PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Γιατροσοφια!

frei
06-07-2010, 10:24
Ειπα να βάλω ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Οπως κάποιοι ξέρετε είμαι γενικά εναντίον των φαρμάκων οπου αυτο είναι δυνατόν, και ειπα να βάλω ένα απλό θέμα με γιατροσόφια. Να γράψω εγώ τα 2-3 που ξέρω, και να συμπληρώσετε εσεις αν ξέρετε άλλα.

Μυρμηγκιες- στιβουμε μια φορα την εβδομαδα μελιτζανα (οσο ζουμι βγαζει) με τα χερια μας πανω στην μυρμηγκια. Το κανουμε 3 βδομαδες και σταματαμε. Η μυρμηγκια θα φυγει μόνη της.

Ουρολοιμώξεις- Πινουμε τον χυμο ενος λεμονιου, οχι αραιωμένο, το βραδυ πριν κοιμηθουμε. Το λεμονι κανει τα ουρα πολυ οξινα και καταστρεφει μικροοργανισμους. (εχω ακουσει οτι βοηθαει και η σοδα αλλα σε μενα δεν ειχε αποτελεσματα)

RainAndWind
06-07-2010, 10:51
Τσάι με λεμόνι,μέλι και κονιάκ για τα κρυώματα.
Σόδα για γαργάρες στόματος,όπως και για τους λεκέδες-χρωμάτισμα των δοντιών από καφέ,τσάι,κάπνισμα,κόκκινο κρασί κ.α.
Γιαούρτι για τους μύκητες στον κόλπο των γυναικών(δεν κάνουν όλοι οι τύποι γιαουρτιού,αλλά τα λεγόμενα\'ζωντανά\'γιαούρτι α.Τρως επίσης αρκετά γιαούρτια σε περιόδους που ο οργανισμός είναι κάτω από στρες.
Λένε πως το μέλι έχει εκτός από καθαρτικές ιδιότητες και θεραπευτικές σε πληγές επιφανειακές.
Αμυγδαλέλαιο για το δέρμα,από το φαρμακείο.
Θα θυμηθώ κι άλλα...:)

frei
06-07-2010, 10:53
Δαφνελαιο για την πυτιρίδα!

Ακροβατης
06-07-2010, 11:03
ασπραδι αυγου για το εγκαυμα

τσαι απο μαραθοσπορο για τη ναυτια

φρεσκο κρεμμυδι για το τσιμπημα απο μελισσα

επιθεματα απο λιωμενο μαιδανο για τις μελανιες

γιαουρτακι η λιωμενο πεπονι για τις καμμενες πλατουλες μας απο τον ηλιο

κομπρεσσες χαμομηλιου για τα κουρασμενα ματια

Sepia
06-07-2010, 11:26
ξέρει κανείς κανα \"ματσούνι\" για την ψωρίαση?

researcher
06-07-2010, 11:57
Originally posted by Sepia

τωρα πατησα στο youtube

τη λεξη psoriasis

και εχει πολλα και διαφορα βασιισμενα στη διατροφη

για δοκιμασε κανενα!

και πες αποτελεσματα

παντως δεν εχω καταλαβει και πολλα για αυτη την ασθενεια

Sepia
06-07-2010, 12:15
Originally posted by researcher

τωρα πατησα στο youtube

τη λεξη psoriasis

και εχει πολλα και διαφορα βασιισμενα στη διατροφη

για δοκιμασε κανενα!

και πες αποτελεσματα

παντως δεν εχω καταλαβει και πολλα για αυτη την ασθενεια

είναι λίγο πάκετο...ο αδερφός μου έχει..εγώ μια χαρα! :)
γενικώς δεν φεύγει, λένε, εύκολα..είναι καθαρά ψυχολογικής φύσεως ασθένεια..
απλά λέω μήπως ξέρει κανείς..έχω ακούσει οτι η αλόη βοηθάει...στη φαγούρα. Ευχαριστώ!!)

frei
06-07-2010, 12:21
εχει η μανα μου, ειναι καθαρα ψυχολογικο.... εγω σε αυτα θα συνιστουσα ομοιοπαθητικη.

Sepia
06-07-2010, 12:33
Originally posted by frei
εχει η μανα μου, ειναι καθαρα ψυχολογικο.... εγω σε αυτα θα συνιστουσα ομοιοπαθητικη.

