PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Επίδομα αναπηρίας

Gabrielle
30-06-2010, 18:11
Γεια χαρά σε όλους, έχω ορισμένες απορίες σχετικά με το επίδομα αναπηρίας. Πρώτον, πώς μπορεί κανείς να το διεκδικήσει ; Ποια είναι δηλ. η ακριβής διαδικασία ; Δεύτερον, υπάρχει στιγματισμός ; Δηλ. αν το πάρω εγώ αυτό και πάω αύριο και ζητήσω δουλειά θα με πάρουν ή θα φάω πόρτα ; Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

pelariry
30-06-2010, 19:11
Originally posted by Gabrielle
Γεια χαρά σε όλους, έχω ορισμένες απορίες σχετικά με το επίδομα αναπηρίας. Πρώτον, πώς μπορεί κανείς να το διεκδικήσει ; Ποια είναι δηλ. η ακριβής διαδικασία ; Δεύτερον, υπάρχει στιγματισμός ; Δηλ. αν το πάρω εγώ αυτό και πάω αύριο και ζητήσω δουλειά θα με πάρουν ή θα φάω πόρτα ; Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

παίρνεις γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο και περνάς από υγειονομική επιτροπή της πρόνοιας. κανένας στιγματισμός, καμμία σχέση με τη δουλειά.

Gabrielle
01-07-2010, 09:34
Ευχαριστώ.

Gabrielle
01-07-2010, 09:35
Που θα πάω να ρωτήσω όμως πρώτα ; Στο νοσοκομείο ή στην πρόνοια ;

Gabrielle
01-07-2010, 16:15
Δηλαδή, θα πάω στο νοσοκομείο στο ψυχιατρικό τμήμα και θα τους πω ότι έχω αυτό το πρόβλημα και θα μου δώσουν χαρτί ; Ή θα με εξετάσουν ; Πώς γίνεται ; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν το πιάσα.

pelariry
01-07-2010, 18:42
Originally posted by Gabrielle
Δηλαδή, θα πάω στο νοσοκομείο στο ψυχιατρικό τμήμα και θα τους πω ότι έχω αυτό το πρόβλημα και θα μου δώσουν χαρτί ; Ή θα με εξετάσουν ; Πώς γίνεται ; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν το πιάσα.

υποθέτω πως δεν έχεις νοσηλευτεί οπότε θα χρειαστούν κάποιες συνεδρίες (εμένα μου είπαν πως χρειάζονται 3 αλλά αν τους πιέσεις λίγο ίσως να καταφέρεις κάτι). έχε μαζί σου μια γνωμάτευση από τον γιατρό σου και το βιβλιάριο που γράφεις τα φάρμακά σου και είσαι κομπλέ.

mihalis
01-07-2010, 20:21
Ποσα χρήματα ειναι το επιδομα αναπηρίας?

pelariry
01-07-2010, 21:21
Originally posted by lightbluepath

Originally posted by pelariry
υποθέτω πως δεν έχεις νοσηλευτεί οπότε θα χρειαστούν κάποιες συνεδρίες (εμένα μου είπαν πως χρειάζονται 3 αλλά αν τους πιέσεις λίγο ίσως να καταφέρεις κάτι). έχε μαζί σου μια γνωμάτευση από τον γιατρό σου και το βιβλιάριο που γράφεις τα φάρμακά σου και είσαι κομπλέ.
Πελάριρυ νομίζω θέλει γιατρό από νοσοκομείο ή επειδή θα έχεις το χαρτί ότι νοσηλεύτηκες δεν χρειάζεται; Γιατί εγώ που πήγα για άλλο λόγο, δεν μου ζήτησαν χαρτί από νοσηλεία, αλλά μου ζήτησαν χαρτί από δημόσιο γιατρό.

για νοσοκομείο κι εγώ μίλησα. στο ψυχιατρικό τμήμα του νοσοκομείου κάνεις κάποιες ντεμέκ συνεδρίες για να πάρεις τη γνωμάτευση.

mihalis
01-07-2010, 21:52
290 ευρώ το μήνα ή το δίμηνο?

Gabrielle
02-07-2010, 09:55
Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

DEMGAL23
03-07-2010, 01:50
330 ευρω το μηνα ειναι.

hornet
03-07-2010, 02:04
εγω παντως πηγα στα αμεα και με βγαλανε 10% κλαιν.επισης το επιδομα αναπηρια απο την προνοια ειναι 586 ευρω το δημινο με ποσοστο αναπηριας 67% και ανω για μεγαλυτερο ποσοστο πχ 80 αλαζει το ποσο

filipk
06-08-2010, 17:22
εγω πηρα το επιδομα πριν 2 χρονια με διαγνωση ψυχωσικη συνδρομη ανδεκτικη στη φαρμακευτικη αγωγη.περασα απο μια επιτροπη στην προνοια στο αιγαλεω και εβγαλα 67%.τα λεφτα ειναι 580 το διμινο

Adzik
07-08-2010, 00:37
ισχυει για ολων των ειδων τουσ αναπηρουσ?ανω των 67%...ακομη πχ και για τουσ διαβητικουσ?

