PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ?

loopoftime
26-08-2010, 14:36
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙ.ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΛΕΠΤΑΛ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΤΟΣ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΧΑΝΑΧ.ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΑΡΜΣΚΣ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ,ΑΜΝΗΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΙΒΛΙΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΤΥΧΟΥΣ ,ΠΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΩΛΟΠΡΑΓΜΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ,ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΓΕΙΑΑΑΑΑ

pelariry
26-08-2010, 14:39
δηλαδή πριν το τριλεπτάλ και το ζάναξ δεν είχε προβλήματα με τη μνήμη σου;

loopoftime
26-08-2010, 14:43
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΧΑΧΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΟ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

pelariry
26-08-2010, 14:46
μάλλον θα είχες...

loopoftime
26-08-2010, 14:46
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΒΓΗΚΑΝ ΑΨΟΓΑ.

loopoftime
26-08-2010, 14:49
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ.ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΩ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ,ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΤΣΟΥΥΥΥΠ,ΝΑ Η ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ

loopoftime
26-08-2010, 15:14
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ,ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΦΑΣΗ.ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΑΝΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ,ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ,ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΟΦΕΛΗ.ΟΥΤΕ ΕΝΟΧΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

mr.blond
26-08-2010, 22:09
Originally posted by loopoftime
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ,ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΦΑΣΗ.ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΑΝΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ,ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ,ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΟΦΕΛΗ.ΟΥΤΕ ΕΝΟΧΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ γεια σου loop. εγω πιστευω οτι θα πρεπει να ανα φερεις στο γιατρο σου τις παρενεργειες,για να σου πει τι να κανεις. παντως διεκρινα οτι το εχεις παρει χαλαρα το προβλημα σου. χαιρομαι γιαυτο,ειλικρινα, μπραβο σου:)

loopoftime
27-08-2010, 17:50
mr.blond ,μην νομιζεις οτι ειμαι ανετη,δεν τρεχει τιποτα.απλα εχουν περασει 11 χρονια,τι να κανω δηλαδη?κανουμε και λιγη πλακα,αναλογως την διαθεση.και στην τελικη ,πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως εχουν καποιο προβληματακι στον εγκεφαλο,και ασε αυτους που ειναι υποτιθεται υγιεισ και κανουν κακο σε ανθρωπους,ζωα..και δεν κρινουν ποτε τον εαυτο τους..πιστεψε με σε σχεση με αυτους ,ειμαστε μια χαρα..

loopoftime
27-08-2010, 17:55
εσυ mr.blond?πως τα πας?

mr.blond
27-08-2010, 20:42
mr.blond ,μην νομιζεις οτι ειμαι ανετη,δεν τρεχει τιποτα.απλα εχουν περασει 11 χρονια,τι να κανω δηλαδη?κανουμε και λιγη πλακα,αναλογως την διαθεση.και στην τελικη ,πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως εχουν καποιο προβληματακι στον εγκεφαλο,και ασε αυτους που ειναι υποτιθεται υγιεισ και κανουν κακο σε ανθρωπους,ζωα..και δεν κρινουν ποτε τον εαυτο τους..πιστεψε με σε σχεση με αυτους ,ειμαστε μια χαρα.. σωστα τα λες..

mr.blond
27-08-2010, 20:45
εσυ mr.blond?πως τα πας? το παλευω:D προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος, και να περναω καλα.. προσεξα οτι εισαι κοριτσι, το αντιθετο νομιζα. χαρηκα

loopoftime
28-08-2010, 15:41
ναι μωρε,αισιοδοξια χρειαζεται,και γω βλεπω εικονες οτι κανω κακο σε αλλους και σε μενα,αλλα ξερω οτι στην πραγματικοτητα δεν προκειται να κανω τιποτα απο αυτα.ειναι απλα εικονες,σαν τηλεοραση ενα πραγμα!εγω κανω και υπερπαραγωγες!σου λεω εφε και κολπα!το κατι αλλο .χαχαχαχαα, τι νακανεις?life is life

