PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αρρυθμίες - αγχος???

Σελίδες : 1 [2] 3

Nicos70
05-04-2011, 11:35
panospeggy εισαι σίγουρος οτι θες να προχωρήσεις σε ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο? Απ ότι έχω διαβάσει είανι δίκοπο μαχαίρι αυτή η επεμβατική μέθοδο και σου συνιστώ να επιλέξεις γιατρό που να έχει μεγάλη πείρα στη συγκεκριμένη επέμβαση. Μιλάω για νοσοκομείο τύπου Ωνάσειο ή εξωτερικό . Διότι΄μπορεί να σου προκαλέσουν πολλαπλάσια προβλήματα αν δεν είανι προσεκτικοί με την καρδια σου

panospeggy
05-04-2011, 19:25
panospeggy εισαι σίγουρος οτι θες να προχωρήσεις σε ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο? Απ ότι έχω διαβάσει είανι δίκοπο μαχαίρι αυτή η επεμβατική μέθοδο και σου συνιστώ να επιλέξεις γιατρό που να έχει μεγάλη πείρα στη συγκεκριμένη επέμβαση. Μιλάω για νοσοκομείο τύπου Ωνάσειο ή εξωτερικό . Διότι΄μπορεί να σου προκαλέσουν πολλαπλάσια προβλήματα αν δεν είανι προσεκτικοί με την καρδια σου

Υπάρχει ένας γιατρός στον Ερυθρό Σταυρό τον οποίο μου έχουν συστήσει και από οτι μου λένε είναι ο κρουφαίος στο είδους του στην Ελλάδα και εξπέρ στις αρρυθμίες.
Έχω ραντεβού μαζί του στις 21/4 να με δει και να μου συστήσει τι να κάνω από δω και πέρα.

makisblack
07-04-2011, 12:22
σε παρακαλω πηγενε και ότι σου πι αν θες πεσμας και εμάς!! και σε πιο μέρος είναι ο γιατρός αθήνα η θεσσαλονίκη?:):)

Παστελι
07-04-2011, 12:28
Νικο μου δεν εχεις τπτ απολυτος οσοι εχουμε αγχος το περναμε ολο αυτο.Εμενα μου ανεβεναν οι παλμοι ξαφνικα στους 220 τι 140 μου λες?
Και εκανα ολες τις εξετασεις αλλα ολα μια χαρα.Και αυτο με το σταματημα της καρδια για 1 δευτερολεπτο το ειχα και ολα τα ειχα που εχεις εσυ αλλα δεν δινω πια σημασια.
Και εσυ 10 χρονια που εχεις αυτον τον φοβο εχεις παθει τπτ?Ειναι ψυχοσωματικο και τπτ αλλο.Μην φοβασε κριμα ειναι να παιρναει η ζωη σου και να εχεις αυτον τον φοβο να σε μαραζωνει.
Α!και κατι αλλο ,δεν νομιζω να εχεις αρυθμιες.Γιατι ο γιατρος σου ειπε οτι εισαι μιια χαρα τζαμι :cool:

Lacrymosa
08-04-2011, 13:01
panospeggy το αποφασισες τελικα?το σκεφτομουνα κι εγώ αλλά η οικογένεια μου με αποθαρρύνει γιατί θεωρούν ότι είναι υπερβολικό εκ μέρους μου και ακριβό (δε καταλαβαίνουν τι τραβάμε). Μάλλον θα ξανακάνω holter:(

Θέλω να ρωτήσω όποιον τον πιάνουν ταχυκαρδίες αν τον πιάνουν και μουδιάσματα και αν τις παθαίνει τις ταχυκαρδίες σε στιγμές που νιώθει ένταση ή υπερένταση?εμένα αυτό μου συμβαίνει τώρα τελευταία και θέλω να δω αν το παθαίνουν και άλλοι..

εγω εχω κανει 2 φορες holder..κοιτα μαζι με τις ταχυκαρδιες νιωθω κ τσιμπηματα χαμηλα στη καρδια κατι σαν σουβλιες ενα πραμα..συνηθως βραδυ με πιανουν κ δεν μ αφηνουν με τιποτα...την ημερα ειμαι ηρεμη απο αρρυθμιες τουλαχιστον την ημερα εχω αλλα!!:)

Lacrymosa
08-04-2011, 13:04
panospeggy,προφανως για να θελεις να κανεις αυτη την εξεταση θα χεις βαλει holder & δεν θα τις ειδε ο γιατρος,ε?Γιατι δεν ξαναβαζεις?Εγω εχω βαλει 4 μεσα σε εναμισι χρονο(....& εμενα φαινονται,αλλα εγω ειμαι περιπτωσααααρα....!)Lacrymoza μου,τα φαρμακα που παιρνω ανηκουν στα ελαφρυα για τις αρρυθμιες,(οπως ξαναεγραψα εχω δοκιμασει με πολλα!)Οταν το παρακανουν,το παιρνω & μπορει η να σταματησουν για καποιες ωρες η να ειναι πολυ μαλακες.

τουλαχιστον ειναι πολυ σημαντικο αν δεν τις νοιωθεις...δε μου λες ποιες ωρες τη μερα σε πιανουν πιο εντονες??πιο πολυ βραδυ η κ αλλες στιγμες?? η σε στιγμες αγχους κ εντασης??

ΡΑΝΗ
08-04-2011, 17:09
Οπως εχω ξαναγραψει,οι αρρυθμιες εχουν γινει η καθημερινοτητα μου.Οι ωρες που μπορει να ειναι η πιο εντονες η τοτε να εμφανιστουν ειναι μεσημερι & βραδυ.Βεβαια εννοειτε οταν εχω πολυ ενταση ακομα περισσοτερο,ΑΛΛΑ οι καταραμενες υπαρχουν & σε κατασταση ηρεμιας........:mad:

Lacrymosa
08-04-2011, 17:36
εγω συνηθως σε ηρεμη κατασταση δεν παθαινω η τουλαχιστον δεν τις καταλαβαινω αλλα μολις ερχεται το βραδυ αρχιζουν τα οργανα.....

rei
12-04-2011, 20:59
Καλησπέρα, λέω να σας πώ και γω την ιστορία μου, ίσως να παρηγορήσει και κάποιους που είναι σε καλύτερη κατάσταση, αλλά χρειάζομαι να τα πώ και γω κάπου...
Είμαι 21 χρόνών , απο τα 19 μου ξεκίνησα να χω κάποιες κρίσεις πανικού,οι οποίες προέρχονταν απο συσσωρευμένο άγχος λόγω αρρωστοφοβιών που είχα τα προηγούμενα χρόνια,ξεκίνησα λοιπόν θεραπεία με αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό, αν και γενικώς βοήθησαν αρκετά στον περιορισμό του άγχους και γενικότερα δεν είχα κρίσεις πανικού από τότε, ξεκίνησε το θέμα των αρρυθμιών,μιλάω δηλαδή για έκτακτες συστολές, πάυσεις.Καρδιογράφημα και υπέρηχο είχα κάνει πρίν γινουν όλα αυτά απο τα 18 μου χωρίς συμπτώματα και μου είπαν ότι έχω μια ηπια πρόπτωση μητροειδούς και τριγλώχινος και ότι δεν θα με επηρεάσει πουθενά στη ζωή μου.Αυτό που έγινε όμως είναι οτι ξεκίνησαν πριν 2 χρόνια κάποιες αραιές έκτακτες , ξαναέκανα υπέρηχο , έβαλα και holter και κόπωση έκανα θηριοειδή και όλα τα σχετικά με αυτό το θέμα,έχω πάει σε πανεπιστημιακό γιατρό σε 3 καρδιολόγους και σε εναν καρδιοχειρούργο από τότε, ο ένας μόνο είπε ότι μπορεί κάποιες εκτακτες να συσχετίζονται με την πρόπτωση , οι υπόλοιποι όλοι λένε πως είναι τόσο λίγες οι διαφυγές που επιμένουν ότι είναι θέμα άγχους και σκέψης,είχα μάλιστα κόψει σιγά σιγα τα αντικαταθλιπτικά για τον τελευταίο μισό χρόνο και είναι τώρα 2 μήνες που έχουν γίνει καθημερινό φαινόμενο οι έκτακτες και μάλιστα πολύ πιο συχνές, και μετά απο συμβουλές των γιατρών τα ξανάρχισα εδώ και ένα μήνα,προς το παρόν οι κατάσταση παει προς το χειρότερο , έχω κλειστεί στο σπίτι ,παραμελώ τις σπουδές μου και τις παρέες μου και νιώθω πάρα πολυ άσχημα , γιατί οσο και αν σου λένε οι γιατροί ότι είναι ακίνδυνες είναι πολυ ενοχλητικές οι καταραμένες,νιώθω ότι γρεμίζονται τα πάντα στη ζωή μου και καταλαβαίνω καλύτερα απο το καθένα ποσο ενοχλητικές είναι αυτές οι αρρυθμίες.....σας κούρασα , αυτά είχα να πώ ,βλέπω ότι αυτό το πρόβλημα είναι πολυ κουραστικό για όλους μας...(Παίρνω και γώ tenormin για κάποιο διάστημα αλλά δεν με βοηθάνε ιδιαίτερα ,τις μειώνουν απλά και τις καταλαβαίνω λιγότερο έντονα αλλά και πάλι είναι αρκετές για να με ενοχλούν)

Lacrymosa
12-04-2011, 21:37
rei γεια σου! εγω 20 ειμαι κι εδω κ 2 χρονια εχω θεμα αγχους σε ενονο βαθμο με κρισεις πανικου οι οποιες ευτυχως σταματησαν αλλα τα ψυχοσωματικα επιμενουν κ δεν λεν να φυγουν...καθε βραδυ πια ειναι σκετη κολαση τοτε με πιανουν οι αρρυθμιες κ τις νιωθω κ εντονες τις γ@%$#^ες τουλαχιστον να μην τις ενιωθα..χωρις αγχολυτικα πλεον δεν τη βγαζω...ενα σωρο εξετασεις εχω κανει ολα απ το αγχος προερχονται μου ειπανε αλλα δν μπορω να ηρεμησω φοβαμαι συνεχεια...
εσενα καθε ποτε σε πιανουν?? τις νιωθεις εντονες?? σου χουν πει οτι ειναι απ το αγχος??

rei
12-04-2011, 21:58
Χαιρετώ Lacrymosa ,ευχαριστώ που μου απάντησες ,έχω φοβία για αρρώστιες γενικά εδώ και κάμποσα χρόνια, η μητέρα μου είχε πάθει καρκίνο πριν 8 χρόνια και ίσως απο αυτό να ξεκίνησαν πολλά μεσα μου ,τις αρρυθμίες τις είχα κατα διαστήματα τα τελευταία 2 χρόνια δηλαδή σε κάποιες εξεταστικές , η σε περιόδους stress και όχι πολλές δηλαδή 50 περίπου τη μέρα όπως είχαν δείξει και τα holter , δηλαδή μέχρι το περασμένο καλοκαίρι ήταν μια κατάσταση που στον 1,5 χρόνο με απασχόλησε 2-3 μήνες σε καθημερινό φαινόμενο.Τώρα έχω 2 μήνες που τις έχω κάθε μέρα και σίγουρα πολύ περισσοότερες απο 50... είχα βέβαια σταματήσει το αντικαταθλιπτικό dumyrox που έπαιρνα και το ξανάρχισα πάει ένας μήνας , θα δώ αν θα υπάρξει βελτίωση.Το σίγουρο είναι οτι χειροτερεύουν πολύ απο το απόγευμα μέχρι το βράδυ και ναι τις νιώθω απίστευτα έντονα , μου λένε οτί τις νιώθω έντονα επειδή είμαι αρκετά αδύνατος και έχω λόγω στρες αυξημένη αντίληψη στα ερεθίσματα του σώματος....

Lacrymosa
13-04-2011, 12:25
Γεια σου rei εγω παλευω πλεον καθημερινα με το αγχος εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη κ ενα σωρο ψυχοσωματικα τα οποια επιδεινωνονται με διαφορες καταστασεις, κ με τις εξεταστικες που λες το παθαινω κι εγω ειδικα τοτε πολλες φορες απ το αγχος ειμαι τοσο συγχισμενη που δεν μπορω να σκεφτω κ να συγκεντρωθω κ να λειτουργησω με το ζορι διαβαζω κ μετα εχω το αγχος οτι δεν διαβασα κ αρα δεν θα γραψω κτλ..εχω κ αρνητικη θεωρηση των πραγματων γενικα, ολα τα βλεπω χαλια κ παντα ο,τι ξεκιναω το ξεκιναω με αρνητικες προοπτικες κ πιστευω οτι θα χει αρνητικη εκβαση κ αυτος ο τροπος σκεψης επιδεινωνει το αγχος..
εχω βαλει 2 φορες holter κ μ ειχαν δειξει καπου 140 απ ο,τι θυμαμαι το βραδυ τις νιωθω πολυ εντονες..
με το φαρμακο που παιρνεις πιστευω θα δεις βελτιωση απλα θελει λιγο ακομα να δρασει, εγω εχω δει κ με εχουν βοηθησει αρκετα (οπως οτι ξεπερασα τις κρισεις πανικου)
αυτο με το αν εισαι αδυνατος πρωτη φορα το ακουω.δλδ οσο πιο αδυνατος εισαι τοσο πιο εντονες τις νιωθεις?? εγω ειχα την εντυπωση οτι συμβαινει το αντιθετο...

rei
13-04-2011, 13:02
kalimera,mou xoun pei oti einai enas paragontas pou se kanei na tis katalavaineis pio edona, gia tin akriveia eimai arketa adynatos gia to ypsos mou kai isws ftaei kai oti den exw kali fisiki katastasi opws aneferan kai sta proigoumena forum ,oti kanei kalo i gimnastiki se teties periptwseis.To farmako mou eipan kai mena oti dn exei arxisei na dra akoma twra pou to pairnw 2h fora apo tin arxi,vevaia apofasisa na paw kai se enan allo psixotherapefti giati den voithithika apo ton proigoumeno an kai katevale polles prospatheies gia ne me voithisei...isws xreiastei na afxisw gia ena diastima kai ti dosi tou agxolitikou giati ena lexotanil twn 1,5 pleon dn to katalavainw kan oti to pairnw(isws afto deixnei poso stresarismenos eimai), akoma dn xerw vevaia kai gia to dumyrox an i dosi afti ti fora twn 100 tha me kalipsei , mipos xreiastei parapanw , ta perasmena xronia genikws opws les kai esy me voithise se megalo vathmo, tha doume twra...
Se mia kaki mera eixa metrisei girw stis 150 kai gw , an kai to holter eixe deixei 54 mia alli mera stin opia imoun se kaliteri katastasi kai eniosa elaxistes ektaktes , vevaia tis teleftaies 3 meres isws ftanoun kai tis 200 apo to apogevma kai meta pou me pianoun edona,einai megalo vasano .Padws kai talaipwrw kai tous girw mou me afto,elpizw na meiwthoun se ena vathmo gia na boresw na zisw kanonika

Oso gia alla psixoswmatika exw kai gw enoitai kata diastimata diafora , disforia , pagomena xeria kamia fora niwthw oti zalizomai diladi me pianan kata diastimata.Arnitikes prooptikes ka idiafora tetia ta xw zisei kai gw prin apo exetastikes , prin apo kapia project, alla afta otan ta swmatopoimena symptomata dn yparxoun katafernw kai ta adimetwpizw xwris provlima,diladi pistevw kai esy an aisthaneis kalitera swmatika apo to stress tha ginoun ola poly pio efkola , to eida ston eafto mou tin periodo pou dn eixa idiaitera simptomata apo to stress logw tou farmakou isws...Sorry gia ta greeklish twra sto telos to anakalipsa :P

Lacrymosa
13-04-2011, 13:10
τα ψυχοσωματικα που γραφεις τα χω κι εγω κ αλλα παρομοια..εγω παιρνω lexotanil των 2 κ με βοηθαει ειδικα με τις αρρυθμιες τουλαχιστον ακομη κ να κανω δεν τις νιωθω καθολου η τουλαχιστον δεν τις νιωθω τοσο εντονες..εγω ειμαι κανονικη προς αδυνατη τουλαζιστον οπως μου χουν πει κανω κ γυμναστικη ασχολουμαι κ με αθλητισμο πολλα χρονια η γυμναστικη βοηθαει στο αγχος κ στα ψυχοσψματικα πιστευω αμα δεν εκανα θα ημουν σε πολυ χειροτερη κατασταση οσον αφορα το αγχος..
ναι, οταν σωματικα δεν νιωθεις τοσο το στρες νιωθεις πολυ καλυτερα αλλα δυστυχως το αντιλαμβανομαι εντονα το στρες κ σωματοποιειται με τις γνωστες συνεπειες..

rei
13-04-2011, 13:29
Είχα αρχίσει και εγώ να αθλούμαι συστηματικά για ένα μήνα τον τελευταίο καιρό , τώρα όμως με τα tenormin με δυσκολεύει και το έχω παρατήσει γιατί μου φέρνουν αρκετή κόπωση και ατονία, αν απαλλαχτώ απο αυτά ίσως να ξανααρχίσω.Κατα διαστήματα παίζω μπάσκετ , το οποίο με βοήθαγε συνήθως και στο στρες , δηλαδή οταν έπαιζα και μετά για αρκετές ώρες ήμουν πολύ καλά από αποψη συμπτωμάτων.Πολλές φορές δεν ένιωθα καν έκτακτες.Σίγουρα ο αθλητισμός αποτελέι καλή λύση!
Κάτι αξιοσημείωτο που θυμάμαι όσον αφορά το στρες , είναι ότι στα 20 μου όταν είχε δράσει πλέον κανονικά το φάρμακο ,έπαιρνα ακόμα βέβαια ένα lexotanil,θυμάμαι ότι υπήρξαν μέρες που ήμουνα καλά και σκεφτόμουνα ότι πριν 2 μήνες έιχα κάποιες αραιές έκτακτες (50 και λιγότερες τη μέρα) και αν και φοβόμουνα μήπως μου ξανάρθουν ,ήταν ανίκανο το σώμα μου να παράγει οποιαδήποτε μορφή στρες και ούτε έκτακτες είχα (καμία δηλαδή δεν ένιωθα) και γενικώς τίποτα άλλο.Το λέω αυτό σε αντιπαράθεση με το τώρα και με αυτό που λέμε με τη σωματοποίηση του άγχους,δηλαδή τώρα το μυαλό μου περιστρέφεται γύρω απο αυτά και προκαλούνται συμπτώματα σε έντονο βαθμό,τότε αν και ο φόβος υπήρχε δεν σωματοποιούνταν τ άγχος,δεν ξέρω τι είχε γίνει τότε ,είναι και περίεργοι οι μηχανισμοί του μυαλού,πάντως το καλοκαίρι παίρνωντας μόνο το dumyrox χωρίς αγχολυτικό, επειδή συνέβη κάτι σε συγγενικό μου πρόσωπο και ταλαιπωρηθήκαμε για 2 μήνες είχα ξανά έκτακτες , αρκετά αραιές βέβαια , δηλαδή δεν μπορούσε να με καλύψει και τελείως το φάρμακο,απλά τις έκανε ανεκτές και αραιές.

Lacrymosa
13-04-2011, 13:47
Αυτο κ εγω δεν το εχω καταλαβει, πως γινεται καποιες φορες ενω εχουμε το φοβο κ το αγχος να σωματοποιειται κ καποιες φορες οχι...φυσικα παιζουν ρολο κ τα γεγονοτα αν προκυψει κατι στρεσογονοη δυσαρεστο επιδεινωνει την κατασταση αλλα κ αυτο δεν ειναι παντα στανταρ..δλδ μου χει τυχει να συμβει πχ κατι που λογικα κ δικαια θα πρεπε να με αγχωσει κ να αυξησει τα συμπτωματα κ δεν εγινε κατι τετοιο, ημουν apathetic χωρις να καταλαβω το γιατι...η επισης να γινει κατι φαινομενικο ασημαντο αλλα να με ταραξει...περιεργες οντως οι λειτουργιες του μυαλου κ μακαρι να μπορουσαμε να τις καταλαβουμε..

trelokotsos
13-04-2011, 22:58
Αυτό με τον αθλητισμό έχετε δίκιο. Εγώ δυστυχώς ακόμα δε τα έχω καταφέρει να ξεκινήσω ν αθλούμαι,είχα κάποια έντονα επεισόδια τώρα τελευταία και φοβάμαι αρκετά. ίσως να ξεκινήσω λίγο-λίγο. Πριν μερικούς μήνες είχα πάει να παίξω μπάσκετ και χτύπαγε δυνατά η καρδιά μου και γρηγορά και είχα τρελαθεί από το φόβο μου...παρακάλαγα να τελειώσει το παιχνίδι!!!

Lacrymosa
14-04-2011, 12:34
Αυτό με τον αθλητισμό έχετε δίκιο. Εγώ δυστυχώς ακόμα δε τα έχω καταφέρει να ξεκινήσω ν αθλούμαι,είχα κάποια έντονα επεισόδια τώρα τελευταία και φοβάμαι αρκετά. ίσως να ξεκινήσω λίγο-λίγο. Πριν μερικούς μήνες είχα πάει να παίξω μπάσκετ και χτύπαγε δυνατά η καρδιά μου και γρηγορά και είχα τρελαθεί από το φόβο μου...παρακάλαγα να τελειώσει το παιχνίδι!!!

ξεκίνα χαλαρά με κάποιο πιο ελαφρύ άθλημα...λίγο μπάσκετ,τζοκινγκ,κολύμβηση ...μην ξεκινήσεις κάνοντας kick-boxing ας πουμε!:)

rei
14-04-2011, 19:43

Min ton fovasai ton athlitismo an dn exeis kapio provlima ygeias(xerw gw kardia i otidipote), to oti eniothes pio dinatous tous palmous sou kai grigorous einai apolyta fisiologiko , an eisai aproponitos kai paizeis kata diastimata exeis adinamia afxisis tou ogou palmwn ,sto lew apo ton eafto mou pou imouna agimnastos kai ekana kai ergometria, kai apo filous , diladi borei na paixeis basket kai 10 lepta kai na kourasteis kai na pas 180 sfixeis , tha epimineis kai tha sinithisei siga siga o organismos,min anisixeis,an thes pigaine kai se ena kardiologo gia na sou figei i idea an dn exeis paei,kai ksekina ipia pragmata opws eipe kai i lacrymosa oxi oti tha patheis kati me ta alla apla gia na min se agxonei i edoni kourasi..

rei
14-04-2011, 19:48
gia tis ektaktes simvouleftika kai enan 2o eidiko psixiatro , kai mou eipe oti isws einai kalitero na xekova apo to dumyrox ,kai na arxiza cipralex pou einai pio exeidikevmeno kai pio kainourio farmako , apo tin alli me to dumyrox to thema einai oti eixa dei veltiosi alla oxi apoliti diladi kata diastimata eniotha kapies disfories i eixa kapies enoxliseis(oxi kriseis panikou), alla fovamai na parw to cipralex einai i alitheia gt sto dumyrox dn eixa paratirisei oute idiaiteri miosi tis libido oute kapio allo simptoma , to neo farmako dn xerw pos tha to parei o organismos mou....
kai akoma kai an to parw apofasi to mesodiastima stadiakis diakopis tou dumyrox kai lipsis tou cipralex me fovizei gia to endexomeno na blextoun afta ta 2 kai na kanoun kana serotoniko sindromo kai dn xerw apo pou na piastw...

trelokotsos
15-04-2011, 01:44
Lacrymosa,rei ευχαριστώ για τις συμβουλές..αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ, να ξεκινήσω ας πούμε με χαλαρό τρέξιμο. Πρόβλημα καρδιάς δεν έχω..ή τουλάχιστον δεν μου έχουν βρει τίποτα οι γιατροί. Νιώθω καλύτερα τις τελευταίες μέρες...για να δούμε.

gatakionline
16-04-2011, 13:01
ρε παιδια πατε σε γιατρο δεν παιζουμε με αυτα αλλα δεν μασς περνει και απο κατω..
ολα χαλαρα

Lacrymosa
16-04-2011, 18:13
ρε παιδια πατε σε γιατρο δεν παιζουμε με αυτα αλλα δεν μασς περνει και απο κατω..
ολα χαλαρα

λολλ χαλαρα οπως τα λες αλλα στην πραγματικοτητα μονο χαλαρα δεν ειναι, αντιθετως σφιχτα θα ελεγα εγω..:P
btw η υπογραφη σου με τρελαινει λολλλ τι ναι αυτο ρε συ τα σπαει χαχαχαχ!!!!:)

trelokotsos
19-04-2011, 14:05
Γεια σας και πάλι, θέλω να ρωτήσω όσους έχετε παρόμοια συμπτώματα...είναι δυνατόν να οφείλονται οι έκτακτες συστολές μόνο σε ψυχολογικά αίτια όταν κάποιος τις παθαίνει σε εντελώς τυχαίες στιγμές και όχι όταν νιώθει άγχος. Ας πούμε την ώρα που τρως πρωινό, την ώρα που μιλάς μ ένα φίλο, που μιλάς στο τηλέφωνο (και δε λες κάτι δυσάρεστο) ή όταν χαζεύεις στο ίντερνετ για παράδειγμα? Η αίσθηση μου είναι από αυτά που διαβάζω εδωμέσα ότι αν και παρόμοια, τα συμπτώματα είναι λίγο διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Lacrymosa
19-04-2011, 14:41
Κοιτα εμενα προσωπικα οι εκτακτες με πιανουν το βραδυ κ τις νιωθω δυστυχως πολυ εντονες, φυσικα μπορει να με πιασουν κ οποιαδηποτε αλλη στιγμη εξ αιτιας καποιου γεγονοτος που θα με στενοχωρησει, τσαντισει, αγχωσει κτλ...στα καλα καθουμενα δεν με πιανουν οταν ασχολουμαι με κατι το ιντερνετ ας πουμε η ειμαι εξω με κοσμο εκτος κι αν με πιανουν αλλα δεν τις καταλαβαινω..(παιζει κ αυτο το σεναριο..)
Ειχα διαβασει κι εγω καπου σ ενα αλλο ποστ εδω μεσα οτι καποιον τον πιανανε κ σε ακυρες στιγμες, ισχυει αυτο που λες, ειναι διαφορετικα απο ατομο σε ατομο...

trelokotsos
19-04-2011, 14:55
Οι γιατροί πάντως δε μου βρίσκουν τίποτα καρδιολογικό και γενικά μου λεν να μην ανησυχώ...τώρα εγώ φοβάμαι μήπως έχω κάτι και δεν το έδειξαν οι εξετάσεις (κουλό το ξέρω!) αλλά τι να κάνω, με έχει τσακίσει αυτό το πράμα...

TomiP.
19-04-2011, 19:07
Απο τις 29 Μαρτιου που αρχισα ομοιοπαθητικη μεχρι σημερα δεν ειχα ουτε μια ενοχληση! Σας ευχομαι να περασετε ενα ομορφο Πασχα χωρις τιποτα να βαραινει την ψυχη κ το μυαλο σας..Θωμη

Lacrymosa
20-04-2011, 13:14
Οι γιατροί πάντως δε μου βρίσκουν τίποτα καρδιολογικό και γενικά μου λεν να μην ανησυχώ...τώρα εγώ φοβάμαι μήπως έχω κάτι και δεν το έδειξαν οι εξετάσεις (κουλό το ξέρω!) αλλά τι να κάνω, με έχει τσακίσει αυτό το πράμα...

Ασε ολοι με τα κωλοψυχωσωματικα ετσι νιωθουμε...δε πα να δειχνουν οι εξετασεις οτι δεν εχουμε κατι οργανικο, δε πα να προσπαθουν οι γιατροι να μας καθησυχασουν, τιποτα, παλι ο φοβος καραδοκει...δυστυχως ετσι ειναι κ δεν βρισκεις ησυχια γμτ...

Lacrymosa
20-04-2011, 13:18
Απο τις 29 Μαρτιου που αρχισα ομοιοπαθητικη μεχρι σημερα δεν ειχα ουτε μια ενοχληση! Σας ευχομαι να περασετε ενα ομορφο Πασχα χωρις τιποτα να βαραινει την ψυχη κ το μυαλο σας..Θωμη

Θωμη αληθεια?? Χαιρομαι που σε βοηθησε η ομοιοπαθητικη κ εισαι μια χαρα!! :) Eχω σκεφτει πολλες φορες κι εγω να ξεκινησω αλλα ειμαι ψιλομπερδεμενη γιατι απο αλλους εχω ακουσει οτι ειναι ψιλομουφα αλλους παλι τους βοηθησε...παντως δεν χανω τιποτα να δοκιμασω, το πολυ πολυ ακομα κι αν δεν δω αποτελεσμα θα ξερω τουλαχιστον οτι το προσπαθησα κι αυτο...

Αντε μακαρι να εχουμε ομορφο Πασχα χωρις ενοχλησεις κ προβληματα (αν κ για μενα δν το κοβω..) αλλα ας μην ειμαι απαισιοδοξη!!:)

rei
22-04-2011, 22:55
Γεια σας και πάλι, θέλω να ρωτήσω όσους έχετε παρόμοια συμπτώματα...είναι δυνατόν να οφείλονται οι έκτακτες συστολές μόνο σε ψυχολογικά αίτια όταν κάποιος τις παθαίνει σε εντελώς τυχαίες στιγμές και όχι όταν νιώθει άγχος. Ας πούμε την ώρα που τρως πρωινό, την ώρα που μιλάς μ ένα φίλο, που μιλάς στο τηλέφωνο (και δε λες κάτι δυσάρεστο) ή όταν χαζεύεις στο ίντερνετ για παράδειγμα? Η αίσθηση μου είναι από αυτά που διαβάζω εδωμέσα ότι αν και παρόμοια, τα συμπτώματα είναι λίγο διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο, τις προάλλες έβαλα holter και είχα 181 έκτακτες όλη τη μέρα,αρκετά άσχημη θα λεγα..Ο γιατρός και πάλι βλέπωντας τη μορφή τους με καθησύχασε , μου πε να μην τις σκεφτομαι ,τα ίδια που μου έχουν πει και άλλοι στο παρελθόν, βέβαια τώρα είμαι σε ένα διάστημα που αλλάζω ένα αντικαταθλιπτικό με ένα άλλο και είμαι στην χειρότερη φάση.Εγώ με φάρμακο για τις αρρυθμίες κιόλας είχα αρρυθμίες και στον ύπνο μου και μάλιστα αρκετές,σε μένα έχει εγκατασταθεί το άγχος και έχω αγχώδη διαταραχή,κοιμήθηκα μια χαρά όμως ..Θέλω να πώ ότι όταν είναι μια χρόνια ψυχοσωματική κατάσταση μπορεί να σου κάνει έκτακτη σε άσχετες στιγμές , σημασία έχει τι θα σου πεί ο γιατρός με βάση τις εξετάσεις,φυσικά και δεν ξέρω φίλε αν έχεις κάτι παρόμοιο αλλά συμβαίνει αυτό χωρίς να σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα..
Επίσης εγώ είμαι και απο τους λίγους τυχερούς που καταλαβαίνω και τις εμβόλιμες έκτακτες, δηλαδή αυτές που δεν ακολουθούνται απο πάυση.. δεν ξέρω αν συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό.Εμβόλιμες είναι αυτές που παρεμβάλλεται ένας σφυγμός ανάμεσα σε 2 φυσιολογικούς χώρις καμία πάυση η αλλαγή στο καρδιογράφημα, ε...ακόμα και αυτό το νιώθω εγώ

nidavs
17-05-2011, 23:52
Καλησπερα παιδια, ομοιοπαθης, βαρος στο στηθος και φτερουγισματα, σε ολο τους το μεγαλειο.. Φοβος για στηθαγχη, εμφραγμα κτλ.. Με λιγα λογια πανικος.. Εχω δει πολλους καρδιολογους, με τον τελευταιο να μου λει..λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν εχεις κατι.. Σουρεαλιστικο..

