμε τωρα τρωω κανονικα καθημερινες φαγητο μικρη μεριδα μεσημερι, χωρις ψωμια κλπ κλπ, αλλα ισως να τυχει μες στην βδομ να φαω βραδυ κανα ποπ κορν καμια βαφλα κανα γλυκο. ας πουμε 3 βραδυα την βδομ.

συνολο μετραω τοσο: 7000-8000 εβδομαδιαιως.

να ανησυχω μηπως παιρνω βαρος η δεν διατρεχω κινδυνο?με πιανει ανησυχια κ νιωθω ολο κ πιο παχια αν κ μ λενε οτι δν παχαινω ισως φαινομαι κ πιο λεπτη.

προσεχω να μν ξεπερναω τις ημερισιες θερμιδες μ τρωω ακομα κ λιγοτερο απ τις ημερισιες μου.

ας πουμε αυτη τη βδομ τα μονα παραπτωματα μ ηταν σμρ 1 παγωτο, χτες καμποσο ποπ κορν κ προχτες 1 κρεπα σοκολατα. ολα αυτα βραδυ. αλλα μεσημερι ειχα φαει πολυ λιγο εως καθολου

elis
11-09-2010, 05:55
οτι και να κανεισ αν φασ παραπανω ο οργανισμοσ αποθηκευει τισ επιπλεον θερμιδεσ σε μορφη υγρου λιπουσ η φαση αυτη κραταει 2-3 μερεσ και μετα τισ αποθηκευει σε πιο στερεη μορφη το υγρο λιποσ λοιπον αμα δεν φασ ειναι το πρωτο που καιγεται αρα οσο και να φασ μια μερα αμα δεν φασ την επομενη κανονικα κατι πρεπει να φασ για να ενεργοποιησεισ τον μεταβολισμο τοτε δεν εχεισ προβλημα

*Ghost*
11-09-2010, 12:13
Το να τρως \"μοιρασμενες θερμιδες\" ειναι ισως και ΠΙΟ αποτελεσματικα, ιδιως μακροπροθεσμα, απο το να τρως σαν \"βουλιμικο τερας\" οπως ειπες (χαχα!:P) μια φορα την εβδομαδα!
Το βασικο ειναι να τρως ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Δηλαδη να τρως απο λιγο καθε δυο ωρες, για να κρατας ενεργοποιημενο τον μεταβολισμο σου! Μπορεις να φας κανονικη μεριδα το μεσημερι, μιση μεριδα το βραδυ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρωινο και ενδιαμεσα φρουτα, γιαουρτια, σαλατιτσες, τετοια πραγματα! Εφοσον δεν ξεπερνας τις 1200 θερμιδες την ημερα, θα χανεις βαρος! Βεβαια, αν εισαι ηδη αδυνατη, τοτε μην περιμενεις οτι θα δεις μεγαλες αλλαγες!! Ο ιδιος ο οργανισμος σου λεει οτι εχει ρυθμιστει σε ενα καλο βαρος.
Επισης, θα μπορουσες να κανεις λιπομετρηση σε καποιο διατροφολογικο γραφειο, να δεις ποσος ειναι και ο βασικος μεταβολισμος σου, και αρα ποσο μπορεις να τρως και να χανεις βαρος, αλλα να δεις και τι παιζει με την μυικη μαζα και το λιπος σου! Γιατι μπορει να εχεις λιγο παραπανω βαρος και να οφειλεται σε μυες! Η αντιστοιχα, να μην χανεις τοσο ευκολα επειδη εχεις πολυ λιπος!

Μην ξεχνας: μυικη μαζα=υψηλος μεταβολισμος!
Γι αυτο γυμναστικη! ;)

Lou!
11-09-2010, 15:26
εγω νομιζω οτι αν τρως 7000-8000 θ εβδομαδιαιως, οπως κ να τις κατανειμεις το ιδιο θα παχυνεις (η σχεδον το ιδιο). προφανως τον πιο πολυ κοσμο τον βολευει να κατανεμει καθε μερα ισες θερμιδες. το δικο σου σεναριο ακουγεται πολυ ακραιο κ θα ηταν μαρτυριο για πολλους (6 μερες κατοχη κ μια μερα βαρυστομαχιες κλπ)

εσενα ποια μεθοδοα σου παει καλυτερα?

για το αν θα παχυνεις η οχι, θα δειξει ο χρονος. αν οι μερες περνανε κ τα ρουχα σου δεν στενευουν, αν ανεβαινεις σε ζυγαρια κ δεν αυξανει το βαρος σου (εδω δεν μιλαω για τις καθημερινες αυξομειωσεις γραμαριων η 1-2 κιλων, μιλαω να υπαρξει αυξητικη ταση), ε τοτε δεν θα παχυνεις! :)

carrie
11-09-2010, 15:49
sygnwmh gia ta greeklish alla exei provlima to pc mou. Pwpw kopela mou, pws mporeis kai kathesai kai metras thermides????????????????????????????????????? Phgaine se enan diaitologo kai metra piata me ygieino fagito kalytera. Kopse to metrhma twn thermidwn. De mporw na apanthsw se tetoies mathimatikes erwthseis otan milame gia ygeia. De xreaizontai mathimatika alhtheia, ligh logikh xreiazetai, ena kalo prwino, ena frouto, mia merida fagito, salata, kana glykaki, vradino. oxi polla thganita lipara kai glyka. Mpoei na ftaiei h apextheia pou exw sta mathimatika, pwpw pws thn paleueis eilikrina. Perasa ki egw periodo anorexias pou ehmoun 15 kila katw apo to kanoniko mou varos, alla de metraga thermides pote. Ektote exw grammenes oles tis diaites tous kosmou kai tis zygaries, akouw to myalo mou k to stomaxi mou, k kamia atasthaleia pou k pou mia xara einai sto programma, de thelw na ginw h claudia schiffer!