loopoftime
28-08-2010, 16:16
αυτη ειναι η σελιδα μου,γραφω μουσικη,οποιος θελει την ακουει mr.blond!!http://www.myspace.com/zuluandroids

loopoftime
28-08-2010, 16:19
ωραιο βιντεακι http://www.youtube.com/watch?v=KXsuRhf0S50

mr.blond
28-08-2010, 17:56
αυτη ειναι η σελιδα μου,γραφω μουσικη,οποιος θελει την ακουει mr.blond!!http://www.myspace.com/zuluandroids για μισο λεπτο... εσυ την εγραψες τη μουσικη που ακουσα οταν μπηκα?

loopoftime
28-08-2010, 18:12
ναι. στο playlist les?τομ bipolar το 6.1 και τλοιπα.σαρεσε mr.blond?

mr.blond
28-08-2010, 18:16
ναι. στο playlist les?τομ bipolar το 6.1 και τλοιπα.σαρεσε mr.blond? παρα πολυ. το ακουω παλι τωρα:)

loopoftime
28-08-2010, 18:20
εχεις μηνυμα για δες!
;)

mr.blond
28-08-2010, 18:21
εχεις μηνυμα για δες!
;) ου να κοιταξω? δεν γνωριζω κ καλα απο κομπιουτερ

loopoftime
28-08-2010, 18:29
πανω πανω δεξια.θα λεει 2 u2u μηνυματα;)

loopoftime
28-08-2010, 18:51
mr.blond?σε αυτην την σελιδα ετσι?

mr.blond
28-08-2010, 20:38
το ειδα:)

mr.blond
30-08-2010, 00:43
αγαπητη μου loopita μου αν οντως εχεις απωλεια μνημης κ ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε εγω ειμαι στον αντιποδα, υπερμνησια. σαν πραγματικο παραδειγμα ακου ενα καλο θυμαμαι οταν ημουν στο νηπιαγωγειο τι σχηματα εφτιαχνα με πλαστελινη που την εκρυβα οταν σχολαγαμε με τι παιχνιδια επαιζα κ θυμαμαι το ποιημα μου (ολα τα ποιηματα εκτος της ΣΤ\' που θυμαμαι μονο 2 σειρες) αποτελεσμα: εχω κ κακες αναμνησεις που με βασανιζουν ακομα κ σημερα:( ισως ενα σημαντικο μερος του προβληματος να οφειλεται εκει:(

keep_walking
30-08-2010, 00:50
Originally posted by mr.blond
αγαπητη μου loopita μου αν οντως εχεις απωλεια μνημης κ ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε εγω ειμαι στον αντιποδα, υπερμνησια. σαν πραγματικο παραδειγμα ακου ενα καλο θυμαμαι οταν ημουν στο νηπιαγωγειο τι σχηματα εφτιαχνα με πλαστελινη που την εκρυβα οταν σχολαγαμε με τι παιχνιδια επαιζα κ θυμαμαι το ποιημα μου (ολα τα ποιηματα εκτος της ΣΤ\' που θυμαμαι μονο 2 σειρες) αποτελεσμα: εχω κ κακες αναμνησεις που με βασανιζουν ακομα κ σημερα:( ισως ενα σημαντικο μερος του προβληματος να οφειλεται εκει:(

Εγω νομιζω οτι δεν μπορεις να αποδωσεις ευθυνες στην μνημη σε γενικες γραμμες.

Εαν ειμαστε σε ασχημη διαθεση θυμομαστε ασχημα πραγματα (και παντα θα υπαρχουν ασχημα να θυμηθεις).

Εαν ειμαστε σε καλη διαθεση θυμομαστε ευχαριστα πραγματα ( και παντα θα υπαρχουν ευχαριστα να θυμηθεις).

Δεν νομιζω να παιζει ρολο η μνημη και οτι αυτο το θελω να ξεχασω ειναι κατι που δεν...πιανει , απλως θελω να γεμισω το μυαλο μου με ευχαριστες σκεψεις και να ξεπερασω καποια πραγματα.