ΡΑΝΗ
18-05-2011, 19:37
Παιδια....απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!Ειναι μεγαλο βασανο!!!Να νιωθεις την καρδουλα σου να φτερουγιζει & να σου λενε "δεν θα παθεις τιποτα,συνηθησε το".....& ενταξει,να λεμε ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ που μας λενε οτι δεν πεθαινουμε απο αρρυθμιες αλλα οταν οι ρημαδες δεν φευγουν ουτε μερα,πως τις συνηθηζεις?????????????Να,τωρα,α τη την στιγμη παλι ριχνει κατι χοροπηδητα.....ααχχχχχ!!!!!!!!!!!

volkar
19-05-2011, 13:07
Ρε παιδια με πιασανε τωρα κατι αρρυθμιες στη δουλεια.δεν ξερω πως να τις χαρακτηρισω.για 2-3 δευτερολεπτα ο παλμος μου ηταν πολυ ατακτος.δεν ξερω πως να το περιγραψω.συνηθως με πιανανε 3-4 οταν ξαπλωνα το βραδυ αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει αυτο και δεν ειναι σαν τις απλες αρρυθμιες.εσας σας εχει συμβει αυτο?

ΡΑΝΗ
19-05-2011, 13:58
Ουυυυ.......εγω τις εχω συνεχεια volkar!!Εγω τις καταλαβαινω(τις νιωθω)ολες,δηλαδη,αλλες φορες σαν γκουπ,γκουπ δυνατα,αλλες φτερουγισμα & αλλες σαν να ειναι συνεχομενος χορος!!!!Η καρδιολογος μου ειχε πει οτι δυστυχως ειμαι πιο ευαισθητη απο αλλους που τις εχουν αλλα δεν τις καταλαβαινουν.Επειδη οπως εχω ξαναπει πολλες φορες εδω μεσα,τις εχω σχεδον 2 χρονια,καποιες μερες τις αγνοω(ενω αυτες χορευουν κανονικα!)& αλλες που με πιανει στεναχωρια & απογοητευση μ αυτη την κολοκατασταση που δεν λεει να παρει τελος!Ασε που εμφανιζοντε & νευροπονοι η σουβλιες που με κανουν να φοβαμαι πολυ......ουφφφ!!!!!Εσας σας πιανουν νευροπονοι η τσιμπηματα βρε παιδια??

volkar
19-05-2011, 14:04
Ναι μαζι με τις αρρυθμιες με πιανουν και πονοι στο στηθος και τον τελευταιο μηνα εχω μια απιστευτη ζαλαδα και ασταθεια ολη την μερα.απιστευτο βαρος νιωθω στα ματια μου και στο κεφαλι.τι να πω.η ψυχοσωματικα ειναι η θα μας μαζευουν καμια μερα.

ΡΑΝΗ
19-05-2011, 14:16
Κι εγω αυτο λεω....αφου τα ριχνουμε ολα στα ψυχοσωματικα εχει καλος,αν ομως καμια μερα.....αστα να πανε,αφου δεν φευγουν σε βαζουν σ αυτο το τριπακι,να σκεφτεσαι το κακο....& πως να το αποφυγεις αφου ολη μερα την καταλαβαινεις να σπαρταραει & να χει & επισκεψεις απο πονακια,στηθανχη κ.α.!!!!

volkar
19-05-2011, 14:40
με βλεπω να πηγαινω για εξετασεις παλι.εσυ απο εξετασεις τι εχεις κανει?

Lacrymosa
19-05-2011, 18:10
Ρε παιδια με πιασανε τωρα κατι αρρυθμιες στη δουλεια.δεν ξερω πως να τις χαρακτηρισω.για 2-3 δευτερολεπτα ο παλμος μου ηταν πολυ ατακτος.δεν ξερω πως να το περιγραψω.συνηθως με πιανανε 3-4 οταν ξαπλωνα το βραδυ αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει αυτο και δεν ειναι σαν τις απλες αρρυθμιες.εσας σας εχει συμβει αυτο?

Γεια σου volkar !! Τι εννοεις δεν πολυκαταλαβα, οτι τις τελευταιες φορες τις νιωθεις πιο εντονες??
Εχω κ εγω αρρυθμιες παλιοτερα τις ενιωθα πολυ εντονες ειδικα το βραδυ, τωρα επειδη εχει υποχωρησει το αγχος μου δεν τις νιωθω τοσο εντονες, αλλα παλι νιωθω φτερουγισματα κ αισθηση οτι θα πεταχτει η καρδια μου εξω... ειδικα αμα συμβει κατι κ με στρεσαρει η με τσαντισει τοτε τα πραγματα γινονται χειροτερα... αστα να πανε...... :P

Lacrymosa
19-05-2011, 18:13
Ναι μαζι με τις αρρυθμιες με πιανουν και πονοι στο στηθος και τον τελευταιο μηνα εχω μια απιστευτη ζαλαδα και ασταθεια ολη την μερα.απιστευτο βαρος νιωθω στα ματια μου και στο κεφαλι.τι να πω.η ψυχοσωματικα ειναι η θα μας μαζευουν καμια μερα.

Λολ κι εγω αυτο φοβαμαι θα μας μαζευουν καμια μερα !!!! Κι εγω νιωθω τσιμπηματα κ καψιμο κ μια περιεργη αισθηση δυσφοριας πολλες φορες... ψυχοσωματικα απ το αγχος ειναι ολα αυτα κ το ξερω αλλα οταν σε πιανουν νιωθεις πως θα πεθανεις... γαμησε τα κ αφησε τα..... :p

ΡΑΝΗ
19-05-2011, 19:02
με βλεπω να πηγαινω για εξετασεις παλι.εσυ απο εξετασεις τι εχεις κανει?

Εχω επισκεφτει 3 καρδιολογους & μια αρρυθμιολογο.Οι εξετασεις ειναι υπερηχος,καρδιογραφημα & εχω βαλει 4 φορες holder.Επισης εχω κανει ειδικες αιματος για θυροειδη 3 φορες(μπας & ηταν απο εκει).....αυτα.....

volkar
19-05-2011, 20:18
Γεια σου volkar !! Τι εννοεις δεν πολυκαταλαβα, οτι τις τελευταιες φορες τις νιωθεις πιο εντονες??
Εχω κ εγω αρρυθμιες παλιοτερα τις ενιωθα πολυ εντονες ειδικα το βραδυ, τωρα επειδη εχει υποχωρησει το αγχος μου δεν τις νιωθω τοσο εντονες, αλλα παλι νιωθω φτερουγισματα κ αισθηση οτι θα πεταχτει η καρδια μου εξω... ειδικα αμα συμβει κατι κ με στρεσαρει η με τσαντισει τοτε τα πραγματα γινονται χειροτερα... αστα να πανε...... :P

Εννοω οτι το να ειναι οι παλμοι μου εντελως ακανονιστοι για 2-3 δευτερολεπτα πρωτη φορα με πιανει.δεν ειναι σαν τις απλες τις αρρυθμιες που με πιανανε τοσο καιρο ενα γκουπ και τελος.και λεω μηπως ειναι κατι περισσοτερο αυτο κατι πιο σοβαρο.

Lacrymosa
20-05-2011, 19:41
Εννοω οτι το να ειναι οι παλμοι μου εντελως ακανονιστοι για 2-3 δευτερολεπτα πρωτη φορα με πιανει.δεν ειναι σαν τις απλες τις αρρυθμιες που με πιανανε τοσο καιρο ενα γκουπ και τελος.και λεω μηπως ειναι κατι περισσοτερο αυτο κατι πιο σοβαρο.

Πανω κατω καταλαβα... εμενα δεν μου χει συμβει ετσι ακριβως ως τωρα.. βεβαια εχω εντονους παλμους κ ταχυκαρδια.....δεν ειναι κατι σοβαρο μην σε ανησυχει, προσπαθησε να το αγνοησεις κ να το βγαλεις απο τη σκεψη σου....

ΡΑΝΗ
23-05-2011, 17:31
Παιδια,εσεις ποσο καιρο τις εχετε(αρρυθμιες)και ποσο τις καταλαβαινετε μεσα στην ημερα?Τι βασανο βρε παιδια ειναι αυτο που ζω!!!Καθε μερα,εδω & δυο χρονια,ελεος.....ποσο ακομα θα με τσακιζουν?????:mad:

Lacrymosa
24-05-2011, 13:31
ΡΑΝΗ εμενα παντως εχουν ελαττωθει σημαντικα σε σχεση με καποιους μηνες πριν... Δλδ ενω τοτε τις ενιωθα καθε βραδυ κ σε εντονο βαθμο, πλεον δεν τις νιωθω καθε βραδυ κ δεν θα ειναι τοσο εντονες... ουτε παιρνω καθημερινα πλεον λεξοτανιλ, μονο οταν δεν την παλευω... εχω σημειωσει προοδο κ σ αυτον τον τομεα!! να δω ποσο θα κρατησει ομως, γιατι συνηθως τα ωραια κρατανε λιγο !!

Ειναι μεγαλο βασανο κ σε δυσκολευουν στην καθημερινοτητα.. ειδικα οταν σε πιανουν σε ακυρες φασεις κ σε κανουν ανω κατω κυριολεκτικα...

Guys καλη δυναμη σ οσους υποφερουν απο ψυχοσωματικα !!

ΡΑΝΗ
24-05-2011, 13:40
Μπραβο κοπελα μου,χαιρομαι για σενα!Εγω οπως ξαναειπα, δεν εχω δει διαφορα κι ας παιρνω αντιαρρυθμικα χαπια.....θελω να μου πει καποιος απο εδω,αν ειχε η εχει τοσο πολυ χρονικο διαστημα οσο εγω?Σας ειχα ξαναπει οτι οι γιατροι μου ειχαν πει οτι μπορει να μην σταματησουν & ποτε....πως παλευεται ομως αυτο βρε παιδια???????????????

nidavs
24-05-2011, 13:41
Παιδια να σημειωσω εναν αλλο μεγαλο μπελα.. Που συνηθως παει μαζι με τις αρρυθμιες..πιεση! Εγω ανεβοκατεβαζω με κρισεις πανικου. Οταν με πιανει η κριση, μετρια η εντονη, μπορω και πιεση να κανω και αρρυθμιες να εχω. Μεγαλο βασανο.

Lacrymosa
24-05-2011, 14:05
Μπραβο κοπελα μου,χαιρομαι για σενα!Εγω οπως ξαναειπα, δεν εχω δει διαφορα κι ας παιρνω αντιαρρυθμικα χαπια.....θελω να μου πει καποιος απο εδω,αν ειχε η εχει τοσο πολυ χρονικο διαστημα οσο εγω?Σας ειχα ξαναπει οτι οι γιατροι μου ειχαν πει οτι μπορει να μην σταματησουν & ποτε....πως παλευεται ομως αυτο βρε παιδια???????????????

Εγω τις εχω ενα χρονο αλλα εχω κ αλλα ψυχοσωματικα περα απ αυτο τα οποια τα εχω απ τα 17 μου σχεδον... αλλα οι αρρυθμιες εχουν υποχωρησει σε συχνοτητα κ ενταση...

Λολ σου ειπαν οι γιατροι αυτο το πραγμα?? Οτι δλδ μπορει να τις εχεις για παντα?? Εντυπωση μου κανει παντως, γιατι συνηθως προσπαθουν να σε καθησυχασουν..

Δεν νομιζω οτι τα χεις αυτα μια ζωη, σε ταλαιπωρουν καποιο χρονικο διαστημα αλλα ειναι κατι σαν κυκλος που οταν εχει κανει την πορεια του κ εχεις καταβαλει κ εσυ προσπαθεια, καποια στιγμη κλεινει..

MsFacklie
20-07-2011, 13:27
Γεια σας..Υποφέρω από αρρυθμίες τα τελευταία 5 χρόνια περίπου και ειδικά σε περιόδους μεγάλης πίεσης και συναισθηματικής φόρτισης..αυτές τις μέρες κυριολεκτικά δεν μπορώ να ηρεμήσω..τα τελευταία χρόνια έχω επισκευθεί άπειρες φορές καρδιόλους είτε ιδιωτικούς είτε δημόσιους σε περιπτώσεις όπου έχει χρειαστεί να μεταφερθώ "έκτακτα" στο νοσοκομείο, ακόμα και αξημέρωτα...όλοι οι γιατροί με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχω τίποτα σωματικό αλλά πάλι τα ίδια..έχω κουραστεί πολύ και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον..υποφέρω επίσης απο κρίσεις πανικού και αποφάσισα να επισκεφτώ ψυχοθεραπευτή, όπου ακόμα δεν έχω δει κάποια διαφορά...φοβάμαι πολύ και ο φόβος μου με κρατάει πίσω στα πάντα...ποια θα ήταν η καλύτερη λύση για να ηρεμήσω?

ΡΑΝΗ
21-07-2011, 13:22
MsFacklie γεια σου!Σε καταλαβαινω απολυτα!!!!Κι εγω υποφερω απ τις ριμαδες εδω & 2 χρονια!!!!!!!!!!Ειναι βασανο μεγαλο & μονο αν το βιωσει καποιος μπορει να σε καταλαβει!!Αυτο που εχεις να κανεις ειναι υπομονη.....ειναι δυσκολο γιατι σε φοβιζουν,οτι & να σου λενε οι ειδικοι,οταν τις καταλαβαινεις σε τρομοκρατουν,σου χαλανε την ζωη!!!

Telisagg
22-07-2011, 00:54
Καλησπέρα σε όλες και όλους.
Είμαι 44 χρόνων και ταλαιπωρούμαι από το ίδιο πρόβλημα πέντε χρόνια. Τα τελευταία επτά βέβαια, έχουν συμβεί κάποια πράγματα που από ψυχολογικής πλευράς δικαιολογούν τις αρρυθμίες. Όπως και εσείς, έχω κάνει σοβαρές επενδύσεις σε γιατρούς. Το βασικό πρόβλημα στην όλη ιστορία πέρα από τον πανικό που νιώθω, είναι το πώς θα καταφέρω να κρατήσω έξω από αυτά τη γυναίκα μου και τον 5χρονο γιο μου, οι οποίοι θα πρέπει να νιώθουν τη σιγουριά ενός προστάτη. Προς την κατεύθυνση αυτή δουλεύω τα δύο τελευταία χρόνια και νομίζω ότι κάτι γίνεται. Οι αρρυθμίες μου ταυτόχρονα έχουν μειωθεί αισθητά και μάλιστα χωρίς τη χρήση φαρμάκων. Ίσως να μου είναι αρκετό ότι νιώθω σιγουριά έχοντας πάντα μαζί μου lobivon και lexotanil. Τι σου είναι το μυαλό...Όλα εκεί μέσα είναι. Ευτυχώς υπάρχει το forum και μας δίνει κουράγιο

Nicos70
26-07-2011, 12:23
Πίστευα - έλπιζα οτι δεν θα ξαναπαραπονιόμουν για αρρυθμίες
Πέρυσι το καλοκαίρι ήταν κόλαση , πέρασα ένα χειμώνα δοκιμάζοντας αντικαταθλιπτικά (cipralex) τα οποία εξακολουθώ να τα παίρνω αναστολείς b οι οποίοι δεν μου έκαναν τίποτα τελικά μη σας πω οτι οταν τα επαιρνα ήμουν χειρότερα, έκανα τεστ κοπώσεως (πάλι) το Νοέμβριο, έβαλα holder το Μάρτιο ο Γιατρός μου μου λέει οτι δεν έχω τίποτα. Εβλεπα ψυχολόγο για σχεδόν 10 μήνες (με βοήθησε αρκετά στο να αντιμετωπίζω την κατάσταση και να μην τρέχω στα επείγοντα κάθε 3 και λίγο) όμως οι αρρυθμίες είναι εκεί κάθε γ...... μέρα ανοίγω τα μάτια και παρακαλάω το Θεό ας μην με πιάσει τίποτα σήμερα. Σηκώνομαι πάω δουλειά αν έιμαι τυχερός θα περάσω ένα ησυχο πρωινό , όμως το απόγευμα θα αρχίσει το πανηγύρι... έκτακτες μόνες τους, φτερουγίσματα , και μια άλλη αισθηση η οποία με φοβίζει περισσότερο που νίώθω σαν κάποιος να αναγκαζει την καρδιά μου να χτυπάει όπως να ναι, ο φόβος με τυλίγει ..... θέλω να ουρλιάξω , η ψυχολόγος μ έμαθε να το πολεμάω, το πνίγω ηρεμώ χαλαρώνω. Είμαι πολύ θυμωμένος με μένα με το σώμα μου μ αυτό που είμαι , κοιτάζω γύρω μου τους ανθρώπους , τους βλέπω να χορεύουν να διασκεδάζουν και ζηλεύω... θέλω κι εγώ .... εχω ζήσει 22 χρόνια με τις αρρυθμίες και οπως το βλέπω έτσι θα πάω μέχρι τέλους.......δυστυχώς!!

ΡΑΝΗ
26-07-2011, 14:00
Καλε μου Νικο!!!!!Ποσο πολυ σε νιωθω!!!!!!!!!!!!!!!!Κι εμενα,καθε μερα με σκυλοβασανιζουν!!!Το μυαλο μου ειναι συνεχεια εκει,αλλα οχι γιατι το θελω αλλα γιατι αυτες υπαρχουν!Σε απογοητευουν,σε χαλανε,σε τρομαζουν,σε φοβιζουν......οποιος το ζει,μπορει να το καταλαβει,ΜΟΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

smoochie
26-07-2011, 21:29
Υπαρχουν πολλες μορφες στηθαγχης..Η δικη μου ηταν απο τις σπανιες..επι ενα χρονο σχεδον παθαινα κρισεις..ξεκινουσε σαν κραμπα απο το στομαχι και στη συνεχεια μουδιαζε το αριστερο μου χερι το σαγονι και φυσικα ηταν αδυνατον να κανω οτιδηποτε..κυριως συνεβαινε οταν εκανα δουλειες επιπονες..τα καρδιογραφηματα δεν εδειχναν τιποτα(το κακο μ αυτη τη σπανια στηθαγχη ειναι οτι γινεται αντιληπτη την ωρα της κρισης..ουσιαστικα ειναι σπασμος πανω στην αρτηρια(καμια σχεση με τον σπασμο της αρρυθμιας)οποτε εγω συνεχιζα κανονικα τη ζωη μου δεχομενη το πορισμα των γιατρων οτι ειναι νευρωση!μεχρι και φωτια στο βουνο ειχα παει να σβυσω(εθελοντρια)οπου ειχα παθει 3 απανωτες κρισεις αλλα σκεφτομενη οτι ειναι νευρωση συνεχιζα να ταλαιπωρω την καρδια μου..Σε καποια φαση σ ενα ταξιδι στην Αγγλια ενας φιλος μου ειπε,παμε να σε δουνε κ εδω οι γιατροι και πηγα..εκει αφου εκανα ολες τις εξετασεις μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα κ τελος με βαλανε να κανω τεστ κοποσεως το οποιο βγηκε καλο και πανω που μου λεει ο γιατρος ολα περιφημα και σκυβω να βαλω τις μποτες μου με ποιανει η κριση..νατο του λεω μου ηρθε τωρα..με ξαπλωνει και μου κανει καρδιογραφημα..χλωμιασε μου δινει ενα υπογλωσσιο και μου λεει δεν το πιστευω..θα σ εστελνα σπιτι πεπεισμενος οτι δεν εχεις τιποτα..Μετα ξεκινησα τη θεραπεια με τη βοηθεια της ομοιοπαθητικης που κρατησε 5 χρονια αλλα τα καταφερα!!η καρδια μου εκανε παραπλευρη κυκλοφορια..φυσικο μπαι-μπας..Παντως ειλικρινα οι αρρυθμιες ειναι χειροτερες..στην κριση της στηθαγχης επαιρνα ενα ομοιοπαθητικο υπογλ.και μου περνουσε σε 5 λεπτα..αυτο με την αρρυθμια ειναι μαρτυριο!! παντως εκλεισα ραντεβου να το ξαναδω το θεμα με τον ομοιοπαθητικο μου που ειναι και καρδιολογος,αν κ στο παρελθον δεν βοηθηθηκα..θα δουμε.. ΥΓ..Φιλη ειμαι :)
http://ygeia.pblogs.gr/2007/08/96132.html

Όταν σε έπιανε αυτή η κρίση είχες ταχυκαρδία και υψηλή πίεση; Ρωτάω γιατί και εγώ κάτι τέτοια συμπτώματα έχω. Με πιάνει πρώτα ένα σφίξιμο στο στομάχι και μετά ταχυκαρδία και αδυναμία. Το μούδιασμα στο χέρι και το σαγόνι δεν έχω μόνο..

Gi0rg0s
02-11-2011, 16:02
Παίρνω το θάρρος να γράψω εχοντας ρουφήξει στην κυριολεξία ολο το τόπικ. Στις περιγραφές πολλών βλέπω τον εαυτό μου και τουλάχιστον νιώθω μια παρηγοριά ότι δεν είμαι μόνος.
Η ιστορία μου ξεκινάει πριν 6 χρόνια, ένα περίπου χρόνο μετά από το διαζύγιό μου.
Ο χωρισμός ήταν στην κυριολεξία βελούδινος (αν και πάντα θα με βασανίζουν τα γιατι) και είχα αρχίσει να φτιάχνω τη ζωή μου.
Ενα βράδυ άρχισα να νιωθω οτι κάτι δεν πάει καλά στο στηθος μου. Για κάποιον λόγο έπεισα υον εαυτό μου οτι επικειται εμφραγμα και καλεσα το 166. Στο νοσοκομειο δεν βρεθηκε τιποτα και εφυγα ησυχος. Αμ δε...
Από τοτε και για περιπου 2 χρονια δεν μπορουσα να βγαλω απο το μυαλο μου οτι κατι δεν παει καλά.
Πηγα σε καρδιολογους αλλά και εκτακτως στο νοσοκομείο με "εμφραγμα" αλλες 3 φορές. Οι γιατροί με διαβεβαίωναν οτι ολα είναι εντάξει αλλά εγω το ξεχναγα 2 μερες μετα. Τριπλεξ, χολντερ, you name it.
Εδω και ένα χρονο περιπου μπηκαν στην ζωή μου οι αρρυθμίες. Στην αρχή μία την εβδομάδα, στη συνέχεια μία την ημέρα και πριν κανα μήνα μία το λεπτό... Είναι μια κόλαση που δεν εύχομαι ουτε για τον εχθρό μου (οχι οτι έχω αλλα λεμε!)
Εχω βάλει στη ζωή μου το Inderal (3 μισά την ημέρα) και παίρνω και Salospir προληπτικά. Δεν ξέρω αν ο συνδυασμός ενδείκνυται, βασικά κάνω ότι μου κατέβει για να ηρεμήσει το κεφάλι μου.
Δυστυχώς, έχω ξεκινήσει άλλη μια κακή συνήθεια για να ηρεμώ τα βράδια και φοβάμαι ότι προκειμένου να μην τρελαθώ θα καταστρέψω το συκωτι μου (το πιάσατε το υποννοούμενο έτσι;)
Διάολε, τώρα πια έχω έναν καταπληκτικό γάμο και 2 παιδιά που λατρεύω και ώρες ώρες νιώθω αδύναμος να τα προστατέψω. Για διασκέδαση δεν το συζητάμε, μόνο αν πιω αρκετά.
Δεν ξέρω πως θα βγω από αυτόν τον φαύλο κύκλο...

ameliari
03-11-2011, 22:31
το σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα υγείας.Το δύσκολο είναι οτι πιθανόν είναι ψυχοσωματικό.Σίγουρα απο κάπου ξεκινάει Νίκο,ίσως απο κάτι που μπορεί να το έχεις θεωρήσεις αδιάφορο,αλλά αυτό να δουλεύει εις βάρος σου.Εχω περάσει στο στάδιο που δεν θέλω να βγαίνω έξω,φοβάμαι με την εγκληματικότητα,ειδικά μετά απο την ληστεία της μητέρας μου ,μέρα μεσημέρι..Δεν κατάφερα να το ξεπεράσω τελείως,αλλά κατάφερα να δω τι μου προκάλεσε όλο αυτό το φόβο.εγώ με τον ψυχολόγο δεν τα πήγα καλά,μάλλον έπεσα σε κακό επαγγελματία .Προσπαθώ όμως πολύ μόνη μου,διαβάζοντας σχετικά βιβλία και λέγοντας την αλήθεια στον εαυτό μου.Άλλωστε οι δυό μας είμαστε. Και το γράψιμο με βοήθησε πολύ.Κατέγραψε τις σκέψεις σου πάνω στις κρίσεις σου, τι σου συνέβη και πυροδότησε μια συμπεριφορά.Ψάξτην με τον εαυτό σου ,αυτό ήθελα να σου πώ. Καλή συνέχεια.

AGXOS-NIKI
04-11-2011, 16:37
kalispera kai apo emena....kai egw mia apo ta idia me esena Gi0rg0 akrivws etsi kai egw ...kai xronologika to idio akrovos. twra ksana eftaksa tin zoi mou alla logo kapoion provlomatwn { oikonomika kai themata ugeias } pou enfanisteikan sthn oikogeneia mou egw kai ena 8mhno me exei parei h kato volta
.h thela na se rwtiso .....laxaniazes eukola? kano 15 vhmata kai laxaniazw anevenw 10 skalia kai fouskono sto sthithos mprosta!! prin apo 1 mhna sta epigonta pou phga to kardiografhma hthan kalo ,kai o giatros mou eipe krisi panikou
alla einai etsi?

ΡΑΝΗ
04-11-2011, 19:13
Γεια σε ολους!Παιδια,αν διαβασετε τα παλια μου μηνυματα θα καταλαβετε οτι ειμαι στα ατομα που περασαν τρομερα δυσκολες στιγμες μ αυτες τις ριμαδες τις αρρυθμιες & φυσικα ειχα ΚΑΘΕ μερα επι 3 χρονια & πολλες μαλιστα!!Χρησιμοποιω αοριστο γιατι οχι οτι εχουν φυγει απ την ζωη μου(πολυ συχνα εμφανιζονται!)αλλα διαβαζοντας τα μηνυματα σας,μπορω να καταλαβω απολυτα αυτο που βιωνετε & θελω να σας πω μεσα απ την καρδια μου πως σας ευχομαι να βρειτε την ηρεμια σας & να πανε ολα καλα γιατι θα πανε,ΑΛΗΘΕΙΑ σας το λεω!Εγω,αφου εζησα για μεγαλο διαστημα ενα γολγοθα με τις καταραμενες,εμαθα να ζω μ αυτες,δηλαδη τις "συνηθησα"......οσο τρομερα δυσκολο να μου φαινοταν καποτε αυτο που γραφω τωρα,κι ομως,ειναι αληθεια!Εγιναν η καθημερινοτητα μου,η ρουτινα μου & ετσι "εμαθα" να ζω μ αυτες που για 3 χρονια με τσακισαν,με αρρωστησαν,μου βασανισαν τη ζωη!!

AGXOS-NIKI
04-11-2011, 22:26
ranh eithela na se rwtisw .....!!!! eixes mhpws kai laxaniasma?

den mporw na kanw tipota ....nomizw pws an kanw kati pou tha einai ligo kourastiko tha pathei kati h kardia mou kai tha stamatish.
gia ayto to logo kai apofeygw na trexw ,xwreuw, anebaino skalia kai ou to katkseis!!!
giati molis kanw kati apo ola ayta ,laxaniazw kai barianasenw.
den kserw ta exw xamena

ΡΑΝΗ
05-11-2011, 18:32
Οταν εκανα γυμναστικη,λαχανιαζα,αλλα ειναι φυσιολογικο πιστευω!Κι εγω τρωω κολλημα στο οτι αν κουρασω την καρδια μου,μην "μεινει" επι τοπου αλλα αν σου χει πει ο γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα,συνεχιζεις μπας & καταφερεις να νικησεις τον φοβο σου!Δεν ειναι αναγκη να κουραζεσαι πολυ,δηλαδη να ξεπερνας τις αντοχες σου,αυτο ισχυει για ολους πιστευω!AGXOS-NIKI,σε παρακαλω,μην γραφεις greeklish,ειναι πολυ κουραστικα!

AGXOS-NIKI
05-11-2011, 19:57
τελευταια φορα που πηγα στον καρδιολογο{ πριν απο 6 μηνες} μου ειπε οτι ολα ειναι αριστα ....αλλα εγω εχω την εντυπωση πως δεν ειναι . πριν απο 1 1/2 μηνα ομως που με πηγα στα επειγοντα ενος νοσοκομειου γιατι νομιζα πως παλι " θα πεθανω" μου ειπαν και εκει τα ιδια.
πως ξεπερνας τους φοβους σου αν σε πιανουν αυτα????????
σε 2 μερες εχω παλι ραντεβου στον καρδιολογο που με παρακολουθει γιατι δεν ειναι δυνατον να περπαταω 20 λεπτα και να λαχανιαζω.!!! παιζουν ρολο και τα πολλα παραπανω κιλα που εχω ....αλλα αυτα τα ειχα και πριν απο 3 μηνες τοτε γιατι δεν λαχανιαζα!!!! μακαρι να φτασω και εγω μια μερα να ειμαι σαν και εσενα ΡΑΝΗ

ΡΑΝΗ
08-11-2011, 10:26
Αχχ,μακαρι να μπορουσα να σου πω οτι τα χω ξεπερασει ολα αυτα,αλλα δεν ειναι ετσι!Τις αρρυθμιες τις παλευω πολυ εδω & χρονια,οπως ξαναεγραψα,αλλα υπαρχει ο καταραμενος φοβος για την καρδια που οταν με πιασει κατι εκει(στην καρδια)τρομοκρατουμε & σκεφτομαι οτι σε λιγο θα συμβει το κακο....αστα να πανε!!Θελει τρομερη προσπαθεια για να αντιμετοπιστουν ολα αυτα,ΤΡΟΜΕΡΗ!!

Gi0rg0s
15-11-2011, 13:00
AGXOS-NIKI δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να βγάζω πορίσματα αλλά έχω την αίσθηση -γιατί το έχω ζήσει- ότι το λαχάνιασμά σου είναι "τεχνητό". Εννοώ ότι είναι τόσο μεγάλος ο φόβος που σε κυριεύει, πως με την παραμικρή σωματική καταπόνηση, κάτι κακό θα συμβεί, που "πείθεις" το σώμα σου να λαχανιάσει και να σφιγχτεί.

mikemike
02-12-2011, 16:38
yparxei lusi sto thema anxous arithmiwn??

mikemike
02-12-2011, 16:43
kalispera.
pernw ena votano tis LANES alla de vlepw na ginetai kati.
kati niwthw alla se polu mikro vathmo.....ti allo na kanw??????????
ston psuxologo fovamai na paw...