BrokeN_DoLL
11-09-2010, 16:49
δεν κανω πια αυτο το πραμα των 6 ημερων αποχη κ 1 φαγοποτι!!!ειπα καθαρα πιο πανω τι κανω προσπαθω να μν ζοριζομαι κ να μν καταπιεζομαι πια!

δεν εχω παρατηρησει να παχαινω αλλα μ μενει το τρελο αγχος μετα απο 2 μερες στην σειρα πχ που ισως φαω βραδυ γιαυτο ρωταω!αμα δν μετραω κ καμια θερμιδα θα τρελαθω δν θα ξερω που βαδιζω κ συνεχως θα νομιζω πως παχαινω εδω με ΒΛΕΠΩ πιο παχια μεσα σε 2 μερες αν φαω βραδυ, εστω κ αν δν εχω φαει τπτ ολη μερα. κ μ λενε πως ειναι παραλογο.

γιαυτο ρωταω να μ πειτε. 8000 την εβδομαδα, ειτε ειναι σε 1 μερα ειτε ειναι μοιρασμενες (ασχετα αν ειναι βραδυ η πρωι) το ιδιο δεν ειναι? να ειμαι ηρεμη?

Lou!
11-09-2010, 16:59
κοιτα δεν ειμαι ειδικος διατροφολογος, αλλα κατα την δικη μου κριση, που μου αρεσει κ η φυσικη, το ιδιο νουμερο παχαινει το ιδιο, ανεξαρτητα απο το αν ειναι βραδυ η πρωι, γιατι θερμιδες αυτο σημαινει, μια ορισμενη ποσοτητα ενεργειας, που αν ειναι παραπανησια σε σχεση με αυτο που χρειαζεται ο οργανισμος, θα αποθηκευτει σε λιπος.

βεβαια ακουγονται φημες οτι το βραδυνο παχαινει περισσοτερο, δεν ξερω αν ισχυουν, εγω προσωπικα δεν τις πιστευω.

κ εγω μετρουσα θερμιδες για μεγαλο χρονικο διαστημα κ ημουν σε πολυ καλα κιλα, κ σταθερη πανω κατω. μετα που εκοψα το μετρημα κ ακουγα τα μηνυματα του κορμιου μου, παχυνα! (εμ βεβαια αφου ειμαι λιγουρω! :))

τωρα, οταν μετραγα θερμιδες δεν με απασχολουσε αν ετρωγα πρωι η βραδυ. με απασχολουσε μονο στο συνολο της ημερας να μην ξεπερνω ενα οριο. οποτε δεν νομιζω να με παχαινε το βραδυνο, αλλα μονο οι εξτρα θερμιδες επι συνεχομενες ημερες.

Αυτα!

εντιτ: το βραδυνο λεγεται οτι ειναι επιβαρυντικο για το στομαχι, αν τρως μεγαλο γευμα το βραδυ κ μετα κοιμασαι στο καπακι. (δλδ δεν φταιει η ωρα βραδυ, φταιει ο συνδιασμος φαι+ οριζοντιωση) πχ ανθρωποι που εχουν παλινδρομηση, απαγορευεται δια ροπαλου το βραδυνο κ υπνος γιατι ανεβαινουν τα φαγητα στον οισοφαγο.

BrokeN_DoLL
11-09-2010, 17:39
A γεια σου με καλυψες πληρως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εισαι πολυ γλυκια!!!!!!!!!!

κ εγω ετσι γιαυτο μετραω θερμιδες για να ξερω να νιωθω ασφαλης οχι για κανα αλλο λογο.

οταν ειχα σταματησει να μετραω παχυνα κ εγω!

μετραω απλα της εβδομαδας οχι καθε μερα καθε ωρα καθε λεπτο!

ποσα κιλα εχεις χασει αν επιτρεπεται?

carrie
11-09-2010, 18:54
egw nomizw pantws oti exeis alla themata kai agxh ta opoia vgainoun ws provlimata sto fagito. Apo oti eriksa mia syntomi matia se diafora posts sou mallon epibebaiwnetai auto. Giauto anti na antimetwpizeis ta symptwmata (diataraxes proslipsis fagitou), prospathise na antimetwpiseis tis aities. De mporw na boithisw parapanw nomizw apo edw. :)