Απο την αλλη δεν μιλαω για περιεργες περιπτωσεις οπως καποιος με απιστευτα καλη μνημη ισως να εχει προβλημα να αναπτυξει κριτικη σκεψη ή αλλες ικανοτητες?

Αλλα παμε αλλου τοτε.

mr.blond
30-08-2010, 01:03
Originally posted by keep_walking

Εαν ειμαστε σε ασχημη διαθεση θυμομαστε ασχημα πραγματα (και παντα θα υπαρχουν ασχημα να θυμηθεις).

Εαν ειμαστε σε καλη διαθεση θυμομαστε ευχαριστα πραγματα ( και παντα θα υπαρχουν ευχαριστα να θυμηθεις).

Δεν νομιζω να παιζει ρολο η μνημη και οτι αυτο το θελω να ξεχασω ειναι κατι που δεν...πιανει , απλως θελω να γεμισω το μυαλο μου με ευχαριστες σκεψεις και να ξεπερασω καποια πραγματα.

Απο την αλλη δεν μιλαω για περιεργες περιπτωσεις οπως καποιος με απιστευτα καλη μνημη ισως να εχει προβλημα να αναπτυξει κριτικη σκεψη ή αλλες ικανοτητες?

Αλλα παμε αλλου τοτε. hi keep.. αποδιδουμε ευθυνη σε εμας τους ιδιους η μνημη θεωρητικα ειναι μια δυναμικη ψυχικη λειτουργεια, το μυαλο. το μυαλο κ το σωμα στην ουσια ειναι οι 2 οψεις του ιδιου νομισματος:) μπορουμε λοιπον να αποδωσουμε ευθυνη αλλα ο τροπος χριζει ιδιαιτερα πολυπλοκος κ συναμα δυσκολος.. σιγουρα το μυαλο σκεφτεται αναλογα με τη διαθεση, π.χ αν εισαι στενοχωρημενος η χαρουμενος σκεφτεσαι αναλογως. στην τελαιυταια παραγραφο θα σκεφτηκες κυριως ατομα με αυτισμο. σωστα keep :) keep.... going

keep_walking
30-08-2010, 01:28

Originally posted by keep_walking

Αλλα παμε αλλου τοτε. hi keep.. αποδιδουμε ευθυνη σε εμας τους ιδιους η μνημη θεωρητικα ειναι μια δυναμικη ψυχικη λειτουργεια, το μυαλο. το μυαλο κ το σωμα στην ουσια ειναι οι 2 οψεις του ιδιου νομισματος:) μπορουμε λοιπον να αποδωσουμε ευθυνη αλλα ο τροπος χριζει ιδιαιτερα πολυπλοκος κ συναμα δυσκολος.. σιγουρα το μυαλο σκεφτεται αναλογα με τη διαθεση, π.χ αν εισαι στενοχωρημενος η χαρουμενος σκεφτεσαι αναλογως. στην τελαιυταια παραγραφο θα σκεφτηκες κυριως ατομα με αυτισμο. σωστα keep :) keep.... going

Thx:)

Οχι σκεφτηκα κατι που ειχα διαβασει οτι το να εχεις φωτογραφικη μνημη...μπορει να ειναι προβλημα για την...κριτικη σκεψη...τεσπα.

loopoftime
30-08-2010, 11:10
ισως παιδια.η μνημη ειναι σιγουρα επιλεκτικη.επιλεγει το τι θα θυμηθουμε και το ποτε.αλλα εγω απο παιδικη ηλικια δεν θυμαμαι τιποτα!1-2 πραγματα για να καταλαβετε.αυτο βεβαια, και πριν τα φαρμακα..ισως να το μεγαλοποιησα,αλλα οντως δεν θυμαμαι ταινιες,βιβλια.φαινεται δεν τα γουσταρει η μνημη μου.:D