Nicos70
05-03-2012, 09:31
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΔΩ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ . ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ . ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΓΡΑΨΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ (ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 42) ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ , ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΦΡΕΝΟ ΣΤΙς ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ . ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΠΙΔΥΝΩΝΕΤΑΙ. ΕΧΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΤΙς ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΕΔΩ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΚ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΛΠ
ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΑΝΩΤΕΣ Η ΜΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΡΙΖΩΣΩ ....
ΠΛΕΟΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΣΕ ΚΑΜΙΑ 10 ΑΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΜΕ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ. ΠΑΝΤΑ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΚΕΙ Μ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΟΤΙ ΟΥΦΦΦ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ .... ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ..... ΚΑΘΕ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ Η ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ" ΜΕ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΟΒΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ , ΜΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΙΑΝΩ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΩ " ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙΣ" . ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΗ ΤΟΥ "ΩΧ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ". ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΧΤΩ...ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

ΡΑΝΗ
05-03-2012, 16:13
Ποσο μα ποοοοσο πολυ σε καταλαβαινω Νικο μου!!!!!!Κι εγω ζω αυτο το μαρτυριο,πιο λιγα χρονια απο σενα αλλα καθημερηνα & οτι και να χω κανει μεχρι τωρα δεν μ εχουν αφησει!Εχει αλλαξει & εμενα η ζωη μου γιατι δεν ειναι μια & μετα απο ποσες ωρες αλλη μια κτλ,οπως λες κι εσυ,ειναι απανοτες!Κι εγω εχω βαρεθει πια να πηγαινω στο γιατρο,να χαλαω λεφτα,να φευγω απο εκει κανοντας το σταυρο μου γιατι μου χει πει οτι ειμαι καλα αλλα η σκεψη οτι κατι μπορει να εχω & δεν μπορει να φανει(γιατι οι καταραμενες δεν φευγουν)υπαρχει στο μυαλο μου!Με την γυναικα σου εχω να σου πω οτι οσο & να σ αγαπαει δυστυχως καλε μου,δεν μπορει να σε καταλαβει γιατι δεν το χει ζεισει!Ο δικος μου ο αντρας ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος και ειμαστε 13 χρονια πολυ μα πααρα πολυ αγαπημενοι,ΑΛΛΑ επειδη ξερω πως αν δεν ζησει καποιος κατι δεν μπορει να το καταλαβει,δεν του λεω πια για το ποσο με φοβιζουν η για το οτι τις εχω καθε μερα,δεν θελω να γινω κουραστικη ουτε σ αυτον αλλα ουτε στα παιδια μου κι ετσι παιζω ενα "ρολακι",το ζω μονη μου!Σιγουρα εχω την στηριξη & την αγαπη του σ ολα τα επιπεδα αλλα αυτο ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο να γινει κατανοητο ΑΚΡΙΒΩΣ το ποσο βασανιστηκο ειναι & ετσι δεν εχω την απαιτηση να καταλαβει!Να ξερεις πως στ αληθεια καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι αυτο που ζεις,ΜΟΝΟ καποιος που το ζει μπορει να το καταλαβει!!!Ειναι τραγικο σε οτι & να κανεις αυτες να υπαρχουν & να σου χαλανε τις στιγμες της ζωης σου με τον φοβο που φερνουν μαζι,οι απαισιες,καταραμενες,αθλιε ς,βασανιστηκες ααρρυθμιες!!!!

LORA17
05-03-2012, 23:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.
ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΞΑΠΛΩΣΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΦΟΡΙΑ,ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ..ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ,ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΥΡΑΣΗΣ,ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ 3 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ TRIPLEX,ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ,ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ HOLTER...BEBAIA OTAN TO ΕΒΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ.ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ...ΜΟΝΟ ΦΥΣΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΕΦΡΑ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΗΤΡΟΕΙΔΟΥΣ ΒΑΛΒΙΔΟΣ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΕ ΞΑΦΝΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...ΕΝΑ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ...ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΤΙΝΑΖΕΙ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΑΥΤΟ...ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ...ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΙΩΘΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...

μαρκελα
05-03-2012, 23:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ...ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΙΩΘΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...

γειά σου LORA..,
όλα τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρεις δεν είναι παρά σωματοποίηση του άγχους σου!
Με αλλαγή του τρόπου σκέψης σιγά-σιγά αντιμετωπίζονται σχεδόν όλα τα συμπτώματα που αντιμετωπίζεις!

Nicos70
06-03-2012, 11:04
LORA νιωθουμε ακρίβως αυτό πιυ περιγράφεις , στον υπερθετικό ομως βαθμό. Υπάρχουν μέρες που συμβαίνει συνεχως τουλάχιστον σε μένα δηλαδή ένα "τράνταγμα" κάθε 3-4 φυσιολογικούς παλμούς ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!! Δεν ξέρω πως να σε συμβουλεψω γιατί τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να το ξεπεράσω , κάνω τους κύκλους μου πότε δεν δινω σημασία πότε με περνει αποκάτω κλπ κλπ κλπ. Το μόνο που έχω να σου πω είναι αυτό που μου λέει ο γιατρός μου , ξέχασε τες για να σε ξεχάσουν.

LORA17
06-03-2012, 16:51
ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΗΡΕΜΙΑΣ,ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ...ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΕΣ....ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ.Ε ΤΟΤΕ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ!ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ....ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΕΔΙΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ!ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ...ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΥΛΟ ΜΟΥ!ΝΙΚΟ...ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ...ΑΠΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΙΚΡΗ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΚΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΛΛΑ ΧΑΠΙΑ ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ.ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΝ ΚΑΦΕ,ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΣΑΙ...ΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΛΚΟΟΛ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΓΛΥΚΟΖΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ!ΠΑΝΤΩΣ,ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΗ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ...ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΑΙΝΩ...ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ!ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΘΕΙΣ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ-ΑΔΕΙΑΣΜΑ-ΚΕΝΟ-ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ-ΦΤΕΡΟΥΓΙΣΜΑ-ΤΙΝΑΓΜΑ!ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!

webcr
06-03-2012, 19:56
και γω εχω τετοια συμπτωματα και δεν ξερω πως να τα αντιμετωπισω... :/

Nicos70
07-03-2012, 09:22
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ WEBCR ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ. ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΥΧΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ .....

μαρκελα
07-03-2012, 10:03
Γειά σου webcr,
συμφωνώ με τον Νίκο.. όλα τα συμπτώματα π.χ. ταχυκαρδίες, δυσφορία, κούραση κ.λπ. είναι ένας τρόπος αυτοπροστασίας
του οργανισμού μ' αποτέλεσμα να σωματοποιεί το άγχος. Το πρόβλημα είναι η ενασχόλησή σου συνέχεια ότι από κάτι πάσχεις.
Σταμάτησέ το οπωσδήποτε! Πόσων χρονών είσαι?

Lampros
07-03-2012, 14:11
Το καλοκαίρι που μας πέρασε και ενώ γνώριζα ότι έχω ταχύκαρδιες , (είχα βάλει holter , είχα όπως είπε ο γιατρός σε άσχετες ώρες ξαφνική αύξηση παλιών μέχρι 145 και στη συνεχεια κάτι σαν διακοπή της καρδια και ξανα ξεκίνημα ) δεν άντεξα , είχα έντονους πόνους δυσφορία και πήγα στα επείγοντα .
Με κράτησαν μέσα σχεδόν μια μέρα , κατα την διάρκεια της εξέτασης , μόλις είχα βγάλει ακτινογραφία θωρακος ξαφνικα η δυσφορία ήταν τοσο έντονη που σχεδόν λυποθυμισα μπροστα στο γιατρο .
Μου έκαναν τα πάντα απο εξετάσεις , δεν βρήκαν κάτι , ο γιατρός μου είπε ότι με το παραμικρό το αγχος με κυριεύει .
Συνέχεια έχω πόνους , νιώθω πάντα την καρδια μου να με ενοχλεί , την ακούω να χτυπάει δυνατα , την αισθανομαι σε όλο μου το σώμα .
Μην άγχονεσαι μου είπε ο γιατρός , μια κουβέντα είναι όμως πως να μην άγχονεσαι , ευκολο ειναι .

Nicos70
07-03-2012, 14:29
ευκολο δεν ειναι για κανένα μας , από τη στιγμή που το αγχος χτυπάει κάπου ειναι πολύ συσκολο να το αντιμετωπίσεις εχω δοκιμάσει διαφορα πραγματα αλλά αμα το χεις να αγχονεσαι τοχεις. εγω που λόγο δουλειάς τρωω απίστευτο αγχος μερικές φορές μόλις προκύψει πρόβλημα νιώθω αυτόματα σαν να μου ρίχνουν ένα κουβα καυτό νερο πανω μου από την κορφη ως τα νύχια. Αμα συμβεί αυτό ξέρω οτι τις επόμενες μέρες θα έχω επιδρομή αρρυθμίας.

KoitaStaMatiaMou
07-03-2012, 17:06
Να δωσω μια γενικευμενη απαντηση σε ολα τα παραπανω που διαβασα, απο προσωπικη εμπειρια καθαρα
Αρχικα ξερω οτι η θεωρεια απεχει κατα πολυ με την πραξη. Δεκτο
Δευτερον, το αγχος συνηθως ειναι το αποτελεσμα λυμνασης καποιον εμπειριων/προβληματων/καταστασεων. Κοινως ΜΠΑΜ, βαραει λαμπακια ο οργανισμος ψυχικα/σωματικα
Τριτον, προσωπικα, εχω βρει τα αιτια και κανοντας συχνες υπερβασεις ειμαι καλυτερα. Για να το πω πιο απλοικα, ορισμενα ατομα πιεζομαστε που πιεζομαστε μακροχρονια, δεν την γλυτωνουμε την extra πιεση εαν θελουμε να το ξεπερασουμε... Δεν λεω, το zanax και αλλα παραπλισια αγχολυτικα βοηθαν, αλλα καλο ειναι να εχουμε ως γνομονα τις δυναμεις μας
Ειναι στο χερι του καθενως... Ξερω οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικη ψυχοσυνθεση και ζει/βλεπει αλλιως ορισμενες κοινες καταστασεις, μεγαλοποιει ειτε οχι. Αλλα ο στοχος ειναι κοινος, να βγει απο το πετσι μας. Θελω να καταληξω στο εξης, ας του βγαλουμε εμεις την ψυχη... αυτο δεν μπορει ουτως η αλλως

Ειμαι ανοιχτος να το συζητησω προσωπικα με τον οποιοδηποτε, καποτε εψαχνα κι εγω βοηθεια και ειμαι σε θεση να καταλαβω
Καλη δυναμη

ΡΑΝΗ
07-03-2012, 17:56
Το καλοκαίρι που μας πέρασε και ενώ γνώριζα ότι έχω ταχύκαρδιες , (είχα βάλει holter , είχα όπως είπε ο γιατρός σε άσχετες ώρες ξαφνική αύξηση παλιών μέχρι 145 και στη συνεχεια κάτι σαν διακοπή της καρδια και ξανα ξεκίνημα ) δεν άντεξα , είχα έντονους πόνους δυσφορία και πήγα στα επείγοντα .
Με κράτησαν μέσα σχεδόν μια μέρα , κατα την διάρκεια της εξέτασης , μόλις είχα βγάλει ακτινογραφία θωρακος ξαφνικα η δυσφορία ήταν τοσο έντονη που σχεδόν λυποθυμισα μπροστα στο γιατρο .
Μου έκαναν τα πάντα απο εξετάσεις , δεν βρήκαν κάτι , ο γιατρός μου είπε ότι με το παραμικρό το αγχος με κυριεύει .
Συνέχεια έχω πόνους , νιώθω πάντα την καρδια μου να με ενοχλεί , την ακούω να χτυπάει δυνατα , την αισθανομαι σε όλο μου το σώμα .
Μην άγχονεσαι μου είπε ο γιατρός , μια κουβέντα είναι όμως πως να μην άγχονεσαι , ευκολο ειναι .

Εκτος απ τις αρρυθμιες που μου χαλανε τη ζωουλα μου,εχω & εγω αυτο που εγραψες lampro,συνεχεια κατι νιωθω στην καρδια μου,πονακια,σφυξιμο και ενα σωρο αλλα....και επαναλαμβανω,δεν ειναι της φαντασιας μου......δεν υπαρχει......τραγικα ψυχοφθορο & ενοχλητικο!!

LORA17
07-03-2012, 17:59
μπορειται να μασ πειτε τροπουσ για να αποβαλλουμε το αγχοσ?τροπουσ για να δουμε απο που προερχεται?παντα ειχα στο μυαλο μου οτι ειμαι πολυ χαλαρη...οτι δεν εχω αγχοσ...οτι ολα ξεπερνιουνται με θεληση...αλλα δυστυχωσ μαλλον δεν τα πιστευα ολα αυτα...και συσσωρευοταν αγχοσ το οποιο ξεσπαει τωρα με τον χειροτερο τροπο!αναρωτιεμαι αν τωρα νιωθω ετσι....που ειμαι 25 χρονων...αν κανω οικογενεια...που θα εχω μεγαλυτερεσ ευθυνεσ και προβληματα...τι θα κανω??

μυρτω93
12-03-2012, 23:30
υποφερω και εγω απο εκτακτες κοιλιακες συστολες...ειχα εκτακτες απο τα 17 μου αλλα πολυ σπανια μπορει μια φορα το διμηνο η και το χρονο αλλα τον τελευταιο μηνα ειναι συνεχομενες..απο το πρωι που ξυπναω μεχρι το βραδυ..(το βραδυ δεν θελω να το σκεφτομαι υποφερω και μονο που φτανει το απογευμα) πηγα σε 2νοσοκομεια νομιζα οτι θα πεθαινα η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελη εκανα 2τριπλεξ 5καρδιογραφηματα και ολοι μου ειπαν οτι ειναι αγχος! το περιεργο ειναι οτι αυτη τη περιοδο της ζωης μου δεν ειμαι αγχωμενη! απλα η διαθεση μου ηταν πολυ πεσμενη..εκανα εξετασεις για θυρεοειδη και ειναι ολα καλα το μονο που μου βρηκαν ειναι αυξημενη προλακτινη!ξεκινησα θεραπεια με dostinex και εκει που ειπα οτι θα το διορθωσω και αυτο ξεκινησε το θεμα με την καρδια μου! τωρα θελω να παω και σε αλλο γιατρο γιατι νομιζω οτι κατι εχω και δεν μου το βρισκουν..υπαρχουν φορες που νομιζω οτι η καρδια μου δεν θα αντεξει!!ειμαι παραλογη??πηρα λιγο κουραγιο απο αυτα που διαβασα μονο στο forum..τι να κανω??ειναι οντως ψυχολογικο και δεν το καταλαβαινω? ειναι δυνατον οι εκτακτες κοιλιακες να δημιουργουνται απο κακη ψυχολογια? επιπλεον μου δωσανε τα inderal αλλα δεν μου κανουν τπτ!παιρνω μισο καθε μεσημερι..

Lampros
12-03-2012, 23:41
Μυρτω το αγχος είναι ότι χειρότερο , εγω το κουβαλάω χρόνια και η καρδια ακολουθεί , τώρα εχω τοσο έντονο πόνο .
Ακολούθησε τις συμβουλές των γιατρών για να λύσεις το προβλημα σου .

μυρτω93
12-03-2012, 23:57
lora και εγω εχω κανει ολα αυτα που λες! εχω κοψει τσαι αναψυκτικα και τωρα προσπαθω να μην τρωω σοκολατα..πραγματικα οταν αρχιζουν οι εκτακτες δεν σταματανε και μου χαλανε την διαθεση!το μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει κατι αλλο εχω στο νου μου συνεχεια την καρδια μου. φοβαμαι επειδη ειναι εκτακτες κοιλιακες και οχι κολπικες αν και οι γιατροι δεν ανησυχησαν αλλα εγω τρελαθηκα.. και ειναι συνεχομενες! μερικες φορες νομιζω οτι η καρδια μου δεν θα χτυπησει ξανα φυσιολογικα! τα ιδια νοιωθετε και εσεις??

μυρτω93
12-03-2012, 23:59
σ ευχαριστω λαμπρο αλλα δεν νοιωθω να εχω αγχος για κατι συγκεκριμενο!και αυτο με προβληματιζει.. ειμαι βεβαια ατομο που βαζω πολλα μεσα μου και πιεζομαι με πολλες καταστασεις..δεν ξερω αν αυτο φταει..

Lampros
13-03-2012, 00:29
Έτσι ξεκίνησε σε εμένα , πίεση και συσσώρευση προβλημάτων , ναι υπάρχουν στιγμές που λέω τώρα τέλος κόβεται η ανάσα , εντελώς .
Τι να κάνουμε , έτσι ειναι η μοίρα μας

μυρτω93
13-03-2012, 16:20
διαβαζοντας τα μην σας παιρνω κουραγιο ειδικα τα μην εκεινων που εχουν πολλα χρονια εκτακτες και ζουν ακομα!!προσπαθω να ξεπερασω την φοβια οτι θα πεθανω ξαφνικα απο αυτες.. αν μπορειτε πειτε τροπους που βοηθουν να τις ξεπερασουμε..εγω εχω κοιλιακες εκτακτες!ειχε καποιος αλλος κοιλιακες?

Tasos75
13-03-2012, 17:26
Παιδιά καλησπέρα, και εγώ είχα παλιότερα πρόβλημα με πανικούς και ταχυπαλμίες. Ωστόσο εδώ και 5 μήνες έχω καθημερινά άγχος,
αν καπνίσω και λίγο παραπάνω ή πιω κανά καφέ δυνατό με πιάνουν ζαλάδες, αίσθημα παλμών και τέτοια καλά. Για το άγχος πήγα σε ψυχίατρο και μου έδωσε seropram. Οι πανικοί έφυγαν αλλά το άγχος παραμένει κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχω σκάσει, γιατί και παλιότερα με έπιαναν παρόμοιες φάσεις αλλά μετά από ένα μήνα το πολύ το ξεπερνούσα. Αυτή τη φορά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα.

Lampros
13-03-2012, 20:05
διαβαζοντας τα μην σας παιρνω κουραγιο ειδικα τα μην εκεινων που εχουν πολλα χρονια εκτακτες και ζουν ακομα!!προσπαθω να ξεπερασω την φοβια οτι θα πεθανω ξαφνικα απο αυτες.. αν μπορειτε πειτε τροπους που βοηθουν να τις ξεπερασουμε..εγω εχω κοιλιακες εκτακτες!ειχε καποιος αλλος κοιλιακες?

Εγω , τρόπος , δεν ξέρω , ηρεμία , κάποια στιγμη δεν είχα προβλημα , αλλα όταν ξανα άρχισα να στενοχώριεμαι και να πιέζομαι , ξανα τα ίδια , τώρα ειναι κάπως δυσκολότερο , κάθε φορα ανεβαίνω κατηγορία .

μυρτω93
14-03-2012, 15:19
αυτη τη στιγμη εχω αρκετες εκτακτες και μπηκα στο forum για να χαλαρωσω..λιγο να εκνευριστω η να θυμωσω η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη...ετσι θα ναι απο δω και περα??θα πρεπει να μαι cool και αδιαφορη? δεν θα μπορω ουτε να φωναξω? τα νευρα μου τα χουν παιξει μαλλον...το ιδιο συμβαινει και σε σας?

Lampros
14-03-2012, 17:04
Κάθε ένας μας αντιδρά διαφορετικα , αλλα το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο , κανε κάτι αλλο και μην σκέφτεσαι το προβλημα , αν ειναι ευκολο , δεν ξέρω .

LORA17
16-03-2012, 17:25
Μυρτω,εγω εχω καταφερει και εχω κοψει και την σοκολατα....βασικα εχω κοψει γενικωσ την ζαχαρη...οπου υπαρχει...και αν θελω γλυκο τρωω μονο μελι!η αληθεια ειναι οτι εχω δει μια διαφορα...αλλα οχι σπουδαια πραγματα!παντωσ εχω παρατηρησει οτι αν φαω πολλα γλυκα...πχ 3-4 σοκολατεσ η' πολυ τουρτα κλπ βραδυ...τοτε θα με πιασει σιγουρα!επισησ το νιωθω οταν γελαω δυνατα και αποτομα,οταν κρυωνω πολυ...και γω εχω το μυαλο μου συνεχεια εκει κλπ αλλα βρισκομαι σε σταδιο που το ψιλοξεπερναω γιατι αλλιως θα πεθανω απο αγχοσ και οχι απο καρδια!εγω οταν εβαλα χολτερ δεν εδειξε τπτ...ουτε σε καρδιογραφημα...οποτε δεν ξερω τι ειδουσ εκτακτεσ ειναι αυτεσ που με πιανουν!παντωσ νιωθω αυτο το αδειασμα-κενο!και ειναι απεριγραπτο!μυρτω....σε νιωθω πληρωσ!απλα προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι...εγω αυτο εκανα και τιναξα την εξεταστικη μου στον αερα..γιατι πολυ απλα φοβομουν και δεν μπορουσα να κανω τπτ αλλο!αποτελεσμα οι φιλοι μου τωρα να ορκιζονται....και γω να εχω για αλλουσ 3 μηνεσ απιστευτο αγχοσ
!

μυρτω93
17-03-2012, 22:46
γεια σου λορα...μοιαζουν αρκετα τα συμπτωματα μας..εγω ενοιωθα ενα κντουπ σαν να κλωτσαει η καρδια..και το παθαινα και οταν εσκυβα απο τη πλευρα της καρδιας.. εμενα εδειξε και στο χολτερ αλλα και στα καρδιογραφηματα γιατι ειχα συνεχεια..ολη μερα ασταματητα!γι αυτο κοντεψα να τρελαθω..παλιοτερα ειχα μια φορα το μηνα η και το χρονο..αλλα τωρα πολυ χαλια..προσπαθω να πεισω τον ευατο μου οτι οι γιατροι εχουν δικιο και οντως δεν ειναι τπτ..αν και μια αμφιβολια ακομα υπαρχει! μου ειπαν οτι εχω αυξημενα αντανακλαστικα δηλ ο οργανισμος μου αντιδρα σαν να βρισκομαι συνεχεια σε κινδυνο..πρεπει να ηρεμησουμε και να δουμε θετικα τη ζωη.. αυτο μαλλον ειναι το φαρμακο μας!!

george271185
20-03-2012, 22:24
γεια σασ παιδια ειμαι καινουριοσ και σας χαιρετω και εγω πασχο απο κρισεισ πανικου 6 χρονια ειμαι 29 χρονων και δυο χρονια απο τα 6 ειμουν καλα!!!!!!!!!!το τελευταιο καιρο εχο εκτακτες και παιρνο ιντεραλ και ζολοφτ ειναι απο αγχοσ εχω κανει ολες τισ εξετασεισ και οι γοιατροι με διωχνουνε ποια αμα παω στο νοσοκομειο ειναι πολυ ασχημη εμπειρεια και τον αλλον μηνα γινομαι πατερας και πρεπει να συνελθω οποσδηποτε!!!!!!!!!!!!!

σατσοκ
24-03-2012, 12:04
γεια σε ολους.
βρήκα το φορουμ ψάχνοντας γιατί όπως καταλαβαίνετε είμαι ένας ομοιοπαθής, διάβασα όλα τα μυνήματα και σας ευχαριστώ που με κάνατε να νιώσω καλύτερα, τόσο που μετα από αυτο το ποστ θα φύγω για βόλτα.
έχω και γω τις έκτακτες από το 2009, τότε που έμεινα 3 μέρες στο νοσοκομείο για εξετάσεις που φυσικά δεν έδειξαν τίποτα.
είμαι φυσικά αγχώδης τύπος ,δεν χρειάζεται διάγνωση αυτό, και πραγματικά νομίζω ότι το άγχος είναι η πηγή για όλα σχεδον τα προβλήματα.
από τότε έχω κάνει 4 επισκέψεις στα έκτακτα του νοσοκομείου, άπειρες επισκέψεις σε καρδιολόγους(ο τελευταίος μόνο τρελό που δε με είπε), όλες τις εξετάσεις, 5-6 τεστ κοπώσεως, καμμια δεκαριά holter και υπερηχογραφήματα και δε θυμάμαι τι άλλα.
και σα να μην έφταναν αυτά έπαθα από πέρυσι και κολίτιδα, το $^%$^$^ το άγχος αναθεμα το, μόλις αρρώστησε σοβαρά η μητέρα μου και μπήκαμε στο νοσοκομείο είχα και την πρώτη κρίση κολίτιδας στη ζωή μου που από ότι βλέπω ήρθε για να μείνει και αυτή.
το καλό είναι ότι αντιμετώπισα την κατάσταση ικανοποιητικά με μισό tenormin κάθε πρωϊ, ως δια μαγείας σχεδόν εξαφανίστηκαν οι έκτακτες, αλλά αυτο που δε με αφήνει να υσηχάσω είναι τα φτερουγίσματα που νιώθω, χτυπάει εντελώς άτακτα η καρδιά για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά ξεκινάει πολύ γρήγορα, 120 παλμοί περίπου για κανένα 3λεπτο η και παραπάνω μέχρι να ηρεμήσει, αλλά αυτό μπορεί να με πιάσει μια φορα κάθε ενάμισυ με δύο μήνες, δυστυχώς χτες είχα ένα τέτοιο επεισόδιο έτσι για να μου θυμίζει την παρουσία του.
ο γιατρός μου λέει ότι μπορεί να οφείλεται και στην κολίτιδα, όπως κάνει σπασμούς το παχύ έντερο χτυπάει πάνω στο διάφραγμα και δημιουργεί το πρόβλημα, και όντως έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει, αν συμβεί, 1 με μιαμισυ ώρα μετα το φαγητό η αν καμμια φορα φάω κανένα παγωτό που είχε σοκολάτα η αν έχω φάει σοκολάτα σκέτη.
όσον αφορά την κολίτιδα, έχω κάνει και ομοιοπαθητική με κανένα αποτέλεσμα, μάλλον χειρότερα πήγαινα, μέχρι που ένας γαστρεντερολόγος του νοσοκομείου μου είπε έτσι στην ψύχρα και μπροστά στις νοσοκόμες, άκου κώστα αυτό το πράγμα θα σου φύγει μόνο με ένα τρόπο, γράφτα όλα στα @@@ σου, το κατάλαβες;
αυτό ήταν, επί 12 μήνες ούτε που με ενόχλησε, αργότερα βέβαια άλλαξαν τα πράγματα και επανήλθε, όχι όμως τόσο έντονο.

λοιπόν παίδες, διώξτε το άγχος, φτάστε στα άκρα, φτάστε στο σημείο να πείτε, θα πεθάνω; ε και δε πάει στο διάολο, ας πεθάνω, έτσι κι αλλιως όλοι κάποτε εκει θα καταλήξουμε.
θα δείτε ότι μόνο έτσι φεύγει κάπως το άγχος, μην ξεχνάτε ότι ακόμη και όταν νομίζουμε ότι είμαστε ήρεμοι το άγχος υποβόσκει στο υποσυνείδητο, έτσι αισθανόμαστε κάποια ενόχληση και λέμε μα δεν είχα άγχος αυτη τη στιγμή, δεν είναι όμως έτσι, σε αγχώδεις τύπους το άγχος υπάρχει σχεδόν πάντα.

εύχομαι σε όλες και όλους να ξεπεράσετε τα προβλήματα, γράφτε το άγχος εκεί που πρέπει...

LORA17
24-03-2012, 22:04
σε καταλαβαινω απολυτα κωστα!αυτο το ρυμαδι το αγχοσ φταιει για ολα...πρεπει να μαθουμε να αντιμετωπιζουμε αλλιωσ τισ καταστασεισ...και οχι με το να μασ αγχωνουν!
προσπαθω και γω...γενικα ειμαι στην προσπαθεια...δεν μπορω ομωσ να το ξεπερασω...αυτο στιγμιαιο ''τρανταγμα-αδειασμα'' με φοβιζει απιστευτα και μου κοβει τα γονατα!
εχω παρατηρησει και εγω οτι με πιανει αν φαω πολυ σοκολατα...αν πιω πολυ αλκοολ...και να φαω πολυ περισσοτερο απο αλλεσ φορεσ,δηλαδη αν νιωθω φουσκωμενη κλπ!σημερα εφαγα σε ταβερνα και ψιλοεσκασα...ε απο τοτε με εχει πιασει αυτο 2-3 φορες...ανεπεστητο βεβαια αλλα ικανο να με τρομοκρατησει!ε και τωρα..επειδη με επιασε πριν απο κανα 10λεπτο..κλασσικα δεν θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ!ειδικα τωρα που ειμαι και λιγο μπουκωμενη και εχω το λαιμο μου...δεν θα μπορω να αναπνευσω καλα το βραδυ...και ολα θα μου φαινονται πολυ δυσκολα!τι να κανουμε ομωσ??εγω κανω την γυμναστικη μου προσπαθω να τρωω υγειηνα...αλλα αυτο δεν φτανει!θα πρεπει να αναθεωρησουμε πολλα πραγματα και να αλλαξουμε τον αγχωτικο τροπο ζωησ μασ...και αυτο θα συμβει μονο αν δουμε τα πραγματα πιο χαλαρα...δηλαδη να το παιζουμε λιγο τρελοι με ολα...και να μην ασχολουμαστε με την επικαιροτητα...

LORA17
26-03-2012, 21:15
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΓΙΑ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ....?ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ..

μαρκελα
27-03-2012, 00:12
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΓΙΑ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ....?ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ..

Λώρα γειά σου,
τα συμπτώματα σου είναι αποτέλεσμα του άγχους σου! Αυτό λοιπόν, που χρειάζεται να κάνεις είναι να σταματήσεις πια την σκέψη,
που ευθύνεται και τα παράγει για άμυνα και αυτοπροστασία. Αναρωτήσου αν αξίζει να στρεσάρεσαι συνεχώς και να
μπλοκάρεις έτσι τις λειτουργίες του οργανισμού σου.

LORA17
27-03-2012, 16:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΡΚΕΛΑ..ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΝΕ ΕΤΣΙ!ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ....

μαρκελα
27-03-2012, 21:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΡΚΕΛΑ..ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΝΕ ΕΤΣΙ!ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ....

Καλησπέρα Λώρα,
ξαναδιάβασα το πρώτο σου ποστ στο φόρουμ κι εκεί αναφέρεις κρίση πανικού και στην συνέχεια κάνεις αναφορά και
στο άγχος. Ο πανικός λοιπόν είναι έντονο άγχος, οπότε τα συμπτώματα π.χ. δυσφορία, κενό, ταχυπαλμίες είναι
εκδηλώσεις άμυνας. Αυτό που χρειάζεται να παρατηρήσεις είναι κατά πόσο είσαι ευχαριστημένη και για νάσαι χρειάζεται
πραγματοποιείς και τα δικά σου "θέλω" στην κάθε σου μέρα. Τώρα κάποιοι καταφέρνουν να τ' αντιμετωπίσουν όλ' αυτά
μόνοι τους, με αλλαγή τρόπου ζωής, βιβλία αυτοβοήθειας, ενώ κάποιοι άλλοι για πιο μεθοδικά καταφεύγουν σε ειδικό.
Πάντως, όπως και νάχει η ψυχοθεραπεία έτσι όπως εγώ την έχω βιώσει είναι δώρο ζωής στον εαυτό μας.

LORA17
27-03-2012, 22:49
μεχρι τα 23 δεν ειχα κανενα προβλημα με την καρδια..ισα ισα αθλουμε συστηματικα..πηγαινω κολυμβητηριο χρονια,εκανα παλια καρατε...κανω και στιβο..και ολα αυτα για να τα κανεισ χρειαζεσαι βεβαιωσεισ απο γιατρουσ οτι εισαι απολυτα υγειησ!οπωσ ειχα αναφερει και στο πρωτο μου ποστ ενα βραδυ ξαφνικα ηρθε η κριση πανικου...και απο τοτε ταλαιπωρουμε με αυτεσ τισ εκτακτεσ και εχω επισκεφθει 3 καρδιολογουσ.ολα αυτα μεσα σε 1 χρονο...Γενικα ειμαι ανθρωποσ που ζει με προγραμμα...και ολα μα ολα θελω να τα προγραμματιζω..μαλλον αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που δημιουργω στον εαυτο μου.πολλεσ φορεσ οταν ξεφυγω απο το προγραμμα...προσπαθω να κανω κατι για να το διορθωσω και μαλλον αυτο με αγχωνει πολυ.ισωσ επειδη εχω συνηθισει να ειμαι ετσι...γιατι σ'ολη μου τη ζωη ειμαι ετσι ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξω!προσπαθω καθε μερα να βλεπω τα πραγματα πολυ χαλαρα αλλα πιανω τον εαυτο μου πολλεσ φορεσ να ξεφευγει και να επιστρεφει στην συνηθεια.Μαρκελα...προσπαθω να αλλαξω τον τροπο ζωησ μου...αλλα ειναι πολυ δυσκολο..και πρεπει καπωσ να βρω τον σωστο τροπο ζωησ για να μπορεσω να τον αντιγραψω κατα καποιον τροπο!τα βιβλια αυτοβοηθειασ που μπορω να τα βρω?σε βιβλιοπωλειο?εχεισ κατι να μου προτεινεισ?