Χάιντι
07-08-2010, 01:36
Originally posted by Adzik
ισχυει για ολων των ειδων τουσ αναπηρουσ?ανω των 67%...ακομη πχ και για τουσ διαβητικουσ?

οι διαβητικοί θεωρούνται ανάπηροι δεν το ήξερα

afrula
07-08-2010, 02:27
παιδια 580 ευρω ειναι εκει.

Adzik
07-08-2010, 03:38
Originally posted by janet

Originally posted by Adzik

οι διαβητικοί θεωρούνται ανάπηροι δεν το ήξερα

βεβαια 67%..επειδη οσο μεγαλωνουν περα απο τισ κρισεισ ..το κωμα..και τισ λυποθημιεσ..κυνδυνευουν απο ενα σωρο προβληματα υγειασ απο καρδια..μεχρι ακρωτηριασμο ποδιων..

Adzik
07-08-2010, 10:28
μολισ τωρα διαβασα πωσ για να παρεισ το επιδομα αυτο πρεπει να μην εργαζεσαι..οντωσ?

katerinaki
07-08-2010, 11:55
Αν εισαι ανεργη και εχεις ελαχιστα αλλα εισοδηματα δικαιουσαι αυτο το επιδομα ?

katerinaki
25-08-2010, 23:08
ξανακανω την ιδια ερωτηση -αυτο το επιδομα το δικαιουται καποιος που ειναι ανεργος κ δεν εχει γραμμενο στο ονομα του κανενα περιουσιακο στοιχειο? εννοειται οτι θα σε δουν δημοσιοι γιατροι για να εξακριβωσουν το ποσοστο αναπηριας που εχεις!

path
25-08-2010, 23:41
--κατερινακι, αυτες τις λεπτομεριες καλυτερα να τις ρωτησεις στην υπηρεσια που ασχολειται με αυτα τα επιδοματα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,και τι εννοεις περιουσιακο στοιχειο ? το σπιτι και το οικοπεδο,? η εχεις κανα οικοδομικο τετραγωνο δικο σου και το νοικιαζεις ? (εχεις και εισοδηματα δηλαδη απ την περιουσια σου ,γραμμενα στο εκαθαριστικο σου ενοειται, γιατι αλλιως δεν ειναι κι αναγκη να το πεις καν) ,,προφανως υπαρχουν καποια ορια . θα στα πουνε αυτα εκει που θα απευθυνθεις...

katerinaki
30-08-2010, 12:35
δηλωνω κατι ελαχιστα εισοδηματα απο ενοικια στην εφορια! ευχαριστω για την απαντηση,αλλα που θα απευθυνθω για να μου πουνε ?

keep_walking
30-08-2010, 12:43
Ακομα και τον γιατρο σου να ρωτησεις σιγουρα θα ξερει αρκετες...γραφειοκρατικες λεπτομερειες φανταζομαι , οποτε στην επομενη επισκεψη ή με ενα τηλεφωνο (δεν ξερω τι σχεση εχετε) μπορεις να μαθεις αρκετα , αλλωστε θα ειναι φανταζομαι και κατα καποιο τροπο...ο ενδιαμεσος μιας και αυτος σε παρακολουθει.

Αλλιως τηλεφωνα σε διαφορες υπηρεσιες του ΙΚΑ ή δεν ξερω που...οποιος ξερει περισσοτερα ας γραψει.

3wtiko
30-08-2010, 16:23
[quote]Originally posted by katerinaki
δηλωνω κατι ελαχιστα εισοδηματα απο ενοικια στην εφορια! ευχαριστω για την απαντηση,αλλα που θα απευθυνθω για να μου πουνε ? [/quot

καλησπέρα!

εαν εχεις κάποια ασφάλεια απευθύνεσαι στα διοικητικά γραφεία της περιοχής που μένεις

και ανάλογα το ποσοστο αναπηρίας ,

δικαιούσε κάποιο επίδομα και παραπάνω άδεια ή άλλες ελαφρύνσεις ,

π.χ μειωμένα εισητηρια , εκπτωση απο τον λογαριασμό του οτε,εισαγωγη στα πανεπιστημια και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα

εαν δεν έχεις καθόλου ασφάλιστικο φορέα απευθύνεσαι στα γραφεια της νομαρχιας στο υγειονομικο-προνοια

και εκει αρχίζεις τις διαδικασίες για έγγραφα, επιτροπες και τέτοια,

χρειάζεται υπομονή και τρέξιμο.