*Ghost*
11-09-2010, 19:20
Θεωρητικα, θα επρεπε να ειναι το ιδιο ειτε παιρνεις τις θερμιδες μοιρασμενες, ειτε σε ενα απογευμα!
Αλλα επειδη το σωμα ειναι ενα βιολογικο μηχανημα, κατι τετοιο δεν ισχυει απολυτα.
Ο οργανισμος μας ειναι προγραμματισμενος με τετοιο τροπο ωστε να εξασφαλιζει οσο το δυνατον πιο μακροχρονη επιβιωση χωρις πολυ φαγητο.
Τι εννοω?
Οτι οταν καταναλωνουμε για πολλες μερες λιγες θερμιδες, ο οργανισμος μας \"κανει κραττει\" στις καυσεις, δηλαδη πεφτει ο μεταβολισμος του. Ετσι, οταν παρουμε μαζεμενες πολλες θερμιδες σε μια βουλιμικη κριση, το μεγαλυτερο μερος των θρεπτικων θα αποθηκευτει στο σωμα μας, αφου ο οργανισμος \"νομιζει\" οτι βρισκεται σε \"κινδυνο\" και οτι αφου η προσβαση σε φαγητο ειναι περιορισμενη, αποθηκευει οτι μπορει με καθε ευκαιρια.
Αν οι θερμιδες ειναι κατω απο το ποσο που καταναλωνεις, ναι μεν δεν θα παχαινεις, αλλα θα συσωρευεις λιπος. Δηλαδη, μπορει να εισαι αδυνατη, αλλα \"πλαδαρη\". Και αυτο ειναι ακομα χειροτερο!
Συν το οτι με αποτομες μεταβολες στην προσληψη τροφης διαταρασσεται η βιοχημεια του σωματος! (γι αυτο για παραδειγμα δεν μπορουν σε καποιον με προχωρημενη ανορεξια απλως να χορηγησουν φαγητο, αλλα προηγειται μια \"προσαρμογη\").

Παντως, με το προγραμμα που αποκολουθεις τωρα εισαι μια χαρα! Δεν χρειαζεται να ανησυχεις! ;)
Πηγαινε και λιγο γυμναστηριο και θα δεις το σωμα σου να μεταμορφωνεται!!!

Lou!
11-09-2010, 19:55
me,

τωρα τα ξαναπηρα, γιατι το κοψα το μετρημα. πρεπει να ξαναχισω.

αλλα με τις θ ημουν περιπου 10κ. πιο κατω απο οταν ετρωγα ο,τι να ναι.

βασικα κ αυτο που γραφει η γκοστ παιζει να ισχυει. (για πτωση του μεταβολισμου)

BrokeN_DoLL
11-09-2010, 22:56
εχω καλο μεταβολισμο παντα εχανα βαρος δν ξερω πως αλλα εχανα.............

βεβαια παιρνω κ ευκολα!!!!

claire
13-09-2010, 21:06
δεν ξερω από που να αρχίσω. 7000 θερμίδες τη βδομάδα ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ λιγες. και φαντάζομαι πως θα είναι και κακής ποιότητας θερμίδες. δηλαδή αν τρως μαρούλια και κρέπες απλά καταστρέφεις το σώμα σου.

πρέπει να τρως περίπου 5 γεύματα τη μέρα με όλων των ειδών τις τροφές.

claire
13-09-2010, 21:08
επισης γυμνάζεσαι? ποια ώρα της μέρας? τι τρως πριν από τη γυμναστική και τι μετά?

curtains
14-09-2010, 03:00
Προφανως και μοιρασμενες και γιατι το αποτελεσμα στην διατηρηση ή την απωλεια των κιλων που επιθυμεις θα ειναι καλυτερο και για να μη ζαλιζεσαι, κουραζεσαι, πεινας σα λυκος, νευριαζεις (γιατι τοση στερηση σιγουρα προκαλει και νευρα) κτλ

RainAndWind
14-09-2010, 11:07
Μe-vs-Myself,αυτό το μέτρημα των θερμίδων,καθώς στα ανορεξικοβουλιμικά άτομα είναι ψυχαναγκαστικό,θα χρειαστεί να το αποφεύγεις.Όπως και τη χρήση της ζυγαριάς σου.Φαντάζομαι πως αν ρωτήσεις και τον γιατρό σου,αυτή θα είναι η οδηγία του.Εφόσον ξέρεις πως υπάρχει θέμα εκεί,πως ο έλεγχος του βάρους έχει γίνει εθισμός,πρέπει να πάρεις κι εσύ κάποιες πρωτοβουλίες ώστε οι συμπεριφορές/παράλληλες που ευνοούν τη διατήρηση του εθισμού να εξουδετερωθούν.

Βάλε τη ζυγαριά κάπου που να μην είναι σε πρώτη θέα,να μην έχεις πρόσβαση σε αυτήν άμεσα και εύκολα,πχ σε ένα ντουλάπι και βγάζε την πχ μία φορά στις 15,κάνε δηλαδή ένα είδος αρχικής απεξάρτησης,με κάποιες συμβιβαστικές ποιότητες για αρχή).

Οι θερμίδες που παίρνεις είναι πολύ λίγες και σίγουρα η στέρηση σε οδηγεί ευκολότερα στα βουλιμικά.Ο οργανισμός μας δεν ψεύδεται και δεν ξεγελιέται από τέτοια επίπλαστα μέτρα,μη φυσικά.Η τάση του να λιγουρεύεται,να επιθυμεί ακόμη εντονότερα αυτό που του στερούμε με απαγορεύσεις,δε θα πάψει να υπάρχει αν δεν πάρει το μήνυμα πως του δίνουμε αρκετή και ποιοτική τροφή ώστε να συνεχίσει τις λειτουργίες του.Αυτός είναι ο ρόλος του μεταβολισμού μας,να ρυθμίζει την όλη διαδικασία.Αν εσύ τον σκοτώνεις λίγο λίγο επιτάσσοντάς του την εξαναγκαστική συμμόρφωση,ε,επαναστατεί και σε τιμωρεί,ώστε όταν κάνεις την παραμικρή \"παρασπονδία\"να βάζεις βάρος σε χρόνο ντετέ.
Φυσικό δεν είναι,εφόσον του δίνεις το μήνυμα πως στερείται,αυτό που παίρνει όταν θυμάσαι να φας να το φυλά ως κόρη οφθαλμού.:P