μαρκελα
27-03-2012, 23:06
Ένα από τα πολλά βιβλία είναι και το:

Σκέφτομαι άρα αισθάνομαι
Η γνωσιακή συμπεριφορική μέθοδος για την θεραπεία της κατάθλιψης και του άγχους

Κύριος Συγγραφέας: Greenberger, Dennis, Padesky, Christine A.
Εκδότης: ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ Π. Χ. ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

Και στο προτείνω γιατί όλα μας τα συναισθήματα ακόμα και το άγχος
είναι αποτέλεσμα της δυσλειτουργικής σκέψης.

doan
28-03-2012, 13:58
γεια σας...εχω ξαναγραψει σε αλλο θεμα..
λοιπον ειμαι 31 μαμα εχω ενα αγορακι..γενικα ειμαι ατομο που αγχωνομαι πολυ ευκολα..το περσινο καλοκαιρι περασαμε ενα θεματακι υγειας με το μικρο μου που γενικα αυτο με εξαντλησε και δεν ειχα κουραγιο να το διαχειριστω καθολου.οταν βρικαμε τελικα μια καποια λυση και καταλαβαμε λιγο πολυ τι συνεβαινε αρχισαμε να ηρεμουμε καπως και προσωρινα παντα..(ολα αυτα τα εγραψα γιατι απο τοτε και μετα ενιωθα τοσο εντονα την καρδια μου να διαμαρτυρετε)
λοιπον απο το δεκεμβριο και με μια απλη επισκεψη σε καρδιολογο αναλαλυψα οτι υποφερω απο αρρυθμιες..πολλες και συνεχεια..εκει καταλαβα και τι ηταν αυτο που ενιωθα για καιρο αλλα δεν ηξερα να το εξηγησω.να θελει η καρδια να βγει απτο στηθος μου και με ενα πολυ ασταθη καρδιακο παλμο.πηγα σε 2 καρδιολογους και φυσικα κατεληξαν στο να παρω χαπι για τις αρρυθμιες καθημερινο και για παντα..ρωτησα το γιατρο αν πεθαινεις με αυτο και μου ειπε οχι.απλα αυτος ο κακος ρυθμος θα μου προκαλεσει βλαβη στο μελλον..πριν ξεκινησω το χαπι ειπα στο γιατρο πως θα περιμενω να αδιαθετησω πρωτα μηπως και ημουν εγκυος(τους τελευταιους μηνες με τον ανδρα μου ειχαμε αφησει καπως ελευθερα τα πραγματα:cool:)...
και το θαυμα εγινε και τελικα ημουν εγκυος!!!!!η χαρα μου απεριγραπτη αλλα ο φοβος δεν με αφησε να το ζησω οπως την πρωτη φορα...και τωρα???και με τις αρρυθμιες???και με το χαπι??να το παρω?και αν δεν το παρω θα παθω κατι και μαζι με μενα και το εμβρυακι μου???
ο πανικος μεχει διαλυσει!!!!μεθαυριο θα παω παλι στο καρδιολογο και αυτη τη φορα θα βαλω χολντερ σε φαση εγκυμοσυνης..που συνηθως τα πραγματα γινονται χειροτερα..

εχω φοβηθει παρα πολυ..σας παρακαλω ας μου πει καποιος αν εχει ακουσει εγκυμοσυνη με αρρυθμιες?αν εχει πιει χαπι?ειμαι μονιμα σε αγωνια και προσπαθω να ηρεμω για να μην κανω χειροτερα τα πραγματα..(το θυρωειδη τον ελεγχο επινα χαπι 17 χρονια πριν και τα τελευταια χρονια το σταματησα γιατι πηγαινε καλυτερα)

συγνωμη για το μεγαλο γραμμα αλλα ειμαι χαλια...

LORA17
28-03-2012, 22:06
doan,ευχομαι αρχικα να εχεισ καλη εγκυμοσυνη και να περασουν ολα γρηγορα!
θα πρεπει να πασ παλι σε ενδοκρινολογο για τον θυροειδη...ειδικα τωρα που εισαι εγκυοσ..και αυτη θα σου πει αν μαζι με τον καρδιολογο αν πρεπει να παιρνεισ το χαπι για τισ αρρυθμιεσ!το σημαντικο ειναι να μην αγχωνεσαι ειδικα τωρα που εισαι σε ευαισθητη φαση!(ποιοσ μιλαει τωρα για αγχος)!μπορεισ επισησ αν καπνιζεισ να το σταματησεισ,αν πινεισ επισησ,τουσ καφεδεσ μαχαιρι...τα αναψυκτικα..και τη σοκολατα!αυτα σου τα λεω γιατι τα εχω δοκιμασει και εχουν ελλατωσει ελαφρωσ το προβλημα...πιστευω αν δεν ειχα και αγχοσ....θα ημουν ενασ ευτυχισμενοσ ανθρωποσ χωρισ εξαρτησεισ!δεσ το λοιπον αυτο,μηπωσ καταναλωνεισ πολλουσ καφεδεσ?πολυ κοκα κολα?το χολτερ δεν ειναι τπτ να μην το φαβασαι...κατι βεντουζεσ με καλωδια θα σου κολλησει στο στηθοσ και στο θωρακα και ενα μηχανηματακι θα σου κρεμασει στην μεση...δεν σε ενοχλει καθολου!εγω φαντασου εκανα και ποδηλατο...να σκεφτεσαι το μωρο σου και ολα θα ειναι τελεια!

Nicos70
29-03-2012, 08:36
Doan αν διάβασες ολα τα post θα δεις οτι όλοι μας βασανιζόμαστε με το θέμα αρρυθμίες, μην ανυσυχείς όμως εφόσον οι γιατροί σου σου λένε οτι δεν κινδινέυεις δεν χρειάζεται να αγχώνεσε, δεν εγραψες όμως τι είδους αρρυθμίες σε βασανίζουν αφού στις βρήκε ο γιατρός. Το holder δεν είναι κάτι που επιρρεάζει το εμβριο, ενα μηχανάκι είναι που καταγράφει τους παλμούς δεν έχει ούτε ακτινοβολία ούτε τίποτα, όπως το στηθοσκόπιο ενα πράγμα.

μαρκελα
29-03-2012, 10:27
Καλημέρα Νίκο,
η μόνη αλήθεια και λύση τελικά και για το άγχος και για τις αρρυθμίες-σωματικό σύμπτωμα του άγχους-και για όλα τα
ψυχολογικά προβλήματα είναι, να βρούμε άκρη στα προβλήματά μας, γιατί άκρη υπάρχει σίγουρα, αρκεί να θέλουμε να
την δούμε και με όποιο κόστος, αν θέλουμε έτσι νάχουμε ένα σταθερό και μόνιμο αποτέλεσμα για ψυχική και σωματική υγεία.

Οι περισσότεροι ωστόσο επιμένουν να επιλέγουν, την εύκολη μέθοδο της φαρμακευτικής αγωγής, επειδή έχει
επικρατήσει ότι είναι πιο άμεση κι οικονομική, αλλά δυστυχώς το πλέον σίγουρο είναι πως πρόκειται για προσωρινή
αντιμετώπιση των συμπτωμάτων και σ' αρκετές περιπτώσεις με παρενέργειες, γεγονός που κάνει την θεραπεία να κουράζει
και να διακόπτεται, τα συμπτώματα να ξαναεπιστρέφουν κι έτσι να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος αλλεξάρτησης.

Η ψυχοθεραπεία τώρα μπορεί ν' απαιτεί περισσότερη προσπάθεια και χρόνο, αλλά επειδή αντιμετωπίζει ριζικά τα
όποια προβλήματα, το πλέον σημαντικό είναι ότι προσφέρει και συνολικά καλύτερη ποιότητα ζωής.

ΡΑΝΗ
29-03-2012, 13:01
Συμφωνω οτι η ψυχοθεραπεια ειναι η καταληλη θεραπεια για τετοια συμπτωματα αγχους!Βεβαια δεν κανει "μαγικα" μεσα σε λιγες επισκεψεις,θελει χρονο αρκετο,αλλα πιστευω οτι βοηθαει πολυ στην αντιμετοπιση ΟΛΩΝ των προβληματων της καθημερινοτητας αλλα δυστυχως κοστιζει αρκετα & αυτες τις εποχες ειναι "πολυτελεια" για καποιους....!

μαρκελα
29-03-2012, 13:10
Συμφωνω οτι η ψυχοθεραπεια ειναι η καταληλη θεραπεια για τετοια συμπτωματα αγχους!Βεβαια δεν κανει "μαγικα" μεσα σε λιγες επισκεψεις,θελει χρονο αρκετο,αλλα πιστευω οτι βοηθαει πολυ στην αντιμετοπιση ΟΛΩΝ των προβληματων της καθημερινοτητας αλλα δυστυχως κοστιζει αρκετα & αυτες τις εποχες ειναι "πολυτελεια" για καποιους....!

ΡΑΝΗ μου είναι δώρο στον εαυτό μας, πίστεψέ με, γιατί βλέπεις την ζωή σου να μεταμορφώνεται σε κάθε της τομέα!!
Θεωρώ ότι αξίζει να διαθέσεις κάποια χρήματα, που ναι μεν είναι πολυτέλεια όπως το λες, αλλά το προσωπικό όφελος
είναι σίγουρα πολύ περισσότερο!. Προϋποθέτει ωστόσο μια καλή έρευνα και για το κόστος, αλλά και για τον ειδικό.

ΡΑΝΗ
29-03-2012, 14:05
Κι εγω ετσι το ονομαζω,δωρο ζωης!!!!!Οταν γνωρισα την ψυχοθεραπεια για πρωτη φορα στη ζωη μου,αυτο ειπα!ΑΛΛΑ ειναι να πεσεις και στο σωστο ανθρωπο,πολυ βασικο!

Nicos70
30-03-2012, 10:30
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

μαρκελα
30-03-2012, 11:08
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

Καλημέρα Νίκο,
δεν κατάλαβα τί έχεις δοκιμάσει. Αν εννοείς την ψυχοθεραπεία, σίγουρα σταδιακά αντιμετωπίζεται ο φόβος,
μόνο, που αντιμετωπίζονται και τα συμπτώματα, γιατί κι αυτά είναι εκδηλώσεις του φόβου.
Δηλ. μάλλον νομίζεις ότι αντιμετωπίζεις τον φόβο αν εξακολουθείς νάχεις συμπτώματα.

Nicos70
30-03-2012, 12:26
πιθανόν ετσι να είναι όμως καπου παίζει και με τις πιθανότητες αν σκεφτείς οτι βλέπω ψυχολόγο πάνο από 2 χρόνια εχω παρακολουθησει πάμπολα σεμινάρια που έχουν να κάνουν με την αντιμετώπιση του αγχους κλπ κλπ κλπ και βλέπω πλέον οτι ολοι οι ψυχολόγοι ακουλουθούν κάποιες μεθόδους οι οποίες είναι κοινές για όλους δηλαδή σου λένε κάποια πράγματα και απο κει και πέρα είναι στο χέρι σου να την παλέψεις. Αρα πάιρνεις τα εργαλεία και κάνεις τη δουλειά μονος σου

ΡΑΝΗ
30-03-2012, 13:36
Συμφωνω,η ψυχοθεραπεια σου δειχνει τον δρομο,τον τροπο,την βοηθεια,την δουλεια ολη ομως την κανεις εσυ!Η φοβιες ομως δεν ειναι ολες ιδιες,για παραδειγμα,οταν σου χει συμβει ενα περιστατικο θανατου απο καρδια στην οικογενεια σου & καθε λιγο και λιγακι εχεις εκτος απ τις (καταραμενες!)αρρυθμιες και αλλες ενοχλησεις στην καρδια,τοτε η φοβια που σε πιανει ειναι πολυ πιο δυσκολη να αντιμετοπιστει απ οτι καποιες αλλες!

doan
30-03-2012, 14:00
LORA17 - NICOS70 σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας..ομως εχω βαλει ηδη πολλες φορες χολντερ(ειναι το τελευταιο που φοβαμαι) και φυσικα πηγα στη γιατρο για θυρωειδη εκανα εξετασεις τωρα που ειμαι εγκυος και οι τιμες προς το παρον ειναι πολυ καλες..γιαυτο δεν μου δινει ακομα το χαπι ξανα..
πηρα κουραγιο απολους σας γιατι δεν ειμαι ευτυχως η μονη..σημερα θα παω παλι στον καρδιολογο για τσεκ απ και χολντερ να μου πει τα μαντατα..θα μιλησει μετα και με την γυναικολογο(τελεια)και θα μου πουν το πορισμα..

βασανιζομαι παντως και φυσικα σας καταλαβαινω..ειδικα οταν μεινω ηρεμη να ξαπλωσω με ποιανουν τοσες πολλες που πιστευω πως θα μεινω..κουραγιο παιδια μου..!!τι αλλο να κανουμε..υγεια και τιποτα αλλο!!

Perivoitos
30-03-2012, 17:18
Καλησπέρα κι από μένα .... νιώθω χάλια γιατί χθες πήγα στον Καρδιολόγο μετά από έντονο άγχος τρίπλεξ και καρδιογράφημα μια χαρά αλλά 112 παλμούς και 160/100 πίεση προφανώς με έπιασε η κρίση πανικού εκεί. Από σήμερα και για μια εβδομάδα πρέπει να μετράω την πίεση μου πρωί βράδυ, το άσχημο είναι ότι όταν πάω να βάλω το πιεσόμετρο με πιάνει πάλι η κρίση ....

μαρκελα
30-03-2012, 19:12
Καλησπέρα κι από μένα .... νιώθω χάλια γιατί χθες πήγα στον Καρδιολόγο μετά από έντονο άγχος τρίπλεξ και καρδιογράφημα μια χαρά αλλά 112 παλμούς και 160/100 πίεση προφανώς με έπιασε η κρίση πανικού εκεί. Από σήμερα και για μια εβδομάδα πρέπει να μετράω την πίεση μου πρωί βράδυ, το άσχημο είναι ότι όταν πάω να βάλω το πιεσόμετρο με πιάνει πάλι η κρίση ....

γειά σου Περιβόητε,
με αλλαγή του τρόπου σκέψης σιγά-σιγά αντιμετωπίζονται σχεδόν όλα, γιατί η σκέψη ευθύνεται για το οποιοδήποτε συναίσθημα!
Ο πανικός είναι έντονο άγχος κι η σκέψη προηγείται της κρίσης, άρα αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να σταματάς την σκέψη
που σε αγχώνει υπερβολικά για να ελέγχεις έτσι το συναίσθημα. :)

LORA17
09-05-2012, 20:31
ΠΑΙΔΙΑ....ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ STO HOLTER ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ HOLTER ΔΕΝ ΚΑΤΕΓΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ.
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ HOLTER?ΕΝΝΟΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ?
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ....

POP
10-05-2012, 13:00
ΠΑΙΔΙΑ....ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ STO HOLTER ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ HOLTER ΔΕΝ ΚΑΤΕΓΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ.
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ HOLTER?ΕΝΝΟΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ?
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ....

Σε καταλαβαινω απολυτα.Εγω εβαλα μεχρι τωρα 3 φορες χολτερ με διαφορα 3 χρονια το καθενα.Στα πρωτα 2 δεν επιασε τιποτα,στο τελευταιο ομως παρακαλαγα να πιασει και επιασε 30.Το αποτελεσμα ομως ηταν ακριβως το ιδιο.Ο,τι μου ελεγε ο γιατρος πριν μου ειπε και μετα.ΑΓΧΟΣ κ.τ.λ.Επειδη ομως σε καταλαβαινω και δεν προκειται να σου φυγει η ιδεα διαφορετικα πηγαινε ξαναβαλε αλλα να ξερεις οτι ακομα και να πιασει καποιες εκτακτες δεν θα δοθει λυση αν δεν φυγει απο το μυαλο σου.Εγω παιρνω μισο χαπακι την ημερα για τις αρρυθμιες,σταματανε και μολις σταματανε για λιγες μερες λεω τι εγινε τωρα?
Και τσουπ ξαναρχονται!Γιαυτο σου λεω...στο μυαλο πρεπει να βαλουμε χολτερ...τουλαχιστον εγω.

LORA17
10-05-2012, 22:25
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ 5 ΜΕΡΕΣ...ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ...ΣΟΥ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΥΛΟΥ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΣΟΥΠ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ!ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΟΧΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΞΕΧΝΑΓΕ!ΕΒΑΛΑ ΧΟΛΤΕΡ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ!...ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Η' ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ..ΑΡΧΙΖΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΛΟ ΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

anton76
10-05-2012, 23:37
δοξαζω το θεο που βρηκα αυτο το φορουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

βασανιζομαι απο εκτακτες που πανε και ερχονται χρονια.

σημερα πρωτη φορα στα χρονικα την τσακωσε η καρδιολογος στο καρδιογραφημα

ειναι λεει ακινδυνη κοιλιακη εκτακτη

βεβαια βρηκε μικρες ανεπαρκειες σε 2 βαλβιδες και λεει οτι εκει οφειλονται και το αγχος τις χειροτερευει.
εφυγα απο κει νομιζοντας οτι ειμαι η μοναδικη στα χρονικα.

εχω παει σε 4-5 καρδιολογους και ολοι λενε οτι δεν ειναι τιποτα . δεν μπορω ομως να το χωνεψω.

palladios
12-05-2012, 01:37
Χαιρετώ όλους σας στο φόρουμ.Υποφέρω κι εγώ από έκτακτες συστολές.Και από μικρός. Από τα 15 μου, έχω υπερκοιλιακές ταχυκαρδίες.Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που αναφέρετε όλοι σας ,είμαι κατάγερος, μου λένε οι γιατροί, και πρότεινε ο γιατρός να πάρω ISOPTIN χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα με καλύψει.Τελευταία όμως ο καρδιολόγος μου , πρότεινε να κάνω μια καυτηρίαση.Γλυτώνεις μια και καλή,μου λέει.Υπάρχει όμως μια πιθανότητα να καυτηριαστεί παραπάνω και να χρειαστεί βηματοδότης.Είμαι πολύ νέος ακόμα 48χρ. για ενα τέτοιο πράγμα.Ξέρετε εσείς κάτι τέτοιο?Α....την καυτηρίαση την κάνει ειδικός αρρυθμιολόγος!

SpiralStaircase
12-05-2012, 12:12
Μήπως είναι καλύτερα να ρωτίσεις τον γιατρό σου ώστε να σου δώσει κάποιο χάπι τύπου Inderal tenormin, ώστε να σου μειωθούν οι ταχυκαρδίες. Έχω την εντύπωση ότι με τον καυτηριασμό, μπαίνεις σε μεγάλους μπελάδες, ειδικά αν μετά χρειαστεί και βηματοδότης όπως λες. Φυσικά δεν είμαι γιατρός , ούτε γνώσεις ιατρικής έχω, απλά και εγώ είχα ταλαιπωρηθει με ταχυκαρδίες και έκτακτες συστολές, και ο γιατρός μου, μου έδωσε να περνω μια πολύ μικρή δόση tenormin. Από τότε δεν με ξαναενόχλησαν. Εγώ είμαι 35 χρ.

LORA17
14-05-2012, 19:58
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ 20ΛΕΠΤΑ...ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΚΕΝΟ'' ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ 3ΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΖΑΛΗ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ???ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ!:(

Nicos70
16-05-2012, 09:28
το κενό σου Λορα ηταν εκτακτη , τα υπολοιπα ήταν φόβος το έχω πάθει άπειρες φορές εγω σταμάτησα το γυμναστήριο γιατί κόντεψα να λιποθυμίσω απο τον φόβο μου οταν μ εποιασε μουδιασα , ενιωθα οτι θα πεθάνω και εφυγα πανικόβλητος για τα επειγοντα οπου πήγα και δεν μου βρήκαν τίποτα .

LORA17
16-05-2012, 09:57
Το καταλαβα οτι ηταν εκτακτη,απλα ο φοβος ειναι μεγαλυτερος οταν σε πιανει κατα τη διαρκεια της ασκησης...φοβηθηκα πολυ.Οχι γιατι δεν ξερω τι μπορει να ειναι,αλλα γιατι απλα δεν συνηθιζεται.ευτυχως που υπαρχεται εσεις και τα λεω καπου...και βγαινουν απο μεσα μου!χθες το βραδυ πηγα για φαγητο και επειδη εκανε κρυο και ημουν με κοντομανικο...οταν βγηκα απο το αμαξι και κρυωσα με επιασε κατευθειαν παλι.Το συμπερασμα ειναι οτι με πιανει και οταν εκτειθεμαι αποτομα σε κρυο...σ'ευχαριστω νικο!

Nicos70
16-05-2012, 13:54
τιποτα Λορα γι αυτό υπάρχει το φορουμ να τα λέμε μεταξύ μας και να μην πριζουμε αλλο τους γύρω μας.

POP
17-05-2012, 09:55
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ 20ΛΕΠΤΑ...ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΚΕΝΟ'' ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ 3ΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΖΑΛΗ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ???ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ!:(

LORA ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ..ΚΕΝΟ,ΤΑΧΥΚΑΡΔΙ ,ΖΑΛΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ,ΕΠΑΝΗΛΘΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ.

μαρκελα
17-05-2012, 11:08
LORA ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ..ΚΕΝΟ,ΤΑΧΥΚΑΡΔΙ ,ΖΑΛΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ,ΕΠΑΝΗΛΘΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ.

γειά σου POP, η συνεργασία μ' έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθούσε αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων
που είναι αποτέλεσμα όχι φόβου, αλλά φοβίας, που είναι διαταραχή του άγχους, γιατί μόνο έτσι θα έφτανε στην γενεσιουργό αιτία τους.
Αυτό σου το λέω από προσωπική εμπειρία. Είναι κρίμα συνεχώς να βασανίζεσαι, ενώ υπάρχει λύση!! :)

μαρκελα
17-05-2012, 11:25
LORA ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.. ΚΕΝΟ, ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ, ΖΑΛΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ, ΕΠΑΝΗΛΘΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ
ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ.

γειά σου POP, η συνεργασία μ' έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθούσε αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων
που είναι αποτέλεσμα όχι φόβου, αλλά φοβίας, που είναι διαταραχή του άγχους, γιατί μόνο έτσι θα έφτανε στην γενεσιουργό αιτία τους.
Αυτό σου το λέω από προσωπική εμπειρία. Είναι κρίμα συνεχώς να βασανίζεσαι, ενώ υπάρχει λύση!! :)

POP
21-05-2012, 12:02
Σε ευχαριστώ Μαρκέλα για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι έκανα ψυχοθεραπεία για πολύ καιρό και μου έκανε καλό αλλά τα τελευταία 2 χρόνια λόγω οικονομικών προβλημάτων δεν μπορώ να συνεχίσω.Πηγαίνω μια φορά το εξάμηνο αλλά δεν έχει κανένα αποτέλεσμα έτσι.Πήγα και την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε να πάρω inderal,πήρα 1/4 του χαπιού και έκανα 2 μέρες να συνέλθω.Κοιμόμουν συνέχεια,ζαλιζόμουν και γενικά δεν μου πήγε και τόσο καλά.Και οι αρρυθμίες κανονικά.Τώρα θα της τηλεφωνήσω να δούμε τι θα γίνει..
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν σήμερα!

ΡΑΝΗ
22-05-2012, 13:11
Γεια σου pop!Καποτε πηρα & εγω inderal αλλα δεν ειδα καμια διαφορα με τις αρρυθμιες....τι να πω,ισως καποιους τους πιανει.Βασικα εγω οτι χαπι πηρα για αρρυθμιες,δεν εκανε κατι.....ειναι μαρτυριο,το ξερω!

POP
22-05-2012, 14:56
Γεια σου pop!Καποτε πηρα & εγω inderal αλλα δεν ειδα καμια διαφορα με τις αρρυθμιες....τι να πω,ισως καποιους τους πιανει.Βασικα εγω οτι χαπι πηρα για αρρυθμιες,δεν εκανε κατι.....ειναι μαρτυριο,το ξερω!

ΠΑΝΗ γειασου!Πηρα σημερα τηλεφωνο τον καρδιολογο και του ειπα για τα inderal που μου εδωσε η ψυχιατρος και μου ειπε οτι δεν κανουν κατι στις αρρυθμιες και στις εκτακτες.Ειναι για τις ταχυκαρδιες και προκαλουν βραδυκαρδια.Καιν αν εχεις σχετικα φυσιολογικους σφυγμους δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου.Κατι τετοιο επαθα και γω.Δεν μας φτανει η ταλαιπωρια μας εχουμε και τους γιατρους που διαφωνουν και μεις ειμαστε στη μεση και δεν ξερουμε τι να κανουμε!Αμαν πια!Εγω εχω φτασει να κανω και "γενεθλια" στην πρωτη μου αρρυθμία.11/05/1989! Εκλεισα αισιως τα 23!Θα μου πεις τοσα χρονια και δεν επαθες κατι..Ναι αλλα οσο παει και χειροτερευει!

doan
23-05-2012, 09:00
καλημερα..δεν ξερω αν με θυμαστε εχω ξαναγραψει..τελικα το τελευταιο χολντερ πριν απο 15 μερες κατεγραψε 16500 αρρυθμιες...σουπερ τι να πω..οποτε αρχισα το lopressor λογω εγκυμοσυνης ειναι ελαφρυ..αλλα ενταξει δεν βλεπω να με καλυπτει και απολυτα.τι να πω εχω αρχισει να φοβαμαι..τι θα παθω βρε παιδια με τοσες πολλες??μου ειπε και μενα για επεμβαση με καφτιριασμο αλλα δεν θελω φοβαμαι..εχετε ξανακουσει τοσες πολλες????

LORA17
24-05-2012, 23:26
doan....βεβαιως θυμαμαι οτι εχεις ξαναγραψει.Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω,δεν μου εχει τυχει.Εγω οταν εβαλα χολτερ δεν ειχε καταγραψει καθολου εκτακτες φαντασου,γιατι πολυ απλα εμενα με πιανει οταν το θυμαται.Αλλα οταν το θυμαται το θυμαται καλα!Ελπιζω να βρεθει καποιος να σου απαντησει!Παντως εισαι ενα παραδειγμα για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι κατι σημαντικο...και δεν παθαινουμε τιποτα.Να εισαι καλα και εσυ και το μωρακι σου,και ολα καλα θα πανε!Μπορει να ειναι και λογο αγχους με την εγκυμοσυνη....μηπως και απο τισ ορμονες?δεν ξερω τι να πω!ηρεμησε και να σκεφτεσαι θετικα!Νομιζω καποιοε ειχε γραψει μεσα εδω στο φορουμ οτι ο γιατρος στο χολτερ ειχε βρει πολλες εκτακτες...αλλα δεν θυμαμαι ποιος!Ας απαντησει οταν το δει για να ηρεμησει και η doan!

ΡΑΝΗ
25-05-2012, 11:37
doan μου ηρεμισε!Φυσικα & υπαρχουν ατομα με τοσες πολλες αρρυθμιες,καποιοι τις νιωθουν & καποιοι οχι!Εμεις δυστυχως ειμαστε στους πρωτους!Εχω περασει δυσκολες στιγμες μ αυτες τις καταραμενες τις αρρυθμιες απο τοτε που ηρθαν στη ζωη μου & σε καταλαβαινω!!Φοβιζουν πολυ.....οι γιατροι ομως λενε οτι δεν θα παθουμε κατι κακο απ αυτες,καποιες φορες το πιστευω & καποιες απ την απελπισια μου νομιζω οτι δεν ειναι ετσι......εσυ κοιτα να εχεις το μυαλο σου στο νινι σου & ευχομαι να πανε ολα καλα!!Εχω & εγω δυο!

Greca
25-05-2012, 14:53
Frei μπορείς να μου στείλεις στοιχεία της ψυχοθεραπεύτριας που πήγες?

Σηκωνομουν το πρωι με τρελες αρρυθμίες, με αγχος που ηθελα να βαλω τα κλαματα, πανικό σχεδον, καθε μερα επι ενα χρονο και βαλε. Ειχα ζαλαδες απιστευτες οταν με επιανε στην δουλεια και συνεχεια νομιζα οτι κατι ασχημο γινεται και ειναι σαν διαισθηση. Επαθα μεγαλο σοκ. Μεχρι που πηγα στην ψυχοθεραπευτρια. Ακομα το εχω αλλα πολυ σπανια. Φαντασου οτι ακομα και τωρα που παω και μου κανει κατι νευροφυτικες ασκησεις, παρολο που αισθανομαι ηρεμη, αρχιζω και κλαιω. Εχω μαζεψει παρα παρα πολλα! Οσον αφορα τον ψυχοθεραπευτη δεν μπορω να σου πω τι να προσεξεις. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να προσεξεις να σου ταιριαζει σαν χαρακτηρας και να μην μεινεις καπου που δεν θα εισαι ευχαριστημενος!

LORA17
26-05-2012, 15:10
ΠΑΙΔΙΑ,ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 141000.ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΕΙΝΑΙ 140000-440000.
ΣΥΚΓΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΑ.ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ 270000-271000.. ..ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ?

doan
28-05-2012, 10:29
LORA17 ΚΑΙ ΡΑΝΗ ειστε πολυ γλυκιες και σας ευχαριστω πολυ για τα λογια και το κουραγιο σας..πραγματικα..ρανη να χαιρεσαι τα παιδακια σου και lora δεν ξερω αν εχεις..να ειστε παντα καλα και ευχομαι απτη συζητηση εδω μεσα να βγει κατι καλο..γενικα για ολους..
καλη μου τις αρρυθμιες δεν τις απεκτησα με την εγκυμοσυνη..τις ειχα ανακαλυψει λιγους μηνες πριν..ενιωθα διάφορα και δυσφορία αλλα δεν ειχα παει σε γιατρο μεχρι που πηγα και ψιλοφρικαρα..
με την εγκυμοσυνη η κατασταση γινετε λιγο πιο δυσκολη αλλα θα κανω υπομονη και δεν θελω τιποτα παρα ενα γερο μωρακι!!και ειδικα σαυτη την εγκυμοσυνη μεχει φαει η ανησυχια να ειναι καλα και τιποτα αλλο..
κοριτσια μου εδω ειμαι σε οτι με χρειαστειτε...

predator
23-06-2012, 08:16
Διαβαζοντας αυτο το θεμα,εκανα μια τρομαχτικη επιστροφη σε σελιδες καρδιολογιας,αναζητοντας συμπτωματα κλπ κλπ.Ολες αυτες οι πραξεις αναμφιβολα εμπεριεχουν εναν εντονο καταναγκασμο.Ταλαιπωριομο ν 1 χρονο με τετοιες ιδεες,τωρα δεν μου εχουν φυγει τελειως για να ειμαι ειλικρινης,αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχω βρει τον απολυτο μηχανισμο ψυχικης αμυνας σε τετοιες περιπτωσεις.Η λυση ειναι απλη απλα αδιαφορεις για την καρδια,δεν υπαρχει αλλη λυση ουτε χαπια ουτε καθημερινες επισκεψεις σε καρδιολογους,διοτι το μονο που καταφερνει καποιος ειναι να δινει την απαντηση στον ψυχαναγκασμο οπως ειπε ενας φιλος σε ενα προηγουμενο μηνυμα,εναν φαυλο κυκλο δηλαδη.Φιλικη συμβουλη,το να παιρνει καποιος φαρμακα για την καρδια οπως ιντεραλ η τενορμιν σε μια ηλικια των 20 χρονων και ιδιαιτερα οταν δεν υπαρχει καποιο ουσιαστικο προβλημα υγειας(πλην της ψυχικης)το μονο που προκαλει ειναι:μια ψευδη αισθηση ασφαλειας που βοηθα στην φοβια να υποβοσκει και δευτερο σε καταχρηση,που ειναι σιγουρα ακομα πιο καταστρεπτικο απο το αγχος.Σκεφτειτε δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν αγχος ε τη καρδια να εχουν και μια διεγνωσμενη καρδιοπαθεια....ΘΑ ΦΟΥΝΤΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ

Nicos70
24-06-2012, 18:01
τι εννοεις predator?