επίσης οι γνωματευση του γιατρου για την οποιαδήποτε ασθένεια

πρέπει να ναι απο δημόσιο νοσοκομείο ΕΣΥ Ή ΙΚΑ

στο google βρες κάποια σελιδα των ΑΜΕΑ και των συλλογων τους

όπου έχουν καταχωρημένη την αντιστοιχη νομοθεσία

ευχομαι υπομονή!!και επιμονή.

3wtiko
30-08-2010, 16:25
δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και ενωνω την παράθεση με την καταχώρηση....

τυχαίο?

δεν νομίζω!!

path
30-08-2010, 21:44
Σαν ξωτικο που εισαι ,,,ξωτικα πραγματα κανεις!!!!!! <<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>τελος παντων ,,,μπορει να ξεκινησει απο οπιαδηποτε κοινωνικη προνοια ,,(φανταζομαι αν ειχε ασφαλιστικο ταμειο θα το γνωριζε)))))))) .... τωρα θα μου πεις που ειναι η κοινωνικη προνοια ...........ε πληροφοριες στο 118 ογδοντα οκτω ειπαμε ?

auroula
21-09-2010, 11:53
Βρε παιδια με την ανεργεια που υπαρχει θα ηταν λουκουμι να περνα αυτο το επιδομα.

Τη διαγνωση πρεπει να βγαλει ο ψυχιατρος για το 67%?
Οσες φορες δουλευα εξαλου με το ζορι δουλεψα.Την μια ζαλιζομουνα την αλλη ξεχναγα την αλλη ενιωθα τρομερη κουραση.μου εινε δυσκολο να δουλεψω πλεον.:(

auroula
21-09-2010, 11:55
εγω ξερω που ειναι η προνοια γιατι περνω επιδομα παιδιου εκει επειδη ειμαι χορησμενη αλλα δεν ξερω αν μπορω να απευθηνθω εκει για το προβλημα μου.μπορει να εχω προβλημα π.χ να με βγαλουν ανικανη να φροντιζω τον γιο μου κλπ κλπ ενω τα καταφερνω μια χαρα εκει.
με την δουλεια εχω προβλημα!

3wtiko
21-09-2010, 12:09
καλημερα αυρούλα!

ο καρδιοπαθης μπαϊπασίτης με 67% αναπηρία είμαι σίγουρη ότι δεν μπορει κανείς να του στερήσει την επιμέλεια του παιδιού του,

αν δεν πας απο κοντά να δεις τα πράγματα και τι εμπίπτει στην περιπτωσή σου

κανείς έτσι χαριτολογώντας δεν μπορει να σου απαντησει.

αν δεν είσαι σε κάποιο ασφαλιστικο ταμείο , απο την πρόνοια πρέπει να πάρεις τις απαντήσεις σου,

και καλό θα ταν ο γιατρός πρίν γραψει την γνωμάτευση και πριν επισημοποιηθει ως δημόσιο έγγραφο να ενημερωθει για τους προβληματισμους σου απέναντι στον νομο

auroula
21-09-2010, 13:12
ξερεις εχω να δω γιατρο κατι μηνες.χεχε.περνω τοσο μικρη δοση που το κουτι μου κραταει μισο χρονο περιπου.ο γιατρος θα με εχει ξεχασει πλεον αλλα θα ρωτησω την βελονιστρια μου π θα με αναλαβει απο αυριο.

Soul_Rebel
21-09-2010, 13:35
Στο παρακάτω link έχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τα επιδόματα αναπηρίας γενικά.

http://www.disabled.gr/lib/?p=6822

Το καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος είναι να περάσει από την Πρόνοια, να πάρει ένα τηλέφωνο ή ακόμη να πάει στο τμήμα Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου στο οποίο διαμένει για να τον πληροφορήσουν λεπτομερώς και να πάρει και τα απαραίτητα χαρτιά - αιτήσεις.

auroula
21-09-2010, 13:43
Το ειδα αλλα ειναι ακομα στις δραχμες.
Πρεπει να ειναι παλιο λινκ.

Soul_Rebel
22-09-2010, 14:27
Originally posted by auroula
Το ειδα αλλα ειναι ακομα στις δραχμες.
Πρεπει να ειναι παλιο λινκ.

Ναι το ξέρω, αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο που να είναι έτσι όλα συγκεντρωμένα, γι\' αυτό η καλύτερη λύση είναι μια ερώτηση στην πρόνοια ή σε κάποια κοινωνική υπηρεσία.

petros32
20-01-2011, 16:43
Γεια χαρά παιδιά!
Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το επίδομα της πρόνοιας. Λοιπόν, έχω δύο θέματα:
1. Έχω ψύχωση και λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και ένα χρόνο. Είχα νοσηλευτεί και στο Δαφνή για 1,5 μήνα επειδή ήμουν σε έξαρση (την πρώτη φορά που εμφανίστηκε η νόσος).
2. Έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό αυτί και 65% στο δεξί.
Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι (δλδ φοβάμαι μήπως δε μου δώσουν το 67% αναπηρία).