5γεύματα,μικρά.Πρωινό,δεκατ ιανό,μεσημεριανό,απογευματ ινόβραδινό.Με όλα τα απαραίτητα για το σώμα,40% πρωτείνη,40% υδατάνθρακες,20% λίπη(μην σε τρομάζει η λέξη,το ελαιόλαδο πχ έτσι λέγεται).Οι κατηγορίες των υδατανθράκων στα γεύματα που παίρνεις νωρίς.Ένα ή δύο φρούτα,σαλατούλες,γαλακτοκ ομικά με λίγα λιπαρά,άπαχο κρέας αν είσαι κρεατοφάγος ή σόγια,φασόλια,τόφου,κλπ αν είσαι χορτοφάγος,γενικά μεγάλη ποικιλία τροφών,σε λογικές ποσότητες.

Και ΜΗ ΜΗ ΜΗ βαφτίζεις τροφές ως \"κακές\".Δεν είναι κακό το λίπος,ούτε η ζάχαρη,ούτε το αλεύρι,η άλογη χρήση τους είναι που δημιουργεί το ζήτημα.

BrokeN_DoLL
14-09-2010, 11:37
οχι δν τρωω μονο μαρουλια πια τρωω πολυ καλα περιοριζομαι σε γλυκο 1 φορα την βδομ πχ, κ στα ποπ κορν που χω αδυναμια καμια 2....

αλλα γενικα τρωω πρωινο, κ μεσημερι φαγητο μικρη μεριδα χωρις καθολου ψωμι κ σαλατα χωρις λαδι. απο κει κ επειτα για ητν υπολοιπη μερα συνεχιζω τρωγοντας φρουτα κ κανα γιαουρτι το βραδυ. για να δουλευει ο μεταβολισμος.

παντως εχω κανει τρομερη προοδο δν με πιανουν καθολου βουλιμικα~~~~~~~~~~~~!!!νιωθω πολυ τυχερη

απλα εχω αυτο το αγχος με την κατανομη. δλδ αν τυχει να χω φαει 2 βραδυα συνεχομενα (οχι απαραιτητα παααρα πολυ φαι απλα τρωγοντας βραδυ κ μονο) με πιανει οτι παχυνα αμεσως κ το βλεπω κ στον καθρευτη.οταν ειναι να φαω βραδυ ομως δν τρωω φαγητο μεσημερι. ο γιατρος μ λεει οτι ειναι παραλογο κ αφου δν ξεπερναω τις 1000 την μερα , ακομα κ τρωγοντας μονο βραδυ 2-3 φορες την βδομ δν παχαινω ετσι ευκολα.

βασικα το θεμα με το φαγητο ηταν στην εφηβεια μ που ημουν πολυ ατιθασο παιδι με βαζανε συχνα οι γονεις μ τιμωρια σπιτι κ η μονη μ χαρα ηταν οταν παραγγελνανε φαγητο .θυμαμαι ενθουσιαζομουνα. βραδυ. σουβλακια κλπ κλπ

απο κει κ περα οσα κιλα κ να χανω δν μ φαινεται πως θα χω ποτε αρκετα ωραιο σωμα. ο διαιτολογος μ ειχε πει οτι το καλουπι μ ειναι να μαι τουλαχιστον μεχρι 60 κιλα. εχω φαρδια λεκανη κ μεγαλο σκελετο με αποτελεσμα κατω απ τα 55 κιλα να φαινονται τα κοκκαλα μ κ μαλιστα ειχε τσαντιστει τοσο πολυ μαζι μ που ειπε οτι αμα συνεχισω ετσι παυει να με αναλλαμβανει

claire
14-09-2010, 16:09
το ωραίο σώμα δεν μετριέται από τα κιλά, αλλά από το πόσο γυμνασμένο είναι. δηλαδή γκόμενα 50 κιλά εντελώς αγύμναστη σίγουρα θα έχει χειρότερο σώμα από γκόμενα 60 αλλά γυμνασμένη.

curtains
14-09-2010, 17:02
Γκομενα? Ιου claire. :P
Παντως θα συμφωνησω απολυτα. Κι εμενα ενα σωμα σφριγγηλο και γυμνασμενο, ακομα και με λιγα κιλα παραπανω, μου φαινεται πιο καλαισθητο απο ενα αδυνατο και πλαδαρο.

melissa
15-09-2010, 07:25
Καταρχάς θα συμφωνήσω κι εγώ ότι οι θερμίδες που λες είναι πάρα πολύ λίγες. Οι θερμίδες αυτές αντιστοιχούν σε περίοδο δίαιτας όχι σε κανονική διατροφή.Αυτό το πράγμα το οποίο κάνεις στον εαυτό σου είναι ό,τι χειρότερο. Με αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις τον μεταβολισμό σου και μην κοιτάς το εδώ και τώρα αλλά δες το με μια πιο μακροπρόθεσμη σκοπιά. Στα 20 πάνω κάτω όλοι έχουμε καλό μεταβολισμό αν όμως δεν προσέξουμε τί γινεται αργότερα;