μυρτω93
29-06-2012, 16:14
ποτε θα σταματησουν οι εκτακτες?προσπαθω να της διαχειριστω και πλεον δεν τρεχω στα νοσοκομεια αλλα ο φοβος παραμενει!τωρα νιωθω και τσιμπηματακια στη καρδια...ψαχνω στο google μηπως βρω ποια ειναι η αιτια τους αλλα πιο πολυ τρομαζω οταν πεφτω σε σελιδες καρδιολογων που λενε οτι ακομα και νεαρα υγιη άτομα μπορει να πεθανουν αν οι συστολες ειναι πολλες. εμενα οι καρδιολογοι, μου ειπαν παντως να μην ανυσηχω και ετσι προσπαθω να το παλεψω..

Nicos70
02-07-2012, 14:18
Μυρτώ κανένας απο τους καρδιολόγους που έχω επισκευτεί και πιστεψε με είναι πανω απο 10 δεν μου είπε οτι υπάρχει φόβος να πεθάνεις απο εκτακτες αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα καρδιάς πέρα από τις εκτακτες. Μην διαβάζεις οτι ναναι από το ιντερνετ

ΡΑΝΗ
03-07-2012, 17:21
Συμφωνω!Εγω εχω μεγαλο θεμα με τα ψυχοσωματικα,ειδικα με τις αρρυθμιες & γενικα ενοχλησεις στην καρδια,ΑΛΛΑ κι εμενα κανενας απ ΟΛΟΥΣ αυτους που χω παει(καρδιολογους)δεν μου εχει πει οτι θα παθω κακο απ τις αρρυθμιες!Το ιντερνετ μην το ψαχνεις,στο λεω απο εμπειρια,μπορει να σε τρελανει με ολα αυτα που θα διαβασεις!

μυρτω93
05-07-2012, 17:27
Σας ευχαριστω πολυ!η βοηθεια σας καθε φορα ειναι κατι παραπανω απο πολυτιμη! με βοηθατε να ηρεμησω και να μην σκεφτομαι αρνητικα!

Karol
16-08-2012, 17:59
οταν σταματησετε να πηγαινετε στον γιατρο,τοτε θα φυγουν και οι ανασφαλειες!θα περνανε οι μερες κ θα βλεπετε οτι δεν θα παθετε καμια ανακοπη,κανενα εμφραγμα κ τοτε θα διαπιστωσετε οτι ολα ειναι στο μυαλο!

αν σκεφτομαστε συνεχως ωχ θα παθει κατι η καρδια μου,τοτε θα νιωσουμε ταχυπαλμια..απλη αυθυποβολη!αν φοβηθω οτι θα ζαλιστω...θα ζαλιστω!
αν αντιληφθητε οτι ολα αυτα τα προκαλει το μυαλο,ειναι η αρχη της θεραπειας..
πρωην παθουσα για οσους δεν με ξερουν.

αν νιωθεις συνεχιεια επι 2 μηνες καθε μερα πως θα πεθανεις τοσο εντονα που κανεις αυθυποβολη , πιστευεις πως ειναι εφικτο?

haidy
16-08-2012, 18:10
καλημερα..δεν ξερω αν με θυμαστε εχω ξαναγραψει..τελικα το τελευταιο χολντερ πριν απο 15 μερες κατεγραψε 16500 αρρυθμιες...σουπερ τι να πω..οποτε αρχισα το lopressor λογω εγκυμοσυνης ειναι ελαφρυ..αλλα ενταξει δεν βλεπω να με καλυπτει και απολυτα.τι να πω εχω αρχισει να φοβαμαι..τι θα παθω βρε παιδια με τοσες πολλες??μου ειπε και μενα για επεμβαση με καφτιριασμο αλλα δεν θελω φοβαμαι..εχετε ξανακουσει τοσες πολλες????

γεια σου εχω κανει αυτον τον καυτηριασμο πριν 6 χρονια...μαγνησιο παιρνεις?

predator
17-08-2012, 10:21
Eγω συχνα νιωθω,στο σωμα μου,κυριος στη κοιλια και στις γαμπες,χτυπηματα,σαν τρεμουλο οχι ομως τοσο γρηγορο.Παντως το θεμα ειναι οτι μολις ξαπλωσω νιωθω το σωμα μου να παιζει σαν να κουνιεται το κρεβατι.Σημερα ενω καθομουνα στη καρεκλα,ενιωσα στην αριστερη ωμοπλατη,3 ξαφνικους χτυπους,νομιζω οτι ειναι της καρδιας,δεν ξερω,ρωτησα ενα καρδιολογο που μου ειπε οτι ειναι σχεδον απιθανο να συνεβει κατι τετοιο,γνωριζοντας βεβαια και το ιστορικο μου,μου ειπε οτι ειναι πιθανο να προξενηθηκε -αν συνεβει- λογω αγχους.Και για να κανω την κλασικη ερωτηση,υπαρχει καποιος αλλος που να εχει αντιληφθει κατι αντιστοιχο στο σωμα του?Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι,δεν ενιωσα κατι στο στηθος,απλα στην ωμοπλατη τρεις εντονους ξαφνικους χτυπους,μετρησα τους παλμους,κλασικα αν αντιληφθω κατι,ειδα οτι ηταν σχετικα εντονοι,οχι βεβαια ταχυκαρδια,αλλα δεν ηταν αριθμοι.

MARIAVAS
21-08-2012, 00:01
ΝΑΙ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΩΜΟΠΛΑΤΗ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΛΔ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΔΕ ΤΗ ΓΛΙΤΩΝΑ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΜΕ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΙΚΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΠΡΟΚΑΛΟΥΝΑΤΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Karol
21-08-2012, 00:58
ta niwthw sunexia katw apo to deksi sththos! Plaka exoun...:P den ta fovamai!! den m kanei na exei na kanei me palmous!!!

Karol
25-08-2012, 19:35
Αν μας διαβαιβεωνε καποιος πως η καρδια μας δεν θα σταματησει ποτε και θα χτυπαει και θα ζουμε για παντα θα σας ελεγα εγω για ποτε θα εφαφανιζονταν επιτοπου ΟΛΑ!!!!!!!

kochlias
26-08-2012, 00:32
Αν μας διαβαιβεωνε καποιος πως η καρδια μας δεν θα σταματησει ποτε και θα χτυπαει και θα ζουμε για παντα θα σας ελεγα εγω για ποτε θα εφαφανιζονταν επιτοπου ΟΛΑ!!!!!!!

αν εκανε μια και μοναδικη εξαιρεση η φυση απο ολα τα εμβια οντα . και ελεγε η καρδια της καρολ δεν θα σταματησει ποτε. πιστευεις οτι ολα τα προβληματα σου θα ειχαν λυθει ?

Καλλιόπη49
28-09-2012, 18:49
Γεια σας παιδιά.Είμαι 49 χρονών και μου αρχίσανε οι ταχυπαλμίες από τα 19 και στα 35 εμφανίστηκαν οι αρρυθμίες.Εδώ και ένα χρόνο με interal που το παίρνω 15-20 χρόνια μου πρόσθεσε ο γιατρός και το sotalol.Για ένα χρόνο περίπου ήμουνα καλά και εδώ και 4 μέρες περιμένω ότι θα πεθάνω....Τι γνώμη έχετε για το sotalol και για τα zanax επίσης που τα παίρνω 15 χρόνια?Τα αποτελέσματα του holter βγήκαν σήμερα με πολλές έκτακτες κοιλιακές και κολπικές.Μήπως παίζει ρόλο που ο ψυχιατρός μου εδώ και 3 μήνες μου έκοψε τα zanax και μου έδωσε τα traxenn των 20mg?

dupakos
30-10-2012, 16:47
Χαιρετω την "παρεα"... :) Εγω ειμαι 54 και πριν μια βδομαδα αρχισα να εχω εκτακτες (η αρρυθμια ?!) ΜΟΝΟ οταν καταπινω !!!
ΚΑΘΕ φορα που καταπινω .Οι καρδιολογοι δεν μπορουν να εικασουν κατι.Εκανα triplex.Μου ειπαν (και προγραμματισα) να κανω Holder
και γαστροσκοπηση . Εχει καποιος απο εσας αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα ? Ευχαριστω

thetida
18-11-2012, 16:57
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Διαβάζοντας τις εμπειρίες όλων σας με βοήθησε πάρα πολύ στο να το ξεπεράσω σιγά σιγά. 'Οταν με πιάνει απλά δεν φοβάμαι πλέον. Αφού όλοι μας λίγο πολύ έχουμε πάει σε ένα σωρό καρδιολόγους και όλοι μας είπαν ότι δεν έχουμε τίποτα και οφείλονται όλα στο άγχος μας δεν βρίσκω το λόγο να επιβαρύνουμε το εαυτό μας με τέτοιες σκέψεις. Εγώ γυμνάζομαι πολύ και σε καθημερινή βάση, συχνά πυκνά θα με πιάσουν και κατά την άθληση δεν έχω αίσθημα δύσπνοιας ζαλάδας ή κάτι τέτοιο απλά άλλοτε χάνω έναν χτύπο άλλοτε στους 5 χτύπους π.χ ο 5ος είναι πιο αδύναμος... Όλοι οι καρδιολόγοι που με εξέτασαν μου είπαν ότι όλες οι καρδιές έχουν έκτακτες και πρώιμες.... είναι φυσιολογικό. Και ειδικά σε περίοδο άγχους...

Μαρακι
29-11-2012, 21:39
Καλησπέρα! Μηπως μπορεις να μου πεις και εμενα σε ποιον ψυχοθεραπευτη πηγαινεις?? Θελω να βρω και εγω τον "ανθρωπο" μου αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομη...

thetida
30-11-2012, 14:05
Μαράκι σε μένα αναφέρεσαι? Γιατί εγώ δεν έχω πάει σε ψυχοθεραπευτή...

vangelis
15-01-2013, 05:43
geia sas eimai neos edo. eixa pathei krisi panikou prin 4 ores ke exo arrithmies edo ke 4 ores einai auto fisiologiko?? exo to aisthima tou oti stamata i kardia gia miso me 1 deuterolepto kai ksanapernei mpros me ena dinato xtipo. sas parakalo apantiste mou.

Greca
15-01-2013, 13:28
Vangeli μην φοβάσαι...δεν θα πάθεις τίποτα με την καρδιά σου. Το συναίσθημα είναι απαίσιο και είναι λογικό να φοβάσαι πολύ. Προσπάθησε να μη σε τρομάζει το γεγονός της αρρυθμίας...θα σου πάρει πολύ χρόνο και κόπο να το συνηδητοποιήσεις και να αρχίζεις μόνος σου σιγά-σιγά να το ξεπερνάς. Πίστεψέ με ξεπερνιέται, αν όχι τελείως σε μεγάλο βαθμό...και κάποτε τελείως. Ό,τι θέλεις σχετικό από τα προσωπικά μου βιώματα στη διάθεσή σου.

geia sas eimai neos edo. eixa pathei krisi panikou prin 4 ores ke exo arrithmies edo ke 4 ores einai auto fisiologiko?? exo to aisthima tou oti stamata i kardia gia miso me 1 deuterolepto kai ksanapernei mpros me ena dinato xtipo. sas parakalo apantiste mou.

trelokotsos
21-01-2013, 23:05
Κι εγώ το παθαίνω αυτό που λες ακριβώς. Δεν έχω καταφέρει να το αντιμετωπίσω. Έχω πάει άπειρες φορές σε καρδιολόγους έχω κάνει όλες τι εξετάσεις και πολλές φορές έχω πάει στο νοσοσκομείο την ώρα της κρίσης χωρίς να μου βρουν τίποτα. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να το παθαίνω. Τι να πω, εγώ δεν είμαι πάντως και από τους πολύ αισιόδοξους του forum :) Μαλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό.

chris31
08-02-2013, 19:00
Καλησπέρα κι απο μένα.Θα ήθελα κι εγώ να σας πω το πρόβλημα μου.Νομίζω οτι έτσι θα νιώσω λίγο καλύτερα μιας και αυτά που θα γράψω θα τα διαβάσουν άτομα που μπορούν να με καταλάβουν.¨Οχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί μπορεί να έχετε παρόμοιες εμπειρίες.Δουλεύω αρκετά χρόνια σε μια τράπεζα.Τον τελευταίο χρόνο όμως άλλαξαν πολύ οι συνθήκες δουλειάς μου προς το χειρότερο και πλέον έχω διάφορα θεματάκια.Έχει συσωρευτεί πάρα πολύ πίεση και νομίζω οτι πλέον ξεχύλισε.Ας τα πάρουμε απο την αρχή.Πριν κανά χρόνο μετά απο 2,3 βδομάδες έντονης πίεσης στη δουλειά,ένιωσα ένα πλάκωμα στη καρδιά την ώρα της δουλειάς.Κατευθείαν έφυγα για νοσοκομειο(ιδιωτικό) στο οποίο με ξετυνάξανε.Να μη ξεχάσω 2 ,3 μήνες πριν το περιστατικό είχα κάνει προληπτικά κόπωση και triplex.Ολα φυσιολογικά.Όλα φυσιολογικά και στο νοσοκομείο.Και μου κάνανε οτι εξετάσεις υπάρχουν.Μέχρι και ένα είδος αξονικής στη καρδιά.Αυτο που θέλω να πω είναι οτι δομικά η καρδιά μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.Το θέμα είναι οτι απο το νοσοκομείο και μετά και μέχρι σήμερα με κάποιες περιόδους παύσης,νιώθω κάποια πράγματα.Νιώθω ώρες ώρες ένα κενό στο στήθος και το επόμενο δευτερόλεπτο έναν δυνατό χτύπο.Είναι αρρυθμίες.Επίσης στη δουλειά το μυαλό μου δουλεύει συνέχεια γύρω απο το αν θα πάθω κάτι σοβαρό.Νιώθω σφιξίματα στη πλάτη,στα πλευρά πολλες φορές σα να μαγκώνει το στόμα και άλλες φορές όταν κορυφώνεται αυτή η υπερδιέργεση να ξεκινά ένα κάψιμο απο το στομάχι και να μου δι΄νει μία δυνατή στο στήθος και να με ακινητοποιεί.Δεν μπορείται να φανταστείτε τρόμο.Συνήθως αυτά τα πετάγματα στο στήθος εντείνονται οταν έχω φάει και πάω να ξαπλώσω.Εκεί γίνεται χαμός.Όταν σηκώνομαι ρεύομαι και νιώθω καλύτερα.Νόμιζα οτι έχω πρόβλημα με το στομάχι.Πήγα έκανα γαστροσκόπηση τίποτα κι εκεί.Είχα πάει βέβαια σε περίοδο που δεν είχα τα συμπτώματα.Για να μην πολυλογώ άλλο επειδή 2 βδομάδες τώρα νιώθω τα ίδια πήγα ξανα τη Δευτέρα σε άλλο καρδιολόγο.Πάλι το triplex ήταν καθαρό αλλα αυτη τη φορά μου έβαλε και holter.To holter έδειξε 290 έκτακτες το 24ωρο.Ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι πολλές.Επίσης έδειξε κάποια βραχέα επεισόδια υπεκοιλιακής ταχυκαρδίας κατω απο 6 sec.Μου είπε οτι είναι απο το νευρικό σύστημα κι οτι με τη πίεση αυτή ωθείς την καρδιά σου λειτουργικά να έχει κάποιες αρρυθμίες και ταχυκαρδίες.Μου έδωσε κι ένα φάρμακο να πάρω για να ρίξει λίγο ρυθμούς ο οργανισμός.Εγώ όμως έχω ανησυχήσει και έχω κλείσει να πάω και σε έναν αρρυθμιολόγο απο βδομάδα.¨Εχει κανέις σας παρόμοιες εμπειρίες?Ρε παιδιά δε μπορώ άλλο.Θέλω να ηρεμήσω λίγο.Εχω κουραστεί και το πιο σημαντικό έχω κουράσει τη γυναίκα μου και τους γονείς μου.Δε μπορώ άλλο να ασχολούμε με αυτά.Δεν μπορώ να ζήσω τη ζωή μου.Αν και ο γιατρός την επόμενη βδομάδα μου πει ότι λόγω άγχους γίνονται όλα αυτά και οτι δεν έχει τίποτα παθολογικό η καρδιά μου τότε θα επισκεφτω κάποιον ψυχολόγο να το πολεμήσω αλλιώς.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με διαβάσατε!

ΡΑΝΗ
28-02-2013, 12:52
ΟΛΑ ειναι ψυχοσωματικα,ΟΛΑ!Εγω που τις ειχα 4μιση χρονια,μου παιδεψαν τη ζωη,με τσακισαν οι καταραμενες αρρυθμιες & απ αυτες ξεκινησε ο φαυλος κυκλος μου με τις φοβιες....καθε μερα ειχα & κατι....νεα κοπελα,μια χαρα και να εχω τα παντα!Τι μαρτυριο.....αυτες τις 3 μερες εχουν εμφανιστει παλι,ειχα πολυ καιρο να τις νιωσω,και με ξαναθυμηθηκαν.....βαρανε ΟΛΗ μερα!Ποσο κουραστικο ειναι Θεε μου!!!!

nikolaosk
26-05-2013, 02:02
Μυρτώ, επιβεβαιώνω αυτό που λέει η ΡΑΝΗ και ο Νίκος.δες αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο του κουρυφαίου καρδιολόγου Κρεμαστινού. - http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=8912

"Οι προϋποθέσεις για να δημιουργηθούν θανατηφόρες αρρυθμίες είναι η ύπαρξη ενεργούς στεφανιαίας νόσου, καρδιακής ανεπάρκειας, μυοκαρδίτιδας ή γενικότερα μυοκαρδιοπαθειών."

κάνε ένα triplex,τεστ κοπώσεως, καρδιογράφημα, κάνε θυροειδή και γενική αίματος (ζάχαρο, χοληστερίνες) και αν αυτά είναι καλά σημαίνει ότι εσύ στην ηλικία των 20 ετών δεν έχεις κανένα πρόβλημα καρδιάς. κανένα. το άγχος μέσω του μυαλού σωματοποιεί πολλά πράγματα. κάποια πράγματα δεν έχουμε λύσει μέσα μας για αυτό , όλα αυτά τα ψυχοσωματικά.

διάβασε και ένα άλλο καταπληκτικό άρθρο του Κρεμαστινού σχετικά με το άγχος και την καρδιά. - http://www.idrasis.gr/article.asp?articleID=3386&catID=25&pubID=1

"Ψυχικές διαταραχές και καρδιοπάθειες. Περίεργη σχέση. Η αγχώδης νεύρωση, μια απλή ψυχική διαταραχή μπορεί να εκδηλώνεται με συμπτώματα, που μοιάζουν με τα συμπτώματα του καρδιοπαθούς και οδηγούν τον ασθενή να πιστεύει ότι πράγματι πάσχει από σοβαρή καρδιοπάθεια, με αποτέλεσμα να χειροτερεύει δραματικά η ψυχική του κατάσταση."

"Άλλες φορές πάλι, ο νευρωτικός ασθενής αισθάνεται πόνο στο στήθος ή ότι η καρδιά του σκιρτά μέσα στο στήθος του. Ο πόνος στο στήθος, συνήθως, είναι άτυπος και δεν εμφανίζει καμία ομοιότητα με τη στηθάγχη ή άλλους καρδιακούς πόνους. Το σκίρτημα της καρδιάς οφείλεται σε έκτακτες συστολές της καρδιάς, που συνήθως είναι αποτέλεσμα ενός ψυχικού stress."

jimmaras
26-05-2013, 04:10
ολα ειναι ψυχοσωματικα πρέπει να πας σε ψυχοθεραπευτή

μυσπ
26-05-2013, 23:07
Κουραγιο φιλε μου μαλλον πασχεις απο αρρωστοφοβια κ σου βγαινει σε εντονο αγχος πραγματικα δεν ειναι αναγκη να τρεχεις ολο στον καρδιολογο κανε το αραια κ που επειδη μετα επηρεαζεσαι κ νιωθεις χειροτερα Προσπαθησε να κανεις μια ισοροποιημενη διατροφη να γυμναζεσαι κ να επιλεξεις την επομενη φορα καλυτερο ειδικο

kosto30
27-05-2013, 17:53
εχει προσεξει κανεις το αξιοπεριεργο οτι ας πουμε εχουμε εκτακτες και οπως εγω εχω και τρομαζουμε και τα σχετικα!!οταν πιανουμε το παλμο μας κλασσικη αντιδραση της βλακειας πολυ σπανια πιανουμε <<επ αυτοφορω>> την εκτακτη συστολη δεν πα να κραταμε το καρπο μας 3 λεπτα!!αν αφησουμε το καρπο μας μπορει να αισθανθουμε καμια παλι...αυτο δεν δημαινει κατι??το εχει προσεξει κανεις???

Nicos70
06-06-2013, 10:41
ξεκινησα αυτό το thread πριν από 3 ολόκληρα χρόνια. δεν πίστευα οτι θα υπήρχε τόσο κόσμος που αντιμετωπίζει λίγο πολύ τα ίδια πράγματα . Φέτος εγινα 43 δεν μπορώ να πω οτι έχει αλλάξει κάτι στην όλη κατάσταση που ζω αν εξαιρέσεις οτι οι αντιδράσεις μου είναι πλέον πιο ηπιες στα συμβάντα. Την περασμένη παρασκευή όμως εκεί που δούλευα ξαφνικά η καρδιά μου αρχισε να χτυπά παράξενα , γρήγορα, και την ενιωθα σαν ξενο σωμα μεσα μου. Κλασικη αντίδραση να πιασω το σφιγμό μου , ενιωθα ενα γρήγορο σφιγμό ισως να είχα φτάει τους 150 - 160 σφιγμούς , εκλεισα τα ματια μου και απλά αφαίθηκα....λεω οτι είναι να συμβεί ας συμβει..... μετά από (ενα αιώνα) που σε πραγματικό χρόνο μαλλον δεν θα πήγε πάνω απο 20 δευτερολεπτα ό σφιγμός ως δια μαγείας επεστρεψε στην κανονική του κατάσταση.
Τι γίνεται ρε παιδια λέω καινουργιο φρούτο. δεν εκανα τίποτα.... Το βράδυ βγήκα κανονικά ηπια τον αγλέουρα μια χαρα ολα. Δευτέρα Βράδυ διάβαζα την κόρη μου και με νευριάσε ξαφνικά νιώθω ενα βαρος στο στήθος ...πανικός.....οχι ρε γαμώτο λέω αυτό ηταν ..... ξανα ξαπλα στον καναπέ με κλειστά τα μάτια.... πέρασε... έφαγα κανονικα και πήγα για ύπνο προσευχόμενος το πρωί να ειμαι ζωντανός. Τρίτη πρωί 7,40 είμαι εξω από το γραφείο του καρδιολόγου μου.... Κώστα του λέω αυτό κι αυτο , ξέρεις του λέω κάνουμε τα τσεκ απ μας στην ώρα τους ολα κανονικα αλλά αν δεν ερχόμουνα δεν θα μπορούσα να δουλέψω. Καλα έκανες μου λέει ελα να σε δω. με ακούει μου κάνει καρδιογράφημα το οποίο εμεινε μεχρι και 10 λετά και το παρακολουθούσε ..... μου λέει η καρδία σου είναι αψογη η πίεση σου τέλεια 12-7. Του λέω ξέρεις την παρασκευή ειχα αυτό το σύμπτωμα φτετουγιμσα για τοση ώρα κλπ... α μου λέει υπερκοιλιακλή ταχυκαρδία δεν είναι επικίνδυνη ισως από αγχός η απο παλινδρόμηση γιατι παθολογικά δεν βλέπω κάτι στην καρδια σου. Μια χαρά..... ερχομαι δουλειά και αρχιζω google>>υπερκοιλιακή ταχυκαρδία>>> site ενα site δυο το απόγευμα είναι σε κατάσταση πανικού θα πάθω ανακοπή , θα πάθω μαρμαρυγή , θα παθω αυτό εκείνο. Οπότε περασαμε ξανά στα ίδια ........:(
αυτά απλα ηθελα να τα πω κάπου

Greca
07-07-2013, 22:41
...πώς είσαι τώρα?...είσαι καλύτερα?...

ξεκινησα αυτό το thread πριν από 3 ολόκληρα χρόνια. δεν πίστευα οτι θα υπήρχε τόσο κόσμος που αντιμετωπίζει λίγο πολύ τα ίδια πράγματα . Φέτος εγινα 43 δεν μπορώ να πω οτι έχει αλλάξει κάτι στην όλη κατάσταση που ζω αν εξαιρέσεις οτι οι αντιδράσεις μου είναι πλέον πιο ηπιες στα συμβάντα. Την περασμένη παρασκευή όμως εκεί που δούλευα ξαφνικά η καρδιά μου αρχισε να χτυπά παράξενα , γρήγορα, και την ενιωθα σαν ξενο σωμα μεσα μου. Κλασικη αντίδραση να πιασω το σφιγμό μου , ενιωθα ενα γρήγορο σφιγμό ισως να είχα φτάει τους 150 - 160 σφιγμούς , εκλεισα τα ματια μου και απλά αφαίθηκα....λεω οτι είναι να συμβεί ας συμβει..... μετά από (ενα αιώνα) που σε πραγματικό χρόνο μαλλον δεν θα πήγε πάνω απο 20 δευτερολεπτα ό σφιγμός ως δια μαγείας επεστρεψε στην κανονική του κατάσταση.
Τι γίνεται ρε παιδια λέω καινουργιο φρούτο. δεν εκανα τίποτα.... Το βράδυ βγήκα κανονικά ηπια τον αγλέουρα μια χαρα ολα. Δευτέρα Βράδυ διάβαζα την κόρη μου και με νευριάσε ξαφνικά νιώθω ενα βαρος στο στήθος ...πανικός.....οχι ρε γαμώτο λέω αυτό ηταν ..... ξανα ξαπλα στον καναπέ με κλειστά τα μάτια.... πέρασε... έφαγα κανονικα και πήγα για ύπνο προσευχόμενος το πρωί να ειμαι ζωντανός. Τρίτη πρωί 7,40 είμαι εξω από το γραφείο του καρδιολόγου μου.... Κώστα του λέω αυτό κι αυτο , ξέρεις του λέω κάνουμε τα τσεκ απ μας στην ώρα τους ολα κανονικα αλλά αν δεν ερχόμουνα δεν θα μπορούσα να δουλέψω. Καλα έκανες μου λέει ελα να σε δω. με ακούει μου κάνει καρδιογράφημα το οποίο εμεινε μεχρι και 10 λετά και το παρακολουθούσε ..... μου λέει η καρδία σου είναι αψογη η πίεση σου τέλεια 12-7. Του λέω ξέρεις την παρασκευή ειχα αυτό το σύμπτωμα φτετουγιμσα για τοση ώρα κλπ... α μου λέει υπερκοιλιακλή ταχυκαρδία δεν είναι επικίνδυνη ισως από αγχός η απο παλινδρόμηση γιατι παθολογικά δεν βλέπω κάτι στην καρδια σου. Μια χαρά..... ερχομαι δουλειά και αρχιζω google>>υπερκοιλιακή ταχυκαρδία>>> site ενα site δυο το απόγευμα είναι σε κατάσταση πανικού θα πάθω ανακοπή , θα πάθω μαρμαρυγή , θα παθω αυτό εκείνο. Οπότε περασαμε ξανά στα ίδια ........:(
αυτά απλα ηθελα να τα πω κάπου

Nicos70
09-07-2013, 09:47
...πώς είσαι τώρα?...είσαι καλύτερα?...

Σωματικα χάλια....ψυχολογικά μια πανω μια κάτω

Greca
09-07-2013, 18:26
...εμένα μετά από πολύ (αρκετό) καιρό με ξαναπιάσανε αρρυθμίες...και φαντάσου ότι με έπιασαν τώρα που περνάω τέλεια, είμαι σε διακοπές,χαλαρώνω και πάνω που ξεκινάω διακοπές τσουπ...νά'τες...με έχουν τρελάνει από χθες...any help or suggestions?

Σωματικα χάλια....ψυχολογικά μια πανω μια κάτω

Greca
09-07-2013, 18:28
ΡΑΝΗ επανήλθαν και για μένα μετά από καιρό....αισθάνομαι χάλια...πώς τις αντιμετωπίζεις?...παίρνεις φάρμακα?

ΟΛΑ ειναι ψυχοσωματικα,ΟΛΑ!Εγω που τις ειχα 4μιση χρονια,μου παιδεψαν τη ζωη,με τσακισαν οι καταραμενες αρρυθμιες & απ αυτες ξεκινησε ο φαυλος κυκλος μου με τις φοβιες....καθε μερα ειχα & κατι....νεα κοπελα,μια χαρα και να εχω τα παντα!Τι μαρτυριο.....αυτες τις 3 μερες εχουν εμφανιστει παλι,ειχα πολυ καιρο να τις νιωσω,και με ξαναθυμηθηκαν.....βαρανε ΟΛΗ μερα!Ποσο κουραστικο ειναι Θεε μου!!!!

trelokotsos
27-07-2013, 18:59
Γεια σας παιδιά, κι εμένα επανήλθαν αρκετά έντονες μετά από κάποιο διάστημα που πήγαινα αρκετά καλά. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η κατάσταση της υγείας μου δεν είναι και πολύ κάλή το τελευταίο καιρό. Δε μπορώ να πειστώ με τίποτα, με τίποτα όμως, ότι είναι καλοήθεις, ακίνδυνες κτλ. Ζηλέυω τρομερά όσους δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα και ζουν τη ζωή τους κανονικά. Διαβάζω συνεχώς άρθρα στο ιντερντετ για έκτακτες αλλά τι να το κάνεις,έχω γίνει ειδικός πια, θα μπορούσα να γίνω καρδιολόγος. Ξαναμπαίνω σε περίοδο εσωστρέφειας και τρόμου. Δε θα μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Πως θα ζήσουμε ρε παιδιά όλη μας τη ζώη με αυτό το πράγμα!! Το πάω και παραπέρα, πως θα κανουμε οικογένεια (για τους νεότερους πάει αυτό), τι να πω, απελπισία!!

=sv=
27-07-2013, 20:46
kali speres 0elete neo melos stin parea ? omoiopa0eis ;)

Nicos70
31-07-2013, 20:24
Καλως τον. Και συ κουβαλας το σταυρο με τις αρρυθμιες ε?

Alberich
06-08-2013, 18:45
Κοιτα που εχω και παρέα.
Ο Καρδιολόγος μου μου ειπε λοιπόν να μην ανησυχώ ειναι απολύτως φυσιολογικές.
Εγώ λέω οτι ειναι απο το αγχος. Ειμαι σχεδόν σίγουρος
Ελα όμως που σήμερα που πήγα για test κοπώσεως, αρχισαν στο πρώτο λεπτό και με 'κόψανε' .
Ο δε γιατρός που εκανε το τεστ κοπώσεως με εβγαλε 'για κλάματα'
Ενα εχω να σας πώ.
Αρρυθμίες ειχα πάντα, απλά τα τελευταία χρόνια ειχαν εκλείψει. Εμφανίστηκαν ξανά τον τελευταίο καιρό και από τότε τις εχω συνεχώς.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε γιατρό και να μην τις καταγράψει.
Ειλικρινά πιστεψτε με...
Τι μεσσολάβησε και ειχαν εξαφανιστεί; Ειχα πάρει ΓΑΤΟ
Γιατί ξανάρχισαν; Δυστυχώς ο γατούλης μου πέθανε. Αμέσως μετά αρχισαν οι αρυθμίες. Πιστέψτε με!!

kalliaraf
06-08-2013, 23:59
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 27 χρονών και καινούργια στο φορουμ και σας βρήκα ψάχνοντας λύση για το πρόβλημα που με διαλύει καθημερινά!
Το πρόβλημα μου είναι οι έκτακτες συστολές που έχω όλη μέρα και όλη νύχτα πράγμα που με έχει διαλύσει ψυχολογικα!
Εχω βάλει χολντελ 2 φορές, καρδιογραφιματα αμέτρητα και υπερήχους αλλα δεν βρήσκουν τπτ, υπέρυχος για θυροιηδή. Μου μένει μόνο η εξέταση αίματος Τ3 Τ4 για θυροηδή παλι!
Αν δεν είναι κ τπτ απο αυτό θα τρελαθώ!
Έχω 10 έκτακτες το λεπτό και τις νιώθω μαζί με ένα πήδημα της καρδιας σε κάθε χτυπο συνοδευόμενες απο κάτι σαν σφύξιμο στο λαιμό και βήχω ασυναίσθητα για να συνέλθω.
Μου έχει δωσει κατα καιρούς ο καρδιολόγος τα tenormin και τα inderal και γίνιμαι καλά μ'ονο για κάποιες ώρες και μετά πάλι τα ίδια.
Έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι να κοιμηθώ μήπως και δεν ξυπνήσω. Σκεφτέιτε τι είμαι διακοπές τωρα που σας μιλάω και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Μ'έχρι και το κολύμπι στην θάλασσα αποφεύγω μην με πίασει τπτ μέσα στο νερό και τα χάσω...