keep_walking
30-08-2010, 12:27
Σε γενικες γραμμες η μνημη χειροτερευει με την ηλικια , ολοι το ξερουμε αυτο. Τα φαρμακα ναι επηρεαζουν την μνημη. Οι ψυχικες παθησεις παλι επηρεαζουν την μνημη , εγω εκοψα τα φαρμακα πηγα διακοπες και δεν μπορουσα να μαθω πεντε δρομους γιατι φυσικα ημουν πολυ φορτισμενος συναισθηματικα.
Ειναι πραγματι εκνευριστικο να μη θυμασαι ταινιες και βιβλια...λες γιατι ειδα την ταινια ή γιατι διαβασα τοτε το συγκεκριμενο βιβλιο? , γιατι ειμαστε ουσιαστικα ενα συνονθυλευμα αναμνησεων.
Τι να το κανεις πχ να εχεις 1500 ζωες αλλα να μην θυμασαι τις προηγουμενες? Ειναι το ιδιο με το θανατο.

Εγω εχω προβληματα μνημης και πολλες φορες αισθανομαι σε πολλες περιπτωσεις της ζωης μου οτι...ανακαλυπτω τον τροχο απο την αρχη , ειμαι γενικα καλος στο να τον ανακαλυπτω:P αλλα δεν παυω να προβληματιζομαι ιδιαιτερα γιατι με φρεναρει υπερβολικα.

Επισης μου δημιουργει κοινωνικα προβληματα , κυριως γιατι δεν θυμαμε προσωπα ανθρωπων και ονοματα , αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι στα προσωπα.

Φυσικα υπαρχουν ορισμενες τελετουργιες που μπορεις να κανεις , ορισμενες πρακτικες συμβουλες που μπορεις να ακολουθησεις πχ. οταν σου λεει καποιος οτι τον λενε Κωστα...του λες γεια σου Κωστα , δεν του λες απλως χαρηκα και λεγοντας το ονομα του βοηθας την μνημη.

Υπαρχουν βιβλια στην αγορα , υπαρχουν πρακτικες...δεν ξερω και αν υπαρχουν και ειδικοι που εξειδικευονται πανω στο αντικειμενο , καθως δεν ξερω και αν υπαρχει καποιο αποτελεσματικο φαρμακο που να βοηθαει την μνημη.

Προς το παρον δεν εχω ασχοληθει σε μεγαλο βαθμο , αν και επηρεαζει την ζωη μου σημαντικα.

loopoftime
30-08-2010, 14:50
και γω δεν εχω ασχοληθει σοβαρα με το προβληματακι αυτο.βεβαια επηρεαζει πολυ την ζωη μας ,το οτι δεν θυμομαστε.ειναι οντως σαν να πηγαινεις συνεχεια στην αρχη.μιλαμε να μην θυμασαι καταστασεις,βιωματα,εμπειρ ιες της προηγουμενης μερας.και πραγματι ο ανθρωπος απο το μνημονικο του εξελλισεται,προχωραει,αλλα ζει γνωμη για κατι που πιστευε.εγω προσωπικα\"διαμορφωνομαι\"καθημερινα χωρις να θυμαμαι τον λογο.μπορει να παιζει ρολο η οπτικη αντιληψη.αποτι ξερω υπαρχουν καποιες βιταμινες που βοηθανε.nootrope λεγονται,δεν ειμαι σιγουρη οτι γραφεται ετσι-νοοτροπ,προφερεται.θα δοκιμασω να τις παρω.αυτο που λες με τα ονοματα το εφαρμοζω,και βοηθαει.

mr.blond
30-08-2010, 14:54
εγω την \"ταιζω\" τη μνημη μου..:) δεν θα με \"προδωσει\" ποτε. οριστε οι τροφες: μουρουνελαιο, ginceng\"panax\", βασ. πολτο, gingo biloba, aminos, και ειδικες ασκησεις, με αριθμους.

mr.blond
30-08-2010, 15:25
keep-walking διεκρινα οτι εισαι εξυπνο ατομο.. ποσο χρονων εισαι κ απο τι πασχεις?:)