Είναι λάθος να παραλείπεις γεύματα μέσα στη μέρα προκειμένου το βράδυ να κάνεις κάποια διατροφική \"ατασθαλία\". Καλύτερο είναι να τρως κάτι έστω και με χαμηλές θερμίδες. Σκέψου ότι τρως κάτι το πρωί το οποίο υποθέτω ότι έχει χαμηλές θερμίδες. Αυτό είναι πολύ λάθος. Είναι καλύτερο να φας ένα καλό πρωινό γιατί θα το κάψεις σίγουρα μέσα στη μέρα. Το μεσημέρι αν δεν φας με την προοπτική να φας το βράδυ ο οργανισμός σου θα νιώσει ότι κάτι δεν πάει καλά. Έτσι το βράδυ ειδικά αν φας κάτι με πολλά λιπαρά πριν πας για ύπνο θα αποθηκεύσει το λίπος γιατί επιτέλους βρήκε ενέργεια και με τον τρόπο που του την προσφέρεις δεν ξέρει πότε θα ξαναδεί! Αν όμως φας το μεσημέρι και καλύτερα θα λειτουργήσει ο οργανισμός σου και εσύ δε θα πέσεις με τα μούτρα πχ στην κρέπα. Αν δεν πεθαίνεις της πείνας θα φας με περισσότερη σύνεση.

Γενικά επειδή έχω περάσει από αυτό το στάδιο που περιγράφεις κάπου στο τέλος του σχολείου, έχω να σου πω ότι τώρα τρώω κανονικά προς πολύ αλλά κιλά δεν βάζω. Και το σώμα μου είναι πολύ καλύτερο από τότε. Αντί να δίνω βάση στις θερμίδες, δίνω βάση στο τί τρώω και πώς το κατανέμω μέσα στη μέρα. Δηλαδή, πολύ καλό πρωινό κάθε μέρα (γάλα ή χυμό, τοστ, αυγό, τυράκι με ψωμάκι, δημητριακά όχι όλα μαζί φυσικά!), μεσημεριανό, ένα φρούτο ή γιαούρτι το απόγευμα και το βράδυ προσπαθώ το τελευταίο γεύμα μου να είναι πριν τις 11. Βεβαια, αυτό με την ώρα που θα φας είναι σχετικό, όπως είπε κάποιος πιο πάνω έχει σημασία τί ώρα θα κοιμηθείς, να φροντίζεις να φας αρκετά πιο νωρίς.

Εγώ στα τέλη του λυκείου ακολουθούσα μια διατροφή με παρόμοιο σκεπτικό με το δικό σου. Δεν έτρωγα πρωινό, μετά έτρωγα ένα μηλαράκι, πήγαινα για 2-3 ώρες γυμναστήριο (!) ελαφρύ μεσημεριανό και το βράδυ του έδινα και καταλάβαινε. Έτρωγα όλες τις θερμίδες της ημέρας εκείνη την ώρα. Κιλά δεν πήρα αλλά το σώμα μου δεν το αισθανόμουν καλά. Καταρχάς πεινούσα πάρα πολύ. Ταυτόχρονα ήμουν πάρα πολύ ευερέθιστη λόγω πείνας. Μην το κάνεις αυτό το πράγμα στον εαυτό σου. Αντί να μετράς θερμίδες, ξεκίνα κάποια δραστηριότητα και τρώγε καλύτερα. Έτσι βοηθάς το σώμα σου και την ψυχολογία σου. Το μυστικό είναι σωστά γεύματα και άσκηση.

BrokeN_DoLL
15-09-2010, 14:24
οχι οχι δν καταλαβες!δεν τρωω βραδυ!μονο ααααμα τυχει να βγω με παρεα για φαγητο εξω τοτε την μερα εκεινη δν τρωω πολυ μεσημερι με την προυποθεση να φαω βραδυ!και πρωινο τρωω παντα!!!απλα τρωω πολλα φρουτα γτ δν μ κανει πλεον αισθηση η τροφη δν πειναω. αλλα τρωω απλα λιγο!χωρις ψωμια γλυκα λαδι κλπ κλπ. τα περιοριζω αυτα το σκ

melissa
15-09-2010, 16:35
Μα και το βραδυνό γεύμα είναι. Ούτε αυτό πρέπει να το παραλείπεις! Το ότι όλες οι δίαιτες αναφέρουν και το βραδυνό πάντα δε σου λέει κάτι? Όσο για την καταδίκη του ψωμιού, του λαδιού και των γλυκών πρέπει να τρως τα πάντα! Το λάδι είναι απαραίτητο για μια σωστή και ολοκληρωμένη δίαιτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψωμί. Μην το κάνεις αυτό το πράγμα στον εαυτό σου. Είναι παράλογο και παιδεύεσαι τζάμπα. Μπορείς να μείνεις αδύνατη χωρίς να ψωμολυσσάς.

Soul_Rebel
20-09-2010, 20:28
Για αρκετά χρόνια δεν έδινα καμία σημασία στο πόσες θερμίδες λαμβάνω και πόσες καίω, το θεωρούσα και χαζό να κάθομαι με ένα μπλοκάκι στο χέρι και να λέω «αυτό έχει τόσες θερμίδες, εκείνο τόσες, σύνολο…» . Το τελευταίο δίμηνο όμως αποφάσισα να χάσω κιλά καθώς είχα πάρει μια δεκάρια παραπάνω από το βάρος μου, έτσι αποφάσισα να κάνω διατροφή.
Βέβαια επειδή ποτέ δεν ήμουν των άκρων, δεν ακολούθησα ακραίες μεθόδους, ελάττωσα τα γλυκά, που έτρωγα καθημερινά, σταμάτησα να πίνω αναψυκτικά και να βάζω ζάχαρη σε διάφορα ροφήματα, μείωσα τις ποσότητες του φαγητού και τις έβαζα σε μικρότερο πιάτο, άρχισα να τρώω πιο αργά και να μασάω καλά την τροφή μου, τρώω κάθε 3 ώρες 5 φόρες την μέρα με ένα γεμάτο πρωινό, αργότερα ένα φρούτο, το μεσημεριανό, πάλι ένα φρούτο και το βράδυ κάτι ελαφρύ όπως ένα γιαούρτι ή τίποτα φρυγανιές. Το πρώτο διάστημα είχα ρίξει μια ματιά σε έναν βιβλίο που αναφερόταν στις θερμίδες, ο λόγος ήταν πως ήθελα να ξέρω πάνω κάτω πόσες θερμίδες είναι το καθένα και να έχω μια επίγνωση του τι λαμβάνω.
Έτσι υπολογίζω να λαμβάνω 1200 με 1500 ημερησίως το πολύ και να χάνω κοντά στο μισό κιλό την εβδομάδα σταθερά κάθε εβδομάδα.

RainAndWind
24-09-2010, 00:35
Γεμίσαμε αυτόκλητους σωτήρες σε τούτο το φόρουμ.Δε μας παρατάς ρε φίλε να πας να ρίξεις καμία,αφού έχεις διαπιστώσει πως σε κάνει έξυπνο.Άιντε λέμε.

Ο_Κοσμος_Ειναι_Καλος
24-09-2010, 00:44
ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΜΑΘΑΝΕ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ. ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΠΛΥΝΕ ΚΑΝΑ ΠΙΑΤΟ.

RainAndWind
24-09-2010, 01:06
Και ζεις και στο μεσαίωνα.:P

dora-agxos
24-09-2010, 01:38
η εβδομη επιλογη τυφλωνει καλε κοσμε!παιξε κανενα παζλ καλυτερα.

Ο_Κοσμος_Ειναι_Καλος
24-09-2010, 01:53
ΔΕΝ ΖΩ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ. ΕΣΕΙΣ ΖΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ.

Ο ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΥΦΛΩΝΕΙ. ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΞ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ. ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ. ΛΑΜΠΙΚΟΣ Η ΞΕΜΠΙΚΟΣ.

melissa
24-09-2010, 01:57
Η πατάτα και το ψωμί γιατί θεωρούνται πλαστικούρες?

BrokeN_DoLL
01-11-2010, 19:20
διαβασα σμρ παλι για θερμιδες σε διαφορα σαιτ και ειδα οτι ειναι ευκολο να διατηρησεις τα κιλα σου ακολουθοντας την μεθοδο της μετρησης των θερμιδων σου.αλλα γμτ δεν ισχυει αυτο θυμαμαι περυσι πχ που παρ ολο που μετρουσα δν δεν υπερεβαινα τις 1500 την μερα ειχα παχυνει επειδη πχ αυτες οι 1500 σε μια μερα ισως να μν ητανε κρεας αλλα μονο γλυκο πχ!!!!!!!τελικα στεκει γμτ?

επισης στεκει κ αυτο π διαβασα οτι αμα φας πχ μεσα σε 3 μερες συνολο 7000 8ερμιδες αμα τις υπολοιπες 4 φας πολυ λιγοτερο ισοβαθμιζεται????????

DissolvedGirl
01-11-2010, 20:51
Θα σου πω γενικά τι στέκει όσον αφορά αυτά που νομίζω ότι ρωτάς.

Για να διατηρείσαι σταθερή στο βάρος σου ή να χάσεις κιλά σωστά, σταθερά και υγιεινά, πρέπει να προσεχεις ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΠΟΣΟΤΗΤΑ τροφής. Πράγματι, 1500 8ερμίδες σοκολάτας διαφέρουν από 1500 8ερμίδες στήθος κοτόπουλου. Οι περισσότερες σοκολάτες επιβαρύνουν τον οργανισμό σου με \"κακή\" ζάχαρη και λίπη, ενώ το στήθος κοτόπουλο αποτελείται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από πρωτεΐνες, για αυτό και είναι η No.1 τροφή όσων κάνουν δίαιτα. Η μέθοδος μέτρησης θερμίδων είναι η μιση διαδικασία. Η υπόλοιπη είναι το πως θα κατανείμεις αυτές τις θερμίδες μεταξύ όλων των θρεπτικών στοιχειων που χρειάζεται το σώμα σου καθημερινά.