μυρτω93
07-08-2013, 11:36
και εγω παλι εδώ! μετα απο καιρο που πηγαινα καλά και νόμιζα οτι της είχα ξεπερασει επέστρεψαν μεσα ιουνη!απο τότε χτυπάνε συνέχεια!εχω περάσει ενα εφιαλτικό καλοκαίρι!kalliaraf δεν ξέρεις ποσο σε νιώθω! εχω παρα πολλές έκτακτες το λεπτό όλη τη μερα!η καρδια μου δεν χτυπάει ποτε φυσιολογικά!πηγα και σε ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε ένα ηρεμηστικό το οποίο δεν μου κάνει τπτ!!inderal επειδη έχω λιγους σφυγμούς μου είπαν να μην τα πάρω! δεν ξέρω αν και υπολοιποι στο forum έχουν τοσες συχνές εκτακτες αλλά εγω κοντεύω να τρελαθώ!μου λένε να μάθω να ζω μ αυτες αλλα πως γίνεται αυτό?Ράνη εσυ 4χρόνια είχες τόσες έκτακτες?περιμένω να ξεκινησω νέο κύκλο εξετάσεων τον σεπτεμβρη..σκεφτομαι και την ομοιοπαθητική πλεον αντι για αντικαταθλιπτικά αλλά εχω διαβασει οτι υπάρχουν ομοιοπαθητικά φάρμακα και για τις έκτακτες..αν καποιος εχει δοκιμασει κατι περιμένω γνώμη!

Nicos70
08-08-2013, 10:18
παιδιά εγω τις έχω από 19 χρονών και τώρα είμαι 43. Αρχικά δεν ήταν τόσο συχνές μπορεί να είχα 2-3 τη μέρα τώρα είναι ατελίωτες. Και δεν είναι μόνο οι εκτακτες (αυτό που νιώθεις ένα κενό και μετά ένα δυνατό παλμό) εμένα μπορεί να με πιάνει και κάτι σαν να με τσιμπά κάτι οταν γίνεται η εκτακτη ή το πιό τρομακτικό ειναι οταν εκεί που καθομαι αρχίζει μια ξαφνική ταχυκαρδία να την πω σαν η καρδια μου να είναι ενα ξένο σώμα νιώθω να χτυπά πολύ παραξενα σαν να φτερουγίζει και εκει ειναι που με πιανει ο πανικός γιατι κρατάει μπορεί και μέχρι μισό λεπτο και μετα οσο ξαφνικά ξεκινάει τόσο ξαφνικά φευγει. Δεν νομίζω οτι έχω ζήσει τη ζωή μου . Ζω σαν καρδιοπαθης από τα 19 μου περιμένοντας πότε θα με πιάσει καρδιακή προσβολή η πότε θα πέσω ξερός. Δεν έχω φχαριστηθεί τιποτα στη ζωή μου ζώ μια κόλαση. Κουράστηκα και ψυχολογικά και οικονομικά γιατι πραγματικά πηγαίνω στο γιατρό τουλάχιστον μια φορά το μήνα . κάνω τεστ κοπώσεως κάθε χρόνο σχεδον ή αν αντέξω εναμιση. για να πάρετε μια ιδέα από το 2010 μέχρι χήμερα έχω κάνει καμια 30 αρια καρδιογραφήματα, 4-5 ultrasound i holter ρυθμού (εδειξε καμια 80 αρια εκτακτες εκεινη τη μέρα) και 2 τεστ κοπόσεως χώρια το πόσες φορές πάω γιατρό προφασιζόμενος οτι πονάει η κοιλια μου τα εντερα μου αλλά περισσότερα θέλω να μου τσεκάρει την καρδια. και μη μου πειτε για ψυχολόγο εχω πάει σε 3-4 .

POP
08-08-2013, 14:32
Να μαι πάλι και γω!!!Με πολλες έκτακτες και μάλιστα κοιλιακές.Το τελευταίο holter έδειξε 230 και το επόμενο θα το κάνουμε το Σεπτέμβριο.Παίρνω tenormin και δεν μπορώ να πω,κάτι κάνει αλλά μου ρίχνει την πίεση και τους σφυγμούς και ζαλίζομαι συνέχεια.Οπότε όπως καταλαβαίνετε "έκτακτα" φιλαράκια μου θα περάσω "έκτακτες" διακοπές.Πάντως μετά από άπειρες συζητήσεις με πολλούς καρδιολόγους,όσοι έχετε υπερκοιλιακές έκτακτες μην ανησυχείτε.Είναι τελείως αθώες.Οι κοιλιακές είναι κάπως πιο σοβαρές.Αλλά πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι...Από ψυχιατρικής απόψεως αυτό που κρύβεται πίσω από τις αρρυθμίες είναι το συναίσθημα του φόβου και της ανασφάλειας.

μυρτω93
08-08-2013, 15:48
και εγω κοιλιακες εκτακτες εχω και ειναι σιγουρα πανω απο 230 αλλα δν παιρνω φαρμακο καρδιολογικο!εγω εχω βαλει μονο 2holter παλιοτερα αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να μην δειξουν πολλες και ετσι δεν μου εδωσαν φαρμακο..δηλ πρεπει να ανησυχω που ειναι κοιλιακες? δεν εχει ανησυχησει κανενας καρδιολογος παντως..δεν εχουν σταθει εκει!ολοι με στελνουν σε ψυχολογο βεβαια αν και εγω νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα οργανικο! ειχα εκτακτες απο μικρη αλλα πολυ λιγες μεχρι που εγινε το μπαμ και εγιναν απειρες! Νικο εσυ εχεις κολπικες ή κοιλιακες? τοσα χρονια το παλευεις χωρις φαρμακο?

Alex89
08-08-2013, 20:32
Καλησπερα παιδια ονομαζομαι Αλεξανδρος 24 ετων και σας νιωθω απιστευτα.
Αυτο το καλοκαιρι ειναι το χειροτερο τις ζωης μου .
Εχω εκτακτες απειρες το holder κατεγραψε 350 υπερκοιλιακη ταχυκαρδια κτλπ εκανα υπερχοιχο καρδιας φυσιολογικο ,θυροειδη ορμονες και υπεροιχο θυροειδους καθαρο εξετασει αιματος καθαρες ,ακτινογραφια καθαρη.
Στον καρδιολογο μου που πηγα πως δεν με εδειρε τον εχω απο τα 17 μου και το επιστευομαι ,μου ειπε η καρδια σου ειναι τοσο φυσιλογικη μπορεις να κανεις την πιο δυσκολη δουλεια και την πιο βαρια γυμναστικη και να τα αντεξει ,αυτες οι εκτακτες τις προκαλεις εσυ ,μου εκανε ενα τεστακι με αναπνοες και εκανα εκατκτες τρελαθηκε ειδες μου ειπε απο τον φοβω να μην εχεις τις προκαλεσες αλλα ειναι τοσο αθωες.
Παιδια απο αρχες Ιουνιου που ξεκινισαν τα συμπτωματα επι ενα μηνα αυπνιες ειπα οτι θα τρελαθω δεν παει αλλο ξυπνουσα και ειχα ενα αισθημα απελπισιας μαζι με τα συμπτωματα ελεγα οτι σημερα ειναι η τελευταια μου ημερα τοσο χαλια.
Ειπε δεν θα κατσω να πεθανω πρεπει να αλλαξω παω για τρεξιμο καθημερινα ,και να πειτε οτι ειμαι αγυμναστος αθλητικο σωμα εχω τελος παντων παω για τρεξιμο και μπορω να πω οτι πλεον κοιμαμαι ,εκτακτες και φτερουγισματ εχω ακομα ,αλλαες ημερες καθολου αλλες παλι ελαχιστες μπολικες αναλογα με το στρεσσ της ημερας γιατι αυτα ειναι απο το στρες καθαρα .
Η συμβουλη μου ειναι που την δεινω και εγω στον ευατο μου αλλα δεν με πειθω και πολυ αλλα προσπαθω ειναι πεταξτε οτι σας στρεσαρει - αγχωνει-φοβιζει δεν μπορουμε να τα διωξουμε ολα ας προσπαθησουμε και να τρεχετε εκει ειναι το μυστικο ,μπορει να ειναι φοβιστικω γιατι και εγω εχω εκτακτες οταν τρεχο η γυμναζομαι αλλα προσπαθηστε .

POP
09-08-2013, 11:31
και εγω κοιλιακες εκτακτες εχω και ειναι σιγουρα πανω απο 230 αλλα δν παιρνω φαρμακο καρδιολογικο!εγω εχω βαλει μονο 2holter παλιοτερα αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να μην δειξουν πολλες και ετσι δεν μου εδωσαν φαρμακο..δηλ πρεπει να ανησυχω που ειναι κοιλιακες? δεν εχει ανησυχησει κανενας καρδιολογος παντως..δεν εχουν σταθει εκει!ολοι με στελνουν σε ψυχολογο βεβαια αν και εγω νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα οργανικο! ειχα εκτακτες απο μικρη αλλα πολυ λιγες μεχρι που εγινε το μπαμ και εγιναν απειρες! Νικο εσυ εχεις κολπικες ή κοιλιακες? τοσα χρονια το παλευεις χωρις φαρμακο?
Μυρτώ,μην ανησυχείς για τις κοιλιακές.Απλά τις αντιμετωπίζουν διαφορετικά αν έχεις σοβαρό πρόβλημα στην καρδιά που εσύ δεν έχεις.Και μένα σε ψυχολόγο με στέλνουν,μάλλον σε ψυχίατρο περισσότερο για να μου ξεκολλήσει το μυαλό ότι δεν έχω κάτι οργανικό.Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές το καταλαβαίνω και μόνη μου ότι είναι ψυχολογικό.Κάποιες άλλες όμως ο φόβος είναι περισσότερος από τη λογική.

μυρτω93
10-08-2013, 18:04
δεν νομιζω να αντεξω τις εκτακτες για χρονια..μου προκαλουν πολυ θλιψη! εχω φτασει σε σημειο να ζηλευω τους υπολοιπους ανθρωπους που δεν νιωθουν κανενα σκιρτημα στην καρδια και με ρωτανε πως ειναι αυτο που νιωθω..δεν μπορω να απολαυσω τπτ παντα υπαρχει ο φοβος! αλλα σκοπευω συντομα να παω σε ψυχιατρο και αν χρειαστει να παρω αντικαταθλιπτικα θα το κανω αρκει να τις ξεφορτωθω! ειλικρινα δεν μπορω να με σκεφτω ετσι τα υπολοιπα χρονια! θελω να κανω παιδια και να συνεχισω την ζωη μου!

Alex89
10-08-2013, 19:20
Μυρτω μην σκέφτεσαι έτσι , εγω που έχω έκτακτες 24ωρες και ταχυπαλμιες η μια πάνω στην άλλη και βρήκα δύναμη να αλλάξω φυσικά και έχω και κάποιεσ φορεσ αναστατώνει , αλλα προσπαθώ να βγεις έξω να πας για καφε ποτό να τρεξεις να ακούσεις μουσική μακριά από όρος σε αγχωνει .
Θα σου πω περιστατικό πάω πήγα σε γάμο μιας Ξαδερφης μου φεύγω από το σπίτι μια χαρά με του παταω το πόδι στην εκκλησία πάθαινε την μια ταχυπαλμια μετά την άλλη η σκέψη μου ήταν χαμένη ζαλιζομουνα η καρδια να θέλει να βγει να τρέμουν τα χέρια , πάμε στην δεξίωση η Μανα μου τρελαθηκε με έβλεπε να υδρονω να έχω τα ταχυπαλμιες να σηκονομαι να πάω έξω να περνώ αέρα γυρισΑ στο σπίτι αϋπνία όλη νύχτα αυτό να συνέχιζε να συμβαίνει επι ένα μήνα να πάω για δουλειά και να έχω , αλλα σου λέω έκανα κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα μου και ηρεμησα είμαι πολύ καλύτερα σε συμβουλευω να ψάξεις τον εαυτό σου δεν το παίζω ειδικός γιατι και εγω προσπαθώ να τελειωνω με αυτό το θέμα αλλα πιστεύω οτι για κάποιο λόγο με πολεμά το μυαλο μου που σημαίνει οτι μόνο εάν γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας θα βρούμε λύση αυτα από μένα !

μυρτω93
18-08-2013, 23:16
alex εχεις δικιο σ αυτα που λες..και σιγουρα η αλλαγη καποιων πραγματων βοηθαει!στην δικη μου περιπτωση ομως θεωρω οτι η κατασταση πλεον ειναι ανεξελεκτη! οταν ξεκινησαν οι αρρυθμιες στην αρχη του καλοκαιριου δεν μπορεσα να το παλεψω και επαθα κριση πανικου! απο τοτε παιρνω ενα ηρεμηστικο καθε μερα αλλα δεν εχω δει καμια βελτιωση! οι εκτακτες συνεχιζουν αμειωτες μεχρι και σημερα απλα μερικες φορες με το ηρεμηστικο δεν τις νιωθω πολυ εντονα! γενικοτερα μεχρι και την τελευταια φορα το παλευα προσπαθουσα να σκεφτομαι οτι δεν εχω κατι σοβαρο οτι θα το πολεμησω εκανα θετικες σκεψεις αλλα απ τη στιγμη που επεστρεψαν ενω νομιζα οτι τα ειχα καταφερει εγινα ρακος! για μενα το ψυχολογικο δεν ειναι η κυρια αιτια των εκτακτων! και αλλοι ανθρωποι εχουν προβληματα ψυχολογικα οπως καταθλιψη, κρισεις πανικου αλλα δεν τρελαινονται στις εκτακτες..

Alex89
28-08-2013, 15:17
Μυρτω δίκιο έχεις και άλλοι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά προβληματα χωρίς να έχουν τόσα έντονα σωματικά .
Τι να κάνουμε πρέπει να το πολεμήσουμε , έστω και μια έκτακτη η ταχυπαλμια να έχεις σε χάλασε την ημέρα τη να λέμε τώρα και σε εμένα που μου λένε να μην το σκέφτομαι απλά γελασω μόλις τους ακούω γιατι εάν νιωθαν πως ειναι δεν θα μιλουσανε .
Τι έκανες το παλέψες καθόλου ;

Nicos70
02-09-2013, 22:22
Εγω σημερα ειχα μια τρομακτικη κατασταση. Μ εποιασε κατι απροσδιοριστο στην καρδια την ενιωθα να χτυπαει πολυ πολυ παραξενα. Τρελαθηκα καικρατησε παρα πολυ τουλαχιστον 3-4 λεπτα. Μεχρις οτου φλουπ ωςδια μαγειας εφυγε . Κατ ευθειαν καρδιολογο. Ο οποιος μου εδειξε οτι δεν μπορει να καταλαβει τι ακριβως ειναι..τουλαχιστον απο την περιγραφη μου. Μου εκανε τεστ κοπωσεως υπερηχω καρδιας και μου ειπε οτι ναι εχω ποιασει αρκες εκτατες και μαλιστα διπλες....αυτες πονανε λιγο οταν συμβαινου. Ομως η καρδια σου οταν τρεχεις μπαινει σε ρυθμο και δεν κανει εκτακτες. Παθολογικα εν υπαρχει κατι ουτε μυοκαρδιοπαθεια ουτε στενοσεις ουτε ανεπαρκεια. Μετα απ ολα αυτα γιατι ομως νιωθω τοσο φοβισμενος:(

haidy
03-09-2013, 01:10
Να μαι πάλι και γω!!!Με πολλες έκτακτες και μάλιστα κοιλιακές.Το τελευταίο holter έδειξε 230 και το επόμενο θα το κάνουμε το Σεπτέμβριο.Παίρνω tenormin και δεν μπορώ να πω,κάτι κάνει αλλά μου ρίχνει την πίεση και τους σφυγμούς και ζαλίζομαι συνέχεια.Οπότε όπως καταλαβαίνετε "έκτακτα" φιλαράκια μου θα περάσω "έκτακτες" διακοπές.Πάντως μετά από άπειρες συζητήσεις με πολλούς καρδιολόγους,όσοι έχετε υπερκοιλιακές έκτακτες μην ανησυχείτε.Είναι τελείως αθώες.Οι κοιλιακές είναι κάπως πιο σοβαρές.Αλλά πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι...Από ψυχιατρικής απόψεως αυτό που κρύβεται πίσω από τις αρρυθμίες είναι το συναίσθημα του φόβου και της ανασφάλειας.

τενορμιν των ποσων παιρνεις?εγω τψν 25..αλλα επειδη μου ριχνει την πιεση παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ ρψτα τον γιατρο σου.....

haidy
03-09-2013, 01:15
δεν νομιζω να αντεξω τις εκτακτες για χρονια..μου προκαλουν πολυ θλιψη! εχω φτασει σε σημειο να ζηλευω τους υπολοιπους ανθρωπους που δεν νιωθουν κανενα σκιρτημα στην καρδια και με ρωτανε πως ειναι αυτο που νιωθω..δεν μπορω να απολαυσω τπτ παντα υπαρχει ο φοβος! αλλα σκοπευω συντομα να παω σε ψυχιατρο και αν χρειαστει να παρω αντικαταθλιπτικα θα το κανω αρκει να τις ξεφορτωθω! ειλικρινα δεν μπορω να με σκεφτω ετσι τα υπολοιπα χρονια! θελω να κανω παιδια και να συνεχισω την ζωη μου!
γεια σου,ευχομαι να εισαι καλα..ειχα γραψει καποτε την ιστορια μου για το θεμα που ειχα στην καρδια μου...απο καποια εμπειρια λοιπον και επειδη με παρακολουθει τακτικα γιατρος εχω να σου πω οτι ολοι οι ανθρωποι κανουμε εκτατες απλα μερικοι το νιωθουν κ μερικοι οχι....αλλα ολοι κανουν!!!!!!!!!!!!!!και με το καλο να κανεις παιδακια!!!!μην τις σκεφτεσαι καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

POP
03-09-2013, 15:07
τενορμιν των ποσων παιρνεις?εγω τψν 25..αλλα επειδη μου ριχνει την πιεση παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ ρψτα τον γιατρο σου.....

Και γω των 25 παιρνω ακριβώς όπως και συ μισό το πρωί και μισό το βράδυ αλλά δεν κάνει και σπουδαία πράγματα.Ειδικά τις τελευταίες μέρες είναι πάρα πολλές.Προσπαθώ να μη χαλάει η διάθεση μου αλλά όπως και να το κάνουμε επηρεάζομαι...Είναι τώρα 2 χρόνια κάθε μέρα κάθε μέρα χωρίς διάλειμμα....Πάμε για holder μέσα στο μήνα να δω πόσες έχουνε γίνει....

ΡΑΝΗ
03-09-2013, 17:28
Εγω σημερα ειχα μια τρομακτικη κατασταση. Μ εποιασε κατι απροσδιοριστο στην καρδια την ενιωθα να χτυπαει πολυ πολυ παραξενα. Τρελαθηκα καικρατησε παρα πολυ τουλαχιστον 3-4 λεπτα. Μεχρις οτου φλουπ ωςδια μαγειας εφυγε . Κατ ευθειαν καρδιολογο. Ο οποιος μου εδειξε οτι δεν μπορει να καταλαβει τι ακριβως ειναι..τουλαχιστον απο την περιγραφη μου. Μου εκανε τεστ κοπωσεως υπερηχω καρδιας και μου ειπε οτι ναι εχω ποιασει αρκες εκτατες και μαλιστα διπλες....αυτες πονανε λιγο οταν συμβαινου. Ομως η καρδια σου οταν τρεχεις μπαινει σε ρυθμο και δεν κανει εκτακτες. Παθολογικα εν υπαρχει κατι ουτε μυοκαρδιοπαθεια ουτε στενοσεις ουτε ανεπαρκεια. Μετα απ ολα αυτα γιατι ομως νιωθω τοσο φοβισμενος:(

Νικο γεια σου!Καιρο εχουμε να τα πουμε!Βλεπω οτι δεν σε εχουν αφησει οι καταραμενες οι αρρυθμιες.....κι εμενα με θυμουνται!Εγω εδω και καιρο(εκτος ολα τα αλλα που εχω αναφερει χιλιαδες φορες οπως πονακια,αρρυθμια,τσιμπιματ α κτλ)εχω αρκετες ωρες την ημερα ενα βαρος στο στερνο(ακριβως στη μεση του στηθους)και στη δεξια μερια κατι νευροπονους,μ εχουν τσακισει....τι ειναι ολα αυτα ρε γαμωτο???Ειμαι που ειμαι κολο-υποχονδρια,γιατι δεν με παρατανε να ησυχασω λιγο.....και φυσικα(!!)το μυαλο παει στο κακο...κλασικα!!!!!Εχει κανενας αυτο το βαρος που γραφω στο στερνο,καθημερινα?

μυρτω93
03-09-2013, 19:05
Και γω των 25 παιρνω ακριβώς όπως και συ μισό το πρωί και μισό το βράδυ αλλά δεν κάνει και σπουδαία πράγματα.Ειδικά τις τελευταίες μέρες είναι πάρα πολλές.Προσπαθώ να μη χαλάει η διάθεση μου αλλά όπως και να το κάνουμε επηρεάζομαι...Είναι τώρα 2 χρόνια κάθε μέρα κάθε μέρα χωρίς διάλειμμα....Πάμε για holder μέσα στο μήνα να δω πόσες έχουνε γίνει....
POP ολα αυτα τα χρονια που εχεις εκτακτες εκτος απο καρδιολογικο φαρμακο εχεις δοκιμασει αλλη θεραπεια? απ οτι θυμαμαι εχεις κοιλιακες εκτακτες οπως και εγω αλλα ολοι οι καρδιολογοι σου λενε οτι ειναι ψυχολογικο, ετσι δεν ειναι? το Tenormin στο εδωσαν για να ηρεμεις εσυ ή γιατι κρινεται απαραιτητο λογω πολλών έκτακτων? εμενα τους τελευταιους μηνες εχουν γινει απειρες αλλα δεν εχω βαλει holter για να δω ποσες ακριβως ειναι!επισης σκεφτομαι να δοκιμασω εναλλακτικη μορφη θεραπειας γιατι δεν τις αντεχω αλλο..αν το θεμα ολων εμας που εχουμε εκτακτες ειναι ψυχολογικο τοτε με την καταλληλη θεραπεια λογικα θα φυγουν..εχει δοκιμασει κανεις τετοιου ειδους θεραπεια ή οι περισσοτεροι απλα τις υπομενουμε?εγω μονο ηρεμηστικο εχω δοκιμασει και δεν μου κανει τπτ!

μυρτω93
03-09-2013, 19:08
Νικο γεια σου!Καιρο εχουμε να τα πουμε!Βλεπω οτι δεν σε εχουν αφησει οι καταραμενες οι αρρυθμιες.....κι εμενα με θυμουνται!Εγω εδω και καιρο(εκτος ολα τα αλλα που εχω αναφερει χιλιαδες φορες οπως πονακια,αρρυθμια,τσιμπιματ α κτλ)εχω αρκετες ωρες την ημερα ενα βαρος στο στερνο(ακριβως στη μεση του στηθους)και στη δεξια μερια κατι νευροπονους,μ εχουν τσακισει....τι ειναι ολα αυτα ρε γαμωτο???Ειμαι που ειμαι κολο-υποχονδρια,γιατι δεν με παρατανε να ησυχασω λιγο.....και φυσικα(!!)το μυαλο παει στο κακο...κλασικα!!!!!Εχει κανενας αυτο το βαρος που γραφω στο στερνο,καθημερινα?
Ρανη οπως ειπες και μονη σου εχεις υποχονδριαση μαλλον..τα τσιμπηματακια και οι νευροπονοι δεν ειναι ανησυχητικα! ειναι λογω εντονου stress!

Alex89
03-09-2013, 21:05
Παιδιά εγω ηρεμησα λίγο δεν ξέρω γιατι απλώς είπα και να έχω δεν θα φοβηθώ και τις βλέπω να με αφήσουν σιγά σιγά .
Το κακό ειναι οτι καθόλη τη διαρκεία της ημέρας μπορεί να έχω λίγες όταν πάω για τρέξιμο γυρίζω και ξεκουράζομαι εκεί έχω πάλι .
Μήπως κουράστηκε η καρδια μου από αυτες τι καταραμενες, επίσης να δείτε που ειναι ψυχολογικο όταν μετραω σφυγμους κάνω έκτακτες και νιώθω παύση στον σφυγμό , όταν σταματάω να μετραω είμαι καλα .
Οπότε έχω ενα είδος φόβου με την καρδια !!

Greg83
04-09-2013, 01:28
Αλεξ κ εγω το εχω παρατηρησει αυτο που λες οταν μετραω μου κανει..σιγουρα εχει να κανει με το αγχος..το ασχημο ειναι οτι δν ξερουμε τι να κανουμε για να μας αφησει μια για παντα..

POP
04-09-2013, 11:00
POP ολα αυτα τα χρονια που εχεις εκτακτες εκτος απο καρδιολογικο φαρμακο εχεις δοκιμασει αλλη θεραπεια? απ οτι θυμαμαι εχεις κοιλιακες εκτακτες οπως και εγω αλλα ολοι οι καρδιολογοι σου λενε οτι ειναι ψυχολογικο, ετσι δεν ειναι? το Tenormin στο εδωσαν για να ηρεμεις εσυ ή γιατι κρινεται απαραιτητο λογω πολλών έκτακτων? εμενα τους τελευταιους μηνες εχουν γινει απειρες αλλα δεν εχω βαλει holter για να δω ποσες ακριβως ειναι!επισης σκεφτομαι να δοκιμασω εναλλακτικη μορφη θεραπειας γιατι δεν τις αντεχω αλλο..αν το θεμα ολων εμας που εχουμε εκτακτες ειναι ψυχολογικο τοτε με την καταλληλη θεραπεια λογικα θα φυγουν..εχει δοκιμασει κανεις τετοιου ειδους θεραπεια ή οι περισσοτεροι απλα τις υπομενουμε?εγω μονο ηρεμηστικο εχω δοκιμασει και δεν μου κανει τπτ!
Μυρτώ μου την έχεις ακούσει τη διαφήμιση "έχω δοκιμάσει τα πάντα"...? Ε κάπως έτσι!Τους τελευταίους μήνες κάνω και ομοιοπαθητική στην οπία έχω πάρα πολύ εμπιστοσύνη λόγω παλαιότερων καταστάσεων που με έχει βοηθήσει.Δεν είδα καμιά διαφορά η αλήθεια είναι αλλά ξέρω από το γιατρό μου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρούμε το φάρμακο που ταιριάζει στις αρρυθμίες γιατί στη βιβλιογραφία της ομοιοπαθητικής αναφέρονται περισσότερο οι ταχυπαλμίες που εγώ δεν έχω.Το ψάχνουμε πάντως....Επίσης μέχρι που εμφανίστηκαν οι αρρυθμίες σε τόσο βαθμό έκανα ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο και έπαιρνα αντικαταθλιπτικά τα οποία και παίρνω ακόμα αλλα΄ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια για οικονομικούς λόγους.Πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω θα είχε αποτέλεσμα στις αρρυθμίες γιατί θα έψαχνα το λόγο που τις προκαλεί.Αν και ξέρω δηλαδή απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ μόνη μου.Πάντως το tenormin o καρδιολόγος μου το έδωσε για να σταματήσουν και να σταματήσω και γω να τις σκέφτομαι και να ξεκολλήσει το μυαλό μου.όμως τίποτα.Εσύ πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι?

Alex89
04-09-2013, 11:02
Μην φοβάσαι όταν σε πιάνουν και εγω αυτό προσπαθώ να κάνω και είδα αποτέλεσμα .
Επίσης πινω κακαο και τρώω μια μπανάνα κάθε πρωί για να περνώ κάλιο και μαγνήσιο και βοηθάει !!!

μυρτω93
04-09-2013, 13:49
Μυρτώ μου την έχεις ακούσει τη διαφήμιση "έχω δοκιμάσει τα πάντα"...? Ε κάπως έτσι!Τους τελευταίους μήνες κάνω και ομοιοπαθητική στην οπία έχω πάρα πολύ εμπιστοσύνη λόγω παλαιότερων καταστάσεων που με έχει βοηθήσει.Δεν είδα καμιά διαφορά η αλήθεια είναι αλλά ξέρω από το γιατρό μου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρούμε το φάρμακο που ταιριάζει στις αρρυθμίες γιατί στη βιβλιογραφία της ομοιοπαθητικής αναφέρονται περισσότερο οι ταχυπαλμίες που εγώ δεν έχω.Το ψάχνουμε πάντως....Επίσης μέχρι που εμφανίστηκαν οι αρρυθμίες σε τόσο βαθμό έκανα ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο και έπαιρνα αντικαταθλιπτικά τα οποία και παίρνω ακόμα αλλα΄ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια για οικονομικούς λόγους.Πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω θα είχε αποτέλεσμα στις αρρυθμίες γιατί θα έψαχνα το λόγο που τις προκαλεί.Αν και ξέρω δηλαδή απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ μόνη μου.Πάντως το tenormin o καρδιολόγος μου το έδωσε για να σταματήσουν και να σταματήσω και γω να τις σκέφτομαι και να ξεκολλήσει το μυαλό μου.όμως τίποτα.Εσύ πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι?

POP εγω ταλαιπωρουμε 2χρονια αλλα με καποια διαστηματα βελτιωσης..αρχες καλοκαιριου ομως ξεκινησαν παλι πολυ εντονες(οπως εγραψα και μονο που αναπνεω κανω εκτακτη) και απο τοτε δεν εχουν ηρεμησει καθολου! ξεκινησα και εγω ψυχοθεραπεια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορω να συνεχισω! τωρα μενει να δοκιμασω διαφορες θεραπειες μηπως και καποια λειτουργησει.. επισης πρεπει να κοιταξω παλι τον θυρεοειδη γιατι εχω κανενα χρονο να κανω εξετασεις μηπως εχει αλλαξει κατι..δηλαδη και ο δικος σου καρδιολογος ισχυριζεται οτι οι εκτακτες εχουν ψυχολογικο υποβαθρο ε? με τα αντικαταθλιπτικα δεν ειδες βελτιωση?εγω επαιρνα το Inderal καποια στιγμη, μετα απο 2βδομαδες που το επαιρνα καπως ηρεμησαν αλλα δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ..παντως τη στιγμη που ειχα εκτακτες και επαιρνα το φαρμακο βελτιωση δεν εβλεπα! ανατομικα η καρδια μου ειναι ενταξει αλλα με τοσες εκτακτες τη μερα νομιζω οτι εχει ξεχασει να χτυπαει φυσιολογικα..:)μακαρι να ισχυει αυτο που λενε οι καρδιολογοι οτι μια γερη καρδια δεν εχει προβλημα!