Είμαι 21 ετών, άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα.
Σύμφωνα με αυτά που σας είπα, λέτε να μου δώσουν επίδομα;

arktos
20-01-2011, 17:02
Γεια χαρά παιδιά!
Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το επίδομα της πρόνοιας. Λοιπόν, έχω δύο θέματα:
1. Έχω ψύχωση και λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και ένα χρόνο. Είχα νοσηλευτεί και στο Δαφνή για 1,5 μήνα επειδή ήμουν σε έξαρση (την πρώτη φορά που εμφανίστηκε η νόσος).
2. Έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό αυτί και 65% στο δεξί.
Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι (δλδ φοβάμαι μήπως δε μου δώσουν το 67% αναπηρία).

Είμαι 21 ετών, άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα.
Σύμφωνα με αυτά που σας είπα, λέτε να μου δώσουν επίδομα;

πέτρο, εγώ πιστεύω πως σίγουρα.
αν επιτρέπεται πως προέκυψε αυτό το πρόβλημα με την ακοή σου?

petros32
20-01-2011, 18:08
πέτρο, εγώ πιστεύω πως σίγουρα.
αν επιτρέπεται πως προέκυψε αυτό το πρόβλημα με την ακοή σου?
Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πως προέκυψε!
Πολύ πιθανόν να το έχω εκ γενετής. Από τα 9 και ύστερα με θυμάμαι να μην ακούω καλά. Μπορεί και νωρίτερα, δεν είμαι σίγουρος.
Μπορεί να είναι εκ γενετής, μπορεί να αφορά τις καταχρήσεις των αυτιών μου που έκανα σε μικρή ηλικία, μπορεί να έπαθε βλάβη το τύμπανο από τα συχνά και έντονα φυσήματα της μύτης επειδή είχα και στραβό ρινικό διάφραγμα.

arktos
20-01-2011, 20:43
καταχρήσεις αυτιών?
τί εννοείς?
σε εμποδίζει αυτό στην καθημερινότητα σου?

petros32
20-01-2011, 21:30
Άκουγα πολύ δυνατά μουσική και έκανα πατέντες με ακουστικά ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιο δυνατό ήχο γιατί μου άρεσε η δυνατή μουσική :(
Πρόσφατα αγόρασα ακουστικά βαρηκοίας και βρίσκομαι στη φάση να τα συνηθίσω! Ναι με ψηλο επηρεάζει στη καθημερινότητά μου!

path
21-01-2011, 00:40
Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι <<<<<<<<<<<<<<<<kανονικα δεν λαμβανουν υποψιν τηνεξωτερικη εμφανιση ,,τα τυπικα δικαιολογητικα φαινεται τα εχεις ,οποτε οκ,,,,(δεν ειναι αναγκη να πας με κουστουμι και γραβατα ε;!!),,,τη βαρυκοια δεν θα την ''προσθεσουν'' στο ποσοστο , αλλα δεν σου χρειαζεται, με τη νοσηλεια και την φαρμακευτικη αγωγη που περνεις αρκει νομιζω για το 67%,,,,

petros32
21-01-2011, 15:52
Και να σας πω, τι χρειάζεται να γράφει πάνω το χαρτί που θα μου δώσει η ψυχίατρός μου; Είχαμε βγάλει ένα χαρτί διάγνωσης πριν λίγο καιρό αλλά λόγω διαφόρων γεγονότων δεν προλάβαμε να πάμε στην πρόνοια να κλείσουμε επιτροπή. Το χαρτί έλεγε απλά ότι έχω ψύχωση και "λαμβάνω συστηματικά φαρμακευτική αγωγή". Αρκεί αυτό;

whitecandle
21-01-2011, 17:13
Καλά δεν ξέρει η ψυχίατρός σου τι πρέπει να σου γράψει; Αυτοί τα ξέρουν υποτίθεται!

path
22-01-2011, 01:24
Το χαρτί έλεγε απλά ότι έχω ψύχωση και "λαμβάνω συστηματικά φαρμακευτική αγωγή". Αρκεί αυτό; ]]]] συν οτι δεν μπορεις να ασκησεις βιοποριστικο επαγγελμα .

athboy
18-03-2011, 06:08
parakalo an mporeite na me voithisete
eimai orothetikos k pairnw epidoma pronoias. twra perasa epitropi ika k vgika me 67% anaphria ta opoia 15% einai psihiko . ti xrimata tha parw apo ika . pairnw k kati allo epidoma apo pronoia i ika ? euxaristw polu !!!