Όσο για την \"ισοβάθμηση\", θέτεις την ερώτηση σου λάθος. Μην το σκέφτεσαι σε διάρκεια μιας εβδομάδας, ούτε όπως σου είπα πριν μονο σε αριθμό θερμίδων. Κάθε φορα που τρως παραπάνω από όσο χρειάζεσαι για αρκετό διάστημα, και ιδιαιτερα βλαβερές τροφές, θα πάρεις κιλά. Εάν αργότερα μειώσεις τις θερμίδες σου και περιορίσεις το φαγητό σου σε υγιεινές τροφές, θα χάσεις κιλά. Το ποσο καιρό θα σου πάρει όμως εξαρτάται από το μεταβολισμό σου και τις υπόλοιπες ασχολίες σου. Για παράδειγμα, εάν σταματήσεις τις υπερβολές στο φαγητό αλλα επίσης γυμνάζεσαι, θα χάσεις τα παραπάνω κιλά πιο εύκολα και γρήγορα από αν απλά κόψεις το πολύ φαγητό.

elis
02-11-2010, 01:50
Originally posted by DissolvedGirl
Θα σου πω γενικά τι στέκει όσον αφορά αυτά που νομίζω ότι ρωτάς.

Για να διατηρείσαι σταθερή στο βάρος σου ή να χάσεις κιλά σωστά, σταθερά και υγιεινά, πρέπει να προσεχεις ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΠΟΣΟΤΗΤΑ τροφής. Πράγματι, 1500 8ερμίδες σοκολάτας διαφέρουν από 1500 8ερμίδες στήθος κοτόπουλου. Οι περισσότερες σοκολάτες επιβαρύνουν τον οργανισμό σου με \"κακή\" ζάχαρη και λίπη, ενώ το στήθος κοτόπουλο αποτελείται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από πρωτεΐνες, για αυτό και είναι η No.1 τροφή όσων κάνουν δίαιτα. Η μέθοδος μέτρησης θερμίδων είναι η μιση διαδικασία. Η υπόλοιπη είναι το πως θα κατανείμεις αυτές τις θερμίδες μεταξύ όλων των θρεπτικών στοιχειων που χρειάζεται το σώμα σου καθημερινά.

Όσο για την \"ισοβάθμηση\", θέτεις την ερώτηση σου λάθος. Μην το σκέφτεσαι σε διάρκεια μιας εβδομάδας, ούτε όπως σου είπα πριν μονο σε αριθμό θερμίδων. Κάθε φορα που τρως παραπάνω από όσο χρειάζεσαι για αρκετό διάστημα, και ιδιαιτερα βλαβερές τροφές, θα πάρεις κιλά. Εάν αργότερα μειώσεις τις θερμίδες σου και περιορίσεις το φαγητό σου σε υγιεινές τροφές, θα χάσεις κιλά. Το ποσο καιρό θα σου πάρει όμως εξαρτάται από το μεταβολισμό σου και τις υπόλοιπες ασχολίες σου. Για παράδειγμα, εάν σταματήσεις τις υπερβολές στο φαγητό αλλα επίσης γυμνάζεσαι, θα χάσεις τα παραπάνω κιλά πιο εύκολα και γρήγορα από αν απλά κόψεις το πολύ φαγητό.
αυτη η κακη ζαχαρη που λεει εχει να κανει με την ινσουλινη κλπ που δε γινεται ενεργεια και αποθηκευεται σε λιποσ τοσα σου γραψα ρωτα κανα γιατρο που να ξερει να ασχολειται με αθλητεσ μποντι μπιλντινγκ να μαθεισ

Θεοφανία
02-11-2010, 02:44
Originally posted by Ο_Κοσμος_Ειναι_Καλος
ΔΕΝ ΖΩ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ. ΕΣΕΙΣ ΖΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ.

Ο ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΥΦΛΩΝΕΙ. ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΞ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ. ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ. ΛΑΜΠΙΚΟΣ Η ΞΕΜΠΙΚΟΣ.

Ποιο πρωην μελος νυν διαγεγραμμενο να είναι πάλι αυτο?

BrokeN_DoLL
02-11-2010, 11:51
θεφανια λολ τι ηταν το ακυρο ρε συ???

ναι απλα δεν καταλαβα τελικα.........

δεν τρωω πολυ, ισως φαω πολυ 3 μερες την βδομ, κανω κ γυμναστ κ παω κ χορο, ρωταω κτ πολυ απλο, παιζει ρολο ΠΩς θα τις κατανεμω καθε μερα τις θερμιδες/>?//????η απλα το συνολο στο τελος παιζει ρολο?οπως κ να φαω εστω αν την 1 μερα εφαγα 500 κ μια αλλη 3000, αν στο τελος τησ βδομ ειναι το πολυ 8000 παχαινω?

Renagia
02-11-2010, 12:05
σε καταλαβαινω,παλευω με διατροφικες διαταραχες ολη μου την ζωη.αν φαω περισσοτερο απο 600 θερμιδες την ημερα προκαλω εμμετο στον εαυτο μου.ειμαι το τελευταιο ατομο που μπορει να σε συμβουλεψει επομενως

BrokeN_DoLL
02-11-2010, 13:56
με αυτο το συστημα ομως δεν αδυνατιζεις πια ε? ευτηχως τους καθημερινους εμετους τους εχω κοψει πια.....δεν το κανω......ηταν μερες που ετρωγα σαν ζωο ορθια πανω απο τον νεροχυτη για να μπορω να τα βγαλω μετα. μερες που ετρωγα απ την βουλιμια μ μεχρι κ σκονη απο ζελε....μερες που μ επιανε βουλιμια ακομα κ αν μυριζα κρεμες σωματος!!!!!αλλα σκεφτομαι ΠΟΣΟ υπεφερα να τα βγαλω ολα αυτα απ το στομαχι μου...οποτε το χω μειωσει ισως στην 1 μερα την βδομ, μερικες βδομ κ καθολου!!!!!!!!!!!!