μυρτω93
04-09-2013, 15:58
POP επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατι βαζεις τοσο συχνα holter αφου τις εχεις ηδη καταγραψει και ξερεις οτι εχεις εκτακτες κοιλιακες..νομιζω οτι το holter το βαζεις σε περιπτωση που δεν βρεθουν στο καρδιογραφημα για να δουν οι καρδιολογοι τι ακριβως συμβαινει..μηπως με το να το επαναλαμβανεις συνεχεια δεν αφηνεις τον εαυτο σου να το ξεχασει? εγω δεν εχω βαλει πολλα holter και στο τελευταιο μαλιστα ημουν σε καλη φαση και δεν μπορεσαν να δουν κατι! μηπως και εσυ ηρεμεις οταν βαζεις holter και δεν εχεις παρα πολλες?

POP
06-09-2013, 10:57
POP επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατι βαζεις τοσο συχνα holter αφου τις εχεις ηδη καταγραψει και ξερεις οτι εχεις εκτακτες κοιλιακες..νομιζω οτι το holter το βαζεις σε περιπτωση που δεν βρεθουν στο καρδιογραφημα για να δουν οι καρδιολογοι τι ακριβως συμβαινει..μηπως με το να το επαναλαμβανεις συνεχεια δεν αφηνεις τον εαυτο σου να το ξεχασει? εγω δεν εχω βαλει πολλα holter και στο τελευταιο μαλιστα ημουν σε καλη φαση και δεν μπορεσαν να δουν κατι! μηπως και εσυ ηρεμεις οταν βαζεις holter και δεν εχεις παρα πολλες?
Μυρτώ μου η αλήθεια είναι ότι βάζω holter γύρω στις 3 φορές το χρόνο και κάθε φορά είναι και περισσότερες οι έκτακτες.Να φανταστείς στο πρώτο ήταν μόνο 30 και κάθε φορά που βάζω όλο και κάτι περισσότερο τσιμπάω.Οπότε κάθε φορά που βγαίνουν τα αποτελέσματα αγχώνομαι περισσότερο παρά ηρεμώ.Ταώρα ο γιατρός μου είπε να κάνουμε για να δούμε πώς λειτούργησε το tenormin.Aλλά θα περιμένω λίγο γιατί αυτές τις μέρες είναι πάρα πολλές και δεν θέλω να αγχωθώ και άλλο!Το ξέρω ακούγεται οξύμωρο...καλύτερα να κάνω τώρα που είναι πολλές για να δούμε και πόσες είναι τελικά...αλλά δεν ξέρω!Το καλύτερο θα ήταν να τις ξεχάσω!Προχτές πήγα για καφέ με μια φίλη που είχα να δω 5 χρόνια,είχαμε πάρα πολλά να πούμε,μείναμε μαζί 4 ώρες,και όταν έφυγα συνειδητοποίησα ότι τόσες ώρες δεν ένοιωσα καμια έκτακτη.Μετά όμως...ο χαμός...!!!!

μυρτω93
06-09-2013, 17:03
Μυρτώ μου η αλήθεια είναι ότι βάζω holter γύρω στις 3 φορές το χρόνο και κάθε φορά είναι και περισσότερες οι έκτακτες.Να φανταστείς στο πρώτο ήταν μόνο 30 και κάθε φορά που βάζω όλο και κάτι περισσότερο τσιμπάω.Οπότε κάθε φορά που βγαίνουν τα αποτελέσματα αγχώνομαι περισσότερο παρά ηρεμώ.Ταώρα ο γιατρός μου είπε να κάνουμε για να δούμε πώς λειτούργησε το tenormin.Aλλά θα περιμένω λίγο γιατί αυτές τις μέρες είναι πάρα πολλές και δεν θέλω να αγχωθώ και άλλο!Το ξέρω ακούγεται οξύμωρο...καλύτερα να κάνω τώρα που είναι πολλές για να δούμε και πόσες είναι τελικά...αλλά δεν ξέρω!Το καλύτερο θα ήταν να τις ξεχάσω!Προχτές πήγα για καφέ με μια φίλη που είχα να δω 5 χρόνια,είχαμε πάρα πολλά να πούμε,μείναμε μαζί 4 ώρες,και όταν έφυγα συνειδητοποίησα ότι τόσες ώρες δεν ένοιωσα καμια έκτακτη.Μετά όμως...ο χαμός...!!!!

POP απ οτι καταλαβες μετα και απο τν καφε οι εκτακτες ειναι καθαρα ψυχοσωματικο προβλημα που απλα μας εχει γινει καθημερινη συνηθεια! κ εγω μερικες φορες σκεφτομαι να ξαναβαλω holter για να δω ποσες εχουν γινει γιατι πιστευω οτι ειναι απειρες αλλα απ την αλλη δεν μπορω αλλη μια μερα καλωδιωμενη..ασε που συνηθως οταν βαζω ηρεμω γιατι σκεφτομαι οτι θα τις πιασω και ηρεμουν και αυτες...και στα επειγοντα που πηγα το καλοκαιρι με κριση πανικου παλι τις κατεγραψαν και δεν μου ειπαν κατι οποτε..παντως σημερα που μιλησα με μια γιατρο μου ειπε οτι η καρδια δεν καταλαβαινει τπτ και δεν κουραζεται απο τις εκτακτες! Μαλιστα με εκανε να νιωσω και ''τυχερη'' αφου μου ειπε οτι με αυτο τον τροπο(δλδ με την σωματοποιηση) εκτονωνεται το αγχος και δεν βγαινει σε χειροτερη μορφη ψυχολογικα... Προς το παρον μονο να ελπιζω μπορω οτι καποια στιγμη θα με ξεχασουν..

ΡΑΝΗ
06-09-2013, 20:57
Γεια σας παιδια!Αυτο το διαστημα υποφερω απο ενα βαρος στο στερνο και ενα πονο στη δεξια μερια του θωρακα,η ενοχληση στο στερνο δεν ειναι της πλακας,λες και εχω πετρες!!Το βραδυ ξυπνησα απο ενα πονο στην καρδια,σαν να μου την εσφιγγαν....οπως καταλαβαινετε στο τσακ τη γλυτωσα απο ενα πανικο...σαν το φαντασμα γυροφερνα για να ηρεμισω τον εαυτο μου......το πρωι πηγα σε μια καρδιολογο(ειμαι ακομα στο χωριο μου,θα γυρισω στην πολη οταν ανοιξουν τα σχολεια,για τα παιδια)δηλαδη για ΑΛΛΗ μια φορα......μου βρηκε ταχυπαλμια αρκετη(αλλα της ειπα οτι εκεινη την ωρα ενιωθα αγχος πολυ!)και καποιες εκτακτες.Το βαρος δεν ειναι απ την καρδια μου ειπε(ευτυχως!)αλλα εμενα με βασανιζει!Το χει νιωσει κανενας σας??Τι να πω βρε παιδια.....πολεμος με τα τερατα!!!!

Alex89
06-09-2013, 21:00
Μην φοβάστε καθόλου θα φύγουν εγω δεν δίνω σημασία και είμαι μια χαρα !
Αυτό μου είπε και εμένα ο καρδιολόγος πιο πολυ φοβάσαι εσυ και σε αναστατώνει οτι κάτι συμβαίνει παρά κακό παθαίνει η καρδια ,γι αυτό μου έδωσα και τα τενορμιν όχι για θεραπεία αλλα να μην νιώθω να χτυπά έτσι η καρδια και αναστατωνομαι ακόμα πιο πολυ μέχρι να ηρεμήσω !
Να τρεφεστε καλα έξω για παρέα με φίλους και ολα καλα θα πανε !!!

Nicos70
06-09-2013, 23:22
Το τενορμιν τι ακριβως ειναι; εμενα μου εδωσε concor τα εχει ακουσει κανενας;

μυρτω93
08-09-2013, 13:03
Το τενορμιν τι ακριβως ειναι; εμενα μου εδωσε concor τα εχει ακουσει κανενας;
Nικο τα Tenormin και τα concor(παλια λεγοταν pactens) ειναι β αναστολεις..και τα χορηγουν και σε αγχωδεις διαταραχες! νομιζω οτι κανενα φαρμακο δεν θα μας κανει τπτ αν δεν ξεκολλησει το μυαλο μας! και η POP που εχει δοκιμασει διαφορα δεν μπορει να απαλλαγει γιατι το μυαλο δεν ηρεμει..
Ρανη δεν ξερω ποσες εκτακτες εχει καθημερινα αλλα τα υπολοιπα ειναι stress! εχεις δοκιμασει καμια θεραπεια?ισως η διαθεση σου βελτιωνόταν..και εφευγε αυτο το βαρος που νιωθεις!

ΡΑΝΗ
08-09-2013, 19:27
Nικο τα Tenormin και τα concor(παλια λεγοταν pactens) ειναι β αναστολεις..και τα χορηγουν και σε αγχωδεις διαταραχες! νομιζω οτι κανενα φαρμακο δεν θα μας κανει τπτ αν δεν ξεκολλησει το μυαλο μας! και η POP που εχει δοκιμασει διαφορα δεν μπορει να απαλλαγει γιατι το μυαλο δεν ηρεμει..
Ρανη δεν ξερω ποσες εκτακτες εχει καθημερινα αλλα τα υπολοιπα ειναι stress! εχεις δοκιμασει καμια θεραπεια?ισως η διαθεση σου βελτιωνόταν..και εφευγε αυτο το βαρος που νιωθεις!

Απο φαρμακα για τις αρρυθμιες εχω δοκιμασει αρκετα κατα καιρους,για αλλη θεραπεια,εχω κανει ψυχοθεραπεια με ψυχολογο για μεγαλο χρονικο διαστημα,το αφησα για οικονομικους λογους αλλα σε λιγο καιρο θα την ξαναεπισκεφτω γιατι το εχω αναγκη!Οσο για ψυχοφαρμακα,οπως μου εχει πει και η ψυχολογος,δεν κανουν μαγικα,αν εγω απο μονη μου δεν κανω προσπαθεια να βοηθησω τον εαυτο μου,αυτα δεν θα μου κανουν τιποτα!Χρειαζεται τρομερη δυναμη ολο αυτο που αντιμετοπιζω,τρομερηηηη,γι αυτο νιωθω πολυ υπερηφανη για μενα,γιατι παλευω σκληρα!Ο Θεος ας μας δινει δυναμη!

POP
09-09-2013, 12:13
Παιδιά η κατάσταση έχει γίνει απελπιστική τις τελευταίες μέρες.Οι έκτακτες είναι πολλές και δυνατές.Αισθάνομαι συνέχεια εκείνο το κενό στο λαιμό και το γντουπ στην καρδιά.Ακολουθώ την καθημερινότητα μου κανονικά κάνοντας ότι δεν δίνω σημασία,αλλά τίποτα,αυτές εκεί.Τι άλλο να κάνουμε πια?Ούτε τα tenormin κάνουν τίποτα τώρα.

Nicos70
09-09-2013, 13:51
Παιδιά η κατάσταση έχει γίνει απελπιστική τις τελευταίες μέρες.Οι έκτακτες είναι πολλές και δυνατές.Αισθάνομαι συνέχεια εκείνο το κενό στο λαιμό και το γντουπ στην καρδιά.Ακολουθώ την καθημερινότητα μου κανονικά κάνοντας ότι δεν δίνω σημασία,αλλά τίποτα,αυτές εκεί.Τι άλλο να κάνουμε πια?Ούτε τα tenormin κάνουν τίποτα τώρα.

POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν

POP
09-09-2013, 14:16
POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν

Νίκο εγώ να σου πω την αλήθεια χαίρομαι που δεν μου έχουν πει ακόμα τουλάχιστον για ablation γιατί είναι κάτι που φοβάμαι πάρα πολύ.
Εσύ θα προτιμούσες κάτι τέτοιο?Είναι μεγάλη ταλαιπωρία!Είμαι πολύ φοβιτσιάρα εγώ σε αυτά..

Nicos70
09-09-2013, 15:23
ξερεις τι γινεται μετά από τόσα χρόνια που ταλαιπωρουμαι, θα ήθελα καποια στιγμή να μου πεί κάποιος Νικο το πρόβλημα σου είναι αυτό και θα κάνεις αυτό και αυτό και θα ησυχάσεις . αυτή η αγνοια του στιλ δεν έχεις τίποτα και να μην μπορώ να ζήσω όπως θέλω να παω να γυμναστω να πάω για ψαρονόύφεκο να κάνω πράγματα είναι τι να πω είναι κολαση

Greg83
10-09-2013, 02:30
Ποσο σας καταλαβαινω.......να ξερατε!!!Κ εγω τα ιδια εμενα μου εμφανιστηκαν πριν 12 μερες κ ειναι πολυ ζορικες οντως..εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις τπτ ολα καθαρα..μονο λιγακι πανω στο οριο ειναι ο θυροειδης μου ο Τ3,στις αιματολογικες που εκανα...Μοναχα οταν τρεχω δν τις νιωθω,παιζω ποδοσφαιρο..Μακαρι να μπορουσα να παιζω ολη μερα προκειμενου να γλιτωσω απο αυτες ειναι πολυ αχωνευτες..Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο το εντονο αγχος κ απο τα νευρα μου,μου εγραψε να παρω ενα ηρεμηστικο το Valdoxan.Και να παω να κανω κ ενα υπερηχω στον θυροειδη..Παντως απο αυτα που διαβαζω παιδια δεν ειμαι αισιοδοξος,δεν βλεπω να φευγουν..μαλλον ηρθαν για να μεινουν..Πιστευω ο Θεος να βοηθησει..Γιατι οντως νικολα εχεις δικιο φιλε μου,ποιοτητα ζωης ασχημη..μου λενε προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι..κ ρωταω εγω;;;;;;;;;;ΜΑ ΠΩΣ;;;;;;;;;;;Οταν σου τρανταζεται ολοκληρη η καρδια τοσες φορες την ημερα..

μυρτω93
10-09-2013, 16:23

Nικο αυτο που λες το εχω σκεφτει και εγω! δεν γινεται το προβλημα να ειναι τοσο εντονο και καθημερινο και οι γιατροι να μας λενε οτι δεν υπαρχει λυση και οτι πρεπει να το υπομεινουμε! ουτε παθολογικο καθαρα ειναι αλλα ουτε και καθαρα ψυχολογικο! και αλλοι ανθρωποι πασχουν απο καταθλιψη ή αγχωδεις διαταραχες και με τα φαρμακα συνερχονται! η καραμελα που λενε ολοι οτι ειναι ''ενοχλητικες οι εκτακτες και μαθε να ζεις μ αυτες'' με τσαντιζει! πρεπει να μου δωσουν κατι να ηρεμησω δεν γινεται μια ζωη να ζω με απειρες εκτακτες τη μερα και η καθημερινοτητα μου να ειναι κολαση! και εγω το εχω σκεφτει το ablation αν και δεν ξερω αν γινεται για ολους τους τυπους εκτακτων.. ξερω μια περιπτωση γυναικας που ειχε προβλημα με εκτακτες, ολοι τις ελεγαν οτι ειναι ψυχολογικο και διαφορα τετοια! μεχρι που πηγε και εκανε ablation σε μεγαλο νοσοκομειο της αθηνας!το πρωτο δεν ειχε επιτυχια και εκανε και δευτερο!τωρα με τα απο αρκετα χρονια ειναι μια χαρα και εχει ηρεμησει απο αυτες! βεβαια σ ενα καρδιολογο που μιλησα για καυτηριασμο μου ειπε οτι ενεχει κινδυνους , οτι δεν ειναι παντα αποτελεσματικο και δεν θα το ρισκαρε να μου πει να το κανω! επισης μου εiπε οτι πολυ που κανουν ablation και μονο επειδη πιστευουν οτι θα θεραπευτουν συμβαινει..κατι σα θεραπεια placebo!το σιγουρο ειναι οτι και το ablation ρισκο αποτελει τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω..

Nicos70
10-09-2013, 21:22
Ναι το ξερω , καποιος γνωστος μου μετα απο καυτηριασμο για αντιμετωπιση αρρυθμιων αποκτησε πνευμονικη πιεση

Greg83
11-09-2013, 03:15
Παιδια καμια προσευχη καντε...πηγαινετε καμια εκκλησια..εγω σημερα ειμαι λιγο καλυτερα παντως..τωρα το ποσο θα κρατησει αγνωστο!

Leonidass
26-10-2013, 19:51
Αφαγσηξσκκνηκμνξ

panospeggy
10-12-2013, 00:42

Παιδια καλησπερα, δυστυχως το προβλημα με τις αρρυθμιες εχει επανελθει πολυ τελευταια και καταστρεφει στην κυριολεξια την καθημερινοτητα μου.

Νικο, τα περισσοτερα απο αυτα που εχεις περασει τα εχω παθει κι εγω.

Προχθες εκανα δουλειες στο σπιτι, παω να σκυψω και αμεσως με πιανει ενας ακανονιστος ατσαλος χτυπος στην καρδια για μερικα δευτερολεπτα (9-10 που μου φανηκαν σαν μια ολοκληρη ζωη).. Προλαβαινω και ψιλαφηζω τον σφιγμο μου και επιανα συνεχως εκτακτες την μια επανω στην αλλη....Λεω οκ καλο ξεκινημα παλι....

Την εποπενη μερα και ενω ειμαι σε ενα μαγαζι με ρουχα με την γυναικα μου τσουπ μια εκτακτη και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα παλι εκτακτη και μου χαλαει παλι η μερα...Λεω απο μεσα μου τελικα πουθενα δεν μπορω να ηρεμησω...

Τελευταιο καστρο που επεσε ηταν αυτο του υπνου...Ως τωρα οταν πηγαινα να κοιμηθω η την ωρα πουκομομουν δεν παθαινα ιδιαιτερα κατι...Μεχρι πριν καποιες μερες κατα τις 3 το πρωι και ενω ημουν ανασκελα και ετοιμαζοταν να με παρει ο υπνος με επιασε παλι αυτος ο συνεχομενος ατσαλος χτυπος (μαλλον χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι συνεχομενες εκτακτες, δεν προλαβα εκεινη την στιγμη να ψιλαφησω τον σφυγμο μου...στεναχωρηθηκα πααρα πολυ λεω οκ τωρα με πιανουν και στον υπνο μου οι καταραμενες)...Με ειχε ξαναπιασει ακριβως το ιδιο και οταν ημουν ξαπλωμενος στο κρεββατι και διαβαζα ενα περιοδικο...Ετσι ξαφνικα. Οι μεμονωμενες εκτακτες δεν με τρομαζουν τοσο οσο αυτο το συναισθημα του εντελως ατσαλου χτυπου για μερικα δευτερολεπτα.. Οποιος το εχει βιωσει ξερει...Ειναι απλα τρομαχτικο.

Μια αλλη φορα πριν 2 βδομαδες μετα τις 8 το βραδυ οταν σηκωνομουν ορθιος αρχιζανε οι εκτακτες. Μια καθε 10-11 δευτερολεπτα...Καθομουν και σταματαγανε...Σηκωνομουν και ξεκιναγανε...Τι να πω....Ολα τα περιεργα και κουφα σε μενα...

Με εχει πιασει και μενα μαλλον υπερκοιλιακη..Στην αρχη ενιωθα κατι σαν ηλεκτρισμο η καψιμο στο κεντρο του στερνου και μετα ανεβαιναν σταδιακα οι παλμοι μου και εφταναν σιγουρα 180-190...Και μετα σταδιακα πεφτανε.
Τελευταιο τριπλεξ που εκανα ηταν περσι τον Αυγουστο....Λετε να εχει αλλαξει κατι απο τοτε και να παω παλι να ξανακανω εξετασεις ολες απο την αρχη; Η ψυχολογια μου ειναι κατω του 0 μηδεν παλι...

LORA17
10-12-2013, 16:44
Παιδιά, είπα να γράψω και γω μετά από πολύ καιρό....γιατί πραγματικα εδω και 3 μέρες δεν την παλευω καθόλου.
Τόσο καιρό δεν είχα ιδιαίτερο θέμα....που και που θα ένιωθα καμμια έκτακτη..και θα με έπιανε και το σύνδρομο που δεν μπορείς να πάρεις την μεγάλη ανάσα.
Την Κυριακή εκεί που ήμουν με κάτι φίλους πήγα να γελάσω δυνατά....τσουπ να ένα χάσιμο και ένα τράνταγμα στην καρδια....μετά κουβεντιάζαμε και η συζήτηση ήταν λίγο έντονη.... πάλι ένα χάσιμο στους χτύπους. Την Δευτέρα εκεί που έτρωγα, πάω να καταπιώ...και νιώθω ένα τράνταγμα....χάλασε όλη η διάθεσή μου και η μέρα μου....και σήμερα πάλι....πήγα να κάνω λίγο γυμναστική και με το που ξεκίνησα με έπιασε πάλι το τράνταγμα....Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι εδώ και 3 μέρες έχω σταματήσει να κάνω την γυμναστική που τόσο πολύ με ευχαριστεί, διότι φοβάμαι μη πάθω κάτι...και με βρούν...οριζόντια...νιώθω μικρούς πόνους γύρω από το στήθος, τσιμπήματα και σφυξήματα, εκεί που πάω να χαλαρώσω με ξαναπιάνουν έκτακτεσ....φοβάμαι να κοιμηθώ μόνη μου...το σκέφτομαι συνέχεια και έχω τρελαθεί....και κλασσικά σκέφτομαι πάλι να πάω σε γιατρό.
Τον Αύγουστο είχα βάλει χόλτερ....και δεν είχαν πιάσει αυτά που νιώθω....παρ'όλα αυτά είχα πολλές υπερκοιλιακές έκτακτεσ....μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι κάτι....και ότι μπορεί να οφείλεται και στην χαλαρή μητροειδή βαλβίδα που έχω...
Η ουσία είναι ότι η ποιότητα ζωής μου είναι μηδέν....αντί να χαίρομαι και να απολαμβάνω την ζωή....κάθε μέρα φοβάμαι και μιζεριάζω.....

ΡΑΝΗ
10-12-2013, 22:04
Κι εγω ειμαι σε δυσκολη περιοδο.....εχουν ξαναερθει οι αρρυθμιες,δυνατες και συνεχιζομενες....καποια στιγμη ειχαν φυγει αλλα τωρα αντε ξανα....και μπορει να τις εχω εδω & 5 χρονια,οποτε να πει καποιος,ενταξει,τι φοβασαι,δεν τις συνηθισες?Αλλα ειναι τοσο,μα τοοοοσο φοβιστικες που μονο οποιος το νιωσει μπορει να το καταλαβει!!ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ!!!!!!Α π την πρωτη στιγμη που ηρθαν μου ξεπατοσαν τη ζωη....ηρθαν οοοολα τα αλλα!

ΡΑΝΗ
14-12-2013, 18:09
ααααχχχ τι γινεται μ αυτο το βασανο....ποσες,μα ποοοσες Θεε μου??Και τι να κανω?Να παω ΠΑΛΙ στο γιατρο να μου πει τα ιδια & τα ιδια...."κανε υπομονη"??Γιατι δεν στα ματανε....τι δυσκολο!!!!!!

ταλαίπωρος
14-12-2013, 20:14
Όταν ένα φάρμακο δε σας κάνει καλό τότε ο στόχος του είναι πιο κάτω από κει που είναι η αιτία του προβλήματος.Τι θέλω να πω ? Η καρδιά ελέγχεται από τον εγκέφαλο.Οι β αναστολείς πηγαίνουν και κάνουν τη δράση τους στην καρδιά.Φάρμακο που να πηγαίνει στον εγκέφαλο δοκιμάσατε ?

ΡΑΝΗ
15-12-2013, 15:49
τι εννοεις οτι η καρδια ελεγχεται απ τον εγκεφαλο?Το οτι το αγχος,οι αρνητικες & φοβικες σκεψεις επιρεαζουν το σωμα,το γνωριζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,αλλα για τις αρρυθμιες,οχι οτι & αυτες απο εκει ξεκινανε,αλλα ερχονται & σε φασεις που ο εγκεφαλος ειναι ηρεμος!

vivika
22-01-2014, 03:17
panospeggy Καλησπέρα!!!! Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σου πω ότι χαίρομαι ή λυπάμαι που διάβασα την ανάρτησή σου σχετικά με τις αρρυθμίες και την επίσκεψή σου σε καρδιολόγους!!! Λοιπόν, διαβάζοντας τα όσα γράφεις ένα έχω μόνο να σου πω: είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ η ίδια. Νιώθω ακριβώς τα ίδια και πίστεψέ με έχω κάνει ότι εξετάσεις έχεις και συ. Δε βρήκα καμία λύση στο πρόβλημά μου, αντιθέτως το φιλοσόφησα. Είμαι πολύ αγχωτικός και τελειομανής άνθρωπος και θεώρησα ότι όλα τα παθαίνουμε από υπερβολικές σκέψεις και άγχος. Υπάρχουν μέρες που δεν νιώθω τίποτε απολύτως και αυτό γιατί δεν έχω φορτωμένο πρόγραμμα ή απλά δεν με εκνεύρισε κανείς. Πιστεψέ με δεν έχεις τίποτα. Για να καταλάβεις καλύτερα, ο γαμπρός μου είναι ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους που έχω γνωρίσει και κάθε φορά που με πιάνει κάτι (αρρυθμίες, ταχυπαλμίες), του τηλεφωνώ και εκείνος απλά γελάει λέγοντάς μου "Άντε πάλι, καιρό είχες να εμφανιστείς". Και σε ρωτώ, αν είχα κάτι λες να με άφηνε να πάθω τίποτα κακό? Προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι δεν έχω τίποτα και πως όλα είναι στο μυαλό μου!!! Πρέπει να σου πω πως όλη αυτή την ταλαιπωρία την έχω εδώ και 9 ολόκληρα χρόνια!! Είναι δυνατόν να ζήσει άνθρωπος τόσα χρόνια αν έχει καποιο πρόβλημα καρδιάς??? Με τίποτα!!!! Γι' αυτό σου λέω φιλοσόφησέ το και άκου την καρδιά σου...Τι είναι αυτό που την πικραίνει και παθαίνει ότι παθαίνει??????? Για σκέψου.....

vivika
22-01-2014, 03:19
panospeggy Καλησπέρα!!!! Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σου πω ότι χαίρομαι ή λυπάμαι που διάβασα την ανάρτησή σου σχετικά με τις αρρυθμίες και την επίσκεψή σου σε καρδιολόγους!!! Λοιπόν, διαβάζοντας τα όσα γράφεις ένα έχω μόνο να σου πω: είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ η ίδια. Νιώθω ακριβώς τα ίδια και πίστεψέ με έχω κάνει ότι εξετάσεις έχεις και συ. Δε βρήκα καμία λύση στο πρόβλημά μου, αντιθέτως το φιλοσόφησα. Είμαι πολύ αγχωτικός και τελειομανής άνθρωπος και θεώρησα ότι όλα τα παθαίνουμε από υπερβολικές σκέψεις και άγχος. Υπάρχουν μέρες που δεν νιώθω τίποτε απολύτως και αυτό γιατί δεν έχω φορτωμένο πρόγραμμα ή απλά δεν με εκνεύρισε κανείς. Πιστεψέ με δεν έχεις τίποτα. Για να καταλάβεις καλύτερα, ο γαμπρός μου είναι ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους που έχω γνωρίσει και κάθε φορά που με πιάνει κάτι (αρρυθμίες, ταχυπαλμίες), του τηλεφωνώ και εκείνος απλά γελάει λέγοντάς μου "Άντε πάλι, καιρό είχες να εμφανιστείς". Και σε ρωτώ, αν είχα κάτι λες να με άφηνε να πάθω τίποτα κακό? Προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι δεν έχω τίποτα και πως όλα είναι στο μυαλό μου!!! Πρέπει να σου πω πως όλη αυτή την ταλαιπωρία την έχω εδώ και 9 ολόκληρα χρόνια!! Είναι δυνατόν να ζήσει άνθρωπος τόσα χρόνια αν έχει καποιο πρόβλημα καρδιάς??? Με τίποτα!!!! Γι' αυτό σου λέω φιλοσόφησέ το και άκου την καρδιά σου...Τι είναι αυτό που την πικραίνει και παθαίνει ότι παθαίνει??????? Για σκέψου.....

ΡΑΝΗ
23-01-2014, 14:07

vivika,γεια σου!Τωρα ειδα το μηνυμα σου.Οταν διαβασα οτι ο γαμπρος σου ειναι καρδιολογος,ειπα απο μεσα μου(οπως οι περισσοτεροι υποχονδριοι!)....εδω ειμαστε!(χα χα!)Κι αν δεν εχω παει σε καρδιολογους και εξετασεις......επισης γραφεις οτι τις εχεις(αρρυθμιες)9 χρονια,ακομα περισσοτερο δηλαδη απο μενα!Πω πω!!Θηρια ειμαστε,θηρια!!Εκτος απ αυτες,ειχες ταχυκαρδιες,πονακια κτλ.....?Ο γαμπρος σου τι ακριβως σου χει πει για ολα αυτα(και ειδικα για τις αρρυθμιες)??

trelokotsos
23-01-2014, 21:46
Επειδη το θεμα αυτό το έχω ψάξει πολύ, η πιο 'σοβαρη' εκδοχή που άκουσα για το προβλημα μας απο καρδιολογο, η τουλαχιστον μια που εμενα καπως με επεισε και με ανακουφισε είναι ότι το προβλημα δεν ειναι οργανικό, δηλαδή δεν έχει καποια ιδιομορφια η καρδια αλλα αφορά το ηλεκτρικό σύστημα της καρδιάς, δηλαδή για κλάσματα του δευτερολέπτου η παροχή της καρδιάς δε γίνεται από την 'διαδρομή' που πρέπει να γίνεται συνήθως αλλά από μια άλλη συντομότερη οδό και γι αυτό νιώθουμε την καρδιά μας σαν να χάνει ένα χτύπο. Δυστυχώς αυτό μπορει να συμβεί και μια και 2 φορές συνεχόμενες κι έτσι το νιώθουμε κάπως διαφορετικά, σαν να ταρακουνιέται η καρδιά. Δεν είναι όμως καθόλου επικίνδυνο, δε μπορεί να πει κανείς σε τι οφείλεται ακριβώς αλλα σίγουρα οι γνωστές αιτίες (αγχος, καφες, αλκοολ κλπ) επιδεινώνουν την κατάσταση. Επίσης το 90% των ανθρώπων έχουν έκτακτες απλώς δε το καταλαβαίνουν. Εμείς δυστυχώς ανήκουμε στο 10% .

panospeggy
28-01-2014, 20:04
Καλησπερα σε ολους παιδια.

Δυστυχως το θεμα με τις αρρυθμιες εχει παρει σοβαρες διαστασεις πλεον. Καθε μερα ξυπναω το πρωι με πολυ κακη διαθεση, με απιστευτη μελαγχολια, δεν μπορω ποια να απολαυσω τιποτα στην ζωη μου. Συνεχεια το μυαλο μου ποτε θα παθω αρρυθμια. Οποτε τις παθαινω η ψυχολογια μου κατακρεμνιζετε στην κυριολεξια.

Το κακο ειναι οτι εχουν αλλαξει δραματικα μορφη εδω και 3 μηνες. Δεν εχω πλεον μονο τις απλες εκτακτες συστολες. Περιγραφω τι ακριβως νιωθω περιστασιακα.:

1) Διπλες εκτακτες συστολες. Δηλαδη 2 η ακομα και 3 αρρυθμοι χτυποι στην σειρα και μετα το κενο...
2) Για μερικα δευτερολεπτα (περιπου 8-9) με πιανει ενας εντελως αρρυθμος σφιγμος η κατι σαν πολυ μεγαλη ταχυκαρδια (κοιλιακη η υπερκοιλιακη δεν ξερω ρε γαμωτο)..Δεν μπορω να προσδιορισω εαν ειναι ταχυκαρδια η αν ειναι εκτακτη επανω στην εκτακτη. Νιωθω πολυ γρηγορο το σφιγμο μου και ταυτοχρονα αρρυθμο. Αυτο πραγματικα με εχει τσακισει.
3) Παθαινω μικρες εκτακτες(ετσι νιωθω τουλαχιστον) και οταν προχωραω, σαν ενα μικρο κενο στο στερνο. Παλια τις παθαινα μονο οταν ξαπλωνα. Τωρα ποια και οταν περπαταω.