ναι ε? εκείνος νομίζω το έχει πάρει λίγο πλάκα...ήλιος κάνει τελικά ή δεν κάνει? ξέρεις?

frei
06-07-2010, 12:45
η μανα μου καθεται με τις ωρες στον ηλιο, και λεει οτι την βοηθαει, αλλα απολυτη εμπιστοσυνη δεν εχω γιατι η μανα μου οτι κανει ειναι σωστο, ασχετα με το τι λενε οι γιατροι

Sepia
06-07-2010, 12:49
η μανα μου καθεται με τις ωρες στον ηλιο, και λεει οτι την βοηθαει, αλλα απολυτη εμπιστοσυνη δεν εχω γιατι η μανα μου οτι κανει ειναι σωστο, ασχετα με το τι λενε οι γιατροι

χαχα...σορυ για το γέλιο...κοίτα η αλήθεια είναι οτι και έκεινος έκατσε 3-4 φορές και είδε αισθήτη βελτίωση...τώρα δεν ξέρω..λένε όχι εκτεταμένη έκθεση στο ήλιο.λίγο ήλιος κανει καλο...πολύς μπορεί να κάνει και καρκίνο του δέρματος..τώρα τι να πώ...:(

frei
06-07-2010, 12:52
βρε καλα κανεις και γελας... για γελια ειναι η κατασταση..!

Sepia
06-07-2010, 12:57
βρε καλα κανεις και γελας... για γελια ειναι η κατασταση..!

χχχ...ρε συ αμα το πιστεύεις είναι καλό...ξέρεις πολύ γιατρεύονται έτσι...φρόντιζουν τον εαυτό τους, με πράγματα που μας φένονται άκυρα, και το πιστεύουν πραγματικά και τελικά γίνεται...τυχαίο? δεν νομίζω... :P

frei
06-07-2010, 12:58
το ξερω, απλως εχω θεματα με την μανα μου γιατι νομιζει οτι εχει σε ολα δικιο... τεσπα, ασχετο τελειως. 11888

Sepia
06-07-2010, 13:19
το ξερω, απλως εχω θεματα με την μανα μου γιατι νομιζει οτι εχει σε ολα δικιο... τεσπα, ασχετο τελειως. 11888

όλες έτσι πιστεύουν....:P

claire
06-07-2010, 17:06
το χαμομήλι είναι πολύ ευεργετικό! εμένα με βοηθάει πολύ όταν έχω φούσκωμα στο στομάχι. αλλά κάνει καλό και σε δερματιτιδες, κολπίτιδες κτλ κτλ.

επίσης το έλαιο από βασιλικό βοηθάει σε κρυολόγημα και γενικά καταστάσεις με βουλωμένη μύτη (δεν το έχω δοκιμάσει όμως)

RainAndWind
06-07-2010, 18:03
O ήλιος έχει πολύ καλά και γρήγορα ορατά αποτελέσματα στην υποχώρηση των πλακών στην ψωρίαση.Θέλει προσοχή όμως,να μην ξεχνάμε πως τα αποτελέσματα σε άλλες περιοχές,υγιείς,είναι επιβαρυντικά,αθροιστικά η έκθεση στον ήλιο δίχως αντιηλιακό,ειδικά τις ώρες από10-4 είναι απαγορευτική(κίνδυνος για εμφάνιση μελανωμάτων ή άλλων μορφών καρκίνου).Οπότε οι υγιείς επιφάνεις του δέρματος πρέπει πάντα να είναι προστατευμένες.Τα άτομα με λευκό δέρμα και ανοιχτόχρωμα μάτια είναι στη ζώνη υψηλού κινδύνου.
Εμένα έχει ο σύντροφός μου ψωρίαση.Η θάλασσα και ο ήλιος κάθε καλοκαίρι του κάνουν απίστευτο καλό.Και ναι,τα επίπεδα του στρες παίζουν σημαντικό ρόλο στις εξάρσεις και υφέσεις της.Ευτυχώς είναι μελαχρινός,άρα το δέρμα του έχει εκ φύσεως μία μεγαλύτερη αντοχή στην έκθεσή του στον ήλιο.;)

claire
06-07-2010, 19:57
ρέιν, γενικά ο ήλιος κάνει καλό στην διάθεση. μισή ώρα τη μέρα και όχι τις επικίνδυνες ώρες, βοηθάει πολύ!

krino
06-07-2010, 22:01
Originally posted by RainAndWind

Θέλει προσοχή όμως,να μην ξεχνάμε πως τα αποτελέσματα σε άλλες περιοχές,υγιείς,είναι επιβαρυντικά,αθροιστικά η έκθεση στον ήλιο δίχως αντιηλιακό,ειδικά τις ώρες από10-4 είναι απαγορευτική(κίνδυνος για εμφάνιση μελανωμάτων ή άλλων μορφών καρκίνου).

το καλυτερο μου στις διακοπες ειναι να λιωνω στον ηλιο πινωντας μπυρες :D και δεν εχω βαλει ποτε μου αντηλιακο, ειμαι μαλλον της παλιας σχολης, γιατι ειχα την αποψη οτι αφου δεν εβαζε ο πατερας μου γιατι να βαλω εγω?

Το μονο που κανω ειναι συνεχης βουτιες για να δροσιζομαι και επαφη με το νερο.

Σορρυ αλλα αυτα τα σκευασματα εγω δεν τα εμπιστευομαι.

TheYellowLemonTree_Deleted_membe
08-07-2010, 22:34
Σέπια, δεν έχω κάτι σε γιατροσόφι για την ψωρίαση, αλλά έχω κάτι άλλο... ;) ... εγώ πήρα αυτές τις δυο κρέμες παρακάτω, αυτή με τα σουηδικά βότανα καθώς και με το βαλασαμόχορτο ή υπερικό. Έχω μια αδυναμία στον Άη - Γιάννη τον Πρόδρομο, λολ!... προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά μιας και έχω σμιγματοροϊκή δερματίτιδα. Συγγενής κοντινή είναι και η ψωρίαση. Πολύ σωστά λέτε για τον ήλιο, και πάντα το Καλοκαίρι τα προβληματικά δέρματα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Οι κρεμούλες εδώ, και αρκετά οικονομικές. Γενικά μ\' αρέσει το συγκεκριμένο μαγαζί κι έχει προϊόντα από αξιόπιστες εταιρείες.

http://www.bioshop.gr/0706000.html

Κι ένα... σόφι για αποτοξίνωση του οργανισμού. Μη το πίνετε καθημερινά όμως, με το μαλακό, λολ!... τσουκνίδα άμπερ άλες!...

2 κουταλάκια τσουκνίδα, 1 κουταλάκι μαϊντανός, 1/2 κουταλάκι λεβάντα, χυμός 1/2 λεμονιού.

Άντε, καλή όρεξη!

;)

08-07-2010, 23:24
Η γιατρειά της ποδαρίλας

Βότκα
Αντιμετωπίζει: την κακοσμία των ποδιών

Αν τα πόδια σου μυρίζουν κάτι λιγότερο από ευχάριστα, μπορείς να έχεις θεαματικά και... μυρωδικά αποτελέσματα, αν τα τρίψεις με ένα πανάκι βουτηγμένο σε βότκα. Γρήγορα θα απαλλαγείς από τη δυσάρεστη οσμή. Κάνει την ίδια δουλειά με το οινόπνευμα ια εντριβές (που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν προτιμάς να απολαύσεις το ποτάκι σου). Η βότκα περιέχει αλκοόλ που είναι αντισηπτικό και δημιουργεί ξηρότητα, οπότε καταστρέφει τους μύκητες και τα βακτήρια που ευθύνονται γι\' αυτές τις απαίσιες μυρωδιές, καταπολεμώντας παράλληλα την υγρασία που ευνοεί την ανάπτυξή τους.

www.preventionmag.gr

:D

RainAndWind
09-07-2010, 07:06
Καλωσήρθες YellowLemonTree.;)
Kαι ευχαριστώ για το τιπ με το βαλσαμόχορτο.Θα το μεταφέρω στο αγόρι μου,να το δοκιμάσει.Είναι θέμα η ψωρίαση,τόσο για την σωματική,\"φυσική\"της πλευρά(ιδιαίτερα για τα άτομα που πάσχουν από ψωριασική αρθρίτιδα),αλλά και για τις ψυχολογικές της επιπτώσεις.Κουβαλάνε τόσο πόνο μέσα τους κάποιες φορές από την αντιμετώπιση του περίγυρού τους και αρκετές φορές μεγάλη δόση ενοχών και αυτουποτίμησης για την εμφάνισή τους και που θα \"έπρεπε\"να αντιμετωπίζεται με ευαισθησία.Είμαι χαρούμενη που τα τελευταία χρόνια,έχω καταφέρει να στηρίξω τον σύντροφό μου ώστε να αποβάλλει τέτοια αρνητικά φορτία και να μη φέρεται στον εαυτό του με τρόπο τέτοιο.Να ζητάει την ισοτιμία του με όσους επικοινωνεί.

Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα κάποια στιγμή για την ψυχολογία των ατόμων με ψωρίαση,θα ήταν επιμορφωτικό.;)

09-07-2010, 09:36
Καλημέρα. Η πρώτη κρέμα είναι για την ψωρίαση. Αντιλαμβάνομαι στο περίπου αυτό που μου περιγράφεις. Έχω νιώσει κι εγώ δύσκολα κάποιες φορές - σε μέρες που οι κοκκινίλες στη μάπα μου είναι σε έξαρση - και έχω βρεθεί με κόσμο ή ακόμη και στη δουλειά μου. Σήμερα σκέφτομαι αλλιώς όμως, και δε με πολυνοιάζει. Θέλω να πω ότι σε τέτοιες μέρες, είναι απαγορευτικό το να παστώνω τη φάτσα μου, οπότε κάνω την καρδιά μου πέτρα, λολ, και περιμένω να δεχτώ βλέμματα ή και ερωτήσεις απ\' τον περίγυρο. Βέβαια, στην εργασία είναι ακόμη πιο δύσκολα και εξαρτάται και απ\' τις... ρατσιστικές διαθέσεις του εκάστοτε εργοδότη, λολ!... είσαι αρνητική στην ομοιοπαθητική, αλλά έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα ειδικά στα του δέρματος. Σύντομα θα πάω για αλλαγή αγωγής και θα ρωτήσω για την ψωρίαση. Έχω και γνωστό συλλέκτη και γνώστη βοτάνων. Αν μάθω κάτι - που θα μάθω σίγουρα - θα σε ενημερώσω.

:)

RainAndWind
09-07-2010, 09:43
Να σου πω την αλήθεια,την ομοιοπαθητική την έχω δοκιμάσει.Αυτό που διαπίστωσα ήταν τρίχες,λολ και πανάκριβες επισκέψεις.Σταμάτησα γρήγορα,δε θέλω να πιάνομαι θύμα.Μπορεί σε κάποιους να δουλεύει,αλλά το αποδίδω σε φαινόμενο placebo προσωπικά.Anyway,personal opinions.;)
Την καλημέρα μου και χάρηκα για τη συζήτηση.:)

Arsi
10-07-2010, 11:03
ξέρει κανείς κανα \"ματσούνι\" για την ψωρίαση? Eχω ψωριαση απο παιδι.
Το καλυτερο φαρμακο για μενα ειναι ο ηλιος κ η θαλασσα.Κ το μοναδικο που χρησιμοποιω...

Ξερω ατομο που παιδευεται χρονια με οτιδηποτε θεραπεια απο ομοιοπαθητικη μεχρι χαπια κορτιζονης αλλα αποτελεσματα σημαντικα βλεπει μονο τις καλοκαιρινες διακοπες.

Σπιτι μου επισης τυχαινει να εχω βαλσαμελαιο για το οποιο ακουσα οτι εχει θεραπευτικες ιδιοτητες αλλα δοκιμαζοντας δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα απ\'αυτη του λαδιου,το οποιο απλα μαλακωνει κ αλλαζει οψη στα σημεια.
Καποιες φορες που αγριευουν προσωπικα βαζω baby oil.
Ευτυχως εχω πολυ λιγη στους αγκωνες κ τους αστραγαλους μονο, εδω κ χρονια(εκτος μιας περιοδου σοβαρης εξαρσης-σχεδον σε ολο μου το σωμα πριν καποια χρονια την οποια αντιμετωπισα με 1,5 μηνα εγκαταστασης μεσα στη θαλασσα:p)

Καπου το διαβασα κ συμφωνω οτι οσοι υποφερουμε απο ψωριαση θα πρεπει να εγκατασταθουμε σε μερος διπλα στη θαλασσα....

Αρα τα δικα μου ματζουνια ειναι ηλιος θαλασσα κ baby oil.

*Εννοειται πως το καλυτερο βεβαια ειναι η χαλαροτητα κ η χαρα(αφου συνδεεται αμεσα με την ψυχολογια)αλλα αυτα ειναι ουτος ή αλλος απαραιτητα για την ιδια μας τη ζωη πανω απ\'όλα.

ANTONIS.KALOGEROS
05-09-2010, 19:09
Εχω παρουσιασει ψωριαση απο τα 17 μου και ειμαι τωρα 42.
Η κατασταση μου εχει διακυμανσεις απο ηπιας μορφης εως \"καραμπινατη\" σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου.
Εν αναμονη της \"μαγικης\" θεραπειας που θα λυσει ολα τα προβληματα μου, ιδου τι με βοηθαει να ζησω με την ψωριαση μου:
1. Εχω παρει αποφαση οτι η ψωριαση ειναι μερος της ζωης μου, δεν ντρεπομαι γι αυτο, ουτε στενοχωριεμαι παραπανω. Αν ελθει η θεραπεια ηρθε. Εντωμεταξυ, φροντιζω να ζω οσο πιο ανετα μπορω με την κατασταση μου.
2. Δινω την ευκαιρια στο δερμα μου να αναπνευσει καθημερινα. Φοραω ανετα ρουχα. Το εκθετω στον ηλιο και τη θαλασσα καθε φορα που μου δινεται η ευκαιρια. Φροντιζω να ιδρωσω στη διαρκεια της ασκησης για να φευγουν οι τοξινες απο το δερμα μου, και μετα κανω αμεσως ντους,
3. Πινω τακτικα νερο, 2-3 λ/μερα.
4. Προσεχω τη διαιτα μου στα αλμυρα και στα καμμενα λαδια, κι αποφευγω το αλκοολ το οποιο νιωθω ξεκαθαρα οτι φουντωνει τη φαγουρα μεσα και γυρω απο τις πλακες μου.
5. Οταν θυμωνω, δεν το κραταω μεσα μου, αλλα βαζω και καμια φωνη (εκει που παλια δεν θα το εκανα). Η εκτονωση με βοηθα.
6. Εχω καταργησει τα απορρυπαντικα και τα μαλακτικα στο πλυσιμο των ρουχων, γιατι διαπιστωνα οτι τα καταλοιπα τους ερεθιζουν το ταλαιπωρημενο δερμα μου. Τωρα πλενουμε στο σπιτι με την BioWashball που βρηκε η γυναικα μου στο https://sites.google.com/site/noallergywash/home
7. Πλενομαι μονο με ηπια φυσικα σαπουνια. Χρησιμοποιω γαντι μεσαιας αγριοτητας για να καθαρισω τις πλακες μου απο τα νεκρα κυτταρα. Χρησιμοποιω καταρχας πολυ ζεστο νερο, και τελειωνω με παγωμενο. Αυτο μου δινει μια τρομερη αισθηση ευεξιας που υπερεχει της οποιας ενοχλησης απο τις πλακες.
8. Αποφευγω να ξυνομαι. Οταν φουντωσει η φαγουρα μου, βαζω λιγη αλοη βερα στις πλακες. Αν δεν εχω απλως τις ακουμπω με κατι κρυο ή με καθαρα χερια.
9. Ζητω απο τη συζυγο μου να ακουμπησει τις πλακες με τα χερια της που και που. Η αγαπη που αισθανομαι και οτι δεν τις ΅σιχαινεται΅με βοηθα ψυχολογικα.
10. Οταν με ρωτησουν τι εχω στον αγκωνα μου ή στο βλεφαρο μου ή μέσα στο τριχωτο της κεφαλης μου, λεω απλουστατα ψωριαση. Μη φοβαστε, δεν κολλαει. Κι οσο πιο πολλοι το γνωριζουν, τοσο πιο ανετα θα ζουμε ολοι μας.

Ειλικρινα,
Αντωνης

FreakOut
05-09-2010, 21:53
αγχωκαταθλιπτικης φυσεως ψυχολογικα- μη πινετε καφε, μη σκεφτεστε με ανχωμενο μυαλο, μη καθεστε ωρες στον υπολογιστη, προσπαθειστε να σκεφτειτε θετικα, βρειτε ασχολιες, αναλυστε τις σκεψεις σας με ενα καλο φιλο η καλυτερα με ψυχολογο-ψυχιατρο, ερωτευτειτε, γινετε πιο αυθορμητοι, γεμιστε τη μερα σας, γινετε \'αληθινοι\' με τους ανθρωπους γιατι οσο κρατατε αμυνες παγωνουν οι σχεσεις... και πολλα αλλα τετοια βοηθανε εμενα στο να γινομε καθε μερα καλυτερα :)

dora-agxos
05-09-2010, 22:56
Originally posted by FreakOut
αγχωκαταθλιπτικης φυσεως ψυχολογικα- μη πινετε καφε, μη σκεφτεστε με ανχωμενο μυαλο, μη καθεστε ωρες στον υπολογιστη, προσπαθειστε να σκεφτειτε θετικα, βρειτε ασχολιες, αναλυστε τις σκεψεις σας με ενα καλο φιλο η καλυτερα με ψυχολογο-ψυχιατρο, ερωτευτειτε, γινετε πιο αυθορμητοι, γεμιστε τη μερα σας, γινετε \'αληθινοι\' με τους ανθρωπους γιατι οσο κρατατε αμυνες παγωνουν οι σχεσεις... και πολλα αλλα τετοια βοηθανε εμενα στο να γινομε καθε μερα καλυτερα :)

τοσο απλα ολα αυτα που λες κ συναμα τοσο δυσκολα..