αν θελεις, δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αλλα ισως μ μιλησεις κ βρουμε μια ακρη μαζι....γτ καταλαβαινω το αγχος σου....

Renagia
02-11-2010, 18:54
δεν το κανω για να αδυνατισω το κανω για να διατηρησω το βαρος μου.οταν ηθελα να αδυνατισω δεν ετρωγα τιποτα μεχρι να φτασω στο επιθυμητο βαρος.ειμαι 47 κιλα,αν φαω 1500-2000 θερμιδες την ημερα οπως πρεπει να τρωει μια \'\'φυσιολογικη\'\' γυναικα βαζω ενα κιλο την εβδομαδα.τρωω μονο μια φορα το μεσημερι και δεν ειναι πληρες γευμα.τρωω ειτε λιγα δημητριακα, ειτε μια σαλατα,ειτε γιαουρτι με φρουτα.οταν με πιανουν βουλιμικα επεισοδια κατεβαζω οτι βρω στο ψυγειο.ολο αυτο δεν μπορω να το κρατησω μεσα μου και το αποβαλλω.
ειμαι συνεχως εξαντλημενη και εχω τρελα νευρα.παραλληλα εχω εθιστει και δεν μπορω να το σταματησω,το κανω απο τα 14.

BrokeN_DoLL
02-11-2010, 19:02
ΔΛΔ για να σαι 47 και να βαζεις 1 κιλο την βδομ με 1200 την μερα πρεπει να χεις υψος πανω απο 1.65 ε?

Renagia
02-11-2010, 19:15
ναι ειμαι 1.73,αν φαω κανονικα βαζω ενα κιλο+ την εβδομαδα

BrokeN_DoLL
02-11-2010, 19:22
ΠΡΑΜΑ π σημαινει πως πρεπει να σαι κανονικα καπου στα 63 κιλα :mad:

ετσι ομως ειναι πιο σκατα γμτ δν γινεται........μια ζωη δν θα μπορεις αμεσως θα τα παρεις!!!!!!!!!!!!!τι σκεφτεσαι να κανεις?ποσο καιρο διατηρεις τοσα κιλα? εγω κατω απ τα κανονικα μ 5 μηνεσ κρατησα.........κ μετα τα πηρα μεσα σε 1 μηνα.τοσα κ μερικα ακομα, ενω στα παραπανω ειχα πιο ευκολη συντηρηση.....

βασανιζεται κ σενα το μυαλο σ ε.με αυτο ομως διατηρηται η βουλιμια γμτ.....γτ λειπουν τροφες απ το συστημα........κ φοβαμαι οτι κ μενα με πιανει παλι.

κ γω ετρωγα μονο σαλατες κλπ...........κ 1 μερα την βδομ πολυ φαι ισως με εμετο ισως χωρις.ετσι εχανα 200-300 γραμ.την βδομ........

*Ghost*
02-11-2010, 21:39
Μe εσυ τι εχεις παρατηρησει στον εαυτο σου?? Παχαινεις οταν ακολουθεις το συστημα \"συνολικες θερμιδες στο τελος της εβδομαδας\"?? Ετσι πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να βρεις απαντηση: να παρατηρησεις τον οργανισμο σου και πως αντιδρα..

elis
02-11-2010, 22:52
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της αποθήκευσης, τα λίπη μεταφέρονται στα λιποκύτταρα σε μορφή ελεύθερων λιπαρών οξέων στην καρδιά του κυττάρου και ενώνονται με τη γλυκόζη για να δημιουργήσουν τριγλυκερίδια, που αποθηκεύονται στις αποθήκες του κυττάρου. Όλες αυτές οι λειτουργίες ορίζονται από την ορμόνη ινσουλίνη. Η κυτταρίτιδα εγκαθίσταται όταν οι «αποθηκευτικοί χώροι» του δέρματος γεμίσουν, με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να διογκωθούν για να χωρέσει περισσότερο λίπος. Λόγω της συσσώρευσης των λιποκυττάρων προκαλείται συμπίεση των αιμοφόρων αγγείων, που βρίσκονται πάνω στο συνδετικό ιστό, προξενώντας κατακράτηση υγρού και μειωμένη αποβολή τοξινών και λιπών.

elis
02-11-2010, 22:55
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1512

BrokeN_DoLL
03-11-2010, 11:55
μωρε πες το πιο απλα...............

δεν ξερω δεν κανω καθε βδομ το ιδιο........δλδ τελικο συνολο εβδομαδας εχω κατω απο 8000 η καπου εκει, δν ζυγιζομαι πια για να ξερω αν παχαινω η οχι. μ λενε πως δν παχαινω, αμα παχαινω σιγα σιγα ομως κ δν το καταλαβαινω?εγω παντα νιωθω πως παχαινω....

απλα με προβληματιζει ο τροπος κατανομης. τελικα παιζει ρολο το τελικο η οχι?δλδ αμα φαω 6000 σε 1 μερα και 2000 τισ υπολοιπες 6 ειναι το ιδιο με το να φαω 1000 την μερα? επισης διαβασα μια σαλατα ντοματα μαρουλι αγγουρι εχει 300 θερμιδες!!!!!!!!!!ειναι δυνατον???δλδ αμα τρωω 3 σαλατες την μερα ΜΟΝΟ παιρνω 1000 θερμιδες?????????????