Πριν απο 1 μηνα ξαναεκανα τις εξετασεις που επρεπε. Holder, Doppler, Καρδιογραφημα. Τιποτα παλι. Το Χολντερ κατεγραψε σε αυτο το 24ωρο που το ειχα βαλει μονο τις απλες εκτακτες, δυστυχως εκεινη την ημερα δεν εκανα αυτες που με τρομαζουν περισσοτερο.

Παιδια, πραγματικα δεν την παλευω αλλο. Η ψυχολογια μου ειναι κατω του 0. Καθημερινα ξυπναω και σκεφτομαι τι επαθα την προηγουμενη μερα και τι θα επακολουθησει σε αυτη που ξημερωσε. Βρισκομαι στη χειροτερη φαδη της ζωης μου και μεχρι και κακες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου.
Τι να κανω ποια...

ΡΑΝΗ
29-01-2014, 09:09
panospeggy,πιστεψε με,σε καταλαβαινω απολυτα!!Τα ιδια νιωθω κι εγω!Αναρωτιεμαι πως γινεται μια καρδια να λειτουργει τοσο μη φυσιολογικα και να μην εχω πεσει κατω ακομα????Εγω εχω επισης και πολλες φορες πονακια,τσιμπηματα,τρελο βαρος στο στερνο που με φοβιζουν......και εκει που εισαι ενας απολυτα φυσιολογικος ανθρωπος,σε κανουν ολα αυτα να πιστευεις οτι θα χασεις τα λογικα σου......θελει δυναμη πολυ αυτο που ζουμε,παααρα πολυ!

Tasos75
11-04-2014, 10:36
Καλημέρα σε όλους, διάβασα μερικά ποστ του θέματος και είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου. Εδώ και 2 χρόνια έχω αρχίσει και παρουσιάζω κάποιες αρρυθμίες που κατά περιόδους εξαφανίζονται τελείως. Αρχικά εμφανίζονταν για 1-2 δευτερόλεπτα, συνήθως όταν ξάπλωνα μετά από φαγητό, έβηχα λίγο και τελείωνε η υπόθεση. Έκανα και ότι εξετάσεις υπάρχουν και μου είπαν ότι είναι αθώες και απλά να μη δίνω σημασία. Το κακό είναι ότι φοβάμαι να κάνω κάθε είδους γυμναστικής. Η καρδιά μου αρχίζει και χτυπάει δυνατά και νιώθω ότι θα μείνω!
Εδώ και τέσσερις μήνες έχω μπει σε περίοδο μεγάλου άγχους. Είναι μέρες που νομίζω ότι θα εκραγώ από την πίεση όλων αυτών που σκέφτομαι. Αποτέλεσμα είναι εδώ και δύο βδομάδες να έχω αρρυθμίες καθημερινά που από ότι καταλαβαίνω διαρκούν αρκετά. Σταματάει η καρδιά τελείως για 2-3 δευτερόλεπτα, μετά πέρνει φόρα και δίνει γκάζια, μετά πιάνει κανονικό ρυθμό και υπάρχει περίπτωση αυτός ο κύκλος να επαναλαμβάνεται για αρκετή ώρα. Εκεί τα παίζω, νιώθω ότι πνίγομαι!
Έχω παρατηρήσει ότι με πιάνει κυρίως στη φάση του ύπνου. Σήμερα ξύπνησα στις 4.30 το πρωί νιώθωντας ότι δεν είχα καθόλου αέρα. Συνειδητοποίσα ότι είχα αρρυθμία, ξεκίνησα το βήχα γιατί ξέρω ότι με βοηθάει αλλά τίποτα. Για πάνω από ένα τέταρτο ήμουν χάλι μαύρο. Πήρα ένα ζάναξ και μετά από μισή ώρα κατάφερα να ξανακοιμηθώ αλλά πλέον νιώθω κουρέλι, δεν το αντέχω άλλο.Φοβάμαι να πέσω για ύπνο, ξεκινάει ο χορός της καρδιάς και η δύσπνοια και λέω εδώ τελειώνει το παραμύθι.

ΡΑΝΗ
21-04-2014, 19:07
Γεια σας φιλοι!Χρονια πολλα(και ΚΑΛΑ!)σε ολους ευχομαι!Αυτες τις 3-4 τελευταιες μερες εχουν ξαναερθει παλι τα τερατα στη ζωη μου,οι αρρυθμιες!Κρατηθηκα και δεν πηρα φαρμακα αλλα σημερα με φοβισαν πολυ και πηρα ενα τεταρτο λοπρεσορ......δυσκολο,πολυ δυσκολο και φοβιστικο!Οσο για την τελευταια επισκεψη σε καρδιολογο?Πριν 3 εβδομαδες.......το σιγουρο ειναι οτι ανηκουν στα νευροφυτικα συμπτωματα αλλα οσα χρονια & να περασουν και να σου λενε οτι δεν παθαινεις τιποτα,σε φοβιζει πολυ η αισθηση οτι συνεχως η καρδια σου τρεμει,ειναι ενοχλητικο και τρομακτικο!

Greg83
25-04-2014, 17:20
Καλησπερα κ εγω 8 μηνες βασανιζομαι απο αυτα τα τερατα οπως ακριβως τα λετε ειναι...εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις κ τπτ μου λενε οπως κ σ'εσας οτι ειναι νευρικης φυσεως κ αρχιζω πλεον να το αποδεχομαι,το αγχος φερνει πολλα ειναι η νεα μαστιγα..Να γυμναζεστε οσο μπορειτε κανει καλο εγω ειμαι ποδοσφαιριστης στις προπονησεις κ στους αγωνες ειμαι μια χαρα δεν εχω καμια αρρυθμια,οταν τρεχω απλως χτυπαει δυνατα η καρδια κατι που ειναι φυσιολογικο...κ οταν πεσω για υπνο ηρεμουν οι εκτακτες,βεβαια παιρνω κ xanax βοηθαει καπως αλλα πρεπει να τα σταματησω κ αυτα μεσα στο καλοκαιρι(να δω πως θα την παλεψω)..απο την μια στεναχωριεμαι που πολλα παιδια τραβαμε τετοιο μανικι αλλα απο την μια ειναι κ ανακουφιση να ξερεις πως δεν εισαι ο μονος που υποφερεις απο εκτακτες γτ δυστυχως οι υπολοιποι τριγυρω δν καταλαβαινουν νομιζουν οτι ειναι απλη υποθεση,ουτε στον εχθρο μου εγω ευχομαι να μην παθει κατι παρομοιο...Υπομονηηηη ειμαστε ολοι ηρωες παιδια..Και εδω θα ειμαστε ο Θεος να μας εχει γερους να βοηθουμε ο ενας τον αλλον!!

ΡΑΝΗ
25-04-2014, 21:26
Πραγματικα,στην κυριολεξια ουτε στον χειροτερο εχθρο αυτο το βασανο!!Εγω τις εχω χρονια,αφου την παλευω ακομα και δεν εχω παρει τα βουνα....παλι καλα!Grec,παλια επαιρνα χαπια για αρρυθμιες αλλα δεν εκαναν πολλα πραγματα,τωρα θα παρω μονο αν δω οτι δεν τις αντεχω καθολου....οι γιατροι μου λενε πως δεν θα παθω κατι αν δεν παρω κι ετσι δεν θελω απο τοσο νεα να παιρνω καρδιολογικα φαρμακα,πιο πολυ γιατι ειναι απο το μυαλο και το νευρικο συστημα οι δικες μου.Προσπαθησε κι εσυ να το παλεψεις χωρις αυτα,αν φυσικα ο γιατρος συμφωνει.Ειναι υπερβολοκα τρομακτικες.....Ο Θεος να μας βοηθησει!

Greg83
26-04-2014, 02:55
Οντως αφου δν εχουμε χασει τα μυαλα μας παλι καλα να λεμε..Τσιμπηματα νιωθεις στ'αριστερα καθολου που κ που;Εγω ναι κ αυτη την στιγμη που γραφω αλλα προσπαθω να ειμαι ηρεμος μην πανικοβληθω..Κ μια δυσφορια εχω γενικα!

haniel
26-04-2014, 03:25
Greg83 να μη πανικοβληθεις εννοειταιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιι...και τσιμπηματα και φτερουγισματα και τα παντα ολα νιωθουμε ολοιιιιιιιι μας...αγχος,αγχος,αγχος...ηλι θιο αγχος ειναι και μονο...αν ηταν κατι παθολογικο της καρδουλας μας,μη φοβασαι και δε θα μας εδινε ουτε περιθωρια να το συζηταμε,ουτε να το αναλυουμε...ουτε φυσικα χρονο καν να το φοβηθουμε...δεν εχεις απολυτως τπτ...εδω μας λες τρεχεις,παιζεις μπαλαααααααα...σα πουλακι θα κοιμηθεις,ομορφα...και θα ξυπνησεις ακομα πιο ομορφα...

IVAN
26-04-2014, 07:46
τσιμπηματα και φτερουγισματα και τα παντα ολα νιωθουμε ολοιιιιιιιι μας...αγχος,αγχος,αγχος...ηλι θιο αγχος ειναι και μονο...αν ηταν κατι παθολογικο της καρδουλας μας,μη φοβασαι και δε θα μας εδινε ουτε περιθωρια να το συζηταμε,.

Το είχα τα προηγούμενα 3-4 χρόνια αυτό που λες πήγα σε γιατρούς και μου είπαν ότι ήταν όντως από το άγχος.... τώρα μου μουδιάζει το δεξί χέρι, από τον αγκώνα και κάτω κ δυο δάκτυλα είναι ενοχλητικό.. αλλά δε φοβάμαι τουλάχιστον....

ΡΑΝΗ
26-04-2014, 12:20
Φυσικα εχω τσιμπηματα,πονους,βαρος και που και που κατι σαν να με περναει ηλεκτρικο ρευμα.....πολυ φοβιστικα,μου χαλανε τη ζωη!Δυστυχως,εχω μαθει να ζω με αυτα.....οπως το σκεφτομαι κι εγω,ναι,σιγουρα δεν θα μας εδινε περιθωρια η καρδια,αλλα αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια ενοχλησεις στην καρδια(καθε μερα και κατι)τι θα κανει η κακομοιρα.....θα κουραστει,θα τα φτυσει......ελεος πια!Οσο για τη δυσφορια που νιωθεις Grec,εγω την εχω ΚΑΘΕ μερα,ενα σφιξιμο στο στερνο και νιωθω τους παλμους μου........

gefo75
26-04-2014, 12:30
Είμαι 39 ετών και από τα 23 μου παιδεύομαι με ταχυπαλμίες, ''φτερουγίσματα'' κ.τ.λ Από μικρή έτρεχα σε καρδιολόγους με το φόβο ότι είχα πρόβλημα στην καρδιά. Τα ηλεκτροκαρδιογραφήματα, το triplex καθώς και οι εξετάσεις θυρεοειδούς και επινεφριδίων που έκανα δεν έδειξαν κάτι παθολογικό. Όταν δεν το σκεφτόμουν υποχωρούσαν και οι ενοχλήσεις. Μετά από μια ερωτική απογοήτευση που είχα στα 28 μου ξέσπασαν οι πρώτες δυνατές κρίσεις πανικού. Σε ανύποπτη στιγμή ένιωθα μια στιγμιαία ζάλη, έντονη ταχυκαρδία, δύσπνοια, έντονο φόβο ότι θα πάθω κάτι κακό και θα πεθάνω. Η πίεση μου επίσης έφτανε στο 19/ 11. Βρέθηκα πάνω από 2 με 3 φορές στα επείγοντα νοσοκομείων. Μου έλεγαν ότι όλα αυτά τα συμπτώματα προέρχονταν από άγχος. Μου έδιναν κανένα lexotanil για να ηρεμήσω. Αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο. Βέβαια έκανα μόνο μια συνεδρία αφού το ποσό της κάθε επίσκεψης όχι μόνο δεν θα με βοηθούσε να ξεπεράσω τις κρίσεις αλλά θα μου τις επιδείνωνε κιόλας. Εκείνη την περίοδο στράφηκα στην θρησκεία. Βρήκα ένα καλό πνευματικό, εξομολογήθηκα, κοινώνησα, έκανα προσευχή και τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν από μόνα τους σε λίγο καιρό. Στα 33 μου μετά από μια περίοδο έντονου στρες λόγω δουλειάς αλλά και κάποιων οικογενειακών προβλημάτων άρχισαν πάλι τα ίδια. Πήρα πάλι σβάρνα τους γιατρούς και κατέληξα σε ψυχίατρο. Μου συνταγογράφησε το zoloft. Ευτυχώς η θεραπεία πήγε καλά και σε 6 μήνες που είναι το minimum χρονικό όριο θεραπείας το σταμάτησα αν και ο γιατρός πρότεινε να το πάρω για ένα χρόνο τουλάχιστον. Έκτοτε δεν είχα ιδιαίτερες ενοχλήσεις. Τους τελευταίους μήνες πάλι τα ίδια. Η πίεση ανεβαίνει, ταχυκαρδίες, αίσθημα φόβου κ.τ.λ Στον γιατρό δεν έχω πάει μέχρι στιγμής αλλά προσπαθώ να χαλαρώνω με διαλογισμό, προσευχή και που και που παίρνω και καμιά valeriana. Κάνω ασκήσεις αναπνοών και η ταχυπαλμία μετά από μερικά λεπτά σταματάει, η πίεση επίσης πέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα όταν ηρεμώ. Όλα είναι στο μυαλό μας και θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρουμε να ελέγξουμε τις σκέψεις μας και κυρίως πίστη.

Greg83
26-04-2014, 15:55
Haniel μου το ιδιο μου λεει κ η ψυχολογος μου δν θα περιμενε αν ηταν κατι στην καρδια..Ναι παιζω κανονικα αλλα νιωθω οτι μπουκωνω ευκολα!!Ευχαριστω για το μνμ σου να ειστε καλα ολοι!

Greg83
26-04-2014, 16:04
ΡΑΝΗ τα ιδια κ εγω δυσφορια λες κ φοραω μια εσωτερικη πανοπλια που ζυγιζει αρκετα κιλα..Αισθημα παλμων εχω κ εγω που κ που..Αυτην την σκεψη οτι καποια στιγμη θα κουραστει με ολα αυτα!!Απο την αλλη εχω βαρεθει να τα αναλυω κουραστηκα..Ζω μ'αυτα πλεον δν μπορουμε να κανουμε κατι..Κ εχουμε την ελπιδα οτι θα καλυτερεψουν τα πραγματα καποια στιγμη.

ΡΑΝΗ
26-04-2014, 21:16
gefo75 ακριβως τα ιδια εχω & εγω!Βασανιζομαι εδω και χρονια με αρρυθμιες,καποιες φορες ταχυκαρδια και που και που ανεβαινει η πιεση......εχω κανει ψυχοθεραπεια,στην αρχη με βοηθησε.Η πιστη Στον Θεο με βοηθαει κι εμενα πααρα πολυ,πολλες φορες.Επισης,ο διαλογισμος ειναι βοηθητικος και ηρεμει πολυ τον ρυθμο της καρδιας και ριχνει την πιεση.Κατα καιρους παιρνω κι εγω καμια βαλεριανα γιατι ειμαι κατα των φαρμακων(πιστευω οτι η δικια μας περιπτωση μπορει να παλεψει με την δικια μας δυναμη και οχι με δεκανικια τα φαρμακα).Ολα αυτα,ολα μα ολα(!!)ξεκινανε απ το μυαλο....νευροφυτικα δηλαδη.Τουλαχιστον το ξερουμε,κατι ειναι κι αυτο!

haniel
27-04-2014, 04:07
IVAN,PANH,gefo75......ολοι το ιδιο βασανιστηριο περναμε...εμενα τα φαρμακα λειτουργησαν τη πρωτη φορα και με απαλλαξαν...απλα αυτη τη φορα δε θελω να παρω...
PANH οντως σε βοηθαει η βαλεριανα?Εγω μεχρι και αυτη φοβαμαι να παρω πλεον,δε ξερω τι εχω παθει...Ασε που φοβαμαι μη στο τελος μου το γυρισει σε καμια καραμπινατη καταθλιψη,με τοση στεναχωρια καθε μερα που εχω,που βασανιζομαι απο ολες αυτες τις βλακειες,δε ξερω...
Φιλε μου Greggg,καλα στα λεει η ψυχολογοςςς...Μπουκωνειςςς ςς?Τπτ δε παθαινεις!!!Πως εισαι σημερα?

haniel
27-04-2014, 04:13
IVAN,PANH,gefo75......ολοι το ιδιο βασανιστηριο περναμε...εμενα τα φαρμακα λειτουργησαν τη πρωτη φορα και με απαλλαξαν...απλα αυτη τη φορα δε θελω να παρω...
PANH οντως σε βοηθαει η βαλεριανα?Εγω μεχρι και αυτη φοβαμαι να παρω πλεον,δε ξερω τι εχω παθει...Ασε που φοβαμαι μη στο τελος μου το γυρισει σε καμια καραμπινατη καταθλιψη,με τοση στεναχωρια καθε μερα που εχω,που βασανιζομαι απο ολες αυτες τις βλακειες,δε ξερω...
Φιλε μου Greggg,καλα στα λεει η ψυχολογοςςς...Μπουκωνεις?Τπ τ δε παθαινεις!!!Πως εισαι σημερα?

haniel
27-04-2014, 04:15
Φιλε μου Greggg,καλα στα λεει η ψυχολογοςςς...Μπουκωνεις?Τπ τ δε παθαινεις!!!Πως εισαι σημερα?

haniel
27-04-2014, 04:19
Φιλε μου Greggg,καλα στα λεει η ψυχολογοςςς...Μπουκωνειςςς ςς?Τπτ δε παθαινεις!!!Πως εισαι σημερα?.....................................

haniel
27-04-2014, 04:21
Βασικα το μπουκωσα εγω με τα μηνυματα...πως το εκανα παλι αυτο το θαυμα?Sorry Moderators! ^^

ΡΑΝΗ
27-04-2014, 15:56

Η βαλεριανα με βοηθησε οταν πριν καποιους μηνες ειχα εσωτερικο τρεμουλο,δηλαδη,νομιζα οτι ειχα ταχυκαρδια η οτι τρεμω αλλα δεν ηταν ουτε το ενα ουτε το αλλο,ηταν εσωτερικο,νευρικο.Με την βαλεριανα μου εφυγε αυτο(πηρα για εναμιση μηνα).Δεν νομιζω να βοηθαει στις αρρυθμιες.Εδω φαρμακα που ειναι ειδικα για εκτακτες και δεν κανουν τιποτα(οχι σε ολους)......δυστυχως η απολυτη βοηθεια ειναι στο δικο μας χερι(στο μυαλο μας),και αυτο ειναι το πιο βασανιστικο,να ειναι δικη μας υποθεση και να μην το καταφερνουμε.....τραγικο!

haniel
27-04-2014, 17:13
PANH μου,το εχω αυτο το εσωτερικο τρεμουλο,το νευρικο οπως λες...ολη μα ολη την ωρα...οπως και εσωτερικη πιεση στο κεφαλι,που με τρελαινει...γι'αυτο ελεγα να παρω βαλεριανα,μπας και...αν και μου λενε,πως παρω δε παρω,δε κανει και πολλα,τι να πω...Εσυ τι ακριβως εχεις?!!

ΡΑΝΗ
27-04-2014, 21:01
Εμενα με βοηθησαν και μαλιστα πολυ αλλα για την περιπτωση που σου εγραψα πριν.Σε αλλες περιπτωσεις,ταραχης η φοβου δεν κανουν τιποτα.Το εσωτερικο τρεμουλο,ειναι πιεσμενο νευρικο συστημα που η βαλεριανα,λογω της ηρεμιστικης δρασης της το βοηθαει.Παντως το δικο μας θεμα,απ την στιγμη που θα ξεκινησει,ειναι βασανο.....εμενα ξεκινησε με αρρυθμια και μετα ηρθαν κρισεις πανικου(ευτυχως οχι πολλες),φοβος για αλλες ασθενειες,φοβος θανατου,φοβος καρδιας(ο μεγαλυτερος),και γενικα υποχονδριαση.Ειναι δυσκολη περιπτωση,θελει γερο πολεμο με ολα αυτα και δυναμη!

haniel
27-04-2014, 23:41
ναι PANH μου,δυστυχως πολυ δυστυχως,δεν ειμαι πρωταρα...ξερω...απλα με εχει πιασει μια φοβια γενικα με καθε ειδος φαρμακου,αλλα υποφερω...κ'γω απο ολα τα καλα που αναφερεις εχω δυστυχως...αλλα ναι η καρδια ειναι απο τα μπεστ,αδιαμφισβητητα...ενω εχω παει στο παρελθον σε αμετρητους,πραγματικα αμετρητους καρδιολογους...παλι και παλι αρχιζω να σκεφτομαι βλακειες...ακομα και ενα λειτουργικο φυσημα της καρδιας αρχισα να το φοβαμαι παλι απο την αρχη,ενω υποτιθεται το ειχα ξεπερασει και ειχα κατανοησει πως δεν ειναι κατι,πππφφφ!Ποσο καιρο τα εχεις ολα αυτα?Παιρνεις κατι αλλο τωρα?

Greg83
30-04-2014, 04:55
Κομματακι καλυτερα...υπομονη καλη μου haniel...οποιος θελει να τα πουμε απο fb τ'ονομα ειναι (Greg Tzegia) ενημερωστε πρωτα με μνμ οτι ειστε απο αυτο το forum κ θα σας δεχτω παιδες!!!

ΜΑΡΙΑ37
05-05-2014, 15:57
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι καινούργια στο forum και όπως οι περισσότεροι από εσάς, το πρόβλημα μου είναι οι έκτακτες συστολές. Είμαι 37 χρονών και ξεκίνησα να τις έχω σε καθημερινή βάση εδώ και 4,5 χρόνια. Παρουσιάστηκαν 10 μήνες μετά την γέννηση του πρώτου μου παιδιού (δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σχέση), και από τότε τις βιώνω καθημερινά. Δεν αντέχω άλλο, όλο αυτό μου έχει αλλάξει την ζωή. Νιώθω σαν να είμαι άρρωστη, νιώθω απαίσια. Στην αρχή προσπάθησα να το αντιμετωπίσω, να μην δίνω σημασία, πίστευα ότι είναι κάτι παροδικό και θα περάσει. Αλλά τώρα πια πιστεύω ότι δεν θα σταματήσει ποτέ. Έχει αρχίσει να με επηρεάζει και ψυχολογικά. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου στο σπίτι, φοβάμαι να οδηγήσω, να βγω έξω μόνη μου, αλλά παρόλο τον φόβο μου, δεν έχω σταματήσει να τα κάνω όλα αυτά. Εννοείτε ότι έχω πάει σε καρδιολόγους, έχω βάλει 5-6 φορές holder, έχω κάνει triplex. Όλα είναι φυσιολογικά, το holder μόνο δείχνει γύρω στις 10 έκτακτες κολπικές και κοιλιακές. Οι γιατροί μου λένε ότι δεν είναι τίποτα, όταν όμως τις έχεις ανελλιπώς σε καθημερινή βάση πώς να το συνηθίσεις όλο αυτό; Εγώ δεν μπορώ να τις συνηθίσω, δεν γίνεται. Ήμουν ένας άνθρωπος ανεξάρτητος, δραστήριος που δεν καταλάβαινα τίποτα και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ. Δεν πιστεύω ότι οι αρρυθμίες προέρχονται από το άγχος, άλλα ότι οι αρρυθμίες μας δημιουργούν το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι αυτή η φυσιολογική λειτουργία της καρδιάς μας, γι αυτό και μας ενοχλεί. Πιστεύω ότι η καρδιά μας έχει κάποια ιδιαιτερότητα. Αυτή την στιγμή που σας γράφω, έχω πάλι έκτακτες. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να κάνω ablation

ΡΑΝΗ
05-05-2014, 18:24
Γεια σε ολους σας!Μαρακι,ειμαστε στην ιδια ηλικια και ειμαστε μανουλες.Εγω βασανιζομαι με αυτα τα τερατα λιγο παραπανω διαστημα απο σενα....ειναι μαρτυρικο!Αν καποιος το ζησει,μονο τοτε μπορει να καταλαβει τι ειναι αυτο και ποσο μπορει να αλλαξει την ζωη σου.Εγω τις εχω καθημερινα και με φοβιζουν πολυ!Εχω παει & εγω σε πολλους καρδιολογους(καποτε ειχα μια σταθερη αλλα την κουρασα τοσο πολυ που μετα με απεφευγε.....με το δικιο της!!!)εχω κανει ολες τις εξετασεις και μου εχουν πει οτι μπορω αν θελω να παιρνω μικρη δοση(φαρμακο για αρρυθμιες),αλλιως να μαθω να ζω μ αυτες.Καποτε επαιρνα φαρμακα,ειδα οτι δεν βοηθουσαν πολυ και τα σταματησα.Απο τοτε που εμφανιστηκαν αυτες,υπαρχουν και πονακια,τσιμπηματα,που και που ταχυκαρδια και φυσικα φοβος οτι η καρδια μου θα κουραστει μετα απο ολα αυτα,γιατι οπως εγραψες & εσυ,δεν ειναι φυσιολογικη η λειτουργια της,και δεν ειναι χερι ουτε ποδι,ειναι καρδια!Εγω οπως εχω ξαναγραψει,τα πολεμαω με διαλογισμο,διαβασμα βιβλιων αυτοβοηθειας και παλιοτερα ψυχαναλυση.Ειναι πολυ δυσκολο γιατι δυστυχως δεν φευγουν!Γραφεις οτι συνεχιζεις να κανεις διαφορα στην καθημερινοτητα σου αλλα αυτο σε τρωει....το ιδιο & εμενα.Δεν εχω αλλαξει τιποτα στην ζωη μου οσο αφορα την καθημερινοτητα,τις υποχρεωσεις,την ψυχαγωγια κτλ,αλλα μεσα μου με τρωει ο φοβος που μου δημιουργουν ολα αυτα......δεν ειναι & λιγο να τρεμουλιαζει η καρδια σου καθε λιγο & λιγακι!

ΜΑΡΙΑ37
06-05-2014, 10:36
Αγαπητή ΡΑΝΗ, και εγώ τις έκτακτες τις έχω κάθε μέρα. Δεν περνάει μέρα που να μην με πιάσουν. Ορισμένες φορές μάλιστα, ευτυχώς σπάνια, με πιάνουν μαζεμένες και μπορεί η καρδιά μου να χτυπάει τελείως άρρυθμα για 30 δευτερόλεπτα μέχρι και 1 λεπτό και αμέσως μετά από τον πανικό μου με πιάνει μεγάλη ταχυκαρδία μαζί με έκτακτες. Τότε είναι που χάνομαι, νομίζω πως θα πεθάνω και το μόνο πράγμα που σκέφτομαι είναι τα παιδιά μου. Όταν πανικοβάλομαι από αυτές μπαίνω στο internet, διαβάζω διάφορα για τις έκτακτες, ότι δεν είναι επικίνδυνες, μπαίνω σε φόρουμ που και άλλοι είναι ομοιοπαθής με εμένα και κάπως παρηγορούμαι. Φάρμακα αντιαρρυθμικά δεν θέλω να πάρω, γιατί είναι και τα ίδια επικίνδυνα για αρρυθμίες, άλλα και οι καρδιολόγοι μου έχουν πει ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρω φάρμακα. Αυτό που με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και μου τις έχει μειώσει, άλλα δεν μου τις έχει εξαλείψει είναι η βαλεριάνα σε χάπι. Το παίρνω πολύ καιρό καθημερινά και με έχει βοηθήσει, αλλιώς θα είχα πολύ περισσότερες. Μου το συνέστησε ένας παθολόγος για το πρόβλημα που έχω. Έσυ πόσες έχεις περίπου την ημέρα, και πότε σου παρουσιάστηκαν;

ΡΑΝΗ
06-05-2014, 12:28
Εγω εχω πολλες καθημερινα,αλλες μερες πιο λιγες και αλλες μερες μπορει να ξεπερνανε & τις 200.....εχω βαλει 3 φορες χολντερ και ειχε πιασει πολλες αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.Κι εγω εχω ακουσει οτι τα αντιαρρυθμικα ειναι β αναστολεας και ετσι δεν ειναι & οτι καλυτερο,ομως οταν η κατασταση δεν παλευεται,δεν γινεται αλλιως....βαλεριανα επαιρνα ενα διαστημα κι εγω,στις αρρυθμιες δεν εκαναν τιποτα ομως,στο μονο που με βοηθησαν ηταν οταν ενιωθα στην τσιτα τα νευρα του σωματος μου(εσωτερικη τρεμουλα,ταραχη),με χαλαρωναν καπως.Οσο για την ταχυκαρδια με την αρρυθμια μαζι,εχει τυχει & σε εμενα πολλες φορες,εκει ειναι που λες "ανοιξε γη...."!Σιγουρα σκεφτομαι κι εγω τα παιδια μου,στο πως θα μεγαλωσουν χωρις εμενα που ειμαι τοσο κοντα τους,αλλα σκεφτομαι και την δικη μου ζωη που αν δεν υπηρχαν αυτες,θα ηταν πολυ πιο ομορφη,θα την χαιρομουν περισσοτερο!

ΜΑΡΙΑ37
06-05-2014, 14:23
Και εγώ πολλές φορές σκέφτομαι πως ήταν η ζωή μου πριν με πιάσουν αυτές οι καταραμένες οι έκτακτες, πως ξυπνούσα το πρωί, ζούσα την καθημερινότητα μου, χωρίς να φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι ή πότε θα με πιάσουν οι αρρυθμίες και όλα αυτά μου φαίνονται μακρινά σαν όνειρο τώρα πια. Θέλω την παλιά μου ζωή πίσω. Αν δεν έχεις αυτό το πρόβλημα δεν μπορείς να καταλάβεις πως είναι. Τώρα πια πιστεύω ότι δεν θα με αφήσουν ποτέ. Υπάρχουν άνθρωποι που τις έχουν 20 χρόνια και βάλε, και ακόμα βασανίζονται, οπότε έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα φύγουν ποτέ. Θέλω να πάω κάπου και μέσα μου με τρώει όπως είπες και εσύ αυτός ο φόβος. Το Πάσχα πήγαμε οικογενειακός σε ένα νησί. Αυτό που σκεφτόμουν, ήταν πως θα μπω στο πλοίο κι αν με πιάσουν οι έκτακτες και δεν μου περνάνε, έλεγα μέσα μου τι θα κάνω; Αν είναι δυνατόν. Κάτι τέτοιο δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ πριν. Ζούσα την ζωή μου και απολάμβανα ότι έκανα, τώρα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Ακόμα και όταν γέννησα το δεύτερο μωράκι μου, από την μια ήμουν τόσο χαρούμενη, από την άλλη εκείνες τις πρώτες μέρες με είχαν τρελάνει οι αρρυθμίες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, εκείνο το διάστημα ήταν πάρα πολλές. Κόντευα να τρελαθώ, δεν ήξερα τι να κάνω. Ορισμένες φορές σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση σε όλο αυτό. Κάτι πρέπει να υπάρχει. Ελπίζω ότι θα πάω σε κάποιο καρδιολόγο και θα μου πει αυτό είναι και πρέπει να κάνεις αυτό και ότι θα απαλλαχτώ μια και καλή. Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία!